| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vánoční strom rabína W.

 Celkem 58 názorů.
 Ecim 


Rabín W. to zvládl na úrovni 

(28.12.2009 8:58:04)
Je to moc hezký a dojemný příběh. Od Mary bylo nesmírně pěkné, že svým zaměstnavatelům chtěla udělat radost. A rabín W. to zvládl na úrovni. Bylo mu jasné, že Mary chtěla jeho rodinu potěšit a nikoli napadat její tradice a židovskou kulturu. Kéž by všechna kulturní nedorozumění založená na dobrém úmyslu dopadala takhle...
 Horama 


Re: Rabín W. to zvládl na úrovni 

(28.12.2009 10:12:20)
Hezký příběh. Rabi W. je zřejmě správnou osobou ve správné funkci, protože dokázal postavit "obsah nad formu". To, že se pokus udělat radost ubíral po formálně nesprávných cestách, není tak důležité jako sama snaha potěšit.
 Vrani +3 


Re: Rabín W. to zvládl na úrovni 

(28.12.2009 10:16:25)
Ano, je to pěkné. Moje kamarádka přila s termímen Vanuka. Vánoce a chanuka dohromady. Když je dobrá vůle jde všechno.
 Ekaterina 


Re: Rabín W. to zvládl na úrovni 

(28.12.2009 11:47:31)
Příběh je moc hezký. Ale s "vánukou" bych tedy tvrdě nesouhlasila. Nelze přeci spojovat dva naprosto odlišné svátky do jedné spatlaniny, kde už nid¨kdo nebude vědět, proč to vlastně slavíme, ale hlavně, že jsme tolerantní. Nechme si my křesťané Vánoce, židé chanuku, tolerujme se, ale nemontujme to dohromady. To bychom dopadli jako když pejsem s kočičkou dělali dort.
nedávno o "vánuce" (slyšíte, jak i to samotné slovo je hnusné?) moc hezky mluvil v rozhlase Leo Pavlát, ředitel pražského židovského muzea. Připodobňoval to cca k tomu, jako bychom do moravských lidovek vmontovali taky trochu indického folklóru (protože ten je taky hezký, ne?).
 bobtail 


Re: Rabín W. to zvládl na úrovni 

(28.12.2009 12:17:09)
Ekaterino, ale některé židovské rodiny to trochu kombinují třeba kvůli dětem. Nechala bych jim svobodnou volbu. A chanuku pravděpodobně prožívají hlouběji.
 bobtail 


Re: Rabín W. to zvládl na úrovni 

(28.12.2009 12:17:52)
Ekaterino, ale některé židovské rodiny to trochu kombinují třeba kvůli dětem. Nechala bych jim svobodnou volbu. A chanuku pravděpodobně prožívají hlouběji.
 Ecim 


Re: Rabín W. to zvládl na úrovni 

(28.12.2009 14:44:58)
Také jsem pro svobodnou volbu. Asi bych spíš slavila oba svátky odděleně. Hlavní je, aby děti byly šťastné. Myslím si, že když pro děti přichystám stromeček, cukroví a dárky, tak tím nikomu a ničemu neublížím.
 Ecim 


svátek pro děti 

(28.12.2009 14:50:24)
(Na toto téma už jsem se nedávno vyjadřovala v jiné diskusi, ale zopakuji to tady, protože se to sem hodí.) Uvedu jiný příklad. My třeba doma neslavíme americké svátky jako Valentýn nebo Halloween. Nic proti nim nemáme, ať si je v Americe klidně slaví, chápeme, že tam to má svoji tradici, ale necítíme potřebu je přebírat. Kdyby mi ovšem děti přišly na konci října s tím, že chtějí vydlabat dýni a dát si do ní svíčku, tak to pro ně ráda udělám, aby měly zábavu. Přišlo by mi zbytečné jim dýni zatrhnout s vysvětlením, že dýně souvisí s americkým svátkem, který neslavíme. :-)
 bobtail 


Re: svátek pro děti 

(28.12.2009 15:51:54)
Také jsem měla na mysli to, že slaví oba svátky odděleně. I když Vánoce pro ně znamenají třeba jen předání dárků dětem.
 Ecim 


Re: svátek pro děti 

(28.12.2009 16:39:41)
Bobtail, zrovna tohle třeba považuji za moc hezký projev náboženské tolerance. :-)
 Jája 
  • 

Re: svátek pro děti 

(30.12.2009 8:27:01)
Akorát že dyně se dlabaly i v Čechách, a to i v době, kdy jsme o amerických svátcích neměli ani potuchy. Dyně se dlabaly i za mého dětství (je mi 51 let), aby měly děti radost. Akorát to nebylo v jeden den a nebylo to všude. Moje maminka byla z Moravy, a tam se to dělalo běžně.
 Vrani +3 


Re: Rabín W. to zvládl na úrovni 

(28.12.2009 12:50:02)
Jde o to, že rodiny, kde jsou židovské i křesťanské kořeny musí udělat nějaký kompromis. Doma máme chanuku a k rodičům jezdíme na stromeček.
 Ekaterina 


Re: Rabín W. to zvládl na úrovni 

(28.12.2009 12:55:33)
Tož v tomto případě je to jasné. Pokud jsem katolík a moji příbuzní židé, pak pro mě ale stejně budou hlavní Vánoce. Ale samozřejmě nebudu odmítat účastnit se jejich chanuky. Jenže to je právě ten rozdíl - vyznavači "vánuky" se snaží spatlat dva odlišné svátky do jednoho. Kdežto pokud si oslavím doma Vánoce a s příbuznými se zúčastním chanuky, oba ty svátky si zachovají svá specifika a bude vše v pořádku.
 Vrani +3 


Re: Rabín W. to zvládl na úrovni 

(28.12.2009 13:06:47)
Patlat dohromady to nelze. Jsou to dva naprosto odlišné svátky s jiným původem. Každý oslavuje něco jiného.
 jary 
  • 

Re: Rabín W. to zvládl na úrovni 

(2.1.2010 21:22:27)
Pokud seš katolík a vezmeš si Žida z ortodoxní židovské rodiny, tak nebudeš jezdit nikam. Sňatkem s katolíkem jako by jim ten jejich umřel. Ještě nějakou pohádku o tom, jak židovské rodiny oslavují třeba obrácení a křest svého syna?
Upozorňuju, že proti Židům nemám vůbec nic, ba naopak si jich velmi vážím, a mám pro to dobré důvody, ale určité věci je potřeba mít na vědomí. Stejně jako je nesmysl vyprávět, že si evangelík vezme praktikujícího katolíka z tradiční katolické rodiny a náboženská výchova v rodině bude jakýsi kompromisem mezi těmi dvěma vírami - nemůže to fungovat, jednak logicky, a rovněž de iure.
A nakonec: aby všechny děti neměly guláš v hlavě.
 Vrani +3 


Re: Rabín W. to zvládl na úrovni 

(3.1.2010 15:18:25)
Tak zrejme mam stesti ze ten muj zid neni ortodoxni. ~;) Ale uprimne receno ja na svatcich vanocnich nijak nelpim a tak by mi nedelalo problemy se prizpusobit.
 Ananta 


Moc hezké 

(28.12.2009 9:32:11)
Moc hezké, rabín to zvládl skutečně jako člověk velkého ducha :-).
 IvanaJ 


Re: Moc hezké 

(28.12.2009 11:40:11)
moc hezké. i pár větami se dá napsat moc velký a poučný příběh. kéž by se takto dala vysvětlit nedorozumění. rabi se zachoval jako skutečný moudrý rabín a myslím, že i jeho kongregace toto vysvětlení přijala a pochopila~R^
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Dcera mojí kamarádky zažila něco obdobného... 

(28.12.2009 13:22:10)
Dcera mojí kamarádky zažila něco obdobného. Po maturitě (cca v roce 1996) odešla do Anglie dělat ou-pair. Byla velice spokojená, "její" rodina se k ní chovala pěkně a slušně. Děti (3) byly celkem vychované a rodiče je vedli k tomu, aby "slečnu" respektovaly. Sami rodiče ji nabízeli i různé "nadstandartní" věci. Když jela rodina v sobotu - v její volný den - na výlet, nabízeli ji, aby jela s nimi, jeden den v týdnu - tuším středu - měla volnou, chodila do školy, pokud po ní chtěli třeba hlídat večer, extra jí to zaplatili... prostě slušné jednání na obou stranách.
O to větší bylo její překvapení, když po skoro roce (nastupovala první týden v lednu) měla mít zrovna 24.12. plno práce, nic slavnostního, žádný dárek.... Ona prostě celý rok nijak "divně" nepociťovala, že je v židovské rodině a oni nijak neřešili, že ona židovka není. Věděli, že není praktikující křesťanka - v neděli klidně pracovala, do kostela nechodila a tak... Takže je vůbec nenapadlo, že by ji mohlo vadit pracovat 24.12. Ona dívka (měla tuším 19 let, takže ještě skoro dítě) to už večer nevydržela a když si představila, jak celá její rodina doma sedí okolo vánočního stolu, připoměla si tu atmosféru.... Prostě zavolala domů a dlouze povídala s maminkou, brečela jí do telefonu a stěžovala si... Paní (židovka) se jí potom zeptala, co se jí stalo, jestli snad doma nějaké neštěstí.... A tak jí dívka vylila srdíčko - že se jí dotklo, že na TAK veliký svátek nemá ani trochu volna, že jí chybí ta sváteční atmosféra a tak.
Paní z toho byla překvapená, že netušila, že by slečna - když nechodí do kostela - chtěla nějak slavit vánoce.... Pěkně si všchno vyříkaly, dívka pochopila, že nešlo o zlý úmysl, ale o nevědomost. Byla v této rodině ještě 5 let, následující roky měla VŽDY na vánoce volno, aby mohla jet do Čech. Když přivezla do Anglie ochutnat naše vánoční cukroví, brala si paní na něho recepty a stalo se oblíbenou dobrotou v jejich rodině. V posledním roce, kdy byla v této rodině na vánoce pozvala její maminka celou anglickou židovskou rodinu na vánoční svátky do Prahy. Udělali si z toho 14-ti denní výlet na poznání naší země a díky Štědrému dni, strávenému v rodinném kruhu tato rodina pochopila, že i pro ateistickou rodinu jsou vánoce u nás velikým svátkem - svátkem lásky a rodinné sounáležitosti.
Obě rodiny se dodnes navštěvují a udržují přáteldké vztahy. Moje kamarádka se v 50 letech díky nim začala učit anglicky a po té, co v roce 2004 ovdověla si našla v Angli i přítele :-)

Simča
 Ecim 


Re: Dcera mojí kamarádky zažila něco obdobného... 

(28.12.2009 14:52:12)
Simčo, to je ale krásné. :-)
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Dcera mojí kamarádky zažila něco obdobného... 

(28.12.2009 15:17:04)
Ecim - nejkrásnější na tom je, že je to PRAVDA
Simča ~b~
 Ecim 


Re: Dcera mojí kamarádky zažila něco obdobného... 

(28.12.2009 15:56:33)
Simčo, no právě. ~s~:-)
 Denkora 


Re: Dcera mojí kamarádky zažila něco obdobného... 

(28.12.2009 17:47:49)
Aj ja som pracovala ako au pair v ortodoxnej zidovskej rodine. Su to skveli ludia, dodnes sme v kontakte. Na vianoce som mala samozrejme volno a dostala som od nich kopu darcekov a dokonca aj na chanuku. O vyletoch dovolenkach a pod sa nebudem rozpisovat brali ma ako clena rodiny. Bola to uzasna skusenost.~R^
 Lei 


Re: Dcera mojí kamarádky zažila něco obdobného... 

(31.12.2009 21:00:07)
Simčo, to je tak hezký příběh, pěkné počtení na konec roku, dík ~x~ .
 Liška s banem :) 


Moc hezký příběh. 

(28.12.2009 14:18:33)
Rabín byl skutečný rabín se vším všudy, i s moudrostí a přívětivostí.
 štěpánka 
  • 

kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(28.12.2009 21:23:35)
kam se ztratila?~a~~a~~a~
 bobtail 


Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(28.12.2009 21:29:00)
Asi admin.
 Ecim 


Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(28.12.2009 21:30:34)
Upřímně řečeno se adminovi ani moc nedivím, některé příspěvky byly skutečně vrchol hnusu.
 štěpánka 
  • 

Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(28.12.2009 21:32:35)
No, když o tom teď přemýšlím asi je to dobře. Mám sice tip na knížku od autorky článku, ale dva nejmenovaní diskutéři mě vlastně dost rozzlobili. Jdu si dát panáka a jdu spát. Holky, se kterými jsem se shodla, dobrou noc~h~~h~~h~ (ať nás blechy neštípou celou noc...~2~~2~~2~)
 Ecim 


Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(28.12.2009 21:38:55)
Štěpánko, také dobrou noc. Je mi líto, že s těmi hnusnými příspěvky musely zmizet i ty hezké příspěvky. Nejspíš je to v systému nastavené tak, že hnusný příspěvek zmizí i s reakcemi na něj a nejde to udělat jinak.
Pokusím se Ti spravit náladu malou legráckou - můj syn předevčírem překřtil kostel svatého Štěpána na "kostel svatého Štěpána a Štěpánky". (Feministky by určitě zajásaly. ~t~ Syn má to jméno rád, jmenuje se tak kamarádka jeho babičky. ~t~)
 štěpánka 
  • 

Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(28.12.2009 21:40:46)
Ecim, brečím.
Štěpánka se jmenovala moje prababička, která zemřela cestou do koncentráku (já se tak taky jmenuju, není to přezdívka, naši říkali, že se jim to jméno líbí, ale myslím, že tak trochu to bylo i po ní~;)). Tak díky za kásnou hlášku!
 Cow :-) 


Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(28.12.2009 21:36:15)
Jo, tentokrát jsem ráda, že Roni mazala. To byl fakt hnus.
 mcl 


Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(28.12.2009 21:30:46)
Taky teď marně pátrám. Než jsem vyřídila hovor, je část příspěvků pryč...
 Vrani +3 


Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(28.12.2009 21:33:24)
Elleez nebude ti to vadit v hebrejštině~:-D ?
 Cipora 


Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(28.12.2009 23:11:30)
Vrani naopak :-) אשמח מאוד
 Vrani +3 


Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(29.12.2009 8:19:10)
שלום
Já si říkala, že to tak nějak bude ~t~
Bylo mi přislíbeno film přivézt, případně zaslat. Pak bych ti dala vědět.
 Cipora 


Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(29.12.2009 8:34:38)
Díky Vrani ~;)posílám Ti mail, abychom neblokovaly diskusi :-)
 Vrani +3 


Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(29.12.2009 8:54:20)
Díky. Snad to brzy dorazí.
 Cipora 


Re: kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(29.12.2009 9:26:38)
Vrani
přikládám také svůj mail - pokud zpráva nedošla :-)

nesha@email.com
 štěpánka 
  • 

kde je diskuse, která ještě před 10ti minutami byla pod tímto článkem??? 

(28.12.2009 21:27:50)
kam se ztratila?~a~~a~~a~
 Ananta 


Cenzura? 

(28.12.2009 21:30:18)
Nestihla jsem dočíst diskuzi, byla smazána, tak nějak doufám, že oprávněně, ale zajímalo by mě proč.
 Ecim 


Re: Cenzura? 

(28.12.2009 21:31:46)
Ananto, diskuse byla smazána s největší pravděpodobností proto, že některé příspěvky byly vulgární, rasistické a antisemitské.
 Ananta 


Re: Cenzura? 

(28.12.2009 21:34:30)
Rasistických diskusí tady bylo už plno, ale smazány nebyly. Dneska mě to tu akorát točí. Ale nedočetla jsem, takže nejhorší co jsem stihla registrovat je, že byla nějaká židovská rodina nepořádná.
 Ananta 


Re: Cenzura? 

(28.12.2009 21:36:50)
Jo, tak koukám, že zmizel i tento vrcholně rasistický příspěvek o nepořádné rodině židů, svoboda projevu jako vyšitá. Co se tady všechno už napsalo třeba o chudácích Romech a nikdo nic nesmazal. Fuj.
 Cow :-) 


Re: Cenzura? 

(28.12.2009 21:47:04)
Anato, ale jo, občas se mazaly rasist. příspěvky i o Romech. Konkrétně Terinek a Mystik byli na čas zablokováni.
 Francina 


Re: Cenzura? 

(28.12.2009 21:48:28)
Ti byli hnusní, vážně , to se nedalo číst.Nesnáším rasismus.
 Horama 


Re: Cenzura? 

(29.12.2009 14:14:54)
Tak dneska zase řádil Mystik
 bobtail 


Re: Cenzura? 

(28.12.2009 21:47:05)
Ty příspěvky byly opravdu velmi sprosté. Je dobře,že jsou pryč. Také jsem pro svobodu projevu, ale toto nemá na normálním webu co dělat.
 štěpánka 
  • 

Re: Cenzura? 

(28.12.2009 21:48:13)
Ananto,
když ten příspěvek o nepořádné rodině skončí popíráním holokaustu, tak je asi na místě, že je to celé pryč.
Smazání mě ale překvapilo, máš pravdu, že o cikánech se tu také psaly hrozné věci (jen pár diskutujících) a nikdo to nesmazal.
Spíím..~h~~h~~h~
 Ananta 


Re: Cenzura? 

(28.12.2009 21:51:40)
Tak to ano, popírání holokaustu je nesmysl, který snad nemůže nikdo brát vážně. Dobrou noc.
 štěpánka 
  • 

Re: Cenzura? 

(28.12.2009 21:38:56)
ananto,
a ta přispěvatelka s nepořádnou rodinou přidala právě svůj celkový postoj, který byl jak již bylo řečeno antisemitský, vulgární, rasistický a vůbec hnusný, až mi z ní bylo úzko. Pochopila jsem, čeho se Židi báli v 5O.letech... Pak urážela všechny, kdo se opovážili jí oponovat (včetně mě) a pak to asi admin smazal. Vlastně mu děkuji, mohu jít spát....~h~~h~~h~
 Ananta 


Re: Cenzura? 

(28.12.2009 21:46:25)
Já jsem to nečetla, tak snad to bylo oprávněné, nesnáším když mi někdo něco cpe a to ani proživský postoj.
 Líza 


Re: Cenzura? 

(29.12.2009 6:46:34)
Ananto, o smazání jsem Roni požádala já. Opravdu nešlo o to, že by někdo napsal, že má židovské podnájemníky, kteří jsou nepořádní a neplatí. Šlo o to, co bylo potom, a jak píšeš, to jsi nečetla (buď ráda, bylo to na :-© )
 Ecim 


Re: Cenzura? 

(29.12.2009 8:46:12)
Lízo, prosím Tě, jak se to dělá, když chceš admina požádat o smazání? Doufám, že to nebudu potřebovat udělat, ale jeden nikdy neví, a tak se radši ptám. (Také jsem se kdysi ocitla na jedné stránce v roli admina, který mazal, protože to jinak nešlo, a dotyčný si to pak se mnou vyřídil způsobem, proti kterým byly smazané příspěvky v této diskusi čajíčkem pro batolata.)
 Horama 


Re: Cenzura? 

(29.12.2009 14:08:22)
Poznámka: Některé příspěvky byly antisemitské. Další byly "opoziční".
 Ecim 


Re: Cenzura? 

(29.12.2009 14:40:55)
Ano, to je pravda. :-) Admin ale mazal kvůli těm antisemitským. Je ovšem škoda, že spolu s nimi muselo zmizet tolik hezkých "opozičních" příspěvků. ~;)
 Theend 


Krásné, 

(28.12.2009 22:00:22)
Kéž bychom se takto osvíceně dokázali chovat aspoň ke svým dětem! A když jsme u těch Židů, přidám jeden židovský vtip, snad ho alespoň někteří neznáte.
Novák potká Roubíčka, který si nese v každé ruce ohromný kufr a ptá se: "Kampak jste vyrazil, pane Roubíčku?"
Roubíček: "Ale, rozhodl jsem se emigrovat. Slyšel jsem, že se chystají pogromy na Židy a na cyklisty."
Novák: "A proč na cyklisty?"
Roubíček: "Vidíte - a právě proto odcházím. Každý se ptá PROČ NA CYKLISTY?"
 Cipora 


Re: Krásné 

(28.12.2009 23:14:48)
Martino ~R^ ~t~
Taky takhle se to dá vyjádřit ~;)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.