| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Dostatek míst v MŠ pro děti od 3 do 6 let - nemožné nebo reálné?

 Celkem 238 názorů.
 Sova, dvě sůvata 
  • 

vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 9:52:49)
Předesílám, že nejsem expert a je možné, že mi něco uniklo.
Ale nevidím vazbu mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ.

Problém jsou peníze (omezený rozpočet), ale ty jsou problémem všude. V obecním rozpočtu je prostě jistá suma peněz a ta se nějak musí rozdělit.

A školka jako podnikatelský záměr? Zřízení a provozování školky není levná záležitost, většina nákladů je fixních a jsou jaksi výrazně skokově narůstající (s počtem tříd) - budova (postavení nebo pronájem), zahrada, vybavení zahrady, zajištění jídla (prostor, kde se připravuje + náklady na pomocný personál), vytápění.
Zkuste si udělat jednoduchý rozpočet pro školku pro dvacet dětí (to jsou naše místní "přihlášené a neumístěné, tříleťáci" - naši známí, kteří si to tak na zkoušku udělali došli k číslu 12 000,- na dítě měsíčně. To dá málokdo.

A ta kritika kritérií. Jak byste to udělali bez nich? Losem?
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 10:25:01)
Taky mi uniká souvislost mezi délkou vyplácení rodičovského příspěvku a počtem míst v MŠ. Podstatnější vidím souvislost mezi maximální délkou volna, které je zaměstnavatel POVINEN poskytnout (tj. do tří let věku dítěte) a nemožností se do té práce skutečně vrátit, když dítě nepřijmou do MŠ.
Ano, náklady na jedno místo ve školce jsou sice určitě vysoké, ale je teda na státu, aby se rozhodl, co chce podporovat. Aktuálně mám dojem, že sice politici mají plnou hubu řečí o podpoře rodiny, o podpoře zaměstnatelnosti žen, udržování jejich kvalifikace atd., ale nakonec skutek utek.
Zrovna včera jsem podala odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí dcery do MŠ. Moc nadějí si nedávám, spíš chci mít v ruce argumenty, že jsem udělala vše, co šlo, až budu zaměstnavatele žádat o ten nenárokovatelný čtvrtý rok volna.
 Nítěnka 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 11:18:59)
souhlasím~R^
 Blanimour 


souvislost je značná 

(4.5.2009 9:01:57)
Souvislost je značná, zrovna řeší něco podobného moje sestra. V březnu 2010 budou jejímu synovitři roky, ale už teď ví, že do školky jí ho vezmou nejdříve v září 2010. Jenže ona si zvolila tříletou mateřskou, což znamená, že půl roku bude zcela bez prostředků - nejen bez RD,ale i s nutností si platit zdravotní a sociální poj.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: souvislost je značná 

(4.5.2009 9:57:21)
Já teda nevím, ale do určitého věku platí zdravotní pojištění při péči o dítě stát (mám za to že do 6ti let, ale jistá si nejsem), i když nepobírá rodič rodičák. Sociální asi né - ale u toho povinnost není :)A na úřadě práce hradí stát oboje :) Myslím, že by nebylo od věci se na to informovat.
 mojpol 


Re: souvislost je značná 

(6.5.2009 17:43:11)
Stat plati pojisteni pro maminky pecujici o dite do veku 7 let a pecujici o 2 deti do 15 let.
 Sylvie 


Re: souvislost je značná 

(6.5.2009 18:31:05)
Jj, zjednodušeně řečeno ano - zdravotní pojištění při péči o jedno dítě do sedmi let, pokud nenavštěvuje školku víc jak 4 hodiny denně nebo školu po dobu vyučování a zároveň si rodič nevydělává (nutno se nahlásit na zdravotní pojišťovně). Co se sociálního pojištění týká, tak u něj se doba péče o dítě do 4 let počítá jako doba pojištění pro nárok na důchod (uvádí se to až při žádosti o důchod, jinak se to nikam nehlásí).
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: souvislost je značná 

(7.5.2009 19:56:13)
fajn se to dovědět, aspoň jsem zase o cosi chytřejší :) Moc díky asi to budu potřebovat, protože naše školka je v čevenci otevřená jen do půl jedné a v srpnu zavřená, asi příjdu o práci, ale koho to zajímá, že :(
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 10:28:56)
já osobně tu vazbu mezi RD a školkou taky nechápu. Jinak s tím, že je málo míst v MŠ se nedá jinak než souhlasit a že ti nahoře pro to nic nedělají stejně jako s dalšími věcmi bohužel taky sedí :(
 Eva + Klárka2/07 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 12:16:21)
Tak včera jsem si byla pro výsledek a nevzali nás. Což mě ani tak moc nepřekvapilo, jako to, že kamárdku se stejně starým vzali. Napsala totiž, že jde do práce od září. Já poctivá napsala až únor. A přitom v říjnu rodí! To samozřejmě neřekla.
 Horempádem 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 12:26:01)
No a to je právě i případ u nás, taky vím, že kamarádky napsaly, že jdou od září do práce, ale nejdou, navíc RD jim končí třeba až na jaře přístí rok. Mají taky stejně staré děti jako to moje, tedy tříleté. Ale nic prostě nenaděláš~q~
 Sarus, tři děti 
  • 

Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 18:59:03)
Mno ale já pamatuju doby, kdy PŘEDNOSTNĚ byly umísťovány do školky právě děti PRACUJÍCÍCH matek! Dokonce muselo být od zaměstnavatele na přihlášce razítko, že mamina u nich skutečně pracuje ... Při nedostatku míst ve školkách mi přijde logické, že by to tak mělo být i dnes.
 Horempádem 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 21:48:25)
Bohužel není a ještě dlouho nebude, pokud se nad tím vedení školek nezamyslí~d~
 Lenka+Pája04/07+Janička09/09 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(2.5.2009 23:39:24)
já mám zkušenost zatím jen od svých kamarádek, co chtějí od letošního září umístit své tříleté ratolesti do místních školek a po všech chtěli potvrzení od zaměstnavatele ve všech školkách ve městě...
 Bumbi&05,08,10 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(4.5.2009 1:46:14)
u nás to tak je, musela jsem přinést potvrzení od zaměstnavatele. Akorát mi to přijde hodně diskriminační, protože manžel nemusel práci dokládat vůbec, a při tom s dcerou si RD psal na sebe ~2~ ~q~ ~t~ Holt u chlapů se předpokládá, že ty prostě pracujou a zaměstnanost musí dokládat jenom ženy. Jaký bláznivý svět...
 Julie 
  • 

Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(6.5.2009 9:32:48)
Ta doba "razítek" od zaměstnavatele tu stále je,aspoň v našem městě...nedávno mě naše zaměstnankyně požádala o prohlášení,že u nás znovu nastupuje do práce a podává to jako podklad pro to,aby jí dítě přijali do školky-prohlášení požaduje MŠ.
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 13:10:20)
Tak samozřejmě, že je hnus, jestli kamarádka takhle lhala. Ale nenechme se my matky postavit proti sobě. Prvotní chyba, že někdo sáhne pod heslem "účel světí prostředky" ke lži, není v té kamarádce, ale v systému. Kdyby bylo ve školkách dost míst pro všechny děti, tak nebude důvod klamat.

Naše městská část třeba pod heslem "matky stejně nosily falešná potvrzení od zaměstnavatele" zvolila jako jediné kritérium pro přijetí věk dítěte, který se zfalšovat nedá. Výsledkem je, že jsou přijaté děti matek v domácnosti nebo na mateřské s mladšími dětmi, zatímco pracující matky mají smůlu. Nikoho na radnici ale nenapadlo se zamyslet nad tím, PROČ vlastně to ty matky v minulých letech dělaly. Když jsem před devíti lety zapisovala do školky syna, bylo míst dost, školky se až předháněly, aby nějaké děti získaly a nelhal tím pádem nikdo.
 Horempádem 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 13:29:33)
Míšo, souhlas~R^
 Lída 
  • 

Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(1.5.2009 15:05:09)
Musím oponovat. V našem malém městě to bylo také tak. Matky nosily falešná potvrzení o tom , že pracují a při tom byly doma ještě s kojencem. Navíc se jedná o diskriminaci matek, které nemají hlídací babičky, protože jak mohu pracovat, když mám dítě které ještě nechodí do školky. A otcové, ty nemuseli nosit potvrzení o zaměstnání i když třeba náhodou byli doma na RD a znala jsem otce, který byl v ivalidním důchodu a dítě samozřejmě vzali, protože matka pracovala.A OSVČ také měly smůlu, podnikatelky zřejmě nepracují. Situace určitě není ideální a pokud člověk vyloženě není sociální případ má smůlu. Na druhou stranu, kriterium věku mi opravdu přijde nejspravedlivější, když mi dítě nevezmou po 3. roce určitě jej vezmou po 4.. To nepříjemné období se musí překlenout. A půl roku je možno dostávat podporu v nezaměstnanosti. Navíc mateřská škola je vzdělávací instituce, ne levná hlídací agentura a tak se ptám jestli má větší právo na vzdělání 4,5 leté dítě, které už potřebuje i kolektiv a nebo čerstvě 3 leté, jehož matka chce a nutně potřebuje nastoupit do práce. Myslím že selhal stát, moc dobře se ví o tom, že se zvyšuje porodnost, lidé se stěhují do okolí velkých měst a nic se nedělá, až když opravdu teče do bot a lidé demonstrují a píší petice. Vždyť jak dlouho trvalo například, než se v Říčanech u Prahy začala stavět nová škola?
 Evžíček 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 14:51:04)
ahojky, já to mám tak napůl- syn je 30/11/06, nevzali ho od září-ale je první na řadě,kdyby někdo vypadl a reditelka mi slíbila, že vyjedná na hygieně vyjímku- že jí mají každý rok na 2 děti, tak by to nemělo být problém a syn by měl od prosince, kdy mi rodičák končí- nastoupit...tak snad to bude ok, já mám jinak hlídání v rodině a do práce se vracím už k 1.5....ale syn musí mezi děti, doma se nudí ~;)
 Evžíček 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(30.4.2009 14:51:08)
ahojky, já to mám tak napůl- syn je 30/11/06, nevzali ho od září-ale je první na řadě,kdyby někdo vypadl a reditelka mi slíbila, že vyjedná na hygieně vyjímku- že jí mají každý rok na 2 děti, tak by to nemělo být problém a syn by měl od prosince, kdy mi rodičák končí- nastoupit...tak snad to bude ok, já mám jinak hlídání v rodině a do práce se vracím už k 1.5....ale syn musí mezi děti, doma se nudí ~;)
 Kaede 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(1.5.2009 17:19:15)
Ta vazba je velmi prostá. V dnešní době, kdy je nedostatek míst a mnohdy mají záruku umístění až těsně předškolní děti, je snaha dostat do školky dítě "pouze" tříleté, téměř nemožné. Situace, že mi končí nejkratší varianta RD, dítěti jsou dva roky a já bych ho chtěla umístit do školky, resp. do jesliček, je pak, hlavně na menším městě nebo vesnici, v podstatě neřešitelná. Takže v hrubých obrysech naprosto souhlasím s autorkou; vícerychlostní RD je pěkný nápad, ale domyslet ty souvislosti by asi soudruhy na ministerstu práce stálo moc... práce.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(1.5.2009 17:44:58)
Kaede - ano - cela dvouleta varianta je dost zvlastni, protoze dvoulete deti prece jeste nejsou zrale na "institucialni vychovu" (jak mi tady na Rodine bylo nescetnekrat vysvetleno)

A co se tyce soudruhu na ministerstvu - tak pro ty je samozrejme mnohem jednodussi dat matkam nekolik set tisic statnich korun a nechat je, at si zbytek vyresi - nez vymyslet nejaky solidni koncept. Zeme, jako je Holandsko, ktere zajimavy koncept maji, zas nenechaji zeny doma tri roky za statni penize - coz by v CR taky asi nefungovalo... takze je to proste zacarovany kruh...
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(1.5.2009 20:59:41)
Teda já se musím přiznat, že dvouletý rodičák si u nás vybírají pouze ti, kdo chtějí mít děti hned po sobě - aby se jim to vyplatilo. Jinak jsem se s tím ještě nesetkala. Taky se zaměstnáním po dvouleté mateřské to není tak žhavé, protože zatím co, po tříleté je povinnen zaměstnavatel vás vzít zpět, po dvouleté je to čistě na jeho ochotě. Samozřejmě se tohle netýká těch, do "dělají sami na sebe". :)
 Sylvie 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(2.5.2009 3:10:45)
protože zatím co, po tříleté je povinnen zaměstnavatel vás vzít zpět, po dvouleté je to čistě na jeho ochotě.

Není. Pokud zaměstnavatele požádáš o dvouletou rodičovskou dovolenou, tak tě po jejím skončení musí vzít stejně, jako po skončení tříleté rodičovské dovolené. On ti nenařizuje, jak dlouhou rodičovskou dovolenou musíš čerpat, on naopak je povinen vyhovět tvé žádosti o dobu čerpání. Jiná věc je ta, že pokud si požádáš o tříletou dovolenou, a potom si to rozmyslíš, tak už nemá nikde stanovenou povinnost ti umožnit dřívější návrat. Na druhou stranu pokud si požádáš o dvouletou dovolenou, a pak si rozmyslíš, že přeci jenom budeš doma ještě déle, tak ti to opět na tvoji žádost musí umožnit. Čili jsi to ty, kdo si musí rozmyslet, o jak dlouhou dobu dovolené chce požádat.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(2.5.2009 11:18:40)
Já jsem samozřejmě myslela ten případ, kdy zvolí tři roky doma a pak si to rozmyslí. Docela často jsem se s tím setkávala, když si maminy stěžovaly na to, že jim zaměstnavatel v tomto nevyšel vstříc, ono se ale není čemu divit, protože pokud by třeba vyšel vstříc, kdo mu zaručí, že si to mamina po měsíci zase nerozmyslí, že? A hledat na pár měsíců záskok je docela složité - zaučování apod.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(2.5.2009 11:24:14)
A pak jsem zaslechla ještě i to, že zvolí dvouletý rodičák, pak půjdou na nemocenskou, pak mateřskou a pak zase rodičák, tu nemocenskou v době tříleté rodičovské dovolené. Pak žádný div, že zaměstnavatel se postavil proti :(
 Horempádem 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(2.5.2009 11:40:54)
Gabčo, ano v tomhle je problém. Já sama , pokud bych byla ještě zaměstnaná (byla jsem před odchodem na MD, ale v době, kdy dcerce bylo něco přes rok jsem dala výpověď) nedokážu si představit, jak by se tvářili,kdybych místo původní 3-leté (kterou jsme si podepsali) žádala o 4 nebo 5 ti letou. Možná by mi vstříc vyšel, ale zákon mu už neukládá, že mi musí držet to samé místo za ty samé peníze. Ano dostala bych práci, ale jinou a třeba za polovic. Nebo by prostě řekli, že s tímto nesouhlasí a přes to vlak nejede.
Navíc pak vzniká jiný problém. Myslím si, že zaměstnavatelé v průběhu let změnili názor na přijímaní mladých žen, u kterých je evidentní, že za pár let budou mít děti. Tříleté varianty ženám umožnily návrat do práce dříve. Jenže pokud se rozmůže prodlužování pobytu na RD, tak zase tu bude znovu blok ze strany zaměstnavatelů, kteří se budou bránit tyto ženy zaměstnávat, protože nevědí co můžou čekat.~q~~x~
 Horempádem 


Shrnutí 

(2.5.2009 13:01:51)
Co jsme se tu po tři dny tak bavily o možnosti či nemožnosti tento systém změnit k lepšímu, jsem si jednu možnost vybrala a zaprezentovala na hřišti před místními maminkami, s nimiž se scházíme. Mezi nimi jsou jak ty, které už děti v MŠ mají a ty které letos neuspěly a trápí je to, právě ve vztahu nemožnosti návratu k práci.
Rozebíraly jsme tu možnost, že by se platilo větší školkovné a co by z toho jak pro MŠ nebo pro samotné maminky vyplynulo.
Jednak jsme se bavily o tom, co by zvýšené školkovné přineslo samotné MŠ (šlo o částku 3-4 tisíce za dítě). Došly jsme k tomu, že by to přispělo třeba k rozšiřování prostor, protože by bylo z čeho šetřit. Nebo k lepšímu vybavení, nebo k možnosti mít i kdyby o jednu učitelku více.Samozřejmě na začátku jsme se shodly na tom, že částka 3-4 tis na dítě odpovídá tomu, co MŠ dítku zajišťuje po celý měsíc (strava, hlídání, aktivity), protože částka mezi 500-800 Kč je neúměrná nákladům, i když budeme počítat, že na děti MŠ přispívá i stát, či obec.
Pak jsme se pozastavovaly nad tím, co to přinese maminkám. Jak jsem tu zmiňovala... přijmout dítě MŠ ze zákona "musí" pouze tehdy, jde-li o předškoláka. Ostatní kriteria pro přijetí ostatních tvoří samotná MŠ. I když se někomu mohou zdát jasná, ne vždy se tím MŠ řídí a upravují si to dle svého, tak jak uznají za vhodné. Samozřejmě v důsledku nedostatku míst, ale některé z nás vědí, že nám výběr připadá často nelogický. Ostatně pár z nás na tom hřišti by o tom mohla hovořit~t~.
Tak tedy, jak vypadala naše malá soukromá anketa o počtu 8 maminek, které buď mají děti ve školce (další mladší doma) a maminek kterým děti do školky přijaty nebyly.
Přednost předškoláků, byla bez diskuze. Jednak to ukládá zákon a druhak dítko by se mělo dostat rok před školou do MŠ aby si zvyklo na kolektiv a na režim jako takový. Tudíž děti ve věku 5 a 6 let jsme měly vyřešeny.
Jak ale dál, zbývají nám 3 a 4 leté děti, které z nich mají dostat při zápisu přednost?...pořadí vzniklo takovéto:

§ děti maminek, jimž končí 3 nebo 4 letá varianta a nastupují do práce (ať už musí nebo prostě jen nechtějí o práci přijít)

§ děti maminek, jimž končí 3 nebo 4 letá varianta, práci nemají, ale musí si ji najít a nastoupit do ní (tíživá fin. situace)

§ děti maminek, jimž ještě třeba nekončí 4 letá varianta, ale musí si začít přivydělávat, protože je k tomu nutí finanční situace (tj. 4 hodiny denně pobytu dítěte ve školce jim vyhovuje)

§ děti maminek, s jakoukoli z 3-4 letých varian, které jsou doma s mladším dítkem a starší potřebují umístit, kvůli uvolnění času, třeba i jen na ty čtyři hodiny denně

§ ostatní děti maminek, kterým nekončí ještě žádná z variant a chtějí dítko dostat dokolektivu, nic je k tomu netlačí (práce, druhé dítě apod)

Děti jejichž maminky zvolily 2 letou variantu jsme nezahrnovaly záměrně. Jednak proto, že zákon ani neumožňuje školkám umístit dítě mladší 3 let. Navíc jsme předpokládaly, že maminka, která tuto variantu zvolila, počítala s jinými formami hlídání,než jí vznikne nárok dítko do MŠ umístit. TJ. hlídají babičky, chůva nebo využijí soukromé zařízení. Nebo se jedná o maminky, které pak nastoupí na druhou mateřskou s druhým dítkem.

Teď ještě jak jsme daly do souvislosti vyšší školkovné a tato kriteria. Nejdříve jsme to vzaly globálně. Na všechna dítka by se vztahovalo školkovné ve výši 3-4 tis/měs. S tím, že by musela existovat kriteria, která by umožňovala požádat o snížení platby, třeba v případě, že rodina takovouto částku platit nemůže. Ať už jde o ztrátu zaměstnání, nebo matku samoživitelku a pod. či příjmy kterých oba rodiče dosahují, neunesou tento výdaj.

Potom přišla na přetřes úvaha jiná. Předškolní děti tj ty 5 a 6 leté, by měly sníženou platbu jako doposud... už jen proto, že jejich přijetí ukládá MŠ zákon a tudíž i matka má zákonný nárok na jeho přijetí. Pak by se tedy zvýšená platba vztahovala na všechny ostatní děti, na které zákon nepamatuje a MŠ nemá zákonnou povinnost je přijmout.
Pak tu padla i úvaha nad tím, zda by nemohl stát pomoci nějakým dotačním příspěvkem na každé takové dítě, které platí zvýšenou sazbu. Možná v případě maminek, kterým by hrozila ztráta zaměstnání díky nepřijetí dítka do MŠ, by to bylo pro stát lepší než jim platit sociální dávky nebo podporu v nezaměstnanosti (což takováto maminka ani nechtěla). Otázkou je ale, jak by to bylo s příspěvkem na děti, jejichž maminky jsou stále doma a nic je netíží, krom toho, že potřebují ulevit den od staršího dítka, když mají doma mladší (ne zrovna 5 nebo 6 leté). To jsme opravdu už nevymyslely ~t~

Určité ale je, že maminky, které chtějí nastoupit do práce (nebo musejí) se nebránily tomu, platit vyšší školkovné, protože se jim to prostě vyplácí víc, než být na podpoře (nuceně).

Za další jsme se všechny shodly v tom, že ujednocení a zjednoznačnění kriterií by mnoha maminkám taky ulehčilo život. Na větší průšvih, který jsme ale narazily byl ten, že pokud se počty míst ve školce rozšiřovat nebudou, tak to povede k jedinému. Za pár let, budou školky plné předškoláků. Maminky, kterým letos a příští rok 3 nebo 4 letá dítka nepřijmou, tak za dva roky budou muset...jako předškoláky. Nakrásně se může stát, že MŠ tu už tedy nebudou pro děti od 3 do 6 let, ale pouze pro předškoláky neboť na nikoho jiného místa nezbydou. Tož teď mudrujte~2~~t~

Teď se to týká jen nás, ale za pár let se to bude týkat i vás, které jste teď starší dítko úspěšně umístily, ale to mladší už bude doma do 5 či 6 ti let~d~

Změna je prostě nutná, jinak se tu z toho za chvíli opupínkujeme všechny~a~

Na jednu stranu jsem to nedomyslela s tou tříletou variantou (protože kdo mohl vědět před třemi lety, že s tím nikdo nic neudělá), ale na stranu druhou děkuji, že mě cosi osvítilo a druhé dítko jsme odložili a plánujeme ho, až ta naše princezna bude předškolní. Mít dvě po sobě a nastat tento problém a muset být doma třeba sedm let i víc, tak si asi postavím školku vlastní~t~


 oddTom, Matěj04 Ignác06 Líza08 


Re: Shrnutí 

(2.5.2009 14:37:08)
Mimochodem, co je rámcově potřeba k provozu MŠ? Jaký zákon upravuje povinné vybavení, personál...?
 Sylvie 


Re: Shrnutí 

(2.5.2009 19:22:53)
kdyby pro začátek každá ředitelka respektovala urč.pravidla přijímání dětí, taková ta kritéria která tu už byla zmíněná a která jsou jasná většině maminek, ale ředitelek asi ne :) (tj přednost děti matek zaměstnaných nebo nezaměstnaných ale které už nejsou na rd...).


Když se to vezme čistě z pohledu ředitelky školky, tak proč? Zájem umístit přednostně děti pracujících rodičů by měla mít obec (ve jménu spokojenosti občanů - matka, která nemůže do práce, ptž nemá kam dát dítě, pravděpodobně bude naštvanější občan, než matka, která nemá kam dát dítě, ale může se o něj postarat, aniž by neexistence školky pro ni momentálně znamenala problémy). Ředitelky školek naopak v poslední době docela často razí teorii, že školka je ze zákona vzdělávací zařízení, takže uspokojí potřeby na VZDĚLÁNÍ DĚTÍ, z důvodu nedostatečné kapacity od nejstarších po nejmladší.

navrhuješ že by si rodiny mohly požádat o snížení školkovného - tady to opět není průhledné, dvě rodiny se stejnými příjmy můžou mít různé výdaje, stačí jen hypotéka či nájem na byt.

Osobně výdaje rodiny nevidím jako důležité. Každá rodina má jiné priority a tím i při stejném příjmu jiné výdaje. Nevidím důvod, proč by měla být zvýhodněná třeba rodina s nadpůrměrnými příjmy a hypotékou na nadstandardní rodinný dům se zahradou (velké příjmy mínus velké výdaje = málo volných peněz na školku) před rodinou, která bydlí třeba u rodičů, ptž si se svým nízkým příjmem hypotéku nemůže dovolit (nicméně nižší příjmy mínus malé výdaje = na školku peníze zbývají). Ono i dneska jsou nízkopříjmové rodiny osvobozeny od školkovného, ale musí to být rodiny, které dosáhnout na sociální příplatek (tedy = mají nízké příjmy, nikoli vysoké výdaje).

Tvůj třetí odstavec nechápu - byla jsi doma s dětmi a vadilo ti, že tobě dítě nevzali, ale vzali starší dítě jiné maminky, která byla taktéž doma s dětmi a dle tvého názoru tvoje dítě místo ve školce potřebuje, ale její ne? Zvláštní, nechápu ~d~
 Sylvie 


Re: Shrnutí 

(2.5.2009 22:35:12)
S, jj, já to chápu. Ale zrovna tak ten svůj důvod k přijetí mohlo i to dítě, které narozdíl od vás přijaté bylo a co se ti nelíbí ~d~ Ono vůbec takové ty řeči, ta byla přijatá a já ne, a přitom já narozdíl od ní... blablabla... nemám moc ráda. Problém je v tom, že je málo míst, ne, že jedno dítě přijato bylo, podle tebe neoprávněně. Ptž co ty víš, jaký důvod by zas uvedla jeho mamina ~d~ Prostě ta kritéria nikdy nemůžou být taková, aby se všechno vychytalo, tak se maximálně zjednodušují tak, aby aspoň trochu fungovala (tj. v poslední dobou čím dál běžnější podle věku od nejstarších po nejmladší) nebo podle pracujících rodičů (i když to je méně průkazné, viz třeba mamina s razítkem, která třeba do nástupu dítěte do školky stihne otěhotnět a následně nasotupit na mateřskou ~;))
 Sylvie 


Re: Shrnutí 

(2.5.2009 19:42:27)
Horempádem, "pravidla" myslíš dobře, ale v praxi jsou nepoužitelná ;o) Kdo by jako zhodnocoval, jestli matku k práci nutí "finanční situace" nebo jesti jenom pracovat či vydělávat chce? A proč by zrovna další dítě mělo být důvodem k umístění staršího do kolektivu - já to třeba vidím jinak, pokud děti mají doma sourozence, nepotřebují školku tak akutně, jako děti bez sourozenců ;o) (mám tři děti) A co třeba přidat další pravidlo - děti matek - samotářek by měli mít na umístění nárok větší, než děti matek - družných žen, ptž matky - samotářky třeba ani nejsou pořádně schopny zajistit dětem kolektiv dalších dětí svépomocí (jsem nedružná samotářka, takže vím, jaké úsilí mě stojí aspoň občas místo osamělého hřiště jít na pískoviště plné cizích harantů a udrbanejch ženskejch)... a určitě by se dalo pokračovat. Co třeba sociální případy, kterým se rodiče tolik nevěnují - neměli ti by mít v péči odborníků přednost před spořádanými rodiči, kteří si s výchovou dokáží poradit samy?

Jinak osobně myslím, že se snažíš na školky hodit zodpovědnost za něco, za co by měla mít zodpovědnost obec - že budou uspokojeny potřeby jejích občanů ~d~ Prostě nadáváš u špatných lidí - místo ředitelek školek by ses měla zaměřit na své volené zastupitele na úřadě ~d~
 Horempádem 


Re: Shrnutí 

(2.5.2009 23:00:15)
Sylvi...co se týká našich zastupitelů, právě to je zase o tom, že u vás je ten systém funkční. My tu bydlíme teprve rok...to jak to tu chodí, nám pomalu začíná docházet...ale dokud zadrblí dlouholetí rezidenti (starousedlíci) budou spokojeni s tím co je, tak my novousedlíci jsme bez šance je přebít, protože nás je prostě méně. Na toto téma jsem si chvíli korespondovala s naším panem starostou na veřejné diskuzi stránek města. Myslíš, že se nějaká maminka, která to řeší také přidala? Ani ň!!!~q~ Buďto nemají net a nebo jim to je prostě jedno a sklopí uši. To samé bylo na samotném vyhodnocení zápisu. Zatím co já po tom co jsem se dozvěděla, že dítě přijaté není, jsem prudila zástupce města, dotazy od A do Z. Tak všichni jen mlčeli a báli se něco říct. Já nevim, tady je to jak za totáče. Město hezké, posazené v malebném údolí, klidné, s jakous takous obslužností, ale služby typu školka a škola, nebo dětský lékař, je jako když hučíš do dubu~d~ I když vlastně za totáče, by bylo ve školce místa dost~t~~t~

A jak jsem již řekla, je lehké, když máš okolo sebe funkční systém a obě děti ve školce, říkat někomu, že to o co se snaží je mimo~a~

Mě je jedno, co mi vlastně končí, prostě už nebudu brát rodičovský příspěvek. Zaměstnaná nejsem, budu OSVČ. Pokud dcerku nikam nepřijmou, tak mě čeká ÚP a pak děj se vůle boží~d~
 Horempádem 


Re: Shrnutí 

(2.5.2009 23:08:49)
Sylvi, když už jsme u toho, co by podle tvého měly maminky udělat pro to, aby se nemusely spoléhat na nefunkční systém MŠ, ať už způsobený nedokonalým školským systémem nebo letargií obce?
 Sylvie 


Re: Shrnutí 

(3.5.2009 9:18:04)
No, pokud chceš jít mimo systém MŠ, tak asi nejjednodušší je, aby si maminy hlídaly děti navzájem, jak už tu někde bylo zmíněno ~d~

Ono se to těžko radí, každý má svou práci a jiné priority ~d~ Já třeba předpokládala, že s dětmi asi svoji původní profesi moc dělat nebudu, tak jsem se ještě při zaměstnání připravovala na jinou, která mi pak umožnila práci z domova (baj oko osm let). Po celou dobu jsem aspoň jedno dítě měla doma za zadkem, buĎ jsem tedy dělala s ním, nebo si platila studentku, která s ním šla ven, případně si ho vzala k sobě domů (či do mateřského centra nebo tak něco). Teď mám všechny tři děti ve školce nebo ve škole, tak jsem se vrátila k původní profesi - pracuji na zkrácený úvazek, v nepřetržitém provozu, na dvanáctky - musím odpracovat cca sedm služeb na měsíc - při troše dobré vůle by se to dalo zvládnout i bez školky, abych sloužila hlavně noční a víkendy. Ono tedy ač pracující, tak patřím mezi ty, které své děti berou domů po obědě (pokud jsem ve všední den v práci, bere si je manžel - podnikatel a pokud nepracuje z domova, bere si je do práce) - to jenom jak se tu kdosi divil, že děti odcházejí domů už po obědě, i když by rodiče měli být pracující ~x~
 Horempádem 


Re: Shrnutí 

(3.5.2009 9:43:20)
Ahoj Sylvi, jak už jsem tu psala, systém mimo MŠ, tj. jiné alternativy jsem zkoušela a už tak nějak nemám chuť tomu svou dcerku vystavovat. Měla jsem přání jediné, aby chodila mezi dětičky a naučila se i něco, k čemu např. maminka (já) nemám vlohy, nebo by mě to prostě nenapadlo.
Tehdejší prac. poměr jsem ukončila nejen kvůli tomu, že by mě po návratu nečekala taková dobrá práce, kterou jsem měla doposud. Ale i to, že mi osud přivanul práci jinou, pro mě smysluplnější a hlavně takovou, kde si vydělám mnohem více peněz za méně času. Tudíž bych nemusela být v práci těch 8-12 hodin, ale jak jsem psala, stačilo by mi to dopolko. Takže to jak se některé mamči ohánějí tím, že děti jsou tam jen na dopoledne...tak to by byl i můj případ. I když ne třeba pokaždé, ale asi by to tak povětšinou bylo.
Dala jsem si skutečně práci s tím, abych po třech letech doma s malou, se měla k čemu vrátit. Abychom nemuseli slevovat ze svých nároků a nadále žít svůj život plný pohody. Strávila jsem hodně času plánováním si toho, jak budu pracovat a s firmami jsme dali dohromady návrhy na spolupráci a manažerské smlouvy.Teď se to nějak bortí a nevím co bude dál. Samozřejmě možná některým firmám bude stačit sporadický servis, jako doteď, ale některým to stačit nebude. Takže pracně budované pracovní zázemí jde do háje.

Po všech těch diskuzích okolo systému MŠ, jsem více méně prozřela. MŠ tu prostě nejsou pro mě, pro maminku jakou jsem já. MŠ tu jsou jen pro náhodně vybrané šťastlivkyně a je nemožné se na ně spoléhat, jako na přijatelnou alternativu, kam dítko umístit.
S tím jak k tomu přistupují lidé a instituce, se nedočkám změny. Jsem z toho tak otrávená, že už se v tom šťourat nebudu.

Prostě jsem si myslela, že dcerce bych mohla dopřát kolektiv dětí, aby se nenudila, pokud zrovna musím zasednout k PC a vykonat svou práci. Na obchodní schůzky je také zvyklá se mnou jezdit, pokud zrovna tatínek je v práci a nemůže pomoci s hlídáním. Ty důležité pracovní věci, které vyžadují můj dojezd do firem, si nadále budu sporadicky plánovat podle toho, kdy manžel má volno.

Do teď by mě nenapadlo, že MŠ bude pro nás tak nedostupná, i pokud jde o jiné instituce jako jsou soukromé MŠ, kde nejde o placení, ale o to, že jsou beznadějně také obsazeny. Cizím ženám ji prostě svěřovat nebudu, zkušenost byla opravdu špatná a myslím si že pevné zázemí a hlavně stálé, které dítěti dává MŠ , to nahradit nemůže.~d~
 Sylvie 


Re: Shrnutí 

(3.5.2009 15:18:48)
Horempádem, však jsem psala - je to o prioritách ~d~ Ty nestojíš o hlídání dítěte a trváš na školkové péči, já zas netrvala na tom, že nesmíme slevovat ze svých nároků a do práce jsem šla s tím, že pojedu na částečný výkon a zvyšovat budu postupně ~d~ Nechci říkat, čí volba je správnější - moje je ovšem rozhodně jednodušší - ovšem pro tebe samozřejmě nepoužitelná ~d~
 Horempádem 


Re: Shrnutí 

(3.5.2009 16:18:45)
Jo jo Sylvi je to u každé z nás jiné. Taky mám možnost přes agentury si najmout chůvu, ale s manželem se shodujeme na tom, že si nikoho cizího, byť pod referencemi (firmou) do bytu pustit nechceme. Zase to neřeší mou práci doma. Ano teď je hezky, tak může vzít dcerku ven, ale co v zimě~d~ Pokud s ní bude doma, tak soustředění na práci jde do kytiček~t~ Ano třeba by to řešilo alespoň dojíždění na pracovní schůzky, jenže pak je tu problém, že takovouto spolupráci nehtějí. Museli by mi posílat tu , která je momentálně volná a to zase by nebylo dobré pro dcerku, aby sem chodila pokaždé jiná paní. Platit jednu po celý měsíc, aby občas přijela pohlídat je nerentabilní a mě také neplatí za nic~t~ Pak je tu zase můj požadavek na kolektiv dětí, ten mi chůva doma prostě splnit nemůže. Bohužel neznám osobně žádnou ženu, která by se zabývala hlídáním dětí, abych dala dcerku třeba tam. Tam kde už byť třeba dvě tři děti jsou. Jednou jsem dala na doporučení a jak jsem dopadla. Další omyly tohoto typu nedovolím.

Zatím mám ještě dvoje pootevřená vrátka. Ještě nevím výsledek z druhého zápisu a podala jsem dotaz na Montessori školku ve vedlejším městě, takže uvidím,jestli třeba tam nebude místo.

~x~
 Sylvie 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(2.5.2009 19:46:57)
Tříleté varianty ženám umožnily návrat do práce dříve.
Teď moc nerozumím tomu, co píšeš ~d~ Tříletá rodičovská dovolená funguje už docela dlouho a mám pocit, že dokud nebyl rodičovský příspěvek zvednutý na cca 7,5 tis, tak se rodiče většinou do práce po třech letech vraceli. Teprve když byl RP zvýšený, tak jsem zaznamenala zvýšené množství dotazů na neplacené volno. MMCH ten čtvrtý rok zaměstnavatele vůbec nemusí zajímat, oni ho rodiči povolit nemusí.
 Sylvie 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(2.5.2009 19:50:44)
Gabčo, samozřejmě - proto jsem psala, že si rodič musí rozmyslet, o co požádá ~d~ Pokud požádá o tříletou variantu a chce se vrátit dřív, tak mu opravdu zaměstnavatel nemusí vyhovět. Na druhou stranu pokud požádá třeba jenom na rok, tak má právo se po roce vrátit do práce, stejně jako má právo požádat třeba o další půlrok rodičovské dovolené. A zaměstnavatel mu v tomto vyhovět musí, on opravdu není ten, kdo by určoval, jak dlohou dobu rodičovské dovolené bude jeho zaměstnanec čerpat ~d~
 mojpol 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(6.5.2009 18:02:31)
Tak na dvouletou variantu kazda zena nema narok,jen pri vyssich prijmech. Zamestnavatel musi zene drzet misto 3 roky pri jakekoli variante,dokonce i 4 lete kdyz by ji po 3 letech ukoncila a sla do prace.
 Sylvie 


Re: vazba mezi volitelnou délkou RD a počtem míst v MŠ? 

(6.5.2009 18:25:59)
Zamestnavatel musi zene drzet misto 3 roky pri jakekoli variante,dokonce i 4 lete kdyz by ji po 3 letech ukoncila a sla do prace.

Mojpole, rodič nemusí po třech letech "ukončit čtyřletou variantu", klidně může pracovat i pobírat rodičovský příspěvek současně ~d~
 Denča7 


jsem učitelka MŠ a zároveň matka, 4letého syna 

(1.5.2009 18:43:37)
také jsem řešila problém, jak umístit dítě do školky, nevzali mi ho na poprvé. Jelikož jsem v tu dobu studovala (nyní končím VŠ) práci jsem sehnala od ledna 2009, takže v dobu zápisu jsem neměla razítko zaměstnavatele. Mohla jsem si ho zajistit, některé maminky v mém okolí to udělaly, šly pro razítko, jenže už byly těhotné, vidět to nebylo, tak co. Zaměstnavatel razítko da s vidinou, že se maminka vrátí od září do práce a ve školce bylo dítě přijato. Teď je maminka doma s mimčem, starší má ve školce a blokuje místo třeba mě a podobným maminkám.
Zastávám názor, že dítě by od tří let mělo navštěvovat mš. ALe proč nepočkat rok, když maminka ví, že bude doma, že do práce nepůjde???
No, tak jsme ten rok počkali my, syna letos vzali, protože má jsem zaměstnaná. Měla jsem ho párkrát ve školce u sebe, což nebylo pro žádnou stranu zůčastněných dobré, ale nedalo se nic dělat.
 Luky.Huky 


Kritéria??? 

(2.5.2009 22:19:28)
Minulý týden jsem byla s dcerou u zápisu do MŠ. Důvod? V srpnu jí budou tři a mě končí mateřská.
Přede mnou ve "frontě na zapsání" bylo asi dvacet lidí, a protože to celkem dlouho trvalo, člověk se z řečí a pozorování okolí ladesco dověděl - například to, že některé maminy jsou těhotné, jiné s sebou mají malé miminko atd.
Když jsme s Niki přišly na řadu na "pohovor" a vyplnění žádosti s paní zástupkyní ředitele, podle "kritérií" prý máme téměř jisté, že nás vezmou. A jaká kritéria to byla? za prvé - přišly jsme mezi prvními 25 a dětí berou 45. Za druhé - starší dcera chodí na základku, která k této školce patří, a za třetí - končí mi mateřská a měla bych jít do práce. Tak jsme s tím tedy počítali - do včerejška, než přišlo rozhodnutí, že nás nepřijali...ale minimálně jednu holčičku, která s sebou měla roční sestřičku, přijali...
TAK PODLE JAKÝCH KRITÉRIÍ TEDY DĚTI DO ŠKOLEK VYBÍRAJÍ??? A co potom mají dělat maminy, kterou jinou možnost než školku prostě nemají? Možná by pro nás byl ten zmíněný los větší nadějí...
 Horempádem 


Re: Kritéria??? 

(2.5.2009 22:47:26)
Luky, stačí se pořádně začíst do diskuze nebo do samotného článku a hned se dozvíš, jaká jsou kriteria~R^
 ajka32 


Re: Kritéria??? 

(13.5.2009 13:20:16)
Ahoj, nevím jestli jsou kritéria školek všude jiná, ale u nás ( menší město u HK ), to funguje následovně : kritérium 1. - trvalé bydliště v místě, kritérium 2. - věk dítěte - to znamená seřadí děti od nejstaršího po nejmladší, odpočítají kolik můžou přijmout a udělají tlustou čáru. Prý to je jediný "spravedlivý" způsob. Vůbec údajně nesmí brát ohled na to, zda je máma zaměstnaná, nebo je doma s menším dítětem - prý by to bylo diskriminační !!! To mě dost rozčilije, protože mámě, co je stejně doma s menším dítětem, o nic nejde. Já mám RP do 3 let dítěte, v práci mi do této doby drží místo, a pokud neumístím dítě do školky, tak si jdu hodit mašli - a to si teď vůbec nedělám legraci :-(
 Maky 
  • 

Re: Kritéria??? 

(3.2.2010 10:59:10)
Toto je už dost staré, ale zaujalo to. Ve školce, kam chodí moje dcera berou normálně krom předskoláků, děti rodičům kteří tam mají nebo měli staršího sourozence a ty, kteří jsou ještě doma s miminem. Jediný důvod vidím v tom, že pro školku je to výhodné. Taková máma své dítě vyzvedne pěkně po obědě, učitelky budou mít odpoledne méně práce, budou moci jít dříve domů a příspěvek od obce bude ve výši jako by chodily tyto děti na celý den. Jinak dítě nepříjmou, to musíte podepsat, i když budete brát dítě po obědě. Školné taky platíte ve výši jako za celý den, i když pravidelně odchází po obědě. Když vy půjdete do práce na celý den a na plný úvazek, budete si dítě vyzvedávat tak tak do zavíračky jak to mám já. Nemusím zdůrazňovat, že takovýchto dětí tam je asi pět, ostatní chodí domů pěkně dříve, chodí pro ně babičky nebo hlídací tety nebo tatínek podnikatel, který si uzpůsobí pracovní doby dle sebe, aby paní učetelky neměly moc práce. Je to bohužel cítit a vidět v atmosféře školky kam chodí dcera, ale jsem ráda, že je aspoň někde a že tam chodit může, tak držím huba a krok. Jednou jsem si dovolila něco říci a vyhrožovaly vyloučením dcery ze školky, byť se neproviňuje proti školkovýmu řádu a školkový režim zvládá. Ale s dětmi si tam rozumí, problémy nemá tak nehledám jinou možnost.
 čiřikaví a Jakub 9.10.06 


na tohle se investor nenajde 

(30.4.2009 9:54:45)
protoze tohle není dlouhodobá investice - babyboom rychle odezní, je to záležitost tak ještě odhaduju 5 let a dětí bude zase málo. A co pak se školkou, za kterou se platí, když bude místo v těch bezplatných. Vybudovat školku podle pravidel EU není vůbec sranda a ta investice je prostě mnohamilionova... a nevrati se. Jsem zvědavá, jak to bude vypadat až všechny tyhle děti nastoupí do škol - jsou školy nafukovací?? Doufám že ano, ještě si ze svého dětství pamatuju že byla 1.A až F :)

Taky, jako ostatně skoro všichni to řeším. Zatím jsme objevili jedinou variantu, vracím se do práce a podstatná část výdělku jde na ... školku. Protože je pro mně důležité aby byl syn mezi dětmi a jsem ochotná tuhle částku v podstatě INVESTOVAT do jeho života.
Ale já mám štěstí, můj manžel vydělá dost, aby to pokrylo spotřebu naší domácnosti.

na druhou stranu, tím, že já někde platím, dostane možná jiná maminka svoje dítko do bezplatné školky. My tu šanci máme ztíženou maximálně - sice se vracím do práce ale dítko k 1.9. nemá 3 roky, bohužel, narodil se o MĚSÍC později :) :)
 TerezieK 


Re: na tohle se investor nenajde 

(30.4.2009 10:01:32)
Bohužel třeba v Praze jsou soukromé školky nechutně drahé, takže co bych vydělala by šlo jenom na školku. Mám syna ráda, nicméně kdo mi zaručí, že tam dostane tak odbornou péči jako ve státní školce.

Všechno je to otázka babyboomu, který dle mého názoru do pěti let neodezní. Nevím, ale přijde mi, že hodně rodin jde nejen do dvou, ale i do tří dětí....
 Nítěnka 


Re: na tohle se investor nenajde 

(30.4.2009 11:29:17)
Taky si myslím, žeto není záležitost na pět let. A souhlasím s tím,že by mě zajímalo, jak se nafouknou školy. Do školky dejme tomu všechny děti chdit nemusí, ale do školy jo. U nás to bylo asi až do 1.K na jedné škole. Úplně mám hrůzu z toho, až za 3 roky půjde malá do školy. A podle zpráv z okolí mi přijde, že teď má snad každé třetí dítě odklad?
 Horempádem 


autor 

(30.4.2009 12:01:01)
Ahojky maminky, já jsem autorkou tohoto článku. Důvod proč jsem ho sepsala byl jednoduchý. Jednak mě už drtí, jak moc maminek se dostává do svízelných situací, kdy nemohou nastoupit do práce kvůli nepřijetí dítka do MŠ, když je k tomu třeba nutí právě neutěšená finanční situace v rodině.
Druhak já taky patřím k maminkám, kterým končí RD a to už za čtyři měsíce. Měla jsem tříletou variantu a to proto, že jsem se chtěla vrátit do práce. Důvodem jsou i finance, ale i to, že práce kterou dělám si vyžaduje rychlý návrat k oboru, neb konkurence je neúprosná. Poslední rok RD jsem strávila přípravou půdy pod nohama, tak abych od září mohla začít znovu pracovat. Nenapadlo mě, že když k umístění dítka budu mít splněna všechna kriteria (mimo toho, že dítě není předškolák), takže bude problém jí do nějaké školky dát.
Samozřejmě jsem narazila jak buldozer do zdi. Hned na začátku jsem se pokoušela najít soukromou školku, protože jsem nechtěla spoléhat na městskou. Jenže soukromý sektor v našem okrese není až tak rozšířen. Těch málo školek které jsem našla jsou beznadějně přeplněny na několik let dopředu. Nevadilo by mi ani nechutné školkovné, ale to vám není nic platné, když prostě není místo. Paní na hlídání jsme zkoušeli, ale byla to katastrofa a už NIKDY. Přestože vím, že spousta kamarádek okolo mě si tuto službu velmi chválí. Já prostě chtěla, aby šla mezi dětičky. Nemusela by ani na celý den, stačilo by mi na dopolko, protože práci si mohu uspořádat jak chci, ale prostor pro ni prostě potřebuji.

V naší školce jsme neuspěli, což byla pro mě zásadní rána, neb školku mám za barákem a když jsme se sem před rokem stěhovali, tak nás právě na zázemí školky a školy město lákalo. Předesílám že jsme město, které má necelých 3000 obyvatel, takže žádný nářez.
Nakonec jsem se začala horečnatě shánět po školkách ve svém blízkém okolí, ale znáte to, pokud nemáte v tom konkrétním místě trvalé bydliště, tak šance je velmi malá.
Ještě čekám na výsledek jednoho zápisu, který sice vypadá nadějněji a paní ředitelka projevila solidárnost s mou situací, ale nikdy nevíte, co se stane. Školka se nepotýká s akutním nedostatkem míst, tak snad tu naděje je. Uvidíme.
Pokud by i tato varianta padla, tak mi jde veškerá práce do kytiček a to na čem jsem pracovala se ztratí v černé díře. Myslet na to, že bych další rok zůstala doma a to třeba na ÚP je pro mě ponižující, neb bez práce jsem nikdy nebyla. Navíc bez školky ani žádnou práci najít nelze. Bohužel patřím i k maminkám, které nemají možnost to byť dočasně řešit hlídáním u babičky. To aby se mi o ní starali, třeba jen dopoledne, pět dní v týdnu, po dobu celého roku, by neustáli, protože oba rodiče mají zdravotní problémy, takže nemohu z nich udělat nedobrovolné otroky mé práce. A zase spíš chci aby byla mezi dětičkami.

Proto jsem se pozastavovala nad tím, jakto že při tvorbě volitelných RD, nikdo ze zákonodárců nepomyslel na důsledky. Jak může maminka po třech letech RD umístit dítko do školky a nastoupit do práce, když žádná legislativa nenutí školky tyto děti přijmou. Myslím, že politici to tak nějak tehdy mysleli, že nechtějí bránit maminkám nastoupit do práce dříve,pokud je k tomu bude nutit nějaký závažný důvod. Ale to, že se měli postarat, aby tak bylo, upadlo tak trochen v zapomnění. Třeba měli podpořit obce právě těmi dotacemi na děti, tak aby obec (město) motivovali k nějakým krokům pro rozšíření míst.

Bohužel je to tak, že za chvíli se školky stanou školkami jen pro předškoláky, nikoli školkami pro děti od 3 do 6 let.

Že se investor nenajde, co vy víte. Firma ve které jsem pracovala, tak dávala každý rok 3 mil do hokeje, aby si to následně odepsali z daní. Co kdyby třeba vláda udělala nějaký krok a zahrnula toto sponzorství školek do prioritního odepisování z daní. Víte co firem neví kam s penězi kvůli daním?

Že vybudování školek je nákladné? Ano je, jsou tu normy a hygienické požadavky. Nevěřím, že město či obec nedisponuje prostory k pronájmu, které by třeba jen z části těmto požadavkům nevyhovovaly. Pak už je to jen o úpravě a využítí sponzorských darů. Navíc existují modulární prvky, které nabízejí firmy jako alternativy pro prostory školky viz tento odkaz

http://www.fagus.cz/vyrobni-program-realizovane-reseni-budovy-pro-gastronomii-skoly-skolky-nemocnice/

Stačí je jen přivézt a postavit na kus volného pozemku a vybudovat k tomu hřiště. Pak když nebude dalšího využití, např vámi zmiňovaný konec babyboomu, tak z toho třeba bude sídlo nějaké firmy a město to může pronajímat. Nebo znovu rozložit a někomu prodat.

Řešení jsou, jen prostě se za to musí vzít ti správní lidé a našimi POLITIKY A LEGISLATIVCI POČÍNAJE~q~

Milé maminky sobě i vám ostatním, které řešíte tento problém přeji hodně štěstí a pevné nervy. Snad po naší vládě nechceme tak moc, pokud tedy nechtějí navýšit nezaměstnanost žen v této republice~x~
 milka 
  • 

Re: autor 

(30.4.2009 12:48:28)
Nejsi náhodou z Libčic nad Vltavou?Tady taky nebylo přijato spousta dětí.Je to krize.
 Horempádem 


Re: autor 

(30.4.2009 12:51:55)
Milko nejsem, ale obce, kde je tento problém, těch je nepočítaně, takže neboj řadíme se mezi ně~R^~x~
 Míša 
  • 

Re: autor 

(30.4.2009 17:01:52)
Ale zrovna v Libčicích se povede od září otevřít jednu novou třídu
 milka 
  • 

Re: autor 

(30.4.2009 19:34:00)
hm,ale jen pro 15 dětí a nepřijatých bylo mnohem víc.
 Lavina 
  • 

Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 13:07:30)
Tvou situaci plně chápu - nechybělo mnoho a ocitla bych se v ní také... Přesto si myslím, že pláčeš na nesprávném hrobě... představa, že přijde "investor" a bude na MŠ vydělávat je naprosto neuvěřitelně naivní... ono je něco jiného dát 3 miliony do hokeje a dát 3 miliony do provozu školky... vezmi si to i z druhé strany - dala bys dítě do MŠ, kde by "investorovi" šlo jenom o zisk? Za podnikáním tohoto druhu prostě musí být i něco víc než jen snaha o zisk... Nemáš-li "hlídací" babičku, podle mého názoru bys situaci měla řešit jinak - a to co možná nejintenzivnějším tlakem na město nebo obec, ve které žiješ... v ideálním (slovo ideální bych několik zdůraznila) případě, by město a obec mělo mít zájem na tom, aby se občanům v místě dobře žilo a aby se například neodstěhovali jinam (podle počtu obyvatel získává peníze od státu)... to, že s řešením neblahé situace ohledně počtu míst v MŠ pomůže stát nebo vláda, považuji za naprosto bláhové, poněvadž tam působí úplně jiná sorta lidí, která je pro tuto činnost motivována výhradně penězi a mocí - obrázek si o tom můžeme udělat dnes a denně!
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 13:26:14)
Milá Lavino, máš pocit ,že jsem naivní? Kdyby ano, tak alespoň ne pasivní~t~
Takhle problematika mě prostě zajímá a řešit ji budu. Máš pocit, že jsem tlak nevyvíjela. Jeeee a jaký, starosta ze mě prožíval stavy zoufalství~t~
Ale není páka není ani pomoc.

Máš pocit, že politika s tím nemá nic společného a že s tím nic dělat nebudou? Tak v čem je tedy důsledek zvyšujícího se počtu mamin, které by rádi po volitelné RD chtěli do práce a nemohou? Budou končit na podporách z ÚP nebo na sociálních dávkách? V tom není politika? Bude se vládě líbit, že se během pár let rapidně zvýši počet nezaměstnanosti právě v důsledku toho, že nedomysleli legislativu k populistickému kroku volitelných RD?

Ať si je u moci kdo chce, ať dělá populistické kroky jaké chce, ale nechť se ti naši ptáci už konečně naučí své kroky domýšlet!!!!!~q~

Já nechci podporu od ÚP, já nechci ani sociální dávky, já chci, aby mi umožnili nastoupit do práce abych si mohla na sebe vydělávat sama. Chci si vydělat na potřeby své rodiny a dětí. Chci jim dopřát vzdělání, na které jsou taky potřeba penízky. Chci si spořit na důchod neb nespolíhám na reformu důchodového systému. Já se o sebe umím postarat i bez jejich dávek, které mi nutí místo toho, aby uspořené peníze, které by tímto vznikly investovaly do toho, abych pracovat mohla. Volitelná Rd je jejich polívčička, systém těchto RD mi nevadí je správný, takže nechť se legislativně postarají, aby tento systém se stal funkčním a motivoval ke krokům, které zabrání nedostatku míst v MŠ. Nechci, aby zase přišel nějaký oranžový lobista a systém přestavěl. Neb zase se stane v té souvislosti spousta věcí, které systém nepodpoří a problém bude stejný. DOTAHOVAT VĚCI DO KONCE PROSÍM, ne je neustále měnit a nedopracovávat~q~

Pokud si představuješ pod pojmem investor někoho, kdo pak maminky sedře z kůže, tak to je od tebe krátkozraké, jako podle tebe ode mne naivní. Myslíš že firma, která investuje do sponzorství hokeje snad po hokejistech chce, aby mu chodili na směny do fabriky~t~ Jen to, že si to může odepsat z daní, a o to míň pak platí státu ,je dostatečná motivace~x~ Takhle to bylo myšleno. Peněz všude lítá vzduchem, tak proč by nějaké nemohly padnout i na školky. Firmy potřebují zaměstnance, tak proč to nepodpořit zrovna takhle.

 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 13:36:47)
Ještě k těm investorům jsem zapoměla dodat. Samozřejmě je to o tom, že jim na staďáku vyvěsí reklamu. Co kdyby tedy nějaký zákon umožnil třeba celou výši dotace na výstavbu školky odepsat z daní. Ve formě třeba omezeného období...já nevím...jako dotační program na dva roky. Myslíš, že by bylo problém na budovu školky vyvěsit tabuli s reklamou investorů a dovětkem, že tato školka vznikla za podpory těch a těch? Asi ne. A taky je to výborná reklama, kor dnes, když je to palčivý problém. Jenže všemu se musí pomoci a počínajíc těmi, kdo systém zavedli...~x~
 Stáňa a dva kluci 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 13:39:04)
Nečetla jsem celou diskusi, ale určitě je to i politický problém. Já zatím ještě nepochopila, proč se školky během porevolučních dob vůbec rušily, ano nebyly děti, pže vznikla díra díky novým možnostem a svobodě. Ale každému normálně uvažujícímu člověku muselo být jasné, že jednoho dne začnou ženy, které rodinu odsunuly, rodit.
 mojpol 


Re: Milá autorko... 

(6.5.2009 23:02:37)
Tenhle problem je hlavne v tom ze mame spolu se Slovenskem MD a RD nejdelsi na svete.
Ted napriklad v Madari zkracuji RD na 2 roky.
V Nemecku maji MD jen 14 mesicu a RD jen 1 rok a nekde jen pul roku.
Jesle a MS jim vetsinou staci protoze tam neni bejbyboom jako u nas kdyz nektere maninky maji planovite tehotenstvi kazde 3-4 roky.
Znam nekolik rodin co maji takhle 3 deti a kdyby tady byli stejne podminky jako v Nemecku tak maji 1-2 deti.
 Markéta, syn 7l. a miminko 
  • 

Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 13:55:02)
Autorko, můžeš, prosím, objasnit, o jaké volitelné RD mluvíš? RD je tři roky, už mnoho let, s tím naše "vláda v demisi" nemá přece nic společného. Co je volitelné je způsob čerpání rodičovského příspěvku (2, 3 nebo 4 roky)ale ten s RD přece nesouvisí. Např. já jsem zvolila dvouletou variantu a na rodičovskou dovolenou jsem vůbec nenastoupila. Já myslím, že jediný rozdíl, který je mezi dneškem a situací dejme tomu před pěti lety je to, že je víc dětí a tím pádem méně míst ve školkách, to ale přece nemá co dělat s rodičovským příspěvkem. Který byl mimochodem před pěti lety cca 2,5 tis. Kč, takže změna v jeho výši je, podle mého názoru, k lepšímu. Co populistického a nedotaženého je proboha v tom, že si může většina matek zvolit, jakou výši a na jakou dobu zvolí?

Podle mě jde problém shrnout jednoduše - dětí hodně, školek málo, nezávisle na tom, jak se čerpá rodičovský příspěvek. Myslím, že naší vládě, respektive vládám, respektive parlamentu, se dá vyčítat ledacos, ale zrovna zavedení volitelného rodičovského příspěvku bych mezi nešťastné kroky neřadila.

Pokud jde o dotované soukromé školky, soukromá školka může přece o dotaci požádat i teď. Problém asi bude v tom, že je to business velice složitý a sešroubovaný předpisy, tak se do toho nikomu dvakrát nechce.
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 14:08:06)
Tak jinak... Sloučila jsem dva pojmy záměrně. Rozhodla jsem se pobírat rodičovský příspěvek do tří let věku dítěte s tím, že pak nastoupím do práce, protože dcerka by mohla mít nárok nastoupit do školky. Tudíž tímto se stávám maminkou, která chtěla být 3 roky na RD. Pokud tedy dítě nenastoupí do školky (zamítnutí) a já nenastoupím do práce, tak po třech letech mi zaniká nárok na rodičovský příspěvek a tudíž i když jsem na RD, tak už žádný rodičovský příspěvek pobírat nemohu. Tudíž se stanu adeptem na ÚP, protože už tu není nikdo kdo za mě bude odvádět zdr. poj. když nemám příjmy. Logicky tedy dochází k tomu, že když už nepobírám rodičovský příspěvek, tak následně pojem RD ztrácí na významu, protože už nejsem uživatelem RD ale poživatelem dávek ÚP, takže jaká rodičovská dovolená. Když ukončíš pobírání rodičovského příspěvku a následně nastoupíš na plný úvazek do práce a dítě do školky, tak jak můžeš být na rodičovské dovolené, taky zaniká~R^

Navíc jsem řekla, že volitelný rodičovský příspěvek (dva, tři, čtyři roky) je i pro mě výhodný a nekritizuji tento krok jako takový. Vítám ho, protože jsem nechtěla být doma déle. Jenže není domyšlený a chce to dotáhnout.
 adelaide k. 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 14:30:47)
Horempádem, pleteš si pojmy s dojmy.

RD se váže k tvému zaměstnavateli, tudíž když nastoupíš zpět do práce tak RD zaniká. Když nastoupíš na UP tak taky, protože už nemáš žádného zaměstnavatele, který by ti RD "poskytoval". Ale pokud se se zaměstnavatelem dohodneš na 4. roce RD, tak na ní můžeš být dál i bez RP~d~

A rozčilovat se nad počtem míst ve školkách sice můžem, ale na věci to celkem nic nemění (když pominu občasnkou angažovanost v jednotlivých obcích), ale že je to problém se ví už docela dlouho a co budeš dělat, pokud místo nebude, jsi měla řešit už při rozhodování mezi 2 a 3 lety RD.
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 14:42:35)
Měla řešit?~t~ Když jsem byla těhu, tak jsem se se zaměstnavatelem písemně dohodla , kdy a na jak dlouho nastoupím na RD. Když jsem byla rok na RD poprosili mě, zda bych na chvíli mohla nastoupit na zkrácený úvazek a pomoci řešit nějaké firemní záležitosti. Nastoupila jsem. Jenže ve firmě se změnilo vedení. Pracovala jsem sice na vyšším postu jako THP, ale s vedením jsem nesdílela stejný názor a rozhodla jsem se prac. poměr ukončit. Byly k tomu i důvody finanční. V té době jsem již externě pracovala jako interní auditor pro více firem. Bylo to výhodné a sem tam párkrát za rok dobrý přivýdělek. V průběhu RD jsem se rozhodla, že si na tomto vystavím živnost a zajistila si uzavření manažerských smluv u všech firem, s tím, že od září začnu spolupracovat naplno. Tudíž už ne jako zaměstnanec, ale jako osoba OSVČ. Jenže to vyžaduje, alespoň ta volná dopoledne, protože jinak navazování spolupráce nemá žádnou cenu. Dalo mi fakt práci si tuhle půdu pod nohama připravit a tak se nikdo nemůže divit, že jsem z toho špatná, protože vše půjde v niveč. Jsem v úplně stejné situaci jako maminky, které nemohou nastoupit na trvalý prac poměr, který měly než nastoupily RD. Nikdo mi místo držet nebude a budu si muset hledat práci jinou. Ale to až tehdy, když se dcerka dostane do MŠ.

Takže o nějakém "měla řešit" se nedá mluvit. Plán byl, ale roky přinesly něco jiného.

Ale to je vcelku jedno. Je to můj problém a jak jsem řekla, už se s tím nějak poperu a budu se snažit si řešení najít, jinak ... jinde.~x~
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 14:50:53)
Jo a to ještě před půl rokem jedna z firem se kterými spolupracuji mi nabídla stálý prac poměr s tím, že by mi hradili v plné výši náklady na soukromou školku, jen abych k nim nastoupila a dělala jen pro ně. Ale nebylo kam platit, soukr školky byly obsazené~q~ Takže to byla taky herda do zad~y~
 adelaide k. 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 14:52:48)
Horempádem, odpověď na to co myslím tím "připravit", máš hned v prvním svém příspěvku.

Nenapadlo tě a nepočítala jsi s tím, že by se dítě do školky nedostalo. Ale situace není blbá posledního půl roku. Problémy s umístěním dětí byly už pár let zpátky a připravit se na variantu, že něco neklapne a školka nebude možná, je nutné a normální, ne?
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 14:57:48)
Adelaide OK, za další tři roky plánuji dalšího potomka. Myslím, že tím pádem je na čase začít si schánět volné místo v MŠ. Asi s podáváním přihlášek začnu už zítra. Samozřejmě, že po dobu celých tří let, než dojde k početí si budu průběžně dělat průzku legislativy, míst ve školkách a tak podobně, abych za šest let na to byla plně připravena. Zaměstnavatele, pokud tedy nějaký bude, už upozorním nyní na skutečnost, zda mě nechá na RD aspoň šest let, a donutím ho, aby mi to písemně podepsal, abych měla jistotu, že nezmění názor. Jo a samozřejmě si musím nechat podepsat to, že mi zachová pracovní pozici a plat na stejné úrovni.

Tomu říkám naprosto dokonale připravená budoucnost a teď už mě nemůže nic překvapit!~t~
 adelaide k. 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 15:05:17)
Horempádem, možná by stačilo mít třeba finanční rezervu a nemuset pak řešit že se bez RP půjdem pást.
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 15:11:02)
O finanční rezervu tu nejde, proboha ta tu je... jde o ztrátu dobrého bydla v mém případě dobře připraveného podnikatelského záměru, který byl postaven na spuštění od září 09. Finanční krize mě nečeká ale ztráta to prostě bude.

Tady ale nejde o mne, jiné maminky na tom budou hůře a opravdu je třeba čeká finanční nouze
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 15:13:31)
...ne všichni mají dobré finanční rezervy, ne všechny mají manžely, kteří vydělávají dost za oba, některé nemají manžela vůbec... o ty tu jde, ne jenom o mě

Tohle není jen můj problém to řeší spousta maminek a spousta rodin...nebylo úmyslem tento problém vztahovat na mou osobu
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 15:08:12)
Jo a ještě něco, nejsem zas tak omezeně neschopná. Před rokem,když jsme se sem stěhovali (to bylo dcerce něco málo přes rok a půl) tak jsem sondovala, jak je to tu se školkou. Nejdřív u švagrové, která tu bydlí o rok déle a má o 4 měsíce starší dcerku. Řekla, že se je to tu v poho. To mi nestačilo, a protože mám školku za barákem, tak jsem tam zašla se raději zeptat osobně. Paní ředitelce jsem osvětlila to, že jsme se přistěhovali a že za rok pro nás otázka školky bude aktuální. Ptala jsem se na obsazenost. Řekla mi, že zatím je to v únosných mezích a nemají problém s kapacitou, protože si zařídili vyjímku. Když jsem jí řekla, že se blíží čas zápisu a jestli můžu podat přihlášku už teď, aby mi to zaručilo přijetí k docházce na září 09, tak se mi vychechtala, že u nich to tak nechodí a ať příjdu na zápis na jaře 09.

Pak tomu věř, opatrná můžeš být jak chceš a stejně se to míjí účinkem. Při předběžném zápisu na podzim zjistili, že poptávka dvojnásobně převyšuje nabídku, ale to už místo v soukr školkách nebylo k sehnání
 Sylvie 


Re: Milá autorko... 

(2.5.2009 3:13:26)
Tudíž se stanu adeptem na ÚP, protože už tu není nikdo kdo za mě bude odvádět zdr. poj. když nemám příjmy. Logicky tedy dochází k tomu, že když už nepobírám rodičovský příspěvek, tak následně pojem RD ztrácí na významu, protože už nejsem uživatelem RD ale poživatelem dávek ÚP, takže jaká rodičovská dovolená.

Máš to pomotané ~t~ Rodičovský příspěvek JE dávka státní sociální podpory, kterou vyplácí úřad práce... a se zdravotním pojištěním to nemá co dělat, ptž ať už čerpáš v zaměstnání rodičovskou dovolenou, pobíráš od úřadu práce rodičovský příspěvek, celodenně pečuješ "bez koruny" o alespoň jedno dítě do sedmi let nebo třeba jsi registrovaná na úřadu práce jako nezaměstnaná... tak pořád za tebe zdravotní pojštění platí stát ~d~ Takže kdo by za tebe odváděl zdravotní pojštění... stát, stejně jako dosud ~j~

MMCH pojem "rodičovská dovolená" nemá nic společného s pobíráním rodičovského příspěvku, takže těžko může rodičovská dovolená ztrácet význam díky nepobírání rodičovského příspěvku. Na rodičovské dovolené můžeš být, i když rodičovský příspěvek nepobíráš a naopak rodičovský příspěvek klidně můžeš pobírat, i když nečerpáš rodičovskou dovolenou.
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(2.5.2009 9:52:30)
Sylvie, pomotané? záleží kdo a jak. To co jsi řekla soložitě, to já jednoduše. Když přestanu ve třech letech dítěte pobírat příspěvěk, zároveň v oněch třech letech (pokud bych byla zaměstnaná) mi končí RD. Když mi dítě nepřijmou do MŠ (nemám ani hlídací prarodiče) automaticky o práci příjdu, protože ne všichni zaměstnavatelé jsou ochotni na svého zaměstnance čekat třeba 5 let! Tudíž nejsem na RD, nemám rodičovský příspěvek a musím na ÚP, kde budu pobírat sociální dávky, ale na omezenou dobu. Tudíž toto řešení u mnoha maminek nemá význam, neboť potřebují být zajištěné celý rok, než nastoupí dítě do MŠ a ony si konečně budou moci na sebe vydělat.

Jenže tohle slovíčkaření pořád nemá nic společného s tím, že školek je málo, nikdo (skoro nikdo) nehledá řešení a např. maminka samoživitelka, která se po třech letech pobírání RP je postavena do této situace, tak záleží jen a jen na "dobrodiní" té či oné ředitelky/le MŠ jestli ji milostivě dítko přijmou. Jde o to , že není opora legislativní, ani nejsou nastavena jasná vnitřní jednotná kriteria pro přijímání dětí do MŠ, tudíž takováto maminka je bez šance tuto situaci jakkoli řešit. Nemůže si dovolit školku soukromou ani chůvu, neboť je to prostě drahé.

Já také nechci být déle než ty tři roky, které jsem si vybrala, pobiratelkou jakýchkoli sociálních dávek apod. Jen jsem tím chtěla říci, že neexistuje žádná forma odvolání, aby to maminka mohla nějak změnit. Vše v tuto chvíli závisí na dobré vůli vedení MŠ. Stát místo aby se postaral, aby maminek bez práce nebo pobiratelek dávek na ÚP bylo co nejméně a mohly se vracet ke své staré práci nebo k nové, kterou si pracně našly, tak s tím nic nedělá a hraje si na mrtvého brouka.~q~
 Sylvie 


Re: Milá autorko... 

(2.5.2009 20:02:14)
Horempádem, pomotané to máš, ony ty jenom slovíčka jsou dost důležité. Víš, já už několik let na netu tak trošku radím maminám právě kolem rodičovského příspěvku, rodičovské dovolené, mateřské dovolené, peněžité pomoci v mateřství apod. a právě maminy, pro které to je "jenom slovíčkaření" bývají nejvíc překvapené, že ono je to s jejich právy všechno úplně jinak, než si myslely

MMCH třeba v naší obci si stěžovat nemůžu, máme jak jesle, tak relativně dost školek (dostala jsem do nich děti bez problémů, minimálně poslední dva roky byly vyhlašovány druhá kola na neobsazená místa, loni byly otevřené nové třídy či co to říkala kamarádka, které vzali tříleté dítě, i když v té době nepracovala a pobírala rodičovský příspěvek...). Asi si u nás umíme dobře zvolit ~R^ (OK, pokus o vtip... jenom myslím, že tohle by měla řešit obec, ne ředitelka MŠ nebo obecně stát... obec by měla mít přehled, co její občané potřebují a měla by se snažit jim to zabezpečit)
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(2.5.2009 22:50:22)
Sylvie, zrovna jsem chtěla mít dotaz, že tento problém asi nemáš...a ono je to tak ~t~ pak už mi je jasné, jak lehce se ti radí či vadí~y~~x~
 Lavina 
  • 

Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 14:08:06)
Ano, jsi naivní! Neříkám, že nemáš ve spoustě věcí pravdu, ale jsi naivní! Pasivní rozhodně ne, i když... jak se to vezme. Řešit ji musíš (podle toho v jaké jsi situaci), ale znovu musím zopakovat, že pláčeš na nesprávném hrobě - RODINA.CZ ti s řešením asi moc nepomůže. A že starosta prožíval stavy zoufalství? Možná by měl od prožívání přejít k činům...
Politika s tím má hodně společného, ale u nás je bohužel v žalostném stavu. Důsledek zvyšujícího se počtu mamin, které by rádi po volitelné RD chtěli do práce a nemohou, je v tom, že se zkrátka v posledních letech rodí více děti populačně silnějším ročníkům! Na všechno ostatní vláda kašle, to sis už doufám, všimla! A jestli jsou tam ptáci nebo socani je naprosto jedno - protože jsou všichni stejní, to už sis doufám za ta léta taky všimla, ne?
Tvůj záměr živit sebe a svou rodinu sama je šlechetný - kéž by většina lidí uvažovala jako ty! Taky bych přála tobě i sobě, aby nám k tomu stát vytvářel podmínky a těším se, že tomu tak jednoho krásného dne bude.
To ostatní už komentovat nebudu a raději ti popřeji mnoho zdaru v tvém úsilí, ale na Rodině to asi nevyřešíš!
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 14:11:55)
Na rodině nehledám řešení, jen jsem chtěla, aby se nad tím začalo do hloubky zamýšlet víc lidí a hlavně maminek. Myslela jsem si že toto horké téma na tyto stránky patří...pokud ne, tak to se omlouvám, vždyť ono je to lepší držet pod pokličkou,než alespoň někde prezentovat svůj názor na věc~d~
 Lavina 
  • 

Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 14:14:12)
Téma sem patří, proč ne? Ale jestli to chceš opravdu řešit, tak ti přemýšlející maminky nepomohou... musíš chtě nechtě vyvíjet aktivitu na patřičná místa...
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(30.4.2009 14:28:25)
Vždycky je to tak, že víc hlav víc ví a podněty nikdy nejsou k zahození. Nikdy jsem neřekla, že to omezím jen na diskuzi na rodina.cz.

Ještě závěrem. Bohužel vziklá situace mě nutí zamýšlet se na tím, zda si pořídit druhé dítko, když vím, co mě čeká za martirium. Neberte to jako srovnání na stejnou úroveň. Svou dcerku miluji, ale zrovnatak je pro mě důležitá její budoucnost. Chci aby si dětství užívala naplno se vším co k tomu patří a nepoznala co to je, když domácí rozpočet skomírá. Odráží se to pak na všem. Vím že materialno není všechno, ale soužití s flustrovanými rodiči taky není med.

Věřím, že má situace se nějak vyřeší a způsob jak si uchovat dobře placenou práci, kterou navíc mám ráda, se snad najde. Udělám pro to maximum.

S druhým dítkem zatím počkám. Buď si budu muset vydělat do foroty, samozřejmě spolu s manželem, tak abychom počítali i třeba s tím, že budu doma 5 let a nebo se snad systém umoudří a za nějakých pár let, už to bude okolo MŠ vypadat jinak. Nebo se třeba stanu jednou z maminek, které si vlastní MŠ založí a tím zabijou dvě mouchy jednou ranou...

~x~
 oddTom, Matěj04 Ignác06 Líza08 


Re: Milá autorko... 

(2.5.2009 13:39:37)
"Chci si vydělat na potřeby své rodiny a dětí"

A co dělá manžel?
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(2.5.2009 13:46:26)
oddtom, nemám pocit, že by se šťoural v nose, nemyslíš, že kdyby byl problém v manželovi, že bych to tu nezmínila. Já mluvím za maminky, nikoli za to co dělají jejich polovičky. Můj manžel samozřejmě chodí do práce a stará se o rodinu, to ale neznamená, že i já nechci pracovat, mám svou práci, stojím o ni a chci ji dělat.
 Horempádem 


Re: Milá autorko... 

(2.5.2009 13:50:52)
Situaci , kdy bylo potřeba aby zachránil rozpočet tu už byla a stěží jsem ho viděla já, natož dcerka. Za tuhle cenu tedy ne. Chci fungující rodinu s normálními příjmy, kde se zapojí oba. Nechci aby kdosi,kdo kdysi prohlásil že školky nejsou potřeba, mi bránil v tom, abych mohla pracovat~R^
 oddTom, Matěj04 Ignác06 Líza08 


Re: Milá autorko... 

(2.5.2009 13:58:38)
Reagoval jsem na větu "Chci si vydělat na potřeby své rodiny a dětí", ze které jsem měl dojem, že bez Tvého prac. poměru nejsou potřeby rodiny dostatečně (finančně) zajištěny. Toť vše.
 mojpol 


Re: Milá autorko... 

(6.5.2009 22:36:14)
Ted v dobe krize se hodne firem ve velkem spise snazi zamestnancu zbavovat nez je prijimat.
Propousteji hodne zamestnancu nebo pracuji na zkraceny uvazek nekde jsou doma na 60 procent.
Znam firmu ktera to zajimave resi.
Uz nekolik mesicu posila zamestnance na vysadbu stromku a cisteni lesu po tezbe lonske vetrne kalamity.
V Praze se zatim krize moc neprojevila.
Vlada ale bude na zvladnuti krize potrebovat hodne financnich prostredku a tak na nejake dotace nebude.
Pokud vim tak firmy si muzou odecist z dani na jakekoli aktivity jen omezeny pocet procent z danoveho zakladu.
 Marci, Tom 12/04, Viky 12/09 


Re: autor 

(30.4.2009 15:31:16)
autorko, souhlasím s vámi - já jsem se vracela do práce po necelých dvou letech na MD a měla jsem štěstí na super soukromou školku, která tehdy měla volná místa, dnes už také nemá (jsme město s 80 000 obyvatel), státní školky nestačí ani náhodou a nevypadá, že by se rozšiřovaly nebo dokonce stavěly nové. kamarádky, co byly na MD 4 a více let, mají teď problém sehnat práci, když nemají práci, neberou jim děti do školky. ale znám i matky, kterým vzali do školky tříleté děti, i když jsou doma na MD s mladšími a děti berou po obědě domů, to je pro mě celkem záhada...
 Horempádem 


Re: autor 

(30.4.2009 15:34:02)
K záhadám se připojuji, jak jsem psala švagrová má o 4 měsíce starší dcerku. K zápisu šla taky. Ještě rok bude doma , má čtyřletou variantu. Do práce se nevrací, neb firma ve které pracovala, jí nabídla výpověď a dostupné, protože firma končí.Neteř byla přijata, dcerka ne~t~

Ale už jsem to tu psala, vnitřní kriteria si tvoří školka. A co v tu chvíli ředitelku osvítí, že tak rozhodne, do toho nevidíme~x~
 Horempádem 


Re: autor 

(30.4.2009 15:34:50)
zapoměla jsem dodat, hlásila se do stejné školky jako já~d~
 Marci, Tom 12/04, Viky 12/09 


Re: autor 

(30.4.2009 15:40:11)
tak to je síla, opravdu neuvěřitelné, paní ředitelka si asi hází kostkou, jestli dítě A přijme nebo ne a tak pokračuje asi u dalších. přece by se měly do školek v první řadě přijímat děti, jejich rodiče oba pracují nebo když se matka chystá do práce.
 Horempádem 


Re: autor 

(30.4.2009 15:52:44)
Ne u nás se rozhodli maminky nediskriminovat...každá má právo své dítě do školky umístit, bez ohledu na to, jak moc je to akutní~t~
 Lassie66 


Re: autor 

(30.4.2009 16:09:41)
Marcelo, to je pravda. Ale také je nutné vzít v potaz, jak se rodiče dítěte snaží. Někteří přijdou pozdě a diví se, že je plno. Jinde to funguje až po zápisu, pak se musí vybrat, které dítě bude přijato. Já jsem dceru přihlásila do školky mimo naše město v blízké vesnici, školka se mi líbila. Tam nemají úplně plno, ale pokud by měli, vezmou ty děti, které rodiče přihlásili nejdříve. Takže dcera je přijatá, i když jsem doma s mladším synem. Je nadšená z dětí a asi by nenesla nejlépe, pokud by jí odmítli jen proto, že je doma maminka s bráškou. Fungují sice mateřská centra, ale ona chtěla do školky, protože tam chodí její starší kamarádky.
 zuzkasim 


Záhada 

(30.4.2009 23:12:10)
Myslím, že záhadu mohu objasnit. Jsem z velkého města s naprostým nedostatkem míst ve školkách. Jak to řeší zdejší maminky? Jednoduše. Na přihlášku do školky si seženou razítko fiktivního zaměstnavatele (že chodí či v září nastupují do práce), zapřou mladší dítě a nabídnou školce sponzorský dar (u nás doma se tomu teda normálně říká úplatek). Postupovala takhle spousta mých známých a samozřejmě jim to vyšlo i s mladšími dětmi, než je můj syn, kterého nevzali (v červenci bude mít 4), neb jsem doma s drhým dítětem.
 Horempádem 


Re: Záhada 

(30.4.2009 23:55:43)
Zuzina, jo jo a bude hůř~a~
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: autor 

(2.5.2009 9:01:07)
Tak s těmito i jinými variantami jsme bombardovali město Říčany, protože tam je na 17 tisíc obyvatel počet školek 3 !!!! A stejně se nic neděje. Město se pořád a pořád rozrůstá, dětí jak smetí a nakonec každým rokem se jich hlásí okolo 300 a berou maximálně třeba 90 dětí... Zoufalost. Někdo tu píše, že je to pro investora nerentabilní ???? Ono možná asi pro investora počesku... Pokud z nějakého "kšeftu" nekape pět nových mercedesů ročně, nový barák a každý měsíc nový mobil, aby byl inn a nový notebook, tak do toho projektu nejdu :) Toť můj názor... Přeji hodně úspěchů v práci a držím palec ať dopadnete dobře... MMCH - my se přestěhovali z těch "zakopaných" Říčan, teď jsme ve stejně velikém městě, kde je školek 9 a dokonce, podle informací, nebudu mít problém umístit dceru, které budou tři v říjnu za dva roky.
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: na tohle se investor nenajde 

(30.4.2009 10:31:34)
Jsme na tom podobně - dcera je narozena 15. září a o těch 15 dní spadá do dalšího ročníku. A to mi ještě přijde jako docela dobré. Děti narozené na jaře nemají šanci na přijetí v průběhu školního roku (ke třetím narozeninám) prakticky vůbec.

MMCH - co je u Tebe "podstatná část výdělku jde na školku"? Zkoumala jsem soukromé školky v dostupném okolí taky a znamenalo by to, že na školné by šlo tak 85% mého čistého platu.
 Amina 
  • 

Re: na tohle se investor nenajde 

(30.4.2009 10:51:45)
Já pamatuju 1.A - 1.I
Byl to mazec:-)
 Insula 


najdou, ale 

(30.4.2009 12:01:28)
U nás se zrovna školka "přistavuje". Rekonstrukce v první fázi počítá s rozšířením o dvě třídy (do letošního října) a příští rok další dvě třídy. Ovšem první fáze vlastně nic neřeší, protože teď je školka přeplněná (má vyjímku) a takže první fáze jen přerozdělí dnešní děti do nových tříd. Prý totiž musí být jedna místnost na jídlo, jedna na hraní a jedna na spaní. Dnes máme všechny tyto místnosti, ale jsou v ní třídy dvě. Ale pořád lepší něco než nic.
 Misa + 2 
  • 

Co se týče možného přeplnění škol... 

(4.5.2009 9:45:11)
... třeba budou děti chodit na směny, jako to pamatuju já z prvního stupně ZŠ :-). Jeden týden dopoledne, druhý týden odpoledne.
Mimochodem, kdyby takhle fungovaly školky, bylo by to možná také řešení, po obědě bývají školky stejně nevytížené a leckteré mamince by to vyhovolalo. Jenže to by státní úředníci a zřizovatelé zákonů museli být pružnější...
 PetrusaV 


:( 

(30.4.2009 10:00:31)
U nás je samozřejmě taky problém se školkou, prakticky neberou třílete děti, nebo jen minimum, takže si chtě nechtě musím volit čtyřletou variantu a pokud k ní nenajdu práci domů, tak asi umřem hlady :( A po uplynutí 4 let, které budou klukovi na konci dubna, my ho MOŽNÁ vemou do školky od září - takže od května do srpna budu muset být doma úplně bez příjmů...super :(
 Lída+2 


Re: :( 

(30.4.2009 11:00:42)
tak se zaregistruješ na´ÚŘAD PRÁCE~n~........co ti taky zbyde jinýho.....
(byla jsem ve stjný situaci)
je to prostě děs.....


No v našem městě otevřeli v lednu milostivě jednu třídu v jedné školce a od září druhou(ale příjde mi to k smíchu!)nějakých 50dalších míst na 20000 obyvatel ~Rv
 PetrusaV 


Re: :( 

(30.4.2009 11:31:12)
Jenomže já se mám kam vrátit, šéf mě veme i po 4 letech). Jedině že bych zkončila v práci, šla na pracák a od září zase nastoupila. To je ale dost na palici ~;((
 pani jedna 


Re: :( 

(30.4.2009 11:44:05)
Je to 3 roky zpátky a nevím, jak je to teď, ale na mě Úřad práce chtěl k registraci potvrzení ze školky, že je dcera přijatá a školku navštěvuje. Bez toho potvrzení by mě údajně nezaregistrovali~d~
(podotýkám, že jsem nepátrala jestli mají na to nárok či ne, dcera do školky tou dobou chodila).

A tento problém není zase tak čerstvá záležitost, již před 5ti lety bylo mimo velká města sehnat místo ve školce problém. Ne tak velký jako dnes, ale už to nebylo jednoduché.
No a potíže dorazily i do velkých měst a začíná se o nich konečně mluvit. Tak ještě pár let a třeba se něco začne dělat. A nebo taky ne...

A jedna zkušenost se soukromou školkou (ne moje, ale z rodiny) - chtěla bych vidět školku za 3-4tis, běžná cena začíná někde od 7tis. A pak máte třeba dvojčata a jde celá výplata na školku. Což je asi v době krize lepší, než přijít o dobrou práci~d~
 Dobra1 


To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 10:04:17)
...ale spis v legislative.
Vybudovat skolku pro 50 deti neni urcite otazka na jeden rok. Musite mit penize ( na skolku tezko pujci nejaka banka), sehnat dost velke prostory, vybudovat dostatecne soc. a ostatni zazemi, sehnat dost ucitelek ( min. 4, pokud pocitam dobre),... To vsechno s tim, ze za 10-12 let (muj odhad) nejpozdeji se natolik snizi mnozstvi deti nastupujicich do skolky, ze se v mensim meste bude muset zavrit, neb si na sebe uz nevydela.

Mnohem lepsi a schudnejsi by podle me bylo, kdyby nas system umoznoval mit nejakou "miniskolku", kterou by mela treba nejaka maminka na RD nebo nekdo jiny, pokud ma napr. v rodinnem dome volnou mistnost a zachod s koupelnou, pristup na zahradu nebo hriste. Umim si predestavit zvladnout kolektiv 5-7 deti.
Ve velkych mestech to malinko funguje jako placene hlidani, ovsem je to tzv. "na cerno", tedy zadny zivnostak, penize z ruky do ruky, obvykle max. 1-2 deti od jedne dalsi maminky, takze situaci to rozhodne neresi.
 TerezieK 


Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 10:09:22)
Dobri no tak ja bych sve dite nenechala hlidat k nejake cizi zenske bez odbornych znalosti atd. Sama si teda nedovedu predstavit hlidat 7 cizich deti.....
 Maja 
  • 

Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 14:26:24)
No já tedy dávám dítě "hlídací" paní, je to bývalá učitelka MŠ, co teď hlídá doma. Má tam denně 3-7 dětí, má pro ně uvařený i oběd a dává jim svačinky, a je to naprosto v pohodě. Malej se tam těší. Za měsíc celodenního hlídání chce tak 4 tis, podle počtu hodin.
Dokonce je ochotná i ze sousední školky vyzvednout dítě ve 4 hodiny a nechat si ho do šesti, než přijde rodič z práce.
Takže to jde.

 Horempádem 


Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 14:30:11)
Majo, už jsem o tom psala mám otřesnou zkušenost a už nikdy. Řešení to je, ale je to o štěstí, které si třeba například měla právě ty~x~
 Dobra1 


Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 14:44:08)
Za dnesnich podminek je to fakt vetsinou reseni nic moc.
Proto jsem psala o zmene legislativy - tj. , aby se jednalo o oficialni miniskolku, na zivnostak, splnene urcite podminky ( ne prehnane, mam dojem, ze dneska neco pod. v zakone je, ale hlavne hygien. normy jsou prakticky nesplnitelne, uz o tom tady nekdo psal).
 Maja 
  • 

Re: To neni dira na trhu... 

(1.5.2009 0:29:54)
Jo, ta paní mi vystaví na konci měsíce fakturu, fakt to má na živnosťák jako hlídání. O dítěti vede takový evidenční list, v kolik přišel a kdy odešel, účtuje si za hodinu. Hygienické předpisy jsem neřešila, ale například mi překvapilo, že když se dítě vyčůrá do nočníku, prolévá to nějakou desinfekcí. Funguje už několik let (vím od ní od kamarádky, která si nechávala hlídat dítě před dvěma lety). Odpoledne tedy vypadá docela uštvaně, ale nikdy třeba na děti nekřičela nebo něco podobného.
Prostě mám zkušenost, že to někde může fungovat a funguje.
 Horempádem 


Re: To neni dira na trhu... 

(1.5.2009 0:40:46)
Majo, jsem ráda, že to někde funguje a všem mamčám přeji šťastnou ruku při výběru.
Ta u které jsem to zkoušela já, se taky jevila jako zcela normální. Kamarádka s ní byla navísost spokojená, dcerku k ní dávala, ještě jí nebyly dva roky.
To co udělala bohužel odnesla hlavně psychika dcerky. Dcerka ,když jsem zprvu zkoušela jí potom dát do soukr. školky (o které jsem mluvila), tak neměla s adaptací žádný problém. Tety byly velmi hodné a usměrňovaly děti bez křiku a o nasekání na zadek nemohla být ani řeč. Já neříkám, taky se stalo, že jsem dcerce lupla po sedince, ale jsem máma. Paní na hlídání si tohle nemůže dovolit už z principu...dítko pak bojkotuje dlouho jakékoli formy hlídání. S tím se mnou zajisté souhlasíš~d~
 Misa + 2 
  • 

Re: To neni dira na trhu... 

(4.5.2009 9:53:33)
Podle mne je to o stejném štěstí, jako dostat se do DOBRÉ školky, nebo aspoň do nějaké.
 mojpol 


Re: To neni dira na trhu... 

(8.5.2009 1:09:34)
Otresne pripady jsou i vyjimecne v obecnich skolkach.
Jedna ucitelka nekterym detem co hodne mluvili zalepovala pusu naplasti.
 Lassie66 


Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 10:15:22)
Dobri, já si neumím představit, co bych s tolika capartama dělala, když by se jednomu něco stalo a já musela běžet k doktorovi, případně pokud bych si jen chtěla odskočit na WC(?). Už nyní mám pocit, že na každé dítě by měli být minimálně dva dospělí, ještě lépe tři ~t~.
 mojpol 


Re: To neni dira na trhu... 

(8.5.2009 1:25:25)
Tak kolik lidi by teda melo byt v MS kde je v jedne tride 15 deti. Asi nejmin 30 dospelych.
 Medunka_ 


Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 10:17:33)
Dobri, já si bohužel začínám myslet, že v našich podmínkách se opravdu nechytne nic moc jiného než školka... Co se týče miniškolek jsem skeptická, vím o jedné, která má nedostatek dětí, byť míst ve školkách je málo.
 TerezieK 


Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 10:53:11)
Asi tak mam prosincove dite takze sance je velice mala. Navic ja nevim, ale v dobe kdy jsem si volila delku RD tak takovy problem se skolkama nebyl. TAky si myslim, ze by mela byt zrizena nejaka trida pro predskolni deti, aby nezabirali mista mladsim detem. Navic si osobne myslim, ze treba spousta deti ma zbytecne odklad do skoly. Je to jak za komunistu, taky jsem nechodila do skolky, duvod? Mamka byla doma s mladsi sestrou a vysledek, rekla bych, ze start do skoly byl pro me mnohem tezsi nez pro skolkove deti.
 Lída+2 


Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 11:01:59)
V některých městech se ty odklady už tak moc asi 2-3 roky nedávají......před 5 roky to bylo ve školce teřba 15-20dětí,ale když končil ve školce můj mladší už to byli jen 3děti z 125.....
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 10:39:21)
Nehledám školku jen jako úschovnu na dítě. Chci taky, aby ji pobyt tam rozvíjel a aby se jí věnovali lidi s odbornou kvalifikací. Proto na sousedskou výpomoc moc nevěřím. Navíc bydlíme v podstatě v centru města, rodinné domky s volnou místností a se zahradou tu jaksi nejsou. A ano, někde to může být i problém v penězích, ale NE v Praze, která má rozpočet jak hrom a vyhazuje krev peníze na takové blbosti jako je kandidatura na pořádání olympiády. Ty děti se po školce nevcucnou, budou pro ně potřeba místa na základkách, středních školách apod. Na základkách je místa momentálně dost, takže řešením by například bylo dočasné přebudování tříd pro předškolní vzdělávání. Třeba ne vyloženě pro tříleťáčky, ale pro děti ten poslední rok před školou, které by tím, že by docházely do přípravky ve škole, uvolnily místa v MŠ.
 Slonisko 


proc jsou dotovane skolky a ne deti? 

(30.4.2009 11:03:52)
Nevim proc neni mozne u nas zavest podobny system jako treba v anglii, tam ma kazde dite nad 3 roky narok na cca 15 hodin tydne bezplatne skolky (zalezi na obci), a je na rodicich, jestli si vyberou skolku statni, soukromou nebo treba registrovanou pani na hlidani.
 Nítěnka 


Re: proc jsou dotovane skolky a ne deti? 

(30.4.2009 11:18:07)
To je dobry napad, taky nevím, chtělo by to vyburcovat pár zákonodárců.
 Marketa, dva kluci 
  • 

Re: proc jsou dotovane skolky a ne deti? 

(6.5.2009 17:55:48)
Mile slonisko, To je sice pravda, ale v prxi to moc nefunguje. Soukrome skolky jsou v Anglii velmi drahe , i kdyz stat ti na ne za urcitych podminek prispiva, a do statnich skolek je cekaci doba az rok a pul. Syna jsem zapsala na cekacku do dvou skolek v nejblizsim okoli a po roce jeste stale nevime, zda ho vezmou. Takze taky zadna velka sranda :-)
 Nítěnka 


Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 11:15:28)
Já si to tedy dost dobře představit nedokážu starat se denodenně o 5 dalších dětí. Hlavně mi není jasné, proč školky mají podle mě až nesmyslně přísná hygienická nařízení a při sousedské výpomoci (nemyslím, když si dvě kamarádky hlídají děti navzájem, ale tu navrhovanou možnost, aby si tím rodič vydělával) asi žádná pravidla mít nebudou nebo jak? Já bych tedy nezvládala vařit denně pro 6 dětí a rodinu a ještějim vymýšlet nějaký program. Jednou za čas by to šlo vyhnat děti na písek a uvařit mezitím oběd, ale na víc bych si netroufla.~f~
Naše město výjimečně uvažuje o výstavbě jedné nové školky (ale než bude stát a fungovat, pochybuju, že se to našich dětí ještě bude týkat). Spíš si myslím, že by měl stát nastvit nějaké mírější jednoduché podmínky pro fungování nějakých menších miniškolek nebo minijeslí, a ne třeba podnikům nebo mateřským centrům, které by v tomto ohledu chtěly maminkám pomoci pořád házet klacky pod nohy.~o~
Také by mě zajímalo, co by si pan Nečas počal s dvouletým dítkem po skončení RD? Mám spoustu kamarádek, které doufají, že do té doby znovu otěhotní, protože jinak hypotéka nepočká.
~a~
 Petrajda 


Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 23:35:42)
A vadí Ti tolik, že dal Nečas možnost těm maminkám, které mají možnost dvouleté dítě někam dát a do práce nastoupit?

Určitě existují, ať už mají babičky, nezaměstnaného manžela, platí soukromou MŠ nebo se jim zadařilo s MŠ obecní.
 Horempádem 


Re: To neni dira na trhu... 

(30.4.2009 23:48:13)
Petrajdo, už jsem to tu psala. Z osobní zkušenosti jsem všude ztroskotala. Je to o náhodě. Já si myslela taky jak to mám dokonale připravené. Jenže člověk míní, jiní mění. Přihlásit dcerku do školky, hned jak jsme se přistěhovali, se nepodařilo, neb ředitelka se mi vychechtala, že to u nich tak nechodí (tehdy dcerce bylo 1,5 roku). Pak jsem se scháněla po školkách soukromých. Všude beznadějně obsazeno na několik let. Měla jsem zaměstnavatele, který by byl i ochotný mi přispívat na školkovné v plné výši. Pak jsem zkoušela paní na hlídání. Katastrofa, dost dobře mi dcerku vytraumatizovala na dva měsíce. Pak jsem našla volnou soukr. školku, ale měli tam problém. Hlídali jen ve vnitřních prostorách, protože na to , aby chodili s dětmi ven nebo na hřiště jim chyběl personál (nedokážu si představit, že by dcerka každý den byla zavřená jen v herně).Řešení na celý rok by to rozhodně nebylo~a~. Pak jsme šli k standartnímu zápisu u nás do MŠ. Splnila jsem všechna kriteria a dcerku nepřijali. Rozhodli se maminky nediskriminovat, takže do úzkého výběru se dostaly i dítka, jejichž maminky do práce nenastupují a jsou ještě rok na RD. Absolvovala jsem tedy s dcerkou druhý zápis, ale výsledek se dozvím příští týden. Malá naděje tam je, takže doufám, že se zadaří~x~

Někdy se opravdu stane, že ať děláš , co děláš, tak mamince se nemusí všechny plány zdařit. Ale jak už jsem psala, nejde jen o mě. Osobně znám hodně mamin, které jsou teď zoufalé a bojí se , že příjdou o práci. Náš okres nedisponuje tolika možnostmi, jak je tomu u větších měst. Opravdu tady není moc na výběr. Vozit dítko do školky můžeš, třeba kousek mimo své město, ale né 20 či 50 km od svého bydliště~d~
 oddTom, Matěj04 Ignác06 Líza08 


Re: To neni dira na trhu... 

(2.5.2009 13:54:18)
"Také by mě zajímalo, co by si pan Nečas počal s dvouletým dítkem po skončení RD?"

Mě by zas zajímalo, proč rodič nezvolil 3letou variantu?


"Mám spoustu kamarádek, které doufají, že do té doby znovu otěhotní, protože jinak hypotéka nepočká."

Jestliže rodinný rozpočet stojí na tom, zda bude nebo nebude k dispozici sociální dávka (jejíž výše ještě v roce 2006 - tedy v době, kdy bylo mnoho nyní dvouletých dětí počato - činila "jen" 3.800 Kč), pak možná v některých případech něco není v pořádku.
 janule 
  • 

Nestoudná nespravedlnost! 

(30.4.2009 11:29:41)
Češi jsou kádři přes statistiku, ale je třeba se ptát k čemu takové statistiky vlastně jsou. Nikomu se nechce do jednoduché kalkulace. Lze přesně zjistit, kolik dětí nebylo umístěno ve státních školkách. Je také jasné, kolik činí náklady na děti, které v MŠ umístěny jsou. A když tedy nejsou peníze ani vůle něco řešit, myslím si, že by bylo dobré postupovat spravedlivě aspoň ve finanční oblasti. Výpočet je jednoduchý, celkový počet dětí od 3 let/ celkové prostředky vkládané do státních MŠ. Všichni by pak dostali stejný příspěvek. Někdo by dal přednost státní MŠ, někomu by se vyplatilo zůstat ještě doma, někdo by si doplatil na privátní MŠ. Rázem by bylo míst ve státních institucích dost, aspoň myslím. Státní MŠ by se mnohdy musely víc snažit, dneska nejsou motivované a tak někdy zůstávají pouhou úschovnou dětí. Ano, mnoha maminkám, které platí za MŠ 500,-Kč/měsíčně by se asi nelíbilo připlatit si třeba další 2000,-Kč. Ale jak by byli spokojené v situaci těch ostatních, po kterých chce soukromá školka 15.000,-/měsíčně?
 Marci, Tom 12/04, Viky 12/09 


Re: Nestoudná nespravedlnost! 

(30.4.2009 13:43:01)
S tím naprosto souhlasím - já dávám dítě do soukromé školky od 2 let (nyní má 4 roky, do státní školky bych ho nedostala, neměli jsme zde donedávna s manželem trvalé bydliště, což byla jedna z podmínek), platíme daně a financujeme tak vlastně státní školku, kam dítě nedáváme. U nás se běžně platí cca 400 Kč + stravné ve státní školce. Na dnešní poměry mi to přijde celkem málo za to, že se mi někdo skoro celý den stará o dítě a věnuje se mu, pak města musí školky dotovat vysokými částkami, školky ani nerozšiřují, neopravují, nejsou peníze. Kdyby každý dostal na dítě od 3 do 6 let příspěvek a rozhodl se, zda umístí dítě ve státní či soukromé školce, přišlo by mi to daleko spravedlivější. U nás jsou i jesle daleko dražší než školka (cca 3 tisíce měsíčně). Bohužel i v našem městě radnice investuje jinam, než do rozšiřování školek.
 Horempádem 


Re: Nestoudná nespravedlnost! 

(30.4.2009 13:51:49)
Děkuji za pochopení k tématu~x~
 Petrajda 


Re: Nestoudná nespravedlnost! 

(30.4.2009 23:43:11)
Marcelo, líp bych to nevyjádřila. Jenže to by zase začaly reptat některé matky, jejichž děti se do obecní MŠ už dostaly a ony si na levné školkovné zvykly. Ale bylo by to určitě férovější vůči všem. Proč někoho diskriminovat jen proto, že jeho matka je OSVČ nebo má mladšího sourozence.
 Horempádem 


Re: Nestoudná nespravedlnost! 

(30.4.2009 23:52:39)
Petrajdo, taky se hlásím, za vyšší školkovné, když to pomůže změnit je k lepšímu. Ano pokud jsou tu rodiny s malými příjmy a činilo by jim to problém, ať tedy existují žádosti o úlevu na školkovném , ale zároveň jasně daná kriteria, kdo má na ně nárok. Třeba zrovna u maminek samoživitelek se to stát může. Rodina s vyššími příjmy to určitě pochopí.
 Petrajda 


Re: Nestoudná nespravedlnost! 

(1.5.2009 0:07:05)
Přesně tak, u samoživitelek a opravdu hodně nízkopříjmových skupin úlevu, ale jinak aby rodiče platili v dnešní době za celodenní pobyt dítěte v MŠ nějakých 20,- až 40Kč, tak tady je fakt něco špatně. Obzvlášť když jiní rodiče jsou nuceni platit několikanásobně dražší školkovné v soukromých MŠ nebo vůbec nemají na žádné takové zařízení šanci.
 Horempádem 


Re: Nestoudná nespravedlnost! 

(1.5.2009 0:16:30)
Souhlasím. Soukromá školka, o které jsem mluvila, jak tam nemohou s dětmi ven. Tak tam chtěli za hlídání 5 dní v týdnu od 8-18 hod (permanentka na 20 dní) 3800 Kč. Bylo to bez jídla, bez pití. Což by mi ani tak nevadilo, jídlo či svačinu a pití není problém dítku dát sebou. Takže proč by to nemohlo být i v normální MŠ. To co se dnes platí, bych nazvala všimným a zdaleka to neodpovídá nákladům na dítě. Doma za něj zaplatíte mnohem víc, tak proč to nedat MŠ.
Vždyť v nemocnicích si taky musíte připlácet a dá se to pochopit. Proč by vám někdo měl hradit vaše osobní výdaje.~d~
 Janule 
  • 

Počítejte se mnou! Rozdělit dotace spravedlivě! 

(30.4.2009 20:18:38)
Státní dotace na jedno dítě ve školce činí cca 10.000,- Kč. Vyjděme z počtu 100 % dětí od 3-6 let. Myslím, že pěti- a šestileté se umístí všechny. 3 a 4leté jsou úspěšné minimálně v 50%. Tj. úspěšnost je cca 75%. Když bychom dotaci na umístěné děti rozpočítali na všechny děti spravedlivě, vyšlo by nám to cca na 7.500 na jedno dítě. To je ale přece rozumná částka! Jsou-li MŠ výdělečné (a to s malým počtem dětí ve třídě a nadstandardními aktivitami)při cca 12.000/měsíc, zbývalo by doplatit 4.500/měsíc, resp. 4000, protože těch 500 bychom platili i ve státní školce. Soukromých školek by bylo více a státní by se tím pádem musely zprivatizovat. Každý by si mohl vybrat mezi různými typy školek. Maminka s dvěma dětmi by třeba mohla zůstat doma, 15.000 na ruku s mateřskou není tak špatné. A kdyby pohlídala ještě jedno sousedky? Pohoda!!! Pro všechny. A nikoho by to nestálo vůbec nic. Nebo jsem magor?
 Horempádem 


Re: Počítejte se mnou! Rozdělit dotace spravedlivě! 

(30.4.2009 21:45:42)
~R^ vždycky se dá najít řešení
 cyann 


Re: Počítejte se mnou! Rozdělit dotace spravedlivě! 

(1.5.2009 10:12:16)
Takhle podobně to funguje tady v Holandsku. Obecní školky a jesle byly zprivatizované a místo toho může každý, kdo pracuje nebo studuje dostat dotaci na hlídání. To může mít podobu školky, denní matky nebo i chůvy. Ovšem musí to splnit určitá kritéria, která jsou celkem přísně kontrolovaná - školky např. musí mít mimo jiné výbor rodičů, kteří si sami kontrolují podmínky. Dávka je celkem vysoká, uhradí 2/3-85 % tržní ceny. Zdá se že relativně funguje, i když čekací listy ve školkách jsou pořád. Nedostanete to ovšem pro sebe, když jste s dítětem doma - cílem je totiž zaměstnanost žen a podpora jejich konkurenceschopnosti na pracovním trhu. To by ostatně i u nás byla naprostá katastrofa, kdyby měl nárok každý úplně by to vyřídilo ženy na pracovním trhu... Naprosté většině by se vůbec nevyplatilo pracovat, za chvíli by nějaký psycholog vymyslel, že pro děti je nejlepší být do šesti let doma s maminkou, zaměstnavatelé by se na ženskou už ani nepodívali. Tak to prosím NE.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Počítejte se mnou! Rozdělit dotace spravedlivě! 

(1.5.2009 17:15:34)
Cyann - to je velice rozumne reseni (a asi to funguje, psali nedavno v Lidovkach, ze deti v Holandsku jsou nejstastnejsi v Evrope - navic v Holandsku je, pokud vim, hodne castecnych uvazku)

Problem je v tom, ze ceska vlada nema cil "zaměstnanost žen a podpora jejich konkurenceschopnosti na pracovním trhu" - a je prilis malo ceskych zen, ktere by o to staly.


Horempadem rozumim, ale bohuzel ma smulu, ze zije v zemi, kde vlada lidem, kteri chteji pracovat, obcas pekne hazi klacky pod nohy... Na druhou stranu ale zas matkam dava podminky, ktere jsou ve svete vyjimecne.... Ale to uz jsem psala mockrat, ze chtit zachovat vsechny soucasne vyhody a pridat jeste dalsi, nevidim, jako realne ...
 Blanimour 


Re: Počítejte se mnou! Rozdělit dotace spravedlivě! 

(4.5.2009 13:44:01)
Proboha, nechat občany aby se svobodně rozhodovali - to tak! Nevím přesně, jak nakonec dopadly snahy zdravotně postižených, aby mohli dostávat dotace na ruku a sami si rozhodovali, jestli je použijí na ústav nebo jinou formu pomoci - možná že už je to vyřešené, ale spíš mám pocit, že se to ještě vleče. Když si počkáte nějakých deset, patnáct let, třeba se dočkáte i navrhovaného řešení u školek...
 Zuzuk 


dej úplatek nebo měj dobré postavení a my ti dítě vemem 

(30.4.2009 11:47:48)
tak to chodí u nás v MŠ :-( je to šílené a když už mi vzali malou tak , když byl kurz pro předškoláky angličtiny neměla nárok jelikož o 3 roky mladší holčička jednoho podnikatele měla nárok větší....
 kreditka 


Otázka peněz 

(30.4.2009 11:50:49)
Příbuzná dělá ředitelku mále obecní školky. kterou chtěly rozšířit, bohužel díky přesným předpisům EU + našim úředníkům, kteří předpisy ještě "dodělali" se do takové investice obec pustit nemůže, aby si to mohla finančně dovolit muselo by být školkovné okolo 8 000 Kč jenže tolik peněz může dát za dítě ve školce málokdo je to začarovaný kruh...
 Osina 
  • 

Re: Otázka peněz 

(30.4.2009 13:18:55)
Koninec! Musela by i města a obce přemýšlet, do čeho dávají peníze. Bydlím ve Zlíně, kde se město s velkou pompou pustilo do budování kongresového centra - jeho stavba už nějaký ten čas stojí a jestli a kdy bude dokončeno je ve hvězdách - neslouží ani tolik původně proklamovaným účelům a ještě hyzdí střed města... prostě na radnici seděli megalomani (a nebo ještě něco horšího)... důsledky neseme všichni - cesty rozbité, chodníky rozpadající se, nedostatek míst ve školkách a kdo ví co ještě...
 kreditka 


Re: Otázka peněz 

(30.4.2009 13:36:37)
Jenže on je dost podstatný rozdíl mezi rozpočtem města jako třeba Zlín a malou obcí s ani ne tisícovkou obyvatel
 Osina 
  • 

Re: Otázka peněz 

(30.4.2009 14:11:46)
To máš pravdu! Ve velkém městě se i ty prachy dají rozhazovat ve velkém!!!
 mojpol 


Re: Otázka peněz 

(11.5.2009 23:53:12)
Tady je taky jeste jina otazka. Na radnicich prece sedi jen lide ktere si tam lidi zvolili. Hodne lidi ani k volbam nejdou a nevim proc potom jenom vsechno kritizuji.
 ivka8010 


smutné 

(30.4.2009 11:52:56)
Taky jsem jedna z těch co to udivilo. Mám kamáradku s dvojčatama a ta mě vyvedla z omylu. Žijí jen z jedné dávky. Je to docela síla. Pro mě bylo logický,že když má někdo dvě najednou tak dvě dávky jsou automatický,ale bohužel. To že má někdo dvě brzo po sobě, to se dá nějak ovlivnit,že? Ale jak ovlivníte,aby jste neměli dvojčata či dokonce trojčata? (taky znám). Na to už naši politici nemyslí. Ještě,že máte zastupitelstvo, které vám pomáhá,každá kačka se hodí. To naše bohužel....
 Lída+2 


Re: smutné 

(30.4.2009 12:12:24)
Rodičák je pro matku..jako náhrada mzdy(ta je jen jedna) né pro dítě pro to jsou "přídavky na dítě" pokud jich je vícc a je na ně nárok..tak je mají na každý dítě xtra....
 Vlastivila, 3 zlobidla 


Re: smutné 

(30.4.2009 12:26:48)
Rodičovský příspěvek je vždy jen na jedno dítě. Je jedno, zda jsou to dvojčata nebo dvě děti po roce po sobě narozené - rodičák dostanou maminky jen jeden. Jen porodné je u dvojčat zvýšené a nevím, co je vyšší, zda 2x porodné za dvě po sobě porozené děti nebo porodné za dvojčata.
Jinak mě čeká zápis v půlce května a děsím se nepřijetí.Mateřskou jsem si vybrala na 3 roky, abych mohla zas vydělávat a pokud mi malého nepřijmou, tak jddu na ÚP.Jenže nemůžu hledat práci s malým za ruku, že.... Babičky na hlídání taky nemáme a na paní na hlídání už vůbec ne :-(
 mojpol 


Re: smutné 

(12.5.2009 0:06:12)
Vzdycky byly na dvojcata i trojcata vyssi naklady i kdyz RD nebyla a vetsine lidi to nevadilo.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Taky nevím, co bude 

(30.4.2009 12:25:52)
Jsme na tom stejně, malýmu budou tři až v únoru 2010, to mi skončí mateřská a do školky nás nevzali. SNAD ho vezmou od září... Ale nevím, z čeho budeme žít. Mateřská skončí, pokud mě zaregistruje ÚP (někdo psal, že chtějí snad potvrzení ze školky???), dostanu podporu jen na 5 měsíců. A od června do září budeme asi na travičce... A to nemluvím o tom, že samozřejmě ztratím nárok na práci...
 Horempádem 


Re: Taky nevím, co bude 

(30.4.2009 12:29:04)
To je právě ono, co když ti zaměstnavatel nevýjde vstříc a nemůže ti místo dále držet a musí přijmout na tu práci někoho jiného? A podpora z ÚP je právě jen na omezenou dobu a nikoho to nezajímá. Přídavky na dítě? O to už se ani nepokouším...Nikdy se nedostaneme do kriterií, protože nikdo do toho nezapočítává hypo na byt...takže starejte se jak chcete. Vadí mi prostě, že úřadům nevadí, že já PROSTĚ NECHCI PŘIJÍT O SVOU PRÁCI A NECHCI NA PRACAAAAAK~y~
 Kakara 
  • 

Tak třeba... 

(30.4.2009 12:28:06)
Tak třeba dejte ve volbách hlas všemocnému Jiřímu prvnímu Paroubkovi, ten prý nejen že vrátí 4 RD, možná vám ji zvedne až do nástupu do druhé třídy dítěte (je přece potřeba s prvňáčkem psát úkoly, že). A co by se stalo? 1) finančně by jsme dopadli brzy jako v Maďarsku protože kdo by to celé zaplatil 2) zase by se našly také co by řvaly ať je RD do 18 ve výši 20 tisíc nejlépe, protože práce kolem rodiny zabere hodně času. Není to zase tak dávno co se školky rušily, v odlehlých oblastech to platí i dnes - málo dětí, žádná školka.A budou se po baby boom rušit dál.Pak zase bude řev, že se zbytečně investovaly do nefunkčního zařízení miliony. Já jsem svěřila 2 letého syna "cizí babě" - sousedce od vedle a nevidím v tom žádný problém. Má stejně starého syna, dostane ode mě peníze (načerno, neb návrh tyto praktiky udělat legálními neprošel) a obě jsme spokojené. Vím že jí můžu absolutně věřit. Ve školce má na starost jedna učitelka často sama přes 20 dětí - a to se nebojíte že se jim něco stane? Že má střední školu pedagogickou - no a co? To z ní nedělá automatikcy kvalifikovaného člověka. Znala jsem jednu mladou učitelku z MŠ, ta vyloženě děti nesnášela a nadávala že je nemůže bít. Ta by pro vás byla větší zárukou kvality než sousedka kterou znáte a máte s ní blízké vztahy? My Češi si strašně potrpíme na oficiality a lejstra.Přeplněnost školek mě štve, jako každého, ale bouřlivé nadávání na ty nahoře k ničemu nevede (jsem na to docela alergická - pořád jen státe dávej, dělej, ale nic po mě nechtěj!)Taky nechápu narážky na to, že stát milostivě dovolí vydělat si kolik chcete - co třeba práce o víkendech, odpoledne či v noci kdy hlídá manžel? Zdravotní sestry mají ideální příležitost-kolik jich toho na MD využije ptám se?
 Horempádem 


Re: Tak třeba... 

(30.4.2009 12:41:08)
Kakarko, já v komentáři psala o paní na hlídání. Ne všichni mají to štěstí co ty. Psala jsem že už NIKDY. Víš proč? Tahle paní na hlídání hlídá dcerku mé kamarádky už od jejích dvou let plus ještě jednoho chlapečka stejně starého. Dala mi na ní číslo, ať se s ní domluvím, že další dítko by klidně ještě vzala. Byla jsem se tam podívat. Je to vysloužilá učitelka ze školky. Děti si hezky hrály, ona vyprávěla, jak jim vyvařuje, chodí s nimi ven a v rámci možností je i učí. Zdálo se mi to jako zázrak a říkala jsem si jaké mám štěstí. Jenže to štěstí trvalo tři dny. Dcerka není hysterik ani nemá problém pobýt v cizím prostředí na občasné hlídání (tedy jiné než ode mě) byla zvyklá. Najednou dcerka ale spustila takový odpor tam jít, že jsem nechápala co se děje. Nejdřív jsem si myslela, že to je prostě jen takový ten klasický šparjc, tak jsem si říkala musíš vytrvat. Ale to fakt nešlo. Nechápala jsem , kde se to vzalo. Zvracela už na schodech. Rozhodla jsem se to nehrotit a spolupráci s ní ukončila. Pak při hře z dcerky vypadlo, že paní na ní řvala a dala jí na zadek. Když jsem se zeptala proč, tak odpověděla, že nechtěla spinkat. Hooolky, to bylo něco pro mě. Tak paní chce další dítě na hlídání a pak mu dá vejřez , aby dostalo odpor tam chodit. Projistotu jsem tam zašla a zeptala se na to. Moc se nebránila tomu, že to je pravda. Co bylo ale horší, že holka se tak blokla, že nechtěla ani na víkend k rodičům, které měla tak ráda a chodila k nim co čtrnáct dní. Trvalo to dva měsíce.
Říkáte si , co tedy budu dělat ve školce? Tam kam jsme dělali druhý zápis, tak tam chodíme občas na návštěvu za dětma. Dcerka se tam moc těší a nemluví o ničem jiném. Učitelky jsou tam ukázkové, jednou z nich je i naše sousedka, kterou dcerka miluje, protože si s ní venku vždy povídá a nebo jí pujčuje hračky od svých dětí, které jsou v garáži.
Takže asi tak, nikdo neříká, že školka může být horší než osobní hlídání. Jenže nevýhody mohou nastat v obou případech. Možná budu mít na školku štěstí, tahle má celkem 40 dětí všech věkových kategorií a na starosti je má 6 učitelek.
 Anusi 


Re: Tak třeba... 

(3.5.2009 12:39:49)
Na 40 dětí - 6 učitelek - to jste má milá- nějak popletla - to by si učitelky nevydělaly ani na slnou vodu. Normativ na 1 učitelku je 13 dětí to znamená, že na 40 dětí může být max.3 učitelky.
 Horempádem 


Re: Tak třeba... 

(3.5.2009 16:22:38)
Anusi... jsou tam 3 učitelky na plný úvazek a 3 na částečný. Ty co jsou na plný, tak tam jsou od 7 hod do 15 hod. Ty co jsou na částečný tak hlídají jen odpolka, kdy tam je méně dětí. Nastupují zhruba okolo 14 hod a jsou tam do 16,30 než jdou všechny děti domů. Sousedka tam pracuje, takže asi ví, kolik jich tam je~t~
 Anusi 


Re: Tak třeba... 

(3.5.2009 18:48:02)
Opravdu je to divné - 40 dětí , to je dvoutřídní MŠ. Já taky pracuji na dvojtřídce a jme tam tři . Ředitelka přitom má jen 4 hodinový úvazek u dětí. Zapsáno máme 50 dětí. U "malošů" je jedna učitelka která chodí jen na ranní službu 6,15 - 13hod. U velošů se střídá řed. a učitelka a protože malošů jde po obědě více jak polovina domů, přebírá je uč. z velošů. To znamená že jsme vytížené na 100%. A finance nám vychází právě na zákl.plat, žádné osobní ohodnocení, žádné odměny. Tak nevím z čeho ředitelka u Vás financuje ty t ř i uč. na částečný úvazek. Ale to je jedno - tato práce se nedělá pro peníze, ta se musí dělat srdcem.
 Horempádem 


Re: Tak třeba... 

(3.5.2009 23:00:50)
Anusi, já nevím ještě jak to tam úplně chodí, ta školka není u nás ve městě (to už jsem psala) je ve vedlejší obci. Když jsem tam byla po dvakrát na návštěvě, tak se tam opravdu pohybovaly tři učitelky. Ještě nevím, jestli to mají rozdělené na 2 třídy, ale připadá mi , že právě na tři. Protože, když jsem viděla jednu skupinku jít na procházku, tak ve skupinece nebylo víc jak 10 dětí. Pak se tam střídají ty na zkrácený úvazek. To mám dojem , že tam zůstává jen jedna, protože dětí je okolo patnácti, které setrvávají do pozdního odpoledne. Tak jsem to alespoň viděla, když jsme tam byly poprvé, právě takhle odpolko, než si je začaly vyzvedávat rodiče. Jak to funguje opravdu se ale dozvím, až (nebo spíš pokud) tam dcerku příjmou.
Divných věcí je víc. Proč město s 500 dětmi si nedokáže poradit s místy pro děti v MŠ a o kousek vedle obec, která má možná třetinu obyvatel, než je tady u nás. Má nově zrekonstruovanou (jak z venku, tak zevnitř) školku s úplně novým hřištěm. Myslíš, že se jim to vyplatí? Já myslím, že pro těch 40 dětí ne. Jenže jim asi nešlo o to, jestli se jim to vyplatí, tam spíš někdo o to měl zájem a proto se postaral. I sama sousedka si to tam jako práci velice chválí. Prý nikde jinde tak spokojená jako tady nebyla. Já se jí ani nedivím...mít na starosti dětí 10-15 nebo skoro třicet je asi velký rozdíl. A to nejen pro ně, ale i pro děti.~x~
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: Tak třeba... 

(30.4.2009 13:18:14)
Kakaro,
mně je třeba lhostejné, jestli se bude čtvrtý rok vyplácet rodičák nebo ne. To, o co mi jde (a zřejmě i autorce) je nepřijít o zaměstnání. Rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinnen poskytnout jen do tří let věku dítěte. A na tom se nic nezměnilo už hodně let a žádná politická strana v tom ani navrhnout změnu neplánuje. Mnohem víc než o nějaké finanční injekce v podobě sociálních dávek stojím o tu nepřímou podporu. Aby mi konečně přestaly být házeny klacky pod nohy, když se chci o své děti postarat a zabezpečit je vlastní prací sama.
 Petrajda 


Re: Tak třeba... 

(30.4.2009 23:51:49)
Myslím, že pokud by byli zaměstnavatelé zákonem donuceni držet místo ještě dýl než ty současné tři roky, tak už by tuplem nikdo žádnou potenciální matku nezaměstnal. V Evropě máme tuhle dobu jednu z nejdelších, pokud ne úplně nejdelší, mí známí z ciziny tomu vůbec nemohli věřit.
 Horempádem 


Re: Tak třeba... 

(30.4.2009 23:57:25)
Petrajdo, a tady právě docházíme k tomu, že maminky budou dost silně diskriminovány, co se týká návratu do práce. Pak se můžu divit, že když příjdu žádat o práci, tak hodí oči v sloup a představí si mě 5 let doma a je vymalováno. Bude tu v tom bordel až hrůza ani nechci domyslet...~q~
 Horempádem 


Re: Tak třeba... 

(1.5.2009 0:06:10)
Ještě jsem se dozvěděla jednu věc. U nás ve vedlejším městě se chystají na popud maminek zbudovat jesle. Určitě tam pak budou řešit nábuch, protože nebudou nafukovací . Zase to chce ale domyslet. Stanovit jasná kriteria a přijetí dítka do jeslí umožnit právě maminkám, které zvolí 2-letou variantu, aby mohly uskutečnit svůj záměr. Ne tam pak přijímat děti hlava nehlava, podle toho jak kdo zaplatí nebo podle ksichtíku. Třeba dítka, jejichž maminka si potřebuje třikrát do týdne odpočnout na pár hodin u kávy s kamarádkou. Já vím, že jsem to řekla hodně drsně, ale i tak by to mohlo dopadnout.~d~
 mojpol 


Re: Tak třeba... 

(12.5.2009 0:34:32)
MD 28 tydnu mame spolu se Slovenskem nejdelsi na svete a RD az 4 roky je take nejdelsi na svete.
 Iren 
  • 

U nás 

(30.4.2009 12:45:51)
Dobrý den, u nás se školka rozšířila a kapacitu zvedla 4x. Stálo to 20 miliónů. Vyvolalo to velkou nevoli u obyvatel, prý se dali peníze využít i jinak. Dva hlavní argumenty odpůrců - děti se rodit přestanou a investice za pár let bude k ničemu. Druhý argument - své děti tam dávají hlavně mladí "přivandrovalci" (lidé kteří měli tu drzost koupit si v jejich hájeném území nově postavený byt) tak ať se prý postarají, oni jako čestní dlouholetí obyvatelé (hlavně staršího data narození) s tím nemají co dělat. To mě docela na...., protože my jsme také řádně přihlášení obyvatelé a obec na nás dostává peníze. Bohužel si myslím, že tento problém vnímají jen postižení, tedy ty jejichž děti se do školky nedostanou a nemají hlídací babičku. Zbytku je to jedno, proto to nikdy nikdo řešit nebude, není většinová populistická záležitost. To se budou raději řešit kraviny typu 30 Kč poplatek či postoj ke KLDR a Palestině....
 Horempádem 


Re: U nás 

(30.4.2009 12:50:59)
Iren~R^ mluvíš mi z duše, takhle je to se vším. Jinak k nám se tu chovají, přesně jak říkáš. Přistěhovalec, vyžírka, zbohatlíci co si kupují nové byty. Tak proč je tu staví a lákají na výhody~t~

Malá školka o které jsem mluvila se nachází v obci, která je o polovinu menší než naše městečko. Školka je nově zrekonstruovaná, má nové vybavení a krásné nové hřiště. Proč tam to jde a jinde ne? Určitě nemohou říci, že se jim to vyplatilo, co se týká investic. Ale asi si umí zařídit sponzory či dotace. O tom to je...prostě chtít a ne mluvit o tom jak je to zbytečné, protože mě se to zrovna netýká.
 Katýsek, dcera Sofie, 26.měs. 
  • 

Školka 

(30.4.2009 13:31:26)
Jak si tak pročítám problémy některých maminek se školkou, tak si můžu gratulovat. Dcerka oslavila v únoru dva roky a v září nastoupí do školky. Vzali ji bez problémů, prý bylo míst tak akorát :) Já se vracím v září do práce, proto jsem ráda. Jsem z Ostravy, tak to možná bude městem. I když prý záleží na lokalitě. Taky jsem slyšela, že někde je nával, takže těžko říct. Jinak je to fakt problém, vzhledem k tomu, že já mám RD do konce února. Kdyby mi malou nevzali, fakt nevím, co bych dělala. Takže všem držím palce, ať to dobře dopadne.
 majka 
  • 

poradniky 

(30.4.2009 14:42:04)
naprosto souhlasim s nazorem, ze je potreba prodlouzit zakonem lhutu, po kterou musi zamestnavatel drzet matce misto v praci. pokud stat nabizi 4 letou variantu, pak by po stejnou dobu mela mit matka zajistene misto. dale nechapu, proc nejsou pevne dana kriteria pro prijeti, platna ve vsech MŠ, ktera by bylo nutne dodrzovat. pokud na dodrzovani techto kriterii neni skolsky urad schopen dohlednout, pak by tedy poradniky do skolek mely vyhotovovat skolske a socialni odbory s povinnosti zverejnit vysledky vyberovych rizeni. Oni totiz maji k dispozici veskera data o zadatelich. vysledny seznam by postoupili na vedomi reditelce MŠ. Vyhnuli by se tak navalu samozivitelek, ktere kvuli neumisteni ditete do skolky prijdou o praci. Proc by stat mel vyplacet soc. davky nekomu, kdo pracovat muze a chce?
A to se jeste neozyvaji matky, ktere zvolily dvouletou variantu a behem tohoto obdobi je partner opustil...ty maji sanci na prijeti do MŠ minimalni, ne-li nulovou...
 Horempádem 


Re: poradniky 

(30.4.2009 14:44:54)
Majko ano o tom to je, proč když si ty peníze můžou vydělat a chtějí~d~
 gajka111 


Moje zkušenost - míst je dost 

(30.4.2009 14:48:20)
Moje zkušenost ze středně velkého okresního města je taková, že míst pro děti pracujících rodičů (protože může být třeba dnes i nezměstnaný otec) by bylo dost, kdyby opravdu do školek nechodili děti rodičů, kteří jsou dlouhodobě doma (z jakýhkoliv důvodů). U nás si myslím, že je to minimálně půlka dětí ze synovi třídy, chápu, že po ředitelce MŠ může těžko někdo chtít, aby si najala dektiva, tkerý bude pátrat, zda potvrzení resp. razítko od firmy, že tam žena pracuje je pravdivé a zda pracuje též manžel atp. ale myslím, že dotované školkovné tj. dle mého názoru měsíční nízký poplatek je právě důvodem proč toto je. NEchat dítě ve školce na 4 hodiny za 750 Kč á měsíc, když dostanu RP cca 4 tis, tak to se vyplatí, mám spoustu volného času ~q~. Dalším faktem je, že za min. 5 let se začne počet dětí podle mne určitě snižovat, ale nastane nátřesk na prvním stupni ZŠ, to ale už se naštěstí zajistit musí pro všechny, takže do 1. třídy se snad dostane každý (jen zase je boj o družiny). ~f~
 Horempádem 


Re: Moje zkušenost - míst je dost 

(30.4.2009 14:53:19)
Pravdou je, že poptávka po volných místech v MŠ bude třeba léty stagnovat, ale nevěřím, že už nenastane znovu období, kdy dětí bude moc a míst málo.
 Jíťa 
  • 

Re: Moje zkušenost - míst je dost 

(9.5.2009 20:17:03)
Ale nastane. Pokud ne dřív, tak určitě za takových 25 let, kdy začnou rodit ty dnešní mimina a batolata. :-D
 adelaide k. 


Re: Moje zkušenost - míst je dost 

(30.4.2009 14:57:01)
Gajko, mě třeba udivuje že ve třídě dcery (nejmladší školkáčci) chodí 90% dětí poO a přitom by všichni, až na 3 děti, měli mít pracující oba rodiče ~d~
 Samarlu 


Re: Moje zkušenost - míst je dost 

(30.4.2009 15:32:57)
Místa ve školce by byla, poplatek nízký, na vsi málokdo nemá příbuzné (tetky v penzi), co by nevyzvedly dítě po o...

Jen ta místa pracovní tady ve velkém ubývají. Všude je něco.
 Raduza 


Taky řeším co se synem 

(30.4.2009 19:27:15)
BYdlím v Brně (střed) a syna mi nevzali do dvou školek. Ostatní jsou narvány :-(. Když jsem viděla seznam čtyřiceti dětí co vzali, tak mě omylo. Prý nemůžou brát děti, které v září nemají tři roky. Rozhodnutí ještě nemám, nevím, jestli se odvolat nebo ne. Školský úřad tady snad ani není. Do práce chci nastoupit, babičky máme daleko, soukromé školky narvány. TAkže jedině chůva. By mě zajímalo jak ji seženu a kolik se platí :-). Víc jak půlka platu padne na hlídání. Ale aspon něco zbude, jinak bychom neměli ani korunu :-(. Před rokem jsem chtěla zakládat školku, prý je to hloupost. Nebyla.
 Horempádem 


Re: Taky řeším co se synem 

(30.4.2009 21:47:29)
No a pak se mi tu někdo může divit, že vyvolám takovouhle diskuzi~d~ Vždyť je to pro některé maminky k uzoufání~x~
 natyska 


Re: Taky řeším co se synem 

(30.4.2009 22:20:08)
máte pravdu, je to neřešitelná situace...taky mám téměř 3 letou dcerku/12.7.06/a máme potrvinnovou alergii -kravské mléko, bílek.Sleduju situaci kolem školek delší dobu, takže mi bylo jasné, že i když v mnohých školkách kolem nás - jsem z Prahy -píšou, že dieta není problém, že ji těžko vezmou, když mají na "výběr" ze spousty zdravých dětí???napsala jsem tedy již před rokem do speciálních školek a v jedné mi dcerku bez problémů vzali už před tím rokem, není tady totiž klasický zápis, berou na základě lékařského doporučení...ve třídě je do 10 dětí se zdrav.oslabením..jediným problémem je, že je školka dost daleko...ráno bude vozit přítel, po obědě vyzvednu já - naštěstí se mi podařilo se vrátit do bývalé práce na půl úvazku- lékařka by víc nepovolila-samozřejmě by se mi hodil úvazek celý za více peněz, ale i tak jsem spokojená...takže vlastně jenom pro to, že je dcerka nemocná, máme školku
 Horempádem 


Re: Taky řeším co se synem 

(30.4.2009 23:39:41)
Natysko, ale tak to má být. Věřím, že děti se zdravotním problémem, byť ne neřešitelným, mohou být diskriminovány. Je to ale zbytečné. Jenže právě v přeplněných školkách je to velký problém. My tu máme taky přeplněnou školku. Dnes jsem zrovna sledovala jak dvě učitelky jdou skoro se třiceti dětmi na procházku. Nemyslím si, že ty děti z toho něco mají. Učitelky je musí neustále nahánět a hlídat. Děcka ani nemají příležitost zeptat se na něco, co je zajímá. Nedokážu si představit, jak hordě třiceti dětí, každému zvlášť odpovídají na jejich otázky. Taky jsem teď zkusila zápis do školky, kde ve třídě je 10 dětí. Asi možná nepřijetí v té první, nám pomůže dostat dcerku to této menší a příjemnější~R^
 sona 
  • 

nevzali mi předškoláka 

(30.4.2009 19:47:25)
Přistěhovali jsme se do Prahy o prázdninách a v blízkosti máme 4 školky. Předškoláka přesto nevzali, v době zápisu jsem opravdu nevěděla, že se přestěhujeme. Není místo, má smůlu. Letos mi u zápisu nevzali 4 leté dítě, protože čekám miminko a budu přece doma.
 Moruše 


Re: nevzali mi předškoláka 

(30.4.2009 23:39:14)
Bydlíme na vesnici kousek za Prahou a naše 4-letá dcera je v podstatě neumístitelná z důvodu velkého počtu dětí. Sousední obce, které mají svoji školku si ji zaplní svými dětmi a stejné to prý bude i za rok, co bude předškolák. Nakonec jsme to vyřešili tak, že ji budeme vozit do školky v Jižních Čechách k babičce a dědovi kam to máme 80 km. Budu tam s ní přes týden a na víkend se budeme vracet zpět za tatínkem. Pokud bychom ji dostali do některé školek na okraji Prahy tak bychom denně najeli 60 km (vlastně 4 cesty). Bude to náročné i proto, že máme ještě roční dcerku a ta tohle bude muset absolvovat s námi. Ale představa, že půjde do 1. třídy rovnou z domova je strašná, myslím, že to je pro takové děti velká zátěž. Takže budeme "bojovat" takhle. Přeju všem hodně štěstí, při hledání školky. Je to jako výhra v loterii.
 Rapiti 


Re: nevzali mi předškoláka 

(1.5.2009 15:33:45)
Tak si stěžujte na úřadě, někam ji umístit na ten poslední rok před školou přeci musí. Ať netvrdí, že v té školce není jediné dítě mladší pěti let.
 Sylvie 


Re: nevzali mi předškoláka 

(2.5.2009 3:29:49)
Moruše, předškoláka ti obec musí umístit ze zákona, při zápisu má přednost přede všemi dětmi. Jinak pokud ti jde jenom o to, aby dítko nešlo do školy nedotčené kolektivem - poptej se ve škole, kam ho budeš hlásit, jestli nepořádá pro děti nulté ročníky nebo přípravné kurzy. Třeba naše škola má kurz pro předškoláky, kdy děti v průběhu druhého pololetí dochází jednou týdně na výuku (tedy samozřejmě, ne pjovinně, jenom když si to rodiče přejí).
 Stáňa a dva kluci 


A co na to stát? 

(1.5.2009 16:08:08)
Tohle je z článku na idnesu.
"Podle Sezemského si ministerstvo statistiky uvědomuje: "Mezi lety 1998 a 2006 klesl počet školek o 23 procent. Daří se umístit stále méně dětí. V roce 2001 bylo 2 289 neuspokojených žádostí o místo, o pět let později jich bylo již čtyřnásobně víc," dodává mluvčí."

V článku bylo i to, že např. v Německu řeší problémy s předškolním vzděláváním zemské vlády. U nás řízeno centrálně.
Osobně mi vadí, že s tím stát vůbec nic nedělá, i když už před třemi lety nemohl být problém si spočítat, podle počtu narozených dětí, jak na tom budou konkrétní města dneska(když pominu ještě vliv stěhování do satelitů). Tady už se řeší jen následky toho, že se tím nikdo vlastně nezabývá.

A co mi na tom vadí dvojnásob, že pokud by s tím dle mého měli problém především muži, tak by se školky řešily dávno...
 Jíťa 
  • 

Re: A co na to stát? 

(1.5.2009 19:53:06)
Problém může mít i další rovinu: Pokud se tím bude někdo zabývat teď, tak řešení chvíli potrvá a místa ve školkách budou tedy až za několik let a to už možná zase nebudou potřeba. Teď se sice rodí více dětí, ale dá se předpokládat, že za pár let ten baby-boom zase pomine a všechno se vrátí do normálu.
 Stáňa a dva kluci 


Re: A co na to stát? 

(1.5.2009 21:00:15)
Jíťo já se obávám, že nevrátí. Sice to teď opravdu může být o něco horší, protože rodí naráz ženy, co to odložily po revoluci a je jim mezi třiceti a čityřiceti a zároveň ty mladší, ale stejná díra jako ta porevoluční už podle mě nebude.
 Jíťa 
  • 

Re: A co na to stát? 

(9.5.2009 20:26:41)
Myslím, že se ten Baby-boom bude periodicky opakovat po takových 25-30 letech a možná potrvá i několik generací, než se to nějak dostane do normálu.

Vezmi si to:
1. baby-boom byl krátce po válce, pak 70. léta - tzv. Husákovy děti. Ty teď rodí a zase je baby-boom. Až budou rodit dnešní mimina a batolata, bude se situace znovu opakovat, a pak znovu a znovu...
Jde to ve vlnách. Několik let porodnost dlouhodobě klesá a pak se najednou cca 10 let rodí nadprůměrné množství dětí. Za pár let pravděpodobně nastane zase útlum, který bude trvat do doby než dospějí dnešní "silné" ročníky.
 Jíťa 
  • 

U nás... 

(1.5.2009 19:59:50)
V nedalekém městečku je také problém dostat dítě do školky. Zatímco školky v okolních vesnicích (3 školky všechny ve vzdálenosti asi 3 km od městečka) jejichž kapacita je cca 50 dětí zejí prázdnotou - chodí do nich jen asi 10-15 dětí.

Proč je pro rodiče takový problém sednout do auta a dovést dítě do jiné školky, když navíc málokdo z rodičů pracuje v místě a stejně za prací tím autem dojíždí (někteří možná i kolem nějaké poloprázdné venkovské mateřinky)?
 Carla J 


Re: U nás... 

(1.5.2009 22:07:36)
Jíťo, tak to jste velká výjimka, letos už jsou nacpané i školky, které před 2 lety měly podstav!
U nás (5 tis. ob.) například vloni jednu školku zrušily, jsou tu jeětě 3... nikdo si nevšiml přetlaku v porodnicích... teď je v porodnicích super nával, takže za 3 roky dát dítě do školky nepůjde vůbec.

Autorko, napadlo tě někdy při tom plánování práce, že dítko bude nemocné. Moje dítě totiž bývalo nemocné jednou do roka a ve školce je 2 dny a už má rýmu a když jsem ho tam nechala s rýmou, tak to slezlo na průdušky a byl doma měsíc. A to nejsme zdaleka jediní. Děti tam chodí běžně nemocní, takže celá školka průběžně marodí celou zimu. Když chodil týden vkuse, tak to byl div.
 Horempádem 


Re: U nás... 

(2.5.2009 10:15:25)
Carlo, nebudeš tomu věřit , ale NAPADLO~y~. Jak už jsem tady psala některým oponentkám, které mi vyčítaly, že jsem si ji nedala do školky soukromé. Všechny soukromé školky zde jsou nabušené na několik let dopředu. Přesto jsem jednu, nestandartní (děti nemohou chodit ven, protože je nedostatek personálu) vyzkoušela. Vím co to je, když dítko pochytá virozy. Tehdy si to sice nenosila ze školky, protože tato soukromá si to přísně hlídala a nedovolili vstup nemocného dítka, ale dcerka to chytala od své sestřenky, která z toho celou zimu nevylezla. Chvíli ale trvalo, než jsem se k tomu dopídila. Pak už to bylo v pohodě a do školky vklidu docházela. Jenže velkým problémem tam bylo opravdu to nechození ven~a~ Nedokážu si představit, že bych tam dcerku nechala docházet až do té doby, než by ji vzali v jiné MŠ.

Co se týká nemocnosti ve školkách, je to samozřejmě problém, s tím nikdo nic nenadělá. Některé děti jsou odolnější a po čtrnácti dnech je po všem a vklidu chodí do MŠ dál, některé jsou nemocné celou zimu. To slýchám ve svém okolí stále. Ale to, že budu myslet na to, že dítě bude stejně nemocné, ještě neznamená, že se školky vzdám a půjdu se pást. Babička s dědou sice nemohou pomoci s denodením hlídáním po celý rok, ale ochota mi pomoci, pokud dítě bude nemocné, tu je. Toto jsme probírali s mou mámou a tehdy by byla ochotná mi přijít domů a dcerku po nezbytně dlouhou dobu pohlídat, tak abych nemusela být doma celou zimu~R^ Ale rok netvoří jen zima a virozové období, takže MŠ je dále řešením po celý zbytek roku~x~
 ivka8010 


50 míst?........... 

(1.5.2009 22:15:02)
V našem městě nevzali 215!! dětí. Spousta dalších maminek to vzdala a k zápisu ani nešly. Narychlo se budují dvě třídy v ZŠ, to je asi 50 míst. K smíchu, že? Hlavně, že to město řeší asi 3 roky! Vzhledem ke krizi i zde největší zaměstnavatel nepřijímá a tak se mamči nemají ani kam vrátit. Bylo jim, ale nabídnuto zažádat si o 4 rok, soc. i zdrav. bude firma platit dál, ale rodina bude mínus 7.600,-. Snaha tu ale je, snaží se..... Stát a město???nic moc.
Nás to čeká příští rok, moc doufám, že budem patřit do té třetiny, které to moc pálit nebude a pokus o mimi se povede, když ne, nevím nevím...........
 Marťásek 
  • 

Re: 50 míst?........... 

(1.5.2009 22:31:37)
Holky,tak by mě zajímalo.Kolik třeba platíte za soukromou školku?Jak velký rozdíl je mezi Prahou,okolí a Moravou?Průměrově.Nevím kolik maminek,které jsou na mateřské a z toho důvodu ji nevzali i 4,5 leté dítě do školky si může v dnešní době dovolit soukromou školku?
 Horempádem 


Re: 50 míst?........... 

(2.5.2009 10:22:18)
Já jsem zde v libereckém kraji dělala průzkum kvůli dcerce. Soukr školky mají sice plné stavy, nicméně jsem se informovala o cenách. Školky které poskytují všechny služby, tj. stravování, pitný režim, celodenní program pro dítko (kroužky - malování, cvičení apod), chodí ven...tak tam je cena okolo 10-15 tisíc/měs. Tam kde je to bez stravování a pitného režimu (ten musí zajistit rodič), tak tam se cena pohybuje okolo 8-10 tis/měs. Již mnou zmiňovaná školka, kde není zajištěno stravování a pitný režim, jsou tam sice pro děti zajištěny aktivity (malování, cvičení apod), ale nechodí ven tak tam stojí pernamentka na 20 dní (hlídání od 8 hod do 18 hod) 3800 Kč.
Takže asi tak~x~
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: 50 míst?........... 

(3.5.2009 22:21:17)
Marťásku,
zkoumala jsem soukromé školky v takovém dosahu, abychom nestrávili hodinu cestou tam a hodinu zpět do práce (plus totéž večer, takže čtyři hoďky celkem). Praha 2,3,10 celotýdenní školné 15-20 tisíc. Můj prakticky celý čistý plat. "Kupodivu" mi z toho vychází, že když budu sedět na zadku doma, budeme na tom finančně stejně a ještě si ušetřím nervy.
 Horempádem 


Re: 50 míst?........... 

(2.5.2009 10:05:09)
Iveto.Souhlasí...navíc se to netýká jen letošních dětí a maminek, ale pokud s tím patřičné instituce nic neudělají, problémem to bude i do budoucích let, neboť nic nenasvědčuje tomu, že by počet narozených dětí nějak výrazně klesal, tj. alespoň u nás. Maminky , kterým se podařilo letost díky štěstí umístit svá dítka se s tím mohou potýkat u svého druhého nebo třetího dítěte. To že dnes lobují za to, že je to vcelku v pohodě, ještě neznamená, že za pár let nebudou mít stejný problém a kartu obrátí a dostanou se do podobných situací , v jaké jsou maminky nepřijatých dětí dnes~q~~x~
 ivka8010 


Re: 50 míst?........... 

(2.5.2009 19:50:56)
Vím, že nemáme vyhráno~Rv, i kdyby se nám to druhé povedlo. Ale tak nějak budu doufat, že se situace zlepší. Kdyby město splnilo co slibuje bude to super. Taky bych byla radči,kdyby nás vzali už příští rok, přece jen kolektiv je kolektiv~z~. Snad stát a města otevřou oči a začne se něco dít~o~~o~
 Draci mamka 4+1 


hm, 

(1.5.2009 22:31:34)
ještě nevím, zda našeho tříletého přijali do školky. Je veliká, spádová pro velkou oblast. Podle někoho nemám právo mít dítě ve školce, protože jsem doma ještě s menším dítětem. Já si ale myslím, že moje dítě má právo být v kontaktu s vrstevníky, zažít i pár hodin v měsíci nebýt obskakován maminkou a naučit se být alespoň trošku nezávislý. Jeho menší bráška má zase právo jít na logopedii bez toho, aby ho rušil starší bratr, který strhává všude pozornost na sebe, má právo zažít co je to máma jen pro něho. Jsme na vesnici, kde je asi 35 lidí, nejbližší hřiště je 5km daleko po silnici, nemáme tu žádnou tetičku, strýčka, babičku...prostě nikoho. Najít někoho, kdo by za peníze dělal našim dětem blízkou osobu, se mi zatím nepodařilo...
 amule 


někdo je z laciného kraje 

(2.5.2009 12:01:00)
dobrý den,

abych mohla aspoň synovi dopřát kolektiv, platili jsme synovi soukromou školku...byl to pakatel, teď tam chodí dcera a za stejnou částku, která stačila synovi na měsíc, může dcera chodit jen dvakrát týdně na dopoledne. Víc si dovolit nemůžu, i tak to sžere větší část platu...do státní školky se nedostaneme, protože je plno...Babičky máme sice blízko, ale ekonomicky činné a nepatříme mezi ty slavné osobnosti, které mohou pracovat pár hodin v měsíci, navíc mají ještě mnohdy prostor pro mimino v práci a musím si hledat práci, protože mi končí RD. Holt nezbývá si najít práci navečer, kdy je manžel už doma a může se postarat o děti. Té práce už není tolik a není nic moc placená....
Milá pisatelko, taky existuje možnost, že si můžete hlídat děti navzájem - já bych dítě samotné paní nesvěřila...to už radši budu otročit na soukromou školku, kde je záruka jakéhosi vzdělání. A pokud nemáte babičky, které Vám můžou též pomoci, asi nezbývá než čekat se založenýma rukama nebo si hold školku postavit vlastní.
Máte pravdu, že politici spí - školky řešit nemusí, protože mají vysoké platy a manželky můžou zůstat bez problémů doma nebo si můžou dovolit platit soukromé školky za statisíce....takže pokud se nebudete angažovat sama, asi školku tam, kde bydlíte nebudete mít a nebo se sama nerozšíří. A věřte, že i ty tři, čtyři tísíce můžou být i leckdy problém, když v obecních se platí měsíčně míň
 Horempádem 


Re: někdo je z laciného kraje 

(2.5.2009 13:05:49)
Amule, kdyby tu byla volná soukr školka, tak jí beru hned a všemi deseti, i na to školkovné bych nějak vydělala, abych nemusela čekat na běžnou MŠ nebo jak jiné maminky říkají, nezabírala místo těm, které to potřebují víc než já~d~ (protože přijít tímto o práci je malý důvod). Jenže v našem okrese prostě nejsou , je jich málo a i když některé nehorázně drahé, tak plně obsazené. Asi tam budu pro příště hlásit ještě nenarozené dítě, když už třeba budu vědět datum porodu~t~ abych si nemusela připadat jak blb, když chci malou dát do MŠ~x~
 Myss 


u nas problem vubec neni 

(2.5.2009 23:53:26)
jsem vetsiho mesta a problem nebyl pred tremi lety ani ted.Mame dokonce dve skolky vedle sebe a ty se perou o deti,vymysleji ruzne propagace pred zapisem,dny otevrenych dveri,jen aby si rodice pro sve deti vybrali prave tu jejich skolku.
 Horempádem 


Re: u nas problem vubec neni 

(2.5.2009 23:59:24)
Dasa, gratuluju~R^
 Monika,3 děti 


není to tak jednoduché 

(3.5.2009 8:04:04)
dobrý den. Už se pár týdnů snažím podobnou mikroškolku založit. Ale je to hodně o penízích a dalších možnostech. Ovšem ani v menším městě není možné se školným v soukromé školce dostat pod 5 tis./měs., pokud město nechce nijak dotovat provoz. Pokud musím zaplatit měsíčně alespoň jednu učitelku se všemi soc. a zdr. pojištěními a nájem min.12tis/měs. Kde jsou ještě náklady na provoz? A tak řeším jiný problém, budou to vůbec matky ochotny dát? S kým mluvím a má děti, tak jen kroutí hlavou, že je to strašně moc. Přitom ve městě je převis dětí více jak 200.
 Horempádem 


Re: není to tak jednoduché 

(3.5.2009 8:47:24)
Moniko, já vím, je to těžké, už začínám chápat, že maminek, jako jsem já, ochotných zaplatit i vyšší částku, jen abych se dostala zpět do práce, je málo. Přesto ti přeji, aby se ti tvůj plán vydařil a možná i to město ti pomohlo. Protože převis dětí je i jejich starost. Zkusila bych na ně více apelovat, třeba změní názor.~x~
 Jíťa 
  • 

Re: není to tak jednoduché 

(9.5.2009 20:14:06)
Souhlasím. Maminky nejsou schopné tolik platit - tedy ty, co nebydlí ve větším městě.
Z mého čistého platu 8 tis. (za plný úvazek) musím dát min. tisícovku měsíčně za dojíždění a pokud bych měla dát 4-5 tis. za školku, tak už bych dělala téměř zadarmo.
To je taky realita některých maminek!
 Jana038 


Školné v soukromé školce 

(3.5.2009 12:08:23)
Nevím, jak v jiných soukromých školkách, ale v té zdejší je školné poněkud dražší, než ony 3 - 4 tisíce: kopíruji přímo z jejich webových stránek:
Školkovné na jeden měsíc činí:

Typ programu
Cena

Dopolední program do 13:00 hod:
7 990 Kč
Odpolední program od 13:00 hod:
6 500 Kč
Celodenní program:
11 385 Kč
Celodenní program 3x týdně:
7 900 Kč
Celodenní program 2x týdně:
5 900 Kč
Program 3x týdně dopoledne:
5 500 Kč
Program 2x týdně dopoledne:
3 900 Kč
Občasné hlídání 1 hodina:
110 Kč

Hlavně ta částka, za celodenní program (myšleno od pondělí do pátku) - 11 385Kč. Ano, je to včetně stravného a částky za některé kroužky, ale pro leckterou rodinu je to částka příliš vysoká na to, aby si ji mohli dovolit zaplatit. Pro maminky, které se např. vracejí do zaměstnání na nějakou vyšší pozici, to ještě jde. Ale pro ženu, která by pracovala třeba jako prodavačka, to už je myslím moc...
A co se možnosti výběru délky RD týká, taky jsou jistá omezení. Já například jsem si vybrat nemohla - otěhotněla jsem krátce po ukončení platnosti smlouvy u jednoho zaměstnavatele, těhotnou (by) mě logicky nikdo nezaměstnal, ale že jsem těhotná jsem v době přihlášení se na Úřadu práce ještě nevěděla. A tak i přestože jsem podle původních pravidel měla "odpracované dny", nárok jsem podle nových pravidel měla jen na variantu 4letou. A ono by to asi ani jinak nešlo, než si zvolit tuhle možnost - dcera je narozená 28.3.2008. I kdybych ji chtěla do školky dát už od tří let, na 3 měsíce mi ji nevezmou (do prázdnin). Pak by byly dva měsíce prázdnin - kam s ní? Dva měsíce dovolené by mi v novém zaměstnání jistě nenáležely. Možná tak dva týdny. Manžel by se svou dovolenou taky nevystačil, nehledě na to, že by mu v práci ani neumožnili vyčerpat si ji v kuse. My, naštěstí, máme babičku, která v případě nutnosti si to v práci může zařídit tak, aby o prázdninách hlídat malou mohla. Je už v důchodu a na školní prázdniny ji zaměstnávat nechtějí, smlouvu má vždy jen na školní rok. Ale co mají dělat ti, kteří takovou babičku nemají?



 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Školné v soukromé školce 

(3.5.2009 21:57:07)
No tak to musím konstatovat, že dát tolik za školku, tak nemusím do té práce chodit a mám to na stejno. A to pracuji ve státní správě, když odečtu z platu jízdné, obědy, tak mi ještě pochybí :(
 RENATA + SYN 11 LET 


soukromá školka v Brně... 

(4.5.2009 11:18:55)
jsem učitelka v mš a přemýšlíme nad soukromou školkou s kamarádkou. Ale 4 tis za měsíc by u nás v Brně bylo málo...zařídit školku, platit nájem za prostory, zařídit je hračkami, stoly,lehátky, splnit všechny normy, předpisy, vrácení vložených peněz a ještě mít na živobytí... při 20 dětech - 80 000kč měsíčně je opravdu nereálné... Proto se do toho nikdo nepouští...Daly byste 6 000 u 4-5letých, u 2-3 letých třeba 8 000? V Brně s tímto poplatkem asi 5 školek již existuje, jsou plné, ale bude rodičů, kteří si to mohou dovolit více? Je li tu někdo z Brna - napište.
 Dajenka, 1 dítko 


Re: soukromá školka v Brně... 

(4.5.2009 12:44:21)
Jsme z Modřic. Staršího syna mi ještě vloni do státní školky v Modřicích coby tříročáka vzali. Letos by to zcela jistě nevyšlo. Za dva roky budu chtít do školky umístit mladšího syna. Můžu Ti říct, že bych 6-8000 za školné měsíčně dala už jen proto, abych mohla nastoupit do práce A nebyl by problém Šímu vozit do Brna. Asi bych později zvažovala, zda ho nepřemístit do Modřic, jakmile by ho vzali. Ale možná taky ne, když bych byla se školkou spokojená. Nejpalčivější je asi právě problém tří a čtyřletých dětí.
Měla bych pro Tebe možná námět na přemýšlení. Ve Frýdku funguje školka s denním stacionářem pro nemocné děti a rekonvalescenty. Prostě když dítko onemocní (rozuměj běžné respirační onemocnění, virózy), ze školky pro něj dojedou autem. Disponují místností pro nemocné a uzdravující se děti, kde školené zdravotní sestřičky ve spolupráci s dětskou lékařkou dětem dávají inhalace, míčkují apod. Večer pak dítko zavezou zase domů, takže rodiče nemusí vytáčet zaměstnavatele opakovanými paragrafy. Super. Kolik tahle sranda stojí nevím, rodiče si za to připlácejí (za nemocné dítě), ale jinak je ta školka státní, takže příspěvek od rodičů je nicneříkající všimné, uvážíme-li náklady.
Navíc v této školce nejsou pro kuchařky problém děti s alergiemi, diabetici apod.
 Jana, dcera 5 let, syn 4 měsíce 
  • 

Re: soukromá školka v Brně... 

(4.5.2009 21:38:28)
Dobrý den,
já budu hledat soukromou školku pro syna od jeho 2 let , tj. od ledna 2011 v okolí Židenic. 6-8 tisíc mi přijde mnoho, v Brně je dokonce jedna Montessori školka , kde je školné něco přes dva tisíce. Pro mne jsou 3-4 tisíce přijatelné na třídu s 20 dětmi. Pokud bych syna musela v těch dvou letech dávat do nějakého dražšího zařízení, tak ho dám po roce do normální školky. Domnívám se, že v Brně právě chybí něco mezi těmi drahými osmitisícovými školkami a normálními poměrně dost nekvalitními školkami.
 Madlaaaa 


Re: soukromá školka v Brně... 

(4.5.2009 22:14:44)
Mám syna, narozeného v únoru 2007. Do školky by měl nastoupit v únoru 2010. Do státní školky nereálné, máme pořadové číslo 38, brali 16 dětí, takže mi ho vezmou nejspíš až jako 5letého. Do práce bych měla nastoupit v jeho 3 letech. Protože pracuji v rodinné firmě, mohu očekávat trochu ohledy, ale maximum je, že budu chodit na 4 hod denně místo 8 hodin. Začala jsem se tedy v Brně ohlížet po školkách soukromých. V jedné mám místo přislíbeno na příští školní rok tj, od podzimu 2010, ale bez záruky. školka je od nás ale přes celé Brno, cesta mimo dopr. špičku trvá půl hodiny, tj. denně minimálně hodinu dojíždění, ale to je optimistický odhad, budou to tak 1,5-2 hodiny.
V další soukromé školce mám přislíbeno místo také, ale školné zde činí cca 7 tis na dopoledne, ale syn bude muset nastoupit již v září 2009.
Školku, kde by mi dítě umístili od února, nejlépe na 4-5hod denně jsem nenašla. Samozřejmě bych byla ochotné platit celodenní školkovné.
 Horempádem 


Soukromé školky...soukromá zařízení typu Rodinné centrum-hlídání dětí 

(4.5.2009 22:50:46)
Holky a právě to je to, proč jsem se rozhodla jednu takovou založit. Nebude to klasická MŠ, ale prostě Rodinné centrum, které bude nabízet hlídání dětí, které nebyly přijaty k docházce do MŠ. Tj děti od 3 do 4 let, tak aby maminkám bylo umožněno nastoupit do práce alespoň na zkrácený úvazek,nebo třeba si mohly někde přivydělávat, než dítka do klasické MŠ nastoupí. Uvidíme jak se zadaří, start zatím vypadá nadějně. Určo budu průběžně informovat, jak to vypadá a jak se mi daří. Pokud půjde MěÚ na ruku, tak v tom nevidím problém. Nabídli prostory i vstřícnost co se týká nájmu, tak uvidíme.
Určitě vám všem přeji, aby lidí, kteří s tím budou chtít něco dělat, se u vás taky pár našlo. Ovšem chce to co nejmíň klacků pod nohy. Pokud se to začne dělat ne pro kšeft, ale pro udržení chodu a pro dobrou věc, tak to nebude od věci~x~
 chůva profík 


Re: Soukromé školky...soukromá zařízení typu Rodinné centrum-hlídání dětí 

(3.4.2011 22:48:45)
Prosím, dejte mi zprávu, jak se Vám to po roce práce celé daří, chystáme se spustit zde v ČB něco podobného a trochu jsem skeptická, asi mám malou reklamu nebo není období zlomu, obešly jsme školky, lékárny, některé dětské lékaře, máme webovky www.bigbabiesclub.cz, ale zatím rodiče vyčkávají s předběžnou rezervací míst..., chtěla bych pak ve spolupráci s dalšími matkami - profi chůvami a zdr. sestřičkami, učitelkami MŠ (všechny bez šance na zkrácený úvazek) spustit lesní školku, sama mám dítě s handicapem, druhé je naštěstí fit, potřebuji trochu povzbudit, a také vítáme rady ze všech stran. Pronajali jste si prostor dříve než jste si byly jisté, že ho naplníte dětmi, abyste utahli zpočátku alespoň nájemné a režii?
děkuji za zprávu
Vlaďka
 RENATA + SYN 11 LET 


soukromá školka 

(4.5.2009 11:25:47)
Přemýšlím s kamarádkou o soukromé školce v Brně. Za 4 tis. je to ale nereálné. Mají li se zaplatit náklady na energie, pronájem budovy, zařízení (stoly, židle, lehátka, skříně, hračky),splácet dluhy a ze zbytku žít... musely by 2-3 letí platit 8 000 a 4-5 letí 6 000. Jsou to maminky ochotné a schopné? Je zde asi 5 školek s těmito cenami, a jsou plné, ale kde vzít jistotu, že budou tuto službu využívat další?
 Dajenka, 1 dítko 


Re: soukromá školka 

(4.5.2009 12:49:52)
V Modřicích je postižených maminek nejméně třicet, po Brně mnohem více. Toho bych se nebála. Ještě pořád se skoro rodí na chodbě pro nedostatek míst. Když se dobře zavedete, najdete si klientelu i po odeznění toho babyboomu
 RENATA + SYN 11 LET 


Re: soukromá školka 

(6.5.2009 23:12:28)
my ji chtěli dělat někde Královo Pole - Řečkovice, tam jsou skoro stovky dětí bez MŠ - mě ted končí v červnu v MŠ smlouva, ale kámoška neví - bojí se, aby neopustila místo a za 10 let nebylo dětí zas málo. Přemýšlím, že bych od července, či září doma hlídala tak 3 děti mezi 2 - 4 lety... bydlím v novostavbě, před domem jsou 2 hřiště, syn je celý den ve škole či kroužcích...
 Horempádem 


Re: soukromá školka 

(7.5.2009 0:03:54)
Renato, já taky přemýšlela, co když nápor dětí odezní...
Jdu už do toho s tím, že po pár letech může být po všem, nebo díky tomu, že to nebude jen miniškolka, ale i Mateřské centrum se v běhu udrží a popřípadě se k tomu přidají i jiné činnosti.
 Balumba 


Re: soukromá školka 

(7.5.2009 14:37:44)
Ono zřídit novou školku, sic jenom soukromou není nic jednoduchého.Nejen,že problém je ve financích, ale hodně tomu brání Hygiena. Ta má své předpisy a těch se striktně drží.
V našem okolí asi před rokem založili v DDM miniškoličku, což umožnilo dostat se malým dětem do kolektivu a maminky měli na pár hodin možnost si něco vyřídit. DDM nemá většinou dopoledne žádné kroužky,takže je volná kapacita i lidé. Jen se upravila jedna velká místnost jako herna, kde si děti hrají, malují,...Na starosti vše má jedna skvělá paní,která před pár lety vystudovala pajdák. Program je dopoledne obdobný jak ve školce, přivítání,básničky, malování, hraní, možnost využít keramickou dílnu v DDM, ... No pokud by tu měli i tělocvičnu,jistě by ji využili. V hlídání dětí paní vypomáhají buď další ped. pracovníci z DDM nebo studenky z pajdáku. Jelikož se jedná spíše o hlídací službu, tedy není zajištěno stravování, děti si přinesou svačinku a jídlo, na oběd si je rodiče většinou vyzvedávají. Pokud se stane,že dítě musí zůstat i po obědě (zatím to nebylo tak časté),musí mít oběd sebou, které mu paní ohřeje. Z důvodu,že se děti stravují z vlastních zdrojů, odpadají tu velké nároky Hygieny.
A platba? Maminky si koupí pernamentku, z které se odečítají hodiny. Cena hlídání přijde tak na 40 - 60 Kč na hod, jelikož na tyto děti dotace není, tak musí přispět maminky sami.
PROČ NEVYUŽÍT DDM ČI CENTER VOLNÉHO ČASU A DOMLUVIT SE NA PODOBNÉ SLUŽBĚ!!! Aktivní maminky nebo co nemáte problém něco vyřídit, proč to nezkusit navrhnout něco podobného ve svém okolí? V těchto centrech jsou pedagogičtí pracovníci, někteří vedou i kroužky pro děti školkového věku, takže zkušenosti mají,a dopoledne místo v místnostech je. Do začátku školního roku je času ještě dost na případné úpravy místností a vytvoření plánů.
 Horempádem 


Re: soukromá školka 

(7.5.2009 21:22:36)
Balumba, právě proto v našem městě něco podobného hodlám založit, už jsou v běhu základní věci. Hygiena má své podmínky, ale není nemožné je splnit. Začaly se mi na anketnku hlásit maminky a vesměs jsou ochotné tuto službu platit (rozumná cena okolo 50 Kč/hod) a jsou velice rády, že něco podobného v našem městečku vznikne. Myslím, že když se člověk odhodlá, tak to jde. Nebude to jednoduché, ale chce to výdrž. Pokud centrum vznikne a bude fungovat, tak budu jen ráda a budu vděčná, že jsem to nedělala nadarmo zadarmo~t~~x~
 Jana, dcera 5 let, syn 4 měsíce 
  • 

Re: soukromá školka 

(5.5.2009 9:02:37)
Zkuste si zjistit, jak je možné, že Montessori školka na Lesné má školné pouze něco přes 2 tis. Těch 8 tisíc je prostě moc.
 RENATA + SYN 11 LET 


Re: soukromá školka 

(7.5.2009 0:15:27)
školka vznikla jako první v republice - v roce 1990 jako soukromá a za pakatel si na počátku její majitelka zakoupila veškeré zařízení, myslím i budovu... Dnes jsou tam 3 učitelky na 40 dětí, ktré platí 2 500 měcíčně, tedy 100 000měsíčně, z čehož pozaplacení energií a výplat jistě paní ředitelce - majitelce i dost zbude...navíc každý rok, jak se píše i na stránkách této MŠ se musí zaplatit 2 000 na opravu školky a nákup hraček navíc, což dělá 80 000 kč...ale zkus k tomu připočítat nájem za několik místností, nákup zařízení, opravu budovy a přestavbu na
 Zuzka 2 děti 
  • 

směju se od ucha k uchu 

(4.5.2009 11:42:25)
Je to strašná sranda věřím, že to pilotici udělali jen aby se mohli nasmát s pytlíkem chipsů nad těmito diskuzemi. Moudří pánové zasáhli a legračně všechno vymysleli tak, že pokud se vám dítě nenarodilo zrovna v srpnu a v srpnu vám tedy nekončí rodičák či ten "vyšší rodičák" budete docela dlouho jak bez přídavků tak bez práce. Protože děti se berou do školky v záři. Pokud chcete výjimku přes rok, měly byste mít práci a v tom příjde pan zaměstnavatel a řekne... má te školku? Škytnete "ne" ... hmmm tak až budete mít školku naschle. Tak jdete do školky .... hmmmmm tak až budete zaměstnaná ( a to nepočítám maminky co si dělají praxi, co chtějí pracovat variabilně třeba na dohodu, nebo mají živnosťák) tak příjďte a možná..... tak lítáte tam a zpět. Pak se jdete poptat na úřad co a jak v době, než bude moci dítě být ve školce, bude-li to štěstí. "Hmm víte ono se to počítá zpětně a jestli že jste v loňském roce měla příjem takový a makový ( to myslí rodičák) tak jeho pokles se projeví nejdříve za půl roku...." Jak v loňském roce? Já platím provoz bytu teď ne v loňském roce. Můj říká- aha takže ti dávají rodičák, pak ti ho vezmou a za půl roku se na to kouknou a řeknou no fakt tajdle už bude trochu v průseru, tak jí zas začnem něco dávat.... Přídavky totiž teď často nedostáváte k rodičovskému příspěvku a jejich nárok po vypršení rodičáku můžete nárokovat ( tedy jak kdo) v mém případě až za půl roku. Ne já nechci aby mi stát dotoval to že dělám při dvou dětech výšku a proto se neženu na osmihodinovou šichtu. Jen chci aby vytvořil podmínky, které umožní dělat v takových situacích co dělat můžu. A ty tady nejsou... úplně nevychytané...
 Horempádem 


Re: směju se od ucha k uchu 

(4.5.2009 12:49:43)
Zuzko, teď už se tomu taky směju~t~ Po tom, co jsem se to snažila horem spodem vyřešit jsem zjistila, že jsem vlastně "mimóň", že vůbec něco takového chci. ~t~ Stát to nezajímá, město nebo obec to taky nezajímá, školku už vůbec ne, protože ta se řídí státem a městem/obcí, mou práci to nezajímá, rodinu to sice zajímá, ale nemá řešení, v krámě je to taky nezajímá, kde vezmu na jídlo, hypotéku to taky nezajímá, kde vezmu na splátky, na ÚP je jim to taky šumák, zrovna tak na sociálce, vždyť to nejde z jejich kapsy...~y~~t~ Takže když to tak všechny okolo nezajímá, tak se prostě toto téma stává taky nezajímavým~t~

Komplexně všechny zainteresované instituce mi poslaly takový virtuální dopis:

"Milá maminko, pořídila jste si dítě? To je hezké. Protože jsme vám přidali na porodném a na rodičovských příspěvcích, tak bychom byli rádi, aby jste projevila větší vděčnost za tento populistický tah. Že jsme dopomohli ke skomírání sociálních služeb ve formě MŠ? Ale to není pravda, my jsme to překlopili na obce a města, ti se teď starají, tam se obracejte. Že se starají špatně? No jo no, to už není náš problém. My jsme rádi, že budete se svým dítětem doma. My nestojíme o to, aby jste se o sebe postarala a vrátila se ke své práci. My chceme, aby jste si vyzkoušela i náš systém sociálních dávek, ten pane funguje a jak hezky. Že nám tím ucházejí vaše daně z příjmů? To nevadí, na nějaký ten schodeček pár miliard jsme si už zvykli a vaši spoluobčané taky, proč na tom něco měnit. Že budete diskriminovány v zaměstnání? Ale kdeže, kdejaký podnikatel uvítá mladou paní či slečnu, když bude vědět, že za dva tři roky mu odejde na mateřskou a pobude doma 10 let. To se přece vyplatí mít takové zaměstnance, podržet jim místečko a plateček.
Takže maminko, nevím na co si stěžujete. Buďte pěkně doma, sociální dávky vám musí stačit, konec konců i naše menšina z nich žije a docela dobře. Jestli chcete do práce, tak se postarejte jak chcete, od nás už nic nečekejte. My zase někdy příjdem s nějakým dobrým nápadem, ale až před volbami. Zase bude určitě dobrý a promyšlený, hlavně, že nás někdo , kdo tomu uvěří zvolí~t~~y~~t~
 Horempádem 


Re: směju se od ucha k uchu 

(4.5.2009 14:01:36)
Lorax ~R^~t~

Před chvílí jsem dostala šílený nápad, a to bych nebyla já, abych se o to alespoň nepokusila.

Zavolala jsem na město, zda nemají k pronájmu nějaký prostor, který by se dal využít jako miniškolka. Náhodou se jeden uvolní~t~ Nabídli mi ať se příjdu podívat. Pak jsem zavolala na živnostenský úřad a dostala vyčerpávající info o tom, co mě čeká a jaké jsou možnosti založení živnosti. Pak jsem dostala kontakt na hygienu a tam mi dají info, co se týká hygienických podmínek, pošlou mi to na majl.

Na ŽÚ mi paní poradila, že bude lepší založit živnost volnou pro tyto účely, kde se tak nelpí na stravování, chození ven, výuce a hlavně na hygieně. Zkrátka předpokládám, že děti hlady neumřou (v jedné podobné školkce kam dcerka párkrát chodila to řešili donešeným jídlem od maminek, které pak přihřáli dětem), ven taky chodit budou a nějaký program se taky vymyslí (malování, cvíčo apod). Hygienicky vyhovujícím sociálním prostorem se prý míní minimálně 1 záchod pro max 10 osob a umývárna.

Paní z MěÚ mi řekla, že výše pronájmu se schvaluje a hledí se na to, k jakému účelu bude sloužit. Když jsem jí řekla o miniškolce, tak hodila úvahu, že není vyloučené, že město výjde vstříc. Vysvětlila jsem jí, že se mi jedná o děti mezi 3-4 lety, prostě ty, které se nedostanou v daný rok do MŠ a takto mohou překlenout plonkové období, než je přijmou.

Prostor je prý zrekonstruovaný, vím i o jakou budovu se jedná, mám jí cca 100 metrů od domu. Co se týká vybavení, tak nějaké tam je. Určo to bude chtít poschánět nějaké sponzouše ať už na dětský nábytek či hračky. Ale vím o místních firmách, které se tím zabývají, tak možná když uroním slzu. Když nepomůže slza, tak otevřu peněženku nooo~t~ Hřiště jsou pár metrů od budovy, ať už ta chráněná nebo nechráněná, do lesa kousek. Když k sobě najdu i nějakou zdr. sestřičku na výpomoc, tak by to šlo. Říkala jsem si max do 10ti dětí. O můj plat nejde, já podnikám a doufám že i nadále podnikat budu, uvidíme za co bude nájem a kam se vyšplhají náklady na onu výpomoc. No je toho ještě hodně....ale začátek by ušel~t~ Uvidíme. Hlavně uvidíme, jak se postaví město, jestli taky něco ucmrndne pro svoje obyvatelky maminky~d~

Tak mi držte palečky. Já vím, že mě humor přejde, ale nenchám se odradit~t~
 RENATA + SYN 11 LET 


Re: směju se od ucha k uchu 

(4.5.2009 14:23:58)
prosím tě, n z jakého jsi města... je to super, jsi akční... lepší než sestřičku bys měla, kdyby ses dala dohromady s učitelkou mš a měly jste dětí 20 a na celý den.... od 2,5 do 4 let....
 Horempádem 


Re: směju se od ucha k uchu 

(4.5.2009 20:18:52)
Renata a syn, no akční asi jo~t~, ale už mě to prostě dere, jak se každý bojí, nikdo nic nedělá, nikdo se o nic nepokusí...já byla jeden čas tím vším tak zdrchaná, že jsem nedokázala myslet na nic jiného,než na nesmyslnost všeho toho dění okolo MŠ. Ale ze zoufalství se občas rodí dobré nápady. Zvlášť já, když už se dobře nakrknu, tak to pak jde jak po másle~t~
Tady u nás , by se asi další MŠ nevyplatila. Navíc pro klasickou MŠ jsou moooc přísná pravidla a to bych asi sama nezvládla. Navíc by to stálo mnohem více plánování, než se zprvu zdá. Stačí, že jsem si teď hodila na papír, co je potřeba zařídit okolo skromného rodinného centra, které se bude zaobírat hlídáním dětí ve věkové kategorii 3 a 4 roky. Na živnostenským úřadě jsem ale narazila opravdu na dobrou paní, a nešetřila radami a podporou pro tento projekt. Navíc mi právě radila, abych to hodila na tu volnou živnost ne na vázanou, abychom nemuseli plnit tak přísná kriteria, která se vztahují ke klasickým MŠ. Ještě poznamenala, že se budou dít změny v legislativě, týkající se právě právní úpravy zákonů, tak aby se uvolnily a vytvořily pravidla pro hlídání dětí, tím myšleno jako živnost. Nyní je to složité, ale mělo by to nabýt jednoduchosti v tom, aby se zapláclo vzduchoprázdno v MŠ. Nyní je třeba potřeba, aby nad dětmi bdil zaměstnanec, který má zdravotnické, nebo pedagogické vzdělání a zdravotní kurz, absolvent záchranářeského kurzu apod. pak by to mělo být mírnější, předpokládá se, že by se utvořil nějaký systém vzdělávání, který by musel zakladatel takovéhoto zařízení absolvovat a proškolovat i takto své zaměstnance. Apod

Takže sama sobě držím palečky, aby jsem se někam dohrabala. Zkusím se ještě dohodnout s naším úřadem, zda by mi spolu s měsíčníkem, který vydávají nevydali i dotazníček pro maminky, abych si udělala obrázek, zdali se to vůbec vyplatí a bude o to zájem. Oslovit sponzory, nebo případné dodavatele, oslovit zájemce o práci v tomto zařízení atd atd atd...je toho moc, musím to všechno řádně sepsat, ať vím, co mě čeká~t~

Jak jsem ale řekla, zatím nic velkého prostě do 10 dětí, pak se uvidí. Nepočítám s žádným ziskem, budu ráda, když to bude životaschopné a vydělá si to na nájem, služby, zaměstnance a vybavení pro děti.~x~
 Věra K. ,dcera 4 1/2 roku 
  • 

Re: směju se od ucha k uchu 

(4.5.2009 21:21:06)
Je to super nápad!!! i já hledám školku pro svou již
4 a 1/2letou dcerku..ale bohužel..vypadá to že bude muset být doma ještě rok a snad ji vezmou na přes rok jako předškoláka..je to hrozné, ale bydlíme na vesnici a možností jako ve velkých městech tu teda moc není.Každopádně držím palce at se ti to povede a "uspokojíš" alespon tech dalších 10 maminek z těch tisíců ve stejné situaci jako jsem já.
 RENATA + SYN 11 LET 


Re: směju se od ucha k uchu 

(6.5.2009 22:56:46)
takže jenom na dopoledne, třeba od 7 do 13h? A kolik bys potřebovala za dítě, aby to fungovalo, už jsi to spočítala?
 Horempádem 


Re: směju se od ucha k uchu 

(7.5.2009 0:01:46)
Renata a syn, spočítané to zatím není, odvíjí se od toho spousty věcí. Za poslední tři dny jsem se snažila získat co nejvíce info o možnostech fungování takovéhoto centra spojeného s hlídáním dětí. Cena bude klesat nebo stoupat podle toho, kolik institucí či participujících osob se do toho zapojí. Pokud se zapojí město, sponzoři (zařízení prostor, vybavení pro děti), samotné maminky (přinesou třeba již nepotřebné hračky a různé dětské potřeby), pak bude cena velmi příznivá tipla bych si tak okolo 3 až 4 tis za jedno dítě, které by bylo hlídáno denně po celý měsíc (pokud by v centru bylo minimálně okolo 10 stálých dětí). Pokud někdo odpadne, bojím se ,že cena půjde mírně nahoru, ale o kolik, to v tuto chvíli nedokážu říci.
Je těžké v tuto chvíli o ceně spekulovat, každopádně se budu snažit, aby byla velmi příznivá.
Centrum může fungovat několika způsoby. Prvním z nich je, že bude fungovat jen jako miniškolka. Varianta samostatné miniškolky by byla ale nejdražší. Dobré by bylo, aby centrum fungovalo jako občanské združení (spadalo by pod Mateřská centra, jako taková). V tu chvíli by bylo pod záštitou této organizace a byl by tu jistý nárok přes město žádat o granty z ministerstva. Granty mohou být na vybavení, či na podporu nějaké činnosti. Podmínkou je, že musí fungovat pro podporu rodiny, tj. sdružování maminek, rodičů a jejich dětí, pořádání různých seminářů apod. Potom k němu je přidružena miniškolka, která bude jeho součástí, ale už ne jako občanské sdružení, ale jako volná živnost.
Ale jak říkám, pokud se to rozhodne podpořit město. Najde se dostatek sponzorů, kteří budou ochotni přispět nejen finančně, ale i nějakou potřebnou službou, či výrobky. Pokud maminky v rámci občanského sdružení se budou ochotny zapojit do fungování centra a hlavně provozu miniškolky, třeba tím, že na dvě hodiny denně některá z nich půjde s dětmi ven, nebo vypomůže při nějakých zájmových činnostech s dětmi. Pomůžou tak k tomu, aby nemuselo být zaměstnáno tolik pracovnic na plný úvazek. Na 10 dětí stačí jen jedna, ovšem v případě, že tam někdo přes den na dvě či tři hodiny příjde pomoci. Ve výsledku to tedy bude znamenat náklady přijatelné pro maminku, která se rozhodne hlídací službu využít.

Je to všechno o lidech. Já jsem ochotná nad tím převzít záštitu a dát to do běhu, ale bez spolupráce ostatních k cíli dojdu, jen to bude asi za jinou cenu.

V tuto chvíli jsem dala do běhu anketku pro maminky, ze které získám základní info o tom, jak moc zde po této službě maminky touží~x~
 RENATA + SYN 11 LET 


Re: směju se od ucha k uchu 

(7.5.2009 0:20:08)
prosím, napiš mi pak, jak anketa dopadla...
 Horempádem 


Re: směju se od ucha k uchu 

(7.5.2009 0:30:16)
Co do prostor, zatím se mi nabízí pronájem komerčních prostor od města. Jde o to, že nájem se odvíjí od toho, jak se rada města dohodne. Musejí rozhodovat podle toho k jakému účelu bude prostor využíván. Kdyby pomohli třeba tím, že nebudou chtít nájemné. Nebo budou chtít rozumné nájemné a ne úhradu služeb (voda, energie apod), pak tomu taky hodně pomůžou. Uvidíme,nebudu předbíhat. Do vlastních prostor bych si zatím netroufla, uvidíme, až jak to půjde, pak se může popřemýšlet, zda se to vyplatí.
 Libuše H. 


Petice za zřízení MŠ 

(4.5.2009 16:59:39)
Najít školku pro dítě je někdy opravdu hrůza. Zvláště, bydlíte-li na vesnici vzdálenější od města. Budeme moc rádi za každou podporu a podpis v naší petici za zřízení školky, kterou jsme zveřejnili také na internetu: http://www.petice.net/skolka

Za každý podpis moc, moc děkujeme!!!!
 Xeni 


Skolka je socialni vymozenost 

(5.5.2009 12:33:35)
Myslim, ze dokud skolky a jesle nebudou, tak jako drive, dotovany statem z dani, tak jejich cena nemuze byt prijatelna. Cena 4 tis za dite je fakt smesna, nizsi cenna na kterou jsme byvali zvykli je z meho pohledu jiz neuveritelna, treba 1 tis kc mesicne apod.
Vzhledem k tomu, ze Cesi obdivuji Ameriku a vse cizi, vsechno co je doma neni moc dobre, vsichni nadavaji na placeni dani...tak vam napisu jak to chodi tady (Canada-Ontario-Toronto), protoze jestli budete pokracovat v kapitalistickem chodu, tak vas to drive ci pozdeji ceka:
Takze ja jsem s detmi doma protoze:
naklady na dite: kojenec - 70.00 cad/den, batole - 60.00/den, predskolak - 50.00 cad/den. Babysitting 12.00/hod
mesicne skolka 1400.00 cad, druzina 800.00 cad.
K tomu vsemu musite diteti donest, pleny, vlhcene ubrousky, stravu a piti. Ve skolce dostane max. snack jako je celer a mrkev, jogurt, dzus, susenky. Kojenci musite donest formuli - sunar.
I pri techto cenach je skolek nedostatek. Takze si lidi dovazeji nanny z Filipin. Bavila jsem se s jednou, bere 1.200 dolaru mesicne + ji zamestnavatel plne hradi ubytovani, stravu a metropas, coz je prukazka MHD. Zatim se stara o 1 dite, bude o 2, uklizi, pere, zda vari nevim. Zaroven je zamestnavatel neboli rodic zodpovedny za placeni zdravotniho pojisteni a veskere doklady spojene s tim, aby mohla pricestovat, pracovat a zit v Ontariu.
Na dotace skolkovneho maji narok pouze socialni pripady, rozvedene a svobodne matky, tem potom prispiva stat. Zakladni podminkou je ze vsak nesmite vlastnit vic nez 5 tis dolaru jako veskery majetek rodiny.

Vzhledem k tomu, ze Kanada neuznava vzdelani tak si zde mohu vydelat min. mzdu, coz je 6.50/hod cisteho, neboli mesicne 850.00 cisteho. Z toho je jasne, ze si nemohu dovolit ani druzinu pro dite, natoz nanny ci skolku.
Kdyz mi nekdo z Cech vypravi, ze je na materske dovolene a druhe dite je ve skolce za 1 az 2 tis mesicne, pripada mi to az neuveritelne. Ja tu jsem na vsechno sama, manzel v praci a jeste slysim jak jsem lina, ze nechodim ani do prace. Moje deti stoji za plotem skolky, rady by si hraly, ja bych taky nekdy uvitala aspon chvilku bez revu, ale platit 12 dolaru za dite/hodinu, je proste moc, doma by mi to neproslo.

Takze vam jen radim, aby jste se snazili byt socialnim statem, kde sice nejake dane zaplatite, ale pujde to treba na skolstvi, skolky a pod. My tu dane take platime, dokonce i zeny z materske, duchodci z penze, nedani se tu pouze pridavky na deti, jinak vsechno. Kdyz mate vyssi prijem, tak zaplatite i 40% dani a to co vam zbyde padne na najem a poplatky pojistovnam, benzin, auto. Maminky tu porodi, nakoji a pak treba leti roznaset noviny. Ja taky zkousela pracovat kdyz male bylo 6 mesicu. Manzel byl na vanocni dovolene, takze se staral o deti a ja cele dny v obchode. Za 2 tydny jsem si vydelala 460.00 dolaru cisteho a ty padly pro rodinu na antibiotika, protoze jsme vsichni dostali nejaky zapal plic. Upozornuji, ze v tom obchode jsem pracovala s horeckama 39 C, nadopovana praskama s vedomim, ze mi doma rve kojenec, ktery beze me odmita jist. Takze az se budete divat na nejaky americky film a budete zavidet, jak se tu mame dobre, tak verte, ze vetsine mistnich v realite se ani ve snu nezda o vymozenostech v socialni Evrope.
 magggi synáček z léta09 


Re: Skolka je socialni vymozenost 

(5.5.2009 12:59:58)
Tak k tomuhle už se nehodí nic jiného, než dodat slovníkem naší mládeže: No to je hhhustýýý!
Ano, někdo může namítnout, že nežijeme v Kanadě a máme svých problémů dost, ale je to poněkud krátkozraké.
Já v tom vidím jen potvrzení své teorie, kterou lze narazit téměř na všechno - že všude je něco fajn a něco špatně a lidi naprosto nejsou ochotní být alespoň symbolicky pokorní a vděční za jakékoli výhody.
Stížnosti jsou často na místě, nicméně místo brblání je třeba hledat jiné cesty, rozhlédnout se a zjistit, že jsme na tom ještě dobře...
Vždyť to od nás pochytí ty děti (viz nejnovější článek Děti jsou naše zrcadlo) a stráví taky půl života brbláním ~a~~:-D~n~~p~
 Horempádem 


Re: Skolka je socialni vymozenost 

(5.5.2009 14:28:15)
Magggi, proto jsem přestala brblat a začala zařizovat centrum pro hlídání dětí v našem městě.~t~
 Enty 


škola x školka 

(5.5.2009 22:08:19)
Naše městská část vyřešila problém šalamounsky. Na jedné škole zrušila II. stupeň, stejně bylo málo žáků, a místo něj vytvořila 3 třídy MŠ. Tedy nových 24 x 3 = 72 míst. Za pár let to vrátí do původního stavu. Jídelna je společná s I. stupněm, stejně tak venkovní hřiště, tělocvična ...
Jen investice do personálu. Asi tak, díky Praho 3.
 Horempádem 


Re: škola x školka 

(5.5.2009 23:36:37)
Enty...takhle by to asi tady šlo také, pokud vím z dostupných info, tak mají problém s obsazeností školy, dost žáků jim odchází (přestupuje) do jiného města, v současné době jim klesl počet žáků o 1/4. Takže by klíďo tu jednu nebo dvě třídy dočasně pro předškoláčky vyčlenit mohli. Jenže to by se muselo chtít že?~q~ Jsem ale ráda, že alespoň u vás přemýšlejí~x~
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: škola x školka 

(6.5.2009 9:20:32)
Jenže to bylo jen takové plivnutí v moři a rozhodně to nestačilo.
 Amina 
  • 

Re: škola x školka 

(6.5.2009 10:31:06)
Na tom je vidět, že je to všechno jen o lidech:-) Když se nechce, tak prostě nic není. Alespoň, že někde přemýšlejí.
Gratulace (a závist, jsme bez školky, protože cituji:..dítě není předškolák a matka pobírá rodičovský příspěvek na druhé dítě... U nás je bez školky 360 dětí rodičů, kteří jsou oba zaměstnaní. Taky by to chtělo někoho s mozkem.)
Amina
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: škola x školka 

(6.5.2009 13:39:00)
Amino,
jasně, v porovnání s obcema, kde nedělají vůbec nic, je ta dočasná školka zřízená v budově ZŠ pokrok. Ale z pohledu rodiče, kterému ani tam to dítě nevzali, je mi celkem šumák, jestli se navýšila kapacita o 75 míst někde, kde by jich bylo zapotřebí 200.
 Amina 
  • 

Re: škola x školka 

(6.5.2009 13:42:01)
Chápu, mě taky nějak nebere, že u nás teoreticky otevřou v lednu jednu novou třídu (pokud ovšem dá magistrát peníze - zatím je to jen přání paní ředitelky, myslím), když vím, že mé dítko se tam nevejde.
 vakat 


RD x školka, jesle 

(11.5.2009 9:59:24)
s článkem musím s menšími výhradami souhlasit. Nedávno jsem četla článek, kde bylo poukazováno na to, že není zájem o dvouletou RD a proto není nutné zvyšovat počet jeslí. Ale... proč o ní není zájem. Já vědět to, co dnes, tak si dvouletý rodičák taky nevyberu. Ač je dceři jen rok, už teď jsem zjišťovala možnosti umístění ve dvou letech do jeslí. Bohužel zjistění bylo děsivé... státní jesličky v blízkém okolí žádné a ceny soukromých začínají na 15 tisích za měsíc (při celodenní docházce) a to často bez jídla a půldenní docházka začíná na 10,5 tisích. Za tohoto stavu je úplně jedno, jestli nastoupím do práce a celou výplatu dám za jesle a nebo jestli budu rok doma bez jakéhokoliv příspěvku. Asi někde soudruzi z NDR udělali chybu :-). Hlavně nechápu krátkozrakost státu, který plno školek zrušil - prodal a teď se ohání finanční náročností na vybudování nových školek. Kdyby objekty školek pouze pronajal na dobu určitou, dnes by se nic stavět nemuselo a byly by alespoň částečně vyřešeny populační vlny, kterým se ani v budoucnu nazabrání.
 příliv 


možnost v Brně na Lesné 

(19.5.2009 13:16:51)
Podívejte se na stránky www.priliv.estranky.cz od září připravují malou miniškoličku - i to je možnost...
 Jana STejskalová, dvě děti 
  • 

normy pro nové školky 

(10.6.2010 21:54:56)
problém ve vzniku nových školek je hlavně v tom, že jsou hrozně přísné hygienické normy - pro spaní, stravování atd. proto je velmi nákladné takovou školku zřídit a vyběhat všechno není otázkou měsíce. proto dnes vzniká spousta miniškolek, které fungují jen dopoledne, bez oběda a svačina vlastní... ale to neřeší možnost nástupu do práce. ale pomůže "vaší" jedné třetině maminek...
také jako investiční záměr může být problém v návratnosti investic- je otázka, jak dlouho budou nové školky potřeba....
to je jen na vysvětlení, proč se dnes moc do nových školek celodenních nerado investuje.
 Helin 


Volné místo v MŠ v Brně - poradíte ??? 

(17.10.2010 23:33:37)
V místě trvalého bydliště mi syna nevzali. Existuje někde v Brně nebo okolí školka, o které víte, že má volná místa ? Problém je najít práci, ale ani to nevyřeší situaci, pokud nemám kde dítě umístit. Děkuji za info ;-)~x~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.