| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Cesta od pôrodnice domov

 Celkem 157 názorů.
 helena 
  • 

Žaba, 

(16.3.2009 9:09:47)
Toto je po prvýkrát, že čítam o domácom pôrode a viem si predstaviť, že by som si naňho trúfla. Naozaj pekný a myslím, že prospešný článok.

 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Žaba, 

(16.3.2009 10:34:47)
Žabo,
paráda ~R^ Po zodpovědné přípravě zaslouženě krásný porod ~;):-)
 lock 
  • 

Moc pěkný článek 

(16.3.2009 9:19:40)
Žábo, krásný článek! Jenom stejně jako ty, nechápu, proč nejde přirozeně a bez zásahů rodit i v porodnici? Má někdo nějaké vysvětlení? Proč zasahovat do porodu, když běží dobře? Proč provádět rutinně nástřih, když se mnohonásobně zvýší riziko dalšího natržení? Proč odnášet po porodu zcela zdravá miminka do inkubátoru?
Zdá se mi, že v tomto pořád dochází k nedorozumění mezi odbornou a laickou veřejností. Odborníci často argumentují tím, že přece mají vymalováno pastelovými barvami, dokonce mají i záclony v oknech a dostane se i na nějakou tu umělou kytku, takže není důvod rodit doma...když je v porodnici tak útulno. A sestry a doktoři se taky chovají lépe, takže přece není na co si stěžovat. A těm ženám, kterým je to málo, pak lékaři vzkážou, že jsou rozmazlené nezodpovědné hazardérky se životem vlastním i se životem miminka... Ale o to přece nejde! Jakákoliv pozitivní změna je fajn, ale proč zdravá žena, která chce rodit přirozeně bez jakýchkoliv zásahů do samotného porodu, bez manipulace stran polohy, podávaných léků, nástřihu atd. v porodnici zkrátka nemůže? Předpokládám, že i v tomto ohledu snad existují mezi českými porodnicemi čestné výjimky. Proč je tak těžké prosadit změny, které nikoho nic nestojí?
 Kaede 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 10:57:34)
Stojí. A hodně. Jeden by si totiž musel připustit, že většinu kariéry něco dělal sice s nejlepšími úmysly, ale špatně.
 Rezinka007 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 11:07:57)
No, já nevím, mnoho lékařů má otevřenou náruč pro novinky, rádo je zkouší, čte vědecké publikace, co se nového kde zlepšilo, jaký je na trhu nový kvalitní lék apod. Já nechápu, proč to samé nemohou dělat i porodníci.
 lock 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 11:53:21)
Není (obecně vzato) spíš problém v pocitu moci? Ve chvíli, kdy porodní proces kontroluje žena, lékař ztrácí své postavení, prestiž, důležitost...
 lock 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 12:22:30)
Mandelinko,
proč to rozčilování? Evidentně to tak, jak jsi to zažila ty, není všude. Navíc nejde jen o přítomnost nebo nepřítomnost lékaře... Nikdo tady přece netvrdí, že za všechno mohou lékaři nebo PA. Jasně přece z článku vyplývá, že chyba je i na straně rodiček, které se neobtěžují zjistit si informace o porodu, ve všem se spolehnou na personál porodnice, a pak se zhusta diví, že porod neproběhl, jak si představovaly.
 .Žaba 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 12:31:27)
Mandelinko, ak to chceš vedieť konkrétne, tak prvýkrát v Jilemnici a druhýkrát v Pardubiciach. Článok nie je o tom, že by som si sťažovala na lekárov, ale skor na zavedené nepružné procesy. A o tom, že keď to chce niekto inak, musí vyvinúť obrovské úsilie, a ani tak nie je isté, že to bude podľa jeho predstáv. Ano, v porodnici mi pomohli porodiť, ale nie PRIRODZENE porodiť. A o tom mi šlo.
 adelaide k. 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 12:38:27)
mandelinko, já nechápu jak můžeš říct že se dá v ČR rodit bez přítomnosti lékaře, jen s PA. Měla jsem vyvolávaný porod, vyšetřoval mě dr. co dvě hodiny, manžela pustili dovnitř tak pozdě, že stihl akorát přestřihnout pupeční šňůru.

...

Kecám ~;), ale takhle rodilo spoustu mých kamarádek. Opravdu jsi přesvědčená, že to neexistuje?
Tleskám tvojí porodce, že to umí. Kéž by to byl opravdu standard pro každou.
 Monča 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(23.3.2009 8:34:24)
Lehce závidím, já začla s jednou PA a skončila se 2xPA, 2x lékař, 3 medici, + manžel... Až moc lidí na můj vkus...
 10.5Libik12 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 13:08:18)
Jestli bereš doktory obecně jako uzurpátory moci, to tě fakt lituji, pokud tě někdy postihnou hemeroidy.

Zase se dostáváme k tomu, že poměrně legitimní konání domarodek je v odéru hlášek, při nichž se padá ze židle~t~
 lock 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 13:19:21)
Libiku,
jsem ráda, že se bavíš. Já po tvém příspěvku taky :) Rozhodně si nemyslím, že by lékaři byli uzurpátory moci. Ani jsem nic podobného jsem neměla na mysli. Otázka zněla, proč se lékaři-porodníci tak moc brání změnám, které je nic nestojí (nebudou kvůli tomu mít víc práce, více stresu...). Mluvíme o psychologické rovině. A v této rovině se tážu, jestli to nemůže mít souvislost s pocitem ztráty moci? Já to vážně nevím, proto to byla věta tázací (nikoliv oznamovací, jak sis jistě všimla).
 10.5Libik12 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 13:22:26)
Tvé vysvětlení nemění fakt, že předpokládáš, že moc je to hlavní, na co se doktor třese a v tom případě platí moje starost o tvou potenciální píštěl.~;)
 lock 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 13:29:22)
Ježišmarjá Libiku, ty to tam chceš vidět... no dobrá. Asi ti to nevymluvím. Co si teda myslíš ty? Už jsme tady vytáhly nechuť uznat, že něco dělají špatně, ztrátu moci... Já nevím, nějak jim nemůžu uvěřit, že všichni myslí jen a jen na naše dobro :) To by od některých praktik dávno ustoupili a ne se jich tak zarputila drželi...
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 13:33:34)
Libiku, nevim co studujes, ale nekdy z tvych prispevku mam pocit, ze neco ze socialnich ved. Pokud pri svym studiu narazis na Michela Foucaulta, zvlast jeho posledni texty, prijdes na to, ze to tak moc k smichu neni - zdravotni system v modernim statu je nastrojem kontroli a moci, nejenom pomoci.

Vedle otazek moci, ne od veci jsou otazky pravni a pravni kultury. Jak podelit se zodpovednosti mezi poskytovatelem pece a klientem. Spousta rutiny se kona pouze z pravnich a byrokratickych duvodu.
 10.5Libik12 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 13:46:41)
Cizinko, to, co říkáš platí nejen o zdravotním systému, proto se mi zdá zkreslující vydělovat právě doktory jako ty speciálně mocichtivé.
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 13:48:24)
Libiku, jiste ze je to tak. Ale tady nestala veta: Pouze lekarum jde o moc a predevsim o moc. Jen otazka "Nejde tady o moc?"~d~~d~~d~
 10.5Libik12 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 13:52:42)
Ale proč se na to ptát, když připustíme, že každému jde o moc.
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 13:55:51)
Libiku, protoze tohle vysvetleni nekazdemu napadne. A proto, ze v jinych oblastech jsou rutinni zpusoby, jak mocichtivosti branit, treba antimonopolni zakony, pravo na advokata a tak. V oblastech socialni a zdravotni pece klient je zatim velice bezmocny, v porovnani.
 lock 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 14:05:02)
Libiku, na můj vkus docela nepřípustně zevšeobecňuješ. A navíc vyvozuješ, že kdo nepočítá s takovou prostopravdou, jako například, že jde všem o moc, je podle tebe setsakramentsky mimo. Sakra, asi se budu muset smířit s tím, že jsem poněkud naivní...
 10.5Libik12 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 15:28:49)
Lock, snaha o podíl na moci je všeobecná, to není zevšeobecňování. Moc je výkonným nástrojem legitimního násilí, ovšem chrání před nelegitimním. Moc v zásadě není sprosté slovo a chceš ji ty, já, domarodky i doktoři~;)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 16:06:09)
ale ne každý má tak velké pole ji zneužívat, jako určité profese. Například jako lékaři.
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 14:03:06)
Na druhou stranu, proč by oni nechtěli být speciálně mocichtiví? Obzvlášť, když se toho dá tak snadno dosahovat? Kdo by nepodlehl ve jménu vlastního blaha? Podléhali jsme 40 let. Zdraví je blaho nejvyšší......
Proč ne?
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 15:39:28)
To bylo skutečně obsahem " posledních Foucaultových textů " ?
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 15:55:10)
Kili,
Ano, mezi jinym.
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 17:18:05)
tak to nevím, které Foucoultovy texty máte na mysli, resp. kterého Foucoulta máte na mysli. Jestli Michela, který zemřel před nějakými pětadvaceti lety, pak jeho poslední texty byly o něčem úplně jiném, totiž o samé podstatě jeho filosofického náhledu na svět. Ono není lehké přebrodit se z dialektického materialismu do jeho nějakých modifikací a pak odmítat poststrukturalismus jako vlastní, když jím dílo kypí, poznamenáno vlivem Sartra a zejména Marxe, a to ani za zástěrkou antiselekce. Většinou se nad tím filosof zamýšlí na konci života v posledních textech a to je Foucoultův případ.
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 17:29:09)
Kili, nevim ktery Foucoulta mas na mysli ty, ja ale FoucAulta, a samozrejme Michela, jak to stoji v mem prispevku Libikovi. Svuj koncept biomoci M.F. vybrousil obzvlast ke konci zivota, i presto, ze cely zivot bylo to pro nej klicovym pojmem v jeho filosofii.
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 17:41:42)
no, já Foucoulta příliš neprožívám, takže si až tak jist nejsem, nahlédnu do knihovny časem, nicméně
řád „epistémé“, jako souhrnu diskurzivní praxe určité doby a diskurz jako prostředek k prosazení moci (pojem bio-moc), která utváří vědění a společenský řád, patří právě k jeho prvotinám. Tak jak tak se mi jeví Váš pokus o aplikaci jeho postojů jako nepochopení díla, vztaženého zejména k vědění, vědomí a k rozumu jako spontánními mutacemi transformovaného subjektu. Věc moci tu má úplně jiný rozměr v úplně jiné rovině, než kterou jste nastínila
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 17:50:49)
Je videt, Kili, ze neprozivas, ani nevis, jak se pise jeho jmeno. (Tak jak pises by se vyslovoval Fuku~t~)

Kdo z nas chape Foucaulta spravne bylo by na dlouhou debatu. Zrejme jsi schopny rict, ze sam Foucault nevedel, jak diskurs ovlada socialni skutecnost, kdyz si myslis, ze nejde rict, ze zdravotnickemu systemu (ktereho diskurzy Foucault analyzoval) a modernim statum jeho postrednictvim nejde o kontrolu a moc.
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 18:12:58)
Nojo, stane se, pražská povídací kafárna se možná připletla do mysli jednu chvíli, nikoli pokaždé, jak jsem se přesvědčil. Jak by se to četlo nevím, je mi to jedno, franštinu neovládám.

Já jsem snad řekl (a/nebo napsal) že zdravotnickému systému a státům nejde o kontrolu a moc ?

Já jsem nepsal nic o špatném chápání Foucaulta, já ho nechápu docela dost. Nicméně řeč byla o tom, zda Vámi zmíněné patří k jeho posledním textům, jak jste napsala. Já mám za to, že k prvotinám, ale jak jsem psal, podívám se časem do knihovny.

Foucault věděl, jak diskurz ovládá sociální skutečnost? Vy považujete společenský řád za sociální skutečnost ? A který zdravotnický systém Foucault analysoval ?

Hlavně že zásadní problém je špatné užití jedné samohlásky. Říkám tomu skotom obecného chápání.
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 18:18:53)
Kili,

"Já jsem snad řekl (a/nebo napsal) že zdravotnickému systému a státům nejde o kontrolu a moc ?"

Napsal jsi, ze Foucault o tom nepise, podle tveho.

"Já jsem nepsal nic o špatném chápání Foucaulta, já ho nechápu docela dost. Nicméně řeč byla o tom, zda Vámi zmíněné patří k jeho posledním textům, jak jste napsala. Já mám za to, že k prvotinám, ale jak jsem psal, podívám se časem do knihovny."

Podivej se.

"Foucault věděl, jak diskurz ovládá sociální skutečnost?"

No, dost to vysvetloval, jak socialni svet vznika ze spusobu, jak o nem se mluvi.
"Vy považujete společenský řád za sociální skutečnost ?"

Historicky aktualizovany spolecensky rad je socialni skutecnost. Co jineho?

"A který zdravotnický systém Foucault analysoval ?"

Vsechny historicke evropske, a to v aspektech, kdyz mely do cineni s rasou, silenstvim (psychickou nemoci) a sexualitou.
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 18:29:40)
- Váš problém je, že předjímáte. Nenapsal jsem, že o tom nepíše, ale že jde o jiný rozměr v jiné rovině, než v jaké Vy toto aplikujete.

- patří (o bio-moci) k prvotinám

- uvědomujete si vůbec - ve vztahu k oněm "änalysovaným" (silné slovo) zdravotnickým systémům - kdy Foucault žil a kdy umřel ?

No, pro dnešek mi stačilo. Naznačila jste způsob, jakým chápete věcí.

 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 18:37:35)
Kili,

Jak vis, jakou rovinu jsem mela na mysli? Jestli nekdo predjima, zrejme to jsi ty.

Co se zmenilo od doby, kdyz zil Foucault? Ani nevis, kolik sociologu foucaultovsky rozebira soucasny svet. Jeho nahled nebo metodologicka inspirace je pouzitelna. Stejne jako jeho zamereni na "soukromou a osobni" rovinu v otazkach svobody a mocenske manipulace.

"- patří (o bio-moci) k prvotinám" tuhle poznamku nechapu a proto nevim jak odpovedet.


"No, pro dnešek mi stačilo. Naznačila jste způsob, jakým chápete věcí."

Pro mne jiz davno jasny tvuj postoj k diskusem, takze byvam rada po kazde, kdyz koncis.
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 18:45:57)
- onu rovinu jste ilustrovala dostatečně

- sociology, zřejmě na rozdíl od Vás, nepočítám

- já říkám, že Vámi prvně zmíněné není v posledních
Foucaultových textech, ale v prvotinách

- nikdo než Vy sama Vás nenutí reagovat na mé texty, chápu, že jste ráda, když zůstanete jen s těmi, kteří Vaše dílčí znalosti mají za božské
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 18:58:28)
"onu rovinu jste ilustrovala dostatečně"

Cim jsem ilustrovala onu rovinu, kdyz jsem odkazala Libika na texty M.F.???

"- sociology, zřejmě na rozdíl od Vás, nepočítám"

Ja jsem se ptala, co se zmenilo, zeby Foucaultovy nahled nebyl aktualni?

"- já říkám, že Vámi prvně zmíněné není v posledních
Foucaultových textech, ale v prvotinách"

Ja vsak nerikam, ze biomoc a biopolitika nebyla temata pro M.F. i v prvotinach, ale ze vybrousil tyhle koncepty v prubehu zivota stale vice. Dejiny sexuality, kde koncept je rozvinuty je jeho pozdnejsi dilo, v zadnem pripade ne prvotina. Cyklus Zrozeni biopolitiky byl jeden z poslednich prednaskovych cyklu.

"- nikdo než Vy sama Vás nenutí reagovat na mé texty, chápu, že jste ráda, když zůstanete jen s těmi, kteří Vaše dílčí znalosti mají za božské" - nenuti, povazuji za normalni odpovedet. Ale je velmi tezko diskutovat s nekym, kdo zada nepredjimat, ale sam diskutuje s bubakem ve sve hlave, lpi na presnosti pri tom ma potize formulovat svoje myslenky jasne a hlavne je velice hadavy...
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 19:27:25)
tak nediskutujte, už jsem psal, že mi pro dnešek stačilo, Vám to ovšem nestačí, protože - jak jste se správně popsala - chcete se hádat a tak pořád píšete dál to své, bude to nejspíše fakt tím bubákem
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 19:31:44)
kili, to nebude tim bubakem v me hlave, jen tim ze stale zbyva co upresnit. Myslim hola a overitelna fakta. Dejiny sexuality a Prednasky jsou dila pozdniho Foucaulta (prednasky vlastne posledni), a ty jsi nesouhlasil se mnou drive, nez jsem stihla nebo prilezitost cokoliv upresnit, takze ty jsi nesouhlasil s bubakem ~d~
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 21:57:08)
Cizinka :
" Libiku, nevim co studujes, ale nekdy z tvych prispevku mam pocit, ze neco ze socialnich ved. Pokud pri svym studiu narazis na Michela Foucaulta, zvlast jeho posledni texty, prijdes na to, ze to tak moc k smichu neni - zdravotni system v modernim statu je nastrojem kontroli a moci, nejenom pomoci.

Vedle otazek moci, ne od veci jsou otazky pravni a pravni kultury. Jak podelit se zodpovednosti mezi poskytovatelem pece a klientem. Spousta rutiny se kona pouze z pravnich a byrokratickych duvodu. "

Kili :

" to je skutečně obsahem posledních Foucaultových textů ? "

Cizinka :
"Ano mezi jinými"


No comment.



 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 22:00:46)
No a co, kili? S cim konkretne nesouhlasis v teto vete a na zaklade ceho?

Podle tve prestavy o dilu Foucaulta jsi cetl ty jeho prvotiny, nejspis Archeologii vedeni.

Ja Libikovi chtela doporucit Zrozeni biopolitiky (nebo nevim jak se jmenuje cesky preklad, kazdopadne jeho prednasky). A mluvi se tam temer doslova o tom, o cem jsem psala Libikovi. Na jake rovine jsem ani nespecifikovala.

 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 22:07:09)
NO COMMENT
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 22:11:04)
Pokud teda, kili... neinterpretujes ten dalsi odstavec o pravu a pravni kulture jako pokracovani o foucaultovi a moci.

To snad ne? Prece tam hned na zacatku pisu, ze vedle otazky moci (a tim padem s otazkou moci a tematem foucaultem se loucim). To neni pokracovani o foucaultovi, to je navrat k tematu, proc se tak tezko prosazuje prirozeny porod, to jest tema, ktera se pod timto clankem probirala.
 marta 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 8:21:45)
nedá mi to....ale tohle musím napsat. Uplně jste mi cizinko připomněla mého tříletého syna jak dupe a kříčí jááááááá máááááám pravdu. Jste neuvěřitelně arogantní a po přečtení těchto příspěvku jste to jen a jen potvrdila. Pokud s vámi někdo nesouhlasí má okamžitě "bubáka v hlavě" že. A abych vám ušetřila psaní já ho tam mám taky
 Rapiti 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 8:33:14)
A syna umlčíte, protože jste větší, místo abyste se zamyslela, jestli náhodou opravdu nemá pravdu? Hmmm...~a~
 Marta 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 8:56:41)
Ale, ale ,ale......a kdopak tady psal,že ho umlčím?????? Já mám opravdu dojem, že jsem narazila na jasnovidce.Nepokoušejte se prosím, vydedukovat z mého příspěvku co tam není. (pokud mi můj syn přinese bílého pejska a tvrdí, že je zelený.....Vy by jste s ním souhlasila?)

Omlouvám se za naprosto nevhodný příspěvek do diskuze o porodech.
 adelaide k. 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 10:44:13)
Marto, a projev kiliho se to jebí jako o.k.? Tam nevidíš aroganci a potřebu dělat z druhého hlupáka?
 adelaide k. 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 10:50:19)
ehm, píšu jak tatar, na druhé půlce obrazovky sleduje syn pohádky a už mám z toho tiky :-)

...se ti jeví...
 Rapiti 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 11:18:04)
Cizinka, ale nic takového netvrdí.

Budu li to aplikovat na dialog cizinka x kili, vypadalo by to asi takto:
Dítě: Mami, venku houkají policajti.
Matka: To nejsou policajti, to jsou hasiči.
Dítě: Jsou to policajti, podívej.
Matka: Nejsou, takhle vždycky houkali hasiči.
Dítě: Jsou to policajti, podívej.
Matka: Nikam se koukat nebudu, takhle houkají hasiči a hotovo.
Nepřipustí možnost, že dítě má pravdu a z okna se prostě nepodívá.

Stejně tak kili si mele svou, že on je doktor a žádné studie a důkazy ho nezajímají. Tak to vidím já a sleduji kiliho už dlouho. Na dotazy neodpovídá konstruktivně, spíš záměrně napíše něco úplně jiného. Když něco tvrdí, vzápětí to popře, atd. ~a~
 simona, 3děti 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:00:51)
Rapiti, teda nevím jak ty, ale pokud si moje děti něco vydupávají (viz příměr Marty), postupuji tak, že se jich v klidu ptám, co je za problém, co by tedy potřebovaly aby se tolik nezlobily (často je jejich vztek díky tomu, že se neumí vyjádřit), je to prostor pro dialog (pokud už ke vztekání dojde a nevyřešíme to před tím). no a způsob cizinčiného projevu je podobný, akorát tam nedochází k tomu dialogu, ale z její strany. prostě není ochotna a schopna se věcně o tématu bavit bez emocí aniž by se nekryla svými pečlivě naučenými výzkumy. už dřív jsem psala že mi myšlenka domporodu (tedy spíše ambulantního porodu, ten bych si zvolila ráda) nedělá žádný problém, ano souhlasím s možností volby, každý ať si rodí kde chce. ale problém mám se způsobem, jaký je tu na těchto diskusích prezentován. takže ještě jednou - souhlasím s obsahem, ale vadí mi způsob jeho prezentace, a troufnu si tvrdit že to tak bude mít hodně dalších přispěvovatelů (ale výzkum na to fakt nemám :)))
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:05:16)
Je to opravdu zajimavy postreh simono: az na to, ze zde s kilim se nebavime o domaporodech ale o jednom francouzkym filozofovi. Opravdu je videt, kdo tady cte peclive a snazi se o diskusi tim, ze se snazi pochopit, o co lidi bavi~t~~t~~t~
 simona, 3děti 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:09:48)
reagovala jsem na Martin příspěvek, psala jsem obecně, už jsem to chtěla napsat i včera. o čem ses bavila s kilim je mi jedno, na to jsem nereagovala. vadí ti kritika? i když myšlená upřímně a nijak zle?
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:16:14)
Simono, kritika mne nevadi. Vadi mne nespravedlnost. Pokud chces podporit Martu, ze v diskusi s kilim jsem nekde arogantni a dupam jako dite, musis tu diskusi precist. Jsem v ni jedina, ktera vazne se snazi pochopit, co kilimu vadi v tom, co pisu o Foucaultovi.

Pokud jde o tvoji kritiku moje strategie obhajoby prirozeneho porodu: ja neznam relevantnejsi argument pro zdravotnicke tema na OBECNE ROVINE, nez vysledky lekarskeho vyzkumu. Co jineho by bylo? Mi vazne jde o to, ze prirozeny porod je vyzkousena, bezpecna a efektivni metoda v porodnictvi, ne otazka, kde a jak musi rodit kazda. Pokud nekdo ma problem s tim, ze se ty vyzkumy si vyhledat, posoudit ci nejak smysluplne s nimi diskutovat - to je jeho problem, vazne ne muj.
 simona, 3děti 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:27:13)
cizinko, tak znova, o čem diskutuješ s kilim je mi jedno, tvůj první odstavec je zbytečný. už jsem to psala.

ad přiroz.porod - relevantní výzkumy ti neberu a naopak obdivuju že je opravdu pečlivě znáš, a umíš v diskusích používat. nemám problém si výzkumy hledat, ale při 3dětech a zaměstnání na to fakt nemám ani čas ani chuť - a tady je prostor pro tebe, abys mi jejich závěry podala, což také činíš, ale způsob tvého podání zdá se mi poněkud nešťastný :) to už jsem ale taky psala, nebereš v potaz moje argumenty a meleš si svou.

takže to shrnu ještě jednou, o co mi jde: s tvým názorem v podstatě souhlasím, nedělá mi problém. ale kdybys je prezentovala trochu jemněji, s větší nadsázkou (nebo nadhledem, vyber si), s větší tolerancí. pak bych ráda souhlasila. jde o to, prodat svoje znalosti (v tvém případě hluboké znalosti, což se mi líbí), prodat i svoji zkušenost (není nad to), naučit se trochu asertivity.
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:36:31)
Simono, muzu ti pozadat stejne uprimne? Cti prosim, co pisu. Mezi zde pritomnymi sympatizantkami prirozeneho porodu neni osoba, ktera by byla tolerantnejsi vsem moznym volbam mista a zpusobu porodu. Snad jsem jedina z toho nazoroveho tabora, kterou najdes aktivne zapojenou v diskusich o pravu na CS dle prani. Ty mne zadas o toleranci a pochopeni???

Co se tyka vyzkumu: ve vzdelane spolecnosti uplne staci, kdyz clovek nemluvi o tom co nevi, a neprosazuje netolerantni nazor o jine skupine lidi, ktery nemuze dokazat. Pozadat o takovou vzdelanou ohleduplnost ve spolecnosti, kde jiz 200 let skolni dochazka je povinna, neni moc. Konec koncu, zvladaji to i sousede, kteri jsou na tom se vzdelanim stejne, a to i presto, ze kazdy opravdu nestuduje vyzkumy. Staci si zeptat: co vim a jak to vim, a podle toho koregovat razance sveho projevu.
 simona, 3děti 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:37:36)
omlouvám se musím běžet k nemocným dětem, dočtu později, pak budu i reagovat.
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:11:17)
Simono, Marto, ona mj. diskuse s kilim má svá specifika. Pokud se hlouběji začtete, určitě je odhalíte. Ta specifika má taková diskuse nejen v podobě Cizinka x kili, ale i v podobě kili x..........kdokoliv.
 simona, 3děti 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:17:29)
Graine já tomu rozumím, ale cizinka tak reaguje i na ostatní, ne jen na kiliho. oba dva mají o tomto oboru jistě lecos načteno, můžou spolu debatovat na jiné úrovni, než nezdravotník který se hodiny nevěnuje tomu že studuje dostupnou literaturu a související výzkumy. tam by se mi líbil trochu jiný přístup. protože chtě nechtě, cizinka se chová jako spousta těch, které kritizuje (arogantní doktoři...). znovu tedy, tady nejde ani tak o obsah, ale o formu jeho projevu.
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:26:47)
Ale jdi, Simono, ja s clovekem vzdy se bavim tim tonem, ktery si objedna. Pokud nekdo je arogantni, agresivni a netolerantni vuci nejake skupine nebo osobe, nebo jen umineny ve svem nazoru, ze o svetu se smi vymyslet cokoliv a zadne argumenty neplati, jak s nim jednat? Zadat toleranci a akceptovani netolerantnich nazoru (jako napriklad "domarodickam jde o pohodli, ne o svoje dite. Damarodicky jsou hazardeerky, je to muj nazor, nikdo mi to nevymluvi") je ponekud absurdni. Kdyz takovy clovek zacina kopat kolem sobe proto, ze je pozadan o relevantni argumenty, koho je to problem? Toho, kdo pozadal, nebo toho, ze byl pozadan? Svoboda neni privilegium, svoboda patri ke vsem, a proto hazet beznymi netolerantnimi vykrikami a nesnazit se ani zajimat se, zda jsou podlozene, a pri tom apelovat na svoji svobodu a pravo na nazor, je ponekud komicky, ne?
 simona, 3děti 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:36:36)
Ale jdi, Simono, ja s clovekem vzdy se bavim tim tonem, ktery si objedna. Pokud nekdo je arogantni, agresivni a netolerantni vuci nejake skupine nebo osobe, nebo jen umineny ve svem nazoru, ze o svetu se smi vymyslet cokoliv a zadne argumenty neplati, jak s nim jednat? Zadat toleranci a akceptovani netolerantnich nazoru (jako napriklad "domarodickam jde o pohodli, ne o svoje dite. Damarodicky jsou hazardeerky, je to muj nazor, nikdo mi to nevymluvi") je ponekud absurdni. Kdyz takovy clovek zacina kopat kolem sobe proto, ze je pozadan o relevantni argumenty, koho je to problem? Toho, kdo pozadal, nebo toho, ze byl pozadan? Svoboda neni privilegium, svoboda patri ke vsem, a proto hazet beznymi netolerantnimi vykrikami a nesnazit se ani zajimat se, zda jsou podlozene, a pri tom apelovat na svoji svobodu a pravo na nazor, je ponekud komicky, ne?

jestli reaguješ na diskusi s kilim, tam mám stejný názor.
ale zkus pochopit onu většinu, která píše o domporodu jako o hazardérství. spoustu let to tu prostě bylo tak a nejinak (porodnice, porod se musí vytrpět...), lidé s lékařem neuměli argumentovat, báli se prosadit a slepě důvěřovali, tak to prostě chvíli trvá než se lidé naučí to dělat jinak, než pochopí že za svoje zdraví odpovídají především oni. jejich první reakce je prostě "jsi hazardér, nejde ti o miminko ale o tebe...". je to v nás, a musíme to postupně odbourat. ale tady je právě prostor pro tebe, abys řekla "je mi líto že si to myslíš, no šlo by to ale i jinak, kromě toho že to dokazují i příslušné výzkumy, tak mám i vlastní zkušenost".
je to možná na tvůj vkus příliš měkkosrdcaté, ale mnoho maminek by na to slyšelo a bylo by ochotné si o tomhle problému zjistit víc.
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 10:07:36)
Simono,

Myslim, ze nikdo z nas nema v zajmu mavat cervenym hadrem. Ja se snazim - snazim se, ne vzdy to jde, clovek nekdy podleha emocem, a kazdy ma svoje slabe misto, ktera ho drazdi - argumentovat vecne a podrazdenost prekousnout. Vycerpannost, a obrovske naklady na cas, ktere zminuje Grainne, je moje slabost. Ja jsem hodne krat prisla na to, ze je jista kategorie lidi, s kterymi neumim. Treba jsou lidi, kteri vubec nesnasi, kdyz s nimi nekdo nesouhlasi, nesouhlas berou jako utok. Pro mne nesouhlas, vecny nesouhlas se mi zda normalni, bavi mne to s nekym se poustet do debaty. Treba ty pises, ze predlozit odkaz vyzkumy, muze byt brano jako urazka. No ja nevim, nemelo by, melo by byt brano jako argument. Ja bych to vse jiz hodne dlouho ponechala nekomu, kdo to umi lepe. A hodne dlouho pro cilene diskuse si vyhledavam pouze ty inteligentnejsi diskuterky, ktere se pod argumentem nezhrouti. Ale kdyz mne nejake nicky vyhledavaji sami, a ukradou nasledne mi cely vecer, kdyz jim pokusim se odpovedet, vis, mne to take mrzi. Zebys pro spravedlnost pokarala je take?
 simona, 3děti 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 0:06:24)
cizinko děkuju za odpověď. ohl toho, že předkládání výzkumů může být bráno jako urážka - to jsem nikde nenapsala, znovu jsem si projela svoje příspěvky jestli jsem náhodou něco neformulovala blbě, ale fakt sorry, to ode mě nezaznělo. to mi problém nedělá a vidím to jako přínosné, akorát bych ty odkazy podala trochu jemněji, toť vše. připouštím že si je nebudu sama aktivně vyhledávat ve volném čase, kterého je málo, ale pokud mi je někdo předloží v pro mě relevantní a zajímavé diskusi, ráda se na ně podívám.

už dopol jsem také psala, že si tvého úsilí vážím, je vidět že hodně studuješ. jsem také ráda žes mi osvětlila proč tak komunikuješ, v podstatě mi o tohle šlo, když totiž mám možnost pochopit proč se tak vyjadřuješ, snáze se mi pak tvoje argumenty přijímají (nebo obecně - když byl ve škole nerudný, ale výborný učitel, znalý ve svěm oboru, trvalo mi chvíli než jsem byla ochotna a schopna přijmout jeho způsob argumentace, a bud se to podařilo nebo ne, ale většinou to chtělo čas. důležité ale pro mě bylo zjistit, proč se oním drsnějším způsobem vyjadřuje - třeba to byla únava z praxe, něco se stalo doma...).

píšeš že si pro diskuse vyhledáváš "inteligentnější" nicky - rozumím co tím myslíš. ale ty sama konkr na kiliho reaguješ, kdybys ho nechala vyšumět do ztracena a nereagovala, protože chápu že taková diskuse vysiluje, on by nepokračoval. úsudek si pak každý udělá sám.
ale jinak chápu že na takové ty výkřiky typu "doma bych nikdy nerodila, jste hazardéři" reagovat smysl nemá, k diskusi otevřené nejsou. ani já nemám ráda výroky typu "kdybych rodila doma, moje dítě by umřelo" - přijdou mi jako zevšeobecňování, neznáme konkrétní situaci a nelze z toho nic uvozovat. třeba ano, třeba ne. na tyhle příspěvky také nereaguju, na to nemám co říct. reaguju na tvoje příspěvky protože tam o diskusi stojím.

také se nechci hádat, i já mám ráda věcnou diskusi, ať už s věcně podloženými fakty nebo bez nich. konkrétně za tuhle naši diskusi jsem ráda, pomohlo mi to tě trošku pochopit.


 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 8:18:59)
Simono, je pravda, ze jsi nepsala primo, ze vyzkum muze byt bran jako urazka. Jsem to zjednodusila dle sve praxe: je jista kategorie lidi (mene vzdelani, linnejsi) kteri obecne argumenty, potrebujici vzdelani a prace berou podrazdene. Kdyz zacinaji kopat kolem sebe, nejen ja, ale i dalsi diskutujici na nej reaguji "nejemne", cili ironicky.

Mozna to "jemneji" myslis trochu chapave manipulativnosti. Ja vim, ze nektere nicky, ktere maji o hodne razantnejsi postoje a nazory nez ja, "strci si oponenta do kapsy" prave takovym tim chapavym postojem. Vis, je to otazka vkusu. Nektere lidi ta manipulativnost "zkorumpuje", nektere naopak pobouri (treba mne osobne vadi, kdyz mne nekdo chce slovne "podplatit", nikoliv presvedcit na racionalni a vecne urovni. Myslim, ze se doplnujeme.

Co se tyka kiliho, a podobnych nicku, kteri jsou schopni ztravit dny a tydny po te, co udelaly chybu - v tehle (a predchozich diskusech) slo o faktickych znalostech. Kili by si to vyresil, jestli by byl ochotny ztravit 3 min. na vygooglovani se bibliografie Foucaulta, kde by zjistil, ze posledni titulky opravdu jsou o vecech, ktere doporucila jsem prostudovat Libikovi. Mohl to take vyresit kouknutim na jakykoliv filozoficky nebo sociologicky slovnik. Volil jinou cestu - ztrapnit se predstiranim, ze vi neco, co nevi. Jeho volba. Je mi lito casu, lito prostoru, ktery se zaplnuje prispevkami, ktere nejsou pro nikoho jineho zajimavi, ale vis, je to volba kiliho, jak si verejne prezentuje. Ja nemam duvod odstoupit, a uznat, ze jeho vymysly o tom, co a o cem psal M.F. ke konci zivota jsou platny. Ano, ctenar udela si zaver sam.
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 12:04:38)
Vidím, že jsem předmětem Vašich příspěvků a že Váš zájem o věc je zájmem osobní podjatosti. Taky způsob. Pokud Vy sháníte argumenty googlováním, Vaše věc. Filosofie je tak trochu mé hobby, Foucaulta jsem docela četl, jakkoli to není, jak se říká, má krev. A tak nepotřebuju googlit, abych věděl, kdy se čím zabýval, ba proč a jaký byl vývoj jeho náhledů a tak i jaký je obsah jeho prací. Nepotřebuji nic předstírat, je mi naprosto lhostejné, co Vy si o mně myslíte a co o mně, skryta v anonymitě, píšete.

Čtenář si samozřejmě učiní závěr a vybere si, jaho věc. Většina lidí nečte kdeco a když jim Vy právě Vaším způsobem podáváte jakési útržky informací, které zabalíte do hávu jediné možné pravdy, pak Vám na ten lep lecko sedne. Kdo jen trochu hlouběji chápe souvislosti, pozná hned, jak jste povrchní a jak atomistické je Vaše vidění světa. Ohromení dají na Vás a poznají Vaše fabulování až ve chvíli, kdy se jim to vymstí, což se jistě vždy stát nemusí.

Fines coronant opera.


 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 12:34:30)
Ne, kili, neni to zajmem osobni podjatosti, zde polozena otazka, proc s tebou se vubec bavim.

Takze ty s hlubokou znalosti a zodpovedne tvrdis, ze poslednich 14 let sveho zivota, kdyz prednases na College de France, Foucault nic neprednesl o biomoci a biopolitice, a vse, co mel k tomu tematu rict, bylo v jeho prvotinach, a nebylo co bych doporucovala Libikovi z jeho poslednich textu?

Opravdu smekam pred tvoji odvahou blafovat. Nejaka Marta urcite se najde, kdera ti poplaca po ramenu. Vis, ze ctenar nikdy nebude jednotny v nazorech. Ja jen stojim o prizen te vzdelanejsi casti.
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 12:45:52)
Netvrdím nic takového, co píšete. Řeč byla o tom - a přesně jsem se prvně na právě to ptal - zda ona předmětná věc je obsahem posledních F. textů. Poslední F. texty byly o něčem úplně jiném a ani se mu ony v nich vyjádřené myšlenky nepodařilo dokončit.

Vzdělaná část dovede odlišit význam pojmů "poslední texty" a "vůbec nic za posledních 14 let". To je ode mne k Vašemu vykrucování vše, na Vaše fabulace už reagovat nemíním.


 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 12:53:15)
Ale nelzi, Kili, psal jsi, ze o biomoci M.F. psal spise v prvotinach. Jeste jednou: ani Dejiny Sexuality, ani prednasky na C. de F. nejsou prvotiny.

Zjisti si datum zminene prednasky: jen odvazne do toho, najdi si podrobnou bibliografii.

Co se Foucaultovi podarilo, je opravdu vec nazoru, a bez pochyby mu povedlo se otevrit tema o novem prostoru moci, ktery je ovladam prave systemami zdravotnictvi.

Elegantne couvnout je vzdy lepsi nez ztrapnit se dokonale. ~j~
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 13:03:56)
Haha Kili, vis co je sranda? Ty jsi pry tak veci znaly, ze nepotrebujes googlovat, ale vse tvoje znalosti, na zaklade kterych jsi se mnou nesouhlasil, nasla jsem v strucne ve Wikipaedii.

Porovnejme, text Wikipaedie:

"Ve svých prvních textech Foucault zkoumá řád „epistémé“, která je vymezena jako souhrn diskurzivní praxe určité doby. Diskurz se podle něj ukazuje jako prostředek k prosazení moci (pojem bio-moc), která utváří vědění, společenský řád i individuální pochopení. Moc je podle něj nadlidským faktorem. Rozum je v jeho podání subjekt, který se transformuje sám od sebe na základě náhodných mutací."

Tvuj polemicky prispevek:
"řád „epistémé“, jako souhrnu diskurzivní praxe určité doby a diskurz jako prostředek k prosazení moci (pojem bio-moc), která utváří vědění a společenský řád, patří právě k jeho prvotinám. Tak jak tak se mi jeví Váš pokus o aplikaci jeho postojů jako nepochopení díla, vztaženého zejména k vědění, vědomí a k rozumu jako spontánními mutacemi transformovaného subjektu. Věc moci tu má úplně jiný rozměr v úplně jiné rovině, než kterou jste nastínila"

Vrta mne hlavou, proc jsi pripsal tam to "patri jeho prvotinam". O Epistemach M.F. skutecne pise v prvotinach - v Archeologii vedeni. Biomoc (jak muzes vycist i ve Wikipaedii) je pojem, vybrouseny pozdeji, ty prvotiny jsi tam napsal svevolne.

Kili, ja znam M. F. alespon tolik, abych mohla o nim se vyjadrovat vlastnimi slovami. ~j~
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 13:09:47)
Fabulujete. Má otázka zněla jasně , zda skutečně v posledních textech, Vaše odpověď byla ano.
Lze to tu ve vláknu snadno dohledat.

Poslední texty jsou o něčem zcela jiném, zůstaly nedokončené, F. zemřel. To je skutečnost, nikoli názor. Couvejte si vesele dál, třeba i elegantně.

 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 13:28:59)
Ne, kili, ve vlaknu da se najit nekolik krat zopakovane tohle:

16.3.2009 18:45:57 kili
Re: Moc pěkný článek
[...]

- já říkám, že Vámi prvně zmíněné není v posledních
Foucaultových textech, ale v prvotinách

[...]

Neni prednaska text? Co je posledni, je to docela siroky pojem, kdyz je v pluralu. Podle mne, i Dejiny sexuality. Je to jeho posledni vydana kniha.
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 13:45:05)
jste fabulátorka, Vaše couvání příliš elegantní není. Citujete až následné texty bez souvislosti. Můj první vstup byl v 15.39 a ptal jsem se, zda Vámi uvedené je skutečně obsahem posledních Foucaultových textů. Vy jste v 15.55 odpověděla, že ano.

Kniha není poslední text.

 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 13:50:13)
Kili, tak pro zvlast nechapaveho: kniha je posledni velka publikace, prednasky "Zrozeni biopolitiky" (1978) jsou celkem pravem nazyvany poslednimi dilami (v pluralu). Posledni texty v pluralu neni nejposlednejsi text, pokud chces na to stavit svoji smesnou pravdu. A tvoje blaboly o prvotinach a svevolne poopraveni vycucu z wikipaedie neni fabulace.
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 13:50:45)
1978-79, pardon
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:12:06)
Pro zvláště nechápavou ( furt dokola ) : napsala jste poslední texty, nikoli poslední knihy. Na rozdíl od Vás si pravdu nepřivlastňuji.
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:13:37)
Kili, PREDNASKY je take TEXT. A Texty v pluralu, je zahrnuje.
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:00:14)
A abychom byli presni, v 15.55. jsem odpovedela nikoliv "Ano.", ale "Ano, mezi jinym".~;)~t~
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:02:04)
A mimochodem, kili, necouvam, nemam proc. Jen jsem ti nabidla cestu, kterou neumis: zklapnout vcas, dokud vsichni zucastneni jeste nevali se smichy.
 kili 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:17:20)
couváte nebo uhýváte, to je celkem jedno, citujete úmyslně a účelově od věci.

Jste si stále jista, že předmětná věc, na kterou jsem se ptal, je skutečně obsahem posledních Foucaultových textů ?

Vysvětlivka : pojem text označuje jakékoliv uskupení slov, které dohromady tvoří nějakou výpověď
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:22:31)
Ano, kili, mezi jinymi, jak jsem jiz psala, a posledni texty chapu jako posledni verejne publikace - Dejiny sexuality a prednazky. Pokud "vec" je ta veta, vztahujici se k Foucaultovi v mem prispevku k Libikovi, a pak vse nasledujici, co jsem o tomto autorovi psala. Autorizuji to~;).
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:33:45)
Simono, já ti sice rozumím, ale na druhou stranu - beru v potaz Cizinčino obrovské úsilí a to nejen v otázce porodu doma, ale především v otázce pomoci ženám, které zažily porodní trauma a v úsilí, aby ho zažívalo co nejméně dalších žen. Mnohdy to jsou bolestmé záležitosti a člověk, pokud se problematice věnuje a třeba jako Cizinka tomu věnuje celé dlouhé měsíce a roky, je to úsilí vyčerpávající.
Stále dokola přitom naráží na onu zmiňovanou aroganci z druhé strany, neschopnost připustit svobodu volby, neschopnost uznat věcné, vědeckými studiemi doložené argumenty, neschopnost pochopit, že rodící žena není loutkou v rukou lékařů.....nemá smysl pokračovat, je toho hodně a lze to v diskuzích dohledat a ještě rozšířit.
To by skutečně musela být svatá, aby tu a tam nesklouzla k ostřejšímu výrazu a ostatním komunikačním prostředkům, které tu odsuzuješ, nehledě na to, že někdy je to to jediné, na co druhá strana reaguje a lze teprve potom rozvést věcnou diskuzi - kdy protistrana pochopí, že oponent se nenechá ukřičet, že je nutné vést věcnou diskuzi, založenou na argumentech, které jsou skutečně doložené jediným možným způsobem - vědeckými studiemi.
Je i pochopitelné, že zdravotníci, ať už PA, nebo lékaři to vidí neradi, někdo sahá do jejich výsostných vod. U Cizinky neuspějí tím, že sem vrhnou tu a tam latinský výraz a očekávají úklon. Když někomu prokážeš, že nezná poslední výzkumy a trendy ve své profesi, stěží můžeš očekávat nadšení z jeho strany.
 Tulka 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 9:41:23)
Napsala jsi to hezky Grainne,k tomu se přidávám~R^
 simona, 3děti 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 23:40:11)
Graine, rozumím. myslím že jsem pochopila proč cizinka mluví jak mluví. už dopol jsem napsala že si jejího úsilí při shromažďování relevantních info a prosazování možností volby porodu vážím, je jasné že dělá kus práce. ono možná problém je i ten, že tyhle diskuse berou maminky jako výměnu zkušeností, sbírají rady a porady a nečekají, že se dostanou do odborné diskuse o vhodnosti klystýru, a tady je samozřejmě pak na místě dát odkaz na doplnující info vč výzkumů. nechtěla jsem rozpoutat ostrou debatu, chtěla jsem jen zjistit proč cizinka mluví tak jak mluví.
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 8:46:33)
Marto, asi nechapes, v jakem smyslu tady mluvim o "bubakovi v hlave" s kterym kili diskutuje. V tom tez, jak kili mluvi o predjimani. Kdyz clovek necte, a nesnazi se pochopit co partner v diskusi pise a mysli, ale vymysli si jeho myslenky.

Na rozdil od kiliho, ja se snazim pochopit, s cim a proc kili nesouhlasi. Ty tomu rozumis? Prece ja doporucila Libikovi zajimavy sociologicky-filozoficky text o biomoci.

Kili na to, ze
1) Foucault o biomoci pise spise v prvotinach. Coz snadne overitelne neni pravda. Pise i tam, ale koncept vybrousil a zformuloval teprve v Dejinach sexuality.

2) Anez jsem mela prilezitost cokoliv vysvetlovat, kili mi napsal: " Tak jak tak se mi jeví Váš pokus o aplikaci jeho postojů jako nepochopení díla, vztaženého zejména k vědění, vědomí a k rozumu jako spontánními mutacemi transformovaného subjektu." Jak nekdo muze soudit z jedne abstraktni vety, zda dilu rozumim, nebo nerozumim, a vubec co o nej vim? Neni to arogance, a neobjednava se kili takovym zpusobem diskuse ten tvrdsi ton sam? Kdyz nekoho popichnes takhle, jiste oponent bude se snazit dokazat, ze to jsi ty, ktery tomu vubec nerozumi, a navic se plete ve vsem, co se diskutovaneho autora tyka.
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 13:28:22)
Nebude to čistě náhodou jen typicky mužský postoj k věci, že "oni to umí líp"? Tak je na místě tlačit, přesvědčovat a informovat, že ženská prostě rodí většinou líp, než chlap.
Lékařky nechávám stranou, ty přebírají svůj postoj od mužských kolegů, koneckonců, přišly už k hotovému. Nu a pro ty "nevětšinové" ženy, kterým se porod vymyká ze schopností - ano, ať fungují ti, kteří dokážou pomoci tam, kde matička příroda a schopnosti ženy selhávají.
 Smíšek 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 19:47:14)
Nedá se nereagovat. Proč se doktoři brání změnám, které je nic nestojí? Cha cha, protože mají zodpovědnost za dva a víc životů najednou a na krku právníky a policajty, když se něco po... Tohle věčné kňourání komu kdy píchli vodu a oholili pindu je už fakt šílené. Dokážete si vážit třeba toho, že můžete porodit v čistotě, teple a mít kolem sebe lidi, kteří se vám snaží pomoct?
 Tulka 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 20:05:08)
To zní vážně logicky.Takže na západ od našich hranic rodí ženy ve špíně a zimě a doktorům na nich nezáleží?Být vděčná za teplo~t~,to snad ani nemyslíš vážně.Ještě jsi měla napsat,že máme co jíst.~a~
 lock 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 21:03:55)
Takže když někdo po lékaři nechce pomoc (v situaci, kdy zaplaťpánbůh žádnou nepotřebuje), má být vděčný, že mu to není umožněno??? Ach tak, to mě vážně nenapadlo :) Taky úhel pohledu...
 cizinka1 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 21:09:07)
lock, meli by te dat nekam do studena a spiny, urcite bys se rozmyslela takovou drzost, odmitat jejich peci a pomoc~j~~k~
 lock 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 21:18:15)
Cizinko, díky za podporu :) Někdy debata nečekaně zklouzne i takovýmto absurditám :)
 lock 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 21:20:08)
oprava: samozřejmě SKLOUZNE, ne zklouzne...
 Bellana 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 21:25:02)
Smíšku, já jsem si teda u domácího porodu zatopila ~l~
Dokonce máme doma relativně ... ehm ... čisto ~t~
Nu, já věděla, že když sem juknu, že se pobavím.
 zuzini 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 21:37:15)
~t~~t~~t~ To tu ještě nebylo
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 22:13:47)
Ne, Smíšku, opravdu si toho nevážím, není to totiž zadarmo, takže to není z pouhé lásky k bližnímu, někdo se tím prostě živí a já bych uvítala, kdyby se mnou spolupracoval, protože pořád mám pocit, že se mně to týká, včetně těch popsaných výkonů. Fakt si vděčností na zadek nekecám.

Jsou i jiné profese, zachraňující životy a nikde je neslyším povykovat o vděčnosti, přesto, že nesou stejnou odpovědnost, včetně té vůči zákonům.
 10.5Libik12 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 23:43:56)
Grainne, fajn, přesto si myslím, že rodičky z Ugandy by vděčné byly. Blbky tupé, co nechápou.
 Sylvie 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 7:05:43)
Grainne, fajn, přesto si myslím, že rodičky z Ugandy by vděčné byly. Blbky tupé, co nechápou.

Heh, Libiku, máš pocit, že by české domarodky postrádaly čisto a teplo? I za tu odbornou pomoc jsou vděčné, pokud ji seženou ~d~ Blbky tupé, co domácí porody na civilizované úrovni srovnávají s porody v afrických chýších ~y~









Dokážete si vážit třeba toho, že můžete porodit v čistotě, teple a mít kolem sebe lidi, kteří se vám snaží pomoct?
 Sylvie 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 7:06:52)
Eh, chybka se vloudila, ten spodní odstaveček byl okopírovaný od smíška, abych měla před očima, o čem že je tu řeč... a zapomněla jsem ho odmazat. Ale myslím, že na škodu to není ~;)
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 13:05:58)
Libik, no nevím jak ty, ale já se přesouvat za účelem porodu do Ugandy nemíním a skoro s jistotou předpokládám, že ani autorka zmíněného výroku (spíš výkřiku).
No ale až zbohatnu, slibuju, že vypravím na své náklady letadlo z Ugandy, plné budoucích rodiček do českých porodnic. Předpokládám, že si toho budou vážit, já jsem přece jenom zvyklá na určitý standart, který považuju za samozřejmý.
 10.5Libik12 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 13:12:21)
Autorka mohla právě přiletět z Ugandy a poznamenat, že není všude ve světě běžné se ofrňovat nad lékařskou péčí, to nevíš.
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 13:26:30)
Libik, no vždyť, já taky považuju za nespravedlivý, že si někdo může ofrňovat nos nad samozřejmostmi, jako je teplo a čisto - tedy my máme třeba doma obojí..... a někdo je nucen rodit v křoví.
Jenomže to čisto a teplo už máme docela dlouho a přišel čas se zase posunout o kousek dál. Fakt bych nerada viděla, kdyby to bylo směrem k Ugandě, ale ráda bych, aby to bylo směrem k té civilizovanější a tolerantnější části světa.
Proti tomu snad nelze nic namítat.
Jinak bude zítra rozhodovat městský soud v Praze, jestli české ženy můžou rodit někde jinde, než v porodnici a přiznávám, že možný negativní výsledek mě děsí, nikoliv z důvodu nedostatku tepla a čistoty, ale z důvodu možnosti, nebo nemožnosti rozhodovat o sobě.
 10.5Libik12 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 13:39:37)
Zítra bude rozhodovat městský soud o tom, jestli smí někdo rodit doma? To je blbost, ne?
 Sylvie 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:02:13)
Libiku, ne "doma", ale "někde jinde než v porodnici". V tomto případě konkrétně v porodním domě U čápa, který se už několik let marně snaží získat oficiální povolení k porodům ~d~

http://hn.ihned.cz/c3-35810820-500000_d-soud-rozhodne-kde-a-jak-se-smi-rodit
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:04:41)
Aha, Sylva mě předběhla.
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:05:42)
Sylvie, pardon, dneska stíhám číst každé druhé slovo.
 Sylvie 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:07:18)
~t~ Grainne, mně je to jedno, já slyším na obojí ~t~
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:17:52)
Sylvie, no, já teď jenom omdlívám hrůzou, aby mě někdo neobvinil z drzosti a já nevím ještě z čeho.....~t~
Snažím se nicky nekomolit, ale tu a tam se stane.
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(18.3.2009 14:03:57)
Libik, ne tak doslova, samozřejmě, ale myslím, že výsledek bude dost podstatný, počkej, zkusím najít odkaz.
 *Niki* 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 22:42:07)
Smíšku, kdybych potřebovala pomoc, já nebo moje dítě, tak bych lékařskou péči vyhledala a zda je tam teplo či čisto by mě asi nepálilo... ale já rodila a pomoc prostě nebyla potřeba, co už nadělám. Přece si kvůli tomu teplu a čistu tu komplikaci nevyrobím, že ~y~

U nás před porodem bylo jak ve špitále, nebo troufám si tvrdit, že ještě čistěji a útulněji - krom teda všech těch cizorodých bakterií a tak, zůstaly tam jen ty naše... ale vymydleno a zatopeno bylo a to bylo parné léto - holt, hnízdící instinkt se projevil naplno :-)

Ted už je u nás tak nějak normálně, aby si děti přirozenou imunitu pěstovaly... ~y~
 Grainne 


Re: Moc pěkný článek 

(16.3.2009 13:24:43)
Libik, jsem tvor, kterej je schopnej na hemoroidy i umřít, jen aby neskončil v rukou nepřítele.
U porodu by mě brzdil pocit, že já si tedy můžu svobodně umřít, ale na mém přežití je závislý další život, jsem tedy schopná přežít ledacos, bohužel se ta schopnost s věkem nějak zhoršuje a případě, že by se úplně náhodou "zadařilo", mám dilema, jestli jít rodit do nepřátelského tábora, hledat přátelský tábor - a kde, nebo porodit tiše ve své sluji.
Co v případě, že ve sluji to nepůjde? Nebylo by hezké, aby žádný tábor nebyl nepřátelský? Že takových je pořád dost a některé se navenek prezentují jako přátelské.
Já tu a tam i velmi vyhrocené názory chápu. Ne všichni se prostě vejdeme "do normy".
 Apačka Lapačka 


Porod vs. hemoroidy 

(16.3.2009 15:56:10)
Jen na okraj k tomu ponížení u hemoroidů. V loňském roce jsem rodila a můj otec byl na operaci s hemoroidy. Báli jsme se oba šíleně, byli jsme ve stejné nemocnici. Otce celou dobu oslovovali "pane docente", vše mu předem pečlivě vysvětlili, otec si pochvaloval trpělivou a uctivou péči veškerého lékařského personálu po celou dobu hospi.
Mě pan doktor při prvním vyšetření řekl: "Tak mamko, teď vás trochu potrápíme!", načež provedl Hamiltonův hmat. Proč neřekl "paní XY, teď bych chtěl udělat Hamiltonův hmat?" Otec by asi nebyl tak nadšený, kdyby mu řekli: "Trenky dolů, prdelko, teď se tam trochu pošťouráme!"~:-D
 Ráchel, 3 děti 


Re: Porod vs. hemoroidy 

(16.3.2009 16:03:33)
no, to je dost přesný ~b~
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: Porod vs. hemoroidy 

(16.3.2009 22:05:28)
Mandelinko, ale není každej jako ty. Mně se vstupem do nemocnice okamžitě stoupá tep a jsem dokonale vyplašená. Neumím si představit, že v takovém stavu budu schopna nějak rozumně reagovat či se bránit určitému zákroku.
Svůj druhý porod si představuju úplně jinak než první, snažím se zjistit co nejvíce informací, plánuju, že obranáře do první linie mi bude dělat dula.
Rodila jsem v porodnici, kde se chovali hezky, mnohdy ale neříkali všechny podstatné informace, tudíž mnou hezky manipulovali.
 Dianka (04+06+09) 


Re: Porod vs. hemoroidy 

(17.3.2009 21:05:15)
Mandelinko, Hamiltona jsem absolvovala dvakrát (během jednoho těhotenství od dvou různých lékařů v rozpětí asi dvou tří týdnů... no comment) a upřímně, když člověk leží na koze s roztaženejma nohama a cizíma prstama v pochvě, myslím, že jde dost těžko zareagovat natolik pohotově, aby k tomu nedošlo. Nestačila jsem se ani nadechnout, natož něco namítnout. Mmch ten první dokonce oznámil výkon až po tom, co se mi pěkně protočily panenky :-©
 jana38 


Re: Porod vs. hemoroidy 

(18.3.2009 20:44:46)
mandelinko, asi mi uniká logika, ale jak si pomůžu, když doktorovi oznámím poté, co mi udělal Hamiltona, že nechci Hamiltona?~2~
 Renata + 2 piskoti 
  • 

Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 11:27:54)
Dovolila bych si rict, ze casto jde i o neco jineho nez jen ze je nekde vymalovano nebo nevymalovano, nebo ze doktori by prisli o "moc". Jde o penize. Zni to divne, ale ma zkusenost me k tomu vede. Nerodila jsem v CR. Po porodu jsem byla u sveho gynekologa v CR. Jelikoz se zname prece jen nejaky patek tak jsme probirali jak vypada porod jinde. Moc ho nezajimalo ze se nerodi na koze, nebo ze zena si urcuje sve vlastni tempo ani dalsi veci kolem porodu, ale zajimaly ho finance. Vedela jsem kolik porod i pobyt v porodnici stal a tak jsem castky uvedla. Hned si to prepocetl na Kc a zajasal, jak by bylo super kdyby tuhle castku platily pojistovny v CR. Dodal ze v CR "normalni" porod stoji cca 1000 Kc (je to 4 roky zet tak nevim presne)+ kazdy dalsi ukon. Aby se to nemocnici "vyplatilo" tak se delaji dalsi ukony - klystyr, holeni, nastrihy, nasledne siti, odnaseni miminek do inkubatoru, delsi pobyt v porodnici...... (dopln si co chces). Tzn. pojistovny plati presne za to co se vykona. Jen jedna pojistovna plati (nevim mozna platila) za "pacientku" castku 10 000 Kc, tak tam pokud naopak delaji co nejmene ukonu aby co nejvice "usetrili". Osobne mam z toho takovy pocit, ze nektere zmeny, se prave nedeji zavest i z tohoto duvodu.
 Rapiti 


Re: Moc pěkný článek 

(17.3.2009 11:34:01)
Tos vystihla. Mám výpis z účtu za zdravotní péči za svůj první porod. Péče při vaginálním porodu je tam vyčíslena na cca 1300 Kč, nástřih dalších 500 navíc. :-©
 kreditka 


Dotaz 

(17.3.2009 12:08:11)
Naprostý souhlas jak se říká "Peníze až na prvním místě" Jen by mě zajímalo kolik má za jednu návštěvu poradny gynekolog nevíte to někdo??
 Renata + 2 piskoti 
  • 

Re: Dotaz 

(18.3.2009 11:26:51)
Bohuzel nevim kolik proplaci pojistovna za navstevu, ale myslim si ze se to da "dohledat" kdyz si pozadas o vypis svou pojistovnu. Pripadne ti to (mozna) nekdo na pojistovne primo sdeli.
 kreditka 


Re: Dotaz 

(18.3.2009 13:37:46)
Díky ~x~
 Kaede 


Jsem ráda za tyhle články, jen ať je jich víc! 

(16.3.2009 10:25:27)
Myslím si, že je na čase, aby se lékaři zamysleli a připustili si, že je tady něco špatně.
 zuzini 


Re: Jsem ráda za tyhle články, jen ať je jich víc! 

(16.3.2009 10:50:57)
Žabo, úžasný článek ~R^
 Bellana 


Re: Jsem ráda za tyhle články, jen ať je jich víc! 

(16.3.2009 10:53:45)
Žabo, gratuluji :-)
 Zawgat_Mohammed 


Informovanost rodicek 

(16.3.2009 11:19:38)
Nizka informovanost casti porodnicorodek muze byt problem. Zena si porod planuje tak, ze uciti kontrakce a po jejich urcite frekvenci se vyda do porodnice, kde se o vse postaraji doktori. Preje si treba porod na stolicce (pry se lepe tlaci), nedelat rutinne nastrih (pry je nekdy zbytecny), manzela u porodu, ale tim vse konci.
Co bude takova zena delat, pokud z nejakeho duvodu nebude mozne se dostat do porodnice vcas? A co bude delat, kdyz do nemocnice sice dorazi vcas, ale tam ji po vysetreni poslou domu, protoze nic nepoukazuje na brzky porod, a ona potom porodi cestou domu nebo doma?
Kazda zena by mela pocitat s variantou, ze se neco prihodi a ona bude muset porodit mimo porodnici bez lekarske pece.
 kreditka 


Re: Informovanost rodicek 

(16.3.2009 13:02:28)
Kdo info vyhledat chce, tak si je vyhledá, kdo nechce, je to jeho boj...záleží na každé z nás ať už rodí kdekoliv
 Grainne 


Re: Informovanost rodicek 

(16.3.2009 13:18:56)
Kreditko, ona je tak trochu potíž s povědomím lídí, přesněji řečeno budoucích rodiček, o tom, že hledat informace a klást požadavky je zcela legitimní a stále s tím dost žen začíná až poté, co prošla zklamáním u prvního a někdy i u druhého porodu, kdy už to nebylo možné přičítat nešťastné náhodě.

Ten pokřik obou skupin je užitečný v jedné věci - donutí člověka hledat a přiklonit se k tomu, co je mu bližší, bez ohledu na to, jestli je to nakonec porod doma, nebo v porodnici. Tvůj pokřik proti domorodkám mě celkem nebere a nemá valnou hodnotu, ovšem ta část příspěvku, že každý má hledat, je hodnotná. Co má hledat, to už je na každém jednotlivci - kdo hledá, obvykle najde.
 Rezinka007 


Doufám 

(16.3.2009 11:35:51)
Já jen doufám, že se to v porodnicích bude postupně lepšit. Pokud je porodní personál ochoten předělat prostor porodního sálu, předělat pokoje pro rodičky, vymalovat na pastelové barvy, do oken dát žaluzie, barevné postele a stolky, někde jsem viděla obrazy. Pak se, doufám, postupně upustí od nesmyslné teorie ukládání zdravého dítěte do inkubátoru, když ho matka chce mít u sebe. Doktoři budou přemýšlet o smysluplnosti protrhnutí vaku blan, podávání oxytocinu.. Budou dělat nástřih jen, když je to opravdu nutné, ne z rutiny. Vyhodí všechny arogantní porodní asistentky, jejda, to už by jsme po nich chtěli moc.. No snad se to postupně bude zlepšovat ve všech porodnicích, ne jen v některých.
 Lucyena 


Odvážná 

(16.3.2009 13:07:13)
Jseš odvážná, já si do porodnice po druhé už netroufla :)

Lucyena + 2
 Pestrenka 


Re: Odvážná 

(17.3.2009 11:52:19)
Jseš odvážná, já si do porodnice po druhé už netroufla :)

Lucyena + 2


já si tam netroufla ani poprvé ~t~~t~~t~
a to mi slibovali hory doly...

.Žabo, super, jsi geniální žes to ustála. I když muj první porod byl také "hlavně z mého pohledu dlouhý" po celou I. dobu pordní jsem měla pocit, že vlastně pořád můžu odjet.. taky se v průběhu porodu postupně eliminovaly ty rizika, které číhají na každé buňce domrodičky... ještě jednou gratuluju, a přeju Ti všechno to kolem...
 Karkulka+2kluci 


Díky 

(16.3.2009 13:48:02)
díky za hezky napsaný článek. Také jsem ráda, že takových článků přibývá. Hodně štěstí celé rodině.
 nikolka 
  • 

Re: Díky 

(16.3.2009 14:53:56)
Já tedy nevím, ale když posoudím jak to vypadá v praxi, tak kde jsou ty ženy, co chtějí rodit tak, jak si většina z vás tady představuje. Střízlivým odhadem více jak 2/3 rodiček se kterými se jako PA setkávám a které by mohly porodit zcela přirozeně /tedy s ulehčením v první době porodní pomocí přirozených prostředků - jako je změna poloh, žíněnka, sprcha, balón i balón ve sprše a i nezbytné natáčení na monitoru, třeba ve stoje, či na balonu, tedy žádné ležení na zádech, chtějí po nás , abychom s nimi už konečně něco udělali. Nechápou, že jsme jejich pomocníci, ale porodit za ně nemůžeme. Tak takové jsou rodičky z praxe, které prostě převažují.
 cizinka1 


Re: Díky 

(16.3.2009 16:04:50)
Nikolko,

Vzdy budou zeny, ktere chteji nebo potrebuji nejakou pomoc.
Proc si ji preje vetsina, vidim ve dvou duvodech:

1) Spatna psychologicka podpora v tehotenstvi. Nezeby z principu bylo by treba pro porod nejak intelektualne se pripravovat, ale moderni zeny jsou nahlodane vlastnim neprirozenym narozenim, hororovymi porodnimi pribehami matek a kamaradek a pokrikovanim lekaru v mediich, ze zeny rodit neumeji a porod je same riziko. Spousta zen jde rodit se strachem. Pece o telo v tehotenstvi je az prehnana, pece o dusi je temer nulova a pristupna pouze pro ty, ktere ji vyhledavaji.

2) Vzhledem vasich internich predpisu, rodici zena je prilis zahlcena kontrolemi a nutnosti komunikovat, vnimat lidi, casto vetsi pocet cizich lidi. Porodni saly nejsou zarizene tak, aby poskytovaly dostatek konfortu a intimity. Porod v porodnici je beh s prekazkami. Neni divu, ze zena, ktera by porodila vlastnim tempem, pokud by nebyla rusena jinak nez obcasnym poslechem ozev (ne CTG) a pozorovanim (ne vnitrnim vysetrenim) a bez vselijakeho popohaneni, v porodnici sama neporodi a pada nejen telem, ale i duchem.
 Brigita2 


Cizinko 

(18.3.2009 13:18:48)
Cizinko, tvoje argumenty jsou asi zcela správné, celá tvá filosofie bude jistě užitečná ALE, tvé chování na Rodině je naprosto nevhodné, sprosté, drzé a klidně se uraž.
Jsi arogantní a nikdo jiný než tvoje následovnice nemá pravdu.
 10.5Libik12 


Re: Cizinko 

(18.3.2009 13:29:53)
Brigito, když píšeš, že Cizinčiny argumenty jsou správné, proč paroduješ fakt, že Cizinka má pravdu?

Cizinka je jeden z nejpreciznějších diskuterů, který sem chodí a málokdo umí tak česky jako ona(tj. nepřekrucuje psaný text), neříkám, že není někdy na zabití~j~
 cizinka1 


Re: Cizinko 

(18.3.2009 13:45:59)
Libiku, take nekdy bych te priskrtila (jak nedavno jsem rikavala spravne cesky, "skrtla bych"), ale dekuji~s~~x~
 cizinka1 


Re: Cizinko 

(18.3.2009 13:43:38)
Brigito, ale jdi, nejsem sprosta, jen tvrda. Asi ocekavala bys po mne nejakou velkorysost. Nekdy jsem ji schopna, ale nevim proc bych mela byt velkorysa prave na kiliho (to te trapi, ze?). Je formalne vzdelany (VS), ma cas, umi jazyky (alespon trochu), umi si shanet informace (alespon ve Wikipaedii). Je agresivni, hadavy, a zaslepeny zasti vuci nekterym nickum zde. Proc bych mela byt na nej velkorysa? Rekni mi jediny padny argument, a budu, slibuji. (Rada, protoze mi zere cas).
 simona, 3děti 
  • 

Re: Cizinko 

(18.3.2009 23:56:37)
Brigito tohle jsem si s cizinkou na jiném místě této diskuse vyjasňovala, zkus se na to podívat, možná ti to leccos poodhalí. souhlasím s libikem.
 Mickey16 


Re: Díky 

(16.3.2009 16:45:37)
No jo Nikolko, i kdybys měla pravdu co se toho odhadu týče, tak co ta 1/3?
 Rezinka007 


Re: Díky 

(16.3.2009 16:55:41)
Ta 1/3 tady zakládá diskuze. Je to zajímavá informace z praxe, ne že by mě to nějak překvapovalo. Ale je dobré vědět, že o přirozený porod nemá zájem většina žen. Nemám kamarádku, která by zájem měla (jedna z nich měla epidurál od začátku do konce). Čím to je? Neinformovanost? Strach z bolesti? ~d~
 Veveruše 


Re: Díky 

(21.3.2009 8:52:38)
Náhoda, anebo také to, že se třeba podobné typy žen přitahují? Já to mám s kamarádkami tak půl na půl, doma rodila jedna (2. a 3. porod neplánovaně, 3. plánovaně), dvě ve Vrchlabí přirozeně. Další jedna bližší kamarádka u Apolináře, jednu blízkou kamarádku mám zatím bezdětnou. Dále doma rodila jedna z mých bývalých spolužaček a jedna moc fajn známá zas ve Vrchlabí (vrchlabské rodičky, co znám, nemají nic ani proti domporodu - samy se k tomu ale z různých důvodů nerozhodly). Jinak většina žen, se kterými se stýkám (vesměs bývalé spolužačky, dále sestra, švagrová, sestřenice a tak), rodila v porodnicích. Troufám si odhadovat, že nevnímat porod jen jako nutn zlo je ochotno dokonce i méně než ta odhadovaná 1/3~;((
 Liška s banem :) 


domácí x porodnické porody 

(16.3.2009 14:32:30)
Já rodila v porodnici 2x a vždycky jsem byla spokojená - nikdo mi nedělal nic, co bych nechtěla nebo s čím bych nesouhlasila. Poprvé jsem měla u porodu mladého doktora, podruhé mladou doktorku a oba byli perfektní a milí. Sice při druhém porodu nevyšlo položení miminka ještě s pupeční šňůrou ke mne na břicho, ale důvody jsem chápala (malému zmizely ozvy, tak musel rychle ven a hned byl odstřihnut a odnesen na případné kříšení - naštěstí se už ve dveřích rozplakal). Manžel byl ale celou dobu s ním a nikdo z personálu s tím neměl problém. Ještě manželovi vysvětlovali, co právě miminku dělají a proč. Vím, že to takto nefunguje všude, ale je to jen a jen v lidech.
 Nítěnka 


Re: domácí x porodnické porody 

(16.3.2009 21:39:43)
Presne stejny dojem mam ze dvou porodu ve dvou porodnicích - je to v lidech. Byli prevazne mili, ale kdyz se vyskytne jedna protivna semetrika, dokaze cloveku zkazit cely den.~b~
 *Niki* 


Dejavu:-) 

(16.3.2009 20:37:55)
Žabo, kdyby to nebylo slovensky, jako bych to psala sama :-)

Moc moc gratuluju!
 Calcarea+3 


Re: Dejavu:-) 

(21.3.2009 7:23:33)
Aj pre mna bolo toto citanie ako dejavu, ale iba tie prve dva porody. Ja som presne tak prezila vsetky tri.
Zaba, tipujem prvu porodnicu u Kocha a druhu mozno Kramare, teda u mna to tak bolo :o)
Skoda, ze ja som podstupila vsetky 3 porody za rovnakych podmienok, ale musim povedat, ze pri 2. a znova este aj pri 3.(!!!) mi bolo zo strany nemocnice slubovane, ze sa tie zauzivane praktiky nebudu opakovat.
Dakujem za krasny clanok a som stastna, ze uz sa vsetky maminy nenechavaju manipulovat.
 Médík 


V porodnici 

(16.3.2009 21:37:40)
Rodila jsem normálně,v porodnici,ale je to asi světlá výjimka. Celou dobu se mi věnovala jedná PA,lékařka jen při příjmu a na konci, když už byl klouček skoro venku,ale hlavní práci měla s placentou, která nešla ven a s velkou ztrátou krve-velký dík za mojí zbabělost, že jsem nerodila doma,s touhle nepředvídatelnou komplikací bych to nemocnice nemusela stihnout.... Rodila jsem podle svých představ, nikdo mi nic nenutil a vše bylo OK. Ale jak říkám, asi výjimka potvrzující pravidlo. A kde? V Pelhřimově!!!
 Veveruše 


Re: V porodnici 

(16.3.2009 22:14:18)
Když placenta nejde ven sama, jede se pochopitelně do porodnice.
 Rezinka007 


Re: V porodnici 

(16.3.2009 22:39:06)
Je dobře, že se nemusí rodit doma pro pěkný zážitek z porodu. Že to jde i v porodnici. Stačí kápnout na rozumný personál ~w~~a~
 Grainne 


Re: V porodnici 

(16.3.2009 22:40:16)
Kdyby to kápnutí nebyla sázka do loterie.
 Rezinka007 


Re: V porodnici 

(17.3.2009 0:19:34)
Až tak hrozné to nebude. Pozitivních vzpomínek na porod tady čteme taky docela dost. Tím neříkám, že se nemá co lepšit..
 Hopik+Simonka 10/06 +FífaO9/08 


Re: V porodnici 

(17.3.2009 6:43:36)
Krásný článek. Já bych si to netroufla, ale taky mám sestřenici, co na potřetí rodila doma. Moje porody byly relativně v mezích co se zásahů týče, ale odvezení miminka jsme se nevyhnula ~;(( Sumasumarům jsem zbabělec rodit doma, ale kdyby mně někdo dal 100% jistotu že to dopadne dobře, tak neváhám ~t~
 bohunak 


Re: V porodnici 

(17.3.2009 13:45:23)
Zabo, skvely clanek. Ja bych to se tretim tehotenstvim dneska zrejme brala podobne. Pripravila bych se na porod v nemocnici, ale i doma. Pohravam si s myslenkou na porod doma(pokud bych se rozhodla pro treti, ted je to jen teorie)~t~ a to sem pritom rodila 2x v porodnici, ktere nebylo co vytknout.

Ad klystyr- ja klystyr pri porodech nemela,tady u nas se proste nepodava, vyprazdnila jsem se normalne pred porodem(jak tady nekdo psal) a nepos.... jsem se pri porodu. Doktorka me predem "uklidnila", ze se nic prece nedeje, je to normalni. Holit te tady nikdo nenuti take. Ja se holim, takze pro me to neni problem, sama jsem se kompletne pred porodem vyholila, ale urcite bych nebyla rada, kdyby me tam nekde v nemocnici nejaka cizi zenska holila, protoze se to "musi".

Co se tyce vsech tech zakroku, ja si myslim, ze to ma 3 stranky,za a) cas- napr. oxytocin zrychluje porod-aby to mel lekar co nejdrive za sebou
b) penize-pojistovna, cim vice zakroku, tim vice penez.
a za c)zajeta cesta lekaru po xx let, tak se to prece delalo, tak se to i nadale delat bude~;(( Nechut neco zmenit.

Na druhou stranu uz vice ctu positivni ohlasy na ceske porodnictvi, coz je skvele, jen proste cesti lekari musi poznat, ze my jsme jejich zakaznice a oni tady jsou pro nas.
 Filomena a dva malí 


Domácí porod 

(18.3.2009 13:32:29)
Neuvěřitelné hazardérství.
 Bellana 


Re: Domácí porod 

(18.3.2009 13:34:10)
To člověka úplně zahřeje na duši. Takový vyzrálý názor, podložený argumenty ~t~
 Grainne 


Re: Domácí porod 

(18.3.2009 13:36:17)
Tady je myslím někomu blbě, ne?
 .Žaba 


Re: Domácí porod 

(18.3.2009 14:29:04)
Vážne?
A pretrhnúť plodové obaly nie je hazard? A oddeľovať zdravého novorodenca od matky nie je hazard?

Fakt ma zaujíma, čo za hazard považuješ ty. Prosím, ušetri ma odpovede "čo keby sa niečo stalo" a rovno odpovedz na otázku "čo konkrétne?"
 Marie K. (Pavlík 2 roky) 
  • 

Trošičku odbočím 

(18.3.2009 18:58:36)
Dobrý den. Můj dotaz bude asi nejspíš nejlepší směrovat na cizinku. Toto téma mě velice zajímá a ráda čtu vaše názory. Vaše snaha má své opodstatnění a určitě je velice správná. Můj porod byl bohužel kvůli vysokému tlaku vyvolávaný, tudíž v porodnici. Nevím jak by probíhal normálně tak nemůžu říct, jestli jsem byla nebo nebyla spokojená. Poporodní péče byla naprosto bez urážky příšerná, ale to je jiné téma. Můj dotaz trošku odbočuje.

Chtěla bych jen vědět, kdo by podle vás měl převzít právní zodpovědnost za porod mimo zdravotní středisko. Jestli PA nebo matka? Jestli jste to již někde psala tak mi to uniklo a omlouvám se.

Jinak aby jste věděla komu odpovídáte. Já s porody doma celkem nemám žádný problém a vaše argumentace je naprosto logická. Já bych ale velice uvítala porodní domy, kde bych měla tu jistotu včasného lékařského zákroku.
 cizinka1 


Re: Trošičku odbočím 

(18.3.2009 21:42:28)
Marie, muzu vam odpovedet pouze jak jsem to zazila v SRN. V CR tyhle podminky zatim nejsou ustalene, takze muze se lisit u jednotlivych PA, ale predpokladam, ze praxe sousedu jsou pro nej vzorem.

K priprave porodu mimo kliniku (doma ci v porodnim dome) patri pohovor o rizicich. Zena (ci rodice) jsou seznameni s moznymi nahlymi komplikacemi a rizikem s prodleni. Se domluvi o podminkach pripadneho prevozu do nemocnici(jakym prostredkem, jak daleko a kam). Podepise se prohlaseni, ze jsou pouceni. Coz znamena, ze ve pripade techo vyjmenovanych komplikaci, nebudou nikoho zalovat za skodu, vzniklou z prodleni, pokud samozrejme vsichni budou plnit svoje povinnosti. Za zbytek zdravotnickych veci, ktere je nutno uhlidat, je zodpovedna PA. Za podminky pro porod, prepravu a pripravu pro porod samozrejme rodice.

Jeste k tem porodnim domum, ja jsem totiz v jednom rodila: je takovych malo, ve kterych pracuje nejaky lekar, vetsinou pouze PA. V podstate je mytus, ze je to neco "mezi" domovem a porodnici, nam na seznamovacim pohovorem hned rekly, ze tak to neni. Vetsinou je to zakladna teamu PA, coz je velka vyhoda, ze clovek nemusi spolehat pouze na jednu smrtelnou PAtku. Je tam individualni vztah, ale jestli kdyby neco se semlelo, jeji partnerka nebo nekdo z teamu ji nahradi. Jinak neni tam nic, co PA nevozi se sebou domu. Rodi tam zeny, ktere nemaji dost dobre podminky doma, nebo bydli prilis daleko od nemocnice, a nemohl by se zajistit bezpecny prevoz (do 20 min.). Pokud dobre rozumim, vize porodniho domu u Capa v Praze je podobna: vlastne je inspirovana nemeckym vzerem.

Snad jsem odpovedela, a moc vam preji, at si po druhe vam povede zpravit si chut k rozeni.
 Marie K. (pavlík 2 roky) 
  • 

Re: Trošičku odbočím 

(18.3.2009 22:11:13)
Moc děkuji za odpověď. Je vidět, že moje představy porodního domu byli přinejmenším "legrační". Opravdu jsem si myslela že to je v podstatě lepší nemocnice. To by se mi moc líbilo. Dokonce by jsme si za to byli i ochotni zaplatit. Velice nerada vzpomínám na moje dny v té báječné poporodní péči. Ale to je opravdu běh na dlouhou trať.

Pro vás cizinko: Čtu ráda články o porodech a diskuze. Vám přeji plno síly aby jste pro nás matky, které nemají takové znalosti jako Vy změnila zaběhnutý systém. Jak je vidět je to velice těžké. Ať se Vám daří.

 cizinka1 


Re: Trošičku odbočím 

(18.3.2009 22:20:27)
Marie, vrele diky za podporu. Predstavy legracni nebyly, totiz ony od vzniku samotne myslenky porodnich domu dost se menily. Pro vas pak by se mozna hodil nejaky centrum prirozeneho porodu jako byval CAP pri Bulovce, nebo soukroma klinika. Je skoda, ze je takovych malo a jeste ubyva... Moc vam preji jeste jednou, at si najdete to sve a at jste spokojena. Tyhle sramy na dusi nejlepe zpravuje nova dobra zkusennost.
 Krucipísek 


Krásnej článek 

(21.3.2009 23:27:03)
Tak to je tedy krásnej článek. Mám dítě jedno, narozený v porodnici, na porod doma bych si netroufla, alespoň napoprvé rozhodně ne a bude-li kdy nějaké podruhé, nevím. Z tohohle článku na mě ovšem vyskočily neoddiskutovatelné pravdy, z čehož nejjednodušší a zároveň nejomračujícnější je to, že v porodnici se za rodičkou staví porodní asistentka nebo doktor jednou za uherskej rok, protože je tam rodiček víc, ktežto doma je holt rodička jediná. Úplně mě omráčila ta jednoduchost a zásadnost tohohle faktu. A vůbec je ten článek tak hezky napsaný, že jsem si úplně lebedila když jsem si představila jak se po porodu maminka osprchuje ve své koupelně a jde si lehnout do své postele se svým miminkem. Moc hezká představa :-) Díky a přeju zdraví a spokojenost celé Vaší rodince!
 Simona 
  • 

Porody v zahraničí 

(22.3.2009 13:26:19)
Kdykoliv čtu nějaký článek o porodu v českých porodnicích, tak je to jen děs a hrůza. Nějaký český fenomén.
Proč jinde to jde a v Česku to nejde? Sama jsem odrodila dvě děti v zahraničí a nemám si absolutně nač stěžovat. Nikdo nezasahuje, nikdo se netváří otráveně, jsou tu oni pro nás, ne my na obtíž jim. Všechno je tu jinak, lidi profesionálně vychází potenciálním klientům vstříc, i když z toho nic třeba nakonec netrhnou. Chci-li si prohlédnout předem porodnici, není problém. Žádné vyplňování ničeho, to jde stejně tak i po porodu, další den. Hned po porodu matku postrkují k tomu, aby si dítě přiložila, zeptají se jak to jde, a případně pomůžou. Miminko nikdo nikam neodnáší, až 2 hodiny po porodu, až si všichni trochu oddechnou. A to provedou na tom stejném porodním pokoji, v místnosti, kde je záchod, sprchový kout a pult s váhou atd.
Prostě to nechápu, v čem se ten systém musí tolik lišit a proč pro české rodičky a potažmu i všechny české pacienty musí být většinou návštěva nemocničního zařízení útrapy.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.