| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vánoční besídka

 Celkem 202 názorů.
 Zuuuza 


Pobavila jsem se 

(27.9.2007 9:39:58)
Lído, musím uznat, že jsem se v tomhle sychravém dopoledni pobavila. Díky. A doufám, že letošní besídka bude o něco lepší...
 klárka 
  • 

Re:Mě naše školka děsí 

(27.9.2007 9:59:07)
Škloka u nás na sídliště se chlubí titulem "Dánského typu", ale v praxi to znamená, že děti nemusí nic. P"říchod kdykoliv, třeba v 11h, neodpočívá se po obědě, přímo jsem byla svědkem, jak učitelka vynadala 3letému klukovi, že je nepoužitelný blbec (někdo mu zavázal tkaničky a nemohl jít rychle), přestřihla mu je nůžkami, děti se zde nejednou ztratily v lesoparku u rybníku... Co více říct? Dáme jednou děti jinam
 Alice + 3 
  • 

Re: Re:Košík? 

(27.9.2007 10:29:05)
Není to náhodou v Praze Na košíku? Taky jsem o tom slyšela... Mám děti už naštěstí velké...
 Jitulda 
  • 

Re: Re:Košík? 

(29.9.2007 21:11:13)
Taky mám dojem, že to musí být Na košíku. Je to už pět let, co jsme z téhle školky velmi rychle vycouvali poté, kdy učitelka s ředitelkou začaly šikanovat našeho syna, když jsme projevili touhu diskutovat o chodu školky. Pak jsme dojížděli do školky do Petrovic a tam jsme byli navýsost spokojeni.
 Katoun 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 21:59:30)
Pěkný úsměvný článek, děkuji za něj. Taky mám občas pocit, že patřím mezi ty moc všímavé aktivnější maminky (maminky, které nedělají vůbec nic, se školkou spolupracují jen v nejnutnějších situacích se na mě dívají divně). Po přečtění všech článků jsem ale došla k názoru, že se debata zvrhla trochu jiným směrem. Ježíšek k vánocům patří snad ve většině rodin nehledě na víru, ale je věcí rodičů, jak to dětem podají. Taky by mě docela zajímalo, jak učitelky vysvětlují dětem na vánoční besídce, od koho jsou vlastně dárky, které děti dostaly. Minulý rok byl syn ještě malý a zrovna v předvánoční době nemocný, takže šel pak jen na besídku a nevěnovala jsem tomu velkou pozornost. Tvůj článek mě ale donutil k zamyšlení a letos to zkusím vyzkoumat.
 Repulsion 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 22:03:24)
"ježíšek k vánocům patří nehledě na víru" je děsná, s odpuštěním, blbost. Židé Ježíše vůbec neakceptují a muslimové zas nemají vánoce (pro ně je něčím podobným ramadán).
 Lizzie 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 22:12:19)
Co je to za blbost? I ateisté mají na Vánoce ,,ježíška", už to dokazuje, že blbost to není, byť další náboženství mají třeba jiné svátky..
 10.5Libik12 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 22:13:52)
Příspěvek jsem pochopila tak, že Ježíšek je česká tradice bez ohledu na to, zda se věří či ne.
Nebudu pochopitelně očekávat, že přítel Syřan to má také tak, ale nepřekvapí mě, že Jarča od vedle, co jí jakákoliv víra minula, mi povypráví, že dostala od Ježíška novou kuchyňskou linku.:)
 Repulsion 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 22:19:33)
Ateisté si mohou na ježíška hrát, protože jim to nekoliduje s vírou. Ale třeba Židé, kterých i přes holocaust a komouše v Čechách přece jen ještě pár zůstalo, už nikoliv. Pro ně je to dost zásadní otázka.

Takže jak už jsem napsal - státní školka musí být neutrální, musí respektovat i menšiny.
 Lizzie 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 22:25:32)
Repulsion, pokud je jakákoliv rodina ortodoxně věřící zpravidla dává své děti do školek tak a tak nábožensky zaměřené:-)
 Repulsion 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 22:28:40)
Možná v Praze, kde takové školky snad jsou.

Každopádně státní zařízení na to nemůže spoléhat.
 Cindule + 1 ještěrka (10 m) 
  • 

Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 22:39:43)
Pane, a nepřeháníte to poněkud? Proč nám chcete brát našeho Ježíška? Nepocházím z věřící rodiny, ale už jako tříletá jsem házela na velkou sochu ukřižovaného Ježíše květiny jako poděkování za dárečky. Jak to s nimi je jsem se pochopitelně dozvěděla cca v 6 letech.
Tak my, v Čechách, bychom se tedy podle vás měli chovat ve státních zařízeních určených pro děti (školky a školy) jako že vlastně zádný ježíšek není, abychom nedejbože náhodou neurazili nějakého muslima či žida? (a to si velmi židovského národa vážím).
 Repulsion 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 23:06:20)
„Tak my, v Čechách, bychom se tedy podle vás měli chovat ve státních zařízeních určených pro děti (školky a školy) jako že vlastně zádný ježíšek není, abychom nedejbože náhodou neurazili nějakého muslima či žida? (a to si velmi židovského národa vážím).“

A proč ne? Není to přece žádný problém. Besídka je jednou za rok a jak říkám, lze ji udělat ideologicky neutrálně. Doma ať si to každý zařídí po svém.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 9:08:29)
nelze to udělat ideologicky neurálně - už to, že se vůbec nějaké Vánoce slaví, přece není ideologicky neutrální
 Eva, dcery 6+4 
  • 

Rodiče "lháři" :-)  

(28.9.2007 12:49:35)
Úplně chápu obavy pisatelky článku, taky nechci, aby jim někdo cpal něco, co se mi nelíbí. Mám opačný problém - jsem křesťan a proto u nás doma dárky Ježíšek nenosí. Dáváme si je my, protože se máme rádi. Ježíš byl dárek od Boha pro nás - z lásky. Docela by mne zajímalo, jak se doma vysvětlují dárky od Ježíška a přitom děti samy druhé obdarovávají. Nebo nejsou vedeny k tomu, aby myslely na druhé? Vánoce u nás jsou něco, na co se dlouho chystáme a společně s dětmi vymýšlíme, čím druhým uděláme radost - a nemám pocit, že bych dcery o něco ochuzovala.
Jsem také učitelka MŠ, musím být opravdu přísně neutrální - nikdy bych dítěti ve školce neřekla, ani nenaznačila, že dárky Ježíšek nenosí, to je opravdu věc jeho rodičů. Na druhou stranu už jsem se ve své praxi setkala s případy, kdy dítě při odhalení pravdy o původu dárku pod stromečkem (z úst nějaké "poučeného" kamaráda), prožilo zklamání z toho, že mu rodiče lžou. A tohle se mi zdá mnohem důležitější - děti by měly mít stoprocentní jistotu, že na rodiče je spolehnutí, že nelžou a že jejich slovo platí. Pohádka o Ježíškovi nosícím dárky je sice hezká a má své kouzlo, ale nechce se mi riskovat, že dcery zklamu a přistihnou mě při lži. Přeci jen děti rodiče vnímají jako hrdiny, všemocné, vševědoucí... a zjištění, že to tak není, pro ně může být hodně bolestné.
P.S.: Aby nedošlo k mýlce, nikoho neodsuzuji a úplně beru, že každý má práco mít na danou věc jiný názor :-)
 paní Čápová 


Re: Rodiče  

(1.10.2007 19:09:12)
Děkuji za velmi pěknou reakci.
 paní Čápová 


Re: Rodiče  

(1.10.2007 19:09:25)
Děkuji za velmi pěknou reakci.
 paní Čápová 


Re: Rodiče  

(1.10.2007 19:09:25)
Děkuji za velmi pěknou reakci.
 tikytaky 
  • 

Re: Rodiče "lháři" :-)  

(1.10.2007 23:05:04)
Úplně mi mluvíte ze srdce... díky za moc pěkně zformulované to v co se ztotožňuji i já. Nikomu neberu jeho názor i tradice, jen když v něco věříte ( já věřím v Pána Ježíše jako svého Spasitele) tak jednoduše nemůžete jít s davem a chcete to dát i svým dětem pochopitelně. Nepocházím z věříci rodiny, a vím že jsem věřila jako malá na ježíška vím že jsem si ho představovala jako sněhuláka, ale taky to do mě nikdo nehustil, že 100% dárky nosí on, každopádně ne rodiče, a moc si pamatuju ten okamžik, kdy jsem se dozvěděla pravdu a byla jsem ráda že mě o tom rodiče nepřesvědčovali-nelhali, byla tu kombinace že jako ježíšek a i rodiče dávají dárky... ta zklamaná dětská srdíčka - to je podle mě k zamyšlení, každé děcko je jiné, já soudím podle sebe v dětsví a říkám jen svůj názor :o) a vždy je to fajn, když se najde i zpřízněná duše :o)
Přeji Vám moc prima chvilek s Vašema drobečkama :o)
 Nelie 


Re: Pobavila jsem se 

(30.9.2007 6:07:45)
zazila jsem ideologicky neutralni vanoce v Torontu ve skole. Deti zpivali o snehu, o zime, nesmelo se uzit slovo vanoce (coz je anglicky Christmas - Christ/Kristus, se bere jako politicky nekorektni). Dalsi rok se to na besidce vzalo dukladneji a opacne - oslavovala se zidovska Hanukah, krestanske vanoce, cernosska Kwanza, pohansky slunovrat i zmineni o islamskem ramadanu se objevilo. Moje 6ti leta dcera z toho mela v hlave senzacni gulas, zvlast kdyz se k tomu pripocital vsudypritomny Santa Claus...
 Lizzie 


Re: Pobavila jsem se 

(30.9.2007 8:54:13)
:O))Neutrální byly asi dost nezvyklé, co...:-)
Jinak k tomu mixu - ten by mě třeba zajímal, ale mě dospělou holku, pro šestileté děti to musí být opravdu hodně nepřehledná všehochuť:-)))
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Pobavila jsem se 

(30.9.2007 20:55:37)
ano, politická korektnost a "neutralita" je pro mnohé náboženství dneška :)
 MirkaEyrová 


Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 14:17:38)
To, že se natvrdo dětem řekne, že dárky nosí rodiče, podle mě není neutrální. Máš pravdu v tom, že by školka měla být relativně neutrální, asi by se neměly ve školce dětem vnucovat informace např. o vzkříšení Ježíše. Ale víra v to, že dárky nosí Ježíšek, je v Čechách zažitá, obvyklá, rozhodně víc domácí, než Santa Claus, a protože většina rodičů nechává malé děti snít o Ježíškovi, je rozhodně vhodnější jim tu iluzi nebrat. Možná nemám správné představy, ale myslím, že Židé i muslimové jsou v Čechách v menšině; do určité míry bychom to asi měli brát v úvahu, školní jídelny respektovat přání rodičů nevnucovat dítěti takové a takové potraviny, jestli to koliduje s jejich vírou apod., ale pořád tu "běžní" Češi jsou většinoví, a proto mají, podle mého soudu, právo na respektování určitých vžitých pravidel. Tak, jako bych v Americe asi musela spolknout, že tam dárky nosí Santa.
Kromě toho, co bychom si povídali. Anabáze s besídkou s největší pravděpodobností nevznikla proto, že by učitelky nějak přehnaně tolerovaly menšinové obyvatele, ale spíše z lenosti měnit zaběhnuté řády a zvyklosti z dob budovatelství.
 Lizzie 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 22:59:57)
Repulsion, nejen v Praze..
 Repulsion 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 23:10:28)
To je sice možné, ale rozhodně není třeba židovská školka v každém městě.

Tohle mi připadá opravdu úplně zbytečná diskuze - koneckonců tady reakci pracovnice školky máme, která víceméně odpovídá tomu, co tady píšu já.

Bohužel třeba naše slavná veřejnoprávní televize už o vánocích apod. už tak ideologicky neutrální není.
 Cindule + 1 ještěrka (10 m) 
  • 

Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 23:38:23)
No, tak to bychom za chvíli třeba nesměli nikde na veřejnosti zapálit svíčku (aby to někdo nebral náhodou jako náboženský symbol křes""tanů) nebo zapálit na veřejnosti vonnou tyčinku (jako symbol neteistického náboženství - buddhismu) apod.Mělo by to snad být tak - každému, co jeho jest... jsem-li v Egyptě, pochopitelně se přizpůsobým tamním zvykům ve stylu, že do jejich modliteben nevejdu obuta, či vyzývavě oděna), jsem-li na Kypru, nevejdu poloodhalená do pravoslavného kostela, jsem-li v Izraeli, nevejdu do synagogy bez šátku na hlavě...pochopitelně, ale tady jsme doma. A´t je trochu po vašem, dá se např. dětem vysvětlit, jak je to v jiných zemích, kdo nosí dárečky tam či zda vůbec dárečky či Vánoce ostatní děti mají. Vše je to o lidech, ale našim dětem bych zkrátka Ježíška nebrala. Měli jsme ho ve školce i za komunistů. Jeden čas se snažili nám vnutit Dědu Mráze, ale my, Husákovy děti, jsme stejně trvaly na Ježíškovi.
 Repulsion 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 23:46:12)
„No, tak to bychom za chvíli třeba nesměli nikde na veřejnosti zapálit svíčku...“

To je úplně něco jiného. Já mluvím o STÁTNÍCH VZDĚLÁVACÍCH INSTITUCÍCH potažmo VEŘEJNOPRÁVNÍCH SDĚLOVACÍCH PROSTŘEDCÍCH. Což jsou instituce, které by měly být (mimo jiné) strikně:

1) Apolitické
2) Ideologicky neutrální
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 9:13:49)
Repulsione, "apolitičnost" a "ideologická neutrálnost" dle mého názoru neexistují
 Margot+1 


Veřejnoprávní role 

(28.9.2007 9:14:38)
Tak jednoduché to není. Zákon veřejnoprávním médiím ukládá mj. objektivitu (což je sám o sobě nesplnitelný pořadavek) a vysílání pro menšiny. Vzhledem k tomu, že věřících je v ČR zhruba 25 procent (včetně muslimů a židů), jsou menšina, a proto by pro ně ČT měla vysílat (mimochodem, také jehovisti jsou státem uznaná cirkev - mohli by požadovat v ČT vlastní pořad). Takže je tu další nesplnitelný pořadavek - vysílat pro menšiny a pro všechny zároveň. Pro sebe to mám vyřešeno - holt se smířím s tím, že ČT toho pro mě normálně moc nemá a hledám to jinde. A ČT či ČRo zapnu, až půjde do tuhého a bude mi třeba intezivního poctivého zpravodajství (povodeň, výbuch chemičky, mobilizace...)
 Ladka 
  • 

neideologické a apolitické 

(30.9.2007 15:21:11)
Repíku,
přečti si osnovy alespoň některých předmětů pro ZŠ. Dozvíš se, že zde je ideologie až dost: důležité je, jaké.
např. i v matematice se propaguje učit děti rovnosti pohlaví, což znamená: děti častěji počítají, kolik kachliček položí dlaždič a kolik pacientů stihne lékařka za hodinu.

Takže: bez ideologie ať takové nebo makové to snad ani nejde. Důležité je uvědomit si jakou ano, jakou ne. O jaké informovat a ke které vychovávat.
Určitě se tady většina shodne, že děti by neměly být ve škole ani přímo ani skrytě vedeny pro některý světonázor, ani pro podporu určité politické strany. Ne vždy je to reálné: pokud děti učí např. člen Politické strany přátelů piva, bude to velmi sympatický a spravedlivý člověk, nejde angažovanost zatajit apod.... Jistě, že dětem bude i ta politická strana imponovat. Podobně, když bude zapálený muslim, ateista, skeptik, katolík, protestant.....



Neli, ta ideologicky čistá besídka musela být teda zážitek! Až u nás bude nastupovat vpravdě multikulturní společnost, tak bych ani nedělala besídky k Vánocům. Ať pak dělají školy besídky ke státním svátkům, např. 28.10. nebo 1.1., nebo ke Dni matek.



A ještě jste se tu bavili o Vánocích a Velikonocích a jak to mají křesťané: Velikonoce jsou pro křesťany opravdu důležitější, většina z praktikujících stráví na velikonočních bohoslužbách i 5 dní po sobě (a pak 6 týdnů doby velikonoční), kdežto vánoční svátek je 1 (+půlnoční) (a pak 2 - 3 týdny doba vánoční). Jen se už o velikonocích tolik nepíše.
a jojo, oslava Vánoc u křesťanů začala dost pozdě: ale uznejte: oslavy Saturna v době slunovratu a příměr Kristus - světlo světa (typický velikonoční motiv). Vždyť ten příměr se přímo nabízel: nebudeme oslavovat nějakého Saturna, ale příchod světla v podobě Ježíše. V bibli skutečně není náznak, že by se měl Ježíš narodit zrovna 25.12.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 9:12:33)
Cindule, k těm svíčkám - divila by ses, co se může stát např. v USA: když tam třeba je soudně zakázáno, aby na městském pozemku byl během Vánoc vystaven betlém, protože si to vyřve skupina, která jako oko v hlavě střeží "oddělenost státu od církve"... Paradoxně tento princip byl v USA zaveden proto, aby stát nezasahoval do dění v církvi... a dopadlo to takhle.
 Cindule (1 ještěrka - 10 m) 
  • 

Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 14:36:07)
To je vidět, kam až demokracie může zajít. V mnoha ohledech kolikrát kroutím hlavou nad některými americkými "výdobytky" či "úlitby demokracie". Např. když syn černochů, pardon afroameričanů, se narodil pochopitelně černý a žaluje své rodiče, že museli tušit, že on jako menšina (i když v současnosti skoro polovina) bude kvůli barvě pleti diskriminován a že ho tudíž neměli mít...Ale to by bylo zase na jinou diskusi. :-)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 9:10:12)
Repulsione, veřejnoprávní televize má ze zákona povinnost "sloužit všem" = dát prostor menšinám, takže jsou pořady, které nejsou ideologicky neutrální.
 10.5Libik12 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 23:32:20)
Znám židovskou rodinu, o níž bych nemohla říct, že to zdědili (manželka konvertovala za velkého nepochopení okolí) a přesto jaksi v této lokalitě dětem Ježíška dopřávají. Nevím jestli tomu přesně takhle říkají, ale nemají žádný problém s vánočním stromkem, dárky, vánočními koncerty (jejich dítě zpívá v dobrém sboru, který dává prestižní vánoční koncerty v krajském divadle a to je samá klasická koleda), dělají to dobrovolně.
Druhý můj oblíbený Žid je archeolog a jak ten umí zachlastat a zazpívat na "vánoční besídce", to je pohádka.:)
Jezule patří místnímu koloritu, nikoho neznásilňuje a je prima, nedovedu si představit, že by se někoho dotklo, někoho urazilo. Je to tradice, můžeš se dívat a netahat to domů. Je to možné, ale nemyslím si, že bys fakt znal jinověrce, kteří by v čase vánočním cítili diskriminaci své víry. Pokud principiálně hlásíš rovnost vyznání, fakt máš na mysli to, aby se na takzvaném veřejnoprávním poli( školky, školy, náměstí, pracoviště, obchody, zkrátka jiná než církevní prostranství) nezmiňovaly jesličky?
 Repulsion 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 23:43:01)
„Pokud principiálně hlásíš rovnost vyznání, fakt máš na mysli to, aby se na takzvaném veřejnoprávním poli( školky, školy, náměstí, pracoviště, obchody, zkrátka jiná než církevní prostranství) nezmiňovaly jesličky?“

"zmiňovaly" nebo stavěly?

V podstatě se s nimi ve veřejnoprávním prostředí moc nesetkávám. Většina pracovišť je dnes v soukromých rukou. Obchody všechny. Veřejné prostranství si může někdo pronajmout apod.

Ve školách, školkách apod. nemají jesličky jako oficiální výzdoba co dělat. Na druhou stranu mohou být zakomponovány do výstavky dětských prací, ukázky lidových tradic apod.

Hlavně pro to opravdu nevidím jediný důvod. Stromeček, jmelí apod. bohatě stačí. Jesličky ať si lidi postaví doma. Dost často bývají také v kostelech.

Na druhou stranu mi mnohem víc vadí ten pitomý americký Santa, ale to je komerční sektor, s tím se nedá nic dělat...
 10.5Libik12 


Re: Pobavila jsem se 

(27.9.2007 23:53:31)
Principiálně jistě, ale proč?
Protože Židé nemají mesiáše a muslimové mají jiného? Vadí panu Muajidovi, který nocuje v Hiltonu jesle pod stromem na Staromáku?
Vždyť je to normálně hezké, ne?
 Repulsion 


Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 0:05:35)
Já Ti to zkopíruju:

To je úplně něco jiného. Já mluvím o STÁTNÍCH VZDĚLÁVACÍCH INSTITUCÍCH potažmo VEŘEJNOPRÁVNÍCH SDĚLOVACÍCH PROSTŘEDCÍCH. Což jsou instituce, které by měly být (mimo jiné) strikně:

1) Apolitické
2) Ideologicky neutrální

 10.5Libik12 


Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 0:21:49)
Ideologicky neboli názorově neutrální mohou být i když si zazpívají "Ježíšku, panáčku, já tě budu kolíbati",
Učitelka se při procházce starou Prahou nemůže vyhnout odpovědi, co se to tam válí pod tím stromem, kde je názorová neutralita? Má říct, že to nějaký zbloudilý křesťanský mešuge vzpomíná na něco, co teda bylo, ale dává se tomu jiný význam než v Izraeli? A zůstává potom neutrální? Vánoce existují, vzdělávací instituce je neignorují, protože neignorují svět kolem.

Opust principy a řekni, jak konkrétně má paní učitelka zareagovat, když Pepíček Nováček přinese do školy perníkový betlém, co upekla jeho babi:)
 Repulsion 


Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 0:28:23)
Zas to nehroť. Pepíček přinese betlém, přinese betlém. Já myslím, že mi dobře rozumíš, takže nemám, co bych dodal.
 Sylvie 


Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 8:52:28)
Repulsion, já bych si to tipla tak, že asi většina rodičů vánoční besídku nebere ani jako záležitost politickou, ani jako záležitost ideologickou, ale prostě jako záležitost zvykovou. Prostě stejný zvyk, jako třeba že se třeba (u nás ve školce) dělají svatomartinské oslavy s lampionovým průvodem (loni doplněný o haloweenskou vložku dětí z anglické školy), stejně jako se na jaře vynáší Morana, stejně jako do školky chodí Mikuláš se svým průvodem, že se dělá akce k MDD, že se školka loučí s nastávajícími školáky... Prostě stejný zvyk, jako se Vánoce dělají i na ostatních místech po České republice - v obchodech, na úřadech, v nemocnicích... všude vánoční výzdoba, koledy, dárečky pod stromečkem... Myslím, že lidé, kteří Vánoce nedrží, to tak jako tak musí svým dětem vysvětlit - prostě proto, že žijí ve společnosti, kde se většinově Vánoce slaví.

-----------
 Lizzie 


Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 8:57:02)
Sylvie, dost dobře si nedovedu představit besídky bez Ježíška, vánočních zvyků apod. Souhlasím, že ti, co podobné akce nedrží by to dětem vysvětlit měli, vždyť pokud česká rodina (zvyklá na Ježíška) žije v zemi, kde se podobný zvyk nedrží, vidí, že tamní besídky také probíhají v duchu typickém pro onu zemi..
Besídky, rozdávání vánočních dárků v MŠ i ZŠ, vánoční výzdoba (ano i to sem patří - viz. jesličky) apod..vždyť bez toho by bylo všechno strašně smutné. I ve ,,státních" institucích.
 Cindule (1 ještěrka - 10 m) 
  • 

Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 14:49:32)
A co třeba banky? Jediná státní je ČNB. Ostatní jsou v podstatě soukromé a ve většině případů jsou většinoví akcionáři cizinci. V naší bance např. Belgičané. A stejně jsem každý rok strojila erární stromeček, na stole jsem měla soukromě koupený maličký svítící stromeček, minibetlémek a zapálenou aromalampu. Naštěstí nikdo z mých šéfů s tím nikdy neměl problém, naopak. Ocenili, že to tak dělám a ostatní kolegové žádali, aby měli (ovšem za bankovní peníze) také nějakou vánoční ozdobu na stole. V tom jim pochopitelně nemohlo být vyhověno, pouze v případě, že by si to koupili za svoje jako já.
A přesto jsou klienti naší banky mimo jiné i někteří muslimové a pravděpodobně i nějací Židé. Nidky se nestalo, že by někomu vadilo či se pozastavoval nad vánoční výzdobou.
 Ondra, 3 děti 
  • 

Tak to pozor! 

(11.10.2007 22:54:52)
Jako křesťana mě pohanský symbol jmelí ve školkách a školách uráží, o jmelí nemluvě!!! Ve školkách a školách mají být holé zdi a musí se mlčet, děti musí mít zavázané oči a zalepené uši, jinak jsou totiž tak nebo tak vychováváni a jakákoli výchova je ideologie.
Tak nějak to myslíš, viď? Doufám, že jsem to pochopil správně...
 Dáša, 1 dcera 
  • 

Re: Pobavila jsem se 

(28.9.2007 17:59:45)
Učila jsem holčičku z muslimské rodiny ( Turci, v té době tu žili čtvrtým rokem ), plně dodržující islámské předpisy - třeba v jídelně apod. a přesto měli svou variantu Vánoc, kdy dětem vysvětlili, že muslimové Vánoce neslaví, ale protože žijí tady, tak si udělají hezké svátky s dárky. Opravdu jde jen o vstřícnost k většinové společnosti. Někdy mám pocit, že tím, že naplňuji zcela profil zatím většinového občana jsem již podezřelá a apriori musím být netolerantní a nemám na nic právo.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Jezisek 

(27.9.2007 10:05:08)
Moc krasny clanecek.
A naprosto souhlasim s bodem 3!!! a s bodem 4 :-) a s bodem 5 :-)) a pak uz se vsim, a s temi prvnimi jsem coby neverici docela na stiru, ale hlasam: kazdemu co jeho jest.
Nejkrasnejsi Vanoce jsou, kdyz deti se zatajenym dechem cekaji, za z vedlejsiho pokoje zazvoni JEZISEK!
a s virou to oprabdu nema co delat. Jsme silne neverici, ale verime na Jeziska, na bubaka ve sklepe, na klekanici na starem orechu, na vilu v lese a na vodnika v rece :-) .. a ted si vlastne rikam, ze teda asi verici budeme, ale trochu jinym smerem :-)

Vsem JEZISKUM ZDAR!
 zuzka 
  • 

Re: Jezisek 

(27.9.2007 10:34:18)
Ahoj já bych chtěla připsat mou zkušenost s Mikulášskou besídkou u nás ve školce byli jsme jednou a nikdy více po další roky měla dle povídání ostatních rodičů stejný průběh. Mikuláš neřekl a za celou besídku ni slovo, celé odvykládal čert a největší část besídky zabralo, když čert četl, které dětí jsou zlé, neumí se oblékat, najíst chovat. Tož tohle mi leží v žaludku dodnes.
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

To snad neee 

(27.9.2007 10:52:27)
To si děláš srandu,ne ?To bych byla taky naštvaná...
Naše učitelky v MŠ jsou super, ale někdy se taky zadaří. Tuhle jsem musela na služebku,domluvila jsem prckovi pobyt u dědy na chalupě,ale jemu se tam nechtělo.Po sáhodlouhých debatách se uvolil,že tedy pojede(šlo o 2 dny),ale byl z toho špatný.Přišli jsme do školky den před tím,já říkám :"zítra a pozítří nepřijde,jede k dědovi na hory" a paní učitelka na to lítostivě:"to je ale škoda, zrovna zítra se jdeme podívat na divoká prasátka...."No a mohla jsem začít s ukecáváním kluka nanovo...
 molekula 
  • 

Re: Jezisek 

(27.9.2007 13:57:56)
Program takových besídek asi nikdy neuspokojí všechny. Kdyby mluvili o Ježíšku, zase by to někdo mohl chápat jako nepřiměřený nátlak (ke lži).
Beru to tak, že je to možnost k tomu, aby se děti něco naučily a předvedly se. Pokud chtějí, je to v pořádku. To, že za tím vždy stojí ten konkrétní dospělý, je prostě nutné zlo. Zorganizujte si to příští rok sama a uvidíte, že vás PMD matky taky nepotěší.
 JankaP 


Molekulo, souhlas! 

(27.9.2007 16:51:37)
Proti prosazování ježíška jsem zase třeba já. Rozzářených dětských oček nemusím dosahovat pomocí lži, to se na mě nezlobte. Jde to i bez ježíška. Aspoň u nás jo!
 JankaP 


Re: Molekulo, souhlas! 

(27.9.2007 16:58:03)
A konec konců proč by měly všechny děti věřit v ježíška a všechny rodiny s dětmi slavit vánoce, ne?
 Peťu 
  • 

Re: Vánoce dětem 

(27.9.2007 23:56:00)
No mě zase ve škole bývalo vždycky líto dětí jehovistů... když jsme si vždycky po svátcích vypravovali zážitky a líčili dárky, i když na Ježíška jsme už dávno nevěřili, a tahle dušička tam seděla opuštěná... Ať si to každý vysvětluje jak chce, ale těm dětem to musí být líto.
 JankaP 


Re: Vánoce dětem 

(28.9.2007 15:20:54)
Petu,
jsou i jiné skupiny, které vánoce neslaví. Stoupá např. počet cizinců s jiným než křesťanským náboženstvím.
Já když jsem zjistila, že ježíšek opravdu neexistuje, brala jsem to od rodičů jako velký podraz. Že mě považovali za tak hloupou a nakecali mi, že dárky nosí ježíšek...
U svého dítěte to opakovat nechci. Můj názor, jiným ho nevnucuji.
 majka 
  • 

Re: Jezisek 

(27.9.2007 19:46:42)
Pobavila jsem se, no a zároveň mi bylo smutno. pracuji jako vychovatelka ve školní družině děti od 1. - 5.třídy. každoročně děláme besídku, posloucháme koledy, krájíme jablíčka, pouštíme lodičky no a ze všeho nejdřív píšeme Ježíškovi a hlídáme čertům kopyta. Všichni, i ti co jsou takzvaně velcí, mrknou na mne, jako my víme své, ale proč to těm maým kazit. Řešíme jak to vlastně je s Ježíškem, ano- ne a je zajímavé poslouchat ty úžasné dětské argumenty. Jsem vlastně nevěřící, ale Ježiška si nenechám ujít, právě pro tu krásnou atmosféru, rozzářena očka a úžasné dohadování o původu dárků.(Mimochodem, i když jsme doma všichni dospěláci, píšeme přesto Ježíškovi,ulehčí to výber dárků, víme kdo si co přeje...)
 majka 
  • 

Re: Jezisek 

(27.9.2007 19:48:11)
Pobavila jsem se, no a zároveň mi bylo smutno. pracuji jako vychovatelka ve školní družině děti od 1. - 5.třídy. každoročně děláme besídku, posloucháme koledy, krájíme jablíčka, pouštíme lodičky no a ze všeho nejdřív píšeme Ježíškovi a hlídáme čertům kopyta. Všichni, i ti co jsou takzvaně velcí, mrknou na mne, jako my víme své, ale proč to těm maým kazit. Řešíme jak to vlastně je s Ježíškem, ano- ne a je zajímavé poslouchat ty úžasné dětské argumenty. Jsem vlastně nevěřící, ale Ježiška si nenechám ujít, právě pro tu krásnou atmosféru, rozzářena očka a úžasné dohadování o původu dárků.(Mimochodem, i když jsme doma všichni dospěláci, píšeme přesto Ježíškovi,ulehčí to výber dárků, víme kdo si co přeje...)
 Lizzie 


Re: Jezisek 

(27.9.2007 21:18:34)
Souhlas, i když dopisy už pěkných pár let nepíšu:-)
 Lizzie 


Re: Jezisek 

(28.9.2007 10:18:48)
Tos vyjádřila moc hezky:-))
 Róza 
  • 

"Co jste dali rodičům k vánocům?"  

(27.9.2007 10:36:31)
Tak s tímto mám osobní zkušenost, ale ne jako rodič. Jako dítě. Byla jsem v první třídě a po vánocích paní učitelka položila nám dětem otázku: "Co jste dali rodičům k vánocům?" Vyvolala mě. Už nevím, co jsem tam blekotala :-), ale na Ježíška jsem tou dobou ještě věřila. Byla jsem prvorozená, tak mi to asi neměl kdo prozradit a já to ještě sama neprokoukla :-). Na takovou otázku mi ale připadá brzy i v první třídě :-((.
 Lizzie 


Re: "Co jste dali rodičům k vánocům?"  

(28.9.2007 10:58:21)
V první třídě jsem ještě pevně věřila, ale v druhé jsem kupovala mámě hřeben, to si pamatuji..asi to přišlo nějak pozvolna a určitě to se mnou neotřáslo. Hezká tradice, proč to dětem nedopřát..?
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Asi nemame sanci ... 

(29.9.2007 23:55:37)
Tak mam pocit, ze v dnesni dobe nemame sanci pred detmi utajit, ze darky nosime my, rodice, babicky, dedeckove ... Staci se divat v televizi na reklamy a deti se musi nutne zacit ptat, jestli Jezisek opravdu je anebo neni.
Mam ale taky pocit, ze ani neni nutne nejak detem hystericky a za kazdou cenu tvrdit, ze ten darek mu v zadnem pripade nekoupila babicka, ale ze mu ho prinesl Jezisek, jedine Jezisek a nikdo jiny nez Jezisek.
Vzdyt pravda je prece takova, ze darky nosi jak Jezisek, tak my. Jezisek nosi ty tajne darky - ty, u kterych vubec netusime, kdo nam je mohl dat. To jsou u nas doma ty prave "jeziskovske". A ty ostatni, ty si proste davame my mezi sebou, protoze se mame radi. A tak s Matyskem piseme Jeziskovi a cekame pak na Jeziskovo zazvoneni s tema krasne rozzarenyma ocima ...
A budete se divit, Matovi pri tom vubec nevadi, ze vi, kdo to Jezisek byl - jsme totiz verici, a tak Matej vi, ze Jezisek byl miminko, ktere se narodilo, aby nam lidem prineslo ten nejkrasnejsi darek - LASKU. Vi, ze z Jeziska vyrostl Jezis Kristus, ktery nas mel tak moc rad, ze pro nas obetoval i svuj vlastni zivot. Vi, ze Vanoce jsou vlastne oslavou Jezisovych narozenin, vi, ze stromecek je symbolem zrozeni noveho zivota, a vi, ze hlavnim smyslem obdarovavani se nejsou ty darky jako takove, ale to, ze nekomu tim muze ukazat, jak moc ho ma rad, ze mu tim muze vyznat svoji lasku, stejne tak jako ji Jezis(ek) svym narozenim vyznal nam.
Tak a dost nabozenskeho horleni, at neverici holky moc neupi :-). Preji vsem (i kdyz dost predcasne) krasneho Jeziska, at uz za tim vidite cokoliv.
PS: A stejne mi to neda a jeste si do tech "nevericich psu" rypnu - proc vlastne slavite narozeni nekoho, v koho neverite? Fuj, to jsem ale ...
 Lizzie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 0:06:48)
Sidi, ač nijak aktivně věřící, musím říct, žes vaše Vánoce popsala a vysvětlila moc hezky, má to hlavu a patu.
K Vánocům - dost často se hovoří o tom, že ne všichni v nich vidí už ten původní smysl. Víš, právě pro tu ,,nevěřící" rodinu mohou Vánoce představovat vyloženě rodinný svátek s určitou tradicí.
Jinak Ježíš je doloženou historickou postavou, nejde o to, zda na něj ,,věří či nevěří", jde o to,zda věří, že žil a konal tak jak je psáno v Bibli.
Jinak i pohané kolem 21.12. slavili, byť s narozením Ježíšovým to samozřejmě nemělo nic společného, pro leckoho je možné vnímat tento čas v rámci pradávné tradice a minulosti...
Ale to už jsem zaběhla jinam...
Krásnou dobrou noc všem:-)
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 0:22:56)
Lizzie, dekuji. Mela jsem toho na srdci moc, ale nechtela jsem psat zbytecne dlouhy clanek. Jen mne mrzi, ze lidem obcas unika vyznam Vanoc, resp. to, z ceho vznikly. Ja vim o keltskych svatcich, o slaveni slunovratu ... Krestanstvi vlastne vsechna vyznamna pohanska data prevzalo a zasadilo do nich svuj vlastni pribeh, aby z lidi to pohanstvi vytlouklo ... Ja chtela jen ze sebe vypsat to, ze Buh je Laska. Vic neni treba rikat. At uz jsi buddhista, krestan, zid ci muslim, v kazdem uceni najdes na prvnim miste lasku. A to vsechno ostatni kolem uz je jen omacka uzpusobena kulturnim, prirodnim a jinym podminkam te ktere oblasti, te ktere zeme, toho ktereho naroda, omacka, ktera ma pomoci tu prostou skutecnost stravit.
Snazime se nasim klukum vstipit, ze i kdyby pod nasim stromeckem nebyl jediny darek, tak dokud pod nim budeme my vscihni ctyri dohromady a dokud se budeme vzajemne bez nejakych podminek milovat, budeme vzdy temi nejobdarovanejsimi na celem svete.
Takze - hodne Bozi i cloveci lasky Tobe i Tvym blizkym.
Sidi
 Lizzie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 8:50:59)
Sidi, díky moc. Za příspěvek i přání, tobě přeji to samé:-))
Křesťanství nezpochybňuji, chápu jej minimálně jako jeden z nejvýraznějších kulturních vlivů naší společnosti, historie..a působí na nás vlastně i dnes..jen žiji trochu jinak, ale mám kamarádky a známé, které do kostela chodí a já jejich víru i způsob života plně respektuji.
S tou láskou..máš pravdu a moc. Měla by být na prvním místě, neboť dle mého bez lásky (jakékoliv) snad ani není šťastného života, člověk by ji měl minimálně cítit kolem sebe, když už mu není adresována.
Dárky vlastně dostávám celý rok, pokaždé když něco potřebuji..je dárek na světě. Ale o Vánocích je to jiné, možná dostanu dárky menší a praktičtější, ale jak píšeš, rodina pohromadě, taková ta pohoda..moc fajn pocit, a tak by to mělo být..u věřích i nevěřících. Tedy alespoň dle mého názoru..:-)
 Lavanda 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:26:38)
Madelaine, teď jsi na to kápla. A myslím si, že taky pro spoustu křesťanů Velikonoce důležitější jsou, aspoň po duchovní stránce.
Ale já jsem bezvěrec. Nechci říct ateista, protože existenci Boha nepopírám, jenom jsem zatím nenašla žádné důvody pro to, abych věřila, že existuje.
A Vánoce vnímám spíše jako skvělý způsob, jak přežít to nejtemnější a nejdepresívnější období zimy. Kdyby Vánoce nebyly, museli bychom si je vymyslet.
 Lizzie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:32:05)
:O))))))
 Lizzie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:31:06)
Tak já měla na mysli hlavně zázraky apod., v které křesťané ,,věří".
Jinak nejsem nijak zběhlá v katolických tradicích, ale mám pocit, že dřív Velikonoce (možná subjektivní) měly větší význam, resp. více se ,,prožívaly" než svátky vánoční..Stromeček do Čech přišel až v 19. stol., dárky se také odjakživa nedávaly, kdysi jsem čítala, že rodina si prostě udělala pěkný ,,Štědrý večer" plný tradic a zvyků, šli na půlnoční, pak koleda, Tři králové..
Kdežto Velikonocům předcházel čtyřicetidenný půst a různými obyčeji se vyznačoval vlastně celý týden před Velikonoční nedělí...akorát teď už jsou asi chápány trochu jinak a ,,slaví" se v umírněnější formě než Vánoce..
Jak říkám, nejsem žádný znalec, čerpám jen z toho, co jsem kde četla, slyšela a viděla..
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:50:35)
Jasne, ted jste na to, holky, kaply. Pro verici jsou Velikonoce vetsi oslavou. A uplne nejvic na to kapla Budilka - Vanoce si cirkev de facto vymyslela. Tedy ne ze by si vymyslela narozeni Jezise Krista, ale v ranem krestanstvi se Vanoce nejak zvlast neslavily. To slaveni prislo az kousek pozdeji, kdyz se cirkvi nedarilo vymytit slaveni pohanskych svatku slunovratu. A tak zavedla "bujare" oslavy Vanoc. Nu a v te nasi dobe se toho chopila komerce a z Vanoc se udelaly primo megaoslavy. A Budilka ma velkou pravdu v tom, ze uspech Vanoc je krom jineho tak ohromny prave proto, ze se slavi v zime, kdy je jinak celkem nuda, nic se nedeje a je tak nejak celkove neveselo. Vsechna ta vanocni cinkrlatka, pisnicky, rolnicky a tak tu zimni nudu proste rozrazi.
Nu a jestli to me ego vyrdzi, tak se asi uz odmlcim, protoze venku je krasne a tak se pujdeme s kluky vyvetrat a na rybnik pujdeme krmit labute :-).
Preji vam krasnou nedeli (jestli pak vite, proc je nedele volnym dnem :-) - chi, chi, to jsem stoura stourava) a poklidne pripravy na cas adventni a posleze vanocni.
Sidi
 Lizzie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:53:50)
Že by Bůh 7. den odpočíval?:-)
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 12:09:34)
Skvely, Lizzie :-). To je hrozny. Pripadam si jak Janek, ze tady porad neco kazu. Jenze ja pred par lety objevila neco, po cem jsem dlouho patrala, pochopila jsem krestanstvi (snad se to tak da rict) a ted mi to naplnuje zivot a mne je dobre a tak to nejak chci predat i ostatnim, jenze ono to proste porad bude vyznivat jako kazani a lanareni.
Takze dost. Vlastne vsechny, co tu ted debatujeme, mame pravdu - je to o tom sejit se s rodinou, citit k sobe lasku, mit se radi. A to vsechno je jak v oslave pohanske, krestanske, tak i te - ateisticke.
Ja vlastne nechtela kazat o puvodu Vanoc, ale chtela jsem si obhajit pravo na to byt verici a chtela jsem jen premluvit ty ostatni, aby nas jen proto, ze oni tomu neveri, neodsuzovali jako blazny. Ale to se netykalo Tebe, Lizzie, to je jen takovy vseobecny pocit, se kterym se casto setkavam, kdykoliv se nekde narazi na viru.
Tak a uz opravdu dost - ted nevim, komu jsem to psala, ale chci jit s kluky ven a nejak se nemuzu od toho pocitace odtrhnout :-).
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Re: Asi nemame sanci ... 

(1.10.2007 23:24:35)
Ahoj Madelaine,
diky za reakci. Ja jen proste cas od casu mivam takovy zachvat spojeny s touhou spasit svet :-). Omlouvam se vsem, kterym do toho moc kecam. To nechci. Ale ten pocit, kdyz objevis neco uzasneho a chces o tom rict vsem, asi urcite zna kazdy. Jen se casto zapomina, ze ne vzdy to, co je uzasne pro mne, musi byt uzasne taky pro druheho. Takze mas pravdu, a to naprostou - zkusenost je neprenesitelna, kazdy si sve stesticko musi najit sam. Ja uz ho nasla, a tak se tedy po svem budu modlit za ostatni, at se jim to taky povede.
Preji Ti krasny podzim a konec koncu i krasnou zimu a pozehnane Vanoce :-).
Sidi
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 21:04:27)
ahoj madelaine, zdravím tě jakožto ortodoxní věřící :) Ano, Velikonoce skutečně jsou považovány křesťany za nejvýznamější svátek. Vánoce jsou příchodem Boha jako člověka; Velikonoce naplněním Ježíšova úkolu, kterým byla Jeho smrt a zmrtvýchvstání. Bez zmrtvýchvstání není křesťanství - to není z mé hlavy, je to napsáno v Novém zákoně :)
MMCH - v našem společenství už několik let slavíme i křesťanskou verzi židovských Velikonoc - v tom, jak se slaví Pesah, je mnoho překvapivě hodně křesťanské symboliky. Není divu, protože Nový zákon je pro nás křesťany naplněním Starého zákona. Ale to už jsem se dostala trochu daleko...
 Stáňa a dva kluci 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 10:12:52)
Sidi,
fakt pěkně napsané, dojalo mě to...inspirovala jsi mě v tom, jak to dětem podávat. Taky věřím a vnímám to podobně jako ty.
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:02:56)
Ahoj Stano,
dekuji Ti. Jsem rada, ze jsem svym pulnocnim "plkanim" nekoho potesila a inspirovala :-). To vzdycky zahreje. dlouho jsem nad tim vsim dumala, az jsem to nakonec vydumala. Kolikrat jsme se totiz s manzelem pred Matyskem prorekli, ze tohle a tohle si koupime k Jezisku, nez nam vlastne doslo, ze to "ma" prece kupovat Jezisek :-). Nastesti byl tehdy jeste hodne malinky a nase "kiksy" nevnimal. Ted uz je to ale rarasek trilety, ktery ma ouska i ocicka vsude, a tak jsme to vyresili tak, jak jsem psala - darky nosi i Jezisek i my :-).
Vanoce pro nas maji i dalsi rozmery - ja mam narozeniny a nas Mata se mel na Vanoce narodit. Pravda, pak si s tim trosicku pospisil, ale kdyz mi poprve rekli termin porodu, byl to nesmirne krasny pocit - mel se mi narodit vlastne takovy maly Jezisek a to bylo neco strasne krasneho. A tak Vanoce prozivame opravdu na plne pecky :-).
Preji Tobe i Tve rodine krasny Advent i krasne Vanoce a hlavne - HODNE LASKY, protoze skrz tu se da prekonat vsechno :-).
Sidi
 Evelyn1968,2děti 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:00:53)
Sidi, proč my nevěřící psi vlastně slavíme Vánoce?

Protože je to tradice po předcích v naší kultuře a hlavně-je to hezké:o). Už se těším.

E.

 Lizzie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:10:50)
Stručné a výstižné, kam se na to hrabou ty mé ,,romány..":-))Souhlas.
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:34:37)
Evelyn,
doufam, ze se Te "neverici psi" nedotkli :-). Proto jsem je dala do uvozovek, protoze jsem to nemyslela nejak zle, jen je to preci takove zabehane souslovi z ruznych filmu.
Ja vim, ze slaveni Vanoc jsou tradice. Ale to mi prijde prave takove divne - a vubec nechci nejak utocit nebo nekoho odsuzovat - proc slavis neco, co je sice zvykem slavit uz nekolik staleti, ale co vychazi z neceho, v co neveris?
Kdysi jsem cetla takovy pribeh: V jednom chramu, vzdycky kdyz se chystali slouzit msi, museli z toho kostela vyhodit knezovu kocku, ktera tam prespavala. Knez vzdy pred msi odbehl od oltare, vzal nebohou kocku a vyhodil ji z chramu. Kdyz knez odesel slouzit jinam, vyhazoval kocku jeho nastupce, pak nastupce nastupce a tak to slo, dokud kocka neumrela. Tu pak lide sehnali novou kocku, aby ji mohli zase pred msi vyhazovat z chramu, protoze se to tak prece vzdycky delavalo, byla to takova tradice. A tak za nekolik stoleti lide vyhazovali pred msi kocku z chramu, aniz by vlastne vedeli proc. Delali to jen proto, ze se to tak delavalo za jejich deda, pradeda, prapradeda ...
Tenhle pribeh mi pripomina trosicku pristup nevericich k Vanocum - slavime je, protoze to tak delali nasi rodice, prarodice, praprarodice ..., ale vlastne uz ani nevime (nebo nechceme vedet), proc se slavi.
Ne, neboj, ja nechci lidi, kteri neveri v Boha, pripravit o Vanoce "jenom" proto, ze jsou neverici. Je to preci opravdu krasny svatek i bez toho nabozenskeho podtextu. Prave naopak, naordinovala bych Vanoce alespon 4 x do roka vsem bez ohledu na viru, protoze o Vanocich se s nami vsemi neco deje, vsichni se snazime byt lepsi, milejsi, nachazivame k sobe cestu snaze nez v jina rocni obdobi.
Mne na tom vsem mrzi jenom to, ze lide, kteri v Boha neveri, reaguji na vyznani viry tech, kteri veri, ve vetsine pripadu strasne popudlive. Vira ve skole - fuj, dogmaticka nalejvarna. Jezisek - ten preci neexistuje. A tak podobne.
Pritom - kdyz jsi neverici - co tedy vlastne o te vire vis? Ja se ted neptam konkretne Tebe, ale tak nejak Vas vsech. Ja nebyla vedena k vire odmalicka - dosla jsem k ni postupne sama a rozhodne ne z nejake zoufalosti. Mam za sebou hodne fazi nevericiho cloveka od pohrdani cirkvi, pres nepochopeni zpovedi, pres vysmivani se nabozenskym textum a tak. Jeste si moc dobre pamatuju, jak jsem veci vnimala, nez jsem viru pochopila. Takze vim, ze neverici clovek viru casto odsuzuje proto, ze mu to prijde divne, ale doopravdy o tom moc nevi - nevi, proc se mse slouzi tak, jak se slouzi, proc je bible napsana tak, jak je napsana, nevi, jak si ty texty a pribehy vykladat, zkratka spuste veci nerozumi. Treba tvrdit, ze davani darku s narozenim Jezise Krista nesouvisi, je chybicka. Davani darku je symbolikou. Buh nam dal na Vanoce dar - sveho syna. Proto si lide vzajemne davaji darky, aby oslavili Bozi stedrost. Tedy driv to tak bylo. Stromecek je take symbolem, symbolem zrozeni noveho zivota, a to doslova a do pismene - Jezisek se nejenom narodil, ale prinesl nam i nejake poselstvi, skrz ktere nam vsem vlastne dal novy zivot. Vanoce, ale stejne tak i Velikonoce, advent a tak, to vse je plne krestanskych symbolu. Jen nam z nich nejak vyprchal ten jejich smysl. Vetsina lidi dnes slavi neco a vlastne ani nevi co. Jen tak vyhazuji kocku z chramu ...
 Evelyn1968,2děti 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:42:51)
Sidi, nedotklo, mně se to moc líbí:o))).

Jak psala Budilka, ty Vánoce bysme si museli asi vymyslet:o), nevím na co bych se jinak tak mohla těšit, uprostřed prosince:o). Fakt beru Vánoce jako rodinné svátky, slavíme rodinnou pohodu, to že jsme všichni doma, máme světlo a teplo, co jíst, i na nějaké dárky zbyde.... Už to je důvod k pořádné oslavě:o). Už i pohani přece slavili:o).

No a nevěřící asi tak úplně nejsem, ale nepřikláním se asi k ničemu křesťanskému, zvlášť katolická církev mě svou historií spíš děsí... No prostě, začínám mít pocit, že "něco tam nahoře" možná je, ale s Vánocema to pro mě nesouvisí.

E.
 Lavanda 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:46:56)
Často se píše, že Vánoce vlastně navazují na pohanské slavnosti zimního slunovratu. Nevím, nejsem v předkřesťanských kultech nijak vzdělaná, ale myslím si, že na tom něco bude.
Koneckonců, jak víme, že se Ježíš Kristus narodil právě 25. prosince? Nebo to nějak vyplývá z biblických textů? Nebylo toto datum stanoveno uměle?

Jinak, o existenci Ježíše Krista nepochybuji, jenom opravdu nechápu, jak to mohlo proběhnout s tím zmrtvýchvstáním.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 21:30:29)
budilka:
Často se píše, že Vánoce vlastně navazují na pohanské slavnosti zimního slunovratu. Nevím, nejsem v předkřesťanských kultech nijak vzdělaná, ale myslím si, že na tom něco bude.
Koneckonců, jak víme, že se Ježíš Kristus narodil právě 25. prosince? Nebo to nějak vyplývá z biblických textů? Nebylo toto datum stanoveno uměle?

Jinak, o existenci Ježíše Krista nepochybuji, jenom opravdu nechápu, jak to mohlo proběhnout s tím zmrtvýchvstáním.

- no, to chápu, že to nechápeš - to lze chápat jen tehdy, pokud člověk připustí existenci a moc všemohoucího a to, že Ježíš nebyl jen člověk, ale zároveň Bůh.

k té historii vzniku Vánoc si dovolím si tady dát kus svého článku, který jsem kdysi na toto téma psala:

Historie Vánoc letem světem
Nikdo vlastně neví, kdy se Ježíš přesně narodil, jen víme, že to nebylo v prosinci. Pravděpodobně to bylo (podle různých indicií) někdy na podzim, možná v době židovského svátku stánků. První zmínku o Vánocích (25. prosinec) jako o datu oslav Ježíšova narození nacházíme v římském kalendáři ze 4. století. Ještě dříve se jako datum Ježíšových narozenin slavil 6. leden. To, že se Ježíšovo narození začalo slavit v prosinci, bylo kvůli pohanským svátkům, které se v té době slavily. Římané oslavovali Saturna, boha úrody, a Mitrase, boha světla. Obdobné oslavy plodnosti existovaly také v Babyloně, v Egyptě i mezi starými Germány. Oslava Vánoc jako Ježíšových narozenin byla podle všeho snahou křesťanů odvrátit pozornost od pohanských božstev k jedinému pravému Spasiteli, který skutečně je tím „světlem, které ve tmě svítí, a tma ho nepohltila.“
Ve 12. století se již Vánoce staly jedním z nejdůležitějších svátků v Evropě. Ve 14. století se objevují první koledy a ve století 15. se scéna narození Ježíše v jesličkách stala velmi oblíbeným námětem malířů. Dramatizace vánočního příběhu a výroba „jesliček“ vznikla pravděpodobně v Itálii díky působení svatého Františka, který chtěl tímto způsobem přiblížit poselství Vánoc obyčejným lidem. Zajímavý je také původ českého slova Vánoce: podle jazykovědců pravděpodobně pochází z německého Weihnachten, což znamená „svatá noc“.
V době reformace začali mnozí křesťané přehodnocovat slavení Vánoc, protože bylo propojeno s příliš mnoha pohanskými zvyklostmi a pověrami. Během 17. století kvůli tomu byly dokonce v Anglii Vánoce postaveny mimo zákon, stejně jako v anglických koloniích v Americe. Brzy se však do těchto míst vrátily zpět, ovšem s mnohem větším důrazem na jejich křesťanský význam.....

...."Mami, proč teda vánoce slavíme zrovna v prosinci, když se Ježíš narodil jindy?“ ptala se mne loni dcera. Nastal čas na srozumitelnou lekci z dějepisu. „Víš, původně v té době lidé oslavovali svého boha slunce a jiné bohy. Křesťané se rozhodli, že místo toho budou právě v té době slavit narozeniny Pána Ježíše. Myslím, že to byl dobrý nápad. V Bibli se o Ježíšově narození píše proroctví, že ´lid, který chodí v temnotách, uvidí veliké světlo´ - že jim v Pánu Ježíši zasvítí naděje. A představ si, že právě v prosinci se začíná zase zkracovat noc a prodlužovat den, jako by se nám vracelo světlo, a to nám Pána Ježíše může připomínat.“
 Lizzie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:52:49)
Evelyn, určité etapy křesťanství (tedy především katolictví) děsivé doopravdy jsou, a co si budeme povídat, výrazně se dotýkají též naší země.
Ano, i já věřím na život po životě. Ale má víra je mix východních vlivů (reinkarnace - já na ty minulé a budoucí životy celkem věřím), nějaké té středoevropské tradice apod, výrazně se nekloním k ničemu, neboť prioritní je pro mě potřeba svobody a řídím se spíš vlastním svědomím. Tak to podle mě vnímá spousta lidí..zvlášť mladší a střední generace.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:58:11)
Lizzie, ano reinkarnace, tak na 90% věřím:o). Taky na "Boží mlýny" (cokoliv uděláš, se ti vrátí). Já k nějaké té víře jednou dojdu:o).

E.
 Lizzie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:59:42)
:O) To asi každý. Někdy mám pocit, že někteří řeší víc v co a jak věřit, než jak a proč žít..Myslím, že pokud žijeme a naše svědomí nám sem tam dá výchovnou facku, není to s námi snad tak zlé:-)
Krásnou neděli!
 Lizzie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:49:49)
Sidi, k té víře..
Myslím, že dost lidí má pořád někde uvnitř zakořeněnou představu násilného nucení víry, což se vlastně dotklo nejen našich dějin, ale též valné části světa. Mají tendenci se jí bát a možná jí až odsoudit. Výsměch je hodně hloupý způsob vyjádření, souhlasím, to bezpochyby, nesouhlas se dá vyjádřit mnohem normálnějším a lidštějším způsobem.
Víra ve školách? Ano, ale dobrovolná. Žádné povinné náboženství, jsem proti tomu, ovšem pokud by bylo např. ve volitelných předmětech, možnost výběru - proč ne?:-) Samozřejmě za předpokladu, že ,,vyučující" by byl nejen kvalitním znalcem, ale též člověkem, neboť děti jsou takřka nejovlivnitelnější (a bohužel též nejzneužitelnější) skupinou obyvatelstva...
Víš, i pro ty nevěřící by měly právě Vánoce být zosobněním či připomínkou lásky a pohody, samozřejmě se k sobě nemůžeme chovat hezky jen o Vánocích, ale právě o těchto svátcích bývá ta blízkost a soudržnost jaksi intenzivnější..nebo by být měla - a to chápu jako jejich hlavní smysl, pro ateisty, bezvěrce, věřící..je to individuální, na druhou stranu uznávám, že ti, co je slaví by o nich něco vědět měli, už z čistě kulturního hlediska..a i já o Štědrém dnu ráda kouknu třeba na příběh z Betléma..je to minimálně milé:-)Navíc někteří berou Vánoce jako čistě ,,spotřební" svátek, což fakt nesnáším..
Tedy k tvému příběhu o kočce - jo, měli bychom aspoň vědět, že někteří slaví Vánoce právě kvůli narození Ježíška, že mají však základ i v pohanských tradicích apod...pro mě je to celkem zajímavé, ostatně uznávám moudrost pohanskou, vůči křesťanství mám výhrady ale bezmyšlenkovitě je neodsuzuji, a jak už jsem psala, vnímám ho jako určitý kulturní pilíř, nicméně je fakt, že někdo o Vánocích asi neví zhola nic..což by mi celkem vadilo:-)



 Sylvie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:52:20)
Ja vim, ze slaveni Vanoc jsou tradice. Ale to mi prijde prave takove divne - a vubec nechci nejak utocit nebo nekoho odsuzovat - proc slavis neco, co je sice zvykem slavit uz nekolik staleti, ale co vychazi z neceho, v co neveris?

Já někde četla, že křesťanské oslavy vánoc vychází z pohanských oslav zimního slunovratu, takže ono se jedná opravdu o tradici, nejdřív pohané - k obrazu svému si oslavy upravili křesťané - no a my nevěřící jsme se je taky upravili zase po svém


------------------------
 Sylvie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:53:53)
A hele, zrovna to píšeš :o) Takže když si křesťané udělali nějaký svátek jenom proto, že pro lidi to byla tradice (v podstatě), tak proč se ti nezdá, když tu tradici drží i nevěřící?


-------------
 Evelyn1968,2děti 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 11:59:04)
Sylvie má pravdu:o)

E.
 Sylvie 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 12:08:16)
Tý jo, to je zajímavé :o)

Tak tradice vánočních stromků prý vychází z pohanského zvyku zdobit jedle (cypřiš, terebint) jako stále zelené stromy života zasvěcené jakési bohyni světýlky k poctě boha SLunce. Nejdříve se zdobilo ve volné přírodě, teprve později pro pohodlí doma - to je úžasný, naše rodina už z "pohodlí domova" přešla ke zdobení ve volné přírodě :o) a doma nám mezitím Ježíšek přichystá dárečky (smůla, každý rok ho děcka vyplaší zpěvem koled, takže zatím ho nezahlédly...) MMCH křesťanské koledy prý nahradily zpěvy oslavující boha Saturna. Njn a vánoční pečivo prý má taky původ v pohanských zvycích péct rozmanité koláče v podobě pletenců (dnešních vánoček), slunečních kotoučů, měsíčních srpků a hvězd na počest svých bohů.

Teda, doteď jsem netušila, jaký jsem pohan a koho všechno vánocemi oslavuji Přimíchat do toho ještě Ježíška, to už mi přijde jako drobnost ;o)

http://www.pastorace.cz/index.php?typ=texty&sel_text=1574

----------
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 21:40:57)
no, s tím stromečkem je to dost možná ještě trochu jinak... MMCH, pro jeho údajný pohanský původ ho něteří křesťané dokonce zavrhují...
Stromeček se masově rozšířil do domácností až někdy v 19. století, to bych musela dohledat.
Jedna z variant, jak vznikl stromeček na Vánoce, je - a teď to berte s rezervou :) - že Martin Luther se šel o Vánocích projít, a tak se mu líbilo, jak sníh svítí na stromečku, že se rozhodl to přenést domů. Poprvé se daly na stromeček svíčky a dal se mu křesťanský význam.
Další varianta je tato: v českých zemích se původně zavěšoval stromeček ze stropu špičkou dolů nad stůl (viděla sjem to i na vánoční výstavě vě skanzenu), na špičce byla hvězda, stromeček pak představoval ohon komety - tedy betlémská hvězda (tehdy si lidé ještě mysleli, že betl. hvězda byla kometa).
Zajímavá je tradice také vánočních stromů na náměstích, kdy se vybíraly peníze na chudé děti... ale to už je fakt na nějaký pořádný dlouhý článek :)
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Re: Asi nemame sanci ... 

(30.9.2007 12:34:32)
Ahoj Sylvie,
ja uz to psala Lizzie. Mne vlastne ani tak nejde o to, proc Vanoce slavime. Nebo - jde mi o to, ale neumim to vystizne napsat v par radcich. Vanoce v urcite podobe slavili pohane (sama to v nejakem vstupu pises), v nejake podobe krestane, nejak to slavi i lide tzv. neverici (zjistuji totiz, ze jak tu debatujeme, tak vlastne vsechny v neco verime, jen si to jeste neumime pojmenovat). Ja tim povidanim o tom, ze vlastne neverici nevi, proc se slavi Vanoce, chtela poukazat na jiny fenomen. Kdyz nekde reknu, ze jsem verici (a neni to zrovna v kostele), koukaji na mne lidi tak nejak opatrne. Jako kdybych byla blazen, nebo nesvepravna osoba ci tak neco. Proste hned jsem zarazena do kategorie "divny clovek". A je to vetsinou proto, ze lidi v sobe maji odpor k vire zakoreneny, aniz vlastne vedi proc. A o to mi slo. Nektere maminy (a holciny a chlapi a tak ...) tu reagovali dost popudlive, kdyz autorka clanku napsala, ze je verici. A pritom mnohdy nevi, o cem krestanska vira je. Ty Vanoce mne k te debate inspirovali.
Jak pises, Vanoce jako svatek Slunce slavili uz pohani a krestani to jen prejmenovali. Cirkev je totiz vlastne takova firma, ktera musi uspet na trhu. Sveho casu firma Pohane, s. r. o. byla uspesnejsi nez podnik Krestanska cirkev a. s. Ta potrebovala sveho konkurenta nejak porazit, a tak pouzila jeho ucinne zbrane (oslavy Slunovratu a tak), pridala k nim sve zbozi a na trhu zvitezila (tedy nacas). Samozrejme, protoze cirkev sestava z lidi, kteri jsou proste omylni a hrisni a tak, pouzily se obcas i urcite nekale praktiky - sekani hlav pohanu, paleni carodejnic a spousta dalsich svinstev, ktere nejenze nebyly v souladu s nabizenym zbozim, ale primo jej negovaly.
A to je asi ten problem, proc nemame radi Boha - v jeho jmenu se dela spousta bezpravi. Jenze to bezpravi nedelal Buh sam, ale my lide sami. On nam dal neco uzasneho - svou lasku - a pak nam dal svobodnou vuli, abychom se mohli rozhodovat sami za sebe. No a tak to nekdy dopadlo dost mizerne.
A o to mi slo i s temi Vanocemi - at uz je slavime tak nebo onak, nejak nam obcas unika ten jejich prapuvodni a prazakladni vyznam - oslava zivota, lasky, tedy Boha a je uz uplne jedno, jestli je pohansky nenbo krestansky anebo jiny.
No, priznavam se, ze se mirne zakecavam a ztracim nit. Ja jen nechci nikoho soudit, ale zaroven si preji, aby nikdo neodsuzoval mne a taky si preji, aby lidi nasli takovy to krasny naplneni, ktery jsem nasla ja, kdyz jsem nasla Boha (to zni zase blbe, ale je to tak). Takze tak.
Preji Tobe i Tve rodine hodne pohody a ted uz snad doopravdy najdu tu silu odtrhnout se od teto diskuze a vyrazit s kluky ven.
Sidi
 čaroda 


Re: Asi nemame sanci ... 

(3.10.2007 21:56:12)
Cauky, to s tim krestanstvim je vazne moc zajimave...jenze to je to co me na tom vadi. Ze takova nadnarodni spolecnost ktera ma velikou moc laka spoustu bezcharakternich a zakomplexovanych lidi, kteri potom jejim jmenem (coz jim dava moc kterou by sami za sebe nikdy mit nemohli) pachaji zverstva neuveritelneho rozsahu. Staci se zacist do historie a obraci se z toho zaludek. Bohuzel vsechno to nasili nejak prehlusije to pekne co krestanstvi take prinasi (alespon pro mne). Priznam se nechci byt clenem zadne masove spolecnosti (to uz je proste tak ve me, nerada s davem), chci si tak tise sama pro sebe verit a nikomu nic nevnucovat. Nemysli si, i ateiste necemu veri. Ja verim v silu materske a manzelske lasky, verim v harmonii se svym okolim (feng-suej), verim v silu kazdeho z nas prekonavat sami sebe, verim v energii zeme a vseho ziveho (citim ji - i kdyz to moc nerikam aby na me lidi blbe nekoukali)....a ted jste me desne inspirovaly s tim slunovratem, hned jdu neco nacist, je toho tolik co clovek jeste nevi!!! At mam svemu prcikovi az doroste o cem vypravet :)
Jo a hlavne verim v nej, ve sveho syna, asi jako kazda mama!
 Margot+1 


Od nevericiho psa 

(30.9.2007 19:20:15)
Milá! Možná se budeš divit, ale já na Vánoce ničí narozeniny neslavím - slavím slunovrat, z legrace říkám, že začátek léta. Tj. v podstatě naději, že světla bude přibývat a v příštím roce nám bude alespoň tak dobře, jako v tom letošním. Moc ráda bych slavila už 21.12., ale to mi bohužel zaměstanavatel neuzná - jsem na rozdíl od tebe diskriminovananá. A navíc si skutečně nemyslím, že před narozením Ježíše na světě nebyla láska, jak lze interpretovat z tvého výroku.
 bledule 
  • 

škol(k)y a víra 

(27.9.2007 10:37:20)
Článek mě zaujal, letos nás čeká první besídka. Tak nějak doufám, že u nás pančitelky dětem Ježíška tajit nebudou, doufám, že jim nebudou brát tu krásnou pohádku.
Jinak jsem hlubice nevěřící, respektive mám svou malou soukromou víru, ale jsem velmi zaujatá proti křesťanské církvi. Proto doufám, že mé dítě nikdo nebude oblbovat ani ve škole a ani ve školce. Sama si pamatuju, jak mě jedna rádoby věřící strašila, že si pro mě přijde čert a skončím v pekle. Dlouho jsme v noci trpěla nočními můrami. Ona si vesele chodila do kostela a já v noci nemohla hrůzou usnout.
Na druhou stranu ale chtíc nechtíc musím uznat, že stejně tak jak já jsem proti náboženství, stejně tak věřící musí být v odbdobné pozici vůči ateismu. Jistě, existují církevní školy, nicméně je to už jakési kastování.
Tak nevím, řekla bych že otázky víry by do škoství patřit neměla, je to věc souromá a intimní, tudíž by měla být praktikována v rodině. Na druhou stranu, jak k tomu věřící přijdou, že?:-))) Ale fakt nechci dopadnout jako v Polsku, kde církev produkuje jednu katstrofu za druhou.

Nicméně odtajovat dětem nadělování dárků se nedělá, i když i na tuto alternativu jsem již připravena a vím, jak to případně dítěti podat.
Ještě by mě ale zajímalo, jak tyto vánoční besídky berou lidé vyznávající judaismus. Že by židé své děti na besídky nepouštěli? Nebo jsou více liberární?

Jinak z článku jsem si odnesla zkušenost, jak se dá na banální věci různě nahlížet. Já bych určitě patřila k rodičům, kteří by nad textem nemysleli. Stejně tak se nehroutím, když ve Zlatovlásce useknou Jiříkovi hlavu.

 Insula 


Re: škol(k)y a víra 

(27.9.2007 13:40:22)
Také nejsem pro, aby bylo náboženství vyučováno ve škole. Pokud by to bylo dobrovolně, tak ano, ale ne pro všechny.
S Ježíškem je to u nás trochu problém a i já sama jsem byla dost na vážkách. Můj manžel byl totiž kategoricky proti "oblbování" dětí a lhaní jim. Ale vzhledem k tomu, že všude kolem všichni mluví o Ježíškovi, tak i my máme Ježíška. Je pravda, že já sama si vzpomínám, jak jsem byla hrozně zklamaná, když mi moje sestřenice řekla, že žádný Ježíšek není a že dárky kupují rodiče. Mrzelo mě, že neexistuje i to, že mi naši lhali (i když jsem jim to nikdy neřekla). Takže já sama jsem byla opravdu hooooodně na vážkách, jak se k tomu postavit. Ale všichni mluví o Ježíškovi, takže budou jednou moje děti taky možná zklamané. :-(((( Nevím, co je lepší. A na druhou stranu nevím, jak bych měla dětem vysvětlit, že někomu dává dárky Ježíšek a někomu rodiče (tedy teď, když jsou malé).
 LU,2děti 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(27.9.2007 13:48:22)
Teď jsem se bavila se synem na téma, jak to prožíval, když jsme mu řekli, že ježíšek není.
Rozhodně byl ve stavu, kdy si jeho existencí nebyl stoprocentně jistý, ale zklamání prý necítil. A jestli to bral jako lhaní? prý bychom mu nemohli ani vyprávět pohádky- to přece také není pravda, že vlk sežral Karkulku :-)
Asi to chce najít tu správnou chvíli.
 sara 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(27.9.2007 14:15:29)
Insulo, mám dvě dcerky, té starší bude v prosinci 9 let a první vánoce jsme "bez ježíška".Když byla malinká, proběhlo mi hlavou stejně jako Tvému manželovi,proč jí mám tahat za nos.Je to zvídavé dítě a každý rok se ptala,jak ježíšek vypadá,kam chodí pro dárky,jak je unese apod.Připadala jsem si jak sedmilhářka a s přibývajícím věkem jsem se snažila vyhýbat odpovědím doufajíc,že se to už njak vyvrbí s nástupem do první třídy.V první třídě přišla, že spolužák říkal,že ježíšek není.Já:"no a co Ty na to?"Terezka:"hned jsem mu řekla,že je pěkně blbej,protože,kde by rodiče vzali tolik peněz na dárky." Tak a nic víc,zvesela si odkráčela do pokoje.Letos v létě byla u své kamarádky a když přišla,nastala stejná situace.Myslím,že tam zhlédla něco pěkného a nadhodila,že si to bude přát.Přišla,já míchala polévku u plotny a hned spustila:"mamko,Anetka říkala,že ježíšek není" Já stejně jako loni,úplně se mi to promítlo,"no a co Ty na to?" No to právě nevím,ale mamko,řekni mi pravdu,nosí dárky ježíšek nebo ne??? Mě prolétla hlavou vteřinová myšlenka,kdy jsem si uvědomila,že teď je ta chvíle,že nemůžu lhát,protože pro Terez je to co řekne mamka svaté a hádala by se s vrstevníky a ještě by byla všem pro smích. takže následovalo jen němé zavrtění hlavou jako,že NE.Ona vykulila oči a "ne?????Tak to jste tam dávali ty dárky vy s taťkou?Ale mamko alspon jeden nosí ježíšek viď???? Bylo mi jí tak líto,viděla jsem ty otazníky v očích ale znova jsem jen zavrtěla NE.A ona"mami,ale stromeček nosí,viď?" já jen znova zavrtěla.No a Terezla poslední otázku,"proč teda tak lidi lžou" Tak jsem jí na konci července vysvětlovala,že lidi nelžou,že se to tak dělá,aby to kouzlo vánoc bylo co nejnadhernější,že i babička se mě třeba zeptá,co mi přinesl Ježíšek a myslí tím,co jsem dostala od taťky.Rozhovor se pak stočil k mladší sestře,s tím,že jí nesmíme nic prozradit,že je ještě malá.Terezka získala pocit spiklenectví a dohodli jsme se,že letos ustrojíme stromeček spolu.Moc se na to těším. Tak myslím,že jsme to zvládli dobře a v Terez nezůstala žadná křivda,že jsme jí devět let lhali. SARA
 LU,2děti 
  • 

JSOU BESÍDKY K NĚČEMU? 

(27.9.2007 15:04:42)
Po přečtení ve mě začíná hlodat otázka, proč vlastně tak rodiče vyžadují besídky k nejrůznějším příležitostem.
Je to pro to, aby se sešli rodiče školáčků i s jejich dětmi? Nebylo by pak lepší trávit čas nějak aktivněji a např. hrát si za pomoci učitelek nebo něco vytvářet? Také by se mohly děti podílet na přípravách. Myslím, že pokud se všichni dobře cítí, pak dojde spontánně i např ke zpívání vánočních koled, tanečkům a pod.
Nebo se dělají besídky proto, aby se děti naučily vystupovat před dospělými? Pokud mají strach, stejně k ničemu nebude, když zadrmolí básničku. Jejich jistota by měla mít základy někde jinde.
Jsem profesí učitelka v MŠ, ale moc jsem toho zatím nenaučila. Ale děsně mě vadilo, když jsem (jako praktikantka) musela s dětmi do zblbnutí opakovat básničky. Přišly mi jako roboti, všechna chuť se něco naučit a udělat rodičům radostjako by se někam vytratila...
 Lizzie 


Re: JSOU BESÍDKY K NĚČEMU? 

(27.9.2007 23:26:46)
LU, mám pocit, že ty děti jsou pak pyšné, že něco předvedly, něco se naučily. I v tom největším stydlínovi se ta pýcha nakonec probudí..je samozřejmě nutné vysvětlit, že pokud něco zkazí, nic se neděje, ale ano, proč je neučit vystoupit před lidmi..ostatně tato schopnost dost chybí kolikrát i žákům/studentům ZŠ a SŠ. Ne v rámci besídky..ale např. prezentace vlastního názoru.
 Insula 


Re: škol(k)y a víra 

(27.9.2007 16:41:33)
Sáro, já si právě přesně pamatuju ten pocit, co jsem měla, když jsem to zjistila (a že je to už spoooouuuusta let). Nevím, už kolik mi bylo let (už jsem určitě chodila do školy), ale nebylo to pro mě lehký. Prostě takový velký zklamání. :-((( Doufám, že to děti nebudou prožívat stejně. :-((( To by mi dal manžel pěkně "sežrat". S pohádkami je jiné. To je protě pohádka. To jsem cítila jinak. Tam jsem jakoby od začátku věděla, že to není pravda. Nebo jak bych to řekla. Ale u toho Ježíška jsem to neměla jak zjistit a byl to pro mě trochu "šok". Mimochodem když dneska čtu pohádky dceři (syn je ještě malý), tak si uvědomuji, jak jsou hrozně drastický. Vlk sežere Karkulku, drakovi useknou hlavy, Otesánkovi rozpářou břicho...... Už se děsím, že mi dcera jednou řekne, že princ je zlý, protože zabil draka nebo že myslivec zabil vlka.
 Repulsion 


Ad pohádky 

(27.9.2007 16:58:22)
No jo, to by také možná stálo za samostatnou diskuzi. Protože ono to s těmi pohádkami není vůbec jednoduché - ty staré - Perrault, Grimmové apod. vlastně ani nebyly primárně určeny pro děti. Naše Němcová se zase snažila za každou cenu vychovávat, takže tam měla jasně rozdělené dobro a zlo - což dnes můžeme říci, že vede k černobílému vidění světa.

Přiznám se, že naše děti tyhle pohádky vůbec neznají. V kurzu byly takové knížky jako O pejskovi a kočičce, Deník kocoura modroočka apod.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Ad pohádky 

(27.9.2007 17:25:29)
no né, Repulsione, tak přece jen máme něco společného... :) moje děti o "klasické" pohádky téměř nezavadily (babičky občas něco propašovaly :)), spíš vedeme příběhy jiného druhu (pejsek a kočička či Modroočko jsou taky hity) a úplně nejradši mají děti pohádky, které jim improvizovaně vymýšlíme...
 Lizzie 


Re: Ad pohádky 

(27.9.2007 21:28:24)
Modroočko je super, tu knížku mám ještě někde doma, byť v dost pošramocené verzi:-) Jinak Ráchel, mám strašně pěkné vzpomínky na sérii knížek od Laury Ingallsové - Wilderové, tuším, že byly tři, já mívala jen dvě..ale vážně moc pěkné. Když zabrousím do té ,,světové literatury" pro děti kolem devíti let:-) Takové pěkné vyprávění na základě autorčiných vzpomínek - rodinka koncem 19. stol. v Sev. Americe. Zmiňuji jí hlavně proto, že na ní a podobné knihy mám moc pěkné vzpomínky..klasické pohádky mě totiž ,,nebraly"
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Ad pohádky 

(28.9.2007 9:03:45)
jo, domeček v prérii je moc hezkej, žel jsme ho měli jenom zapůjčený, nedá se už sehnat...
 Lizzie 


Re: Ad pohádky 

(28.9.2007 9:07:20)
Ráchel, to je super, že to znáš:-) U mě pro změnu žel, že jsem domeček v prérii ztratila, občas bych se k němu i vrátila..a není. Taky ho nemohu sehnat.
 fisperanda 


Re: Ad pohádky 

(27.9.2007 19:28:58)
Doufám, že ve škole už je jiná povinná četba než Němcová a Malý Bobeš. Po přečtení těchto literárních děl jsem se zařekla, že v životě dobrovolně číst nebudu. Naštěstí mi to nevydrželo.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(27.9.2007 14:59:02)
Můj muž vyrostl v evangelické rodině, kde se rozhodně netvrdilo, že dárky nosí "Ježíšek". Nijak ho to myslím neochudilo :) Vánoce slavíme jako narození Ježíše Krista, kterého dal Bůh lidstvu jako dar - a jako připomenutí téhle události si dáváme navzájem dárky. Našim dětem jsme v tomto směru nikdy nelhali, takže vždycky koukaly jako telátka, když se jich třeba v sámošce hodná paní prodavačka ptala, copak jim Ježíšek přinesl :), případně odpověděly po pravdě, že "nic", a prodavačku zcela šokovaly. Musela jsem pak vždycky vysvětlovat, že u nás nosí dárky rodiče... Svoje děti jsem instruovala, aby jiným dětem "Ježíška" nerozmlouvaly, že by ty děti byly smutné a že jim to vysvětlí jejich rodiče...
Upřímně řečeno si neumím představit, že pro někoho "hluboce věřícího", jak se autorka charakterizuje, nemá Ježíšek s Vánoci nic společného.
Jinak se přiznám, že já ambice zasahovat do vzdělávání svých dětí mám a klidně budu za to považována za PMD :). Koneckonců jsou to moje děti, nepatří nějaké instituci. Kdyby někdo naléval mým dětem do hlavy nějaké dělnicko-rolnické bláboly, tak se teda taky ozvu.
K tomu, zda víra má či nemá místo na státních školách - chápu, že to je rozporuplné, ale... i ateismus je "světonázor". Takže pokud se ve škole dětem předává nějaký náhled na svět, a to se jistě děje, tak je to vždy něčím ovlivněno - ať už vírou, nebo nevírou, nikdy to není zcela neutrální.

 Insula 


Re: škol(k)y a víra 

(27.9.2007 16:34:56)
Ráchel, to by u nás neprošlo už vůbec, slavit Vánoce jako narození Ježíše Krista. Manžel je prostě totální ateista a bezvěrec. :-)))) No a já nevím. Jsem sice pokřtěná katolička, ale nemodlím se, nechodím do kostela a ani si nejsem jistá, jestli mám věřit. Jsem spíš taková pochybující. Věřím, že něco mezi nebem a zemí je, ale jestli je to Bůh???? ............ Nevím.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(27.9.2007 17:22:59)
Insulo, pak samozřejmě nevidím nejmenšího důvodu, proč byste měli slavit Vánoce jako Ježíšovo narození :) - nejde o to držet nějakou prázdnou tradici, jde o to, co žijeme...
 Cindule + 1 ještěrka (10 m) 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(27.9.2007 22:58:13)
To je trochu i u nás... Manžel na otázku, zda je věřící či ne, odpovídá zásadně v duchu jeho povolání (advokát).... V Boha nevěřím, ale jeho existenci nepopírám. U mě je to trochu jiné. Já jsem člověk věřící, ale v co nevěřím jsou církve a náboženství. Mám svou víru ve svém srdci, věřím v Boha, věřím v Ježíše, věřím v Buddhu, věřím na energie, které dokáží pomáhat (víme-li, jak na to). A s naší maličkou se už moc těšíme na Vánoce, které si letos už trošku užije. Samozřejmě, že jí dárečky přinese Ježíšek :-))) V tomto bodě ani manžel ani já nemáme žádné pochybnosti.
Ještě trochu k těm drastickým pohádkám. Ano, jsou leckdy drastické, že vlk sežere Karkulku a babičku. Ovšem, když vidím současné pokusy o změnu Červené Karkulky, že vlk utekl, protože viděl myslivce. Tak to mi připadá zcela zcestné. Generace dětí nebyly nijak výrazně deprimované, že vlk nakonec skončí s kamením v břiše ve studni a teď nakonec naše děti z toho mají být v šoku? Myslím, že klasika má být zachována tak, jak to známe.
 Mery72 


drsné pohádky 

(28.9.2007 6:52:25)
Taky jsem činila pokusy o "zlidštění pohádek", ale časem mi došlo, že v dětském světě je nutné jasně oddělit dobro a zlo, takže ten vlk je zase ve studni:-)) a děti kupodivu nemají špatné sny. (špatné sny mají po novodobých pohádkách:-(, takže si užívají udivených pohledů - tys ještě neviděl Nema?)
 Katka, dvě děti 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(28.9.2007 8:01:42)
Ráchel, tato věta: "Upřímně řečeno si neumím představit, že pro někoho "hluboce věřícího", jak se autorka charakterizuje, nemá Ježíšek s Vánoci nic společného." mi přijde nefér. Myslím, že tak inteligentní ženská jako ty jistě dobře pochopila, jak to autorka myslela. To, kdo dětem naděluje dárky, (V Německu skřítek ,v Rusku Děda Mráz v Americe Santa, v Itálii prý zas nějaká čarodějnice....) souvisí -pokud vůbec , tak jen velice vzdáleně - s křesťanskou oslavou Vánoc, podobně jako zvyk pomlázky nesouvisí (krom stejného termínu slavení) s křesťanským smyslem velikonoc. A to, kdo dětem naděluje dárky, s vírou v Boha tak moc nesouvisí. Můj bratr - věřící s věřící manželkou dětem naděluje dárky sám, "nechce jim lhát", kdežto v naší rodině (žena věřící, muž nevěřící) dětem dárky přece jen nosí Ježíšek (ale také jsme o tom krátce uvažovali, jestli tuto tradici vzít za svou nebo ne...).
Můj skoro sedmiletý syn mě v létě táhnul k rybníčku, že mu děti napovídali, že "zlaté" rybičky v něm plní tři přání,... když jsem viděla ty rozzářené oči, řekla jsem , že o tom nic nevím, ale zkusit to můžem: Obě děti si přáli tři přáni ... a protože byly splnitelné, ...když jsme za dva dny přijeli domů, čekaly drobné hračky (jedno přání se týkalo hračky, druhé zdraví a třetí toho, abychom se měli všichni rádi...) od "rybiček" je čekali v jejich pokojíčku. Za ty rozzářené oči to stálo, i když bylo léto a ne vánoce. Nemyslím si, že až zjistí, že rybičky ani Ježíšek dárky nedávají, tak že z toho budou mít trauma a nedůvěru jak ke mě, jako k rodiči, tak že by to ovlivnilo fatálně jejich vztah k Ježíši.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(28.9.2007 9:32:26)
"Ráchel, tato věta: "Upřímně řečeno si neumím představit, že pro někoho "hluboce věřícího", jak se autorka charakterizuje, nemá Ježíšek s Vánoci nic společného." mi přijde nefér."

no, paradoxně autorce to nefér nepřipadalo - viz její reakce

"A to, kdo dětem naděluje dárky, s vírou v Boha tak moc nesouvisí."

S tím si dovolím nesouhlasit - kdybych v Boha nevěřila jako mí rodiče, tak bych svým dětem nejspíš stejně jako oni tvrdila, že dárky nosí "Ježíšek"...

ad tvá historka s rybičkami - těší mě, když vidím radost svých dětí z toho, že jsme jim s láskou a "na míru" vybrali nějaký dárek; a těší mě jejich rozzářené oči, když Ježíš zcela konkrétním způsobem vyslyšel jejich modlitby
 Katka 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(28.9.2007 13:08:51)
"ad tvá historka s rybičkami - těší mě, když vidím radost svých dětí z toho, že jsme jim s láskou a "na míru" vybrali nějaký dárek; a těší mě jejich rozzářené oči, když Ježíš zcela konkrétním způsobem vyslyšel jejich modlitby"

Ráchel, u nás dětem kupodivu také dáváme dárky s láskou, nevím jestli na míru, a jestli jsou všechny naše dárky korektní a výchovné, a přiměřené věku a blablabla, ale pokud si něco přejí, je to pro nás důležitá informace,že si to konkrétní přejí, (a protože jim chceme udělat radost, pokud si přejí Spidermanna, nekoupíme jim ponožky...)ale chápu, že někteří lidé mají potřebu stále vychovávat, a to i ostatní diskutující .A také mám pocit, že někteří lidé věří tak nějak "hlouběji" a "opravdověji" než ostatní , kteří nemají stejný názor jako oni, jsou v jejich očích tak nějak jako méně "hluboce" věřící, a velmi rádi to těm ostatním dají přemoudřele najevo...:-)))
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(28.9.2007 17:53:08)

Ráchel, u nás dětem kupodivu také dáváme dárky s láskou, nevím jestli na míru,

- tím jsem se neobratně a stručně snažila vyjádřit, že hledáme dárky, které naše dětí potěší - a že si myslím, že je pro dítě důležité, když v dárku vnímá zájem rodiče, když z něj cítí, že na něj rodič myslel, že mu rozumí a že ho zná. nijak jsem netvrdila, že to ty takhle neděláš. MMCH - dárky jsou moje "srdeční záležitost", prostě mě baví hledat, co toho druhého opravdu potěší...

A také mám pocit, že někteří lidé věří tak nějak "hlouběji" a "opravdověji" než ostatní , kteří nemají stejný názor jako oni, jsou v jejich očích tak nějak jako méně "hluboce" věřící, a velmi rádi to těm ostatním dají přemoudřele najevo...:-)))

- Nevím, jestli přesně rozumím téhle větě. Hloubku víry je často těžké posuzovat, ale nevidím důvodu, proč nevyjádřit svůj podiv nad tím, když někdo vyjáří nějakou myšlenku, která se z mého úhlu pohledu s vírou až tak neslučuje - a pokud sis všimla, Lída se neurazila a normálně mi to vysvětlila. Možná se vyjadřuju přemoudřele... no, tak buď to je tvůj dojem, nebo je to tou mojí inteligencí, jak jsi psala :), nebo jsem naopak totálně blbá a namyšlená, a nebo z toho snad časem vyrostu...:)
 Katka 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(28.9.2007 18:35:50)
Ráchel: "Hloubku víry je často těžké posuzovat, ale nevidím důvodu, proč nevyjádřit svůj podiv nad tím, když někdo vyjáří nějakou myšlenku, která se z mého úhlu pohledu s vírou až tak neslučuje "...

Nic ve zlém. Jen jsem měla potřebu Ti naznačit, (také protože si pamatuji ještě jiné tvé příspěvky, kde stanovisko druhého, který se považuje za věřícího, odsuzuješ jako neslučitelné s vírou - např. tuším v otázce křtu malých dětí či jinde křesťanského manželství a zasahování církevního společenství do něj... ) že i úhly pohledů jednotlivých věřících (třebas i v jedné jediné církvi, pokud není sektou) se často mnoho liší, a direktivně se vyjadřovat, jaké stanovisko je to správně křesťanské (popřípadě "neslučitelné" s křesťanstvím ... ptám se : s jakým konkrétním pojetím křesťanství???), nebo vyjadřovat se k "hloubce" víry někoho, koho znáš z pár vět v diskusi, mi přijde .... řekněme nepravdivé a necitlivé. Jsem přesvědčena, že hloubku víry nelze vůbec nijak posuzovat. Znáš to biblické "nesuďte, ..."

Otázka nadílky Ježíška nebo rodičů v tomto hraje roli velice okrajovou až podružnou, a reakci Lindy jsem četla až po napsání svého prvního příspěvku. Psala to moc hezky, ne tak ironicky jako já, zřejmě si věty o "hloubce" nebrala tak osobně. Já ano. Za ironii se omlouvám.



 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(28.9.2007 18:50:34)
Já jsem si samozřejmě vědoma toho, že úhly pohledů jednotlivých věřících se liší. Mohu ale mít svůj osobní názor, že něco je s křesťanstvím slučitelné a něco ne - z biblického pohledu - ať už je to křest nemluvňat či jiné otázky. Pokud někdo tvrdí (a teď to myslím obecně, nemluvím o Lídě), že je hluboce věřící křesťan, a zároveň zastává stanovisko, které je dle mého názoru zcela nebiblické, proč bych se nad tím nepozastavila? To mi nebrání mít přátele napříč církvemi. V tom všem jsem ochotná respektovat různé odlišnosti, shodnout se s někým na tom, že se neshodneme, vyslechnout si, jak on rozumí nějaké problematice v Bibli - něma problema. Co se týče Lídina příspěvku, já se jen pozastavila nad tím, že by křesťan považoval Ježíše, víru a Vánoce za od sebe odtržené záležitosti. Ano, napsala sice Ježíšek a já pochopila, že tím nemyslí Ježíše Krista, ale českou obdobu Santa Klause, ale řada lidí si to podle mě vyloží jinak. Proto jsem si dovolila na to upozornit.
Jinak já si o sobě fakt nemyslím, že všechno vím a všechno znám :), to naštěstí obstará Někdo jinej :)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(28.9.2007 19:21:12)
ještě malé doplnění - co se týče toho termínu "hluboce věřící", tak ten jsem použila jen proto, že ho o sobě použila Lída. Já osobně se mu jinak vyhýbám.
 Sidi (2 synove 11/04 + 03/07) 


Re: škol(k)y a víra 

(30.9.2007 1:00:14)
Tak nejak nevim, jak zacit. Absolvovala jsem prirodovedeckou fakultu. Tam jsem se mimo jine dozvedela, ze ac je Darwinova teorie vyvoje druhu brana za naprosto jedinou spravnou teorii vzniku a vyvoje zivota na Zemi, zdaleka neni tak jednoznacna, ba co vic, je to jedna z nejmene komplexnich teorii, ktera ma hodne nejasnych a dosud nevysvetlenych clanku.
Presto nikdo nic nenamita proti tomu, ze se tato teorie vyucuje ve skolach, a to dokonce tak, jako ze to je jedine tak a ne jinak. Vsem prijde uplne normalni, ze z bunky vznikla ryba, z ryby plaz, z plaza ptak a z ptaka savec. Ze chybi dukazy, ktere by dokladaly mezivyvojove stupne, nikoho neznepokojuje. Proste se to tak uci a nikdo nad tim uz neduma, jestli to je doopravdy pravda a nebo neni.
Ale jak se zacne mluvit o otazkach nabozenstvi, jsme hned vsichni nasponovani jako strunky. Pritom teorie stvoreni je jednou z teorii o vzniku zivota na Zemi. Proc tedy - kdyz se deti leta uci Darwinovu teorii, by se nemeli ucit i teorii stvoreni? Proc je Darwinova teorie povinna a teorie stvoreni ne? Umite si predstavit, jak by se asi tvaril pedagog ve skole, kdybych prisla a rekla mu, ze nechci, aby me dite ucil teorii vyvoje druhu, protoze na ni neverim?
To jsou otazky, co? Takze ma byt nabozenstvi ve skolach vyucovano ci nikoliv?
 Bára 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(30.9.2007 17:53:57)
Taky se nad tím zamýšlím, protože v Polsku zase nyní jsou vážné připomínky k tomu, že je pouze náboženství povinné na školách, a naopak se vůbec nevychází vstříc ostatním - navrhují nějakou hodinu něco jako filozoficky pojata morálka.A i kdyže je v polsku velmi silná náboženská společnost - mám dojem až 85% - tak ten zbytek společnosti si chce nyní ztěžovat na diskriminaci u EU.Je to všechno hodně složité.....
 katka 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(1.10.2007 11:02:31)
podle mých informací, i v Polsku, stejně jako na Slovensku a v Německu, je alternativa - buď dítě chodí povinně na náboženství, nebo, pokud nesouhlasí rodiče s náboženstvím, na etickou výchovu. Možná bychom se měli inspirovat ve vedlejších zemích, našim dětem by výchova k etice neuškodila, a seznámení se základy náboženství rozhodně také ne.
 Bára 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(1.10.2007 17:53:37)
Ano, máš pravdu. Ale v tom katolickém Polsku mají tuto výuku jen na některých školách, když se nasbírá více zájemců, a ještě k tomu musí mít/ což ve velké většině nemají/ vhodně vzdělaného učitele.A taky samozřejmě musí mít peníze na zaplacení takového učitele, který pracuje jen s malou skupinkou žáků - tudíž dnešními slovy - učitel není dostatečně vytížen. Na většině škol právě tato alternativa není , a právě toto je předmětem kritiky.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: škol(k)y a víra 

(30.9.2007 20:53:29)
hehe, Sidi, debata na Darwina tu byla nedávno... :) já osobně si dovoluji ji také považovat za "víru"...
 Lizzie 


Vzpomínka.. 

(27.9.2007 10:44:38)
Pro mě byl Ježíšek vždycky spíš jakousi ,,pohádkovou" postavičkou, nechápu, proč jej v besídce nezmínili. Vždyť bylo super čekat ,,až zazvoní", ,,až přinese dárky", punc tajemna a již zmíněný kus pohádky. Číhat u okna, zda ho neuvidím přiletět či odletět..jo, to jsem se zasnila.
Jinak, i když jsem rodičům dárk (většinou hřeben za pětikorunu) koupila, jako školačka - 1. třída - jsem už věřila napůl - že Ježuch nosí dárky dětem, rodičům ne, ale i tak to bylo moc a moc fajn..¨
Proč to dětem brát? Pravda se jich pak nijak hluboce nedotkne, pro mě je to krásná ,,tradice"..stejně jako ty klekánice, i když tam je to tedy už lehce mrazivé.
Jinak na ,,půlnoční" jsem se byla poprvé podívat až loni, už tam pravděpodobně nepůjdu, nejsme nijak aktivně věřící rodinou.
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Tradice 

(27.9.2007 12:16:16)
zatím jsme na Vánoční besídce nebyli, nevím proč,ale nějak už si to loňské nepamatuju, i když ráda se chodím dívat, co mé dítko zvládne a i ty ostatní.Ježíšek skutečně nemá s vírou co společného,tímmyslím, že to není nějaké oblbování ateistckých dětí.Jsme nevěřící rodina, i když někdy......ale ježíšek prostě funguje u každého.pamatuju si jak mi manžel vyprávěl-páč já jsem hlídala ježíška a otvírala mu dveře- jak se naše tříletá dcerka třásla natěšením s manželem v ložnici jak viděla jen probleskující prskavky a slyšela "hlas" ježíška jak hledá ,co je pro Sofinku, maminku a tatínka.takže ježíšek sem prostě patří a zatím jsme tu otázku,že by to dával někdo jiný neřešili.Vždycky když si začne přát něco kolem Vánoc,tak říkáme,ať to napíše nebo nakreslí Ježíškovi.Nikdy neřeknu i když jsem se už málem kolikrát prořekla, to ti koupíme na Vánoce.I v pubertálním věku jsme drželi tradici pouštění lodiček a čekání až se zazvoní a přiznávm, že i když už jsem věděla, že ježíšek to nenosí,tak to byla skvělá atmosféra.Moc se těším na ty letošní a na každé další a další.A co si budem nalhávat, miluju když ježíšek nosí dárečky i pro mě:-DDDDD
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Tradice 

(27.9.2007 12:17:14)
zatím jsme na Vánoční besídce nebyli, nevím proč,ale nějak už si to loňské nepamatuju, i když ráda se chodím dívat, co mé dítko zvládne a i ty ostatní.Ježíšek skutečně nemá s vírou co společného,tímmyslím, že to není nějaké oblbování ateistckých dětí.Jsme nevěřící rodina, i když někdy......ale ježíšek prostě funguje u každého.pamatuju si jak mi manžel vyprávěl-páč já jsem hlídala ježíška a otvírala mu dveře- jak se naše tříletá dcerka třásla natěšením s manželem v ložnici jak viděla jen probleskující prskavky a slyšela "hlas" ježíška jak hledá ,co je pro Sofinku, maminku a tatínka.takže ježíšek sem prostě patří a zatím jsme tu otázku,že by to dával někdo jiný neřešili.Vždycky když si začne přát něco kolem Vánoc,tak říkáme,ať to napíše nebo nakreslí Ježíškovi.Nikdy neřeknu i když jsem se už málem kolikrát prořekla, to ti koupíme na Vánoce.I v pubertálním věku jsme drželi tradici pouštění lodiček a čekání až se zazvoní a přiznávm, že i když už jsem věděla, že ježíšek to nenosí,tak to byla skvělá atmosféra.Moc se těším na ty letošní a na každé další a další.A co si budem nalhávat, miluju když ježíšek nosí dárečky i pro mě:-DDDDD
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Jak jsme to vyřešili my... 

(27.9.2007 10:52:59)
Moje dcery začaly chosdit s různými odtazy stran existence Ježíška už ze školky - prostě je poučili kamarádi. Přesto na Ježíška pořád věří (je jim 11 a 9 - ta starší s námi možná spíš hraju hru na víru...). My sjme to tedy vyřešili následujícími pravidly:
1) Dárky nosí Ježíšek, ale hlavně dětem a dospělí, kteří si chtějí navzájem udělat radost, si něco koupí v obchodě (Ježíšek by to prostě nezvládl). Jestli chceš udělat tátovi, mamince, dědovi, babičce..., ale i ségře radost svým výrobkem, nic Ti nebrání.
2)Když kluci tvrdili, že jim dárky kupoují rodiče a dcerynechápali, tak jsme řekli, že dotyčný asi není úplně hodný, tak to prostě musí zařídit rodiče.

Ale Mikuláš s čertem už se u nás obhájit nedá. Zvláště, když se letos chystají samy koledovat.

Co se týká výuky náboženství - brala bych to, ale ve škole, ve vyšších ročnícíh, v rámci získání všeobecného přehledu a různných pohledů na svět. Ne jako dogmatickou nalejvárnu.
 Lizzie 


Re: Jak jsme to vyřešili my... 

(27.9.2007 11:15:47)
Náboženství bych dala ve vyšších ročnících ZŠ do nabídky volitelných předmětů, nic povinného.
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Re: Jak jsme to vyřešili my... 

(27.9.2007 12:14:41)
tak jsem to myslela, ve vyšších ročnícíh ZŠ :-)
 Katka 3 děti 
  • 

Re: Jak jsme to vyřešili my... 

(27.9.2007 13:23:41)
jsme veřící, dcera chodí do státní školy. Jelikož se sešlo dost zájemců - i nevěřících ,o výuku náboženství, měli jsme zájem a zavedení výuky náboženství na škole formou kroužku. Ředitel to dovolil, do školy docházela řádová sestra, která si děti sama vyzvedla ve družině a po skončení výuky je tam zase odvedla. Nastal nový školní rok a s ním i nový ředitel, pro kterého bylo vše problém... Podotýkám, že ze strany školy se jednalo pouze o "půjčení" volné třídy. Nebudu se tady rozepisovat co vše dělal či nedělal, řekl... Výuka se nakonec rozjela, je jen škoda, že nebylo umožněno více prezentovat tuto výuku a tím i přihlášení dalších dětí. Plno nevěřících rodičů o to mají zájem, poněvadž to berou jako všeobecný přehled, kterým dětem spíše pomůže než uškodí.
 Lizzie 


Re: Jak jsme to vyřešili my... 

(27.9.2007 21:39:30)
Katko, nevím, jak jinde, ale náboženství ,,vyučováno" např. na farnostech. Pár spolužaček chodilo.
 Katka 3 děti 
  • 

Re: Jak jsme to vyřešili my... 

(28.9.2007 13:17:06)
Ano, to já samozřejmě vím u nás to také tak funguje, ale přeci jenom, když se udělá skupinka 15 dětí a je ta možnost náboženství vyučovat v rámci družiny, kdy odpadá po rodiče docházení na faru. Kam by právě plno těch "nevěřících" nešlo, se nám to zdálo schůdnější pro všechny strany.
 Boďka 


Re: Jak jsme to vyřešili my... 

(27.9.2007 14:10:11)
Neviem ako presne to funguje v Čechách, na Slovensku je náboženstvo spolu s etikou povinným predmetom od 1. ročníka ZŠ, rodičia majú voľbu, či zapíšu dieťa na etiku alebo na náboženstvo, v rámci náboženstva podľa záujmu sú deti delené aj podľa cirkví-katolícka, gregokat., evanjelická, pravoslávna a pod.

V priebehu rokov môžu túto voľbu rodičia samozrejme zmeniť.My sme sa spýtali dcérky-prváčky, na čo chce chodiť, chcela na náboženstvo, tak chodí tam, hoci môj priateľ je takmer ateista a ja som síce dá sa povedať veriaca, ale do kostola nechodím.

Čo sa týka Ježíška, ja si myslím, že deti jedna odrmolená básnička nejako neovplyvní. Viac asi vnímajú reči dospelých, tie reklamné akcie v telke (kúpte na Vianoce taký a taký darček, darujte si pod stromček to a to...), masáže detí rozprávkami západného typu o Santa Klausovi, soboch atď.)

Teda aspoň mojej Soni to minulého roku nešlo do hlavy, že prečo v rozprávke nosí darčeky Santa Klaus, keď to v skutočnosti robí Ježiško a prečo je o obchodoch toľko hračiek a prečo ich ľudia kupujú, keď ich má kupiť Ježiško, a z čoho ich kúpi, či mu dá peniažky jeho mamka. A či Ježiško kupuje darčeky v normalnych obchodoch alebo ich vyraba sam. A kedy chodi nakupovať a či tety predavačky vedia ako vyzera Ježiško, keď tam chodí nakupovať...atď. Mala som s tych otazok hlavu ako melon, som zvedava, co bude toho roku.
 LU,2děti 
  • 

Re: Jak jsme to vyřešili my... 

(27.9.2007 13:16:15)
To jsem ráda, že jsou i jiné děti, kterým vydrží víra v Ježíška dlouho. Syn byl ve 2.třídě a přišel s očima navrch hlavy, že: "existujou rodiny, kde na sebe nejsou hodní. A proto jim dárky nenosí Ježíšek, ale musejí si je sami kupovat." Ve 3. třídě věřili na ježíška jen dva ze 30 dětí ve třídě. Pak v létě už jsme mu to řekli a k Vánoců nám vyrobil dárky.Moc ho těšilo nás obdarovávat a skvěle "hrál divadlo" před naší malinkou dcerou.
Jinak také bych příliš nesouhlasila s náboženstvím ve škole. Snažím se, aby moje děti znali pár starozákonních příběhů, ale beru to spíš jako pohádky. A samozřejmě se snažím, aby přijímali správné morální hodnoty, ale s organizovanou vírou jsme poněkud naštíru.
 fisperanda 


Re: Jak jsme to vyřešili my... 

(27.9.2007 13:22:09)
Já teda s otázkou "Ježíška" ještě nemám úplně jasno, ale myslím si, že i bez Ježíška (s tím že nadělují rodiče) se dá udělat krásná vánoční atmosféra. Odstrašujícím případem Ježíškování je pro mě sestra manžela, která tak intenzivně a zarytě věřila na Ježíška, že když se dozvěděla, že není, zbořil se jí svět, a ještě nedávno mi to vykládala jako děsnou křivdu a životní zklamání, a to už jí je patnáct. Při vzpomínce na odhalení, že Ježíšek neexistuje, se jí skoro zalesklo oko. začla jsem teda pochybovat, jestli je nezbytně nutný vtloukat dětem klíny do hlavy, když je potom čeká zklamání, zvlášť pokud to jsou citliví jedinci.
 Petra+Mišák 
  • 

Re: Jak jsme to vyřešili my... 

(27.9.2007 14:45:41)
Z našeho synka až s dost velkým odstupem vylezlo, že s námi hru na Ježíška minimálně jedny Vánoce hrál, aniž jsme ho prokoukli. On nás ano :-)))
 fisperanda 


Jsem z toho rozkolísaná 

(27.9.2007 11:15:14)
Na jedné straně chápu že když si chce člověk obhájit to svoje, musí se prokousávat neporozuměním a leccos si vydupat. V tomhle autorku obdivuju, že si stojí za svým.
Na druhé straně mi připadne komický řešit takovýhle věci a dělat bouři ve sklenici vody z vánoční besídky. Momentálně řeším, jestli mi dítě do školky vůbec vezmou a jestli budu moct od příštího září vydělávat nebo ne, protože když to nepude, pro naši rodinu to bude normální průšvih.
Takže to je pro mě teď zásadní, otázky víry můžeme řešit až budem za vodou.
 fisperanda 


No nevím... 

(27.9.2007 11:16:43)
Na jedné straně chápu že když si chce člověk obhájit to svoje, musí se prokousávat neporozuměním a leccos si vydupat. V tomhle autorku obdivuju, že si stojí za svým.
Na druhé straně mi připadne komický řešit takovýhle věci a dělat bouři ve sklenici vody z vánoční besídky. Momentálně řeším, jestli mi dítě do školky vůbec vezmou a jestli budu moct od příštího září vydělávat nebo ne, protože když to nepude, pro naši rodinu to bude normální průšvih.
Takže to je pro mě teď zásadní, otázky víry můžeme řešit až budem za vodou.
 8.5Yettynkaa12 


Fisperandě 

(27.9.2007 12:17:14)
Fisperando, tohle je z jiného soudku, mohu se zeptat, jak máš staré děti? S článkem to nesouvisí, jsi ze stejného města jako já, často s Tvými názory souhlasím, ráda bych Tě někdy potkala osobně.
Jestli chceš, písni mi na ilona.mikulaskova@seznam.cz - já mám dva kluky 5let a 8 měsíců. Třeba bych Tě pozvala na kafe:)))
Ilona alias Milka
 Hudry hudry 
  • 

Víra do školky nepatří 

(27.9.2007 11:39:41)
Dobrý den,
článek mě velmi zaujal.Je prvada,že se občas stává, že ve školách a školkách děti recitují dělnicko rolnické ptákoviny, protože učitelé možná nic jiného ani neumí. Ale vánoce pro malinkaté děti jsou přece o ježíškovi, o dárcích na které se těší a o stromečku. A o tom by měly besídky být. Malý tvoreček musí mít v hlavě asi maglajz, když mu doma nosí dárečky Ježíšek, a panečku jaké dárečky, a ve školce recituje o tom, jak se na vánoce dostávají od rodičů jablíčka a perníčky.Ale myslím, že do školky ani do školy rozhodně nepatří jakákoliv víra nebo politikaření (nám vykládali ve školce o Leninovi a soutěžili jsme, kdo nakreslí hezčí Auroru,ha ha). Patří tam pouze tolerance k tomu či onomu.
 fisperanda 


Re: Víra do školky nepatří 

(27.9.2007 12:08:58)
Přesně tak. Děti jsou jako houbičky, nasávají všechno. Rvát do nich ve školce náboženství nebo politiku rovná se duševnímu znásilnění. Sama jsem nepraktikující věřící, ale fakt by mě nenapadlo do dítěte hustit něco z bible. Stejně tak pokud by toto bylo povinné ve školkách či školách, byla bych fakt rozčilená. Nedávno mi mamka navrhla, že bude brát mou dcerku (2,5 roku) v neděli s sebou do kostela, což jsem důrazně zatrhla. Myslím si že ještě hodně dlouho nebude dcera zralá na to, aby to obsáhla a až ten čas nastane a začne se pídit, tak jí můžu navést, některý věci objasnit, ale dál už bude muset hledat sama. Jestli najde, fajn, bude to víra opravdová, která jde z ní, a né z výchovy, né z toho co jsem já určila jako povinnost, a to mi přijde daleko opravdovější, takhle se podle mě k pravé víře dopracuje (nebo taky ne), ale nebudu jí víru "učit", to by pak taky celý život před spaním mohla omílat Otčenáš bez toho, že by se nad významem vůbec zamyslela.
Na druhé straně pokud se na školách nevyučuje náboženství, mělo by být zdůrazněno, že evoluční teorie, která se bude probírat v přírodopisu, je jedna z možných variant stvoření světa :o)))
 Bulik 


Re: Víra do školky nepatří 

(27.9.2007 13:56:38)
Fišperando, já to zase vidím jinak. Předem říkám, že jsem vychováním i přesvědčením ateista. Ale můj muž je stejným způsobem katolík, praktikující. Už dávno pradávno jsme se domluvili, že se navzájem budeme respektovat a své případné děti on vychová ve víře a já mu nebudu bránit. Takže syn chodí pravidelně do kostela každý týden už od svého asi roku a půl a myslím, že mu to v žádném případě neškodí. Na kostel si nehraje, maximálně občas v řeči zaslechnu nějaký neobvyklý výraz, který má zjevně z kostela. Manžel z víry nedělá vědu, kdo to o něm neví, tak to ani nepozná. Prostě to má jen uvnitř v sobě, nemluví o tom, necpe to ostatním, nestaví na odiv. Je to normální součást života a stejným způsobem chceme vychovat syna. V našem prostředí (jižní Morava) to není taková neobvyklost. Syn se v pravý čas, odhaduju někdy v pubertě, sám rozhodne, čí cestou půjde a my to budeme respektovat. Ale bez toho přirozeného základu by to měl podle nás těžší. Je těžké se rozhodnout, když nevíš, mezi čím vlastně.

S článkem souhlasím v tom, že ježíšek v současné době fakt nesouvisí s vírou a že by učitelky neměly dětem bořit iluze předčasně.

 Sameťáček, 2 kluci 
  • 

Re: Víra do školky nepatří 

(27.9.2007 15:42:05)
Chtěla bych se přidat k diskusi o víře nejen ve škole, ale doknce již ve školce. Můj starší syn navštěvoval školku, kde byly tři třídy "normální" (prosím, nebijte mě!) a jedna křesťanská. Do té své děti zapsali rodiče, kteří chtěli, aby děti byly ve školce vedeny v duchu víry, protože tam byla opravdu dodržována včetně věškerých praktik jako např. modlitba před obědem. Občas se ale stávalo, že děti z ostatních tříd byly sloučené s "křesťany", třeba během podzimních prázdnin, v době nemoci učitelek, a s naprostou pravidelností v pátek odpoledne - po obědě již chodily všechny zbývající děti spát do křesťanské třídy a zůstaly tam až do odchodu. Je pravda, že v té době se nekonaly žádné specifické akce, děti si normálně hrály, ale byly tam všude odpovídající obrázky, bible atd., jako ateista ani nedokážu správně tu atmosféru popsat. Moc jsem to neřešila, protože ač nevěřící, nevadí mi, když se syn dozví, že někdo může mít nějakou víru, ale vadilo by mi příliš intenzivní vtloukání křesťanství do hlaviček děti z běžných tříd. Nevím o tom, že by se to dělo, nicméně i jen samotný pobyt dětí v křesťanské třídě s křesť učitelkou (mmch byly moooc hodné, opravdu!) některé maminky rozzuřil do nepříčetnosti. Jaký na to máte názor?
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Víra do školky nepatří 

(27.9.2007 16:17:30)
Sameťáčku, nevím, jestli ti úplně odpovím. Moje děti nikdy nechodily do státní školky, ale děti mých kamarádek ano. Jim zase vzhledem jejich víře vadilo, když byly dětem vyprávěny pohádky o skřítcích a strašidlech, na Mikuláše tam chodil čert a podobně - tedy věci, které většinou "nevěřícím" nevadí (připouštím, že ani některým křesťanům). A co s tím? Myslím, že na tvém příkladu i na tom opačném, který jsem právě uvedla, je zřetelně vidět, že školství těžko bude skutečně "neutrální" a že otázka víry a vyznání vlastně v tomto smyslu těžko může být soukromou věcí. Pak by se dalo říct, že ty nevěřící maminky, tkerým vadí, když jsou děti ve třídě s náboženskou výzdobou případně progamem, by si měli své přesvědčení také nechat do soukromí... Opravdu mě nenapadá Šalamounské řešení :) Jsem ráda, že sjem měla možnost své děti tomuto vnitřnímu rozporu nevystavovat v příliš nízkém věku - stačí to teď ve škole.
 fisperanda 


Re: Víra do školky nepatří 

(27.9.2007 16:38:00)
Tohle bych konkrétně nehrotila, dřív nebo později se ty děti s něčím takovým potkají. Pokud jde o přechodný období, tak se nic neděje. Ovšem já bych do křesťanské třídy dítě nedala.
 Peťu 
  • 

Re: Víra do školky (ne)patří 

(28.9.2007 0:26:27)
1000 lidí 1000 názorů... Já bych dítě do křesťanské třídy klidně dala. I když nejsem věřící, nebráním babičce aby mého 4letého syna vzala příležitostně do kostela. Pro něho je to zážitek,a nemyslím si, že by ho to mohlo nějak poznamenat. Našim rodičům vtloukali Lenina a taky nejsou ze všech komunisti...
 Insula 


Re: Víra do školky nepatří 

(27.9.2007 16:45:47)
Teda Fisperando, zírám a zároveň smekám. Jsi snad první věřící, který nehustí do dětí víru (myslím z těch, co jsem poznala), ať už jakoukoliv. Myslím, že to je správný přístup. Každý si musí tu svojí víru najít sám.
 Nooo 
  • 

Re: Víra do školky nepatří 

(27.9.2007 12:21:50)
Vsechny moc zdravim, nejsem ani stalou ctenarkou ani neprispivam. Jsem zde nahodou. Myslim si, ze v nasi zidovsko-krestanske kulture bychom meli mit ve skolach etiku, moralku a nejake obecne zaklady religionistiky. Na cirkevnich skolach je nabozenstvi samozrejmou soucasti vyuky a kazdy, kdo zde da dite, si je toho vedom. Kastovani bude a myslim, ze vzdy bylo. Jenom se to kamuflovalo. A k tomu jestli verim na Jeziska - jiste!!!! Jestě nikdy jsem nechystala stromecek. Vzdycky ho nosi Jezisek a kazdorocne dekujeme Jeziskovi za darky. Samozrejme se divame na toho, kdo darek koupil nebo pripravil. Zvyky, tradice a ritualy k zivotu patri a tak bychom nemeli deti ani sebe pripravovat o jedinecne prvky nasi kultury. (nikoho jsem se nechtela dotknout a pani autorce dekuji za krasny a vtipny text)
 Repulsion 


Re: Víra do školky nepatří 

(27.9.2007 14:31:19)
Víra rozhodně do školky nepatří a já osobně jsem i proti ježíškovi - protože, jak už zde zaznělo, se naše společnost stává pomalu ale jistě multikulturní, tudíž mohou být v jedné třídě děti z židovských, muslimských a jiných rodin. Asi se zatím nebude jednat o masový jev, nicméně třeba s našimi dětmi pár Vietnamců chodí - ale nevím, jakého jsou světového názoru.
Každopádně si myslím, že program na školní besídku lze celkem jednoduše udělat „ideologicky neutrálně“.
Pokud jde o výuku náboženství, jsem zásadně proti - i na vyšších ročnících. A nikoliv proto, že jsem zarytý ateista, ale proto, že i náboženská komunita je u nás stále rozstříštěnější, a to, co by v náboženství učil katolík, by asi moc nesedělo třeba adventistům a naopak.
Něco jiného je, jak už zde rovněž zaznělo, religionistika. Ovšem to je tak složitá záležitost, že hodně pochybuju, že by to na základní škole někdo dokázal kvalitně zvládnout. Nejsem si tím jist ani u střední školy, i když tam už by to asi patřilo. Ale rozhodně by to neměl učit duchovní, který by to zase zkreslil směrem ke svému pojetí víry.
A jak už jsem jednou v jedné diskuzi psal, taková výuka religionistiky by neměla začínat křesťanstvím, ale měla by pojednat o počátcích náboženství vůbec - na což ovšem opravdu nemáme v současné době kapacity. Takže myslím, že než to dělat špatně, postačuje to, co se učí dnes v rámci dějepisu, literatury, občanské nauky a filozofie. Jako základní informace je to vyhovující a kdo se chce dozvědět víc, má dnes prakticky neomezené možnosti samostudia.

Jinak ježíšek u nás je takový "virtuální" - mluvíme o něm, i děti o něm mluví, ale současně vědí, že dárky dáváme my. A pro nejmladšího je to to samé jako ježeček. Tuhle jsem našli třeba přejetého ježka, a Samík hlásil: Hele, mrtvý ježíšek" :o))
 Sameťáček, 2 kluci 
  • 

Re: Víra do školky nepatří 

(27.9.2007 15:40:46)
Chtěla bych se přidat k diskusi o víře nejen ve škole, ale doknce již ve školce. Můj starší syn navštěvoval školku, kde byly tři třídy "normální" (prosím, nebijte mě!) a jedna křesťanská. Do té své děti zapsali rodiče, kteří chtěli, aby děti byly ve školce vedeny v duchu víry, protože tam byla opravdu dodržována včetně věškerých praktik jako např. modlitba před obědem. Občas se ale stávalo, že děti z ostatních tříd byly sloučené s "křesťany", třeba během podzimních prázdnin, v době nemoci učitelek, a s naprostou pravidelností v pátek odpoledne - po obědě již chodily všechny zbývající děti spát do křesťanské třídy a zůstaly tam až do odchodu. Je pravda, že v té době se nekonaly žádné specifické akce, děti si normálně hrály, ale byly tam všude odpovídající obrázky, bible atd., jako ateista ani nedokážu správně tu atmosféru popsat. Moc jsem to neřešila, protože ač nevěřící, nevadí mi, když se syn dozví, že někdo může mít nějakou víru, ale vadilo by mi příliš intenzivní vtloukání křesťanství do hlaviček děti z běžných tříd. Nevím o tom, že by se to dělo, nicméně i jen samotný pobyt dětí v křesťanské třídě s křesť učitelkou (mmch byly moooc hodné, opravdu!) některé maminky rozzuřil do nepříčetnosti. Jaký na to máte názor?
 Lizzie 


Re: Víra do školky nepatří 

(27.9.2007 21:51:02)
Sameťáčku, mám pocit, že:
1. Existuje taková podvědomá obava z ,,nalejvání" jakýchkoliv názorů i náboženských do hlav malých, ty mámy z toho můžou mít hrůzu..přesto mě napadá, že pár hodin a kontakt s biblickými ani malé dítě nijak zvlášť neovlivní, ale budiž.
2. Ty mámy můžou mít hrůzu z náboženství, protože to chápou jako něco nenormálního, extravagantního apod., možná se bojí, aby je ,,nepomluvili", sice hloupost, ale možné to asi je.
3. Chtějí ,,pozlobit"..hodně hloupým způsobem.
Přiznávám, že bych si na něco podobného dala pozor, ale za tebou popisovaného příkladu to nijak neřešila - dítěti však vysvětlila, že některé rodiny a děti náboženství vyznávají, ale my to zrovna nepraktikujeme, prostě diskuse i s prckem. Navíc - ať se nám to líbí nebo ne,křesťanství nás ať už přímo či nepřímo ovlivňuje dost, dřív nebo později by to dítěti muselo být vysvětleno nebo naznačeno..
Maximálně bych si promluvila s učitelkou a důrazně naznačila, že s dítětem si podobné věci vyřeším sama.
 Lavanda 


No potěš 

(27.9.2007 14:50:04)
Promiňte, ale vy jste fakt problémová, a to nejenom jako maminka.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: No potěš 

(27.9.2007 15:10:00)
budilko, a to jsi jako o Lídě usoudila z jejího vcelku normálního článku? Když už veřejně hodnotíš, mohla bys být prosím věcná a konkrétní?
 Lavanda 


Re: No potěš 

(27.9.2007 15:22:02)
Ráchel, nechápu, proč bych měla jako matka dělat na vánoční besídce rozruch kvůli tomu, že v jedné básničce se mluví o obdarování dětí rodiči.
Koneckonců, jsme všichni dospělí a víme, že Ježíšek pod stromeček dárky nedává. Vždyť tam nikdo veřejně neprohlašoval, že Ježíšek neexistuje. Takové pravdivé konstatování skutečnosti typu, že rodiče dali dětem jablka a ořechy, by mi zajisté na besídce taky uniklo, stejně jako většině rodičů na zmiňované besídce.

Proto mi nejde do hlavy, proč autorka měla potřebu věci řešit. Dokonce se odvažuju tvrdit, že její pohled na věc je dost ideologicky zaujatý. Učitelky přece nemají žádnou povinnost o Ježíškovi na besídce hovořit.

 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: No potěš 

(27.9.2007 15:34:59)
budilko, autorka nedělala rozruch na besídce, to jsi se v článku asi přehlédla. Jen se při JINÉ návštěvě školky učitelky zeptala, jak odhadují procento dětí, které na Ježíška věří. Článek jsem pochopila v tom smyslu, že si autorka myslí, že v oznamování skutečnosti, že dárky nosí dětem rodiče, nikoliv Ježíšek, je v kompetenci rodičů a ve školce je v tomto směru potřeba prozíravé opatrnosti. Podotýjkám, že já sama (viz můj příspěvek do diskuse) jsem věřící a narozdíl od autorky PRÁVĚ PROTO dětem neříkám, že jim dárky nosí Ježíšek. Ale každý rodič má právo se v tomhle směru rozhodnout po svém.
 Sylvie 


Re: No potěš 

(27.9.2007 15:45:38)
Článek jsem pochopila v tom smyslu, že si autorka myslí, že v oznamování skutečnosti, že dárky nosí dětem rodiče, nikoliv Ježíšek, je v kompetenci rodičů a ve školce je v tomto směru potřeba prozíravé opatrnosti

Nj, ale v článku bylo, že rodiče děti obdarovávají jablky a perníčky... na tom nevidím nic závadného, to my u nás taky a nemá to co dělat s tím, že dárky dětem (u nás) nosí Ježíšek


------------------
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: No potěš 

(27.9.2007 16:01:03)
já sice besídku neviděla, ale v kontextu jsem to pochopila tak, že to bylo laděné v takovém tom proletářském duchu a to autorce vadilo. Jak byla přešsná formulace ohledně dávání dárků je otázka na autorku; já tomu porozuměla tak, že měla pocit, že "věření na Ježíška" mohlo být u některých dětí vážně ohroženo. Takže, Lído - pamatuješ si ještě, jak zněl i inkriminovaný veršík? :)
 Sova, sovicka a vajicko 
  • 

Re: No potěš 

(27.9.2007 16:03:57)
Reaguji na celou tuhle vetev diskuse, ne jen na jeden prispevek, tak to prosim nevztahujte konkretne.

Vidite, mi se pocatecni historka vubec nezdala byt o tom, jestli je jezisek nebo ne. Konstatovani o obdarovanim jablicky a pernicky prece jeziska nepopiram ani nepotvrzuji, vzdyt byvala i koleda a spousta zvyku kolem.
Naopak mi to prijde jako velice "religiozne a multikulturne korektni" zdurazneni jednoho atributu vanoc.

Nehodnotim reakci maminky ani ucitelky, nebyla jsem tam, je to psano zpetne jako vzpominka jednoho ucastnika.
Mi se celou dobu cteni clanku sedela v hlave jen myslenka, ze by to byl hezky priklad do nejake te knizky o problemech v komunikaci. Skoro citankovy priklad pravidla, ze "to co rikam" nemusi byt "to, co ostatni slysi".

I zdanlive nekonfliktni otazka muze nekde uderit tak, ze se proste nestihame divit, kam se rozhovor hrne. Moc si z prednasek pedagogickeho minima nepamatuji, ale jedna poznamka mi utkvela - ze napr. jakkoli vyslovena otazka "PROC", nebo "ALE" vyvolava podvedome negativni emoce a vyladeni.

A popis dialogu s ucitelkou by se zase dal pouzit jako doklad toho, ze nonverbalni komunikace - ktera telefonovanim dost trpi - tvori podstatnou cast sdeleni.
 Insula 


Re: No potěš 

(27.9.2007 16:51:17)
Taky mě napadlo, že v besídce nezaznělo, že Ježíšek neexistuje nebo že nedává dárky. Jen to, že rodiče dali dětem jablíčka a perníčky. Myslím, že to v dětech nezanechalo pochyby o Ježíškovi.
 Iva, 2 kluci 
  • 

Souhlasím!!!!!!! 

(27.9.2007 15:18:27)
Taky mám pocit, že tady autorka dělá z komára velblouda. Co je na tom špatného, že rodiče dají dětem jablíčka a perníčky. My doma pečeme perníčky společně, jablíčka vybíráme krásně červená a těšíme se, až je na Stědrý den společně rozkrájíme... Dárky nám nosí Ježíšek, od letošního roku už bohužel jenom tomu mladšímu, staršímu je osm a letos na přelomu jara a léta se dozvěděl tu "krutou" pravdu :-) Vzal to úplně v pohodě a už se těší, jak letos společně bude Ježíška očekávat s mladším bráchou a spiklenecky držet s námi rodiči. Myslím, že všechno má svůj čas. Paní učitelky přece nic zlého nemyslely, navíc můžou být ve školce dětí z různých rodin i vyznání, každý vyznává jiné hodnoty a tradice a jablíčka a perníčky jsou naprosto neutrální pojem. Možná dětem paní autorky nosí Ježíšek robotyrannosaury a jinou havěť a jablíčka kupují v superhypermarketech, ale vánoce a Ježíšek přece nejsou jen o dárcích. Já se snažím vysvětlit, že vánoce nejsou jenom dárky, ale i to, že jsme spolu jako rodina, trávíme hezké chvíle, povídáme si, zapalujeme svíčky, zdobíme byt, chodíme na koncerty a lidové vánoční trhy, zpíváme koledy. Pro nás už začínají adventem a ten Ježíšek je jenom třešinka na tom vánočním dortu...
 máma 
  • 

jo, školka 

(27.9.2007 18:43:55)
Lído, hezký článek.
Občas mi taky nad některými věcmi ve školce zůstával rozum stát a měla jsem, např. tu drzost se zeptata, zda jsou děti tělesně trestány. Dcera neměla důvod mi lhát, pančelka se tvářila velmi udiveně. O Vánocích se děti učily spoustu koled, všude byla výzdoba, svíčky, opravdu si myslím, že si daly práci.
Ovšem texty na besídce, to jsem nepochopila. Mj. to bylo snad pásmo ze světa - Vážení Australané, pište na vánoční přání směrovací čísla, usnadníte tím poštovní styk. Vážení indiáni, nedávejte skalpy dětem na hraní, není to výchovné.
Parafrázuju, už si to přesně nepamatuju...
 10.5Libik12 


Nejsou Vánoce o tom, že jsou si lidi blízko? 

(27.9.2007 20:20:27)
6 mi bylo v dobách echt socialismu kdy nejvánočnější z vánočních písní byla Vánoce přicházejí, protože Suchý s trapnou Purpurou měl distanc a Rolničky byly imperialistické, v dobách kdy Kristus Pán znělo nepatřičněji než jakékoliv sprosté slovo, tudíž se vůbec neříkalo.
A hele, věřila jsem na Ježíška, věřila Ivana i Věrka, Ládík a všichni. Jak to ti rodiče udělali?

Z tvého článku je patrná netolerance, tvým dětem nikdo nic nebral, rodiče přece dávají dětem jabka i ořechy či co, učitelka neřekla, že Lego nenosí Ježíšek. Chtěla jsi být vymezená, prostě chytrá paní. Jak křesťanské a vánoční.

Já tady víru bránívám, ovšem některým věřícím je těžko rozumět, pusobí spíš jako uzavřená partička za každou cenu.

 Lída, 1 syn PMD 
  • 

Re všichni 

(27.9.2007 21:26:31)
Děkuji všem za příspěvky, jsem nadšená, jak jste všechny / až na výjimky / ohromně tolerantní. Právě jsem konečně usedla k počítači, utřela poplivaný monitor od předchozího herního nadšení mého synka, kterého jsem vysterilizovaného nacpala do pelechu, odpověděla na tisíc dotazů typu " co je to kostra?", proč se voda vytékající z vany točí ?", pošesté dočetla Pinochia / viz pohádky, řvu u toho jako želva /, uklidila robotyrannosaura / teď kecám, ale jako vtip dobrý /, vymazala řádku rrrrrrrrr, kterou napsaly kočičí tlapky proběhnuvší po klávesnici a jsem ready na diskusi. Nejprve odpověď proč dělám z komára velblouda? Protože mě to živí. Píšu články do časopisů a tohle je příjemné zahřívací kolo. Proč píšu o víře? Spíš by se hodilo, proč jsem doteď nikde nepsala o víře, a odpověď zní, protože jsem srab. Není to tak jednoduché pro holku, které 18 let tvrdily, že kdo je věřící, je v podstatě blb určený k likvidaci. Většina z vás, které odpovídáte, totalitu nezažila, ale moje maličkost je starší než černý uhlí a jakýkoliv náznak marxismu, byť neúmyslný, ve mně vyvolává zvracení a je velkou zkouškou asertivity. Nebyla jsem si vůbec jistá, jestli tohle téma ustojím, ale tahle diskuse je v podstatě odpovědí na otázku, jaké procento dětí ve školkách na Ježíška věří a návod k použití, jak od Ježíška elegantně vycouvat v pravý čas a na pravém místě. Ráchel dík za obhajobu a omlouvám se za nevhodnou formulaci, že Ježíšek na vánoce s vírou nesouvisí, správně by znělo ježíšek jakožto dárkonosič a víra v Ježíše Krista jsou dvě odlišné věci, lze použít jednotlivě i současně. Samozřejmě Robotyrannosaurus je extrém, ale ruku na srdce, asi bychom své potomky neuspokojily, kdyby našli pod stromečkem dvě jabka a perník. Kromě toho, i když jsem věřící, jsem zcela materialisticky cacná vidět, jak zrovna můj hmotný dárek po stromečkem někoho nadchne.A to, že se rodina sejde pod stromečkem u koledy a kapříka pro mě také není zcela standart, jsou profese, kde vánoce nevánoce, show must go on. Proto jsem se také nemohla zúčastnit schůzky s paní učitelkou "teď nebo nikdy" a telefon je fakt pro podobnou komunikaci nevhodný, ale podmínky jsem nediktovala já. Stejně tak doufám, že z článku vyplynulo, že mě nevytočil ani tak moc text básničky, jako následná čočka za víceméně neškodný dotaz a automatické zařazení mezi náboženské fanatiky jenom z toho důvodu, že se pídím po Ježíškovi. Vůbec se nedivím, že některé rodiny neježíškují vůbec a někde ani vánoce neslaví vůbec,takový je trend, ale to je můj šálek čaje a ne učitelky. Text básničky bohužel přesně odcitovat nemůžu, spletu dvě písmenka a mám na krku žalobu, autorský práva jsou autorský práva. V každém případě ujišťuju všechny, že jsem v podstatě dost neškodná a použiju- li přirovnání z říše živočišné, tedy kromě krávy a slepice, jsem pes, který stěká a nekouše, a lehce pošahaná tasemnice, ze které občas vyleze článek. Řídím se heslem žít a nechat žít....., ale nesmí ze mě nikdo dělat debila. Ahojky Lída. A propos, jedete někdo zejtra na svatováclavskou pouť? :-))))
 Repulsion 


Re: Re všichni 

(27.9.2007 21:59:24)
A kde se to slovo používá? Ještě nikdy jsem to neslyšel.

Jinak tohle:

„Text básničky bohužel přesně odcitovat nemůžu, spletu dvě písmenka a mám na krku žalobu, autorský práva jsou autorský práva.“

Je blbost. Neznáš autorský zákon.

 Repulsion 


Re: Re všichni 

(27.9.2007 22:00:39)
To slovo vypadlo - jedná se o slovo "cacná".
 Míša 
  • 

Re: Re všichni 

(28.9.2007 0:04:11)
jé, ty to neznáš? to se u nás doma používá odjakživa. Bejt cacná, šmrdolit se, budlik, cancmrdlína a podobné výrazivo. nevím odkud je autorka, ale já jsem rozená ze Sudet. Možná je to severočeský nářečí :-)). Teď si uvědomuji, že můj manžel rodilý jest středočech, mi ta slovíčka taky vyčítá, abych mu domu netahala. tak nevím.
 Lída, 1 syn PMD 
  • 

autorský zákon 

(27.9.2007 22:31:24)
Neznám. Například nevím, jestli můj článek, který už jednou někdo otiskl, ale změnil /čímž mě nakrk /, můžu jinde uveřejnit v původní podobě. Poraď, prosím. A cacná znamená nadržená, natěšená a zvědavá.
 Repulsion 


Re: autorský zákon 

(27.9.2007 22:58:00)
V zákoně se píše toto:

„Prvním prodejem nebo jiným převodem vlastnického práva k originálu nebo k rozmnoženině díla, kterým je dílo oprávněně rozšířeno na území České republiky, je ve vztahu k takovému originálu nebo rozmnoženině díla autorovo právo na rozšiřování pro území České republiky vyčerpáno; právo na pronájem a právo na půjčování zůstávají nedotčena.“

To znamená, že záleží na tom, co je ve smlouvě - tedy jestli jsi převedla práva na dotyčné vydavatelství.

Pokud jde třeba o to, že ti článek bez tvého vědomí změnili, tak to je porušení autorského zákona.

3) Autor má právo na nedotknutelnost svého díla, zejména právo udělit svolení k jakékoli změně nebo jinému zásahu do svého díla, nestanoví-li tento zákon jinak. Je-li dílo užíváno jinou osobou, nesmí se tak dít způsobem snižujícím hodnotu díla. Autor má právo na dohled nad plněním této povinnosti jinou osobou (autorský dohled), nevyplývá-li z povahy díla nebo jeho užití jinak, anebo nelze-li po uživateli spravedlivě požadovat, aby autorovi výkon práva na autorský dohled umožnil.


Ovšem periodika si obvykle standardně ve smlouvě vymiňují právo dílo bez vědomí autora krátit a upravovat.



Naopak pokud jde o nepřené citování díla třeba tady na fóru, pak:

„Citace
Do práva autorského nezasahuje ten, kdo

a)
cituje ve svém díle v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů,

b)
zařadí do svého samostatného díla vědeckého, kritického, odborného nebo do díla určeného k vyučovacím účelům, pro objasnění jeho obsahu, drobná celá zveřejněná díla,

c)
užije zveřejněné dílo v přednášce výlučně k účelům vědeckým nebo vyučovacím či k jiným vzdělávacím účelům;

vždy je však nutno uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

 fisperanda 


Re: Re všichni 

(27.9.2007 22:04:53)
Teda Lído, u tohodle sem se řezala, až sem nemohla. Hlavně zmínka o tasemnici mě dostala do kolen :o)))
 Lizzie 


Re: Re všichni 

(27.9.2007 22:11:10)
Lído, moc dobré hlášky, souhlas s fisperandou:-)
Jo a zaujal mě výraz ,,cacná":-) Dobré!
 Peťu 
  • 

Re: Re všichni 

(28.9.2007 0:57:27)
Mě by docela bavilo všechny ty, co se tady zapojili, posadit ke kafi, to by za chvíli lítalo facek :)))ne-li i něčeho jiného. Ale bylo tu fajn, příště se zaregistruju :)
 Peťu 
  • 

Re: Souhlasím!!!!!!! 

(28.9.2007 0:47:02)
Zapomněla jste ještě zmínit jak před tím adventem gruntujem jak vzteklý(é) a lítáme po nákupech až máme vytahaný ruce a když to pak vypukne jsme na pokraji zhroucení :) Už se na ty letošní těšim, jak ta moje sluníčka budou zase zářit při rozbalování dárečků od JEŽÍŠKA ;)
 Lizzie 


Re: No potěš 

(27.9.2007 21:16:41)
budilko, s učitelkou bych si promluvila - v klidu - a připomněla jí, že dost dětí na Ježíška věří a ve věku školky je zbytečné brát jim pěknou představu a zvyk. Je to zvyk hezký pro celou rodinu - čekat až ,,zazvoní zvoneček" apod., má to hodně do sebe, a třeba já bych to svým dětem (a přiznávám, že i sobě) dopřála velice ráda. Pokud by byla učitelka rozumná, vezme to na vědomí:-)) Asi tak.
 Bára 
  • 

Re: No potěš 

(27.9.2007 22:03:25)
Dnes jsou tak různorodě založeni rodiče, že všem opravdu nelze vyjít vstříc
například - část je věřících, část patří k Jehovým- ti neposílají své děti na vánoční besídky vůbec, část je striktně nevěřících, část například romských žádá, aby se v básničkách nevyslovilo vůbec slůvko čarovat atd., atd.Bohužel jsme státní školka, a striktně se držíme středu.Nemůžeme plnit přání jednotlivců nebo menších skupin. Část rodičů chce spontánní schůzky, část požaduje vystoupení dětí jak zastara, atd.Pro jednotlivé skupiny - a to se týče i jídla, by musely být soukromé školky, a tam by se někteří nedoplatili. Rodiče vracející se z různých zemí jsou po návratu našimi školkami nadšeni.Péče o děti se nedá vůbec srovnat a to v náš prospěch,nebo je tam pak kvalitní MŠ za kterou dají půl výplaty.
 Elzina 


Opačný pohled 

(28.9.2007 15:01:00)
Já mám trochu jiný názor. Jsme věřící a víra v to, že Ježíšek nosí dárky, nemá s vírou pranic společného. Dokonce to nejde dohromady. Souhlasím s bodem 4: Informace o původu vánočních dárků pod stromečkem patří výhradně do kompetence rodičů a ne školky, i kdyby věřili třeba v belzebuba.
Trochu to obrátím, protože z toho vyplývá i to: Proč by měli ve školce cpát dětem, že dárky nosí ježíšek? Ne všichni jsou tak z domova vedení.
Naše děti vědí, jak to je, a vůbec tím nejsou ochuzení, ba naopak, je to pro ně obohacení. Je pro ně krásné chystat dárky pro rodiče i sourozence, poslouchat příběh o Ježíšově narození atd...
A kdyby na "ježíška" věřily, necítily by se podvedené, až by se jednou dozvěděly pravdu? Neztratily by pak pro ně vánoce své kouzlo?
Ale ať si to každý dělá, jak chce, tohle je jen můj názor. :-)
Samozřejmě pojetí učitelek v MŠ, které popisuješ, je jiná kapitola.
 Alena, dcera 21m 
  • 

muj nazor 

(28.9.2007 17:18:21)
Po precteni vsech prispevku jsem si snazila vzpomenout, jak to bylo kdyz jsem se dozvedela ze Jezisek nenosi darecky. Popravde si na to vubec nevzpominam, nijak mne to asi nesokovalo, naopak si vzpominam, ze jsme pred Vanoci s bratrem hledali schovane darky a na Vanoce jsme delali prekvapene. Dodnes u nas nosi darky jezisek i kdyz uz jsme dospeli. Ziji mimo republiku a manzel neni cech, ale vubec se mi nelibi pristup """"to mas ode mne k vanocum"""". Vanoce travime kazdy rok v cechach i manzelovi se o hodne vic libi """"nas"""" pristup k rozdavani darecku. Podle mne to k Vanocum patri, jako peceni cukrovi, staveni stromecku, betlemu, a darecky od Jeziska. Zijeme v krestanske Italii a jsme oba verici, ale na Jeziska nedam dopustit. Je to ceska tradice, ale respektuji i ty co jsou proti. U nas nosi darky svata Lucie 13.prosince, vsechny deti predskolniho veku tady na ni veri, pro me nic neznamena, ale az pujde dcerka pristi rok do skolky nebudu ji namlouvat ze to neni pravda a vecer prichystame pro jejiho oslika mouku, aby se posilnil na cestu (taky protoze od italske rodiny 13. dostava darky). Slavime i Mikulase - letos to bude po druhe ale chci ty ceske tradice v rodine udrzet, protoze jsou krasne. Abych rekla pravdu jeste ted dostavam na mikulase balicek se sladkostmi. Vubec si nedelam hlavu jak to budeme detem vysvetlovat, az prijdou na to, ze neexistuje. Nejak se to vyvrbi, nemyslim si, ze mne za to budou nenavidet. Koneckoncu Jezisek prece byl, ne? A jestli ne, kdo se narodil 25.prosince - kdyz to tak cely svet slavi?
Ale nikdy bych sve deti nepripravila o ty jiskricky v ocich pri zazvoneni zvonecku po Stedrovecerni veceri.
 Elzina 


Re: muj nazor 

(2.10.2007 14:19:14)
Moje děti taky mají jiskřičky v očích. A oslavujeme Ježíšovo narození, jen jim nenamlouvám, že roznáší dárky. Největší jeho dar byl on sám, a láska, kterou nám dává do srdcí, láska jednoho člověka k druhému... A to je o mnoho krásnější už proto, že to je skutečné. Ty jiskřičky v dětských očích nejsou o tom, jestli věří nebo nevěří na to, že dárky nosí Ježíšek. To je o něčem jiném... :-) Samozřejmě taky respektuju ty, kdo mají jiný názor než já.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: muj nazor 

(2.10.2007 15:51:51)
Elzino, máme obdobnou zkušenost :)
 Renata Moravcová 2 děti 
  • 

Ježíšek? Jen to ne 

(29.9.2007 15:04:06)
V dnešní době je těžké děti něčím zaujmout. Naše děti /syt 4,třída, dcera 6let, ve školce/ na Ježíška věří. Děsím se doby, kdy bude po té krásné pohádce. Proč brát dětem tu radost a těšení, strach jestli moc nezlobily....? Nejsme věřící, ale Ježíšek není o tom, jestli věříme v Boha nebo ne, je to kouzlo vánoc určené dětem.
 Mery72 


proč vlastně? 

(29.9.2007 15:38:51)
Připadá mi to srandovní. Proč nevěřící (v Boha) lpí na víře vlastních dětí, že dárky nosí jakýsi neexistující Ježíšek? Když si za slovo Ježíšek dosadím třeba Klekánici, vyjde mi věta k popukání: "Děsím se doby, kdy moje děti nebudou věřit na Klekánici."
Jaký je rozdíl věřit tímto způsobem "na Ježíška", na víly, na Klekánici, Polednici, ufony...? Proč nikomu nevadí, že na ty ostatní bytosti jejich děti nevěří?
Nebo jinak: existuje dneska někdo, kdo by v poledne, když zvoní zvony, schovával děti doma, aby jim zprostředkoval víru, že zlobivce sebere Polednice?
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: proč vlastně? 

(29.9.2007 20:31:41)
nóóó, madelaine, to by ses divila! :)))
 Mery72 


jo... 

(29.9.2007 23:39:15)
Už dovalil, a to dost zásadní. On, kterému všechno patří, se narodil do hnoje a ještě se na závěr nechal pro naše viny přibít na kříž...
Ale to je pro mnohé blábol.
 10.5Libik12 


Re: proč vlastně? 

(29.9.2007 17:47:52)
Evelyn to popsala hezky, protože ani komunista od nás na Ježíška nevyhnal a takový to čekání až se setmí a koukání za záclonou, jestli "už chodí", je něco, co nekoupíš.

teda Evelyn, úplně se mi orosily oči:)
 Lizzie 


Re: proč vlastně? 

(29.9.2007 18:06:44)
Mery, na severu nosí dárky vánoční skřítek (tuším), též ve Francii, Anglii, Německu..mají podobnou ,,postavičku". Nevěřící i toho Ježíška vnímají podobně, ne - li stejně. Je to krásná, tajemná kouzelná postavička, která k duchu Vánoc - pro mě neodmyslitelně - prostě patří a vždycky patřit bude.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: proč vlastně? 

(29.9.2007 20:34:10)
no, Lizzie, ale Mery správně upozornila na rozdíl v tom, jak lidé vnímají "Ježíška" a jiné neexistující bytosti...
 Lizzie 


Re: proč vlastně? 

(29.9.2007 20:47:37)
Ráchel, mám ale - možná čistě subjektivní pocit - že Ježíšek je pořád něco jiného než ta klekánice nebo vodník. Je spojen s mnohem většími emocemi, s mnohem nitěrnější vzpomínkou...vždyť co si kdy dostala od vodníka? A těšila ses na něj, odpočítávala dny a vyhlížela ho za oknem?
Vánoční postava Ježíška každého pořád hřeje někde uvnitř..a pokud to mám nějak vyjádřit - z pohádkových postav je nadpohádková nebo minimálně nejpohádkovější..ta pohádka se nás tak trošku dotkla, ne?:-)A to dělá dost.
 10.5Libik12 


Re: proč vlastně? 

(29.9.2007 21:59:23)
Ráchel, já si myslím(nebo doufám), že i nevěřící lidé mají trochu pokoru před Kristovým příběhem a že jim není proti mysli připomenout si zrození významného člověka(ačkoliv nevěří ani na neposkvrněné početí, ani na zmrtvýchvstání), Ježíšek je nejen frekventovanější(já jsem například znala Polednici tak maximálne z Erbena), ale myslím si, že je symbolem něčeho hezkého i pro bezvěrce. Takže i když z něho děláme toho dárkonosiče, jde nám tak nějak přirozeněji z úst než třeba Hejkal:)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: proč vlastně? 

(29.9.2007 22:26:18)
No, Libiku, tak to znáš asi trochu jiný nevěřící, než já :) Ti "moji" se většinou omezují právě na "ježíškování" a Ježíšovo narození si o Vánocích tedy skutečně nepřipomínají. Klidně si sice dají do obýváku i betlém (vždyť to patří k tradici a je to tak roztomilé...), ale když se kolem nich někdo zmíní o tom, že skutečně věří v Ježíše, tak mají osypky :)
 Evelyn1968,2děti 


Re: proč vlastně? 

(30.9.2007 11:31:21)
Madelaine, asi hodně lidí má v sobě to dětský-že Ježíšek přiletěl z nebe, aby mi dal dárek:o). U nás bylo kolem toho hodně kouzelnýho a tajemnýho a fakt jsem hodně věřila, na to se nezapomíná. Taky mě to pak dost ranilo, když mi ve škole řekli, že žádnej Ježíšek ani nebe neexistuje, že to byla "pohádka". U manžela se na tohle nehrálo, prostě normální volno s bohatou večeří a dárkama, a on dodnes Vánoce bere jen jako volno a dobrou večeři. Nesnáší to bláznění kolem, v obchodech a tak...

Takže u nás je to takhle, nevím jak to mají ostatní.

E.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: proč vlastně? 

(29.9.2007 20:31:07)
Mery72, tak to je fakt dobrej postřeh! Klekánice mě fakt pobavila :)
 Mery72 


nejen pro Ráchel 

(29.9.2007 23:33:03)
Tak to jsem ráda, že se Klekánice líbí:-)
Dostala jsem se k počítači až teď. Proč je Ježíšek v jesličkách dojemnej, ale Ježíš na kříži téměř všem nevěřícím vadí? (osypky se Ti taky povedly:-) Asi ho fakt mají v jednom pytli s ježibabou a Rákosníčkem jen s tím rozdílem, že "nosí dárky". A až budou děti veliký, dozví se: víš, Alenko, Ježíšek není, lhali jsme ti.
Na druhou stranu, když nevěřící fakt NEVĚŘÍ v existenci Boha, je to jedno, jak rodinnému strašidlu říkají.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: nejen pro Ráchel 

(30.9.2007 0:43:40)
no, to bude tím, že na ten kříž není až tak pěknej pohled... můj nevěřící strýc komentoval (pro mnohé kontroverzní) film Umučení Krista slovy - cituji: "On to ten Gibson natočil, aby těm svíčkovejm bábám ukázal, že to nebyla žádná prdel!" Líp bych to říct neuměla...
jinak k tomu, že Ježíš(ek) fakt dovalil dárky - znám spoustu příběhů (včetně z naší rodiny) o tom, jak se děti modlily za něco, co bylo nedostupné (z finančních nebo jiných důvodů) - a ono ejhle! pod stromečkem se to objevilo... Ne, že by dárky padaly z nebe :), ale najednou přibyl do rozpočtu nečekaný obnos, nebo dárek koupil někdo, kdo netušil, že si to dítě přeje, nebo maminka "náhodou" narazila na něco "nesehnatelného" (za totáče)... Jednou si moje dcera přála dlouhý zimní tmavomodrý kabát z kapucí. Peníze bych i měla, ale prostě nikde takový neměli... Pár týdnů na to nám přišlo od známých z Německa pár beden s oblečením po jejich dětech... a mimo jiné tam byl kabátek - přesně podle dceřiných představ... jooo, říkejte si tomu klidně náhoda, ale já podle rozzářených očí své dcery (když už se tu o těch očkách píše stále dokola :)) vím svoje... nemluvě o tom, že takovejch náhod se nám děje nějak podezřele hodně :)
 Mery72 


Re: nejen pro Ráchel 

(30.9.2007 8:39:35)
Vidíš, tos mi připomněla, jednu z příhod s oblečením:-)
Syn nějak rychle vyrostl a jednoho dne "neměl co na sebe". (jasně, že měl, ale bylo mu téměř všechno až na staré tepláky malé:-) Večer přišli rodiče, že jim sousedi dali bednu věcí po svém synovi. Dodnes si vybavuju rozzářené synovy oči, když jsme s dětma seděli nad krabicí a vyndávali super klučičí oblečení. V podstatě při tom probíhala "modlitba nad hadry":-)))
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: nejen pro Ráchel 

(30.9.2007 20:58:28)
jojó... krabice, to je naše. Z krabic, které se u nás z různých neuvěřitelných zdrojů objevují, chodí kolem nás oblékaných asi tak 10 dětí - kromě těch našich :)
 Mery72 


krabice:-) 

(30.9.2007 22:21:19)
Jasně, detašované pracoviště Charity! Zrovna včera si kamarádka ulovila naprosto bezkonkurenční ohoz. Tak starý, že už je zase v módě:-)
 MSteflova 


Re: Ježíšek? Jen to ne 

(29.9.2007 16:22:09)
Já myslím, že se dá tato věc vysvětlit i tak, že Ježíšek(i když je jedno, jak to kdo pojmenuje) samotný dárky nenosí, ale svým způsobem vlastně zařídí, že si můžeme dopřát je koupit, že se sejdeme u stolu v plném počtu a zdrávi. Lidé dnes berou jako samozřejmost, že se na Vánoce obdarovávají, najedí a odpočinou si, ale i to je svým způsobem dar a ohromná klika. Je přeci plno lidí, kteří prožívají své životy v krutých podmínkách a nevlastní vůbec nic. Ač se nehlásím k žádnému konkrétnímu náboženství, přesto věřím, že nad námi někdo drží ochranou ruku. A ráda bych své děti jednou vedla k tomu, že je sice hodně na nich, jak si život zařídí, ale ani trocha té pokory není na škodu. Takže já Ježíška stále mám, a to je mi přes 30 :-).
 Evelyn1968,2děti 


Re: Ježíšek? Jen to ne 

(29.9.2007 17:13:53)
Jsme ateistická rodina, já jsem chodila do školy v 70. letech, takže o nějakém náboženství ani zmínka (akorát to, jak věřili chudí a nevzdělaní lidé, protože jim pohádky o Bohu namluvili "páni", aby se lid nebouřil).
Přesto jsou pro mě Vánoce nejkrásnější dny v roce. My slavíme svátky rodinné pohody a jako tradice do toho samozřejmě patří i stromeček s dárkama od Ježíška a koledy-taky Česká mše vánoční. Šestiletá dcera na Ježíška ještě věří a jsme rádi. Co si pamatuju, tak dárky od Ježíška byly vždycky kouzelné a tajemné, i kdyby to byly ponožky. Prostě to nebyly obyčejné věci, co se dají koupit v krámě kterýkoliv jiný den. Děti o svých svátcích a narozeninách nikdy nebyly tak rozzářené, jako o Vánocích, když jsme od rána hlídali nějaké znamení, jestli "už chodí", vyhlíželi zlaté sáňky, koukali do oken sousedům, jestli "už jim rozsvítil stromeček" a pak u večeře napínali uši, jestli už zvoní. Podle mě se tato atmosféra nedá srovnat s tím, kdybych jim řekla, "koupili jsme vám nějaké dárky a máte je pod stromečkem".
Jestli budou zklamané? Syn nebyl, podali jsme mu to s citem, v létě, bylo mu asi 8 nebo 9, říkal, že už něco tušil. Já jsem zklamaná byla, SOUDRUŽKA učitelka mi to podala takovým stylem (takový to povídání o nevzdělanosti chudých) a tak mě šokovala, v šesti letech hned po Vánocích, že jsem se s tím hned tak nesmířila.


E.
 Lizzie 


Re: Ježíšek? Jen to ne 

(29.9.2007 18:04:44)
To je moc hezký, Evelyn, vystihlas ,,naší" atmosféru, když jsem byla malá, akorát jsme neposlouchali mši, ,,jen" koledy:-)))
 Cindule (1 ještěrka, 10 m) 
  • 

Re: Ježíšek? Jen to ne 

(29.9.2007 22:24:34)
Já se moc těším na letošní vánoce. Přece jen, naší malé už bude víc než rok, tak už z toho bude mít trochu víc, než loni, kdy prožívala první měsíc života. Těším se na to, až uvidí svítící stromeček a bude se snažit na něj dosáhnout a pro jistotu ho ožužlat :-)) (Dáme jej raději na stolek). Zazpíváme jí pár koled. A ještě víc se těším, za další rok, až jí budou 2. Myslím, že vánoce jsou to nejkrásnější pro děti a i proto nám bude určitě dárečky nosit Ježíšek :-) Vidět rozzářená očka maličkých je myslím ten největší vánoční dar pro dospělé.
 čaroda 


zklamani? 

(30.9.2007 0:09:20)
Taky se moc tesim az nase prvni dite bude prozivat VAnoce a teseni na Jeziska- loni mu byly 3,5 mesice a pekne kulil ocicka a vzprimoval z pletence ramenniho (tot vse). Jeziska mit budeme, nikdy nezapomenu ten pocit - trepajici se motylek stesti ve me - kdyz jsem jako mala cekala na Vanoce a kdykoliv jsem si na ne i behem roku vzpomnela. V 6ti letech mi kamaradka rekla ze darky davaji rodice...ale tak napul jsem verila jeste dlouho.
Ostatne si myslim, ze rict narovinu diteti ze jsme chteli aby se mu Vanoce jivily jeste kouzelnejsi nez jsou..to vetsina deti ustoji!? Je mnohem vic horsich zpusobu jak svoje deti ZKLAMAT (bohuzel) nez ze jim budu pribarvovat pohadku Vanoc, ne?
Preji vsem..uz ted na konci zari - "stastne a vesele" :)))
 štěpánka 
  • 

Re: zklamani? 

(30.9.2007 21:47:02)
U nás se "provalilo", že "Ježíšek není" 20.12, klukům bylo 8 let. Protože jsme se na to už dlouho připravovali, tak jsme jim vysvětlili, že tomu, kdo "věří na Ježíška" nosí dárky celý život. A tomu, kdo nevěří, nosí dárky rodiče a jiní blízcí lidé. Kluci se pak rozpoměli, že jim vlastně už dávno bylo divné, že je u stromečku vždycky první táta s foťákem a proč se tam zavírá předtím máma, když tam nikdo nesmí, aby Ježíška nevyplašil. Takže oni už to tušili dávno... Ježíšek pro nás odjakživa je krásná pohádka, na kterou si hrajeme s dětmi i dospělými. Jsme spolu, je nám dobře a navzájem se obdarováváme a to nejenom věcmi. Na věku nezáleží. Nehoníme se, nenakupujeme jako šílenci, negruntujeme, ale jsme prostě spolu, zajdeme k jedné babičce, ke druhé, k přátelům.
Osobně si myslím, že toto pojetí Vánoc opravdu nemá s vírou mnoho společného (jak výše píšou jiní). Ale ta naše "pohádka o Ježíškovi" nám dává hezké klidné dny, kdy se zastavíme a užíváme si to všichni, bez rozdílu věku. (mimochodem, docela hezky o tom mluví pohádka pro děti Polární expres. Ač toho Santu made in USA jinak nesnáším, tak tahle pohádka pro mě vystihla to krásné kouzlo Vánoc. Jenom my v Čechách si tam dosazujeme Ježíška - ne jako osobu, ale jako myšlenku)
 1.3Magráta13 


Náš Ježíšek 

(1.10.2007 8:51:21)
Osobně považuji Ježíška, tak jak se oslavuje tady, v Čechách, za krásnou a kouzelnou tradici, kterou osobně nemám spojenou s náboženstvím. Spíš naopak, přes Ježíška jsme se k hovorům o náboženství s dcerou dostali.
Víra a "kdonosídárky" jsou pro mě 2 odlišné věci a taky jsme byla háklivá na to, když někdo mému dítěti chtěl kouzlo Ježíška, nosícího dárky, předčasně brát.

Dnes je dceři 8 let. Pořád mluvíme o Ježíškovi, i když já už mám podezření, že dceru někdo ve škole dostatečně obeznámil, jak je to s dárkodáváním, a ona se jen nechce zeptat přímo, protože pořád ještě víc věří rodičům :o)
Proto, když na Ježíška a dávání dárků přišla řeč minulý týden, vyprávěla jsem o tom, jak si na vánoce lidé, kteří se mají rádi, dávají dárky, ale jak vlastně o dárky ani tak moc nejde. Jde o ten pocit a kouzlo být spolu a Ježíška si každý představuje podle svého. Řekla jsem, že Ježíšek není žádná fyzická bytost, pominu-li toho ukřižovaného o němž jsme si povídali již dřív. Ježíšek je kouzlo, které je mezi námi. Ježíšek je něco, jako láska. Všichni o něm vědí, ale ne všichni na něj věří.

Jak si to v hlavě přebrala nevím, to přijde časem.
 Zdeňka (5+2) 
  • 

Křesťanství je u nás jiné -aneb jak jsme to vyřešili včetně Mikuláše, Santa Klause.... 

(1.10.2007 23:34:17)
Ahoj
Jsem taky problémová matka v naší MŠ. A to hooodně.
Co se týče ježíška a dávání si dárků, po dlouhém a usilovném přemýšlení jsem to vyřešila takhle:
Vysvětlili jsme si doma, že někdo dárky kupuje a někdo dává. Když má dcera narozeniny, tak zpravidla kupuji všechny dárky já a pak nějaký dostane od tatínka, nějaký od sestřičky, nějaký ode mne. O vánocích dostává všechny dárky od Ježíška a kdo je koupil nebo vyrobil? Některé maminka, některé tatínek a některé možná Ježíšek. A nemám problém. Přeci - vše co máme, máme od Boha a je správné mu za to děkovat a o svátcích, při kterých si připomínáme narozeniny Ježíše - Boha to platí dvojnásob. Tvrdí-li některé kamarádky mojich dcer, že dárky dostávají od maminky a tatínka a ne od Ježíška v klidu oponuji, že u nás doma si myslíme, že všechno máme od Ježíška a maminka s tatínkem jenom dárky kupují. A protože ze školky mě moje dcera jednou přinesla, že dárky máme od "dědečka" tak jsme si vysvětlili i Mikuláše. Mikuláš byl biskup, který kdysi nechával chudým ve svém okolí dárky. Sám věděl, že vše co má, má od Boha - Ježíše, takže to byly vlastně dárky od Ježíška. U nás v Čechách si tenhle zvyk připomínáme v noci z 5 na 6 prosince, kdy slavíme Mikulášův svátek, v některých jiných státech si tento zvyk připomínají o vánocích.
A je to. Kupodivu tuto úvahu jsou obě moje dcery již schopny strávit a já mám de facto úplně čisté svědomí, že jim nelžu. Dárky spolu vesele kupujeme a vyrábíme, abychom je mohli před vánoci dát Ježíškovi, aby je on zase mohl dát našim blízkým.
Zdeňa
 1.3Magráta13 


Re: Křesťanství je u nás jiné -aneb jak jsme to vyřešili včetně Mikuláše, Santa Klause.... 

(3.10.2007 10:58:28)
Moc děkuji za tenhle příspěvek. Je to krásné vysvětlení s nímž se ztotožňuji a nejspíš ho i použiji pro své dítě.
 Kroutím hlavou 
  • 

Mám to za sebou 

(10.12.2007 22:03:17)
Mám to za sebou právě dnes a vzpamatovávat se budu taky dlouho. Na začátku paní učitelka varovala, že dneska to nebue nic moc - prý je málo dětí. Dětmi to ale nebylo.Texty básní: o dárcích za skříní a pod postelí, o nutnosti sám si ozdobit stromek, dilema zda toho kapra večer zabijeme, odrhovačka Vánoce vánoce přicházejí(už 4.rok za sebou!!!),falešný zpěv učitelek (o hudebním doprovodu jedním prstem nemluvě) a vítězný pokřik paní učitelky na závěr "Hurááááááá!!!"
Nevěříte? Věřte! Chvaletice 10.12.07

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.