| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Citově vydírat se nesmí

 Celkem 18 názorů.
 1.3Magráta13 


Hezké, ale... 

(8.11.2007 10:29:23)
...samozřejmě podporuji charitativní organizace, ale zdá se mi, že v posledních letech je jich takové množství, že prostě není v silách jednoho člověka, aby přispěl vždy a každému.
Já si to se svým svědomím srovnám lehko, pokud mě téměř každý týden zastaví na ulici v centru Prahy prodavač pohledů, plyšáků, odznáčků, magnetků....nebo jen tak, s kasičkou.
Ale co mě hodně vadí, je několikrát do roka zpráva v žákovské knížce mojí dcery ve znění "přinést 20,-Kč na ...." cokoliv. Naposled to byly koně. A když jsem se jí ptala, jací koně, ukázala mi odznáček s koněm, ale víc nevěděla. Na netu jsme se pak dopátrali, ale ten styl se mi nelíbí.
Buď dětem skutečně vysvětlit pořádně a věnovat tomu třeba celou hodinu, nebo tyto akce na školách, či alespoň na prvním stupni, vůbec nepořádat a nechat to na rodičích.
Nejde mi o tu 20,-, jde mi o smysl, který dopředu u těchto akcí neznám.
 sovice 


Re: Hezké, ale... 

(8.11.2007 16:22:17)
Co se týká škol, mé děti občas taky přinesou zápis typu "vybíráme na ...", ale musím říct, že škola dlouhodobě drží 2 takové aktivity a občas něco mimořádného, ale moje děti vždycky vědí, oč jde.
Dělám to tak, že děti vybídnu, ať přispějí z pokladničky, a sama k tomu obvykle přidám stejnou částku.

Sbírky na ulicích už mám tendence obcházet obloukem - kytičku ligy proti rakovině mi pravidelně nosí sousedka, dávám do tříkrálové sbírky, jinak vybraným aktivitám posílám z účtu.
 Zuzana 
  • 

Re: Hezké, ale... 

(8.11.2007 20:58:19)
Vybírat od dětí na školách (či jejich rodičů touto cestou) mi nepřijde moc vhodné, u nás na škole se to nedělalo. Zato jsme pořádali několikrát do roka sběr papíru a výtěžek z něj nebo jen jeho část jsme měli možnost dát na nějakou akci (debatovalo se např. o podpoře zvířat v ZOO apod.).
Já osobně preferuji konkrétní pomoc, raději materiální (přímo nákup drobných pomůcek) než finanční, kde člověk nemá moc kontrolu nad tím, jak se prostředky využijí. Nebo věnuji svůj čas něčemu, co má smysl.
 Hanka 
  • 

Re: Hezké, ale... 

(8.11.2007 22:35:40)
Já v charitě přímo nepracuji, ale přesto vím, že často (neříkám, že vždy) to jak pomoci nejlépe je poslat finanční prostředky. To proto, že např. v případě pomoci lidem v rozvojových zemí, je dopravné strašně drahé. Nevyplatí se tady u nás nakoupit papír a školní potřeby a poslat je do Latinské Ameriky. A navíc když se pošlou peníze a nakoupí se potřebné věci přímo na místě, tak to pomůže také místním výrobcům.

Jen jeden nápad, který může udělat každý kdo cestuje do zemí, kde jsou chudí lidé a špatný soc. systém. Vezměte s sebou právě takové věci, pro které nemáte doma využití a mohli by být užitečné jinde. Chce to si trošku zjistit, co se kde hodí, ale není to takový problém. Já mám např. zkušenost z Peru a Bolivie v Latinské Americe. Nechali jsme v horách místním své teplé oblečení, starší karimatky, přímo v Limě hlavním městě, kam přiletíte jsou také chudí lidé, kteří by nepohrdli slušným oblečením. A ten drahý převoz z Evropy můžete uskutečnit v rámci toho, že si do letadla většinou můžete vzít víc kg než potřebujete.

Nedoporučuju vozit dětem bonbony a sladkosti. Je to sice moc hezké a milé rozdávat je dětem, ale člověk jim tak pomůže spíše ke zkaženým zubům (možná je to úsměvné, ale opravdu, někde na sladkosti nejsou zvyklí a o tom, že nemají kartáček a pastu není pochybnost :-)) To už jsou lepší pastelky příp. vitamínové sladkosti, sušené ovoce.

Já s manželem také dodržujeme zásadu nedávat nic dětským žebrákům. Je to sice kolikrát strašně těžké, ale dodržujeme to a opravdu doporučujeme.
Je dobré si uvědomit, že člověk tímto podarováním vlastně napomáhá tomu, aby dítě sedělo na ulici a žebralo. Je to způsob výdělku pro rodiče a to ještě jen v tom lepším případě. Samozřejmě nezazlívám rodičům v těžké situace, že dítě posílají na ulici žebrat, ale právě proto je dobré nedávat a nepodporovat tenhle systém. Raději pošleme nějakou fin. částku hodnověrné nadaci nebo charitě, mající třeba i aktivity v té, které zemi či kontinentě. Přispějeme tím třeba na vytvoření prac. místa pro rodiče těch dětí, což je mnohem efektivnější a nakonec přínosnější i pro ty děti. A také je to spravedlivější, protože nadace ví, kde pomoci, zatímco podarujete-li žebráka, stejně nevíte, jestli mu večer nevezme jeho výdělek nějaká mafie, jestli z toho něco má, kdo tam ze žebráckých míst vybírá výpalné apod.

Musím říct, že občas mě manžel (zkušenější cestovatel) musel držet, abych vydržela nedat, ale racionálně je to skutečně tak, že můžete spíš uškodit.
Když pošlete peníze charitě, sice nesklidíte takový emocionální zážitek z toho, že podarujete, ale v důsledku pomůžete mnohem víc.


 1.3Magráta13 


Hezké, ale... 

(8.11.2007 10:30:12)
...samozřejmě podporuji charitativní organizace, ale zdá se mi, že v posledních letech je jich takové množství, že prostě není v silách jednoho člověka, aby přispěl vždy a každému.
Já si to se svým svědomím srovnám lehko, pokud mě téměř každý týden zastaví na ulici v centru Prahy prodavač pohledů, plyšáků, odznáčků, magnetků....nebo jen tak, s kasičkou.
Ale co mě hodně vadí, je několikrát do roka zpráva v žákovské knížce mojí dcery ve znění "přinést 20,-Kč na ...." cokoliv. Naposled to byly koně. A když jsem se jí ptala, jací koně, ukázala mi odznáček s koněm, ale víc nevěděla. Na netu jsme se pak dopátrali, ale ten styl se mi nelíbí.
Buď dětem skutečně vysvětlit pořádně a věnovat tomu třeba celou hodinu, nebo tyto akce na školách, či alespoň na prvním stupni, vůbec nepořádat a nechat to na rodičích.
Nejde mi o tu 20,-, jde mi o smysl, který dopředu u těchto akcí neznám.
 Insula 


také mám obavy 

(8.11.2007 12:04:04)
Občas podpořím nějaké nadace, ale mám obavy, zda se moje peníze skutečně dostanou k těm "potřebným."
 Zazi (1+1+1) 


Obavy ze zneužití a "obtěžování" na ulici 

(8.11.2007 13:04:36)
Právě proto, že nám vadilo, že na ulici nejsme moc schopní zjistit, kam vybrané peníze skutečně půjdou, našli jsme si nějaké projekty, jejichž organizátorům věříme a ty dlouhodobě podporujeme. A lidi, kteří mě osloví na ulici, odmítám.
V principu mi sbírky na ulicích (i s drobným dárkem) nevadí, je to i vynikající šance, jak rozšířit povědomí o daném projektu či organizaci. Ale prakticky si někdy připadám jak "honěné zvíře", než dojdu z domu na poštu, osloví mě někdo takhle čtyřikrát. A druhý den zase... Taková malá inflace sbírek. Trochu se bojím, jestli se před Vánoci tahle intenzita ještě nezvýší.
Navíc i ze svého okolí mám pocit, že to vadí více lidem, a než by si poslechli, o co jde, raději už rovnou prchají.
 Nux 
  • 

Re: Obavy ze zneužití a "obtěžování" na ulici 

(8.11.2007 13:29:04)
Jak jde zdvořile odmítnout příspět do kasičky na ulici, aniž bychom se cítili provinile?
 Pawlí 


Re: Obavy ze zneužití a "obtěžování" na ulici 

(8.11.2007 13:46:41)
Přizpíváme pravidelně ale jen těm organizacím které známe "kuře", "nadace V.Svobodové" atd.Prostě není čas sledovat ty nově vznikající. Možná to není fér ale já jsem s tím srovnaná.
A rozhodně nedávám peníze na "vyděračské" akce. Dítě u tabule a umírá mi maminka,Když dám tak protože mám tu potřebu a ne protože ve mě někdo násilně budí špatné svědomí že já jsem zdravá, bohatá, šťastná. . . . .
 Hanka 
  • 

Re: Obavy ze zneužití a "obtěžování" na ulici 

(8.11.2007 22:48:19)
Myslíte, že zrovna nadace V. Svobodové ? Kamarádka byla na jedné jejich akci, kde se dražili šaty a přišlo jí, že ten způsob získávání peněz nebyl zrovna šťastný. Že snad dražší muselo být to všechno okolo, než co se vybralo. A slyšela jsem i další podobné reference, tak nechci v žádném případě pomlouvat a ráda si nechám uvést příklad opačný. Vlastně by mě zajímalo jejich účetnictví, protože jedna z těch "pomluv" byla, že jsou tam vysoké odměny pro "zaměstnance".
Já přispívám na nadace, také nějakém způsobem prověřené, většinou, že přímo v nich pracuje někdo hodnověrný, koho znám a nebo, že jsem jim sama nakoukla tak trochu pod pokličku.
 Ekaterina 


Re: Obavy ze zneužití a "obtěžování" na ulici 

(8.11.2007 13:59:52)
Já jsem se dřív provinile cítila. Ale s přibývajícími sbírkami už mi nečiní problém s úsměvem a bez výčitek svědomí odmítnout. Opravdu není v silách a finančních možnostech běžného člověka přispět každému. A taky proč?
 Ekaterina 


Re: Obavy ze zneužití a "obtěžování" na ulici 

(8.11.2007 14:00:54)
Já jsem se dřív provinile cítila. Ale s přibývajícími sbírkami už mi nečiní problém s úsměvem a bez výčitek svědomí odmítnout. Opravdu není v silách a finančních možnostech běžného člověka přispět každému. A taky proč?
 Jája (50 let) 
  • 

Píchnu do vosího hnízda 

(9.11.2007 7:49:57)
Teď asi píchnu do vosího hnízda, ale mně všechny nadace a sbírky připadají jako žebrota. Některé se opravdu snaží, ale: copak je opuštěných, týraných dětí, zvířat a čehokoli jiného tolik? Nebylo by lepší spíš vytvářet podmínky pro to, aby se tak nedělo? Uvedu příklad: na ulici mně zastavili výběrčí, prý na opuštěné děti z dětských domovů. Tam jsem nějaký čas pracovala a vím, že skutečné opuštěné dítě je tam tak jedno z padesáti. Na jedno dítě jde do dětského domova státní dotace cca 20.000,- Kč měsíčně. To kdybych měla doma na jednoho člena rodiny, budu radostí skákat pět metrů vysoko a nemusím nikde žebrat. Byly doby, kdy jsme ve dvou (já a dítě) měly k dispozici přesně čtvrtinu sumy, do jde na 1 dítě do dětského domova. V dětském domově na nic nebyly peníze, my jely i na skromnou dovolenou, sice jen do kempu, ale jely. Dětem z dětského domova musel dát peníze sponzor, toho jsem já neměla. Pravda, já vařím zadarmo, žehlím zadarmo, topím zadarmo, opravy děláme zadarmo. Jenže moje děti se naučí vařit, uklízet, hospodařit, což se děti v dětském domově nenaučí. Proč se tedy jako stát nesnažíme postavit podmínky tak, aby děti v dětském domově být nemusely? To je musíme z rodin hned sebrat? Když jsem se já rozváděla, přišla mi na kontrolu sociálka a měla pindy, že se dostatečně nestarám o dítě, protože k večeři jsme měly jen bábovku s kakaem. Dostala jsem přednášku o výživě, vhodné pro dítě. Když jsem zjistila, že dítka sociálky hlídá babička (tu já jsem neměla) a večeří chleba s máslem, vyhodila jsem ji a šla si na úřad stěžovat, ať mně nebuzerují, že odebrat z rodiny potřebují úplně jiné děti. Jak to, že jsou v tomto státě odebrány děti z rodiny s tím, že rodina nemá odpovídající bydlení, následně jsou předány do pěstounské péče do rodiny 350 km vzdálené od bydliště rodiny původní a sociálka pak rodičům vyčte, že o děti stejně nemají zájem, protože je nebyli navštívit? To nikoho nenapadlo, kolik by museli sociálně slabí rodiče dát za cestovné? A chyb v systému by se našlo víc. Co mi ale opravdu vadí, je fakt, že s kasičkama na ulici chodí žebrat děti v době školního vyučování. Proč? To nemají co jiného na práci? Současný režim odsuzoval, že za komunistů chodily děti místo školy sbírat brambory. Dneska chodí místo školy rovnou žebrat.
 Hadi a spol 


Re: Píchnu do vosího hnízda 

(9.11.2007 8:53:35)
Já osobně si myslím, že člověk víc pomůže tím, že si najde volnou chvíli a všem těm lidem, kterým dává z dobré vůle tu chvilku věnuje a bude s nimi. Každé dítě potěší kamarád, který za ním pravidelně příjde - být dobrovolníkem je víc než přišpět dvacet korun. Je totiž fajn získat spoustu peněz z grantů na pomoc dětem (ať už jakýmkoliv) když jim tu pomoc nemá kdo dát.

A k těm různým sbírkám - osobně si myslím, že se skoro nic neví o tom, že každé peníze ze sbírky by měly být sbírány do zapečetěné a úředně orazítkované kasičky, která se rozpečeťuje až na úřadě. Což v praxi znamená, že by vám prodávající neměl rozměnit, protože všechny peníze co vybere už nemůže vyndat.
 Dáša 
  • 

pomoc médií 

(9.11.2007 9:15:59)
Určitě souhlasím s pí Baudyšovou v tom, že média podporují cíleně jen "své" nadace. např. Kuře je nadace při ČT - mají celovečerní přenosy v TV plné "celebrit".... Liga proti rakovině nemá nic, z peněz od sponzorů tiskne např. lékaři dobře a pochopitelně zpracované materiály pro různě nemocné lidi...Takže když ještě nejsou vyprodané květinky z Ligy (mohli by jich vyrábět víc, poslední cca 2 roky iž v 9 ráno nejsou :o), přispívám ještě na Světlušku. A ještě občas koupím Nový Prostor - tam je ta podpora prodávajícího zcela transparentní.
 Jája (50 let) 
  • 

Re: pomoc médií 

(27.11.2007 16:09:28)
No tak v případě Nového prostoru s Vámi teda hluboce nesouhlasím. Nešla by pomoc organizovat jinak, než dotyčnému nalepit na čelo nálepku, že seděl v lapáku (což je právě onen Nový prostor)? proboha, pokud hledáme kolportéra čehokoli, proč to nemohou být libovolné noviny? To je stejná zhovadilost jako na zabavené ošacení našívat nálepku "humanita". Myslíte, že to někdo bude nosit? Nebo to nafasuje a nálepku vzápětí odpáře?
 10.5Libik12 


Re: pomoc médií 

(28.11.2007 0:18:09)
Protože vydavatel libovolných novin zajistí distribuci tržně, proč by neměl.U nás sedává s Prostorem jednooká paní, kdyby měla na klíně Hospodářské noviny či nějaký ženský magazín, byla by to zajímavá parodie.
Překvapuje mě snaha řešit, jak moc je má dvacka adresná, dám-li ji opilci či kolportérovi. Vždyť o to nejde, všichni víme, že nezachráníme všechny, ale je emočně zajímavé nechat se občas dojmout. Znám noblesní žebráky, těm většinou dám, fandím některým projektům, na něž se snažím myslet průběžně a někdy, mám-li, utrousím šesták, aniž bych pátrala, jestli ho dotyčný promění ve výčepní lihovinu. O tom to je. Můj individuální, třeba i momentální soucit s člověkem.
 MarrtinaD 


Pohled zevnitř 

(11.11.2007 17:44:16)
Nedá mi to, abych nereagovala. Pracuji v jedné z neziskovek věnující se dětem s postižením. Velmi dobře znám zákulisí "života" neziskovek v našem státě. Musím se zastat našich nadací. Myslím, že velmi dobře pracují a velmi pečlivě přerozdělují získané finance. Z těchto peněz žijí nejen neziskovky, ale také konkrétní osoby, potřební. Výběrová řízení jsou velmi náročná, není jednoduché zpracovat žádost a obstát s ní. Pokud by to někoho zajímalo, lze nahlédnout na stránky jednotlivých nadací a prostudovat si,podle jakých kritérií jsou příspěvky přerozdělovány....
Ke zmíněnému plesu... firma, která přispěje nadačnímu fondu se samozřejmě taky chce prezentovat, chce být oceněna, málokdo přispívá zcela nezištně. K tomu dochází na těchto akcích a ty jsou často z velké části financovány účelově vázaným příspěvkem sponzora.
Někdo tady psal, že raději přispěje pomůckou, než penězi... to je právě největší problém neziskovek. Nejtěžší je získat finance na provoz, pomůcek, apod má většina organizací kvanta, na ty dají peníze všichni. Zapomíná se, že i v neziskovkách jsou zaměstnanci, kteří opravdu pracují a často za to nejsou ani průměrně oceněni. Přitom ti jsou důležitější, než pomůcky... Stejně tak v nadacích. proč by zaměstanci neměli být zaplaceni? Někdo ty peníze musí shánět, psát projekty, oslovovat firmy, chodit na jednání, vyhodnocovat žádosti...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.