| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Maminko, dotýkej se mne

 Celkem 246 názorů.
 Dadulka,02/06,06/07 


:)) 

(26.5.2008 9:57:18)
Krásný článek na začátek nového dne a týdne:))
 10.5Libik12 


Re: :)) 

(26.5.2008 11:09:53)
Já tedy znám na vlastní kůži palčivost kritiky při publikační činnosti, ovšem toto je strašidelný článek.
Nejsem proti vyjadřování emocí a proti velkým slovům, proti upozorňování na skutečné hodnoty, ale takováto rádoby srdceryvná kvílivost mě ničí.

Jdu si vzít pár klacíků a hrát si k potůčku, nic jiného mi po jeho přečtení dneska nezbývá.

Zuzko, promiň, těhotné a další hormonálně nestabilní jsi pohladila a ničemu neuškodila, možná je to hezké čtení, jenom já... prostě nemohu.
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: :)) 

(26.5.2008 11:23:47)
Srdceryvné??
Pro mě je to moc dobrý článek. Je v tom všechno, o co se sama snažím. Děkuji za něj.
Mmch klacíky u potůčku jsou opravdu skvělá zábava. Vy jste to ještě s dětmi nezkusili?
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: :)) 

(26.5.2008 12:00:58)
Souhlas s Libikem, chtěla jsem v podobném duchu reagovat už předtím, jen jsem nevěděla jak - a nechtěla jsem, aby to vyznělo rýpavě. Takže se podepisuju pod výše uvedené, protože realita je aspoň pro mě, někde úplně jinde ;)
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Hmm... 

(26.5.2008 12:11:35)
Nevím proč, ale podobným přeslazeným záležitostem se u nás doma říká "MOČOPUDNÉ". Tak tedy tento článek je pro mě poněkud močopudný.
 ALianan 


Re: Hmm... 

(26.5.2008 12:18:31)
Článek je silně močopudny, zajímalo by mě, jestli je autorka tahle přeslazená a afektovaná i v životě.
 kambala 


Re: Hmm... 

(26.5.2008 23:24:48)
Souhlas, dámy, souhlasR^
 Vercza 


Re: Hmm... 

(27.5.2008 0:27:31)
Děkuju, že to někdo napsal za mě. ;) To už je fakt moc... :-©
 Encarna 


Re: :)) 

(26.5.2008 12:17:59)
R^R^R^
 Encarna 


Re: :)) 

(26.5.2008 12:19:34)
Teda chtěla jsem napsat Libiku R^R^R^
 katka+katka 
  • 

Re: :)) 

(26.5.2008 12:18:32)
souhlas
 YLLERA 


Re: :)) 

(26.5.2008 13:12:09)
Libik,naprostý souhlas!R^
 Mediana 


Re: :)) 

(26.5.2008 13:23:26)
Úplně nejstrašlivější je kombinace nadčasové poetické linky (ehm, snahy o...) a lekce proti zlořádu materialismu. Zpočátku jsem byla ochotná omlouvat text tím, že se pokouší o jakýsi žánr "modlitba k matce" nebo něco podobného. Byť kříží Skácela a poezii k MDŽ... Ale, jakmile tam autorka práskla ty komerční výrobky, fuj, a pohyblivé obrázky, fuj, fuj, fuj - trapas je definitivně hotov.
PS: Postrádám prosbu o látkové pleny a individuální očkovací kalendář...
 Líza 


Re: :)) 

(26.5.2008 13:43:47)
Libik, co se to stalo? Nezbývá mi... než přiznat, že v tomto s tebou naprosto souhlasím. Můžu si vzít klacík a jít si rejpat do potoka s tebou?
 10.5Libik12 


Re: :)) 

(26.5.2008 15:41:31)
Dobr, sejdeme se u potoka;);)
 Zufi. 


Re: :)) 

(26.5.2008 18:07:56)
Jdu s vámi k potoku:-D, klacíky s sebou...
 Olina 
  • 

Re: :)) 

(26.5.2008 18:37:58)
Klacíky! Klacíky! Hlavně žádné výlety!
 FELIKA 


Re: :)) 

(30.5.2008 6:51:52)
Je to trochu emotivnější, ale možná jen proto, že se autorka snažila vcítit do vnímání novorozence, ten opravdu přemýšlí více srdíčkem. Je třeba se při děťátku snížit ze své lidské pýchy a uvědomit si, že jsme biologicky primáti a ti nedávají mláďata z ruky velmi dlouho a komunikace dotykem je tam velmi důležitá. A když je z ruky dávají, tak tato trpí a mají pak problémy, jsou neurotická, stresovaná, frustrovaná atd. Znám případ vážné fóbie, kterou dítě dostalo po té, co ve 3 letech bylo ponecháno v samostatné ložnici. Ještě v 8 letech dítě může přijít a chtít se k vám přitisknout a musíte to brát jako přirozenou, potřebnou věc. Jen se musíme snažit, abychom byli psychicky v pořádku, optimističtí, plní duševního a duchovního světla, aby z nás dítě cestami, které ani věda ještě nezná, při tom těsném kontaktu nenatáhlo něco nepěkného nebo dokonce tendenci k psychickému onemocnění. Jste úzkostné? Tloustnete z depresí? Jste svárlivé? Přiznejte si to a léčte to, nejen tělo, ale i psychiku a duši, nebo to přenesete i na dítě.
 Heidi 


Re: :)) 

(26.5.2008 20:46:25)
Jodie, díky za hezký článek. Nevím zda to jsou tvoje myšlenky nebo jsi to z něčeho použila, pokud tvoje, tak smekám a jsem ráda, že ještě tu takoví lidičky existují, kteří se nebojí dát najevo své emoce a to co zrovna cítí i za tu cenu že ho někteří odsoudí. Jak jsem četla tvůj článek přesně jsem si říkala á už vidím ty ironické poznámky některých lidí. A nespletla jsem se. Buď ráda, že nepodporuješ dobrovolné dárce orgánů a další "hrdiny" kteří to co dělají dělají proto že "v tom umí chodit" a zůstaň taková jaká jsi.
 Naďa,děti 12 a 14 
  • 

Re: :)) 

(28.5.2008 7:07:31)
Opravdu krásný článek.Každá maminka by si ho měla přečíst;)
 Jarka , 3 děti 
  • 

Re: :)) 

(28.5.2008 13:59:22)
Bohužel článek jsem nemohla dočíst,jelikož je tak přeslazený až mi naběhla husina.
PS:potěšil by mě kdyby byl v tomto duchu pouze pár řádek dlouhý.
 Fiall+3 


:-) 

(26.5.2008 10:09:34)
Děkuji, po dnešní noci jsem něco tak milého potřebovala.
 Tera+4  
  • 

Zuzko,  

(26.5.2008 10:12:41)
moc krásné ranní pohlazení! A pravdivé, díky :-).
 Ilca a kluci 6/06 


Re: Zuzko,  

(26.5.2008 10:16:57)
Zuzko,
děkuju, já se tak snažím........
 Kyti a 3 poupátka 


Re: Zuzko,  

(26.5.2008 10:18:47)
Asi se mnou cloumají tehotenské hormony, ale normálně tady po přečtení tohohle článečku slzím! :-)
 Maci1 


Re: Zuzko,  

(26.5.2008 12:08:23)
Kyti, já taky :-D. Nicméně mozek souhlasí s Libíkem ~k~...
 Gabe 
  • 

...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 10:25:31)
...tak nevim, jestli tenhle clanek mam brat vazne...je v nem az moc hezkych a nerealistickych poznamek. Prijde mi jak z jineho sveta... nebo od nekoho, kdo je hodne verici..
 mellie 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 10:37:49)
Z jiného světa nebo z jiné doby :) Taky mi to tak přišlo. Spousta věcí je tam super, to bez debat, ale myslím si, že kdybych takhle důsledně vychovávala své dítě, bez televize a jen s kamínky a potůčky, tak nejpozději na základce mně začne nenávidět za to, že nežijeme jako ostatní a že je ve třídě ze exota. Zrovna včera na tohle téma byl večer na jedničce film, o mámě, která žila v hájence na samotě a tam vychovávala svého syna. Na konci příběhu se syn radši odstěhoval k tátovi (byli rozvedení), který sice chodí do hospody, ale koupe se doma ve vaně a nenosí ovčí svetry. A máma tu hájenku zapálila.
 zuni 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 12:09:26)
Tak co se týče televize tak nám je rodiče docela cenzurovali. Na základce jsem to nesnášela, na střední jsem na tv nekoukala. Dneska mě baví jen opravdu hodnotné pořady (= dokumenty na jedničce :-D ) nebo filmy. To, co nám rodiče zakazovali, jsem většinou už viděla a fakt se jim nedivím. Slunce seno, Homolkovi a další (co považuje manžel za součást základního vzdělání) jsou pro mě dost trapné blivajzy.....
 10.5Libik12 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 20:40:07)
tak předně, hodnotné dokumenty dává dvojka nikoliv jednička čt a potom zařadit Jaroslava Papouška mezi blivajzní režizéry je hodně odvážné. Můžeš, prosím, svůj vhled filmového kritika trochu rozvést, zajímá mě nový pohled na novou vlnu.

Jednička (a dvojka též) Homolkových je mimořádný kousek naší kinematografie.
 Táňa 
  • 

Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(1.6.2008 9:19:55)
Souhlasím s tebou Libiku
 Magda & 2 
  • 

Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 12:25:20)
Zrovna jsem premyslela o tom, o cem pises, i kdyz jsem vcerejsi film videla jenom z casti. Mam kamaradku, se kterou si vyborne rozumim pokud se bavime jenom my dve jako dospele bytosti, ale kdyz jsou s nama deti, tak se nestacim divit. Sveho 1,5 rocniho syna vychovava sama a dava mu naprostou volnost, vseobjimajici lasku a zaroven se ho snazi ze vsech sil chranit proti "komerci a zkazenosti sveta". Takze jeji synek lita a mlati kolem sebe, vrha se na moje deti, srazi je k zemi a ona nerekne ani slovo - pry si tak krasne hraji! Nemaji televizi, detske knizky, jenom par drevenych hracek. Kdyz byli u nas na navsteve, tak byl jeji syn uplne "vyrizenej" z postavicky Krtka, auticek, proste ze vseho, vrhnul se na to a zacal to k udesu meho 3 leteho syna nicit a trhat....Musim priznat, ze to byla docela hororova navsteva, musela jsem malemu chlapeckovi vysvetlit nektere zakladni pravidla chovani, bylo mi to velmi trapny pred jeho maminkou, protoze ona tradicne na jeho chovani nerikala nic, ani nezasahla. Na druhou stranu muj syn ma "tetu" velmi rad, ale uz nema rad jejiho syna. Je to docela slozita situace. Prijde mi to skoda, ze ackoliv jako dospele bytosti mame k sobe blizko, tak jako matky mame dost odlisne zpusoby vychovy, ktere na sebe narazeji. Ale zpatky ke clanku. Sveho syna bych o kulturni tradici ceskych vecernicku nechtela ochudit, navic si myslim, ze detske pohadky maji i poznavaci a vychovny aspekt...Takze TV jednou tydne, a i to je moc? S tim s autorkou clanku rozhodne nemuzu souhlasit....
 10.5Libik12 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 12:48:25)
Magdo, mluvíš-li o batoleti (18 m) fatálně poškozeném absencí televizních Večerníčků a tím, že mu matka nevysvětluje pravidla slušného chování, je to trochu legrace, ne?

Mmch, co jsi tomu bobkovi vysvětlila?.

 Magda & 2 
  • 

Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 13:35:30)
Ne, spis jsem mluvila o jeho mamince, ktera vyznava "alternativni zivotni styl" a s tim souvisi i fakt, ze Krtek je podle ni komerce a televize vazne poskozuje vkus a fantazii deti (ani namitka vseho s mirou u ni nema sanci na uspech...). Tohle by mi ani tolik nevadilo, kazdy vyznava jine hodnoty...Co mi ale vadi, je prave ta vseobjimajici laska a totalni volnost, ktere svemu diteti poskytuje, aniz by mu vymezila jakekoliv (i ty sebemensi) hranice. I kdyz dite ve veku 18mesicu jeste "nema rozum", tak je (dle meho nazoru) spravny, ze kdyz se vrha na druhe dite, ceni na nej zuby, kouse ho, strhava ho na zem a pri tom na nej agresivne rve...atd, aby ho jeho VLASTNI maminka usmernila. Musela jsem to udelat ja (a to mi prave prislo trapny), zklidnit ho, ukazat, ze s hrackama se nehazi, ale chovaji se, hladi se, kamarad se nestrhava na zem, ale muze ho treba drzet za ruku...atd. Ja teda nevim, ale tohle je podle me uplne zakladni minimum, jak vychovavat dite uz od utleho veku.... Nebo kdy myslis, ze je vhodne s tim zacit?
 10.5Libik12 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 15:52:49)
Já nevím, mé děti(23 let, 20 let, 2,5 roku) mi vždycky připadaly velice roztomilé a úžasné, když se na něco vrhaly:)

Mně se zdá, že nepopiuješ batole, ale vlkodlaka:)

Pokud potřebuji usměrnit své dítě, tak mu v roce a půl odvedu pozornost, v těch 23 letech je to těžsí, ale dělám to víceméně též:)
 Magda & 2 
  • 

Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 17:43:03)
....no bohuzel mne taky jeji chlapec pripada spis jako vlkodlak nez batole...Je to fakt skoda, ze se to takhle komplikuje, protoze ja resim, co s nasimi spolecnymi setkanimi bude dal. Muj syn vyslovene rika po kazdem setkani, ze se mu kluk nelibil. Navic neni prijemny, kdyz pri koupani najdu kousance na nohou, ze pry mu to udelal on. Sveho syna vychovavam tak, aby nikomu neublizoval a on sam se potom stava "obeti" takovyhleho "batoleciho nasili", protoze jeho maminka ho nedokaze usmernit, aby nahodou nejak neposkodila jeho krehkou detskou dusi....Proto nemam rada tyhle idealisticky clanky od zenskych, ktery si stavi vzdusny zamky na tisic zapadu...
 olsche 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 19:47:59)
Chápu tě, také mám takové známé, moje děti se těch jejich bojí, jejich společnost nevyhledávám, i když si z jejich mamkou docela rozumím. Její děti nemají žádné hranice, schválně kopou do hraček, mladší syn ve svých dvou letech vzal mobil svojí mamkinky a bez rozmýšlení šel rovnou na záchod a hodil ho tam.....no svému dítěti bych za to vynadala,na mobil se nesahá a do záchodu se nic, kromě hovínek :), nehází. Jemu to prošlo bez komentáře. Takže společné kafe nebo společný výlet? Také bez komentáře.
 Magda77 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(27.5.2008 12:19:56)
magdo, taky mám podobnou kamarádku - naštěstí se to časem lepšilo, teď jsou holkám 3 roky, a docela si spolu i hrají. taky mi to bylo blbý naplno kamarádce říct - hele, tvoje dítě se chová strašně, mojí ubližuje, ničí nám věci, dělej s tím něco! tak jsem vždycky tomu dítěti říkala, když něco provádělo, "nedělej to a to klárce, když se nebudete k sobě hezky chovat (schválně množné číslo), tak se nebudeme moci navštěvovat". nebo "klárce se to nelíbí, bolí jí to, jestli to budeš dělat, nebude si s tebou chtít hrát". vždycky ale tak, aby to hlavně slyšela kamarádka. naštěstí jí to došlo, a začala se starat o to, co její dcera dělá, a řešit to, i když to není tak pohodlné, jako jen sedět a předstírat, že vše je ok. myslím, že tady jde vždy o pohodlnost, maminkám "vlkodlaků" se nic neděje, nemusí nic řešit - ať si to hlídají ti druzí, že... a je pravda, že jsem pak už řekla něco přímo i kamarádce, přece nenechám ubližovat svýmu dítěti.

jinak k článku - četla jsem kdysi něco podobného pro majitele pejsků (nebo domácích zvířátek?). tam mi to sedlo, ale tohle je moc:)
 Táňa dvě děti 
  • 

Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(1.6.2008 9:30:39)
Přesně vím o čem mluvíš ,taky mám takovou známou a jak říkáš -tak i můj syn se bojí toho jejího(můj má pět a její tři roky) přesto má můj kluk s toho jejího lufta.
 Bumbi&05,08,10 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 20:14:46)
Magdo,
jestliže je matka praktikuje výchovu bezhraniční, neznamená to, že její výchova je liberální. Liberální neznamená BEZ HRANIC.

 Líza 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 20:21:18)
Bumbi, ale ano, jde o extrémní případ liberální výchovy. Liberální sice neznamená totéž co bez hranic, ale pokud vezmeš jako tři základní typy výchovy výchovu autoritativní, demokratickou a liberální, pak ta bez hranic patří k přemrštěným formám té liberální.
 monika-h 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(27.5.2008 7:41:44)
Souhlasím s tebou ,vychovává z něj naprostého spratka.~j~
 Simeona a 3 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 21:17:56)
Souhlas R^R^R^ Taky jsem se ze srdce zasmála :-D
 Mili+5 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 11:44:44)
:-DJá jsem to, čemu říkáte hodně věřící a přesto na mě působí ten článek stejně.Možná pro někoho ideální stav, ale realitu aspoň já prožívám hodně jinak.
Můj 6 měsíční Tomík včera vůbec nechtěl usnout, zkoušela jsem být trpělivá, zpívala jsem mu, hladila ho a nic, takže jsem si ho nakonec vzala do šátku pro tu blízkost, teplo a tak, nicmémě řev pokračoval a Tomík se vztekle domáhal prostoru, nakonec teda v šátku usnul, ale nebylo to ani blízkostí, ani mateřským teplem, ale mým vehementním poskakováním z nohy na nohu.
Trochu to zlehčuji, já také věřím na máminu náruč, teplo vzájemné blízkosti, jen to vždy nefunguje tak ideálně a snadno, jak to ze článku vyplývá. Nicméně podobné články vždy ve mě nějaké emoce vzbudí a inspirují mě k tomu ji svým dětem dávat.:-)
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 14:34:13)
Souhlasím, všechno je až extrémně ideální, mazat dítě dary přírody, možná by mohla autorka napsat co tím konkrétně myslí,hrát si s kamínky no tak to dítěti stačí tak možná do 3let, dyť by z něj vyrostl samorost bez kontaktu s okolním světem, možná by se neměl tedy mýt mýdlem a čím???To autorka své dítě nemyje? Znám z vyprávění jeden, pro mě, případ, ta daná osoba má miminko a to koupe jednou týdně, prý aby mu nenarušovala kůži, no ta co mi to vyprávěla měla možnost si děťátko pochovat a prý nijak vábně nevonělo(tím nemyslím po krémech apod.), ale dítě i když by mělo vonět miminkovsky, tak ne rozhodně smrdět zvráceným mlékem a týden nemytou prdelkou, i když třeba používá čistící ubrousky, tak ani ty všechno nesmyjí....to jen tak poznámka k článku a voda také nemá takový mycí účinek a určitě znáte tu "vůni" zkaženého mléka, když si mimčo ráno ublinkne, odpolko už je to zralý na koupání. Já tedy nekoupu každý den, ale obden mi to příjde normální, den kdy nekoupem alespoň otírám celé tělíčko ubrousky a mažu tělovým mlékem, syn á sušší kůži po mně.
 Bellana 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 14:41:03)
Dito, tak pro tebe asi budu matka-šmudla. Čtyřměsíční miminko nekoupu (nemá to rádo), jen sprchuji čistou vodou, výjimečně mu namažu zadeček (většinou není třeba) a jinak ho ničím nepatlám (ani těmi ubrousky) a voní nádherně. Prostě miminkovsky.

Článek jako takový nehodnotím, nedokážu se pořád rozhodnout, jak ne mě působí :-)
 Líza 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 14:44:04)
Dito, teď jsi trochu mimo. Po sraženém mléce může být dítě cítit pět minut poté, co si ublinklo, ale pokud má suchou kůži a sklon k atopickému ekzému nebo dokonce ekzém už má, tak koupání co nejméně často je základní doporučení, mýdlo se pak nepoužívá vůbec a děti s koupou buď v čisté vodě nebo v olejové koupeli, pokud ji ovšem snesou. Miminko, které má zadeček a záhyby kůže čištěné hypoalergenními čistícími ubrousky nebo jen navlhčenou žínkou a koupe se jednou týdně, je úplně v pořádku, a rozhodně nesmrdí.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 16:28:03)
Já tedy nevím, beru to podle sebe, já se koupu nebo aspoň sprchuju a když je to hodně našlapaný tak se omeju žínkou, ale každý den, mimčo má sice citlivější kůži, ale jinak si myslím, že je na tom stejně jak my, když je malinký, dejme tomu má míň aktivity, ale zas oproti dospělýmu brečí a i u toho se zpotí a když potom Matýskovi lepí čelo jak byla teď vedra, tak nejsem čuně abych ho neomyla nebo neutřela ubrouskem nebo žínkou, určitě mu to taky není příjemné, vím jak je mně po jednom dni...no tak ta paní asi to mimčo ani nečistí žínčičkou když smrdí.Nemám nic proti koupání jednou týdně pokud je to doplněno i těmi ubrousky nebo žínkou, Matýška nemyju mýdlem jak to možná vyznělo ale dětskou koupelí bübchen, po koupání mažu olejem a mlékem taktéž bübchen, myslím že dětská pokožka by se měla více mazat i než ta naše právě protože je jemnější, i když pokud nekoupete tak často tak asi ne, no každopádně článek na mě nepůsobí nijak pozitivně, je to přehnaný a fakt až do extrému přírodní, trochu jako Mauglí:)
 MSteflova 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 17:57:03)
No mně se právě po téhle koupeli dcera osypala, modrá lahvička tuším s heřmánkem či co to bylo. Nalila jsem to do dávkovače mýdla na záchodě, abych to nemusela vyhodit. Tyhle věci se tváří "baby friendly" ale co toho člověk vyhodí, než mu dojde, že čistá voda úplně stačí :-(
 Bumbi&05,08,10 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(27.5.2008 0:27:50)
hm, tak my našeho Mauglího koupali denně - je červencový, takže se narodil do velkých veder a potil se hodně. Mýdlo nepoznal do skoro 2 let, jen pak na ruce - nebylo potřeba, voda opravdu stačila. Když ne, nastoupil mycí olej, nebo "předmytí" směsí olivového oleje a vody.

Čistící ubrousky jsem nepoužívala, klasickou dětskou kosmetiku taky ne - páchlo mi to, raději jsem čichala vůni dítěte. Dosud - jako tříleťáček - pořád hezky voní (no, co má zuby, to po ránu už není taková slast ;)).

Zadeček jsem omývala vodou při každém přebalování. Minimálně otírala plenou, když se pokadil, tak omyla pod vodovodem. A to už od novorozence a dělám to do dneška - když se vykadí, umyju mu zadeček v umyvadle, přijde mi to lepší, než utírat toaleťákem...
 MSteflova 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 14:44:42)
Dito, jestli má syn suchou kůži, pak mu ty ubrousky moc neprospějí. Já dceru koupu 2x týdně kvůli ekzému a jinak jí otírám žínkou namočenou v obyčejné vodě.
Ubrousky používám jen v terénu, protože už dle jejich vůně soudím, že to nebude pro tak jemnou a citlivou kůži žádné terno.
A je fakt, že dcera nevoní Niveou či dětskou kosmetikou, ale sama sebou a to miluji.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(26.5.2008 15:39:13)
Já myslím, že voda má důkladný mycí účinek, já se třeba mýdlem takřka nemyju a nejen, že od jeho vynechání nemám problémy s kůží, ale ani nesmrdím. Náš chlapec ve svém miminkovském a batolecím věku moc miminkovsky nevoněl, ale ne proto,že jsme ho myli jen čistou vodou, ale proto, že jsme ho důkladně natírali Holtovým krémem, který jako fialinka nevoní.
 Bumbi&05,08,10 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(27.5.2008 0:29:08)
:-) mě holtovka voní :-) voněl tak od miminka můj brácha, tak to mám spojený s dětstvím...
 Nerida 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(27.5.2008 0:19:22)
Jenom me napadlo, jak si predstavujes verici? ;) Ja bych rekla, ze tento clanek s virou nema nic spolecneho, ale uznavam, neprecetla jsem ho az do konce, nemela jsem na to silu ~j~
 Vercza 


Re: ...tak trosku z jineho sveta 

(27.5.2008 0:40:44)
R^R^R^
 monika-h 


Jako raklama z televize 

(26.5.2008 11:00:18)
Bez perly se nenajíme,bez pracího prášku není nejlepší máma na světě,bez lenoru neusnete a pod...trochu divné
 Lilly+Helenka05,Hedvika08 


Mamka 

(26.5.2008 11:03:58)
Všichni svá dítka milujeme, ale ví autorka, co je to "období vzdoru"? Jak staré dítko má? Roční? A kolik, jedno? Na jedno malé hodné dítě má každá máma spooooustu času a lásky. Když ten čas a lásku máte dělit dvěma a více dětem, které třeba nejsou už tak malé a hodné... trošku vás ten idealizmus přejde :-))
 Bumbi&05,08,10 


Re: Mamka 

(26.5.2008 11:06:13)
anebo taky ne....

Je to o postoji k životu.

Jaký si to uděláme, takový to máme.

Autorce děkuji za nádherný povzbuzující článek.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Mamka 

(26.5.2008 11:07:47)
mmch - ten čas na dítě jsem měla i při studiu a práci dohromady. I když budu mít dvě děti a práci, pořád budu mít dost času.

Je to opravdu jen a jen o organizaci a prioritách.

Právě v období vzdoru přístup, který autorka popisuje, funguje zdaleka nejlíp (zejména, pokud je tento přístup přirozeně uplatňován od početí).
 Ilca a kluci 6/06 


Re: Mamka 

(26.5.2008 11:08:58)
Bumbi, naprostý souhlas
 MSteflova 


Re: Mamka 

(26.5.2008 14:33:04)
Souhlas, Bumbi. Právě při tom objevování, zabavování, házení kamínky a krmení kachniček je dcera nejhodnější. Článek beru jako inspiraci - nebo spíše zamyšlení nad tím, kolik věcí plánuji a nedělám a přitom bych mohla. A je fuk, že by sotva mohl kandidovat na Pulitzerovu cenu.
 Samarlu 


Re: Mamka 

(26.5.2008 18:36:35)
A máš k těm prioritám služebnictvo a 2000 na hodinu, co?
Zkouším to s prací a dětmi a je to skoro na pád na hubu. Naštěstí skoro.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Mamka 

(26.5.2008 20:04:10)
Ne. Od počátku jsem na to s mužem, střídáme se v rytmu práce/dítě. Ano, zpočátku to bylo na úkor nás dvou.

Do školy jsem mimino tahala vždy s sebou. Do práce taky.
To šlo do roka, pak už ne.

Takže jsem změnila práci a dělám po nocích a tak 2 hodiny přes den, hodinu ráno a hodinu po obědě, kdy si dítě hraje samo.

Po dvou letech práce jsem schopná si už i zaplatit hlídání na 2x 6 hodin v týdnu.

Ale jezdím nakupovat 1x za 14 dnů, dělám si jídelníček, takže mám jídlo promyšlené dopředu, v kuchyni jeho přípravou netrávím víc, jak 20 minut, hodně za mě vaří pomalý hrnec a peče pekárna. Peru jednu pračku denně a denně jednu složím. Nežehlím (muž si žehlí košile sám). Uklízím denně 4x po 15 minutách, takže je to tu k žití... a další vychytávky, na který jsem si za ty 3 roky přišla...
 firri 
  • 

Re: Mamka 

(27.5.2008 0:35:19)
Taky jsem přemýšlela o práci na noční směně, abychom se mohli s manželem střídat u dcerky. Akorát se mi do mých plánů nedařilo vtěsnat spaní. Můžu se tě zeptat, kdy spíš? A kdo v té době hlídá dítě / děti?
 huhu 
  • 

no nazdar 

(26.5.2008 11:18:05)
zas jeden sladkobolnej clanek. Copak to nejde napsat normalne, dospelym jazykem? Zase si hrajeme na citlivky, ktere by to jinak nepochopily, nez pseudo-detskym jazykem?

jak tu nekdo psal - citlivky a hormonalne nestabilni tehule to jiste oceni :-)
 petra 
  • 

Re: no nazdar 

(26.5.2008 12:46:58)
No asi jsem divná těhule, ale tenhle sladkobol fakt neoceňuju. Je to jak z příručky jak být lepší a ještě lepší máma...
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: no nazdar 

(26.5.2008 12:59:27)
Mě to taky připomnělo takový ten návod pro socialistické ženy a matky z 50. let :"před mužovým příchodem umyjte dětem obličeje a hezky je ustrojte, dejte si stuhu do vlasů a ztište děti......", chodilo to mailem.....
Ostatně ke článku by se mi taky na závěr hodilo obligátní "pošli to svým 10 přátelům,kteří potřebují cítit něhu a lásku".
 . 
  • 

Tak nevím 

(26.5.2008 11:48:53)
jestli jsem dívná já nebo brouče, ale jak já tak on potřebujeme změnu, ruch a zážitky. Doma nebo na procházce v lese /pokud je častá/ se prostě nudíme, zato ze zoo nebo hypermarketu má parádní zážitek a ještě v noci před spaním o tom nadšeně povídá. Televizi i počítač máme rádi i my s manželem, tak proč to malému občas nedovolit? Rozhodně jsem si nevšimla, že by mu to nějak kradlo fantazii /zatím/, naopak, hry na pc pro nejmenší ho krásně rozvíjí a učí nové věci. Nechápu proč je obrázek v knížce pro dítě vhodný a pohybliý obrázek v počítači nikoliv. JO, a než s ním zbytečně patlat domácí jídlo a trávit půldne v kuchyni, to si raděj dáme mňamku z polotovaru a vyrazíme ven. :-)) Jsem jediná, kdo to má takhle?
 katka+katka 
  • 

Re: Tak nevím 

(26.5.2008 12:13:27)
Ne, nejsi. Podle mě všeho s rozumem - občas jdeme do zoo, občas do kina, občas na procházku. Občas si hrajeme s manželem s Katkou dohromady, občas si hraje sama, občas čučí na telku nebo do počítače. Jinak jsou i skvělé počítačové hry pro děti, které rozvíjí jejich znalosti (nejvíc se mi líbí hra, kde je vlastně procházka v zoo a dítě se vždy dozví o nějakém živočichovi a pak odpovídá na otázky, aby mohlo jít dál - bohužel má jí v notebooku manžel, takže nevím, jak se jmenuje). Jinak jsme s Katkou nikdy v posteli nespali a nechávali vyřvat, i když moc často neplakala - možná proto, že věděla, že když jí dáváme do postýlky má spát. Do nákupního centra jsme vždy jezdili - koneckonců někde nakoupit musíme a Katka nám s tím ráda pomáhá. Nevaříme - já ani manžel to neumíme tak, aby to nebylo zdravíohrožující. Dítěti jsem nezpívala - v mém podání by to mohlo být považováno za týrání dítěte:-)
 Lea 
  • 

Re: Tak nevím 

(26.5.2008 12:55:07)
Zazitky v HYPERMARKETU???? Proboha...

Clanek se VELMI sladkobolny, ale chodit na zazitky do hypermarketu je zase opacny extrem ne?
 severanka 


Re: Tak nevím 

(26.5.2008 12:58:46)
někdy to je v Hypermarketu zážitek, třeba když doma zjistíš že maso je zkažené, chleba je upečený ze 2 těst a není k jídlu a hořčice je plesnivá. Ale článek - to je lahůdka :-© něco jako ta básnička: Maminko ty mě nechceš....
 Medlina (Matýsek, Hanulka) 


Re: Tak nevím 

(26.5.2008 13:11:57)
jak je básnička Maminko, ty mě nechceš? :)

Jinak mě zase zaujalo, že někdo vůbec nevaří....neříkám, že nikdy nešáhnu po polotovaru, ale snažím se jen v krizových nestíhacích momentech nebo totálně lenošných dnech :) ale každý den????

To samé s nezpíváním...taky nejsem Lucka Bílá a myslím, že je to dětem jedno :)
 severanka 


Re: Tak nevím 

(26.5.2008 13:24:38)
Toť ona, ta mě dojímá nejvíce. Ale taky si myslím že zpívat by se dětem mělo. dcera má 15m a už pěje se mnou základní písničky:-)
Maminko, ty mě nechceš?
Necháš mě zemřít dřív, než se narodím?
Vždyť ani nevíš-jestli jsem dcera nebo syn.

Maminko, ty mě nechceš?
Bojíš se, že máš malý byt?
Můžu se v koutku přikrčit.

Maminko, ty mě nechceš?
Bojíš se, že si vezmu víc na lžičku?
Vždyť by jsem jenom z drobků žil,
podobný kočičce nebo psíčku,
natrhal by jsem si z horských ostružin.

Maminko, ty mě nechceš?
A co až proměníš se na stařenku,
kdo se tě zeptá-maminko, co ti je?
Kdo s tebou, možná chromou, půjde ven
a komu zemřeš jednou v náručí?

Maminko, ty mě nechceš?
Bojíš se, že Ti uberu z krásy?
Já si tě celou přemaluji,
jen jak trošku krásy vezmu si,
můžeš se ve mně vidět každý den,
vždyť v děťátku se vidí každá matka,
nemusíš se do zrcadla dívat.

Maminko, ty mě nechceš?
Že otce mít nebudu?
Na co slzičky?
Můžeš lhát, že na vojnu musel jít,
že výstřel roztrhl vás jako hrdličky.
Pověz, že jste se střetli a nenašli,
když půjdeš do práce-dáš mě do jeslí.

Maminko, ty mě nechceš?
Snad najdem proti rakovině lék,
i proti stárnutí a začnem nový věk,
pro vodu si půjdu pěšky-jak se chodí,
domů se vrátím za tebou,
pomazlit se, políbit.

Maminko, ty mě nechceš?
Tak rád by jsem viděl dva nejkrásnější skvosty,
sluníčko žluté, hvězdy třpytivé,
rád by jsem viděl sýkorky a datle,
když letí z hnízd,
rád by jsem nebe,
ale nejvíc tebe,
maminko moje tebe.

 olsche 


Re: Tak nevím 

(26.5.2008 13:39:56)
Tu vymyslel nějaký odpůrce antikoncepce a potratů, že?:-D Tady asi platí zlatá střední cesta, myslím, že pár věcí by děti asi opravdu řekly, ale TV dnes k životu patří, nic se nemá přehánět, zrovna tak s PC. Pořád je důležité mrňousům číst, zpívat určitě taky, je to minimálně jiná forma rozvoje slovní zásoby. Vařit a péct jsem se naučila kvůli dětem,je to praktické a děti rády pomáhají.
 severanka 


Re: Tak nevím 

(26.5.2008 14:01:03)
jmenuje se to Dětský pláč a myslím že jsem ji poprvé četla právě u odpůrců interupcí. Musím říct že mě dojme vždycky, ale je nelogická. dítě které jí jen drobečky a krčí se v koutku. no nevím, nevím, děti si umí říct hodně nahlas o své potřeby:-)Ale dokud jsem neměla dceru, tak jsem ji skoro uvěřila.TV a PC s mírou určitě
 Lea 
  • 

Re: Tak nevím 

(26.5.2008 13:58:07)
??? Co to je??? Odkud to je??? To je snad rekord...
 Martina, 3 syvové 
  • 

Re: Tak nevím 

(26.5.2008 14:42:42)
Tohle recitoval za mých mladých led dětský sbor (ze záznamu) žadatelkám o interrupci než předstoupily před komisi.
 severanka 


Re: Tak nevím 

(26.5.2008 20:01:43)
to bylo kruté. ale třeba to někomu zachránilo život a dnes je rád že je rád
 Adelka80 


Re: Tak nevím 

(26.5.2008 13:58:55)
Ad Maminko, ty mě nechceš: ty bláho! Počítám, že po tomto vyčerpávajícím uměleckém vzepětí se autor(ka) za tklivého pění andělského chóru rozpustila v obláček a nezbyla po ní než hvězdička na nebíčku.
 SnowWhite 


Re: Tak nevím 

(26.5.2008 22:00:34)
To je teda zblitek ! a nikoliv báseň :-)
 Tvoje horší já 


Re: Tak nevím 

(27.5.2008 10:26:39)
Joj, to je strašný doják ta píseň, fakt zatlačuju slzy zpátky do očí. Ale rozumově to moc smysl nedává, bohužel.
 Veveruše 


Re: Tak nevím 

(28.5.2008 2:05:57)
:-D Nevím, jestli je to tím, že se mnou zmítají těhotenské hormony (dosud jsem si toho nevšimla, a to mi do porodu zbývají cca 2 měsíce), ale mě vůbec nepohoršuje ani původní článek, ani básnička Maminko, ta mě nechceš.
 Cow :-) 


Re: Tak nevím 

(26.5.2008 18:59:53)
Medlinko, jo...já věděla, že mi tohle něco připomíná....to je ono...Maminko, ty mě nechceš?
Nicméně asi autorku chápu a mám strašnou chuť pochovat svoji maličkou, čas letí jak bláznivý...já nechytím ho...ani vy...
Jdu se potulit. Po kolikáté dnes?
P.S. Nemáme potůček. Teď u nás frčí nové pískoviště, pět koťat a bílá křída, báječně se s ní čmárá na chodník.
 monika-h 


Re: Tak nevím 

(27.5.2008 8:45:01)
Musíš umět nakupovat i očima,ajk ty potraviny mají vypadat.:-D
 Amaaly 


Nešťastně napsané 

(27.5.2008 9:06:53)
Nestalo se vám někdy, že jste si někomu přály něco sdělit, čeho jste třeba byly momentálně plný a ono to vyznělo jako agitace? No, třeba ne, ale Jodie se to zjevně stalo. Řekla bych, že se tolik snažila, aby to bylo krásné, jasné, aby to všichni pochopily, že to trochu přepískla.

Jodie, když jsi ta přírodní žena ;) tak se zkus vyjadřovat přirozeně, prostě normálně. Vždyť Tvoje reakce pod článkem jsou úplně rozumné, normální R^
Myslím, že podobně jako Ty (i když třeba v krátké sukni), to dělá spousta mamin tady, ale prostě to považují za úplně normální a nemají potřebu o tom květnatě psát.
Řekla bych úmysl dobrý, ale forma by poněkud pokulhává ~j~
 severanka 


Re: Tak nevím 

(27.5.2008 12:20:12)
u toho masa spíš nosem, ale když je zabalené, je to ponaučení, hořčice vypadala normálně až po ochutnání chutnala jako z umělé hmoty. stalo se to poprvé, a že je chleba ze 2 těst se dalo zjistit až po rozkrojení, z venku byl úplně normální. možná nás mělo zastavit rozhovor prodavačů za pultem: ,,bylo toho jen 8 ks. to už je dávno pryč" ale jak jsem mohli vědět o čem je řeč?
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Tak nevím 

(27.5.2008 7:13:47)
Naprostý souhlas. Článek je možná na dnešní dobu trochu "přehnaný", protože si myslím, že úplně izolovat dítě od vymožeností 21. století není dobré. Už vzhledem k tomu, že když doma nemá televizi, tak kamkoli přijde, kde jí mají, tak nedělá nic jiného, než na ní kouká /vím to z vlastní zkušenosti - jedna známá tv dom a nemá a děti pak na návštěvách koukaj na bednu a vůbec si nehrají s ostatníma dětma/. Ale myslím, že jen ku prospěchu dítěte občas pomoct mamce v kuchyni, domácí jídlo - fajn, práce na zahrádce - super, les, potok, kamínky, vychovávát v lásce k přírodě - přirozené.
Jednou se někde vyjádřil jeden kněz, že hypermarkety jsou chrámy 21. století a asi měl pravdu. Občas zajedeme taky do hyper super atd marketů, ale není to na denním pořádku. Víc dítěti dá hřiště s dětma, nebo ten les s rodiči. A vychovávat dítě v tom, že všechno musí mít a všechno dostane, také není moc dobré. Už od mala musí pocítit, že někdy prostě něco nejde. Jsem zvědavá, jak bude dítě vychovávané v tom, že všechno má a všechno dostane, reagovat v patnácti, když rodiče odmítnou koupit nejnovější mobil??? Pak se dočítáte o tom, že pro pár kaček zabije babičku....
 severanka 


příroda 

(26.5.2008 13:08:42)
místo do obchodu půjdeme do přírody, vezmu sebou oštěp a luk se šípy, to bude podívaná, kam se hrabe TV
 Iva Z Moravy 
  • 

Re: příroda 

(26.5.2008 13:21:19)
O co vám jde? Každý má svůj názor,ale dělat z autorky článku doslova lbce,to už je ažaž. Některé věci jsou nadsazené,dnešní doba je hodně jiná. Ale proč raději nejít nkde do přírody,než sedět někde třeba v hypermarketu? Jak už jsem tady četla názor:-jestli jste vůbec zkoušeli jít s dětma k vodě a házet kamínky? moje děti u toho vydrží i dvě hodiny. Tak nevím proč ty narážky. Dítě opravdu potřeuje být s rodičema a hlavně aby se jim věnovali. Takže já dávám článku Maminko,.... velkou 1. Při čtení toho článku si člověk uvědomí,co u svých dětí zanedbává třeba jen pro svou pohodlnost.
 severanka 


Re: příroda 

(26.5.2008 13:30:03)
někdy se zeptej dětí jestli je pro ně lepší být v lese, nebo v Zoo. článek jsme pochopily správně, i mě napadlo co zas dělám blbě. jen já za tyhle výtky nepoděkuju
 Bumbi&05,08,10 


Re: příroda 

(26.5.2008 14:26:31)
hm, zeptej se dítěte, jestli si dá raději ke svačině sušenku nebo jogurt?

dítěte se nemůžeš na všechno ptát, rozum musíš mít většinou ty, jako rodič.

Já bych si jako dítě ke svačině rozhodně vybrala bonbony a sladkosti, kdyby mi někdo dal na výběr :-D:-D:-D Ale bylo by to pro mě dobře? Nebyla by ze mě dneska otylá koule???

Takže děti nechat rozhodovat opravdu s mírou a jen o nepodstatných věcech (např. barva trička). Ty zásadní věci by měly být v režii rodičů.

A mmch. moje dítě si vybralo výlet do lesa, místo zoo ;)
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Re: příroda 

(27.5.2008 10:02:00)
My máme les za barákem i s tím potůčkem, takže moje děti by si raději vybrali ZOO. Ale ja to přesně dáno tím, že v lese jsou každou chvilku, když to do ZOO jedem jednou nebo dvakrát do roka. Každá změna se dětem líbí.
 severanka 


Re: příroda 

(27.5.2008 12:27:34)
ale tohle v tom článku není,ve článku povídá dítě, co chce, nechce do ZOO, chce do přírody....nechce přijít do styku s hranolky a párky v rohlíku.
 . 
  • 

Re: příroda 

(26.5.2008 13:36:35)
proč v hypermarketu sedět? Ve Vaňkovce /pro brňáky/ je teď třeba úžasná výstava plyšových zvířátek, který se hýbou, v Avionu nebo kde jsme byli na starých motorkách a doteď si pamatuju na loňskou /tuším/ akci nákupního centra, která byla na motivy jsk to chodí v kosmu - dostali jsme tam navíc báječný 3d brýle který u počítačových anaglyfů používáme doted.
 Pavlína, 2 malí kluci 
  • 

Vaňkovka:-) 

(26.5.2008 14:04:26)
My míříme do Vaňkovky, kdykoliv jsme v Br., jelikož malýho hrozně baví jezdit po jezdících pásech. U nás ve městě je máme sice někde taky, ale to prostě asi není ono, zkrátka: musí se do Vaňkovky....
 severanka 


Re: Vaňkovka:-) 

(26.5.2008 14:11:45)
z Brna ani okolí nejsem, ale za panelákem máme od jara do zomy kolotoče a představa že by dcera šla raději do lesa než se svézt na mašince nebo řetízkáči je lákavá. škoda pro mou peněženku, že asi zůstane jen u té představy
 Jana Burešová 


Re: příroda 

(26.5.2008 14:37:07)
souhlasím, děti v dnešní době musíme učit ke vztahu k přírodě a donedávna k opomíjeným věcem, ale rozumní rodiče by jim podle mne měli ukazovat i nákupní střediska, počítače, TV apod. Je to součást jejich světa.
 monika-h 


Re: příroda 

(27.5.2008 8:56:56)
Nechápu co máte s těmi hypermarkety?Vy nejíte?Já jedu jednou týdně nakoupit nechám tam dva tisíce za jídlo na týden a děti jedou rádi nakoupit taky.Zbytek týdne chodíme na výlety,na kolo kolem baráku,tv,počítač/když je budeme stranit od počítače,tak se asi později moc neuplatní,zvláště,když už na základce mají referáty zpracovat na počítači,to řeknete učitelce,že počítač je zhouba této doby?/.Žijeme normálně od všeho trochu,ale jít nakoupit mi přijde normální,to si mají děti myslet,že "holuby létají sami do huby"Nemám takové hlídání,abych kdykoliv potřebuju nakoupit izolovala dítě od nákupů.Znám takové případy,kdy je sebou neberou,ale jenom proto,že se děti vztekají u každého regálu.
 Olina 
  • 

Promiň Ivo z Moravy, 

(26.5.2008 18:45:43)
ale nemůžu se zbavit dojmu, že autorka se pokouší dělat blbce ze mě.
 Novotňásci 


nádhera 

(26.5.2008 13:43:54)
Krásný dopis mamince.Přesně vystihuje pocity dětí.Uvědomila jsem si jak moc přísná na ně při usínání jsem.Budu se snažit to změnit.Děkuji
 severanka 


Re: nádhera 

(26.5.2008 13:56:27)
Lidko,ale to nejsou pocity tvých dětí, jsou to pocity někoho jiného. Třeba když budeš jiná, tak se dětem spaní pokazí.a přiděláš si akorát starosti navíc
 Bumbi&05,08,10 


Re: nádhera 

(26.5.2008 14:28:36)
hm, ze zkušenosti většina z nás ví, že čím víc potřebujeme, aby dítě rychle usnulo, tím delší usínání je...

Čím je matka nervoznější, tím je dítě rozjetější. pokud je matka (pečující osoba) v pohodě, je v pohodě i dítě.

To je rovnice, s kterou máloco uděláš
 Jíťa 
  • 

Re: nádhera 

(26.5.2008 19:32:17)
Tuhle zkušenost mám taky.

Otázka ovšem je, jak se má mamina hodit do pohody, když ji zrovna třebas bolí hlava, nebo je jen unavená a ráda by si už taky odpočinula a dítko ne a ne usnout?

Nemáš nějakou radu?
 Bumbi&05,08,10 


Re: nádhera 

(26.5.2008 20:11:04)
Jíťo,
uspávání dítěte lze brát z pohledu rodiče jako meditaci a nabrat tak za tu půlhodinku sílu na další část programu (pro mě po uspání začíná hlavní část pracovního "dne";).

Dřív jsem to ale často řešila panákem... Dala jsem si panáka před uspáváním a byla jsem mnohem víc v klidu a dítě taky. Ale to byl spíš ještě zvyk z práce z dob bezdětna - zvyk, jak "spláchnout" těžký den a trochu se uvolnit.

Změna přišla až se spoustou jiných věcí - když jsem se přestala snažit "mít všechno pod kontrolou" a nechala jsem taky věcem svůj průběh a rytmus. Což bylo pro mě fakt těžký.

Pokud mě bolí hlava a nekojím a nejsem těhotná, a musím podat výkon, beru si brufen...


 monika-h 


Re: nádhera 

(27.5.2008 8:58:58)
to musel být příjemný ozón na dítě,když jsi na něj dýchla:(
 10.5Libik12 


Re: nádhera 

(27.5.2008 9:01:58)
Možná lepší než cibule, ryba, hermelín, guláš, květák, cokoliv. Ty nejíš?
 monika-h 


Re: nádhera 

(27.5.2008 9:32:51)
No to byla reakce na to ,že si dá panáka a jde uspávat děti,zdá se ti ozón alkoholu lepší než zmiňovaný květák?
 severanka 


Re: nádhera 

(26.5.2008 13:56:49)
Lidko,ale to nejsou pocity tvých dětí, jsou to pocity někoho jiného. Třeba když budeš jiná, tak se dětem spaní pokazí.a přiděláš si akorát starosti navíc
 Novotňásci 


Re: nádhera 

(26.5.2008 15:49:36)
Já si při tom článku uvědomila,proč chce Vojtík(7/04),abych u něho ležela a Filípek(2/03) tolik touží po pohádce nebo puštění písniček při usínání.Proč Katka(1/08) neusne u táty,ale mne u prsu.Uvědomila jsem si,že není třeba mít umytou chodbu,uklizené a umyté nádobí,vyžehlíno.Že důležitější je to být s dětmi večer v postýlce a probrat s nimi co zažili ve školce a Kateřince pomoc s usínáním.Sice budu mít v bytě binec,ale budu mít spokojené děti.A co je víc?
 10.5Libik12 


Re: nádhera 

(26.5.2008 16:16:13)
No tak tvrzení, že něco přesně popisuje pocity dětí..., myslíš jako i ty moje?
 Novotňásci 


Re: nádhera 

(26.5.2008 22:21:44)
V tom článku si každý musí najít to svoje.Každého oslovilo něco jiného.A nebo neoslovilo.
Po mne dneska kluci chtěli pohádku o Sněhurce.Povídala jsem obě varianty.Tu od Erbena i tu od Andrsena.A jak rychle usnuli vedle sebe.Jindy by se rvali jako koně a byl by s toho akorát kravál.
 Jíťa 
  • 

Pocity dětí 

(26.5.2008 19:48:18)
Možná tak tvých dětí.

Já myslím, že kdyby nám mohly děti říct, co si myslí, tak by řekly asi toto:


"Maminko, dělej co uznáš za vhodné, ale především se nauč mi naslouchat. Jsem sice malý, ale nejsem pitomec a dokážu ti jasně dát najevo, co se mi líbí a co mám rád a co naopak ne.
Tím, že mě budeš nutit dělat něco, co mě nebaví, to stejně nezměníš. Já se jen naučím tě poslouchat a nějak to přetrpím, ale nikdy se z toho můj koníček nestane. A to stejné platí i o jídle. Pokud mi něco nechutná, tak si můžu na tu chuť zvyknout, ale pokud si někdy budu moci vybrat, tak si to nikdy nevyberu.
Je mi zcela lhostejné, jestli si spolu čteme, díváme se na TV, nebo pouštíme klacíky po vodě, pro mě je důležité, že to děláme spolu a že nás to OBA těší.
A také si, maminko, uvědom, že pupeční šňůru nám přestřihli už v porodnici, takže mě nech se přiměřeně věku osamostatňovat a rozhodovat."
 katka+katka 
  • 

Re: Pocity dětí 

(26.5.2008 22:22:06)
A také si, maminko, uvědom, že pupeční šňůru nám přestřihli už v porodnici, takže mě nech se přiměřeně věku osamostatňovat a rozhodovat." - Jíťo, naprostý souhlas, dokonce se mi v poslední době zdá, že řada matek na to úplně zapomíná

 buresaci 
  • 

No fuj... 

(26.5.2008 14:18:23)
Tak zaprvé by mě zajímalo, která maminka se zde v článku dozvěděla něco, co jí nepřijde jako známá věc. Tohle jsou podle mě samozřejmé věci, které se v praktickém životě každé maminy více či méně dodržují, ale takhle napsaný je to fakt síla... Připadá mi to trošku jako citové vydírání - no jen můj názor, ale udělalo se mi trošku nevolno. Ty pohyblivé obrázky nebo ta hrůza jaká čiší z návštěvy nákupního střediska. Můj syn ( 2 roky) tam nebyl mnohokrát, ale pokaždé zářil štěstím -
"Tolik lidí, tolik věcí k obdivování a pozorování a je tu se mnou má maminka, která mě hlídá, abych se cítil v bezpečí - ó jak je ten svět veliký." Omlouvám se autorce, ale nemůžu jinak. Pouze vysoká hladina hormonů v krvi může omluvit takto napsaný článek.
 Bumbi&05,08,10 


Re: No fuj... 

(26.5.2008 14:29:59)
naše dítě sice taky rádo do hypermarketu, ale je pravda, že je tam brzy dost divoký a brzy hodně přetažený...

Já sama jsem z návštěvy hyperstředisek vždycky vycucaná jako citron. Proč by to tak nemohlo působit na děti?
 olsche 


Re: No fuj... 

(26.5.2008 19:55:41)
Moje děti jsou vycucané jako citron i z výletu do lesa. Nic proti ani jednomu, chodím e jak nakupovat tak i do lesa (každý víkend pokud je počasí a někde v dosažitelné blízkosti se pořádají závody v orientačním běhu, tak tam jedeme, děti to baví,nás také), když nejedeme do lesa, jedeme do ZOO, jdeme na zahradu.....asi to chce taky pestrost.
 parishilton 


Článek je přeslazený 

(26.5.2008 14:20:03)
a slohově sestylizovaný dost nevhodným způsobem,takto napsaný není rozhodně můj šálek kávy,ale myslím si,že autorka tím chtěla jednoduše říci,že děti potřebují ze všeho na světě nejvíc láskyplnou náruč,lásku,pochopení a zájem.Potřebují být nejen milovány,ale i respektovány.Vědět,že na nich někomu záleží apod.Jen to autorka mohla napsat trochu jinak.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Článek je přeslazený 

(26.5.2008 14:30:57)
mě se to právě takhle napsané líbí moc a šťouchá to do mě v těch správných místech.

mě zase nezazní na správnou strunu třeba jiný článek
 Dagmi 


Mě se článek líbí 

(26.5.2008 15:22:12)
Já za tento článek děkuji. Líbil se mi. Ještě jednou dík.
 Nika ( Ragda ) 
  • 

Nádhera! Dojalo mne to 

(26.5.2008 16:13:14)
:)
 šťastná mamka 2 dětí 
  • 

"přírodní žena" 

(26.5.2008 16:37:33)
.....á - další "přírodní žena"......dítě v šátku, dlouhá sukně, vlasy v culíku, na nohách kristusky....maže se panenskym olejem, v kapse zdravá svačinka a pozor- večer nekouká na pohyblivé obrázky......
 Bumbi&05,08,10 


Re: "přírodní žena" 

(27.5.2008 0:31:38)
a co je na tomhle obrazu špatného?

Snad že nemá dítko v hadrech z Nextu? Nebo že si neničí záda nošením dítěte na rukách, ale šetří se nošením cvalíka v šátku??? Nebo vadí sukně???

Kristusky jsem už dlouho na nikom neviděla - dobře 15 let...
 maschul 


Re: "přírodní žena" 

(31.5.2008 21:22:14)
Ahoj bobule....:o))) já se tu aspoń zasmála....pořád stejné reakce ....a´t už pozitivní či negativní....řehtám se Tvýmu panáku...pohlaď bříško....hele...může přírodní žena mít nalakovaný nehty a oholený nohy ? :-D~j~~k~
 monika-h 


Re: "přírodní žena" 

(27.5.2008 9:02:01)
R^R^R^
 Davinia, 2 deti 


Re: "přírodní žena" 

(28.5.2008 13:02:42)
hehe, nechapu proc si tyhle Vily Amalky mysli,ze jsou lepsi,kdyz se dite nediva na Vecernicek
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Maminko, maminko... 

(26.5.2008 16:55:53)
Maminko,

hlavně buď v pohodě.

Nepropadej pocitům viny, že jsi kojila málo a krátce, zatím jsem zdravý jako řípa.
Nesnaž se mi vyrábět domácí mastičky – moje kůže má sklon k ekzému – zkus to prosím nastudovat.... vlastně už jsi to trefila. Je to drahý, ale funguje to. Mám zase hladkou kůžičku, nikde ani flíček.
Moje milá maminko, přestaň okopávat tu mrkev a vyprávěj mi radši, jak přistála sonda na Marsu. Co se stane, až přijdou mimozemšťani? Najdi mi na webu ty fotky...
Prosím, ber mě s sebou do velkých obchodů. Jsem rád, že si vezu svůj košíček a vybírám si, co si koupím. Aspoň se později nezblázním z té „džungle plné nástrah a zbytečných lákadel“. ehm ehm...
V lese je to fajn, ale prostě trochu nuda. Maminko maminko zavolej prosím Matýskovi, aby s námi jel do Šťastné země skákat na trampolínách.
Jéé, já budu mít narozeniny? Zkus maminko pochopit, že všechny děti dostávají hračky.
Maminko, proboha, nepůjčuj mi v knihovně žádnou knihu. Vždyť víš, že mám ty tvořivé prstíky. Kniha by se mohla proměnit v papírovou raketu a přistát sousedovi na hlavě. Radši mi pusť v televizi Shreka :-)

Tvůj spokojený chlapeček

 10.5Libik12 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 17:16:51)
hezký
 MSteflova 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 17:53:26)
Zuzano, já si nepamatuji, že bych se s rodiči v lese nudila. Budu ráda, když si mé děti budou užívat společných procházek v lese, u vody či jinde v přírodě, bez ohledu na to, jaké košíky mají v hypermarketech. V dnešní době to není o tom, zda přestat chodit do hypermarketů, tak omezovány ty naše děti zase nejsou - ale o tom, jak jim ten život obohatit ještě něčím jiným.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 19:08:12)
Nesnáším obchoďáky a ráda chodím po lese.
Ale moje děti radši skáčou na trampolíně.
Tak to respektuju a nevnucuju jim pocity, které nemají. Toť vše.
 madlenka07 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 19:39:13)
Téměř ve všem v článku souhlasím.Ale myslím,že hračky do dětského světa patří a vzhledem k tomu,že jsme se narodili do 20.a 21.století,patří do toho i pohádky v televizi.
Trochu nechápu,proč tento článek hodně lidí tak podráždil...že by jste se milé maminky raději dívaly na televizi a lítaly po obchoďáku,zatímco se Vaše dítě chce mazlit?
 severanka 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 20:08:40)
proč hned řadit ty co nesouhlasí s článkem k pohodlným žroutům popcornu u TV? prostě se mi to nelíbí. Hypermarket je pro mě taky trauma, ale raději půjdu nakupovat tam, než k vjetnamcům, kteří tu mají jako jediní prodejny. přes den jsem na pískovišti nebo v ZOO. Mám to z kopce za 20 min. tak si to můžu dovolit hodně často.
 madlenka07 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 20:13:20)
a proč řadit ty maminky,které si pěstují zeleninu apod.k ,,přírodním ženám" s hanlivým významem?
 severanka 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 12:24:43)
mě přírodní žena nepřipadá hanlivá. opak je holka z umělé hmoty, to mi přírodní žena připadá jako klad
 madlenka07 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 19:34:23)
Severanko,mne taky ne.Ale když čtu některé příspěvky v diskusích tady na rodině,pomalu abych se za to začala stydět...
 severanka 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 20:39:12)
to mi připomíná 3-4 leté děti ve školce měly na výběr, tedy jejich maminky, jestli pošlou děti se podívat někam na zámek, nebo do kravína. Maminky v dobré víře volily zámek, děti to obrečely. chtěly do kravína. Z výletu se vrátily pěkně otrávené
 petishee 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 16:03:06)
Možná ze mě mluví nedostatek zkušeností s dětmi, ale proč se ty maminky svých dětí nezeptaly, kam by radši jely a něco jim zvolily podle sebe? Já bych se svého dítěte asi zeptala...
 Jíťa 
  • 

Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 20:44:26)
A jak hluboko do dětství si ty procházky pamatuješ?

Já ti řeknu jedno: Brala jsem dceru na procházky do přírody a nikdy z toho nebyla nijak vodvázaná. Jediný co se jí na nich líbilo, byly ty hoooooooodně časté zastávky, kdy se mohla nějak vyblbnout - tu se cákat v potoce, tam si uplíst věneček, o kus dál postavit domeček pro skřítky, lozit po nějakém větším balvanu...
Jak podobným zábavám odrostla, tak procházky nebo výlety do lesa skončily. Podle mě totiž nemá cenu něco lámat přes koleno. Nakonec jsme byly otrávené obě, ona z toho, že se nudila, a já z toho, že přestože jsem se jí snažila všemožně věnovat, tak neustále otravovala.

Ono každé dítko je jiné. Některým se může v lese líbit, ale jsou i taková, které to prostě nebaví.

Skutečně si myslím, že rodiče by měli především svým dětem naslouchat a vnímat jejich přání a potřeby. Dítě nebude mít stejné koníčky a záliby jen proto, že to doma odkouká. Já mu všechno můžu ukázat, ale nemůžu ho nutit, aby ho to taky bavilo.
 MSteflova 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 21:47:20)
Jíťo, pamatuji si, že mě opravdu bavilo chodit s tátou houbařit. Znamenalo to vstát velmi brzy a vyrazit ještě za tmy. Taky jsme od malička chodili s našima dálkové pochody a na ty jsme nemohli dospat. Ano, někdy nás pekelně bolely nohy a těšili jsme se do cíle, ale mně se líbila celkově ta atmosféra včetně přestávek na chleba se sádlem a čaj.
Nejsem sportovec, nesnáším vytrvalostní záležitosti, na kole ujedu cca 30km a končím. Nemám nic proti supermarketům, navštěvuji je a jsem také konzument.
Myslím ale, že zatímco supermarkety naše děti znají celkem detailně, ostatní zábavy se začaly volně vypouštět. Ptala jsem se známého, kdy naposledy jel s dětmi vlakem (8+4r.)a on řekl, že asi možná nikdy. V nákupních centrech jsou 2x měsíčně.
Pokud budu znuděně chodit po lese a dávat najevo, jak strašně se těším domů, až si zapnu tv, je pochopitelné, že to děti moc brát nebude. A také záleží na věku. Předpokládám ale, že bojovka nebo hry v přírodě malé děti zaujmou, obzvlášť když se zapojí rodiče. Soudím tak dle svého okolí. Vidím, že pokud jsou rodiče akční, děti vynaloženou snahu ocení.
Neodsuzuji komerční zábavu, pokud má někdo pocit, že na trampolínu musí s dětmi do nákupních center, proč ne. Říkám jen, že je dobré dětem nabídnout i něco jiného. Pokud si už od útlého věku dítě zvykne na pravidelné víkendové nákupy, není divu, že mu časem ostatní věci přijdou nudné. Když si ale položím otázku, proč tam své děti vůbec vozíme a jak jsme s tím vůbec začali...tak mě nenapadá jiná odpověď než ta, že jsme je tam prostě brali proto, že jsme tam my potřebovali - nikoliv proto, že bychom od toho očekávali nějaký dobrý stimul pro naše děti.
 Jíťa 
  • 

Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 22:24:40)
Já jsem nikde nepsala, že jsem chodila otráveně po lese. Já chodím do lesa ráda, ale jaksi si to nemůžu správně užít, když mám s sebou ukňouranýho spratka, kterej celou cestu paštěkuje o jaký jiný úžasný zážitky přišel, když musel jít na výlet. (přestali jsme chodit zhruba, když mu bylo 8)
 10.5Libik12 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 22:39:04)
Já jsem kdysi podnikla nějaký výlet do Mělníka, čumím tam z vinic u soutoku směrem k Řípu a vedle mě pohodová aktivní rodinka se smrádětem asi 6 let, které v té boží kráse má nudli u nosu a řve:
"Já jsem nechtěl ject, nic tu neni, jenom voda, silnice a divně to tu smrdí"
 MSteflova 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 10:11:47)
A že bych to musel vidět 2x....Když to srovnám s tím výletem na Kokořín.... :-)
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 16:51:33)
Co je tady... prd.
 severanka 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 12:33:48)
taky je fakt, že my jsme supemarkety v dětství neměli, kolotoče přijely jen na svátky, takž nám les stačil. Dnes mají děti větší výběr a není se co divit, že les jim už nestačí, když tam neběhá skřítek z Haryho Potera nebo Shrek a za panelákem máme kolotoče od jara do zimy.
 katka+katka 
  • 

Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 22:27:57)
My jsme Katce les úplně otrávili - před dvěma lety jsme se šli projít do lesa u kamarádky na chatě, jenže jsme se jaksi s manželem v lese ztratili a Katku už pak 6 - hodinová nervní procházka skutečně nudila a my jsme už začínali být naštvaní a vyděšení zároveň - no, naštěstí jsme potkali pána, co nás vyvedl a následovalo dalších x kilometrů chůze k chatě:-)
Je procházku k rybníku miluje - počítáme labutě, kačenky a kačery
 Tes 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 17:39:22)
Když chodíte s dětmi tak často do lesa a hraje si v trávě, nebojíte se klíšťat? Mám v rodině dost špatnou zkušenost s dvouletým dítětem - umřelo - je to dlouho tehdy se myslim ještě nedalo ani očkovat.
Mám z toho strach. Do lesa nehodlám chodit dokud nebude dítě očkované.
 Líza 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 17:42:19)
Tes, existujou repelenty, dlouhé světlé oblečení, pevné boty s ponožkama namísto sandálů, šortek a krátkých trik. Po návratu z lesa je přece samozřejmost dítě prohlídnout, eventuální klíšťata odstranit. Přenos infekce, pokud se klíště právě zakouslo, je prakticky nemožný, na to musí být přisáté hodiny.
Nemůžeš dítě ochránit před celým světem, ostatně chránit ho zrovna před krásami pobytu v lese mi přijde dost smutné.
 10.5Libik12 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 21:21:44)
Tes, klíšťata jsou taky v trávě, nechceš říct, že trávíte život na chodníku.
Z klíšťat jsem měla legrační fobii před 20 lety.Tehdy jsem jela parkem , v sedačce 10m dcerunka, měla plavé vlásky, sem tam chlup. Najednou jsem zaostřila a co nevidím, klíště nad čelem. Upocená jsem vlítla do tramvaje a jela na pohotovost (být tenkrát mobily nebo alespoň funkční budky, tak volám rychlou) Na pohotovosti se vokázalo, že maličká má na hlavince lupínek, divím se, že mě neinternovali na patřičném oddělení:)

Moje lékařka tvrdí, to co Líza a očkovat klíšťovku navíc nedoporučuje.
Já vím, že strach o děti je peklo.
 Veveruše 


Re: Maminko, maminko... 

(28.5.2008 1:55:01)
Klíšťata jsou i u babičky na zahradě (v Praze - Vršovicích). A dneska po synovi jedno pochodovalo v Ďáblickém háji (sám si ho všiml). Na očkování jsem se ptala asi před rokem naší lékařky a nedoporučovala ho - u malých dětí se prý klíště najde snadněji (menší plocha pro ohledávání) a obvykle včas (tak mě napadá, že je možná lepší nevynechávat v sezóně každodenní koupání). Do lesa chodím se synem skoro vždy, když je vedro a není to přitom na koupání - přece nebudeme zavření doma.
 Veveruše 


Re: Maminko, maminko... 

(28.5.2008 1:55:31)
Klíšťata jsou i u babičky na zahradě (v Praze - Vršovicích). A dneska po synovi jedno pochodovalo v Ďáblickém háji (sám si ho všiml). Na očkování jsem se ptala asi před rokem naší lékařky a nedoporučovala ho - u malých dětí se prý klíště najde snadněji (menší plocha pro ohledávání) a obvykle včas (tak mě napadá, že je možná lepší nevynechávat v sezóně každodenní koupání). Do lesa chodím se synem skoro vždy, když je vedro a není to přitom na koupání - přece nebudeme zavření doma.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 22:14:07)
Maminko,
smiř se s tím, že nemusím mít hedvábnou kůžičku, nemaž mě prosím kortikoidama, jen kvůli kráse. Víš, že se ukládají v mém těle a nepřinesou mi vyléčení.
Maminko, nauč mě lásce ke knihám, víš, že si s tebou vždycky moc rád čtu - a v knihovně mají TOLIK nových knih, vezmi mě tam, prosím.
Maminko, vezmi mě do lesa, těším se na veverky. A řekni mi, jak se jmenuje támhle ten strom? A schválně, kdo najde první značku?
Maminko, když už mě vezmeš do obchodu, prosím, urči mi hranice, buď tak hodná, ano? Víš, že bych si nejraději koupil všechny sladkosti...
Maminko, víš, že bych toho tolik chtěl, ale nauč mě, že nemůžu dostat HNED všechno, na co si vzpomenu. Nauč mě, prosím, čekat. Nauč mě se bez věcí také obejít. Nauč mě, prosím, skromnosti a zodpovědnosti. Můj životní partner a moje děti ti za to budou jednou vděčné, víš?
Maminko, nenech mě vždycky rozhodovat, chci vidět, jak se rozhoduješ ty, chci cítit tvoji sílu. Chci cítit tvoji pevnost, jenom tak získávám jistotu. Neber mi ji, prosím, tím, že se mě na všechno budeš ptát a necháš mě o všem rozhodovat. Kde se to mám naučit, když to neuvidím u tebe?
 Zufi. 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 22:22:31)
A moje dítě se cpe kortikoidama už deset let a bez nich by asi umřelo.
 katka+katka 
  • 

Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 22:32:55)
Já Katku mažu tak 2x do roka (ne déle než 2 dny - naštěstí to není nutné). A kvůli kráse to rozhodně nedělám - právě, aby se vyspala. Jinak ptala jsem se několika lékařů na závadnost kortikoidů a odpověděli mi, že kdybych dceři mazala celé tělo dnes a denně silnými kortikoidovými mastičkami celé roky, tak pak ano nebude to zdravé. Ale pokud se jednou za čas dítě namaže, nic se neděje
 Bumbi&05,08,10 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 0:34:20)
mě mazali kortikoidama proto, abych neměla exém. Ale nikdo neřešil, Z ČEHO A PROČ ho mám. Jakmile se kortiko vysadily, vypadala jsem jak zanedbaný dítě ze smeťáku...

Teprve sama jsem si je v pubertě vysadila a začala experimentovat se stravou a kosmetikou a dalšíma věcma. A hle - výsledek srovnatelný s kortikoidama...

Jestli to dneska doktoři dělají jinak a pátrají po příčině, prima.
 severanka 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 12:38:38)
a které mastičky obsahují kortikoidy? Proti opruzení, nebo už na něco vážnějšího?
 katka+katka 
  • 

Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 12:41:19)
Jsou to mastičky na ekzémy a alerg.reakce (myšleno větší reakce - typu velké zarudnutí, puchýřky apod.). K takové mastičce se nedostaneš volně s výjimkou Hydrocortisonu (možná by se našlo i něco jiného)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 22:21:12)
Mimo to mám dojem, že si ty děti docela dost idealizujete. Já jsem sice ochotná věřit, že mě syn objímá a líbá z čisté lásky, ale taky vím, že je schopný mne fláknout polštářem nebo praštit, když budu vyhrávat v Pexesu. A rozhodně to není výchovou nebo špatným vzorem. Doma nic podobného nikdy neviděl. :-)
 10.5Libik12 


Re: Maminko, maminko... 

(26.5.2008 22:23:56)
Pozor, veverky mají blechy.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 0:35:50)
Maxipes Fík taky ~j~
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 0:44:12)
Aha,

to je reakce na mě???

Takže maminko,

jsem moc rád, že mi kupuješ tu drahou francouzskou kosmetiku z ovsa. Naštěstí ten můj ekzém není tak zlý a žádné kortikoidy jsme nikdy nemuseli používat. Možná bys to doma taky nějak uplácala, ale radši se mnou dělej něco zajímavého
Třeba mi čti knížky. Je mi líto, maminko, že je nemůžeš nosit z knihovny, ale jsem prostě temperamentní dítě a snadno se mi stane, že něco rozervu a rozcupuju. Ty mi rozumíš, tak to radši kupuješ.
Vím, jak s tátou rádi chodíte do lesa, a je mi líto, že mě to zatím extra nebere. Třeba to jednou bude lepší.
Jsem rád, že mi, maminko, v obchodě neurčuješ žádné pitomé hranice a necháš mě normálně nakoupit něco k snídani, jogurty a pitíčka na cvičení. O žádné „všechny sladkosti“ tak moc nestojím, nějaký ten bonbón se doma vždycky najde. Jsem rád, že mi nebráníš v rozhodování, nemusím se po tobě vopičit a nevymýváš mi mozek jak v nějaké sektě. Tak totiž získávám svou jistotu. Můj partner a děti ti za to jednou budou vděčné...

Tvůj chlapeček

 Líza 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 7:09:37)
Hm, Milado, prostě nežiješ správně. Měla jsi Terku nechat pěkně bez kortikoidů, ať si v noci řve, je to pro její dobro, ostatně, pohádky by její svědění jistě utěšily.
Koneckonců, potom ji můžeš vzít na rozkvetlou louku do rozkvetlého lesa, tam se jí její alergické projevy jistě zklidní, protože bude v souladu s přírodou.
Hranice v kupování sladkostí jistě nikdo z nás svým dětem nedává, protože si všichni můžem dovolit utratit za bonbony a čokoládu celou měsíční výplatu.
Do knihovny samozřejmě, zvláště do té naší, kde oddělení pro děti má otevřeno od dvanácti do tří a oddělení pro dospělé dokonce od desíti do pěti - nebyla jsem tam od té doby, co mi skončila mateřská. A dokud jsem na mateřské byla? Dvouletému dítěti půjčovat knihy z knihovny? To by mi poděkovali!
 monika-h 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 9:08:05)
asi nevíš na co jsou kortikoidy,tak o tom raději pomlč;((:(
 monika-h 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 9:12:18)
asi nevíš na co jsou kortikoidy,tak o tom raději pomlč;((:(
Jěště asi lze doplňit:
Ó maminko nemaž mě kortikoidy- já se tak rád rozškrabu do krve
-mě ty svědivé ekzémy nevadí
-rád budu chodit po světě,jako
plesnivé a odpudivé dítě

To byla fakt krávovina cos napsala;((:(:(:(
 madlenka07 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 9:21:05)
Ano,jsou případy,kdy jsou kortikoidy důležité,ale je hodně případů,kdy se používají zbytečně.Ať už na radu lélaře či si to ,,ordinuje" maminka sama.Kortikoidy jsou léky,které by se měly používat s velkou rozvahou.Když slyším reklamu,že to obsahuje kortikoidy a je to volně prodejné,otevírá se mi kudla v kapse.Mně také lékař naordinoval kortikoidovou mast.Byla jsem těhotná,to mu vůbec nevadilo.Nakonec stačilo přijít na příčinu-t.j.alergii na rajčata.Mast jsem si ani nevyzvedla,používám kosmetiku bez hormonů,konzervantů,prostě přírodní.Chtěla jsem radu odborníka a nakonec jsem si stjně musela poradit sama.
 monika-h 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 9:35:16)
Samozřejmě s kortikoidama opatrně.Spousty doktorů jsou na ránu,ale napsát,že maminka dá dítěti kortikoidy pro krásu to je debil.
 Líza 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 10:30:25)
Madlenko, mě zas vždycky pobaví ta naivita, se kterou lidi píšou, že používaj přírodní kosmetiku, tak na ni nemůžou bejt alergický (nepíšeš doslova toto, ale mezi řádky to čtu). To je blbost na entou. Někdo je prostě alergickej na konzervanty, někdo je alergickej na ty úžasně šetrný bylinky z přírodní kosmetiky. A jsi si jistá, že tu kosmetiku bez konzervantů všichni správně uchovávaj - v chladu, aby se, protože v ní konzervanty nejsou, nezkazila? Řídí se taky tím, že má o hodně kratší trvanlivost?

Hele, moje atopický dítě snášelo jedině několik zcela umělých přípravků z minerálních olejů. Napatlat ji "přírodní kosmetikou", tak ji rovnou můžu sloupnout z kůže.
 katka+katka 
  • 

Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 10:52:44)
Lízo, souhlas. Katka nemá přímo ekzém, ale má děsně citlivou pokožku (po mě). Taky když mi lékárnice vychválila přírodní kosmetiku, že na ní nemá alergii nikdo, jak všem pomůže ..., prostě jsem jí koupila. Byla to Weleda - koupila jsem krém pro děti a sobě mandlovou řadu. Výsledek byl takový, že Káču radši hospitalizovali a mě to nabízeli taky. Skoro dva týdny trvalo než jsem opět mohla vyjít mezi lidi a ostatní neděsila. U Katky to trvalo ještě dýl. Jinak z "chemické kosmetiky" pokud měla reakci, tak jí zmizela během pár dnů, ale po přír.kosmetice to trvalo daleko déle. Když byla Káča mimčo nechávali jsme si od známých z Francie posílat Avéne Pediatril a teď kupuju Biodermu - přírodní není, obsahuje parabeny a je mi to fuk, protože Káče sedne
 madlenka07 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 12:40:25)
Lízo,závidím Ti jak umíš číst mezi řádky.telepatii neumíš?Já přece nenapsala-ani mezi řádky,že na přírodní kosmetiku člověk nemůže být alergický.Alergii můžeš mít na všechno.Já pouze napsala,že mnohdy jsou kortikoidy zbytečné.A stačí třeba obyčejná indulona.No,já indulonu nepoužívám,používám krémy od firmy Energy a jsem spokojená.Nevkládej mi do úst něco,co jsem neřekla.
 katka+katka 
  • 

Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 12:44:12)
Obyčejná Indulona stačí možná tak v případě, že ekzém v klidu, jenže pokud není a je ve fázi zhoršení, tak Indulona spíš uškodí než pomůže (mě vytvoří v téhle fázi takové puchýřky, které svědí víc, než kdybych se nenamazala ničím).
 Líza 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 12:57:08)
Madlenko, však píšu, že ty jsi to takhle nenapsala (nicméně leckdo to takhle píše), ale tu neškodnost přírodních přípravků, nezlob se, skutečně z tvého projevu cítím, takže tě jen opravuji, neškodné nejsou. Stejně jako není neškodná indulona, která není na léčbu ekzému, ale na promaštění suché kůže, což jsou dvě odlišné věci.
 madlenka07 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 19:42:13)
Lízo,nebudu se přít co je a není škodlivé.Já preferuji přírodní kosmetiku,ale kdybych měla VÁŽNÝ důvod užívat kortikoidy,užívala bych je.Teda asi až poté,co bych zkusila něco,co by mohlo odstranit příčinu problému.Kortikoidy neléčí příčinu,spíše potlačují příznaky.Každá nemoc má svou příčinu a např.čínská medicína je většinou dokáže odhalit.A pak tedy léčit.Západní medicína potlačuje příznaky,což podle mého názoru není nejlepší.
 Líza 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 19:59:27)
madlenko, ona ta potíž bude asi v tom - reaguju tak jak reaguju, protože to schytáváš za všechny ty lidi, kteří mi dokola útrpně říkají, že kortikoidy se přece nemají dávat jen tak.
Já neznám jedinýho rodiče, kterej by dětem dával kortikoidy jen tak, možná jsou takoví, ale je jich bezpochyby drtivá menšina, většina má velmi vážné důvody. Já je teda nedávala v mastech, dávala jsem je - a dosud občas dávám - v dýchátkách, ale princip je stejnej.
Na řeči o příčinách a o detoxikacích jsem alergická a asi nejen já; a to předesílám, že nemám nic proti východním, alternativním nebo holisticky zaměřeným přístupům. Jen je velmi únavné někomu vysvětlovat, a ta únava nebo otrávenost je asi ze mě cítit, že tyhle věci člověk nedává dětem z jiných než velmi vážných důvodů.
 madlenka07 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 20:31:29)
Vidíš Lízo a já díky detoxikaci a čínské medicíně po 10ti letech marného snažení otěhotněla...Ale chápu Tě.Já jsem zase alergická když čtu něco o ,,přírodních" ženách,které nosí dlouhé sukně,dítě v šátku a neholí se...~j~
 madlenka07 


Re: Maminko, maminko... 

(28.5.2008 7:13:35)
Ještě jednou,Lízo!Já Tě úplně chápu,že na některé věci si alergická,ono když to slyšíš dnes a denně...taky mi naskakuje husí kůže,když stále slyším něco o romazlování,když se mnou dcerka spí v posteli,že je máma lakomá,když jí nedám sladký čaj a pribináčka apod.(malé bude rok).Vlastně kdykoli poslední dobou zaslechnu,že jsem DIVNÁ,když ještě kojím,že kdybych jí dala knedlíky s omáčkou,můžu se od ní hnout třeba na nějakou párty...tak začínám zuřit čím dál víc.A to jsem vždy bývala dost klidná...Jak se říká,nevyžádané rady nebrat:-D.Hezký den.
 Aja 
  • 

Re: Maminko, maminko... 

(28.5.2008 10:08:07)
Madĺenko 07,
chapu te, ale tohle proste hazej za hlavu. To jsou nazory lidi, kteri meli deti v 60 70 letech a nejak si s tou vychovou evidentne hlavu nelamali-znam jich par. Dluzno podotknout, ze ne vsichni, me mama kojila do roka, tchyne taky nikdy nedavala gulas v peti mesicich, ale zda se mi, ze vic je takovych , ktere davaly. Nicmene si myslim, ze v dnesni dobe jsou tyhle veci uz uplne normalni-ja kojila jedno dite dva roky a musim rict, ze za celou dobu se tomu divila jedna jedina osoba.Shodou okolnosti mladsi nez ja:-)))ú))
 katka+katka 
  • 

Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 10:53:37)
Hydrocortison - snad to píšu správně. Je to mastička, ale hrozně slabounká (třeba proti Locoidu)
 madlenka07 


Re: Maminko, maminko... 

(27.5.2008 12:37:45)
Nepamatuji se co to bylo za lék,ale dávají ted reklamu v televizi.A nejsem si jistá,ale myslím,že to byly nosní kapky nebo něco podobného.
 Tera+4  
  • 

Aha..., 

(26.5.2008 17:17:08)
...takže přírodní ženy sem psát nesmějí...Zážitky z hypermarketu vedou... Že s něčím nesouhlasím (nelíbí se mi to, mám na to jiný názor)lze opravdu říct (napsat) slušně. Nemočopudně.
 & 


Re: Aha..., 

(26.5.2008 17:49:12)
Teri,

rekneme ze sama sebe povazuji za docela "prirodni zenu". No, radeji chodim do lesa nez do obchodaku. Ale clanek je napsan, takovym stylem, ze mam chut objednat k veceri pizzu a hranolky a pustit synovi Toma a Jerryho. :-)
 sally 


Re: Aha..., 

(26.5.2008 18:28:05)
jo, přesně.... ten článek je příšernej.... nepochybuju, že je lepší vzít děti do lesa než je posadit před televizi, ale ze stylu jak je to napsaný :-©
 Vercza 


Re: Aha..., 

(27.5.2008 1:04:21)
H&M, Sally... R^R^R^R^R^

S dovolením, mám dostatečně hluboké deprese ze sebe a svého "nedostatečného mateřství" i bez takovýchto článků. Myslím, že matkám perfekcionistkám, zklamaným ze sebe sama, sype tenhle blábol sůl do ran. Zbytečně! RvRvRv Tudy (k dokonalosti) cesta nevede... ~f~
 & 


Pro Sally a Verczu 

(27.5.2008 6:49:15)
Poslala jsem Vam e-mail, Vercze na tu adresu co ma pod nickem. Pokud by vam to nedoslo ozvete se mi na e-mail martinek2004@centrum.cz. Mejte se...

Jdu Martovi pustit pohyblive obrazky, abych ho mohla oblect a vypravit do skolky :-) Pak jdu s kamaradkou do obchodaku do BIO prodejny a kavarny na Fairtrade kafe. ;)
 monika-h 


Re: Aha..., 

(27.5.2008 9:22:19)
Já bych chtěla vidět autorku,jak funguje celý den.Hlavně ať mi nikdo neříká,že nežehlí a nevaří,že je ten čas strávený zbytečně.V době,kdy má každý pračku a myčku,pekárny na chleba mi to přijde směšný.Co by všichni dělaly,kdyby se pralo někde v řece na kameni,vařilo na ohni,praly pleny apod.Musím říct,že každý den vařím,uklízím,peru akdyž je potřeba žehlím,děti mi vlezou hned ráno do postele na pomazlení než jsou do školy a školky,chodíme po kroužkách,ven.Tak šizení nejsou a jde to stihnout taky a abych si taky odpočinula?Sednu si k PC nebo TV nebo si dojdu 1xtýdně s kamarádkou na kávičku pokecat.
 10.5Libik12 


Re: Aha..., 

(27.5.2008 9:27:46)
Moniko, proč tě tak rozhodí, že někdo žije jinak, jedeš jako malej zběsilec, je to sranda, jak tě vytočí jiný názor.
 monika-h 


Re: Aha..., 

(27.5.2008 9:37:24)
Mě nevytočí jiný názor,je to diskuze.Zběsilec?
 10.5Libik12 


Re: Aha..., 

(27.5.2008 9:39:18)
no raaguješ v rychlé frekenci na jednotlibé příspěvky dost ostře.
 Lei 


Styl, jakým je článek psaný, mě nenadchl, ale... 

(26.5.2008 19:13:30)
...nedá mi to a musím reagovat, zejména po přečtení pár posledních příspěvků. Nerozumím tomu, proč se jakýkoliv návrat k tomu přirozenému, co v nás ještě zbývá (třebaže už to úplně přirozené nikdy nebude) označuje za zpátečnictví a návrat do jeskyně, proč ty názorné popisy "přirozených žen"? Copak to jsou nějaké Minehavy, co 24 hodin denně okusují liščí kožku, aby do ní dítě posléze zabalily? Copak odmítají moderní technologie? Vždyť snad každému je jasné, že bez nich to dnes nejde. Tady se jedná o osobní snahu jednotlivce zatížit systém o něco méně, ubrat si na pohodlnosti a dělat něco trapně postaru, pomaleji a primitivněji. Proč toto někomu vadí? Co máte proti někomu, kdo má rád vlasy do copu? Díky tomu, že si vlasy nebarví a nešlechtí, třeba kadeřnice nesplachuje každé čtyři týdny do výlevky chemický roztok = dnešní to moderní kosmetický výrobek? Ta parafráze o pár příspěvků výše - když chytrý rodič pozná, že dítěti podomácku vyrobené mýdlo nesvědčí, tak ho přestane používat - pokud ne, je to chyba (může to být i projev fanatismu), ale nesouvisí s "přírodností".

Navíc mám z článku dojem, že je zaměřen na děti tak do tří let věku - a tam jsem osobně (děti zatím nemám) přesvědčena, že méně je více. V tomto útlém věku, pokud se dítě nedostane do kontaktu s přírodou, kde načerpá veškeré podstatné pro jeho další život, byť si to zatím neuvědomuje, tak může být jeho vnímání své bytosti jako součásti přírodního koloběhu v budoucnu problematické. Takto malé dítě nepotřebuje víc hraček než pár obyčejných věcí, které ho zaujmou (kolik dětí je unešených rabováním kuchyňských skříněk), nestará se, zda má na sobě obleček z poslední kolekce módní značky...takže v tomto směru článku fandím. Od školkového věku by mělo být dost času na seznámení dítěte s moderním světem.

Říká se umět můžeš všechno, dělat nemusíš nic. Já jsem ráda, že jsem se s rodiči jako malá naučila okopávat mrkev a prázdniny trávila v lese :-).
 & 


Re: Styl, jakým je článek psaný, mě nenadchl, ale... 

(26.5.2008 19:36:09)
lei,

I ja jsem taky rada, ze jsem se naucila okopavat mrkev a prazdniny travila v lese a doufam, ze to naucim take sve deti. Ale taky jsem rada, ze jsem se naucila, kriticky myslet a branit tomu, kdyz se se mnou nekdo pokousi manipulovat. At uz je to dite z reklamy na ockovani "maminko zachan mi zivot", tak fiktivni dite, ktere mne prosi, abych mu nepoustela pohyblive obrazky a chodila nakupovat potraviny u zdroje. A jakoliv s tim treba souhlasim, tak jsem proste na tenhle zpusob komunikace "alergicka." :-)
 madlenka07 


Re: Styl, jakým je článek psaný, mě nenadchl, ale... 

(26.5.2008 19:46:04)
Také se považuji za přírodní ženu.Používám přírodní věci,pokud je to možné Bio výrobky či svojí zeleninu,nejraději mám pohodlné bavlněné či konopné oblečení,nosím dítě v šátku,kojím rok a ještě aspoň další rok nebo dva kojit chci.Ale -a možná to někoho překvapí-holím si nohy(nejen nohy),vlasy nemám v copu a nosím botasky.A ačkoli je mi v přírodě nádherně,znám i obchoďáky,kde si kupuji krajkové spodní prádlo.
 Alicee 


Re: Styl, jakým je článek psaný, mě nenadchl, ale... 

(26.5.2008 20:38:16)
Děkuji, žes to napsala za mě. R^

Ano, článek je psaný sladkobolně, naivně a ne zrovna nejšťastněji...ale že bych se cítila nějak manipulována a nebo byl ze mě dělaný blbec, to ne. Zvlášť když na mě po celé rodině.cz bliká jedna reklama za druhou, mi přijde trochu legrační se vztekat nad tím mě jak jeden vcelku nevinný článeček nutí se chovat podle určitého vzoru. Autorka měla asi tenhle článek napsat raději v nějakém pseudovědeckém stylu, který je na rodinných serverech tak populární, myšlenka by byla stejná, ale určitě by se jí nesešlo tolik negativních reakcí.
;)
 Jíťa 
  • 

Asi mám doma exota 

(26.5.2008 21:36:51)
Takže dítko jsem vozila do přírody už v kočárku, a jak se začalo hýbat tak snad ještě víc a nikdy z toho nebylo vodvázaný... (viz můj příspěvek výše).

Do knihovny jsem s ním chodila asi od dvou let, když konečně přestalo vnímat papír jako jistý druh hračky, jejíž největší předností je, že se dá zmačkat a roztrhat. Přesto knihy, které za celý svůj dosavadní život přečetlo (16 let), by se daly spočítat na prstech.

add jídlo. Vařím skoro všechno, a to odjakživa. Jak je tedy možné, že některá jídla mi dítko odmítá s tím, že mu nechutnají? A jiná naopak miluje. Jak je možné, že zeleninu téměř v jakékoliv úpravě zbožňuje ale v polévce odmítá?

Hračky... Nikdy jsem nebyla zastáncem příliš mnoha hraček. Spíš než na kvantitu jsem hleděla na kvalitu, tedy aby dítku něco daly a rozvíjely ho. Většina z nich stejně zůstala nepovšimnuta, neboť dítko dává přednost pohybovým hrám. Z hraček měly tedy úspěch především sportovní náčiní (míče, švihadlo, obruč, trampolína...). Další okruh hraček byly věci pro umělecké tvoření (pastelkami počínaje, přes různé barvičky, fixy, lepidla, můžky atd) - mimochodem, já neumím namalovat ani domeček.

TV - Přestože u nás jela vždycky poměrně hodně (byla jsem sama a pouštěla si ji jako zvukovou kulisu), dítko ji nikdy nijak zvlášť nesledovalo a dodnes ji bere jen jako nouzovou aktivitu - např. když je nemocné. Dokonce ani jako malé se nenechalo vyrušit od hry Večerníčkem. Pravda, ani já ji nijak zvlášť nesleduju, skutečně je to víceméně zvuková kulisa.

No abych nekřivdila, taky máme hodně společného. Ale je prostě originál.

Naučila jsem je jak se chovat a jak se o sebe postarat. Ale nemůžu ho naučit, aby mělo rádo stejné věci jako já.

 Jíťa 
  • 

Re: Asi mám doma exota 

(26.5.2008 22:44:38)
To možná jo, ale kde jsem tedy udělala chybu, když do knihovny jsem ji tahala od 2 let a knížek jsem jí nakoupila plnou knihovničku? Ovšem používá je jen jako těžítka nebo opěru pro zrcátko. A já sama čtu úplně všechno takže vzor má taky.

Já jen nechápu, proč někdo stále tvrdí, že když odmalička budeme s dětmi dělat určitou činnost, tak se v nich něco zlomí a oni si to zamilují.

Ano, to tu stále v různých diskuzích zaznívá:
Ať jsou to knihy, les, nebo cokoliv jiného.

Tak mi tedy vysvětli, proč nečte a nechce chodit do lesa, když mě to baví a od malička jsem ji k tomu vedla? A proč naopak ráda a pěkně maluje, když já k tomu nemám žádný vztah a nijak zvlášť jsem to s ní nedělala?

 Jíťa 
  • 

Re: Asi mám doma exota 

(27.5.2008 9:33:58)
Možná se budeš divit, ale i pár takových knížek kdysi dostala, takové ty pro děti s návody na různé umělecké výtvory a popisky nových technik. 100% si jistá nejsem, ale myslím, že si je ani neprohlídla.

Jinak skutečně to v sobě nemá, odmítala si jako malá i nechat číst.

Ještě tě můžu upozornit, že četba nemá s inteligencí nic společného. Takže klidně i nečtenář může studovat gympl a naopak čtenář může mít problémy se zvládnutím základky.
A mmch. znám jednoho dislektika, kterej taky nikdy nic nečetl a vystudoval střední školu, protože se mu rodiče od malička věnovali a všechny učebnice (vč. povinné četby) mu načetli na magneťák. Jestli to bylo správné nebo ne, to netuším, ale bylo to tak.
 Jíťa 
  • 

Re: Asi mám doma exota 

(27.5.2008 11:41:10)
tak za 1.
jsou i gymply, kde se normálně přijímačky ze čtenářské gramotnosti nedělají.
za 2. ani nevím, co si pod tím pojmem mám představit. O čem ta zkouška je? O tom, co dosud přečetl, nebo o tom nakolik je schopný porozumět psanému textu? V případě přelouskané literatury by dcera skutečně neuspěla, v případě porozumění textu by nebyl problém, protože číst kupodivu umí dobře a chápe o čem se píše. (to že nečte knihy ještě neznamená, že nečte nebo to dokonce neumí vůbec - je i spousta jiných věcí, co se dá číst: např: na internetu, časopisy, návody na cokoliv...)
za 3. skutečně i na gymnáziích studují nečtenáři. O pár dalších vím.
 arsiela, 


Re: Asi mám doma exota 

(27.5.2008 8:40:06)
Jíťo tak to mám doma exota taky.Do knihovny jsem ho tahala od třech týdnů(protože jsem si chodila já pro knížky)knihovnice byla nadšená,že pujčuju dětské knížky.Svoji průkazku měl od 4 let.Ještě v mateřině to byl "knihomol"mě pusa bolela muselo se číst furt,ve vlaku,před spaním,místo večerníčku.A ted(jemu 13 let)přečíst knížku tak to je zázrak,ještě tak encyklopedii.
Malému čtu od druhého měsíce,knížky pujčujeme,tak jsem zvědavá,jestli u něj to bude lepší,ale pochybuju.
Do lesa jezdíme od mala,máme hospodářství,přesto starší do lesa nejde ani náhodou,o zvířata se nezajmá, nikdy ho to nebavilo.Potatil se a raději staví modelovou železnici a jezdí fotit vlaky.
Tv ho taky nijak nebere,zato počítač,to je čertovský vynález.jasně má dobu odkdy dokdy může u PC být,ale dostat ho od něj to je zápřah.Ale to už jsem odbočila.
Prostě občas se rodiče mohou snažit jak chtějí a dítě si stejně vyšlápne svoji cestičku a má zájmy,chování úplně jiné než rodiče.
 Jíťa 
  • 

Re: Asi mám doma exota 

(27.5.2008 9:23:16)
Tak v naší mladé je to odjakživa. Vlastně i odmítala nechat si předčítat. Ještě tak překousla jako hodně malá obrázkové knížky, ale ty jenom proletěla, aby to měla co nejdřív za sebou... Prostě je založená více sportovně a umělecky a četba jí zřejmě připadá jako ztráta času.

Jinak, pár knížek dobrovolně přečetla, ale skutečně by se daly spočítat na prstech - jejich počet zatím opravdu nepřesáhl 10-ku.
 Amaaly 


Re: Asi mám doma exota 

(27.5.2008 9:27:31)
Jíťo, články typu "čtěte dětem, ony taky budou číst" mě pěkně vytáčí. Já četla, jak šílená (ráda), ony rády a dlouho poslouchaly, dnes jsou studenti a nečtou a nečtou ~j~
Jenže já už taky moc nečtu, když jsou ty jiná lákadla :-©
 Jíťa 
  • 

Re: Asi mám doma exota 

(27.5.2008 9:40:30)
já už taky poslední dobou moc nečtu. Ale není to díky jiným lákadlům. Spíš mám jakýsi pocit přesycenosti. A pak díky všem možným novinkám vč. internetu se můžu věnovat i jiným svým koníčkům, které jsem s příchodem rodiny musela hodně omezit, protože to bylo časově i finančně dost náročné a dnes už není.
 Iveta 
  • 

Článek mne oslovil a diskuse k němu mi hodně dala 

(3.6.2008 13:25:28)
Je to skvělý lakmusový papírek.
Do Rodinky píšou mnohé maminky téměř vlastní krví, přesto pod jejich články vždy najdeme názory odsuzující,útočné,shazující a mnohé typu "nejsi náhodou blbá?"
Hle nyní článeček naprosto nekontroverzní, nikoho neurážející, opravdu milý, bez prosby o radu a hodnocení, přesto nevyhovuje mnohým - proč? protože už je prostě MOC milý, MOC sladký.
To už je MOC i na mne.
Milé maminky! Autorku neznám, ale hrdě se hlásím k tomu, že to, co napsala, mi připadá krásné a hluboké a ke kýči to má daleko. Je to spíš poezie, i když některé to mylně chápou jako návod k použití.
Je mi líto, že neznáte takovéto sladké a krásné a hluboké věci, že vám přijdou neskutečné. Ale ony existují a já je prožívám.
Ano, mezi každodenním zlobením, nepříjemnostmi, únavou, nevyspáním, atp atp o čem se zde taky hojně píše a nikdo nepopírá, že se to k dětem také pojí,především OPRAVDU existují právě ty věci nádherné, o kterých píše autorka.
A to je důvod, proč mám děti. A proč jsou pro mne na předním místě.
Diskuse mi ale dala pochopit, proč jsou některé věci tak, jak jsou. Dává mi pochopit pro mne divné chování některých maminek a učitelek ve školce. Proč není také "sladká" naše přítomnost. Kdybychom se na sebe usmívali a víc se chápali, byl by to pro mnohé kýč. Život holt musí být tvrdej.
Kde se bere to odmítání hezkých a opravdových věcí, skoro strach před nimi? Že by deprivace? A v dětství?
 Tera+4  
  • 

Re: Styl, jakým je článek psaný, mě nenadchl, ale... 

(27.5.2008 8:21:36)
Díky! Nemám takové vyjadřovací schopnosti jako Ty, kdybych měla, napsala bych přesně toto :-).
 Tera+4  
  • 

Re: Styl, jakým je článek psaný, mě nenadchl, ale... 

(27.5.2008 8:27:32)
Nějak se to blbě zobrazilo :-), to jsem napsala pod příspěvek Alicee :-)
 Kohnova 
  • 

Ono 

(26.5.2008 20:14:36)
je to mysleno dobre a vlastne je to i v jadru pravda (az na to, ze matka je proste matka, pritel je jina kategorie nez matka /rodic/), ale napsano je to tak nemozne lepive, uslintane moralisticky a samozersky, ze to strizlive uvazujiciho cloveka akorat popudi. Ne, ze by se mi libilo v obrich samoskach, ale Satana bych tam nehledala, dtto TV. Vsechny veci, ktere autorka zminuje, deti potrebuji, jenze potrebuji i umet projit Tescem, aniz by z toho dostaly panickou ataku nebo jiny zachvat, umet poznat zajimavy porad v televizi, proste zit ve svete, jaky je, i kdyz bychom za idealni treba pokladali jiny. Si myslim.
 madlenka07 


Re: Ono 

(26.5.2008 20:18:50)
Ano,já souhlasím s tím co píšeš.Také bych si svět představovala jiný,ale prostě to k téhle době patří,že se chodí nakupovat do hypermarketů.Svoje dítě se pokusím vychovat tak,aby mělo rádo přírodu a vážilo si jí,ale také tak aby se nebálo nakupovat v obchoďáku,protože ho nikdy nevidělo.
I když,když vidím rodiny s malými dětmi,jak jdou o víkendu na procházku do Kauflandu,nevím jestli se mám smát nebo brečet.
 severanka 


Re: Ono 

(26.5.2008 20:32:49)
na procházku bych tam zrovna nešla, ale třeba když je rodina s většími dětmi které už chodí do školy, rodiče pracují, tak jediná šance kdy společně nakoupit je asi tahle. takže chápu plné parkoviště o víkendech před obchody. Já kolikrát řeším problém kam s kočárem když venku prší, malá chce mermomoci ven. Kdybych měla nějaký obchoďák poblíž s dětským koutkem. už bych tam byla.
 madlenka07 


Re: Ono 

(26.5.2008 20:42:38)
Jneže oni tam chodí každý víkend i všední dny odpoledne.A takových rodin je tu spousta.Větší děti moc neregistruju,ale malé ano.S těmi by měli být někde na hřišti.
Mimo jiné,taky chodím s kočárkem na kafčo do obchoďáku,když prší:-) a já potřebuju pauzu,když běhám po úřadech a snažím se přežít...
 JODIE 


Děkuji ;-) 

(26.5.2008 21:30:44)
Děkuji za bohaté reakce. Jsem ráda, že článek vyvolal takové silné emoce. Bylo by fajn, kdyby lidi stejně silně reágovali na kýče ve zmiňovaných hypermarketech, médiích a komerčních výrobcích.
Ano jsem citlivý člověk, obzvlášť teď po dvou těhotenstvích, v období kojení, při péči o dva cvrčky a píšu kýčovitě... Jsem ta "přírodní žena" s šátkem, dlouhou či krátkou sukní, pozor však s rozpuštěnými vlasy ;-) A taky chodím do hypermarketu, do zoo, dívám se na televizi.. ale naslouchám svým dětem. A vím, že blízký kontakt, vlastně vyrobená hračka, společně připravené jídlo, společně zazpívaná písnička či zahrané divadlo je pro mé děti víc než celodenní návštěva jednoho z mnoha dokonalých středisek nabízejících vše hotové a jednoduché. Tento článek nehodnotí, ale ukazuje jak to jde i jinak. Každá máma je jedinečná bytost a ví, co je pro její děti nejlepší. Já televizi ani komerci nezavrhuji, jen ji nedoporučuji :-) Tak hodně štěstí při výchově dětiček ať přírodně či jinak vedených.
 10.5Libik12 


Re: Děkuji ;-) 

(26.5.2008 21:41:12)
Víš co mě zaujalo, než jsem ti strhala formu?

Že píšeš o předpokladu, že matku vytočí, když má dítě vjemy v hypermarketu (asi že něco chce či lítá) a že se na něj matka zlobí, zrovna tak ta pasáž prosící za shovívavost při rozsypané soli. Odstavec o tom, že to dítě odpouští matce nějaký úder, to už mě dorazilo úplně.

Já jenom abys se nenechala tolika unášet představou, že my méně přírodní ty děti nemilujeme.
Zodpovědně říkám, že mě mé dítě fakt nemusí prosit, abych ho nepřizabila, když něco rozleje.
Jsem totiž taková hodně citlivá konzumní maminka, co kojí dítě staré téměř 3 roky a denodenně kouká na seriál Ulice:)
 JODIE 


Re: Děkuji ;-) 

(26.5.2008 22:09:51)
Libiku, vycházím z toho co vidím kolem sebe.., každý ať si z toho vezme, co je mu vlastní. Jsem ráda, že jsi si jistá svou výchovou, mateřstvím - to chtěl původně článek říct, jen asi mluvím jiným jazykem. Vůbec si nemyslím, že s jiným přístupem než mám já někdo miluje své děti méně. Právě naopak... dokonalost je na škodu, právě ty nedokonalé maminky, které se učí z vlastních chyb jsou nejvíce milující. A já se řadím mezi ně. Také svým dětem pouštím pohádky v televizi, beru je na nákupy, na výlety které jsou pro ně náročné, občas nestihneme připravit svačinu a jíme někde na rohu.. jen na nich vidím, že když to dělám jinak, je méně scén, výstupů a únavy. Buď takovou ženou a maminkou jakou být chceš. Článek měl být o tom, více se přiblížit svým dětem, mít je rád takové jaké jsou. Pokud někomu vyzněl jinak, snad to pro něj něco znamená...
 . 
  • 

Re: Děkuji ;-) 

(27.5.2008 1:58:32)
Ufff.... nedá mi to, abych opět nereagovala. Článek že byl o tom, jak se přiblížit svým dětem? To teda nebyl. Byl o tom, že ty jsi přesvědčená, že víš, co je pro Tvé dítě dobré, a co tím pádem musí být dobré pro všechny děti. O tom, že každé dítě je jinačí a že každýho baví něco jinýho, to nebylo vůbec.
 Kohnova 
  • 

Re: Děkuji ;-) 

(30.5.2008 14:09:43)
Libik: podle mne je diskuse s autory typu Jodie zbytecna, nebot nemozna. Dojimani se sam sebou je v lepsim pripade hodne vypjata libustka, v horsim celkem protivny problem (CPP).
Daleko podstatnejsi, nez otazka, proc Jodie produkuje co produkuje, je, proc to redakce dava na prvni stranku. Dle meho odpoved je, ze zensky kvuliva tomu pujdou do sebe, cili tu porad bude nekdo na neco klikat a budeme nejnavstevovanejsi. A my to papame i s chlupama.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Děkuji ;-) 

(26.5.2008 22:08:10)
Nejdřív jsem to chtěla přejít, ale nedá mi to, zvlášť když se to objevilo ještě v reakcích pod článkem.
Proboha vás prosím, nepoužívejte spojení KOMERČNÍ VÝROBEK. Anglický výraz commerce znamená obchod, komerční je vše, co je určené k obchodování. I cizrna a kozí sejra, i šátek na nošení batolat, všechno, co si můžete koupit za peníze je komerční, neboť je to obchodovatelná komodita... do prdele práce. ;)
 10.5Libik12 


Re: Děkuji ;-) 

(26.5.2008 22:36:03)
:)
Ale pak je otázka, co je to obchod. To je dost problematická kategorie, řekla bych že prvoplánem obchodu je zisk, že obchodu se toleruje kdejaká nekalá praktika a hlavně, že není obchod jako obchod. Kozí sejra uděláš doma, navíc ekozeemědělství nečerpá dotace EU.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Děkuji ;-) 

(26.5.2008 22:40:23)
Pokud prodáváš kozí sýr pod výrobní cenou, i tak je to předmět obchodování. Dokonce i výměnný obchod JE obchod. :-)
 10.5Libik12 


Re: Děkuji ;-) 

(26.5.2008 23:01:40)
já jsem chtěla říct, že pokud se v Česku používá komerce jako hanlivé označení určitých nepotřebných(dle úhlu pohledu) věcí, lze ve stejném významu říct i obchod. (komerční výrobek, obchodovatelný výrobek)
Stejně tak bys mohla horovat proti užívání slova "konzum", to je zase spotřeba. Konzumní je v tom případě utírat si zadek, páč spotřebuješ papír.
Že se hovoří o komerci a konzumu v souvislosti s životním stylem a dejme tomu hledáním nějakých hodnot, není tupost Čecha ve vztahu k angličtině, ale fakt, že význam slov obchod a spotřeba nazíráme v souvislostech.
 Zasjaj. 


Re: Děkuji ;-) 

(27.5.2008 5:42:32)
Monty, Libiku

vzdyt komercni se pouziva v prenesenem slova smyslu. Da se to prelozit i jako "na zisk zamereny". Ne, ze by ekostatkar na nepasterizovanem kozim syru nemel zadny zisk, ale naivne verim, ze krome penez mu jde i o jine veci.
 & 


Re: Děkuji ;-) 

(27.5.2008 7:08:22)
Zajas,


to snad jo. Ale taky vedi moc dobre, kdo je jejich cilova skupina. A pozivaji podobne marketingove triky, jako vsichni ostatni. Akorat na mlice neni soutez o batuzky, ale z kazde ho litru mleka jdou nejake penize na kravu do Afriky. Na tom neni nic spatneho, akorat je myslim fajn to vedet.
A dela to stejna reklamka, ktera ma dalsiho zakaznika treba Unilever. :-)
 . 
  • 

Re: Ono 

(27.5.2008 2:00:43)
Hele, když tam sama často nechodíš, jak víš, že ostatní tam chodí denně? .-)
 madlenka07 


Re: Ono 

(27.5.2008 6:47:53)
Začátek cesty-les,Kauflaund je stejný.Takže když chodím na procházky.denně-do přírody,vidím kdo zatáčí směr Kaufland a Tesco.
A také hodně z těch lidí znám osobně a oni se chlubí sami tím,že jdou s celou rodinou na procházku do Kauflandu.Také chodím nakupovat,ovšem proto,že musíme jíst,ne proto,aby se sešla celá rodina na procházce.
 JODIE 


Děkuji ;-) 

(26.5.2008 21:35:39)
Děkuji za bohaté reakce. Jsem ráda, že článek vyvolal takové silné emoce. Bylo by fajn, kdyby lidi stejně silně reágovali na kýče ve zmiňovaných hypermarketech, médiích a komerčních výrobcích.
Ano jsem citlivý člověk, obzvlášť teď po dvou těhotenstvích, v období kojení, při péči o dva cvrčky a píšu kýčovitě... Jsem ta "přírodní žena" s šátkem, dlouhou či krátkou sukní, pozor však s rozpuštěnými vlasy ;-) A taky chodím do hypermarketu, do zoo, dívám se na televizi.. ale naslouchám svým dětem. A vím, že blízký kontakt, vlastně vyrobená hračka, společně připravené jídlo, společně zazpívaná písnička či zahrané divadlo je pro mé děti víc než celodenní návštěva jednoho z mnoha dokonalých středisek nabízejících vše hotové a jednoduché. Tento článek nehodnotí, ale ukazuje jak to jde i jinak. Každá máma je jedinečná bytost a ví, co je pro její děti nejlepší. Já televizi ani komerci nezavrhuji, jen ji nedoporučuji :-) Tak hodně štěstí při výchově dětiček ať přírodně či jinak vedených.
 . 
  • 

Re: Děkuji ;-) 

(27.5.2008 1:54:24)
NO, právě že článek hodnotí, škatulkuje, ale nenabízí. To mi na tom vadilo, ten postoj "já jsem dokonalá přírodní žena, kdo je víc... a kdo bere i komerci, ten je špatnej"
 madlenka07 


Re: Děkuji ;-) 

(27.5.2008 6:52:28)
Problém je,že článek možná hodnotí jak píšeš ty a odsuzuje vše co není komerční,bohužel reakce dost často odsuzují zase vše,co je ,,přírodní".Slovní spojení alternativní či přírodní žena se tu poslední dobou používá jako nadávka.Už jsem tady někde psala,jak jsem přírodní já,neznamená to,že žiju v jeskyni apod.Jen se snažím být v souladu s přírodou,aspoň tak jak to v civilizované společnosti jde.Ale to neznamená,že na sídlišti pěstuju kozy na mlíko.Jasně že musím nakupovat v hypermarketech,když nevlastním pole atd.A jsem žena,která se chce líbit,tak se i maluju-ano,světe div se.osím dítě v šátku,kojím,ale mám i řasenku a vím co je rtěnka.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Děkuji ;-) 

(27.5.2008 9:06:56)
Mě se to líbilo ! Sice někdy ráda sáhnu po hotových věcech, ráda někdy syna posadím k pohádce v televizi, ale opravdu skutečně strávený čas s dítětem se zúročí nejlépe. Tak nebudu tu okounět a jdu toho svého lumpa namazat, abychom za hodinku vyrazili na hřiště a do lesa. Naštěstí to máme za domem :)
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Re: Děkuji ;-) 

(27.5.2008 10:59:47)
Děkuji za tvůj článek, zamyslela jsem se sama nad sebou. Jde o to vzít si ten článek a popřemýšlet, zda děláme pro své děti dost. Časem vyrostou a udělají si vše po svém, ale já si v té době řeknu, věnovala jsem jim vše co jsem mohla (ve formě zážitků a lásky) a ničeho nelituju.
 Jíťa 
  • 

možná... 

(27.5.2008 15:58:45)
...Nebo taky napíšeš článek, jak kouří a fetují... Že bys chtěla nějakou radu a místo toho se ti tam v diskuzi objeví poznámky od maminek mimísků, jak jsi otřesná matka, protože jsi děti od malička k ničemu pořádnému nevedla a že ony tu chybu neudělají!

Neber si to osobně - to je moje osobní zkušenost s diskusemi na rodině. Přesto se tu občas objeví něco zajímavého a to je důvod, proč sem ještě pořád nakukuju.
 klaros 


Re: Děkuji ;-) 

(27.5.2008 19:54:56)
Máte ve všem ohromnou pravdu, strašně mě pohladilo po duši, že moje dcerka by mi takový dopis psát nemusela, jsem tu pro ni každý den připravená, usměvavá,dusledná, ohleduplná abych ji doprovázela po životní cestě než tu moji roli převezme někdo jiný:-)) moc děkuji.......
 DENISA 
  • 

Kyc 

(26.5.2008 22:26:15)
Pekny kyc jako bic.
 žabka, dva lumpici 
  • 

ANO 

(26.5.2008 23:12:04)
Děkuji za článek. Možná je trochu "vznášející se a poletující" , ale základ přístupu k dítěti je tam! Je mi smutno z mnohých reakcí na něj... Ani jsem neměla sílu je všechny dočíst. Nechci ani trošku s nikým z diskutujících polemizovat. Z mnohých názorů je mi, šlušně vyjádřeno, smutno. Snad jsou Vaše děti šťastné a nejsou pouze vašim módním doplňkem...
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: ANO - Jééé 

(27.5.2008 15:55:22)
Jéé, díky za připomenutí, běžím klukům koupit bílé mikinky, aby mi o víkendu v supermarketu ladili ke kabelce a botičkám....
 Maruška + Pavel 5/07 


Nezájem 

(27.5.2008 7:45:22)
Je mi docela jedno jak rodiče své děti vychovávají a kam s nimi chodí.Jen oni je znají nejlépe a vědí co jejich děti zajíma a co mají rádi.Některé procházky v lese jiná zase prolízačky v supermarketu.Hlavně když s nimi rodiče ten čas příjemně prožijí.Bohužel v mém nejbližším okolí je malá 8 letá holčička co vidí svoji maminku jak sama čte knížku, sama chodí nakupovat, sama jezdí z přítelem na motorce....atd.Malá tráví svůj veškerý volný čas s babičkou a věřte mi jak ráááááda by ta holčička chodila KDEKOLI se svoji maminkou.Proto si myslím že jakákoli zábava ať "přírodní" nebo "komerční" je lepší než nezájem.
 Glance 


Re: Nezájem 

(27.5.2008 9:06:49)
JODIE, diky za krasny clanek.
Je zvlastni, jak mame kazda nekde ty hranice normalnosti jinde.To co pises, vpodstate aplikuju i sama na sobe, takze me to vsechno prijde uplne normalni. A ani si neumim predstavit, ze bych sve deti mela vychovavat nejak jinak. Je fajn vedet, ze je nas takovych vic :-)
 Davinia, 2 deti 


Re: Nezájem 

(28.5.2008 13:05:51)
Absolutni souhlas
 Davinia, 2 deti 


Re: Nezájem 

(28.5.2008 13:06:22)
Absolutni souhlas
 myš 
  • 

Dotaz 

(27.5.2008 10:13:10)
Může mi někdo vysvětlit, co některé lidi tady tak dráždí na tom, že někdo žije jinak a tzv "přírodně"? Termín přírodní žena je tady fakt už skoro jak nadávka:-)Vždyť je nikdo snad nenutí aby žili stejně?

Snažím se o nějaký rozumný kompromis a vůbec mi nevadí, že někdo nechodí s dětma do supermarketů, nekupuje drahé hračky, nosí dlouhé sukně, rodí doma, jí makrobioticky nebo úplně jinak(třeba se cpe masem od rána do večera), nedává dětem knedlíky a tak dále. Jen nechápu, proč některým lidem ta jinakost vadí...
 Jíťa 
  • 

Re: Dotaz 

(27.5.2008 11:06:33)
mě jinakost nevadí. Co mi vadí (i když jsem to tu dosud nikde nenapsala) je, styl článku.
Na mě to prostě působí tak, že se někdo snaží vyjádřit, CO BY MI MOJE DÍTĚ ŘEKLO, KDYBY UMĚLO MLUVIT. Myslím, že podobný pocit má i spousta ostatních. Moje dítě by mi totiž nejspíš řeklo: "Maminko, jsem rád, že mi nasloucháš a snažíš se mi porozumět i když ještě neumím mluvit. Jsem rád, že mi nedáváš květák, když ho nemám rád - je přece tolik jiné zeleniny, která mi chutná. Atd..."

Jsem přesvědčená, že většina se skutečně snaží dát svým dětem to nejlepší. Každá bohužel považuje za nejlepší něco jiného. A pokud se tu objeví jakýkoliv článek, který se snaží prosazovat nějaký způsob jako ten JEDINÝ SPRÁVNÝ - a to se na mě nezlob, styl článku v tomto směru skutečně vyznívá - tak to ty ostatní prostě vytáčí.
Možná kdyby to nebylo psáno formou dopisu miminka mamince, ale jen jako osobní názor jedné maminky na výchovu dětí, tak by té kritiky ubylo. Něco ve stylu Dělám to a to... protože si myslím, že je to dobré pro ...

I když... tady málokdo chápe, že když někdo napíše článek v 1.osobě, tak že je to myšleno jako osobní názor nebo zkušenost!
 nadi, dvě děvčátka 
  • 

Re: Dotaz 

(27.5.2008 14:47:52)
myslim, že jsou tu samé natolerantní slepice...chjo
 Jíťa 
  • 

Milá maminko 

(27.5.2008 14:30:53)
Děkuji ti, že se mi snažíš naslouchat. Přestože ještě neumím mluvit, promlouvám k tobě jinými způsoby a ty jsi tak trpělivá, že se snažíš mi porozumět.
Díky tomu mi možná nedáváš k jídlu květák, který nemám rád. Vždyť to přece nevadí. Jsou i jiné druhy zeleniny, které mi naopak chutnají.
Mám rád skoro všechno jídlo, ale nejvíc mi chutná to, co máš na talíři ty, maminko. Ale to není pro mě dobré, protože je slané. Vyřešila jsi to tím, že si moje zdravé jídlo dáš k tomu svému na talíř a tak můžeme jíst společně z jednoho talířku. Neboj se, až budu trošku větší, tak budu chtít jíst sám ze svého vlastního talířku a vlastní lžící.
Jsem rád, že mě necháváš samostatně objevovat svět a jen zpovzdálí sleduješ, aby se mi nic nestalo, nebo abych nedělal něco pro mě nebezpečného. A kdykoliv se kvůli čemukoliv rozesmutním, přiskočíš ke mě a obejmeš mě, abys mě uklidnila.
Jsem také rád, že upřednostňuješ moji vlastní potřebu se pomazlit před tou svojí. Zatímco si hraju, trpělivě vyčkáváš. Jakmile mě hra omrzí a já pocítím touhu se mazlit a dám ti to najevo, vezmeš mě do náruče a vyhovíš mi.
Je mi jedno jaké používáš plíny, ale abych pravdu řekl, nejraději jsem úplně nahý. Nemůžu tomu odolat a proto se ti při přebalování snažím utéct. Jsem rád, že to chápeš a těším se, až bude léto. Dobře si pamatuju, že jsi mi slíbila, že v létě můžu být venku na zahrádce nahulatý.
Také se těším, že si spolu vyjedeme na kole na dětské hřiště, když v naší obci je tak zanedbané. Jen co mi koupíš tu novou sedačku na kolo. Vím, že už to nebude dlouho trvat. Zatím mi musí stačit capkat kolem lavičky na zahrádce.
Je mi úplně lhostejné, kam mě vezmeš na procházku, důležité je pro mě, aby sis se mnou cestou povídala a vysvětlovala mi, co vlastně kolem sebe vidím, abych se v kočárku nenudil. Víš dobře, že jsem se nedávno naučil chodit - zatím sice jen kolem něčeho - ale tato nová dovednost se mi tak líbí, že ji musím stále někde trénovat. Proto jsem rád, že se na procházce chvilku zastavíš a posedíš na lavičce, zatímco já obcházím kolem dokola kočárek i lavičku a objevuju další a další zajímavé věci, které doma nemáme.
Mám rád pravidelnost a sám od sebe ji víceméně dodržuju. Ale jsem rád, že nelpíš na jejím dodržování. Někdy je těch dojmů tolik, že se unavím i dříve než obvykle a musím jít spinkat. Někdy naopak se zase nemůžu od něčeho odtrhnout a spát se mi vůbec nechce. Jsem rád, že mě dáš spinkat tehdy, kdy já potřebuju, bez ohledu na to, jestli už je čas nebo není. Za to ti maminko usnu bez problému během pár minut ani mi nestačíš dozpívat celou písničku nebo dopovědět pohádku.
Mám rád nové dojmy, takže mi nevadí, když mě vezmeš do supermarketu, do ZOO nebo kamkoliv jinam. Je mi celkem jedno, kam to bude. Jen mi prosím buď nablízku, abych se cítil v bezpečí. Ale na druhou stranu, ani těch dojmů nesmí být moc najednou, proto jsem rád, že je to jen občas a většinu dní trávíme zcela normálním, pro tebe možná trošku nudným programem, doma, na zahrádce, nebo venku.
...

TO A JEŠTĚ MNOHO DALŠÍHO ŘÍKÁ MOJE 10-TI MĚSÍČNÍ MIMINKO MĚ. ALE TO VAŠE VÁM MOŽNÁ ŘÍKÁ NĚCO JINÉHO.
Důležité je, že jste vy i vaše dítě spokojení. Není třeba si dělat žádné násilí. Každá matka se přece snaží v rámci svých schopností a možností dělat pro děti to nejlepší.
 JODIE 


Jíťo, 

(27.5.2008 16:42:35)
moc pěkný závěr. Jsi milá mamina :-)
Řádky, které jsem zde uveřejnila, jsem původně psala sama pro sebe po několika hodinách uspávání dvou malých divochů... Trošku jsem se zamyslela nad tím, co dělám nedělám pro děti, pro sebe, pro rodinu. Jestli když synovi pouštím každý den krtečky, kostičky jen proto, abych mohla uspat druhé dítě, jestli není lepší vymyslet jinou činnost. Začínala jsem mít pocit, že pokaždé když se musím věnovat druhému dítěti, on vyžaduje televizi. Jestli je dobré brát mé dítě do obchodu, když začíná být uvnitř rozrušený.. Jestli kupovat hračky, které se mi líbí nebo si spíš s dětmi něco pěkného vyrobit... Jen jsem si tak sama přemýšlela a napadlo mě to poslat také na rodinu, abych potěšila mamky, které jdou podobnou cestou. Netušila jsem však, že vytočím a rozladím tolik lidí svým půlnočním slohem a myšlenkami létajícími někde v oblacích :-))) Tak prosím buďte všichni sví, jednejte podle svého nejlepšího mínění a tolerujte názory druhých. Nic nikomu nevnucuji, naopak si ráda poslechnu odlišné názory a ráda se z nich poučím. Jako jsem se poučila teď, že příště více zvažovat, třídit slovník a volit jiné formy vyjádření. Fajn :-) Díky a díky rodině
 & 


Re: Jíťo, 

(27.5.2008 18:31:57)
Jodie,

Fakt skoda, ze si nenepsala, kratky uvod kdy a pro koho clanek vznikl. Verim, ze nesouhlasnych reakcich by podstatne ubylo. :-)
 madlenka07 


Něco od přírodní ženy... 

(27.5.2008 19:52:49)
Tak teď něco ode mne...snad mne neukamenujete...
http://www.susila.webgarden.cz/sliby-memu-diteti
 Helois+Hela03/06+Dia07/09 


Tak 50 na 50 

(31.5.2008 15:17:02)
Taky si myslím, že malý úvod nebo závěr by článku neuškodil... ;) Ale většina mamin si z toho snad vezme každá své, já jsem třeba měla střídavě tak na 50% slzy dojetí v očích a na 50% jsem si říkala, že až tak teda nee...
Beru to tak, že jsme moderní mladá rodina a moderní audiovizuální technika a další "vymoženosti" dnešní doby jsou součástí našeho života, tak jako byly dříve třeba gramofony nebo telegraf... :) Snažím se dceři dát ze sebe to nejlepší a snažím se, aby poznala v životě vše, co pro ni (nejspíš jak já sama považuji) jednou bude důležité, vše, co se jí možná bude jednou hodit a zároveň se jí snažím (a především do budoucna se budu ještě více snažit, zatím je ještě prďolka malá) ukázat různé cesty a možnosti jak žít... Volný čas trávíme většinou spolu a podle situace a nálady buď v blízkém kontaktu nebo s velkou mírou volnosti, má na svůj nízký věk spoustu kamarádů ze hřiště, ze cvičení i klubu maminek, chodíme na procházky i do lesa i do hypermarketu, dostává "drahé" hračky, protože tatínek je holt distributor hraček, oba rodičové pracují hodně s internetem, takže zvládá pomalu ale jistě i obsluhu počítače, pouští si dětské filmy na DVD (sama) a ač se ozývá spousta kritik na televizi a její podsouvání dětem, tak já mám moc zajímavou zkušenost s příbehy Kocoura Vavřince, kde se nemluví, ale kde se Helenka brzy naučila spoustě neverbálních projevů, které zatím do té doby neměla možnost vypozorovat v běžném životě. Co se týče konzumního způsobu života, také je to u nás půl na půl, oběd u Megála (Mc´Donalds) je pro ni svátkem, který nadšeně vítá a zároveň miluje maminčiny domácí polévky...
Myslím, že není třeba vidět vše jen černé a bílé, přírodu milujeme celá rodina, Helenka je přeborník v poznávání zvířeny, je to zvídavá holka a potřebuje mít ke všemu komentář, přesto se musí naučit žít v době, do jaké se narodila a "izolace" dětí od "způsobu života většinové společnosti" může (ale nemusí) být v budoucnu jen na škodu...
Nicméně se mi autorčin článek moc líbil a moc jí fandím a přeji pěkné dny se svými dětmi!
 čaroda 


Re: Tak 50 na 50 

(31.5.2008 23:21:27)
Moc hezky a trefně napsaný komentář..nějak se dle šablony neumím zařadit;((
Jsem "přírodní žena", protože pěstuji lecos na zahrádce (máme ji u baráku tak nevybetonuji to tam, že..), baví mě kytky i zvířata - vystudovala jsem biologii, ráda chodím do lesa, dělám si bylinkové čaje, vařím (manžel by hodně frkal kdyby ne a i já preferuji domapečené buchty), nákupy nejsou mé hobby...
Nebo jsem "komerční žena" neb při své práci využívám pc a moderní blbiny s ním spojené, telefonuji nejlépe přes Skype, pouštím malému Krtka a moc si pochvaluji že si chvilku sedne, pobaví a odpočine si k dalším hrám. Mám auto takže jezdíme neustále po návštěvách (ve 20 měsících má své oblíbené kamarády), milujeme výlety do zoo a cvičení v MC a plavání. V hypermarketu prokládáme zběsilou jízdu mezi regály hraním v dětském koutku a posezením v autíčku za 10kc (ani jet nemusí:-D).
Podle mě je to tak, že na rodinu prostě chodí ve valné většině matky které se o děti a vše okolo nich zajímají a zbytečně se tu hašteří o slovíčka. Kdyby se potkaly na písku tak si náááramně padnou do noty a nebudou vůůbec řešit jestli ta vedle má umělé nehty a make-up nebo vlasy svázané dřevěnou sponkou? ~j~~j~
 z 
  • 

Tudlikybudliky 

(28.5.2008 15:01:28)
Pardon, ale autorka má asi místo mozku dudlík. Myšlenka fajn, ale ... uááá ... ještě přeslazaněji by to nešlo?
 DENISA 
  • 

Re: Tudlikybudliky 

(31.5.2008 14:46:24)
Mas naprostou pravdu, ale bud shovivava, ona za to nemuze, to ty hormony. Vim, ze zamavaly i se mnou, v jinem smyslu, nebyla jsem preslazena, ale vztekla, takze urcite pochopeni mam, ale jen do urcite miry. Mam kamaradku, pred tehotenstvim normalni, ale jakmile byla v tom, uz jsem pro ni nebyla Denisa, ale Deninka, jmena nasich deti zdrobnovala na druhou - tj. Petr, Peta, Petulinek. Nase deti meli hovinecka ne hovinka, prdulinky, ne prdiky a tak bych mohla pokracovat do aleluja. Nekolikrat jsem ji upozornila, ze to je vazne hruza, ze to rve usi, ze staci zdrobnovat o jeden stupen, ne o dva. I ostatni lidi uz se ji zacali smat a ja se s ni zacala stykat cimdal min, neb mi lezla tak na nervy, ze se to nedalo. A to jsem si nejdriv myslela, jak je to uzasny, ze jsme otehotnely stejne a budeme mit stejne stareho kamarada.
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Hypermarket 

(28.5.2008 15:58:16)
Naše starší dcera nakupování miluje, ať už kupujeme něco na ní (vážně už v roce a půl jí bavilo zkusit si pět párů bot), nebo domů do bytu (vození v košíku je přece paráda). Ta menší nám u toho vždycky usnula, takže nakupování s dětma byla paráda. Teď už ta menší neusíná, ale je to živel, takže od společného nakupování ustupujeme.
Obecně - článek je zajímavý, ale není všechno vždycky tak černobílé. Co jedno dítě nudí, druhé může bavit.
 Eva Lib. 


Konečně 

(28.5.2008 23:21:48)
Milá Jodie, moc díky za článek. Mluvíš mi z duše. Hlavně v části o potřebě náruče, objetí, mazlení.
Někdy mě obchází hrůza, když slyším maminky říkat: "Přece ho nebudu furt chovat. To bych si na sebe upletla bič!" Jednou jsem dvěma podobně smýšlejícím maminkám řekla, ať si představí, že jsou úplně bezmocné, můžou jenom ležet na zádech (mluvím zejména o miminkách do cca 4měsíců. Nezřídka už jsou pro mnoho lidí tvz."vyčůraná", protože si vymáhají pozornost...ach jo...)a jediný prostředek, jak dosáhnout toho, aby nebyly samy, je hlas. A ať si představí, že volají a nikdo nepřijde. A jedna mi řekla: "Radši toho už nech, začíná mě hlodat svědomí." Nechci nikoho odsuzovat a ani si hrát na paní Dokonalou, jen chci říct, že to stojí za zamyšlení. Myslím, že tenhle "studený odchov" je pozůstatek minulého režimu, kdy bylo žádoucí vychovat stádo bez citů a otupit lidem vnímání, to se pak hodilo ve všech směrech. Moc bych si přála, aby byl přežitkem. Řekla bych, že se postoj k výchově mění. Pozvolna, ale mění.
Každý toužíme po lásce a blízkosti. Když je svým dětem nedáme (ve snaze zabránit jim, aby si nás zotročily... ach jo...), ponesou tenhle přežitek dál a bude tu zase další generace, která se bude divit, že hledají a nenacházejí.
A ještě něco vnímám jako hodně důležité. Mám dvě děti a osvědčilo se mi, ať se děje cokoli, mluvit s nimi. O všem a otevřeně. Děti chápou víc, než si kolikrát člověk připouští.
Takže mazlit a povídat si. Kdo by to nebral? ;-)
Ahoj, Eva (syn 7let, dcera 7měsíců)

 Vlasta 
  • 

Dojemné 

(9.11.2008 14:33:07)
Tento článek jsem našla náhodou, když jsem si při chvilce klidu klikla na Rodinu a okamžitě po přečtení jsem si jej stáhla do pc. Je to napsané opravdu překrásně a moc mě to dojalo. Teď,kdykoliv ztácím nervičky z mojí 11měs.holčičky,jdu si rychle přečíst tento článek a jakákoliv zlost je rázem pryč a jsem opět klidná,tolerantní a ohleduplná máma :-) DÍKY ZA NĚJ !!!
 Janulacek 
  • 

prekrasne 

(3.2.2013 20:53:55)
to je tak krasne napsany....uplne se mi rinou slzy po tvari,mam 5letyho a 9mesicniho syna,uplne si predstavuje jak mi tohle byt jen treba pohledem ci gestem ukazuji...prekrasny moooc

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.