| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Když si dva nedávají pozor

 Celkem 301 názorů.
 Lizzie 


Lehce mě zamrazilo 

(15.1.2009 8:30:00)
Jednou mi to taky ujelo.
Hned druhý den jsem mazala pro prášky PO, nicméně pěkných pár dní mi bylo špatně z představy, že by se mi všechno obrátilo vzhůru nohama a sebeironie bych asi určitě nebyla schopna.

To jsou šoky po ránu.
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: Lehce mě zamrazilo 

(15.1.2009 9:33:17)
Mi připomělo, včera jsem viděla film Milana Štaindlera - O život! :-D ...dost mi to připomíná...
 e.y. 


Re: Lehce mě zamrazilo 

(15.1.2009 10:49:45)
Fantasticek článek, běhá mi mráz po zádech ~:-D~j~
 8.5Yettynkaa12 


Mnohokrát jsem se bála 

(15.1.2009 11:04:22)
Považuju se za docela zodpovědného člověka, ale bála jsem se mnohokrát. Hlavně z důvodu, že moje menstruace má tendence se zpožďovat, a taky dopomohlo čtení Bravíček, kde i z nevinného pettingu se může vyklubat těhotenství, pokud by si partner potřísnil kapkou touhy ruku a tou se mě dotkl:))) V praxi celkem nereálné, ale fantasie náctileté maká na plno, když MS nepřichází už pátý den:)))
článek je naprosto úžasně napsaný, chtěla bych mít slohové schopnosti autorky!!!~x~
 lklasinka 


škoda že to nebyl maturitní sloh na čisto, 

(15.1.2009 13:16:59)
škoda že to nebyl maturitní sloh na čisto, je to perfektně napsáno, dostala bys na 100% za 1.doufám že vám pak nedají tak trapné témata jako nám, vlast a já a pod...~t~~t~~t~
 Petr 
  • 

Re: Mnohokrát jsem se bála 

(16.1.2009 11:30:21)
Petting - tak tenhle pojem jsem nikde nez v bravicku nevidel :-)
 Insula 


Minulý týden 

(17.1.2009 19:03:04)
přišla moje sestra s tím, že její spolužačka to nedostala. Po pozitivním těhu testu (slabá druhá čárka) jsem vyjádřila obavu, že je prostě v tom. Druhý test měla sice negativní, ale vzhledem k tomu, že to bylo jen jeden den po zpoždění MS a příznaky (výtok, bylo jí po ránu blbě a měla nadýmání) napovídaly tomu, že těhotná je, jsem opět musela konstatovat, že to spíš vypadá, že je skutečně těhotná. No, její mamka náhodně našla doma použitý těhotenský test a uhodila na ní a vzala jí na gynekologii. Krevní test těhotenství potvrdil. Děvče zřejmě čeká nepříjemný zážitek.... interupce. ~;(( Je jí 14 let a "otcem" je 13-ti letý přítel. Šlo o jejich první sexuální zážitek. ~;(( Oproti tomu je na tom autorka článku ještě dobře. Vysoká škola se dá studovat kdykoliv a i dálkově.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Minulý týden 

(17.1.2009 19:50:21)
Teda Insulo, odpustím si moralizování a řeknu jen, tak tohle je teda síla, ty jo...
 Insula 


Re: Minulý týden 

(17.1.2009 21:19:30)
To je. Taky jsem z toho byla dost v šoku. ~a~
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Minulý týden 

(17.1.2009 22:08:10)
Ježiši, já si v tom věku ještě občas hrála s panenkami a ona si už hraje s... To je šílené!
 Lizzie 


Re: Minulý týden 

(18.1.2009 11:07:27)
To je průšvih, no.
Ještě bych pobrala, že otěhotní 14 - letá holka, ale to, že je otcem 13 - letý přítel je síla fest.
Nebude to mít jednoduché.
 Hana 
  • 

To mně nemůžete udělat! 

(15.1.2009 8:50:15)
Jak to dopadlo????? Hana
 Lucka 345 


Re: To mně nemůžete udělat! 

(15.1.2009 14:52:53)
Noooo, jak?????~g~~g~~g~~g~~g~
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: To mně nemůžete udělat! 

(19.1.2009 14:19:41)
Taky bych ráda četla koneeeeeec......~d~
 DENISA 
  • 

Super napsane 

(15.1.2009 8:59:54)
Ocenuji skvely sloh i zivotni nadhled, vsechny divky tohoto veku by to meli cist.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Povinna cetba 

(15.1.2009 9:15:37)
Tak tenhle clanecek (mmch vyborne napsany, velmi ctivy sloh, autorku chvalim) bych zaradila do ucebnic osmaku a devataku. Pak uz by bylo pozde.

a jak to dopadlo?
 Limai 


mnooooo...... 

(15.1.2009 9:22:52)
nevím ale ten článek ve mě vyvolal takové rozporuplné pocity.Nějak jsem to nepochopila,tak autorka má stálého a milovaného přítele,na dítě coby studentka ještě připravena není a to zda otěhotní či ne ponechává vyloženě osudu?A když otěhotní,no tak co,dá se to pryč nebo bude o jedno nechtěné dítě víc?Toho partnera zřejmě nemá týden,když se spolu intimně stýkají,takže by otázku antikoncepece měli mít již vyřešenou.Takový přístup-"no jo,tak když otěhotním nějak se to vyřeší a když ne,tak tím lépe" mi nahání husí kůži.Když takhle uvažuje pár který už má po té maturitě třeba pět let,má kde bydlet a z čeho živit dítě,prosím,to chápu,že jim je jedno zda otěhotní nebo ne.Ale maturanti.....hmmmmm...nevím.
 LaraKroft 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 9:27:20)
Ježiš holky, je to SLOH!!!! Na maturantku je to náhodou moc pěkný, aspoň co se literární stránky týče přinejmenším, stran životního postoje, krucinál, vzpomeňte si na sebe, když vám bylo 18-19!
 Lucka 345 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 14:55:37)
Limai, myslím, že toto je pro většinu maturantů naprosto výstižné. A taky to byla tenkrát má noční můra. ~f~
 zabzik , Adélka4+Elen 2 
  • 

Re: mnooooo...... 

(18.1.2009 10:14:37)
Článek jako takový je napsán skvěle,dobré počteníčko.Určitě by se hodil jako přiklad ve školní učebnici pro osmáky a deváťáky, no někdy možná už i pro sedmáky,jak tak zjišťuji.Ale jinak mě pisatelka překvapila svým lehkovážným postojem k početí dítěte.Kdyby jsme žili v době před 20 lety,kdy vše okolo sexu bylo tabu, tak bych se nedivila,ale právě v dnešní době, kdy je osvěta nechtěného početí všude kolem nás, je dostupná literatura, mě překvapuje, že otázku těhotenství neřešila. Udivuje mě,že autorka, která ve své "slohovce" je tak oduševnělá a svým způsobem nad věcí,si spolu s partnerem neuvědomila, že se to může prostě stát. Myslím si,že "maturant" je již ve věku,kdy slovo zodpovědnost by mu nemělo být až tak cizí. Samozřejmě ne každá dívka je pro užívání antikoncepce,ale existuje mnoho způsobů jak se chránit.Škoda jen, že pisatelka nenapsala,jak to vše dopadlo. Docela by mne zajímalo,jak danou situaci vyřešila. I když zastávám názor,že každá žena má právo se o svém nenarozeném dítěti rozhodnout sama, také si myslím, že interupce je to nejsnadnější co může žena uděla, ale nést následky to chce odvahu!!!
 LaraKroft 


Re: mnooooo...... 

(18.1.2009 21:45:48)
To je fikce. Nemělo co jak dopadnout.
 Elurie 
  • 

Pro ty, kterým můj "lehkovážný" přístup vadí! 

(19.1.2009 16:23:37)
Je mi líto, že vás mé "lehkovážné" postoje tak pobuřují, ale za prvé, CELÝ PŘÍBĚH JE FIKCE. A za druhé, odsuzovat někoho je skutečně jednoduché, ovšem je neoddiskutovatelný fakt, že podobné nehody se stávají a i přes sebevětší snahu informovat nás mladé o rizicích, se stávat budou. Neříkám, že takový přístup je zodpovědný, ale mnoho lidí v podobné situaci už předem ví, že kdyby "něco", vezmou to jako fakt a zkrátka to přijmou. I já jsem o tom s přítelem mluvila.
Vadí mi takové generalizování nás mladých na nezodpovědné sexuální maniaky, kteří si nejsou vědomi následků svých činů a berou interupci jako antikoncepci. Ano, jsou takoví, ale ne všichni. A hrdinka mé "povídky" na konci ve větě : "Tak, a odteď to bude buď S miminem k maturitě nebo Bez prezervativu ani ránu.", připouští, že potvrdí-li se těhotenství, miminko si nechá a ačkoliv má strach, nebere to jako naprostou tragédii!
Omlouvám se za tento výlev, ale přístup spousty lidí je mi nepříjemný. Nenapadlo mě, že budou brát članék jako skutečnost a sypat mi popel na hlavu.
 10.5Libik12 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 9:35:33)
Hele Limai, nech na hlavě, ona mrška spermijka leckdy obejde i velmi organizované sexuální radovánky.

Článek je výborný i kdyby byl fikcí. (A to by byla pochvala, protože styl je opravdu vyjímečný). Mimojiné ukazuje pravdu na Rodině málo diskutovanou, že ta pověstná druhá čárka může být dost dobrá pakárna a ne že každá nová těhulinka letí koupit dudlika.

Jinak jsem odmaturovala s díťátkem, má to své půvaby:)
 Limai 


Re: Re:Jo,Libiku,to určitě obejde, 

(15.1.2009 9:54:11)
sama mám vlastní zkušenost,slohově výborný,ale prostě mě osobně ten přístup vadí.Já samozřejmě nesoudím to zda se autorka v případě těhotenství dokáže zodpovědně postarat o dítě,pokud by si ho nechala,protože o tom nevím vůbec nic,ale vadí mi to že počítá dopředu s tím že může otěhotnět a že pokud by dítě nechtěla,no tak co,plod se vycucne a život jde dál.A když za rok třeba znovu otěhotní,a nebude se to hodit,však co,pryč s tím a jáképak cavyky.Tedy abych k tomu ještě vysvětlila-nejde mi nyní ani tak o konkrétní případ autorky ale o to že takhle se k tomu staví spoustu mladých lidí a interupce považují za antikoncepci.Je možné že kdyby autorka byla těhotná,bude z ní naprosto zodpovědná matka která své dítě vychová s láskou a péčí.Ale spíše nechápu,proč někteří mladí kteří nemají zázemí,nechrání se a vědí že mohou otěhotnět i přes to všechno riskují.Tak z tohoto důvodu jsem to napsala.
 adelaide k. 


Re: Re:Jo,Libiku,to určitě obejde, 

(15.1.2009 10:09:03)
Limai, asi jsem četla jiný článek, nebo málo pozorně, ale autorka píše jen o tom že pokud se "zadařilo", bude maminkou. nic víc jsem nevyčetla. Nic o vycucávání, odstraňování embrya bez výčitek. JAsně, souložit zodpovědně by bylo lepší, ale občas si dva holt nedávají pozor. I kondom někdy praskne... A staví se k tomu čelem což já hodnotím pozitivně.
 Oggová 


Re: Re:Jo,Libiku,to určitě obejde, 

(15.1.2009 10:11:52)
Četla jsem ten článek dvakrát. A nikde jsem nenarazila na zmínku o "výcucu"....asi si domýšlíš to, co tam sama chceš vidět.
 Lucka 345 


Re: Re:Jo,Libiku,to určitě obejde, 

(15.1.2009 14:59:20)
Přece psala, že měli gumičky v záloze. Akorát už pár let. ~d~
 10.5Libik12 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 9:36:26)
Hele Limai, nech na hlavě, ona mrška spermijka leckdy obejde i velmi organizované sexuální radovánky.

Článek je výborný i kdyby byl fikcí. (A to by byla pochvala, protože styl je opravdu vyjímečný). Mimojiné ukazuje pravdu na Rodině málo diskutovanou, že ta pověstná druhá čárka může být dost dobrá pakárna a ne že každá nová těhulinka letí koupit dudlika.

Jinak jsem odmaturovala s díťátkem, má to své půvaby:)
 Jaspi 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 9:43:04)
Je to skvělá slohovka. Ovšem moralistky si přijdou na své.
 adelaide k. 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 9:48:34)
Limai, ty musíš mít skvělý život. Máš všechno tak perfektně srovnaé, žádné pochyby nebo nejistota... už od 15 jsi určitě byla zralá a zodpovědná žena. Klobouk dolů!
 Jaspi 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 9:58:55)
A jak tak pročítám včerejší článek, ty naplánované děti umí i skvěle mluvit. Jdu se zahrabat. Ještě loni jsem se svým neplánovaných synem chodila na logopedii.
 Dana 
  • 

Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 10:14:21)
Já jsem byla v téhle situaci krátce po maturitě, dnes máme s manželem třináctiletého syna a sedmiletou holčičku a neměnila bych, vysoká se dá udělat i při dětech a i když nám bylo tehdy 19, nikdy nás ani na chvíli nenapadlo, že si miminko nenecháme, jasně je to nezodpovědnost nechránit se, ale prostě se stalo a dnes jsme za to rádi.
 10.5Libik12 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 10:23:29)
Nikdo, kdo má děcko, nelituje, je-li sociálně zdravý. Se svým synem zlosynem zplozeným místo hodiny branné výchovy, si velmi rozumím.

Ale není fér mazat med kolem úst otěhotnivším osmnáctkám a říkat, jaká je to sranda.

Mně teda potrat napadl a syn děkuje za život především tomu, že jsem jeho tatínka, šííííleně, ale šíííleně milovala. (jako mladá blbka)

Jsem za to ráda, jistě. (ačkoliv ten báječný tatínek je dnes kdovíkde)
 Dana 
  • 

Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 10:30:19)
Nikomu nechci mazat med kolem pusy, jen chci říct, ať to stokrát zváží, protože zpátky už to vzít nejde a to nejsem žádný fanatik přes potraty.
 Rokyna, 2 děti 
  • 

Re: mnooooo....../jenomže antiko není 100% 

(15.1.2009 10:30:06)
Mnoo, jenomže to, že máte vyřešenou antikoncepci Vás stejně nezachrání. Jednak ani ta není 100% a jednak ne, každý jí může užívat. Vím o čem mluvím, protože jsem nedávno zažila šok podobný tomu, který prožila mladá pisatelka. A byl to šok, ačkoli je mi 35 let a mám už i děti a mám léta stálého partnera a žijeme odpovědně a ačkoli nemůžu užívat hormonální antikoncepci, tak jsem poctivě využívala všech ostatních dostupných prostředků a vymožeností jak zabránit otěhotnění a přesto jsem otěhotněla. Léta se léčím na hematologii a v běžném životě si nemůžu stěžovat, můj stav je stabilizovaný a víceméně mám poruchu krvetvorby se kterou se dá krásně a relativně bez problémů žít, nicméně mě lékaři po 2hém dítěti varovali, že už by po 3tí neriskovali, ale souběžně s touto mou "poruchou" jde ruku v ruce i to, že nemůžu používat hormonální antikoncepci, která je relativně spolehlivá, ale také ne na 100% /znám osobně případy, kdy selhala/ no, a ty ostatní způsoby ochrany jsou na tom tak jak jsou, takže prostě nelze říci, že pokud žijete odpovědným sexuálním životem a nechcete otěhotnět, že přeci neotěhotníte (jak se rádo a často říkává). No a teď k tomu, proč jsem zareagovala. Je to proto, že jste se zmínila o interrupci ve smyslu, no a co, tak půjde zase někdo další na interupci. Jednak pisatelka to tam myslím nezmínila a jednak tohle je velmi citlivé téma a není to tak jednoduché a černobílé, jak se to jeví a jak říkám, třeba mě se to velmi dotýká a jsem na to v současné chvíli ještě hodně citlivá, protože já jsem jí nakonec cca před měsícem podstoupila, přestože mám zázemí a mám děti ráda a přestože, už když jsem tam šla, tak jsem tam šla s vědomím, že mi to bude hrozně líto, protože ačkoli jsem velký pragmatik a skutečně lékařům věřím, že do 13. týdne jde o shluk buněk ve tvaru človíčka, které ještě ale ve smyslu "vědomí" nezačalo existovat (omlouvám se těm, kteří to berou jinak, já mám prostě existenci spojenou se zapojením mozkové činnosti), ale píšu to proto, že přesto, že k tomu přistupuju takto, tak si na druhou stranu uvědomuji, že ten shluk buněk má potenciál se dotvořit ve skutečného člověka, takže naprosto chápu, že nejde o jen tak o obyčejný shluk buněk a sama vím, jak je úžasné nakonec to dítě mít a pochovat si ho v náručí. Nicméně tohle celé píšu proto, že na interrupci jdou i ženy, které si těhotenství nepřivodily nezodpovědným životem a které na potrat nejdou s lehkým srdcem a nepojímají to jako formu antikoncepce. Jdou na to i ženy, které k tomu vedl např. strach (jako mě) z toho, co by bylo, pokud by se jejich zdravotní stav skutečně zhoršil natolik, že by poté nebyly schopné se starat o dítě, nebo více dětí, protože už nějaké jsou na světě a pokud to zkombinujete s tím, že dnes se od ženy očekává, že bude rodit, starat se o děti a rodinu a souběžně pracovat (což je i můj případ a nemluvím o práci z kariérních důvodů, ale prostě o práci z níž potřebujete finance, protože ač je manžel superúžasný muž a velmi chytrý, tak ne každý, je manager s příjmem takovým, aby uživil rodinu se 3mi dětmi dlouhodobě sám) tak je ten strach z nezvládnutí celé situace velmi reálný a je jedno, kolik vám je. No a pak třeba zvolíte interupci, i když je Vám to proti srsti a je Vám to velmi líto a víte, že Vás to bude mrzet celý život. Jinak autorka článku je podle mě velmi vyzrálá osobnost,vzhledem ke svému věku a velmi si jí vážím, že na toto téma otevřela diskuzi.
 Petr 
  • 

No já teda nejsem manager 

(15.1.2009 13:10:07)
a mám jen průměrný plat a dlouhodobě živím rodinu se třemi dětmi, žena je střídavě na mateřské a v domácnosti. A jde to. Nikomu to nenutím jako životní styl, jen konstatuju. Máme i připojení a notes, jináč bych sem nepřispíval :o). A to znám rodiny kde muž živil i ženu s osmi dětmi - ono je to prý od pěti až šesti dětí výše celkem jedno :o)
 Rokyna, 2 děti 
  • 

Re: No já teda nejsem manager 

(15.1.2009 13:59:55)
Tak to já Vám věřím. On by nás manžel taky určitě uživil a asi i rád, ale vím, že jde taky o to, jak to má kdo v hlavě nastavený. Jen jsem chtěla poukázat na to, že nutně člověk nemusí být nezodpovědný, když udělá v životě nějaké rozhodnutí, které třeba nelze považovat za "dobré" z pohledu těch, co to vidí jinak.
U mě hrálo velkou roli to, že jsem jsem se skutečně potýkala po obou porodech se zhoršením svého stavu a na řadu měsíců mě to vyřadilo z normálního života, ale děti jsem chtěla, nicméně, teď už jsem se bála. Pokud máte 3 děti, tak si zkuste představit, jak by jste to bez manželky zvládnul sám. Babičky, bohužel nemáme a pokud by Vám manželku na několik měsíců odvezli do nemocnice, což Vám nepřeju, tak myslím, že by jste i vy začal mít potíže...
Jen jsem chtěla poukázat na to, že lidi mají pro svá rozhodnutí různé důvody, o kterých ti ostatní nevědí a tak nelze někoho druhého soudit.
No a co se týká toho, že vy a asi spousta mužů by své ženy uživilo. Jde taky o to, že třeba některé ženy to mají nastaveno v hlavě tak, že prostě neumí být střídavě s dětmi na mateřské a v domácnosti (tohle nemyslím jako výtku, naopak závidím ženám, které tohle umí a umí se s tím dobře psychicky vyrovnat, neumím to vysvětlit), ale mnohé a mezi nimi i já (ještě ke všemu) to mám tak, že prostě psychicky neunesu být jen v domácnosti. Odjakživa jsem se byla zvyklá starat hodně sama o sebe a když přišly děti, tak jsem v tom pokračovala, i když jsem byla s manželem. Jinak to neumím. Souběžně s mateřskou jsem si přividělávala a poté jsem se prostě zase vrátila do práce, ale vždycky jsem musela mít pocit, že jsem i po finanční stránce soběstačná. Neříkám, že je to tak dobře,ale pokud to takhle máte, tak s tím nic neuděláte a s psychikou nehnete.I když mám báječného manžela, tak jsem prostě od života poučená, že všechno se může během okamžiku změnit a nikdy se nedokážu v něčem spoléhat na druhé. Tzn., že potřebuju vědět, že i bez něho to ustojím. Ale to už jsme úplně v jiných tématech, která sem nepatří.
 Petr 
  • 

Re: No já teda nejsem manager 

(15.1.2009 14:45:44)
Jo tomu rozumím i když to nesdílím. Ostatně nejsem žena, takže moje zkušenosti to nemůžou zahrnovat :o). K tématu to docela patří, tohle všechno kolem dětí, sexu, soužití v domácnosti, rodinného životního stylu, jak je člověk nastavený - všechno je to spojené.
 Pavka, kluci 6 a 3 roky 
  • 

Re: Pro Rokynu 

(15.1.2009 15:28:26)
Rozumím Ti velmi dobře. Mám podobnou zkušenost s otěhotněním těsně po císařském řezu, brala jsem hormonální antikoncepci a stejně... Taky jsem se hrozně bála si druhé miminko nechat, kdo a jak by se staral o 1. synka, kdyby se mnou něco bylo. Taky jsem udělala stejné rozhodnutí jako Ty, i když normálně jsem velmi proti potratům. Moc to psychicky bolelo... Teď po 7 letech je to už jakoby vzdálená, otupělá bolest, ale je to tam pořád. I když jsme pak po 3 letech měli dalšího synka, to 2. těhotenství se mi nedaří úplně vytěsnit. Nicméně si myslím, že z rozumového hlediska je to "dobré" řešení. Riskovat život a to, že tu pak nechám muže s dětmi samotného (v tom nejhorším případě), to by byla rodinná katastrofa... Mimochodem, s tou touhou po nezávislosti to máme taky PŘESNĚ stejně. :-)
 Rokyna, 2 děti 
  • 

Re: Pro Rokynu 

(15.1.2009 19:25:05)
Děkuji za podporu :-D. Je pravda, že co se týká interrupce, tak si taky myslím, že na to nelze zapomenout a že to v hlavě bude člověk nosit pořád..
Jinak ohledně té finanční nezávislosti jsem ráda, že je na tom někdo stejně. Já to beru tak, že i ve chvíli, kdyby se manžel rozhodl, že s námi z nějakého důvodu nebude (snad k tomu nikdy nedojde), musím být schopná to zvládnout i bez mužského přispění a nedokážu si představit jak pak řeší situaci odchodu manžela ženy, které byly x let na mateřské a v domácnosti a mají třeba už i velké děti, nicméně žádnou praxi a byť jsou chytré a schopné sebevíc, tak myslím, že se pak zaměstnavatelé s pracovními nabídkami pro ně asi moc nepohrnou a sami tak rychle asi podnikat nezačnou a myslím, že se pak dostanou do pěkného finančního maléru,nebo jsou pak s mužem jenom proto, že jsou na něm finančně naprosto závislé a já bych chtěla být se svým mužem, protože chci a mám ho ráda, ne proto, že mi nic jiného nezbývá..
 bobinaxx 
  • 

Re: mnooooo....../jenomže antiko není 100% 

(15.1.2009 15:56:22)
Moc Vám děkuji za Vaši připomínku a věřte, nejste jediná, která má tento názor nebo bohužel i tuto zkušenost. Držte se a věřte, že jste se - ač to mnohé čitatelky tak jistě neuvidí - rozhodla zodpovědně a správně.
 Rokyna, 2 děti 
  • 

Re: mnooooo....../jenomže antiko není 100% 

(15.1.2009 20:10:02)
Já se to pořád snažím si to opakovat, že to bylo správné rozhodnutí, ale jak říkám, šla jsem tam s tím, že už mi to bylo dopředu líto a je mi to líto, nicméně pořád si myslím, že to byla cesta menšího zla..
 gambita 


Re: mnooooo....../jenomže antiko není 100% 

(16.1.2009 1:14:53)
Ahoj Rokyno, sice jsem nemusela resit to rozhodnuti "jit nebo nejit", ale moje sestra ano. Podobny pribeh, dve deti 4 a 6 a najednou bum, otehotnela pri nitrodeloznim telisku!Nejhorsi bylo, ze ja jsem v te dobe byla take tehotna a trhalo mi srdce, kdyz mi davala obleceni na malou a ja i ona vedela, ze to nebude pro jeji mimi. Sestra je od prirody super plodna, 1 dite na prvni pokus, druhe pres praskly kondom a postinor vzaty vcas!!! Ale proste jsme vsichni vedeli, ze je to pro ne to nejrozumnejsi reseni(i kdyz se to nekomu muze zdat jako blba vymluva). Ja jsem jinak priklad toho, ze bych nedokazala byt s malou doma 3 nebo 4 roky. Bydlim v Anglii, kde je "nastesti" materska jen 9 mesicu a sup zpet do prace. Doma jsem nakonec vydrzela pres rok a pak jsem si nasla polovicni uvazek. Jinak bych se doma zblaznila....takze naprosto chapu.
 Rokyna, 2 děti 
  • 

Re: mnooooo....../jenomže antiko není 100% 

(16.1.2009 10:27:13)
Tak to je opravdu hodně podobný příběh i v tom, jak říkáš, že ti sestra předávala oblečení na mimi, které jsi čekala ty. Mám totiž švagrovou, která v době, kdy jsem já zjistila, že jsem po 3tí těhotná byla v 7. měsíci s druhým dítětem a já jsem jí těsně před tím, než jsem to zjistila u sebe dala kompletně vše, co jsem doma ještě měla na mimi a opravdu mi doma nezůstalo v podstatě nic, protože už jsme s tím vůbec nepočítali. Starší děti mám 8 a 6 a skutečně to pro nás bylo velký překvápko. Nicméně švagromá má ještě i 1,5 letou holčičku, naprosto úžasnou (je v super věku) a teď bude mít miminko, tak se mi to pořád vrací a musím říct, že je to dost těžký to ustát, nicméně z rozumového hlediska si myslím, že jsem se rozhodla správně, ale říkejte to hormonům a citům :-). Pozdravujte sestru :-D.
 gambita 


Re: mnooooo....../jenomže antiko není 100% 

(16.1.2009 13:11:36)
Sestra si dlouho nechtela pochovat zadne miminko, vsechny jeji kamaradky zrovna mely cerstve nadelelo. Vylecila ji trosicku az moje Anicka, rekla mi, ze si proste to jeji mimi a moji Anicku predstavila jako jedno dite. Asi to zni divne, ale tak nejak si v mysli prevtelila 2 mimca do 1:)
 fisperanda 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 10:34:57)
Ve věku autorky sem měla k sexu takový přístup, že takovy jako ty, Lamai, by mě ukamenovaly. Každý dělá chyby. Puberťáci jsou děti. Myslí si, že jim všechno projde, svět je pro ně hrozně těžký, ale zároveň strašně jednoduchý, celý jim patří a nic je neohrožuje. Nemůžou domýšlet všechny následky svých činů, to by nebyli bezstarostní. A aby mohli být, jsme tady my, dospělí, a my bysme je měli pohlídat a přes pubertu provést. A ano, pokud možno dohlídnout i na antikoncepci. :)
Ale spojovat pubertální potřeštěnost a to, že člověk nemyslí na antikoncepci (mimochodem ani to není případ autorky článku, což vysvětlila), s neúctou k životu, to není trochu fér.
 Mortadela 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 10:44:37)
Klíííd! Nejste Vy drobátko rejpavá? Však ona se tím taky nechlubí a sebekriticky přiznává, že pochybila a ze vzniklé situace se poučila. Nesmíte hned chytat na první našlápnutí. :-)
 Jíťa 
  • 

Zas jedna dokonalá... 

(15.1.2009 11:06:59)
Co nikdy nepochybila, neuklouzla, všechno ví, všechno zná, všude byla atd... ŽE?

A nemyslím jen v sexu, ale všeobecně. Nebo je snad dovoleno chybovat jinde, ale v sexu ne?
 Lizzie 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 12:02:28)
Ten sloh řeší už nastalou situaci - a bravurně. Autorka píše opravdu dobře. Myslím, že to, co rozebíráš je mimo článek.

Jak nahoře píše Milka - já jsem taky v tomhle směru dost zodpovědná, někdy snad až příliš (a to jsou pak zbytečné stresy). Ale náhoda, okolnosti, rozpoložení...jsou blbec:)

A teď do mě.~:-D
 Betull 


Re: mnooooo...... 

(15.1.2009 14:45:51)
Lamai, ja tam tyhle tebou predkladane postoje nevidim. Nikde neni receno, ze by jim to bylo jedno a nikde se nepise, ze ho daji pryc nebo bude nechtene. (Existuji i deti neplanovane...) Clanek je moc pekny
 Myss 


Re: mnooooo...... 

(17.1.2009 17:16:36)
ale nono,to jsou mi chytrosti.To jste opravdu nikdy nebyla mlada?Autorka v prispevku jasne popisuje,ze se jednalo o nahodnou situaci.To jste opravdu nikdy nepodlehla kouzlu okamziku a vzdycky byla zodpovedna?Jen jestli uz nejste prilis stara,ze si to nepamatujete.
 Zuzana 
  • 

Re: mnooooo...... 

(18.1.2009 22:24:04)
Tak tomuhle se musím docela smát:-) :-)
Jasně, že teorie je jedna věc a praxe druhá. Myslím, že v dnešní době nemůže opravdu nikdo říct, že neví o nebezpečí nechráněného styku a možnostech antikoncepce, přesto k podobným "nehodám" prostě dochází a docházet bude. Jestli je autorka nezodpovědná? No asi trochu je, v každém případě má aspoň tolik zodpovědnost, aby se k problému postavila čelem a přírůstek očekávala jako informovaná maminka.
Já sama jsem vznikla jako nehoda v maminčině prvním ročníku vysoké, školu už nikdy nedostudovala a vždy mě od podobného činu velmi důrazně odrazovala. Musím přiznat, že mi bylo čerstvých 25, těsně po dokončení vysoké školy a měla jsem zodpovědného, milujícího (a milovaného) přítele. No a s tím přítelem jsme se jaksi špatně domluvili v onu krásnou chvíli. Na příhodu jsme velmi rychle zapomněli. Já pak nedostala menstruaci, ale bylo to po pár týdnech v mé nové práci, takže jsem celkem oprávněně předpokládala, že je to ze stresu. Pak jsem šla na pravidelou roční prohlídku a moje gynekoložka zkonstatovala, že jsem gravidní. Naprosto jsem nechápala. Přítel zprávu naštěstí přijal mnohem lépe než já, já se s tím musela docela dlouho srovnávat. Dnes už máme 2 poklady a z přítele se ještě před narozením prvního miminka stal manžel. Jsem nezodpovědná? Možná ano, ale dnes jsem ráda, že se tak stalo. Vlastně jsem se nakonec dostala do podobné situace jako moje maminka, akorát o pár let později.
 Kristianka 


Re: mnooooo...... 

(19.1.2009 8:25:32)
no já mám přítele 9 let a antikoncepci jsem začala brát až před 2lety po porodu.přítel mě nenutil brát prášky a radši si bral kondom.:-)
 MishuI 


Čtivé!! 

(15.1.2009 9:43:30)
Teda přečetla jsem jedním dechem!Fakt suprově napsaný.Předpokládám,že to nebylo vyprávění z reality,ale ocenila bych pokračování!
 Fillette 


Supr! 

(15.1.2009 10:08:49)
Perfektně napsané.A i kdyby to nebyl smyšlený příběh,ale pravda pravdoucí,mě tento přístup nevadí. Ve věku autorky jsem byla stejná. Dnes jsem maminkou a neměnila bych za nic na světě, ale tenkrát bych ze dvou čárek měla asi ještě větší hrůzu než postava tohoto článku.
 fisperanda 


Výborně! 

(15.1.2009 10:21:31)
Po delší době článěk, který mě nadchnul. Pravdivý, syrový, nepřeplácaný sladkostma a žvatláním, vtipný, upřímný. Čte se to jako když se člověk dívá na klip, tak krásně to plyne.
K obsahu - něco se prostě "stane". Já už si takový věci nevysvětluju jako souhru náhod, pro mě náhoda neexistuje. Ale pro autorku - ať je to jak chce, věřím že seš silná ženská, což z článku jednoznačně plyne a určitě budeš skvělá máma. Přeju hodně štěstí!
Mimochodem - viděla jsi film Juno? :) Zkus zapůjčit, možná tě pobaví.
 Hanka36 


super článek a taky skoro moje zkušenost 

(15.1.2009 10:32:59)
Nejdříve gratulace k pěknému článečku, který mi velmi připomněl dávnou dobu.

Po prvním sexu, při kterém se já bláhová nechránila, jsem měla opožděnou menstruaci a s rozklepanýma kolenama jsem šla k dr. a naštěstí jsem tenkrát "vyvázla" bez následků a to nejen v podobě těhotenství.
Byla jsem spíše tichá a stydlivá a asi jsem se chtěla vyrovnat mým spolužačkám, které o sexu neustále mluvily, a tak se stalo, že jsem měla nechráněný styk s někým koho jsem neznala, jen se mi líbil, byla to láska na jeden večer.
Nevím co bych dělala být těhotná a ani nevědět s kým.
Radši nevzpomínám a nechápu proč jsem kdysi takovou krávovinu udělala.
 Nika89 


Krásný článek 

(15.1.2009 10:37:51)
Já byla ve stejné situaci vloni. S tím rozdílem, že můj přítel (teď už manžel)je skoro o deset let starší. Takže v době, kdy já psala maturitní práci jsem byla už v sedmým měsíci a maturitu jsem stihla v 36. týdnu. Ne že by to bylo bez problémů, ale když se na to dívám zpětně, byla to docela sranda. Právě teď náš půlroční Jaroušek spinká v postýlce. A nemyslím si, že jsme byli nezodpovědní. Antikoncepci jsem přestala brát, nechali jsme to na přírodě. Zadařilo se už po čtyřech měsících. I když mě někdy napadne co by kdyby, nikdy jsem nelitovala toho, že jsme šťastní právě s naším synem.
 Vlastivila, 3 zlobidla 


Nádhera 

(15.1.2009 10:51:01)
Skvělý článek, ale nejvíc mě stejně zajímá, jak to dopadlo..... :-)
 10.5Libik12 


Re: Nádhera 

(15.1.2009 11:30:06)
No asi to ještě nedopadlo, když má pár dnu pozitivní test~;)
 Bajaja 
  • 

Výborný příspěvek!!! Také jsem to zažila... 

(15.1.2009 11:03:00)
Jenže až ve 31 letech! Klepáte si na čelo? Já to sama taky nechápu. Za normálních okolností jsem zodpovědná žena. Tenkrát jsem se zamilovala do výstředního muže, co neměl vyřešenu svoji minulost, ačkoliv to tvrdil. Protože byl svobodný a já poblázněná, ráda jsem mu věřila. Věděla jsem, že jeho zajímavost, rozložitá duše, jiskřivý intelekt jsou na úkor praktičnosti, schopnosti empatie, smyslu pro realitu. Nebyl to typ, se kterým bych chtěla založit rodinu, ale člověk, jehož vesmír jsem chtěla nějakou dobu sdílet. Ne, nehledala jsem ani ve 31 letech partnera pro život. Bylo mi na světě příjemně, byla jsem svobodná, měla spoustu přátel, zájmů, skvělou práci, dobře jsem vydělávala... Neměla jsem potřebu řešit tikající hodiny, rozhodně ne nějakou honičkou za "perspektivními" muži. Po třech měsících jsme se rozešli a pak se ještě potkali - kvůli vrácení klíčů od bytu. A ten den se to stalo. Odjela jsem potom na trek, vůbec mi nebylo jasné, proč mi tak bolí hlava, otékají ruce a nohy. Opoždění menstruace jsem přičítala vysokohorskému klimatu. Jenže s návratem do údolí se zvětšovaly pochybnosti. Tak jsem si zakoupila onen proužek. A vytřeštila oči! To nemůže být pravda. Uháněla jsem znovu do lékárny a žádala o jiný test. Tak jsem měla realitu potvrzenou na druhou. Narodila se mi holčička. Koťátko s tlapkama rozesmátýma, svět,kolem kterého se začal točit můj vesmír. Ale jednoduché to nebylo, z finančních důvodů jsem se musela odstěhovat z města, bydlela jsem vedle Vietnamců, po chodbě se producírovali švábi, v bytě faraoni. Dospěla jsem. Díky mé chybě. Možná bych jinak nikdy děti neměla. Přišla bych o to nejkrásnější, co mi v životě potkalo. Po půl roce jsem poznala mého současného manžela. Mojí holčičku miloval a miluje, je to pro ní ten nejskvělejší tatínek. Jenže co se nestalo? Po pěti letech si vzpomněl biologický otec, že má dceru. A tak se soudíme. Chce obvyklý styk, protože by byl rád, kdyby mu má dcera zabavila dalšího neplánovaného potomka. Podle znaleckého posudku je to psychopat. Nevraždí ale holčičky stejně starého věku v parku a tak výsledek je, že my normální jednici mu máme pomáhat. Ale to už je jiný, daleko neuvěřitelnější příběh...
 Natanela 


Čtivý, ale... 

(15.1.2009 11:14:59)
co k tomu dodat, sloh fakt dobrý. Vždy, když vyslovím větu, že až teprve v Bohu je člověk svobodný, vidím výraz nevěřících a často slyším, no jasně jaká svoboda? Vždyť nic nemůžete! Je to stejné i se sexem mimo manželství. Když se dnes dívám na naší mládž v církvi a vidím tu bezstarostnost, protože oni nemusí řešit problémy s otěhotněnía, alkoholem, večírkama a drogama, ale užívají si skutečného života, tak jak by si mladí život skutečně užívat měli. Nechci tady moralizovat, jenom mi je smutno z toho, že sex před manželstvím je pro náš národ naprosto běžná věc. Moje známá kupovala postel, pro svého 14ti letého syna, větších rozměrů s tím, že až si jednou dovede holku, aby měli kde spát.
V Bibli je napsáno, že ti dva se stanou jedním tělem - platí to s každým novým partneram. Co se stane při každém rozchodu? Duše člověka je víc a víc rozervaná na kusy. Věřte mi není to jenom o sexu, ale je to i duchovní věc, která se dotýká každého člověka, ať věří nebo ne.
Autorce blahopřeji k odpovědnému přístupu k životu a ke svému děťátku. Přeji Ti požehnané těhotenství, porod a i společný život s děťátkem a partnerem.
 Lizzie 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 12:10:21)
Sex před manželstvím je u nás naprosto běžná věc a já jsem za to ráda - nedovedu si představit nic jiného.
A ráda bych upozornila, že i v dobách, kdy to běžné nebylo se to praktikovalo, byť lidé (někteří) možná trpěli větším výčitkami.
Nejdůležitější je možnost volby. A myslím, že sex je tak (alespoň pro mě) důležitá složka vztahu s druhým člověkem (a taky mě dost baví), že je pro mě nepostradatelný a přirozený.

A taky kdo ví, kdy a jestli se vdám:)
A zase jsme někde jinde, Natenelo.
 Natanela 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 13:06:16)
To je dobře, že tě sex baví, proto ho Bůh vymyslel a stvořil na člověku erotogení zóny~;). On není žádný despota, aby nám zakazoval něco, co nás, tak baví. Měl proto důvod, když sex stvořil pro manželství. Je to praktické. To, co je nepraktické na mimomanželském sexu je, když se nakazíš virem HIV nebo jinou pohlavní chorobou, potraty, děti bez otců a někdy i matek, které skončí v kojeňáku~n~, rozbitá manželství a zraňěná srdce lidí, kteří zůstali opušťený. Víš, se sexem je to stejný jako s ohněm, je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Oheň si taky rozumní lidé rozdělají jen na místě k tomu určeném. Možná, že si myslíš, že ten oheň uhlídáš, ale udělals ho na místě, kde je nebezpečí požáru! Přemýšlej, nikdy nešlo o to někomu něco zakazovat, ale chovat se zodpovědně a morálně.
 10.5Libik12 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 13:09:50)
Natanelo, já mám křesťany ráda (PB to ví), ale teď jsem fakt spadla smíchy ze židle při představě, jak Bůh vymýšlí sex. Pubertálně mě to rozveselilo.~t~
 Petr 
  • 

Sranda, co? 

(15.1.2009 13:18:02)
Spousta lidí je překvapená když zjistí že Pán Bůh má i smysl pro humor :o) Že věříme že vymyslel sex není nic zvláštního, ono to má celkem logiku :o)))
 10.5Libik12 


Re: Sranda, co? 

(15.1.2009 13:23:34)
Já neříkám, že ne, ale představuju si ho, jak sedí u stolu a přemýšlí, skicuje si to, říká, no tak takhle ne, to by šlo..
 Petr 
  • 

Re: Sranda, co? 

(15.1.2009 13:29:13)
Jo takhle :o) tak teď jdu pod stůl i já :o))) To jsem se na to předtím díval moc teologicky :o)
 Natanela 


Re: Sranda, co? 

(15.1.2009 13:36:07)
Halelůůůůja, konečně to někomu došlo. Bůh je skutečně veselá kopa, je to o Něm napsané v Bibli, že sedí na svém nebeském trůnu a směje se a to jako pořád! A věřím, že se i náramě bavil, právě když vymyslel ty všechny erotogenní zóny a viděl, co všechno my tady s nimi budeme vyvádět~t~.
 Lucka 345 


Re: Sranda, co? 

(15.1.2009 19:49:25)
To je ale kujón mazaný. Nebýt předmanželského sexu, tak teda fakt nevím. Po svatbě raz dva, jedno dítě, druhé dítě, sex se nám někam vytrácí. A teď už s naším tatínkem není vůbec nic! Tak nevim, jak to ten kujón myslel. ~d~
 štěpánka 
  • 

Re: Sranda, co? 

(15.1.2009 21:59:48)
No, fakt veselá kopa, ten Bůh. To se určitě popadal za břicho, když vymýšlel třeba epilepsii, rakovinu, zemětřesení, tsunami, smrt při porodu, deprese, sexuální úchylky, jejda, filuta jeden.
Tyhle kecy o tom, co Bůh vymyslel a jak to myslel a že sex jen pro manželství, to fakt miluju. A kterýho Boha myslíte? Ten, co jsem o něm četla v Bibli, tak ten vymyslel i mnohoženství, toho kdo s ním nesouhlasil tak zavraždil, i věřící nutil třeba k synovraždě.....
No, nejsem v tom honěná, nechci věřícím oponovat ani je urážet, ale smysl pro humor je tedy to poslední, co na věcech připisovaných Bohu vidím.
 Kohnova 
  • 

Re: Sranda, co? 

(15.1.2009 23:07:02)
Natanelo, me z tvych vykladu, co a jak ma B.h na mysli a v planu, boli bricho.
 Lizzie 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 23:20:22)
Natanelo,

nebudu s tebou diskutovat na téma, v kterém zastáváme každá zcela jiný postoj a názor. Už jen o té morálce máme každá trochu jiné představy.
Už jsem to napsala výš - skvělá je ta možnost volby.
Ale bylo na mě zaděláno před svatbou, tak jaký názor bys ode mě chtěla...,-)
Hezký večer a dobrou noc.
 joanka 


sex před manželstvím 

(2.2.2009 21:32:56)
Jo, zdá se většině lidí normální, to neznamená, že je správný. Plně souhlasím s Natanelou, lépe bych to neřekla. Když jsem poznala svého budoucího manžela, moc jsem litovala, že on nebude mým prvním. Já jeho první byla, ale to, co bych mu moc ráda dala po svatbě, jsem už dala bohužel někomu jinému. I mně se mohlo stát, že bych si do manželství nesla velmi chtěné dítě, byť bych si nebrala jeho otce. Jaké by to pro to dítě asi bylo? Nebo daleko hůř, mohla jsem se nakazit virem HIV ... Byla jsem totiž nevěřící. Ale děkuju Pánu Ježíši, že jsem Ho mohla poznat a svůj žebříček hodnot změnit. Díky Bohu jsme s manželem šťastní a 3,5 roku čekání na sexažposvatbě nám ve vztahu jen pomohlo.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 12:49:15)
Natanelo, já nejsem věřící ... tvé myšlenky ti neberu, jen by mě zajímalo, co až ti dva po svatbě zjistí, že si v sexu naprosto nerozumí, a že tohle se může úplně běžně stát, co pak? Být nešťastní celý život, jen aby dodrželi "dokud nás smrt nerozdělí?"
 Natanela 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 13:26:28)
Pohybuji se v křesťanském prostředí a znám spoustu křesťanských manželství, co se sexem začali, až po svatbě. O sexu se bavíme úplně normálně, není to žádné tabu a ještě jsem neslyšela nikoho, kdo by to řešil. Ty lidi se milují, měli před svatbou dost času na to, aby se poznali. Poznávali spolu všechno, kromě sexu. Právě proto měli tolik času, aby včas vyhodnotili, zda je ten druhý ten pravý. Vážně je v tom neuvěřitelná moudrost, nebýt svázaný sexem a užít si toho druhého, právě takovým jakým je.
Sex je o vzájemné komunikaci a souznění těch dvou lidí. A věř mi, že pak ta pověstná první manželská noc stojí za TO!~f~
 Káča 
  • 

věcná... 

(15.1.2009 13:43:02)
Jen pro mou informovanost: Sex po svatbě znamená, že kromě třeba líbání není teoreticky dovoleno nic, nebo "Bůh souhlasí" s tím, aby se pár oťukával i jinak a na svatební noc si nechal jako novinku pouze samotné proniknutí? Moc tomu nerozumím. Když už Bůh vymýšlel sex, kam zařadil třeba ten orální? Samo, pokud není od ďábla:) Pardon:)
 Natanela 


Re: věcná... 

(15.1.2009 14:23:43)
To není o tom s čím Bůh souhlasí, on nám pouze doporučil, asi věděl proč, že. Je to jako doporučená rychlost na silnici, buď se jí budeš držet nebo v případě nehody poneseš veškeré následky ty. Znáš tu větu: ,,Ó, Bože, proč jsi to jenom dopustil." Tak ta je k nezaplacení.
Co se týče sexu před manželstvím, je to o hranici, na které se ti dva dohodnou. Představ si sex jako zabalený vánoční dárek, ten se normálně rozbaluje 24.prosince. Když kolem něho budeš chodit od léta, tak tě to bude hodně lákat. Někdo se ho vydrží nedotknou až do Štědrého dne, jiný trochu natrhne obal a bude mu to stačit a další třeba neodolá a rozbalí ho hned a vyzkouší ho. Tvů partner je pro tebe dar od Boha a Bohem daný čas je den svatby, ale je to na tobě a tvém partnerovi, jak se k tomu postavíte. A myslím, že se mnou budeš souhlasit, když řeknu, že Vánoce bez dárků jsou celkem smutné Vánoce. Co se týče orálního sexu - máš z něho radost a potěšení, tak ho dělej. A jestli zažíváš opak, tak to utni. Sex byl stvořen pro potěšení a ne pro povinnost.
 Káča 
  • 

Re: věcná... 

(16.1.2009 13:00:23)
Natanelo, když už užíváš ta přirovnání. Co s takovým nevhodným vánočním dárkem, ze kterého nenáš radost a nelíbí se ti...
 Betull 


Re: věcná... 

(15.1.2009 15:08:01)
myslim, ze nechat si na svatebni noc jen samotne proniknuti je malo... Jinak vam tezko kdo rekne nejakou hranici..., nemelo by ale dochazet k orgasmum, tedy k takovemu vzajemnemu uspokojovani...Jinak vazne neni treba se jen drzet za ruce...
 km 
  • 

Re: věcná... 

(29.4.2009 15:21:57)
já si myslím, že orální sex je už hodně intimní záležitost a pár, který se vzdává jen toho proniknutí a myslí si, že tak je to "křesťansky" správné, lže sám sobě...
 10.5Libik12 


Re: věcná... 

(29.4.2009 15:43:16)
Je legrační, že si Boha představujete jako předsedu senátu v právu procesním, kde se budou obhajovat definice toho, co už je sex a co ještě není a skládat důkazy o tom, kdo a jak ho prováděl.

Jestliže má nekdo důvody a přesvědčení, že je dobrý být s někým na tělo až po splnění určitého rituálu, je to především jeho věc a druhak se mi to obecněji zdá daleko přijatelnější, než když se skorodospělá patnáctka v duchu doby nechá přefiknout na lavičce v parku nebo její o deset let starší ségra na při společenské události zvané hromadný sex.

Nelíbí se mi, pokud jsou katoličky(křesťanky) středem rádoby vtipného posměchu , jestli když to partner strčí někam jinam, je to ještě dobrý.
 Ilona a její holčičky 
  • 

Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 14:38:15)
S tím sexem po svatbě si myslím, že to není úplně ideální. Je pravda, že je důležité poznat druhého člověka úplně po všech stránkách. Pamatuji si, že dříve byla hrozná hanba se "muset" vdávat. V dnešní době rostoucího procenta neplodnosti je snad dobré vědět, že otěhotním a pak se rozhodnu, zda spolu zůstaneme nebo ne. Alespoň já jsem to tak chtěla. Musela jsem si být jistá, že naplním nanželství ve všech směrech. Bohužel jsou i páry, které se bezmezně milují, ale bohužel jen do té doby, než zjistí, že spolu nemůžou mít dítě. V mnoha případech pak muž opouští ženu s tím, že prostě nepřekousne fakt, že nikdy nebude mít svého syna, popř. dceru a vyhledá si jinou partnerku, která mu jeho touhu splní. A ještě chci poděkovat za článek, kvůli kterému tato diskuze vznikla. Je úžasně napsaný a pravdivý. V době, kdy jsem začínala se sexem, antikoncepce pro středoškolačky byla tabu, protože se předepisovala až od osmnácti. To byl teprve mazec a nervy.
 Dobra1 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 15:27:11)
Pak je to ale i tom, ze se v tomhle smeru moc neznali. Zvlast dneska, pri rostouci neplodnosti je dobre si dopredu vyrikat, co kdyz to s ditetem nepujde. Budeme spolecne uvazovat o adopci nebo pestounstvi nebo zustaneme sami. Sex az v manzelstvi neznamena, z si dopredu nemuzete probrat treba sve eroticke sny, rict, co me uspokojuje, pokud to vim apod.
A dulezite je taky hledat pred Bohem, jestli je to ten spravny partner. Moje zkusenost rika, ze Buh takove veci zjevuje.
 Jíťa 
  • 

Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 22:32:00)
No nevím, ale jaké jsi měla představy o tom, co tě uspokojuje, dokud jsi sex nevyzkoušela?

Představ si, že sexuálně žiju téměř 20 let a teprve nedávno jsem přišla na to, co mě doopravdy uspokojuje - tedy alespoň zatím. Před tím mě vůbec nenapadlo něco takového si ani představit natož vyzkoušet.
 km 
  • 

kdy sex? 

(29.4.2009 15:44:54)
No,ale to je taky argument pro sex výlučně v manželství. Ti, co říkají, že když se neznáte sexuálně, můžete být pak zklamaní, tak právě vůbec neberou v potaz, že sexuální prožívání není něco neměnného, že se vyvíjí.
Vemte si tuto situaci: někoho velmi milujete, komunikace je dobrá, partner je citlivý... ale první sex tedy nic moc. To se s ním jako rozejdete a budete hledat nějakého jiného? Pochybuju. Spíš se budete snažit sžít, vysvětlit si to, přijít na to, co se komu líbí...takové poznávání je velmi příjemné :) Těch, co by měli problémy "anatomického" rázu, které by nebyly řešitelné, je velmi málo.
Taky každý sexuální zážitek se do nás vpisuje a ovlivňuje ty následující. Proto když mají partneři zkušenosti jen vzájemné, tak se vlastně ladí výlučně jeden na druhého,bez bůhví jakých vlivů minulosti.
A také, myslíte si, že člověk, který je něžný, laskavý, bere na druhé ohled a miluje vás(což jsou všechno věci, které lze poznat bez sexu), bude jako milenec najednou hrubý, sobecký a nudný? Naopak, když kluk vydrží s vámi chodit a nespat, tak to asi opravdu je schopen nějakého sebeovládání a asi vás opravdu miluje, když mu za to stojíte.
Taky si vemte, že když s někým začnete sexuálně žít, může to poznávání jeho osobnosti nějakou dobu spíš bránit. Místo rozhovorů a pozorování máte prostě oboustranně příjemnou zábavu, takže tedy usoudíte, že tohle je ten pravý a berete se. Nebo je z něj najednou otec vašeho dítěte a vdáváte se taky. Bez předmanželského sexu tohle nehrozí.
Sex by neměl sloužit k poznávání. Sex by měl být vrcholně intimní kontakt s tím jediným úžasným člověkem, kterého znám natolik, že jsem ochotna s ním nést dřinu manželství a mateřství ;)
Takže, já a sex ano (ANO ANO :) ), ale až po svatbě.
 Petra Neomi 
  • 

Re: kdy sex? 

(29.4.2009 16:14:28)
Sex je komunikační prostředek a s dřinou manželství nemá nic společného... ostatně, úzká koexistence s jiným individuem je vždycky dřina, ať už jde o manželství, nebo o kosmický let.
 km 
  • 

Re: kdy sex? 

(29.4.2009 16:28:21)
komunikační prostředek to je, ale že by neměl nic společného s manželstvím? (ta dřina tam byla z rozpustilosti) :)
 Petra Neomi 
  • 

Re: kdy sex? 

(29.4.2009 18:40:34)
No, pro mne osobně to fakt nic společného s manželstvím nemá :)
 km 
  • 

Re: kdy sex? 

(29.4.2009 18:54:23)
teď nerozumím, co: dřina, nebo sex?
 Lucka 345 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 19:52:17)
No jo, ale taky může stát za to trochu obráceně. Já nevim, vám se napoprvé dařilo? ~m~
 budlii 


První sex o svatební noci?? 

(16.1.2009 16:51:32)
Milá Natanelo,
je vidět, že se sexem asi moc zkušeností nemáš. Pro některé lidi má své kouzko počkat se sexem až do svatební noci, ale pak z oné "nejkrásnější noci" mají pravděpodobně velké prd. Když si vzpomenu na své poprvé, na tu bolest a na kaluž krve, co jsem drhla nejen z prostěradla ale i z postele, opravdu bych to nenazvala nezapomenutelně krásným zážitkem. Ale když si chceš počkat, je to tvoje věc.
Nicméně, nejsem si jistá, o co tobě a tvému náboženství jde. Vzhledem k tomu, jak to propaguješ, už evidentně nejde o pouhou víru, ale spíš o fanatismus. Pan Ježíš bezpochyby žil, ale jak víš ty nebo kdokoli jiný, že šíříl Křesťanství? Rozdával lásku, nabízel přátelství a uměl dodat naději a odvahu, ale nevím o tom, že by hlásal "Křesťanství je ta jediná správná víra". Byl to mesiáš, který pro nás, hříšné lidi, zemřel. To jednotlivá náboženství se snaží lidi zfanatizovat, aby šli jako ovce tupě za nimi a vysypali jim své kasičky. Přitom by podle mého názoru úplně postačilo, kdyby se lidi chovali jako pan Ježíš a bylo by na světě krásně ... ~s~
 monikapok1 


Re: První sex o svatební noci?? 

(17.1.2009 18:48:12)
Ale to jsi asi nečetla nikdy Bibli, že?? Pak bys nemohla napsat tak překroucené věci..:-)
 budlii 


Re: První sex o svatební noci?? 

(17.1.2009 23:53:13)
Pokud vím, vznik Bible se datuje kolen 3. století n.l., tzn dlouho poté co žil pan Jěžíš. Bible je kniha křesťanů, patří tedy k určitému náboženství a to už si může "vymyslet" resp. domyslet cokoliv.
 monikapok1 


Re: První sex o svatební noci?? 

(19.1.2009 21:11:05)
Ale Bible má 2 části :-), tedy Starý Zákon, ten vznikal dávno před narozením Pána Ježíše. Nový Zákon, tedy čtyři evangelia byla sepsána po Ježíšově ukřižování a zmrtvýchvstání. První částečný rukopis vznikl 130 n.l. a první úplný rukopis 350 n.l. A protože neexistoval v té době knihtisk, úplně původní rukopisy se opisovaly, tzn., že původní Nový Zákon byl sepsán asi 40 - 100 n.l. Úplně původní zlomek Janova evangelia se datuje kolem 130 n.l. Je to docela věda, lidi, co zkoumali pravost spisů si dali záležet, aby se nesekli, to mi věř... ~t~ A nebyli to právě křesťané milující a propagující Ježíše, nýbrž textoví kritici ~t~
 monikapok1 


Re: Čtivý, ale... 

(17.1.2009 9:54:41)
Milá Natanaelo, naprosto s Tebou souhlasím :-) . Já jsem uvěřila až po dvacítce (dneska je mi 33) a můžu za sebe říct, že tak, jak to popisuješ, tak to prostě funguje. Měla jsem kdysi vztah se vším všudy a přesto se ukázalo, že ten muž byl naprosto nevyhovující pro život... Pak jsem uvěřila, nechala tuhle oblast Pánu a potkala jsem ve sboru svého budoucího manžela :-). Vzali jsme se po roce a sex jsme měli až po svatbě ~t~... Funguje nám to do teď, jsme spolu už 7 let. Můj manžel neměl přede mnou žádnou ženu. Můžu říct, že svatební noc měla neuvěřitelné kouzlo - dal mi něco, co žádné jiné... Bylo mi moc líto, že já mu nemohla dát totéž. A přesto, že jsme spolu před svatbou nespali, manželský život funguje bezva. Nikdy nepochopím ty řeči kolem - že to lidi spolu musí zkusit, aby si vyhovovali... Bůh nás přece chytře stvořil tak dokonale, že do sebe pasujeme ~t~ a zbytek je už jen o komunikaci. Takže podle mě předmanželský sex nic nejistí, spíš naopak. Doufám, že naše děti to budou mít stejně.
 Lizzie 


Re: Čtivý, ale... 

(18.1.2009 11:29:19)
moniko,

a co když to vaše děti mít stejné nebudou? Co když začnou se sexem před svatbou? Jak to budete řešit?
 monikapok1 


Re: Čtivý, ale... 

(19.1.2009 20:43:20)
No jednoduše se snažíme vést je k víře a mluvíme (s tím starším) a mluvit budeme (s tou mladší) o věcech kterým věříme a o kterých si myslíme, že naše děti ochrání. Přesto oba víme, že i naše děti se budou jednou svobodně rozhodovat, jak se svým životem naloží a přirozeně za své rozhodnutí, ať budou jakákoliv, ponesou následky - stejně jako my (zejména já). Ale budeme je vždycky milovat... Naštěstí i nás Bůh miluje i přes naše četná, někdy převládající špatná rozhodnutí a přesto nám stále nechává svobodnou vůli. Takže tak nějak :-)
 Betull 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 15:05:54)
Jano, ja si nedovedu predastavit, ze by to mohlo nastat... Jak vypada situace, ze si v posteli nerozumime, kdyz se jinak dokonale zname a rozumime si? Navic to neni ve stylu "prvni pusa v kostele, potom sup do postele"
 Bumbi&05,08,10 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 15:29:51)
jano, ono to v sexu zpočátku vůbec klapat nemusí, ale je dost času na to se sladit... navíc, seuxualita se u muže a ženy v průběhu let mění, mění se hormony, mění se potřeba sexu. To chceš střídat partnery v posteli pokaždé, když přijde změna a přestanete na nějkou chvilku rozumnět? To mi hlava nebere, ale evidentně je takových lidí mezi náma asi většina. prostě to neklape v posteli, tak jseme od sebe. Ne, že to budeme zkoušet, natrénujeme, počkáme. Ne, najdeme si někoho nového, lepšího. na ~a~jak dlouho?-~a~
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 15:34:07)
Ne, Bumbi, nehodlám střídat partnery, protože na to nejsem jaksi naprogramovaná a asi by mi to nešlo. Ale svatbu beru jako vyvrcholení něčeho společně pěkného. Ve skutečnosti jsem nezažila problémy se sexem ... ale myslím, že diskuze tady na rodince mi dají za pravdu, že existují a ne právě ojediněle, proto se ptám.
 Helena 
  • 

Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 18:39:24)
Myslím, že ľudia, ktorí spolu pred svadbou nežijú, ale manželstvo berú ako zvazok navždy, prípadné problémy v sexe budú riešiť rovnako, ako každý iný problém.
Keď viem, že s niekým chcem žiť a plánujem žiť celý život, nemôžem to proste vzdať, musím sa ku každému problému postaviť čelom a riešiť ho.
Pokiaľ to obaja vidia rovnako, že ani jeden nemá otvorené zadné vrátka, aby mohol ujsť, nevidím dôvod, prečo by sa problémy nevyriešili.
Tiež sme s manželom pred manželstvom nežili, tiež nebol sex od prvého dňa ako z filmu a tiež je čoraz lepší...

A ešte jedna vec - keď nemali iných sexuálnych partnerov, nemajú s čím "porovnávať", čo sa mi zdá ako výhoda.
 Fillette 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 14:37:11)
Nathanela vždycky v každém příspěvku do jakékoliv diskuze tahá boha a káže jak by se mělo či nemělo správně žít. Mě by zajímalo, jestli jsi Nathanelo udělala někdy něco špatně, někdy něco, co by bylo proti božímu kázání nebo přikázání. A jestli ano, jak jsi to řešila? Stačí se pomodlit Otčenáš a on ti odpustí? Sex je přirozenou součástí každého člověka. Ať už se jedná o sex manželský nebo nemanželský, autoerotiku nebo homosexuální styk, je to věc každého jednotlivce a myslím, že nemá smysl tady někomu nutit život podle toho jak to vyhovuje právě tobě. Každý si v životě vybírá směr, kterým se chce ubírat a nemůžeš každému tvrdit,že to, co dělá, je špatně jenom proto,že ty to tak neděláš, nebo proto, že je to napsáno v Bibli.
A mimochodem, všimla sis, že ke každému tvému příspěvku se téměř vždy rozpoutá samostatná diskuze? ~d~
 Petr 
  • 

Re: Natanela a Bůh 

(15.1.2009 15:16:47)
Ehm...Fillette, sex není věcí jednoho člověka. Musí na to být dva. Tím pádem i ta odpovědnost tam má svůj význam, když už bych nezmiňoval Boha a skryté vzájemné vazby jako Natanela.

Mmch Natanela tady jako věřící trochu čouhá když mluví o Bohu. Jestli někomu připadá že prosazuje víru jenom tím že o ní mluví, tak si proím uvědomte že jeden každý tu mluví z pozice své životní filozofie a nikomu to nepřijde divné, protože většina mluví "většinově". V hypotetické tradiční zemi, kde je 95 % lidí věřících (třeba v Indii) v internetové diskusi by se někdo mohl divit nevěřícímu diskutujícímu co to má za exotické názory...

Pozice z které tu mluví většina lidí je taky svého druhu vírou. Je to víra v to že Bůh buď není nebo nemá žádný vliv a zájem na mé osobě. Taky je to víra v to že to co dělám je jen moje věc (pokud neškodím ostatním) a že jsem ve svém konání víceméně izolovaný. Katoličtí autoři takové víře říkají laicismus. To jen pro informaci ... a obranu Natanely :o)
 Jíťa 
  • 

Petře 

(15.1.2009 17:39:48)
Chodí sem dost věřících lidí, ale žádný se svou vírou neustále nechlubí ani tu nekáže!

Na mě příspěvky Natanely působí tak, že Boha poznala teprve nedávno a ještě se s tímto poznáním sama nenaučila normálně žít. To mluvím z pozice věřícího, který si tímto obdobím kdysi taky prošel.
 Natanela 


Re: Petře 

(15.1.2009 20:10:15)
Myslíš? Uvěřila jsem v roce 1993. Miluji Boha a žiji s ním. Nejsem nedělňákem, který si udělá čárku za nedělní bohoslužbu a celý týden si jede po svém. Víš Ježíš řekl, že se máme vrátit ke svojí první lásce a nemáme jí opouštět. Vrať se k tý lásce a budeš nadšená, když někde najdeš zmínku o Bohu. Věř mi, že mě nikdy neurazí, když někdo mluví hezky nebo hodně o Bohu. Ale děkuji Bohu za každého, kdo se v naší zemi za Boha nestydí. Takových lidí bohužel, ale moc není.
 Jíťa 
  • 

Re: Petře 

(15.1.2009 20:36:58)
Já se za Boha nestydím, jen nemám potřebu ho neustále vnucovat lidem, kteří na to mají jiný názor.
 Fillette 


Re: Natanela a Bůh 

(15.1.2009 19:08:12)
Možná jsem se špatně vyjádřila, ale mě (a mnoha dalším) připadá,že Nathanela se vyjadřuje trochu moc fanaticky. Teď nemám na mysli konkrétně diskuzi k tomuto článku,ale k mnoha předchozím. Např. když se snažila nás tady všechny přesvědčit o tom, že když někomu amputují nohu, a on bude věřit v boha a jeho moc uzdravování, tak mu doroste. Zlob se na mě kdo chceš jak chceš, ale tohle je ujeté. A to dávám jen jeden z více příkladů. Šlo mi o to,že vlastně Nathanela aplikuje boha úplně na všechny články,diskuze a příspěvky na rodině.cz. Ať se jedná o jakékoliv téma, vždy je vysvětlením, paprskem ukazujícím směr a tím jediným správným bůh a víra v něj.
Pozn.: něž mě někdo začne kritizovat za pravopisné chyby(malá a velká písmena, tak bych ráda řekla,že je píšu schválně malá).
 Fillette 


Re: Natanela a Bůh 

(15.1.2009 19:08:23)
Možná jsem se špatně vyjádřila, ale mě (a mnoha dalším) připadá,že Nathanela se vyjadřuje trochu moc fanaticky. Teď nemám na mysli konkrétně diskuzi k tomuto článku,ale k mnoha předchozím. Např. když se snažila nás tady všechny přesvědčit o tom, že když někomu amputují nohu, a on bude věřit v boha a jeho moc uzdravování, tak mu doroste. Zlob se na mě kdo chceš jak chceš, ale tohle je ujeté. A to dávám jen jeden z více příkladů. Šlo mi o to,že vlastně Nathanela aplikuje boha úplně na všechny články,diskuze a příspěvky na rodině.cz. Ať se jedná o jakékoliv téma, vždy je vysvětlením, paprskem ukazujícím směr a tím jediným správným bůh a víra v něj.
Pozn.: něž mě někdo začne kritizovat za pravopisné chyby(malá a velká písmena, tak bych ráda řekla,že je píšu schválně malá).
 Rokyna, 2 děti 
  • 

Re: Natanela a Bůh 

(15.1.2009 21:57:19)
Já osobně si myslím, že je víceméně celkem jedno kdo v co věří, protože ve výsledku ti věřící i ti nevěřící se chovají všichni stejně. To, že je někdo např. křesťan, či vyznává jinou víru ještě nezaručuje, že se chová lépe, než někdo, kdo žádnou víru nevyznává, nebo žije jen podle jakýchsi svých nastavených pravidel, které považuje za správné.
Já věřím ve zdravý rozum a ve svědomí a ze svého hlediska považuji víru v Boha spíš jako "styl života" a občas mi připadá, že někteří "věřící" si tím zjedodušují život, protože mají vždycky možnost se obrátit na svého Boha, zatímco nevěřící "Tomášové" se nemají kam obrátit :-).
Mě na víře hlavně překáží to, že jednak těch vyznání a vír je takové množství a každý z těch, kteří věří v tu svou víru, jsou přesvědčeni, že ta jejich je ta "ona" správná a to mi tedy řekněte, která je tedy ta správná a která lepší, nebo horší a kolik je tedy vlastně Bohů? V každé víře je nějaký a podle mě ho nelze považovat za jednoho, protože víry se liší "obsahově".. jo, a navíc mám taky pocit, že lidé např. v rámci jedné stejné víry,pojímají "nějaká její stanovená pravidla" různě a různě si je uzpůsobují tak, jak jim to vyhovuje a že někteří lidé, často pod vlivem víry, nevidí dost objektivně a to ovlivňuje i jejich názory a často pak považují něčí konání za špatné, jenom proto, že odporují víře a naopak dobré, jenom proto, že to odpovídá víře, ale podstata věci,nebo něčího rozhodnutí je nezajímá. Podle mě víra dělá z věcí buď černé, nebo bílé, nic mezi. Ve jménu víry se toho hodně dobrého uskutečnilo a uskutečňuje a zrovna tak je ve jménu víry pácháno i odjakživa hodně zla a když to tak vezmete tak ti co nevěří také dělají dobré skutky a zrovna tak ty špatné, jenom se pak nemají na co odvolat. To mi vyhovuje víc :-). Znám věřící i nevěřící a opravdu v nich a v jejich chování nevidím rozdíl. Jenom ti věřící ( z okruhu mých známých) se k té víře obracejí často více v těžkých životních situacích a asi jim pak jejich víra pomáhá, ale jinak jsem si nevšimla, že by na jejich život měla existence Boha nějaký významnější vliv :-).
Ve svý podstatě je mi to ale jedno a pokud mě někdo nechce předělávat na věřící, tak ať si sám věří v co chce a jak chce, je to jeho věc.
 Jíťa 
  • 

Re: Natanela a Bůh 

(15.1.2009 22:07:14)
Nemáš tak úplně pravdu. Na světě existují dvě základní víry: Monoteismus a Multiteismus.

Dále všechny náboženství mají společný základ:
- Starozákonní příběhy se vyskytují prakticky ve všech náboženstvích ať už mono- nebo multiteistických.
- A v podstatě se ani příliš neliší ani Boží přikázání v různých náboženstvích.
- Ve všech náboženstvích jednou přijde/nebo už přišel nějaký spasitel, který lidstvo vykoupí(l).
 janina 
  • 

Re: Natanela a Bůh 

(16.1.2009 0:37:41)
Petře, promin, ale na sex nemusí být zrovna dva!
 MishuI 


Re: Natanela a Bůh 

(16.1.2009 10:21:48)
Jasně!Třeba 3!I víc..!~t~
 Petr 
  • 

Na sex určitě dva :o) 

(16.1.2009 11:09:48)
Ehm... a když nejsou dva, je to ještě sex? Tady asi bude ten rozdíl mezi lidmi pro které je sex to "mezi milujícími se lidmi" a lidmi pro které sex je to "co mi dělá dobře". Tedy, aniž bych odsuzoval cokoliv jako špatné. Jde mi jen o to že jde o jiné kvality a tím pádem bych je jinak nazýval.
 Zasjaj. 


Re: Natanela a Bůh 

(16.1.2009 5:21:17)
Petre,
ty reakce na Natanelu jsou rozpoutane myslim tim, ze mluvi jako Bozi tiskova mluvci.


 Petr 
  • 

Natanela jako tiskový mluvčí :o) 

(16.1.2009 11:14:50)
To jo, skoro jo :o) A co je na tom špatného :o) ? Je fakt že by mohla formulovat svou řeč jako ze své zkušenosti než jako doporučení pro ostatní. Ale jak já jsem od bratrů křesťanů zvyklý, není Natanela až tak razantní :o) Prostě to tak vidí a píše to. To je věc temperamentu. Není nutné se jí bát nebo ji umlčovat.
 Zasjaj. 


Re: Natanela jako tiskový mluvčí :o) 

(16.1.2009 21:43:24)
Petre,
co je na tom spatneho, to si nedovoluju posoudit, ja bych spis rekla zavadejiciho. S takovou presnosti informace, s jakou se zde setkavam, se nedovim ani, co delal vcera pan prezident.

Ja si myslim, ze lidska spiritualita je neco jako infinitezimalni hodnota: neustale umensovani a priblizovani se k absolutni hodnote v nekonecnu,
 Natanela 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 15:21:35)
Fillett, já přece nikomu nic nenakazuju ani nezakazuju, jenom jsem řekla, že sex byl stvořen do manželství. Když budeš chtít mixér používat jako fén, nebude to asi to pravé ořechové, ale dělej si, jak uznáš za vhodné. Já budu mixér používat podle návodu. A jestli jsem udělala někdy něco špatného? To si piš, že udělala a dělám, jsem člověk. Když to vyznáš Bohu a pozor! bez otčenášů, Bůh ti odpustí. Důležitý je tvůj postoj srdce. A věř mi, že Bůh si nepotrpí na odříkávané naučené modlitby, on vidí tvé srdce a tvé postoje. On se totiž nedívá na člověka, ale do člověka. To je úleva, viď, jinak by už asi musel vzít nohy ~o~na ramena, kdyby koukal na ty věčné přetvářky. Ale vážně, On vidí srdce člověka a miluje ho, ať se tváří, jak se tváří. Miluje i TEBE~f~
 Tamarkaa 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 18:41:46)
Natanelo, i když ti v některých věcech rozumím a dokonce někdy mám i podobný názor, měla bys možná při psaní používat "Ich formu"... ušetříš si hodně negativních reakcí na svou osobu. Hodně generalizuješ a zapomínáš, že víra je taky sociokulturní záležitost a že tak jako ty věříš v Ježíše, tak stejně upřímně někdo v Indii třeba v Krišnu... je to totiž ve výsledku úplně jedno. Nech každého objevovat vlastní cestu jejíž ale i ty jsi součástí, takže se klidně projevuj jak myslíš že je to správné...tak jako já jsem to teď projevila vůči tobě...
 Petr 
  • 

Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 15:26:01)
Jo a celkem není třeba se rozčilovat. Není pravděpodobné že jen proto že jste se v diskusi na rodině.cz potkali s Natanelou tak vám Natanela později vtrhne do bytu, utáboří se vám v obýváku s biblí a neodejde dokud vás všechny neobrátí na víru.

Tohle je prostě téma které je pro věřící lidi zásadní - odpovědnost za svůj život, život partnera a život nenearozeného dítěte. Pokud se k tomu někdo vyjadřuje tak přehledně a slušně jako Natanela, je to normální dialog mezi lidmi různých vyznání a na tom není nic špatného, řekl bych.
 Betull 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 16:46:58)

....Každý si v životě vybírá směr, kterým se chce ubírat a nemůžeš každému tvrdit,že to, co dělá, je špatně jenom proto,že ty to tak neděláš, nebo proto, že je to napsáno v Bibli.

Fillette, muzes. Pokud veris, ze existuje nejaka absolutni Pravda, tedy Buh, ktery je meritkem vsech veci, tak nektere jednani je proste dobre a jine spatne. Pak nejde vsechno relativizovat a nemuzeme tvrdit, ze kazdy muze mit "svou" pravdu
 Jíťa 
  • 

Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 22:11:27)
Al-kaida také věří ve svou jedinou a správnou pravdu. Možná bysme je měli chvílu poslouchat...
 Petr 
  • 

Al Kaida 

(16.1.2009 11:30:34)
To je dobrá připomínka. Rozdíl mezi většinou křesťanů (a muslimů) a Al Kaidou (a fanatiky všeho druhu) je v tomto:
Křesťané nevlastní pravdu celou. Jen znají směr a hledají dál. Proto by nikdy neměli vystupovat jako vlastníci pravdy. Takže, i když má křesťan svých deset přikázání a Nový Zákon, stejně je život moc složitý aby se v nějaké knize dal na něho najít doslovný návod bod po bodu. Každá situace je pak hledání ve stylu "tohle se děje a co já mám jako křesťan udělat?"

Naproti tomu fanatik si myslí že má pravdu celou a má ten návod "bod po bodu" v kapse. Potom když se něco stane co mu nepasuje do návodu, buď to ignoruje nebo se to pokusí přisekat na to pověstné Prokrustovo lože (třeba za pomoci samopalu).

Chápu že když se nějaký křesťan s autoritou vyjadřuje o sporných věcech jako třeba jsou potraty, může to vypadat jako že má pravdu v kapse. Někteří to tak opravdu chápou, ale je jich menšina. Většinou se jen prostě řídí tím že nikdo by neměl zabíjet. Mají v tom jasno. Což kontrastuje s mnoha jinými kteří v tom jasno nemají a berou to "podle okolností" a "jak si to kdo vybere" a "jak to kdo cítí". Pro křesťany (a pro buddhisty atd.) je ale život příliš důležitý než aby se nechali někam tlačit okolnostmi. To nepovažuju za fanatismus.

 Natanela 


Re: Al Kaida 

(16.1.2009 11:51:54)
Petře, máš to celkem v hlavě srovnané, ale v jednom s tebou nesouhlasím. Křesťan nemá pouze směr, ale má tu pravdu, protože má jako jediný Ježíše z mrtvých vstaného Boha. Ježíš Je pravda, JE ta cesta a Je život. Kdo namá Ježíše nemá život a kdo má Ježíše má život.
Víra v živého Boha nikdy není fanatizmem, to co z lidí dělá fanatiky, je náboženství bez života, jenom s lidskými představy, příkazy, zákazy.
 Jíťa 
  • 

Natanelo 

(16.1.2009 12:00:58)
Napadlo tě někdy, že svým fanatismem své víře spíš škodíš než prospíváš? Chápu tě, i to jak to myslíš, ale chtělo by to trošku umírněnosti! Takto jsi akorát směšná.
 franky 
  • 

Re: Natanelo 

(18.1.2009 20:06:38)
Zil jsem z takovou fanatickou p.i.c.o.u jedineco dosahla je rozvod a zniceny m,anzelstvi!!!Vas krestany by mel nekdo nakopat do p.r.d.e.e.l.e jedine nicit zivot umi te!!!!!!!!!!!!
 Lída 
  • 

Re: Natanelo 

(18.1.2009 20:44:00)
Všichni nejsou stejní.Bohužel někteří neznají míru a trochu se jim to vymkne:Znám spoustu věřících a žijí úplně normální životy a dá se s nimi normálně mluvit. Prostě si měl smůlu pří výběru manželky,ale To se ti mohlo se stát i u nevěřící.Život máš před sebou určitě ještě najdeš někoho kdo tě bude mít rád .
 Jíťa 
  • 

Frankie 

(19.1.2009 12:33:47)
Sorry, ale já za tvůj zpackaný život nemůžu, ani jiní věřící. Byl to problém Vás dvou.

Znám léta spoustu věřících a o některých jsem to dlouho netušila. Jsou normální, žijí a chovají se normálně.
A pak jsou ti druzí, kteří neustále plamenně vykřikují a vlastně ani pořádně neví o čem!
 Petr 
  • 

kde je pravda 

(16.1.2009 12:56:22)
Víš Natanelo já chápu jak ti myslíš. Jen jsem chtěl říct že i když je Ježíš Cesta, Pravda a Život, tak žádný křesťan nemá Ježíše v zadní kapse od kalhot. Ježíš taky nevydal žádný seznam stylu když se stane tohle, tak ty uděláš tohle. Jen řekl, že se máme milovat a další věci. Proto si myslí že křesťané nevlastní konečnou pravdu v tom smyslu že by s ní oni osobně disponovali. Ježíš nám nedal instrukce ohledně křižáckých válek nebo hormonální antikoncepce nebo klonování (žádný evangelista té dobay by to ani nedokázal zapsat). Myslím že spoléhal na to že budem přemýšlet.To není v rozporu s tím že v Ježíši je pravda a on je tou Pravdou.
 Zasjaj. 


Re: kde je pravda 

(16.1.2009 21:53:22)
Natanela: Petr:
souhlas s Petrem,
Natanelo nevim, ze by nekde v Bibli stalo, ze nekdo o Pravdu "ma"...pokud ano, tak me prosim klidne oprav, jen si nic takoveho nevybavuju. I sam Jezis odpovida Pilatovi otazkou, "co je pravda?"
Cili jak rika Petr Cesta, Pravda a Zivot. Je to neustale hledani, umensovani, priblizoveni se absolutni hodnote v nekonecnu, jako rameno hyperboly nebo jako infinitezimalni hodnota.
 Natanela 


Re: kde je pravda 

(17.1.2009 9:46:59)
Zasaj, pán Ježíš to skutečně řekl a sám o sobě. Zde máš ten odkaz: evangelium Jana 14tá kpt., verš 6.

Tomáš mu řekl: "Pane, nevíme, kam jdeš. A jak můžeme znát cestu?"
6. Ježíš mu řekl: "Já jsem ta cesta, pravda i život. Nikdo nepřichází k Otci než skrze mne.




 Stáňa a dva kluci 


Re: kde je pravda 

(17.1.2009 11:32:04)
Natanelo,
něco ti k té tvé pyšné myšlence, že jediná cesta je skrze Ježíše, napíšu.

"Existují různá náboženství, která uctívají různá božská zjevení. Představují však jen rozličné cesty, to je vše. Každé náboženství se může obracet jen na JEDINÉHO Boha, protože kromě Něho už nic neexistuje.
Rivalita a boje mezi nimi vznikají výlučně ze zaslepenosti a egoismu a nutně končí bojem o moc. Náboženství, které si dělá nároky na moc nebo jí dokonce veřejně vyžaduje, je nemocné.
Žádné náboženství nemá větší platnost než ostatní. Bude však nutné je všechna očistit, aby mohla opět s láskou dostát svému úkolu."
 Zasjaj. 


Re: kde je pravda 

(17.1.2009 20:51:27)
Natanelo,
ja vim,tenhle vyrok jsem take zminovala o kousek vedle, mne zajimalol jestli je nekde v Bibli napsano, ze nekdo Pravdu "ma"?
 km 
  • 

Re: kde je pravda 

(29.4.2009 16:12:02)
dobře napsáno
 Tamarkaa 


Re: Al Kaida 

(16.1.2009 15:56:15)
Natanelo, stát se majitelem (té jediné) pravdy vede právě k fanatismu. Kvůli vlastnění té jediné pravdy se upalovalo, zabíjelo...
 Betull 


Re: Al Kaida 

(16.1.2009 16:10:29)
Tamarko, pravdu ma jenom Buh (pokud tedy v teto diskuzi predpokladame jeho existenci), on je jejim majitelem, a nikoho nupaluje ani nezabiji
 štěpánka 
  • 

Re: Al Kaida 

(16.1.2009 13:22:06)
Petře, to je hezký příspěvek, ale.....
Já nemám v úmyslu žádnému křesťanovi bránit v tom, aby se řídil svými zásadami a svým pohledem na svět.
Domnívám se, že mám právo na to, aby žádný křesťan nebránil mě v tomtéž.
Jakmile se ale některé věci, které dle tebe nefanatiční křesťané s autoritou prosazují do českých zákonů, stane se tak. Zasáhne to i nekřesťanskou část společnosti, což u nás v ČR není málo lidí. Myslím, že kdo v ČR prosazuje zákaz interrupcí, zasahuje tím do mé svobody. Chce-li někdo zavést pouze církevní sŇatky bez možnosti rozvodu, opět tím zasahuje do mé svobody.
Já nejsem křesťan a tudíž nemám ani povinnost, ani chuť se řídit pravidly křesťanů. A křesťané nemají právo mi to nařizovat (tím, že to bude v českém zákoníku).
Pozor, nekritizuji křesťanská pravidla, neříkám, že jsou špatná. Po pravdě si myslím, že podle Desatera a dalších zásad křesťanské víry vlastně žiju. Jen říkám, že mi to nikdo nesmí nařídit. A pokud ano pak je pro mne (u nás, v našich podmínkách)fanatikem.
 Petr 
  • 

nařizování pravidel 

(17.1.2009 17:43:10)
Úplný souhlas. Patřím k lidem pro které je to strašné když někdo zabije nenarozené dítě, ale vtělit to do zákona považuju za sporné. Energii bych spíš vrhl do výchovy v tom směru že počaté dítě je taky člověk...i když má zatím jen pár buněk. Nevím jakou by to mělo šanci. Represe ale nic moc nenapraví.
 Halina 
  • 

Re: nařizování pravidel 

(18.1.2009 13:53:22)
A co takhle z morálního.Viděli jste snad někdy zvíře ,které dalo své mládě ještě před narozením pryč?Nevím ,ale asi by jsme si měli víc vážit nového života a nezbavovat se ho jen, protože je to jednodušší nebo se nám to zrovna nehodí.Ať chceme nebo ne je to živí tvor ,který touží po životě a jenom, protože nám to nemůže sdělit si myslíme že je to jinak?Jak můžeme vědět že i zárodek v ranném těhotenství nemá pocity .Já v boha nevěřím,ale své dítě bych nedokázala zabít
 Evelyn1968,2děti 


Re: nařizování pravidel 

(18.1.2009 17:06:21)
Řekla bych, že zvíře se ani netrápí tím, jestli to zvládne, až se mládě narodí:-).
 Halina 
  • 

Re: nařizování pravidel 

(18.1.2009 19:42:13)
Jak můžeš vědět co si zvíře myslí, zase jen domněnka.
Nikoho neodsuzuji je to jeho volba jeho rozhodnutí ,ale vůči tomu začínajícímu životu mě to přijde prostě nefér!!!!
 Jíťa 
  • 

Ze světa zvířat 

(18.1.2009 19:29:37)
Zvířata nemají možnost zabít svá nenarozená mláďata. Ani slabá vědomě nezabijí, ale odstrčí je od ostatních a nechají je osamotě přirozeně zemřít.
 Halina 
  • 

Re: Ze světa zvířat 

(18.1.2009 20:06:19)
Jasný nemocné nebo slabé zvíře umře . Samice ho odstrčí , aby nenakazilo zdravé mláďata .Takové mládě odmítá potravu a kdyby zůstalo s nimi ohrozilo by to všechny,proto ho matka obětuje pro záchranu ostatních.Možná to bylo hloupé přirovnání ,ale přesto si myslím ,že by jsme si mohli více vážit nenarozených dětí.Je to jen můj názor ,pokud má někdo jiný respektuji to.
 Jíťa 
  • 

Re: Ze světa zvířat 

(18.1.2009 22:03:44)
Důvodem takového chování není starost aby nenakazilo ostatní - málokteré mládě je opravdu nemocné, to má buď vývojovou vadu, nebo se poškodilo při porodu, nebo se narodilo nevyzrálé apod.
Důvod proč ho matka odstrčí je daleko jednodušší. Péče o ně by matku zbytečně vysilovala a mládě by ubíralo potravu těm skutečně vitálním. I kdyby nějakým zázrakem přežilo, nemá v přírodě moc velkou šanci. Takto matka zajistí lepší šance těm ostatním mláďatům.
 štěpánka 
  • 

Re: Ze světa zvířat 

(18.1.2009 21:58:54)
Omyl! Bylo popsáno u volně žijících zeber a šimpanzů že po odstranění vůdčího samce jeho nový a mladý a silnější nástupce způsobí u všech březích samic aby potratily mláďata a mohly počít nová s ním. Způsobí to štvaním těchto samic (zebry) a násilím - asi bitím - to už si nepamatuju u šimpanzů. Etologové to vysvětlují touhou po rozšíření vlastních genů a likvidaci těch "soupeřových" a to i když je mrtvý a nového samce již neohrožuje. Dost mě to překvapilo. Nevěděla jsem, že něco takového zvířata dělají. Slabší mláďata nechají zahynout, hlavně když nemají dost potravy a to dokonce i jejich vlastní matky je zanechají "na pospas". Popsáno u kočkovitých šelem, druh si nepamatuju.

Tím nechci říct, že je máme napodobovat!!!
 Mlada 


Re: Ze světa zvířat 

(18.1.2009 22:02:31)
Ano, nechávají zahynout slabší mláďata. Dávají přednost matce před mládětem. Jednoduše - jde o přežití druhu. Matka může mít další mladé. U mláděte není jisté, že se dožije pohlavní dospělosti.
 Jíťa 
  • 

Re: Ze světa zvířat 

(18.1.2009 22:11:33)
Já souhlasím. Toto se děje u velké většiny dravců. Samec musí nejprve zabít mláďata, aby samice měla chuť se pářit s ním. Na to nemusíme chodit daleko, to se děje běžně u koček domácích.

Není to o tom, že bychom měli v tomto zvířata napodobovat, ale jen pro zpřesnění přirovnání.
Když někdo tvrdí, že zvířata nezabíjí svá nenarozená mláďata, tak je to proto, že k tomu obvykle nejsou uzpůsobena. Zabijí je tedy až po narození, protože tu možnost už mají. Podle logiky anti-potratářů bychom se zřejmě měli u zvířat inspirovat = zakázat potraty a nechtěné či špatně vyvinuté děti zabít až se narodí...
 Halina 
  • 

Re: Ze světa zvířat 

(18.1.2009 22:37:09)
Dobře,sem zase o něco chytřejší.To že dá matka pryč postižené dítě to chapu a proti tomu nic nemám.Proč ,ale zabíjet zdravé dítě?
 Jíťa 
  • 

Re: Ze světa zvířat 

(18.1.2009 22:46:40)
A jak víš, že bude zdravé? Obzvlášť když většina těhotenství je rizikových a bez lékařské péče by se ty děti ani nenarodily a pak se narodí alergici a s drobnými vrozenými vadami...

Mě jde o to neustálé srovnávání. "ZVířata svá mláďata nezabíjí..." Ale kdyby se jim narodil alergik, tak se o něj starat nebudou a nechají ho umřít.

Takže laskavě přestaň hledat argumenty v říši zvířat, pokud je nechceš napodobovat i v ostatních směrech.
 Halina 
  • 

Re: Ze světa zvířat 

(18.1.2009 23:08:43)
Já nehledám argumenty, já to prostě nedokážu jen strávit nic víc nic míň, jsem už prostě taková.Chápu a beru tvůj názor.Dokonce nebudu ani bojovat za zastavení potratů jen na to mám trošku jiný názor,který jsem zde řekla.
 Rokyna, 2 děti 
  • 

Re: nařizování pravidel 

(21.1.2009 13:43:19)
... a jak by jsi se rozhodla v případě, že bys doma měla jiné děti a věděla bys, nebo by bylo veliké riziko, že když donosíš další dítě, že odejdeš na "věčnost"....
Jak už jsem psala výše, ono nic není jenom černé a nebo bílé. Můžu mluvit z vlastní zkušenosti. Vždycky jsem patřila k těm, které si myslely, že interrupce by u mě NIKDY v žádném případě neprošla a NIKDY bych o ní ani neuvažovala. Nicméně člověk míní a život mění. Pokud jsi pak postavena přímo před problém, tak pak zareaguje člověk jinak, než by třeba sám čekal. Já za sebe musím tedy říci, že při vědomí toho, že bych se rozhodla pro miminko, za cenu toho, že já nebudu u výchovy svých již jsoucích dětí a představila jsem si naprosto konkrétně situaci, kdy děti zůstanou pouze s manželem, který bude současně muset naprosto sám zvládat zajistit finančně i fyzicky a citově 3 děti, tak jsem zvolila variantu "interrupce", 2 děti a 2 rodiče. Nebylo a není to jednoduché rozhodnutí, moc mě to trápí, ale nevím jaký přístup by byl sobečtější... dítě si za každou cenu nechat a zbytek rodiny nechat na holičkách (když pominu fakt, že já bych tu "sobecky" taky ještě pár let ráda byla a viděla své děti vyrůstat a studovat a žít), nebo to risknout a rozhodnout se věřit současným lékařským poznatkům o tom, že dítěti (ještě nenarozenému) se nervová zapojení začínají "zapojovat" nejdříve ve 13. týdnu těhotenství a tudíž do té doby není schopné toto stvořeníčko nic vnímat a tím si své rozhodnutí ulehčit. Brala jsem to tak, že když je člověk dospělý a vypoví mu mozková činnost, tak je prohlášen za mrtvého a přesto, že by se dále mohlo tělo udržovat, tak se to nedělá a tudíž, než začne mozková činnost fungovat, ještě nežije... Upřímně uznávám, že je to moje teorie, utvořená proto, abych s tím rozhodnutím mohla žít a musím říci, že jsem zažila situace, které mi ukázaly naprostou jedinečnost a vzácnost života, přesto jsem se rozhodla jak jsem se rozhodla...
Jedno jsem se tím vším ale naučila. Nikdy už nebudu nikoho soudit za jeho rozhodnutí, protože každý si svá rozhodnutí musí udělat sám a musí se s nimi zase sám vyrovnat a my ostatní okolo, nikdy nemůžeme vědět, jaké "skutečné" důvody pro svá rozhodnuní dotyčný opravdu měl a to, co není rozhodující pro Vás, může být naprosto nepřekonatelný problém pro druhého a pokud není kdo by mu "reálně a opravdu" pomohl s jeho situací, tak má nárok se rozhodnout jak si myslí, že je to nejlepší a ostatní do toho nemůžou mluvit.
 Halina 
  • 

Re: nařizování pravidel 

(21.1.2009 17:38:09)
Roky samozřejmě ,že rozum musí zvítězit.Pokud se matka vzdá svého dítěte ze zdravotních důvodů je to asi v pořádku .Mě de spíš o holky ,které dají své dítě pryč jenom, proto že se jim to nehodí.Přijde mě, že je potom takoví začínající život zabít zbytečně.Mohl přece něco znamenat.Já tím nikoho neodsuzuji to bych si ani nedovolila někoho soudit.já si jen myslím, že by jsme si měli víc vážit začínajícího života pokud nás to neohrožuje na životě nebo pokud samotné dítě netrpí vývojovou vadou ,která je neslučitelná se životem.Musím přiznat ,že když teď čtu svůj příspěvek s odstupem času zní to jinak než jsem to myslela.
 Betull 


Re: Čtivý, ale... 

(16.1.2009 14:23:43)
to jako srovnavas Boha s Al kajdou??? Jakoze Buh je Pravda - jak rikaji krastane a Al kajda je taky pravda? Si delas strandu, ne? Srovnani Boha s teroristickou organizaci, hmmmmm.
Ja jsem ve svem prispevku nerekla, ze ja mam pravdu, pouze, ze muzeme rict, ze neco je dobre a neco jineho spatne, pokud to jako krestan vztahuji k Bohu. Nevim, co je na tom nepochopitelnyho ani spatnyho. Ono treba to Desatero je pro vsechny, ne pro kazdeho vzlast v jine verzi, aby se mu to hodilo. Chapes?
 Jíťa 
  • 

Re: Čtivý, ale... 

(16.1.2009 17:01:44)
"Pokud veris, ze existuje nejaka absolutni Pravda, tedy Buh..." Tvoje slova, Betull.

Al-kaida věří vpodstatě v to samé.
Pleteš se, nesrovnávám Boha s teroristickou organizací. Srovnávám výklad "své jediné pravdy" různých věřících lidí, který je v tomto případě úplně stejný.
 Betull 


Re: Čtivý, ale... 

(16.1.2009 21:26:28)
... Al-kaida věří vpodstatě v to samé...
Jako ze Al kajda taky veri v jednoho Boha, ktereho my krestane nazyvame mimo jine Pravdou? Dobre, kdo z vericich, z kterekoliv cirkve si mysli, ze Buh je teda nejaky packal, ze se myli... ? Patrne nikdo, protoze pak by ho za Boha nemohl povazovat. Netusim, co je na teto predstave spatneho. Muzes mi to vysvetlit? A co je spatne na me vete, ze verim v Boha, ktery je Pravda a na zaklade toho nektere veci povazuji za dobre a jine za spatne? Nikde jsem nerekla, ze budu ostatni nutit chovat se tak, ci onak. Nedavas mi to nahodou do ust?
 Jíťa 
  • 

Re: Čtivý, ale... 

(16.1.2009 21:49:56)
Nic ti do úst nedávám. Celou dobu tvrdím, že každý věřící má svou pravdu, kterou považuje za jedinou. Je to základem každého náboženství a je úplně jedno jestli se jedná o křesťanství, judaismus, muslimy, budhisty a stovky dalších.

To, že někdo věří ve svou pravdu, mu ještě nedává právo ostatní s tím neustále obtěžovat - proto to (možná extrémní) srovnání s Al-kaidou. Oni mají taky svou jedinou pravdu, ve kterou věří a staží se ji ostatním vnucovat...
Ať si každý věří v co chce, ale ať s tím neotravuje ostatní.
 Zasjaj. 


Re: Čtivý, ale... 

(16.1.2009 21:58:37)
Jito

"že každý věřící má svou pravdu, kterou považuje za jedinou" ...jsme presvedcena, ze pravdu v tom smyslu viry nelze "mit", ale lze pro ni byt zapalen, byt ji oddan, po ni touzit, usilovne ji hledat
 Jíťa 
  • 

Re: Čtivý, ale... 

(16.1.2009 22:09:06)
O tom se nemusíme přít. Jde spíš o to, jak někteří v téhle diskuzi svoji "jedinou pravdu" prezentují.
 Theend 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 18:36:51)
Ahoj Natanelo, už nějakou dobu se tě chci zeptat, do jaké církve patříš. Díky za odpověď.
 Natanela 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 19:31:50)
Ahoj Martino, chodím do křesťanského společenství, máme pastora, který káže Boží slovo, které čerpá z Bible. Věříme tomu co je v Bibli, nepřidáváme k ní nic a ani neubíráme.
 Theend 


Re: Čtivý, ale... 

(15.1.2009 20:47:51)
No a jmenujete se nějak? Patříte pod nějakou církev či náboženskou společnost? Křesťanství je široký pojem (což je dobře vidět např, v Irsku, kde různé křesťanské odnože tvoří nesmiřitelné tábory).
 Jíťa 
  • 

Ale jaké společenství 

(15.1.2009 21:59:28)
Jenom namátkou si vzpomínám že jsou katolíci, protestanti, husiti, evangelíci, baptisté, adventisté, jehovisti, apoštolská c., mormoni....

A pokud vím, tak všichni tvrdí, že čerpají z Bible
 Betull 


Re: Ale jaké společenství 

(16.1.2009 14:27:10)
jo, to tvrdi, akorat ze treba Jehoviste a Mormoni byli a mozna jeste jsou povazovani za sektu. Mimochodem, treba ti mormmoni maji "svou" bibli. Pocitam, ze Jehoviste a dalsi take...
 Jíťa 
  • 

Re: Ale jaké společenství 

(16.1.2009 17:06:47)
Jehovisté jsou normální státem uznaná církev. O Mormonech tuto informaci nemám, jen vím, že u nás v ČR také působí.

A Biblí je spousta, dneska už spousta církví používá místo Kralické Ekumenickou. Záleží taky hodně na překladu... Jediná pravá Bible by byla původní originál! Všechny ostatní jsou více či méně zdařené kopie.
Občas se hrozně nařehtám u některých zahraničních filmů nebo i reklam. Překlad je příšerný, ale v podstatě správný.
 Lucka 
  • 

Re: Ale jaké společenství 

(16.1.2009 19:55:44)
Jehovisté jsou opravdu státem uznávaná církev?Já měla za to že je to sekta.Zase jsem o něco chytřejší.Já se v té výře nějak neorientuji mohl by mě někdo vysvětlit rozdíly.Já měla zato ,že bible je jen jedna a každá ta skupina si to vysvětluje po svém,ale to je asi blbost .Prosím najde se někdo kdo to dokáže jednoduše vysvětlit(bez hadice a mixéru)Někdo tvrdí že bůh za nic nemůže a někdo že může za všechno tak jak to vlastně je?
 Jíťa 
  • 

Bible je jedna 

(16.1.2009 20:15:00)
Bible je jedna, ale jsou různé překlady: U nás asi nejznámnější Kralická je ve staročeštině a pro mnohé (vč. mě) je dost nesrozumitelná. Já mám doma Ekumenickou, což je překlad do novodobé češtiny, tedy se dá číst jako kterákoliv jiná kniha. Pokud by jsi měla zájem o historii překladů Bible do češtiny, můžu ti to poslat na mejla - je to dlouhý povídání.

Jehovisté jsou skutečně uznaní státem. Přesně si průběh toho nepamatuju. Jen to, že uznat tuto církev stát odmítal z důvodu, že odmítají transfůzi. Jehovisté to prohlášením popřely a tvrdily, že je svým přívržencům transfůzi nezakazují a tedy že odmítání transfůze je věcí konkrétních jednotlivců bez ohledu na příslušnost k této církvi. Státní úředníci toto prohlášení akceptovali a církev uznali.

Státem uznané církve jsou tady: http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/126504-cirkev#Seznam_registrovan.C3.BDch_c.C3.ADrkv.C3.AD_v_.C4.8Cesk.C3.A9_republice
Jsou tam i ti mormoni a jehovisti.
 Jíťa 
  • 

Re: Bible je jedna 

(16.1.2009 20:24:48)
A máš pravdu, každá ta církev si Bibli vysvětluje trošku jinak. V praxi je to spíš o tom, že každá církev klade jiný důraz na různé pasáže z Bible (tedy to co považuje za důležité a co ne) a tím potom vznikají ty někdy drobné, jindy až propastné rozdíly mezi různými křesťanskými církvemi.
 Lucka 
  • 

Re: Bible je jedna 

(16.1.2009 22:24:17)

Takže si každý musí udělat svůj názor.Jelikož jsem bibli nikdy nečetla tudíž nemůžu nic pochopit.Kde se dá bible sehnat?Nebo ještě lépe dá se jen vypůjčit?
Vím jsou to hloupé otázky ,ale nikoho věřícího (důvěrně)osobně neznám ,asi proto mě ta kniha začíná moc zajímat.Mám ráda záhady a tohle je pro mě záhada jako hrom. Jeden pán mim dětem daroval dětskou bibli,když si ji přečtu budu v obraze nebo je lepší sehnat bibli normální?Ještě jedna hloupá otázka kdo tu bibli napsal?Bůh nebo měl nějakého služebníka?Opravdu o tom vůbec nic nevím v naši rodině to je prostě tabu.Něco málo vím tady z rodiny a z doslechu babiček v domově důchodců,kde tři měsíce pracuji.Jim tyhle otázky pokládat nechci.Děkuji za odpovědi

 Jíťa 
  • 

Re: Bible je jedna 

(16.1.2009 22:38:00)
Pokud by sis ji chtěla přečíst, tak doporučuju si koupit vlastní. Nedá se totiž číst jako jiná kniha. Je potřeba si ji dávkovat v malém množství, jinak ti ta četba nedá vůbec nic = přečteš ji, ale stejně nebudeš vědět o čem jsi vlastně četla.
Jsou v ní skutečně nádherné pasáže, které by se ti mohly líbit i jako nevěřící - např. Pseň písní, Kazatel nebo některé Žalmy.
Já ji četla skutečně celou (na rozdíl od mnoha věřících) proto vím, že žádná církev na světě se doopravdy Biblí neřídí (jen jejími částmi, které považuje za důležité). Kdo tvrdí opak, tak lže.
 Jíťa 
  • 

Re: Bible je jedna 

(16.1.2009 22:40:52)
myslím, že dneska ji mají skoro v každém knihkupectví. Jinak ji určitě seženeš v prodejnách specializovaných na křesťanskou literaturu.
 Jíťa 
  • 

Re: Bible je jedna 

(16.1.2009 22:57:41)
Sorry, ale nepamatuju si všechny tvoje otázky, tak odpovídám po částech.

Dětská Bible ti nepomůže. Je to spíše pohádková knížka - jsou v ní převyprávěny biblické příběhy. Chybí v ní ten (jak říká Natanela) "návod na život" - tedy věci nad kterými by se měl člověk aspoň zamyslet.

Bibli napsalo spousta různých lidí pod vlivem jakéhosi božího osvícení (jednoduše řečeno). Je to v podstatě filozofické pojednání o smyslu života, o dobru a zlu a o podobných věcech. Podle mého názoru by si ji měl přečíst každý člověk, který se chce považovat za vzdělaného, jelikož patří mezi základní kameny naší historie, kultury a vůbec životního stylu.
 Lucka 
  • 

Re: Bible je jedna 

(16.1.2009 23:30:07)
Ani se ti nedivím, že si ty otázky nepamatuješ,ale musela jsem využít tvé ochoty.Děkuji,že jsi mě nic nevnucovala.Ta kniha mě zajímá a děsí zároveň.Hned v pondělí po ní mrknu .
 Jíťa 
  • 

Re: Bible je jedna 

(17.1.2009 0:39:37)
Nemáš zač. A děsit tě nemusí. Myslím, že budeš docela překvapená o čem všem se v Bibli píše. Já to teda chvílama nestíhala pobrat.
 Dyslektik 
  • 

Re: Bible je jedna 

(18.1.2009 11:08:33)
Zvládne bibli i člověk s dyslexii?Jak moc složitě je napsaná?(těžší literatura mě dělá problémy se čtením).
Existuje nějaká diskuse ,kde by mi někdo odpověděl na nejasnosti?
 Jíťa 
  • 

Re: Bible je jedna 

(18.1.2009 12:04:44)
Myslím, že pro dyslektika je Bible skutečně těžké čtení. I kdyby se ti podařilo sehnat Bibli s větším typem písma, než je obvyklé (je totiž psaná velmi drobným písmem), tak bude asi dělat problém číslování veršů (v textu se objevují čísla pro snadnou orientaci při bohoslužbách apod.).

Zkusila bych zvukovou knihovnu, zda nemají nahrávku. Ve větších městech existují. Nebo kontaktovat nějakou organizaci pro nevidomé, tam by se snad taky dala sehnat nahrávka.
 Dyslektik 
  • 

Re: Bible je jedna 

(18.1.2009 13:17:07)
Zkusím si ji někde vypůjčit a uvidím.Malá písmena by neměli být problém mám specielní lupu.
Pokud není psaná ozdobným písmem v to případě bych byla v koncích.Tady na rodině se diskutuje dost často o bohu,dokonce i věřící se nedokážou shodnout,proto mě začíná stejně jak Lucku zajímat o čem to náboženství vlastně je.Třeba po přečtení bible ,vás věřící pochopím.
 Dobra1 


Re: Bible je jedna 

(18.1.2009 15:06:49)
Ahoj,
jen bych chtela doporucit zacit s novym zakonem, asi nejlip s Janovym evangeliem, a teprve potom se vratit ke staremu zakonu.
 Jíťa 
  • 

Re: Bible je jedna 

(18.1.2009 19:34:30)
Tvoje doporučení je na nic. Tohle se doporučuje těm, co právě uvěřili!

Nevěřícímu je úplně jedno, kde začne (jestli Starý nebo Nový zákon). A navíc si myslím, že z Nového zákona je pro nevěřícího nejlepší spíš Lukášovo evangelium, jelikož je sestaveno jako poměrně čtivý příběh.
 Dyslektik 
  • 

Re: Bible je jedna 

(18.1.2009 22:16:05)
Myslím si, že pro mojí představu o čem bible je , je asi jedno kde začnu.Ale starý zákon mě přitahuje víc,neboť je straší.Hlavně v knize nerada přeskakuji,ale dík za typ.Je taky možný ,že to na mě bude silný kafe a prostě to vzdám.
 Káťa a škubánci 


Re: Bible je jedna 

(18.1.2009 23:03:51)
Taky doporučuji knihu Přísloví. Člověk pak zjistí, že spousta přísloví, která se normálně používají mají vlastně původ v Bibli
 Theend 


Re: Ale jaké společenství 

(18.1.2009 20:21:36)
Svědkové Jehovovi nejsou církev, ale náboženská společnost.
 Líza 


Re: Ale jaké společenství 

(18.1.2009 20:32:18)
Martino, jde o státem registrovanou církev.~d~
 Jíťa 
  • 

Re: Ale jaké společenství 

(18.1.2009 22:15:36)
Svědkové Jehovovi jsou státem registrovaná církev jako asi 20 dalších církví. Je to normální církev s názvem "Náboženská společnost Svědkové Jehovovi"
Je to asi jako bys tvrdila že Škoda Mladá Boleslav není firma, protože to nemá v názvu.

 Theend 


Re: Ale jaké společenství 

(20.1.2009 9:44:23)
Hele, já si nejsem jistá, jestli je to stejné. Co třeba právo oddávat - mohou Svědci Jehovovi zprostředkovat právoplatný sňatek? A co nárok na státní dotace? Jestli toto víte jistě a přesně, ráda se nechám poučit.
 Jíťa 
  • 

Re: Ale jaké společenství 

(20.1.2009 10:29:41)
Ano mohou, alespoň zatím. A nárok na dotace taky mají. Jsou registrovaná církev jako kterákoliv jiná a vztahují se na ně ty stejné zákony.
 Jíťa 
  • 

Re: Ale jaké společenství 

(20.1.2009 10:30:06)
Ano mohou, alespoň zatím. A nárok na dotace taky mají. Jsou registrovaná církev jako kterákoliv jiná a vztahují se na ně ty stejné zákony.
 Corrie 


Re: Čtivý, ale... 

(17.1.2009 20:10:49)
No to je balzám na duši vidět příspěvek křesťana. Mně je taky smutno z toho, čím žije dnešní mládež, i když sama se do ní ještě takřka počítám. Bylo mi z toho smutno už na střední, když jsem viděla, čím žijou spolužáci. Opravdu, čeho všeho je člověk ušetřen, když ví, co je pro něj skutečně dobré. My s manželem jsme se sexem opravdu vydrželi do manželství (pravda je, že ty poslední měsíce už to nebylo jednoduché:-) a můžu říct, že to stálo za to. Jedna z věcí, která je na tom super, je právě ta bezstarostnost z případného otěhotnění, my byli spíš zklamaní, že se nám to nepovedlo hned napoprvé (ale druhý měsíc už jo). Článek se mi taky líbil, moc hezky napsaný, ale taky by mě zajímalo, jak autorčin příběh pokračoval. Moc bych Ti přála, aby sis své těhotenství mohla užít, je to nádhera vědět, že v Tobě roste nový život a těšit se na nového drobečka. Přeju Ti pochopení a lásku všech Tvých blízkých.
 terezka123 


ty strašné dvě čárky... 

(15.1.2009 12:13:35)
...znám, 6x. No jo, my katolíci a ty naše přirozené metody plánování rodičovství, někdy to nefunguje. Mé první dvě čárky se v průběhu let změnily ve vynikajícího studenta, výborný matematik a fyzik. Ty druhé dvě, to je sportovec, víceleté gymnázium, skvělý kluk. Třetí dvě čárky to je umělec, básník a houslista, velmi vtipný. Ty čtvrté dvě čárky je mimořádně kognitivně nadaný, přeskočil dvě třídy a přečetl už kdeco. Dneska je z těch pátých dvou čárek Jeníček - sportovec, čtenář, i hudebník. No a ty poslední dvě - to je roztomilá rozkošnost. Ty dvě čárky fakt někdy vypadají příšerně a člověk netuší, jak to zvládne - psychicky, fyzicky i finančně - ale připravit se o to, co z nich za pár let bude, by byla pořádná pitomost.
 Gábina 
  • 

Re: ty strašné dvě čárky... 

(15.1.2009 13:40:07)
Díky Terezko.
Nejsem křesťanka, před týdnem se mi objevily dvě čárky a pořád řeším.. Dvě děti už mám, se třetím jsme nepočítali... Bohužel jsem z naší rodiny jediná, kdo aspoň uvažuje o tom si dítě nechat. Ani manžel, ani má matka nesouhlasí.


Pro rýpaly ohledně antikoncepce - hormonální jsem brala v životě asi třikrát, z toho nejdéle rok a musela jsem vysadit - dělala mi hrozně zle - fyzicky i psychicky. Na kondomy mám alergickou reakci. Tak babo raď...

 stanousek 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(15.1.2009 13:52:07)
Gabi,neboj ono to nejak bude. Ja nasla necekany 2 carky v srpnu,mam doma 2 kluky 4,5 a 2 roky. No a predstav si,ze ted pry cekame holcicku. Bojim se a sem stastna zaroven.Na potrat bych nesla,jen sem si porad rikala,ze se to treba vyresi samo,ze nebude srdecni akce.... ja pitoma, kdyz sem mimi poprve pak videla na utz, tak sem si uvedomila,ze ho vlastne moc chci a ze ho miluju a kdyz rekli ve 22.tydnu,ze je to navic holka -byla sem maximalne stastna. Tim nechci rict,ze z dalsiho kluka bych radost nemela. Tak se drz a rozhodni se spravne. Jo za mnou moje rodina stala, asi to bylo o to lehci.
 Theend 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(15.1.2009 18:51:09)
Gábino, je to asi těžká situace, ale zvaž prosím, že pokud si dítě necháš, nebudeš toho nikdy litovat. Pokud půjdeš na potrat, pravděpodobně se s tím budeš srovnávat léta, možná celý život. Každopádně přeju hodně sil.
 Saša 
  • 

Nebudeš litovat? 

(16.1.2009 13:47:58)
To, že nikdo nelituje, že si nechal dítě, o tom silně pochybuju, já sama jsem mnohdy na vážkách. Před pár lety se mi narodila neplánovaně dvojčata, jsem na ně sama a kdybych se mohla znovu rozhodnout, asi bych byla raději bezdětná. Fakt.
 Mirča 
  • 

Re: Nebudeš litovat? 

(16.1.2009 14:42:27)
Takto je hodně smutný.Já mám také neplánované mimi a spoustu starost,í protože před nim jsou ještě dva někdy mám pocit ,že z toho zešílím ,ale ani minutu jsem nikdy nezapochybovala ,že bych udělala chybu ,vždyť jsou všichni tak dokonalí.Stojí mě to za to.Je nádherné sledovat jak se miminko vyvíjí v mladého člověka.Mám tři děti 16,12,a 1 rok jsem na ně sama,protože manžel ,když jsem čekala prcka mě oznámil,že se zamiloval.Přesto všechno toho mrňavého milují někdy mám pocit,že ani ty starší nebyli tak roztomilí jako on,je to náš miláček.
 Theend 


Re: Nebudeš litovat? 

(18.1.2009 20:19:16)
Tak to jsem tedy docela v šoku. To si prostě neumím představit, že by někdo litoval, že má děti. Zvlášť když je ta žena vdaná a dvě děti už má. A babička s tátou si nový přírůstek také jistě zamilují a budou se stydět za to, že ho kdy chtěli nechat zabít. Dobře, jsi jiná a upřímná, to je OK. A podle mě jsi jedna z milionu nebo tak nějak.
 Dobra1 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(15.1.2009 20:54:01)
Ahoj Gabi, vim, ze to mas ted tezke. Ja cekam ted taky treti, pokazde po roce a tri ctvrte. Tohle jsme neplanovali, chteli jsme sice v budoucnu jeste jedno dite, ale nejdriv za rok. Ja holt patrim k tem, kterym staci zapomenout jeden den pilulku a je to... Jsme oba krestane, ale stjne to manzel rozdychaval 2 mesice, nez byl schopny slyset jedinou vetu o nasem diteti. Ted uz se na ne tesi.
Jo a myslim, ze je dulezite si to vyrikat hlavne s manzelem. Moje mama taky rekla, ze nejsem normalni, jestli uz nechci nikdy pracovat, ze me nemuseli zivit, kdyz jsem byla na VS, kdyby vedela, ze chci tolik deti... Ja ji to rikala vzdycky, ze chci vetsi rodinu, ale ona si myslela, ze mne to po druhem diteti prejde. Mamu neres, pokud by na tebe moc tlacila, doporucuju ukoncit rozhovor- odejit z mistnosti, zavesit... Moji mame tvalo asi mesic, nez pochopila, ze to myslim vazne a opravdu klidne sbalim deti a odejdu v pulce navstevy nebo nekolik dnu budu ignorovat jeji telefonaty. ted uz dala pokoj, ale bylo to s ni vlastne horsi nez s manzelem.
 Honza Bl. (3holky+1kluk) 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(16.1.2009 12:58:58)
Gabino, nam se vcera, po osmi letech po druhe, narodila treti dcera. My jsme to ovsem oba chteli a az ta treti byla skutecne planovana. V tom to mas horsi, kdyz manzel nechce. Rodice (prarodice) bych do toho vubec netahal. Pokus se to probrat v klidu s manzelem. Ja bych se primlouval, abyste do toho sli. Jsem po tom vcerejsku jeste porad nameko, ale jsem opravdu stastny!!! :-) Citim se tak trochu jako ten pan kral z pohadky sul nad zlato. Jo, citim se, jako pan kral! :-)
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(15.1.2009 21:33:43)
Ono záleží na tom, kterou metodu přirozeného plánování používáš a jak jsi pečlivá ~;)
 Betull 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(15.1.2009 21:45:51)
no a jake ty metody prirozeneho planivani znas? Ja znam jen symptotermalni. Znas nejakou lepsi?:-)
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(16.1.2009 11:38:51)
Metod přirozeného plánování je víc, ale symptotermální je nejspolehlivější. V podstatě stejně, jako HA. Co bys chtěla víc? Ani HA není na 100 %.
 Betull 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(16.1.2009 14:41:06)
...nic. U nas je fakt spolehliva. Kdykoliv na ni vsadime, jsme v ocekavani... tedy zatim dvakrat. Zatim nemam dalsi odvahu testovat, jestli to bude fungovat nebo ne. A mrzi me to.
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(16.1.2009 16:10:09)
Vzhledem k tomu, že tuto metodu úspěšně používám rok a půl, dost se o ni zajímám a snažím se ji šířit dál, zajímalo by mě, v čem je u tebe chyba. Píšeš, že pokaždé, když jste na ni vsadili, otěhotněla jsi. Je to myšleno tak, že jsi začala používat STM a hned ten měsíc jsi otěhotněla? Víš, v které fázi cyklu? Měla jsi už potvrzenou ovulaci, nebo byl styk v I. Fázi?
 Betull 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(16.1.2009 16:36:10)
Belatrix, asi se tu o tom nechi rozepisovat, je to pro me docela intimni zalezitost.
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(16.1.2009 20:02:44)
Škoda. Zatím každá, která tvrdila, že jí STM selhala, nebyla ochotná nebo schopná popsat, jak tuto metodu používala, jestli dodržovala všechna pravidla, nebo zveřejnit svůj graf. ~d~
 Betull 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(16.1.2009 21:41:21)
nechci to popisovat verejne. Priznam se, uz jsem mela prispevek napsany, ale nakonec jsem ho smazala. Mam s touto metodou dost bolave zkusenosti a nechci to davat takto verejnosti. Jinak na obhajobu teto metody musim rict, ze v prvem pripade slo o nase spatne vyhodnoceni a ve druhem o ignorovani jednoho priznaku a spolehnuti se na mou "statistiku" - rekneme uzila jsem pravidlo minus dvacet, ci minus osm, rozhodla jsem se tak, protoze pak jsem byvala pred ovu stale "plodna", i kdyz ovulace byvala az po dvacatem dnu, bylo to neunosne. Jednou jsem na to vsadila, vzdyt uz to tak bylo rok a ono sup - cyklus byl najednou kratsi, ovulace asi o 9 dni drive. A bylo mimi. Snad to tak staci, vice bych byla ochotna soukrome~;)
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(16.1.2009 22:08:50)
Děkuji, takhle stačí. Zajímalo mě právě to, jestli šlo o chybu metody, kdy ste dodrželi všechna pravidla a přesto přišlo těhotenství, nebo o chybu uživatele. Občas se setkávám s názory, že je metoda nespolehlivá, a proto se snažím zjišťovat, příčiny selhání. Jedna holčina, která se chystá na dráhu poradkyně STM má právě tu zkušenost, že při neplánovaném otěhotnění došlo vždy k chybě uživatelů. Ale ono je někdy těžké přiznat, že chyba je na naší straně. ~d~
 Betull 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(16.1.2009 22:55:58)
ja to priznavam, ale dodrzovat vsechny pravidla pro nas znamena vetsinu mesice abstinovat. A pak v tech par dnes najednou jakoby vsechno "dohnat a "nahnat" dopredu... Tenhle pocit, ktery se do toho vkradal, byl strasny. Moje telo holt funguje trochu jinak, nez pisi brozurky o teto metode.
Jinak jsem byla velky nadsenec pro tuto metodu. O to hur jsem pak snasela zklamani. Ne z neplanovaneho tehotenstvi, ale z toho jak to vypada v praxi...
 Betull 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(15.1.2009 21:46:12)
no a jake ty metody prirozeneho planivani znas? Ja znam jen symptotermalni. Znas nejakou lepsi?:-)
 terezka123 


Re: ty strašné dvě čárky... 

(16.1.2009 12:17:10)
Nejsem pečlivá~z~ a jsem vděčná, že Bůh dokáže cokoli - i mé nejhorší vlastnosti - proměnit v něco úžasného.
 Astrit 


Fikce nebo skutečnost? 

(15.1.2009 14:08:59)
Obdivuji autorku za skvělý a čtivý sloh! Ale trošku mě napadá, zda je to vůbec reálná situace, jestli to není jen fikce na zadané téma. Prostě si nedokážu představit, že bych něco takového dokázala ventilovat ve slohové práci ve třídě plné postpubertálních i pubertálních spolužáků a že bych to takto vlastně práskla profesorům a ti posléze mým rodičům... Navíc se podle všeho jedná o velmi rané těhotenství, o jehož osudu ještě Elurie může rozhodnout.
Všichni se ptají - jak to dopadlo? A já se ptám - je to skutečnost nebo fikce??

PS: pokud bylo ale účelem článku oslovit čtenářky, tak ještě jednou klobouk dolů, podařilo se!
 Elurie 
  • 

Reakce autorky :-) 

(15.1.2009 16:56:28)
Hezké odpoledne,
všem děkuji za kladné, ale i ty méně pozitivní ohlasy. Jen bych pár věcí chtěla uvést na pravou míru.
Inspirovala jsem se zčásti vlastní zkušeností a "naštěstí" se z toho vyklubala jen zpožděná menstruace, a i když jsem byla řádně vyklepaná, po rozhovoru s přítelem jsem byla rozhodnutá případně si miminko nechat. A ráda bych podotkla, že to nebyla jen taková idealistická vize, ale že jsme to řešili skutečně vážně a se vším všudy včetně otázky bydlení a financí :-) Já osobně si neumím představit, že bych šla na potrat. Z toho plyne, že ani hrdinka slohu, by na potrat nešla. Je to zřejmé i z poslední věty. Tímto bych se ráda bránila útoku na nezodpovědnost a braní této skutečnosti na lehkou váhu, jako že "kdyžtak se to vycucne a pojede se dál", jak tu někdo napsal.
Co se týče antikoncepce, tak ne všem vyhovuje HA a mnoho párů tedy ještě stále spoléhá např. na prezervativy, takže na tom také nevidím nic tak hrozného, ve smyslu, že by pár antikoncepci neměl vyřešenou. Otázka následných "uklouznutí" je už věc jiná :-)
A co se týče té ironie, kterou někdo komentoval už v prvním příspěvku... Přiznávám, že to je spíš otázka stylu psaní a uvažování nad tématem, než skutečného smýšlení v dané situaci :-) A nakonec: je to jen sloh, z větší části fikce, takže asi zklamu všechny, které už mě "viděli s bříškem"... :-) Přesto děkuji za povzbudivé reakce.
Elurie
 IVa 
  • 

Re: Reakce autorky :-) 

(15.1.2009 19:33:44)
Je to moc pěkně napsané.
 budlii 


Re: Reakce autorky :-) 

(15.1.2009 22:52:00)
Ahoj Markéto ~:-D teda jestli je to jméno uvedené ve článku skutečné ...
Sloh máš opravdu moc hezky napsaný, doufám, že to maturitní komise taky náležitě ocenila!!
Za tebe jsem ráda, že to dopadlo tak jak to dopadlo a rostoucí bříško a těhotenskou literaturu zatím nemusíš řešit. Na druhou stranu se mi líbilo cos napsala v "reakci autorky", že by ses tomu postavila čelem. Lidi o zodpovědnosti mluví, ale když se jí mají postavit tváří v tvář, ejhle! Proč si kazit život dítětem? Pořídím si ho někdy jindy, až se mi bude víc hodit ... V tomhle jsem možná trochu staromódní, ale stojím si za svým: když už se stane, sexovali jsme přece s vědomím, že se to MůŽE stát!
Já prášky neberu, bydlíme s přítelem každý na jiném konci republiky a tudíž mi příjde zbytečné dopovat se hormony, když se vidíme (resp. máme možnost si zadovádět) třeba jednou za čtvrt nebo i půl roku! A tak jsme jedni z oné menšiny, kterým kondomy ještě pořád říkají něco víc než potrhlým puberťákům na základní škole co je napouštějí vodou či nafukují jako pouťové balónky! Taky jsme měli na mále, když nám ta guma prostě praskla a já pak místo slastného odpočívání v miláčkově obětí letěla na gynekologickou ambulanci! ~f~
Zkrátka kdo chce mimčo ať se snaží, kdo jej zatím nechce, ať se chrání! Interrupce není antikoncepce ...
Mějte se všichni moc hezky!!
 Elurie 
  • 

Re: Reakce autorky :-) 

(15.1.2009 23:31:28)
Děkuju za pochvalu, stejně jako všem ostatním, a úplně s tebou souhlasím.
Jinak sloh byl jen nanečisto, takový zkušební...bohužel, vyjímečně jsem byla sama se sebou docela spokojená :-)
A jmenuju se Bára...ve slohu jsem použila jméno jiné, aby profesorka neměla ještě větší tendenci spojovat příběh konkrétně s mou osobou :-)
 Ilona a její holčičky 
  • 

Re: Reakce autorky :-) 

(16.1.2009 7:44:05)
Tvůj příběh byl velice zajímavý a reálný. Já jsem si při něm ale představila zamilovaný páreček, jak ty ho popisuješ, v louce, trávě a on nebo ona, popřípadě oba mají sennou rýmu. To je přeci také dobrá letní antikoncepce, ne? Prosím, berte tento příspěvěk jako vtip. Děkuji.
 Lucka 
  • 

Re: Reakce autorky :-) 

(16.1.2009 8:49:12)
bohužel v mém případě reálná asi bych se nedožila konce :-)
 budlii 


Re: Reakce autorky :-) 

(16.1.2009 14:44:41)
V tom případě ahoj Barčo ~:-D
A o čem jsi psala načisto? Nechceš ho taky přidat k počteníčku? Já už si ani nepamatuju o čem jsem psala, jen vím, že to byla úvaha ...
Jo a jsem ráda, že se v téhle uspěchané a nenasytné době najde někdo, kdo smýšlí podobně jako já ~;)
 budlii 


Re: Reakce autorky :-) 

(16.1.2009 15:17:09)
No jo, ony se vlastně ještě písemné maturity asi nepsaly, že? ~:-D Od té doby co jsem nastoupila do práce, nějak zvlášt nerozlišuju co je za den, natož jesli je víkend, prázdniny nebo jestli už čtvrťáci maurovali ...
Tak to koukej hezky zvládnout i načisto!! ~R^
 Petrinda 


Re: Reakce autorky :-) 

(1.2.2009 21:57:41)
Báro, nic si z negativních reakcí nedělejte. Ono nejen "mladým" to ujede. I mě se to stalo, a to už se považuju za relativně dospělou, a pozor, jsem porodní asistentka :-) A teď mi to dítko plnou parou vrací :-) Je to napsané moc hezky. Přeju, ať nikdy nemusíte prožívat to, co vaše postava v příběhu! :-) Jen si neříkat: teď se nemůže nic stát.
 jana+3 
  • 

Re: Reakce autorky :-) 

(16.1.2009 0:49:21)
Milá Elurie!
Tvůj článek je moc hezky napsaný, já ti dávám za 1, doufám, že ostatní také.Přeji ti malé nervy a úspěch při skládání maturity, protože tu "zkoušku dospělosti"už jsi složila.
p.S.Škoda, že ta určitá skupina slepic, co jsou nedokonale dokonalé musí mít vždy poslední slovo a vyřvávají do světa ty svoje pravdy a tím zkazí ostatním význam celého příspěvku.Ale to je tady na Rodině běžné, bohužel
 Misulka009 


Re: Reakce autorky :-) 

(16.1.2009 14:00:19)
Ahojky Baru, článěk byl opravdu krásný a neuvěřitelně reálně a s citem napsaný.
Držím ti palce, abys za čtvrt roku při maturitní zkoušce měla stejné štěstí na téma.
Moc se mi líbí i tvůj přístup, který se dá shrnout do věty: "Když už jsem byli tak hloupí a nechránili se, tak toho človíčka budeme milovat jak budeme umět a dáme mu vše, co budeme moct!"
Gratuluji ti k tomuto názoru a vím, že není ojedinělý. Moje sestra je ve stejném věku a vím, že i kdyby to bylo jakkoli těžké, pak by se snažila o děťátko postarat a věřím, že i její přítel by se k tomu postavil dospěle... Rozhodně nezastávám názor, že 18 letí "puberťáci" se nedokáží správně a dospěle rozhodnout. Nezáleží na věku, spíše na tom, jak je člověk vyzrálý a někdo ani v 50 letech není v tom pravém smyslu slova dospělý!

 Corrie 


Re: Reakce autorky :-) 

(17.1.2009 20:41:53)
Ahoj, tak si teď připadám trochu trapně, napsala jsem příspěvěk výše též s domněním, že to těhotenství je více méně jasná věc, tak se omlouvám za nemístné přání a povzbuzení, vyznělo-li to tak vůbec. Ještě jednou chválím Tvojí slohovku, moc se Ti povedla a přeji Ti vše nejlepší v novém období Tvého života po maturitě a taky aby tedy jednou přišel ten čas, kdy budeš máma, už bez nervů.
 Tamarkaa 


Jsi chytrá holka.... 

(15.1.2009 18:02:20)
Perfektně napsané. Při tvé zřejmé inteligenci a ve tvém věku jsi se ocitla v opravdu prekérní situaci. Napíšeš jak to dopadlo? Ono se dá studovat i s dítětem, ale je to dost těžký. Myslím že by se dalo nějak vymyslet. Manželské koleje, poprosit rodiče o pomoc nebo tak něco...nevím, neznám tvou situaci. Rozhodně školu si udělej ať už dítě mít budeš nebo ne, byla by tě škoda :-). Držím palce ať to zvládnete. Mě vždycky připadá jako nejhorší varianta potrat :-( ta bytost si vás vybrala a teď je u tebe a nejspíš se moc bojí, že bys ji nechtěla milovat. To není manipulace, já to tak opravdu cítím a jsem o tom přesvědčena.
 Tamarkaa 


Re: Jsi chytrá holka.... 

(15.1.2009 18:06:13)
Nebo je to fikce?? :-)))....
 Jíťa, dva kluci 
  • 

Re: Jsi chytrá holka.... 

(16.1.2009 16:38:44)
Souhlasím, taky to tak nějak vidím. Jen je těžké si to v některých situacích uvědomit.
 Dalila 
  • 

Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 0:02:31)
Jedna moje kamarádka chodila kdysi s jedním mužem. Ona dobounká, štíhlá. On, ačkoliv malého vzrůstu, měl "výbavu" tak velkou, že měli obrovský problém se spolu milovat. Jejich vztah byl jinak velmi krásný. Nakonec svůj vztah ukončili, protože to prostě do budoucna nebylo možné. A nedovedu si představit, že bych něco takového zjistila až na svatebním loži. Co bys dělala ty, Natanelo? Neměla milování, až na vytrpěné vyjímky, do konce svých dnů? Tak to já si tedy absolutně nedokážu představit. Podle mě je sex až po svatbě nepraktický - pár si prostě musí vyhovovat ve VŠEM důležitém.
 Lizzie 


Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 0:09:19)
Teď jsem si vzpomněla na Kinseyho:)
Tam se to tedy nakonec zvrtlo zcela jiným směrem.
 10.5Libik12 


Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 0:10:36)
Dalilo, kdybych uvěřila té vypečené historce, doporučila bych páru chirurgické řešení, když se tak milovali~;)
 Jana 
  • 

Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 0:36:28)
Mně na tom, že si nějaký pár v sexu nesedí, nepřipadá nic až tak zvláštního.
 Dalila 
  • 

Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 13:20:01)
A viš, že je mi úplně fuk jestli mi věříš?! Já nemám důvod si vymýšlet. Můžeš mi "skočit za tepláky".
 Radunka 
  • 

Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 13:54:46)
Té historce klidně věř.Moje kamarádka(věřící)kvůli tomu, že je hodně úzká zůstala sama ,protože ji tak bůh stvořil.Její manžel byl jiného názoru a po půl roce se rozvedli.

Jak to ,že to bohu uniklo ,že by si nebyli souzený,už to tak vypadá.
Libor má teď ,krásnou dceru.Zdenka nikoho ,neboť bez operace nemá šanci ale ,když on jí bůh tak stvořil.Jo kde není rady, tam není pomoci!!!!!!!!!!!
 Natanela 


Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 8:33:13)
Dalilo, ono je křesťanství velice praktické a to hlavně v tom, že máme právě praktického živého (to je to čím se liší křesťanství právě od těch jiných náboženstvích)Boha, který má pro své děti připravený dobrý věci a i dobrýho partnera. Modlím se za své děti, aby dostaly partnera, který bude tou druhou pomyslnou půlkou. Věř mi, že Bůh je sice veselá kopa, ale neni škodolibý, aby dal obdařeného muže a drobnou ženu k sobě. Lidé, kteří k sobě patří, k sobě taky pasují a to se vším všudy.

Křesťanství je prostě o tom, že člověk pochopí, že skutečně existuje pouze jedna absoulutní pravda, poprosí Stvořitele, aby ho naučil správně žít a vezme si návod na život(Bibli)a žije. Jednoduše, když se vrátím k mixeru: uznali jsme, že mixer nevznikl pouhou náhodou, ale že musí mít svého stvořitele, vzali jsme návod na použití a začali jsme ho tak používat. Prostě mixér používáme na mixování a užíváme si toho, jak to fungu, když se správná věc používá správným způsobem.
A jesti se ostatní zbouří a zapomenou, že Stvořitel řekl, že mixer je na mixování a začnou s ním dělat jiné věci, třeba zalívat zahrádku, vysávat atd. nebude to fungovat, možná ti to nějakou dobu půjde, ale než zaleješ celou zahradu mixérem, budeš hodně unavený a budeš křičet, já už nemůžu, to se nedá vydržet. Jdi za Stvořitelem a nech si poradit, on ti dá zahradní hadici a budeš hotový v cuku letu. Ale, když si budeš trvat na tom, že se zahrada zalévá mixérem, tak tě stvořitel nechá. Máš svobodnou vůli se rozhodnout, co, jak a čím budeš používat. Máš, ale taky možnos se dojít zeptat a nechat si poradit.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 12:18:50)
Natanelo, doteď jsem ještě tak nějak přimhouřila nad tvými přirovnáními oko, ale promiň ... tohle přeháníš. Bůh ... mixér ... zahradní hadice ... tohle je těžký fanatismus.
 MishuI 


Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 12:27:28)
Já jsem poslední Natanely příspěvek taky vůbec nepobrala.Dokonce ji podezřívám z užívání drog nebo minimálně alkoholismu~t~
 Dalila 
  • 

Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 13:24:00)
Hm, tak k tomu už teda rozhodně nemám co říct.
 Miruna 
  • 

Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 13:36:21)
Natanelo,Proti věřícím nic nemám dokonce s němí i kamarádím, ale ty tedy perlíš.Prober se ze snu.Věř si v boha ,ale než někomu něco napíšeš tak se zamysli nad tím jestli to není úplná pitomost.Mezi křesťany mám spoustu kamarádu a žijí naprosto normálně.S potratem také nesouhlasím ne kvůli bohu ,ale protože mám pocit, že by žena neměla rozhodovat jestli dítě přivést na svět ,neboť by jsme měli mít úctu k novému životu,ale pokud se tak někdo rozhodne je to čistě jeho věc on s tím pak musí žít.Mam kamarádku ,která měla pohlavní styk až po svatbě a teď v pětatřiceti ,když má dceru ve věku kdy mládež začíná s pohlavním stykem dceři zařizuje antikoncepci ,neboť má pocit že ji něco Chybí. Svého manžela miluje,ale v posteli to není ono.Můj názor je pokud mládež bude dodržovat určitá pravidla bezpečného sexu tak proč ne.Pravda je, že dnešní doba je opravdu nebezpečná .Sex před svatbou byl vždy a bude to tak nadále.
 teta 
  • 

Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 16:01:19)
A kdo tedy dal dohromady toho nadsamce a útlou slečnu? Satanáš?!
Zvláštní, že při svatbě v kostele, takto hotové svatokrádeži, pan farář nic nepoznal... ani se pod nima nepropadla podlaha!
 MishuI 


Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 16:04:51)
~t~~t~~t~~t~~R^
 Lizzie 


Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 16:47:04)
V tom budou pudy:)) Útlá slečna toužila po ochraně statného medvěda a statný medvěd zjevně toužil chránit,-)

 Lizzie 


Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 16:45:26)
Jsem křtěná, nepraktikující katolička a otec se začíná zajímat o východní filosofie v čemž ho podporuji...to by mě zajímalo ke komu se mám jít radit...

Ne teď vážně. Natanelo, tvůj názor jsem ti nechtěla brát, nicméně toto už je příliš. Nemám slov a tady jsou asi i jakákoliv slova zbytečná.

Věřím, že ,,něco po smrti je", nejsympatičtější je mi převtělení a mám pocit, že bych u toho asi měla zůstat. Mixér je zjevně nad mé chápání.

 km 
  • 

Natanaela není katolička 

(29.4.2009 17:41:38)
jenm bych chtěla upozornit, že Natanaela není katolička, patří k nějaké křesťanské sektě.
 budlii 


Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(17.1.2009 16:29:38)
Natanelo, když má někdo tak blbé nápady jako zalívat zahradu mixérem, nedivím se že kolem sebe šíří myšlenky typu "lidi, kteří jsou pro sebe stvoření si pasují se vším všudy"! Je to pěkná hovadina, vztah lidí je kromě lásky a sounáležitosti taky o hodně velké toleranci. Nikdo není dokonalý, a s nikým si nemůžeš 100% sednout.
 Betull 


Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 15:04:42)
Dalilo a to spolu pred svatbou nic nemeli? Jako vubec NIC? Nic, co by jim napovedelo, ze to nepujde? Ja si to u sebe nedovedu predstavit, znali jsme se dobre i po strance telesne a sexualni i pred svatbou, tomuhle moc nerozumim, nerikam, ze to nemuze nastat, ale myslim, ze se i toto da predpokladat i predem, vzdyt ti dva se prece nevodi jenom za ruce.
 Dalila 
  • 

Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 20:00:59)
Špatně jste to pochopila - psala jsem, že já si nedovedu představit, že bych to zjistila až ve svatebním loži. Oni nebyli manželé (nebyli věřící), ale kdyby byli věřící a zjistili to až po svatbě... to by byl průšvih.
 Betull 


Re: Natanelo-sex až po svatbě může být také hodně velký průšvih 

(16.1.2009 21:46:57)
aha - no to by byl prusvih. Stejne tu ale obhajuji sex az v manzelstvi, protoze jak jsem psala, myslim, ze to ti dva mohou dost tusit predem. (My s manzelem fakt vedeli, ze to bude ok:-)
 Sylvinka 
  • 

Klobouk dolů, Natanelo ! 

(18.1.2009 19:52:37)
Máš odvahu hájit svůj názor proti většině a to se jen tak nevidí. Dámy tě tady pěkně stírají, ale to jsi jistě čekala. Tvoje srovnání s "používáním návodu na správné fungování mixéru" je jednoduché, výstižné a trefné.
Píšeš pravdu o Bohu a jeho záměrech s lidmi.
Snad se najde aspoň jeden člověk, který tvoje emaily správně pochopí.
Pro tebe - Ž 119, 10
 Lída 
  • 

Re: Klobouk dolů, Natanelo ! 

(19.1.2009 8:36:20)
Silvinko,jsem nevěřící a pořád nemůžu pochopit ,kde berete tu jistotu ,že zrovna ta vaše pravda je pravdou,vždyť na světě je tolik náboženství a každý to náboženství má svojí pravdu.Taky jsem se dověděla ,že ani křesťany se neřídí celou biblí.Tak mě teda vysvětlete proč si bůh dával takovou práci,když teď nechce, aby jste jí četli celou.,to mě přijde divný ,neboť podle mě se každá kniha čte od začátku .Z toho důvodu mě to přijde trochu směšný,neboť vy neznáte bibli celou jen její pasáže a přesto tvrdíte ,že jen ta vaše víra je pravá a co když ne?
Já proti věřícím nic nemám a dokonce jsem přesvědčena ,že v bibli je hodně pravdy a že stojí za to si ji přečíst ,ale úplně celou.Prostě si myslím, že člověk nemůže tvrdit ,že má pravdu dokud si nepřečte celé boží dílo a i potom mě to přijde troufale.Jestli se pletu tak mě opravte.Jasný bůh Vás miluje, vy milujete jeho,ale stačí to?Co když bůh chce víc? Co když chce ,aby jste četli celé jeho dílo?To ale nemůžete vědět, protože jste nečetli celou bibli.Prostě se nemůžu přidat do nějaké skupiny ,která mě nedokáže dát odpověď na jednoduchou otázku.
 Natanela 


Re: Klobouk dolů, Natanelo ! 

(19.1.2009 9:29:06)
Lído, kdyby ses chtěla řídit Starým zákonem, musela bys za své hříchy obětovat beránka na oltáři. Byl to předobraz ukřižování Krista. Kristus je tím pravým beránkem, který zaplatil za neše hříchy. On naplnil Starý zákon, tím, ale nepřestal platit, jenom byl naplněn. Nemusíme tedy žít pod zákonem, ale můžeme přijmout Kristovu oběť a žít pod jeho milostí.
Starý zákon se čte stejně jako Nový zákon. Je tam pořád hodně věcí, ze kterých se čerpá.
 Lída 
  • 

Re: Klobouk dolů, Natanelo ! 

(19.1.2009 10:06:58)
Jasný ,ale to není odpověď na mou otázku .Proč křesťan nečte úplně celou bibli je mě jasné že nemusíme žít pod zákonem ,ale proč tu bibli nečtete celou?Proč ,když se zmíním před křesťanem ,že ji mám v úmyslu přečíst úplně celou, tak cítím ,že je to problém jako bych se měla dozvědět něco hrozného.Proč to tak je?Copak je někde napsaný že musím poslouchat nějakou skupinu a řídit se podle ní?Jestli ano ,kde ráda na okamžik přeskočím a přečtu si to doporučení boha.Pokud tam nikde není napsáno poslouchej křesťanskou víru ta jediná má přesné informace ,neboť jsem ji je dal nemůžu ostatní věřící úplně opomenout neboť i oni se jen domnívají, že bibli pochopily správně.Jestli bůh je nebo ne v tom ještě nemám jasno ,ale na bibli něco je to vím určitě.

 kopidlno 


Re: Klobouk dolů, Natanelo ! 

(19.1.2009 10:40:17)
milá Lído jsem také křesťanka a když se přede mnou zmíníš, že hodláš číst bibli celou, tak budu mít radost, že jsem potkala takového člověka, co to má stejně jako já, číst bibli celou je dobré a úctyhodné, pracuju na tom už několik let a doufám, že to do konce života stihnu
 Lída 
  • 

Re: Klobouk dolů, Natanelo ! 

(19.1.2009 11:13:06)
Proč takoví nejste všichni?Je pravda ,že jsem teprve na úplném začátku možná ,až budu dál tak to pochopím,ale co když ne tak nebudu hodna Mam v tom pěkný zmatek nic víc.Pravda je ,že pokud člověk přečte bibli moc rychle nepochopí o čem je.Je to krásná kniha plná pravdy,ale to je zatím jediný co z toho mám.Prostě pochopit někoho o kom nejsem přesvědčená ,že má pravdu prostě nemůžu.(Tím nemyslím boha)
 Jíťa 
  • 

Re: Klobouk dolů, Natanelo ! 

(19.1.2009 11:23:07)
Teď jsi myslím uhodila hřebík na hlavičku!

Protože lidé jsou pokrytci. Věřící o sobě tvrdí, že žijí v souladu s Boží vůlí, bla, bla, bla...

Ale která věřící rodina dodržuje ustanovení, že by muž neměl sdílet stejné lože se ženou v době menzes nebo šestinedělí?
A co třebas rozvody. Nevěřím, že mezi křesťany nejsou lidé, kteří si vzali rozvedeného. Co třebas ti, kteří uvěřili až po rozvodu, zůstali skutečně všichni sami?
Věděla jsi třebas, že Bůh schvaluje (přímo doporučuje) nevěru v případě, že je manželka neplodná? Vždyť z nevěry se narodili mnohé slavné postavy Biblických příběhů a to přímo na přání Boha.
 Lída 
  • 

Re: Klobouk dolů, Natanelo ! 

(19.1.2009 11:58:14)
To je právě ono co nechápu.Jak někdo může říct ,že je zbytečný číst bibli celou.Proč tedy bůh bibli nepředělal a nenechal v ní jen to co si myslíme ,že je správné?Myslím si ,že jen jako celek má význam.Myslím si ,že bohu nejde o to ,aby jsme obětovali život jemu,ale abychom se nad svým životem zamysleli a žily ho jak nejlíp umíme.Ale jsem opravdu zatím na začátku možná, až budu na konci svůj názor změním a možná je to tím,že jsem víru prostě zatím nenašla.
 Sylvinka 
  • 

pro Lídu o Bibli 

(19.1.2009 13:50:23)
Lído a proč si myslíš, že křesťané nečtou celou Bibli? Každý má své oblíbenější části, ale drtivá většina členů protestantských církví ji zná jako celek. O katolících nic v tomto směru nevím.
Jestli dovolíš napíšu ti něco o Bibli. Je to vlastně celá knihovna, tvoří ji 66 svazků. Tyto vznikaly v průběhu neuvěřitelných 1500 let, Bůh však nemá ruce a tak si používal mnoho pisatelů, kteří byli ochotni a schopni mu naslouchat. Král, pastýř, kněz, rybář, lékař ... Bibli tvoří Starý a Nový zákon a to ji dělí na tyto dvě části jsou právě události kolem Krista. Jeho příchod, místo narození,¨a další podrobnosti jsou ve Starém zákoně prorokovány dávno před jeho narozením. Jeho příchod znamená mimo jiné, že končí něco starého a začíná nové.
My tedy již 2000 let žijeme v době novozákonní a nejsme povinni dodržovat zákony, platné pro úplně jinou kulturu a prostředí. Kristus nám místo nich dal jiná dvě pravidla k dodržování, ale to už by bylo jiné téma.
Co se týče sexu během menstruace a šestinedělí (píše Jíťa) , tak to měli Izraelci dodržovat z prostých hygienických důvodů. My se můžeme umejt v koupelně, takže tohle jistě není třeba dodržovat.
Jak vidíš, Bible je dost praktická kniha.





 Jíťa 
  • 

Re: pro Lídu o Bibli 

(19.1.2009 14:25:29)
Jenže mi zatím nikdo nedokázal říct, kde přesně se v Bibli píše, že ty stará pravidla není už dnes nutné dodržovat.
Já vím jen o třech věcech.
Není třeba světit sobotu (Mt 12,8)
Všechny pokrmy jsou čisté (Mk 7,18-19)
Už není třeba obětovat beránky, neboť tuto oběť na sebe vzal Ježíš

Kde je v Bibli psáno, že se nemusí dodržovat to ostatní ze Starého zákona? Už jsem se ptala, ale zatím mi nikdo neodpověděl. Možná jsem to při čtení přehlídla, nebo si to špatně vyložila.
 Natanela 


Pro Jíťu o Zákoně 

(19.1.2009 14:59:18)
Římanům 2. kpt.
16. To se stane v den, kdy Bůh bude soudit lidská tajemství podle mého evangelia skrze Ježíše Krista.
17. Hle, ty si říkáš Žid, spoléháš na Zákon a chlubíš se Bohem.
18. Znáš jeho vůli a rozeznáváš, co je správné, neboť jsi vyučován ze Zákona.
19. Jsi přesvědčen, že jsi vůdcem slepých a světlem těch, kteří jsou ve tmě,
20. vychovatelem nemoudrých, učitelem nemluvňat, někým, kdo má obraz poznání a pravdy v Zákoně.
21. Proč tedy ty, který učíš jiného, neučíš sám sebe? Ty, který vyhlašuješ, že se nemá krást, kradeš?
22. Ty, který říkáš: "Necizolož!" cizoložíš? Ty, který se štítíš model, se dopouštíš svatokrádeže?
23. Ty, který se chlubíš Zákonem, zneuctíváš Boha přestupováním Zákona?
24. Neboť "Boží jméno je mezi pohany tupeno kvůli vám", jak je napsáno.
25. Obřízka totiž skutečně prospívá, dodržuješ-li Zákon; pokud jsi však přestupníkem Zákona, tvá obřízka se stala neobřízkou.
26. Jestliže tedy neobřezaný člověk zachovává ustanovení Zákona, nebude se jeho neobřízka počítat za obřízku?
27. A nebude ten, který je podle těla neobřezán, ale plní Zákon, soudit tebe, který i s literou a obřízkou Zákon přestupuješ?
28. Židem totiž není ten, kdo je jím zjevně a obřízka není to, co je zjevné na těle;
29. ale Židem je ten, kdo je jím v nitru a má srdce obřezané Duchem, ne literou, jehož chvála není od lidí, ale od Boha.

A Římanům kpt. 3
20. Na základě skutků Zákona totiž nebude v jeho očích ospravedlněno žádné tělo; neboť skrze Zákon přichází poznání hříchu.
21. Nyní je však bez Zákona zjevena Boží spravedlnost, dosvědčovaná Zákonem i Proroky,
22. totiž Boží spravedlnost skrze víru Ježíše Krista ke všem a na všechny, kdo věří. Není totiž rozdílu,
23. neboť všichni zhřešili a chybí jim Boží sláva.
24. Jsou však zadarmo ospravedlňováni jeho milostí, skrze vykoupení, které je v Ježíši Kristu,
25. jehož Bůh určil za nástroj smíření skrze víru v jeho krev, aby prokázal svou spravedlnost; neboť Bůh ve své shovívavosti prominul předešlé hříchy,
26. aby prokázal svou spravedlnost v nynějším čase, aby byl spravedlivým a ospravedlňujícím toho, kdo je z Ježíšovy víry.
27. Kde je tedy ta chlouba? Byla vyloučena. Skrze jaký zákon? Snad skutků? Nikoli, ale skrze zákon víry.
28. Máme tedy za to, že člověk je ospravedlňován vírou bez skutků Zákona.


 Jíťa 
  • 

Re: Pro Jíťu o Zákoně 

(19.1.2009 15:16:06)
Možná...

Je to dlouhý, musím si to prostudovat. Dosud jsem to chápala spíše tak, že i když nedodržuju doslovně zákon, tak mi to Bůh odpustí.
Ale zatím jsem v tom neviděla, že bych ten zákon vědomě mohla porušovat.

Dík, prostuduju si to.
 Sylvinka 
  • 

Re: pro Lídu o Bibli 

(19.1.2009 22:15:50)
Jestli máš Bibli, tak se podívej třeba na 2. Korintským 3,14.
Píše se tam, že Starý zákon je zrušený v Kristu.
Na tohle téma je celá 3. kapitola.

 Pampela 


Re: Klobouk dolů, Natanelo ! 

(19.1.2009 12:00:47)
Také oceňuji a děkuji. :-)
 Miruna 
  • 

Re: Klobouk dolů, Natanelo ! 

(19.1.2009 12:30:29)
Oceňuješ ,ale co vždyť tady nezazněla žádná kloudná odpověď jen to vaše přesvědčení, že jen ta vaše víra je ta pravá ,ale nikdo mě nedokáže vysvětlit proč.
 Natanela 


Vysvětlení - Bůh X mixér 

(17.1.2009 10:17:23)
Mixér - člověk, kterého stvořil Bůh, pro drtivou většinu našeho národa se vyvinul z ničeho. Tedy, křesťan je člověk, který uchopil pravdu od Boha, přestal žít ve spouře, tím, že ho v životě odmítal. Dostal návod - Bibli - na život, podle které žije, aby mu život fungoval. Postupuje-li člověk podle návodu např. na používání určité věci, měl by být výsledek v pohodě. Stejně, žije-li člověk podle návodu na život, bude v pohodě, protože vždy si najde, ten správný postup. Toť vše k mixéru, žádný jiný a skrytý význam v tom opravdu nebyl.

A jestli si v životě děláme věci po svém a nebereme zřetel na to k čemu byly stvořeny, pak nastává ten problém, vrátím-li se k tématu- mimomanželský sex = něvěra, nemanželské děti, pohlavní choroby, rozvody rodin, zklamaní a vycucaní lidé, chaos, prostituce, atd. Jo, sex byl mimo plození potomků stvořen k abychom si užívali jeden druhého, měli mezi sebou tak intimní vztah, jaký s jiným člověkem mít nemůžeš, ale byl stvořen pro manžele, je to ohromný dar.
Ale můžete ho klidně degradovat na pouhou fyzickou potřebu a tak s ním zacházet.

Pro mě to bude vždy dar pro mě a mého manžela, naše intimní, krásné a neopakovatelné chvilky, věřím, že to co člověk prožívá při sexu je jen malinká ochutnávka toho, jak moc dobře nám jednou bude v blízkosti našeho nebeského Tatínka, vždyť on je láska.
 teta 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(17.1.2009 10:30:44)
"malinká ochutnávka toho, jak moc dobře nám jednou bude v blízkosti našeho nebeského Tatínka, vždyť on je láska."

Vy se na rodinných pohřbech radujete?
 Jo 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(17.1.2009 17:35:58)
to si zaslouží vysvětlení. Asi jsi to myslela ironicky, ale i když jsou opravdu věřící lidé smutní že od nich odešel člověk kterého měli rádi, na druhé straně jsou taky rádi že je už na té lepší straně - u Boha. Možná je to špatně pochopitelné ale smutek a radost můžou někdy být prožívané v jednu chvíli. Křesťané věří, že člověk nemůže doopravdy zemřít - jen jeho tělo.
 Lucka 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(17.1.2009 18:18:06)
Úlevu a smutek zároveň prožívají i nevěřící.Aspoň mě ,když tatínek umíral na rakovinu jsem měla stejný pocit.Ve chvíli kdy zemřel jsem ucítila strašnou bolest ,ale zároveň ohromnou úlevu ,že to utrpení má už za sebou a že ho nic nebolí.Nevěřící člověk má úplně stejné pocity akorát jiné vysvětlení.Škoda ,že se nechceme navzájem pochopit a respektovat určitě by nám všem to dalo víc než ,když blbě vtipkujeme.Mě by zajímalo proč chce mít každý pravdu ,vždyť to není reálný každý žijeme jiný život,máme jinou výchovu , uznáváme jiné hodnoty ,není možný, aby byla jen jedna pravda.
 Lizzie 


Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(18.1.2009 11:34:59)
Lucko,

hlavně na světě tolik lidí věří v tolik božstev, že je fakt snad nemožné určit, co je správné...a stejně jako uznávám jisté hodnoty křesťanství, stojí za úvahu např. i jisté aspekty života tzv. přírodních národů. A naopak.
Co si budeme povídat...Evropané měli mnohokrát v historii a možná i teď tendenci považovat za ,,nižší" mnohé, co je jiné.
 Dobra1 


Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(18.1.2009 15:19:59)
No, vis , v tom je trochu ten problem. Ona je jen jedna skutecna pravda. Ale kdyzsi chces zit po svym, tak proste hledas tu svou pravdu. Ono zit s Bohem znamena hlavne uznat, ze On ma tu skutecnou pravdu a poslechnout Ho. S vlastni zkusenosti muzu rict, ze ten rozdil, zit podle sebe nebo ho poslechnout, tu opravdu je a to citelny. I kdyz jsem uverila pred 10 lety, zdaleka ne vzdycky posloucham a pak vidim, ze to byla chyba, ze jsem se o neco pripravila, k necemu dospela mnohem svizelneji a s vynalozenim vice sil, nez kdych Ho poslechla. Zvlast je ten rozdil videt ve chvili, kdy opravdu poslechnu.
Je to jako s detmi. Nektere chce ochutnat mydlo a nevysvetlis mu, ze kdyz je hezky cervene a voni po malinach, tak neni k jidlu. Teprve az si opravdu kousne a bude ho pul dne palit pusa, prizna, ze jeho pravda nebyla ta prava. Jenze cim jsme starsi, tim vic mame pocit, ze uz toho vime dost a rozezname bezpecne, kde ta pravda je.
 Miruna 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(18.1.2009 15:47:04)
Jasný,ale co je bůh?Jestli je to pravda a jestli je tak dokonalí jak to ,že my jsme tak nedokonalí?,vždyť nás stvořil k obrazu svému ,jak to že ho všichni neznáme.Já třeba náboženství nechápu.Kde berete tu jistotu ,že jen boží pravda je ta jediná.Náboženství je víc jak to je možný ,když se všichni řídí podle jedné bible,že by ji bůh podal nesrozumitelně ,když jí každý chápe jinak?Proč je na světě tolik spokojených lidí i bez boha?Vím je to spoustu otázek ,ale odpověď žádná.Nebo se snad najde někdo ,kdo zná odpovědi?Já si žiji spokojeně i bez boha respektuji názory jiných , nikoho neodsuzuji, snažím se pomáhat druhým .Tak co podle boha dělám špatně ?
 Natanela 


Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(18.1.2009 17:39:48)
Jasný,ale co je bůh?Jestli je to pravda a jestli je tak dokonalí jak to ,že my jsme tak nedokonalí?,vždyť nás stvořil k obrazu svému ,jak to že ho všichni neznáme.Já třeba náboženství nechápu.Kde berete tu jistotu ,že jen boží pravda je ta jediná.Náboženství je víc jak to je možný ,když se všichni řídí podle jedné bible,že by ji bůh podal nesrozumitelně ,když jí každý chápe jinak?Proč je na světě tolik spokojených lidí i bez boha?Vím je to spoustu otázek ,ale odpověď žádná.Nebo se snad najde někdo ,kdo zná odpovědi?Já si žiji spokojeně i bez boha respektuji názory jiných , nikoho neodsuzuji, snažím se pomáhat druhým .Tak co podle boha dělám špatně ?

ODPOVĚDI:
Na počátku bylo slovo a to slovo bylo u Boha a to slovo BYLO Bůh- jeden výklad Boha Biblí. Eva s Adamem dokonalí byli, ale díky hříchu o dokonalost přišli a i o kontakt s Bohem. Víš, že první lidé žili asi 800 let a byli i hodně inteligentní, prý bychom se divili. Noemova Archa, prý musela být udělaná kvalitní technologií a ne jen sekerou a pilou.
Bibli sice všichni používají, ale jenom určité části a zbytek si přetvořili k obrazu svému - a to je ten problém - na konci BIBLE JE NAPSÁNO NEPŘIDÁŠ A ANI NIC NEUBEREŠ.
Co si představuješ pod pojmem spokojení lidé? Bůh zaslíbil, že dá lidem do duše pokoj za každého času v dobrém, ale i zlém. Jsou ti lidé spokojení i v krizi?
Bůh stvořil člověka, aby ho miloval. Chce, ale aby ho člověk miloval dobrovolně, proto má svobodnou vůli. Špatně neděláš nic, žiješ podle toho, co chceš ty. Bůh, ale pro tebe chce něco lepšího, chce abys s ním měla obecenství, ale hlavně co chce, je ti dát věčný život s ním v nebi. Ale čeká právě na to tvoje rozhodnutí. Bůh touží po tom, abys ho milovala dobrovolně, On tebe miluje.
 Miruna 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(18.1.2009 22:03:27)
Tak teď to nechápu už vůbec.Asi mě není souzený to pochopit.Budu se muset smířit s tím zlým.Ještě ,že nevím co mě čeká,ale určitě mě to nemine. To jediný mě je jasný naprosto.
Nic proti věřícím nemám jen mě hrozně mrzí ,že je nedokážu pochopit.Když tonak tady čtu mám strach se o to víc zajímat, aby mě to víc neuškodilo než pomohlo.No nic dám to zas na chvíli k ledu .4as je nejlepší učitel.
 Romana 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(19.1.2009 19:33:19)
Ale jak se mám rozhodnout, když nevím jestli je.Jak mám poznat ,že ke mě promlouvá?
 Romana 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(19.1.2009 18:02:33)
,Kdy jsi si uvědomila ,že věříš v boha?Jak člověk pozná, že hledá tu svou pravdu?Já třeba nehledám nic jen žiji a beru život takoví jaký je.Nedoufám ve svou pravdu.O bohu vůbec nic nevím a co si pamatuji tak ani u nás v rodině žádný věřící nebyl.V čem je tedy ten problém .Jak je možný ,že boha neslyším ,když ke mně promlouvá jsem snad hluchá.Nikdy jsem se věřícím nesmála akorát To nechápu,jak je to možný?Zkuste mě to někdo vysvětlit i za cenu že to nepochopím.Proč mám v kostele divný pocit (klesá mě tlak a buší srdce).Mám to snad nějaký význam?Prostě mám jen otázky ,ale nikdo mě nedokáže nic vysvětlit.Měla jsem známou mezi věřícími dokonce mě zvala do kostela a já místo, abych slyšela boží slovo tak jsem tam kolabovala mám to snad brát ,tak že nejsem vítána .Koukám, že nejsem jediná kdo to nechápe ,ale proč to tak je.
 Natanela 


Pro Romanu 

(20.1.2009 8:29:52)
Romano, taky pocházím z nevěřící rodiny. To že Bůh neni, byl pro mě prostě fakt. Patřil do kategorie - někomu se to hodilo a tak ho vymyslel. Kostel a celý ty peripetie kolem papeže, mě doslova vytáčeli. Pak jsem se setkala s věřícími křesťany, kteří vůbec do kostela nechodili, ale měli svoje společenství. Byla jsem na tom jako ty, vůbec nic jsem o Bohu nevěděla jenom jsem měla různé představy, které se ukázaly jako naprosto zavádějící. Když jsem díky Bibli a křesťanům poznala, že Bůh není žádný despota, který nám chce jenom nařizovat, kárat a trestat, ale že je skutečně tím milujícím a chápajícím tatínkem, který dokonce udělal to, že poslal svého syna Ježíše, aby zemřel za naše hříchy a my tak mohli s ním trávit věčnost, tak jsem ho přijala za svého pána a spasitele.
Když budeš mít touhu v srdci se o Bohu něco dozvědět a žít s ním, tak mu to prostě řekni. Slyší tě.
Kdybys chtěla v něčem poradit nebo se zeptat napiš mi na email: natanela@centrum.cz
 Nevěřící 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(17.1.2009 11:04:18)
Já si myslím ,že člověk by se měl pokoušet žít podle návodu.U tebe mám pocit že si nedokážeš život bez návodu představit což není vůbec dobře ,ale je to jen můj postřeh,třeba je to úplně jinak, jen to prostě nedokážeš druhým vysvětlit.Jednou mě jedna stará paní řekla ,že není vůbec poznat ,že nejsem věřící ,protože mé chování ji na nevěřícího člověka nesedí .Přesto jsem bibli nikdy nečetla žiji svůj život spokojeně a svobodně.Bibli mám koupenou ,ale ještě jsem nenašla odvahu si ji přečíst ,neboť kolem ni je takové halo,že nedokážu odhadnou co mě té knize čeká.Vlastně je to taková nejistota,když člověk kolem sebe pozoruje lidičky ,kteří v ní věří,někdy mám pocit ,že jim bible ukradla jejich svobodnou vůli.No nic je to jen můj boj nikoho jiného.Myslím si, že prožít život se dá dobře i bez návodu,ale pokud to někdo cítí jinak neberu mu to,ale nepřehánějte to prosím.
 Petr 
  • 

Bibli bych nepovažoval za návod 

(17.1.2009 17:30:34)
Myslím že i Natanela ji tu tak prezentuje jen kvůli zjednodušení. Ne že by se nedala používat jako návod. Jen by to bylo škoda, protože by to bylo trochu mechanické a je tam toho mnohem víc:o)
 Jíťa 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(17.1.2009 19:23:58)
Doufám tedy, že jsi ten návod přečetla celý a řídíš se podle něj. Velice zajímavá je v tomhle směru kniha Leviticus.
 Natanela 


Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(18.1.2009 15:26:30)
Ahoj Jíťo, víš já čtu Bibli, ale v Novém zákoně je napsáno, že už nežijeme pod zákonem, ale pod milostí (- dám své zákony do jejich srdce a napíši je na jejich mysli).

A pro ty ostatní, co jim pořád vrtá hlavou, ten návod na život, tedy Bible - když řekl Bůh - sex je pro manželství a vy se rozhodnete, že pro vás je ta cesta jiná, je to stejné jako, když řeknete dětem, můžeš jezdit na kole, ale na hřišti. Dítě se, ale rozhodne, že pojede na silnici mezi auta. Kdyby jezdilo po hřišti, bylo by v bezpečí. Na silnici mu však hrozí malér a to velký.
Můžu tedy říct, že dobrovolně vystoupilo z ochrany, kterou mu hřiště nabízelo.

Rozhodne-li se člověk dobrovolně žít podle svého uvážení, žije tedy na vlastní triko. Pak, ale nechápu, ty nářky, jo kdyby byl Bůh, tak by se nedělo tolik špatných věcí!!




 Miruna 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(18.1.2009 15:52:40)
Tak proč se ty špatný věci stávají i věřícím?
 Natanela 


Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(18.1.2009 17:18:04)
Když tedy, alespoň teoreticky připustíš, že je Bůh, tak to bylo tak, že když se Lucifer(archanděl, který měl na starosti v nebi chválu, tedy zpěv , Bohu) vzbouřil. Bůh ho i s třetinou andělů - teď démonů, kteří se k němu přidali, smetl na Zem a ďábel se tak stal bohem Země. Když Adam a Eva zhřešili, jejich duše propadla hříchu, tedy ďáblu. Každý člověk, který se narodí a je schopný se rozhodnot pro Boha a neudělá to, patří jeho duše tomu zlému. V duchovní rovině je zde, tedy boj o lidské duše. Skrze Adame přišel hřích a skrze Ježíše přišlo spasení, protože on naplnil zákon, ani jednou nezhřešil.
Duše člověka, který se rozhodne pro Boha, tedy patří Bohu a rázem se ocitne na nepřátelském území. Máme Boží ochranu a máme Boží slovo, které je duchovním mečem. Když se něco děje říkáme tomu, že máme duchovní útoky. Bůh řekl, že mu máme vždy děkovat, protože nejsme schopni tady na zemi a v tělesném těle pochopit, od čeho všeho nás ochránil. Takže se dějí i špatné věci, nikde neni napsáno, že to bude tělesně vždy O.K., naopak je napsáno, že budeme pro Kristovo jméno trpět, např. posměchem, ale i životem(v islámských zemí se pro jméno Ježíš umírá).
Když Ježíš chodil po zemi, každý, kdo ho poprosil, tak byl uzdraven, nikdy nikomu neodmítl, je tedy Boží vůlí, aby byl člověk zdravý. Řekl, abychom na lidi vzkládali ruce a oni budou uzdravení a to se i děje.
 Jíťa 
  • 

Díky... 

(18.1.2009 19:49:56)
Tak tohle je přesně to, co mi na křesťanech vadí. Že se snaží tvářit, jako by Starý zákon neplatil. Proč by však jinak byl v Bibli zařazen?

Mt: 5.17-18:
Nedomnívejte se, že jsem přišel zrušit Zákon nebo Proroky: nepřišel jsem zrušit, nýbrž dovršit. Amen, pravím vám: Dokud nepomine nebe a země, nepomine jediné písmenko ani jediná čárka ze Zákona, dokud se všechno nestane.

L: 16,17:
Spíše pomine nebe a země, než aby padla jediná čárka Zákona.

Prosím, napiš mi, kde Ježíš řekl, že už Starý zákon neplatí a tedy se nemusí dodržovat? Pokud si vzpomínám, tak ze Starého zákona zrušil Sobotu a zákaz pojídání tzv. nečistých potravin. O ničem dalším nevím, možná jsem to přehlídla.
 Miruna 
  • 

Re: Díky... 

(18.1.2009 21:01:43)
Jíťo ty nejsi křesťan ?Kam se tedy řadíš.Přejde mě ,že ses nad věcí. Možná kdyby se takhle chovali všichni bylo by vás víc.
 Jíťa 
  • 

Re: Díky... 

(18.1.2009 22:30:26)
Já jsem věřící bez církevní příslušnosti. Právě proto, že jsem se ve všech církvích, které jsem navštívila setkala s postojem: "Starý zákon nečti, ten neplatí." A pak si najednou v Novém zákoně přečtu tohle (viz můj předchozí příspěvek) a nikdo mi to není schopný rozumně vysvětlit.

Bohužel, nebo možná Bohudík, v 90. roce, když se nevědělo, co se má učit v občance, tak nám náš učitel dal základy filozofie. Seznámil nás s hlavními myšlenkami různých filozofických směrů (tedy i náboženských, protože to jsou vlastně také filozofie). A základní myšlenky většiny náboženství jsou hodně podobné.

Já nevím, jestli je Bible pravdivá, jen tomu věřím. Nestojím o to, aby mi někdo vykládal, že jediná pravda je Korán. Proto ani já nikoho nepřesvědčuju a způsob vyjadřování Natanely se mi taky nelíbí. Bůh si najde cestu, jak ke každému promluvit a buď ho uslyšíte, nebo ho budete ignorovat. S tím stejně nic nenadělám.
 Miruna 
  • 

Re: Díky... 

(18.1.2009 22:56:32)
Takže jediná cesta jak pochopit náboženství je vzít si bibli a přečíst si jí pokud možno celou a udělat si svůj vlastní obrázek.Nebo se mýlím.Já jsem si do teď myslela že pokud někam nepatří tak to prostě neplatí.Takže jestli se nemýlím, člověk může věřit v boha aniž by se někam zařazoval.Muže mít člověk i jinou víru?konec konců vždyť přeci bůh je jen slovo nebo ne?
 Jíťa 
  • 

Re: Díky... 

(18.1.2009 23:11:41)
Já to tak udělala. Jen s drobným rozdílem:
Napřed jsem uvěřila. Pak jsem četla pasáže, které mi zkušenější doporučili. Potom mi přišlo divný, že bych měla číst jen kousky a některé části Bible třeba vůbec nepoznat. Začala jsem Nový zákon od začátku a když jsem se dostala k tomu verši o Starém Zákoně, tak jsem se pustila do Bible od začátku, což začali někteří v církvi kritizovat...

Někde v Bibli je sice psáno, že by člověk měl chodit na nějaká křesťanská shromáždění. Ale myslím, že by se člověk měl řídit svým vlastním svědomím, a pokud mi nějaká církev nevyhovuje, bylo by ode mě pokrytecké tam chodit.
 Miruna 
  • 

Re: Díky... 

(18.1.2009 23:26:22)
Taky proč by se bůh obtěžoval s biblí ,když by nechtěl, aby jsme jí četli celou.To mohl zrovna napsat jen to důležitý.Možná to udělám jako ty a konečně to všechno pochopím.
 Natanela 


Jíťo, 

(19.1.2009 9:12:47)
Starý zákon nepřestal platit, ale Ježíš ho svým příchodem naplnil. Celý Starý zákon pojednává o příchodu mesiáše. Žádný člověk nebyl schopen dodržet desatero a žít pod zákonem. Nikdo nemůže spasit sám sebe, proto přišel Ježíš jako člověk, ale s Boží přirozeností. Před ukřižování, přeci Ježíš řekl, že musí odejít, ale pošle k nám Utěšitele a on bude mít uvnitř člověka chrám. To ve SZ nebylo možné, pororoci měli ducha Svatého na sobě, my ho máme v sobě. Stalo se to co Ježíš řekl, je dokonáno.
I dneska se používá starý zákon ke kázání. Hodně dobré kázání má D. Willerson, myslím, že by to mohl být tvůj šálek kávy. Když budeš mít chuť, mrkni na www.oase.estranky.cz, mají tam přeložené jeho kázání, je to moc zajímavé. Hodně mě zaujalo jeho kázání v době kolem 11.září 2001.
 Jíťa 
  • 

Re: Jíťo, 

(19.1.2009 11:10:11)
Ano, Starý zákon mluví mimo jiné i o příchodu Mesiáše. Ale kromě toho také mluví o spoustě jiných věcí a já si vůbec nejsem jistá, že by Ježíšovou obětí přestaly platit.

Moje vlastní zkušenost:
Bylo to jen pár měsíců po tom, co jsem uvěřila, když jsem začala číst Bibli od začátku. Na shromážděních bylo obvyklé diskuzní téma, co jsme zajímavého četli v Bibli, a když jsem říkala, že čtu Genesis, tak mě téměř všichni řekli něco v tom smyslu: "Starý zákon nečti, ten už neplatí." No, říkala jsem si, jsou věřící déle, možná tomu rozumí víc. Jenže... Zrovna náhodou bylo ten den kázání o desátkách - tedy Starozákonní téma. Je prý sice věcí každého z nás, jestli platit, či ne (nikdo to kontrolovat nebude). Ale pokud chceme skutečně žít v souladu s Božím slovem, tak bychom měli platit!

Co si z toho má začátečník vzít? Platí Starý zákon nebo neplatí? Nebo platí jen to, co se církvi zrovna hodí?

Bible je strašně snadno zneužitelná, pokud se vytrhují jen určité pasáže a vyzdvihuje se jejich větší důležitost, než těch ostatních. Podle mě je třeba ji chápat jako celek.

Ještě ti dám jeden příklad: Otcové by mohli klidně zneužívat své dcery, pokud se vyzdvihne důležitost příběhu o Lotových dcerách.
A podobných výkladů může být mnoho, právě podle toho, co se komu zrovna hodí!
 Natanela 


Re: Jíťo, 

(19.1.2009 12:58:01)
Jíťo je mi líto, že máš za sebou špatnou zkušenost v církvi. Chápu, už proč reagujš, tak ja reaguješ. Víš, poslední dobou mě Bůh vede k modlitbám za zraněné křesťany.
Ježíš, chce abychom na něho měli upřený zrak, právě proto, že křesťan je jenom člověk se svými dobrými, ale i těmi špatnými stránkami. Postavíš-li svojí víru na lidech, nikdy neobstojí.
Ještě se vrátík k té Bibli - je třeba jí číst celou, ale musíš jí rozumět, proč se to dělo a proč zrovna tímto způsobem. Ve Starém zákoně se věci děli převážně v tělesné rovině, teď jde hlavně o duchovní. Starý a Nový zákon jsou spojité nádoby, SZ se prolíná do Nového, ale už v jiné rovině.
Jestli tě to opravdu trochu zajímá, koukni na tyhle stránky: http://www.tscpulpitseries.org/czech.html, člověku, tam právě hodně věcí dojde.
 Jíťa 
  • 

Re: Jíťo, 

(19.1.2009 13:36:03)
Necítím se být zraněná, jen si myslím, že není nutné slepě věřit každému. Mám svůj vlastní rozum, mám svou Bibli, a to jakým způsobem svou víru praktikuju, je jen a jen moje věc.

Já chápu, že i věřící jsou jen lidé a dělají chyby. Co nechápu, proč bych se měla řídit nějakým doporučením jiného (omylného) člověka místo abych se řídila svým rozumem a Biblí.
Mě úplně stačí moje vlastní omyly, kterých se dopustím z vlastní neznalosti a nepotřebuju si komplikovat život omyly na cizí doporučení.
 Natanela 


Re: Jíťo, 

(19.1.2009 13:54:55)
Máš pravdu, Jíťo, je to jenom tvoje věc. Je dobře, že se necítíš být zraněná, ona totiž taková hořkost v srdci dokáže udělat pěknou neplechu. Když budeš mít někdy touhu zase chodit do společenství křesťanů, věřím, že ti dá Bůh takovou církev, kde najdeš lásku, porozumění a pochopení a ne odsouzení.
Jsi požehnaná.
Ahoj Natanela
 Mortadela 


Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(19.1.2009 9:54:16)
Já tomu nějak nerozumím - sex byl stvořen pro manželství? Není sex náhodou starší vynález než manželství?
 Miruna 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(19.1.2009 10:17:06)
Nic si z toho nedělej já taky ne.
 Fillette 


Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(20.1.2009 15:20:19)
Nathanelo tobě se v životě vždycky všechno povedlo? Nikdy jsi nic nezkazila, neujel ti autobus...prostě něco? Protože jestli ano, tak se vlastně taky neřídíš biblí a v ní napsaném návodě na život. A nesnaž se mi tady zase namluvit,že když ti ujel autobus, tak to byla boží vůle, protože jsi byla předurčena k tomu, aby jsi šla pěšky a po cestě potkala svůj osud. Těchto idiotských keců už jsme od tebe slyšeli až až.
Jestliže ve tvém životě je všechno úplně perfektní, protože žiješ podle návodu, tak je mi tě upřímně líto,protože to musí být tak neuvěřitelná nuda, že každý normální člověk by se k smrti unudil. Ale těm nenormálním to nejspíš vyhovuje.
A jestliže se staly věci, které jsi chtlě, aby se nestaly, nebo se staly jinak, pak jsi asi špatná křesťanka, co nežije přesně podle návodu (bible).
Každopádně je mi jasné, že mi teď napíšeš, že vše je jen boží vůle a my jsme byli stvořeni, abychom boha poslouchali a následovali. Když si tak pročítám tvoje příspěvky, tak je to vlastně jenom pořád to samé dokolečka. Pro mě a pro 95% zde přítomných jsi fanatička a měla by ses jít léčit. Většího magora jsem fakt ještě nepotkala.
 Romana 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(20.1.2009 18:20:31)
Fillete,Nevím co vás žere ,ale doufám ,že se vám ulevilo.Zkuste si položit otázku proč vás Natanela tak rozčiluje ,vždyť říká jen svůj názor nic víc bych za tím nehledala je každého věc jakou cestu si vybere.Myslím si ,že v bibli jde o víc než o návod ,ale jen odhaduji protože znám pár věřících a jsou naprosto normální, většinou se naučili o s vích pocitech radši nemluvit ,protože znají reakce nás nevěřících.Pokud vám vyhovuje dosavadní život tak si ho žijte,ale pak nechápu tento příspěvek.Natanela je jiná jen v tom, že i přes výsměch nás nevěřících o tom dokáže mluvit.Chce to ohromnou odvahu.
 Kohnova 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(20.1.2009 19:30:44)
Romano, muzu ti rict, ze ja jsem verici, a presto mi z Natanelinych vyvodu vstavaji vlasy na hlave.
 Fillette 


Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(20.1.2009 21:24:20)
Díky za podporu. Někteří asi nepochopili,co jsem tím příspěvkem chtěla říci. Mě nevadí ani "nežerou" věřící. Je jen věc každého jedince, v co bude nebo nebude věřit. Ale fanatiky fakt nesnesu. Ať se jedná o víru v boha nebo v cokoliv jiného. Nathanela se nám všem snaží vtloukat do hlavy hromadu nesmyslů. Já taky v "něco" věřím, např. v to,že smrtí to všechno nekončí. Ale věřím zdravě a nikoho o své víře nepřesvědčuji. A přirovnábí bible k návodu jak žít, nemám ze svojí hlavy, ale citovala jsem právě Nathanelu.
 Romana 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(22.1.2009 16:42:21)
Nezlob se na mě ,ale Natanela nikde nepíše, že jen její názor je ten správný a že se jím musíme řídit.To že se ti její názor nelibý ,ještě neznamená ,že ji budeš nadávat do magoru.Natanela má stejné právo říct svůj názor jako ty ,aniž by jí někdo posílal léčit. A pokud vím máš na výběr ,když se ti něčí názory nelíbí tak je prostě nečti.
 Natanela 


Fillette, Fillette..... 

(21.1.2009 11:00:13)
dokonalost je Boží podstata, ne moje. Dokuď budu na tomto světě budu dělat chyby a asi i špatná rozhodnutí. S tím autobusem, to ti ani nevím, kdy mi naposledy ujel, pohybuji se spíš autem. Ale jo, vypomínám si, jednou jsem se s Klárkou rozhodly, že pojedeme na výlet vlakem. Bylo to jenom pár týdnů, co jsme si jí dovezli z dětského domova, bylo pro ní všechno nové a jiné. Vyšly jsme a viděly jsme, jak vlak z dálky přijíždí a tak jsme běžely, co nám síly stačily. Vlak jsme, ale nedoběhly. Pro Klárku to bylo strašné zklamání a nemohla pochopit, že za dvě hodiny pojede další. Kdyby mohla, tak by asi moc brečela, ale ona to tenkrát ještě neuměla. Byla, jak našlapaná parní lokomotiva, odmítala, jakoukoli jinou variantu. Stála, dívala se do země a vůbec nekomunikovala. Po chvíli, když už se trochu uklidnila, tak jsme došly nakoupit, udělaly jsme si něco dobrého k obědu a vyrazily jsme na vlak o trochu dřív. Vše dopadlo O.K.
Fillette, víš, ono nejde o to, být v životě dokonalá, ale o to, že když už se nějaká chyba v životě přihodí, tak se k ní člověk musí umět postavit čelem, vypořádat se s ní a příště už jí nedělat~R^
 Sarah, 3 děti 


Pravda je jen jedna 

(29.4.2009 14:44:10)
Milá Natanaelo, většina se na tebe tady vrhla, ale říkáš pravdu! Prolétla jsem jen některé tvé příspěvky - mám tři děti ~:-D a se vším jsem souhlasila. Jsi tady jako jehňátko mezi vlky (to je normální), ale stojíš v Pravdě, tak ti fandím! Taky miluji Ježíše, změnil můj život a bez něj už ani ránu!!! M
 monikapok1 


Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(21.1.2009 21:44:42)
Z jakého důvodu by se měla jít Natanaela léčit??? Jen proto, že svobodně vyjadřuje své názory??? Vždyť Ty a těch 95% zde přítomných jak píšeš, to dělá taky - jen smýšlí jinak než Natanaela - a nikdo je jako "magory" neoznačuje!! Já tohle nikdy nepochopím. Když člověk hlasitě vyjadřuje své názory ať jsou jakékoliv, je to v pořádku jen do té doby, než se v nich zmíní o víře v Boha...
 Fillette 


Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(23.1.2009 22:38:22)
Ale mě přece nejde o víru v boha jako takovou. Už jsem přece psala, že já si taky věřím čemu chci. To nikomu neberu. Ale nejsem zdaleka jediná, která si myslí, že fanatismus je nemoc. Tečka.
 Miruna 
  • 

Re: Vysvětlení - Bůh X mixér 

(24.1.2009 16:00:07)
Fanatismus je nemoc.
Podle čeho soudíš, že je Natanela fanatik ,když jí vůbec neznáš?nebo snad jo?Ty její příspěvky mě nepřijdou tak hrozný,prostě se snažila nám neznabohům jednoduše něco vysvětlit.To ,žes to ty nepochopila a hledáš v tom něco víc je tvůj problém .Přijde mě ,že k bohu shlíží jako k tatínkovi a má ho tak i ráda nic víc ,bych v tom nehledala.Nechápu proč by se měla léčit .A už vůbec nechápu proč jí nezíváš magorem.Prostě se příště kroť.
 Airelle 
  • 

Piš dál! 

(18.1.2009 11:10:36)
Ten článek je opravdu hezky napsaný! Piš dál o svých zážitcích a zkušenostech. Talent a osobní zážitky při psaní nenahradí žádná vysoká škola. Držím palce :-)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.