| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku O krásném bydlení v zeleni

 Celkem 151 názorů.
 housenka 
  • 

No nevím, 

(15.5.2008 9:22:23)
No nevím, zcela jistě toto není problém jen Říčan, ale s nedostatkem školek se potýká, bohužel, celá republika. Jsem v podobné situci jako autorka, jsme už víc jak 4 roky v zahraničí,kde syn chodí už 2 roky do školky. O letních prázdninách se vracíme a samozřejmě bych chtěla, aby syn v Praze pokračoval ve školce, po dvouleté docházce by víc než jakékoliv jiné dítě ve věku pěti let, které "nezakusilo" školku, strádal. Jenže jsem na rodičovské s maldší dcerou, jsem vdaná, manžel má práci, takže nemám nárok. Musím autorku ubezpečit, že jsem vím téměř o každé školce v Praze, s většinou ředitelek jsem mluvila nebo byla v kontaktu mejlem. Velmi by mě zajímalo, co je to za školku v Říčanech, kde je školné 15tis??? Nejdražší školka v Praze je dle mých info francouzská, kde je školné 17tis. Na okraji Prahy se soukromé školky pohybují cenově 4 - 6tis měsíčně. Jednu takovou jsem pro syna našla, velmi pěknou, super přístup, krásné prostředí,... za 5tis měsíčně v září nastupuje a moc se těší a já také. Všichni se s tou situací musíme nějak poprat, přičemž stěžování si na rodině nepovažuju za jednu z variant. Autorce přeji, aby nakonec pro své dítě nějakou školku našla, pokud si to oba přejí.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: No nevím, 

(15.5.2008 9:28:34)
Tak já znám dražší školku, anglickou, v Praze v Tróji, za něco přes 21 tis. Kč. 15 tis. za českou školku se mi taky zdá hodně, ovšem jestli je jediná v Říčanech, zákony trhu jsou neúprosné.
 zrušenina 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 9:45:57)
Tak to je možné, já zjišťovala jen všechny české školky a pak francouzské, syn mluví francouzsky, ostatní jazykové šly mimo mě. Těch 15tis za českou školku se mi zdá i přes tržní zákony strašně moc, zajímalo by mě, jestli je alespoň něčím vyjímečná..????
 majdaleenka +07+11 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 10:23:20)
housenko, patrně tím, že je jediná, ne?
 zrušenina 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 10:50:16)
Tím to být, samozřejmě, může, ale Říčany jsou co by kamenem dohodil od Prahy a na okraji Prahy se soukromé pohybují právě kolem těch 5tis, tak je mi divné, že se tam taková školka může udržet, pokud opravdu není něčím vyjímečná... sposta lidí z Říčan jezdí do Prahy do práce a po cestě by mohli vozit děti do o třetinu levnější školky... to mi nejde do hlavy... jen jsem se na to ptala, zajímá mě to. Sama budu vozit dítě do vedlejší "vesnice" v rámci okraje Prahy 9, autem 5 minut, busem 8 minut, vlakem 3 minuty.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: No nevím, 

(16.5.2008 9:05:04)
Já, když jsem jezdila do Prahy do práce, tak jsem sehnala dvě školky, do kterých bych syna mohla dát, ale v obou jsem narazila, nechtěli syna přijmout, poněvadž už po obědě nespinká:)
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Re: No nevím, 

(16.5.2008 11:52:06)
Zde je na odkaz soukromé školky v Říčanech, můžeš se mrknout. http://www.landie.cz/about/podminky.php
 zrušenina 


Re: No nevím, 

(16.5.2008 13:28:48)
Hm, tak to je drsný. Přitom za ty peníze nenabízejí o nic moc víc, než jiné soukromé školky. Jó, život není peříčko ;)
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Re: No nevím, 

(16.5.2008 14:16:00)
Bohužel je to tak. Ale co s tím naděláme. Stejně si to budeme muset vyřešit po svém.Nejvíc je mi líto maminek, které jsou samoživitelky a děti do školky nepřijali. Coapk mají chuděry pak dělat, když jsou na všechno samotné.
 Magda 
  • 

Re: No nevím, 

(17.5.2008 8:59:23)
Autorce článku - sice jsi pravdomluvná, to je pěkné, ale v přihlášce do MŠ - je tam na to kolonka, otázka, jestli je matka dítěte těhotná? Není. Ptají se, jestli aktuálně je matka (a otec) zaměstnaný - to jsi byla. Nemělas to tam psát, žádný podvod by to nebyl.
 hanidlo 
  • 

Re: No nevím, 

(17.5.2008 23:13:56)
Housenko, můžeš tady prosím napsat kterou školku jsi vybrala? Jsem taky v okraji Prahy 9 (Čakovice). Děkuji. Jinak školku zatím neřeším (dítě je ještě moc malé), ale právě u nás v městské části bude od září otevřena úplně nová městská školka (v přízemí novostavby bytového domu Čtyřlísek) a zapisovali tam údajně bez problémů.
 zrušenina 


Re: No nevím, 

(19.5.2008 13:02:58)
Beruška v Běchovicích. Už jsem dávala mejlem kontakt Monice - níže v diskuzi, která zjistila, že už mají pro následující šk.rok plno. Já syna zapisovala už v prosinci, tak pokud máš zájem až na přesrok, zkus je kontaktovat už na podzim. Je to jednotřídka (20dětí od 3 do 7 let), takže určitě odejde nějaký předškolák do školy. Na víc se koukni na netu, nemají moc sofistikované stránky, ale vše potřebné se tam dočteš. Hlavně je to školka s velkou zahradou, na dvacet dětí je 5 učitelek, individuální přístup, atd...
 zrušenina 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 9:31:48)
Ještě jsem nenapsala, že v lokalitě, ve které v Pze budeme bydlet, není školka vůbec žádná, takže ani naděje případného umístění podle trvalého bydliště. Ale je tam krásně a vše se dá nějak vyřešit.
 Dada 
  • 

Re: No nevím, 

(15.5.2008 13:38:24)
Pod každou lokalitu spadá nějaká školka. Jestli je synovi 5let, do školky bude přijat 100% - předškoláci mají přednost, je to nejvyšší priorita při příjímání dětí do MŠ.
 Dada 
  • 

Re: No nevím, 

(15.5.2008 14:24:40)
Možná. Ale na základě těchto mých "znalostí" dcera do školky chodí.
 Dada 
  • 

Re: No nevím, 

(15.5.2008 14:50:14)
Hlavně v klidu , Milado. V tomto případě existuje možnost pro silné žaludky (ale to bych já neudělala, kdybych pro to neměla opravdu velmi závažný důvod): musí být vyřazeno mladší dítě, které už do školky sice chodí, ale jeho matka nepracuje. Že by byla celá školka plná pouze předškoláků a dětí, jejichž matky pracují - to by bylo na zápis do knihy rekordů. Přeju Ti pěkný den.
 Sylvie 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 16:22:15)
Dada, tím si nejsem tak jistá. Školský zákon v § 35 odstavec 1 říká, že

Ředitel mateřské školy může po předchozím upozornění písemně oznámeném zákonnému zástupci dítěte rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání, jestliže

a) se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny,

b) zákonný zástupce závažným způsobem opakovaně narušuje provoz mateřské školy,

c) ukončení doporučí v průběhu zkušebního pobytu dítěte lékař nebo školské poradenské zařízení,

d) zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání v mateřské škole nebo úplatu za školní stravování (§ 123) ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelem jiný termín úhrady.



O tom, že by ředitel školky mohl zrušit docházku dítěte proto, že se do ní nedostane předškolák, není v zákoně ani slovo, tudíž nelze.

Naopak co se přijímání předškoláků týká, je ve školském zákoně paragraf 34 odst. 4:

K předškolnímu vzdělávání se přednostně přijímají děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Pokud nelze dítě v posledním roce před zahájením povinné školní docházky přijmout z kapacitních důvodů, zajistí obec, v níž má dítě místo trvalého pobytu, zařazení dítěte do jiné mateřské školy.

Tedy pokud se předškolák nevejde do školky, není to starost ředitele školky, ale obce, aby pro něj někde nějaké volné místo našla nebo vytvořila.
 štěpánka 
  • 

Re: No nevím, 

(15.5.2008 19:10:37)
Když chodily do školky moje děti (cca před 5ti lety), tak jsme každý rok znovu jakoby znovu žádali o přijetí, nevím jaký byl oficiální název. Vyplnili jsme formulář, že chceme, aby naše děti pokračovaly v této školce. V té doby bylo ale málo dětí a paní řed.nám to vysvětlovala tím, že potřebuje vědět, kolik dětí bude pokračovat v dalším roce ještě před zápisem nových "školkáčků", aby věděla kolik jich může přijmout. Možná ale mohla při té příležitosti ředitelka vyřadit třeba 4-leté dítě, které již od 3 let chodilo, pokud by jeho maminka nechodila do práce a přijmout předškoláka? Nevím.
 ivaxx 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 22:12:02)
Sylvie, takto sice zákon praví, nicméně v rozhodnutí o přijetí do školky u 4 letého syna jsem se dočetla větu ve smyslu: V případě, že v průběhu roku bude žádadat o školku předškolák, nebo dítě ze sociálně slabé rodiny, může být syn ze školky vyloučen. Protože jsem byla doma, syna jsem si ještě rok doma nechala. Skutečně jsem nehodlala riskovat, že mu budu vysvětlovat, proč včera do školky mohl a dnes ne. Nakonec to bylo dobré řešení. Školka není všechno a styk s vrstevníky lze zajistit i jinak. V 5 už do školky šel.
 Lída+2 


Re: No nevím, 

(16.5.2008 5:48:19)
Milado po tom, co Dan měl ten problém.....tak jsem prostě v březnu naklusala do jiné školky. KDe bylo jedno jediný místo a Dan začal chodit..za 3týdny po tom....takže taky nebyl to jaro před tím oficiálně u zápisu....
A co ty rodiče co se stěhují během roku..taky nejsou u zápisu..(kvůli nim by si prý školka měla držet 2 místečka a ty děti přijmout během roku) většina to nedělá...neb dotace maj na žáky co nahlásí v srpnu až září....
 Lída+2 


Re: No nevím, 

(16.5.2008 5:56:08)
jo málem bych zapomněla...v lednu se přistěhovali do místa kde má Luk s Danem školu a školku a dítko starší je s Lukem ve třídě a mladší kdesi v naší školce..nastupovali 15.1.2008(obsadilo tudíž jedno z těch 2 míst o kterých mi kdysi ředitelka vyprávěla...)
 Lída+2 


Re: No nevím, 

(16.5.2008 9:41:50)
Milado..jasně pokud se někde víc staví,ale spousta ředitelek školek si ej vůbec nenechává!!O to mi jde víš..., že pokud to místo ani ředitelka nemá 2.9. tak je to chyba vedení...
 zrušenina 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 14:19:21)
Za začátku šk.roku mu bude 5. Je narozený na podzim, takže jde automaticky o rok "později", takže mi ho přimout nemusí vůbec nikde.
 Dada 
  • 

Re: No nevím, 

(15.5.2008 14:27:51)
Hm, tak to je v pytli. Je fajn, že už jsi ho "udala" v jiné školce a přeju Ti, ať se mu tam líbí. Ahoj
 zrušenina 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 14:30:36)
Jo, to jemu zas bude :-D Je to školkomil, tak si ji aspoň bude moct užívat o rok dýl ;)
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 14:57:34)
Školky Magic Hill a Landie:) Celkem prašť jako uhoď - finančně.
 zrušenina 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 15:51:09)
Neznám ani jednu, naše se jmenuje Beruška
 MonikaH 
  • 

Re: No nevím _ kontakt na skolku za 5 tisic 

(16.5.2008 17:48:16)
Ahoj, jsem v podobne situaci, starsiho syna do skolky vzali (je uz predskolak), ale mladsiho (v zari 3,5 roku) kvuli nedostatku mist ne.
Kde je skolka za 5 000? Ja jsem v Praze a okoli nasla nejlevnesi za 8 000 tisic mesicne¨, jinak se ceny pohybuji cca kolem 12-15 000 tisic.
Diky za odpoved. Monika
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: No nevím _ kontakt na skolku za 5 tisic 

(16.5.2008 17:53:10)
Kontakt přesný ti nedám, ale určitě to na netu najdeš. Já jsem se synem vyzkoušela, ale nakonec tam nechodil, školku na Žižkově - tuším Arok. Tam ta cena byla cca 5 tisíc.
 Bumbi&05,08,10 


Re: No nevím, 

(16.5.2008 20:44:00)
anglická montessori stojí 20 tis. měsíčně....

na Praze 4 je ve školkách volno, zápis probíhal druhým kolem

to jen tak na okraj
 Sylvie 


Re: No nevím, 

(16.5.2008 20:57:53)
Bumbi, jj. Loni dokonce ještě pár posledních míst bylo volných i na podzim (to si ale člověk nemohl vybírat a musel brát to, co je, samozřejmě).
 MonikaH 


Pro Housenku - skolka za 5000  

(17.5.2008 10:12:40)
Ahoj, mohla bys mi prosim dat kontakt na tu tvoji skolku. Ja mam podobny problem, předškolaka vzali, ale mladsiho kluka (v zari 3,5 let) ne. Potrebuji jit vsak uz do prace. Sehnala jsem nejlevnejsi skolku za 8000 + strava. Jinak se ceny pohybuji min. 12 az 25 000.
Diky moc. Monika
 Zdena (4+2) 
  • 

Re: Pro Housenku - skolka za 5000  

(19.5.2008 9:15:39)
Praha - Újezd nad Lesy je také Praha 9 a školkovné tam stojí při každodenní docházce od 7:30 do 17:30 5 950,-Kč + strava a například při docházce od 7:30 do 15:00 5 200,- Kč + strava.
Chtěla jsem tam také dát mladší dceru, ale vzali mi ji bez problému u nás ve školce a to jí bude v září teprve 2,5 roku.
 zrušenina 


Re: Pro Housenku - skolka za 5000  

(19.5.2008 9:42:54)
POslala jsem ti mejl! Dej vědět, jak jsi uspěla ;)
 Eva, tři kluci 
  • 

Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 9:24:59)
Ahoj,
ono s tím mecenášem je to těžký. Kdo by městu zaručil, že pak vážně s darovaným pozemkem udělá to, co tvrdil? Vemte si, kolik je dnes všelijakých podvodníků. Osobně se nedivím, že mu ho nedali, asi bych se s ním ale snažila domluvit na nějakém pronájmu.
A že je málo školek? To je taky těžký. Ono je teď víc dětí, rodí silné ročníky. Za pár let porodnost zase klesne a ty školky, co se teď staví budou hotové zruba v tu stejnou dobu a budou poloprázdné ... asi bych spíš podporovala třeba hlídací služby, nebo aby si maminky hlídaly děti navzájem a část z nich tudíž mohla do práce, to je rychlejší a pružnější řešení než stavět nové školky. Vlastně vůbec nechápu, proč stát státním školkám přispívá (platí velkou většinu jejich nákladů) a soukromým nedává vůbec nic :-(, asi by stačilo změnit tohle.
Eva
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 9:37:11)
No však vize MPSV je podpora firemních školek, méně požadavků na profesionální chůvy a nevím co ještě. K tomu hlídání dětí si navzájem jsem dost skeptická, snažíme se o to s kamarádkami, tu ochoří jedno dítko, tu druhé a ejhle - hlídání není. Stát (spíš obec) státní (obecní) školky financuje, protože je jejich zřizovatelem, zatímco zřizovatelem soukromé školky není. Soukromá školka je založena za účelem generování zisku, je to podnikatelský subjekt. Proto ji stát (obec) nefinancuje. To bych taky mohla chtít, aby stát hradil část nákladů (nebo radši všechny) mému soukromému papírnictví, výnosy bych si ale nechávala.
 10.5Libik12 


Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 10:27:24)
Sítí státních školek poskytuje stát sociální úlevu jejich rodičům, platí to místo nich. Jako někomu dává sociální dávky. Je otázka, jsou-li dávky vysoké, nízké, je-li školek málo, moc a jaká je vzájemná proporce. Soukromá školka je byznys a jako takový není dotován, to je snad jasné.

 Eva, tři kluci 
  • 

Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 10:38:20)
Není mi to jasné. Vůbec. Asi jsem nechápavá :-(. Když ta síť státních školek momentálně nestačí a dostane se tam jen někdo, tak je to k ostatním dost nefér. Stát má tu síť školek jen pro některé. Co ostatní? Mají smůlu? Proč nemůže stát poskytnout stejné množství peněz na každé dítě bez ohledu na to, jestli chodí do státní nebo do soukromé školky? To je jako kdyby dávky sociální podpory dostal jen někdo a pak prostě došly a vy ostatní máte smůlu nedostanete nic. Jasně, je možnost stavět nové školky, ale ty budou za dlouho (pokud vůbec) a je otázka, jestli pak už nebude zase dětí málo.
Eva
 Eva, tři kluci 
  • 

Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 10:33:26)
Ahoj,
s tím papírnictvím se mi to nezdá zrovna dobrý příklad. Myslím, že minimálně v místech, kde není dost státních školek není důvod, aby příspěvek nemohly dostávat i nestátní školky. Hlídají děti, tím pádem můžou jít maminky do práce a odvádět státu daně, ne? Jinak je docela nefér, že někomu stát školku zajistí a platí a jiný buď nemá školku vůbec, nebo si plaťte soukromou a na péči o vaše dítě školce nepřispějeme.

Totéž podle mě platí v péči o zdravotně postižené. Je děsný, že ústav dostane na každého postiženého o kterého se stará desítky tisíc měsíčně, ale pokud jestejný nemocný v péči své rodiny, dostane tato rodina sotva pár tisíc, ačkoli se o něj často stará lépe. Je to zvláštní, ale to je jiná kapitola.

A to hlídání si navzájem a nemocnost, jesně, záleži to na konkrétních maminkách a chápu, že není příjemné, když jsou děti nemocné. Na druhou stranu, já mám děti tři, taky je hlídám všechny i když některé z nich marodí. Co mám taky dělat, že? A nejsterší chodí do školky, často tam taky něco chytne, jako všechny ostatní. Nevím, proč by vlastně muselo být po hlídání jenom proto, že je někdo nemocný. Jasně, je to těžší, ale není to tak, že by to nešlo.
Eva
 Sabi + 2 


Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 12:42:17)
Evi, dovolila bych si oponovat v části týkající se nemocí. Já tam tedy rozdíl vidím, a to přinejmenším v tom, že když budu chodit do práce, moje vlastní dítě onemocní a já neseženu náhradní hlídání, tak si aspoň můžu nechat napsat ošetřovačku, tedy tzv. paragraf. Na nemoc hlídací paní nebo jejích dětí mi to nikdo nenapíše. Když onemocní učitelka ve školce, ať už státní nebo soukromé, tak školka jede dál. U sousedského hlídání bych si tím tak jistá nebyla. Myslíš, že v případě nemoci ta sousedka zajistí náhradní hlídačku?
 Eva, tři kluci 
  • 

Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 12:50:43)
Klidne oponuj ;-). Ja vim, ze je to tezky a asi jeste dlouho bude. Ono to u nas neni moc obvykle, ale predstavovala bych si proste dve skupiny maminek, jedna skupina by hlidala a druha chodila do prace. Kdyz mi hlidaci maminka onemocni, tak dam docasne deti jine hlidaci mamince (tak jako kdyz ve skolce onemocni ucitelka, tak ma tridu jina ucitelka, pripadne se nekdy i spoji dve tridy). Ale to by to tak muselo běžně fungovat a muselo by těch maminek byt hodně a musely by asi taky byt nějak prověřované, že se o děti dobře starají. Nevím, je to složitý. Třeba když onemocním já, tak se taky o ty tři starám, jinak to moc nejde. Vážněji nemocná jsem naštěstí ještě nebyla, to si pak asi bude muset vzít volno manžel. Ale uznávám, že dávat hlídat svoje dítě nemocný ženský a jít do práce by bylo dost divný, lepší by bylo mít těch chův na výběr několik. Omlouvám se za pravopis.
Eva
 Sabi + 2 


Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 13:09:02)
Nojo, Tebou navržený systém by sice asi mohl fungovat, ale vážně je to hooodně složité. Nevím, jestli by se vůbec našlo několik maminek z jedné oblasti, které by byly ochotné se zapojit. Hlídat zdravá nebo i nemocná vlastní nemocné děti je něco jiného, pokud to samozřejmě nemoc matky dovolí. Ale i kdyby cizí nemocné děti k hlídačce nešly, a teoreticky by doma byla jen ona a její 1-2 nemocné děti (např. v době zimních chřipek a viróz), tak svoje zdravé bych tam nedala. Takže jsme se vlastně pěkně shodly :-)
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 13:55:17)
Já neříkám, že to nejde, však jsem psala, že to zkoušíme. Ale stejně jako kluka nepošlu do školky,´když má teplotu nebo průjem, nepošlu ho k hlídací tetě, která má doma dvě malé děti. A naopak. Jinak souhlasím, že není spravedlivé, že někdo dítě do státní školky dát může a jiný ne. Myslím si, že spousta problémů se školkami (a netvrdím, že ve všech regionech) by se vyřešila tím, že by jednoznačně rozhodovala zaměstnanost obou rodičů.
 Sylvie 


Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 10:46:38)
Markéto, ale stát/obce mohou financovat i školky soukromé. Není to tak, že když je školka soukromá, tak jede výhradě za peníze rodičů či sponzorů. Nedávno jsem ze zvědavosti prohlížela soukromé školky na netu a u některých bylo přímo uvedeno, že na jejich provoz přispívá úřad. Teď jsem znova nakoukla na jednu, která mi utkvěla v paměti (někde v Ostravě školka Radost, jinak s.r.o.), dle výroční zprávy příjmy celkem cca 4,5 mil, z toho různé příspěvky a dotace od městského úřadu dělaly cca 3,7 mil.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 11:29:04)
Ano, to jsem zapomněla zmínit - i soukromé školky a školy mohou dostávat dotace, na určitý typ dotací je ušit i zákon o poskytování dotací soukromým školám, přeškolním a školským zařízením. Školy a školky pak samozřejmě musí plnit určité podmínky - tj. využít dotaci na účel stanovený zákonem, správnost využití dotace si nechat ověřit atd. atd.
 Lenka 
  • 

Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(15.5.2008 14:00:22)
Právě to hlídání kamarádkami by mě taky zajímalo. Co když onemocní právě její dítě? Třeba obyčejná viroza, dáte tam dítě na hlídání, když budete vědět, že za dva dny lehne? Nebo onemocní tak, že kamarádka ani hlídat nebude moci?
 Lucka 
  • 

Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(18.5.2008 10:25:24)
naprosto souhlasím, a myslím,že dnes existuje spousta např. mateřských center kde jsou děti také v kolektivu, i u nás jedno takové je na větší vesnici. Občas mi příspěvky přijdou jako,že se chtějí rodiče toho druhého dítěte zbavit (alespoň na část dne) a dát ho do školky a odůvodňují to,že má být dítě v kolektivu. To může být i na dětském hřišti, mateřském centru ... Vím, že je těžké mít doma mimi a ještě školkáčka, ale jsme doma celý den a dítěti to jen prospěje.
 Dája.N. 


Re: Mecenáš a nedostatek školek 

(18.5.2008 11:18:31)
Ahoj Lucko,
možná máš pravdu, i mateřské centrum jako kolektiv stačí, ale pravda je, že třeba u nás je to trochu i o penězích. Mateřské centrum je tu nejblíž 25 km a příspěvek činí na 20 návštěv 1000 Kč. Zatímco školku máme tady ve vesnici a platba na měsíc - což je zhruba 22 návštěv je se vším všudy 750 Kč. Když k tý tisícovce připočítám ještě naftu, nebo vlak a MHD, je to sakra rozdí.... Dája
 Bob the Ghost 


Dopravní spojení 

(15.5.2008 10:42:10)
Autorko, jsi, semizdá, poněkud náročná.

Že je to na dráhu z těch nejvzdálenějších částí městečka dvacet minut pěšky? To ti je moc? No tak jezdi na kolobrndě.

A půlhodinka vlakem přímo na Masaryčku je taky skvělá, ne? Vždyť to je pětadvacet kiláků.

Co bys ještě chtěla? Teleport?
 katka+katka 
  • 

Re: Dopravní spojení 

(15.5.2008 11:06:33)
ano, Bobe, je to hrůza, u každého domu by povinně měla být zastávka autobusu, vlaku a tramvaje:-) Taky bych to neviděla tak tragicky. Mmch bydlím v jednom satelitu u Prahy, autobusy tu jezdí naprosto bez problémů.
 zrušenina 


Re: Dopravní spojení 

(15.5.2008 11:15:04)
Katko, můžu se zeptat v jakém?? ;)
 katka+katka 
  • 

Re: Dopravní spojení 

(15.5.2008 11:22:42)
v Rudné
 zrušenina 


Re: Dopravní spojení 

(15.5.2008 11:25:55)
Aha, tak to jsme jinde. Nevadí. Tak ať se vám pěkně bydlí ;)
 katka+katka 
  • 

Re: Dopravní spojení 

(15.5.2008 11:27:02)
Děkujeme, Vám taky.
 nordica 


Re: Dopravní spojení 

(15.5.2008 14:23:08)
Bobe, jen pro přesnost - když chytáš autorku za slovo - v Říčanech jsem bydlela 6 let - v krásné čtvrti, ale až v kopcích, cesty byly rozmlácené a na bus nebo vlak to bylo více jak 20 min. Dítě už bylo větší, tak chodilo ze školy samo, ale jezdit např. tuto trasu každý den s kočárkem - no, chtěla bych vidět třeba nějakého mužského, jak by se mu to líbilo. Mmch - vlakem to nyní trvá na Hl.n. (jinam to nejezdí) tu půlhodinu POUZE pokud vlak jede bez zpoždění. Vzhledem ke výstavbě koridoru to není skoro nikdy a zpoždění v řádu půlhodin jsou zcela běžná a každodenní. Jinak situace v Říčanech je známá, stěhuje se sem spousta lidí z Prahy, ceny za vše stoupají a město raději povoluje další a další nové domy, i když nejsou místa nejen ve školkách, ale už ani v základních školách.
 Bob the Ghost 


Re: Dopravní spojení 

(15.5.2008 15:30:17)
Nordico,
s těmi připomínkami se neobracej na mě, ale na autorku. Já ji totiž nechytám za slovo, ale vycházím z toho, co tady tvrdí.
Ona píše, že na vlak je to i ze vzdálených konců Říčan dvacet minut a že do Prahy vlak jede půl hodiny.
Ty tvrdíš, že oba časy jsou delší.
Jedna z vás tedy uvádí nesprávné údaje.
A teď která, že?
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Dopravní spojení 

(15.5.2008 16:48:26)
Bobe, každý chodí jinak rychle a my to máme na to nádraží z kopce, to je asi taky rychlejší. Jen zpět jsou to muka - do kopce, jedno dítě v kočárku, druhý uřvaný vedle kočárku a někdy, když ho hodně bolí nohy, tak taky na mých ramenou...
 Bob the Ghost 


Re: Dopravní spojení 

(15.5.2008 17:36:21)
Kociku,
noviny jsou plný článků o hubnutí a o tom, jak lidi maj málo pohybu a už vůbec nechodí pěšky, a proto umíraj brzo.
Ty možnost pohybu máš, a stěžuješ si. Měla bys být naopak vděčná.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Dopravní spojení 

(15.5.2008 17:45:06)
Bobe, ale to o té dopravě bylo opravdu spíš míněno k tomu, že v realitkách a u firem, které prodávají nemovitosti ti naslibují hory doly černý les a skutek je jinde. Mě ta procházka k nádraží nevadí, teda mám jí rozhodně raději, než cestu nacpaným autobusem, ale hodně dalších lidí by mohlo být sklamaných.
 Róza 
  • 

Re: Dopravní spojení 

(16.5.2008 8:59:29)
Kocíku, já s argumenty Boba nesouhlasím, ale přesto si myslím, že pokud se člověk někam stěhuje, tak dopravní situace je jedno z prvních, co si před tím musí zjistit. A ujasnit si, jestli mu toto za to stojí.
Já bydlím na Jižním městě. Mám do centra super spojení (bydlím pár kroků od metra), ale zase bydlím na nic moc sídlišti. Prostě něco za něco.
 Róza 
  • 

Re: Dopravní spojení 

(16.5.2008 12:43:37)
Já tady u nás taky doufám, že se sitace změní. Že přechod a následný příjemný chodníček nebudou končit na parkovišti mezi autobusy, že autobusová zastávka bude méně zaplivaná a nebudou na ní vajgly a že nákupní centrum nebude v dezolátním stavu... I já jsem se sem stěhovala s tím, že se to brzy změní. Vy zase doufáte v novou silnici :-(((.
Prostě jsme si musely vybrat v tu danou chvíli. Něco za něco :-(((.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Dopravní spojení 

(16.5.2008 9:24:05)
Rózo, mě ta doprava zase až tak v žaludku neleží, pouze jsem poukázala, že ne všechno je růžové a jak je to prezentováno realitkama, když si jdeš koupit byt a to za nemalé peníze (průměrně v Říčanek kolem třech milionů). My "naštěstí" žijem jen v pronajatém, takže se můžeme sebrat a jít jinam - mimo jiné to stejně do dvou let plánujem. Jediné, co snad v té dopravě leželo v žaludku i mě, když jsem těhotná s tříletým synem jezdila po ránu do Prahy k doktorům a stejně stojíš a nikdo tě nepustí sednout, všichni dělaj, že tě neviděj a že neslyšej, když se mě syn ptal, proč si nemůže sednout, ale to je o něčem jiném - o lidském chování:)
 Bobova obdivovatelka 


Re: Dopravní spojení 

(16.5.2008 11:40:54)
Nééé Bob nikoho za slovo nechytá je jedinej s kým tady jde normálně se bavit. Nevim co s nim furt máte za problém ste divný.
 Iveta 
  • 

Re: Bobane, typické! 

(17.5.2008 9:01:58)
Bobíku, zkus si jezdit na kolobrndě s kočárkem a batoletem. Bylo by dobré, kdyby sis těch "dvacet minut" a následných pětadvacet minut vlakem vyzkoušel v sestavěs s mrńaty, báglem plínek, svačinek, pitíček atd. ,vzpouzejícím se batzoletem, řvoucím miminemaspoń jeden měsíc časně po ránu a hlavně po probdělých nocích.Hovořil bys jinak.
Nevěřil bys, jak se vzdálenosti neuvěřitelně protáhnou s prťaty.
Stejně jako většina společnosti.
Dovol, tvoje omage je neuvěřitelně pitomá.
 Bob the Ghost 


Re: Bobane, typické! 

(17.5.2008 10:01:54)
Iveto,
ty jsi zase typický příklad matky, která pokládá svoje zkušenosti za unikátní a neopakovatelné.
Jako kdybys byla jediná, kdo má děti. A jediná, kdo se s nimi pohybuje po městě. A jediná, kdo ví, jak se "vzdálenosti protáhnou s prťaty".

Jenže na tomhle serveru mají děti úplně všichni (nepočítám-li "snažilky";). Takže tvoje povýšené kázání o pitíčkách a probdělých nocích je zcela mimo.

Kromě toho - kolik rodičů na otcovské či mateřské dovolené se řvoucími miminy musí každý den časně ráno jezdit z Říčan do Prahy? Odpověď - nikdo. Takhle malé děti si asi do práce nevozíš, že?
 Bob the Ghost 


Re: Bobane, typické! 

(17.5.2008 10:01:58)
Iveto,
ty jsi zase typický příklad matky, která pokládá svoje zkušenosti za unikátní a neopakovatelné.
Jako kdybys byla jediná, kdo má děti. A jediná, kdo se s nimi pohybuje po městě. A jediná, kdo ví, jak se "vzdálenosti protáhnou s prťaty".

Jenže na tomhle serveru mají děti úplně všichni (nepočítám-li "snažilky";). Takže tvoje povýšené kázání o pitíčkách a probdělých nocích je zcela mimo.

Kromě toho - kolik rodičů na otcovské či mateřské dovolené se řvoucími miminy musí každý den časně ráno jezdit z Říčan do Prahy? Odpověď - nikdo. Takhle malé děti si asi do práce nevozíš, že?
 & 


Re: Bobane, typické! 

(17.5.2008 11:34:35)
Iveto,

no na kolombrnde nevim, ale na kole jde z kojencem a batoletem a vsema pitickama jezdit docela dobre. ;)
 Kristina 
  • 

Re: Bobane, typické! 

(19.5.2008 9:04:09)
Já tedy mohu říci, že jsem zažila na vlastní kůži třináct let dojíždění vlakem, v době, kdy se nestěhovali lidé z Prahy do nějakých satelitů, ale prostě jsem se z Prahy vdala do Kolovrat. Tehdy tam nejezdil městský autobus jako dnes, vlak měl ve špičce interval celkem dobrý, půl hodiny, mimo špičku ovšem někdy až dvě hodiny. Dětem bylo 3 a 4 roky, když jsem začala dojíždět do Prahy do práce. Byl to docela fofr, protože mi nesměl ujet vlak, další jel asi za ty dvě hodinky... Do školky jsme to měli rychlou chůzí asi čtvrt hodiny, děti se naštěstí rychle vytrénovaly a tak mi ujel vlak málokdy. Teoreticky to bylo na Hlavní nádraží 30 minut, ale zpoždění bylo velice často, zpožděnky se dávaly až od 15 minut, tudíž když měl 14 minut zpoždění, přišla jsem pozdě do práce bez omluvenky. Naštěstí jsem měla chápavé šéfy a nebyl za to žádný postih (dnes již bydlím v Praze, do práce to mám od domu do kanceláře 15 minut, docházku hlásím na PC a nevím, jak by to vypadalo, pokud bych ob den přijela vlakem, který má zpoždění...).A jezdit tehdy dřívějším vlakem, to už by bylo týrání dětí, protože jel z Kolovrat v 7 hodin, tudíž děti vstávaly těsně po šesté hodině...Problémy nastávaly hlavně v zimě, školka zavírala v půl páté - a občas byl nějaký problém na trati, muž přijížděl domů až v 18 hodin či později a tudíž vše bylo na mně - a učitelky se na mne tvářily velice nepřívětivě, když se např. stalo, že na trať padly stromy - a téměř dvě hodiny trvalo, než byly odstraněny...děti stály u dveří v kabátě a učitelka byla vzteky bez sebe...Bydleli jsme tedy v rodinném domku, čili v lepším ovzduší než v Praze, nakupování bylo příšerné - nevím, jak je to dnes v satelitech, ale myslím, že každý má auto a dojede si do supermarketu, já jsem tehdy před 30 lety vždy vystála hodinovou frontu s kočárkem a druhým dítětem u konzumu, pultový prodej, dva staří unavení prodavači, vše počítali tužkou...auto jsme si pořídili až později a dojížděli na nákup do samoobsluhy v Říčanech.Pak když jsem začala pracovat v Praze, velkou část nákupů jsem přinesla v rukách, docela jsem si zhuntovala krční páteř.
Tolik vzpomínka na dojíždění vlakem...
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Dopravní spojení 

(15.5.2008 16:44:05)
Nenavážej se. Já na to nádraží chodím pěšky a s dětma... To bylo pouze k těm informacím, které prezentují realitky atd.
 Hanka, 2 cácorky 
  • 

Re: Dopravní spojení 

(16.5.2008 9:18:26)
Díky za článek. Vždycky se najde někdo, kdo si rýpne...Já vás naprosto chápu. Uvažujeme o změně bydlení, můj muž pořád touží po domku se zahradou, protože je z venkova, já jsem v podstatě spokojená v paneláku, který stojí na okraji Prahy u lesa a Vltavy...
Ale proč píšu - myslím, že jako jedna z mála skutečně ukazujete, jak se "bydlí" za Prahou. Byli jsme se dívat na "budoucí" domov - kousek u Štiřína. Nikde nic, žádný pořádný obchod, cesta trvala - mimo špičku - 3/4 hodiny autem...od místa, kam jezdí naše děti denodenně do školy. Jedna známá mi řekla, že ráno odtamtud jede v koloně 1,5 hodiny...
Musím říci, že představa, jak každé ráno spěcháme do školy (obě dcery navštěvují školu v Praze a pochybuji, že by chtěly začít chodit někam jinam), mě dost děsí a stěhovat se nechci, ale to je už jiné téma...
Můj muž totiž vidí jen tu zahradu, ale denodenní život není jen o vlastních jabkách ze zahrádky...
Díky za otevření očí, hezký den. Hanka
 Repulsion 


Proč jsme se přestěhovali z Prahy :o) 

(16.5.2008 9:23:28)







 Repulsion 


Proč jsme se přestěhovali z Prahy :o) 

(16.5.2008 9:25:52)
Chybička se vloudila, tak repete:








 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Proč jsme se přestěhovali z Prahy :o) 

(16.5.2008 9:29:00)
Krááááásnýýýýý, k tomu není co dodat. Spokojené dětičky:) Ať se máte mooooc fajn.
 Repulsion 


Re: Proč jsme se přestěhovali z Prahy :o) 

(16.5.2008 9:34:57)
V Praze to byl opravdu děs - a to jsem si nebydleli špatně - měli jsme 4+1 ve Stodůlkách v ulici K Zahrádkám - takže žádné sídliště, ale z jedné strany "dědina" a z druhé parčík.
Ale stejně člověk nemohl nechat dceru hrát si na trávě, protože každou chvíli vzala do ruky psí hovno.
Takže chudák vartovala věčně u dveří, kdy někdo půjde ven. A když ji nevzal s sebou, to bylo hned křiku...
Takže jsem okamžitě začali řešit, jak vypadnout.

Úplně jednoduché to nebylo - kupříkladu ten finanční propad byl dost značný (například žena si byla schopná vydělat i při mateřské nějakých 10 až 15 tisíc měsíčně jenom tím, že v pátek a v sobotu večer zaskočila na 2-3 hodinky muzicírovat někam do vinárny...) Já jsem se na cca 60 % svého pražského příjmu dopracoval až po nějakých 4 letech...

Ale řekl bych, že to za to stálo...
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Proč jsme se přestěhovali z Prahy :o) 

(16.5.2008 10:23:19)
Tak to je fajn, hlavně, že to za to stálo. My to s mužem taky řešíme, hlavně finančně, chtě nechtě v Praze jsou lepší pracovní příležitosti, ale něco za něco. Limit jsme si dali dva roky a pak asi půjdem. Máme ještě chalupu, tak možná přestavíme tu a budem venku a od Prahy asi 80 km. Jen z toho mám strach, ale to je asi normální. Teď jsou zajeté koleje a všechno nám jakš takš funguje a vychází a jít do něčeho nového a s dětma je už větší hazard, než za "mlada" a bezdětní.
Uvidíme, snad to vyjde a budem spokojení. Jen, jak jsem už tady psala, stejně předpokoládám, že děti nám do té Prahy třeba zase utečou, ale to už je o životě.
 Heidi 


Re: Proč jsme se přestěhovali z Prahy :o) 

(16.5.2008 17:06:03)
Mad, ty žiješ v Berlíně? My tam chcem s kámoškou jet na nákupy, jak je daleko nádraží od centra? A dá se tam sehnat ubytování v hostelu až na místě? Ono se to dá taky přes net, jenže chtějí platit kartou předem - část. Nebo jestli nevíš o něčem kde se to dá jen zarezervovat a platit až při příjezdu?
 Bobova obdivovatelka 


Re: Dopravní spojení 

(16.5.2008 11:39:52)
Jo Bob to řiká přesně správně ste fifleny spovykaný nevíte co byste chtěli. Moje babička šlapala do školy čest kilákú tam a šest spátky v zimě v létě a jaká z ní vyrostla dobrá žena vy chcete všechno na stříbrným podnosu bob má úplnou pravdu :(
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Re: Dopravní spojení 

(16.5.2008 12:23:33)
Já jsem z přidružený vesnice u Říčan. V době kdy jsem začala chodit do školky a školy do Říčan,tak k nám nejezdil žádný autobus. Každýn den jsem chodila pěšky 3 km do Říčan a zpět přes les. Pak když začal jezdit, tak jen ráno a odpoledne v každém počasí přes les zpátky. Ale dalo se to. Teď když to jdu, potkám v lese motorky, auta atd. Protože malé děti (věk cca 12 - 17 let) si z toho dělají závodní park. Po silnici už se vůbec nedá jít, jaký je provoz. Na tož s malými dětmi, které nepůjdou ukázněně u krajnice. Takže neříkej, že jsme namyšlené, když nevíš o kom to říkáš.:(
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Re: Dopravní spojení 

(16.5.2008 12:09:13)
Zkus si vzít dvě malé děti do náruče a jeď na té koloběžce na vlak, a pak si povíme:-)
 kamilas dcera a syn 
  • 

Re: Dopravní spojení 

(16.5.2008 17:42:41)
odpověď na tu kolobrndu: tak to asi nemáte dvě malé děti. mě se to zdá taky dost daleko 20min pěšky a to ráda chodím opravdu, ale z 2 dětma sotva...
 Bob the Ghost 


Re: Dopravní spojení 

(17.5.2008 0:44:40)
Myslíš, že autorka jezdí s těma dvěma malýma dětma do Prahy denně?
To jistě ne.
A jednou dvakrát týdně taková procházka není žádný problém.
Malé dítě je v kočárku (šátku, krosně), tak není co řešit.
A už tříleté tuhle vzdálenost v pohodě uťape.
 Barča 
  • 

Znám soukr. i za 5000 

(15.5.2008 10:43:04)
Tak vím že soukromé školky a jesle jsou také kolem 5 tisíc, ale chce to hledat. Bydlím v Hostivicích, podobně blízko Prahy jako říčany, problémy se školkou také. Spojení skvělé, neustále jezdí autobusy na metro.Třeba ne každý je spokojen, ale já velmi. Je tu soukromé zařízení na hlídání, stojí 5000 měsíčně. Od známých vím, že do Prahy dávají děti do soukr. jeslí taky tak kolem pěti tisíc. Možná se pozeptat jinde než v Říčanech. Říčany znám a moc se mi tam líbí, bohužel zácpy apod. jsou problémem naprosto pro všechny z Prahy a okolí, takže Říčany nejsou vyjímka. Pokud to vadí, doporučuji odstěhovat se úplně mimo protože v okolí to vypadá všude stejně.
 zrušenina 


Re: Znám soukr. i za 5000 

(15.5.2008 10:54:46)
Absolutně souhlasím. Bydlím na opačném konci Prahy jako ty a našla jsem skvělou soukromou za 5tis. I ostatní soukromé v okolí se pohybují cenově taky shruba takto. Chce to hledat a nespoléhat na systém, že nám děti umístí sám, zadarmo, nejlépe do školky za barákem.
 katka+katka 
  • 

Re: Znám soukr. i za 5000 

(15.5.2008 11:03:18)
Moje řeč. Katku jsem dala do soukromých jeslí a byly naprosto úžasnééé!!! Chtěla jsem dál i soukromou školku, ale Katka si prostě vydupala, že chce do (státní) školky spolu s Michalkou. Vzali ji, ale kdyby ne sehnat místo v soukr.školce by nebyl problém. Skutečně jde o to hledat, ne jen spoléhat na ostatní.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Znám soukr. i za 5000 

(16.5.2008 8:09:12)
Milá housenko, né každý, kdo je doma za rodičák si může dovolit dát 5 tisíc za školku. My s manželem máme shruba stejný příjem a tak máme teď, co jsem doma, rozpočet napjatý jak strunu a chybí každá pětistovka, natož pět tisíc. A kdyby to i šlo, tak tady prostě školka za bůra není.... Až půjdu zpátky do práce, tak budu muset dceru umístit do soukromé, tři jí budou až v říjnu, takže by jí stejně do státní nikam nevzali, ale s platem už si to budu moct dovolit, i když dám jeho větší polovinu za školku:)
 zrušenina 


Re: Znám soukr. i za 5000 

(16.5.2008 11:43:50)
Krocíku, souhlasím. To byla jen reakce na stesk autorky, že má jen dvě varianty - státní školku, která je plná nebo soukromou za 15tisíc. Chtěla jsem tím říct, že existují i soukromé školky, které nejsou takhle drahé, nic víc ;) A je jasné, že někdo si nemůže v určité fázi dovolit ani to, ale někdo třeba ano. Já prostě jenom nesnáším, když někdo neustále nadává a stěžuje si a není schopen hledat pro sebe jiná řešení. Mně by se taky líbilo, kdyby za mě systém mé děti sám umístil do školky, nejlépe zadarmo a nejlépe do školky, která je nejblíže mému bydlišti. Ale tak to nefunguje. Ani u nás, ani nikde jinde. Život je o kompromisech.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Znám soukr. i za 5000 

(16.5.2008 13:39:57)
Já jsem autorka:)
 zrušenina 


Re: Znám soukr. i za 5000 

(16.5.2008 13:55:47)
Hm, tak to je dobrý :-D Se mi podle toho jména rozsvítilo až teď ;) Každopádně to nějak dopadne, uvidíš, jednou budou ve školce oba, nebo ve škole, ty v práci a budeš vzpomínat, jaké to bylo, když jsi je měla jednu chvíli "nuceně" doma R^ Jinak sem dal někdo odkaz na tu vaši soukromou v Říčanech a opravdu mají na stránkách rozpis školného... to je fakt slušný... přitom nenabízejí nic extra navíc, než jiné, třeba o hodně levnější, soukromé školky. Tak se měj hezky! ;)
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Znám soukr. i za 5000 

(16.5.2008 16:46:34)
To víš, že už jsem se s tím smířila, že holt budu ještě rok mít Ondráška doma, nejsem rozčilená kvůli sobě, že bych si snad tou školkou nějak extra ulevila život, jen si opravdu myslím, že v těch 4,5 letech to fakt potřebuje jak sůl. A kor v mém případě, kdy mám malou věčně v rukách a když náhodou spí, tak se snažím udělat něco doma. Malá je nosítko, od té doby, co si v 6 týdnech vyřvala kýlu, protože byla nemocná, od té doby jí nesmíme nechat plakat. Dokážeš si jistě představit, co to je mít v rukách celý den dítko, které už je na to zvyklé. Ale řvát jí prostě nechat nemůžu, takže strádá Ondra. No, snad to bude lepší. Ty se měj taky fajn.
 zrušenina 


Re: Znám soukr. i za 5000 

(16.5.2008 17:15:42)
Přesně vím, o čem mluvíš! Naše malá je rozmazlelinkaná tatínkem, už ji teda v roce a půl nějak moc nenosím, ale bydlíme v domě, kde jsou docela blbý schody, takže když chci opustit obývák, musí na ruce a vůbec je to vynucovačka pozornosti a Matýsek, tím, že už je starší a rozumnější, tak jde stranou. Je mi ho kolikrát líto, ale když ono je tak jednoduchý ho prostě okřiknout, když je den blbec, nic se nedaří, oběd se spálí, Mia cucá centrofix a najdeš pokreslenej gauč, doma je to jak po výbuchu bomby,... jó, jsou dny kdy se mi chce zakřičet, že chci DOVOLENOU, ale NE rodičovskou! Tak ať se vám daří :-D
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Re: Znám soukr. i za 5000 

(16.5.2008 12:31:47)
To že máš možnost dát za školku 5000 Kč je skvělé. Já jsme v situaci, kdy už chodím do práce, bydlím v Říčanech a pracuji u Říčan. Auto nemám. Takže možnost vozit někam dítě jinam a vracet se zpátky nepřipadá v úvahu. Bohužel, tohle školky nezajímá.Takže spoléhám zatím na to, že syn, který měl v únoru 3 roky, zůstane ještě chvilku s tatínkem a dcerou doma nebo u babičky. Ale co se bude dít až bude čas dát i mladší do školky to netuším. Babička je nemůže neustále hlídat, kde dostanou vzdělání, které se po nich při nástupu do školy požaduje???
 Barča 
  • 

Znám soukr. i za 5000 

(15.5.2008 10:43:05)
Tak vím že soukromé školky a jesle jsou také kolem 5 tisíc, ale chce to hledat. Bydlím v Hostivicích, podobně blízko Prahy jako říčany, problémy se školkou také. Spojení skvělé, neustále jezdí autobusy na metro.Třeba ne každý je spokojen, ale já velmi. Je tu soukromé zařízení na hlídání, stojí 5000 měsíčně. Od známých vím, že do Prahy dávají děti do soukr. jeslí taky tak kolem pěti tisíc. Možná se pozeptat jinde než v Říčanech. Říčany znám a moc se mi tam líbí, bohužel zácpy apod. jsou problémem naprosto pro všechny z Prahy a okolí, takže Říčany nejsou vyjímka. Pokud to vadí, doporučuji odstěhovat se úplně mimo protože v okolí to vypadá všude stejně.
 Lizzie 


Školky 

(15.5.2008 10:47:53)
Před pár lety (doslova) u nás školky vesele rušily, teď se děti nemají kam dostat. Vtipná záležitost..nechtěla bych bejt v kůži těch matek, asi bych se bila a vztekala jak lev.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Školky 

(15.5.2008 11:43:55)
No tak před pár lety nebyly děti, které by do školek chodily, tak mi přijde logické, že se rušily, ono je pro obec zřizovatele asi dost finačně náročné provozovat školku bez dětí. Teď děti jsou, za pár let asi zase "dojdou". Jinak moje zkušenost (sídliště v Praze) je taková, že jen naprosté minimum obou rodičů spolužáků mého syna ve školce pracuje, většinu již od první třídy tvoří dvojice tatínek v práci maminka na mateřské či rodičovské dovolené. Takže bych to s nedostatkem školek alespoň v tomto regionu neviděla tak černě, naopak mi školky přijdou jako velmi levný servis pro nepracující rodiče, který, podle mého názoru, není až tak nutný. S výjimkou předškoláků, tam to sžívání s kolektivem určitě na škodu není.
 Mortadela 


Re: Školky 

(15.5.2008 21:42:32)
Rušit školky, když je málo dětí je sice logické, ale taky není velký problém spočítat si, že až začnou rodit silné ročníky, tak dětí opět přibude. Na to už leckde odpovědní úředníci nemysleli. Jsou však i místa, kde se zachovali poměrně chytře a zrušili například jenom některé třídy, ostatní zůstaly zachovány. Teď, když je dětí zase hodně, provoz kdysi zrušených tříd se obnovil. Stále to nestačí, ale taky to pomůže. Chce to jenom přemýšlet o několik tahů dopředu. :-)
 Lizzie 


Re: Školky 

(16.5.2008 11:27:52)
Mortadelo,

no právě - už tenkrát někteří říkali, že bude problém.
 Aminatko 


Známe 

(15.5.2008 11:02:24)
Podobná situace nastala u nás - České Budějovice. Dostat dítě do školky a být s druhým doma nelze, zřizovatel (město) si to dal do podmínek přijetí dítěte do školky:-)
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Známe 

(15.5.2008 11:09:09)
tohle je sice vsechno hezke ale pro mne i tech 5 tisic je dost hodne kdyz muzu vydelavat maximalne 10 tisic a jsem sama vsechny maminky si nemuzou dovolit SOUKROMOU
 zrušenina 


Re: Známe 

(15.5.2008 11:14:11)
Soukromá Waldorfská na Pze 3 stojí 450 Kč na měsíc. A berou. Byla to pro nás jedna z variant, kdybych nesehnala jinou. Ne každému ale může vyhovovat, mají trochu odlišný přístup i pravidla, ale možnost to je. Chce to prostě hledat, nespoléhat se na systém a nadávat, proč zrovna pro moje dítě nemůže být místo...
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Známe 

(15.5.2008 11:29:38)
jaky pristup a pravidla???
 zrušenina 


Re: Známe 

(15.5.2008 11:37:12)
http://www.waldorfskaskolka.cz/stranka/skolka koukni se ;)
 Anca-Filipek4.12.2006 


Re: Známe 

(15.5.2008 11:42:44)
Nema to neco spolecneho s cirkvi?tahle skolka mi prijde tak trochu jako sekta a ja jsem z Prahy 4
 zrušenina 


Re: Známe 

(15.5.2008 11:49:38)
No, vyloženě církevní školka to není. Jsou spíš více "přírodně" orientovaní, děti mají jen "přírodní" hračky /žádné umělohmotné Lego atd.), hračky jsou to povětšinou vyráběné, rodiče úzce spolupracují a podílí se na chodu školky. Má to asi něco do sebe, jen mně osobně to přišlo až MOC přírodní nebo jak to nazvat. Jinak mají už docela síť u nás i v zahraničí, existují školky, základní školy, střední atd... všechno založené na stejném principu vycházení z přírody. Alepsoň tak to chápu. Určitě tam dítě "nezmagoří", prostě pozná jiné materiály a věci, bude si hrát s kamarády jako kdekoli jinde... je to východisko pro maminku, která si nemůže dovolit drahé soukromé školky a potřebuje dítě umístit na dva tři roky, než půjde na základku. Neodsuzovala bych to. Já bych tam syna dala určitě, pokud bych nesehnala jinou blíž bydlišti. Sehnala a jsem moc spokojená, ale vím, že než mít syna v pěti letech již po absolvované dvouleté docházce do školky doma, to radši waldorfská ;)
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: Známe 

(15.5.2008 14:36:14)
Waldorská školka na Praze 3 však není soukromá! Je to státní školka, a proto má "běžné" školkovné. Dcera tam chodila dva a půl roku. Není to sekta, ani církevní školka. Vychází se tam opravdu hodně z přírody, důraz se dává i na všechny možné lidové slavnosti, děti tam hodně pracují s přírodními materiály (ovčí rouno, včelí vosk, dřevo, pečení chleba každý týden...), mají dobrou stravu, k dětem se chovají s úctou... všechno vychází z antroposofie - učení Rudolfa Steinera.
Byli jsme moc spokojení. Vzhledem k tomu, že je to státní školka, tak se tam ale také nedá jen tak dostat. Mají hodně plno. Ani dcera se nedostala hned.
 x 
  • 

Re: Waldorfska MS na Zizkove 

(17.5.2008 17:50:15)
Opravuji nepresne info, aby nekdo nemel zdani, ze je lehke sehnat skolku. Waldorfska MS na Praze 3 neni soukroma, ale zrizuje ji Mestska cast, proto je stejne "draha" jako ostatni obecni skolky. Prednostne by se tedy (dle pravidel zrizovatele) mely brat deti s bydlistem na Praze 3. Naseho syna i pres toto bydliste ve 3 letech nevzali = mladsi 4let vubec kvuli navalu neberou a to jsem pritom shanela MS kvuli praci (zamestnavatel ji drzi max. do 3 let) !!! A prednost take dostavaji ti, kdo se ve skolkovem "zivote" uz predem nejak "angazuji" - napr. navstevuji uz jejich matersky klub (kona se 2xtydne dopoledne v jedne jejich jinak nevyuzivane "tride", kterou by podle mne mohli lepe vyuzit na dennodenni skolkovou tridu navic, kdyz je takovy naval do skolek). A mmch jednim specifikem je i strava - maso jen 2x tydne (kure, ryby) a spise makrobioticky styl (syrova zelenina atd. atd.).
 Jana z Říčan 
  • 

Říčany mají hodně pozitiv 

(15.5.2008 11:26:25)
V říčanech jsem strávila víc než 20 let svého života. Dobře vím, že se v posledních letech město a život v něm hodně mění díky přívalu nových obyvatel. O obrovském nedostatku míst ve školkách v Říčanech rovněž dobře vím. Přesto si troufám tvrdit, že pokud člověk chce, v Říčanech může mít velmi pěkné bydlení a život. pro rodinu s dětmi téměř ideální. Příroda, relativní klid, bezprostřední blízkost Prahy s dostupností vlakem, busem, po dálnici........ Chápala bych třeba i oprávněné stesky autorky kdyby bydlela v zapadlé vesničce daleko od všeho, ale v říčanech..... to mi nejde na rozum.
 katka+katka 
  • 

Re: Říčany mají hodně pozitiv 

(15.5.2008 11:29:36)
Jani, já bych řekla, že je to hodně o pasivním přístupu lidí. Zdá se mi, že řada lidí (neříkám, že všichni) prostě čeká, že jim vše bude přineseno až pod nos, bez jakéhokoli úsilí. Jinak máš pravdu Říčany jsou krásné městečko:-)
 Pavlína 
  • 

Re: No nevím, 

(15.5.2008 14:58:56)
my se teď do městečka, kousek nad Říčanami stěhujeme. Na vlak jezdí autobus, nebo je to 15min pěšky. Na Masaryčku taky 25min.
Moc nechápu autorku. Já si všechno tohle uvědomovala, ještě než jsme bydlení pořídili. A vždycky existujou alternativy. Prostě, taková situace je a stěžovat si je nutné, ale ne tady na Rodině:-))))
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 17:07:20)
Ten článek není myšlen jako stížnost, ale jako apel na všechny, kteří se chtějí stěhovat a neověří si fakta, jestli občanská vybavenost není ve skutečnosti tak úžasná, jak je prezentováno. A na úřadě už jsem si stěžovala, odvolání jsem už taky podala. Ty jsi si možná všechno zjistila, já, abych pravdu řekla po tomhle nepídila dřív, než jsem se do té situace dostala. Pravda, moje chyba. Taky možná dojdem tak daleko, že se odstěhujeme.
 Pavlína 
  • 

Re: No nevím, 

(15.5.2008 17:23:47)
já ty realiťácké "kecy" ani nečtu. Stavěli jsme rok, celý ten rok byla pro mne muka. Já se tam stěhuju s tím, že mne už "nic" nemůže překvapit. Prostě pro mne je krok z Prahy jako krok "mimo" civilizaci (když to přeženu). A podotýkám, že jsem z venkova, ale v praze žiju už 12let. Tady mám školku 2min chůze, další 4min chůze obchodní dům a u něj zastávka autobusu, na metru jsem za 6minut. Doma vytřu 75m2, podívám se z balkonu, otočím kohoutek, když mi je zima a to je všechno. Prostě pohodlnější bydlení si neumím představit. Spousta kroužků pro děti. Jenže: chtěli jsme větší prostor, zahradu a tak trochu "život". Praha je v tomhle sterilní, anonymní, indoorové děti, znají počítač, televizi a životem jsou nedotčené. My jsme oba z venkova, máme školy, super kariéry, dobrý základ z dětství, jsme přizpůsobiví. Na základku jsme chodili s kamarádama 2km pěšky, na gympl dojížděli 20km autobusem, procestovali svět. Chci, aby to zažili i moje děti a nebyli z nich městští mazánci. Je to prostě o tvém přístupu k věci. Ale chápu, že člověk, který mimo Prahu nikdy nežil a čte o ní v realitních novinách, je pak realitou zaskočen. Bohužel, žijeme v mediálním světě.
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 17:42:29)
Pavlíno,
myslíš, že tvoje děti budou aktivnější jen proto, že budou vyrůstat na vesnici?
Podle mých zkušeností je to právě naopak.
 Pavlína 
  • 

Re: No nevím, 

(15.5.2008 18:41:41)
Bobe, myslím, že děti budou natolik aktivní, nakolik se aktivními narodily. To, nakolik široké obzory jim ukážeme, už záleží jen na nás, rodičích. V tomhle je v podstatě jedno, kde žijí. Myslím ale, že pojem "překážka" budou mít nastavený jinak, než dítě z Prahy. A že improvizace bude pro ně přirozenější součástí života, než pro dítě z Prahy. Prahu vnímám jako prostor většího pohodlí, méně překážek a takový, který tě chrání. Taky záleží, jak chápeš pojem "aktivní".
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 18:59:55)
My jsme s manželem vlastně rodilí Pražáci z Prahy 7, kteří se odstěhovali vlastně nechtíc kvůli práci. Teď bych už neměnila a do Prahy tak akorát na návštěvu k jedněm z rodičů a hurá domů. Ale každý jsme nějaký, jednomu vyhovuje to, druhému ono a to je o životě - nemůžeme být všichni stejní. My plánujeme jít ještě dál od Prahy a počítám, že děti se do ní třeba jednou zase odstěhujou :)Ale to by byla jiná diskuze a jiný článek.
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 19:18:48)
Pavlíno,
nemyslím, že by na vesnici bylo pro děti víc podnětných "překážek" než ve městě.

Znám, jako každý, řadu rodin z venkova i z města.

Ty městské jezdí s malými dětmi na vodu, vyrážejí na cyklistické výlety (nejdřív s přívěsem, později s tyčí), v zimě lyžují, v létě táboří, občas jedou k moři.

Ty venkovské považují za dobrodružství, když se vypraví ke známým, kteří bydlí padesát kiláků daleko.

Který z těchto dvou životních stylů je podnětnější?

Nápověda - poznáš to podle toho, co děti dělají, když dorostou do puberty. Ty městské chodí s partou po velehorách a vymetají kulturní festivaly, ty venkovské si nanejvýš narazí sud piva na místním fotbalovém hřišti.

Výjimky samozřejmě existují.
 Pavlína 
  • 

Re: No nevím, 

(15.5.2008 19:27:39)
Bobe, kde bydlíš? Ale ani se nemusím ptát:-)
Je to přesně o čem jsem psala, děti jsou takové, jaké je vychovají rodiče a je jedno kde. Jsem z vesnice, po velehorách jsem lezla, kulturní festivaly vymetala, mám vztah k divadlu a miluji vážnou hudbu :-)))) Výjimek je na vesnici stejné procento jako ve městě. Je to vždycky o lidech.
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 19:30:41)
Pavlíno,
přesně!

Výjimek je tam i tam stejné procento, jak říkáš. Tedy řekněme pět procent aktivních lidí na vesnici a pět procent totálních peciválů ve městě.
 Pavlína 
  • 

Re: No nevím, 

(15.5.2008 19:33:24)
aha.
 Lindusa+ Samuel 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 21:31:29)
No nevím, nedostatek školek asi není problém jen ,,bydlení v zeleni ,, :-( Bohužel, ale ani v Praze, ani např. u kamarádky ve vesnici u Hradce není záruka volné školky :-(
Bydlíme taky v ,,satelitu,,, dítě mi do školky nevzali -ale nebudou mu v září ještě tři, ale jsou tu dvě soukromé školky- právě mezí 5-9 tísíci - je to prostě o možnosti si vybrat. Pro mě byl problém opačný - sehnat školku v místě práce - a to na Praze jedna byl fakt problém - soukromá školka tam prostě není - a ve státní je plno. Takže nakonec by místní soukr školka byla snazší řešení. Jo a příští rok se tu státní školka zvětší dvojnásobně - staví se druhá budova. Takže je to o snaze zastupitelů. A taky je potřeba dělat něco víc, než si stěžovat na internetu - např. my jsme založily mateřské centrum, obec nás podporuje, máme spoustu aktivit pro maminky s dětmi - a taky trošku možnost více komunikovat se zastupiteli :-) takže ke změnám vede spíš aktivní cesta, než jen stížnosti na internetu.
 Lindusa+ Samuel 


Re: No nevím, 

(15.5.2008 22:24:59)
Milado, ono je to těžký - já taky bydlím v místě, kam se stěhují desítky nových rodin - a zastupitelstvo se snaží, ale zázraky nedovede. Ale to není jen o té aktivitě rodičů k zápisu do školky, ale pokud existuje mateřské centrum, tak získává možnost být v kontaktu s rodiči a se zastupiteli - prostě ta komunikace není jen na něco si stěžovat,ale taky něco budovat. A pro děti maminek, které musí do práce to řešení není, ale pro děti, co potřebují kolektiv řešení nabízíme - angličtina, hudebka , výtvarka , školička na jedno odpoledne - ale prostě jen čekat, co obec zařídí, to prostě není jediné řešení. Existuje i jíné, složitější - a to právě něco vytvořit sám :-) A to jsme prosím neziskovka - taky by se to dalo dělat jako podnikatelský záměr :-D
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Bobe nech toho!! 

(16.5.2008 15:31:45)
Nezlob, cajzliku namyšlený :) Zdraví vesničanka s cyklistickou tyčí.
 Lizzie 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 11:35:07)
Bobe,

už to tu padlo - děti jsou tak aktivní, jak jim to rodiče ukáží - případně, jak se později sami zapojí. Jasně, v Praze je víc možností, ale my z regionů jsme nebyli, nejsme a pravděpodobně ani nebudeme nemotorní křupánci...jen proto, že jsme se narodili tam, kde jsme se narodili.
Já sama ani teď, ve 20, do Prahy (zatím ,,ještě";) nechtěla a jsem spokojená tam, kde sem - i tak žiju dost aktivně. Na Prahu se ne každý cítí, alespoň v určité době určitě. Hezky to vyjádřila kamarádka...odjela jsem do Prahy s tím, že to bude akční..a teď žiju mnohem aktivněji v menším městě (byť ne úplně malém). Asi tak.

...a co si pamatuju, spousta děcek z Prahy,bývala u vytržení, co si všechno na chalupách užili. A o rodilém Pražákovi (mladém), kterému se v regionu náramně líbí vím též:-)

Fakt nelze paušalizovat.;)
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 19:50:40)
Lizzie,
ty děláš, jako že pražské děti nevystrčí nos z města, jak je rok dlouhý.

Jenže skoro každý rodilý Pražák má chalupu na vesnici, takže jeho děti jsou tam co čtrnáct dní a tráví tam podstatnou část léta.

A víš co je zajímavé? Pražské děti znají okolí vesnice zpravidla detailněji než ty místní. Řada lidí z vesnic, co znám, třeba v životě nevylezla na vrchol nejbližšího většího kopce.
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 20:34:53)
Ano, přesně to jsem říkal.
Pochopilas to správně.
Máš na to snad jiný názor - resp. máš vůbec nějaký názor?
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 21:20:28)
Milado,
přesně opačný názor zní: Žádný Pražák nemá chalupu a jeho děti nikdy nejezdí na venkov.

To si skutečně myslíš?
Tak tomu moc nevěřím.
Spíš jen tak rýpeš.
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 22:06:07)
Milado,
ale my se tady bavíme o tom, že ty děti jezdí na venkov a dobře ho znají.
Patrně i ty pochopíš, že pro tento účel je absolutně lhostejné, zda na tom baráku má podíl třeba děda.

Takže o co se tady vlastně hádáš?

Jsem Pražák. A znám tudíž velmi mnoho (minimálně je to v řádu stovek) jiných rodilých Pražáků. A neznám mezi nimi ANI JEDNOHO, kdo by chalupu, či alespoň chatu neměl.

Stejně jako neznám ANI JEDNU pražskou rodinu s dětmi, která by trávila více než polovinu víkendů v Praze.

(Pozn. pro puntičkářkskou Miladu: Chalupou se rozumí dům na venkově, kam rodina z města pravidelně jezdí a ke kterému má nějaký vlastnický vztah)
 Sylvie 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 22:49:00)
Milado, my rozhodně nebydlíme v části Prahy, která je venkovem, ale chatu-chalupu taky nemáme ;o) Za jedno by ani manžela ani mne nebavilo se o ni starat a za druhé by mě ničil pocit, že se tam "musí" (protože ji máme a protože je potřeba udělat tohle a ještě tamto), i když já zrovna nechci. Moji rodiče ji neměli, takže mi nechybí, manželovi rodiče ji naopak měli, takže on je jenom z představy povinných víkendů na chatě náležitě zhnusen.
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 22:55:20)
Sylvie,
takže na venkov nejezdíte? A nechybí vám?

Podle venkovanů z této debaty jste tedy bezmála postižení.
 Sylvie 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 22:59:02)
Bobe, záleží na tom, co si představuješ pod pojmem "venkov". Jezdíme do lesa, ale ne do vesnic. Ovšem když už tu byla řeč o těch chatách, tak tu fakt nemáme a ani mít nechceme :o)
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 22:50:30)
A z toho, že vy ji nemáte, vyplývá, že Pražáci chalupy nemají?

Hahaha.

A vyplývá z toho, že vaše děti nemají možnost poznat život na venkově? Sama říkáš, že na venkově, a přece v Praze, bydlíte.

Hahaha.
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 23:02:26)
Milado,
mezi těmi, které znám, nikdo takový není.

Tebe neznám.

Hele, a že ty tu debatu nesleduješ, a chceš jen prudit?

Kdybys ji totiž sledovala, neuniklo by ti, o čem je řeč: venkovani tady tvrdili, že pražské děti jsou mimo město úplně nemožné, protože vyrůstají v nějakém skleníku, nebo jak si ti vesničani město představujou.

Na což jsem jim odpověděl, že městské děti znají venkov velice dobře. Etc, etc.

Že ty tvoje ne, je naprostá výjimka. A je mi úplně jedno, jaký máš PROGRAM.

Tak se příště trochu soustřeď na to, o čem se právě mluví.
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 23:17:24)
Milado,
takže ty nežiješ v Praze, je to tak?

Jak se potom můžeš uvádět jako typický příklad Pražáka bez chalupy?

Zvláštní logika.
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 23:27:31)
A tahle tvoje věta byla tedy o tobě?

Milada: "Jako Bobe, já pochop, že když někdo bydlí v Praze, v části, která je venkovem, tak chalupu fakt nepotřebuje."

Takže jsi nejdřív tvrdila, že bydlíš v Praze, a teď už najednou zase bydlíš za Prahou?

Podívejme!
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 23:42:14)
Milado, a ty jsi snad namazaná.

Nejdřív tvrdíš, že bydlíš v Praze, a to v části, která je venkovem.

Teď zase říkáš, že v Praze vlastně nebydlíš, ale bydlíš mimo Prahu ve městě, které je pro tebe městštější než Praha.

Nejdřív se uvádíš jako typický příklad Pražáka, a pak píšeš, že Pražák vůbec nejsi, protože bydlíš v jiném městě.

Olala!
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(18.5.2008 0:05:07)
Milado,
ty a ty tvoje studie!

Pošli mi prosím studii, která dokazuje, že typický Pražák chalupu NEMÁ a s dětmi na venkov NEJEZDÍ :-)
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 23:59:06)
Milado,
takže jsi sice původem z Prahy, ale Pražák nejsi.

Takže pro debatu o tvrzení, že Pražáci mají chalupy, je tvůj případ zcela irelevantní.

A je úplně jedno, za koho se považuješ.

A tvoje úvahy, že "kdybys byla Pražák, tak bys chalupu taky PROGRAMOVĚ neměla", jsou irelevantní zrovna tak.

Mimochodem - znám i pár takových, kteří dlouhá léta prohlašovali, že "oni tedy chalupu nikdy". Programově.

No, a už ji mají.
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(18.5.2008 0:11:50)
"Nebydlím v Praze, ale jsem samozřejmě Pražák."

Výrok tohoto večera!

Pošli mi prosím studii, která dokazuje, co není typický Pražák :-D:-D:-D
 Bob the Ghost 


Re: No nevím, 

(18.5.2008 0:22:38)
Ano Milado,
Pražák je ten, kdo bydlí v katastru Prahy.

Že ty jsi Pražák takříkajíc srdcem statistický úřad vůbec nezajímá.
 Lizzie 


Re: No nevím, 

(17.5.2008 23:50:46)
Bobe,

píšu ,,spousta" - ne ,,všichni". To jsou ta důležitá slovíčka,-)

Jinak souhlasím s Miladou o tom tvém zobecňování.
 Ivana Procházková 


Re: No nevím, 

(16.5.2008 6:11:01)
My jsme P-9 a se školkami je to u nás úplně stejné.
Jo, a do centra to máme kolem 50 min, a to jsme asi 15 min autobusem od konečné metra.
 Katerina,5+2 
  • 

S Ricany je to pravda 

(15.5.2008 22:06:20)
Pohybuji se kolem Rican a to, co je napsano v prispevku je pravda. V Ricanech funguji minimalne 2 soukrome skolky: Magic Hill a Landie, obe jsou cca stejne financne narocne-15tis/mes+ strava atd....Syn chodil do Magic hillu 1x tydne na odpoledne-cca 4 hodiny-nevim presne pocet hodin- jsou to uz 3 roky a odpoledne tydne stalo skoro 3tis/mes. Takze jsme to brzy zrusili. Magic hill je cesko-anglicka skolka, tzn., ze jsou v ni ucitele nejen ceske narodnosti, ale i rodili mluvci z USA nebo UK. Prostredi tam bylo pekne. Jen mne prekvapilo, ze na zahrade neni zadny strom nebo ker. Skolka ma vetsi potencional nez vyuziva a to je za tuto castku(15tis+ strava) velka skoda a velky paradox. Nicmene dnesni dobo soukromym skolkam nahrava v tom, ze spouste rodicum zatizenym hypotekou atd nic jineho nezbyva nez deti umistit do soukrome skolky, kde jsou umisteny hned. Deti od 5-ti let by mela prijmout kazda MS, ale neni tomu tak. Do Rican spada spoustu vesnic okolo, ktere MS nemaji, v Ricanech jsou skolky preplnene a nemohou brat ani deti od 5-ti let. Situace je stejna, napr. v nedalekych prazskych Kolovratech. A myslim, ze ve vsech okrajovych castech Prahy a okoli. Kdyz bych ale mela srovnat soukromou skolku v Ricanech, kterou syn navstevoval a statni skolku v Kolovratech,kterou navstevuje nyni, tak ta kolovratska vyhrava na cele care. A za cenu, ktera je nesrovnatelna se soukromymi skolkami, s pristupem, ktery je uzasny i vzhledem k tomu, ze pani ucitelky maji na starost o hodne vice deti nez v soukromych skolkach. Ke skolce patri zahrada plna stromu a keru, kde se deti mohou schovat, kdyz je horko.
Mam radost, ze tuto skolku mohu pochvalit, ze to neni reklama, protoze tato skolka je statni a ne soukroma.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: S Ricany je to pravda 

(16.5.2008 7:34:02)
Hezký příspěvek. Zrovna nedávno jsem si na diskuzním foru Říčan dělala i srandu, že v Říčanech nebude brzy nemožné, aby zde děti začínali školní docházku od 8 let. Vzhledem k nedostatku škol a školek. Nejvíc mne dojímá, že Vám při řízení přijímání do školek řeknou, že jsou přijímány přednostně děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a děti rodičů, kteří pracují a potom si jděte stoupnout před některou ze školek, jezdí tam maminy s kočárkem a druhým dítkem a nebo maminky v bourácích za miliony, které evidentně nespěchají do zaměstnání :) Náš případ není tak horký, holt najdu synovi nějakou aktivitu, kroužky, aby nebyl jen s námi doma, ale prostě mne ta liknavost úřadů vadí.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: S Ricany je to pravda 

(16.5.2008 9:03:05)
U nás v Říčanech bych možná ráda viděla seznamy dětí, které byli přijaty vč. důvodu přijetí. Dvě ze tří školek, které tu jsou mají zveřejněný jen jmenný seznam. Minulý rok bylo totiž přijato několik tříletých dětí s maminkami na MD, že by loni nebylo tolik čtyřletých, kteří letos jsou předškoláci, že by někdo byl schopen porodit předškoláka a proto tento rok jsou a minulý rok byť jako čtyřletí nebyli? Asi je to možné.
 Pavlína 
  • 

Re: S Ricany je to pravda 

(16.5.2008 11:07:36)
se školkama je to opravdu všude stejné. tady v praze, kde teď zatím bydlíme, při zápisech maminky i brečely a prosily. jenže tady je ta výhoda, že zavoláš na školský úřad, oni ti řeknou volnou školku a ty si tam metrem nebo tramvají s dítětem popojedeš. V říčanech a spol. je školek prostě méně, menší město, menší nabídka a doprava je složitější.
já sama "husákovo dítě" šla do školky až v 5letech, protože bylo prostě plno. mne a sestru hlídala 1/2roku moje teta, protože maminka nastoupila do práce. teta k tomu měla své 2 vlastní děti. nic mi neuteklo a rodiče to taky zvládli.
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: S Ricany je to pravda 

(16.5.2008 15:25:31)
Je to tak, školky jsou průšvih snad úplně všude.
 Alfa 
  • 

Re: S Ricany je to pravda 

(17.5.2008 22:02:38)
Potvrzuji, mám 2,5 letého kluka. Nejen že tu - bydlím v centru Říčan - nejsou místa ve školkách pro 4 leté děti, ale je narváno i v kroužcích. Tak s ním zatím sedím doma na zahradě, ale přestává mu to stačit. Kdybyste někdo znal volný kroužek pro ještě ne 3 leté děti, sem s ním...teda na mail. Díky.
 Alfa 
  • 

Re: S Ricany je to pravda 

(17.5.2008 22:02:38)
Potvrzuji, mám 2,5 letého kluka. Nejen že tu - bydlím v centru Říčan - nejsou místa ve školkách pro 4 leté děti, ale je narváno i v kroužcích. Tak s ním zatím sedím doma na zahradě, ale přestává mu to stačit. Kdybyste někdo znal volný kroužek pro ještě ne 3 leté děti, sem s ním...teda na mail. Díky.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: S Ricany je to pravda 

(18.5.2008 8:15:53)
Zkus se informovat na Mravenčí školičku. Chodíme tam se synem. Končí to sice v červnu, ale od září opět začínají, nabo od října, ani vlastně nevím. Určitě najdeš nějaké info na stránkách Říčan. Je to v Mraveništi, jen jestli to pro tebe není moc z ruky. Ale taky se potýkají s tím, že mají hodně zájemců, ale zkusila bych to.
 simona 
  • 

Kladno 

(19.5.2008 2:33:00)
Ahoj holky, stehuji se toto leto do Kladna a chci se zeptat, jestli tady nekdo vi jak je to se skolkama tam. Je nedostatek mist? Jsou nejake soukrome a kdyz, tak asi za kolik? Jeste by me zajimalo, kolik je v soukromych skolkach vseobecne deti na jednu ucitelku. Dekuji
 Klára Vaňková, 5 a 3 roky 
  • 

Re: S Ricany je to pravda 

(8.10.2008 9:05:54)
Ahoj, tak to je tedy zázrak, že můžete využít školku mimo Říčany. Sama jsem z Kolovrat a dítě mi do školky nevzali,jelikož nebylo místo. Asi jsou pravidla pro přijetí do školy zvláštní...Vozím děti do centra Prahy a nemohu si stěžovat. Děti chodí plavat, jezdí na výlety, do divadla, každý den mají odpolední program formou kroužků (keramika, angličtina, tanečky, flétna, dramahrátky) v rámci školky, takže už nemusím nikde jezdit. Možnosti jsou dobré a školka je státní.Klára
 konexe 


AUTORCE ČLÁNKU  

(24.1.2009 19:18:08)
~x~~x~Máte pravdu. Tato situace je všude. Je to o lidech. Na tomto místě, jak vidíte vyhrává "ostrý loket". A šedé heslo:" S podstivostí nejdál dojdeš" je zde opravdu směšné, že? Řešením je tedy: mateřské centrum, soukromá školka, hodně kamarádů, kamarádek, výletů, divadélek, babiček. Vždyť dva roky Vám utečou a budete vzpomínat, jak jste tu dobu měla s dětmi pro sebe a nikdo jiný je tak neovlivňoval... a to maminky, které dávají děti do školky "na hlídání" aby měli klid na mladší dítko rozhodně říct nemůžou. Já jsem teď ráda, že mám obě holky doma. Už se děsím dne kdy nám ta naše pohoda skončí a budeme každé ráno chvátat v mrazivém ránu do školky a do práce. Mějte se hezky a užívejte společný čas - ten už se nikdy nevrátí. Ps: kariéra neuteče, pracovat budete až do důchodu:-))
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: AUTORCE ČLÁNKU  

(27.4.2009 23:22:05)
Zdravím, já se nakoknec dočkala své pšenky... Ondru vzali do školky přes odvolání, ale vlastně ne na dlouho... Přestěhovali jsme se z Říčan pryč a teď mám Ondru doma, také nový přírustek rok a půl starou Míšu, ale vítám to, že ve městě, kde nyní žijeme, máme vlikánskou šanci, aby se tam Miška do školky ve třech letech dostala a já mohla jít pracovat... I když, nevím, nevím, třeba se zblázníme a bude ještě třetí... Miluju dětičky a musím říct, že v mém věku už asi není třeba dále čekat.... Krásné léto :)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.