| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nejčastější mýty o kojení I

 Celkem 141 názorů.
 Katka +3 


pediatři 

(25.11.2009 9:18:03)
Obzvlášť alarmující mi připadá skutečnost, o které článek taktně pomlčel,totiž že většině těchto mýtů věří mnozí pediatři.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: pediatři 

(25.11.2009 9:33:32)
Tak tak, třeba ta moje ~q~~q~~q~
 Pollyenka 


Re: pediatři 

(25.11.2009 9:35:36)
To můžu jen potvrdit. Mám 3 měsíčního syna. Za šest neděl přibral kilo a mému lékaři se to zdá málo. Synek prospívá dobře, je hodně živý.V noci spí a přes den je hodně vzhůru, plaveme ve vaně, hodně leží na břiše a má snahu točit se na bok. Velký problém je prý to, že není kojený v noci a že ho mám budit. To jsem zkoušela, ale bez výsledku, vždycky tak napůl zacucá a zase hned usne. Na tříměsíční prohlídce mi bylo řečeno, že mám přijít za 14 dní na váku a že jestli nepřibere mám mu začít dávat příkrm. Přišlo mi, že syn hladový není. Byl akorát v růstovém spurtu, ale nasadila jsem si homeopatika, více přikládala a už je zase vše v pohodě. Synova porodní váha je 3450g a ve třech měsících měl 4910g. A byl velký problém, že nemá 5kg.
 Ecim 


Re: pediatři 

(25.11.2009 9:44:07)
Můj manžel jako miminko špatně jedl a také se nenechal budit v noci. Dvě mé spolužačky vyprávěly, jak po nich také lékařka chtěla, aby nasadily svým dětem příkrm, protože špatně přibírají, ale ony to neudělaly a děti pak začaly přibírat normálně. :-) Jenomže ono se snadno řekne, že má člověk zachovat klid. :-)
 magggi synáček z léta09 


Re: pediatři 

(25.11.2009 15:45:52)
Poboha, co je to za doktora, který se řídí podle tabulek?!?!?
Mám sice nafasované také tabulky od pediatra, ale tam se např. píše, že DOLNÍ váhová hranice ve 3 měsících u kluka je 3,6kg, takže nechápu, kde je problém.
Naše pediatička říká, že pokud miminko prospívá, nehubne nebo nestagnuje s váhou a neřve hlady, je dobře, když plně kojím co nejdéle - sakra vždyť nic lepšího tomu miminu jako základ dát nemůžu.
Mému synovi bude za 14 dní 5 měsíců a jsem moc ráda, že můžu kojit, ač si poslední měsíc vymejšlí v noci po dvou hodinách, přes den i po hodině.
Přibývá zcela průměrně - žádný otesánek a žádná podvýživa - prostě pohoda a modlím se, aby nám to vydrželo co nejdéle ~x~~b~
Zvážila bych změnu pediatra... ~:(
 Nítěnka 


Re: pediatři 

(26.11.2009 18:36:08)
Magggi,
to je normální kolem 4 měsíců růstový spurt. Obě děti to měly podobné. Zase to přejde. Pokud Ti přijde, že neděláš nic jiného kromě kojení, tak vydrž, ono to zas přejde.~R^
 magggi synáček z léta09 


Re: pediatři 

(26.11.2009 22:33:27)
Jojo, vím, oč se jedná a pomaličku to odeznívá, ale padala jsem na ústa skoro jako v šestinedělí! ~h~ Jen se to obešlo bez nadýmání a křiku - zaplaťpámbu! ~z~
Teď jsem prozměnu vystraslá, jestli klukovi něco není, když zvolnil... ~w~ ~:-D
 petrovina 


Re: pediatři 

(29.11.2009 20:43:28)
raději neříkej "co nejdéle", znal jsem jednoho, co se držel prsu a byl kojen ještě ve 13ti letech! A Mamina reagovala slovy "no a co, když mu chutná..."
 Insula 


Re: pediatři 

(25.11.2009 9:59:21)
Já bych na tvém místě příkrm nedala, i kdyby to doktorka "nařídila". ~;) Já sice nemám s kojením zkušenosti (už jsem tu mnohokrát psala), ale připadá mi, že přibírá. ~d~ A když je mimčo spokojené..... ~d~
 Ecim 


Re: pediatři 

(25.11.2009 10:01:52)
Insulo, máš pravdu. Také bych dítěti příkrm nedala. A ty mé spolužačky, o kterých jsem tu psala, ho také nedaly a dnes jsou kvůli tomu rády.
 Pollyenka 


Re: pediatři 

(25.11.2009 10:22:58)
Já jsem dala příkrm, cca 10 ml Nutrillonu, jak měl růstový spurt, tak navečer, kdy fakt ječel hlady. Teď už je zase kojený normálně. On dost vyrostl a asi mu to všechno šlo délky, 64 cm než do tloušťky. Jinak prospívá )plně normálně, pročůrané pleny, stoličku má 1 x za cca 3 dny a to je hromada až na záda a je schopen mi ten den takhle pokadit dvě pleny.~:-D Když mi lékař nařídí příkrm, tak jsem rozhodnutá ho nedat. A jak jsem psala, synek je velmi čilé a hodně komunikativní miminko. Ale vycukaná jsem byla když jsem od doktora šla. Jakože ho trápím hlady, že je podvyživený apod. No není, jen není samý faldík, ale to nebylo ani jedno ze starších dětí.
 vejbzrng 


Re: pediatři 

(25.11.2009 12:10:38)
Jé, co by říkal na mou 7měsíční dceru, která má něco málo přes 6 kilo?
 Horama 


Re: pediatři 

(25.11.2009 13:03:04)
Moje taky tak. Ale při narození měla 2,5kg, tak naše doktorka těch současných 6,5kg považuje za důkaz dobrého prospívání miminka.
 Ecim 


Re: pediatři 

(25.11.2009 14:14:17)
Nedávno jsem odrovnala svoji kamarádku prohlášením, že můj mladší syn teď začal nějak pomaleji růst, protože má v půl roce jen 8,55kg/72cm. :-) (Porodní parametry 3,62kg/52cm a často máme pocit, že brzy dožene staršího bratra, kterému budou v březnu 3 roky.) :-)
 Petul 
  • 

Re: pediatři 

(25.11.2009 10:24:15)
Urcite bych neprikrmovala. Kilo za 6 nedel mi pripada v poradku, navic kdyz pises, ze synek je spokojene miminko... To bys taky s prikrmem mohla s kojenim skoncit, coz asi nechces.
 Pollyenka 


Re: pediatři 

(25.11.2009 10:26:40)
To nechci, starší dvojčata kojená nejsou a já si to teď docela užívám. Navíc všude jsou chřipky a dvojčata teď měla neštovice a díky kojení jsem docela nezávislá na tom, kde zrovna jsem, když potřebuje najíst.~:-D
 dadlenka 


Re: pediatři 

(25.11.2009 12:12:16)
no můj nejstarší byl takový malý kostliveček a je takový do dneška - 7 let 128 cm a 21 kg. Přibýval pomaloučku, ale naše zlatá doktorka to neřešila, řekla, že 100 g týdně je hraniční, když přibývá míň a není v tom nějaká nemoc potom se to řeší, takže vaše kilo za šest týdnů je úplně v pohodě. Hlavně jsem ji vděčná, že mě nestresovala, byla jsem prvorodička, od kojení mě nezrazovala nehýřila "dobrými radami" Kojila jsem plně půl roku potom s příkrmy do 10 měsíců, kdy se mladej sám odstavil.
 Vendy + 05/05 
  • 

Re: pediatři 

(25.11.2009 11:27:54)
Já jsem měla opačný problém. Syn na 2. měsíci začal ubývat na váze. Mléka vypil dostatek (sestra ho vážila před i po kojení), byl zdráv ( x vyšetření při pobytu v nemocnici). Když jsem se doktora zeptala, jestli bych neměla dokrmovat odpověděl, že to MUŽEME ZKUSIT. To mi řekl po té, co syn za tři dny ztratil 1/4 kg!!!
 pandaa 


Re: pediatři 

(25.11.2009 15:06:08)
Hm, taky bych příkrm nedala. Náš syn měl porodní váhu 4,10 kg a v 5,5 měsících měl 6,70 kg. Doktorka celou dobu říkala, že pokud je v pohodě, je všechno v pořádku. Jen v těch pěti a půl měsících už nařídila mrkvičku, protože se jí zdál už dost hubený. Za 3 týdny mu budou 4 roky a váží 18,5 kg a měří 109 cm,takže to náležitě dohnal.
 dana 
  • 

Re: pediatři 

(25.11.2009 15:27:17)
můj syn se narodil a měl 2.9kg.spí hodně v noci.v 6ti týdnech spal 5hodin v kuse,v 8mi týdnech už 7hod. a od 3měsíců spí cca. 11hod. v kuse.takže v noci nekojím už od těch 8mi týdnů.zato ve dne mnohem častěji-klidně i po hodině a půl,po dvouch hod. teď je mu 8 měsíců a má 8.20 kilo,tak myslím ,že kojením v noci to asi nebude...
 Balbína 


Re: pediatři 

(25.11.2009 14:36:07)
to máš pravdu. Já tedy mám štěstí na dětskou doktorku. Ale co občas slyším z okolí, co radí doktoři nebo co se děje v porodnici...to mi rozum nebere
 Sima+2 
  • 

ahoj všem dikutujícím 

(25.11.2009 9:23:58)
S popisováním mýtů se setkávám pouze v médiích, v reálu jsem vážně míněnou poznámku či radu od současných kojících maminek v tomhle smyslu ještě nezaznamenala (snad až na slabé mléko). Možná mám štěstí, možná to tak znáte i vy.
 Balbína 


Re: ahoj všem dikutujícím 

(25.11.2009 15:35:53)
je to tak měsíc, co mamka od sousedky slyšela "tříměsíční dcera se v noci začala budit častěji na kojení. Přibývá dobře, doktorka mi poradila dát na noc umělou výživu". Mamča jí řekla, že to stejné jsem měla u obou svých dětí, že to je normální atd atd. Maminka miminka prostě chtěla poslechnout svou dr. Podle mě postupně přestane kojit. Jde o okresní město na Vysočině. Všimla jsem si, že většina mých známých z rodného města odchází z porodnice s tím, že nekojí, že nemá mléko. Bylo mi to divné. Jedna z těch kamarádek mi líčila, že prý malý nechtěl moc pít. Tak sestřičky vymysleli, že ho nechají vyhládnout a přivezli jí ho po delších intervalech (nevím, 4-6 hodin?). Aby se nedehydratoval, tak mu dávali čaj ~Rv. Je to tak tři roky zpátky.
 Sima+2 
  • 

Re: ahoj všem dikutujícím 

(25.11.2009 15:56:05)
tak nějak jsem doufala, že se maminky připojí a takhle diskuze vyzní optimisticky...že se se tady ta hrstka lidiček víceméně shodne na tom, že tyhle pověry začínají být a nebo už jsou minulostí...
V žádném případě nebyl můj příspěvek mířen na tebe Jiřko a nebo proti laktačnímu poradenství, sama jsem ho využila při zánětu prsu.
Jsem holt věčný optimista.
 Ecim 


Zajímavé postřehy 

(25.11.2009 9:39:09)
S některými mýty, které jsou v článku uvedené, jsem se setkala a s některými ne. U prvního syna jsem se často divila, proč pláče, když jsem ho často a dlouho kojila. Pak se ukázalo, že chce jen sát prs i bez mléka.
A hlavně jsem moc ráda, že se tak jako v 70.letech už nedodržují tříhodinové intervaly při kojení. To bychom se se starším synem museli oba zbláznit, protože jako malinký spinkal třeba 4 hodiny v kuse a pak bumbal třeba třikrát za sebou po hodině a krásně prospíval. Mladší syn bumbá v pravidelnějších rozestupech, ale 3 hodiny jako mašinka také striktně nedodržuje.
 Horama 


Re: Zajímavé postřehy 

(25.11.2009 13:11:24)
Moje dcera někdy od druhého měsíce téměř přesně dodržuje ty 3 hodiny - ale je to její nastavení, ne moje pravidlo.

Měla jsem ale prima zážitek v nemocnici, když ji vyndali z inkubátoru a přijali mě k ní na JIP. Začala jsem kojit, vážili jsme a zbytek do nutné dávky se dokrmoval. Dcera se budila tak po 3 a půl hodinách a postupně začala papat tak, že jsme ty dokrmy už nepotřebovali. S doktorkou jsme nad tím jásaly. Pak se vyměnila směna, přišla jiná paní doktorka a rozhodla se, že by dcera prospívala ještě líp, kdybychom krmily po dvou hodinách. Tak jsem se o to začala pokoušet. Výsledek: dcera místo jídla spala u prsu, místo patnáctiminutového kojení jsme měli kojení na 3/4 hodiny a s každým kojením si vytáhla méně a méně. Když se vrátila moje předchozí doktorka, koukla na to, řekla, že se potřebuju vyspat, dala dceři na noc tolik Nutrilonu, co se do ní vešlo, a oznámila, že krmit se bude, když se vzbudí. Dcera prospala sedm hodin v kuse, ráno při kojení trhla svůj rekord a od té doby krásně prospívá.

Zaujalo mě, kolik nemocnic nakonec maminkám udělá to, že je tlačí do nějakého pravidelného režimu kojení "podle nemocnice" bez ohledu na ně a na dítě. A přitom se kolikrát všude chlubí, jak distribuují zásady kojení do světa. ~n~
 Ecim 


Re: Zajímavé postřehy 

(25.11.2009 14:18:56)
Jsem hrozně ráda, že mě v porodnici k ničemu nenutili. Jediné, co se jim nepovedlo, bylo to, že mi toho ke kojení řekli hrozně málo, a tak mi po porodu hrozně zvrdla prsa, protože jsem měla strašně moc mlíka. O vlásek jsem unikla velikému průšvihu.
Jeden dětský lékař mi kdysi vyprávěl o nějakém docentovi pediatrie, který velmi propagoval tříhodinové intervaly při kojení. Manželka ho s tou jeho teorií ale poslala do háje a jejich 3 děti kojila tak, jak si řekly, a bylo vymalováno. ~;)
 B. 
  • 

Re: Zajímavé postřehy 

(27.11.2009 16:37:39)
Zažila jsme něco podobného s mladší dcerou. v porodnicových 2-3hodinových intervalech mi u kojení tloukla špačky. A přitom byla od začátku moc šikovná, přichytávala se naprosto bez problémů. Z 3/4 hodiny kojení nakonec sála tak 5 minut zbytek bylo buzení všemi možnými způsoby. při kontrolním kojení (cca 60 hod po narození) sestřičky usoudili, že toho vypila málo a tak dostala 10 ml dokrm. a že si po nakojení za 3 h mám přijít pro další. Za 3 h ji nebylo možo vzbudit už vůbec a z nuceného dokrmu vypila sotva půlku, zbytek prospala. Pak se změnila směna a sestra řekla, jestli to nechci zkusit rozkojit. (Jasně, že jsem chtěla, chtěli jsme druhý dne domů) Takže co 2-3 hodiny jsem přikládala a celou noc se nevyspala (však to ráno podle toho vypadalo.) Naštěstí ráno přišla sestra s tím, že až půjdu na snídani mám ji dovést na očkování, že jsme adepti na cestu domů... Nakonec se to sešlo tak, že jsem ji nestihla před snídaní nakojit (bylo naplánováno mj. kontrolní vážení) a výsledkem bylo to, že tím, že byla pořáddně hladová vyžahla 40 ml a my šly domů ;). Doplním, že se dcera narodila v období srpnových veder a na pokojích bylo od cca 12-ti hodin až dlouho do noci naprosto šílené vedro.
Výsledek našeho rozkojování bylo to, že se dcera naučila přejídat během velice krátké chvilky (u prsa do 5-minut, za týden přibrala 400g) a následujících několik týdnů jsme bojovaly s "šavlemi".
 Nítěnka 


Re: Zajímavé postřehy-3h 

(26.11.2009 20:03:36)
~R^Tak to my bychom se zbláznili už u dcery a na syna už by asi nedošlo, kdybych měla kojit po 3h! Když byly sceři necelé 3m, tak v horku pila po 1/2-1h. Moje máma se strašně divila, tak jsem říkala, že buď jí dám a nebo bude řvát 1,2,3h (ona je dost vytrvalá, při pokusech o samostatné usínání hned od začátku řvala~n~ 1,5h nebo víc, tak jsme to po pár dnech vzdali a počkali, než dostane rozum).~t~
 Ecim 


Re: Zajímavé postřehy-3h 

(26.11.2009 22:49:06)
Tak můj syn byl totéž v bleděmodrém. :-) Když mu byly 3 měsíce, tak akorát přišla hrozná vedra, a tak jsme si doma zatáhli žaluzie, udělali průvan, já jsem pila hektolitry tekutin, každou hodinku kojila a krásně jsme si vegetili a bylo nám fajn. ~:-D A protože máme rozumnou doktorku, tak nás za to moc pochválila. ~g~
 Horama 


Re: Zajímavé postřehy-3h 

(30.11.2009 13:05:15)
Vždyť taky jo - vedra jsou o žízni a to pak i mimčo musí pít častěji. Zrovna jako my dospělí.
 Ecim 


Re: Zajímavé postřehy-3h 

(30.11.2009 15:38:06)
Hujko, dík za podporu. :-) Já jsem na časté a důsledné pití velký pedant, protože jsem jako dítě měla problémy s ledvinami. Vždycky rostu, když někdo tvrdí, že "nemá čas pít". To je podle mě jen výmluva, protože napít se trvá chviličku. :-) (Ježím se v podstatě kdykoli, když někdo tvrdí, že "nemá čas" na něco, co trvá pár vteřin nebo minut, ale to už by bylo na jinou (a pěkně dlouhou) diskusi. ~t~)
 Insula 


já znám jiný opačný mýtus 

(25.11.2009 9:54:24)
Velká prsa = málo mléko nebo rovnou nemožnost kojení. U mě to sice "platilo", ale kamarádka s velkýma prsama kojila snad přes dva roky. :-)
 Ecim 


Re: já znám jiný opačný mýtus 

(25.11.2009 9:58:29)
Tenhle mýtus mi opakovala moje babička celé dospívání, když jsem se rozčilovala nad tím, že jsem málo vyvinutá. :-)
 Insula 


Re: já znám jiný opačný mýtus 

(25.11.2009 10:03:18)
Já jsem někde viděla pořad, kde říkali, že záleží na tom, jak je vyvinutá prsní žláza (nebo něco v tom smyslu). Ale je fakt, že tam i říkali, že u velkých prsou je "prý" častější, že je vyvinutá míň, protože ten tuk jí jakoby "utlačuje". Omlouvám se, že to není přesné, ale v tomhle smyslu ten pořad byl. Přesněji si to už nepamatuju, protože je to dávno. ~:-D Ale evidentně to neplatí u každého (a taky nevím, jestli je to pravda).
Znám mamky s velkými i malými prsy a v obou skupinách jsou ty, které kojily dlouho a ty které kojily krátce. ~;)
 Ecim 


Re: já znám jiný opačný mýtus 

(25.11.2009 10:08:08)
Tak to já znám v podstatě taky. :-)
Jinak jsem ale ráda, že mám dost mlíka, beru to jako zadostiučinění za všechny ty řeči, které jsem si v dospívání musela vyslechnout. ~z~
 misula 
  • 

Re: já znám jiný opačný mýtus 

(25.11.2009 11:13:18)
Já mám celkem velká prsa a kojím. Doktorka v nemocnici říkala, že to není o velikosti, ale o žlázovitosti prsou, a to jsem podle ní měla ok. Já měla problém s tím, že malá byla nedonošená a omje v tu dobu obrprsa byla větší než její hlava. To se pak kojí pěkně blbě.

Jinak z nemocnice jsem byla 100% poučena, takže všechny uvedený mýty, i když jsem se s nima setkala, jsem považovala za nesmysly.
 Lenka  
  • 

Re: já znám jiný opačný mýtus 

(25.11.2009 11:24:51)
...kojeny dlouhodobě, nejsou později závislé na své mamince, ale naopak se cítí na světě bezpečněji a jsou proto nezávislejší.

Vyprávěj tohle Fanynce, kojené 3 roky, kterou máma odložila do děcáku nebo Petrovi, co se bojí i mravence, ten se opravdu cítí bezpečně byť byl kojený 2 roky.
 snehurka 
  • 

Re: já znám jiný opačný mýtus 

(25.11.2009 11:31:54)
Moje je take nedonosena a i moje mala prsa pro ni byla obrovska.Pred tehotenstvim "nulky",pak se narodila mala ve 35 tydnu,byla slaba,musela jsem ji budit a v naruci misto kojeni usinala(viz bod 7),tak mi v nemocnici zapujcili odsavacku a mela moje mleko z lahve,jen kdyz se vzbudila sama prisala se.Spala by i 8 hodin bez buzeni.Kdyz zesilila,chtela sat kazdou hodinu a pul a ja mela najednou prsa ctyrky a mleko mi odkapavalo ikdyz jsem se predklonila.
 Ecim 


Re: já znám jiný opačný mýtus 

(25.11.2009 14:21:43)
Rodila jsem v termínu. 3 dny po prvním porodu jsem se ráno probudila a připadala jsem si jako po plastické operaci. Místo jedniček jsem najednou měla trojky. :-) Bohužel mě v porodnici nenaučili odsávat, a tak jsem to s maminčinou pomocí doháněla doma. Bylo to hodně dramatické. Asi dvakrát se mi stalo, že syn prospal celou noc a já jsem se probudila v hotovém "jezeře" mateřského mléka. :-)
 alej 


Re: já znám jiný opačný mýtus 

(25.11.2009 16:13:43)
Mám úplně stejnou zkušenost, jen se mi z nulek vytvořily trojky už v těhotenství a pak s porodem to šlo do závratných rozměrů.Malá byla spavá, takže jsem i hodně odsávala pro potřeby porodnice (jiných miminek).Fakt jsem nechápala, prsa velká celý 1,5 co jsem kojila.A pak zase plask. Teď už si to ale zase užívám, protože čekám druhou cácorku :)
 chroustiiik 


Re: já znám jiný opačný mýtus 

(29.11.2009 21:09:39)
Tak já ten mýtus mohu potvrdit. Opravdu jsem o tom přesvědčená a je mi jasné, že jsou vyjímky, ale já mám prsa velký a od začátku máme problém za problémem. Nejdřív se dcera nemohla přisát, protože at se snažila, jak se snažila, dala do pusy jen bradavku a obrodvorec ani náhodou, skončila jsem se zkrvavenýma bradavkama. Od 6. týdne máme laktační krizi a s pidi přestávkama ji máme stále, dceři je 3,5 měsíce. Je mi jasný, že se svou malou pusinou si ani nemůže vysát mlíko ze všech zákoutí mých velkých prsou, tak jako jiné mimčo z menších. Kamoška má jedničky prsa, kojila 15 měs. Švagrová 2 a uplně bez problemu půl roku, pak odstavila. A vzpomenu si ještě na další 3 holky, co maj jedničky, či dvojky prsa a v pohodě, bez problému kojily, až samy odstavily.. já mám 90D. Jen pro info. Jsem naštvaná, protože jsme musely začít 2-3x denně přikrmovat, ale furt se snažím a po večerech visím na odsavačce, prsa do bolavý, piju hektolitry vody, laktačních čajů a vývarových polívek, a připadám si jak magor. Blbý kojení, fakt. Ale kojit chci, takže bojuju dokud to půjde...
  LENKA722 


Re: já znám jiný opačný mýtus 

(30.11.2009 10:37:01)
Mám 3 kluky nejstaršímu je 18 let oho jsem kojila pouze 6 tydnů pořad brečel a všihni mi říkali že mám slabé mléko byla jsem mladá a hloupá a poslechla jsem odstavila jsem malého,druhý syn bude mít 14 let u toho jsem zase udělala chybu tu že když jsme jeli na návštěvu tak jsem odstříkala mléko do láhve a to byla veliká chyba už nechtěl spátky k prsu.Ted mám 22 měsičního syna toho kojím doted když se narodíl nechtěl se přisát i když jsem měla prsa nalité tak že mu to ani nešlo skoušeli jsme se setrou i přes klobouček taky to nešlo tak nakonec my půjčili odsávačku musela jsem ho krmit přes stříkačku ale ani to nepomohlo malej pořád nepříbiral chtěla jsem strašně domů že doma budu mít klid na kojení nakonec přes veškeré usilí mně pustili domů koupila jsem si klobouček a kojíla přes klobouček pkyž jsem šla s malím na převážení tak přibrál 500g ,přibíral nádherně když mněl 4 měsíce tak se začal strašně vstekat zkusila jsem kojení bez kloboučku a šlo to .taky jsem slyšela když mněl 4 měsíce že mu mléko nestačí že ho mám přikrmovat poslechla jsem svůj rozum a nepřikrmovala a kojím doted ted zase skoušíme odstavit ale nějak se nám nedaří.U kojení to chce velikou trpělivost a půjde to.~z~
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Měla jsem zbytečný nervy! 

(25.11.2009 10:20:44)
V porodnici byly sice všechny sestry velmi ochotné, snažily se radit a pomáhat, ale mýtem č.3 a č.5 mě dokonale zmátly a znervoznily a vůbec...prostě začátek kojení pěkně zkomplikovaly.
 Mab 


Děkuji 

(25.11.2009 10:49:46)
Děkuji autorce za její článek a i za její webové stránky, jsou pro mne inspirací. Díky ní (a jí podobným autorkám) říkám maminkám na porodnici snad pravdu o kojení a tyto mýty jim vyvracím. A snažím se do nich hustit, že se mají řídit hlavně svým selským rozumem.
 Xantipa. 


co si myslím 

(25.11.2009 11:52:22)
Myslím si, že dnes se čtou všelijaké příručky o všem a člověk pak má pocit, že bez příručky a nácviku se nemůže ani vytento. Docela chápu, že čím víc toho člověk o něčem ví, tím větší má pocit, že ví pořád málo. Proto jsem se u svých dětí rozhodla, že nejlepší bude se řídit instinktem a ten mě nezklamal. U svého nejstaršího dítěte jsem si koupila nějakou chytrou knihu o výchově a výživě kojence a rychle jsem zjistila, že co platí na jednoho, na druhého nemusí a kniha letěla někam do kouta.
Skutečně jsem neměla k dispozici nic, jen co jsem si kde přečetla a co mi sdělil pediatr a tyhle bludy v tom opravdu nebyly.
 Ivča+2 děti 


A co si myslíte o tomhle? 

(25.11.2009 11:54:17)
A co tenhle názor: bolestivé kojení způsobuje špatná technika.
Moje kojení bolelo jak čert, ať jsem dělala, co jsem dělala, všechny polohy, mazání prostě všechno. Pozvala jsem si i laktační poradkyni, nic, nakonec jsem skončila u kloboučku. Až po čase jsem ho odstranila.
U druhého dítěte stejný scénář, v porodnici frustrovaná, zvala jsem si sestry, aby řekly, co dělám špatně. Prvorodička vedle mě vzala dítě a ani nemrkla a kojila bezbolestně. Až mi jedna doktorka řekla kouzelnou větu - "nic si z toho nedělejte, holt někdo je víc citlivější a víc ho to bolí. Bradavka si zvykne a přestane bolet". Byla jsem ji neskutečně vděčná, i kdyby neměla pravdu, tak mě uklidnila. K nezaplacení.
 withep 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 12:20:41)
Jsem podobný případ. A pomohla mi právě autorka článku ve své internetové poradně. Sestry v porodnici tvrdily, že kojím správně, že jen asi mám citlivé bradavky. A ono za tím "jen" (bolest asi jako když vám je secvaknou štípačkama a po kojení, když se vrací krevní oběh, ještě jiný a taky setsakramentský druh bolesti) je regulérní diagnóza Syndrom bělavé bradavky. Ani můj gynekolog ji neznal, a když jsem za ním po 7 týdnech kojení přišla, že potřebuju vyloučit kvasinkovou infekci a potvrdit tohleto, "poučil" mne, že mě prsa bolí, protože jsou nalitá (aby ne, po dvou hodinách v čekárně), vzal si 30 korun a nazdar. Od té doby k němu nechodím. Během těch 7 týdnů mi dalo dost práce, odlišit tu specifickou bolest od nalitých prsou a podobných počátečních a celkem asi obvyklých problémů. No a léčba? Není. Být v teple a čekat, až to za dva tři měsíce přejde, což se stalo. Ale takových vzácných diagnóz je víc, skutečně je třeba se obrátit na laktační poradkyni, doktoři a sestry o tom mnoho nevědí. Jiřinko, ještě jednou děkuju. Za dva měsíce mě to utrpení čeká znova, snad to tentokrát zvládnu líp :-).
 Ikara 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 13:02:16)
Nebojte, podruhé to bude určitě lepší, bradavky si to "pamatují". S prvním dítětem jsem skoro brečela bolestí při každém kojení dobré 2 měsíce, než se prsa otužila. Druhé pak už bylo v pohodě, bolelo to jen pár dní. ~;)
 Osamělá 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 13:12:06)
díky bohu, i když já kojila s kloboučky, ale i tak to nebylo zpočátku nic moc. Za 2 měsíce čekám další a už se moc těším i děsím zároveň ~m~
 Ivča+2 děti 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 13:28:10)
Já u druhého už byla připravena a mazala hned od porodu při každém kojení. Stejně to byla hrůza, ale trvala kratší dobu. Nakonec jsem to zvládla bez kloboučků, ale chtělo to taky překonat samu sebe. Kdo nezažil, nepochopí.
 Ecim 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 14:24:29)
Než jsem otěhotněla, tak mi jedna známá doporučila, ať si v těhotenství otužuji bradavky masáží ručníkem. Moc se mi to osvědčilo.
 Ecim 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 14:26:30)
Měla jsem to podobně, a to navzdory otužování bradavek v těhotenství. Chce to zvyk. Když jsem se v porodnici učila kojit staršího syna, tak jsem si říkala: "Ach jo, tohle vydržet minimálně rok s každým miminkem bude náročné." Nakonec jsem si ale zvykla.
 Jana Nová 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 13:45:49)
Přesně... Nejhnusnější je mýtus o nebolestivosti kojení. Neznám nikoho, koho by kojení minimálně zpočátku nebolelo.
První dva tři týdny pro mě kojení znamenalo regulerné masochistické trýznění. Postupně se to upravilo, a tak po dvou měsících už byla bolest snesitelná, až postupně zmizela. Kdybych dostala do rukou toho génia, co tvrdí, že když kojení bolí, máte špatnou techniku, osobně bych si to s ním vyřídila ~q~.
Až později mi kamarád lékař potvrdil, že kojení může bolet prostě proto, že na tak drsné zacházení nejsou bradavky jednoduše zvyklé.
 Xantipa. 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 14:26:32)
Tak kojení prvního dítěte bolelo pořád, neřešila jsem to, neboť kojit jsem prostě chtěla. U dalšího jsem čekala to stejný a nic, resp. kojení v pohodě a bolest žádná, ihned od počátku. Opravdu příjemné překvapení~;)
 DENISA 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 14:31:56)
Presne tak, ja litala po laktacnich poradkynich jak pitoma, a protoze muj manzel "nasal" ty kecy o spatne technice kojeni, jeste me "podporil" recma o tom, ze proste to musim delat jinak. Samo poradkyne posoudily, ze technika vyborna a krome mazani nic neporadily. Je to proste o citlivosti bradavek. Jsem rada, ze tu ctu, ze to nektere bolelo i dva mesice, pripadala jsem si se svyma bolestma 3 mesice trvajicime jako blbec, proti tem, co to bolelo jen par dni.
 MÍŠA&FÍK 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 19:42:47)
Boleslavko, mě kojení nebolelo nikdy, takže vyjímky existují - jako všude, tak i v kojení.

Kojila jsem 3 roky.
 Jana Nová 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 21:20:52)
Míšo, to ti samozřejmě přeju. A nejen tobě. Nedovedeš si ale představit, jak je deptající, když ti někdo pořád dokola opakuje, že je TVOJE CHYBA, jestliže tě kojení bolí, a ty přitom týdny a měsíce zatínáš zuby a polykáš slzy, protože to nechceš vzdát. Mě osobně nejvíc podpořila sousedka, která mě trpělivě vyslechla, povzbuzovala mě, a na základě vlastní opakované zkušenosti ujišťovala, že ta bolest přejde... Ostatní kojící kamarádky jenom konstatovaly, že zpočátku je kojení taky bolelo - opravdu v reálu neznám nikoho, kdo kojil a měl bezbolestný start.
 Markéta, kluci 7 a 1 
  • 

Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 21:26:23)
Prosím tě a kdo ti pořád dokola opakoval, že správné kojení nebolí a že za bolest si můžeš sama?

Jinak já u prvního kluka zažívala bolest na zvracení při prvních vteřiných přisátí asi tři měsíce, pak dobrý. U druhého od začátku bez problémů.
 Jana Nová 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(25.11.2009 23:42:38)
Všechny laktační poradkyně v porodnici. DVD o kojení, které jsem viděla tak 20x. Knížka o kojení, kterou jsem četla jak mantru. Tištěné materiály dostupné v porodnici...
 Osamělá 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(26.11.2009 8:14:24)
Je fakt, že to "masírování" ohledně nebolesti kojení je skoro všude, kam se podíváš, zatímco zmíňka o tom, že to může bolet než si prsa zvyknou nikde. Má sestra kvůli té bolesti kojit přestala, prý než se trápit...~d~ Já vydržela, ale je fakt, že manžel se mi k prsou dlouho nesměl ani přiblížit, což ho docela štvalo, protože jsem konečně nějaké měla a on z toho nic neměl.. ~t~
 Ivča+2 děti 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(26.11.2009 11:14:45)
Já bych právě nikoho neodsuzovala, že kvůli tomu přestal. Zpětně, když se podívám, nechápu, jak jsem to mohla vydržet. Pokaždé, když se blížil čas kojení, jsem byla už nervózní, při kojení jsem na brečení používala starou utěrku místo kapesníku, protože ten byl hned mokrý.
 Osamělá 


Re: A co si myslíte o tomhle? Kojení může bolet 

(27.11.2009 12:25:28)
Ale já ji neodsuzuji. To bych si ani nedovolila. :-) Jen si myslím, že kdyby na to byla připravena, tak by to třeba nesla lépe.
 Ecim 


Re: A co si myslíte o tomhle? 

(25.11.2009 14:23:04)
Dobrá rada v pravou chvíli někdy dokáže zázraky. :-)
 Kočanská 
  • 

bolestivé bradavky 

(25.11.2009 16:05:34)
... myslím, že hodně maminek je překvapených jak to vlastně s tím kojením je, že ze začátku se v podstatě jen kojí a kojí, že?
Už to samo o sobě může být dost stresující a ještě k tomu nějaké problémy jako například bolest při kojení.
Bolestivé bradavky znám -u druhé dcerky bolely jako čert asi 3 týdny. Musela jsem hlídat techniku, aby mi je nezničila úplně :-) Ale pak úplná pohoda.

Teď jsem si zrovna přečetla nějaký detailní článek, jak to všechno co je v mateřském mléku pěkně funguje a také jak vůbec není prokázáno jaký vliv má na děti umělá výživa. Je jasné, že je to skvělý vynález, když kojení prostě nejde - to se opravdu nedá nic dělat a pak to má své opodstatnění, ale jinak bych to snad i zakázala :-) Je třeba to vidět tak, že mateřské mléko prostě není žádný business a proto sice je "propagováno", ale často mi to přijde že především proto, aby některé společnosti mohly "poukázat" na to, že při nedostatku mateřského mléka je možné nasadit jejich výbornou umělou výživu.
 Insula 


Re: A co si myslíte o tomhle? 

(25.11.2009 19:45:35)
Ivčo, já zase měla to "slabé" mléko, které neexistuje. ~t~ Nepomohlo nic a nikdo. Ani laktační poradkyně, ani čaje, ani homeo. Nic. To bylo při druhém dítěti.
Při prvním se mi mléko neudělalo vůbec. ~n~ Nikdo nevěděl proč. ~d~ Možná stresový a blbý porod. ~d~
 Insula 


bolest 

(25.11.2009 19:47:58)
Jo a jak jsem výše psala o té kamarádce, která měla velká prsa a kojila dlouho, tak ta při každém kojení brečela, jak jí to bolelo. A také nikdo a nic nepomohlo. Technika v pohodě (dle LP).
A to jí v Motole řekla sestřička po porodu, že s těmahle prsama NIKDY kojit nebude (myslela velikost). Ještě v porodnici vylévala mléko do umyvadla. To jen taková "perla" na konec.
 Eva, syn 16 mesicu 
  • 

Re: A co si myslíte o tomhle? 

(30.11.2009 12:58:53)
Myslím, že délka a způsob kojení záleží jen a jen na matce a jejím dítěti. Také jsem dostávala spoustu rad už dříve, než se nám Honzík narodil. V porodnici mě naopak nikdo pořádně do kojení nezasvětil a na moje dotazy mi odpovídali jen stroze stylem "Vy to nevíte?". Ne, opravdu jsem to nevěděla, vždyť mám první dítě, tak kde jsem se to měla naučit? Dostávala jsem spousty rad i po návratu z porodnice domů, ale žádná (!!!) nám nepomohla. Ačkoli Honzík sál často a hodně a moje opravdu přeplněná prsa byla po kojení vždy prázdná, Honzík měl ve 3 měsících 4,5kila, na jeho výšku slušná podvýživa.
A teď ať mi někdo tvrdí, že něco jako "slabé mléko" je blbost...
 cici+Maty (7m) 
  • 

Kojeni neboli 

(25.11.2009 12:00:17)
Ze kojeni neboli povazuju za jeden z nejpitomejsich mytu kolem nej.

Minimalne prvni dny kojeni boli, nez se dite nauci sat spravne. Mozna jsou nejake vyjimky, ktere kojeni nebolelo, ale ty spis jen potvrzuji pravdilo.

A pak ma kazda novopecena maminka nerva z toho, ze ji to boli, tak dela neco spatne...

Driv jsem vyhradnost kojeni dost prozivala, ale pote, co se v mem okoli vyskytla holcicka, ktera kojena sice pribirala, na spodni hranici, ale pulku dne proplakala a na UM je z ni usmevave slunicko, tak uz to beru s rezervou. Sice ne kazdy plac znamena hlad, ale plac MUZE znamenat hlad a je dobre si to pripustit.
 Pole levandulové 


Kojit muze kazda 

(25.11.2009 12:30:53)
To bych taky priradila jako poradne zazranej mytus. Diky tomu napriklad kamaradka, ktera delala psi kusy ve jmenu tohoto sloganu, nakonec se sestitydenni dcerou skoncila v nemocnici na kapackach, s podvyzivou a dehydrataci. Ne, nebyla hloupa, jen byla mlada, z vesnice a vsude jen slysela, ze kojit muze kazda a vyjimky neexistuji, tak se snazila a dite ztracelo na hmotnosti.
Vim, ze ty spravne laktacni poradkyne toto nesiri, ale nektere kojici nadsenkyne jsou schopne timto docela slusne podkopat mamince sebevedomi.
 Kaja a Juli 


Re: Kojit muze kazda 

(25.11.2009 13:19:51)
Jo, kojit mutze kazda....
Vyplasena ale stastna mam prvni dcerusku 3150g, pri odchodu z porodnice 2940g (patek). V pondeli u detske doktorky 2900g. Maminko, kazda vaha vazi jinak, nebojte, prijdte na kontrolu za dva tydny a kojte, bude to dobre. A nevazte, zbytecne byste se stresovala!!!
Tak jsme doma kojili, asi co 3 hodiny, v noci 2x buzeni, ktere se nelibilo ani male, ani me. Porad jsem byla neklidna, porad se mi neco nezdalo. Za dva tydny na kontrole 2700g~q~~q~~q~
Byla jsem v soku, jak je mozne kojit a hubnout~o~
Od te doby po kazdem kojeni dokrm Nutrilonem a mala konecne zacala prospivat. Dnes ma deset mesicu a 11 kg! Spokojena, stastna a hlavne zdrava holcicka~:-D~:-D
Jen si tak rikam, ze priste...tomu svemu "kojeni" uz asi verit nebudu...
 Iva 
  • 

Re: Kojit muze kazda 

(26.11.2009 16:09:46)
Souhlas, kojení byl tak strašný, strašný, strašný 3-týdenní stres, že se mě pocuchané nervy držely ještě půl roku.
Druhé dítě nebudu kojit z mého rozhodnutí, leda by mi mléko teklo proudem:-) Už to v životě nechci zažít....

Na telefonické lince Laktační ligy mi řekly, že to půjde, že 95% žen kojí... Tak díky, to byla pomoc jak blázen, fakt:-(

Dodneška nechápu že jsem si to někam nehodila...
 Hanka, 1 dcera 
  • 

Re: Kojit muze kazda 

(29.11.2009 16:12:06)
Hm,.kojit může každá..asi ano,ale jak dlouho? Já mám 3 měsíční dceru, která měla porodní váhu 3,3 kg a ted má slabě přes 4 kila..Takže i přes radu doktorky kojte kojte po hodině a půl ( kojím běžně 25 min,to bych nedělala nic jinýho) jsem na noc začala dávat nutrilon..malá i tak spí 6-8 hodin přes noc. A začíná přibírat a hlavně je klidu. Ted je velký trend kojení, před 20 lety zas byl jedině sunar a kojení prý bylo tabu.

Dejte na svůj rozum a prostě dítě nějak nakrmte..nejsme holt všechny dojnice,které mají pomalu místo mléka smetanu:-)

 Ecim 


Re: Kojit muze kazda 

(25.11.2009 14:29:11)
Sama jsem měla štěstí, že jsem kojila velmi snadno. Ale šíření takovýchto nesmyslů mi také vadí. Dovedu si živě představit maminku, která se snaží, jak jen může, aby mohla kojit, ale přesto jí to nejde a ona akorát od svého okolí zaznamenává takovéhle stupidní reakce. V takovéto situaci maminka přeci potřebuje podporu a ne zadupat do země. ~n~
 snehurka 
  • 

Re: Kojit muze kazda 

(26.11.2009 18:37:21)
Take jsem pod vlivem knizek,kamaradek a jine osvety byla rozhodnuta plne kolit co nejdele...dcera je nedonosena,prvnich 14 dni v nemocnici prikrmovana specialnim mlekem pro nedonosene deti,po mesici uz jen me mleko,ktereho jsem mela opravdu hodne..nekdy po 4 mesici prestala pribirat,musela byt prikrmovana,snazila jsem se dal kojit,ale mleko moc nebylo a ja byla stale unavenejsi(a to miminko spalo kazdou noc). Pokracovala jsem do 9 mesicu,mezitim psala i doktorce na rodinu(Moc hubnu),ze jsem musela kojeni omezit na dvakrat denne,odepsala mi,ze me nemuze unavovat kojeni dvakrat denne..jak to ze zacatku slo,pak uz to asi moje telo nezvladalo.Dostala jsem se na 48 kg.Druheho syna jsem (donoseneho)kojila 5 mesicu,mleko "nastesti" doslo ze dne na den,ale presto zase ta strasna unava,2 roky jsem se z toho vzpamatovavala,rano vstavala unavenejsi nez vecer,47 kg.Mleka jsem mela u obou ze zacatku dost a pak se to najednou zlomilo..jestli ma vliv vaha na kojeni nevim..jestli budu mit treti,budu kojit,dokud to pujde samo..ne za kazdou cenu co nejdele.
 Ecim 


Re: Kojit muze kazda 

(26.11.2009 22:52:35)
Sněhurko, ono je úplně možné, že když se k tomu takhle stavíš, tak se Ti u třetího děťátka podaří kojit dlouho. :-)
 Pole levandulové 


Re: Kojit muze kazda 

(26.11.2009 23:08:59)
JJ, s tim souhlasim - ja jsem kojit druhe dite nechtela, ale v porodnici se dcera nejak samozrejme prisala a prakticky bez jakekoli pomoci se to cele rozjelo a tak kojim, zatim sedm mesicu plne, teprve par dnu si vezme i trosku prikrmu. Nikdy by mne nenapadlo, ze zrovna ja budu takova "kojna", ale stalo se a zatim vse /tuk,tuk/, bez jedineho problemu, zanetu atd :-)A musim priznat, ze jsem rada. U mne stoprocentne fungovalo to, ze jsem kojeni neprikladala u sebe zadnou dulezitost, takze jsem byla v tomto smeru maximalne v klidu a vse se udalo mimovolne.
 Ecim 


Re: Kojit muze kazda 

(27.11.2009 8:29:57)
Tak to my jsme zase děsně plodná a kojící rodina. ~t~ :-) Takže jsem tak nějak automaticky předpokládala, že to půjde bez větších problémů - tedy až na ten přebytek mlíka a ztvrdlá prsa, ale přesto jsem dopadla o dost lépe než moje ostatní příbuzné. :-) Ale říkala jsem si, že stát se může naprosto cokoli a že všechny problémy budu řešit teprve tehdy, až budou aktuální. :-)
 snehurka 
  • 

Re: Kojit muze kazda 

(27.11.2009 20:01:49)
Diky za povzbuzeni..jeste nejsem rozhodnuta,manzel by chtel,syn zacal take,ze chce miminko(jsou mu 4),ale starsi dcera jeste potrebuje hodne pozornosti.Jenze nikdy nerikej nikdy...jak jsem po prolezenem tehotenstvi a injekcich rikala nikdy vice,zacina mi to vrtat hlavou,jak dlouho jeste pockat,vzdyt deti rostou a bude mi to chybet.Je mi teprve 33,takze za 2 roky,za 5...hlavne uz budu vklidu a zahodim prirucky...a nechci vedet pohlavi predem..vim jake je cekat holku,kluka,tak bych chtela prekvapeni.
 Ecim 


Re: Kojit muze kazda 

(28.11.2009 21:55:09)
Sněhurko, také jsem pokaždé chtěla překvapení a stálo to za to. :-) Máme 2 chlapečky, chtěli bychom ještě třetí dítě (za takové 3-4 roky) a zase si nenecháme říct, co čekáme, abychom to u všech dětí měli stejně. :-)
 Margita 


Re: Kojit může i muž...prý :-) 

(27.11.2009 15:20:26)
Naprosto souhlasim s nazorem, ze kojeni rozhodne neni pro kazdou maminku. Nekdy je to proste takovy stres, ze vztah matky-ditete by dalsimi pokusy o kojeni vice trpel nez cokoli jineho. Proto neschvaluji agresivni taktiky lidi, kteri snizuji sebevedomi nekojicim maminkam hlaskami typu "vsechno jde, kdyz se chce." Nicmene nevidim nic spatneho na hlasne "kojit muze kazdy" jako takove. Opravdu jsou dokumentovane pripady, kdy kojili i muzi. A sama jsem zazila zazrak adoptivniho kojeni (kojila jsem dceru od jejich sedmi mesicu, bez cizich hormonu ci jinych leku, ackoliv jsem nikdy nebyla tehotna). Co me opravdu mrzi je, kdyz sestra nekomu rekne "kojit muze kazdy" ale neda zadnou konkretni radu, ktera by pomohla - napriklad kde sehnat suplementor a jak s nim kojit (o existenci suplementoru, pomoci ktereho lze kojit i bez materskeho mleka a postupne se rozkojit, stale vi malokdo).
 Hanula+Kubula 


Re: Kojit muze kazda 

(25.11.2009 18:48:07)
Ahoj,
mám nyní 2,5letého klučinu a máme 11,5kg. Jsme prostě drobnější.
Když sem přišla z porodnice, vážil 2,40kg a měřil 46cm. Kojila jsem každé 2 hodiny po 45minutách. Druhý den po příchodu domů přijela doktorka na prohlídku a pozvala si nás druhý den na vážení. Malý nepřibral. Týden jsme jezdili obden na vážení a kontrolu a i přesto že jsem měla pocit, že nic jiného než kojení nedělám - malý přibíral minimum. Takže jsme přešli na dokrmování sunarem po každém druhém kojení a později plně na sunar a byli jsme spokojeni všichni.
Je fakt, že dodneška na mě dost maminek kouká blbě, když prohlásím, že jsme kojili jen chvilku a ani ne plně. Ale - malýmu to prospívalo víc a mě to vyhovovalo taky. Takže každý podle toho, jak to cítí a může. :-)
 petka1981 


Re: Kojit muze kazda 

(25.11.2009 21:20:16)
Moc děkuji za tento příspěvek:-).Mám dvouměsíční dceru~p~ a idyž jsem se mohla na hlavu stavět mléka je skoro nula. Kojím stále ale jen proto že mi v porodnici řekli, že každá kapka dobrá jinak bych to už vzdala, protože jinak má plný příkrm. Zezačátku mě to opravdu stresovalo a ničilo hlavně řeči typu kojit může každá a to se musí rozkojit. I některé kamarádky nechápaly že když mléko mám tak přeci ho nemůže být málo. Prostě komu to jde tak to nemůže pochopit. Strašně mě stresují otázky každého kdo zjistí že mám mimi "KOJíTE?" ne? "A PROč NE? Nebaví mne na to už ani odpovídat a taky mě to vždy rozbrečí.~o~~o~~q~ Přeji hodně trpělivosti těm kterým to nejde tak jako nám.~d~
 Leňa+2kluci 


Re: Kojit muze kazda 

(30.11.2009 20:17:54)
Souhlasím, že tento mýtus je opravdu ujetý. Mému synovi je právě 18 měsíců a první dva měsíce jsem si s ním dosti užila. Porodní váha 3,23 kg. Na 5 týdnech měl pouhých 3,55 kg. Celou dobu jen plakal, trápili ho prdíky a asi taky hlad. Doktorka mě k příkrmům nenutila, jen nás 2krát do týdne vážila. Ke konci druhého měsíce, kdy syn stále nepřibýval a já už byla opravdu na pokraji psychických sil (kojení po hodině, každé kojení trvalo i 40 minut a nelepšilo se to) mi doktorka řekla, že jinak malý vypadá krásně, ale jestli to už psychicky je nad mé síly, tak ať se netrápíme. Začla jsem přikrmovat nejprve přes stříkačku a dál kojila. Malý byl spokojený, spinkal, usmíval se a já konečně byla schopná normálně fungovat. Proto si myslím, že kojení je sice krásná věc, ale pokud to opravdu nejde, pak než se z toho zbláznit, je lepší zvolnit a přistoupit na kompromis. Držím všem palce, ať se jim kojení daří. Včetně mě... doufám, že u druhého drobečka bude průběh kojení lepší ;-)
 Osamělá 


Re: Kojeni neboli 

(25.11.2009 13:08:29)
Kojení zpočátku fakt bolí. Není to žádná hrůza, ale maminky by se na to měly připravit a né být potom vystresované, že jim to nejde bezbolestně!!! ~R^
 Winky 
  • 

Re: Kojeni neboli 

(25.11.2009 13:35:00)
Jojo, to video s paní Mydlilovou kde donekonečna opakovala že SPRÁVNÉ KOJENÍ NEBOLÍ nám v porodnici pouštěli několikrát. Měla jsem chuť prohodit televizi oknem. Taky jsem si pak schválně pozvala sestřičku která tam byla přes kojení, co teda dělám blbě že mě to bolí jak když do mě píchaj vidlema. No, neshledala nic, malá pila dobře, bradavky jsem popraskané neměla... sestřička samo mladá, bezdětná... to se to radí. Pak ale přiznala, že její švagrové se taky z počátku kojení bolestí "kroutily fusekle". Přesnější výraz bych těžko hledala. Krom citlivosti bradavek byla taky nechutná bolest zavinování dělohy - sestřička řekla že to ví, že to tak bývá resp. musí být, ale tu bolest si představit neuměla, přiznala to. Ale tak za týden dva, pak už se asi bradavky "ocucaly" to šlo líp.

A třeba zánět prsu to je taky lahůdka. Navíc mi jeden doktor radil "ze nánětlivého prsu zásadně nekojit, přes mléko projde zánět k miminku" a druhý radil "určitě kojte i když to bolí jak deset čertů, jinak se zánětu nezbavíte".... pak se v tom prase vyznej...
 magggi synáček z léta09 


Re: Kojeni neboli 

(25.11.2009 15:56:51)
Kojení nebolí - prosím rozhodně jako mýtus uvést! ~:-D
I po téměř 5 měsících občas bolí - ne nijak hrozně, ale při častém žbrundání mého rozmazlence občas asi něco popraská ~w~
Kamarádka přestala kojit po 2 měsících. Důvody podpořené pediatrem:
1. Má hladové mléko
2. Nelze vyhojit bradavky
3. Trápí se u toho oba zúčastnění (to byla bohužel pravda)
4. Bolí to
5. Mléka má ke všemu málo...

A není to jediná holka, kterou znám, která vzdala kojení do 2 měsíců od porodu.
Já zápasila jako prvorodička taky seč mi síly stačily a chtěla to vzdát - a dodnes nevím, co mě nakoplo, že jsem se vzpamatovala ve 3 měsících plně kojící (do té doby kojení tak napůl - krmila jsem odstříkaným, umělé syn nikdy nedostal).

Co považuji za šlendrián je, že si všechny porodnice hrdě píšou do statistik, že 99% žen odchází plně kojící - vždyť je to blbost! Ještě týden po porodu jsem vyprodukovala víc potu než mléka!~q~
 Simeona a 3 


Re: Kojeni neboli 

(28.11.2009 11:45:48)
Souhlasím, heslo KAŽDÁ matka může kojit znamenalo třítýdenní hrůzu pro mě i syna, který plakal hodiny a hodiny a večer jsem kojila od 6 večer třeba do 3 ráno, protože jsem si já blbá neuměla připustit že mlíko nemám. V té době jsem měla 10kg pod svou normální váhu, žádný div že mlíko nebylo. Po třech týdnech jsem začala přikrmovat a synek byl najednou spokojený, usměvavý.
Dceru jsem po této zkušenosti kojit vůbec nechtěla. Těhotenské hormony mě ale přesvědčily ať to zkusím. Kojila jsem ji plně 7 měsíců bez jakéhokoli problému, kdyby to bylo na ní, kojí se plně stále. Já bych ale už uvítala, kdyby jedla i jiná jídla~z~
 Anna 


Re: Kojeni neboli 

(29.11.2009 0:21:09)
Kojení bolí a sakra bolí, a někdo prostě mléko nemá, nebo ho mámálo, tak jako já...krávy se šlechtí na produktivitu mléka, kdyby byla schopna každá kráva dát 80 l mléka za den, tak nikdo neinseminuje, neklonuje a nekříží...jenže jsou prostě krávy, co dají je 5 l a s lidmi je to stejné...
 monika77 + martínek05 


Co si myslí autorka článku o zvýšené kazivosti zubů při dloudobém častém nočním kojení? 

(25.11.2009 13:52:43)
Kojila jsem do 2 let s tím, že dělám pro dítě to nejlepší, hlavně chtěl v noci, každé 2 - 3 hodiny. Nyní má zvýšenou kazivost zubů, doktorka na stomatologii mi řekla, že to může být právě častým nočním kojením do 2 let. Mléčný cukr narušuje zubní sklovinu, navíc je v noci snížená produkce slin, takže zůstává v ústech. Podle stomatologů prý dlouhodobé kojení vůbec není dobré. Ptala jsem se jí, jak kojit a kazům zabránit, tak nevěděla, doporučila snad jen po kojení otřít zoubky gázou, což ale nevím, jestli by fungovalo (bez vypláchnutí by v pusince cukry zůstaly).
 remus 


Re: Co si myslí autorka článku o zvýšené kazivosti zubů při dloudobém častém nočním kojení? 

(25.11.2009 14:11:34)
Moniko, mám dvě děti, obě kojené do 2 let, Silvince je 6,5 a kaz nemá žádný, Martínkovi 2,5 a také bez kazů, ve svém okolí neznám žádné dítě, kterému by se zuby kazily, nepoužívali jste třeba dudlík?
 M+J+ 5 (2 holky -3 kluci) 


Re: Co si myslí autorka článku o zvýšené kazivosti zubů při dloudobém častém nočním kojení? 

(26.11.2009 22:09:55)
zdarec je pravda že ja kojila do tri let a mala mela zkažene zoubky a to byla kojena a dudlik nikdy nemela s lahve nikdy nepila......ale myslim že každe dite je jine...ja brala u kojeni tenkrat antibiotika mela jsem zapal plyc a je možne že skrze toto se ji pak pozdeji začali zoubky kazit..
ted kojim už 5 mesicu dalsi mimco a hodlam kojit opet tak dlouho dokud se samo neodstaví.... a zoubky to uvidime teprve...
 & 


Re: Co si myslí autorka článku o zvýšené kazivosti zubů při dloudobém častém nočním kojení? 

(25.11.2009 14:37:53)
Je otazka, jestli dite starsi jednoho roku musi byt v noci kojene, nebo jestli to nemi jenom zlozvyk.
No syn ma mit podle genetiky hodne spatne zuby..
Tak se snazime tomu zabranit, k tomu bral do dvou let preventivne antibiotika kazdy den..

Kojit v noci jesem prestala okolo jednoho roku, v noci napiti dostal kelimek s cistou vodou.. Zuby si cisti 3xdenne ted je mu pet, zuby ma cisty bez kazu..

Matersky mliko je sladky, podle mne to vliv na zuby ma, respektive ja jsem to neriskovala.
 remus 


Re: Co si myslí autorka článku o zvýšené kazivosti zubů při dloudobém častém nočním kojení? 

(25.11.2009 16:12:27)
Antibiotika každý den? To snad je překlep, ne? ~y~
 & 


Re: Co si myslí autorka článku o zvýšené kazivosti zubů při dloudobém častém nočním kojení? 

(25.11.2009 16:49:31)
Neni, musel je brat preventvine, do operace, kvuli riziku zanetu ledvin.
 remus 


Re: Co si myslí autorka článku o zvýšené kazivosti zubů při dloudobém častém nočním kojení? 

(25.11.2009 17:00:42)
Tak ot je mi ho líta, to mu musela pěkně zamotat a zažívá a vlastně celý organismus, to opravdu slyším prvně! ještě že jsme je ještě nepotřebovali~;)! Jiank k těm zoubkům - záleží to hodně na hygieně, ale i na dědičnostil kdo má velkou kzivost zubů, tak tomu u dítěte prostě nezabrání, ale určitě se dá kazům předcházet, mě vždycky brali všechni čerty, když jsem viděla nějakou maminu, jak dítěti olizuje dudlík~o~, tím mu na ty kazíky pěkně zadělala~q~~q~
 magggi synáček z léta09 


Re: Co si myslí autorka článku o zvýšené kazivosti zubů při dloudobém častém nočním kojení? 

(25.11.2009 19:59:37)
No to je ale blbost! A co cukrovku? Ta z dlouhodobého kojení nevzniká? ~t~ ~t~ ~t~ Jednou jsem mlíko ochutnala - je to sledké jak cumel, až jsem se začala bát, jestli nejím moc sladkého ~t~
 cici+Maty (7m) 
  • 

Zubni kaz je nakazlivy! 

(26.11.2009 15:42:49)
Co jsem cetla, tak zubni kaz jako takovy je nakazlivy - ne teda ten kaz, ale bakterie, ktere ho zpusobuji. Protoze se prenasi hlavne z matky, potazmo z otce na dite, vypada to, ze je to geneticke.

Tato bakterie se dostane do pusy pri oliznuti lzicky, dudliku nebo neceho jineho dospelym. Te bakterii se nevyhneme, ale zalezi na tom,kdy se do pusy dostane. Imunitni system se vyviji do 3 let, takze idealni je, kdyz se tam dostane co nejpozdeji.

Samozrejme ne vse je cernobile, nekdo muze mit mene odolne zuby, mekci, krivejsi zuby jsou vice kazive - nejsou efektivne omyvane slinami, zalezi na imunite jako takove, jak se vyporada s cizopasniky v ustech...

Kazdopadne bych Matyskovi nikdy neolizla lzicku, prikrmy si davam na hrbet ruky, abych je ochutnala, tekutiny ochutnavam cistou lzickou, kterou tam uz napodruhe neponorim.

Takze ja bych rekla, ze caste kojeni muze podporit tvorbu zubniho kazu, pokud uz je dutina ustni nakazena temi bakteriemi, samotne mleko na vznik kazu nema vliv.
 pajda 
  • 

kousani bradavek-auauau 

(25.11.2009 13:56:36)
Starsiho syna jsem kojila 2 roky uplne bez problemu, dceru jsem ale po 11 mesicich nemilosrdne odstavila, protoze me ta mala potvurka zacala kousat - resp. masirovat si bradavkami dasne, protoze zub zatim nema ani jeden. V prubehu dvou dnu mi udelala hluboke ragady a kojeni se stalo peklem. Jeste jsem to chvilku zkousela, napr. vic ji k sobe pritlacit, zkusit jinou polohu, ale je to uz velky dite, ktere si v te pusince dela co chce. Takze je uz tyden na sunaru a ja mam prsa jak dva sacky ztvrdlyho cementu. Nic moc teda. Ma nekdo z vas podobnou zkusenost? Jsem z toho smutna, protoze bych ji rada kojila i dyl, ale zase masochistka nejsem...
 remus 


Re: kousani bradavek-auauau 

(25.11.2009 14:13:01)
A co zkusit kojení přes klobouček, o by nešlo? Dcerka mě také kousala, malej vůbec.
 Ecim 


Re: kousani bradavek-auauau 

(25.11.2009 14:15:48)
Můj šestiměsíční syn mě také v posledních dnech začíná trochu kousat. Zatím to řeším tak, že mám vedle jeho pusinky neustále připravený "v pohotovosti" svůj prst, abych mu ho mohla případně strčit do pusinky a odpojit ho. :-)
 TwinVerča 


Autorce děkuji, taky mi pomohla 

(25.11.2009 18:01:35)
Několikrát během plného kojení našich dvojčat došlo k menšímu přibývání na váze - pediatričce se to nelíbilo a nutila mně do zavedení kaší ve 4. měsících atd.
Nakonec jsem konzultovala vše s paní Jiřinou Mrázkovou a ta mne podpořila, za což jí moc děkuju!!! Vše se nakonec upravilo, kluci prostě občas přibírali skokově. Nakonec jsme kojili do 20 měsíců, což považuju za docela hezký...
 Libuše, 2 děti 
  • 

Dnešní mýtus 

(25.11.2009 19:33:12)
Ještě bych přidala další, spíš dnešní mýtus - Kojit může každá - z vlastní zkošenosti vím, že nemůže - zkusila jsem vše i rady Laktační ligy a vím, že to někdy nejde.
 pozitivni mysleni 


vpacene bradavky-nemoznost kojeni 

(25.11.2009 19:58:09)
och kolikrat jsem to slysela...taky mytus...kojila jsem 2,5 roku :-)
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Jak na mýtus č. 6? 

(25.11.2009 20:48:25)
Jak vyřešit mýtus číslo 6, že dítě může zůstat u prsu i 2 hodiny? Malá pije třeba 20 - 30 minut, pak usne. Po chvilce se ale probudí a zase hledá bradavku a přisaje se. A takhle se to opakuje i několikrát. teď zrovna mi brečí v postýlce, i když na mě visela asi hodinu a půl a chce pořád pít :-(
 Radka + 2 
  • 

Re: Jak na mýtus č. 6? 

(25.11.2009 21:11:04)
Mýtus č.6 jsem neznala. Věděla jsem, že dítě nemá pít tak dlouho ... a moje první dítě mělo období, kdy večer pilo 4 hodiny, bylo vzhůru, mléko stále tryskalo (kontrolovala jsem), prsa jsem střídala. Když už mě to nebavilo, tak jsem ho aspoň mezitím přebalila, protože jinak strašně řvalo a řvalo ...

Jenže mělo 2,5 kila a mě bylo líto mu nedat :( - přibývalo ale zdárně :)

Na druhou stranu jsem nebudila své minidítě, když už náhodou na 6 hodin v kuse usnulo (stalo se do věku tří měsíců asi třikrát) a jen za to děkovala a děkovala, protože jinak chodilo spát ve tři vstávalo v půl páté a pak už jen řvalo ...

Zlom přišel ve třech měsících, přestalo celý den brečet/řvát a poprvé se usmálo a stal se z něj pohodář (spát nezačlo)
 Katka. 


A co netolerance k mateřskému mléku? 

(25.11.2009 21:03:06)
Já jsem kojila cca týden.
Daník po nakojení 3 hodiny zvracel, křičel, svíjel se jak píďalka, pak na 15 minut usnul a pak se vzbudil, měl hlad, nakojila jsem jo a začalo peklo - šílenej křik, zvracení, po 3 hodinách křiku usnul na 15 minut.. a takhle ve dne v noci.
Dr. na to koukala jako blázen, laktační poradkyně koukala jako blázen.
Zkoušela jsem mlíko i odstříkat a dát mu ho ze stříkačky nebo z lahvičky a pořád to samý...
Po týdnu tohoto pekla manžel nevydržel, koupil Nutrilno, Daník ho vypil, odříhl a 4 hodiny spal jak špalek.
Během toho týdne jsme byli 2x v Motole na různý vyšetření a výsledek "Netolerance k mateřskémi mléku"

Takže já bych přidala další mýtus - mateřské mléko je pro miminko to nejlepší.
 JBB 
  • 

Re: A co netolerance k mateřskému mléku? 

(25.11.2009 23:10:44)
Tak tak. Stále čekám, kdy nějaký odborník napíše, že existuje něco jako problém s mléčnou žlázou a proto se mléko netvoří, ač člověk dělá psí kusy. Ďalší mýtus je, že jen 3-4% nemůžou kojit. Znám jen ze svého okolí 4 matky(včetně mě), které kojit nemohly. Náhoda?
Porod v pohodě, pobyt v porodnici v pohodě, příchod domů- mléko fuč. A můžeš zkoušet co chceš, nevytvoří se a nevytvoří. Prý to musím mít v hlavě(názor laktační poradkyně!) No tak já jsem to asi mozkem zablokovala nebo co.
 albert1 


Re: A co netolerance k mateřskému mléku? 

(26.11.2009 8:09:51)
Taky neverim tomu, ze 3-4%(nekde je uvadeno dokonce pouze 1%) zen neni schopno kojit, ciste teoreticky mozna, za predpokladu, ze se ke vsem maminkam dostanou pravdive informaci a kazda by mela moznost, kdykoli by to potrebovala, konzultovat problem s laktacnim poradcem v domacim prostredi, coz je zatim sci-fi. Statistiky nekterych porodnic(i tech BFH) se nedaji brat vazne, nahaneji vysoky prumer propoustenych - plne kojenych nemluvnat nepresnymi udaji, deti jsou jiz prikrmovany UM, ale v dokumentace je vyplneno, ze jsou plne na MM.
A pravdivost udaju uvadenych ve zdravotnickych prukazech deti, tak to je uplne k smichu, hodne miminek radeji nadiktuje v poradne, ze dite plne koji, i kdyz to davno neni pravda, jen aby mely pokoj a nemusely nic vysvetlovat. Nebo se pletu a je to jinak?
 Altara + 2 


Re: A co netolerance k mateřskému mléku? 

(26.11.2009 13:26:24)
Myslím, že máš bohužel pravdu. Když jsem odcházela z porodnice, byl malej na UM, laktace se mi rozeběhla až doma. Přesto jsem ve zprávě měla napsané, že laktace bez problémů a já plně kojím~o~~o~~o~...
 Libuše, 2 děti 
  • 

Re: A co netolerance k mateřskému mléku? 

(26.11.2009 15:57:40)
Když jsem odcházela z porodnice U Apolináře, kde jsem opravdu neukápla ani kapku MM a kde to nikoho nezajímalo, dali rovnou Bebu, tak jsem v dokumentech měla uvedeno - dítě plně kojeno a když jsem se obrátila na dětskou sestru neb dětská dr. tam nebyla, že tomu tak není, tak mi odpověděla, že to má paní dr. tak nastavené v počítači........
 JBB 
  • 

Re: A co netolerance k mateřskému mléku? 

(27.11.2009 19:33:20)
Díky za reakci. No mně se prsa nenalila téměř vůbec, tudíž mléka bylo nedostatek. Odstříkavala jsem cca 2 měsíce po porodu vždy asi 50ml denně. Ale nikdo mi neřekl, že by něco mohlo být v nepořádku s mými prsy, navíc ani v těhotenství se prsa nijak nevyšetřují a myslím, že by to člověku moc pomohlo to vědomí, že to prostě není jeho vina ale fyziologická příčina.
 magggi synáček z léta09 


Mýtus č.6 a netolerance k MM 

(26.11.2009 8:31:16)
Znám obojí ze svého okolí, stejně jako to, že se mléko prostě netvoří. Pravda u "netvorby" mléka to bylo u kamarádčiných synů (30 a 24 let), takže kdovíco jí tenkrát nakecali. Odsávačky prý nebyly, kojení prostě šlo nebo nešlo...
Mýtus č- 6.: 1-2h u prsu zas měla dítě jiná má kamarádka, matka 4letého kluka. Ten má něak lehce deformovanou šlachu pod jazykem a prostě to jinak neutáhl. Obdivuji její trpělivost!

A jinak - když vzpomenu na své těžké začátky s kojením, na to, jak jsem to skoro vzdala...Jak to, krucinál, dělaly matky a hlavně prvorodičky, když byla lékařská péče prakticky nedostupná? To vše zastávaly porodní báby a zkušené příbuzné?
 Ecim 


Re: Mýtus č.6 a netolerance k MM 

(26.11.2009 9:02:29)
Magggi, nejspíš to zastaly porodní báby a zkušené příbuzné. Také jsem slyšela, že když nějaká maminka neměla mléko, tak pro ni vymačkávala (když nebyly odsávačky) mléko od sebe nějaká kamarádka nebo příbuzná, která ho naopak měla dostatek.
 Ecim 


Re: Mýtus č.6 a netolerance k MM 

(26.11.2009 9:07:48)
Jinak znám ze svého okolí i případy (ze 70.let), kdy maminka měla třeba miminko v inkubátoru, v porodnici jí akorát vrazili do ruky odsávačku a nic jí neukázali, a tak nakonec třeba ani nezačala kojit.
 albert1 


Re: Mýtus č.6 a netolerance k MM 

(26.11.2009 12:47:03)
Ecim, jenze jde to takhle praktikovat dlouhodobe, odstrikavat pro jine dite mleko bez odsavacky? Tak do 200ml za den, to snad by slo, ale za par tydnu mimi zada litr, spis se asi dite nosilo na nakojeni k jine mamince. Ja jsem zase slysela, ze se proste zkouselo dat kozi nebo i kravske, nektery deti to proste nejak zvladly, muselo to byt ale hrozne. Me zas nekolikrat napadlo, jak si v minulych stoletich zastavovaly laktaci holky ze slechtickeho stavu, kdy se spolecensky nehodilo kojit a dite se predavalo kojne a sluzebnictvu, to musely mit deprese a ty zanety ...
 Ecim 


Re: Mýtus č.6 a netolerance k MM 

(26.11.2009 12:54:14)
Albert1, to asi fakt dlouho nejde. Pak jsem si taky vzpomněla na Želary, kde se mluvilo o tom, že nějaké mamince miminko umřelo a ona pak krmila miminko své kamarádky. A když jsem slyšela o tom, jak dříve noblesní paničky nekojily, protože se to nehodilo, tak jsem si - jako mnohokrát v životě - říkala, že jsem ráda za to, kde a ve které době jsem se narodila.
 Ecim 


Re: Mýtus č.6 a netolerance k MM 

(26.11.2009 12:56:33)
Když se prsa ale jenom vymačkávají, tak je to hrůza. Moje maminka to tak dělala, protože měla strašně moc mlíka já jsem navíc po narození skoro nepila, a říkala, že si vymačkávala prsa mnoho hodin denně a hrozně u toho zkusila.
 magggi synáček z léta09 


Re: Mýtus č.6 a netolerance k MM 

(26.11.2009 22:37:34)
Babička takhle odstříkávala na začátku 50. let. Upadla v 7. měsíci, z dvojčat přežilo jen jedno - moje teta a tu musela babička krmit odstříkaným několik měsíců. Prý to bylo docela peklo.
Jo a v Želarech byl ten odkojený chlapeček maminkou, která měla žijící holčičku. Vysvětluje tam učiteli, že kluk je její "bratr po mlíku" ~:-D
 Ecim 


Re: Mýtus č.6 a netolerance k MM 

(26.11.2009 22:55:30)
Ta maminka měla napřed chlapečka Matouška, ale ten umřel a ona pak kojila chlapečka kamarádce (jméno si nepamatuju) - to byl ten "bratr po mléce". Holčička Helenka se narodila o pár let později.
 magggi synáček z léta09 


Re: Mýtus č.6 a netolerance k MM 

(26.11.2009 23:07:17)
Aha - viděla jsem to jen jednou, díky! ~;)
 Ecim 


Re: Mýtus č.6 a netolerance k MM 

(27.11.2009 8:32:19)
Já taky. Byl to hodně drsný film a spousta se tam toho udála. Tohle je jedna z velmi mála scén, které mi utkvěly v paměti do detailu. :-)
 Zawgat_Mohammed 


Re: Mýtus č.6 a netolerance k MM 

(26.11.2009 15:57:29)
Caj z maty nebo salveje. Kdyz jsem plavala ve vlastnim mlece, dala jsem si salek matoveho caje a druhy den to bylo lepsi. Salvej je pry jeste ucinnejsi. Pit pouze tyto caje a za chvili je po laktaci.
 Edilka 


Kojení a hlava 

(26.11.2009 12:17:34)
Pravdu má paní Jiřinka Mrázková, kojení je o hlavě, až na pár vyjímek je to pravda. Taky jsem před deseti lety tvrdila něco o fanatičkách kojení ,jak jsem měla málo mléka, jak to něšlo, dítě bylo hladové atd.atd. Bylo to jen o tom že jsem poslouchala ony mýtycké rady od pediatra, kamarádek, a havně jsem to pořád ŘEŠILA !! Podruhé jsem odmítla řešit blbosti, poslochala jsem svůj instinkt (má ho většina žen )a když se vyskytl problém tak jsem ho řešila s fundovanou pomocí . Neřešte to tolik, kojte a když bude problém je tady vždycky www.kojeni.net a úžasná p. Mrázková .
 Iris 
  • 

Přesně, neřešit a užívat si miminka 

(26.11.2009 16:35:34)

Je to tak, nejlepší je (pokud je to možné) se s miminkem v klidu mazlit, hladit, povídat si, pochovat ho nebo přitulit tak, aby se mělo možnost se přisát, do ničeho sebe ani dítě nenutit. Některé mimi se přisaje hned, některému to trvá. Neřešit to. Neřešit ani délku kojení ani déklku intervalů mezi, prostě se těšit s miminkem. Nechat iniciativu i na miminku. Když se vše podaří, kojit, když to nejde, nekojit. Nic se neděje, je přece tolik dalších věcí, které si můžem společně s mimi užívat.
Nechápu jedinou věc: 95procent rad od pediatrů a sester byly naprosto mimo mísu, jsou odborně tolik mimo nebo záměrně prudí a užívají pocit moci nad troskou-šestinedělkou. Mám za sebou několik let kojení a moje rada je: Vykašlat se na všechny rady. Brát je jako nezávazné možnosti, jak na to.
 Altara + 2 


Kojení aneb "maminko, NESMÍTE se stresovat" 

(26.11.2009 13:01:23)
Přidávám se k názoru, který tady už několikrát zazněl - kojení je hodně ovlivněno tím, jestli je máma dítěte v pohodě...
Sama to můžu posoudit - mám 10ti týdenního chlapečka a laktace si dávala v mém případě dost načas. Ono nebylo divu, byla jsem vystresovaná prvorodička, všechno bylo nové, navíc měl brouček trochu problémy s kyčlema, což jsem ("posilněná" čerstvou dávkou hormonů po porodu) patřičně obrečela. Malej hodně spinkal, následek novorozenecké žloutenky, a moje bradavky ho zkrátka moc "nebraly". Chodila jsem se radit k sestrám, snažila jsem se co to šlo. Rady typu "musíte ho budit, 5 minut u jednoho prsa je strašně málo" nebo "on není unavenej a slabej, on je vzteklej, síly má dost" mě spolehlivě rozbrečely, připadala jsem si jako ta nejneschopnější ženská pod sluncem... Hlavou mi běželo, k čemu mám vlastně prsa, když ani neumím nakrmit svoje dítě atd. No prostě hrůza. Korunu všemu dodala mladá a hodně nepříjemná dětská sestra, která mě nejdřív sprdla za to, že ho dostatečně nebudím, že se nesnažím a kdesi cosi a nakonec pronesla opravdovou perlu: "No, maminko, když nebudete v pohodě a budete se stresovat, tak on vám pít nebude".
Až na jedno večerní krmení přišla sympatická sestřička ve středních letech, s klidem se pokusila malýho přiložit (což odmítal, protože proč by tahal, když tam nic nebylo :) ), ale místo toho, aby mu cloumala s hlavičkou a snažila se moje řvoucí dítko přeprat - jako to dělaly jiné "odbornice", ho hezky pohladila, došla pro dokrm a v klidu poznamenala, že je kvůli žloutence unavený a netrpělivý a že možná bude patřit k dětem, které prostě z prsa pít nebudou, že se to někdy stává a že je důležité, že dokrm ze stříkačky mu "jede". Kdo to nezažil asi nepochopí, jak moc pro mě ta slova znamenala...
Dneska už plně kojím a mrňous krásně přibývá, ale 100% se kloním k názoru - Kojení je právo, ne povinnost. Zkrátka, když to nejde, tak to nejde a je zbytečný se kvůli tomu nervovat. Důležité je, že jste se snažily a udělaly maximum :).
 Ecim 


Re: Kojení aneb "maminko, NESMÍTE se stresovat" 

(26.11.2009 13:06:03)
Ano, souhlasím. A myslím si, že spoustě maminek pomůže k uklidnění to, když si uvědomí, že i kdyby se kojení nepovedlo, tak existuje i kvalitní umělá výživa a když by nemohly kojit, tak není konec světa. :-)
 magggi synáček z léta09 


Re: Kojení aneb "maminko, NESMÍTE se stresovat" 

(26.11.2009 22:53:39)
Bože! My jsme snad ležely ve stejném špitále! ~t~
Já prvorodička, plánovaný císař v epidurálu, bolesti po operaci strašné, kluka mi ukázali odpoledne 2x - ani se ho nikdo nesnažil přiložit a já se nemohla hnout - jen jsem se bála, abych mazlíka neupustila nebo nezmáčkla, z každé ruky jedna hadička (o cévce nemluvě), pak přiběhl ortoped, dítě rozeřval, vyštěkl na mě, že má problém s kyčlema a odešel a nakonec mi vzali i to mimino s tím, že má žloutenku. Na pediatrii se ještě nakazil stafylokokem... no klika, že jsem byla pod hormonama a za pomoci SMS se všemi přáteli se snažila aspoň rozkojit, což se povedlo do dvou dnů.
Mezitím mi chodil pediatr vykládat, že mimi krmí zmraženým MM. Jojo, kulový! Viděla jsem dekurz - celou dobu ho futrovali Nutrilonem!
Strávila jsem pak na pediatrii ještě x dní a učila se kojit zkroucená na tvrdé židli v poloze, kterou když jsem změnila, dostala jsem vynadáno, že takhle to nejde (kojím tak dodnes a všude se to uvádí jako běžná věc ~t~ ). Jinak ale byly sestřičky báječné a trpělivé. Jako učitelka oceňuju, že nezvyšovaly hlas a nepoužívaly násilí - musí to být na palici pořád kolem dokola koukolem, dnes a denně zvládat vyděšené matky... ~e~ :-)
Náš chlapeček byl zesláblý infekcí, do toho tam vřeštělo dalších 8 nešťastníků (za dětmi se docházelo každé 3h - o rooming in jsme si s ostatníma mámama mohly nechat zdát)...no paráda! Poctivě jsem ale pumpovala s odsávačkou a prvních pár týdnů střídala odstříkané mléko přes stříkačku, flašku až k vlastnímu kojení... Klukovi bude brzo 5 měsíců a kojíme jak pitomí - plně a neustále, protože nám nastal růstový spurt ~t~
 lampetra 


Dotaz na p. Jiřku 

(26.11.2009 14:41:43)
Nemožnost kojení z hormonálních důvodů? Je možná? Patřím k ženám bez menstruace, děti počaté po IVF a cvičení p. Mojžíšové. Porody byly problematické z důvodu ( teď marně hledám v paměti termín z porodopisu..... hyposenzibilita dělohy? - ani to vyvolávání se řadu dní nedařilo, po porodu vždy nemožný porod placenty, manuální revize, krvácení, velká krevní ztráta ( po zážitku z prvního porodu jsme podruhé byla ve "starém" Vrchlabí a můžu poreferovat, že i tam dojde na "plně medicínský porod":-). A kojení žádné. Logicky si dokážu zdůvodnit, že mám být ráda, že děti vůbec mám ( před 20 lety bych je neměla) a neřešit kojení, ale.... rády bych znala odpověď. Můj gynekolog mi na tuto otázku dal odpovd jinou, než jsem očekávala, a další látku na přemýšlení - pokud bych dostala při velké krevní ztrátě transfúzi, kojení by se třeba podařilo ( ztráta 1.500 ml, hemoglobin (?) cca 60něco/něco). Ptám se ( sama sebe) mohl mít pravdu? Transfúzi jsem samozřejmě neodmítla, ale nikdo mi ji nenabídl. Máte ve své praxi třeba podobnou zkušenost?
 albert1 


Re: Mel nekdo podobny problem? 

(26.11.2009 23:31:49)
Nedobrovolne jsem skoncila s kojenim dcery v 6 tydnu, od te doby MM odsavam, kojeni prestalo byt technicky mozne diky velkemu neklidu ditete, dcera trpela temer kontinualne cely den v prvnich trech mesicich kolikou, bojovaly jsme, lec marne. Kombinace velmi podrazdene az bojovne, ale soucasne vysoce zrave mimino, je dabelska.
Zacala jsem podavat MM strikackou, neustale jsem blahove myslela, ze se ke kojeni vratim, ale s narustajicim objemem mleka a neustupujici kolikou jsem nakonec vymekla a presla na lahev, do konce 6M: 80% MM+ 20%UM, dale jedeme 50:50.Prece jenom s lahvi v ruce se mi darilo lip vystihnout okamzik klidu, pres savicku tece mleko rychleji nez z prsu, coz bylo v me situaci zadouci, i tak jsme pily jednu davku nekdy vic jak hodinu. Bricho prestalo bolet ze dne na den na pocatku 4.mesice, dcera uz se bohuzel neprisala, ach jo.

V poradne jsem to probirala s lekarkou, ta byla bezradna, jen mi rekla, ze jsem to vyresila dobre, v diskuzich jsem se kdesi docetla, ze jedna maminka resila problem proste tak, ze mimino"natvrdo" pevne drzela, je otazkou, jestli se dostatecne napilo ... Ja jen doufam, ze pri dalsim diteti budu uspesnejsi, nechtela bych travit opet 5-6 hod denne s odsavackou.
 Iris 
  • 

Jak jsme bojovali s kolikami 

(27.11.2009 12:09:47)

Moje první dítě taky trpělo hodně na koliky. Ale většinou se zklidnila u prsu, takže mi u prsu visela téměř nepřetržitě - v noci jsme kojili v leže-u mě v posteli, na procházkách v šátku, kočárek jsem tak do půl roku prakticky nepoužívala. Pila jsem čaje s fenyklem, jedla laktobacily a osvědčilo se mi nejíst nic sladkého (kromě vynechání luštěnin, česneku, květáku, vejce jen v miminálním množství). Celkem fungovaly kapičky Sab simplex - kápnula jsem jednu, dvě kapky na prso před kojením,když už přestávalo fungovat zklidňování nasáváním a tulením. Ale snažila jsem se jejich používání minimalizovat - konzervant kyselina benzoová, kterou obsahují, mi nepřipadá pro mimi ideální. Od pátého měsíce se to začalo zlepšovat s tím, jak byla pohyblivější - jednak bříško bolelo míň a jednak jí dlohé nasávání začalo nudit. S příkrmy - mrkvička, rýže a tak - jsme začali v osmi měsících a kojila se do věku 3,5let (mezi 16. a 19.tým měsícem jsem postupně zrušila noční kojení a ve dne jsem zavedla 3h intervaly, ve dvou letech jsme začali kojit jen 2x denně a začala jíst jogutry a ve třech letech 1x denně). Pak přešla na normální mléko, fázi nutrilonů a lahviček jsme přeskočili. To jen tak pro inspiraci při dalším mimi. Ale každému vyhovuje něco jiného. Přeju štastný výběr vlastní cesty.
 albert1 


Re: Jak jsme bojovali s kolikami 

(27.11.2009 12:54:28)
Iris, diky za podrobny popis Vasi situace, bohuzel u me dcery rozhodne nedochazelo k zadanemu zklidneni behem sani, asi za 2 min po prisati se zacli v brisku dcery doslova "certi zenit" ... Klidne harmonicke kojeni jsem s ni zazila pouze asi 2x v zivote(vyhmatla jsem pauzu mezi zachvaty), byla to parada, proto me to potom dlouho mrzelo.
O strankach pani Jirinky jsem jeste nevedela, prisla jsem na ne moc pozde. Jine alternativni zpusoby podani mleka jsem nepraktikovla, lzicka, produkty Medely, vsechno pracne odsate MM by nejspis skoncilo nekde na strope. Uvidime, treba bude priste vsechno jinak:-)
 Iris 
  • 

Re: Jak jsme bojovali s kolikami 

(27.11.2009 13:15:37)

Pokud po vypiti MM z lahvičky koliky nebyly, zřejmě nebyl problém s nějakou potravinovou či jinou alergií nebo nevhodnou stravou. Možná by pomohlo upravit techniku sání (např. moje druhé dítě jsem nemohla kojit v leže, spolykalo přitom velké množství vzduchu a pak následoval řev, v sedě to bylo v poho).

Tvoje mimi MM dostávalo a dostává, což mu určitě prospívá, obdivuji tvoji bojovnost. 6 až 8h odsávat bych nezvládla. Při kojení se dá dělat celkem dost věcí, ale při odsávání ne.
 albert1 


Re: Jak jsme bojovali s kolikami 

(27.11.2009 22:30:55)
Iris, problemy s pitim byly i pri podani mleka lahvi, jen bylo technicky proveditelne mrskajicimu neklidnemu diteti udrzet flasku v pusince, pri kojeni jsem ji proste neudrzela, parkrat se mi vymrstla z naruci, kroutila se jako had a rvala tak silne, ze se mi nekdy delalo az spatne od zaludku, jak to rezonovalo o steny pokoje. Na odsavani jsem si natolik zvykla, ze uz mi to ani neprijde, bohuzel nebylo v mych silach odsat uplne cely pozadovany objem, ktery se dost vyrazne lisil od tabulkovych hodnot, tak jsem to chte nechte musela doplnovat UM, osidit se nikdy nenechala.

... nastesti tohle vse je uz minulost, ve 4.mesici nastal obrat, ted je z ni naprosto pohodove klidne dite, v prubehu 7.mesice doslo k memu prekvapeni i k "normalizaci" objemu vypiteho mleka, vzhledem k soucasne vaze 9,85kg(73cm) je to potesujici fakt, takovou silu v rukach jsem nikdy v zivote nemela a to celej zivot sportuju~t~


Jeste jeden muj soukromy postreh, u me neplati, ze kdyz prilis horlive a casto odsavam, ziskam hodne mleka; idealni jsou u me intervaly 3,5hod a v noci se mi prekvapilo osvedcilo jit spat a odsavat az brzy rano, nebudit se treba ve 3 hod na odsati, zisk 30ml nestoji za to nevyspani.
 Iris 
  • 

Re: Jak jsme bojovali s kolikami 

(30.11.2009 0:23:49)

Nevim, třeba by stačilo nechat mimi, aby dostalo pořádný hlad. Ale asi jste zkoušeli všechno možné. Nakonec jste si našli svoji cestičku a zvládli to. Obdivuji. Ve vašem případě bych asi nejdéle po týdnu běžela do lékárny pro Nutrilon.

S těmi intervaly odstříkávání je to dobrý postřeh. Může se hodit info, že ty učebnicové nemusí být pro každého.

Přeju samou radost s miminkem.
 Lenka, sny Daniel 19.měsíců 
  • 

Kojení je radost 

(28.11.2009 12:35:06)
Ahoj,
chtěla bych vložit i pár svých zkušeností. Syn se mi narodil císařským řezem a po něm jsem ho 28 hodin neviděla, protože jsem byla na JIPce a on na novorozeneckém a na kojení mě ani druhé mamince děťátka nedonesli.....tak jsem si říkala, že to je ztracený a kojit nebudu.....i sestřička druhý den, když jsme začínali zkoušet kojit, mi povídala, že po císaři a takhle dlouhým odloučení bude kojení těžší,ale nevzdávali jsme to a během dvou dnů jsem měla tolik mlíčka, že jsem odstříkávala i do úschovy a mlíčko dávala sestřičkám,aby ho použili....neví, jestli ho doopravdy dávali jiným miminkům, nebo vylévali, to netuším,ale samy za mnou chodily,ať jim odstříkané mlíčko nosím. Na jedno odstříkání po kojení jsem odsála i 100 ml mlíčka. Sestřičky se na mě chodili koukat jako na něco unikátního :-) v kojení jsme úspěšně pokračovali i doma. Přes klobouček už z porodncie, protože mám ploché bradavky. A kojíme stále.....už skoro 20 měsíců a hodláme kojit do synovo tří let a pak pomalu odstavovat. Pokud by se on odstavil sám dřív, nevadí, nechávám to na něm. Přes den kojíme tak třikrát a v noci jak kdy, někd vůbec, někdy jednou, momentálně dnes v noci jsme kojili asi 12x, protže měl špatné spaní a kojení ho uklidňuje.....když byl maličké miminko, tak jsem asi dvakrát kojila venku na lavičce, která byla zastrčená u kostela, nikoho jsem tam "neobtěžovala", ale přesto jsem si vyslechla nejapné poznámky dvou důchodkyň, že je to nemorální.....podle mě je nemorální nechat miminko křičet hlady, jen kvůli tomu, že jsem venku.....a nekojila jsem nějak odhalená, prso bylo schováno pod tričkem,ale prostě, jiná generace, jiné názory.....někdo se nad tím, že kojím takhle dlouho už pozastavuje a říká, že mlíčko stejně nemá už žádnž význam,ale to mě rozčiluje.....protože má a veliký. Dostává spousty obranných látek a syn nebyl devět měsíců marod, naposledy měl slabou rýmu, která po dvou dnech zmizela....každá maminka si samozřejmě rozhodne, jak douho chce kojit. A já pevně věřím, že u druhého miminka, které plánujeme, budu kojt také a možná i dvě děti současně, staršího syna a miminko.....
 Lůca+Josífek 1/07 
  • 

Re: Kojení je radost 

(29.11.2009 21:36:06)
Ahoj,

měla jsem to úplně stejně jako Ty. Císař a mlíko se začalo tvořit až 4. den. (Fakt jsem se naštvala na sestru, která mi syna odnášela s větou: "Pojď, já Ti dám něco papat, když máma nedá". Myslím, že to byl implus). Nakonec jsem dávala dávala mlíko pro osatní mimča a nechápali, kolik toho syn sní.
Nyní je synovi 34 měsíců. Pořád ho kojím. A většina lidí na mě kouká jako na magora a nechápe to. Bohužel včetně partnera. Já vím, že mu to prospívá a vytrvám, dokud se sám neodstaví. Protože tak to má být, tak je to přirozené.
 chroustiiik 


Dcera nepřibírá, je unavená??? 

(29.11.2009 21:17:25)
Mě doktorka, k tomu, že dcera přibírá stále méně, řekla, že dcera dlouho pije a tak je unavená a všechnu energii spotřebuje ke kojení. Fajn, na tom může být něco pravdy, ale spíš šlo o Laktační krizi, o které jsem nevěděla, takže chudák měla pořád hlad, a já to netušila. Dr. mi řekla, at kojím z každého prsa max. 10 min a klidně každou hodinu. To ale Kačence samozřejmě nestačilo a tu hodinu mi proplakala, až po třech hodinách napapaná usnula. Výsledek byl, že se mi začalo tvořit mín mléka, protože si vždy vysála jen přední mlíko a prsa tak neměla potřebu "vyrábět" další. Logicky. Takže jsem měla mlíka stále mín, až jsme museli začít přikrmovat, a já odstříkávat a malá konečně, oproti popor.váze 3,55kg měla aspon 4.83kg. Všechny ostatní děti nás dávno přerostly a maj přes 6kg. My máme naštěstí ted už 5.5kg a musím říct, že příkrmem jsem se hodně uklidnila, nejsem vystresovaná, Káťa napapaná, a je to super. Ale myslím si, že nebýt té debilní rady Obvoďačky, kojit max.10min.z každého prsa, tak jsme do příkrmu vůbec jít nemusely...H
 Petra, dvě děti 
  • 

liga proti kojení 

(30.11.2009 18:15:51)
Zakládám ligu proti kojení, tady se asi nikdo nepřidá, co? :) Myslim, že největší mýtus o kojení, je to, že kojení je prostě megadůležité a miminko bez něj bude o něco ochuzené. Znám tolik holek co si zkazily první neopakovatelné týdny s miminkem, tím, že se za každou cenu snažily "rozkojit"! To je prostě smutné a nic za takovou oběť nestojí, natož kojení.
Aby bylo jasno, nejsem proti kojení jako takovému - je to určitě dobrá věc a praktické na cesty :)), když to jde. A když ne, mám tady jeden vzkaz pro nastávající maminky:
Nepodlehněte mýtu, že mateřské mléko je pro vaše dítě tím nejcenějším a nejdůležitějším na světě. To je blbost. Vaše dítě nejvíc potřebuje šťastnou, vyrovnanou a spokojenou maminku!
 Monika 2 deti 
  • 

Re: liga proti kojení 

(2.12.2009 1:17:22)
Nic proti vam kdyz vas bavi vyvarovani flasek, ohrivani a tech penez za susene mleko. S kojenim je klid, mleko je vzdy po ruce(puse)a stale spravna teplota je to super :-)))
 Iris 
  • 

Re: liga proti kojení 

(3.12.2009 12:45:04)

Při kojení se vám může stát, že několik měsíců vstáváte v noci každou hodinu. Ve dne prokojíte několik hodin. Nemáte šanci nechat dítě někomu na hlídání a v klidu si dojít třeba k lékaři. Nemůžete si dát na co máte chuť - něco kvůli kolikám (třeba čerstvé pečivo, sladké, česnek), něco kvůli alergiím, něco kvůli tomu, že to není obecně vhodné (kávička, vínko). Pohodička.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.