| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Rok 2109: Početí ve zdravotnickém zařízení nebo doma?

 Celkem 81 názorů.
 Dobra1 


Geneticka mnipulace, 

(29.7.2009 9:38:42)
abychom dostali "zdravého jedince určeného pohlaví", bude podle mě v dobách budoucích pravděpodobnější než toto. A normální oplodnění doma naprosto nežádoucí, protože by vedlo k hendikepu potomka ve společnosti.
Přála bych si, aby neexistovalo ani jedno :-((.
 Iris 
  • 

Genetické inženýrství embryí 

(29.7.2009 14:19:31)

Přesně tak - ubereme gen predisponující k diabetu, přidáme gen dlouhověkosti. Za příplatek zvýšíme IQ či svalovou hmotu, míra zvýšení se odvíjí od výše finančního vkladu. Sockám přidáme ještě povinně gen "beránčí povahy" či pracovitosti. Kdo by chtěl nezodpovědně počínat dítě přirozenou cestou, vystavuje se riziku trestního stíhání z důvodů pravděpodobného zvýšeného zatížení systému zdravotního pojištění a snížené pracovní výkonnosti potomků.
 changaj 


Super článek! 

(31.7.2009 17:51:54)
To se Ti povedlo, Šešule! ~:-D Krásná vize budoucnosti, ani bych se nedivila, kdyby to tak jednou dopadlo...Každým přirozeným početím přichází medicína vlastně o dost peněz, však oni se o nás postarají.
 minonka 


Re: Genetické inženýrství embryí 

(3.8.2009 13:24:28)
Neni tohleto uz tak trosku jako za komunismu?
 Iris 
  • 

Re: Genetické inženýrství embryí 

(3.8.2009 19:03:12)

Spíš se to blíží Adolfovým ideálům, řekla bych. Ale ono je to podobné, máte pravdu.
 adelaide k. 


Bingo! 

(29.7.2009 9:45:44)
Sice trochu klišovité, ale maximálně výstižné. A vtipné navrch :-)
 Tulka 


Re: Bingo! 

(29.7.2009 9:53:49)
Šešule,to se ti vážně povedlo,i když až taková fikce to zase není.Hezký článek:-)
 Grainne 


Re: Bingo! 

(29.7.2009 9:55:12)
Tohle mě bavilo.
Já pošetilec jsem zrovna včera prohlásila, že bych raději šla za úplňku o půlnoci na hřbitov. To byl žert.

Co ovšem už žertovné nebylo, že počet neplodných párů stoupá přímo úměrně s rostoucím počtem reprodukčních center. Pro mě otázka k zamyšlení.
Nemám náladu na pošetilosti, abych počínala ve svém věku a v této době a už vůbec ne při jakkoliv asistovaném početí, ale s úlevou mě napadlo, že k tomu popsanému nedojde tak zcela - spousta "alternativců" není tak zaměřena na získávání peněz, aby se stala pro podobná centra dost atraktivní.
 adelaide k. 


Re: Bingo! 

(29.7.2009 10:10:32)
Graine, no něco na tom jistě bude. Už se ozývají první ženy, kterým nevyhovuje radikálně medicínský přístup "když to nejde".
 .Žaba 


Re: Bingo! 

(29.7.2009 11:17:51)
Súhlasím ~t~

Ešte mi v článku chýbalo vyhrážanie sa smrťou všetkých zúčastnených... a že v zdravotníckom zariadení by sa im pri infarkte pri styku dostalo okamžitej pomoci. ~;)
 Marico 
  • 

Kulhající paralely 

(1.8.2009 8:53:01)
Připadá mi to jako poměrně prvoplánovitý přístup k věci. Vybere se nějaká do očí bijící paralela a na ní se ukazuje, jak nesmyslně se chováme - v tomto případě např. v souvislosti s porody v porodnicích. Jenže v té záplavě vtipných formulací se tak trošku ztrácí fakt, že ta paralela dost kulhá a místy se dokonce potácí. Kdysi jsem četla něco podobného. Rozhovor ještě nenarozených dvojčat v děloze před porodem. Paralela byla nastavena tak, že se děti bály porodu, jako se my bojíme smrti. Přece: "Ještě nikdo se odtamtud nevrátil!" Tohle je podobné. Sice dobře napsáno, takže paní učitelky mezi vámi jistě zaplesají nad stylistickou úrovní, ale potíž je v tom, že se tu srovnávají hrušky s jablky. Už jenom v tom, že porod byl odjakživa záležitostí pomoci, podpory a také instituce (pomáhaly ženy v rodině, institucí byla porodní bába, místní bylinkářka nebo později doktor). Rodička nidky nebyla za normálních okolností sama a schovaná před světem a celé její okolí se vždycky snažilo maximálně jí pomoci. Při oplodnění jde o něco jiného. Není-li to nutné, další osoby do toho nikdy nezasahují.
 kili 
  • 

Re: Kulhající paralely 

(1.8.2009 9:24:28)
souhlas
 Šešule 


Re: Kulhající paralely 

(1.8.2009 9:50:32)
Už to tu někdo psal. Někde rodí ženy samy v ústraní, zatímco svatební noc bývala někdy v podstatě veřejná. Neznamená, že když teď se něco u nás nějak dělá, že je to obecná pravda pro všehny doby a situace.
 Marico 
  • 

Re: Kulhající paralely 

(1.8.2009 11:46:54)
Souhlasím, ale to nic nemění na tom, že paralela z článku prostě nesedí. :-)
 Šešule 


Re: Kulhající paralely 

(1.8.2009 20:11:33)
Ne každému musí sedět, to jsem netvrdila~;) Dokážu si ale živě představit, jak by koukaly naše prababičky, kdyby jim někdo řekl, že jejich pravnučky budou všechny rodit v nemocnici a že budou přesvědčené, že kdyby tak nečinily, umřou i s dítětem (manželem, psem, kočkou a tchánovci). Kdyby jim něko řekl, že to tak bude, asi by si ťukaly na hlavu.
 Marta** 


Re: Kulhající paralely 

(1.8.2009 21:28:50)
Trapnýý
 amy 
  • 

Vtipné mi to teda nepřijde 

(29.7.2009 9:53:36)
ale bude to asi tím, že syna máme z CARu a známe hodně rodin, které si prošli tím, co my a bohužel bez kýženého výsledku.
O postiženích dítěte by se tu dalo hovořit dlouho bez výsledku. Někdo si dítě postižené dítě nechá, jiný volí přerušení těhotenství(já patřím do druhé skupiny).
 arsiela, 


Re: Vtipné mi to teda nepřijde 

(29.7.2009 9:59:57)
Amy ale tady o tohle přece vůbec nejde.I já coby neznalec poznám na co Šešule naráží.
 Grainne 


Re: Vtipné mi to teda nepřijde 

(29.7.2009 10:01:49)
...ono to s tím více než úzce souvisí.
 & 


Re: Vtipné mi to teda nepřijde 

(29.7.2009 10:33:07)
Amy,

Ten clanek je o porodech doma. Ikdyz se priznam, ze nachapu pocity nekoho, kdo se roky snazi otehotnetnet a pak sel na prerouseni tehotenstvi, protoze dite nema odpovidajici chromozony, ale kazdy jsme jiny a nastesti mame moznosti, se zaridit podle sveho svedomi.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Vtipné mi to teda nepřijde 

(31.7.2009 10:35:11)
Nebo pocity někoho, kdo si po umělym oplodnění nechá odsát jedno z dvojčat, páč chtěl jedno dítě. ~q~
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Vtipné mi to teda nepřijde 

(31.7.2009 10:33:46)
Amy, je tu ještě třetí skupina - my, kdož máme děti, jejichž postižení se nedá rozpoznat před porodem. Těch je mezi postiženými nejvíc. To, že někdo chce v těhotenství ujistit, že má zdravé dítě, nám může vyvolat úsměv na tváři :-)
 Káča, dvě děti 
  • 

reakce na domácí porody? 

(29.7.2009 10:08:13)
Já v tom vidím především srovnání s dnešním přístupem porodů doma. Pro mě hodně dobrý vtipný článek, jen se v tom nesmím moc hrabat, to by mi pak nebylo dobře ani ze současnosti ani z té vize budoucnosti:)
 arsiela, 


Re: reakce na domácí porody? 

(29.7.2009 10:12:10)
Káčo já v tom vidím to samé
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Může být i hůř 

(29.7.2009 11:23:33)
Tohle je celkem vtipný a obecný popis. Kdysi jsem četla popis samotného aktu v podobném stylu, a když jsem si to představila, bylo to spíš k pláči. Muž i žena nejdřív prošli téměř desinfekcí, ženu přivázali na lůžko, muž měl za zády tým lékařů apod.
 chatrosa 


super!!! doufám, že jsem pochopila správně 

(29.7.2009 11:24:20)
Tak tenhle článek byl super, akorát jsem se zděsila při pomyšlení na to, že by to tak mohlo být.Myslím, že vím , co se tím autorka snaží řící. Doufám, že jsem to pochopila správně. Dnes se všechno přehání, vše musí být perfektní, lékařský personál je přesvědčen o tom, že ví nejlíp, co a jak. Pocity stranou.Samé studie tam a studie sem. Čísla jsou přeci jasná. Zeptají se deseti lidí, z toho odpoví 8 kladně a hle a je z toho 80% souhlasu.A pak nám to tlučou o hlavu, když si myslíme opak.
 a+b+c+d 


Re: super!!! doufám, že jsem pochopila správně 

(29.7.2009 11:52:30)
Šešule, dobrý~R^.
Já jsem optimista a věřím, že za sto let bude většina žen rodit v porodnici, protože porodnice budou na takové úrovni, že to ženy nebude nutit k porodu doma. Také věřím, že radost ze sexu si lidstvo nikdy nenechá vzít (i kdyby všechno, tak tohle prostě ne~t~). A ještě věřím, že s plodností to nebude tak zlé, aby byli všichni odkázáni na pomoc lékařů.
No, raději hledím do budoucna s nadějí, jinak bych se bála plodit děti.
 holka anonymka 


Re: super!!! doufám, že jsem pochopila správně 

(29.7.2009 12:24:55)
Ano, radost ze sexu si lidstvo nedá vzít. Aby to nedopadlo, že budou ženy rozděleny do kategorií - uklízečky, rodičky dětí a milenky (nechci to psát sprostě). Ty budou žít spolu v domech rozdělených dle kategorie. Na ulicích, v kinech, divadlech.. budou jen muži.. BBBRRRRR
 Grainne 


Re: super!!! doufám, že jsem pochopila správně 

(29.7.2009 12:55:03)
No, akorát nikdo nebere moc ohledu na statistické výjimky, které měly smůlu a nevešly se do té správné části.
Nějak si nepřipouštíme vliv osudu. I sebelepší lékař před ním musí ustoupit, jen si to odmítá přiznat.
 Alice147 


Re: super!!! doufám, že jsem pochopila správně 

(5.8.2009 19:10:56)
Lékaři ví moc dobře co dělají, také na to spoustu roků studovali a určitě je jich v porodnictví potřeba, ne všechny ženy a děti jsou zdravé a bez nich by to nemuseli přežít, to je určitě velké plus oproti dobám minulým. Ale jsme snad lidé, živočišný druh se vším všudy a jestli nám někdo bude snažit namluvit, že se nejde přirozeně rozmnožovat a plodit děti,tak myslím, že velice brzy opravdu zapomeneme že to někdy šlo a bylo naší přirozenou součástí, a to je snad pro nás konec,jako pro cokoliv jiného, ne???? Takže příznivkyně přirozených porodů, držím pěsti při prosazování vašich názorů, protože bojujete za to,aby ženy nezapoměly že jsou ženy, a že dokážou rodit děti, že k tomu mají přirozené instinkty a že příroda si prostě poradí.
 Zawgat_Mohammed 


Taky uz me neco podobneho napadlo... 

(29.7.2009 13:18:25)
"Drive ale byla jina doba. Zeny luxovaly, vytiraly podlahy, nektere dokonce i pracovaly na zahradce. Dnes na to vsechno mame automaty, a tudiz zeny nemaji tak dobrou kondici. Nejake chozeni do fitness center nestaci k tomu, abychom byly tak fyzicky zdatne jako ony."
"Ale take se podivejte, jak to drive dopadalo, kolik deti bylo pocato s ruznymi chorobami. A potom musely byt provadeny interrupce nebo se dokonce rodily postizene deti. Chcete zplodit postizene dite? My vam nabizime dostatecna vysetreni a postupy, ktere toto minimalizuji. Dite bude geneticky osetreno tak, aby nemelo zadnou vrozenou nemoc, dispozice k ostatnim nemocem budou minimalizovany, dite dostane geny pro vyssi IQ. Rovnez se postarame o to, aby splnovalo esteticka kriteria. Toho pri domacim poceti dosahnout nemuzete."
"Kazdy, kdo pocne dite doma, ktere bude nekdy nemocne, by si jeho lecbu mel platit sam."
"Tenkrat taky dite pocali tricetileti rodice, tehdy to mozna slo, ale copak dnesni padesatnici?"
"Domapocinaci tvrdi, ze plozeni deti doma je bez problemu schopno 90% paru. Pro ty ostatni jsou pry samozrejme asistencni kliniky, na ktere by se meli obratit ti, u nichz v rodine se vyskytly urcite nemoci nebo trpi-li rodice nejaym neduhem. Ale i tem, kteri jsou zcela zdravi a rodinnou anamnezu maji v poradku, se muze narodit postizene dite!"
 Winky 
  • 

Re: Taky uz me neco podobneho napadlo... 

(29.7.2009 13:34:12)
bať bať
a kojení nemůže nikdy být tak dokonalé jako nynější kojenecká mléka..... apod.

Jakákoliv dobrá myšlenka se může zvrhnout.
Přírodo stůj při nás ať se nezblázníme totálně.
 martina 
  • 

ach jo 

(29.7.2009 13:37:06)
jestli autorka naráží na přístup lékeřu k porodům doma, tak se trochu sekla.Sex byl odjakživa věcí soukromou, stejně jako porod věcí soukromou nebyl. Marce odpradávna někdo při porodu pomáhal a jak šla doba, byla pomoc lepší. Z článku cítím i odpor proti vyšetření, zda je plod zdravý. Vážně si všichni tady myslíte, že lepší prodit porodit postižené dítě než včas zjistit ,že je to špatné a jít na potrat?Přece každý kdo to zažil ví, že potrat brzy přebolí, kdežto, když vám zemeře již narozené dítko kvůli postižení, je tragédie, s kterou se hodně těžko vyrovnává...
 Kohnova 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 13:46:29)
No, ja si to treba myslim a napr. posledni vetu bych formulovala presne opacne a s vynechanim slova brzy.
Clanek je srandovni. Po tom blabolu ze vcerejska vylozene osvezeni. Myslim, ze vedecky to myslen nebylo a tak j i zbytec to vedecky zpracovavat.
 Liaa 


Re: ach jo 

(29.7.2009 13:51:09)
Každý, kdo to zažil, ví, že potrat brzy přebolí? Každý? A jak to víš?
 adelaide k. 


Re: ach jo 

(29.7.2009 13:51:24)
Martino, nechám stranou polemiku s tím ostatním, ale opravdu si myslíš, že porod mrtvého plodu ve 23tt je banalitka která za měsíc přebolí?
 Grainne 


Re: ach jo 

(29.7.2009 13:59:03)
martino
tvoje slova ve mně vzbudila chuť ti jich pár vrazit, stejně, jako lékařům, kteří tohle řeknou ženě, kterou buď přímo tlačí k potratu, nebo jí "jen" neřeknou, co to znamená a co prožije.
Lékař nemí ani Bůh, ani Osud, aby takhle rozhodoval o cizím životě,to právo má jenom matka a pokud se matka rozhodně přivést na svět své dítě, ať je jakékoliv, je to její volba.
Co se týče prožitku samotné matky po takovém potratu s tebou opravdu polemizovat nehodlám, protože patrně mluvíš z cesty.
 martina 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 14:50:36)
tak jednak si nemyslím, že by lékaři matku k potratu tlačili. Vždy je to rozhodnutí matky. Taky tady netvrdim, že potrat je fajn a v pohodě, ale je to ztráta někoho koho ještě neznáš a to brzo přebolí je myšleno relativně. potrat jsem zažila. Ted mám dvě děti. Na dítě, které se mohlo narodit si samozřejmě občas vzpomenu, ale ne s bolestí. Naproti tomu představa, že by se něco stalo některému z dětí, které mám je hrozná. A dítě, které se navzdory tomu, že bude nejspíš postižené rozhodneš přivést na svět má bohužel větší nadějí, že bude trpět nebo předčasně zemře. Navíc na něj nejspíš budeš sama. A mohla bych pokračovat. Samozřejmě, že se každá rozhodne sama za sebe, ale to že se dělají vyšetření je přece právě proto aby ses mohla rozhodnout.
 Kohnova 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 15:05:31)
Martino, tvuj nazor je konformni s dnesnim (zrejme) vetsinovym pristupem k veci. To ho nijak neznehodnocuje, ale na problematiku se jde divat i jinak, z jineho uhlu pohledu, s jinymi prioritami a pak bude vysledek jiny. A v tom je cely problem.
Ne pro kazdeho je interrupce banalita, na kterou se rychle zapomene a s tim, ze lekari matky k interrupci napr. pri diagnostikovani trizomie netlaci, nemuzu souhlasit, cest vyjimkam, ale globalne to pravda neni.
Vseobecne se ma za to (tvuj nazor to jen potvrzuje), ze zivot cloveka s Downovym syndromem ma mensi hodnotu nez zivot cloveka zdraveho (a doklada se to tim, ze ten s DS nebude odvadet dane do statni pokladny). To je ale jen domnenka, nikoliv objektivni pravda. Dtto se poklada za "spravne a lepsi" usmrceni petimesicniho plodu in utero a nasledny porod mrtveho ditete, nez jeho smrt v naruci rodicu a s tisicimi prostredky proti bolesti, tj smrt v lasce a prijeti.
Tvoje zkusenost je tvoje zkusenost a jiste ji dost lidi s tebou sdili, ale neni jedina a uz vubec neni jedina platna a spravna. Hodne zenskych se s interrupci nevyrovna ani po letech a to nemusi byt nutne nabozensky zalozene.
A pro jeste vetsi komplikovanost: jak by to vlastne melo byt s udrzovanim extremne nedonosenych deti na zivu za kazdou cenu? Pravdepodobne bys odpovedela, ze pokud je mozne cokoliv udelat, melo by se to udelat. Pricemz ale stejne stary plod s DS bys s klidnym svedomim nachala lekarsky utratit. Ale riziko, ze takto nezraly novrozenec bude cely zivot tezce postizeny, je temer padesat procent.
Neni to tak jednouche.
 adelaide k. 


Re: ach jo 

(29.7.2009 15:09:41)
martino, jenže co ty tady vydáváš za jednoznačnou a objektivní pravdu je tvůj osobní názor. Každý z nás co se k tomu vyjádří řekně něco trochu jiného. Tohle má prostě každý jinak ~d~

Lékař by měl být vždy natolik profesionál že jeho informace budou komplexní a nezatížené jeho osobním názorem.

"vaše dítě je postižené, doporučoval bych vám potrat protože přece nechcete postižené dítě. Když ho porodíte bude trpět, opustí vás muž a celá rodina bude živořit na okraji společnosti"
To není informace na jejímž základě se žena svobodně rozhoduje, že?
 martina 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 15:24:21)
neříkám, že jenom já se na věc dívám správně,ale tady je diskuse, takže diskutujem. Když se vrátim k původnímu tématu o čem je článek: autorce prostě vadí péče, jakou poskytuje náš zdravotní systém. Ta péče byla vytvořena proto, aby ženy mohly rodit v bezpečí a měly ony i děti co nejlepší péči. Většina žen to samozřejmě vítá. Jsou tu ovšem ženy, ketré se tomu z nějakého důvodu brání. Což je samozřejmě jejich právo, ovšem oni chtějí víc: abychom jim snad tleskali.
A jak tam píšeš tu větu, kterou říká doktor matce. I po tom je to jen její svobodné rozhodnutí. Je snad dospělá a jestli ví, že se chce starat o postižené dítě, tak se snad nenechá rozhodit jedním doktorem. péče o postižené dítě je určitě velmi náročná, matka musí být hodně psychicky odolná. Ten doktor má svým způsobem pravdu a to že to někdy podávájí doktoři tímto způsobem, je reakce na matku.
Jětšě k těm postižením. Dítě s downovým syndromem nepovažuji za těžce postižené, měla jsem na mysli horší varianty
 arsiela, 


Re: ach jo 

(29.7.2009 15:32:17)
Ach jo,proč se vždycky najde někdo kdo mi zkazí den tím,že pod vtipně napsanej článek zas přilípne diskusi na téma jestli nechat nebo nenechat narodi postižené dítě.A jak je strašně zvolit variantu nechat žít.Děte už s těmahle polemikama kamsi,hlavně ti,kdo to nikdy nezažili a nikdy se nemuseli rozhodovat.Kdo to nezažije tak o tom ví kulový a fakt jen blbě plácá na diskusi.
 martina 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 15:35:26)
no ona ta disuse je asi právě o tom, že se to vždycky někam posune. A to že by se nemělo psát o tom, co nezažiju. No nevim, člověk asi přemýšlí i tom co nezažije. Ty né?
 arsiela, 


Re: ach jo 

(29.7.2009 15:47:17)
Martino ne já prostě polmiky coby kdyby nesnáším.A na tohle téma jsem už šíleně alergická a mám k tomu důvod.
 Kohnova 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 15:37:45)
martino, ja si nemyslim, ze zena, ktera napr. nechce jit na amniocentezu nebo si preje dite s diagnozou spina bifida donosit a porodit chce, aby ji nekdo tleskal. Spis jen chce, aby ji okoli nechalo byt a doktori respektovali jeji rozhodnuti, coz se nedeje.
A pokud nejaka zenska nechce jit rodit do porodnice, tak to ale rozodne neznamena, ze chce, aby komukoliv bylo zamezeno rodit v porodnici, nebo aby se porodnice zrusily nebo cojavim.
Pokud vubec nekdo pozaduje potlesk, jsou to leda tak nesi muzsti porodnici a pokud jsem zkusena zena a mam pocit, ze si ho zaslouzi, tedy doporucuji nejpozdeji pri poslednim stehu na rane po epiziotomii tleskat a chvalit, i sem muzes demokraticky dat pochvalnou recenzi do prislusne rubriky. Kdyz do ni kouknes, zjistis, ze na riseni porodnic to zatim rozhodne nevypada :).
 Kohnova 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 15:25:51)
Jeste dodatek k tomu sexu tradicne v soukromi: to totiz take neni pravda, resp ne pravda univerzalni.
Je znama vec, ze napr. svatebni noc byla vyvrcholenim zabavy svatebcanu na kazde svatbe, prihlizel, kdo mohl. Zrovna tak maloktera rodina zila v takovych podminkach, aby rodice meli oddelenou loznici a pak jejich soulozeni byly pritomny vsechny deti (v lepsim pripade spici) a casto i domaci zvirata.
Ve stare Cine soulozili rodice pred detmi uplne bezne, povazovalo se to za vychovne a Indiani s tim taky nedelali velke cavyky. Takhle by slo pokracovat do nekonecna.
Naopak rozeni se skupinove prihlizelo leda tak na kralovskych dvorech, kde byl porod statotvorna zalezitost. Jinak se porod odehraval vzdycky spis v ustrani, protoze se vedelo, ze nutnou podinkou bezpecneho slehnuti je klid.
 martina 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 15:33:00)
no jo , máš pravdu s tím sexem, že né vždy. Ale s tim porodem souhlasim jen půl. myslim, že se nevylučuje porod s odbornou asistencí a porod v klidu. Já teda nevim rodila jsme 2x v porodnici, : klid, ticho, pohoda, super péče, pomoc atd. tohle bych teda doma neměla
 Kohnova 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 15:39:16)
Jasne, ze je mozny porod s asistenci a soucasne v klidu. Takovy je snad mozna i uplne nejtradicnejsi a sama ho povazuju i za nejlepsi.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: ach jo 

(29.7.2009 15:56:32)
Martino, a porod doma se zase nevylučyje s porodem s odbornou asistencí ;)
 martina 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 16:00:25)
to je pravda, ale v ylučuje se to s porodem v klidu. Alespon u mě. Ta představa, co kdyby byli komplikace, a ted třeba v noci se zase někam přemisťovat. No nevim, když si v porodnici, tak aspon víš, že pokud bude muset být císař nemusíš se už nikam kodrcat
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: ach jo 

(29.7.2009 16:15:38)
Jasně, každá si představujeme ten klid a bezpečí jinak. Co pomůže uvolnit se jedné, totálně zablokuje druhou a naopak.
 Kohnova 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 16:45:57)
martino, a o tom to cele je, zeaano. Citim se v klidu v porodnici, jdu slehnout do porodnice. Citim se v klidu pro porodu doma s s porodni asistentkou, rodim doma s porodni asistentkou.
Vazne jsem si nikdy nikde nevsimla, ze zeny, ktere rodily/chteji rodit doma, by chtely, aby jim nekdo tleskal, nebo zeny uprednostnujici nemocnicni peci ostouzely a volaly po zriseni porodnic. Opacne to ale tak neni. Nemluve ani o tom, ze dost zenskych by bylo rado, kdyby mohly porodit v nemocnici a la Pithiviers (doufam, ze jsem to napsala dobre, proste myslim to misto, kde pracoval Odent), tak by se citily uplne nejbezpecneji a nemohou, protoze kdyz tohle sve prani reknou, hned se najde nekdo, kdo jin nada extremistek, kverulantek, poblouznenych hlupacek atd.
Podle me treba porodnice vubec neni spatny vymysl a ani ty nase by nepotrebovaly tak ukrutnou revoluci, aby se zmenily v mista umoznujici prirozeny prod jako jednu z variant jak privest dite na svet. A presto, kdyby se dneska melo stat, ze bych jeste mela mimino, vazne bych uvazovala o tom, ze uz do porodnice nepujdu a slehnu doma.
Protoze skutecne prirozeny porod a poporodni obdobi podporujici klid a to, cemu se rika "bonding", jsou u nas asi dve a obe daleko od mista, kde bydlim. Myslim tim porodnice, kde se na to muzes spolehnout, ne kde to muzes zazit jako stastnou shodu okolnosti.
 martina 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 17:10:47)
dobře dobře. Zase tu diskujeme o porodech doma. už se do vás nebudu navážet . asi se vzájemně nikdy nepřesvědčíme
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: ach jo 

(29.7.2009 17:45:02)
O přesvědčení nejde, stačí, když se budeme respektovat ~R^
 Kohnova 
  • 

Re: ach jo 

(29.7.2009 20:00:22)
Presne tak.
 Hanka 75 


Re: ach jo 

(29.7.2009 21:43:01)
Kohnova a Markéto P. dočetla jsem celou diskusi až sem, a psaly jste to všechno, tak že bych se pod to mohla podepsat. S vámi by se dobře distkuvolo, akorát, že s vámi jen souhlasím, takže tak trochu není o čem :-) Díky za pěkné příspěvky (a ne jen proto, že dávám souhlas), ale též kultivované a o něčem... to se tu tak často nevidí.
 Hanka 75 


jak to víš ? 

(29.7.2009 21:32:18)
ty by ses možná snáz vyrovnávala s potratem, já za sebe si myslím, že bych se snáze vyrovnala s tím, že dítě zemře po porodu, než že já půjdu na základě vyšetření (málokdy je 100% jistota) na interrupci a dítě zabiju. Snad jen kdybych měla jistotu, že dítě trpí, volila bych první možnost=potrat (což je čistě hypotetické), jinak bych to vnímala tak, že mu dávám k prožití alespoň devět krásných měsíců, ne téměř jistě bych nevolila potrat. A vím, že potrat bych nesla psychicky hůže, protože bych dítě zbavila naděje (vždycky je)... a raději se s dítětem rozloučím a prožiju všechno co se prožít má, než přerušení těhotenství. Tvoje jistota, mě zaráží až uráží, každý to nemá takto nastavené.
 Babsi+2 


Re: jak to víš ? 

(30.7.2009 10:22:35)
Taky jsem si myslela, že potrat přebolí a dneska?...dala bych nevím co, abych to mrně zahlídla, aspoň na chvíli, jak vypadalo, jestli to byl kluk nebo holčička a co mu vlastně bylo, že muselo odejít. Tahle fáze rozloučení mi tu chybí, stejně jako když děda umřel v nemocnici na uzavřeném oddělení.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: ach jo 

(30.7.2009 15:33:55)
Tak nevím, píšeš, že KAŽDÝ kdo to zažil ví, že to BRZY přejde.... Mému chlapečkovi, o kterého jsem nechtěně přišla, by letos v září bylo 9 let... Jak prosím tě trvá BRZO? Protože mne ztráta tohoto "neznámého" dítěte ještě nepřebolela......
Simča
 martina 
  • 

Re: ach jo 

(30.7.2009 22:44:02)
no dobře, určitě nemluvim za všechny a rozhodně nejsem z kamene. Prostě jsme takovou zkušenost a dalších pár mých známých si prošla potratem a ted mají zdravé děti. S potrem jsou srovnané, možná, že to zní cynicky, necitelně, nebo já nevim jak,ale myslim, že by se dítě nemělo nechat trápit déle než je třeba. A když vim, že by po porodu nejspíš trápilo a sním já a nejspíš celá rodina, tak v tom mám jasno. Dobře uznávám, že to někdo má jinak. Diskutujem, tak holt prostě narážíme na různé názory
 Ráchel, 3 děti 


Re: ach jo 

(2.8.2009 10:54:36)
martino, ty bys byla dle tvých příspěvků asi ta poslední, komu by se někdo z tvých známých svěřil, že zrovna jeho potrat až tak brzy nepřebolel. holka, běhá mi z tebe mráz po zádech
 Ráchel, 3 děti 


Re: ach jo 

(2.8.2009 10:48:53)
potrat brzy přebolí? ~q~ to je teda omezenost na entou ~a~
 Tonino 


Opravdu to lze srovnat? 

(29.7.2009 14:50:09)
Srovnání početí a porodu ve zdravotnickém zařízení fakt nechápu. Podle mne jde o dvě zcela odlišné situace... Nebo snad porod zvládnete jen s asistencí mažela? Ale bez legrace si myslím, že při stále se při zhoršující plodnosti mužů, budou lidé v onom roce opravdu vděční za početí jakoukoli cestou...
 Cipora 


Re: Opravdu to lze srovnat! 

(29.7.2009 15:36:36)
Opravdu to srovnat lze - dítě přichází na svět stejnou cestou, kterou bylo počato a stejně tak, jako bylo s láskou a v objetí počato, tak by mělo být porozeno. Dnes už se např. ví, že při porodu - pokud je to možné a nejedná se např. o c.ř. - by měla být světla ztlumena a dopřáno matce soukromí a ticho a nerušit jí otázkami a hovory, s porodem nesouvisejícími.
Jen tak se může plně vnořit do sebe a soustředit se na to, co je nejdůležitější, tj. narození dítěte.
To samé při pohlavním styku rodičů - kdo by chtěl reflektory a zapnuté rádio?! ~;)
 Tonino 


Re: Opravdu to lze srovnat! 

(29.7.2009 15:58:28)
Přesně takový porod jsem v nemocnici měla :-). A plození dětí za světla a s hudbou mi nepřijde nijak nepříjenmé ~;)
 Nevena 


Re: Opravdu to lze srovnat? 

(29.7.2009 18:43:59)
Ja by som v pohode rodila len s asistenciou manžela. Verím mu viac, ako lekárovi, ktorý bol pri pôrode môjho syna.Narodil sa našťastie zdravý, ale nie vďaka nemu. Teraz je odsúdený podmienečne za spôsobenie smrti jedného novorodenca. Zákaz činnosti na dva roky. A potom čo? Bude ďalej škodiť? Dokonca arogantne vyhlásil, že by postupoval rovnako.
 Jana Nová 


Re: Opravdu to lze srovnat? 

(29.7.2009 19:51:21)
Tonino, i porodníci přiznávají, že cca 90% žen je schopných porodit dítě bez problémů a bez jakékoliv asistence, zbylým 10% je třeba pomoct. Není divné, že zrovna člověk by nebyl schopen se reprodukovat bez pomoci zvenčí? Pokud by to tak bylo, lidstvo by jako živočišný druh dávno vyhynulo.
 Rapiti 


Re: Opravdu to lze srovnat? 

(3.8.2009 9:31:25)
Lze to srovnat. Při porodu i při styku fungují v těle ty samé hormony. V obou situacích tedy potřebujeme stejné podmínky, aby ty hormony fungovaly.
 Jája 
  • 

Nachechtala jsem se teda dost 

(29.7.2009 16:50:38)
Nachechtala jsem se teda dost. Tak plození dětí je nehygienické? Líbání taky. Navíc: na co je potřeba lidský inkubátor? Mašinka by nebyla? Protože porod je taky nehygienický a neestetický, stejně jako kojení. Estetické a hygienické není ani vylučování, byť se těmito produkty zase někteří jiní živočichové živí (hovnivál, bakterie...). Tak bychom mohli pokračovat stále dokola.
Nebylo by lepší, kdyby na světě byly nakonec jen mašinky??
Ale jako nápad dobrý!!!!!
 Anuška a 2♥ 


Moc pěkné, 

(29.7.2009 18:42:50)
vtipné a více než trefné.
 culkaa 


Výstižné! 

(29.7.2009 19:33:06)
opravdu výstižné!!! (ne každý má šanci na normální průběh věcí, ale opravdu by se nemělo zapomínat, jak je to normálně/přirozeně/????/....)
 Liška s banem :) 


Nevhodný příměr 

(29.7.2009 19:58:50)
Početí nebude nikdy takovým způsobem organizováno, protože se ho mohou plně účastnit i muži a ti by se o tu radost nenachali připravit. Spíš si představte, kdyby byli muži těhotní a rodili (císařem samozřejmě). Většina těhotenství by asi skončila ve 26.týdnu, kdy je už mimi celkem schopné přežít na přístrojích. Obdivovaní otcové by rodili až ve 36. týdnu a minoritní skupinka alternativních přírodních otců (banda podivínů) by rodila až ve 40. týdnu. Po porodu by byli muži udržování několik dní v umělém spánku, aby nepocítili byť jen ždibínek bolesti a později by si na koupalištích navzájem ukazovali své porodní jizvy. Těhotný muž by měl samozřejmě všude absolutní přednost, TV by byla plná talk-show, kde by vyprávěli o svých těhotenských pocitech a chutích, mateřská/tedy otcovská by byla za plnou mzdu,...
 Kohnova 
  • 

Re: Nevhodný příměr 

(29.7.2009 20:12:43)
Lisko, :D:D!Na tohle bych si s gustem vsadila. Krome toho by vyjadrovani a jakekoliv komentare zen k porodum byly vnimany jako nanejvys nevhodne, nekompetentni popr. smesne. Do porodnic by se lily prachy kyblama s drzy porodni dedek by sel brucet na tvrdo, nebo by si na nej pred porodnici pockal nekdo s basebolovou palkou a neresilo by se, ze to se asi rodic choval nevhodne a dedek byl unaveny nebo chteo stihnout fotbal.
 Liška s banem :) 


Re: Nevhodný příměr 

(29.7.2009 20:48:33)
Jak řekl jeden náš upřímný mužský kolega v práci: "Kdyby chlapi měli rodit, tak lidstvo vyhyne už s první generací." :-) U lidí je velmi nevhodný poměr novorozenec x matka - ať už váhový, či v cm. U takových goril je to mnohem lepší (menší mládě, větší matka). Pro zlepšení poměru by bylo lepší, kdyby ti chlapi opravdu převzali těhotenství a porody. :-)
 Kalamity YANKA 


Re: Nevhodný příměr 

(29.7.2009 21:01:45)
~R^~R^~R^~R^~R^~t~~t~~t~~t~~t~

Tady je někdo zná až móc dobře!~t~~t~
 zuzkahrn 


Re: Nevhodný příměr 

(29.7.2009 22:46:01)
čtivé, svižné, má to hlavu patu, správná míra nadsázky, prostě super, jen tak dál~R^~R^~R^
 Tara zelená 


Tak to je hodně dobré! 

(29.7.2009 21:24:10)
Snad se nad tím zamyslí ti, jimž je to určeno primárně. Já autorce tleskám a vzkazuju- piš dál!
 budlii 


Špatný vtip! 

(30.7.2009 0:13:30)
Tak nevím jestli je to myšleno vážně nebo ironicky?! Pokud to druhé, fajn, slušný vtip ... pokud je to myšleno vážně, vzkazuji autorce: "běž do pr...e s takovými názory"!! Kdo jsme abychom si určili zda chceme narození kluka nebo holky? Kdo jsme, abychom si vymýšleli, aby dítě bylo naprosto zdravé a mělo nejlépe blond vlasy a modré oči?!! Hrajete si na Boha?
Copak Vám nestačí dnešní vymoženosti, kdy máme možnost umělého oplodnění, když to nejde přirozeně? Copak Vám nestačí, že se už dnes vybírají X nebo Y spermie, aby se předešlo zplození dítěte s určitou dědičnou vadou?
Chcete zahubit i ty poslední zbytečky přírody, která v nás ještě dýchá? Plození dětí byl odpradávna přirozený rituál, který zvládají i ti nejjednodušší primáti a Vy se toho chcete vzdát, protože se vám to nezdá dost nóbl, nebo protože Vám nikdo nezaručí, že bude mít Vaše dítě IQ 160? ZAMYSLETE SE NAD SEBOU A NAD PŘÍRODOU! Už tak jsme toho zničili dost, zachovejme tedy co se dá, naši přirozenost, naši lidskost.
Jen aby se předešlo nedorozumnění: nemám nic proti umělému oplodnění, pokud se dítě nějakou dobu skutečně nedaří zplodit přirozeným způsobem. Nemám dokonce nic proti tomu, vybírá-li se mužská nebo ženská spermie, aby se předešlo jistému nebo velmi pravděpodobnému postižení plodu. Ale jsme přece jen lidi, kteří chtějí tvořit další lidi, své vlastní potomky, milované děti ... Chcete to všechno přenechat nějaké "továrně na výrobu dětí"?? To je hodně smutné.
 Kohnova 
  • 

Re: Špatný vtip! 

(30.7.2009 1:03:19)
Klid, byl to jen vtip.
 Lavina 
  • 

Fakt vtipný 

(31.7.2009 8:19:21)
Fakt vtipný článek! Doufám, že za pár desítek let to stále bude nadsázka a ne holá realita!
 Alicee 


Film 

(1.8.2009 9:21:43)
Přesně na tohle téma byl v devadesátých letech natočený docela zajímavý film - Gattaca. Doporučuji, Ema Thurman, genetická diskriminace, romantika, etická dilemata...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.