| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nočník - středobod vesmíru

 Celkem 143 názorů.
 Markéta, syn 7 l. a miminko 
  • 

Díky 

(2.2.2009 9:12:21)
Michale, závěrečná věta článku : " Prostě a jednoduše - Adrianko, mi ti budeme ukazovat možnosti, ale Ty sama rozhodni, kdy odložit plínky " mě osvěžila na celý den (aspoň doufám, mimin vstává lehce po páté a já už pak spát nechodím, tak nějakou tu vzpruhu přes den potřebuju). To jsou mi výzvy!
 Sysyna 


Re: Díky 

(2.2.2009 12:05:54)
Fajn pohled.Ja nikdy tyto veci neresila a nestresovala se , jestli moje deti chodi na nocnik driv nebo pozdeji, nez sousedovic,,Marenka nebo Pepicek".Jestli ,,papa" nebo ,,haminka" nebo ,,ji" nebo ,,kakinka" a podobne ptakoviny.Pro me o tom debatovat byla vzdycky ztrata casu.Protoze se vzdy debaty na toto tema zvrtly do silenych diskuzi a hadek.A vlastne o nicem.
Ale tento mini clanecek je takovy zdravy nazor na nocnikovani.
Urcite to brzy prijde a mala bude bez plinek, jestli ve 2,5 letech nebo ve 3...to je fuk.Kazdopadne, az ji Michal povede k oltari, urcite je uz mit nebude:-))))
Dite preci neni pes, aby se na povel vykakalo a vycuralo do nocniku.~b~~z~~y~
 Renata, kluci 7 a 2 
  • 

Re: Díky 

(4.2.2009 14:58:41)
Souhlasím , že nucení je naprosto nevhodné.Moje děti nechtěli na nočníku sedět ani jeden.Výhoda byla , že jako kluci mohli na záchodě stát a tak vlastně začali chodit sami.Se stejnými výchovnými metodami jeden téměř ve 2,5 a druhý chodí už od 1,5.Takže opravdu individuálně.
Mám ale kamarádku , která dítě posazuje na nočník od půl roku, úspěch to má , na povel se vyčurá. Jsou mu dnes už 4 roky a pokud ho neposadí na nočník , tak se počurá.Prostě vůbec nenatrénoval to , že si má říkat sám.Raději vydržte, nenechte se do ničeho nutit jen proto , že by to tak mělo být.Všem přeji pěkný den
 andula 
  • 

Re: Díky 

(7.2.2009 19:15:55)
Je hezké, že některé děti chodí na nočník v jednom roce, já sama jsem podlehla moudrým babičkám a dcera v roce chodila na nočník a výsledek? Bude mít tři roky a už půl roku se nevykaká nikam jinam než do plíny.Takže není lepší nočník odložit na dobu, až je dítě dostatečně vyspělé a chápe smysl proč a co tam má vlastně dělat?
 Makče dva kluci 


Re: Díky 

(8.2.2009 13:08:18)
Přesně tak naše babička taky v roce měla řeči že nechodíme na nočník tak jsme zkoušeli bít bez plín bylo léto tak na dvorku to šlo,ale čurali a kakali jsme všude.Tak přes protesty babiček jsme vratily plíny a ve dvou letech si sám řekl že je nechce a skutečně od té doby chodí ne na nočník,ale na zachod už je přece velký~t~~b~
 Hadi a spol 


pěkně napsané 

(2.2.2009 9:14:09)
Našim holkám je 2,5 roku a až posledních 14 dní se nám daří být doma bez plenek :-) :-) za 14 dní se nám má narodit další člen rodiny, takže očekávám, že se stejně vrátíme zase na nějakou dobu k úspěšnému plenkování :-) :-) :-) a přiznám se, že jsem ráda, že v téhle zimě je nemusím nikde svlíkat :-)
 Badrea 


Re: pěkně napsané 

(2.2.2009 9:24:40)
Taky mam 2,5 letou. Doma na nocnik nekdy jde( vetsinou rano po spani),ale spis ne. A kdyz jdem ven,tak jsem moc rada ze ty plinky jeste ma a nemusim ji svlekat v te zime.~z~
A reci `ty nosis jeste plinky??????,takova velka holka` ignoruju a odpovidam,ze az bude chodit do skoly tak je mit nebude ~y~
 ruina 


Re: pěkně napsané 

(6.2.2009 21:09:40)
Ty vole delejte neco stema vasima opozdenyma harantama!!!Jste line je davat na zachod,tak jim z lenosti soupnete papir.pleny!!!A v tolikati letech,hruza!!!Driv byli hadry,haranti meli opruzene prdele tak se rychle naucili na zachod!!Stydte se i s vasimi dospelymi haranty!!!!Driv jsme uz na zachod chodili v roce a dnes!!!Div nedavate harantum pleny do puberty::Vy a ta vase vychova te k zbliti!!!
 Petulka H. 


Re: pěkně napsané 

(7.2.2009 21:07:43)
Proboha co jste za cloveka, takovy slovnik!!! Myslim, ze by byla potreba narezat Vam a poradne pres h...!Jestli mate deti a takhle s nima mluvite, tak to je uprime lituju. To je hnus. Jeste, ze vetsina maminek jsou pravy opak Vas. V zivote bych dite nenazvala harantem. Pokud Vas tahle diskuze natolik rozciluje, tak radeji nepiste. Jeste jednou hnussss!!!!!!!!!!!!!!!!!
 weiss 
  • 

Re: pěkně napsané 

(18.7.2011 17:28:02)
Teda tak tohle asi není mamina,která by milovala své děti nazývat je harantami!"No nevím jestli i my dospělí jsme haranti,ale nemyslím si že je něco špatného když dítě ve dvou letech nosí ještě plínko a to neznačí o tom že by mamina bylí líná,takže halst du Klape,du bis auch eine Kühe.....nejsi asi v životě moc štastná co a závidíš ostatním,že mají své děti rády,,,
 ruina 


Trapky matky 

(6.2.2009 21:12:07)
~o~Jste trapne matky a meli byste stim neco delat,ze vasi velci haranti si neumi dojit ani na nocnik!!!Stydet byste se meli a decka poradne serezat!!Je to ostudne kdyz treba ctu ze vasi temer dospeli haranti nosi pliny!!Drive jsme si umeli rikat uz v roce ci dvou a dneska???!!Neuveritelne!!jste line haranty ucit bez plen a radsi takovemu klackovi soupnete papir.plenu!!Je to problem dnesni mladeze a rodiny!!!Nechutne to rozmazlujete a spatne vychovavate!!!Je mi ztoho na bliti!!!Tak jim kurna dejte hadrovou plinu a oni si rozmysli pak jestli jeste maji chcat do gati,az budou mit opruzene ty jejich dospele prdele~o~~o~~o~!!Si kurva poradte se svymi haranty a nebudte na nic matky dnesni!!!Stydet se i s harantama!!!
 Blankk 


Re: Trapky matky 

(6.2.2009 21:37:04)
Proč tak sprostě?
 Tiziana 


Re: Trapky matky 

(7.2.2009 18:33:34)
Vy pracujete v jeslich, nebo materince? pak bych pochopila, ze toho mate za cely tyden dost ~b~ jinak doporucuji prozac, klid a nohy v teple. Maucta
 Hanka dva kluci - 2,5r a 10 mes. 
  • 

Re: Trapky matky 

(8.2.2009 22:06:39)
aha, tak to mám schválně nechat děcko se oprudit? Není náhodou zdechlá matka, co nechá děcko v plence tak dlouho, až se fakt oprudí? Dávám jenom látkovky a opruzený není ani jeden;)Starší už uměl na záchod bez problémů - asi ve 2 letech a kousek. Teď se vrátil do plen - pravděpodobně vlivem nemoci atp. začínáme zase znovu, ale "řezat" ho kvůli tomu nebudu, na to zapomeňte!!!!
 Eva , dcera 2 roky 
  • 

Re: Trapky matky 

(8.2.2009 23:58:59)
Myslím, že ten člověk, na kterého tu reaguji je psychicky narušený. Je mi opravdu líto dětí, jestli nějaké má, málo lásky plodí pouze málo lásky. Upřímnou soustrast, žít se sebou pro Vás musí být opravdu těžké....
 Barbora 
  • 

Re: Trapky matky 

(9.2.2009 0:19:03)
strašný slovník.......
 Marie,babička 


Re: Trapky matky 

(9.2.2009 16:44:55)
To je opravdu ubohý výlev nervů. Jsem hlídací babička
a vnučnu opatruji od jejich 10ti měsíců. Na nočník
začala chodit v jednom roce a po měsíci, jako když utne. Je to chytré děvče , umí slušně stolovat,
zdravit, chovat se, i omluvit když něco provede.
Teď má 2 roky a 3 měsíce a na nočník chodí na malou,
na velkou potřebuje soukromí, ale moc se nám to nedaří. Tadé když si hraje, stane se, že to uteče.
Snažím se to řešit klidně a pomalu, rozhodně ne násilím a ono to půjde. Teorii zvládá perfektně.
Všem rodičům, kteří to berou klidně držím palce.
 weiss 
  • 

Re: Trapky matky 

(18.7.2011 17:42:46)
No ruino,nebo jak si říkáš,si docela pod úrovní,měla by ses stydět sama za sebe,tebe bych taky nechala aby ti pěkně zrudl zadek opruzeninami ale neboj jednou na staří se toho dočkáš bo tě šoupnou tvoje děti do domova důchodců a tak si užiješ,,,ani nepíšeš jestli máš vlastní děti,doufám,že né,,jsi ubohá ahoj
 Magda & 2 
  • 

Stesti na nocniku ... 

(2.2.2009 9:35:57)
Jasne, ze kazde dite je individualita se svym specifickym vyvojem, ale ono (trochu alibisticke) rodicovske rceni: "pockame, az si dite rekne samo" nekdy moc nechapu....Myslim si, ze dite je potreba motivovat a ucit stale nove veci - vyuzivat i urcitou duslednost napr. ve vyuce hygieny....Otazka, jestli vase dcera uz chodi ve 2 letech na nocnik, mi prijde naprosto normalni, protoze je to vek, ve kterem se da tato schopnost proste ocekavat....Abych vas ale uklidnila, muj syn zacal chodit bez plenek od 2roku a 2 mesicu, moje dcera si umi rikat na kakani (a casto i na curani) od 1,5 roku bez jakehokoliv nacviku (velkou inspiraci je ji starsi bracha). Je to proste velmi individualni, proto neklesejte na mysli. Tlak okoli muze byt silny a neprijemny, ale na druhou stranu bezmezna obhajoba sveho ditete mu paradoxne muze branit v prirozenem pokroku(deti to umi vycitit a taky si umi velmi kontraproduktivne "postavit hlavu") .....
 Samarlu 


Univerzální odpověď, 

(2.2.2009 10:20:25)
která by mohla ušetřit následné jalové debaty: "občas už jo".
 Jana 
  • 

Jeste lepsi: 

(2.2.2009 10:29:56)
"Ma problemy s panevnim dnem, musi chodit na rehabilitaci asi az do 5ti let. Driv to bohuzel nemuze klapnout.."

Kamaradka to takhle delala a vysoudila si vzdy politovani a obdiv, jak je uzasna matka!
;-))


 *Aida* 


Re: Stesti na nocniku ...hlavne v Cesku 

(2.2.2009 10:27:06)
Memu tretimu diteti jsou dva roky a mesic (skoro dva vlastne) a kdyz na me pred par dny moje NETER (14 let) vybalila, jestli uz teda mala KONECNE chodi na nocnik, mela jsem co delat, abych ji nerekla, ze ji do toho nic neni. U nas totiz nocnik resi pouze moje sestra a ted teda i jeji dcera~t~. Jinak se me v zivote nikdo na pliny a nocnik neptal. Teda ptali se vzdycky, kdyz sly deti do skolky, ze zistnych duvodu samozrejme, ale jinak si myslim, ze je to kazdeho vec a nikdy by me nenapadlo resit nocnik u deti jinych lidi. Jako ja se svych pribuznych taky neptam, jak jim funguje travici a vylucovaci system...
Pokud muzu srovnavat, tak v CR kazdej resi vsechno, co se mych deti tyce, od reci, pres motoriku a spani az po ten nocnik. A obleceni samozrejme. Naposledy jsem se celkem prekvapive nechala (jiz jako trojnasobna matka) vyprovokovat k tomu, ze jsem svou 11ti mesicni dceru tahla na UZ kycli~t~, protoze URCITE musi mit nejaky problem (totiz ani nelezla, soupala se po zadku). Jeste jsem diky tomu zazila jednani lekare, na ktere teda fakt nejsem zvedava a na ortopedii v Neratovicich uz me ani moje deti nikdo neuvidi~Rv. Moje GP pak ze me mela celkem srandu~z~.
 Magda & 2 
  • 

Re: Stesti na nocniku ...hlavne v Cesku 

(2.2.2009 13:21:28)
Aido, ono je taky potreba rozlisovat, jestli je otazka "Uz chodi na nocnik" kladena konfrontacne nebo s potrebou poradit se. Kdyz bylo synovi kolem 2 let, tak jsem se normalne ptala maminek podobne starych deti, jak jsou na tom, aniz by me napadlo, ze bych se jich tim mohla dotknout nebo (chran b.!) by to mohlo byt povazovano za neslusne tema, do ktereho nikomu nic neni....Proste jsem mela pocit, ze syn uz je dostatecne vyspely, chape o co jde, ale ma porad neco "dulezitejsiho na praci" nez si rict vcas, ze se mu chce na nocnik....Navic jsme cekali druhe dite, tak jsem se snazila, aby to zvladl jeste jako "jedinacek" s moji plnou pozornosti, coz se mu nakonec povedlo behem 2 tydnu intenzivnejsiho nacviku....

Jinak jsem zila 2 roky v UK a dle mych zkusenosti se tam vymesovani deti taky resilo (v jednom pripade slo teda o psychicky problem ditete, coz resil psycholog)- mozna ne tak konfrontacne jako v Cechach.... A kdyz mi tchyne zacne nadsene vypravet, jak jeji syn (muj manzel) v roce chodil, nenosil plenky a sam jedl, tak se akorat usmeju a stejne nadsene rikam: "No to ja prece vim uz davno, ze je muj manzel neuveritelne sikovnej a nadanej!!!"
 Lucka 345 


Re: Stesti na nocniku ...hlavne v Cesku 

(2.2.2009 14:30:35)
Jo, já mám taky geniálního manžela coby děcko! Když mu byly dva (naprosto jistě DVA), byl naprosto samostatný. Hrál si, nikoho nepotřeboval, nebrečel a taky doma pomáhal s nádobím. Tchýňka se na něj mohla absolutně spolehnout, poslouchal na slovo a to byla zrovna těhotná. Akorát že mezi manželem a jeho bratrem je rozdíl pět let. Tak mám pořád dojem, že tu něco nehraje....~d~
 Luky.Huky 


Re: Stesti na nocniku ...hlavne v Cesku 

(7.2.2009 22:01:27)
Holky, máme mnoho společného - taky mám doma génia ~z~
Na roce byl bez plenek, poslechl na slovo, hodiny vydržel sedět v koutku a stavět si z kostek...to jen já mám "divoké děti" (což z výše uvedeného po jejich rodině rozhodně být nemůže). Navíc jsou naší malé 2,5 a stále chodí s plínkama, se to snad nikdy nenaučí (tvrdí tchýně)... Ovšem potom, co posledně Niki řekla, že smrdí a tudíž jí nechce (po čemž následovala rodinná hádka, protože "mamka to tak přece nemyslela a v podstatě má pravdu, to jen Tebe se všechno dotýká, a abyses nepo...") jsem řekla a dost! Co je komu do toho, jestli zvládá nočník nebo ne? Chápu, že v září má jít do školky a já do práce, ale to je přece ještě půl roku a navíc přes léto nám to snad půjde...navíc většina mých známých se stejně starými dětmi je na tom úplně stejně, takže na poznámky naší mamky typu "Ty jsi byla na roce bez plen a na dvou letech Tě vzali do školky, protože jsi se sama obékla, najedla atd..." odpovídám :"No a? Tak to asi genialita nebude dědičná...~j~"
A když tak přemýšlím o tom, jak tchýně téměř pokaždé vypravuje, jak byl šikovný, klidný, hodný, no zkrátka úžasně vychovaný, tak jestli mi ho nezapřela a nevyměnila, jak se o to pokoušeli v Mrazíkovi ~t~~t~
 *Aida* 


Re: Stesti na nocniku ...hlavne v Cesku 

(2.2.2009 19:09:36)
Magdo,
tak ja nerikam, ze se to tady vubec neresi. Treba s moji prostredni dcerou momentalne resime nocni pomocovani (bude ji 6) a resime to i se skolni sestrickou. Zatim uspesne. A ano, pokud bych sla do nejake playgroup a prisla na to rec, tak fajn. Moje kamaradka ma o 14 tydnu starsiho chlapecka a nocnikovani spolu resime, oni uz zacali, me se furt nechce. Dcera uz by i zrejme pripravena byla, asi pred tydnem mi povida "Mami, chci curat do nocniku" a ja na to "prosimte ted nemam cas, varim a musim tady michat. Mas plinu, tak curej do pliny" a ona mi povida "to neni feeeer!!!". Haha, takze ja jsem krkavci matka, co sve dite udrzuje v plinach a lina jsem samozrejme taky~t~. Njn, budu se nad sebou muset zamyslet. Ale s lidma, co zrovna nenocnikujou ci nejsou jinak zainteresovani to proste neresim a zadne narazky neslycham. Zato v CR jsem si vyslechla i od uplne cizich lidi dost a dost uz vloni v lete. Prozte jinej pristup ~:-D.
 Katla 


Aidi,  

(2.2.2009 20:08:29)
kolik ji je, že tak nádherně mluví?
 *Aida* 


Re: Aidi,  

(2.2.2009 21:35:26)
Hroudo,
tak 8. unora ji bude 26 mesicu. Mluvi opravdu dobre a vyslovuje krasne, rozumi ji kazdy. A ja mam KONECNE dite, se kterym se domluvim, ktere chape, je ochotne delat kompromisy~z~. Kdo me tady trosku zna, tak vi, ze jsem tu nekolik let resila (ne)mluveni a (ne)chovani svych starsich dvou deti. Nejstarsi je autista a prostredni ma 50% ztratu sluchu (dalsi problemy nepopisuju). Tudiz ja si svoje treti mluvici dite ohromne uzivam a to i se vsema tema trapasama, co k tomu patri~:-D.
Mala je trosku drobnejsi, takze spousta lidi nad ni slinta jak nad miminkem, jeste ma kudrnate vlasy a z jakehosi duvodu ji kolemjdouci radi na ty vlasy sahaji. A pak se divej, kdyz jim rekne neco na zpusob "nemam rada, kdyz mi sahas na vlasy! To jsou moje vlasy, ze ano?" Teda ona mluvi anglicky a treba takove "ze ano?" je v anglictine celkem slozita vec a ona to zvlada ve vsech osobach. Podotykam, ze vse bez me zjevne priciny, spis byla od mala vecne nekde "odlozena" v sedacce, cekala v kocarku a tak. Genialni teda neni, to uz bych si to sla hodit~t~, ale trosku napred je. Tak ted jeste ten nocnik.... ale kdyz my mame v byte vsude koberce~b~.
 Magda & 2 
  • 

Re: Stesti na nocniku ...hlavne v Cesku 

(3.2.2009 9:34:41)
Aido, ted jsi to pekne vystihla. Tvoje hlaska "ted nemam cas", kdyz prijde dcera nahlasit, ze se ji chce, me odvarila svoji uprimnosti. Ano, je to tak. Uceni na nocnik (nebo zachod) je hlavne o trpelivosti a vuli obetovat cas nacviku. Moje 1,5 leta dcera je taky velmi komunikativni a umi vyjadrovat, ze se ji chce. Snazim se toho vyuzit a kdyz prijde s nocnikem, vseho necham a hned ji posazuji....No jo, obcas se mi i neco spalilo na plotne, protoze ona se vycura a hned vyskakuje z nocniku a hned ho bere do ruky a nekam by s nim zase sla....Takze musim jeste vylejvat a umejvat nocnik a holt obcas na tu smazici se cibuli zapomenu.....Pro me je ale velka uleva, ze se deti nauci na nocnik v podstate "co nejdrive" (jen co zacnou chapat a ovladat svoje vymesovani). Plenky jsou za prve drahy a za druhe si nemuzu pomoci, ale mne proste prijde plenkovani v jakekoliv forme nehygienicke (viz prispevky Bumbi).....Nikoho ale timto neodsuzuju, jak rikam, zila jsem taky v UK a naucila jsem se vnimat jakekoliv odlisnosti s nadhledem (kazdy ma svate pravo si to delat po svym) a hlavne si myslim, ze rozhodne nejsem konfrontacni typ....Takze zdar a silu! M.
 Marketa 
  • 

Re: Stesti na nocniku ... 

(2.2.2009 23:37:52)
Ano, take nesouhlasim s autorem clanku a s Vami uz vubec. Oslavny clanek na Adrianku, ktere k uplne dokonalosti chybi jen jedno, chodit na nocnik, me nadzdvihl. Z toho, ze to autor resi je jasne, ze az tak uplne jedno mu to nebude. Ja mam dvouleteho chlapecka, ktery je od narozeni mimo vsechna standardni meritka a tabulky. Je to sice mimo tema, ale jeste jsme neslyseli jedine slovo, kdyz nepocitam ham a nene. No a co ?? "Prirozeny pokrok" neni mozny proti neci vuli, u nas pohled na nocnik vyvolava hystericky zachvat a sezeni na nocniku je z oblasti sci-fi. Jeste nesedel ani 3 vteriny.....Asi to bude mym alibistickym pristupem :-)))
 Magda & 2 
  • 

Re: Stesti na nocniku ... 

(3.2.2009 9:56:26)
Ahoj Market, co se tyka "prirozeneho pokroku" v ovladani vymesovani, ze svych deti jsem mela vzdycky pocit, ze touzi byt v suchu a cistote a ze bych jim to mela umoznit...Sama jsem to videla na svem starsim synovi, ze u nej to bylo vylozene o lenosti. Samozrejme, ze deti musi porad neco objevovat a zkoumat a prerusovat hru jenom kvuli curani, je pro ne nezajimava a otravujici cinnost....Proto se mozna mnohdy vzpouzi a na nocnik nechteji (viz muj syn), ale je potreba je motivovat, chvalit a vysvetlit, ze bez plenek je to proste lepsi....A kdyz potom rodice "vymeknou" a vyjdou diteti v jakychkoliv jeho rozmarnych naladach vstric, tak se to muze jenom obratit proti nim....Z oslavneho clanku, na ktery jsem reagovala, jsem mela pocit, ze to je pripad Adrianky....Na druhou stranu ve 2 letech nechodit na nocnik neni tragedie. Jde spise o pristup k vychove: "nelamat nic pres koleno" a soucasne "necekat, az se dite rozhodne samo", protoze bychom jako rodice mohli prokaucovat vhodnou chvili k nacviku....At se dari! M.
 Jíťa 
  • 

Mám stejný pocit 

(3.2.2009 1:40:36)
Taky mi to tak připadá.

Podle mě má každé dítě určité období, kdy se chce samo něco naučit. Pokud je mu to umožněno, naučí se. Pokud mu je v tom zabráněno s tím, že na to má ještě čas, zadělávají si rodiče na problémy. A to se netýká jen nočníku!

Je tedy na nás rodičích, abychom poznali tu správnou chvíli, kdy je dítě na něco připravené.

Ad nočník:
Malej má 1,5 roku a na nočník ho dávám jenom ráno po vyspání. cca 5x do týdne máme úspěch. Není to trénink, jen jsem chtěla, aby chápal k čemu nočník slouží, což očividně chápe. Ale zatím nechápe svůj pocit, že se mu chce čurat, takže sám ještě nějakou dobu na nočník chodit nebude. Až k tomu dozraje, naučí se to celkem bez problémů, asi jako všechno ostatní. Aspoň doufám!
 Jana 
  • 

A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(2.2.2009 10:38:04)
Mohu se zeptat, jak se s takovým rodičovským přístupem řeší, když si dítě třeba nechce udělat úkoly do školy nebo např. odmítá lék?
 Insula 


Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(2.2.2009 10:45:17)
Tak to je myslím něco trochu jiného. Úkoly přijdou na řadu až mnohem později, když už je dítě mnohem zralejší (myslím ty klasické školní). Takové ty drobné úkoly (uklidit hračky apod.) se dají řešit zábavnou formou. Navíc i malé děti hrozně rády pomáhají.
Co se týče léků, tak tam je potřeba je prostě dát. Myslím, že každý rodič chápe ten rozdíl. ~;) Pokud mohu srovnat u nás, tak dcera i syn chodili na nočník také až kolem druhého roku (dřív to odmítali a já je nenutila), ale s podáním léků jsme nikdy problém neměli.
 Vendy + Dáda 3,5 
  • 

Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(2.2.2009 14:29:02)
Davídek s plínkama přestal až po třetím roce. Co se týče podávání léků, moc často to nepotřebujeme, ale když už, tak ŽÁDNÉ problémy nemáme.
 Petra,2 deti 
  • 

Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(2.2.2009 19:46:47)
Me obe deti taky zacaly chodit na nocnik az pred druhym rokem. Po trech mesicich uz byly bez plenek. Takze bez namahy a v pohode se to naucily. Zadny natlak. Ma dcerka - prvnacka rada pise ukoly a je vesela. P.
 Květa 
  • 

Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(2.2.2009 10:47:11)
Dovolila bych si oponovat, podle mě nelze srovnávat psaní úkolů ve školním věku či užívání léku s konáním potřeby do nočníku. Konání potřeby je věc přirozená,že zrovna do nočníku či záchoda je lidská "vymoženost".Navíc některé děti mohou na nátlak spojený s chozením na nočník reagovat až překvapivě stresujícím způsobem. Někdo zkrátka přijme novou věc hned, někdo je línější (naše holčička)a dozraje k tomu později, někdo je typický nočníkový vysedávač.
 Bumbi&05,08,10 


Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(2.2.2009 14:18:02)
hm, květo, každé zvířecí mládě udržuje čistotu líp, jak to lidské, kterému to nedovolíme jinam, než do plenek...

proto vlastně umožnění dělat to do nočníku považuju za návrat ke "zvířecí" čistotě ~z~
 Květa,  
  • 

Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(2.2.2009 14:30:44)
Na tom také něco je, pravda.
Jenže lidské mládě je od narození jedno z nejméně schopných mláďat co se týče starání se o sebe. Zatímco nějaké zvířátko udělá hromádku a lehne si pár metrů dál, lidské přímo do ní,protože ani dál nepopoleze.Ale to už jsme se dostali asi k extrému.
Je fakt, že plínka (papírová obzvlášť) je vymoženost, která nenutí dítě hledat jinou možnost. Proto se těším na léto, až venku malu nechám bez plenky,aby zjistila, co se vlastně stane. Zatím jí počurání tedy nevadí, to spíš mě.
 Insula 


Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(2.2.2009 21:59:01)
Květo, nechci ti brát iluze, ale já jsem zkusila dát dceři látkové pleny. A teď myslím ty naprosto obyčejné, na kterých jsme vyrostli my. A výsledek??? Vůbec jí nevadilo, že je promočená. ~t~~t~~t~
 Květa 
  • 

Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(3.2.2009 12:11:13)
Aha, no může se nám to stát taky, s velkou pravděpodobností si budem čůrat po nožičkách a dělat loužičky. Nevadí, jednou to v hlavičce prostě docvaknout musí!!!A do té doby se obrním trpělivostí k přebalování tak velké holčičky a k dobře...míněným radám okolí.
 Bumbi&05,08,10 


Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(3.2.2009 12:17:22)
taky ti nechci brát iluze, synovi nevadila mokrá plínka nic pranic :-DDD dokonce v létě, co už chodil na nočník, poté co mohl běhat nahatý a zjistil, že může čurat, aniž by se při tom zastavil, nočník zatloukl docela a po skončení léta se do plen prostě vrátil, ačkoli si před tím už říkal... takže s dcerou tuhle chybu nechat běhat na nahato už neudělám ~b~

mmch - synovi nevadilo, ani když si načural do tepláků a do bačkor, v klidu si v tom hrál hodinu dál ~y~
 Cindy (XI/06 + IX/10) 


Bumbi 

(4.2.2009 20:59:59)
když jsi tak chytrá, tak mi, prosím, poraď. Naše dcerka při pohledu na nočník propadá hysterii. Teď poslední dobou konečně vidím jako velký pokrok, že na něm vydrží jednou za den 2 sekundy sedět. Na to, aby něco na povel do nočníku také vykonala, prostě nestačím.
Zkoušeli jsme všechno i malé prkénko přímo na záchod. Jak ale přinutit tam sedět dítě, které se vzepne do luku a řve, jako by ho na nože bral.
Nejvíc chytrá je tchyně, která neustále omílá, kdy už konečně malá bude chodit na nočník. Někdy mám pocit, že jí snad zařvu, že NIKDY! Své děti pořádně nenaučila ani některé základní hygienické návyky a tak ráda poučuje...
Malá zkrátka nechce na nočník...nepomáhá ani když ji nechám bez plínky, klidně se počurá do punčocháčů a pak přijde, ať ji převléknu...
Zato má ale slovní zásobu jako leckteré dítě nemá ani ve 4 letech. Umí krásně spojovat i složitější věty. Umí některá písmenka a čísla. Dokáže dokonce i udržet notu u písniček, což tak běžné u 2 letého caparta není. ~d~
Jo a léky bere bez problémů.~j~
 Luky.Huky 


Re: Bumbi 

(7.2.2009 22:25:36)
Páááni - nepsala jsi to za mě??? Jako kdybych to psala já o Nicolce, fakt ~;)
Neuvěřitelná podoba, jen co se týče písmenek, všechno je I a u čísel je všechno 5, jinak naprosto stejně ~t~ Je jí 2,5.
 zuzini 


Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(2.2.2009 11:24:42)
Co to má s nočníkem společného? ~t~
 Nanyna 
  • 

Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(2.2.2009 19:49:11)
To je typické - přesně nějakou takovou reakci jsem po přečtění článku čekala a moc bych se divila kdyby tu nějaký človíček jako vy nebyl. Kristepane - dcera začala na nočník chodit v 18-ti měsících - což mi přišlo tak akorát. Synovi budou v dubnu tři a na nočník chodí asi 2 měsíce - no a?! Opravdu mám kolikrát sto chutí říct, aby jste se z toho nočníku nepo.... A myslím že je od věci míchat léky, úkoly a nočník - to je úplně o něčem jiném. Syn nechodil na nočník, ale jmenované léky, či jiné " povinosti" zvládal bez problémů. Každé dítě je jiné a nevím nač furt řešit ž´e ve dvou letech nechodí na nočník. Mimochodem, do nočníku syn čurá, ale kaká zásadně do plen - bože, tak ještě nedospěl k tomu aby kadil jinam. Jsem ráda, že nekadí na zem :-)
 Delete 


Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(2.2.2009 21:03:15)
Lék...sirup, který nechutná....sníš to samotné a rychle to zapiješ nebo to rozmícháme (třeba v medu)? Prášek vlastně totéž, buď zvládne spolknout nebo rozmačkáme i za cenu, že to bude trochu hořké a bude to pak muset něčím zajíst (zapít)...V nemocnici se podobně řešila i premedikace před operací (holce byly necelé tři roky)....buď zvládne vypít hořký lék nebo dostne injekci (těch se hrozně bála, proto nejdříve pokus s vypitím rozpuštěného prášku, o polykání prášku jsme se tehdy ještě nepokusili)....nakonec se to vypít nepodařilo, zvedl se jí žaludek, tak se pak nechala píchnout, protože zjistila, že je to pro ni menší zlo.....

Úkol.....uděláš nejdřív jednu půlku a po večeři druhou nebo raději celé najednou? Jistě je stovka dalších možností, jak dát na výběr a přitom dosáhnout výsledku.
Jinak u úkolů obecně by mělo platit, že by měly mít smysl jako třeba procvičit látku před písemkou a pod., takže pomáhá i, že když budu vidět, z čeho mají úkol a s čím si neví rady, tak že můžu cíleně pomoct, nebo naopak, když uvidím, že s tím nemá problém v domácím úkolu (udělá ho sám a donese ke kontrole) a pak zvoře písemku, tak budu vědět, že není flink, ale že mu třeba nesedlo zadání nebo měl trému a nebude muset sedět další hodiny nad tím, co už umí. Prostě díky tomu domácímu úkolu já mám šanci zjistit, co skutečně umí a co ne....

Pokud podobné argumenty na dítě nefungují, není to o úkolech a o lécích....
 Jana 
  • 

Dítě jako středobod vesmíru - odbočka od nočníků 

(2.2.2009 22:45:34)
Chápu, že jste se na mě vrhly s celkem logickým argumentem, co má společnýho nočník třeba s budoucími povinnostmi dítěte. Možná vůbec nic a možná dost. Nebylo to myšleno jako rýpnutí, ale jako otázka. Ten článek na mě prostě zapůsobil takovým pokorným, všeobjímajícím a přelaskavým přístupem k dítěti. My ti budeme nabízet to či ono a ty si třeba vybereš... a když ne, tak se nic neděje. Vždyť proč omezovat tak úžasnou a čistou bytost, hnát jí někam? Třeba jsem vedle jak ta jedle. Ale nejde přece o pisatele článku. Jen by mě prostě zajímalo, jaké jsou pak děti vychované jako středobody vesmíru. Jsou pak skutečně schopny respektovat zájmy nejen své ale i těch ostatních? Snažili jsme se tak vychovávat první dceru. Začala nás mlátit. A to dost brutálně. Je fakt, že má takovou povahu, je velmi inteligentní, ale sociální (emoční) inteligenci má na bodu mrazu. Dnes je už na ZŠ, podařilo se nám to trochu srovnat. Ale pořád si lámu hlavu, jestli jsem kdysi neměla být tvrdší. A nejde samozřejmě o nočník. Spíš o menší prostor pro rozhodování, méně svobody, méně nekonečného vysvětlování, více jasnější hranice... No nevím. Každopádně blbě jsem toho dělala dost. Máme teď druhou dceru, je úplně jiná, vlastně protipól té první. Tam vůbec nic takového řešit nemusím. Ona se nějak sama snaží. Snad mohu odvážně říci, že nás přirozeně respektuje (ne že by nás někdy nepokoušela)... Ale u té první nemůže být o respektu ani řeč. Bude mi 40, proč naše generace respektovala rodiče víc? Nebo to tak necítíte? Rodiče mě vychovali "klasicky", dovedli mě (jak doufám) ke slušnosti a zodpovědnosti i za použití násilí. Ale já je respektuji (kromě pubertálního mezičasu) a není to ten nic vynuceného.
 Nanyna 
  • 

Re: Dítě jako středobod vesmíru - odbočka od nočníků 

(3.2.2009 7:39:06)
Mě je tedy 30 a rodiče mě vychovali na tu dobu zřejmě klasicky - máma mě a bráchu docela dost bila - za vše. Nikdy jsme si nemohli nic vybrat, vše bylo dané. Mám dvě děti a dceru jsem od mala vychovávala hodně liberálně...vžedy jsem ji dala na vybranou - jaké chce triko, jakou sladkost, apod. Teď je jí 6,5 let a i přesto že mi všichni říkali, že to dělám blbě, tak opak je pravdou. Myslím si že je vychovaná dobře. Poslouchá když po ní něco chceme apod. Je tedy podle mého názoru, trošku víc citlivá, malinko stydliější, ale to asi nebude tím, že si vždy mohla něco vybrat. Za to se synem máme velký problém. Teď mu budou tři a je na facku :-) Vychova jako u dcery naprosto selhala, nepřichází v úvahu. Syn potřebuje ty přesně dané, pevné hranice, žádný výběr...on s tím neumí pracovat.
 Jana 
  • 

Re: Dítě jako středobod vesmíru - odbočka od nočníků 

(3.2.2009 10:35:28)
Díky, přesně tak to taky vnímám. Mně se ta "rebelka" narodila jako první a já chtěla být co nejlepší matka. A tak jsem pořád čekala, kdy už sklidím sladké plody mé liberální výchovy a mezitím mi vyrůstal před očima - pardon - čím dál tím větší sprateček. Mám prostě pocit, že jsem to svým přístupem ještě zhoršila. Na druhou stranu mě moc uklidnilo, že tvoje zkušenost praví - budu-li aplikovat to samé na druhou dceru, která je od přírody "sluníčko", nic tím nezkazím. Ta její povaha stejně ke klasickými přístupu vůbec nesvádí. Na druhou stranu - je mi jasný, že ve třech letech jako ta první číst nebude... ale mám-li si vybrat, je jednušší být matkou té druhé, aspoň než nastoupí do ZŠ :-) Ba ne, doufám, že to tak hrozný nebude.
 Elis +4 
  • 

Re: A co až Adrianka nebude chtít třeba léky? 

(7.2.2009 18:39:16)
Já mám za to, že jde o naprosto odlišné věci:)
Ohledně vývoje dítěte je to opravdu o tom, nechat jim prostor - můj nejmlad¨ší má 1,5 roku a ¨při posazení na nočník pláče, takže t oneřeším a nechávám to času....každé dítě je osobnost a já teda neviděla zdravé dítko mít v 5 letech pleny...každé z toho vyroste.
A co se týká léků nebo úkolů, to je přece jasné skoro každému, že je to úplně jiná oblast, ne?
...nemíchala bych jablka s hruškami:)
Vzhledem k tomu, že mámm 4 děti, tak mám zkušenosti s tím, co píšu...každé je jiné, každé má jiné tempo ve všem:)
Hezký den
Elis
 Květa 
  • 

nočník bez úspěchu 

(2.2.2009 10:38:35)
Ahoj, mojí dcerce budou dva roky za necelé tři měsíce a také s nočníkem zatím žádné úspěchy nemáme. Jsem přesvědčena, že ví, k čemu slouží, protože vídá jiné děti a dokonce "tlačí" s nimi, což mi přijde legrační. Také na něj vysazuje svoje panenky a říká tradiční "čí". Když tam posadím ji, posedí pár vteřin a dál nic. V případě,když vidím, že kadí (nejde si nevšimnout), zkouším nočník přinést a ukazuji, že by si tam mohla sednout. Ovšem vzteky křičí a obrátí nočník vzhůru nohama, klidně by kakání zadržela, jen aby nemusela na nočník. Tak jí nechávám, přeci ji nebudu stresovat.U ní jsem si stejně tvrdším autoritativním přístupem k ničemu nepomohla.
Také doufám, že než půjde do školky, vše se naučí... jako ostatní.
 Insula 


Re: nočník bez úspěchu 

(2.2.2009 10:57:55)
Květo, přesně tak. Nehrotit. Občas zkusit, když nechce, dělat že o nic nejde. To je správný přístup. ~R^ VŠECHNY děti se to naučí (pokud jsou zdravé). ~;)
Moje dcera se to bez "nátlaku" naučila z hodiny na hodinu (doslova) před druhým rokem. Do té doby nočník absolutně odmítala. Tak jsem jí nenutila. Sice moje okolí to občas řešilo (tedy ta starší generace ~t~), ale já byla v pohodě. A na noc přestala mít plenu až ve čtyřech letech.
Syn byl v těhle věcech pomalejší, takže se to naučil asi ve dvou letech a pěti měsících (zhruba) a ten měl více nehod. Za to se zároveň s nočníkem přestal počůrávat v noci, takže jsme se zbavili plen ráz naráz a najednou. ~;)
Nechápu, proč je u nás zvykem hodnotit rodiče podle toho, jak brzy či později naučí děti "nočníkovat". Nebo i další věci. Jako by měřítkem pro hodnocení "perfektních" rodičů byl nočník. Jako by to ukazovalo něco o tom, zda se dětem věnuji a hodnotilo to kvalitu mojí péče o děti. ~t~
 ines 
  • 

Re: nočník bez úspěchu 

(2.2.2009 10:59:14)
Co má dítě dělat na pokyn "čí"? (z kontextu odhaduju že čůrat nebo kadit)
 Ivona,Klára 6,Tereza 2.5 
  • 

Re: nočník bez úspěchu 

(2.2.2009 11:48:39)
Po 1 roce jsme začali posazovat Kláru na nočník,nenásilným způsobem,vždy ráno po spaní a po spaní po obědě,sama přestala kadit do plínek.Před 2 narozeninama jsem jí doma dávala látkovou plínu,ať si uvědomí,že se počůrá,protože jí to vadilo tak do měsíce byla bez plín.Jo Terezka to je jiná,dělala jsem vše jako u starší,ale bez uspěchu,jsou jí 2.5 a já doufám,že do 3 to zvládnem,protože půjde do školky.Je jí totiž uplně jedno,že se počůrá.DO nočníku kadí bez problémů od 1.5,ale to čůrání.Snažím se,že už to snad víc nejde,ale pokud se dítěti nechce volat tak prostě nezavolá.Na některé děti holt normy a tabulky neplatí.Kecy typu:tak co už jste bez plínek,mě už netočí,protože se fakt snažím a nenechávám to osudu,protože nevěřím,že jen tak z čista jasna si dítko řekne:už je teda čas a pryč s plínama.Snad ta naše snaha bude brzy oceněna uspěchem,máme ji rádi takovou jaká je
 Zuzka + Terezka 2,5r 
  • 

Netrapte seba ani malu 

(2.2.2009 10:50:36)
Stala som sa vyslovene alergicka na otazky typu : ,, Chodi uz mala na zachod?,, Svokra mi tvrdila ze jej syn chodil uz od 9mesiacov a podobne cela moja generacia. Este som snad nestretla zenu vo veku 60r ktora by mi netvrdila ze jej dieta sa uz samo pytalo vo veku 1roku(teda aj ja som bola taka sikovna:) Dnesne deti su zjavne ,,zaostale,, Nepoznam ani jedno a ani neverim ked mi aj niekto bude tvrdit ze dieta chodi v roku na zachod. Pre mna chodit a pytat sa znamena ze dietatko je schopne vedome ovladat svoje sfinktery a verbalizovat svoju poziadavku. A nie ze poznam jeho rutinu a tak ho posadim na nocnik a vymoci sa. To nie je pytanie sa! Samozrejme ho tak mozem ucit. ja som zacala malu trenovat v tom roku na natlak okolia a po 2mesicoch frustrujucich bojov a nuloveho efektu sme to vzdali. Medzitym dcerka samozrejme presla obrovkymi vyvinovymi zmenami a dosla do veku kedy chape co sa do nej ziada. Pred Vianocami (mala presne 2,5roka)sme sa zbavili plienok cez den za dva dni a za dalsi tyzden aj v noci. Krasne sa sama pyta na zachod (ma taku pomalovanu adaptacnu ,,dosku,,) a za kazde cikanie a kakanie dostane nalepku. Mavame aj obcasne nehody ale len v noci ked tuho zaspi. Absolutne nevidim zmysel ,,tlacenia a nutenia,, dietata k tomuto tak dolezitemu a velkemu kroku v zivote. Jednoducho musi na to dozriet. Dopraj svojej dcerke cas a neboj sa ..ked bude mat 15..isto v plienkach nebude:)))
 Apačka Lapačka 


Re: Netrapte seba ani malu 

(2.2.2009 11:38:40)
Taky mám občas pocit, že dnešní děti jsou poněkud "zaostalé"...
Pár perliček za našeho okolí:

Náš soused (cca 70 let) VYSVĚTLIL v pěti měsících svému synovi, že dudlík odnesli ptáčci ~t~, no génius otec i syn!

Dceři je dneska přesně jedenáct měsíců a teprve nedávno se jí proklubaly první dva zuby - manžel se švagrovou cenili touto dobou už osm! Podle všeho zásluhou tchýně ~;).

Nočník od devíti měsíců samozřejmostí! "Vy ještě nemáte koupený nočník? Tak to babička donese k narozeninám!" Jestli ho babička donese, tak si na něj taky sedne a předvede!

V deseti měsících chodí? To není normální. To máš z toho, že ti přes den nespí, musíš ji ukládat, naše děcka spaly jak dřeva...
Moje příbuzná je z těch řečí chudák tak vystresovaná, že se mě onehdá ptala, jak to dělám, že je ta naše tak pohyblivá? Tak jsem se jí zeptala, jak to dělá, že má jejich syn už šest zubů?

My to s manželem berem celkem s nadhledem, už jsme si zvykli na řeči kolem jídla - nejhorší bylo cukroví o vánocích ("Naše děcka jedly všechno! A nic jim nebylo a jak byly tlustý!" Švagrová atopik, manžel problémy s tlustým střevem..), ale na nočníkovou debatu se musíme koukám připravit :-).

Ráda bych byla i já vůči těmto otázkám odolnější, brát je s větším nadhledem, ale fakt je, že za poslední rok se můj svět soustředil právě na potřeby mé dcery (a podle mě je to dobře) a tak mě tyhle tlaky stran okolí a příbuzenstva štvou docela dost.
 Samarlu 


Re: Netrapte seba ani malu, 

(2.2.2009 11:50:03)
kdyžtak vymyslete více odpovědí, na kterých jalová debata uhyne.~2~
Chodí na nočník?
"Občas jo."
Kdy plánujete další dítě?
"Copak my víme, jestli nám to Pán Bůh dopřeje?"
Kam jedete na dovolenou?
"Někam se koupat."
Proč jsi tohle a tohle ještě neudělala?
"Jé, a ty bys mi s tím přišel pomoct?"
 Lili + 5 :-)) 


Re: Netrapte seba ani malu, 

(2.2.2009 12:19:44)
~:-D~R^~R^~R^
 Apačka Lapačka 


Re: Netrapte seba ani malu, 

(2.2.2009 12:52:42)
Asi jo, člověče :-)!

Ale na ten dotaz, kdy plánujeme další, jsme měli dobrou kontraodpověď - na červen! A kupodivu nikdo nejásal, ale vyslechli jsme si něco o bláznech, nezodpovědnosti a budoucím utrpení prvorozené ~:-D! Jo a taky super "snad to bude aspoň ten kluk"!~:-D

Jeden se snaží a stejně se nezavděčí ~;).
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Netrapte seba ani malu, 

(2.2.2009 15:47:17)
teda hlavně ten poslední řádek považuji za geniální... to budu s dovolením autorky taky používat...

My jsme např. nočník naprosto vynechali. Malý bude mít 3 roky, asi před půl rokem jsem řekla manželovi, ať mu udělá vypínač na WC níž, dveře si umí otevřít sám, dali jsme mu malé prkýnko na WC, stoličku a ukázali, jak se jít vyčůrat. Pochopil a chodil hrdě "jako velký". Ani mi nehlásil potřebu, prostě šel.
Ovšem pouze v létě, kdy měl holou dupku. Jakmile jsme oblékli na podzim tepláčky, vždy si je počůral. Asi když něco cítil na pinďourkovi, myslel, že je to plína a může...
Tak jsem to nechala být, teď má jít do školky a na bazéně se mu jeho kamarád (co už do školky chodí) prostě vysmál, že ještě nosí plínu... Od toho momentu se děsně snaží, chodí sám čůrat i kakat (bylo nutné ho naučit, že má po kakání volat na utření), sem tam sice nehoda, ale spíše, že nedoběhne nebo se nestrefí dobře...

Každé dítě chce svoje, nemyslím, že by byl méněcenný, prakticky od roku hezky mluvil, chodil od 10 měsíců... On je prostě trošku bohém a nad určité věci se povznáší...

a pindy kterak děti našich rodičů chodily na nočník v půl roce a v roce uměly samy papat lžící, v roce a půl příborem... řadím do kategorie fantasmagorických pohádek, nad kterými se usměju a myslím si své...
Protože prostě to geniální dítě (já), má asi debilního potomka... co dodat...
anebo že by počínající senilita prarodičů????~;)
 Limai 


Re: Tak tady dodám pouze k tomu jídlu- 

(2.2.2009 12:05:29)
známá má sedmiměsíční holčičku a když jsem slyšela že malá jí "normálně" svíčkovou s knedlíkem nebo neostrý guláš a těstoviny,tak to mě málem trefilo.A argument matky byl,že její máma jí to dávala jako malé taky.Jo a to jsem se ještě dozvěděla perličku že to dostává už od čtyřech měsíců a že lékařce to prý nevadí.
 Simona,slečna 9/03,kluk 4/08 


Re: Tak tady dodám pouze k tomu jídlu- 

(2.2.2009 12:40:21)
Limai mám ročního kluka a od 6měsíců sem začala s příkrmi.Samo nejdřív mrkev,brambor,maso postupně dohromady.Kolem 8měsíce dostal i špenát,a svíčkovou s knedlíkem taky a rajskou s kolínkama tu má nejradši~w~.Doktorka taky koukala,ale nic neřikala.P.S.:K tématu na nočník jěště nechodíme.
 Lucka 345 


Re: Tak tady dodám pouze k tomu jídlu- 

(2.2.2009 14:43:29)
U nás to bylo po 1/2 roce taky tak. Ale nedej mu, když se ostatní cpou a on na to má takovou chuť! Každopádně mu to nijak neuškodilo. ~w~
 Iva 
  • 

Re: Netrapte seba ani malu 

(2.2.2009 23:14:04)
Jak kdybych to u nás slyšela. Tchýni teda nemám, ale moje vlastní máma, do narození mého syna moje nejlepší kamarádka, se po jeho narození zbláznila a veškerou konverzaci soustředila na jeho jídlo, spánek, jak můžu být bez ohrádky, nově teď táhnou příklady ročních dětí co chodí na nočník.... Synovi je rok a čtvrt a nočník jsem ještě nevytáhla, taky proč, když na jednom místě nevydží ani 20 vteřin...To bych mu nočník musela přilepit oboustrankou na zadek, aby s ním mohl ťapat... Tak jsme si s mámou rozumněly, o všem si mohly pokecat, a je to v háji...
 10.5Libik12 


Re: Netrapte seba ani malu 

(2.2.2009 23:30:46)
Mně jako matku po dvacetileté pauze překvapil komfort jednorázovejch suchejch plen a nenočníkové děti. Pochopitelně jsem chytla vítr a začala jsem vysazovat až tak ve 2 a nějakých drobných, je to jistě praktické, protože plena udrží hodně, takže v obchoďáku, zoo či restauraci děcko nepřekvapí záludným požadavkem, že chce čurat. Ale určitě to lze dřív a bez problémů. Podezírám výrobce plen, že se jim podařila důmyslná sugesce traumatu z čurání před třetím rokem na nočník.(myslím sugesce matek, dětem je to egál, pochopitelně)

Když to vezmete logicky, děcko se vyspí, vyčurá, nají, vyčurá, než jde ven, vyčurá, není to žádná koroptev, aby trousilo co minutu. Nejsem proti lennosti, nakonec je to moje oblíbená životní filozofie (kdo je línej, nespotřebovává planetu), nicméně se trochu směji "psychologickým" důvodům, proč nechat lítat tříleté děti s boulí až u kolen.~:-D
 milli 
  • 

Re: Netrapte seba ani malu 

(4.2.2009 19:32:05)
naprostý souhlas:)))
 karpiska 


Re: Netrapte seba ani malu 

(6.2.2009 9:21:10)
Moje starší dcera bude mít za měsíc 3 roky a bez plínek je teprve od prosince. Nočník jsme zkoušeli, ale nenutili. Přes neustálé konflikty s babičkami, které se jí snažily říkat, že je "hanba", že má plenky a že se takto bude po... ještě až bude chodit do školy, si prostě dcerka jednoho dne sama řekla, že chce místo plenky kalhotky a přes počáteční občasné nehody (většinou byla zabrána do nějaké hry) to funguje bezvadně. Prostě na to, aby byla bez plenek, nebyla dřív ještě zralá.
 Dagmar, dvě holčičky 
  • 

Hlavně nestresovat 

(2.2.2009 11:59:44)
není nic horšího, než když budete Adrianku na nočník nutit, naše starší dcera se na nočník naučila pořádně chodit až taky okolo druhého roku, bylo léto, tak sem jí nechávala běhat venku nahou nebo v kalhotkách a zástěrce, dala sem jí tam nočník a jí se to moc líbilo a začala na něj chodit. V noci s skoro vybec nepočůrávala, a teď když se v pěti letech počůrala (byla dost nastydlá) tak za mnou přišla že má mokrou postel a pyžamo a vůbec nevěděla proč. A mladší dcera, ta to odkoukala od strarší, ale taky spíš až k tomu druhýmu roku, je v zimě, tak sem jí stejně ven dávala plínu abych jí nemusela svlíkat venku. Myslím si, že když se bude dítě nutit, tak se spíš zatvrdí a bude vyžadovat plíny. A to se jich pak ještě dlouho nezbavíte. My se tĎ snažíme zbavit flašky s dudlíkem, dudlík jako takový dala miminku tety, lae flašky se vzdát nechce, no snad to nějak zvládneme. A vám držím palce ať si malá na nočník zvykne a hlavně pevný nervy na ty věčný otázky ostatních.
 Jáňa+tři sluníčka 


Re: Hlavně nestresovat 

(2.2.2009 14:41:32)
Medůzko, tak to ti udělám taky radost! Naší starší jsem sebrala lahev s dudlíkem(tak z ní pila jen mléko, zato 2x denně 1/4 l)ve dvou letech a tím skončila definitivně i s pitím mléka~a~. U druhé jsem si řekla, že tomu nechám volný průběh a lahev jsme odložily až ve 4,5 letech jen proto, že měla za měsíc odjíždět na letní 14denní soustředění na Šumavu a přibalit jí lahev s dudlíkem mi připadalo opravdu dost nevhodné!~t~ Jinak s nočníkem byla nejlepší moje švagrová(55let), které se narodila vnučka o měsíc později než nám druhá dcera. Švagrová mi trvdila, že jejich Anetka si říká na kakání už od TŘÍ MĚSÍCŮ,~y~ no ono je říkání a říkání, holka tlačila až byla modrá,tak jak ji viděli tlačit, skočili po ní, strhali z ní oblečení a drželi na nočníku(samozřejmě ještě neseděla!)dokud se jí chudince ten bobeček nepovedl vytlačit~Rv Nejhorší je, že se k takovým praktikám dala přemluvit i maminka Anetky, které bylo něco málo přes dvacet, tudíž měla tyhle "výchovné metody" implantované od své mamky,mé švagrové.
 Dagmar, dvě holčičky 
  • 

Re: Hlavně nestresovat 

(2.2.2009 14:43:35)
promiň, ale ta flaška s dudlíkem , to ne pětiletá, ale tříletá, psala sem tam mladší dcera. Ale i tak mi to už příjde dlouho, pořád mi totiž říká, že bude pít z hrnku mlíčko jako velká slečna, ale večer se stejně dožaduje flašky, ne že by mi to tak moc vadilo, ale kvůli zoubkum bych už radši flašku s dudlíkem zrušila.
 Lucka 345 


Re: Hlavně nestresovat 

(2.2.2009 14:46:50)
Klid. U nás je to úplně stejně. Mléko jen s dudlíkem a dudlík na spaní. Taky mě to štve. Veškeré mé pokusy zatím selhaly. Aspoň ráno že mi ten dudlík dobrovolně věnuje a přes den ho nevyžaduje.~p~
 malatovic rodinka 


Re: Hlavně nestresovat 

(3.2.2009 0:19:06)
NO TAK DUDLIKA SME ZRUSILY VE 2,5 LETECH MEL HO TAKY JEN NA USNUTI ALE JEDNOU JSEM MALEMU POVEDELA POHADKU O DUDLIKOVE VILE KTERA JE ODNASI NAROZENYM MIMINKUM A SVETE DIV SE 4 DNY DELE USINAL A PAK UZ BYL KLID A NEPTAL SE KDE JE.JINAK K PITI MALEJ MA LAHVICKU S DUDLIKEM NA MLEKO NEBO KASI JINAK HRNECEK A TO MU JE 33 MESICU VIM ZE JINAK BY MLEKO NEVYPIL A TO BY BYLA SKODA KDYZ MI JESTE STALE PIJE BATOLECI MLEKA.~:-D
 blatouch 


Na to má čas. 

(2.2.2009 12:12:13)
Mám 3 děti,prví ho kluka jsem začala na radu babiček dávat na nočník již v roce,nic nechápal a křičel.Pan doktor mi zdělil kouzelnou větu,hlavně at´ je bez plen než půjde do školy.Nechla jsem tomu čas a ve 2 a půl letech to bylo za 2 dny naučené.Druhého syna jsem tam zkusmo dala ve dvou letech a odmítal okoliv udělat.Za půl roku přešel na normální záchod,nechtěl ani dětské prkénko a po týdnu byl bez plen.Ted´ mám dvouletého kluka,dali jsme mu nočník,ale nemá chut´ na něm sedět.Dali jsme mu slipy,byl na ně tak pyšný,že je nechtěl sundat ani počůrané.Počkám půl roku a ono to přijde samo.
 Kristianka 


Re: Na to má čas. 

(4.2.2009 17:48:53)
krásně napsaný a hlavně pravdivě udělala jsem to samý.nestresovala se,čekala a výsledek se dostavil během dvou dnů byl kluk bez plen.~b~
 alzbetap 


Jak se vyhnout nočníku 

(2.2.2009 12:21:07)
Naše dcera nočník naprosto odmítala, a to jsme ho vytáhli až po jejích druhých narozeninách. Tak jsme koupili barevné polstrované dětské záchodové prkýnko, k záchodu postavili stoličku - a bylo po problému. Nočník počkal nepoužitý až na našeho druhorozeného syna. Ten s ním neměl problém. Prostě proti gustu...
 Linda 
  • 

Re: Jak se vyhnout nočníku 

(2.2.2009 17:50:49)
Taky myslím, že je lepší kombinace WC+prkýnko lepší, než nočník. Nebo rovnou WC i bez prkýnka. Myslím, že nočník je pro ty opravdu nejmenší děti cca do 2 let, ne pro ty větší. Pak je totiž kolikrát problém přeučovat dítě na WC (např. když má nastoupit do školky). Taky jsem zažila, že se dítě naučilo na nočník, ale za všech okolností na něm trvalo - venku, na návštěvě, v restauraci...To mi pak přijde jako větší komplikace pro praktický život, než když má dítě plíny :-)
 Blanka+Adámek 


To me by teda zase vazne zajimalo, 

(2.2.2009 12:27:28)
jak to ti nasi predci delali, ze do 2 let jsme byli vsichni kompletne bez plen a to i v noci???!!! Moje maminka a vsechny moje tety (a ze jich mam dost) meli deti do 2 let od sebe a kdyz se jim narodili ty mladsi, tak ty starsi uz proste dokazali naucit byt bez plen. Ja i chapu ten duvod, mnohdy ani nemeli poradnou pracku a asi se jim nechtelo prat dvojnasobek plen. Ale jak to dokazaly??? Jeste si to dovedu predstavit pres den, ale v noci?

Bud my jsme byli genialni (ale pak se to nak ztratilo :-D) nebo je Adamek nakej hloupej. Pres den bez plinek od 2,5 roku a v noci se pocurava porad a to uz jsou mu 4. Davam ho spat nejak pred devatou (hlavne ted, co zacal spat ve skolce ani driv neusne), vzbudim ho v 11 a dam vycurat. Kdyz ho vzbudim v pul 12, tak uz je pocuranej. Pak ho dam vycurat jeste jednou, kdyz jdu spat, tak ve 2 a to uz je pocuranej a rano zase. Vubec nechapu, kde se to v nem bere, vecer nijak zvlast nepije a v noci samozrejme vubec. On ma snad nekde nakou dirku. Od leta mu davam latkovy plenky, myslela jsem, ze mu treba bude vadit, ze je mokry, ale to je mu uplne putna, klidne v tom spi celou noc.

Ja se nijak zvlast nestresuju, myslim si, ze asi ma proste jeste maly mocovy mechyr, kdyz se pocura 3-4x za noc, ale fakt nechapu, jak to ty nase matky dokazaly. Jak naucit nekoho, aby neco nedelal ve spani. Na druhou stranu bych uz byla rada, kdyby se to pomalu zlomilo, aby treba mohl jet nekdy na skolku v prirode, aby se mu deti nesmaly ...
 Dalila 
  • 

Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(2.2.2009 12:54:24)
zkuste nedávat pít po 17. hodině. V těch pět dát napít pořádně a pak už k večeři max. 50ml. Nám to funguje.
 Bumbi&05,08,10 


Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(3.2.2009 12:21:47)
a jak zabránite dítěti pít vodu při koupání a čištění zubů???

Syn to totiž vždycky takhle "dohnal" a při koupání vypil klidně půl litra vody. Takže omezování pitného režimu z naší strany bylo leda tak pro srandu králíkům.
 Dalila 
  • 

Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(5.2.2009 16:50:14)
Tak teda při koupání syna nikdy nenapadlo, že by se napil. Ano, při čištění zubů to zkouší. Dělám to tak, že mu na vypláchnutí hubinky dám do kelímku jen malé množství a víc nedovolím. A protože si tu pěnu v pusince nechat nechce, tak si radši vypláchne.
 lock 
  • 

Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(2.2.2009 12:54:40)
Já jsem se na totéž ptala své babičky. Jak to teda dělala, aby se děti nepočůrávaly a nepokakávaly... Odpověď byla lakonická: Prostě je za každý takový prohřešek BILA. A to tak dlouho, až to z nich vytloukla. Nevím, jestli to tak dělaly i naše maminky, ale je možné že tak nějak podobně :(
 Blanka+Adámek 


Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(2.2.2009 13:11:13)
Ja ti nevim, prece ho nebudu bit za neco, co dela ve spani. I kdyz tuhle jsem ho pleskla po zadku, protoze se pocural. Ale ne kdyz spal, normalne vecer v posteli, jeste nespal, hodinu si tam prozpevoval, tak tam jdu, ze se teda vycura a pak uz fakt bude spat a Adamek na to, ze uz je pocuranej. To me fakt nastvalo, nepocurava se uz pres rok a pul a nevim, proc to udelal. Jestli se mu nechtelo vstavat, nebo jestli proste kdyz ma tu plenku, tak si mysli, ze se do ni curat muze, fakt nevim. Chytrej je jak opicka, ale tohle mu proste neumim vysvetlit. Ne, ze by nevedel, co dela, asi je pohodlnej.
 Monika,Tobiášek-22měsíců 
  • 

Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(2.2.2009 13:39:02)
Naši mě prý mili ledovou vodou po každém pokakání a počůrání,tak jsem raději chodila na nočník.Už v roce.Takže asi tak.Jo a taky jsem se dozvěděla,že když jsem třeba plakala a naši si mysleli,že nemám důvod,tak jsem dostala na zadek,abych prý ten důvod měla.Ale jinak jsem prý byla strašně hodné dítě.
 Áňa + 2 


Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(2.2.2009 14:16:41)
Blanko, tohle se myslím řeší až na pětileté prohlídce. Pokud by se i do té doby počůrával, tak ti nejspíš doktorka doporučí vyšetření. Může to být buď fyziologická vada nebo třeba hormonální. To jako že ten hormon, co koncentruje moč, aby jí nešlo ven tolik a člověk to vydržel do rána, tak ten nefunguje tak, jak má. Nebo to může být psychický, ale to bys asi poznala. Tak to jsem to hodně zjednodušila~:-D No do té doby máte ještě dost času, tak třeba se to brzo naučí~;)
 Áňa + 2 


Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(2.2.2009 14:30:05)
To mě napadlo, když jsi psala, že se počůrává a přitom večer moc nepije. Moje dcera taky ještě nosí na noc pleny, ale vidím, že se počůrá jen když večer pije. Takže tam je mi jasný, čím to je.
 Jíťa 
  • 

Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(3.2.2009 1:23:26)
Dcera byla už v 1,5 roce přes den bez plín. Ale zase ze spaní (odpoledne i v noci) se počurávala až do 4 let. Ještě i ze školky si min. 1x týdně nosila počuraný povlečení dom na vyprání.

Budeš holt muset počkat, až to zvládne. Zřejmě má tak tvrdý spánek, že ho to neprobudí. Nebo máš druhou možnost, pravidelně k němu vstávat a dávat ho včas vyčurat.
 Bumbi&05,08,10 


Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(3.2.2009 12:24:58)
na spaní to podle mě moc řešit nejde. Syn byl přes den spolehlivě bez plen od 18 měsíců.

Na noc byl ale bez plen až o rok později a to ještě jsem ho musela dávat kolem půlnoci vyčurat, jinak se počural. Bez vyčurání spí až od cca 2 a 3/4 roku. Počurá se tak 1x za 3 týdny. NIKDY si v noci nevstal ještě na záchod, spí moc tvrdě.

Když se v noci počurá, v polospánku si stáhne mokrý kalhoty a vleze k nám do postele, ale nevzbudí se při tom... Prostě to tak je, neřeším, v klidu vyperu a převleču ráno postel ~y~
 Eva 
  • 

Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(3.2.2009 14:10:51)
Ak vela cura v noci, moze mat nejaku poruchu. V noci sa tvori hormon (nepametam si nazov), ktory znizuje tvorbu mocu. U niektorych deti sa netvori dostatocne, preto sa v noci pocikavaju. Ale o enureze (nocne pomocovanie) sa zvykne hovorit az po 5. roku. Takze este mate cas. Viac (ak ti nevadi citat po slovensky) najdes na www.enureza.sk.
 Nezule+3 


Re: To me by teda zase vazne zajimalo, 

(7.2.2009 22:52:32)
My jsme na tom podobně. Dcerka začla chodit na nočník ve 2 letech, do 3 týdnů se to naučila, ale když si hraje a "nemá čas" jít na záchod, čurne si občas i teď ve 4 letech. V noci spala bez plínky asi od 2 a 3/4. A celkem v pohodě až když nastoupila letos do školky, do toho začala nosit okluzor, tak se v noci počůrává. Někdy 1 za noc, někdy vůbec, ale někdy i 3x. A to večer už moc nepije. Jsem si říkala,že je toho na ni najednou asi moc, ale trvá to už 4 měsíce, tak nevím jak to řešit. Ve školce se jí už líbí, na okluzor už taky nereptá, tak nevím.
 Mickey16 


Nočníková drezura 

(2.2.2009 12:40:33)
Žiju v Německu a tady je zas opačný extrém, čeká se až si dítě samo uvědomí že chce sundat pleny a to klidně až do 4 let (mluvím o plenách na celý den, ne jen na spaní), dítě mladší 3 let bez plen je naprostou raritou, chodí s nima i do školky... U staršího syna jsem nočník vytáhla po 2. narozeninách a do týdne byl bez plen přes den, na noc je ještě má, okolí ho díky tomu považuje za génia :))
 Linda 
  • 

Re: Nočníková drezura 

(2.2.2009 17:52:32)
To je divné, proč se to tak dělá? Když je dítě schopné bez nějaké drezury chodit na nočník mnohem dříve, tak proč čekat až si sundá plínu samo?!
 Mickey16 


Re: Nočníková drezura 

(2.2.2009 18:31:36)
Protože to že chce odložit plíny musí být jeho rozhodnutí~t~přijde mi to taky ujetý, ale je fakt že ve skupině dětí v mateřským centru (2-3 roky) je z 10ti dětí jedinej bez pleny, byl tam ještě jeden chlapeček ale ten právě odešel do školky, takže mu byly 3 roky.
Jinak poslouchala jsem jednu známou a ta pravila že její syn (5 let) prodělal střevní chřipku a byl nějakou dobu zase přes den v plenách, jako střevní chřipka je nemilá ale snad to už u 5tiletýho neni důvod dát mu na celej den pleny... co kdyby byl o rok starší a ve škole proboha...
 Linda 
  • 

Re: Nočníková drezura 

(2.2.2009 18:36:15)
To nemá logiku - dítě taky nerozhodlo o nasazení plíny, tak proč by mělo rozhodnout o sundání? :-) No tak fakt je, že i dospělý člověk může mít takovou střevní chřipku, že by se plína hodila...ale přesto si ji asi nebere, že...:-) Teda až na výjimky, kamarádka mi říkala zážitek ze zájezdu do Egypta: jeden pán tam dostal takový průjem, že si na pláži půjčoval plíny od svého dítěte (cha cha, akorát mi není jasné, proč v takovém stavu lezl na pláž...).
 Lucka 345 


Re: Nočníková drezura 

(2.2.2009 19:05:20)
Jo tu jsme taky jednou měli. Byla tak pěkná, že na noc jsme si ty plíny půjčili od mimča já i 5-letý synek. ~f~
 Jíťa 
  • 

Re: Nočníková drezura 

(2.2.2009 21:51:20)
Mám dojem, že plenky jsou daleko pohodlnější než nočník.
Švagrová žije tady a taky prohlásila, že co by se otravovala s nočníkem. Až bude kluk chtít, tak se to naučí sám. Pak ho narychlo učila během prázdin aby jí ho vůbec ve 4 letech vzali do školky a ona mohla jít do práce.
 Linda 
  • 

Re: Nočníková drezura 

(2.2.2009 23:33:15)
No tak určitě jsou pleny pohodlnější, tedy do určitého věku (a od toho se taky používají, ne?). Když dítě vydrží 2-3 hod bez WC, tak bude patrně WC jednodušší. Když učůrává několikrát do hodiny, tak to opravdu moc praktické není hledat 3-4x za hodinu místo na čůrání...
 Jíťa 
  • 

Re: Nočníková drezura 

(3.2.2009 0:51:45)
pokud 4 nebo dokonce 5-tileté dítě učurává 4x do hodiny, tak to není normální a zajdu s ním k lékaři.

Takhle staré děti obvykle už ty cca 2 hodinky vydrží.
 Linda 
  • 

Re: Nočníková drezura 

(3.2.2009 9:13:17)
No právě to si taky myslím - ve 4-5 letech bych opravdu měla podezření na zdravotní problém...Na druhou stranu pokud je dítě v normě a vydrží 2 hoďky i déle nečůrat, tak mi ty pleny už nepřipadají pohodlné (nemluvě o kakání...). Takže to stále nějak nechápu.
 Jíťa 
  • 

Re: Nočníková drezura 

(3.2.2009 11:05:53)
Aha, tak to jsme si nerozuměli. Plenky jsou pohodlnější, protože nemusíš dítě hlídat, jestli už je čas aby šlo na nočník. Prostě se nestaráš a až máš čas nebo chuť vyměníš plenu.
Možná se budeš divit, ale i u nás jsou matky, které nechávají děcku pleny až do 4 let. Jednu znám. Kluk si krásně říkal, že chce čurat, ale ona mu na to řekla, že teď zrovna kouří a tak ať se klidně vyčurá do plíny. Toho jsem byla skutečně svědkem!
 Linda 
  • 

Re: Nočníková drezura 

(3.2.2009 18:12:44)
Tak to je teda děs běs! Chudák kluk :-(
 Luďka 


Re: Nočníková drezura 

(2.2.2009 23:09:00)
Je to pravda, mám v Německu kamarádku, na kterou se v mateřském centru ostatní matky dívají jako na macechu, která kdovíjakými drastickými metodami učí dítě na nočník - její dvouletá dcera je bez plen. V tomto věku to tam je opravdu mimořádný úkaz :-)
 lock 
  • 

Jak je to skutečně? 

(2.2.2009 12:44:07)
Na toto téma vkládám citaci z článku, který vyšel loni v časopise Moje psychologie (výstižnější reakci bych každopádně nevymyslela :) ):

Navzdory znepokojeným rodičům, remcajícím prarodičům, ochotným přátelům a řadě jiných lidí, kteří věří, že všechno vědí lépe, trénování na nočník je možné pouze a jen v tom případě, když jsou děti dostatečně fyzicky vyvinuté a když jsou na to připravené. Žádné dítě nelze naučit chodit na nočník, pokud se ještě nevyvinuly příslušné nervové dráhy. To je proces, jenž se neděje dříve než v osmnáctém měsíci, často dokonce později, a který je zcela z dosahu vlivu i těch nejskvělejších rodičů. Všichni známe ty příběhy, které nadšeně vyprávějí naše tchyně nebo babičky, jak jejich děti byly bez plenky už o prvních narozeninách, samozřejmě že ve dne i v noci, a nikdy, opravdu nikdy se nestala žádná nehoda.


A vsadím se, že ani neměly žádné pupínky, když měly neštovice. Je jasné, že takové příběhy je nutné zcela ignorovat. Ale jak je možné, že existují děti, které nemají plenku v 15 měsících, i když je známo, že to fyzicky ve skutečnosti není možné? Od počátku mají děti sklon vyprazdňovat svá střeva nebo měchýř poté, co byly nakrmeny a poté, co se právě vzbudily. To je zcela reflexní reakce a není vůbec nijak kontrolována vůlí. Pokud je dítě poté, co bylo nakrmeno nebo po probuzení, posazeno na nočník, je velká šance, že se něco stane.


Pokud je navíc dítě posazováno na nočník pravidelně, možná dokonce podle pevného plánu, jako třeba každou hodinu, velmi pravděpodobně to zvládne přes den bez plenek. To je zajímavé, ale zase ne až tak vzrušující a je to pouhé trénování pravidelného režimu. Trénování na nočník je něco zcela jiného. V tomto případě dítě používá svůj mozek, který se má rozhodnout, zda je čas jít na záchod, nebo ještě ne. To je rozhodnutí vůle, nad kterým má dítě plnou kontrolu. Všechny ty absurdní příběhy o brzkém naučení se chodit na nočník pocházejí od lidí, kteří zaměnili trénování na nočník za trénování pravidelného režimu. Žádné dítě není ve věku jednoho roku zcela „suché“ a děti, které se tak zdají být, pouze demonstrují hodně silný trénink pravidelného režimu.
 Samarlu 


Re: Jak je to skutečně? 

(2.2.2009 14:00:50)
No ale ušetřená plína nebo louže dobrá, ne?
Já teda děti vysazuju, když tlačej, po jídle a po spaní, když neprotestujou... u nás je to nabídka, vydělat se jinam než do kalhot, né trénink.
A lepší vymejt ho... z nočníku, než přebalovat pokaděný dítě, který si v plíně sedlo. No ale pochvaly ani nepochvaly nevedem - je v nočníku, je, není, taky dobře.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Jak je to skutečně? 

(2.2.2009 14:28:44)
od syna nevěřím tomu, že ovládání svěraču u dětí není možné před 1,5 rokem. Syn fakt v 11 měsících předvedl, že dokáže čurat po troškách jenom proto, že je to děsná sranda. Cvrk, zadržet - počkat, co na to babička - cvrk, zadržet, počkat, až se babička zařehtá a tak furt dokola... Dělal to v kočárku po probuzení, spával v létě bez plínky, jen s podložkou a fakt si počkal, až babička přišla nad kočárek a pak předváděl tohle ucvrkávání. Ať mi nikdo neříká, že to nebyla ukázka volní kontroly ~y~ Proto klidně věřím tomu, že opravdu bratr mého muže v roce chodil bez problémů a bez nehod na záchod a byl opravdu bez plínek... (čtvrté dítě v rodině)
 Sylvinka 
  • 

lentilky 

(2.2.2009 14:08:59)
Jistě, ať si malá k nočníku v klidu najde vztah ...
Zkuste jí nabídnout za každé vyčůrání lentilku. Ženské na čokoládu slyší :-) a dvouleté dítě pochopí rychle za co ji dostane. Lentilku jí ale nedávejte za nic jiného.
 Půlka psa 


Re: lentilky 

(2.2.2009 14:28:18)
Dcera v 18 měsících nočník vytrvale odmítala. Nechtěla se na něj ani posadit natožpak tam něco vykonat. Pak jsem ale zvela nevýchovně řekli, že dostane bonbonek pokaždé, když do toho něco udělá. Fungovalo to perfektně. Tři dny jsme odměňovali jedním pomerančovým tiktakem. Čtvrtý den už dostala jen jeden bonbonek večer, že se za celý den nepočůrala a po týdnu už jsme byli bez bonbonků. Odměňovali jsme jen bezmezným nadšním, když se na dně nočníku něco našlo. Fungovalo to nejspíš proto, že dcera do té doby nepoznala žádnou sladkost, takže jí ten nočník stál za to. Po pár dnech už bez nočníku být nechtěla a tiktaku se kupodivu bez problémů vzdala. Od té doby zase jíme zdravě a nestěžuje si. Vím, že to není asi správná metoda, ale funguje super.
 Lucka 345 


Křupky 

(2.2.2009 14:56:26)
Známe - my jedeme na křupky! ~R^
 pavla 2 deti 
  • 

Re: Křupky 

(2.2.2009 16:36:24)
Mam uz deti sice o dost starsi a nocnikum odrostle,ale ma zkusenost je takova ,ze dcera,ktera byla na latkovych plinkach chodila na nocnik driv a driv byla i bez plen,nez jeji o 6 let mladsi braska,ktery uz pouzival pleny papirove.A taky mozna holky jsou v tomhle takove"vyzralejsi".
No a na syna uzasne zabral hraci nocnik..mel moc rad jakekoli zvukove hracky a nocnik,co po vykonane potrebe hral byl tou nejvetsi odmenou.Mozna to bylo i jeho povahou,byl az presprilis cistotny(nevim ,kde to odkoukal:),ale kdyz mu bylo 1,5 roku tak jsme zase 14 dni v zime trenovali pobyt venku,protoze mel pocit spinavych boticek od snehu a stale je ometal a brecel,ze jsou spinave :)
Kazde dite "ma neco" :)Tak hodne zdaru :)
 Lůca+Josífek 1/07 
  • 

Re: lentilky 

(2.2.2009 22:04:44)
My začali trénovat v 16 měsících (ošklivý ekzém na zadečku nás donutil)a do týdne to syn pochopil. Odměnou mu byl pokaždé jen potlesk od celé rodiny. Všichni usilovně tleskali a projevili radost a on taky, že má uznání. Udrželi jsme ho na nočníku, jelikož jsme ho obklopili hračkami. Od 20 měsíců spí bez plínek. Plenky na noc má akorát v době nemoci. Počůrá se tak cca 1x za měsíc, na což má ve svých 2 letech právo. Ale odkoukala jsem, že to bývá u neklidného spaní.
Každý je jiný, nám zas nejde moc kreslení. Ale chtěla jsem poukázat na to, že to jde bez bonbónků, že stačí jen dobře cílená pochvala a uznání.
 *Aida* 


Re: lentilky 

(2.2.2009 22:14:10)
Luco,
jen tak mmch, jelikoz ted resime nocni pomocovani (u mnohem starsiho ditete). Mocovy mechyr ma "receptory", ktere rikaji mozku, ze telo potrebuje curat. Pokud mozek hned ve spanku nezareaguje a dite se neprobudi, zkousi to jinak. Mimo jine i neklidnym spankem. Takze pokud vidis, ze se "vrti", tak je dobre ho vzit na zachod. Ovsem on o tom musi vedet, v zadnem pripade nebrat ve spanku. Tedy zeptat se, zda nepotrebuje a polozit par dalsich otazek, aby bylo jasne, ze nespi (nesmi to byt otazky, na ktere se da odpovedet "ano", "ne").
 marketa 
  • 

Re: lentilky 

(3.2.2009 16:55:14)
ty taky curas za lentilky?
 Eva , Markétka 2 
  • 

Re: lentilky 

(9.2.2009 0:25:38)
Kamarádka mi poradila lepší trik-za vyčůrání dostává Markétka samolepku a může si ji nalepit do své skřínky, za vykakání také, ale to je ještě chváááály, ale zatím jsme bez plen pouze doma ven se neodvážím, když se počůrá v téhle zimě...
A s těmi nálepkami-je fajn, že se dítku nebudou kazit zoubky a má hmatatelný důkaz o svém úspěchu!!!
 Bumbi&05,08,10 


Ano, ALE 

(2.2.2009 14:13:14)
v zásadě s článek souhlasím. Na druhou stranu vyznávám právo dítěte na čistotu. To znamená, že se snažím svým dětem maximálně umožnit, aby mohly být v čistotě. Od narození to pro mne znamená suchá a čistá plena. Proto se snažím přebalovat co nejdříve po vykonání potřeby. Proto jsme synovi umožnila, jakmile projevil, že je schopen ovládat svěrače, ulevovat si v 10 měsících do nočníku. Co na tom, že se do plenek vrátil a definitivně je opustil, až začal dobře mluvit, v 18 měsících? Co na tom, že na noc je měl ještě o rok dýl? Nebylo a není pro mě důležité KDY, ale že umožním svému dítěti být vždy v čisté pleně a nenechám ho v jeho exkrementech déle, než je nezbytně nutné...

Navíc - souhlasím s názorem, že miminka se rodí plně kontinentní a k inkontinenci si je vychováváme sami právě tím, že nereagujeme na jejich vyměšování v nejkratším možném čase a pak nás za 2 roky trápí, že se dítě naučené inkontinence ne a ne zbavit... Zeptejte se v LDN, jak je těžké starého člověka, který tam přišel kontinentní a strávil 2 týdny v pleně, znovu naučit udržovat tělesnou čistotu bez plínky...

Howgh.

PS: někde jsem četla, že by mělo být v CHartě lidských práv napsáno, že každý člověk má nárok v případě inkontinence na to být v čisté a suché pleně, moc se mi to líbilo...
 Klár@ 


Re: Ano, ALE 

(2.2.2009 15:32:22)
Bumbi~R^~R^~R^
 zuzini 


Re: Ano, ALE 

(2.2.2009 15:48:45)
Bumbi, já bych pouze chtěla podoktnout, že někteří lidé používající papírové pleny, mají za to, že je jejich dítě v suchu a čistotě. ~;)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Ano, ALE 

(3.2.2009 12:32:42)
tomu snad žádná menstruující žena, co někdy použila superhyper "suchou" alwaysku nemůže uvěřit, ne? Nebo fakt jo??? ˇMenstruující ženy přece snad mají pochopení pro to, jak to s tou plínou a její čistotu je? Nebo ne? ~a~
 Baba Jaga 


Ja se uceni na nocnik taky bala, ale pak to slo samo 

(2.2.2009 15:47:17)
Malemu zbyvaly dva mesice do druhych narozenin, zacal se doma porad svlekat a ja ho nechtela nechavat nahateho, protoze se vzdycky nekde vycural. Tak jsem koupila nocnik, rekla jsem mu, ze muze byt nahaty kdyz bude curat a kakat do nocniku {absolutne jsem neverila, ze rozumi, co se po nem chce, jeste ani moc nemluvi a nocnik pred tim nikdy nevidel}. Tvaril se ze jsem spadla z visne, ale za deset minut se zvedl a vycural do nocniku. No a jsou to dva mesice a on chodi, bez jedine nehody. Nerika mi, kdyz potrebuje, proste si stahne gate a jde. Asi jim musi v te hlavicce neco cvaknout, jsem si jista, ze kdybych ho tam posazovala od roka, jak mi rikala moje mama, tak by se zatvrdil a hned tak by bez plenek nebyl.
 Jana 
  • 

Re: Je to taky hodně o rodičích 

(2.2.2009 17:06:23)
Myslím, že je to hodné o rodičích. U prvního syna jsem jeho první impulsy, kdy se sám vyčúral do nočníku ignorovala a považovala za náhodu, protože mi všichni říkali, že má na to čas. Pak se to otočilo a nočník nechtěl ani vidět a skončili jsme s plenkami ve 3 letech, v noci mu to ještě teď v 5 ujede. U dcerky jsem po negativních zkušenostech neváhala a když projevila zájem o nočník, přestala jsem dávat plenky, vysazovala na nočník a v 18 měsících byla bez plen. Chce to jen vypozorovat ten správný čas a nevymlouvat se na to, že má času dost. Pokud totiž nemají snahu rodiče, nemají ji ani děti. A to nejen v nočníkování...
 Hadi a spol 


Re: Je to taky hodně o rodičích 

(2.2.2009 17:23:58)
Jo jo, tak s tím naprosto souhlasím :-) Já osobně vím, že holky by byly schopné na nočních chodit dřív než teď ve 2,5 letech, ale já osobně jsem prostě dospěla až teď k tomu, že je nechám bez dohozoru a plínky :-) nebo se jich občas zeptám :-)
 2 sluníčka 


naprostý souhlas 

(2.2.2009 16:43:05)
Ano, ano!! Když "můžeme" počkat, až se například dítku zpevní páteř, aby se prvně postavilo a "nenutíme" ho stát dřív, nevidím důvod, proč nepočkat, až mu dozrají svěrače a ono se přestane počůrávat a posadí se i na ten nočník.
U dítěte má vše svůj čas. Můžeme mu nenásilně pomáhat, ale pokud nemá zájem (v tomto i v našem případě o nočník), tak to nijak neurychlíme a všechny včetně sebe budeme jen stresovat.
Já jsem ocenila to, že naše dítko se jednoho dne (ve 27m) probudilo suché, druhý den také a třetí už plenu nechtělo. Ani v noci, ani přes den! Bez jediné nehody.
 Martina * 


rodiče to mohou jen trochu ovlivnit... 

(2.2.2009 17:33:02)
Nemuzu se nezapojit do tehle diskuze, ptz si myslim, te se nas to zrovna dost tyka. Jsem maminka za mesic dvoulete holcicky a taky mame "jeste porad" pleny.

Pamatuju si, jak jsem v tehotenstvi a behem prvniho roku moji dcery prikyvovala duchodkynim :-), jaky je to ted hrozny trend, ze jsou deti do dvou, tri let bez plen...

Navic jsem v 5 mesicich svoji dcery mela velmi podivnou zkusenost s tim, ze se mi pri prebalovani skoro vzdy na povel vycurala. Ne, opravdu to nebyla nahoda, bylo to na povel: "Vycurej se" a kolikrat jsem vylozene videla, jak tlaci a vymacne jen malinkou kapicku jen aby mi udelala radost. Mozna to byla nahoda, mozna jsem jen chtela videt neco co neni mozne, ale trvalo to takto asi mesic a to mi na nahodu prijde docela dlouho. Pak to z niceho nic ustalo...

Neponechala jsem tedy nic nahode a zacala s "nacvikem" opravdu brzo. Ne, opravdu jsem neposazovala dvoumesicni decko na nocnik, ale zhruba v 11 mesicich, kdy uz mala umela bezpecne sedet, jsme nocnik vyzkouseli. Bez uspechu, mala na nej nechtela a plakala, nocnik jsme tedy odlozili a vytahli zhruba za 2 mesice. To uz na nem mala i sedela a dokonce se nam podaril prvni "odchyt", proste spis nahoda, o cilenem curani se neda mluvit. Pak mala opet nocnik bojkotovala, tak jsme znovu zkouseli cca ve 14 mesicich a tak to slo az asi do roku a pul, to uz nocnik vesmes neodmitala a uz vypadalo, ze se obcas strefi umyslne, ze to neni jen nahoda. Zkusila jsem tedy den bez plen, no "den"...! Uaaaaa, to proste neslo. Mala se sice vycurala kdykoliv jsem ji posadila, dokonce i sama vyzadovala a radostne curala, nicmene se mi takto radostne vycurala behem 15 minut, 10x do nocniku, 3x do kalhotek a 2x na zem!!! To proste fakt neslo. Zkusila jsem znovu za mesic - stejny vysledek obohaceny o jedno hovinko na podlaze ~f~...
Dnes ji budou za necely mesic dva roky, casto si sama sundava teplacky a chce se jit na nocnik vycurat, nekdy i na zachod a opravdu 90% pripadu se vzdy do nocniku nebo zachodu vycura, nicmene, kdyz ji necham behat bez pleny, tak ac ji kazdych 10 minut pripominam a posazuju na nocnicek, stejne se mi pokazde nekolikrat pocura mimo... ~;((

Rozhodne tim nehodlam malou ani sebe nijak stresovat, proste zkousime, zatim to nevyslo a aspon se vyhneme curani venku v desetistupnovem mrazu...

Myslim, ze kazde decko je individualita a ac muze rodic ovlivnit hodne, pres nektere veci proste vlak nejede. Moje dcera ma hodne stejne starych kamaradu a kamaradek, a prevazna vetsina z nich pleny stale ma, tak si myslim, ze vazne o nic nejde.

Omlouvam se, za dlouhatansky prispevek, nejak mi to nedalo... ~f~
 Linda 
  • 

Re: rodiče to mohou jen trochu ovlivnit... 

(2.2.2009 18:11:57)
Z vlastních zkušeností můžu říct, že bych na vašem místě ještě počkala, řekla bych, že zatím je nácvik zbytečný. My začli dceru "trénovat" od 2 let (např. tím, že v létě běhala nahatá, doma jsme ji nechávali bez plen, ptali se, jestli nechce čůrat) a bylo to tak 50% do WC a 50% do kalhot. Fakt to nemá cenu, dokud jsou svěrače nezralé a učůrává málo a často! Ve 2,5 letech jí to najednou začlo jít a od té doby prakticky žádné nehody nemá a navíc vydrží nečůrat i několik hodin (přičemž do té doby čůrala 3-4x za hodinu). A není to o tom, že by málo pila, pije pořád stejně. Na kakání si umí říct od 2 let, tam to nějak šlo...
 Martina * 


Re: rodiče to mohou jen trochu ovlivnit... 

(2.2.2009 18:56:39)
no, jestli bude nekdy nejaky dalsi potomek, tak tomu asi necham mnohem volnejsi prubeh, i kdyz my to ani ted nejak nehrotime, proste to cas od casu vyzkousime, a pak to zase nechame byt. Nejhorsi je, ze uz se toho ted dcera dost casto dozaduje, coz je neskutecne unavny... kazdych pet minut ji svlikat a posazovat na nocnik, nastesti ma tyto "stavy" jen obcas ~g~
 MirkaM 


nenacvičovaly jsme 

(2.2.2009 19:03:14)
Mám dvě dcery. Jedna odložila pleny ve 2 letech, druhá ve třech, ale stále ještě je má na noc. Nácvik mi přišel zhola zbytečný, bylo jasně vidět, že neví o co jde, vadí jim to, reagovaly spíš negativně. Nechat je bez plen bylo k ničemu, čuraly, kde se dalo.

Takže pokud někdo nemá co dělat, nacvičujte, vy ostatní to nechte na dětech. Myslím si, že např. rok "výcviku" bez úspěchu by zdrtil i odolnější bytost, než je rodič dítěte:-) a může to leda zadělat na pořádný problém
 Lindusa+ Samuel 


Re: nenacvičovaly jsme 

(2.2.2009 20:04:55)
Tak přidám svou trošku do mlýna- v roce a půl jsem (trochu i na nátlak babičky) začala Sama posazovat na nočník - asi by to i fungovalo, ale mělo to jednu podmínku - náš život se zredukoval na nočníkování - nezapomenout na to, připomínat, posazovat. Sam vzorně spolupracoval - ale sám si neřekl. Skončilo to na mé lenosti, zapomnětlivosti a hlavně neochotě podřídit se nočníku - s dítětem se dá dělat o dost víc zábavnějších věcí. Odložila jsem teda akci pleny na příští léto -to by Samovi bylo 2,5. Ve dvou letech a měsíci najednou prohlásil, že pleny nechce. Nechce a bude chodit na záchod ( nočník fakt ne). A od té doby chodil - dvě tři nehody za týden a pak už úplně bez nehody. Po dvou týdnech ( ráno počůraná plena) prohlásil - nechci plenku na noc. No, říkala jsem si, to sotva. A plenu mu po usnutí dala. Ráno naštvanej , ale plena suchá. Druhá noc - opět bez pleny - a já zapomněla mu ji dát. A ráno dobrý - takže od té doby v noci bez plen. Nehody se stávaly - ale spíš naší vinou - nedali jsme ho před spaním vyčůrat. Te´d jsou mu tři roky a dva měsíce a noční nehody jsou naprostá vyjímka spojená jen s nemocí - ani si nevzpomínám , kdy naposled. Ale spí s námi v posteli, takže občas, když se mu chce, tak začne fňukat a poplakávat - takže se vzbudím a zeptám se ho - a jdeme na záchod. Občas přijde i večer - kolem půlnoci - já chci čůrat. Většinu nocí ale prospí bez čůrání - a to pije před spaním 250 ml sunaru ( z lahve s dudlíkem ~;) ) . Takže drezura klidně, kdo na ní má čas a nervy. A kdo nemá - no však to dítě do školy s plenou nepůjde!
Konečně , někdo už to psal - čekáme, až si dítě samo sedne, samo stoupne - ale na nočník ho rveme, kdy se to hodí nám. I když - já asi nejsem prototyp vzorné matky dle tabulek - láhev dodnes, spí s námi v posteli .... Ale co, Sam taky není tabulkové dítě :-)
Hodně nočníkových úspěchů všem - a klíííííííd ~t~
P.S. na pitomé otázky nereaguji - vycvičilo mě období, kdy Sam v roce a půl mluvil ve větách, krásným čistým hláskem - jen mu chybělo sociální vnímání situace - takže po informacích, že v obchodě někdo smrdí - ale ne, nesmrdí - ale jo mami, tahle paní! U neroložky- tady to není vůbec hezké , špína je tu -ale není Samíku - ale je, koukej tamhle! Koukej, ta paní má na hlavě ošklivou hučku (myšleno klobouk) ~t~ Tyhle naprosto pravdivé komentáře mě naučily nejen neslyšet poznámky ostatních ( no to je výchova, no jak to vidí doma.....) ale i pitomé otázky. Vydržet!
 Katla 


hehehe 

(2.2.2009 20:14:50)
Můj syn komentoval v tomto věku zjev jedné opravdu hodně korpulentní paní: "Ta paní je klustá". mlčím, protože popřít se to nedá a potvrdit také ne. "Mamí, že je ta paní klustá?" , nereaguji , snažím se odvéíst pozornost jinam, syn přidá na hlasitosti "ZE je ta paní KLUSTÁ???!!!". Situaci zychránila "klustá" paní slovy "A maminka by se nejraději propadla" ~z~.
 Lindusa+ Samuel 


Re: hehehe 

(2.2.2009 20:20:05)
Naprosto důvěrně známá situace !!!!~t~ Můj oblíbený zážitek v metru - jedeme se Sámulí v létě metrem - je mu tak necelý rok a třičtvrtě - a nad námi skinhead jak hora a na lýtku vytetovanu říšskou orlici - a když metro zrovna zastavilo, Sámule zazpíval pěkně nahlas - podívej, ten pán má na noze nakreslenou pipinku! No, jak se ten ,,pán,, podíval - normálně jsem se bála. Ovšem pak se zadíval na Sama důkladně ( už jsem viděla napadení ubohé matky v metru ) a povídá - to je orel prcku ~t~
 Magda & 2 
  • 

Re: hehehe 

(4.2.2009 13:48:30)
...jsem se pobavila! A vecer jsem to vypravela manzelovi a bavili jsme se oba!!!
 Kristianka 


Re: hehehe 

(4.2.2009 17:59:54)
~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~
 Linda 
  • 

Re: nenacvičovaly jsme 

(2.2.2009 23:30:01)
Částečně souhlasím a příště bych to určitě tolik neřešila a nehrotila. Na druhou stranu nějak se jim to ukázat a vysvětlit musí (i když asi je to jednodušší u dalších dětí, když vidí starší sourozence a jde to asi opravdu prakticky samo). Dcera ani neměla vůči WC nějakou averzi, občas si řekla sama, občas byla ochotna vyčůrat se na moji výzvu, ale v ostatních případech to klidně pustila do kalhot a jak říkáte, bylo jí to zcela jedno. Jediný, kdo byl na nervy, jsem byla já :-(
 2 sluníčka 


Re: rodiče to mohou jen trochu ovlivnit... 

(2.2.2009 19:54:48)
Lindo, pravda. Dcerka neměla a nemá problém se na noc napít jak velbloud. Jde se ještě před spaním vyčůrat, ale klidně si pak z postele jde pro vodu a už čůrat nechodí, až ráno. ~v~
 malatovic rodinka 


NOCNIK VE DVOU LETECH 

(2.2.2009 23:39:02)
MYSLIM ZE BYCH TO DELALA STEJNE JAKO ONI RODICOVE ADRIANKY.JA MAM SYNA 33MESICU A OD16MESICU CHODIL RES DEN BEZ PLEN A OD NECELYCH 2,5 JE I V NOCI A NEMELI SME S TIM ZADNE PROBLEMY DIKY BOHU SYN JE MOC SIKOVNY MLUVI ,RIKA BASNICKY,MALUJE A JE HODNE CHAPAVY CHODIT ZACAL V 11 MESICICH ALE MYSLIM ZE VSE NAM VRATI NEKDY TO DRUHE DITE AZ BUDE.ALE DRZIM PESTI VSEM KTERI SE SNAZI A PEVNE NERVY .TO ZE NEKTERE DITE PLENY MA VAZNE NENI ZADNE DRAMA.MYSLIM ZE JE LEPSI MIT USMEVAVE DITE V PLENE NEZ VYSTRESOVANE Z NOCNIKU.
 Ori, 3 děti 


Re: NOCNIK VE DVOU LETECH 

(3.2.2009 9:50:22)
Jo, nočníkování to je téma i pro nás...nyní 6letému synkovi jsem pleny sebrala ve 3,5letech,předtím jsme přirozeně zkoušeli ale nikam to nevedlo, v těch 3,5 už jsem fakt nevydýchala tlak okolí ani svůj - šel do školky, sice byli ochotné paní učitelky dávat plenu na spaní (ovšem mladej tou dobou již stejně víc jak rok nespal po o). I tak nehody byly, cca do 4 let pravidelně několikrát denně a pak tak nějak jednou dvakrát za den aspoň přičurané slipy a to kdykoliv a kdekoliv. Úprava pitného režimu taky nic moc nezmohla. Do dneška si nosí náhradní oblečení a od září loňského roku máme i diagnózu - nedostatečná kapacita močového měchýře - vývojový problém. Bere pravidelně léky, lepší se to. V září jde do školy...upřímně, mám z toho hrůzu - stačí jedna narážka od spolužáka nebo nevhodný kecy dospělého a syn se počurává další měsíc ačkoliv předtím už to bylo víceméně dobré...

Dcerka je těžce v pohodě, po zkušenostech s malým jsem to u ní moc nehrotila, před druhým rokem jsem to párkrát zkusila na jaře, v létě - bez výsledku s hysterickým pláčem. Nejvíc z toho byla vydřená švagrová - má o 2 měsíce mladší holčičku, která v té době už byla bez plen, ovšem za velkého přemlouvání a častého vynadání když se nezdařilo. Švagrová se tedy rozhodla že to mojí dcerku taky naučí. Já se bavila, dcera je šikovná ale když jí někdo do něčeho moc nutí a moc se snaží, obvykle to špatně dopadne~2~. Skončilo to tak, že dcerka naučila sestřenku že se do hracího nočníku dá nalejt voda, nočník hraje a švagrová byla vzteky bez sebe~j~. Vzdala to a já malou nechala asi měsíc být. Pak jsme byli s kamarádkou a 6 dětma do 5 let na chatě, druhý den po příjezdu jsem našla plenku na cestě, tak jsme řešili které dítko jí tam zapomnělo a když jsme to vypátrali, seděla Sára na nočníku a prohlásila že plenku NEEE! Na noc jí teda zatím má, období kdy měla v noci plenku suchou jsme prošvihli při nástupu do školky, od té doby zatím žádné další nenastalo, takže čekáme na vhodnou příležitost.
 Juldafulda 


Re: NOCNIK VE DVOU LETECH 

(3.2.2009 11:03:41)
Nas 2 lety syn mam pocit ma nocnikovani ve vlnach. V 18 mesicich udelal do nocniku oboje pak bum a proste si na nocnik ani nesedl no pak dalsi faze, ze kdyz nemel doma katatka proste byl dole jen tak, tak si sam na ten nocnik dosel a ted ma zase fazi, ze si na nocnik proste sednout nechce, kdyz ho necham behat jen v puncochackach bez plinky tak se vycura a je mu to jedno nerekne si sam, ze chce curat pritom na svuj vek docela obstojne mluvi navic jsem zjistila, ze cura treba 3x behem hodiny. Tak premyslim kde udelali soudruzi z NDR chybu~;)
 Renata ,kluci 7 a 2 
  • 

Nátlak 

(3.2.2009 12:32:12)
Souhlasím , že nucení je naprosto nevhodné.Moje děti nechtěli na nočníku sedět ani jeden.Výhoda byla , že jako kluci mohli na záchodě stát a tak vlastně začali chodit sami.Se stejnými výchovnými metodami jeden téměř ve 2,5 a druhý chodí už od 1,5.Takže opravdu individuálně.
Mám ale kamarádku , která dítě posazuje na nočník od půl roku, úspěch to má , na povel se vyčurá. Jsou mu dnes už 4 roky a pokud ho neposadí na nočník , tak se počurá.Prostě vůbec nenatrénoval to , že si má říkat sám.Raději vydržte, nenechte se do ničeho nutit jen proto , že by to tak mělo být.Všem přeji pěkný den
 Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 


Netlačit na pilu 

(3.2.2009 21:40:40)
Mě se včas dostala do ruky knížka Učte své dítě, kde píší, že většinou se úspěch na nočníku dostaví někdy kolem dvou let a půl, ale že neexistuje nějaký interval, protože každé dítko je individualita.
Já jsem zastáncem stejné metody netlačit na pilu. Aplikovali jsme jí úspěšně hned v několika bodech vývoje. Jen to chce najít v sobě trpělivost.
Vítkovi jsou dva roky a čtvrt a bez nějakého super nátlaku usíná sám po mazlení a čtení z knížek, před vánoci se bez křiku rozloučil s dudlíkem a nočník ho začal bavit. Dokonce je v noci suchý, jen ho necháme rychle jednou vyčůrat, protože se mu nechce do plínky a vrní. Přes den to je jak kdy, ale já nikam nespěchám.
Co nám zbývá z oblíbených diskusních témat babiček a sousedek je kojení a spaní celou noc bez buzení. A já už teď vím, že se k tomu jednou dopracuje a co na tom, kdy to bude.
 Xeni 


driv ci pozdeji 

(4.2.2009 15:00:25)
Mam 2 deti. Muzu rict ze kazde tehotenstvi, porod i deti jsou uplne jine. Synovi narostl prvni zub az po 1. roce, za to v 11 mesicich behal, dcera mela zub jiz ve 4. mesici, ale na svych prvnich narozeninach tax maximalne lezla. Stejne tak i nocnik. Syna jsme nutili, nechavala jsem na nem pocurane obleceni, pokakane kalhoty si musel sam prat. To vsechno kdyz me vystresovala moje maminka, ze dite prece uz v 1.5 roce musi byt bez plenek. Po kazdem hovoru s ni mi hrablo a chovala jsem se jak san. Syn si na nocnik odmital sednout, sel az rovnou na zachod s detskym prkynkem a to ve 3 letech a 3 mesicich. Proste se rozhodnul. Behem tydne chodil na zachod sam a to i v noci. Od te doby jsme uplne bez plenek, nikdy nemel ani pull upsky. Dceri je 2.5 roku a na zachod jit odmita. Lita bez plenek a pak zacne rvat a plenky si vynucuje, aby se mohla vycurat nebo vykakat. Proste je to pro ne prirozene, od narozeni chodi do plenek. Co vidim kolem sebe jestli dite zacne chodit na nocnik v 1 roce nebo ve 4 letech rovnou na zachod, az zacnou chodit do skoly, pleny mit nebudou.
Od te doby kdyz nekdo zacne jedovate utocit na pleny, odpovim, ze na to mame. Kazde dite je jine. Nektere ma huste vlasy, jine je plesate, jedno beha druhe jen leze, jine je bezzube dalsi ma plnou pusu zubu......kazde je unique, takze nesrovnavat a nestresovat se.
 snehurka 
  • 

Re: driv ci pozdeji 

(6.2.2009 13:03:51)
Ahoj,me take vystresovali,tak jsem posazovala dceru na nocnik pro jistotu uz v 9 mesicich,aby to do 1 roku stihla.Byla hodna,sedela,obcas se povedlo,kolem roku a pul uz jsem taky byla "jak san",ze si musi rikat,nezacala.Do skolky nosila nahradni kalhotky,ted je v prvni tride ZS,kazdou noc je mokra a obcas i pres den zapomene,jezdime k psychologovi.U druheho syna jsem si na nocnik dlouho nevzpomnela,protoze jsme resili tu starsi,takze se rozhodl sam ve dvou a ctvrt letech a od te doby je suchy i v noci.(nehoda celkem asi trikrat za dva roky).Mozna,ze kdybych starsi dcerku nenutila,ted by byla v pohode aspon pres den.
 Janča kluci 1rok a 3,5 roku 
  • 

moc hezké 

(7.2.2009 21:54:38)
jsem podobného názoru a nerada děti do něčeho příliš nutím. U nás nočník taky moc neměl úspěch. Starší syn začal čůrat na jaře na travičku a kakat na dětském prkénku na záchodě. Takže vlastně naše dvouleté dítě taky nechodilo na nočník. Ps. ty obličeje ještě náš syn ve 3,5 letech nemaluje, takže máte bod k dobru. :)
 Jaruska75, dva raubíři 3 a 1,5 roku 
  • 

Nočník 

(7.2.2009 22:31:49)
Přídám vlastní zkušenost. Taky jsem začínala na základě rady mojí mamky už velmi brzo a posazovala na nočník jak jen to šlo. Na 1,5 roce jsme byli v pohodě celé dopoledne bez plenky, ale malý si neříkal takže jsem vysazovala já. Pak jsem jeli na dovolenou s tchýní, kde jsme se neuvěřitelně pohádali a malý jako reakci přestal na nočník chodit úplně! Tak jsem to nechala a po nějaké době jsme začali zkoušet znovu. No moc velký ohlas to nemělo. Prostě nechtěl a hotovo. Když malému byly dva roky a osm měsíců jednou ráno příšel podal mi plenku a řekl, že už ji nechce! a od té doby jsme bez plenek i v noci! Krom toho to malý zvládá úplně beze mne. Svlíkne se, sedne si na nočník, vyčůrá se a oblékne se! Druhý synek moc dobře ví na co nočník je. Když si starší sedne na nočník ten mladší se někdy připojí - i když oblečený!, ale čůrat do něj zatím nechce. Uvidíme jak to zvládneme, ale už se tím nestresuji však ono to přijde Jarka
 Ilona, syn 2 roky 
  • 

tak tohle můžu podepsat v plnom rozsahu 

(8.2.2009 14:20:56)
tak tohle můžu podepsat v plnom rozsahu!
u nás je to tak, že kluk se bojí nočníku víc než upír česneku :-) nebo spíš takhle: nebojí, ale když se snažím mu vysvětlit k čemu je, tak jen křičí "neeeee". a snahy o posazení na nočník vypadají tak, že kluk se prohne do oblouku a zdrhne. když už se mi podaří nějakým zázrakem, aby si naň sednul, tak vydrží přesně jednu vteřinu než mu dojde kde je a zdrhne znovu... leda, že bych ho k nočníku přivázala :-):-):-)
ale poslední dobou ho baví splachovat wc. tak jsem mu to zakázala s tím, že splachovat můžou jen ti, co do záchodu čůrají a zkusíme to rozvnou se záchodem. dětské záchodové prkénko je již objednáno a na cestě k nám ;-) třeba ho možnost sám si spláchnout naláká :-)
ale jinak rodiče i tchánovci i švagrová, všichni se strááášlivě podivují, že kluk má ještě ve dvou letech plíny. a že je divný on a nebo já, že jsem ho to ještě nedokázala naučit. prý mám přitvrdit. asi opravdu čekají, že ho k nočníku budu vážně přivazovat...
zatím se nám osvědčilo nechat všechno na něm. jak chůzi, se kterou začal až v 15.měsíci, ale zase naprosto jistě a téměř bez pádů, tak i odložení dudlíku - jednoho dne nám ho sám dal se slovy "ble, ble, fuj" a bylo vymalováno :-). taky jíst sám ze začátku nechtěl a nechtěl. lžičku do ruky nevzal ani pod pohrůžkou ani náhodou :-) a teď by to na něm nikdo nepoznal, že v roce nedržel lžičku, že začal až v roce a třech měsících :-) ...takže já se řídím také tím, že všechno přijde časem, samo a bez násilí a bez řevu, tak proč se nad takovými věcmi nervovat :-) když dítě chce tak chce, když nechce tak nechce a počkám až bude chtít. než půjde do školky, tak to v pohodě zvládne a do té doby si s tím starosti rozhodně nedělám a řeči podivující se a pohoršující se rodiny a ostatních hážu s klídkem za hlavu :-)
 anajs 


Ja to vydim jako nabidku osobni dustojnosti 

(9.2.2009 6:05:51)
Jestli chcete Adriance pomoct pochopit, o cem je nocnik, tak nejlepsi je na to vzdycky leto a hola prdelka, nebo aspon zadna plinka. Pocurane a prilepene kalhoty ji pomuzou pochopit, co jeji telo dela velice rychle.

Hned zepredu musim rict, ze jsem asi zaujata, protoze jsme s obema detmi praktikovali eliminacni komunikaci, t.j. upozornovali je od narozeni na to, kdyz curali a kakali, aby byli uvedomeli, o tom co delaji.
To, ze nase zapadni kultura uci deti nejdriv si kakat a curat do kalhot a pak je to po dvou letech odnaucuje, je opravdu pozoruhodne, ale moc lidi si toho zatim nevsima.
Pro nas to bylo na stejne urovni, jako naslouchani tomu, zda je dite hladove a kdyz je tak se nakrmi, nebo zda je unavene, a kdyz je tak se mu nabidne prilezitost se vyspat. Kdyz vim, ze diteti se chce, tak mu nabidnu tu moznost si ulevit dustojne.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.