| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Za málo peněz (a spoustu práce a starostí) hodně muziky

 Celkem 76 názorů.
 Eva 
  • 

Autore, 

(23.6.2008 9:07:01)
pěkný článek! Ale počkejte, jak to tady schytáte, až se do vás pustí ty, pro které je 30 tisíc čistého "nic moc" a ještě si stěžují:)))))
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Autore, 

(24.6.2008 9:50:59)
Ono ale záleží hodně na tom, co z těch 30 tisíc čistého musíš všechno platit. Všechno je relativní. Já dám jen za nájem a služby cca 15 tisíc měsíčně, k tomu 1000,- školka a stravné, něco splácím sociálce (asi 1500,-), telefony, MHD, dalších cca 1500,- měsíčně, jídlo, kosmetika, prací prášky - 4-5000,- měsíčně, vstupy na různé výstavy, bazény, dětské akce minimálně 1500,-... Mít 30 tisíc na vesnici, kde se nájem neplatí a dost potravin se dá "vyrobit" vlastními silami, tak je to nádhera. Ve městě to skutečně není nic moc. ;)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Autore, 

(24.6.2008 11:49:02)
Žluťásku,
tak má ten čas maminka na MD. ;)
Nechci se přít, jen prostě vidím u svých známých, co na té vesnici žijí, o kolik méně potřebují prostředků na srovnatelný servis než kolik je třeba v Praze. Ale to jsou lidé opravdu na vesnici, ne někde v satelitu u velkoměsta, co mají slepice, králíky, i krávy a prasata. ;)
 Jíťa 
  • 

V Praze je draze 

(24.6.2008 12:37:33)
a nejen v Praze, ale i jiných velkých městech. Zase je to vyrovnáno tím, že za podobnou práci je o něco (někde i podstatně) vyšší mzda než na venkově, nebo malým městě.

A jsou lidé, kteří se svým příjmem dokážou vyjít a jsou spokojení a ti druzí, kteří to nedokážou.

Jak už jsem psala níže, žiju na vesnici s podobnými příjmy jako autor a podobným stylem, přesto soused s příjmy o pár tisíc vyššími nám závidí a není jediný. Takže tu nemusím srovnávat náklady v Praze a na venkově, ale jen mezi dvěma rodinami ze stejné vesnice.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: V Praze je draze 

(24.6.2008 14:04:58)
Naprostý souhlas - příbuzní 2 km od nás mají měsíční čistý příjem 55 tis a výš (podle měsíce). Bydlí dodnes v matčině dvougeneračním domku i s matkou, mají odrostlé "děti" mého věku a pořád se diví jak je možný, že při našich příjmech dokážeme opravovat barák - oni to totiž potřebují taky, ale nemají na to. Já zas nechápu jak je možný rozfofrovat pro nás takhle astronomicku částku během jednoho měsíce a přitom nic vlastně nemít. Je ale faktem že pro ně není problém utratit 70 tis. za dovolenou v Chorvatsku (já tam ještě nebyl).
 16.5Salám&Lajka14 


Re: V Praze je draze 

(24.6.2008 14:09:49)
Ale někdo třeba nemá potřebu mít, Tachude. ;) Já taky nic nemám. Ani vlastní byt, ani auto, ani x nesmyslů (z mého pohledu) typu myčka, sušička, mikrovlnka. Ne že bych na to - aspoň na většinu těch věcí, na byt v Praze skutečně nemám - neměla, ale nemá to pro mne smysl. Na druhé straně ročně procestuju třeba čtvrt mega a nemám pocit, že jsou to vyhozený peníze. Všechno je to o prioritách. ;)
 Lizzie 


Re: V Praze je draze 

(24.6.2008 17:57:26)
Monty,

souhlasím s tím, že je to o prioritách. Sice se u nás nerozfofrovalo ,,čtvrt mega..", ale jak pravil otec, celý život makal v práci i na baráku a teď je rád za ten výlet, že si zajde na pivo, večeři apod. Co si budeme říkat něco stojí také ,,naše" (mé a sourozencovo vzdělání...), autor jednou bude něco podobného asi také řešit.

Abych pravdu řekla...pokud mám sen, tak jím je fajn byt ve staré budově s balkonem plným kytek, kdesi v centru města. I to je dost nereálná představa...takže se smiřuju s tím, že budu bydlet v nájmu a mít x aktivit. Je to podobné mé povaze, mému životnímu stylu...ale co člověk to názor.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: V Praze je draze 

(24.6.2008 18:00:25)
Lizzie,
taky jsem v nájmu, mám x aktivit a vyhovuje mi to.
Každému, co jeho jest. ;)
 firri 
  • 

Re: V Praze je draze 

(30.6.2008 1:36:17)
K tomu 100 let starému stavení na vesnici mě napadlo, jestli jste nezkoušeli zažádat o dotaci na opravu / údržbu. Rozvoj venkova je jednou z podporovaných oblastí, také z prostředků EU, a takové staré budovy jako památky taky.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Laciné vesnické jídlo? 

(24.6.2008 14:23:02)
Například slepice - ty se sotva rentujou, při dnešních cenách vajec. Jde spíš o to, že ty případné zbytky (my jich ale máme minimum - po nás by se ani ty slepice nenažraly) nejdou do popelnice. Ale při dnešních cenách obilí a vzhledem k tomu, že nakonec stejně nemáme ani tu slepičí polívku (kuny a jim podobný to vyřeší vždy za nás) se to nevyplácí. O praseti už ani nemluvím - z baráku se nesmíte pomalu hnout, podsvinčata jsou odchovaný na granulích (a ty jim pak po určitou dobu musíte pěkně draze kupovat) a doby kdy se daly od jezeďáků šikovně sehnat brambory nebo šrot - to už je dávná minulost. Po zabijačce musíte mít minimálně dva velký mrazáky a ty krmit elektřinou. I na vesnicích už se od tohodle dávno upouští - ne z lenosti, ale je to zkrátka neekonomický, vzhledem k tomu jak "drahé" je krásně čerstvé v obchodech nebo na jatkách. To se týká i drtivé většiny zeleniny. Až na pár druhů nenáročné zeleniny a většiny ovoce se to vůbec nevyplatí a je to zbytečná práce - taky už jsme to počítali, protože pozemek i chuť na to máme. Zkrátka, dost často už je to "laciný" dražší, než to bezpracně koupit v obchodě.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Laciné vesnické jídlo? 

(24.6.2008 15:29:53)
Nevím jestli ve všech restauracích, ale dnes je vesměs kuchyňský odpad dáván jen firmám, které vystaví doklad o likvidaci - soukromnníkovi bez razítka už málokdo něco dá. A zeleninu u nás likvidují plísně, hniloby a různý háďátka. Prasečí hnůj je navíc nekvalitní a kravský se musí taky platit (o koňským nemluvě na ten jsou fronty). Konkrétně u nás jsme nakonec skončili jen u ovocných stromků, jahod, malin, rybízu, angreštu, hadovek, nakladaček, rajčat, kedlubnů, salátu, ředkviček a pár základních zeleninek do polívky - jinak je výrazně výhodnější si koupit velké balení mražené směsi zeleniny. Ale na Moravě se daří těmhle věcem výrazně líp.
 Jíťa 
  • 

Re: Laciné vesnické jídlo? 

(24.6.2008 17:48:22)
jsem z Moravy (z Hané) a kromě trochy odurek si pěstujeme zeleniny jen tolik, kolik jsme schopni za sezonu spotřebovat. Nic neuskladňujeme ani nemrazíme.

Jinak hlavně ovocné stromky. Ujíždíme na zavařeninách, marmeládách (spotřebujeme kolem 100 skleniček ročně, ale na druhou stranu se pak během roku zase ušetří za sýry a salámy) a pokud se hodně urodí, tak se i něco přepálí.
 Toranoko 
  • 

Re: Laciné vesnické jídlo? 

(25.6.2008 8:46:51)
No, ja v tom vidim trosku rozdil....maso teda temer nejim, ale treba co se tyce zeleniny, ty dovozove podtrhane a vyhnane uplne super "cerstve" kousky me fakt moc nelakaji...a citim opravdu rozdil mezi zeleninou vypestovanou a koupenou..ve velke vetsine...

Takze se snazim kupovat domaci sezonni produkci i v tech obchodech..ale, paradoxne, to leze do penez :-D
 renata 
  • 

Re: Autore, 

(24.6.2008 22:40:22)
rozpory mezi životem na vesnici a ve městě jsou směšné. bydlím na vesnici, ale moje výdaje jsou srovnatelné s výdaji lidí, kterí bydlí ve městě. už jen to že jsem si musela pujčit 1 000 000,- kč na to abych si ten domek na vesnici koupila. pak něco pohltily opravy cca 500 000,- kč. a s opravama to nikdy nekončí.takže když to sečtu, ted v tom domečku bydlíme 10 let a všechno máme zaplacený. jestli počítám dobře vyjde to na 12 500.- kč měsíčně. a k tomu přičítám eletrika, plyn, voda (4500,-) potraviny, drogerie a vubec všechny potřebný věci pro rodinu a děti. to že si spoustu potravin vyrobíme, ano, ale to je druhá šichta po práci. a do toho se postarat o děti a o domácnost stejně jako lidi ve městě. a co asi tak mužu udělat, když mě začne při nějakým dešti týct do baráku, nebo když rupnou odpady? rozhodně nemužu zavolat na nějaký družstvo (vlastně mužu, ale asi by se mi vysmáli) prostě vezmu uspory, který jsem si myslela že utratím s rodinou v létě o dovolené a opravíme střechu nebo odpady a takových věcí je na baráku spoustu. takže bych přestala psát o tom kdo se má líp a kdo huř. ona ta realita na vesnici je uplně jiná, než jak to vypadá z dálky města.
 renata 
  • 

Re: Autore, 

(24.6.2008 22:46:36)
dodatek k mýmu příspěvku. rozhodně si netěžuju. já sama jsem se rozhodla bydlet na vesnici. před deseti lety jsem neměla kde bydlet a přemýšlela jsem jestli pujčku a splácet, nebo platit nájem. moje rozhodnutí byl domek. rozhodně nelituju a určitě jsme měli krušný chvíle. když jsem měla v peněžence stovku a do výplaty bylo ještě hodně daleko. a rozhodně to nebylo tím, že by jsme nešetřili, a nějak utráceli.
 Jíťa 
  • 

Re: Autore, 

(25.6.2008 8:23:27)
Ono to ani tak není o tom, jestli se lidi mají líp na venkově nebo ve městě, ale spíš o jejich přístupu ke svému životu.

Někdo je se svým životem spokojený, ujasnil si priority, zvolil třebas hůře placenou práci, aby mohl být s rodinou a hlavně dokáže se svým příjmem vyjít.
Druhý se neustále honí v práci, chodí domů za tmy, ale víc vydělá a přesto to rodině stále nestačí a nakonec má pocit, že mu život utíká mezi prsty.

A oba ti lidé mohou klidně být sousedé ať už na vesnici nebo ve městě.

A ta zelenina na zahrádce skutečně není rentabilní. Mám kamarádku, co má šáhlýho manžela účetního. Ten si jeden rok zapisoval veškerý náklady na zahrádku, kolik dal za semena, sazenice si pěstoval sám, hnojiva, počítal každou konev vody, zvážil úrodu a pak to porovnal s cenami zeleniny v době sklizně. Došel k závěru, že je skutečně levnější zeleninu koupit.
 Toranoko 
  • 

Re: Autore, 

(25.6.2008 8:41:42)
No, nic moc...ja mam polovic...hm...a jsem fakt spokojena, protoze byly doby, kdy jsem mela sotva polovic z toho polovic....
 Helena 
  • 

Re: Monty 

(25.6.2008 14:09:33)
Váš názor mě tak "nadzvedl", že prostě musím reagovat, přestože jsem to ještě nikdy neudělala. Sice jste moc hezky vyjmenovala Vaše výdaje ve městě, ale máte snad pocit, že kosmetiku, prací prášky, dětské akce, výstavy, bazény, dopravu, telefony apod. lidé na vesnici platit nemusí?!?!?!?! Řekla bych, naopak, tam všude se musejí také nějak dostat, resp. to dopravit domů, kdežto po městě je to pěšky či MHD daleko rychlejší a levnější. Zažila jsem si obojí způsob bydlení a mám co srovnávat...
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Monty 

(25.6.2008 14:47:25)
Navíc - my budeme muset brzy vyřešit dojíždění mamželky do práce až jí skončí MD. Práci nebude mít v místě a dopravní spoje ze vsi (hlavně vzhledem k pracovním směnám) dost nešikovné. Ideální z časových důvodů (a v našem případě bohužel i lacinější) je dojíždění autem. Ale to znamená pořídit ještě jedno vozítko. Jen s jedním jsme to už zkoušeli a opravdu se to hlavně v zimě nedá. Takže mne čeká koupit nějaké to starší přibližovadlo (zadarmo to taky nebude), pár měsíců se na něm pojímat a udělat z něj, když ne krásné, tak alespoň spolehlivé auto na dojíždění do práce. A to vše kvůli tak srandovní výplatě, kdy se po odečtení dopravy vyplatí ta MD víc - jenže práci si udržet návratem musí a hlavně chce opět pracovat mezi starými známými.
Ale taky mne docela pobavilo, že my "vesnický vidláci" nejspíš nekupujeme drogerii, neplatíme dopravu, jídlo a dětem školku a zábavu (jako bych to už nepsal v hlavním článku) - právě proto jsem ten článek psal, protože ty nereálný báchorky o rajským bezstarostným životě na vesnici stále přetrvávají dál a dál. Život na vesnici není pro každého, stejně tak život městský - na obojí musí být naprosto rozdílná povaha. Spousta městských k nám do vsi jezdí na dovolené, ale celoročně by tu většinou žít nechtěli. Já třeba jezdím do města jen na velké nákupy, ale co nejrychleji odtud prchám ztátky do našeho "balíkova".
 Teraza Horáková 


Re: Monty 

(25.6.2008 18:14:14)
Tatchude, vy drogerku nevaříte ?? např. mýdlo :-))) k tomu se nebudu vyjadřovat....

Dojíždění. Taky jsme dvouautoví. Já jsem si kdysi před lety koupila takové chrastítko právě z podobných důvodů, nejčastěji ale využíváme, když je "hlavní auto v servisu", nějak jsem přestala řídit. Jinak v létě je kolo fajn, v zimě tady tak možná boby a brusle :-))))), bez auta se nedostaneme nikam (a to bydlíme kousek od Prahy), jenomže v zimě je např. problém dostat děti do školy, když není shrabáno, naše silničáře sníh vždycky překvapí, projedou tam jen čtyřkolky.

Jinak máme chajdu na horách a tam chceme na důchod, jen nevím, jestli nebudeme potřebovat nějaký lajky, protože tam je v zimě zásobování opravdu průšvih monumentálních rozměrů, ale klidno a krásně, to bude to místo, kde začnu péct chleba a modlit se, aby nevypadl proud, protože dřevo dá teplo, ale dynamo tam není. Potmě vařím nerada :-)))) Třeba tam nějaký schopný podnikatel koupí jeep a bude provádět zásob do lesních míst :-)))) a my budeme mít důchod takový, že si to budeme moci dovolit.

Nám je na venkově ale báječně, náklady na bydlení bych tady ale nesrovnávala, když neplatíš nájemné za byt, právě střádáš na opravy, potřebu topit, svítit a funkční lednice máme snad všichni obdobnou a spotřebu jídla a oblečení také (to se liší jen profesí).

Tak se opatrujte.

 Míša 
  • 

Re: Monty 

(25.6.2008 21:16:58)
Sny o důchodu v pustině bohužel končí v závislost na dostupnosti lékařů a relativně přístupném téměř bezbariérovém bydlení.
 Jája  
  • 

Re: Autore, 

(30.6.2008 10:30:37)
Monty, nic ve zlém, ale tohle napíše jen člověk, co nikdy neměl doma víc než pavouka a nevypěstuje v květináči ani šnitlík.
Mít doma zvířectvo je po práci lítání do noci, nehledě na nutnost zajistit seno (ne vždycky je slunný den, někdy do toho naprší a seno shnije), to seno se musí někde skladovat. Zvířata ale nežerou jen seno, ale i brambory, ty se nusí uvařit a našťouchat, přidat k tomu šrot, ale ten se musí napřed našrotovat, aby ho bylo z čeno našrotovat, je třeba ho koupit.
Dále nutnost zajistit dřevo na zimu (což je fyzicky taky pořádná fuška, zvláště pak když ho dělá třeba matka samoživitelka s malým dítětem, což byl třeba můj případ. Úchvatné, vřele doporučuji), přitom zajistit rodinu, uvařit... Pak přijede sociálka a buzeruje vás, že dítě nemá teplou večeři, ale jen bábovku (naštěsí nepřišla v zimě, kdy jsem po příletu z práce topoila do kotle).
Pak zjistíte, že si kosmetiku nekoupíte, protože večer Vám ruce padnou a z kosmetiky máte pomyšlení jen na to, jak se umýt mýdlem (kosmetikou neodstraníte smůlu a kopt z kotle) a padnout do postele. Ušetříte i peníze za kroužky, protože dítě jde a bohužel maká s vámi, protože ho nemá kdo hlídat a samo na kroužky do města nedojede.

Když je život na vesnici tak báječný a idylický, proč se probůh ldi tlačej´do měst a nejdou bydlet na tu úžasnou a úchvatnou vesnici, kde si po večerech vyprávějí pověsti, zatímco za pění lidových písní tkají vlnu z ovce na svetr nebo vyšívají lidové kroje?
 Zabatko 
  • 

Tepláky 

(23.6.2008 9:11:18)
Já osobně ani na teplákách nevidím nic špatného. :-)
Celkově strašně záleží na prioritách - někdo potřebuje vrážet tisíce do značkového oblečení, bot, make-upu, cigaret a vím ja do jakých všelijakých nezbytností, někdo se nad takové věci dokáže povznést a vyjde pak i s málem. Obdivuju, že to dokážete a fandím Vám :-).
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Souhlas 

(23.6.2008 9:18:07)
Pod tenhle clanek se opravdu s chuti podepisu
Na podzim mi skoncila materska, ale do te doby jsme vlastne tez zily s manzelova prijmu.
A co chodim do prace, je pro mne najednou luxus, ze si nasetrim
a opravdu nemame s manzelem zavratne prijmy, ale nasetrime..
jo, a ja se hrde hlasim k vytahanym teplaku
nic jineho doma na zahrade nenosim
 Jíťa 
  • 

jako by to psal můj manžel 

(23.6.2008 9:41:19)
žijeme totiž podobně a s podobnými příjmy.

A doplním, že s těma slípkama, králíkama, prasatama a jinou havětí se to dnes má tak, že skutečně kromě trávy se musí všechno koupit vč. slámy na podestýlku. Doba, kdy se všechno dostalo z družstva zadarmo (nebo skoro zadarmo) skončila před dobrými 18ti lety. Takže je docela sporné, jestli se vůbec vyplatí něco chovat.

Ale žijeme si jako králové. A jsou rodiny s mnohonásobně vyššími příjmy, které nám naši životní úroveň závidí - chudáci!

 Teraza Horáková 


Re: jako by to psal můj manžel 

(23.6.2008 10:36:56)
Hezký článek...... gratuluji k pohodičce.
 irena 
  • 

Kde jste vzali dům? 

(23.6.2008 9:55:49)
Dobrý den, já jen nechápu že nemáte půjčky apod, kde jste tedy vzali dům? My jsme s manželem neměli nic a nikoho, po kom by jsme např. zdědili i rozpadlé stavení, které by jsme si opravili. To je potom utopie si pořídit bydlení bez půjčky - to by člověk šetřil spousty let a navíc by musel někde bydlet takže platit nájem. Při vzrůstajících cenách nemovitostí by taky našetřit nemusel nikdy. Jinak se domnívám, že plat 13-14 tisíc čistého je dobrý.
 Mlada 


Re: Kde jste vzali dům? 

(23.6.2008 10:16:52)
Třeba měli něco našetřeno ze "svobodna". Staré stavení na vesnici zas tak drahé být nemusí. Asi ho také kupovali už před delší dobou. (Kamarádi si pořídili domek na Domažlicku za cca 200tis., opravují ho a přestavují už asi 12 let, stále nejsou u konce, ale tu počátační investici prostě měli, tu zvládli našetřit před dětmi.)
 Samarlu 


Asi umíte dobře hospodařit 

(23.6.2008 10:20:44)
a skoro bych se to chtěla přiučit;). Jinak pokud posoudím konkrétní finanční situaci, tak si asi fakt nemůžete vyskakovat, ale dobrý hospodář za to má spoustu muziky. Taky se nám potvrzuje, že peněz do domu nebo do nájmu nasypete zhruba stejně, záleží, jak se vám chce bydlet, jestli radši v domě nebo v paneláku... každého věc. My si taky vybrali starý dům.
A pro otázku výše: staré vesnické stavení se opravdu nejčastěji dědí. Pokud chcete dům koupit, tak musíte být opravdu bohatí nebo si půjčit, stejně jako když nejste schopní nebo ochotní to opravovat svépomocí. Ale jak čtete, je to ve výsledku s financemi podobně náročné jako život v pronajatém 3+1. Ale autor snad nejvíce do stavby nacpal, když měl ještě větší příjmy, jestli tomu správně rozumím, a teď se jedná hlavně o údržbu.
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Re: Kde jste vzali dům? 

(23.6.2008 13:48:08)
Též by mě zajímalo, kde jste vzali dům? Jsem původem z vesnice, protože je to kousíček od Prahy, tak tady se polorozpadlé zříceniny s malou zahrádkou pohybují kolem milionu až milionu a půl. Bohužel se nemůžeme odstěhovat a hledat práci, tam kde je levněji, jelikož zde má manžel nemocnou maminku. Dědit určitě nebudeme, nemáme po kom. Ale jinak vám závidím. Když vidím kolik my platíme nájem a inkaso, tak vím, že v domečku bysme to měli za stejno, ne-li ještě levněji, jelikož zde je to opravdu předražené.
 Raduza 


Re: Kde jste vzali dům? 

(23.6.2008 14:29:45)
Jsem na tom stejně, občas mě přepadne touha po domečku :-(. Ale kolem Brna i rozvalina stojí 2 miliony a pozemek ještě víc :-(. Dědit taky nebudeme, možná naše děti, hypotéka nehrozní, ani na ni nedosáhneme. Tak jsme si pronajali aspoň zahradu :-) s chatkou a koupili stan. A pokud někdo bere tak, že žije jen z manželova platu, ale z mateřské platí všechny povinné platby, tak to my ještě na ty povinné platby doplácíme z manželova platu, tak nevím co si mám myslet...
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: Kde jste vzali dům? 

(23.6.2008 15:17:20)
Ono je to tak, že ceny nemovitostí u Prahy jsou vysoké, ale zase lze jezdit za prací se slušnou mzdou do Prahy. Ve větší vzdálenosti jsou příznivější ceny nemovitostí, leč práce většinou hůř placená, či v příslušném oboru žádná. S manželem jsme zdědili malý starý domek ve východním cípu Krkonoš a je z něj chalupa, neb slušnou práci pro oba (VŠ)tam opravdu najít nelze .Půjdeme tam do důchodu a budeme hlídat vnoučata (doufám....).
 MirkaEyrová 


Re: Kde jste vzali dům? 

(23.6.2008 15:33:23)
Irčo, to asi musí fungovat jako to měl můj brácha. Byl dlouho svobodný, a protože jsme z vesnice, tak prostě předělával půl baráčku (taky asi skoro 100 let starého). S tím, že nešetřil na spoření, ale všechno postupně investoval - do podřezání, do projektu, do výměny podlah, zednických prací (od zedníka-souseda) atd. atd. Za deset let, když si konečně našel tu pravou a oženil se, stačilo ještě asi rok intenzivnějších dodělávek a mohli bydlet. Nebyli zadlužení, ale holt neměli žádné úspory. (V jeho případě to nebyl nejlepší způsob investice, nesedělo soužití s maminkou, takže se pak stejně zadlužili, aby se mohli přestěhovat, ale to už je jiný příběh...)
 Lizzie 


Re: Kde jste vzali dům? 

(23.6.2008 15:58:32)
Buď jsem to přehlédla, nebo autor opravdu nepíše, že se přestěhoval z města...ale spousta lidí/starousedlíků, rodáků, má na vsi VLASTNÍ domy. Co vím, tak opravdu většina. Jestli má autor starý dům mohl ho docela dobře podědit. Babča bydlela v něčem podobném, pěkná stavba, leč nezávidím těm, kteří to v současnosti dávají do cajku...
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Kde jste vzali dům? 

(23.6.2008 16:12:09)
Dům - polorozpadlé stavení dostala v 18ti letech tehdy ještě skoromanželka. Nikdo z ostatních příbuzných o něj neměl nejmeší zájem, protože podmínkou prarodičů bylo, že se nesmí prodat pryč z rodiny a tehdy před deseti lety byla několika zedníky a firmami cena oprav odhadnuta na minimálně 1,5 mil Kč. My to tehdy neřešli - darovanému koni na zuby nekoukej. Do dnes neustále opravujeme a ještě nejsme na konci, ale vyjde to jistě o 500 tis. laciněji (přestože se ceny od té doby několikrát zvedly).
 Teraza Horáková 


Re: Kde jste vzali dům? 

(23.6.2008 16:16:49)
Tatschude - všechno má svůj konec. Jak já říkám, my kdybysme něco nebourali nebo nestavěli, asi bychom se fáááákt děsně nudili. Všichni známí jsou z nás na mrtvici :-)))
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Kde jste vzali dům? 

(23.6.2008 16:29:26)
Já už to taky beru jako součást každodenního života, ale od té doby co je na světě prcek mi ten čas strávený na předělávání sto let starého baráku dost chybí. Dneska už sice synátor chodí za mnou, tahá svý kolečko s lopatou a vykřikuje "Pacovat s tátou", ale přece jen si s ním nemůžu po práci sednout na kolo, zavézt ho podívat se na kravičky a koníky a nechat manželku, aby si od něj odpočinula. Nebýt toho, že v práci dělám na prodejně a mám u sebe permanentně počítač, tak ani nevím co se děje ve světě, protože televizi zahlídnu nejdřív v deset večer - pokud ji vůbec zapneme a noviny čtu až když s nimi jdu zatopit do kotle.
 Lizzie 


Dům 

(23.6.2008 15:47:50)
Musím uznat, že autor je šikovný chlap. Na vesnici jsem vyrůstala (a byla ráda, když jsem odsud v 17 vypadla, ale to je na delší, jiné povídání...). Souhlasím s kotlem apod. - vždycky vypadl, když to člověk nejméně čeká a x dalších věcí k tomu. Do domu se musí investovat, je na něm spousta práce...pokud ho člověk chce mít pěkný a nenechá si ho jednou spadnout na hlavu, k čemuž někteří mí bývalí sousedé také pomaličku směřují. Někdo by z vesnice nešel, jiný jo (já...), někomu přechod nevadí. Individuální. Nicméně u nás proběhlo stěhování do bytu ke vší spokojenosti...otec se nesmí přepínat, mamka prohlásila, že je ráda, když si po práci v klidu sedne, mají víc času na výlety a aktivity, která jinak nestíhali a také neměli možnost provozovat. Každopádně to na vsi není legrace a fakt mě dojímá, když má někdo všelijaké řeči. A to jsem městský typ, fakt, že jo. Život na vsi už si nedovedu představit.

..jo a to jsme nepěstovali prase, později ani králíky, nepěstovali ovoce a zeleninu vyjma jahod a pár menších/zároveň okrasných stromků. Slepic pár - pro vejce a proto, aby měla babča nějakou tu aktivitu.

Ať se daří při rekonstrukci. Letitá chaloupka musí být v podstatě pěkná...byť oprava náročná.
 Danča 
  • 

Gratuluji a držím palce 

(23.6.2008 17:36:32)
Opravdu držím place. I my jsme s manželem před 9 lety koupili domeček za našetřené peníze a odstěhovali se z Prahy do 65 km vzdálené vsi u dvou velkým měst. Také já mám nesmírně šikovného muže, který si většinu věcí dělal sám. Právě dokončujeme podkroví, já se snažím zcivilizovat zahradu a domeček vzkvétá. Máme nová okna, zatepleno, fasádu, komplet nový vnitřek - vše postupně, jak jsme našetřili. Ani my nejsme žádní milionáři, pobíráme oba průměrným + -15 tis., máme jednoho 4 letého cvrčka a dalšího na cestě. A nepočítám -li již splacený úvěr od "lišky", nemáme ždádné dluhy a na kontě stejně jako Vy...na opravy. Ale máte pravdu v tom, že "městští" ( nemyslím to zle)si myslí, že bydlíme zdarma - vždyť neplatíme nájem!. Spočtu-li však náklady na běžnou energii ( voda, stočné, plyn, elektřina) a připočtu-li další - pojištění domácnosti, nemovitosti, daň atd...., zaplatíme na poplatcích dokonce o něco více, než známí v Praze v běžném paneláku za 3 + 1.
Každopádně přeuji mnoho úspěchů a hodně štěstí.
 Míša 
  • 

prosím, jak to děláte? 

(23.6.2008 23:22:16)
Teď nechci být rejpavka, fakt se ptám, jak to děláte, že s tak málo vystačíte? Asi máme ty penízky nějak kulatější, protože vyjít se 14000,- by se nám povedlo dost těžce.
Když nebudu počítat náklady které nemáte, jako je dojíždění do práce, splátky půjčky, školka, a jiný co se váže na to že jsem už začala po matěřské chodit do práce, tak mi to stejně nevychází.
Sečtu inkaso, pojistky, stavebko(narozdíl od vás nerekonstruujeme nyní ale čeká nás to), telefon, nevím jestli máte alimenty (my jo, ale nezapočítávam je) tak by mi z těch 14000 zbyla slabší půlka. Což by bylo na "nouzový" vyžití, na jídlo by zbylo, ale na běžný žití si to nedokážu představit. Kromě jídla je to sem tam benzín i na cesty jinam než do práce, nějaký to oblečení (ve značkách fakt taky nechodíme), doktor a léky, a rostě se nevejdu.
Kudy mi to utíká?
 Jíťa 
  • 

Re: prosím, jak to děláte? 

(24.6.2008 7:34:43)
Nevím jak to dělá autor, ale my žijeme podobně: Na vesnici, barák si pomaloučku za provozu opravujeme, manžel má 15 tis. čistého já rodičák, 2 děti, auto je v provozu téměř denně, i stavebko a penzijko si spoříme (jenže ne v plné výši, ale jen tolik, aby to nenarušovalo rodinný rozpočet), na dovolený nejezdíme - místo toho jsme si pořídili na zahradu bazén (běžná údržba nás vyjde cca 4 tis. ročně = vstupné na koupaliště by nás stálo dvojnásobek)...

Naše životní úroveň je dost vysoká.

Jak to děláme?
U nás se nešetří, u nás se hlavně NEPLÝTVÁ.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: prosím, jak to děláte? 

(24.6.2008 8:34:44)
Sipo a trvalé platby dělají +- 8000,- (elektřina, voda, plyn 2x stavební spoření, pojistky všeho a všech a nějaké ty poplatky za TV, popelnici, psa a časopisy atd.). Stavebko pro prcka se zaplatí z celoročně střádaných darů prarodičů (po nedávné zkušenosti už si dnes netroufnu hrdě peníze odmítnout - jedna prababička se na půl roku urazila a bylo z toho velký zle) - dary nechceme a pokud už nám někdo mermomocí chce něco dát, tak už spoustu let fungují peníze. Jídlo s pitím (je v tom i občasná hospoda) vychází +-2500,- (pokud chcete obětovat pár km autem a trochu času, tak se dá maso přímo z jatek, nebo živá drůbež z výkrmny pořídit výrazně laciněji). Protelefonujeme měsíčně dohromady tak 300,- (to nejnutnější se dá vyřídit do 1 minuty a to ostatní si řekneme když přijedu domů na oběd, nebo jsem většinou už ve čtyři odpoledne doma - i proto jsem se vzdal o asi 2000,- lepšího platu, protože bych ty peníze stejně skoro projezdil a při dojíždění bych strávil denně 2 hodiny a za to mi ty peníze nestály). Naftu (a benzín do sekačky a pily) kupuji jednou za 2 měsíce - +-1000,- měsíčně (na 75 litrů najezdíme 1200 km, což při našem ježdění kolikrát vydrží ještě dýl). No a poslední zásadní výdaj je chov psa - cca 1000,-. Po sečtení mi zbývá minimálně 1000,-. Někdy se to vrazí do stavebního materiálu (dnes už potřebuji jen cement, vápno, písek, štuk - a na to to průběžně stačí), někdy do údržby auta nebo něčeho jiného z domácnosti a někdy prostě zůstanou na účtu. Pokud už pak u mne na účtu nic není a je opravdu nutnost utrácet (vesměs se to týká výdajů nad 10 000,-) potom už nastává varianta výběru z manželčina účtu, ale to stane tak 2-3x do roka (i když je fakt že to většinou bývají výběry zásadní - např koupě komínu, kotle).
Pokud marně pátráte po placení dovolených, výletů, kin a podobných aktivit, tak ty tu opravdu nejsou - nekonají se. Prcek si případně výletuje s prarodiči a my máme nerušený "klid" na práci a v našem prostředí se nám po dovolených ani nestýská.
Možná jsem teď něco vynechal, ale opravdu s penězi vycházíme a při přestupu do nynějšího zaměstnání jsem si udělal podobný součet nutných výdajů a nahlásil minimální nutný strop výše platu - zaměstnavatel souhlasil, a ačkoli to opravdu zůstalo prakticky na tom životně nutném stropu, já jsem zatím nejspokojenější za celou dobu své zaměstnanecké éry - paradoxně přesto že beru nejmíň.
 Míša 
  • 

Dík za odpověď 

(24.6.2008 10:18:56)
No my teda profrčíme víc v benzínu, protože k rodičům jezdíme asi 70 km a je jedno jestli vlakem nebo autem, stojí to stejně a autem se ušetří hodně času a vlakem třeba malé nedovezu k našim kolo. Pak máme podstatně větší výdaje za telefon a net, protože ho musíme mít doma, v práci se na něj nedostanu a bez netu bych nedoštudovala.
Další položka kterou teda máme větší je jídlo, "prožereme" oproti vám asi jednou tolik. Je fakt že kupujeme všechno, každou mrkvičku, jablíčko (a že zrovna ty jsou nechutně drahý) okolo není zrovna moc šancí koupit levněji rovnou ze statku. Jednou týdně jezdíme na nákup do penny, hezky s papírkem, žádný volovinky okolo, a v týdnu už jen dokupujeme pečivo a v masně maso.
Nutná položka v rozpočtu je u nás i oblečení, to dělá +-2000 měsíčně, ani jeden nemáme služební ohoz ale musíme vypadat slušně a přitom to v práci dost zničíme. Jo a teď přišla díra do rozpočtu, malá začala nosit brýle a já si taky musela pořídit nové. Ale to vy asi řadíte do mimořádných výdajů a hradíte to z té manželčiné rezervy.
Asi se to dá, je fakt, že jsme míň projedli, když jsem byla doma a vařila, teď co chodím do práce vařím jen o víkend a v týdnu mimořádně, nejdřív se vracíme domů cca v 16:30 a s kastrůlkem stejně jezdit do práce nemůžeme, tak nějak to nejde vybalit si to a ohřát a spapat v kanclíku.
Kino ani divadlo už taky nerealizujeme, už jsem to vzdala, je to fakt strašně drahý, a když jsme chtěli jít, tak pokaždý malá na poslední chvíli omarodila, tak už nepokoušíme osud.
Je prima, že vám prcka vyvenčí prarodiče, ale mě by asi mrzelo, že malá zná rodiče jen doma, jak pracují, (čímž nechci říct že ho odbýváte) a na výlety jen s prarodičema, u nás už malá vznesla několikrát zásadní otázku "a maminko, proč s náma nejede tatínek, mě se líbí když jsme na výletě spolu" takže sice nevejletujeme často, ale když, tak hezky spolu. Slyšet od prcka větu "bylo to hezký ale nelíbilo se mi to protože jste tam nebyli" poté co jí babička a dědeček vyvezli do zoo, mě uzemnilo. Samozřejmě že jí vysvětlujeme, že někdy to nejde, a co jsme začala chodit do práce se to prostě jinak nedá a když je nemocná je jenom s babičkou a dědou, protože maminka s tatínkem vydělávají korunky na ty výlety a tak........ ale úplně to zrušit se mi nechce.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Dík za odpověď 

(24.6.2008 11:34:21)
Ona je obrovská výhoda to, že chodím domů na oběd - prcek mne vidí i nepracovně, najíme se a třeba zrovna v tuhle dobu hupsnem na čtvrt hoďky do bazénu (takovej ten dnes hojně rozšířenej 3,5 m gumák) a jednou za čas s ním do ZOO taky vyrazíme. Ale protože máme takovou minizoo všude kolem nás a koupání na dvoře, tak nás vůbec nic nenutí nikam jezdit. to kvůli čemu si jiní musí kupovat chaty a jezdit na čerstvý vzduch z města - to my máme na dvoře. Prcek s manželkou vyleze z bazénu, zablbnou si se psem, obejdou hospodářství, nakrmí králíky, zaženou slepice, dojdou otrhat to, co vzadu na zahrádce zrovna roste, večer pak posedíme u krbu - to je to co jiní platí o dovolené. My to ale holt musíme chtě nechtě prokládat i tou prací. Tahle idylka totiž bohužel funguje jen v létě, po zbytek roku už to není nic moc zábavného a zimě by jsme měnili za panelák z fleku.
 Míša 
  • 

Re: Dík za odpověď 

(24.6.2008 11:38:00)
tak hele, "povedenej" panelák v zimě = díky netěsnícím panelům (pozor, ne oknům) fouká všude, z centrální výtopny topení tak akorát, dupající sousedi odevšud, no nic moc, zlatekj domek :-)
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Dík za odpověď 

(24.6.2008 11:50:04)
Ale když se povede Ladovská zima, tak jen s manželkou lítáme s hrablem a od kotelny k dřevníku. Je to holt něco za něco, ale zvolili jsme si to sami a neměnili bychom. Sousedy máme výborný a známých tady taky dost. Kámoš bydlí v paneláku a ani nezná lidi ze svýho vchodu natož vedleší panelák. My přijedeme po dvoudenní nepřítomnosti domů a už nám sousedi odnaproti hlásí kdo u nás stavěl jak vypadal kolik jich bylo atd. - takže kolikrát přesně víme kdo tam vlastně byl. Kdyby se náhodou něco od nás ztratilo, tak se skoro vsadím že mají i SPZ auta. Je to taková ta vesnická klasika jak ze Slunce, seno... Jak říkám, já bych i přes tu práci neměnil - alespoň se z člověka nemůže stát línej gaučák, ten starej barák to prostě nedovolí.
 Míša 
  • 

Re: Dík za odpověď 

(24.6.2008 12:09:43)
To je dobře, že se cítíte takhle v pohodě. Teď už jen, aby manželka našla po mateřské taky takhle ideálně práci, a bude to bezva.
Sousedi v ulici - tak to taky známe. Sice jsem se s nima poznala pořádně teprve na mateřské, a teď co chodím do práce už je zas tak často nepotkávám, ale není nad to, když se člověk plazí v devět večer po tmě ulicí, bojí se, ale zas ne tak moc, protože ví, že sousedi koukají kdo jde, protože hafani štěkaj. A skoro pokaždé se někdo z okna zeptá, co tak pozdě sousedko, já koukám na koho to brok/pajda..... štěká a to vy, kdopak hlídá malou? I když u nás dřív v paneláku se lidi hodně znali, my děti jsme společne lítaly okolo a na hřišti a na pískovišti. Asi je to prostě o štěstí jak se to povede.
 Jíťa 
  • 

znám 

(24.6.2008 12:21:46)
i s tím bazénem a krbem.
Zaskotačíme v bazéně, příjemně se osvěžíme a hurá na chvílu zase okopávat záhonky nebo někde něco spravovat. A tak celý odpoledne. Navečer potom spolu posedět, něco ugrilovat...

Jinak příjmy podobné. Ale jsou lidi, co nám závidí!
On totiž skoro nikdo tu práci kolem nevidí.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: znám 

(24.6.2008 13:32:14)
Pokud se ta práce nedělá vyloženě s odporem tak si myslím, že je co závidět. Jak já se vždycky v zimě těším na první jarní práci - stříhání stromků a potom sekání trávy (ta vůně melounů která se při tom rozšiřuje) a až konečně začneme chodit hlídat králičí přírůstky v chovu. Sledování televize mne totiž baví jen první podzimní dny kdy se nedá nic jinýho dělat a ještě jsem se toho lenošení nenabažil a pak už nevím co bych doma dělal a začínám z nudy plenit ledničku - a to je začátek zkázy. Veškeré sporty mám zakázané, takže pokud nám potom manželka nevymyslí nějakou inteligentní zábavu, najednou nevím co s tolika časem volna mám dělat.
 Pája 
  • 

Rodinný rozpočet autora 

(24.6.2008 9:46:45)
No díky autorovi za reakci na předešlý dotaz, také my Vám autore fandíme. Jen jsme se ženou na ten Váš rozpočet v úvodu článku civěli jako vejr – hlavně na poznámku, že na manželčin rodičovský příspěvek prakticky sáhnete až v mimořádkách.

My jsme také tři podobně staří s trochu menším bobkem, se stejnými výchozími financemi, jen žijeme v paneláku 3+1 – a zde je náš měsíční rozpočet:
Čistá mzda 14 000 Kč
Rodičovský příspěvek 7 600 Kč
Celkem tedy příjmy: 21.600 Kč

Inkaso v 3+1 (TV, rozhlas, plyn, elekřina) 850 Kč, Bydlení (nájemné a zálohy na služby, vodu a ÚT v 3+1) 4 100 Kč, Drobné oblečení, zařizování a útrata 1 800 Kč, Drogerie+hygiena+plenky+léky 1 700 Kč, Jídlo a pití 6 700 Kč, Benzín + jízdenky 1 900 Kč, Penzijní připojištění 350 Kč, Stavební spoření 3 000 Kč, Telefony 1 200 Kč
Celkem tedy výdaje: 21.600 Kč

Vše bez mimořádek, bez ročních plateb za pojištění auta, bytu, odvozu komunálního odpadu…

Zdravíme Pája a spol.
 Jíťa 
  • 

dotaz 

(24.6.2008 10:30:20)
vidím, že rozpočet máte vyrovnaný, ale jak píšete v závěru chybí vám na roční nebo mimořádné výdaje. Jak to řešíte?

A je skutečně nezbytně (tedy životně) nutné platit stavebka ve výši 3 tis. měsíčně? Pokud na to dočasně nemám, protože se mi dočasně snížily příjmy, je snad možné si spoření snížit a tím vyšetřit nějakou stokorunu na běžný provoz domácnosti. Nebo vám ta státní podpora fakt stojí za to?
My si platíme 3 stavebka - dohromady 1500,- měsíčně a pokud nám na účtě ke konci roku zbydou nějaké peníze, tak je jednorázově převedeme na to, které bude nejdříve končit.
 Pája a spol. 
  • 

Odpověď 

(24.6.2008 15:46:34)
Máme rezervu 50.000,- Kč. Tu doplňujeme mimořádnými příjmy jakými jsou: odměny za bonzování šéfovi, přeplatek z vyúčtování služeb, ještě letos naposledy společné zdanění manželů atd.
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: Odpověď 

(26.6.2008 16:49:03)
:) To mě pobavilo....
 Míša 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(24.6.2008 10:42:24)
Taky jsem nechápala, a proto jsem se ptala. Podstatný rozdíl je právě v tom jídle, asi má autor šanci získat ho podstatně levněji, protože 2500 je dost hodně málo. A v paneláku asi budete dost těžko zabíjet a kuchat a škubat slepice nebo porcovat půlku prasete. Sice bydlíme v domku, ale taky na to nemáme prostory a navíc ani čas. A je fakt, že prostě i když jsme před mojí mateřskou plánovali a snažili se srazit výdaje na minimum, na něco se prostě nedostanem, protože bez toho fakt nemůžeme fungovat.
Každopádně, když to tak zvládají, všechna čest.
Jen bych měla strach z jedné věci, aby se to nezvrtlo, a nějak to nepoznamenalo rodinu. Protože makat od rána do večera na baráku, je na jednu stranu věc dobrá, záslužná, podle všeho i nutná, ale vytěsnit ostatní je ošemetné, aby za 5 let nezjistili, že jsou sice v opraveném, ale nějak nevědí co si počít, protože už vlastně nevědí jak by to jinak mělo být. Trochu bych to přirovnala k tomu, kdy se moje kamarádka s manželem tak upnuli na miminko, a když po mnoha letech marných pokusů konečně šťastně chovali miminko v náručí, rozvedli se, protože je to strašně poznamenalo. Hrozně dlouho nedělali nic jiného než se snažili o miminko, a pak najednou když to přišlo, nastala taková divná prázdnota, odcizili se. Nedokázali už o ničem komunikovat, protože vše ostatní okolo nich jakoby nebylo. Jen dítě a pak nic. Aby se prostě podostavbě domečku za sebe neohlédli a nezjistili že si vlastně nemají co říci, protože vše podřídili jednomu - dodělat bydlení.
Takže tímto chci říct, že držím autorovi palce, a aby si taky společně celá rodina trochu občas vyhodili z kopýtka, aby mohli vzpomínat i na jiný věci, než jen na to, jak dávali syna rodičům aby ho vyvezli na výlet, jak dlaždičkovali koupelnu a jak se radovali z nových oken.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(24.6.2008 12:11:06)
No my se taky dokážeme občas utrhnout ze řetězu, ale je pravdou že diskotéky a bujaré celovíkendové oslavy vzaly za své výrazně dříve než u ostatních našich vrstevníků - od mých dvaceti let jsou víkendy z 90% prakticky čistě pracovní a dnes, když je to už naštěstí trochu volnější (kvůli mému zdravotnímu stavu a hlavně prckovi holt něco odsouvám na někdy jindy) už se do starých kolejí nějak neumíme dostat. Oni se nám taky totiž při tom stavění vyměnili ti mladší kamarádi za ty o 5-10let starší. Já pomáhal na stavbách jim a tam okukoval fígle a oni mi potom pomáhali na revanš - jenže v mých dvaceti nikdo z mých vrstevníků nestavěl, proto jsem začal tíhnout k lidem kolem 25-30let, kteří tou dobou něco budovali. Takže nám ani dnes už ty pařby neschází - jsme trochu klidnější.
 Míša 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(24.6.2008 12:15:02)
Prima, já jen že na mě tak trošičku působil ten úvodní článek tak až moc asketicky "makáme na baráku a šmitec"
A je fakt, že dost povedený sešlosti byly u nás na staveništi, když se sedělo na čem se dalo, pekli se buřtíčky, a všichni svorně chrochtali, jak se hezky povedlo obložit tu koupelnu :-)
 Toranoko 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(25.6.2008 8:55:44)
No, ja znam i jine zpusoby relaxace nez parby...vandry, vylety,...diskoteky a alkohol prece nejsou jedinymi moznymi variantami volneho casu oproti praci..

Jinak mam zkusenost z toho neustaleho opravovani, rozpoctu nadoraz, neustaleho vedomi, ze tohle a tamto....vydrzela jsem to par let - pak jsem zjistila, ze uz se skoro ani neumim radovat....kdyz se melo nekam jet, porad to bylo tak napul s vedomim, ze je to na ukor prace na baraku...nekupovala jsem si vpodstate nic krome jidla (toho nejlevnejsiho..)
a taky to nasemu vztahu neprospelo a hodne, hodne, bych si rozmyslela, jestli do neceho podobneho jit znovu...
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(25.6.2008 12:09:02)
Já znám taky jiné způsoby jak trávit volný čas, ale ten opravdu VOLNÝ čas je jen částečně v zimním období, nebo se musíme utrhnout z práce kolem baráku (která nás ne sice vždy, ale baví - to je náše trávení volného času po práci). Jelikož konkrétně já mám defakto všechny sporty zakázané, tak se tomuto věnuje pouze manželka. Kvůli udržení kamarádů pořádáme v létě grilovačky a podobné krátkodobé zábavy (všichni mají baráky a obdobné starosti s minimem času na to, abychom společně mohli jet třeba někam na týden či dva - navíc navzájem různě využíváme služeb toho druhého, pokud jedeme na dovolenou a potřebujeme aby se někdo po dobu naší nepřítomnosti postaral o zvířata a zahradu). Já osobně třeba nejsem moc cestovatelský typ a autem jsem se jako obchoďák kdysi najezdil až až, takže mi dovolená jen jednou za tři roky nědělá potíže. Téměř vše co k životu potřebuji máme pěkně na zahradě nebo na dvoře u baráku - bazén, pergolu s krbem, rozsáhlý zvěřinec (taková domácí ZOO), dětský koutek a všude kolem spoustu zeleně, která většinou plodí něco na zub a prcek se tu cítí jak v nejlepší restauraci se zábavním parkem dohromady. Tak proč odsud jezdit pryč??? Občas zajedeme do ZOO a přes zimu s prckem na plovárnu, ale zbytek cest jsou návštěvy příbuzných. Manželka se občas s "babincem", který se u nás obden schází domluví a vyrazí třeba na dámskou jízdu (bowling, restaurace, muzikál), ale já si raději zajdu jednou za dva týdny na dvě, tři pivka mezi chlapy, kde se dá poměrně hodně věcí domluvit a sehnat, nebo sebou plácnu k televizi a občas zkouknu nějaký "duchaplný" film, na který jsem nešel za šílený peníze do multikina.
Spousta lidí si řekne - co je to za pako, že vede od 20ti let takhle šíleně nudný život. Jednak si nemyslím, že jsem ojedinělý úkaz, protože se spokojím s málem (ke splnění mého životního cíle mi chybí už jen - alespoň ještě dvě děti a kdyby snad nějakým nedopatřením začaly časem zbývat nějaké ty peníze, tak si na stará kolena pořídit nějakého choppera (motorku) a pomalu se s manželkou projíždět po krajině). Být zdravý se mi už nesplní a tohle by mohlo při troše štěstí být reálné.
 Jíťa 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(25.6.2008 13:08:05)
Proč nudný život?
Nás s manželem tenhle způsob života baví. Sice hodně volného času trávíme prací kolem baráku, ale v žádném případě ne všechen. Máme ještě spoustu času na cokoliv jiného.
Na dovolený taky moc nejezdíme, poznávací si nemůžeme dovolit a děti to nebaví, nás zase nebaví celou dovolenou proležet na pláži - takže nám kombinace chvíli práce, chvíli povalování u bazénu docela vyhovuje. Poslední dovolenou jsme měli od neděle, ve středu jsme už byli jak na trní a ve čtvrtek ráno jsme jeli domů, přestože se počasí vydařilo, od té doby jsme nikde na dýl jak 2 dny nebyli.
 Jíťa 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(25.6.2008 13:20:09)
JO a sny si plníme postupně. Ten bazén s pergolou a krbem byl jeden z nich, tak jsme si to dopřáli a rovnou si pořídili od Mountfieldu ten plechový oválný 3.70x7.30, co se dá zapustit do země, celkové náklady na pořízení vč. výkopových prací vyšly na necelých 60 tis. To ostatní se dodělalo postupně za pochodu, jak se něco ušetřilo.

Ten čopr. to je taky krásný sen, snad se vám jednou splní.
 Teraza Horáková 


Re: Rodinný rozpočet autora 

(25.6.2008 14:06:27)
Tatchude, podobně nudně žiju..... a velmi mi to vyhovuje. Zvěřinec máme taky a bazén na zahradě a děti jsou nejspokojenější tady. Nám se s tátou prostě nikam nechce (hlavně k moři ne), takže dovču trávíme po Čechách, když nebouráme chalupu, což se zase děje, tak tam. Moře potřebuje babička a ségra, tak berou kluky, pokud jedou.

Jednou za rok si vyrazíme napravit těla do lázní. Jinak nás cestování moc neláká. Občas nějaký muzikál, divadlo, večeře někde externě. Ale jsme prostě spokojení doma.

Možná to vyplývá i z toho, že nějak nikam nemusíme, protože celé široké příbuzenstvo i kamarádi bydlí po panelácích, tudíž se všechno schází tady u grilu na zahradě.

Není to o penězích, jsme prostě domácí. Možná o věku...... nám je o dost víc než Tobě.
 Dassy 


Re: Rodinný rozpočet autora 

(28.6.2008 14:43:57)
nevim ale me proste prijde ze tobe se na vesnici vylozene nelibi nevim jestli pochazis z mesta a na vesnici se prizenil ale podle toho co pises usuzuju. Za prve nevim kdo ti rekl ze mit prasata nebo slepice neni vyhodne (my je nemame, ale za to v okolnich vesnicich zije spousta ochotnych lidi, kteri je pestuji a my je mame od jedne pani zadarmo potazmo za zbytky jidla jinak i kdyby si mel vlastni slepice tak ver ze kdyz si pujdes koupit biovajicka tak te ty slepice prijdou dost levneji. Prase taky uz nepestujeme protoze stavime novy barak tak neni cas ale zase neni problemje spousty duveryhodnych lidi kteri vykrmuji prasa na prodej na zabijacku tak si ho jen koupis a porad mas dobry maso, a vis cim je to krmeny. Pak nemyslim si ze mrazak zere tolik elektriky aby sis to nemohl dovolit (nas je 5) a staci nam jeden mrazak tak nevim co tam pises o dvou . A nakonec jak si psal ze budes muset manzelce koupit auto protoze j konci materska a ona musi do prace a ze se ty naklady tak tak oplati protoze co projede benzinu tak stezi vydela tak ti dam jednoduchou radu at zustane doma. Nebo se rovnou prestehujte do mesta kdyz ty stejne kvuli svemu zdravi nemuzes nic delat
 Jíťa 
  • 

k chovu prasat 

(29.6.2008 23:02:49)
Pokud krmíš prase zbytkama a máš dobrý zdroj, tak se ti určitě vyplatí. Ovšem sehnat dobrý zdroj, je dneska už dost obtížné, protože zbytky z jídelen se musí likvidovat v souladu s předpisy a v žádném případě se nesmí poskytovat dalším osobám.

Pokud ho krmíš zbytkama z vlastní kuchyně, tak ho buď týráš hladem, nebo příšerně plýtváš jídlem a takový chov se zcela určitě nevyplatí.
 Hanka, dvě děti 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(30.6.2008 0:00:05)
Zdravím všechny.
Myslím si, že otázky kolem rodinného rozpočtu jsou hlavně o prioritách každé rodiny. Opravdu obdivuji všechny, kteří umí vystačit s málem.
Neumím si ale ani při nejlepší vůli představit jak se dá vystačit s 2500 kč. na jídlo ( pro dva dospělé a hlavně dítě )na měsíc.
Nemyslím to ,,ironicky´´,ale ráda bych věděla jak z téhle částky koupit potraviny, které by alespoň trochu splňovaly představy o zdravém stravování. ( především kvůli dítěti, které se vyvijí a správná výživa je tedy důležitá )Jak koupit na každý den nějaký mléčný výrobek,( sýry asi ani na vesnici běžně lidé nevyrábí ) ovoce ( myslím bánány, pomeranče, broskve atd. )jak nakoupit ryby, které by neměly v jídelníčku chybět ( pár kaprů do roka asi nebude dostačující)nebo jak nakoupit i nejlevnější rýži a jiné luštěniny atd.
Ikdyž se moc snažím, ( a nepřemýšlím nad biopotravinami )umím si představit na měsíc částku někde kolem 7000 kč.( abych měla alespoň trochu pocit, že dávám dětem to nejnutnější, co potřebují pro zdravý růst )
Nechci se opravdu nikoho dotknout, ale nyslím si, že z téhle častky se opravdu nedají nakoupit vhodné potraviny. ( na celý měsíc) Také si myslím, že dospělý se může uskromňit, ale u dítěte je strava hodně důležitá a netroufla bych si to podceňovat. Zdravé dítě je totiž to nejcennější co máme.
Přeji hezký večer Hana.
 Laduš,Maruš 


Re: Rodinný rozpočet autora 

(30.6.2008 14:00:55)
Před několika lety, po škole, jsme měli taky dost málo peněz a vyjít jsme museli. Když někomu řeknu, že jsme kupovali sezónní zeleninu, žádné džusy, sušenky, čokolády a drahé potraviny, tak na nás kouká divně. A žili jsme. V pohodě.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(30.6.2008 16:03:17)
Biopotraviny jdo mimo nás - na zahradě nám něco málo vyroste, ale zatím (i vzhledem k cenám) se nebiopotravin neděsíme a s klidným svědomím je používáme. Králíkárna je poměrně stále plná, zelí nakládáme sami (dá se špičkově nakrouhané pořídit na podzim za směšné peníze přímo od pěstitelů), vajec je taky dost, vepřový já moc nemusím, výkrmny kuřat všude kolem nás (oproti obchodům za solidní peníze odběr živých kuřat). Ovoce , zelenina naroste "sama", limonády a balené vody nekupujeme vůbec - z domácí ůpravny vody už dnes teče voda, která je možná kvalitnější než balená. Nejsme "salámoví" ani na uzeniny. Nevyžaduji chleba mazaný drahým máslem - stejně tak mi chutná i laciný margarín. Žijeme v rybníkářském kraji - takže o ryby, nejen kapry nouze není. A hlavně - domácí strava od profesionální kuchařky, která dokáže z ničeho udělat mnoho, je nezanedbatelný přínos. Drtivou většinu utracených peněz potom opravdu spolykají mléčné výrobky, následované masem a pečivem.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(30.6.2008 16:04:51)
Ten hlavní článek jsem psal já, a na ves jsem se přestěhoval z malého města ve svých dvaceti letech z vlastního rozhodnutí v době, kdy jsem byl ještě relativně zdravý. Neodešel bych odtud nikam ani náhodou. Králíci a slepice se celkem lacino ukrmit dají - ale jak jsem už psal, kuchyňské zbytky po nás prakticky nejsou žádné - slepice by chcíply hlady, takže kupovat zrní, brambory na žmolky a staré pečivo je v našem případě nutnost (a mladé nosnice se samosebou zadarmo taky nerozdávají). Nevím z čeho jste vy dříve krmili prasata, ale dnes nám nikdo zbytky z kuchyní bez vystavení dokladu o likvidaci nedá (takže opět nákup brambor obilí na šrot a zezačátku děsně drahý granule s hormony na kterých jsou podsvinčata zakrmeny). Prasata a slepice se navíc nepěstují, ale chovají a konkrétně prasata se musí krmit denně a taky jim i kydat. Pokud jsme dřív zabili 120kg prase, tak nevím jak jste to dokázali Vy, ale nám se do jednoho mrazáku k letnímu ovoci, zelenině, králíkům , rybám, drůbeži a mnoha dalším drobnostem zkrátka nevešlo (takže musel být ještě jeden) - dnes si raději zajedu občas přímo na jatka (kde jsou ceny trochu jiné než v obchodech) a mám jen tolik co potřebuji a navíc čerstvý a ne půl roku starý maso z mrazáku. My osobně máme spočítaný, že nám se prase zkrátka nevyplatí (navíc já osobně raději drůbež a hovězí).
O tom že by manželka v budoucnu projezdila do práce minimálně tolik co vydělá, nepadlo ani slovo - pouze to, že jízdné autobusem vyjde dráž než benzin a nejezdí ani trochu v souladu s její pracovní dobou a z toho plyne nutné zlo - pořídit auto.
Příště to chce číst trochu pozorněji a nedělat okamžitě ukvapené závěry - např. to že má člověk páteř ve stavu neslučitelném s každodenní manuální prací v zaměstnání, ještě neznamená, že nemůže nic dělat - jen si musí umět včas říct, kdy je toho dost a přibrzdit. Nemusí se kvůli tomu člověk válet na gauči a naříkat, ale taky si nehrát na machra a skončit kvůli vetší výplatě ve třiceti na vozíku.
Tenhle článek měl původně vyvrátit mylné představy měšťáků a maloměšťáků o rajském životě na vsi, ale zároveň ukázat, že spoustě lidem to přeze všechny potíže vyhovuje a za městský by ho nevyměnili. Někteří to ale stejně očividně odmítají přijmout a rozdíly vidět nechtějí co?! Nezkoušejte mne přesvědčovat o tom, jak se žije na většině starých vesnických stavení, protože tu už skoro deset let žiju - to spíš z vašeho popisu o Vašem "pěstování" zvířat to vypadá, jako by to byl jen výmysl a moc praxe v tom nemáte.
 Jíťa 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(30.6.2008 20:33:22)
100% souhlas.

Většina lidí (měšťáků) si myslí, že se na venkově stále žije jak před r. 89. Pamatují si jak babičky, tetičky a jiní příbuzní si vozili domů zbytky z jídelen a vpohodě si vykrmili prase (někdy nejedno) a mají dojem, že to tak funguje stále.

Nevím, jak přesně je to se zbytky z jídelen, ale tuším, že to nebude jen tak. Zato dobře vím, jak je to třebas s odběrem masa z nutky - to jsme chtěli brát pro psy.
1. musíte mít speciální povolení z veterinární správy s kulatým razítkem.
2. povolení obsahuje, přesné podmínky za jakých můžete maso pro psy odebírat (především musíte mít chladicí vůz a mražák jen na maso pro psy, vést přesnou evidenci odběru masa a jeho spotřeby a spoustu dalších pitomostí)
3. několikrát do roka vám vlezou do baráku a zkontrolují si, jak ty podmínky plníte.
To povolení jsme dostali celkem bez problémů, ale když jsme si přečetli ty podmínky, tak jsme nikdy žádný maso neodebrali a to povolení zase zrušili.

Předpokládám, že odebírat zbytky z jídelny je takřka nemožné (mimochodem ani zemědělská družstva neskrmují zbytky ze svých jídelen).
 Dassy 


Re: Rodinný rozpočet autora 

(30.6.2008 22:49:42)
za 1.nevim cim jsme krmili slepice , to obstaraval otec, ale jen vim ze ted co jsem se vdala moje tchyne ma nekolik slepic a v pohodne je zbytkama uzivi. A to podotykam ze jidlo se zbytecne nevyhazuje. Ja jsem narozdil od Vas mily pane na vesnici vyrustala tak vim jak to tam chodi , takze vim ze sehnat zbytky jidla v misti hospode neni az zas takovej problem, ikdyz to muze byt "zakazane" ale jim je v podstate jedno jestli ty zbytky jidla vyhodi nebo daji Vam na vykrm. A pak vsechno se neda prepocitavat na penize. Ja jsem mela jenom po precteni clanku a po precteni nekterych vasich odpovedi pocit , ze spis hledate vymluvy na to proc nemate slepice nebo jina domaci zvirata. a proc nepestujete zeleninu. A pak nechci se tady dohadovat o slovickareni jestli se slepice chovaji nebo pestuju nebo jestli cestina umoznuje oba vyrazy.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(2.7.2008 10:04:26)
Já se nenarodil na vsi ale malém mětě a žil jsem dvacet let víceméně na jeho okraji, takže se dá říct, že na vesnici. Měli jsme tam ovce, prasata, králíky , slepice, kachny a krůty - to vše se poměrně lacino dalo za komančů uživit, všude se dalo sehnat snadno něco na krmení. Dnes je to jiné - v potravinářství jsem ještě nedávno dělal a manželka je stále kuchařka a sehnat zbytky (pokud nejsme firma nas likvidaci odpadů) je od restaurací defakto nemožné. Proto už se stav zvířat z ekonomických důvodů zredukoval na králíky a slepice (jejich chov vyjde relativně lacino a na práci celkem nenáročně). Chov prasat mne už pár let nezajímá, protože nám stačí vepřový jednou za čas - králíci, kuřata, ryby a kachny mi to nahradí mnohem chutněji a moje oblíbená roštěná, guláš, ptáčky, svíčková apod se z vepřovýho dost dobře udělat nedají (navíc k hovězímu máme slušný přístup).
Když mi potom tetka z města přiveze jednou týdně igelitku tvrdého pečiva a dostane plato vajec, tak si myslí jak se nemáme krásně, ale je to jen z důvodu, že je mi trapný jí říkat aby se vzpamatovala, protože jen z igelitky starých rohlíků slepice dvacet vajec "nevyrobí". Pokud by to nebyla příbuzná, tak bych ji za takovýhle "kšeft" i s igelitkou už dávno vyhodil.
 Dassy 


Re: Rodinný rozpočet autora 

(30.6.2008 22:54:59)
jeste jsem zapomnela ze pokud ma pan autor rozmlsany jazycek a nechutna mu veprove maso tak to je jina vec, protoze kdyz clovek trpi nouzi tak sni vsechno a rozhodne je lepsi veprove maso z vlastniho chovu, kdyz vim cim to prase krmim nez koupene hovezi z kravy, ktera je vykrmovana praskama.
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(2.7.2008 11:51:14)
Já a rozmlsaný jazýček - jako vtip výborný. osobně zastávám názor Správný prase všechno spase (sebekriticky klidně uznávám, že to prase jsem já) - osobně mi nevadí maso "vyhnaný práškama" (když dobře vím čím je nutné zpočátku krmit podsvinčata, brojleří krůty i kuřata a spoustu jiných potravin). Nepatřím mezi Biospotřebitele a nekupuji tyto výrobky - jednak je mi celkem fuk, jak tu mrkev pěstovali, nebo jak ta kráva vyrostla a za druhý na to zkrátka nemám - ale zatím mi na zádech kvůli chemii třetí ruka nevyrostla, ani jsem se po kuřeti ještě neosypal, tak to neřeším. Kvůli zdravotnímu stavu chodím 2x ročně na různě zaměřené odběry krve a prohlídky a manželka, která se stravuje stejně jako já, je pravidelný dárce krve a podle těchto kontrol jsme zdraví jak řípy. Takže Bio mne prozatím nechává naprosto chladným.
Jenom polotovary, konzervy a uzeniny se u nás doma moc nevyskytují. Manželka hodně vaří a peče - jednak ji to hodně baví a navíc je v tom skvělá - prakticky už ani nevím (a nevadí mi to) jak chutná hamburger, chipsy a podobný "nutnosti" moderních lidí. Pokud k nám přijedou známí na návštěvu okamžitě se sápou po domácích zelňácích (pozn. zelné placky - všude tomu říkají jinak) a arašídy, soletky a podobné věci zůstavájí vždy bez povšimnutí. Sušenky, bonbony a podobný laskominy nekupujeme vůbec - vždy to někdo přiveze, a stejně to u nás bez povšimnutí leží tak dlouho, dokud to jiná dětská návštěva nespotřebuje (náš prcek to nemusí - raději má (zatím) ovoce, který roste zadarmo na zahradě).
 Majda 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(30.6.2008 23:36:22)
Díky za vyvolání zajímavé diskuse. Jen vaši manželku podezírám, že před vámi tají skutečné náklady na nákup potravin :o)

A doporučuji nereagovat na přezdívku Dassy, bylo by to házení perel...
 Dassy 


Re: Rodinný rozpočet autora 

(1.7.2008 10:26:54)
miv milacku toto je diskuze a to znamena diskutovat vymenovat si nazory a diky bohu ze na tomto svete je tolik nazoru co lidi. Jinak by to byla nuda. ~j~
 Tatchud 29 let, syn 2roky+3měsíce 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(2.7.2008 11:19:39)
Podezírání není na místě - k utajování výdajů nemá důvod (ještě před rokem jsem nakupoval výhradně já - služební vozidlo a práce ve městě byly k tomuto ideální) a navíc veškeré tyto platby jdou stále pouze z mých peněz a pokud se platí kartou tak jsem u nákupu já a pokud hotovostně, tak peníze jdou den předem taky z mé peněženky.
A nereagovat na jiný názor? To by byla škoda - pokud bych si nebyl jistý tím, co jsem napsal ve všech předešlých příspěvcích, tak bych asi raději nereagoval, ale já mám vše prakticky ověřené vlastní zkušeností - nepíšu o jiných a jak by, kdyby a co by bylo, kdyby bylo. Psal jsem o tom, jak to je konkrétně v naší domácnosti, a že to už pár let bez problémů funguje, přestože je to pro spoustu lidí nepochopitelné. Ale já spoustě věcem taky nerozumím a nechápu je, a přesto to těm věcem nevadí a fungují i bez toho, že jim nerozumím. Taky si neumím představit jak mohl někdo v Egyptě postavit pyramidy. A stojí tam? Stojí! I bez mých názorů na jejich stavbu.
 Jones 
  • 

Re: Rodinný rozpočet autora 

(28.7.2008 14:06:21)
Tady pridavam pro porovnani nas rozpocet. Jsme 3, prckovi jsou 3. Byt 3+1 u Prahy,
prace v Praze.

16500 bydleni (hypo+zalohy)
2500 PHM (doprava)
3000 pojisteni+sporeni
6000 jidlo+drogerie
2300 skolka
3000 ostatni (oblec, darky, mobil)
----
33300

Uprimne, zavidim. Prakticky od doby, kdy jsem se odstehoval od rodicu netouzim po necem jinem, nez po zivote v baracku. Pred pul rokem jsem koupil byt u Berouna za 1,8 3+1 (1,5 hypo). Mame dohromady celkem pekny plat, ale proste jdu si za svym snem a snazime se setrit co se da na nakup pozemku u prahy, s tim, ze pak byt prodame, doplatime hypo atd. Myslim, ze dneska je to v Praze celkem bezny rozpocet. Ale vzit si hypoteku na pozemek a baracek u prahy, abychom mohli dojizdet,
to je nerealne :(. Pritom prijem 40 cisteho neni zrovna malo.
A hypo by nam na baracek nedali. Koupit pozemek a platit najem,
nez nasetrime na baracek, to je taky hloupost.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.