| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vojtíšku, my tě chceme!

 Celkem 231 názorů.
 anna kari 


děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(23.5.2008 9:07:43)
Vlasti jak už jsem psala, patří ti můj velký dík:, za to, že se Vojtíšek prostřednictvím tebe a tvého manžela mohl narodit.:)

Je prostě nádhernej:)


 Mlada 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(23.5.2008 9:13:52)
Vojtíšek je velký bojovník (má po kom, silná je celá jeho rodina). Ať jen dál tak krásně roste~s~.
 Bellana 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(23.5.2008 9:22:53)
Vlasto, už jsem tvůj článek četla na Vojtíškových stránkách, ale teď jsem si ho přečetla ještě jednou a zase brečím dojetím.
Jsi silná žena a Vojtíšek je bojovné dráčátko. Držte se, moc na vás myslím ~s~
 jana38 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(23.5.2008 13:39:39)
Vlasto~s~~s~~s~. A moc děkuju za článek, třebas to pomůže nějaký jíný mamince, která bude stát před rozhodnutím UPT ze zdravotní indikace ano nebo ne k tomu, utřídit si myšlenky~k~
 Draci mamka 4+1 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(23.5.2008 14:25:48)
Madlo,
také doufám, že mají takové články smysl!!! ~s~
 cizinka1 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(23.5.2008 16:43:28)
Vlasti,

Kdyz cetla jsem Tvuj clanek predevcirem na Vojtiskovych strankach, chtela jsem Te poprosit, abys uverejnila tak uprimne a krasne sepsany pribeh na nejakem viditelnejsim miste. Pak jsem si rekla, ze ted mate vetsi starosti, a smazala jsem prosbu. Pridavam se k dekujicim za Tvoji odvahu a cas, ze jsi to udelala~s~!

 Draci mamka 4+1 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(23.5.2008 17:03:13)
cizinko, já děkuju.
Vojtíšek je moc hodný brouček a tak mám čas i na takovéhle záležitosti ;)
 Lidunka 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(25.5.2008 22:26:24)
Ahoj Vlasti, přeju hodně zdraví vojtíškovi a všem maminkám v situaci nad genetickým ultrazvukem víru ve své dítě. Když mě s mojí naštěstí zdravou holčičkou zvali po špatném tripl testu do Genetu, kde vysvětlovali různé odběry a podobně, bylo to nejhorší v mým životě, vůbec přemýšlět o tom, že nemá být..NE. Jsi statečná mámá. Ahoj Lída
 Laura TDV 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(24.5.2008 20:02:13)
je krásnej!!!!!!! a moc gratuluji!!!!
Mám 3.děti a vím, že bysme se rozhodli stejně jako vy!!!!!
Fakt krásnej klouček!!!
 Jana,2 kluci 
  • 

Vojtíškovi i Vám už jen vše nejlepší 

(24.5.2008 22:37:08)
Ahoj,držím Vojtíškovi i vám pěsti,ustáli jste uplně nádherně těžkou životní situaci a určitě to upevnilo i váš vztah....Vojtíšek je nádherný....nádherný syn i bráška dalších vašich dětí ...a ted už řeknu jediné....NAD ŽIVOTEM SE DÁ I VŮLÍ VÍTĚZIT...VY I VOJTÍŠEK JSTE OPRAVDOVÍ BOJOVNÍCI A TAK TO MÁ BÝT....
 macy,4dcery 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(29.5.2008 8:59:32)
Je to hezký článek. Já mám dlouholetou bákečnou kamarádku, která se taktéž narodila s rozštěpem a dnes j z ní mamina od tří dětí a skvělý člověk. ~s~~s~R^;) Vojtovi hodně štěstí a tobě síly. ~s~
 sisisnek 


moc vam fandim 

(23.5.2008 9:48:58)
Ahoj, raduji se z vaseho chlapecka, verim, ze vas vsechny ty boje o jeho zdravi obohati a posili a preju hodne sil a moudrosti!
PS: ted u nas byli na navsteve pratele, kteri maji 2,5 letou holcicku s DS a kteri si ji vybojovali navzdory lekarum. A ja jsem brecela pri pomysleni, ze by tak uzasny clovicek nemel pravo na zivot, je opravdu skvela. I v tom jsem prozivala, ze hodnota cloveka se nesmi merit jeho zdravim a silou, je to jinde.
 Varanka + Kateřinka(9/09) 


Děkuji 

(23.5.2008 12:56:46)
Vážená statečná maminko. Obvykle si tyto články přečtu a nepopisuji je komentáři. Tento mě však nenechal klidnou, byť jsem ho přečetla v práci, rozbrečel mě.
Je mi 23 a je tomu 3 měsíce, kdy jsem se s přítelem rozhodli darovat život človíčkovi z naší lásky. Jako každá plánující prvorodička jsem si okamžitě posháněla informace, zásobila se čaji a vitamíny, abych snížila riziko poškození děťátka. Po přečtení tohoto článku vím, že je to to poslední, co pro to udělám...nevím, jak bych ustála zjištění, že děťátko nebude zdravé. Jelikož máme v rodině také postižení, jsem rozhodnutá, že i v tomto případě bychom si jej nechali, ale to rozhodnutí by mě asi zlomilo. Je mi zle z naléhání lékařů na UPT! Moc moc moc tobě i Vojtíčkovi držím pěstičky a přeji ti, aby vše vycházelo jen co nejlépe!!!
MOc na vás myslím a nikdy nezapomenu, co mi tvůj článek dal!Děkuji!
 Sysyna 


Re: Děkuji 

(23.5.2008 13:59:36)
Vlasto, diky za to, co jste napsala...kazdy boj o zivot at miminka, ditete, dospeleho......ma smysl a cenu.Vim, co je to boj s nemoci, postizenim atd.
Jste statecna a silna a Vojtik fajn miminecko..Verim a vim, ze vse bude v pohode.....Kosmeticka vada je to posledni, to spravi treba plastika.Dulezitejsi je zdrava dusicka a zdravi obecne.Zazemi v rodine, psychicka podpora.
Drzim Vam pesti, preji stesti a zdravi- to nejcennejsi v nasem zivote!!!
Pa a pusinku Vojtiskovi SylvaR^~s~:-D
 Draci mamka 4+1 


Re: Děkuji 

(23.5.2008 14:26:36)
Sylvo, mluvíš mi z duše!
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


NEJSEM VĚŘÍCÍ, 

(23.5.2008 14:01:09)
ale musím říct "bože můj".
Vlasto, je to krásné, cos napsala, protože to krásné je v tobě a ve tvém muži.
Jsi úžasná žena a máma, Vojtíšek je krásnej a šťastnej...že má tebe!
Brečím tu jak želva, neskutečnej článek. Neskutečnej příběh!
Hodně štěstí!!!!!!!
 Draci mamka 4+1 


Re: NEJSEM VĚŘÍCÍ, 

(23.5.2008 14:23:53)
Hani,
vím, jak jsi myslela svůj komentář. Jen chci napsat, že každý máme svou víru. Já věřím, že život má více hodnot, než jen fyzické zdraví a výkon, i když nejsem věřící v tom smyslu, jak jsi to psala Ty. Věřím, že Tvá víra je podobná té mé, jinak bys takhle nereagovala...
 pavla 3 male holcicky 
  • 

je to milacek 

(23.5.2008 16:44:20)
nikdy nepisu do techto rubrik ale vam musim jste uzasni uzasni uzasni a silni, udelala bych to same co vy jsou to nase deticky at mji zatez jakoukoliv.preju vam hodne sil a stesti.miminko je andilek vas malinkaty andilek.
 Lusika 
  • 

Re: je to milacek 

(25.5.2008 16:36:48)
Jsem moc ráda za tvůj článek, vyšly mi minulý týden dvě čárky, tak aspoň vím, co můžou lékaři vymamlasit s výsledky. Na "lékařské kolečko" se opravdu netěším..
Hnát na potrat kvůli nutnosti plastické operaci mi připadá fakt úlet.
Eva
 Jarda T 


Re: je to milacek 

(25.5.2008 18:19:01)
Má žena to řešila tak, že šla ke gynekolovi až na poslední chvíli, aby ji neotravovali s tím, že již děti má, a že by měla jít na PPT. (V roce 2005 zemřela na arkovinu, ale zůstaly tu po ní 4 chytré děti, které se všechny doslaly bez problémů na osmileté gymnázium.)
Je třeba na vyšetření jít s vědomím, že naše dítě je největším darem, který si můžeme navzájem dát.
 Lusika 
  • 

Re: je to milacek 

(25.5.2008 20:30:53)
Na poslední chvíli před porodem?:-) Na první prohlídku půjdu v 10 týdnu. Stejně jsem neměla pocit, že by těhotenství do 12 týdne lékaři brali jako "hotové".

U Lucinky mi výsledky gen. testu řekli v 5 měsíci těhotenství, to už snad ani nejde cokoliv navrhovat...

Lusika
 Janča, Pepča 7/05. Štěpán 10/07 
  • 

Moc krásný příběh 

(26.5.2008 21:36:27)
i já jsem při jeho čtení zaslzela. Je moc dobře, že jste se nevzdali miminka. Někdy se ty doktoři chovají k lidem jako k hadru. Mluvím z praxe a z čerstvý zážitků kolegyně, ale to je jiný příběh. Vojtíšek je opravdu nádherný. Kamarádky manžel byl na tom obdobně jako Vojtíšek jako dítě a dnes má 3 krásný, zdravý kluky. Přeji celé rodině jenom pohodu a hodně zdravíčka a lásky, ale té je u vás určitě dost.
 Lída+2 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(23.5.2008 16:51:43)
Přeju hodně zdaru. To zvládnete.:-)R^


Ještě maličkost...fotka mi někoho připomněla....
Měla jsem kolegu...velký sportovec...(sem tam nějaká olympiáda)... a měl taky rozštěp!!!:-) Skvělej chlap( dneska mu bude tak 50:-D
Jeho mamince myslím tvrdili, že bude retardovanej nebo něco podobnýho..lidi jsou neuvěřitelně zlý!!!! Házejte tyhle výroky za hlavu!!!!
Když to dokázali opravit tehdy..natož teĎ.:-)
 Draci mamka 4+1 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(23.5.2008 17:00:37)
Lído, taková byla doba. Všechno jiné muselo být schováno nebo zničeno. Dneska se hlavně ničí ;(( Nad manželem také lékaři lámali hůl, pak i učitelé a přitom je z něho nejúžasnější chlap, jakého znám a miluju.
díky za Tvůj komentář
 Lenka, (08/03+10/06+07/09) 


Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(23.5.2008 21:12:54)
Dobrý den,
přeji vám všem hodně lásky a zdraví.
Smekám před Vámi. Před tím, že jste byla schopná nenechat se ovlivnit radami, které nebyly blízké Vašemu srdci.
Jak už bylo napsáno. Život je dar a malinké Vám to vždy stonásobně vrátí, nehledě také že i Vaše ostatní děti. Je to fajn ~g~
 ludra 
  • 

Re: děkuju a přeju hodně zdraví a štěstí tobě, Vojtíškovi a celé tvé rodině:) 

(1.6.2008 10:46:28)
Milá Vůasti,po přečtení článku se mi nahrnuli do oči slzy...Moc Vám fandím a držím palce !!!!! :o) Určitě to všechno zvládnete nejen Vy,ale celá Vaše rodina.Moc na Vás myslím :o)))
 Billy+Týnka 23.6.06Péťa10.4.09 


Gratuluji 

(23.5.2008 9:08:19)
Gratuluji Vám,manželovi i chlapečkovi.
Je krásný a určitě Vám přinese spoustu něhy a lásky.
 borovice + 5 


Re: Gratuluji 

(23.5.2008 9:12:06)
Držím palce velkému bojovníkovi a super mamince!!!!!!!!!!!!!!! ~s~~s~R^R^R^
 elindra 


Re: Gratuluji 

(23.5.2008 9:21:56)
Gratuluju vám a přeju celé rodině hodně štěstí! Moc krásnej příběh, je úžasný, že jste dali Vojtíškovi šanci, určitě se vám odmění :-)
 arsiela, 


Re: Gratuluji 

(23.5.2008 10:00:37)
Vojtíšek je velký bojovník,a má úžasné rodiče.Takže přeji do života jemu všechno nej a vám co nejpevnější nervy.Budete je potřebovat.Hodně štěstí.~s~~s~
 dana 
  • 

Re: Gratuluji 

(23.5.2008 9:32:50)
Děkuji Vám, z celého srdce že jste se tak statečně a láskyplně rozhodli, odměnou Vám bude Vojtíšek celý život, zdraví a štěstí celé rodině!!
 & 


gratuluji 

(23.5.2008 9:30:24)
Vlasto,

Gratuluji Vam k chlapeckovi. Vojtisek ma urcite pred sebou krasny zivot.. Mozna ten start bude o neco tezsi, ale ma uzasny rodice, tak zvladne.. :o}
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: gratuluji 

(23.5.2008 15:32:41)
Vlasto, držíme vám palce. Vojtíšek věděl, do které rodiny se má narodit R^
 Katka 
  • 

Díky 

(23.5.2008 9:31:29)
Vlasto, moc Vás i Vašeho manžela obdivuju. Že jste dali Vojtíškovi šanci, že jste ustáli počáteční nátlak lékařů,...
Vždycky mne potěší, že ještě existují lidé, kteří nelpí na tom, že jejich dítě musí být stoprocentně zdravé, krásné, bezvadné podle obvyklých měřítek. A zároveň se dost děsím stále se zlepšujících možností prenatální diagnostiky, které umožňují ukončit život i dětem, které by s pomocí lékařů mohly vést vlastně úplně normální život (viz právě třeba děti s rozštěpem).
Přeju Vám, celé rodině a hlavně Vojtíškovi sílu k boji s handicapem. Katka
P.S. Vojtíšek je moc hezký kluk.
 Věrka 351 
  • 

Vojtíšku my tě chceme! 

(23.5.2008 9:36:22)
Článek mě velice dojal,že nevím ani co napsat.Strašně moc Vám držím palce,jste skvělí a silní lidé a přeji celé Vaši rodině moc a moc zdraví a štěstí.
 ulita 


Re: Vojtíšku my tě chceme! 

(23.5.2008 10:12:28)
Žádný z článků, které jsem zde dosud četla, mě tak neoslovil. Moc gratuluju ke krásnému Vojtíškovi. Mám radost, že jste dokázali ustát ten absurdní nátlak. S dojetím hledím na rysy Vojtíškovy tváře - moje maminka se narodila s toutéž vadou v popsaném rozsahu (Myslím, že tuto skutečnost mohli v její tváři (tak, jak jsem ji znala v dospělosti) postřehnout ledatak lidé z oboru... Sama se stala lékařkou a maminkou dvou dětí...) :-)~s~;)
 Líza 


Hodně štěstí! 

(23.5.2008 9:42:07)
A děkuju za tak upřímný článek na tohle těžké téma.
 zuni 


Díky 

(23.5.2008 9:46:29)
Nádherný. Fakt nádherný. Víc takových lidí. Víc lásky a respektu k životu:-)
Přeji ti sílu a spousta lásky. Krásný den.
 Tereza 
  • 

Rozštěp není indikací k UPT 

(23.5.2008 9:47:09)
Milá Vlasto, moc Ti děkuji za Tvůj příspěvek. Mám 2 syny. Ten mladší měl-má stejnou VVV jako Vojtíšek. A stejně jako ty a vaše paní doktorka jsem přesvědčená, že rozštěp není důvodem pro potrat a moc mě mrzí, čím jsi musela projít na klinice. Já si nic podobného prožít nemusela - nikdo neměl ani problémy s tím, když jsem odběr plodové vody odmítla. Tomu mému byly včera 3 roky a také máme za sebou už pár operací, ale má se čile k světu, v září nastupuje do školky (běžné, normální, státní školky k ostatním dětem). Mohu tě ze zkušenosti uklidnit, že to nejhorší MÁŠ za sebou a teď už to bude stále jen lepší a lepší a nakonec .... ta vada prostě nebude. Tvůj chlapeček bude žít normální život, tak jako tvoje ostatní děti.
Existuje občanské sdružení Šťastný úsměv, jistě jsi na to už narazila www.stastnyusmev.wz.cz , kde najdeš spoustu věcí, které teď budeš potřebovat. A kdybys chtěla, pošli mně email - když budu umět, tak poradím.
Znovu ti děkuji za tento příspěvěk, je to pro mě další impuls, že je nutné NĚCO udělat. Prosím, pošli mně mail, budu ráda za tvoje informace - ty, které není možné zde publikovat. Díky.
Tam, kde příroda ubrala - jinde zase přidala!
 Péťa 
  • 

Re: Rozštěp není indikací k UPT 

(23.5.2008 9:53:16)
Můžu se na něco zeptat? Co všechno tato vada obnáší? Omlouvám se, ale asi jsem úplně mimo. Je to jenom vada v obličeji nebo přináší další komplikace? Proč lékaři doporučují potrat?
 Draci mamka 4+1 


Re: Rozštěp není indikací k UPT 

(23.5.2008 10:06:53)
Péťo,
rozštěp může být nejen v obličeji a dutině ústní, ale i např. na páteři nebo stěny břišní.
Vojtíšek má rozštěp v obličeji.
Může jít o izolovanou vadu nebo součást různých syndromů, v tom případě je riziko dalších postižení (např. sluchu, zraku, srdce, mentální postižení...).
Riziko pro nezatíženou populaci je 3-5% /děti mužského pohlaví mají vyšší riziko/. My měli riziko, že by se nám narodilo dítě s touto VVV 2% podle genetika.
 Babsi+2 


Re: Rozštěp není indikací k UPT 

(23.5.2008 14:26:56)
Chtěla jsem se zeptat na to samé jako Péťa. Znám totiž několik lidí s rozštěpem patra a krom jizvy na rtu jsem si nevšimla jiného postižení.
 Tereza 
  • 

pro Péťu a Babsi 

(26.5.2008 13:38:34)
Rozštěp (obličejový) obnáší spoustu věcí - tak jako vždy, když něco schází a není vše úplně v pořádku, ale je to vada, která je řešitelná a v dnešní době zcela "opravitelná". Nakonec po ní zůstane právě jen ta jizvička, jak o ní psala Babsi. Lidé, kteří tuto VVV mají žijí zcela normální život. To je vlastně ten největší důvod, proč si myslím, že rozštěp není důvodem pro interrupci.
Tato VVV je ve většině případů izolovaná, což znamená, že se neváže s žádnou další, horší vadou.
Procento, kdy to tak není a rozštěp indikuje jiné, vážnější postižení je velmi velmi malé - přesné číslo neznám.
Rozštěp obličeje (rozštěp rtu, rozštěp patra, či kompletní rozštěp - rtu, čelisti i patra) se dle statistik objevuje stále stejně - uvádí se číslo 1 dítě s rozštěpem na 500-700 dětí a je jedno z jaké části světa pocházíte.
Proč doporučují lékaři potrat při zjištění této vady? Je třeba říci, že se to netýká všech lékařů. I přesto je to důvod k zamyšlení. Nabízí se několik možností: nemají informace (pak je to ale velmi tristní) anebo si nedokáží představit, že jsou i tací, kteří rádi vynaloží trochu víc péče o své dítě. Ano, je potřeba počítat s tím, že když do toho půjdete, tak vás čekají nějaké plastické operace (kolik nelze dopředu říci, u těch lehčích forem třeba jen 1), že budete více sledovaní na ORL, ortodoncii, že budete muset někdy k foniatrovi nebo na logopedii, .... spousta zdravých dětí tam ale musí taky.
Na druhou stranu: kdo nám kdy zajistí, že dítě, které se nám narodí bude celý život zdravé a nikdy se mu nic nestane?
Díky vám za diskuzi; díky, že se ptáte a zajímáte. Je z toho vidět, že chybí informace a že by bylo fajn toto bílé místo zaplnit.
 Pizizubka 78 


Re: pro Péťu a Babsi 

(27.5.2008 22:01:25)
Manžel má taky rozštěp rtu i patra. Nestudovala jsem podrobnosti ohledně této vady, ale z každodenního života s ním vím, že to není "jen" kosmetická vada. Konkrétně on asi měl poměrně těžkou formu, prodělal v dětství i pubertě několik plastických operací. Má vadu řeči, chronickou rýmu, časté záněty středního ucha a ušní šelesty (trvalé, těch se nezbaví).
Druhá věc byla přijmout svoji "jinakost" - odmala na něj koukali jako na postiženého, jako kdyby byl méněcenný a nemohl se zařadit do normální společnosti. Přitom je to úplně normální člověk. Jsem přesvědčená o tom, že když příroda (v Boha nevěřím) někde ubere, jinde zase přidá. Možná i díky svému "postižení" je můj manžel velmi silný, vnitřně vyrovnaný člověk a přitom citlivý a vnímavý k problémům druhých.
Když jsem si četla článek, vhrkly mi slzy do očí. Manželovi rodiče tenkrát samozřejmě nevěděli, že se jim narodí dítě s rozštěpem, takže byli ušetřeni rozhodování. Ale představa, že by tenkrát tu možnost měli a rozhodli se pro potrat, je hrozná...
 Draci mamka 4+1 


Re: pro Péťu a Babsi 

(28.5.2008 10:17:20)
Pizizubko,
máš pravdu. Nemoc nezmizí, potíže různého rozsahu zůstávají. Některé záležitosti se dají dnes již lépe zvládat než před třeba 35lety, ale 100% zdraví nenavrací.
I z mého muže vyrostl úžasný člověk, kterého jen tak něco nerozhází.
Přeji Vám hodně slunečných dní :-)~s~
 Patricie 
  • 

Re: Rozštěp není indikací k UPT 

(26.5.2008 14:34:46)
I rozštěp oka.
 Tera+4  
  • 

Milá Vlasto! 

(23.5.2008 9:59:30)
Moc díky za krásný článek psaný srdcem, určitě hodně povzbudil nejen mne :-). Je mi líto, co jste si před Vojtíškovým narozením museli prožít a moc a moc přeju, aby bylo už jen líp a nejlíp! Ester
 Miilu 


Krásné 

(23.5.2008 10:00:06)
Vlasto, jsi silná a Vojtíšek je krásný chlapeček. Přeji vám všem ať je všechno v pořádku a také hodně sil. U nás v sousedství žije také klučina, je mu asi 11 nebo 12 a měl také rozštěp, má patrnou jizvu na puse, ale je to bezva kluk, má spoustu kamarádů a žije naprosto normální život. :-)
 Liškodlak 


díky 

(23.5.2008 10:02:23)
Díky za svědectví. Znám jednoho pána s rozštěpem, pod vousy to skoro není vidět a také jednu holčičku Soňu - ta je tak milá a hezká, že si toho člověk skoro ani nevšimne.
Já jsem teď v 18. týdnu těhu a vzhledem k věku mě automaticky posílali na amniocentézu, zatím se mi podařilo alespoň ji odložit. Díky za posilu, před lékaři by si člověk připadal málem jako šílenec, ještě že existují takoví lidé jako vy. Vojtíšek bude stejně statečný, jako jeho rodiče. Přeji hodně štěstí.
 petra 
  • 

Re: díky 

(23.5.2008 10:34:55)
Lištičko,

od jakého věku se musí povinně na amniocentézu?
(jsem jen zvědavá, protože mně je 37 let a gynekolog mně tam naštěstí neposlal.)
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: díky 

(23.5.2008 11:05:20)
Petro od žádného věku .Nikdo ti nemůže nařídit amniocentézu. je to vždycky jenom tvoje rozhodnutí.Doporučuje se tuším od 35let. ale nikdo§§§ tě nemůže donutit. máš právo odmítnout.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: díky 

(23.5.2008 11:05:42)
Petro od žádného věku .Nikdo ti nemůže nařídit amniocentézu. je to vždycky jenom tvoje rozhodnutí.Doporučuje se tuším od 35let. ale nikdo§§§ tě nemůže donutit. máš právo odmítnout.
 MM, 2 kluci 
  • 

Nemusí se vůbec!!! 

(23.5.2008 12:08:53)
K amniocetéze Tě nikdo nemůže donutit, jen je od 35.roku výš doporučována/navrhována. Je to ale vždy na Tobě/Vás jako rodičích.
 Lenka 
  • 

Jsi statecna zena 

(23.5.2008 10:14:36)
A rozhodla jsi se spravne

pred lety se stejne rozhodla moje teta

sestrenka se narodila se stejnou diagnozou jako Tvuj syn, ale abych rekla pravdu - co si vzpominam, mela snad do roka na hornim rtu bouli misto rtu

dneska je z ni uspesna malirka a vynikajici studentka architektury, velmi hudene nadana,
ma postavu modelky a dvou jizvicek nad hornim rtem si nikdo ani nevsimne

preji obema stastny zivot
L.
 Katka... 


Vlasto 

(23.5.2008 10:42:29)
Koukala jsem už dříve na vaše stránky a četla váš příběh. Jste stateční. Vojtíšek je krásný kluk. Gratuluju a držte se! Přeji celé vaší rodině hodně síly.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Vlasto 

(23.5.2008 11:04:00)
~s~ Musela bych se pořád opakovat.ty víš.jste pro mě jedničky. úžasní lidé a mačkáme vám celá rodina palce a neustále se modlím za sílu pro vás
 kotrmela 


gratulace 

(23.5.2008 11:08:57)
dobrý den, moc Vám gratuluji k narození Vojtíška, je opravdu krásný. Strašně obdivuji když někdo bojuje takový veliký boj, je tak střatečný jako vy a dokáže být silný a udělat rozhodnutí v tomto případě o životě a smrti. Vy jste to dokázala a navíc jste se podělila o váš příběh bez obalu a nypsala jste i to co jste cítila a co jste musela prožít. Já vám a celé vaší rodine z celého srdce gratuluji a strašně fandím. Pavlína
 Jenda00 


Vlasti 

(23.5.2008 11:30:17)
Maličký je naprosto úžasný, úžasný a krásný. Moc přeji od teď už jem vše dobré, moře zdravíčka a štěstíčka. Vyiskni mu a schovej na památku přáníčka od nás všech. Úplně bych si ho poňuchňala miminečko maličký.
 Draci mamka 4+1 


Re: Vlasti 

(24.5.2008 12:27:53)
děkuju, to je dobrý nápad ;)
 M+4 
  • 

Milá Vlasto 

(23.5.2008 11:34:35)
Milá Vlasto, Vojtíšek je krásný kluk! Děsí mě, co si k vám lékaři dovolili. Nemůžu pochopit, že někdo navrhuje zabít dítě jen kvůli takovéto vadě. Na druhou stranu se mi moc líbí, že jste nechali udělat přesné vyšetření, i když jste byli rozhodnuti nechat si jakékoli dítě, a tím získali čas se s tím srovnat a hlavně se připravit na to, co bude potřeba hned po narození. Je vidět, že jste si to pečlivě nastudovali a připravili, když je 16-ti denní děťátko po operaci a z maminčina článku vyzařuje klid. tuším, že bez vaší důkladné přípravy by to tak hladce neprobíhalo. Jste jedničky! Přeji Vojtíškovi, aby to bylo jen toto a nic jiného ho netrápilo a vám rodičům radost ze čtyřech zdravých dětí: M+4
 Zuzana 
  • 

Re: Milá Vlasto 

(23.5.2008 11:42:17)
Vojtisek je krasny kluk a ja vasi cele rodine drzim peste, at ste i nadale tak silni. Je to nadherny clanek!!!
 Jitka 
  • 

Re: Milá Vlasto 

(26.5.2008 10:12:11)
K Vašemu příspěvku bych chtěla podotknout, že si nemyslím, že by všichni doktoři byli špatní, pokud navrhli možnost přerušení těhotenství - oni nemohli tušit, že maminka je tak silná a má skutečnou podporu ve svém manželovi! Byla to i jejich povinnost toto oznámit, snad ji do přerušení nenutili. Možná si představili situaci, že má doma již tři malé děti a že toto bude tak náročná péče,že to třeba nezvládne.A že ostatní děti budou trpět nedostatkem péče. Ale ona je asi výjimečná a má opravdu štěstí, že manžel je též takový, protože pokud občas zde čtu různé články, tak není výjimkou, že se leckteré maminky hroutí z péče o jedno či dvě naprosto zdravé děti jen proto, že v noci nespí. A k tomu když si člověk představí další miminko, které ještě má tyto potíže, tak si uvědomte, že ten doktor nemůže tušit, že zrovna tato maminka bude takto výjimečně silná! Jinak ji skutečně obdivuji a přeji jí, aby miminko bylo co nejdřív úplně v pořádku. Pamatuji si, že kdysi dávno, když jsem chodila s dcerkou na plastiku, kde jí "přišívali" ouška, jsem tam viděla miminka s velkým rozštěpem a tehdy jsem byla hodně mladá a litovala jsem ty rodiče, ne všichni s tím byli tak smíření a tak odhodlaní, jako je pisatelka tohoto krásného článku. Proto bych taky nikdy neodsuzovala tu maminku, která ví, že nemá tu sílu ani podporu svého muže a okolí a rozhodne se opačně.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Milá Vlasto 

(26.5.2008 10:23:48)
Jitko, jenže tahle "dojmologie" lékaři absolutně nepřísluší. On má informovat o faktech, o možnostech, o pravděpodobnostech, nikoli posuzovat, co žena na proti němu zvládne a nezvládne, případně do ní projikovat svoje schopnosti a názory.
 Draci mamka 4+1 


Re: Milá Vlasto 

(26.5.2008 19:46:12)
Jitko,
děkuji za skvělou reakci!
Přesně jste ukázala, co se dělo. Já nechtěla od onoho lékaře slyšet, že jsem snad neschopná postarat se o své další dítě. Byť to bude složitější. Potřebovala jsem se dozvědět, jaká další rizika máme, zda je velká pravděpodobnost kombinovaného postižení, kde se dozvím víc o dané dg.

Když slyším, že KDU brojí opět proti svobodné volbě matek, zda své dítě chtějí donosit, štve mě to! Neslyšela jsem nic o tom, že by pomáhaly a podporovaly vznik podpůrných skupin pro rodiče, kteří se dozví, že jejich očekávané dítě nebude zdravé. Zakázat možnost volby a přitom nechat rodiče plavat, ať si zjistí info kde a jak chtějí, to je podle mne jenom popularizační výkřik do tmy Rv:(
 Draci mamka 4+1 


Re: Milá Vlasto 

(26.5.2008 19:49:17)
omlouvám se za hrubky,
mělo být podporovali...
 jirkajurka 


díky 

(23.5.2008 12:05:03)
Díky Vlasto za upřímné svědectví a vaši osobní statečnost. Vojtíšek má nejskvělejší rodiče. Také čekáme dítko s VVV s nejistou prognózou. Také znám otázku, jestli v tom těhotenství chci pokračovat. Také Marušku chceme
Napadá mě k tomu jedna věc-co je to za zvrácené klima: když moje (narozené) dítě onemocní, třeba dostane astma, rakovinu nebo já nevím co, nikdo se mě nebude ptát, jestli ho budeme léčit nebo ho rovnou popravíme. Naopak budu všemi obdivovaná a povzbuzovaná, jak se obětavě starám, jak neztrácím naději, co pro něj dělám atd... když se nalezne vada, onemocnění, zdravotní problém u nenarozeného mimča, a já říkám: chci mu dát šanci, je to moje dítě, chci ho takové jaké je, pak jsem v očích mnoha divná, chci si zkazit život, jme přeci ještě mladí, abychom si pořídili nové (stoprocentní, bezvadné...) dítě...
 Juldafulda 


Re: díky 

(23.5.2008 12:16:22)
Moc krasny clanek, a obdivuji odvahu, ze jsi ho na rodinu napsala, protoze je docela kontroverzni pro nektere lidi. Uz se desim dalsiho tehotenstvi a vsech tech testu atd. Drzim moc a moc palce at jste porad tak "stastna" rodinka:))
 Juldafulda 


Re: díky 

(23.5.2008 12:19:50)
JInak souhlasim s tim, ze nikdo nevi dne ani hodiny kdy jeho dite onemocni nekdy je to bohuzel i smrtelne onemocneni, ktere nedopadne dobre..... a zadneho rodice nenapadne ukoncit hned jeho zivot. Myslim si, ze co se tyce vad atd. se dostava lidem malo nadeje staci rict slovo VADA a je problem na svete. Ale je kazdeho rozhodnuti a svedomi jak si s takovym problemem poradi.
 Draci mamka 4+1 


Re: díky 

(23.5.2008 13:26:43)
taky jsem myslela tímto směrem. Že malý má pravděpodobně "jenom" rozštěp a že jsou mnohem horší vady a onemocnění a že v případě autonehody dopadnou lidé mnohem hůř...proto si nepřipadám jako hrdinka, rozhodla jsem se srdcem
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: díky 

(23.5.2008 12:20:20)
Přesně tak, já pořád nemůžu pochopit, že navrhnou doktoři ukončení těhotenství pro takovouto "vadu". Já opravdu myslela, že toto se dělá při vadách neslučitelných se životem. Můj mladší syn má astma, má i alergie denodenně bere léky, Váš syn bohužel bude muset na několik operací, ale nevidím v tom žádnou sníženou "hodnotu" jeho života. Tento článek mě zbavil iluzí o profesionalitě lékařů.
 Jarda T 


Re: díky 

(25.5.2008 18:30:05)
mnohých lékařů (ale naštěstí ne všech)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: díky 

(26.5.2008 11:56:33)
Barčo, Downův syndrom také není vada neslučitelná se životem, a přesto se u něj UPT doporučuje...
 Draci mamka 4+1 


Re: díky 

(23.5.2008 12:46:36)
přesně na to jsem myslela také. Jak je možné, že je zákonem povolená selekce nemocných/postižených ještě nenarozených lidiček a těžce trpící umírající lidé na eutanazii nemají právo i přes své přání? To by justice hodnotila jako vraždu/sebevraždu...

myslím si, že obecně by se veřejnost měla více zajímat, jak vlastně funguje prenatální testování a že většinou jde o statistiku a ne přesný stav věci.

Když paní doc. ze článku vyslovila tu samou větu na semináři genetiků a gynekologů, ocitla se na velmi horké půdě, jak sama řekla. To vypovídá hodně o postoji odborné společnosti, která svým vlivem utváří i postoje společnosti = i postoje budoucích rodičů...
 Kačka + Eli 06+Ali 10 


Re: díky 

(24.5.2008 10:26:42)
Ahoj Vlasto známe se z diskuze K.V:-)Nevim co na to mam napsat snad jen jednou vetou jsi prostě skvělá~s~~s~~s~~s~~s~~s~~s~~s~~s~~s~~s~
 Lybicka + dva kluci 


Re: díky 

(24.5.2008 16:15:20)
Vlasto, take jsem zazila neprofesionalni jednani z rad lekaru (tentokrat v gennetu). Kdyz mi vyslo riziko z tripple testu 1:20 a ja byla relativne "klidna" geneticka mi volala, ze to ensmim podcenovat a ze musim na AMC (ja na ni stejne chtela), tak jsem rikala, ze samozrejme. Vynervovala mne tak, ze jsem az do vysledku AMC brecela a nebylo mi dobre. AMC vysla dobre, ted se tesime na miminko. Vam moc gratuluji, chlapecek je krasny a ackoli ho cekaji operace, ne konci to bude jiste zdravy chlapecek, kde bude jen trochu videt jehopostizeni a hlavne... kluci si muzou nechat narust knirek! :-)
mam kamarada (chpodili jsme spolu uz od 1. tridy do skoly) ktery mel take tezky rozstep. Dnes ma zdrave dve holcicky a stastnou rodinu!
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Jsi skvělá! 

(23.5.2008 12:17:26)
Jen jsem se po přečtení článku divila, že by lékaři kvůli rozštěpu přistoupili k tak definivnímu řešení - my máme rozštěp v rodině, byla jsem na genetickém vyšetření ještě před otěhotněním, máme zvýšené riziko o 7 % nad riziko běžné populace a poslední věta na zprávě genetičky zní, a to velkým tiskacím písmem, přesně to, co píšeš: ROZŠTĚP PATRA NENÍ INDIKACÍ PRO PŘERUŠENÍ TĚHOTENSTVÍ!!!!
Pozdravuju vás i chlapečka, ať vše zvládnete!
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Roztep rtu neni duvod k inerupci 

(23.5.2008 12:36:22)
Jak vubec muzou doktori nekoho nutit k potratu jen kvuli roztepu rtu ktery je sluciletlny se zivotem a po par operaci ceka miminko uplne normalni zivot.
Chlapecek je moc krasny
 Mili+5 


Re: Jsi skvělá! 

(23.5.2008 12:42:14)
Podle mě lékaři navrhovali takové řešení, protože prenatální diagnostika ukazovala na podstatně horší postižení. Jsem strašně ráda, že se mýlila, ale docela mě děsí, kolik podobných omylů má za následek ukončení života dítěte, vždyť většina lidí by nepostupovala jako Vlasta s manželem, ale spíš by se chtěla postiženého dítěte zbavit. Samozřejmě vím, že ani tak to není lehké rozhodování.

Vlasti, zdravím, však víš, jak moc jsem za Vojtíška ráda, věřím, že jak on tak vy jako rodina budete mít s ním v životě více radostí než starostí.
 Draci mamka 4+1 


Re: Jsi skvělá! 

(23.5.2008 12:54:15)
Mili,
Vojtíškovi diagnostikovali cheilognatopalatoschisis bilat., s tím, že patro nemusí být postižené. Žádné další vady zjištěny nebyly, ale riziko jsme měli, to má ale každý...dotyčný genetik začal mluvit o ukončení dřív, než mohl vidět, zda jde o rozsáhlejší postižení v dutině ústní nebo dokonce nějaké další vady.

mimojiné jsem si od něho vyslechla, že bude naše děťátko ošklivé i po operacích, že nebudeme mít čas na další děti... V nátlaku nepřestával ani když manžel telefonoval na kliniku, aby zjistil předběžné výsledky AMC. Jeho chování bylo vyloženě neprofesionální a neetické :(;((
 & 


Re: Jsi skvělá! 

(23.5.2008 13:47:40)
Vlasti to je hrozny. Takze kvuli tomu, ze dite bude podle NEJ "osklive", jsi mela ukoncit tehotenstvi. Pan doktor bude blondak s modryma ocima pres metr osmdesat...
 Draci mamka 4+1 


Re: Jsi skvělá! 

(23.5.2008 14:28:28)
Hm, vystihla jsi ho přesně. Jen je mohutnější na dnešní trend vzhledu a nosí brejličky...
 & 


Re: Jsi skvělá! 

(23.5.2008 14:49:38)
Tak to mel stesti, ze se tloustka neda poznat dopredu na ultrazvuku. :o}
 Draci mamka 4+1 


Re: Jsi skvělá! 

(23.5.2008 15:24:18)
Humor, humor, bez toho by se nedalo žít ~k~~k~~k~
 Draci mamka 4+1 


Re: Jsi skvělá! 

(23.5.2008 13:04:53)
Potkala jsi normální lékařku, což přeji všem nastávajícím rodičům!!!
 babička Eva 
  • 

Povzbuzení 

(23.5.2008 12:58:16)
Znám rodiče a syna, který měl asi pčed 40 lety totéž, co předpokládali u Vašeho syna. Tehdy ještě nebyl ultrazvuk, takže se nemuseli rozhodovat o potratu, ale o to větší to asi byl šok. Moc si vážím zvlášť maminky, protože pro ni to bylo asi moc těžké. Dítě absolvovalo hodně operací,ale bylo milované a rodiči podporované dítě, dneska je to úspěšný lékař, otec dvou dětí. Tak Vám přeju hodně síly, rodičům i Vojtíškovi.
 Ilca a kluci 6/06 


Re: Povzbuzení 

(23.5.2008 13:12:35)
Milá Vlasto,
máš nádhernýho klučíka~s~ Přeju Tobě a celé Tvé rodině hodně štěstí.Ilona
 madlenka07 


Re: Povzbuzení 

(23.5.2008 13:14:20)
Milá Vlasto!
Jsi silná žena a umíš přijímat život se všemi jeho radostmi i starostmi.Moc držím palce a fandím vám všem!
 Ira, dve dcery 
  • 

Re: Povzbuzení 

(23.5.2008 19:01:36)
Tchan me sestrenice se pred ca. 60 lety tez narodil s tezkym rozstepem patra. Dnes je z nej ortoped - primar nemocnice, ortopedem je tez jeho syn a maji dve krasna vnoucata (a samozrejme mel i ma i jinak bohaty zivot, krasnou uzasnou zenu . . .). Jemu i ta malinka jizva vlastne slusi. Hodne stesti!
 Insula 


spraví se to 

(23.5.2008 13:29:52)
Moc hezký článek. Dnešní medicína je na takové úrovni, že věřím, že se to všechno spraví. :-) To vám také přeji. Čeká vás ještě dlouhá cesta, ale na konci bude určitě jen to nejlepší. Držím palečky.
 Mili+5 


Re: spraví se to 

(23.5.2008 13:36:22)
Ani moderní medicína to nespraví tak, jako by to nebylo, ale to přece vůbec nevadí. Na tom přece nestojí hodnota člověka a troufám si říct, že na tom nezáleží ani jeho životní štěstí.
 Lusika 


přeji hodně štěstí 

(23.5.2008 13:33:05)
Ahoj,
blahopřeji ke krásnému kloučkovi a přeji hodně štěstí celé rodině, jistě to zvládnete a za chvíli bude i Vojtíšek v pořádku.
Lusika
 Raduza 


Krásný článek 

(23.5.2008 13:37:52)
Děkuji za něho. Člověka to rozpláče, ale zároveň potěší. Přeji hodně radostí a slzičky jen štěstí se všemi čtyřmi zlatíčky.
 s s 


:) 

(23.5.2008 13:53:20)
ahoj, vojtíšek je určitě šťastný,že má úžasnou maminku a tatínka! na fotečce vypadá moooc spokojeně,a vůbec nevypadá jak ty nezaostřené miminka, to je určitě chytrý chlapík :) rozhodla bych se stejně, jsem ráda, že čtu o někom, kdo se rozhodl tak. přeji hoodně lásky a pohody, ale to vy určitě už máte!
 Kača 
  • 

Úcta k životu 

(23.5.2008 14:01:53)
Dobrý den, nechápu proč je rozštěp důvod k interupci? Je to nějaká vada normálnímu životu v dospělosti? Naši lékaři by se měli naučit větší úctě k životu...
 Draci mamka 4+1 


Re: Úcta k životu 

(23.5.2008 14:15:17)
k tomu není co dodat :-)R^
 Gabriela32 


Jednostranný rozštěp rtu 

(23.5.2008 14:13:22)
Je to krásně napsané, my jsme se dozvěděli až po narození,že holčička ma jednostranný rozštěp rtu, zatím jsme podstoupili jednu operaci, ted bude na řadě nosánek.S vaší diagnozou je hodně dětí a na klinikách kde to operují,což je Brno a Praha jsou opravdoví mistři ve svém oboru.Přeju vám s Vojtíškem hodně štěstíčka.....
 Draci mamka 4+1 


Re: Jednostranný rozštěp rtu 

(23.5.2008 14:17:08)
Přeju Vám hodně radosti aby se operace zdařily c nejlépe, v předoperačním období málo stresu a hlavně zdravíčko!!! a po operaci žádné komplikace!!! ~s~~s~~s~~s~~s~
 ascape+Bára 09/05 


hodně sil a hlavně zdraví 

(23.5.2008 14:33:04)
Vlasti, nedalo mě to a začetla jsem se do Vašho článku, ani ne v půlce jsem měla slzavé údolí, mezitím koukám na svoji malou holčičku co spinká v postýlce...moc moc Vám držím palečky ať Vojtíšek roste a je štastné miminko jako každé..doufám že bude co nejdříve v pořádku. Samozřejmě i Vám a celé početné rodině držím palečky aby vše dopadlo co nejlépe....
 Astrit 


Gratuluju!! 

(23.5.2008 14:36:28)
Právě jsem dočetla váš článek, moc mě dojal a teď tady brečím jako želva. Taky nosím v bříšku chlapečka a taky si nedokážu představit, co by se muselo stát, abych se ho vzdala! Moc Vám gratuluju k rozhodnutí dát malému šanci na plnohodnotný život, i když začátky nebudou lehké. Naštěstí má po boku milující rodiče, s vámi se přese všechno přenese snáz. Přeji hodně sil do dalších let a Vojtíkovi co nejhezčí dětství! PS: my taky budeme mít Vojtíška:-)
 Draci mamka 4+1 


Re: Gratuluju!! 

(23.5.2008 14:44:32)
Astrit,
ze všech Vojtíšků vyrostou ti nejúžasnější chlapi na světě! ;)
 Jíťa 4+1 


Skvělá máma 

(23.5.2008 15:00:36)
Vlasti, Vojtíšek má skvělou mámu, myslím že i tátu. Moc díky za to jak jste se rozhodli a že jsi o tom dokázala i napsat. Myslím že to je úžasné povzbuzení pro jiné.
Máme tu sousedku, holčinu, bude jí v říjnu 7, narodila se se stejnou vadou jako Vojtíšek. Rodiče to tenkrát do porodu nevěděli. Ta malá je ale obrovský zdroj energie, úžasný sluníčko, přes všechny pobyty v nemocnici, přes operace, stále kolem sebe rozdává dobrou náladu. Našich malejch kluků to je nejlepší kámoška. Teď si také hrají spolu. Její rodiče tvrdí, že všechny ty problémy co s malou museli prožít jim kolikrát vynahradila. U Vojtíška to bude určitě podobné.
Moc na Vás myslím a přeji hodně zdraví a sil.
 Draci mamka 4+1 


Re: Skvělá máma 

(23.5.2008 15:27:11)
děkuji :o)

holčičce a jejím rodičům přeji hodně trpělivosti a povedené operace R^R^R^ a hodně lásky a pohody do života.
 Naxii M05+ K08 + J16 


Re: Gratuluju!! 

(23.5.2008 15:03:11)
Vlasti smekám.. Fakt krásně napsané a dodneška netuším, jak bych stím naložila, po takovém naléhání doktorů..
Vojtíšek je bojovník .. ještě jednou ti k němu moc gratuluji.Je krásnej!~s~~s~
 Draci mamka 4+1 


Re: Gratuluju!! 

(23.5.2008 15:22:26)
Naxi,
díky! Nevím, co Ti na to říct, snad jen, že všem přeju, aby nemuseli nic podobného prožívat.
 terdule 


Gratulace 

(23.5.2008 15:28:27)
Gratuluju je to super co jste udělaly obdivuju vás a vaši statečnost.My jsme toto řešit nemusely ale přesně takhle bych to asi udělala já.Dala bych šanci.Vojtíšek je krásné miminko a bude vám určitě dělat spoustu radosti přeji vám trpělivost a spoustu zdraví štěstí lásky a Božího požehnání.Terezka~s~~s~~s~
 Ori, 3 děti 


Lehké rozštěpy 

(23.5.2008 15:49:09)
Uff, ještě že před skoro 30 lety se UZV nepoužíval tak plošně jako dnes, možná bych se nenarodila. Narodila jsem se s rozštěpem měkkého patra, v praxi to prý vypadalo že mi na měkkém patře chybí trojúhelníček cca 1,5x1cm. Na začátku 80.let to byl asi celkem velký handicap. Problémy se mnou byly hlavně s příjímáním potravy a s mluvením, ale po operaci se to dalo rychle do pořádku. Ve 3letech mi to v Brně odoperovali, teda zážitek v nemocnici bez rodičů byl příšernej, ale moc si z toho nepamatuju. Dneska to nikdo nepozná, jen při rýmě mám zhoršenou výslovnost, ale nic dramatického, nepozná to ani logoped. Byla jsem cca od 3-7let v péči logopeda, na zubní jsem jezdila do Brna na plastiku (kvůli rovnátkům a kontrolám cca 2x ročně, od 12let vůbec). Vidět není nic, rozštěp patra mě minul.
 Draci mamka 4+1 


Re: Lehké rozštěpy 

(23.5.2008 17:05:32)
Orionko, děkuji za Tvoji zkušenost ~s~
často si říkám, na čem vlastně závisí náš život?
 Matulka 


Něco podobného 

(23.5.2008 15:54:09)
Vlastně by tu měla napsat pár slov moje švagrová. Té se bez "varování" UTZ (nic nenašli) narodil chlapeček s rozštěpem rtu. Teď mu jsou dva a díky operaci a laseru na něm pomalu nic nepoznáte. Jen ten, kdo to ví a ví kde má hledat, tak najde pidijizvičku. A je to úžasný klouček :-).
 Krucipísek 


Gratuluju 

(23.5.2008 17:10:25)
Gratuluju ke krásnému čilému kloučkovi! S více možnostmi je těžší volba, ale možnost rozhodnout se je důležitá, přinejmenším vede k odpovědnosti. Vojtíšek bude mít jistě spoustu lásky. Těžko říct, co bych dělala kdybych byla na Vašem místě, taky jsem absolvovala genetiku kvůli rodinné anamnéze, ale všechno dopadlo dobře. Kdyby ne, těžkou soudit jen teoreticky, ale myslím, že bych taky nezvládla potrat. Hodně štěstí a hodně radosti celé Vaší velké rodině!!!
 sally 


Gratuluju 

(23.5.2008 17:45:23)
Vlasti,
gratuluju k Vojtíškovi... taky mi zůstává rozum stát nad tím, že kvůli kosmetické vadě dr. doporučil UPT a dokonce na vás používal psychický nátlak...
Doufám, že teď už je všechno zlé za vámi a bude čím dál tím lépe...

PS - na článku mě zaujalo to, jak jste opravdu důkladně zvažovali co to znamená pro vás, pro vaše další děti atd.... tohle jsou cesty, kterými jsem se ubírala já, když jsem odmítla AMC (jediná indikace pro AMC u mě byla ta, že jsem měla TP čtyři měsíce po 35. narozeninách - přičemž moje první dítě bylo nedonošené a nikdo mi nebyl schopen / ochoten odpovědět na otázku, jak velké rizko potratu po AMC je v mém případě - pořád mi zdůrazŇovali, že to nebolí a že to pojišťovna proplatí - jako by tyto dvě informace byly důležité)
 JanaaaM 


Re: Gratuluju 

(23.5.2008 18:13:06)
Vlasti, moc gratuluji k Vojtíškovi. Je krásný! A věřím, že z něj bude stejně úžasný člověk jako jeho rodiče.
 Denisa (Vanessa 5,5,Alex 2,5) 


Re: Gratuluju 

(23.5.2008 18:25:52)
Po přečtení vašeho članku mi moc nechybělo k slzam jste velmi statečna maminka všechny takové jako vy mají muj veliky obiv přeji vam moc hezkych chvilek s vašim chlapečkem~s~~s~~s~
 Draci mamka 4+1 


Re: Gratuluju 

(23.5.2008 18:28:29)
Sally,
to taky určitě nebylo lehké období...spousta zdravotníků ztrácí cit pro lidskost, bohužel...
 Beruška9 


Vlastě, jejímu drakovi a dráčatům 

(23.5.2008 21:48:28)
děkuji. Dávají mi naději. Naději o lidskosti a lásce. M.
 Dasulika, Luky 2 roky, mimi 24tt 
  • 

Re: Gratuluju 

(23.5.2008 19:22:04)
Se zaujetím jsem si přečetla článek.
Já se narodila před 28 lety, nikdo nic netušil, až když jsem vykoukla na svět:) Mám celkový rozštěp rtu i patra, jednostranný. Od začátku jsem byla v péči na Vinohradech, jsou tam skutečně odborníci.
Mluvím normálně, nic moc vidět není, když se nalíčím, tak vůbec nic. Chlapeček si může nechat narůst knír a taky nebude vidět nic:)
Mám zdravého syna, dle UTZ čekám druhého zdravého syna, výborného manžela, kamarádky, známé.
Nikdy jsem se nesetkala s nějakým šikanováním kvůli rozštěpu. Pár děti se zeptalo, co to je, tak jsem v klidu odpověděla.
Mrazí mě při pomyšlení, že bych tu v dnešní době nemusela být, že dneska řekne lékař mamince, aby kvůli rozštěpu ukončila těhotenství.....bože můj.
 Kudlanka 


Vojtík je překrásnej 

(23.5.2008 20:17:30)
Ten článeček jsem obrečela. Jste tak nádherná rodina, a Vojtíšek má obrovské štěstí.
Moje teta se také narodila s rozštěpem a to před 60-ti lety. Už tenkrát byla odoperována tak, že to není dnes poznat a navíc má dvě zdravé děti a čtyři vnoučata.
Držím Vám všem palce, ať to zvládnete s co nejmenším počtem zákroků a hošíček ať má co nejméně bolesti.
 DENISA 
  • 

Az me mrazi 

(23.5.2008 23:22:28)
Vubec jsem nevedela, ze rozstep rtu a patra je u nas indikaci k UPT. A opravdu to nechapu, kdyby se jednalo o nejake jine, daleko zavaznejsi vady, tak by to rozhodovani urcite bylo na miste, ale toto? Vzdyt je to krasnej chlapecek, kosmeticka medicina dneska umi spravit daleko horsi veci a vy jste samozrejme udelali dobre, ze jste si ho nechali. Nechapu pristup doktoru, byt matka vice labilnejsi, tak by treba tomu natlaku TED HNED PRYC podlehla, zabila by dite, ktere ma sanci na normalni zivot a pak by si to do smrti vycitala. Hodne stesti tomu mrnoskovi.
 Hanule98 & Kubula08 


Male kvetnove stesticko  

(23.5.2008 21:21:51)
Je to krasne napsane a Vojtisek je male kotatko, ktere se rozhodlo, ze bude bojovat. Drzim mu a cele jeho rodine vsechny palce co mam. Preji mu hodne stesti :-) Sama ted mam 10ti tydenni miminko a ted tu bulim nad tim jak je stesti pomijive a jaky je to vubec zazrak mit zdrave detatko. Pohlad to male stesticko za me. Hodne sil preji.
 woman 
  • 

Autorko děkuji... 

(23.5.2008 21:45:20)
...za ta krásná slova a krásný příběh s takovým koncem. Kéž je takových žen jako jste Vy více, tak silných a morálně uvědomělých, zároveň rozumných a realisticky uvažujících a přesto se nakonec rozhodnuvších podle svých instinktů a v souladu se svědomím...kéž jsem jí i já :).
Přeju Vám moc lásky, ač ji máte dost( myslím to v dobrém, úplně to na mě z článku čiší, nicméně zároveň je nesmysl to psát, množství lásky je pro každého relativní a zcela jiný pojem :)), ale to je Vaše zásluha :). Jen ten, kdo rozdává, nejvíc dostává :).
 Tuliša 


hodně štěstí 

(23.5.2008 21:50:12)
Vojtíšek je úžasnej, má super kukuč :-) Přeju mu do života jen to nej a tobě štěstí na chápající okolí.
 Darka, 4+1 
  • 

Já jsem tak rád, že jste mě nechali narodit 

(24.5.2008 0:45:01)
Tuhle větu pronesl náš synek, když mu bylo 6let. Přišel k nám ve svých 3letech z kojeňáku s těžkou vývojovou vadou. Zvláštní je, že nikdo nikdy před ním nemluvil o tom, že by se nějaké dítě mohlo nenarodit. Osobně se domnívám, že musel před svým narozením zažít nějaké velké nepřijetí. To nepřijetí a následná citová deprivace je dle mého názoru mnohem větší postižení, nežli to tělesné, které se dá všelijak kompenzovat.
Autorce a celé její rodině gratuluju, Vojtíškovi přeju, aby na své trápení kolem operací rychle zapoměl.
 Draci mamka 4+1 


Re: Já jsem tak rád, že jste mě nechali narodit 

(24.5.2008 8:55:55)
Pláču nad tuhle větou. Budu moc ráda, jestli ji jednouod Vojtíška také uslyším ~s~

Přeju Vám, aby Vám všechny děti přinášely jen samou radost a starosti se daly vždy vyřešit. Hodně pohody a sluníčka v duši ~s~
 DENISA 
  • 

Re: Já jsem tak rád, že jste mě nechali narodit 

(24.5.2008 14:40:00)
Konecne diskuse, kde se donekonecna nehadaji prispevatele jako kone, ale vsichni tu maji stejny nazor : mel se narodit, je dobre ze se narodil, pristup lekaru otresny, pristup rodicu uzasny, hodne zdravi a lasky Vojtiskovi!
 sojka+07+09 


jste pro něj dárek 

(24.5.2008 21:47:48)
to je tak krásný a dojemný článek. Tvůj syn asi musel udělat v minulém životě něco moc krásného, že se mohl narodit do takové rodiny. Jste vyjímeční

~s~
 Pája 


Nádherné miminko 

(24.5.2008 1:06:37)
Jste úžasní lidé, kteří mají srdíčko na správném místě. Díky, že jste se tak rozhodli a nechali Vaše Vojtíška, aby spatřil světlo světa. Držím palce a přeji moc zdravíčka :-)))
 Beezi,V+J 


Milá Vlasto, 

(24.5.2008 8:58:59)
váš boj samozřejmě sleduju na diskusi už delší dobu a moc vám držím palce. A teď, po přečtení tvého vyznání, jsem tak jako většina reagujících zaslzela a donutilo mě to i k zamyšlení.

Můj starší syn (taky Vojtíšek :-)) se totiž také narodil s vrozenou vývojovou vadou trávicího traktu (pylorostenoza). Je to vada v dnešní době považovaná za lehkou, protože ji včasným chirurgickým zásahem lze vyřešit úplně bez následků. Nicméně, bez operace by byla fatální (a taky bývala, zhruba do doby před 2. světovou válkou).

Takže se dá říct, že z pohledu onoho pana doktora - genetika je v podstatě mezi mým a tvým Vojtíškem jediný rozdíl - ta "naše" vada se nedá odhalit prenatálně, např. ultrazvukem. Z toho, že v podstatě jen strašně málo chybělo, abych byla taky přesvědčována, že to dítě s vadou mám dát pryč a nedopustit, aby se narodilo, mi běhá mráz po zádech a vlastně mě to dosud nenapadlo ani v tom nejhorším snu.

A přitom z toho našeho Vojtíka je dneska zdravý, krásný čtyřletý kluk jen s malou jizvičkou na břiše. A z toho tvého za pár let vyroste podobný zdravý, krásný kluk s jizvičkou nad horním rtem.

Napadla mě k tomu parafráze na jeden, původně trochu hloupý, vtip, která mi ale na toto přijde neobyčejně přiléhavá - Hlavní rozdíl mezi Bohem a doktorem-genetikem je ten, že Bůh si o sobě nemyslí, že je doktor-genetik. :-(

Přeju tobě, Vojtíškovi a celé vaší úžasné rodině hodně štěstí, zdraví a pokud možno co nejmíň dalších srážek s blbci. ;-)
 huhu 
  • 

dedicnost 

(24.5.2008 9:32:16)
a ty deti s rozstepem, to je dedicne? Maji pak nejakou vyssi pravdepodobnost, ze i jim se narodi deti s rozstepem prip s dalsima komplikacema? Je u nich pravdepodobnost, ze to se svymi tehotenstvimi budou nuceni prozivat take? ciste pro zajimavost :-)
 Draci mamka 4+1 


Re: dedicnost 

(24.5.2008 10:32:35)
předpokládá se, že rozštěpy vznikají buď důsledkem dědičnosti, tzn. že v rodině již byl výskyt rozštěpu (pak je procento proměnlivé počtem výskytů v rodině) a pak vlivem zevních faktorů (více je např. zde: http://rozstepy.ic.cz/clanek.php?id=19 nebo zde: http://rozstepy.ic.cz/clanek.php?id=18 ) riziko a vznik rozštěpů zde: http://www.operativa.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=131
 olsche 


Re: dedicnost 

(26.5.2008 20:15:22)
Kamarádka (skvělá ženská) se také narodila s rozštěpem rtu. Není to na ní znát. Ale nemohla otěhotnět, měla podvědomě strach, že se jí také narodí děťátko z rozštěpem, a co kdyby to nebyl "jen" ret. Nakonec podstoupila umělé oplodnění a má dvě krásné zdravé děti. R^
 dahu 
  • 

Podekovani 

(24.5.2008 10:26:43)
Mila autorko, dekuju za silny pribeh! Troufam si tvrdit (ac Vas vubec neznam), ze jste opravdu obdivuhodna zena se srdcem na pravem miste. Jak jste trefne uvedla v diskuzi pod clankem - zivot opravdu neni jen o vykonu a dokonalosti - je spousta mnohem, mnohem dulezitejsich hodnot! Preju Vam i cele Vasi rodine mnoho stastnych chvil!

P.S. Vojtisek je opravdu krasne miminko a ma velke stesti, ze ho cap prinesl prave k Vam:-)
 jojo2 


Gratuluji  

(24.5.2008 11:17:29)
Vlasti Vojtíšek je úžasný a ty kukadla!
 Liška s banem :) 


Rozštěp rtu 

(24.5.2008 12:12:43)
Ahoj, měla jsem v práci kolegu, který měl také rozštěp rtu a byl to úplně normální kluk, vystudoval vysokou školu, atd.. Myslím, že ta vada sama o sobě je jen kosmetického rázu a určitě není důvodem pro přerušení těhotenství. Trochu mě překvapily reakce těch lékařů - doporučit další vyšetření, jestli nenajdou něco horšího je ok, ale doporučovat přerušení těhotenství je moc silná káva. Abychom jednou nedopadli jako v Indii či Číně, kde se chodí na interupci, protože se čeká holčička a nikoli chlapeček.
 buresaci 
  • 

Obrovská gratulace. 

(24.5.2008 12:43:50)
A to nejenom ke krásnému miminku, ale i k vašemu zdravému rozumu. Nejsem věřící, ale myslím si, že mi máme právo rozhodovat se pouze o tom, zda dítě počneme. Pokud už v bříšku je a roste nemůžeme rozhodovat o něčem takovém jako je UPT. Tak to cítím já. Nikdy jsem o tom s nikým kromě manžela nemluvila. Vy jste ale krásným důkazem toho, že to cítím správně. To, že jsou miminka schovaná v bříšku podle mne neznamená, že neexistují, ale prostě jenom nejdou vidět. A o tom jestli se narodí nebo ne může rozhodnout jenom příroda. Přeji Vám, Vojtíškovi a celé rodině velikou spoustu štěstí. Myslím si, že s Vašemi dětmi a manželem už ho ale máte.
 JiBi* 


Jsem ráda, 

(24.5.2008 14:05:51)
že tady nezazněla žádná reakce typu "apelování na nezodpovědnost" k "chudáčkovi" postiženémi dítěti a jeho sourozencům.
Je nádherné mít v sobě tolik lásky, viď, Vlasto ~s~:-D~s~
 Draci mamka 4+1 


Re: Jsem ráda, 

(24.5.2008 15:32:44)
jo, je to fajn ;)~s~R^
 Dituš 


Gratuluju k narození syna i k vaší síle bojovat 

(24.5.2008 14:06:23)
Souhlasím s Vaším rozhodnutím dítě si nechat a porodit jej. Dříve jsem byla přesvědčená, že bych šla na potrat kdyby se mi mělo narodit postižené dítě, ale 1.5.2008 se mi narodila dcerka a vše vidím jinak. Když maminka cítí to malé v bříšku, nelze ho pak zabít a rozštěp patra nevidím jako velký problém. Myslím, že nejhorší na tom je vidět dítě, které musí podstoupit několik operací, ale znám jednu holčičku a na ní byste nepoznala, že někdy nějaký rozštěp měla. Přeju hodně sil a trpělivosti a úspěšné léčení vašeho Vojtíška.
 Draci mamka 4+1 


Re: Gratuluju k narození syna i k vaší síle bojovat 

(24.5.2008 15:35:40)
gratuluji k narození holčičky. ~s~~s~~s~
 Jana, tři děti 
  • 

Blahopřeji 

(24.5.2008 20:12:31)
Blahopřeji, přeji hodně sil a obdivuji Vás. Podle mě by měly být prenatální screeningy zrušeny. Je to zbytečný stres. Genetici stejně nepomůžou, jejich léčba je UPT. Ještě jednou držím palce.

 Mirka+ Ondra08/07 
  • 

Pokora a síla 

(24.5.2008 20:40:33)
Člověk zjistí,kolik má v sobě pokory a síly a lásky až když už sám neví kudy kam. Máte mou velkou úctu za to jak dokážete být silná.A Vojtíšek Vám to vrací každý den svým úsměvem.Hodně štěstí
 janda79 


gratuluji 

(24.5.2008 21:45:15)
gratuluji Vám k tomuto rozhodnutí a ke krásnému synovi!
 Alena111 


gratuluji 

(24.5.2008 21:53:58)
moc a moc gratuluji ke krásnému chlapečkovi a jste úžasná, že jste se tak rozhodla. z mého pohledu je asi lepší nevědět a být rozhodnutá přijmout miminko takové jaké přijde na svět. Popsala jste to moc krásně.
 pozitivni mysleni 


Obrovkska gratulace 

(24.5.2008 21:56:25)
i ode me.Vojtisek si umel vybrat ty nejlepsi rodice.Hodne stasticku pro Vas vsechny, jste uzasni.
 Evík+Tobík+Barunka 


gratuluji 

(24.5.2008 21:56:45)
Vlasti je nádhernej:-))) Gratuluji a přeji hodně zdraví!!! Nádhernej článek, seš opravdu silná bytost.
 Jyotsna 


těžké rozhodnutí.. 

(24.5.2008 22:26:20)
Ahoj, zrovna jsem se nachomejtla k vašemu článku a brečim jako želva..a souhlasím ..plně s váma, o rozhodování narození našich dětí..oni si nás přeci vybraly aby se mohli narodit..a je strašné rozhodovat o tom zda ano či né a do jaké míry jsou lékařské verdikty pravdivé, či ne..já sama jsem se narodila před 30lety s tukovými nádory na zádech,hrudníku a ve slezině,a tenkrát nikdo z doktorů nechápal a netušil co to je a co stim...(byli boří!!) a vím, že kdyby byla ta technika co je dnes, nebyla bych na tomto světě..prostě by mi nebylo dopřáno se narodit(mamka mi to sama řekla), a tudíž mít dneska krásnou zdravou holčičku a prožít relativně normální život i s tím, že jsem musela od narození absolvovat 13 operací...díky tomu,ale žiju trochu jinak a života, si myslím vážim a o zdraví se také starám jinak...(už ale bez lékařského dohledu, toho bylo už dost!!)
Vojtíška toto také posílí a určitě bude velký bojovník..jako my všichni co jsme si museli život trochu víc vybojovat..držím vám všem palce a posílám hodně lásky pro celou rodinu.
DanaŠ.
 Draci mamka 4+1 


Re: těžké rozhodnutí.. 

(25.5.2008 10:23:49)
Ahoj!
Jsem ráda, že ses podělila i Ty o svůj příběh. Jistě nebylo lehké podstoupit tolik operací!!! Ještě horší nejspíš bylo slyšet od své mámy, že by ses nenarodila...jistě to bylo i pro ni těžké, dívat se na bolest svého dítěte a posílat ho do nemocnice...Moc Ti děkuji...a přeji krásné a radostné chvilky rodičovství, ono to uteče ani nevíme jak :-)
 Helena ,dcera 10 let,syn 1 rok 
  • 

Vojtíšku, my tě chceme 

(24.5.2008 22:42:10)
Po přečtení článku jsem plná dojetí a slz.Muselo být hrozně bolestivé stát před něčím takový.Moc Vojtíškovi i Vám držím palce.Ať vše zvládáte dobře a to přeji i Všem ze stejným nebo podobným osudem.Helča
 Denča a Matyášek 


Moc gratuluji k Vojtíškovi!!! 

(24.5.2008 22:50:37)
Je to velice krásný chlapeček a Vaše rozhodnutí bylo správné.Těžko říct,jak bych se třeba já zachovala ve Vaší situaci,je to nesdělitelná zkušenost.Ale obdivuji Vaši sílu,vůli a víru a přeji hodně štěstíčka a zdravíčka celé Vaší rodině!!!
 katchaba23 


Tihle genetici :-( 

(25.5.2008 6:31:26)
Milá Vlasto,

taky jsem se při čtení tohohle vyprávění rozbrečela - vzpomněla jsem si, jak jsem stála před genetičkou, která byla sama těsně před porodem a tvrdila mi, že pokud jsem o svém těhotenství nevěděla a brala jsem antibiotika, nemá cenu nic řešit a musím okamžitě na potrat. Měla jsem chuť být sprostá, ale místo toho jsem ji slušně odmítla a pak brečela manželovi do telefonu...
O sedm měsíců později se narodila úplně zdravá Monika :-)
Před týdnem u té samé genetičky byla kamarádka, které vyšel nepatrně zhoršený screening - taky jí hned bylo doporučeno přerušení, přestože šlo o opravdu zanedbatelný výsledek.
Někteří doktoři jsou evidentně hluší, slepí a mají nacvičenou jen jednu odpověď a já jsem moc ráda, že nikdo z nás na ně nedal :-)

Pozdravuj Vojtíška a celou svou úžasnou rodinu!

Káča
 Draci mamka 4+1 


Re: Tihle genetici :-( 

(25.5.2008 10:34:03)
Moc Ti gratuluji ke zdravé holčičce a kamarádce přeji již jenom pohodu po zbytek těhotenství a nádherný porodní zážitek!

Je fajn, když se nedají rodiče vystrašit a zapojí svůj cit a rozum.

Přeji vám vše nej,
Vlasta
 Petra 
  • 

jsi zlatá mamina 

(25.5.2008 6:34:54)
jsi skvělá, že sis Vojtíška uhájila!!!!! Moc moc moc zdravím a přeju šíleně moc štěstí a požehnání!!!!!!
 koteto75 


Vojtíšku,my tě chceme! 

(25.5.2008 8:05:01)
Dobrý den Vlasto,právě jsem dočetla váš článek.Nezávidím vám co jste si s rodinou prošla,také i díky postoji lékařů.Chápu nutnost přerušení těhotenství kvůli vážným poruchám a nemocem,ale kvůli rozštěpu by na vás doktoři neměli tak tlačit a ještě tak těžkou situaci více zhoršovat.Na střední škole se mnou chodila dívka,která měla také rozštěp,dříve se to nedalo zjisti tak jako dnes,nevím jestli to její rodiče věděli než se narodila,nikdy jsme o tom nemluvili,protože nás to nezajímalo,byla to totiž strašně hodná a milá holka jako každá jiná,že má rozštěp?No a co každý jsme nějakej,jsou přece vady,který nejsou vidět,ale jsou mnohem horší,myslím tím zlobu,závist a jíné podobné vlastnosti.Váš Vojtíšek je nádherný chlapeček,určitě si nezaslouží tolik operací a bolesti,ale má úžasnou rodinu,která mu pomůže vše překonat a život,který ho díky vám čeká mu to vynahradí,když už nic jíného tak bude vždycky vědět,že je dítě lásky a že má mijující rodinu,která ho vždy podrží,což je v dnešní době k nezaplacení.Držím vám,Vojtíškovi a celé vaší rodině palce a Vojtíškovi přeji,aby těch operací nemusel podstoupit víc než je nezbytně nutné.
 Draci mamka 4+1 


Re: Vojtíšku, my tě chceme! 

(25.5.2008 10:37:51)
Koteto,
přesně tak to bereme i my. Jsou horší vady na kráse. Závist, zášť, hamižnost...
V dnešní době není rozštěp ireverzibilní vada, i když genetická informace stále zůstává, tito lidé žijí plnohodnotný živt jako všichni ostatní.
 Zdenča+Ondra 12.9.07 


Re: Vojtíšku,my tě chceme! 

(25.5.2008 21:59:46)
Vlastičko, jste prostě úžasní a Vojtíškovi a celé vaší rodině přeju všechno jen to nejlepší a moc vám k Vojtíškovi blahopřeju, je prostě krásnej a podle článku je vidět, že prožije život plný lásky.....
 filifousek 


blahopřeji 

(25.5.2008 8:37:00)
k narození tvého synka a přeji hodně krásných společných chvil.Sama jsem nic jako ty neprožila,ale moje sestra se synem ano.Jejímu synovi je dnes už 25 let a nikdo by na něm nic nepoznal.Udělala jsi správnou věc,lásku dáváš a dostáváš.
 Jitka Kr. 
  • 

Miláček od pohledu 

(25.5.2008 8:38:59)
Rozhodli jste se dobře. Vojtíšek je krásné a i z fotografie zdravě vitální dítě. Přeji Vám hodně štěstí a co nejméně komplikací. Jitka
 Nerida 


Re: Miláček od pohledu 

(25.5.2008 9:12:47)
Ze jo? Vojtisek ma velmi zvedavy kukuc . :-) Preju hodne zdravi.
 Pavla+kluci 16,10,2 
  • 

Gratuluji 

(25.5.2008 8:52:44)
Gratuluji k narození Vojtíška a přeju jen to dobré.Sama mám rozštěp patra a v r.66 mi ho operovali.Když se bavím s maminkou,nikdy nelitovala.Samozřejmě začátky jsou neklidné,ale časem se vše zlepší.Dnes je medicína zase o kus dál.Sama mám tři kluky a vada se u nich neprojevila.I když vím,že si informace nesou s sebou dál.
Myslím,že Vojtíšek Vám vše vynahradí.Je nádherný.Takže držím pěsti,ať je vše brzo v pořádku.P.
 Lili + 5 :-)) 


Super 

(25.5.2008 8:54:54)
držím palce :-)R^R^R^
 jana,2 dcery 8 a 2 roky 


Vojtíšek 

(25.5.2008 10:47:06)
Moc Vám děkuji za článek,který jsem celý obrečela.Před 8 lety jsem byla v podobné situaci a rozhodla jsem se stejně jako Vy.Přeji Vám ze srdce spoustu sil a trpělivosti,ale hlavně hodně Božího požehnání!!!Kéž by bylo více lidí jako jste Vy!:-)
 Iva D., Pavlík 10 měs. 
  • 

ať Vás provází štěstí :-) 

(25.5.2008 12:06:43)
Vlasti,
moc a moc si Tebe i celé Tvé rodiny vážím, Vojtíšek je nádherné miminko, jste všichni moc stateční. Opatrujte se a díky za krásný článek. Vyvěsila bych ho na dveře Genetu a jiných podobných zařízení jako psychickou podporu příchozím maminkám. Byla jsem tam s dobrým koncem taky. Moc Vás všechny zdravím.
 Tvoje horší já 


Milá Vlasto, 

(25.5.2008 19:56:41)
zdravím tě a přeju hodně zdraví a štěstí celé rodině. Ať vám Vojtíšek i ostatní děti dělají jenom radost.
 Lucie 
  • 

Vlasto, jsi úžasná 

(25.5.2008 20:01:33)
Vlasto, jsi úžasná, ty, tvůj muž i celá rodina! ať se Vám daří!!!!!!!!
 Milena 


Vojtíšek 

(25.5.2008 20:20:30)
Zdravím Vás i celou rodinu! Při čtení článku jsem brečela jako želva. Mám syna, který se narodil ve stejné datum jako Vojtíšek, jen o rok dřív. Možná i to umocnilo moje emoce. Přeji vám všem a hlavně Vojtíškovi hodně zdraví.~s~~s~R^
 Ivi, 4 děti 
  • 

jste úžasní, děkuji Vám 

(25.5.2008 20:29:11)
Moc Vám blahopřeji k narození Vašeho nádherného chlapečka, jste úžasní,je nádherný a moc mu to sluší.Je krása, že jste mu dali život, je to nádhera, zázrak, štěstí Máte můj obdiv a přeji Vám všem zdraví, štěstí, lásku, klid a spokojenost.
 Irenea 
  • 

Velký obdiv 

(25.5.2008 20:40:53)
Milá Vlasto,i já ti chci vyjádřit svůj velký obdiv. Z tvého vyprávění je cítit velký optimismus, ale věř mi, že vím, jak to s člověkem zamává, když mu lékaři něco podobného v polovině těhotenství řeknou. Mám za sebou zkušenost, kterou bych nepřála nikomu na světě - i u mě probíhalo první těhotenství bez jakýchkoli problémů a na ultrazvuku ve 21. týdnu jsem se dozvěděla, že moje vysněná holčička má spoustu velmi závažných vad, téměř neslučitelných se životem. Nejde ani popsat, co jsem tehdy prožívala. I já jsem věřící a do té doby jsem byla na 100 procent přesvědčená, že na potrat bych nešla za žádných okolností za nic na světě. Bylo to šílené rozhodování, myslela jsem, že přijdu o rozum. Dopadlo to tak, že jsem šla na vyvolání potratu. Za tři měsíce jsem znovu otěhotněla a teď mám 15 ti měsíční úžasnou holčičku a každý okamžik s ní si opravdu užívám. Píšu to proto, že vím, že i když jsi věřící,není to vůbec žádná samozřejmost, rozhodnout se tak jako ty. Vím o lidech, kteří i přes svou víru na potrat šli, třeba i zdravého dítěte, které právě neplánovali, natož postiženého. Chce to velkou životní zralost, sílu, moudrost.. a je to důkazem toho, že je tvá víra opravdová, hluboká a plodná. Vyjadřuji obdiv také tvému manželovi, dnes zvlášť je těžké najít muže, který všechny obtíže neobchází obloukem. Určitě jste moc krásná rodina. A ještě poslední věc: Celou základní a střední školu jsem seděla vedle kamarádky, která se narodila myslím se stejným problémem jako tvůj syn. Byla neuvěřitelně chytrá a vtipná, zažila jsem s ní úžasné chvíle a vždycky jsem byla moc pyšná, že mám takovou kamarádku. Pak bez nejmenších problémů vystudovala vysokou školu, vdala se do Německa a dneska už má krásné zdravé dítě. Jsem přesvědčená, že váš syn bude také požehnáním nejen pro vaší rodinu, ale i pro ostatní lidi. Má k tomu všechny předpoklady, když bude vyrůstat v takové atmosféře, kterou jsem z tvého článku cítila. Přeji všechno dobré a děkuji za povzbuzení a připomenutí toho, co je v životě vlastně důležité.
 Draci mamka 4+1 


Re: Velký obdiv 

(26.5.2008 22:58:51)
Ireneo,
i pro Tebe muselo být to období velmi těžké a já obdivuji Tebe, že jsi zde veřejně napsala svůj příběh. Přeji Ti šťastné a požehnané okamžiky v rodinném kruhu. ~s~
 aalleennaa 
  • 

přeju hodně štěstí 

(25.5.2008 21:38:21)
Jste dobrá, co jste dokázala. Přeji Vám moc a moc štěstí, to dětáto vám to vše vrátí.
 Lucka, Anetka + Adam 
  • 

Chápu Vás 

(25.5.2008 22:14:56)
Dobrý večer, odkaz na Váš článek jsem dostala už od dvou kamarádek. Taky mám syna, který se narodil s levostranným rozštěpem rtu a oboustranným rozštěpem čelisti a patra. O vadě jsem se dozvěděla cca. v 26 týdnu těhotenství, někdy v létě 2005, Adámek se narodil v říjnu. V té době ještě nebylo o rozštěpu na netu tolik informací jako dnes. Nicméně jsme měli štěstí a sehnali jsme kontakt na paní doktorku Vokurkovou v Brně, která je také naprosto úžasná a Adámka operovala 6. den po narození. Dnes jsou Adamovi téměř 3 roky a je to úžasný kluk a já jsem šťastná, že ho máme. Zatím má za sebou pouze dvě operace, rtík a patýrko (v 10. měsíci). Ten první rok byl trošku náročnější, ale nyní mám pocit, že to je podobné jako se zdravými dětmi. S Adámkem chodím na logopedii a učíme se mluvit, to jsem s dcerou nemusela. Moc Vám i Vojtíškovi držíme palce a přejeme ať jste zdraví a hlavně štastní. Lucka
 Lenina 
  • 

obdibuji Vás 

(25.5.2008 22:33:15)
ahoj Vlasto,

děkuji za krásný článek. Ač to zní možná trochu divně.
Chtěla jsem ti jen říct, že kamarádka prožila to samé co ty. Její syn měl stejný problém. Ano, mají za sebou těžké okamžiky, ale teď, její syn Péťa bude studovat vysokou školu. Je z něj usměvavý klučina, co se raduje ze života.
Držím pěstičky, ale je vidět, že si jste s manželem navzájem oporou a to je moc důležité!
 Hatatka 


Jste skvělí!!! 

(25.5.2008 23:03:22)
Vojtíšek je úžasnej a Vy taky! Přeju Vám všem hodně zdraví! Renata (Barunka 4 roky, Filípek 5 měsíců)
 satty 


bulím jak želva 

(26.5.2008 8:16:28)
Ahoj, po přečení článku, jsem si vzpomněla jaký strach jsem prožívala při těhotenství. První skončilo špatně a tak jsem se každý UZ a kontrolu klepala, zda bude vše v pořádku. Pokud budu k sobě upřímná, nevím, zda bych se mohla starat o hodně postižené dítě a děkuji, že jsem se nemusela rozhodovat. A gratuluji Vám ke krásnému miminku a správnému rozhodnutí. Je pravda, že lékaři by měli občas absolvovat nějaké kurzy, které by je naučili znát i psychickou stránku ženy v těhotenství, občas mluví o dětech v bříšku, jak o věci nebo nemoci.Přeji Vám i Vojtíčkovi jenom to krásné!
 Eva 
  • 

poděkování 

(26.5.2008 8:40:33)
děkuji za vaši lásku,hory přenáší a bez ní...život není.přeji Vám i Vojtíškovi jen to nejlepší,má tu nejlepší mámu a tátu na světě!
 Ema-dvě děti, za měsíc třetí:-) 
  • 

Vojtíšku, my Tě chceme 

(26.5.2008 9:17:04)
Strašně moc, ale strašně mě vzal Váš lánek za srdce, přeji Vám i vašim dětem a hlavně Vojtíškovi strašně moc lásky a štěstí do života.
mějte se nááááááááádherně.
Ema.
 lenkaa.kluci02/00 04/0305/07 


Re: Vojtíšku, my Tě chceme 

(26.5.2008 9:54:38)
Strasne moc
 lenkaa.kluci02/00 04/0305/07 


Re: Vojtíšku, my Tě chceme 

(26.5.2008 9:56:22)
Strasne moc Vam prejeme,aby Vojtisek vsexchno zle vydrzel tecou mi slzy po precteni Vaseho clanku.Ja sama mam 3.deti a nejmladsi se jmenuje taky Vojta ,ale meli jsme to stesti,ze mame vsechny deti zdrave za to dekujeme bohu.Moc stastnych chvil s Vojtikem.
 Lenka 
  • 

je dobře, že jste to nevzdali 

(26.5.2008 10:21:18)
když jsem se narodila, mým rodičům nedával nikdo šanci na mé přežití. Narodila jsem se s vrozenou srdeční vadou - anomální odstup levé koronární tepny z kmene plicnice. V tý době vadu nikdo neuměl operovat. Dodnes je prý tahle vada "vzácná". Rodiče to nevzdali, informovali se, jaké jsou možnosti. Zkoušeli babky bylinkářky a najednou se objevil japonec, který vymyslel přístroj, kterým se vada dala operovat. V šesti letech jsem operaci podstoupila. A dnes? Je mi 26let a mám nádherného syna.
Udělali jste dobré rozhodnutí a držím pěstičky
 lucka, dvě děti 
  • 

obdivuji 

(26.5.2008 10:27:16)
Vlasto,moc vás obdivuji,nevím , zda bych já tohle dokázala, i když bych si přála být takhle silná osobnost. Moc blahobřeji a držím palce at vše zvládáte. jste skvělá máma a určitě i člověk!!
 Petra Dany 05/03 Paťa 11.12/07 


Re: obdivuji 

(26.5.2008 10:44:24)
Dobrý den
Přečetla jsem si Váš nádherný a objemný příběh jednoho velkého bojovníka. Vojtíšek je moc nádherný klučík a kdo neni maminkou semnou možná nemusí souhlasit, ale právě maminky nesou v sobě tu nepředstavitelnou sílu nejprve bojovat za nenarozené, bezbrané miminko a pak být spolubojovnicí dítka, které díky maminčiné lásce má tu sílu samo bojovat za svůj šťastný život.
Ač Vojtíšek má trošku těžší vstup do života, jsem si jistá, že vše společně zvládnete a budete se spolu jen radovat.
A snad i díky dnešní medicíně si na tento těžší začátek života vzpomenete pouze při prohlížení raných fotek.
Takže co jsem vlastně chtěla říct?
Máte můj neskonalý obdiv a tímto článkem jste vlila určitě mnoha maminkám (těhulkám) tu vaši sílu a odhodlání do žil.
Děkuji Vám a přeji Vám i Vojtíškovi jen samé sluníčkové dny plné krásného úsměvu.
P.S. Byla zde zmíňka o tom, že Vojtíšek má své stránky. Byla bych potěšena, kdybych mohla sledovat, jak se Vojtíškovi daří~k~R^
 Draci mamka 4+1 


Re: obdivuji 

(26.5.2008 19:24:12)
Děkuji za Vaši milou reakci ~s~
Cítila jsem se tak, jak píšete. Šíleně moc jsem cítila, že mám chránit své dítě. Těch pět dní bylo zběsilých, spousta telefonátů, informací...a nových přátelství. Celou tu dobu jsem si připadala jako vlčice, co hlídá noru se štěňaty před predátory.
Přeji Vám hodně rodinného štěstí :-)
 Draci mamka 4+1 


Re: obdivuji 

(26.5.2008 22:49:31)
stránečky jsou www.vojtisekmaly.estranky.cz
 jméno je jedno, 3 letá dcerka 
  • 

díky 

(26.5.2008 10:46:49)
jsem v 17 tt a čekám na výsledky krve. Tvůj od srce psaný příběh a úžasný Vojta mi moc pomohl ujistit se, co budu dělat když tam něco nevyjde. Vojtíšek to bude všechno zvládat v pohodě - má silné a moudré rodiče. Držíme pěsti, přejeme hodně radosti a chápavé okolí ;)
 monika 
  • 

Re: díky 

(26.5.2008 11:00:05)
máme 2 děti, mladší holčička je postižená - mentálně - autismus. Je to sice krásné, že se o ni staráme , máme ji rádi, ale co až nebudeme , zůstane napospas kdovíkomu, tohle si bohužel člověk také musí zodpovědět.
 Draci mamka 4+1 


Re: díky 

(26.5.2008 22:42:45)
Ano, jsou postižení, kdy nebude dotyčný nikdy schopen samostatného života. Ale jsou takové i nemoci, kdy se člověk z plného zdraví citne plně závislý na svém okolí. Buď se o něho starají příbuzní nebo skončí v ústavu. Na tuto situaci je možné se připravit a nějaký vhodný ústav již mít vybraný a zvykat na něj tuto osobu, aby to pro něho pak nebyla taková rána. Je to smutné, ale i na takovou událost se dá předem připravit.

Vaší dcerce přeji, aby se jí týkala první možnost. Krásné sluníčkové dny Vám přeji.
 Claire77 


Držím palečky! Všechno bude fajn 

(26.5.2008 11:41:48)
Dobrý den,

poznala jsem před lety maminku, která měla podobný, ještě vážnější, problém jako vy a dnes jsou chlapečkovy 4 roky a je úplně zdravý. A to Vás čeká také. Přeji Vám pevné nervy a mnoho štěstí na složité cestě.
 Taliáni 


VOJTÍŠEK 

(26.5.2008 11:55:52)
Přeji Vojtíškovi hodně zdravíčka a štěstíčka a vám hodně trpělivosti.Je úžasnej a určitě vám vaši lásku a péči jednou oplatí.Mějte se krásně.
 scitek 
  • 

přejeme hodně štěstí 

(26.5.2008 12:47:27)
Maminko, jste vážně skvělá. Přeji vám i vašemu Vojtíškovi do života jen to nejlepší. Hlavně ať vše dobře dopadne. To nejlepší už vlastně má...Mámu, která se nedala, tátu a taky sourozence. Sama jsem máma tří dětí (jeden se jmenuje taky Vojtíšek), takže vím, co to je. Přeji vám pevné nervy v našem zdravotnictví a ještě jednou hodně zdraví nejen Vojtovi. Jste statečná.
 Emesis 


pozdravy 

(26.5.2008 13:08:21)
vlasti,
byla jsem v podobné situaci před 4 roky,taky mě přemlouvali k přrušní.amniocentéza nic neodhalila.jen dle ultrazvuku kompletní rozštěp.
můj klučina má za sebou 2 operace,bohužel docela pozdě,v 6 měsích a ve 12 měsících.od té doby se žádný lékař do ničeho nehrne.Bohužel u matýska došlo ke vzácné genetické mutaci,na ketrou se během těhotenství nepřišlo.do roku byl krmený sondou,nikdy neměl sací reflex,strava je dodnes u nás velký problém,nemluví atd,atd atd,u nás je to ale na základě té mutace-dlece 2 chromozo,duplikace 17 chromozom.

jen vám chci vyjádřit podporu a říct,nebojte se,vojtíšek bude skvlěj chlapeček,který vám vaše odhodlání a péči stonásobně vynahradí.na lidi okolo,blbý otázky a připomínky se musíte vykašlat.Věřte je to těžký,občas se najde někdo kdo Vás raní,ale na drhou stranu objevíte spoustu nových přátel.
A uvidíte bude líp.

hodně sil a lásky a pusinek.Jana
 Draci mamka 4+1 


Re: pozdravy 

(26.5.2008 19:35:22)
Emesis, také Tobě a synkovi přeji hodně odvahy a síly a lásky.
A také lékaře, který by se odhodlal k dalším operacím, pokud to bude možné!
 karmetova@seznam.cz 
  • 

U nás to bylo trochu jiné 

(26.5.2008 14:02:01)
Ahoj,u nás byla situace trochu jiná,tripl test ukázal zlé výsledky a amniocentéza s odběrem klků ihned zjistila Edwardsův syndrom,jsem dětská sestra (původně na dětské onkologii) a přesto jsem o tomto syndromu nic nevěděla.Než výsledky amniocentézy přišly-ty dva dny,byly strašné a já i manžel jsme si předem ujasnili,co chceme.Manžel věděl jen to,že amnio bylo špatné a čekáme na výsledky.První co mi tenkrát po dlouhém mlčení řekl,bylo MYŠKO,AŤ SE ROZHODNEŠ JAKKOLIV,STOJÍM ZA TEBOU.Tehdy se mi nesmírně ulevilo,ačkoliv nebylo proč-on bez práce,já s tou malinkatou mateřskou a 18měs. synem ,v pronajatém 1+1 bytečku na vesnici bez obchodu...Řekla jsem ,že pokud bude děťátko mít naději na život by´t s omezením,že se ho nevzdáme.Edwards je ale "děsná svině" a žádná léčba ani operace nejsou.Je to čekání max.5let na telefon nebo den kdy tvoreček umře.Má poruchu všude kde se dá(chybý např.kosti v obličeji,část rukou,nohou,střev,srdce,plic,ledvin,mozku...neslyší nevidí neusměje se...)život bez totálního napojení na všemožné přístroje nezvládne.Dala jsem dě´tátko pryč a dlouho jsem nemohla kočárky ani vidět...Dneska mám nádhernou zdravou čilou holčičku která si sice užila velké poporodní trápení s novorozeneckou žloutenkou(až ji museli měnit ve dvou dnech života 1/3krve!),ale nemusela jsemse dívat do hrobu svého dítěte.Možná mne za to odsoudíte...Udělala bych to znovu,ale vím,že kdyby to nebyl Edwards ale třeba rozštěp patra nebo porucha sluchu či zraku nebo srdce,prostě něco "lehčího"-ikdyž i tyto vady mají pěkně těžkou váhu!!!!!,d+ěťátko bychom si nechali.Držím Vám i celé Vaší rodině palce.
 Draci mamka 4+1 


Re: U nás to bylo trochu jiné 

(26.5.2008 19:27:36)
Ne, já Vás určitě neodsoudím!!! Myslím, že i k rozhodnutí podstoupit UPT vede často matky velká odvaha. A naopak nepodstoupit velký strach. Je to každého z nás boj a zodpovědnost, jeho pohled na svět.
Přeji Vám mnoho radostných dní s rodinou~s~
 Jana 
  • 

Pro Vojtíška 

(26.5.2008 14:47:13)
ahoj,
máme kamarádku Alžbětku a ta si prošla stejným příběhem (včetně tlaků na potrat). Dnes je to krásná čtyřletá slečna a nikdo kdo neví, že měla rožštěp to na ní ani nepozná.
Posílám hodně síly a určitě jste se rozhodli správně.
Jana
 pipka pipka 


Vlasto 

(26.5.2008 18:03:35)
nebyla jsem na netu,tak reaguju pozdě.

Ačkoli váš příběh sleduju už dlouho,stejně bulim jako želva.jste tak strašně skvělí-nemyslím tím,že Vojtíška jste si nechali,ale tím jak o všem otevřeně mluvíte.Strašně to určitě pomůže jiným rodičům a třeba i "zachrání"život dítěte.I třeba "jen" jednoho dalšího,jehož maminka na pochybách a "znátlakovaná" si přečte váš příběh a dá jí sílu,tak to má obrovskej smysl.
No,a že Vojtu jste nechali se narodit..ani jste o ničem jiném nikdy nepřemýšleli a děti vám všechno jednou vrátí.

 Lenka 4d. 
  • 

Re: Vlasto 

(26.5.2008 23:40:49)
Zdravím Tebe, Vojtíška, manžela a vaše děti. Děkuji moc za krásný článek. Obdivuji vaši odvahu a přeji vše dobré. Je důležité vědět, že doktory nemusíme vždy poslouchat. Když jsem čekala naše druhé dítě, měla jsem strach, že "budu muset" jít na potrat
(bylo to velmi rychle po "císaři" a já byla celá vystrašená z tvrzení, že NESMÍM být tak brzy těhotná). Moc jsem se bála, vůbec jsem nevěděla, že mohu odmítnout!!! Naštěstí vše dopadlo dobře, náš doktor se zachoval naprosto skvěle, ale mrazí mě, když si představím, jakou moc doktoři v rukou mají...a jak s ní zacházejí :-(. Naštěstí ne všichni :-)))
 Draci mamka 4+1 


Re: Vlasto 

(26.5.2008 23:44:34)
Leni,
blahopřeji ke skvělému lékaři ;)
Taky jsem si kdysi myslela, že se mi může stát, že "budu muset"..."zakážou mi". Byli tak vychováni mí rodiče a oni zas vychovávali mě...
Hodně radosti do života ~s~
 Lenka 
  • 

jsem věřící 

(26.5.2008 18:04:47)
Děkuji za tento článek, právě chovám tříměsíčního syna, který se taky neměl narodit, podle lékařů, protože nám vyšly pozitiní výsledky na Dawnův syndrom. Já jsem na odběr plodové vody nešla,nedokázala bych jít na potrat. Když se Petřík narodil, zpočátku vypadalo vše ok,zdravý, bez syndromu.Třetí den po porodu nám oznámili, že má vrozenou srdeční kombinovanou vadu. Byl to šok,ale postupně jsme si začali zvykat, že jej čeká operace v Praze.Přátelé nás podrželi a v Motole ujistili, že se tato vada dá docela dobře operovat.Tak teď čekáme na termín operace a doufáme, že vše dobře dopadne. Je úžasné, jak daleko dnešní medicína je, naopak mě udivuje, že jsou děti s vadami nežádoucí,přestože jim umíme pomoci. Přeji všem maminkám hodně síly při rozhodování.Chtějte své děti, jejich život má smysl, i kdyby byl jen na chvíli. Taky se bojím, že umře, ale budu vděčná i za ten kousek života, co byl s námi.Nezabíjejte je jen protože někdo řekl, že asi nebude vpořádku,testy nejsou objektiní.
 MoninaBr 


VOJTÍŠEK 

(27.5.2008 6:31:31)
JSEM ÚPLNĚ MIMO Z TOHO CO JSEM SI PRÁVĚ PŘEČETLA. MÁM DVA KLUKY. TY JSI UDĚLALA, TEDY POLDE MĚHO NÁZORU, ÚPLNĚ NEJLEPŠÍ VĚC. ASI BYCH SE ZACHOVALA STEJNĚ. NEDOKÁŽU SI ANI PŘEDSTAVIT, CO JSI MUSELA PROŽÍT. ALE TEĎ UŽ TO BUDE JEN A JEN DOBRÉ. VOJTÍŠEK JE NÁDHERNÝ A MOC VÁM GRATULUJI A PŘEJI MU I TVÝM DĚTEM VELIKOU HROMADU ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ UŽ MAJÍ, ŽE JSTE JEJICH RODIČE PRÁVĚ VY. DNES BUDU MÍT KRÁSNÝ DEN DÍKY TOMU ČLÁNKU. DRŽTE SE. VŠECHNO DOBŘE DOPADNE :-)
 Janina, 3 děti 
  • 

Moc gratuluju... a trocha povzbuzení 

(27.5.2008 10:32:16)
Gratuluju ke krásnému chlapečkovi!!!! Čeká vás spousta práce, ale věřím, že všechno bude nakonec dobré.

Pro povzbuzení. Mám známé, kteří se rozhodli vzít si do pěstounské péče těžce nemocné miminko: holčička měla rakovinu páteře. Matka ji kvůli této diagnóze odložila v porodnici a dala souhlas k osvojení i k adopci. Prognóza: těžká operace, která bude sice úspěšná z hlediska rakoviny, ale způsobí naprosté ochrnutí dolní poloviny těla. Pěstouny čekalo mnoho let velké dřiny a starostí (lékaři, rehabilitace, tisíce hodin cvičení...), ale dneska jim je odměnou krásná skoro dospělá dívčina, která je sice pořád ochrnutá, kulhá, ale chodí!!!!! Právě dostudovala střední školu, je šťastně zamilovaná do prima kluka a všechno je O.K. Rodiče toho kluka jejich lásce velmi fandí, mamka dokonce sama navrhla, zda by syn neměl koupit nějakou "ojetinu", aby mohl Blaničku vozit. Dneska Honzík vozí Blaničku na delší vzdálenosti ve starším autě (ani jedna z rodin nepatří k movitým) a jsou spolu šťastni. V dohledné době plánují svatbu a já věřím, že jim to vydrží.

Co všechno zmůže spousta naděje a lásky!!!! Moc vám držím palce!!!!!!!!!!!!!!

 DENISA 
  • 

Re: Moc gratuluju... a trocha povzbuzení 

(27.5.2008 19:48:30)
To je moc krasny pribeh. Blanicka mela opravdu stesti v nestesti. Rakovina a jeste hyena matka, to je dost smuly na zacatku, ale pak uz mela jen stesti, tak at ji to vydrzi.
 Zdeňa 


Re: Moc gratuluju... a trocha povzbuzení 

(2.6.2008 19:45:43)
Ahoj Deniso,
opravdu myslíš, že matka byla hyena? K takovému rozhodnutí je podle mne mnohem více odvahy, než jít na potrat. A Blanka dostala možnost získat rodiče, kteří to zvládli na jedničku s hvězdičkou. Mnohé jiné matky by si dítě nechaly - já určitě - ale zvládla bych to tak dobře jako Blančiny adoptivní rodiče? A co ty?
 wicky 


Hodně zdraví a štěstí Vojtíškovi i celé vaší rodině 

(27.5.2008 12:43:53)
Přeju vám, ať těch operací je co nejméně a jsou bez komplikací, ať si spolu užijete co nejvíc radosti.
 včelka, Dani 11/07 a Ája 01/10 


Re: Hodně zdraví a štěstí Vojtíškovi i celé vaší rodině 

(27.5.2008 13:49:13)
Rozplakala jste mě. Moc Vám přeju, ať máte celá rodinka moc šťastný život.
 Allen 


Držím Vám palce! 

(27.5.2008 16:14:36)
Dobrý den,
obdivuji Vás a pevně držím palce, ať už je jen líp a líp.
Sama mám jednu negativní zkušenost z mého posledního těhotenství. Kdy lékaři mi u ALF testů prokázali jejich vysoké hodnoty a mluvili o pravděpodobně nutném ukončení těhotenství. Zároveň jsem nebyla v pořádku fyzicky, neustále mi hrozil samovolný potrat. Přesto naštěstí se mi až po půl roce strašení dostalo úlevy, že snad by to mělo dopadnout všechno dobře. A dopadlo. Narodila se mi zdravá dcera. Vím ale, co znamená žít se strachem a s pocitem, že musíte rozhodonout o životě toho maličkého človíčka, jehož život visí pouze na Vašem rozhodnutí.
Jste báječná máma, nebudete to mít v životě snadné, ale věřím, že právě Vy máte na to, abyste u Vás v rodině mohli být všichni šťastní. Můžete být na sebe právem hrdá... Držím Vám palce!!!
Zdraví Aneta
 razol 


Vojtíšek má štěstí 

(27.5.2008 19:47:47)
Dobrý den,obdivuji Vás za Vaši odvahu,ale Vy jste vlastně nemohli jinak,že?Naše starší dcera (5,5) měla štěstí,narodila se se zhojeným rozštěpem,malinkou jizvičkou a nepravidelnými nosními dírkami.Měli jsme to bez práce,ale hlavně bez zážitku s trápením,kterým děťátko projde,než mu lékaři pomohou.Přeji Vám hodně sil,lásky a Vojtíšek má ten největší poklad - báječné rodiče.Olina
 Draci mamka 4+1 


Re: Vojtíšek má štěstí 

(28.5.2008 10:19:59)
Mé srdce nemělo na vybranou ;) ale rozum ano.
 katka veverka 
  • 

je krásný 

(27.5.2008 21:11:46)
Vojtíšku, jsi krásný chlapeček!!!!Máš skvělé rodiče a s těmi testy souhlasím. Strašně člověka vyděsí a nakonec neni zas tak zle, jak říkají. Je důležitě, se řídit vlastním instinktem a citem. Je to přece Vaše dítě a o to víc ho budete hýčkat. Hodně štěstí. Katka
 Anna,1 holčička+4měs.mimi 
  • 

Vaše statečnost by měla jít příkladem 

(27.5.2008 22:09:17)
Mám obrovskou radost z Vašeho příběhu, kolik takových bezbranných tvorečků už muselo zemřít jen pro nátlak lékařů...? Velmi si vážím tak statečných lidí jako jste Vy, přeji Vám i Vojtíškovi hodně sil a málo bolístek, ať je Vám jeho život velkou odměnou za to slzavé období, které jste si museli všichni prožít. Vojtíšek má úžasnou rodinu, ve které bude určitě velmi šťastný...Řekla bych, že jeho příběh bude jednou znít od ambónu a možná právě z jeho úst...Držím Vám palce.
 Janenka 
  • 

MATE KRASNEHO CHLAPECKA 

(27.5.2008 22:21:42)
Mate krasneho chlapecka a udelala jste na milion procent spravne, jste maminka s velikanskym srdickem. Preju vam i malemu vojtiskovi jen to nejlepsi!
 Jarka 
  • 

Agapé 

(28.5.2008 0:03:10)
Jste úžasní, moc vám fandím a obdivuju vaši statečnost a odvahu,které je potřeba na každý den.
Každé dítě je velikánský dar a potřebuje naši lásku. Líbí se mi výrok jedné mámy pěti dětí: Srdíčko a lásku v něm mezi své děti nedělím, ale násobím!!
Hodně štěstí tomu vašemu malému bojovníkovi a celé rodince ... Jaruš
 PetraKol,syn 8.1.2008 
  • 

Vojtíšek 

(28.5.2008 2:49:26)
Gratuluji Vám k synáčkovi a přeji hodně štěstí a síly.Vojtíšek je šikulka a moc pěkný chlapeček,věřím,že to všechno zvládne a Vy s ním.Také jsem si v těhotenství pokládala otázky,co budu dělat,kdyby se náhodou u miminka objevila vrozená vada,nejvíc asi před výsledky tzv.triple testu.Naštěstí dopadly dobře,ale byla jsem rozhodnutá si mimi ponechat za každou cenu.A jsem zásadně proti amniocentéze,četla jsem dost o následném potratu zcela zdravých dětí...Mějte se krásně:-)
 Argona 


Gratulejeme k Vojtíškovi 

(28.5.2008 10:54:11)
Váš příběh mi nahnal do očí slzy, protože teď prožívám podobný příběh a vaše slova jako by byla moje. V pátek v 21. týdnu nám diagnostikovali jednostranný rozštěp rtu,dásně i patra. V tu chvíli se pro mě zbořil svět. V pondělí jsem podstoupila odběr plodové vody a teď čekáme na výsledky, jestli bude náš Lukášek v pořádku. Váš příběh mi dodal plno síly. Děkujeme.
budoucí maminka Lenka.
 Draci mamka 4+1 


Re: Gratulejeme k Vojtíškovi 

(29.5.2008 17:39:18)
Argono,
moc Ti držím palce!!!
Ať výsledky dopadnou výborně a hlavně abyste se mohli z miminka radovat!!! Všechno se dá zvládnout, jen najít v sobě odhodlání, ostatní přijde samo ;)
 stefi111 


Držím pěstičky 

(28.5.2008 15:03:52)
Držím Vám všem pěstičky, Vojtíšek je přeci nádhernej brouček. Věřím, že vše zvládnete. Chtělo se mi plakat při čtení Vašeho příběhu. Na plastice na Vinohradech jsou velmi šikovní a určitě to zvládnete. Š.
 Zuzitade,2 sluníčka(05/07) 


je nádherný .-) 

(28.5.2008 21:50:18)
moc moc moc gratuluju!!!
Vojtíšek je krásný a kdybys nepsala ten článek tak z fotky nic nepoznám, myslela bych si že má otlačku na pusince :-)

Přesně takhle by měl uvažovat každý člověk, nejsem vůbec věřící, ale po tom, co jsme si prožili se synem, je taky svým způsobem jiný, tak nechápu už názory a nikdy jsem nechápala, že např.děti s DS by se neměli narodit. TAKOVÁ NEHORÁZNÁ HLOUPOST !!!!
každý človíček je jiný a pokud je jiný jen "postižením" nebo "vadou" tak je přeci stejný jako ostatní, jen jiný...snad to jde pochopit :)

nikdy bych se nerozhodla podstoupit umělé ukončení, když už toho človíčka máte v bříšku, nešlo by to, krásný článek, moc držím palce!! ať jste všichni zdraví veselí a štastní !!!!
Z.
 Mirka (5 dětí) 
  • 

Vojtíšek 

(29.5.2008 11:11:37)
Děkuji za krásné povídání, určitě to bude dobré a fandím Vám.
 Marcela + Eliška 
  • 

Na stejné lodi 

(29.5.2008 14:58:31)
Jsem maminkou 8-leté Elišky, která se narodila také s oboustranným úplným rozštěpem rtu a patra. Držte se, bude to náročné, ale pokud se setkáte s tak fantastickými odborníky jako my (jsme z Brna, ale ani o těch pražských nepochybuji), uvidíte, že to zvládnete. Držím Vám všem pěstičky!!!
 Argona 


Re: Pro Marcelu 

(29.5.2008 16:19:40)
Dobrý den, píšete že jste měli podobné problémy jako Vojtíšek se svou holčičkou. My jsme taky z okolí Brna a právě teď čekáme chlapečka s jednostranným kompletním rozštěpem rtu,dásně i patra. Chtěla jsem se vás zeptat, s kým jste v Brně spolupracovali a jestli byste nám nedoporučila nějaké odborníky. My jsme byli na konzultaci na plastice u paní Vokurkové.
Děkuji moc za info a můžete se mi ozvat i na e-mail: aknel.musilova@seznam.cz.
 Marcela + Eliška a Adélka 
  • 

Re: Pro Marcelu 

(30.5.2008 11:04:05)
Dobrý den, tak se u paní doktorky asi někdy potkáme, protože ona je právě tím fantastickým odborníkem, o kterém jsem mluvila. Byla jsem také jednou z těch "šťastných" maminek, které se dozvěděly o rozštěpu svého miminka ještě v těhotenství (i když poměrně pozdě - 2 měsíce před porodem), ale tehdy před 8 lety to byla velmi vzácná věc. Šok je to vždycky, co si budeme nalhávat, ale stejně nám nezbývá nic jiného než jednat. V zájmu svém, rodiny i toho prcka. Na rovinu Vám říkám, bude to náročné, ale vy dva to zvládnete!!! Jen bych Vám radila, abyste si s paní doktorkou domluvila operace v nemocnici v Bohunicích na popáleninovém centru, kde teď pracuje, protože plastickou chirurgii "Berkova" a speciálně dětské oddělení už v životě nechci vidět! Loni jsem absolvovali operaci právě na popáleninách a byl to obrovský rozdíl. My máme už pomalu tu "obličejovou" část za sebou, ale zato začínáme se zuby. Veliký problém u oboustranných rozštěpů, na podzim nás čeká CT, abychom zjistili, kde ty druhé zuby vlastně v té dásni jsou a jestli vůbec.
Přeji Vám hezký zbytek těhotenství, bezpečný porod a hodně radosti z toho malého broučka, kterého budete všichni prostě zbožňovat. Napiště mi klidně přímo na e-mail: koci.marcela seznam.cz, ráda Vám pomůžu, když budu moci. S pozdravem Kočí M.
 Šipka 


Dr. Vokurková 

(3.6.2008 17:42:47)
Připojuji se k ódě na paní doktorku...postarala se o moji dceru, která se narodila s kongenitálním nevem na obličeji..pokud někdo tento problém máte, napište, mám spoustu fotek, které mluví za vše.....

Vojtíškovi hodně štěstí!~s~
 Lucyena 


Je krásnej, gratuluju 

(29.5.2008 22:14:33)
Je krásnej, gratuluju....drzim palce, at ho ti doktori moc netrapej. Ani nebudu psat, ze jsi se rozhodla spravne, protoze to je naprosto ocividny....hodne stesti
 Oluše+Neli05+Linda08 


Re: Je krásnej, gratuluju 

(30.5.2008 13:59:53)
Vlasti, držím vám moc a moc palečky, ať vás neopouští optimismus a ať vše dopadne, jak nejlépe může. Také naprosto nechápu, proč by měl být doporučován potrat u takovéhoto postižení. Přestože podle mne nikdo nemůže dopředu říct, jak by se zachoval, já mám v sobě vnitřní pocit, že bych se rozhodla stejně jako ty. Ale jak by to bylo v případě vady neslučitelné se životem, to tedy opravdu nemohu říct. Vojtíškovi přeji do života hlavně hodně moc toho zdravíčka, protože lásku a skvělou rodinu už má, není, co víc mu popřát! Díky moc za tento článek! Je opravdu hodně obohacující!~s~
 Dáša 
  • 

úžasné!!! 

(31.5.2008 22:22:12)
Dobrý dn, moc Vám gratuluji ke krásnému chlapečkovi, k Vaší statečnosti a přeji celé vaší rodině mnoho zdraví!!!!Právě píši diplomovou práci na téma psychosociální péče o rodiny hospitalizované s dítětem, tak jsem se zájmem četla celý váš příběh. Jste hrdinové a děkuji za vaše slova. Zajímalo by mě ještě-Jak se k vám chovají teď zdravotníci v nemocnici? A co po porodu pro vás bylo nejnáročnější? Byla jsem totiž také hned po narození syna společně s ním hospitalizována na novorozenecké JIP a pomoc rodičům jaksi za celou dobu nepřicházela, což jsem pochopila až později...Se zaťatými zuby jsme společně prošli léčbou, ale dnes si uvědomuji, že péče o rodinu by měla být komplexnější...
 Tallinka 


děkuji za prozření........ 

(1.6.2008 1:50:07)
vždycky jsem se čertila, proč moje děti po mě zdědily příliš husté vlasy a sklony k pupínkům na pažích.............
ne že bych dřív nevěděla, jaká je to prkotina, ale asi mi to opravdu pořádně došlo až po přečtení Vašeho a manželova článku...
jsem blbka a stydím se :o(
Vojtíškovi i Vám všem hodně síly a radosti z každého úspěchu... má moc krásné očička, takové jakože on ví.... prďolka malinký :o)
 Momona 


JE KRÁSNÝ 

(1.6.2008 15:22:35)
Dobrý den,

přeju vám všem kráááááááááááááááááásné dny. Vojtíšek je pěkný klučina s krásnými miminkovskými očičkama. Vzhledem k tomu, že mám sama 2,5 měsíčního chlapečka, vím, že to nebylo jednoduché a taky nebude, ALE jen se podívejte - ta důvěra malého tvorečka stojí za to. U Vašeho příběhu brečím jako želva, ale také Vás obdivuju. Takže mějte se pěkně, uspějte ve všem co podnikáte a přeju hodně SMÍCHU a ZDARU.
Monika :-))
 Kamínci 


dáša 

(1.6.2008 21:37:03)
Je opravdu nádhernej. Přeju hodně a hodně síly a stěstíčko celé rodině.
 Veronika Heinová čtyři děti 
  • 

Děkuji znám ten pocit 

(2.6.2008 21:29:57)
Chci Vám poděkovat za krásný článek . Znám ten pocit , ve 20tt jsem se dozvěděla ,že bude můj syn postižený(Downův syndrom) a nelituji svého rozhodnutí neznám děcko které dá více lásky. Moc držím palce Vám i Vojtíškovi přeji vše nej. S přáním vše dobrého Veronika Heinová
 Zanka 
  • 

... 

(5.6.2008 15:33:10)
Když jsem dočetla tento článek, měla jsem slzy v očích. Je v něm tolik smutku, ale i štěstí zároveň. Fotka je krásná, Vojtíšek je překrásné miminko a přeju vám jen štěstí. Za odvahu, odhodlanost a nesobeckost. Jistě Vám všechny děti přinesou mnoho radosti.
 Katka, dcera 2 roky 
  • 

vojta 

(6.6.2008 22:30:29)
Moc zdravím, máte to mezi hlavou a srdcem sladěné, i ten popis toho co se dělo a toho co se dělo ve Vás, byl jasný, čirý, samozřejmý, mám k tomu obraz jak někdo klidně maže máslo na chléb. Těžko vyjádřit slovy moji reakci. Ať je láska stále s vámi všemi.
 Ruth Válková 
  • 

opravdová láska 

(7.6.2008 23:40:14)
Milá maminko Vojtíškova,
udělala jste to co nedokáže málokdo!Zvolila jste pro Vojtíška,aby žil a bylo to velmi těžké rozhodnutí.je moc krásné,že jste Vojtíška přijali,protože Vám ho daroval Bůh,protože věděl,že takové rodiče opravdu potřebuje Vojtíšek.Rodiče a sourozence plné lásky.Obdivuji Vás a přeji Vám hodně psychické a duševní podpory a zdravíčko Vašemu Vojíškovi.
Ruth
 snailik 


Máte obrovské štěstí 

(21.10.2009 19:08:54)
Po přečtení článku chci upřímně říci,že rodina byla opravdu pevná a odvážná.
My měli podobný problém,před Lukáškem. 1. genetické testy dopadli dobře,druhé však ne.....návštěva ultrazvuku,nedopadla uplně nejlépe,ale šance,že dětátko bude po porordu a následné operaci žít tu byla. Měli jsme nález na srdíčku,operatibilní. Také jsem se rozhodovala,zda si dítě nechat či ne. Já se rozhodla pro variantu NE. Neuměla jsem si představit,že by mé dítě nemělo žádné dětství,trávilo je po nemocicích a neustálé operace. Takový život jsem pro něj nechtěla. Po UPT přišla šokující zpráva. Mé rozhodnutí bylo správné,v tu chvíli jsem si byla jistá i přes tu bolest,která mě tížila. Děťátko trpělo komplexem genetických vad,které byli neslučitelné se životem. Takže i kdybych se rozhodla donosit to malé,mé rozhodnutí by jen oddálilo bolestnou ztrátu.
Někdy je těžké se rozhodnout o takových věcech a člověk si nikdy nemůže být jist,zda dělá dobře či ne.
Přeji Vám všem při rozhodování co nejčistčí mysl a ryzí srdce. Marcela
 tasipaldrem 


nechápu 

(24.5.2010 0:41:39)
některé lékaře,kteří indikují vaše nenarozené miminko k ukončení těhoteství kvůli rozštěpu
jinak moc gratuluji k vojtíškovi je to malej šikulka,
zrovna ted dávali na vizitě rozštěpáčky a po pár letech to nejde skoro ani vidět,ale ty nervy ta psychika to krmení nezávidím,jak miminko vezou v inkubátoru na opraci ten strach o mimi
přeji hlavně zdraví protože to je opravdu to nejdůležitěší a v dnešní době to zní jen jako prázdná fráze a my moc dobře víme,že to tak není

Soňa maminka Honzíka 33tí týden -plzen lochotín~6~
 havelmatej 
  • 

Obdiv 

(2.10.2016 1:01:04)
Nic vice nez obdiv. Jsem hrozne rada,ze jste rozhodli tak jak jste se rozhodli, trosku zvedavosti ve mne drime. Jak asi vypada dnes? Plastiky byly uspesne? Spokojeny zivot preji pokud uz nejste v prispevku. Jsem hrozne stastna za Vase rozhodnuti. Ani nevim proc tak reaguju. Dojal mne Vas pribeh.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.