| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Buďme tolerantní

 Celkem 94 názorů.
 Liva99 + ♀♀♀ 


souhlasím 

(25.3.2008 9:43:22)
ráda si přečtu některé články a tento vystihuje přesně mé pocity, díky!
 Iva, 2 kluci 
  • 

Re: souhlasím 

(25.3.2008 22:30:09)
Naprosto souhlasím...
 Jana  
  • 

Re: souhlasím 

(30.3.2008 19:51:40)
Podle mě naprosto zbytečný článek.
 zuzana 
  • 

zabomysi valky? 

(25.3.2008 9:52:30)
ano je to slanek k zamysleni, jen bych to asi nevidela tak dramaticky s tema zabomysima valkama:-). Neni mozne, aby se vsichni schodli a pokud by to tak bylo, ani by zadna diskuse nebyla:-). Myslim, ze neni na skodu se obcas taky trosku "pohadat", pravdou je, ze neni potreba si u toho nadavat, zesmesnovat, schazovat atd....
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: No  

(25.3.2008 10:26:32)
Také si myslím, že článek na hlavní straně by mohl být bez chyb. Nějaká čárka ve větě, nebo velké písmeno na začátku věty mě nebere, ale měkké tvrdé i, , s-z, mně - mě, to mě berou čerti. Vím, kolik mi to dalo práce naučit se to, tak proč se to nenaučili jiní. Nehledě na to, že spoustu chyb opraví textové editory.

Viz bod 6. - že vadí tón příspěvku. Měli bychom si uvědomit, že psanému textu přidáváme tón sami.
 Markéta 
  • 

Re: No  

(27.3.2008 22:52:51)
Malé chybky a překlepy mne nepohoršují, ale když se v článku z hlavní strany Rodiny několikrát po sobě objeví "kolegině", je to dost do očí bijící. V diskusi je jasné, že jsou hrubky, každý píše jak umí, ale když už to má být na titulní stránce, nějakou úroveň by to mít mělo.
 Lefff 


Re: No  

(25.3.2008 10:42:03)
Souhlasím.
R^

A dodávám, že pokud někdo poukáže na gramatické nebo stylistické nedostatky, rozhodně to nemusí být tím, že nemá co lepšího na práci. Třeba mu jen gramatická a stylistická zvěrstva kazí dojem z obsahově zajímavého článku, působí rušivě. Já zas naopak nesnáším ty, kteří okamžitě vystřelí: No a?! Snad záleží na obsahu, a ne na tom, jak se co píše! A navíc každý se může dopustit překlepu! - Většinou takto píší ti, jejichž "zaměněná" písmena rozhodně vedle sebe na klávesnici neleží, tzn. nejedná se o překlep, nýbrž o neznalost. Rozhodně nejsem neomylná a dopouštím se chyb. Ale pokud se tak stane, dokážu se omluvit, nikoli trapně vymlouvat. Když čeština "upí", je mi jí líto ;)
 Judy 
  • 

Re: No  

(25.3.2008 10:46:09)
Jo jo. Jednou jsem tady četla nový příspěvek o "higieně" a "umívání rukou" a tam snad nebylo jediné slovo správně. Tam bylo tolik hrubek, že se to opravdu vůbec nedalo číst. A přitom to mohlo být zajímavé téma... :-)
 Ines 
  • 

Re: No  

(25.3.2008 10:49:43)
Přidávám se, taky bych ocenila, kdyby před vyvěšením na hlavní stránku někdo opravil aspoň ty nejkřiklavější chyby. Ono by to stačilo si po sobě příspěvky přečíst, že... (Doufám, že to mám bez chyby ☺;) Ines
 Judy 
  • 

Re: No  

(25.3.2008 10:55:40)
Ale teď už toho kritizování nechme, nebo budeme přesně takoví, jak píše autorka ;-) (I když já myslím, že jsme ještě konstruktivní, nenadáváme a přesně takové diskutující by si každá autorka přála.) :-) :-) :-)
 luthienka 


Re: No  

(25.3.2008 11:10:43)
Také se hlásím k těm, kteří věří, že jakýkoliv veřejně prezentovaný článek by měl mít určitou úroveň. Vždyť správně česky se učí naše děti ve škole, tak bychom se jim měli alespoň vyrovnat;)
 madlenka07 


Re: No  

(25.3.2008 19:20:20)
Promiňte,ale nenapadlo vás někdy,že článek napsaný s pravopisnými chybami mohl napsat člověk s dysortografií? A že tohle odsuzování a posmívámí mu může ublížit? A že ne všichni umí psát třeba ve Wordu,kde se mu chyby podrthnou?

dysortografie [dyzortografie]=
vývojová porucha spojená s neschopností naučit se správně pravopis
 Bruni 


Re: No  

(25.3.2008 20:06:09)
Madlenko, nezlob se, ale pokud bych tuhle poruchu měla a chtěla zveřejnit článek, tak bych si poprosila někoho, aby to po mně přečetl a opravil mi to.
Pokud bych o sobě věděla, že mám problémy s pravopisem, aniž bych nějakou poruchu měla, opět bych poprosila o pomoc někoho schopnějšího.
A že by bylo tolik lidí s dysortografií se mi zdá taky poněkud podivné.

Vůbec mi nevadí pravopisné chyby v diskuzích, v reakcích na článek, většina přispěvatelek píše ve spěchu a jak už tu někdo psal, s dítětem u nohy :-). Taky píšu "jak mi zobák narost" a docela se mi i líbí, když je v diskuzi poznat, z kterého kraje kdo je :-).
Ale článek na hlavní straně je něco jiného, je to pro mě skoro jako článek v novinách a tam bych se hodně rozčilovala, kdyby každý flákal chyby, jak se mu zachce.
 madlenka07 


Re: No  

(25.3.2008 20:15:48)
Neříkám,že všichni kdo mají pravopisné chyby mají tuhle poruchu.Ale i takoví mohou být.A možná je jim trapné si někomu říkat.Jen jsem prosila o trochu empatie,ne všichni jsou dokonalí.
 Bruni 


Re: No  

(25.3.2008 20:23:05)
Já vím, jak jsi to myslela. Ale fakt mi nepřijde zrovna v tomhle nějaká tolerance (empatie) na místě. Veřejné články jsou veřejné články a měly by být napsány pravopisně správně. Klidně budu empatická, když někdo na začátku článku napíše něco ve smyslu "prosím omluvte chyby, psala jsem to sama a mám dysortografii". Nebo "omluvte překlepy, mám zlomenou ruku, píšu jen jedním prstem.."
Víc bych se styděla za do očí bijící chyby ve svém článku, než si poprosit kohokoli o radu a pomoc s opravou.

Článků snad nepíše jeden člověk na hlavní stranu tolik, aby byl takový problém poslat ho k uveřejnění bez chyb. A většinou ty články nejsou ani tak dlouhé.
V diskuzích ať si každý píše, jak je libo, to mi je opravdu jedno :-).
 M+5 
  • 

Re: No  

(25.3.2008 20:29:04)
Nemám ambice psát články na hlavní stranu. Ale do diskuzí bych se občas měla k čemu vyjádřit. Mám pet dětí, za sebou domácí násilý..prostě mám snad nějaké zkušenosti. Jenže. Jsem dis. A nikdy si nejsem jistá, že to co jsem napsala a několikrát přečetla je gramaticky správné.... tak jsem zticha....
 Bruni 


Re: No  

(25.3.2008 20:30:50)
To je škoda, že jsi zticha, ale chápu, proč radši nepřispíváš.
 madlenka07 


Re: No  

(25.3.2008 21:00:31)
A o to mi šlo.Možná se někteří lidé stydí za svoji nedokonalou češtinu,tak raději nepřispívají.A to je mnohdy určitě škoda.A od těch,kteří to odsuzují to cítím tak trochu jako diskriminaci.Neumíš psát,nepiš.Chodíš o berlích,tak se neukazuj,jak špatně chodíš nebo řekni někomu,ať Tě nese.Promiňte,ale tahkle mi to prostě připadá.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: No  

(25.3.2008 21:09:07)
jenomže někdy by to vypadalo, že je dyslektická a dysgrafická většina přispivatelek. Je pochopitelný překlep, ale hrubka je rozdíl. Ono totiž I nebo Y je na klávesnici pokaždé někde úplně jinde.
Já třeba nechápu maminky, které místo aby se omluvily, že píší s chybami, se ohánějí argumenty, hájícími jejich neschopnost.
 10.5Libik12 


Re: No  

(25.3.2008 21:15:13)
Já se divím, že se pravopis přetřásá. Jeho zvládnutí a způsob užití jazyka je vizitkou dotyčného. Jako je pro mě neúnosné říci kolegyni, že ten fialový šáteček k vínové kabelce je opravdu mela, nepřihlásím se, pokud nám školící pracovník dokola opakuje "v čom je tedy problém", ale pomyslím si své.

Jestliže je text čitelný, je v diskusích možný, co si kdo o jeho způsobu myslí, je další věc, nicméně mezi dospělými lidmi to nechodí tak, že se jeden druhému směje pro nějakou nedostatečnost, ne?
 10.5Libik12 


Re: No  

(25.3.2008 22:02:50)
Dobrá, je to námět do knihy stížností.
Ale říct autorce článku v diskusi pod ním, že je pitomá, jelikož má chybu ve shodě, je jako kdybys mi řekla, že mám křivý nohy nebo bundu z roku raz, dva, tři..
 10.5Libik12 


Re: No  

(25.3.2008 22:15:49)
Milado,
jo.:-D
 Jíťa 
  • 

Re: No  

(26.3.2008 8:42:40)
To je sice hezký, ale v diskuzích se potom všichni otírají o autora, že jsou tam hrubky. A skutečně každému nemusí být pravopis shůry dán (a ani nemusí mít žádný dis-), zase umí jiné věci...
 Ajda 
  • 

Re: No  

(25.3.2008 11:14:41)
Text, v nemž např. chybějí čárky, se stává nepřehledným a je třeba se vracet, abychom mohli dobře pochopit, co nám autor článku sděluje ...
Opravdu by nemusely být v úvodním článku chyby. Na ZŠ máme jsme přece češtinu měli, ať už jako jazyk mateřský nebo cizí, já stále ve svých 35 letech "žiju" z toho, co jsem se na základní škole naučila.
 nicnic 


Re: No  

(25.3.2008 11:29:13)
Souhlasím plně s názorem, že server, který se prezentuje uveřejňováním článků, by měl mít svého korektora a možná i grafika.
Máme tu Rodiny dvě - jednu oficiální, která otiskuje články, u kterých se předpokládá, že ostatní zaujmou a budou reagovat a Rodinu druhou - diskuzní.
Možná by stačilo tu oficiální Rodinu zrušit;););), když na korektora není dost prostředků :-D
 Bára 
  • 

Re: No  

(3.4.2008 8:11:15)
Mně teda chyby v článcích taky dost vadí. Od mala nám vtloukali do hlavy, že kdo hodně čte, ovládá i lépe pravopis, gramatiku, sloh, protože si nevědomky zafixuje, jak se co píše.
Ono tady čítává i dost mladých lidiček, co si pomyslí? Že se vlastně učí ve škole úplně zbytečně, stejně se ten hloupý pravopis nikde nedodržuje ... Copak už dneska fakt neexistujou žádný hodnoty, za který se dá bojovat :-) , takovou krásnou řeč máme, tak se o ni přece starejme :-)
 lucie 
  • 

a teď ? 

(25.3.2008 10:55:09)
nic ve zlém,ale myslím,že tento Tvůj článek právě k takové přínosné diskusi a vzájemnému osočování jen vybízí....
 kaMyš 


Re: a teď ? 

(25.3.2008 11:49:31)
No, a co my na to? prostě se jako kultivovaní lidé k tomu nenecháme strhnout, ne?
 DENISA 
  • 

Re: a teď ? 

(25.3.2008 13:43:41)
Vybizi? A proc? Neni to prave o tom, ze to trapne hadani o ho...u je u vetsiny clanku dost otravne. Ja si rada prectu clanek, ktery se mne tyka a rada nacerpam dalsi zkusenosti z diskusi, ale kdo se v nich ma hrabat, kdyz tam je jen same dohadovani, napadani a prinosne prispevky se v tom mnozstvi ztrati. Autorka promlouva diskutujicim do duse a podive se vyse, uz se zase dohaduji.
 lucie 
  • 

Re: a teď ? 

(25.3.2008 15:14:54)
no to jsem právě myslela : podívej se výše už se zase dohadují....
 Judy 
  • 

Dohadování? 

(25.3.2008 16:13:06)
Mně teda zatím nepřipadá, že by se tady někdo dohadoval. Jestli teda takové diskusi říkáte dohadování? Já už jsem četla jinde takových hádek a nadávání a tohle je přece úplně v klidu a k věci.
 Dandax 


PO TÝDNU KONČÍM 

(25.3.2008 12:17:51)
S tímto článkem naprosto souhlasím. Před týdnem jsem se do Rodiny zaregistrovala, měla jsem chuť přispívat do diskuzí, ale nevěděla jsem, že diskuze probíhají v tak agresivním a nenávistném tónu (dřív jsem diskuze jen občas pročítala, nepřišly mi tak drsné...)Myslím si, že i nesouhlasit s něčím názorem se dá slušně.
 Lili + 5 :-)) 


Re: PO TÝDNU KONČÍM 

(25.3.2008 13:17:27)
jooo, přesně tohle mě poslední dobbou "napadá" :-)

Rodinu znám od roku 2001 a celkem to tu bylo tolerantní.

Poslední dobou - cca 2 roky mají někteří jedinci tendenci do sebe rýt apod. :-( Narážím na různé žabo-myší války, na diskusích podle narození "zakazují" jiným diskutujícím účast v diskusi, které se přesouvají nevím kam - což se mě osobně nedotýká, jelikož chodím na svou velice tolerantní diskusi, Ale co mají říkat maminky, které by rády "pokecaly" s jinými maminkami , které mají děti narozené ve stejném měsíci a např. doposud neměly internet,objeví diskusy a jsou "vyhnány"!!!!!!

Fakt nechápu tento přístupRv
 Opuncie 
  • 

Re: PO TÝDNU KONČÍM 

(25.3.2008 13:55:01)
Úplně souhlasím - občas jsem do nějaké diskuse přispěla, ale většinou to dopadlo tak, že ze mě někdo udělal pitomce, protože můj příspěvek překroutil, nepochopil nebo dohnal ad absurdum :-( moje příspěvky se v poslední době týkaly jen toho, že jsem se zastávala někoho, do koho se všichni pustili - a to tak, že člověk něco řekl a někdo jiný mu tam arogantně začal vysvětlovat, jakej je blb, protože to co tam ten první popisuje, takhle určitě není, ten druhý to ví... Tak snad bude lip :-)))
 cizinka1 


Re: PO TÝDNU KONČÍM 

(25.3.2008 16:02:09)
Opunice,

pokud se vzpomimas, my jsme take se jednou v diskusi setkaly a bylo by mi velmi lito, jestli svuj povzdech vztahujes i na nase setkani. Neco dovysvetlim, jo?

Tenkrat si zastala nekoho, do koho jsem si dost ironicky pustila. Ja take rada si zastavam mensiny - ale skutecne mensiny. Tenkrat jsem se pustila na nekoho, kdo boural tezko dosazenou toleranci pro domarodky - toleranci, ktera je pro nej dosazena zatim na Rodine. "Rodina" je o hodne tolerantnejsi spolecnost nez ta celkove ceska, a ceska spolecnost je tolerantnejsi nez cesky stat. Zkus na to se podivat z tohoto hlediska.

Mi take vadi, kdyz nekdo vklada do mych ust ci hlavy myslenky, ktere jsou pitome, ale ktere jsem nikdy nevyslovila. Ale pomaha mi vedet, ze udelat z nekoho pitomce nejde, pitomce muze si udelat ze sebe jenom clovek sam. Kazdy inteligentni ctenar diskusi pochopi, co clovek napsal a co jeho oponent jenom se domysli a vymysli aby tak lacinym zpusobem odlehcil si praci.

A ja rozhodne z nikoho pitomce nedelam. Jen jsou temata, o kterych neco vim. Proste existuje nejaky stav lidskeho vedeni, ktery je nam pristupny prez vyzkum a cetbu. Take prez osobni zkusenosti, ale tyhle samotne nestaci. Jestli o nejakym tematu vim vice, proste o tom vim vice a to reknu, ale neznamena to, ze tim padem rikam, ze ten druhy je blbec. Proste jen o tom vi mene ci nic a jeho zobecneni (jako v tomto zminenym pripade) nejsou spravne. Ale tohle neni o toleranci. Pokud toleranci bychom chapali jako zavirani oci pred kazdou ptakovinou, navic netolerantni ptakovinou, nebylo by mozne ani veda ani skolstvi, dokonce ani politika. Ze ano?
 Monika  
  • 

Re: PO TÝDNU KONČÍM 

(25.3.2008 19:45:37)
No, teda, já nečtu úplně všechny diskuze, ale zdá se mi, že tady (na Rodině) jsou teda snad nejslušnější na internetu! To, že někdo s někým nesouhlasí, snad není agresivita, ne? Nečtete třeba diskuse na idnes?(a to myslím zdaleka nebude ta největší žumpa) - to by možná některé citlivější z nás nejspíš nerozdýchaly :-)
 lena 
  • 

Re: PO TÝDNU KONČÍM 

(25.3.2008 19:57:03)
pro maminky: bludnykruhmatek.blog.cz
 anavel + 3 


ne vsichni jsme dokonali 

(26.3.2008 13:57:59)
S clankem souhlasim,ne vsichni jsme dokonali,nekteri umi cestinu,jini zase matiku a jini zase chemii,to neznamena,ze ti,co cestinu neumi nebo nejsou az tak dobri s ""i"",""y"", nemuzou psat clanky. Na druhou stranu,kdybych byla ja ta,co clanek pise,urcite bych si gramatiku prekontrolovala.
 katka+katka 
  • 

souhlas 

(25.3.2008 12:42:05)
Souhlasím až na zdrobněliny. Pokud jde o gramatiku taky jsem našla v některých svých článcích pár chyb:-) Je to špatně, ale jen málokterá z nás tady píše příspěvek v naprostém klidu, já třeba doma pracuju, takže píšu za neustálých telefonátů, neodkladných e-mailů ... jiná má doma malé dítě a píše za breku, žvatlání, sledování co dítě dělá apod. takže myslím, že jsme dost vytížené a prostě občas se stane, že nám nějaké slůvko vypadne nebo použijeme trošku jiné i/y.
Když jde o objevování Ameriku je to totéž. Některé situace jsme zažily, víme co obnáší, co dělat, jiné ne. Co je pro jednoho Amerika, je pro druhého známá vesnice.
To že každý má jiný názor, je snad úplná samozřejmost, jinak bysme všichni byli úplně stejný a asi i naprosto spokojení:-), asi by nám stačila jedna politická strana, nerozčilovali bychom se kvůli politice, výuce ve škole, přístupu učitelek ve školce...Každý má žít tak, aby byl spokojený a neomezoval tím ostatní.
S tím plurálem ale moc nesouhlasím, kolikrát to tu bylo použito v článku a chvílema jsem skutečně nevěděla, jestli se daná situace (problém) týká dítěte, matky nebo obou. Kromě toho mi to připadá docela i směšné, když dospělý člověk říká nám rostou zoubky, my chodíme na záchod, my už papáme u stolu
 Marie a Vojta 
  • 

Re: souhlas 

(25.3.2008 13:21:32)
Jsem ráda,že se někdo ozval. Naprosto souhlasím. Jenom bych přidala další bod. Vždy,když vyjde článek o nějakém problému např. "naší Aničce je půl roku a ještě se nepřevrací...",okamžitě se ozvou maminky "to náš Tonda se obracel už ve dvou měsících....".Taková reakce místo toho,aby pomohla tak mamince žádající o radu spíše ublíží.Sama pro sebe takovým maminkám říkám chlubilky.
 zuzana 
  • 

Re: souhlas 

(25.3.2008 14:51:49)
jo s tou gramatikou je to tezke, ale treba ja nejsem ceska a proste gramatiku dostatecne neovladam. Samozrejme to neni omluva, ale snad castecne vysvetleni, nemluve o tom, ze mi u toho vzdy asistuje minimalne jedno ditko:-).
 DENISA 
  • 

Trefny clanek 

(25.3.2008 13:49:38)
Autorko diky, presne jsi to vystihla. Sama jdu na net, pouze kdyz dite spi a nemam nic urgentniho na praci a dle prubehu diskusi, kde je 5 metru dohadovani a diskutujici se tam napadaji hadaji cely den v 2 min intervalech, si tak rikam : PROBOHA A CO TY DETI? KDE JSOU? KDO SE O NE STARA? KDO SE JIM VENUJE?
 Hanča 
  • 

PRAVOPIS!! 

(25.3.2008 14:02:18)
Nedá mi nereagovat, neboť jsem pravidelnou návštěvnicí serveru www.mimiaukce.cz a už delší dobu mě tam fascinuje pravopis. Články na rodině jsou úplně v pohodě, sem tam nějaká chyba nevadí, ale pokud bychom měli hodnotit úroveň populace podle pravopisu na mimiaukci, tak bych řekla, že jsme země negramotů. Dokonce jsem si začala "zajímavá slova" kopírovat a "sbírám" je. Pro zajímavost a "pobavení" se s Vámi podělím o pár kousků:

- kalhoty na fodce, VÝSTŘICH, šikovná maminka spravý, v krabyci, kyla po porodu zůstaly, kupované v dětské obuvy, krásná mykinka, Prodam chůvyčku, Detske plastove umivadlo, VSKAS, jeden pěkný umělí hrnek , Dva české filmi ATD ATD....
 Zuuuza 


Re: PRAVOPIS!! 

(25.3.2008 15:49:00)
Díky! To nemá chybu! Jsem se pobavila. Sbírej dál.R^
 Denyna 


Re: PRAVOPIS!! 

(25.3.2008 16:59:39)
a nejlepší jsou obědnávky:)
Doufám, že se dá objednávat i po obědě:)
 sarek 


Re: PRAVOPIS!! 

(25.3.2008 19:40:07)
obědnávka už je možná svadčina, nebo snad svatšina, nebo svačina, nebo ? :-)
také jsme se pobavila
 Luka 
  • 

Re: PRAVOPIS!! 

(25.3.2008 22:29:42)
Tak to je vtipný :-) a neuvěřitelný že s tímhle někdo vůbec proleze základku. Nechápu, vždyť to je do nebe volající!!!Kolegyně bez ypsilonu...to je pro mě absolutně nepochopitelný.
 Linda 
  • 

Příšerný 

(25.3.2008 23:33:38)
Tak to je vážně příšerný! A nejhorší je, že takových výtvorů jsou schopni i VŠ vzdělaní lidé. Čili museli prolézt nejen základkou (kde se asi nad chybami pozastavují kantoři nejvíc), ale i SŠ a posléze VŠ, kde museli vytvořit diplomovou práci......
K článkům na rodině: pokud se do článku vloudí chybka - OK, stane se. Ale pokud se článek hrubkami jen hemží, dle mého názoru to JE důvod ke kritice. S názorem, že kritizovat pravopisné chyby je zbytečné či dokonce hloupé, rozhodně nesouhlasím. Proč by se autor článku neměl např. dozvědět, co se jak píše?
 Mortadela 


Re: PRAVOPIS!! 

(26.3.2008 7:50:32)
To já jsem tam nedávno viděla třeba TRYČKO S LÝMEČKEM. Ono to "tryčko" se tam opakuje vícekrát.
 Jíťa 
  • 

Re: PRAVOPIS!! 

(26.3.2008 8:50:35)
TRYČKO pokud je psaný na pc může klidně prolíst, aniž by si toho autor, který to nimochodem napsal správně, všiml. Pokud más v programu nastavenou automatickou opravu I na Y po tvrdých souhláskách.
Kdysi jsem si musela tuto funkci zakázat - psalo mi to ciklista, tryčko aj.
 Huja 
  • 

Modré oči 

(25.3.2008 15:16:49)
Dobrý den, na gymplu v biologii jsme se učili, že dva modroocí lidé nikdy nemůžou mít hnědooké dítě, je to kvůli nějakému párování alel (biolog nejsem ani mě to nebavilo, takže omluvte nepřesnosti). Nicméně informace že dva modroocí nikdy nemají hnědoočko, tu si pamatuju. Třeba se náš učitel mýlil, nevíte někdo jak to je?
 Janusina 


Re: Modré oči 

(25.3.2008 15:25:38)
to je trochu dotaz mimo téma, ne?:-) Ale máte pravdu. Modrá barva je recesivní, tzn. dva modroocí si každý nesou dvě recesivní alely (aa), a tudíž (po zkřížení)nemohou mít hnědooké dítě (Aa nebo AA). Nicméně dítko dvou modrookých se může jevit jako šedooké, zelenooké atd., ale vždycky už to může být jen světlá barva. (...anebo je po sousedovi~j~)
 Aquarius77 


Re: Modré oči 

(25.3.2008 15:46:20)
Osobně k článkům tady na Rodině přispívám jenom hodně výjimečně a čtu jenom některé. Gramatické chyby mi vadí, ale i já nepíšu dokonale, takže to dokážu ustát. Používání množného čísla mi přijde nevhodné, ale chápu, že někdo je na to zvyklý a tak nebudu do autorky rýt, je to ostatně její věc.
Co mi vadí nejvíc, je samotný námět některých článků typu jak lidi prudí s otázkami, jak se dotýkají miminka a jeho hraček. Tohle absolutně nechápu a nechápu potřebu autorek o tomto tématu plodit článek, navíc článek, který svou myšlenkou kopíruje dalších deset už uveřejněných. Aby autorka, která nedokáže říct babce, že si nepřeje, aby sahala na její dítě a hračky, pak celá frustrovaná a dštící síru psala na Rodinu, to mi připadá ubohé a dotyčné bych doporučovala psychologické vyšetření spíš než zaplavování serveru brakem. V tomto jediném případě se nedivím, že se někteří lidé nechají unést kritickými reakcemi na článek, plně s nimi sympatizuji.
 myš 
  • 

Re: Modré oči 

(25.3.2008 17:52:13)
Elektra
Nic ve zlým, ale přesně zapadáš do jedné z kategorií o které autorka píše. Posílat někoho na psychologické vyšetření po přečtení nevinného článku je přehnané a pro dotyčnou až urážlivé. Každý druhý psycholog by tě za to sepsul.
Jak je vidět z diskuze, tak ten článek oslovil dost lidí, kteří řeší stejné problémy, to je všechny pošleš k psychologovi? Třeba to neříká nic tobě, ale jiným ano, chtělo by to trochu nadhledu a tolerance.
 AlenaR 


Re: Modré oči 

(25.3.2008 20:02:53)
Milá Electro,
mrzí mne, že můj článek nesplnil Tvé očekávání a představy , co se kvality a námětu týče.
Jsem ráda, že podle pisatelek, které odpovídaly v diskuzi(pro ty , co nevědí, jedná se o článek Chraňme své děti) to pro většinu z nich bylo zajímavé téma a některé z nich dokonce přispěly svým zážitkem, nebo radou - pokud by se jim námět nelíbil, neztrácely by tím pravděpodobně čas.Některé, když by se na článek opravdu zaměřily (ne na gramatiku, s tou mám problém, který se špatně odtraňuje) by zjistily, že článek nebyl ani tak o hygieně, vlastně jsem jí zmínila jen pro úplnost.
Bohužel jsem rodinu začala navštěvovat nedávno a tak nevím o těch dalších článcích na "podobné téma",ale pokud jsi jimi tak přehlcena, stačí kliknout jinam. Také mne nezajímají všechna témata ale chápu a respektuji, že někoho zajímat mohou.
Možná jsem si nesprávně vyložila smysl rodiny - i když doufám, že i dle výstižného článku autorky, tomu tak není. Rodina je přeci o komunikaci a pokud má někdo potřebu sepsat článek , byť pro Tebe na banální téma, není nutné nikoho urážet a posílat na vyšetření a tak - jak se zmínila Myš, urazit ostatní diskutující, které mohou zrovna řešit podobný problém, a nebo ty, které by jim s ním třeba rády poradily.
Někdy může nastat situace, že právě ty pisatelky, které odepisují tak ostře jako Ty, nebo i více, se mohou dostat do situace,která bude naopak ostatním připadat hloupá, banální apod. Ale jen proto, že pro Tebe to bude nové a pro někoho dalšího samozřejmé Ti snad nebude nikdo nadávat a nebo Tě kritizovat - snad Ti naopak slušně poradí. A možná i bez chyb...
 Mortadela 


Re: Modré oči 

(26.3.2008 7:40:15)
Oj, to je zajímavé téma. U nás v rodině je to zase nějaké zamíchané - každý rodinný příslušník má svou barvu očí. Já tmavě hnědou, manžel zelenou a dcera je modrooká s nádechem do šeda. Nebo na tom není nic divného?
 Bruni 


Re: Modré oči 

(27.3.2008 19:44:13)
Nic na tom divného není :-). My máme taky každý barvu jinou :-) - manžel šedou, já zelenou, kluci: tmavě hnědou, jasně modrou a zelenohnědou.
 olsche 


Re: Modré oči 

(25.3.2008 15:31:17)
Řekla bych,že autorce šlo jenom o příklad, ani mě nenapadlo se zastavit nad faktem modrookých.....;)
 Janusina 


Re: Modré oči 

(25.3.2008 15:33:13)
myslím si totéž :-), ale přesto - chtěla jsem odpovědět ;).
 Annitta 


Re: Modré oči 

(25.3.2008 18:13:34)
To byla jedna z mála věcí, kterou jsem si taky zapamatovala a popravdě mě to taky praštilo do očí...:-D;)
 Tvoje horší já 


Re: Modré oči 

(25.3.2008 18:51:02)
Taky jsem si až donedávna myslela, že dva modroocí prostě hnědooké dítě mít nemohou. Tak jsme se to taky na gymplu učili.
Ale v posledním čísle 100+1 je článek o barvě očí a píšou tam, že je to vyjímečně možné. Je pravda, že znám jednu rodinu, kde dva modro- nebo spíš šedoocí rodiče mají hnědookého syna. Vždycky jsem si myslela, že jde o kukaččí mládě, ale nechala jsem si to pro sebe. Ale zaráželo mě, že kluk je jinak tátovi docela dost podobný. Tak ono to asi s tou dědičností barvy očí nebude tak jednoduché. Je možné, že může třeba gen pro tmavou barvu očí zůstat z nějakého důvodu "vypnutý".
 katka+katka 
  • 

Re: Modré oči 

(25.3.2008 18:58:33)
Mě by vůbec celkově zajímalo, jak to je s barvou očí - podle čeho se tvoří? Ač jsem taky byla na gymplu, tak tohle jsem buď vypustila nebo se to u nás neučilo. Ale je to zvláštní, moje matka měla oči zelené, otec hnědé, já mám zelenohnědé, manželovi rodiče měli oba hnědé a i manžel má hnědé. Kačka (není kukaččí) má takové šedivé, shodli jsme se s manželem, že nikdo z rodiny takovou barvu neměl. Tak nevím, kde k ní přišla. Jinak jako by manželovi z oka vypadla (stejný tvar obličeje, nos, rty, úsměv), po mě zdědila jen alergickou pokožku:-(((
 Ivana 
  • 

Re: Modré oči 

(25.3.2008 19:02:22)
s tema ocima si pamatuju ze skoly to, ze i dva hnedooci rodice muzou mit modrooke dite, ale modrooci rodice nemuzou mit hnedooke dite.
je to nejak tak ze ti co maji hnede oci jsou nositelem i toho pigmentu co maji modre oci a ze se proste ten gen modrych oci vic prodral na povrch - tudiz ma modre oci
no zjednodusene receno - a prosim brat s rezervou, ruku do ohne za to nedam
 Jita 
  • 

Re: Modré oči 

(29.3.2008 18:58:02)
Katko, s tou barvou očí je to následovně: každý si v genu neseme 2 alely. Takže pro příklad: modrooká maminka bude mít 2 modré alely. Hnědooký tatínek bude mít 2 hnědé alely. Jejich dítě od každého z rodičů zdědí po jedné alele, takže bude mít jednu hnědou a druhou modrou. A jelikož je hnědá barva domintatní, tak bude hnědooké. Ovšem když si tohle "děťátko" jednou najde partnera s také jednou alelou hnědou a druhou modrou, tak je pak otázka jaké alely se zrovna spojí. Pokud to budou zrovna ty modré, tak dítě bude modrooké...
Takže je možné, že spousta generací před bude mít hnědé oči a najednou se objeví modrooké miminko...
Což by ještě asi nebyl až takový zádrhel, ale takhle to prý může fungovat i s barvou pleti - pokud se někdy nějaká praprapraprababička zapletla třeba s černochem, může se údajně tímto způsobem po x generacích "bílých" objevit černoušek. Tajně doufám, že žádnou naši prabábu urostlý černoch nezaujal, protože nevím, jak by to manžel po porodu nesl... :-D
 Markéta 
  • 

bile miminko od cernoskeho tatinka 

(29.3.2008 23:18:27)
tak to s tim cernochem se stalo udajne v rusku, pry pomerne nedavno. vypravela mi to jedna znama.
ta provinila v tomto pripade byla prababicka a nastesti pro svou vnucku jeste zila (nastesti pro sebe jeji manzel uz ne) a priznala, ze se za valky "spustila s americkym cernochem, vojakem, a moc se divila, kdyz dite bylo bile ;-)
jeji vnucka se naopak velice podivila, ze jeji je cerne :-)))
 štěpánka 
  • 

Re: Modré oči 

(25.3.2008 20:04:38)
S barvou očí je to tak, že prostě nezávisí jenom na jednom genu. Dva modroocí tudíž mají VĚTŠINOU modrooké děti, ale zapojí-li se ještě jiné geny, může být dítě i hnědooké (výjímečně). Množství a kvalita pigmentu je prostě závislá na více genech a záleží na tom, které se uplatní. Navíc se geny můžou nějak "překřížit" či co . Měla jsem hnědookou spolužačku, která jako by vypadlo z oka oběma svým modrookým rodičům. Podrobně to nevím, ale fakt je, že i v učebnicích pro GY a dokonce i pro ZŠ jsem tento zjednodušený model viděla. Do některých rodin to může vnést nejistotu, ale zbytečně. Horší je to s krevními skupinami, některé opravdu děti po rodičích zdědit nemůžou (např. rodiče oba nula, tak dítě musí být taky O a nic jiného, ale mají-li rodiče AB a O, tak dítě může mít kteroukoliv). To je pak ta nejistota na místě a to začátek úvah o otcovství, mateřství, adopci apod.
 EvuleKotule 
  • 

Re: Modré oči 

(27.3.2008 11:23:40)
Drobna pripominka: Jsou-li rodice AB a O, tak dite muze byt pouze A nebo B. Jsou-li rodice A a B, tak muzou mit deti vsech krevnich skupin, ale jen za urcitych podminek. Vice viz. http://genetika.wz.cz/skupiny.htm .
O hnedych ocich ditete modrookych rodicu jsem nevedela, dekuji za zajimavou informaci.
 štěpánka 
  • 

Re: Modré oči 

(28.3.2008 11:37:30)
No jo, jasně, to je pravda, nějak jsem nepřemýšlela. Když si to napíšu na papír, tak to vidím, ale ten monitor mi nějak dělá potíže. Takže děkuji za opravu. Aby dítě mělo cokoliv, musejí být rodiče A a B (přesněji AO a BO).
 Marka 
  • 

Re: Modré oči 

(28.3.2008 12:00:52)
Evule, mýlíš se. Já jsem 0 a manžel AB. Děti jsou 0 a A. Varianta rodičů 0 a AB a jejich dětí jakékolv skupiny, je správná.
 Linda 
  • 

Re: Modré oči 

(25.3.2008 23:39:28)
Ne že bych na toto byla expert, ale možný je všechno :-) Já měla spolužáka, a ten má jedno oko modré a druhé hnědé...
 Iva, Viki (8/05), Áda (1/08) 


Re: každé oko jiné 

(26.3.2008 20:55:26)
ahojda,

syn (2 a 1/2 roku) má taky každé oko jiné. Jedno šedé (po mámě) a druhé malinko hnědé (po manželovi). Když se narodil, měl obě tmavě šedé, pak zesvětlaly a asi věku 18 měsíců - 2 let se jedno zabarvilo do hněda :-)
Iva

P.s. pokud tu mám nějakou chybu, opravte mě, pravopisky! Díky.
 Tvoje horší já 


Re: každé oko jiné 

(26.3.2008 21:05:16)
Ano, taky znám pár lidí s nestejně zbarvenýma očima.
 cizinka1 


Dobry, ale tolerance je o necim jinym 

(25.3.2008 15:39:41)
Velmi dobre tema a dobra prilezitost vysvetlit si nektera pravidla diskuse, ale spolecenska tolerance je o necim jinym. Tolerance je o pochopeni ve spolecnosti, ze v otazkach etiky, svetonazoru, nabozenstvi, kulturnich predstav, vkusu a zivotniho stylu neni a nemuze byt vseobecna shoda, nikdo nevi a neexistuje cesta se dozvedet, co je jedine spravny, a tak kazdy si zije jak chce a nekritizuje to, jak ziji jinni. O toleranci muzeme se dovolavat kdyz mluvime o tom, kolik kdo ma deti, co koho dela stastnym, jak pecuje a vychovava sve deti (pokud jim prokazatelne jednoznacne neublizuje), jak postupuje v otazkach genetickych testu ci eugenickych potratu. Tolerantni princip je vyzadovat se podani veskerych lidstvu znamych informaci a respektovat pak volbu jedince: vse je spolecensky akceptovatelne, pokud clovek je vedom a schopen prijimout mozne nasledky.

Autorciny vytky diskutujicim se tykaji spise slusnosti, ci taktu, nikoliv toleranci. Treba s tou gramatikou: mozna vycitky kvuli gramatickym chybam ci spisovne cestiny jsou pedantske a nekdy otravne, ale jisty zpusob psani je uznany jako spisovny. Doprosovat se muzu (jako cizinka nebo zena s miminem na krku) pochopeni, ale nikoliv toleranci memu podani cestiny. Jestli clovek dela chyby, proste dela CHYBY (ne pise trochu jinak, ale take spravne), a zapirat to neni prinosny ani pro nej, ani pro spolecnost.

3. 6. a 7. bod jsou o slusnosti, a 4. o intelektualni zralosti prispevatelek (mozna tem mene intelektualne zralym bychom take meli byt chapavi?).

Zabomysi valky... Nevim co ma autorka presne na mysli, ale vzpominam si na diskuse, ktere byly tak oznacene jako zabomysi, ale tykaly se prave te TOLERANCI ci ji doprovazejici politicke korektnosti. Nektere prispevatelky nechtely pochopit, ze je dulezite, jak clovek formuluje svoje myslenky a jak oznacuje nejaky spolecensky jev: dite s postozenim, jeho matku, vicecetnou ci bezdetnou rodinu. Chci tim rict, ze zabomysi valka ci prazdne slovickareni pro jednoho muze se jevit velmi dulezite a citlive tema pro druheho.

Takze tema budme tolerantni, musi mit podle meho nazoru trochu jiny obsah. Ale s kritikou autorky musim VETSINOU souhlasit.
 10.5Libik12 


Re: Dobry, ale tolerance je o necim jinym 

(25.3.2008 15:48:17)
Vítám tě, Cizinko
 cizinka1 


Re: Dobry, ale tolerance je o necim jinym 

(25.3.2008 16:03:54)
Cau Libiku, stiskalo se mi:-D
 PajaMM 


Re: Dobry, ale tolerance je o necim jinym 

(26.3.2008 7:26:30)
Cizinko,
ahoj! Nahodou si to tu procitam a koho nevidim :-) Vitej a doufam, ze je vse v poradku...no a jsem zvedava, samozrejme :-)
Kdyby se ti chtelo, napis mi na mail, at tu z tebe netaham rozumy :-D
Diky moc a preju jen to nej!
 cizinka1 


Danielo, 

(26.3.2008 10:12:51)
Ahoj,

Rada Te vidim, a jak vidim z nicku, u tebe vsechno zraje k nejlepsimu, a moc ti to preji ~s~, v cervnu budu drzet palce. Kratky vzkaz o sobe nechala jsem pred nejakym tydnem u domarodek. Ale jeste kratsi: mam dve deti, to druhe se narodilo do tak laskaveho prostredi a tak hladce, ze to prekonalo moje nejlepsi predstavy, a jsem domarodka.

:-)
 PajaMM 


Re: Danielo, 

(26.3.2008 10:51:22)
Cizinko,
diky moc!!! Jsem strasne rada, ze jsi v poradku a druhy porod sis uzila, jak to jen slo...o domarodkach mi rikala uz Marketka, tak se tam musim mrknou a dohledat te :-)
Jj, u nas se to blizi ke konci, jsem ted teda na inzulinu kvuli tehot.cukrovce, ale co, to uz je prkotina, hlavne at je Any v poradku...pak dam vedet, jak ten porod dopadl :-)
Tak se opatruj a preju jen to nej nej nej!!!
 Nika 
  • 

Rozhodně souhlasím 

(25.3.2008 17:12:37)
Samozřejě souhlasím a autorce velice děkuji za pěkný článek.
 JBB 
  • 

úděl internetových diskuzích 

(25.3.2008 17:43:34)
Ať se na mě autorka a další nezlobí, ale čekat od internetové diskuze na serveru, který je určen širokému spektru lidí, co se týče inteligence, vzdělání atd. nějaké intelektuálno dle mého nelze. Holt někteří lidé navštěvují tyto diskuze s cílem rýpat, hádat se, vytahovat se atp. S tím těžko lze něco udělat, leda by tyto příspěvky někdo filtroval, což je nereálné. Neříkám, že mi to vyhovuje, kolikrát bych si diskuzi ráda přečetla, ale počet příspěvků ne vždy k věci mě většinou odradí. Bohužel internetové diskuze jsou pro všechny, je to tak i na ostatních serverech, naštěstí se aspoň filtrují sprosťárny, víc asi lze těžko požadovat. Zkrátka okolo nás je spousta různých lidí a tato "pestrost" se odráží i v těchto diskuzích. Člověk se akorát nesmí nechat strhnout k nějakému osočování, nadávání apod., prostě to ignorovat a myslet si své. Díky za pozornost.
 DENISA 
  • 

Re: úděl internetových diskuzích 

(26.3.2008 1:21:38)
Naprosto s tebou souhlasim, ale preci jen bych si zbozne prala, aby na strankach, kde diskutuji predevsim matky, neboli vychovatelky budouci generace, ta uroven diskusi byla jina. Nemyslim mene naruziva, spise kultivovanejsi nez napr. na Seznamu, kde by se clovek opravdu casto pozvracel co za lidske zrudy mezi nami zije. Co se tyce pravopisu, tak mi to take casto vadi, ale na druhou stranu, pokud je clanek opravdu zajimavy, tak to prehlednu a prominu, protoze uprednostnuji obsah. Ja totiz nevnimam Rodinu tak "oficielne" jako treba Seznam ci Centrum apod. a co si budem povidat, tam jsou hrubajzny nekdy cele dny, nez je editor opravi.
 olsche 


Re: úděl internetových diskuzích 

(26.3.2008 16:25:33)
Maximalně souhlasím
 Istrie, dcera 21 měsíců 
  • 

"SE ŠPETKOU HUMORU" 

(26.3.2008 9:46:38)
"CUM GRANO SALIS!" Neberte ten život zas tak vážně. Na těchto diskuzích bychom se měli odreagovat, poučit, případně i pobavit. Ne si ostrými diskuzemi život ještě ztrpčovat. Souhlasím s pisatelkou tohoto článku. Některé diskuze se opravdu číst nedají, jen samé hašteření. Spíš bychom mohli dát autorovi článku radu, pokud nějakou máme nebo napsat nějaký třeba i vtipný postřeh. Tak všem krásný a pohodový den!
 Martin, otec předškoláka 
  • 

Jsme ještě gramotní? 

(26.3.2008 12:26:08)
Učím již třetí desetiletí na vysoké škole a když občas čtu seminární nebo diplomové práce, úpím.

Že dnešní studenti (dospělí lidé ve věku 20 - 25 let, někdy i více) neumí trojčlenku a procenta, s tím už jsem se smířil. Zrušení maturity z matematiky a snížení hodinových dotací tohoto předmětu o 50% se muselo někde podepsat. Co se však stalo s uvolněnými hodinami?

Češtiny se tahle reforma školství nedotkla, a přesto studenti, kteří prošli povinnou maturitou ze svého mateřského jazyka, neumí napsat krátkou esej, aby v ní byla nějaká myšlenka, aby byla gramaticky správně, aby věty měly hlavu a patu. Když jsem poprvé opravoval seminárku plnou smajlíků a výrazů typu BTW a IMHO, vrátil jsem ji autorovi s tím, ať laskavě rozlišuje mezi odborným textem a SMS. Nechápal. Dnes už mne takové seminární práce nechávají klidným. Byl by to boj proti větrným mlýnům.

Dnes je v módě psát seminárky tak, že si najdu něco na google.cz, přenesu to přes schránku a odevzdám. Že to je porušení autorských práv? Generace, která si z internetu stahuje písničky v MP3 a filmy v DIVX a považuje to za normální (je to de facto i de iure krádež), tohle vůbec nechápe.

Byl bych rád, kdyby psaný projev byl opět kultivovaný a prostý gramatických a stylistických chyb. Překlepy děláme všichni, ale i/y nebo s/z, to se neodpouští. Jenže dokud maturita z češtiny bude o tom, z kolika dětí pocházel básník, od kterého jsme stejně nikdy nic nečetli a číst nebudeme, nic se nezmění.

Tohle není problém jenom serveru Rodina.cz. Stačí si přečíst denní tisk, jak píšou profesionálové slova. A zapláčete!
 DENISA 
  • 

Re: Jsme ještě gramotní? 

(26.3.2008 17:18:28)
Ano, naprosto souhlasim, problem je samozrejme v rodicich a z velke casti take ve skolstvi. Znam jednoho cerstveho maturanta, kteryzto byl mynule ve Svicarsku lizovat. A jednoho vysokoskolaka co si u obednava virobky. Maturovala jsem pred revoluci a myslim si, ze nase generace na tom tak spatne s gramatikou a matematikou neni.
 Magda,1 dcerka Kristyna 
  • 

Re: Jsme ještě gramotní? 

(26.3.2008 19:49:59)
Absolutně souhlasím s panem profesorem. Lidé by měli umět psát ve svém rodném jazyce. Já naštěstí neměla nikdy velké problémy s gramatikou, nějak mě to připadalo logické, až na obtížnější věci jako mně/mě. To je snad jediná věc, nad kterou přemýšlím doteď (pokud jsem se spletla i tady, omlouvám se).
Maturovala jsem v roce 1998 a musím říct, že kromě eseje žádná konkrétní zkouška z pravopisu či gramatiky nebyla. Jedině v angličtině.

Fakt, že jsem nemusela maturovat z matematiky, pro mě byla opravdová záchrana. Přiznávám, že mám problém spočítat i zdánlivě jednoduché příklady. Už i v první třídě, jsem z matematiky měla 2 a od té doby to šlo pořád hůř a hůř, až jsem musela bojovat aspoň o tu 4. Na střední ve třetím ročníku učitelka z matematiky řekla mým rodičům na třídních schůzkách, že by mě správně měla nechat propadnout (nikdy jsem nevypočítala správně nic; nikdy jsem nepochopila, kde jsem dělala tu chybu). Ale milá paní učitelka se rozhodla, že za každou cenu mě nechá jít do posledního ročníku, protože stejně nikdy matematiku nebudu v životě potřebovat, a že na to prostě "nemám mozek". Tak jsem se měla naučit všechny vzorečky a neznámé a nechala mě projít.
 Mortadela 


MNĚ/MĚ 

(27.3.2008 7:16:55)
Magdo, dovolím si jednu jednoduchou pomůcku pro rozpoznání použití MNĚ a MĚ. Je to úplně snadné. Když si danou větu v duchu převedete do 2. osoby jednotného čísla, hned to poznáte. Například: Mně se chce spát. Můžu říct: Tobě se chce spát. Tudíž použiju MNĚ. Ale třeba: Mě to nebaví. Můžu říct: Tebe to nebaví. A použiju MĚ. Tedy, kdyby 2. osoba zněla TOBĚ, použiju MNĚ. Kdyby 2. osoba zněla TEBE, použiju MĚ. :-)
 lucie 
  • 

Re: MNĚ/MĚ 

(27.3.2008 8:15:38)
Nejsem si tak úplně jistá, ale myslím, že když můžu říct MNE, použiju MĚ nebo MNE. A když si nemůžu říct MNE, musím dá MĚ.

 Jíťa 
  • 

Re: MNĚ/MĚ 

(27.3.2008 8:22:30)
To jsem jaksi nepochopila, nehledě na to, že zájmena mají pády, ne osoby. A pokud mluvíš o slovese tak je v pbou případech MĚ/TEBE ve 3.osobě (2.os. je "Ty chceš spát";).

Mám daleko lehčí pomůcku k zapamatování. V každém pádě je jeden dlouhý a jeden krátký tvar:
2.p. mne, mě
3.p. mně, mi
4.p. mne, mě
Ještě jednodušeji: pokud tam můžeš zaměnit "mně" za "mi", patří MNĚ

Takže použiju tvoje věty - mírně upravené:
Chce se mně spát = Chce se mi spát. (3.p.)
Nebaví mě to = nebaví mne to. (4.p.)
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: MNĚ/MĚ 

(29.3.2008 22:07:50)
Taky jsem tuhle mimotechnickou pomůcku používala /a používám dodnes. A nepřijde mi zase tak těžká.
Tebe, Tě (aneb samá "éčka";) = me
Tobě, Ti = mne
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: Jsme ještě gramotní? 

(29.3.2008 22:00:58)
Pane profesore,
na jednu stranu Vás chápu, obzvlášť na vysoké škole by lidé měli mít nějakou úroveň - a ono ejhle, kde nic tu nic.
Na druhou stranu, ne každý má buňky na všechno. Je pravda, že spousta lidí uričtě neumí správně psát česky zkrátka proto, že lajdačili a moc se to nenaučili. Ale spousta dalších lidí neumí česky zkrátka proto, že na to nemají buňky, ať už trpí nějakou poruchou nebo mají nadání v jiné oblasti než na gramatiku. Kolik lidí by nikdy nevystudovalo vysokou školu a nemohlo posléze být přínosem pro lidstvo ve svém oboru, kdyby se vyházeli všichni lidé s nevalnou schopností ovládat gramatiku.
 autorka 
  • 

díky za reakce 

(27.3.2008 12:53:09)
Všem děkuji za příspěvky.

Jak jsem si všimla, tak vám nejvíc vadí, že chci schovívavost vůči pravopisným chybám. Naštěstí jich v článcích moc nebývá, a tím spíš mi přijde zbytečné se kvůli nim do autorů navážet. Někdy se mi zdá, že je to jakási soutěž, kdo tu 1-2 hrubky objeví jako první a kdo všechno si jich taky všimne.
Nikdo nejsme bez chyby, někdo si není schopnen zhlavy spočítat, kolik ho bude stát jogurt a 2 rohlíky a jinej to zase neumí napsat.
 Trumpeta 
  • 

Zrušil bych diskuse.Na plkání bych nechal pouze chat 

(29.3.2008 11:04:10)
Zrušil bych diskuse.Na plkání bych nechal pouze chat
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Také jsem byla perfekcionistka 

(2.4.2008 9:15:20)
Vzpomínám si, jak jsem na základce opravovala spolužáky i o přestávce, když někdo řekl "abysem" nebo "abysme". Prostě jsem na to byla alergická, protože tak se to přece neříká, má se říkat "abych" a "abychom". A hrubky v textu mě taky děsně iritovaly. (Kamarádi a kamarádky mě určitě museli milovat)
No, a dneska je v nových pravidlech povoleno i "abysem" a "abysme"; a já sama jsem jednou v rychlosti napsala "bilinky" - hezký ne?
Dneska už na správné mluvě nebo text tolik nelpím, radši jsem lidem přítelem a ne vykřičníkem, který je opravuje po každém "prdu". A říkám si, že v životě jde přece o něco úúúúúplně jiného!

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.