| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Porodní a kojící … a kdo je lepší máma?

 Celkem 260 názorů.
 Jane 
  • 

Re: 

(24.8.2007 8:36:38)
Ahoj. Mluvíš mi z duše. Už mě unavují příspěvky o přizorených porodech, porodních plánech a kojení za každou cenu. Moje máma nic takového neřešila. V nemocnici ji vyholili, no a?! Od dvou měsíců nám dávala Sunar, no a?! Jsme se sestrou tady a máme se všichni rádi. Měli jsme to nejhezčí dětství které si jen může dítě přát, tak co víc chtít. Mě před porodem holit nemuseli, oholila jsem se sama. Přijde mi to přizozené. Dnes už se snad holí všichni, nebo ne?! Nechápu proč to řešit? Porod nebyl žádná procházka růžovým sadem a žádná euforie se nekonala. Ani jsem nic takového nečekala. A nemám svoje děti o to míň ráda. Ten tlak na maminky s přirozenými porody a kojením je přímo šílený. Nikdo není lepší nebo horší matka když kojí, nebo ne. Nebo proto jak rodil!
 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

rozumné 

(24.8.2007 8:47:35)
Moc hezké a moudré.Jsem z těch, které před prvním porodem podlehly zmíněné masáži a když pak byl neplánovaný císař,velmi dlouho jsem se z toho nemohla sebrat.Připadala jsem si zcela neschopná,vyvinula se pak z toho docela slušné depka. Holky neblbněte!
 Evelyn1968,2děti 


Re: rozumné 

(24.8.2007 8:57:50)
Majo, moc krásné. Taky jsem se dlouho nemohla vzpamatovat. Ta masáž je hrozná. Ale doufám, že mám i tak doma spokojené děti.

Hodně štěstí celé Tvojí rodince.

E.
 žába 


Re: rozumné 

(26.8.2007 11:13:02)
S článkem také souhlasím. Mám dvě děti - 2,5 let a 6 měsíců. Starší syn byl kojen přesně 4 dny, mladší dcerka byla úspěšnější - 2 měsíce. Věřte nebo ne, dělala jsem co se dalo, ale prostě to nešlo. Tak moc jsem měla pocit, že jsme zklamala, že jsem si i zaplatila pomoc laktační poradkyně. Ani ta nepomohla. Dodnes, když se někdo ptá, jestli kojím popř. jak dlouho jsem kojila, mám z toho nepříjemný pocit a cítím bezmocnost a lítost a s odpovědí NE mám tendenci se omlouvat. Proč? Děti miluji nadevše. Kromě toho kojení dostávájí vše, co potřebují a ačkoli nepatříme zrovna mezi nejlépe situovanou rodinu (myslím tím finančně), určitě nestrádají ani co se materiálních věcí týče. Je to jen společenský tlak. Chápu, je třeba mluvit o tom, že kojení je pro miminka nejpřirozenější věc, ale je třeba také mluvit o tom, že ne vždycky to jde. Je to souhra dvou lidiček - mámy a miminka. A ta se nemusí povést vždycky. Ať chceme nebo ne, někdy to prostě NEJDE.
 Hana tři dcery 20 , 16, 6 let  
  • 

Re: Zbytečné trápení 

(26.8.2007 23:02:21)
Od prvního porodu uběhlo už pár let.Tenkrát mi nikdo techniku kojení neukázal a jen sestry říkaly -maminko JAKTO ŽE VÁM TO NEJDE.Domů jsme jeli s Feminarem a přežily.Druhé dítě šlo císařem, viděla jsem mimi až třetí den a s kojením se nikdo neunavoval.Třetí dítko rozené přirozeně ,v modernější dobe,alespoň co se přístupu týče,kojeno sice jen 2 měsíce ale..Sestry se mi dostatečně věnovaly a techniku vysvětlily.Bohužel mám na mléčných žlázách srůsty-zjištěno nedávno a tak to asi s tím mlékem nebylo úplně dobré.Děti vyrostly na umělé výživě jsou zdravé -spokojené a já taky.A proč to píšu-maminky nijak se netrapte,že to dopadlo tak, nebo onak.Někdy se mi zdá, že se píše moc příruček a moc se berou vážně,občas by stačil zdravý selský..Vy sami víte proč to tak je a druhým do toho vlastně nic není.Hlavně, že jste spokojené ,děti taky a VO TOM TO JE :-))
 Naďa a Hanička 
  • 

masáž 

(26.8.2007 10:06:40)
Ahoj, moji holčičce je teď 2,5 roku.Taky jsem si plánovala jak budu rodit podle plánu,p řečetla jsem snad veškerou dostpnou literaturu,.........A pak to nakonec přišlo, rodila jsem 26 hodin, žadonila jsem o epidural, který se nekonal, hopsaly mi sestřičky po břiše, aby šla malá ven....No, opravdu jsem si to takhle nepředstavovala.Ale nakonec se nám narodilo krásné a zdravé dítě....a to je hlavní.
Taky jsem si říkala budu kojit aspoň do půl roka....Po 2 měsicích, mi mojem mimi přesatalo růsta a vrátilo se na porodní váhu, tak jsme najeli na sunar....
A dnes, Hanička má 94 cm a 13kg, takže průměr.Je v pořádku, netrpí na ekzémy a podobně, neměli jsme problém ji odnaučovat od prsu a je to docela pohodářka....i když vztekat se umí taky.
Takže, nepodléhejte masážím, důležité je že se porodíte zdravé dítě a to dítě pak roste a roste a je spokojené a je uplně jedno čím je krmíte.
p.s.Haniččino první klasické jídlo proběhlo na 7. měsíci.Odjela jsem na muzikál a manža se měl postarat.Tak dostala k večeři, místo připravené zeleninové polívky, česnečku a segedin se dvěma.Od té doby spí celou noc a jí co my.
 Lizzie 


Re: masáž 

(26.8.2007 17:27:10)
Jo, segedýn se dvěma, hned jsem dostala chuť..:-)
Jinak souhlas!
 Andrea 
  • 

Re: masáž 

(26.8.2007 18:51:15)
Ahojky všichni!
Jsem čerstvá maminka, mám holčičku 3 týdny starou. Ještě týden měla být u mě v bříšku. Bohužel chtěla na svět dřív, vysoký zlak, otoky... Rodila jsem normálně přes 12 hodin. Před porodem jsem nechtěla epidural, nechtěla císař. Ale bylo to tak šílený, že jsem prosila o cokoli. Bohužel mi museli pomáhat kapačkami, abych se začala vůbec otvírat, takže něco na utěšení nehrozilo. Má doktorka mě ubezpečovala, že nevadí, že jde malá dřív, že je velká (3,20 kg a 49 cm). Donošená by měla přes 4,50 kg. Ale.... Nejdřív porod úplně jinak. Pak mi malou nedonesli na pokoj. Musela zůstat v inkubátoru, měla špatnou jednu plíci. Ani pořádně nevím, proč se to stalo. Prý ten dlouhý a těžký porod, mohla si loknout vody, mohla být přidušená. Ten první pohled na ni byl strašný. V nosánku dýchací přístroj, z ručičky infuze, na hrudníčku další drátky.... Mlíčko jsem začala odstříkávat. Krmili ji stříkačkou, kádinkou, sondičkou a nakonec z flašky. A ta jí zůstala. A jak moc jsem chtěla kojit. Jenže malá si zvykla, že z flašky to teče rychle. U prsa se vždy jen vzteká a vysiluje.... Prostě je vše úplně jinak, než jsem si představovala, než jsem si vysnila.... Teď je už malá naštěstí v pořádku a už mi je celkem jedno, že nám nejde kojení, že krmím odstříkaným mlíkem z flašky a zřejmě každou chvilku budeme muset přejít na umělou výživu. Mlíko se bohužel odstříkáváním přestává brzo tvořit... Ale hlavní je, že je malá v pořádku, pěkně přibírá a je doma.
 Andrea 
  • 

Re: masáž 

(26.8.2007 18:53:28)
Ahojky všichni!
Jsem čerstvá maminka, mám holčičku 3 týdny starou. Ještě týden měla být u mě v bříšku. Bohužel chtěla na svět dřív, vysoký zlak, otoky... Rodila jsem normálně přes 12 hodin. Před porodem jsem nechtěla epidural, nechtěla císař. Ale bylo to tak šílený, že jsem prosila o cokoli. Bohužel mi museli pomáhat kapačkami, abych se začala vůbec otvírat, takže něco na utěšení nehrozilo. Má doktorka mě ubezpečovala, že nevadí, že jde malá dřív, že je velká (3,20 kg a 49 cm). Donošená by měla přes 4,50 kg. Ale.... Nejdřív porod úplně jinak. Pak mi malou nedonesli na pokoj. Musela zůstat v inkubátoru, měla špatnou jednu plíci. Ani pořádně nevím, proč se to stalo. Prý ten dlouhý a těžký porod, mohla si loknout vody, mohla být přidušená. Ten první pohled na ni byl strašný. V nosánku dýchací přístroj, z ručičky infuze, na hrudníčku další drátky.... Mlíčko jsem začala odstříkávat. Krmili ji stříkačkou, kádinkou, sondičkou a nakonec z flašky. A ta jí zůstala. A jak moc jsem chtěla kojit. Jenže malá si zvykla, že z flašky to teče rychle. U prsa se vždy jen vzteká a vysiluje.... Prostě je vše úplně jinak, než jsem si představovala, než jsem si vysnila.... Teď je už malá naštěstí v pořádku a už mi je celkem jedno, že nám nejde kojení, že krmím odstříkaným mlíkem z flašky a zřejmě každou chvilku budeme muset přejít na umělou výživu. Mlíko se bohužel odstříkáváním přestává brzo tvořit... Ale hlavní je, že je malá v pořádku, pěkně přibírá a je doma.
 Moury 
  • 

Re: Re: 

(24.8.2007 10:21:05)
Naprosto s Tebou souhlasím. Rodila jsem plánovaným císařem, no a co, sice jsem se vyhnula bolestem a naštěstí jsem je neměla ani po operaci, ale to neznamená, že se o svoje dítě starám špatně a nemůžu z něj vychovat pro společnost prospěšného a slušného člověka. Pro mě to byl nádherný zážitek a žádné výčitky svědomí, že jsem nerodila spontánně, nemám. Ale dost maminek je doslova tak "zblblých", že když jim řeknu, že jsem porodila císařem, tak si klepou na čelo, že jsem nebyla schopná to zvládnout normálně a třeba i se mnou přestanou komunikovat, protože nejsem ta správná máma, která toho nevytrpěla tolik, jako ony. Z kojení si hlavu nedělám, přikrmuju, protože nemám dostatek mléka, ale miminko je spokojené a já také. Je to tak, jak píšeš. Každý si vybere cestu, která je pro něj nejschůdnější a o to tu přece jde - abychom byli všichni spokojení.
 HANKA TŘI DĚTI 
  • 

Re: Re: 

(24.8.2007 12:26:07)
To bylo na Vaše přání?
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: 

(26.8.2007 0:38:41)
Holky já žádnou masáž ohledně kojení nebo přirozených porodů nevidím, je to jen nutná osvěta a v přirozench porodech bych řekla je osvěty ještě dost málo, v kojení to jo, ale ty porody?

Fakt nevím proč bych se neměla zajímat o to jak budu rodit, jak chci rodit a taky to na co mám právo a že nechci aby mi někdo nutil něco co nemusí, nebo dokonce lhal že je něco moje povinnost.

Pravda moje máma to co já neřešila, za totality prostě odjela do spádové okresní nemocnice a bylo, ostatně mě porodila tak rychle, že taťka ani nestihl vyjet z nemocnice, dělaly si z toho často srandu, že chytnout závory na kolejích tak jsem se narodila v autě (bylo léto takže by to nevadilo) a já si pak dělala léta starosti, kam že to nedojedem, protože tu nejbližší porodnici mezitím zrušili. No a pak jsem se od babičky dozvěděla, že máma vlastně rodila už od noci a ráno babičce nic neřekla a pak čekala až se babička vrátí z kostela a babička (mámy tchýně) se prý zapovídala na lávce a pak viděla jak máma vykukuje zpoza rohu a tak šla domů, no ale to mi máma už jaksi nikdy neřekla

Já třeba teď podruhé chci rodit přirozeně, prostě už vím co chci a co nechci a když nebudu rodit 10. nebo o vánocích tak budu mít i dulu (nenapadlo by mě to po ní na vánoce chtít, když má 2 děti). Asi pojedu do Kadaně, mám už hotový porodní plán a chtěla bych rodit v CAP, když by bylo v CAP plno tak holt na normálním pokoji, ale nevidím důvod proč by mi i mimo CAP nemohli vyjít vstříc, nechci žádný zázraky A PORODNÍ STOLIČKU BUDU MÍT SEBOU VLASTNÍ

A kojení, před prvním porodem jsem přečetla jednu knížku o možných problémech a došla na jeden seminář, toť vše, nikdy žádná masáž (možná je to i tím, že nečtu časáky typu Maminka, Betynka apod. příjde mi to jako zbytečné vyhazování peněz, když si podobné kolikrát i třeba lepší články můžu přečíst zadara třeba tady na rodině nebo BC apodobných webech). Kromě trochy problémů a přisátím v porodnici to pak doma bylo už dobré a zatím kojím hlavně večer stále. Ale třeba spolužačka ze ZŠ kojí v podstatě už 9 let a znám dost holek, které nekojili (dost často po císaři, bohužel), ale ani jedna nešla za laktační poradkyní, protože nevěděly, že někdo takový vůbec existuje. Nidko jim o nich neřekl a nikdo jim moc nepomohl.

ALE NIKDY BY MĚ NENAPADLO HODNOTIT ČLOVĚKA TÍM ZDA KOJIL NEBO NE, nenapadlo by mě se s nimy kvůli tomu nebavit.
 zuzini 


Re: Re: 

(26.8.2007 13:26:30)
Katko, mluvíš mi z duše. Jsem moc ráda, že ta osvěta je. Já své první dítě rodila se vším co se nedoporučuje. Oxytocin, protržení blan, musela jsem přikurtovaná ležet celou dobu na zádech, žádné chození nic. Tehdy jsem si ani neuvědomovala, že je něco špatně. Měla jsem 18 a nic jsem nikde nečetla, ale kojila jsem do 13. měs. Teď své druhé dítě chci porodit podle sebe, ale když to náhodou nevyjde, hroutit se nebudu, počítám s tím, že mohou nastat komplikace.(každý by s tím měl počítat) Z Tvého příspěvku jsem pochopila, že máš mít mimi v prosinci. Já taky. Tak ať mimísek v bříšku pěkně roste. Zuzi
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: 

(27.8.2007 7:19:40)
Zuzi,

díky , jojo mimi bude v prosinci, doufám, že nebude chtít počkat do ledna, když budou krouhat to porodný

Tak ať ti mimi taky dobře roste
 Jana, Petřík 04/07 
  • 

Re: Re:kojení 

(24.8.2007 12:17:22)
O kojení za každou cenu vím svoje. Sestra v porodnici se mi podívala na prsa, řekla, že jako nic moc a sjela mě, že jsem nenosila formovače bradavek... Já v 19 nejistá mamina se řvoucím uzlíčkem v náručí... Zkrátka jsem byla vynervovaná, malý se nechtěl přisát. Depka. Pak mi sestřička řekla, že málo často kojíme a že ho mám na kojení budit po 2 hodinách. To byl vždycky tak unavenej, že stejně hned znovu usnul. Až díky další sestře (daleko příjemnější) jsem začala kojit pořádně a 4. den jsme šli domů z porodnice. Malý krásně sosá a žádný formovače nepostrádá. Zmíněné jablonecké sestře děkuji za snížení sebevědomí a dva probrečené dny.Byly to jediné dva dny, kdy jsem litovala, že mám miminko. Teď si to naopak všechno užíváme :-)
 Taňa :dvě holky 
  • 

Re: Re:kojení 

(26.8.2007 20:57:47)
Ahojky hezký članek mě povídej o ochotě dětských sester já jsem dopadla bohužel ze sestřičky tak že jsem se už nerozkojila a doma jsme přešli na umělou výživu bylo mi to moc líto a můžu poděkovat jenom jí udělala mi takové depky že se mi kojení uplně zprotivilo!!!!!
 Marta, 2 kluci 
  • 

Re: Re:kojení 

(28.8.2007 12:46:10)
Ahoj,

já bych ani jednoho kluka nekojila, kdyby mi sestry v Podolí nepomáhaly. Příručky píšou podráždit pusinku, dítě otevře ústa a přisaje se - u nás ani náhodou. Musely mě sestry bafnout za bradavku, zmáčknout a násilím nacpat do pusinky mimča a držet mu u toho hlavu. Vypadalo to hrozně, ale jinak to prostě nešlo. Domů jsme odcházeli s kojením a kojím doteď (prvního syna 8 m, mladšího zatím 5 m.)

Marta
 bibiana dva kluci 3 a 4 roky 
  • 

Re: Re:kojení 

(30.8.2007 10:56:19)
já jsem kojila kluky každého přes rok dokonce toho staršího jsem kojila když už jsem byla zase nečekaně těhotná (pak že se nemůže při kojení otěhotnět,je to blbost)umělé mliko jsme vůbec neměli hned jsme přešli na normální kravské a kluci jsou uplně v pohodě!!!
 Gabi 
  • 

Re: Re: 

(25.8.2007 22:19:57)
Rodila jsem letos potreti planovanym cisarskym rezem na prani, po dvou spontannich porodech a vzhledem k vyssimu veku jsem si to moc prala.Narodilo se mi krasne zdrave miminko, kojim a materstvi si uzivam.Po porodu jsem si nasledne uzila bolesti a komplikaci az az, ale nehodlam se tim jiz zabyvat,v zadnem pripade se nestresuji radami typu prirozeny porod a kojeni za kazdou cenu.Dulezite pro mne je, ze sve tri dcery nade vse miluji, delam pro ne maximum a jim i me je uplne fuk, jak jsem kterou rodila a kolik mesicu jsem kterou kojila.Holky,vubec se nestresujte podobne hloupymi clanky a ridte se jen svou intuici a svymi pocity.
 11.8MartinaEmma12 


Nerodím, nekojím :-) 

(25.8.2007 23:37:11)
Jsem adoptivní máma, malého jsme přijali když měl 10týdnů, byl na flašce a na Nutrilonu hned od narození. Nedokážete si představit, jak mě bolely a dotýkaly se mě řeči typu - kojené děti jsou chytřejší a zdravější a hlavně soucitné pohledy na našeho syna, protože on bobek je na umělém mléku. Nemyslím si to, náš syn je stejně chytrý a stejně zdravý jako kojené děti. Kojící maminka není lepší maminka, prostě jen měla tu možnost, kojení způsobovalo radost jí i dítku, užili si to a bylo to fajn. Některé mé kamarádky kojení považovali za horší bolest než samotný porod a těšily se, až odstaví. Samozřejmě se styděly to přiznat - aby je někdo nepomluvil, že jsou špatné mámy.
 zuzini 


Re: Nerodím, nekojím :-) 

(26.8.2007 13:33:17)
Holky neblbněte, já kojila 13.měsíců, ale vživotě by mě nenapadlo, myslet si, že ta která nekojí je špatná máma. Každá má pro to svoje důvody. Dokonce znám mamču, která si sama vyžádala od doktorky tablety na zastavení laktace, protože se bála o svoje prsa a jinak je úžasná máma. Pokuď si někdo myslí, že jste špatné, protože nekojíte, rodily jste císařem atd. je s prominutím vůl.
 kamila,anička 5 měsíců 
  • 

Re: naprosto souhlasím 

(26.8.2007 13:51:45)
S tímto článkem musím jedině souhlasit.Po porodu jsem měla těžkou depresi a nakonec jsem skončila na antidepresivech. Nekonalo se totiž nic, co jsem si přála.Porod byl 17 ti hodinový a žádná euforie nenastala a ani mě nezalil pocit lásky jak jsem si vždy představovala. Po porodu jsem si chtěla hlavně odpočinout a nebyla jsem schopná si užít miminko. Měla jsem strach, že se o holčičku nezvládnu postarat. Kojení mi vůbec nešlo, bolelo to a neužívala jsem si to. Nakonec jsem musela brát prášky proti depresi a úplně přestat kojit. Dnes je moje holčička veselá, živá a strašně bystrá. Všichni o ní prohlašují, že je to dokonalé miminko. Já jsem spokojená máma, která se jí celý den věnuje a to je to nejdůležitější. Celá naše generace vyrostla na sunarech a má za sebou brutální porody (dle dnešních alternativních matek) a nemůžeme říct, že bychom na tom byli hůř než současné děti. Spokojenost miminka vždy záleží na naší péči a času, které mu věnujeme.
 Lenka 3 děti 
  • 

Re: Re: 

(26.8.2007 20:15:40)
Ahoj, bezva názor, říkám to pořád všem dokola, ale tlak okolí je hrozný. Kojila jsem všechny děti, to třetí nejdéle rok. Nejsou téměř nemocné, max.rýma, kašel. Jsou tu matky, které se holedbají, jak kojily děti do tří let, no a? Jsou snad supermatky? Znám jich dost, co mají děti astmatiky a neustále nemocné a hrozně se diví, jak je to možné, když je tak dlouho kojily. Myslím, že je lepší být v klidu a dělat to jak nejlépe dovedu s čistým svědomím...každá to máme jinak a originálně.
 Lenka 
  • 

Re: Re: 

(29.8.2007 11:29:41)
Jo a to jak bude dítě zdravé a chytré ?? Myslím je to věc spíš náhody a genů, než kojení, i když se dneska tvrdí opak.
 Lenka 
  • 

Re: Re: 

(29.8.2007 11:19:18)
Ono hlavně je škodlivý názor, že TO A TO MATKA ZVLÁDNOUT MUSÍ.

TJ. ROZKOJÍ SE KAŽDÁ, KDYŽ NA TOM BUDE USILOVNĚ MAKAT - odsávat, masírovat, přikládat a ještě jiné a jiné....takže nejisté prvorodičky zpravidla dospějí k názoru, že když je to jen OTÁZKA VŮLE, tak když se jim to nedaří, tak asi JSOU ŠPATNÉ, NESCHOPNÉ....atd. protože to dokáže každá.

Kdyby tomu tak bylo, nebyly by v minulosti kojné. I dříve zdaleka ne každá matka kojila a nedělaly se kolem toho takové orgie jako dnes. Máš mlíko? - kojíš. Nemáš - zastoupila jiná matka.
A dnes zastoupí Sunar.
Tohle je zdravý postoj, ostatní jsou bludy.

vím o matkách, které se "usilovně rozkojovaly" třeba dva měsíce - trápení svého i dítěte. Až posléze kojení skončilo, ale mohly si ušetřit dlouhou kalvárii.

Je třeba být rozumná a poznat ten bod, kdy je třeba s tím seknout pro prospěch dítěte i svůj.
A za tím si stojím.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Re: 

(29.8.2007 16:46:36)
no, co já vím, tak kojné byly především pro děti z "lepších kruhů", protože tam se pro matky jaksi "nehodilo", aby kojily.
většina matek se skutečně "rozkojí", pokud jsou v pohodě a mají podporu okolí.
 Kohnova 
  • 

Re: Re: 

(29.8.2007 18:52:22)
Lenko, rozkoji se drtiva vetsina zenskych. Neni to otazka vule, ale spravne techniky, vedomosti o kojeni a materskem mlece a chovani a potrebach novorozence, klidu a trpelivosti.
Udajne snad zen, ktere objektivne nemohou kojit, napr maji vpacene bradavky a dalsi problemy, je v belosske populaci 5%.
Takze kdo chce at koji, kdo nechce at nekoji, komu se to nepovedlo, at si to nevycita, protoze to je uplne na hlavu, ale zrovnatak je zbytecny, aby si zenska myslela, kdyz se ji jedno dite kojit nepovede, ze nemuze kojit vubec. To, jestli kojis nebo nekojis, neni jedno. Neznamena to, ze nekojene deti jsou deprivanti nebo vice stunou, ale kojeni je proste obejktivne lepsi vyziva nez lahev.
Vychloubat se faktem, ze kojim, povazuju za ubohost, zvlast pred nekym, komu se treba nezadarilo a boli ho to.
Mama, ktera chce kojit a ma prvni dite, nebo predchozi neuspech, by mela vedet, ze kojeni nejde samo od sebe, ze velmi pravdepodobne bude potrebovat v zacatcich pomoc a ze zacatek kojeni je casto neprijemny nebo i bolavy. Pred porodem si nechat od nekoho, kdo tomu rozumi, zkontrolovat bradavky, pokud jsou ploche, jde to v tehotenstvi napravit nosenim formovacu, zjistit si kontakty na laktacni poradkyne nebo centra pro kojeni a mit je po ruce a hlavne BYT INFORMOVANA, jak kojeni spravne zacit a nenechat se zmast a vydeptat bludy, ktere velmi casto siri pediatri nebo i detske sestry v porodnicich.
Kojne byly zalezitosti bohatych lidi, kteri povazovali kojeni za nedustojne a unapetytlich. Mezi chudyma zenskyma to byla spis zalezitost tuberkulozy a dalsich nemoci a vetsinou si vypomahaly zenske v rodine vzajemne.
 Kučerka, Katy,Maty a Máří 


Přesně tak 

(29.8.2007 17:43:53)
Jsem přesvědčená, že některé "alternativní" matky jsou tak trochu afektované. Lépe řečeno, vadí mi to, jak vnucují okolí své názory a tváří se naprosto spokojeně i ve chvílích, kdy normální ženská, která rodila, kojila a vychovává děti ví, že to mnohdy prostě tak v pohodě není. Co se týká mých dvou těhotenství tak tedy nic moc...bylo mi stále špatně, hodně jsem připbrala, obě děti jsou narozené v létě, kdy byla velká vedra. Nejlíp mi bylo, když jsem porod měla za sebou a ani jedno dítě jsem dlouho nekojila. A nezhroutila jsem se z toho, ikdyž jsem si porody představovala trochu jinak. Kojení nešlo....tak než trápit sebe i mimčo, vyřešil to Nutrilon. Při obou dětech jsem brzy začala pracovat a někdy to bylo opravdu náročné. Mnohdy jsem měla chuť do něčeho kopnout a do spokojené, vyrovnané, alternativní matky jsem měla opravdu daleko. Přesto jsou obě děti milované, spokojené a chceme ještě jedno mimčo. Opět bez iluzí :-)
 Lizzie 


Re: Přesně tak 

(29.8.2007 21:18:21)
Kučerko, kamarádka se právě ve vedrech naprosto pohodově vyjádřila, že se těší, až to dítě ,,vyprdne", neboť s bříškem si v parnu užila dost. ,,Vyprdla" začala si prcka (a později i dalšího) užívat, a ač porodila ,,klasicky", žádné trauma jsem na ní nespozorovala a když jsem s ní pak hovořila, tak prohlásila, že v pohodě a žádné drama. Každý to má jinak, ovšem s tou afektovaností souhlasím.
Neustále se propaguje tolerance, ovšem někdy i té ,,přirozené" straně chybí. Ale to tu nebudu rozpitávat, už na toto téma proběhlo x diskusí.
Každému, co jeho jest, ovšem tvůj příspěvek mi nedal, abych nezareagovala:-)
 10.5Libik12 


Re: Přesně tak 

(30.8.2007 0:08:09)
Kučerka se dopustila kouzelného výroku, že jí mimojiné vadí, jak se alternativní rodičky tváří(jako by nic):))))))))).
Mě to pobavilo.

Alternativní rodičky jsou jiné než většina, to na nich tak provokuje.

Nevím, co je to afektovanost, ještě jestli by mi to někdo mohl na příkladu promluvy alternativní rodičky vokázat. Nic ve zlým.



 Alena 
  • 

Re: Re:Obyčejná matka a bolest zubů 

(30.8.2007 13:33:54)
Mluvíte mi z duše!!!!! Chtěla bych vidět všechny ty pisálky a zastánce přirozeného porodu, jak si nechají třeba jen trhat zub nebo zašít pořádnou řeznou ránu bez "oblbováku". To snad podlehnou i doktoři. Maminky se mají na miminko těšit a ne mít hrůzu z toho, co je čeká. A k tomu kojení, já kojila o 106, ale dcerce se nějak nechtělo přibývat a tak mě pan doktor obvinil, že se málo snažím (kojila jsem za noc i 10x) a nařídil mi VODOVOU DIETU pro mě i mimčo!!!! a ještě mi předepsal kapky Sedalia na uklidnění, když jsem se rozčílila, že je to hovadina. Tak jsme šli k jinému pediatrovi. Paní doktorka nám doporučila na noc Bebu a byl klid.
PS: Mého švagra máma odstavila hned po návratu z porodnice. Dnes je z něj chlap jak hora a nemá žádné problémy s imunitou či alergiemi. Moje sestra kojila 21měsíců a malá slečna má alergie snad na vše, na co si vzpomenete. Ono je totiž všechno relativní. Jednou nám doporučují hodně mléka, pak se dovíme, že je to skoro jed, jindy upřednostňují margaríny, ale o pár let pozděli vyzdvihují zas máslo. O škodlivosti vajec už ani nemluvě, teď jsou totiž zas v kurzu...
Já jsem matkou jen něco přes rok, ale ty SUPERMATKY, co zvládnou naprosto vše -rodit, kojit, pracovat a starat se o dítě a domáctnost bez problémů- mi už lezou krkem.
Nejsem stroj, JSEM OBYČEJNÁ MATKA a mám právo i povinost naslouchat svým instinktům, protože jedině tak budu vyrovnaná a šťastná to žena a pak BUDOU ŠŤASTNÉ I MÉ DĚTI A CELÁ RODINA.
 sonulinecka 


Re: Re:Obyčejná matka a bolest zubů 

(31.8.2007 13:45:26)
Ano, taky jsem si myslela, že když budu vařit, uklízet, mít děti oblečené v In oblečkách, budu chodit ještě do školy, abych si doplnila vzdělání a taky začnu pracovat na poloviční úvazek . . .
Ehmmm, tak s tím jsem rychle zkoncovala. Teď se věnuji vyloženě dětem, pro obědy si chodím do místní družiny a je mi krásně. Ráno s holkama vstaneme, nasnídáme se, hrajeme si, pak pustím pohádky, jdu se třeba vykoupat, pak si s holkama lehnu, pak jdeme zase na procházku no a večer jsem spokojená manželka, která má energii i na svého manžela. Tedy uterky peru a čtvrtky žehlím místo poledního spánku. :))
Mám pocit, že děti jsou nadmíru spokojené, manžel zpívá blahem. Žijeme jen jednou a jediné co nám zbyde jsou naše děti, ne kancelář . . . drahé auto . . . luxusní byt . . . děti jsou naše budoucnost . . .
 Lizzie 


Názor 

(24.8.2007 8:47:35)
Souhlas, nezpochybňuji přínos kojení apod, ovšem tlak,který je na mámy vyvíjen je až šílený, např. všechny ty hloupé články o tom, že kojené děti jsou inteligentnější apod. Když to prostě nejde, svět se nezboří a pro dítě je větším přínosem spokojená máma nekojící než vynervovaná máma kojící (s obtížemi). Kojená jsem byla minimálně (no a co, nešlo to a nevím, jak mě to tedy poznamenalo), narodila jsem se v normální porodnici (čímž nechci říct, že právě tam musí rodit každá, to ne - ano, existují i lepší způsoby, hlavně pro matky je to asi pohodovější), ale to, co chci říct je: Nijak mě to nepoznamenalo. Ač nekojená, IQ mám nadprůměrné, můj vlastní porod mě ve snech neděsí, z kaše ani sunaru jsem se neotrávila..ale mít mámu a tátu, kteří se o vás postarají, to je výhra!

Dík za článek, Majo. A hodně pohody s prckem:-)
 Markéta+Míša+Verča 


souhlasím 

(24.8.2007 9:09:05)
Souhlasím s autorkou. Někdy to prostě nejde. Mě se miminko neotočilo, tak byl naplánovaný císař. Vše proběhlo v pořádku a tak jsem se "těšila" na kojení. Jenže 4 dny po porodu jsem pořád neměla mlíko a začínala být v depresi. Pořád jsem slyšela, že se rozkojím, ať se snažím. Snažila jsem se, ale když mi malá pořád hubla, už jsem nevydržela a několikrát denně jsem brečela. A bylo to čím dál horší. Nakonec to dopadlo tak, že jsem z porodnice odcházela až 9. den s příkrmem a hrozným pocitem, že jsem neschopná a nekojím naplno. Doma jsem se snažila ještě asi tak týden trochu kojit, než jsem to vzdala a řekla si, že než mít věčný strach, jestli krmím dostatečně, že radši budu krmit Nutrilonem a bez strachu.
 Jane 
  • 

Re: souhlasím 

(24.8.2007 9:21:29)
Podle mě je jedno jak kdo rodil nebo krmil svoje dítě. Hlavní je aby maminka i mimčo byli spokojení. Mladší syn měl problémy se zažíváním a půl roku se jenom kroutil, hekal a plakal. Po chvilce pití u prsa se začal kroutit a vztekat a plakal. Mléka jsem měla dost. Bylo to strašně frustrující. Nikdy jsem u něj nezažila aby v klidu ležel a jen se tak spokojeně díval kolem sebe, tak jak jsem to viděla u ostatních dětí. Dodnes za to cítím takovou nějakou křivdu a smutek, že jsem si ho nemohla v klidu užít a vychutnat. Opravdu se z něj těšit jako z miminka. Probudilo ho každé auto které projelo. Nedalo se s ním pomalu nikam jít. Jen nosit, chovat a snažit se vydržet, protože stejně nic nepomáhalo. Takže radši bych rodila císařem a krmila Sunarem a měla spokojené miminko!!!
 Bal+♂ 


Re: souhlasím 

(24.8.2007 15:03:01)
Též souhlasím,taky jsem rodila císařem.Začala jsem sice přirozeně,ale po 9.5 hodinách se doktoři rozhodli že malý půjde ven jinak začal se jim ztrácet,nesestupoval a já se neotevírala tak jak bych měla.Bylo to pro mne v té chvily vysvobození od bolesti a chtěla jsem to už mít za sebou a konečně mít své miminko u sebe.Nechtěla jsem rodit císařem,dobrovolně bych do něj nešla,ale v té chvily už šlo o život mého děťátka a díky tomu je možná i na světě a proto já jsem za císař vděčná,mám krásnýho dva a půl měsíčního zdravího kluka a to je pro mě mnohem důležitější že je a né to jak na tenhle svět přiše!!!
Ke kojení-jsem ráda že kojím,ale kdyby to nešlo tak se nezblázním raději si budu užívat svého syna než se tímhle stresovat.Stresu jsem si užila dost v těhotenstvý a teď už ho k sobě pustit nechci.
Příště až budu těhotná se nehodlám nechat ničím nebo někým ovlivňovat a budu si dělat co chci a co si budu myslet že je pro mého prcka nejlepší.Tož tak!!
 Katorka, 1 klučík 
  • 

Re: souhlasím 

(25.8.2007 22:22:30)
ahoj, prosím tě, čím myslíš, že to bylo, že se tak kroutil, malej to dělá taky! Díky.
 Katorka, 1 klučík 
  • 

Re: dotaz na Jane nebo mi někdo poradí? 

(25.8.2007 22:50:01)
jo a nejvíc se kroutí v noci chce jíst po dvou hodinách a to už bude mít 4měsíce. Ď.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: dotaz na Jane nebo mi někdo poradí? 

(26.8.2007 0:55:37)
Kantorko,

doporučila bych ti stránečky www.mokosha.info (případně se obrať na autorku určo ti zkusí poradit víc o bezplenkové metodě, kroutit se mimi může i tím, že se mu chce čůrat , kakat nebo třeba jen prdět. Pokud vím tak některé holčiny krmí dítka nad čínským nočničkem (mimi je při tom v klubíčku) a krásně se jim při tom vykadí, vyčůrá nebo i jen vyprdí.

Míša mi třeba do plínky kadit nechtěl a kakal jedině při rozbalení, ale zase nekakal často a na prdíky mu stačil Saab Simplex
 sonulinecka 


Re: dotaz na Jane nebo mi někdo poradí? 

(26.8.2007 11:58:18)
Ahojky Katko, tak bezplenková metoda mi připadá jako produkt šílené matky. Fakt mi to připadá dost ujetý. :))))
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: dotaz na Jane nebo mi někdo poradí? 

(28.8.2007 1:25:31)
Sonko,

mě ani ne, Míša si tak od 2 měsíců "říkal", když chtěl kakat a kadil vždycky rozbalenej jeho obr nálože , ale na druhou stranu protože nekakal často, tak jsem v tomhle směru byla trochu tupější než mi to došlo.

Ono to fakt funguje, nejde ani tak o to že by mimi bylo bez plínky, jako spíš o to že ta plína je jen pojistka, když se to nestihne. Ostatně to tak dodnes dělá většina světa, stejně jako naše medicína je v používání ve světě až na 4 místě za čínskou medicínu (jak jinak, když každej 4 člověk na světě je číňan, že jo ), bylinkama a šamanisnem
 Katorka, 1 klučík 
  • 

Re: dotaz na Jane nebo mi někdo poradí? 

(26.8.2007 15:56:55)
Tak to je moc zajímavé, co píšeš. Jeden nikdy neví, co pomůže...podívám se tam. Sab simplex nám byl úplně nanic. Díky. :-)
 Bal+♂ 


Re: dotaz na Jane nebo mi někdo poradí? 

(26.8.2007 13:25:37)
Mě se malej u prsa po čase taky kroutí a zjistila jsem že když ho dám k druhýmu tak je to ok.Jednoduše mu nevyhovuje jak moc nebo málo mlíko teče a někdy chce jen dudat a vadímu že mu to mlíko vůbec teče a proto se kroutí,tak mu dám dudlík a je to ok nebo se kroutí když ho trápěj prdíky.
 Katorka, 1 klučík 
  • 

Re: dotaz na Jane nebo mi někdo poradí? 

(26.8.2007 15:47:46)
To se mi zdá jako moc dobrý nápad s tím dudlíkem asi to zkusím. Protože když začne sát, tak se mu nastartují střeva a už to jede. A ono by to spíš chtělo, aby moc netrávil, ale spíš spal. Že jo. Stejně nechápu proč některý dítě může spát celou noc a jiný se budí po dvou hodinách. Ach jo! Ale asi to budou ty střeva. Tak díky. Uvidíme. :-)
 Zuzana+Terezka 


Re: dotaz na Jane nebo mi někdo poradí? 

(27.8.2007 18:27:10)
Ahoj, u naše mimi taky nechtělo aby teklo mlíčko a chtělo jen "dudat nasucho". Takže jsem kojila a pak když se mi zdálo, že už jíst nechce, tak jsem jí místo prsa šoupla do pusinky dudlík a ona si dudala.
U nás teda byla pak zjištěna nesnášenlivost laktózy a přešli jsme na Nutrilon Low Lactose. Ze dne na den se z našeho ječícího osmiměsíčního mimina stala krásná usměvavá velká holčička.
Takže co třeba jen zkusit jednu dávku tohoto bezlaktózového Nutrilonu ? Pokud by to mělo mít nějaký efekt, projeví se to skutečně hned, po tom jednom krmení. Zdravím, Zuzana
 Shayla a 3 kluci 


Re: souhlasím 

(24.8.2007 18:21:29)
Mně přijde, že tady někde dělají v porodnicích strašnou chybu, že v maminkách vypěstují takový děsný strach, že dítě nebude mít dost... Nebo pořád ještě slyším o kojení po třech hodinách, stopování jak dlouho má dítě pít... Pak je jasné, že maminka radši sáhne z toho strachu po Nutrilonu. Prostě v porodnicích pořád ještě říkají maminám blbosti a pak Ti nikdo nepomůže.
 Lenka - syn 3 mesice 
  • 

Re: souhlasím 

(25.8.2007 22:08:05)
Moc dekuji za tento clanek a za prispevky pod nim. Prave bojuji s kojenim. Mrnous se narodil cisarem, byl obracene, ja problemy s kycli a on to ma po me, takze od druheho dne ma reminky. Kojeni v porodnici jsem obrecela. Mimi nechtelo pit, porad by spal. Sestricka, ktera slouzila cely vikend mi ani navstevu nedovolila, dokud si Martin nevypije dostatek. Pred kojenim i po, stale vazit :o( Doma se to zlepsilo, ale asi tak na dva mesice. Ted dokrmuji a premyslim, jestli to kojeni nemam vzdat. Takove sceny, co jsou kolem kojeni....hruza. Sosa jen asi 5min. z kazde strany, pak se porad pousti, rve u toho jak zjednanej... Kdyz dostane lahvicku, je klid. Ja sama jsem kojena pry asi do 3mesicu a ziju si celkem spokojene (az na to kojeni). Nic mi neschazi, tak i nase miminko snad bude spokojene a zdrave detatko i s Nutrilonem.
 nicota 
  • 

Re: Názor 

(24.8.2007 10:39:36)
Já jsem třeba prvorozeného syna moc nekojila prostě mléko nebylo,když se narodila dcera měla jsem mléka na rozdávání,ale ouha po nakojení šíleně zvracela.Tak jsem přestala kojit dostala speciální mléko a byla spokojená.Až ve 3,5letech jme zjistily příčinu : alergie na kravskou bílkovinu,která je hrozně podobná té lidské.Kdybych tenkrát podlehla tlaku kojit,kojit nespíš bych jí velmi poškodila zdraví nebo skoro zabila.
 Shayla a 3 kluci 


Re: Názor 

(24.8.2007 18:24:34)
Kravská bílkovina vůbec není podobná té lidské, takže tím to tak úplně asi nebylo. Mohl mít reflux... nebo bys ty musela úplně vysadit kravské mlíko. Ale to už je teď jedno... Nebo mu v tom mlíku vadilo něco jiného.
 jana38 


Re: Názor 

(24.8.2007 19:20:53)
Koukám to už Šárka napsala přede mnou:-) To mám z toho, že si nepřečtu nejdřív všechny reakce:-)
 jana38 


Re: Názor 

(24.8.2007 19:19:07)
Nicoto, bílkovina kravskýho mléka a mateřskýho mléka nejsou vůbec podobné!!! Stačilo, abys ty vysadila ze stravy všechno, co obsahuje kravský mlíko (mlíko, sýry, jogurty atd.) a nemuselas svoje mimi převádět na speciálně upravený mlíko - což není nic jinýho než kravský mlíko, jehož bílkovina je upravená tak, aby co nejvíc připomínala mateřský mlíko. Takže si se dopracovala k tomu, že jsi nakonec svému dítěti dávala to, co by jsi mu dávala, kdybys kojila a nepila mlíko sama.

Vím o tomhle problému hodně, protože moje dcera taktéž nesnela bílkovinu kravského mléka a kojila jsem ji do dvou let věku. A nezemřela:-))

Zabít svoje dítě mateřským mlíkem je kravina. Jedině snad pokud dítě trpí fenylketonurii, kdy nesnese žádný bílkoviny, potom se kojit myslím nesmí.

Ale přestat kojit při alergii na bílkovinu kravskýho mlíka mi přijde skoro úsměvný:-))
 achjo 


Re: Názor 

(25.8.2007 0:24:57)
za sebe mohu jen řici,že rodit jsme chtěla co možná nejvíce "přirozeně" z důvodu neodebrání dítěte po porodu.Tzn.žádné utišující láky nebo epidurál.I tak se však díky stereotypní péči nekonalo a dítě mi na 3.hod.odebráno bylo :( , i přes moji žádost (je mi to bohužel,i dodnes líto).Pro mnohé to bude k nepochopení,co by mi mohlo vadit,ale radši se pro příště už rozhodnu ro ambulantní porod.
Ad.kojení:Kojení ani u nás sranda rozhodně nebyla.Strašení sunarem jsem bojkotovala.Po neustálém kojení se to podařilo.Kojím plně pouze z jednoho prsu.Tlak zdravotníků s nucením um.výž.(u prvního dítěte) zapříčinil,že jsem se snažila odsávat alespoň ,tam kde to trochu šlo a dítě se pak nepřisálo už k druhému prsu.
Bohužel znám dost maminek,co říkají,že nemají dost mlíčka (mlíčko se dost maminkám v té době ani ještě netvoří) a dokrmují už v porodnici.Je to dřina (alespoň u nás) rozkojit se.
A znám i osobně maminky co upřednostňují dobrovoně,i když není nutný císařský řez.

Z viz.výše je toto pro mne opravdu nepochopitelné.
 Líza 


Re: Názor 

(25.8.2007 6:37:25)
Markéto, tak se přestaň usmívat, když o tom dost nevíš. Jsou takové případy nesnášenlivosti bílkoviny kravského mléka, kdy ani úplné vysazení všech mléčných výrobků ze stravy kojící matky nepomůže. Máme jeden takový v rodině a není to zas takový extrém, skutečně se takové děti vyskytujou. Pak skutečně dítě vůbec neprospívá, nepřibývá, může mít dlouhodobě ve stolici krev, být anemické, slabé, tímpádem zaostávat i pohybově - dokud se prostě nepřestane kojit a nenasadí se mu příslušné mléko pro alergiky na KM. Pokud ti při alergii dítěte na KM stačilo "jen" vynechat KM ze své stravy a dítě dál kojit, buď ráda.
 jana38 


Re: Názor 

(25.8.2007 23:12:59)
Neusmívám se Lízo, moje dítě taky trpělo krvavýma průjmama a vím, jakej je to horor pro matku čtyřměsíčního mimina, ale vysvětli mi, jak se prosím tě ta bílkovina kravskýho mlíka z mateřskýho mlíka (pokud matka nejí a nepije nic, co by ji mohlo obsahovat) k plně kojenýmu dítěti dostane??? Fakt mi není jasný, co má společnýho bílkovina kravskýho mlíka a bílkovina mateřskýho mlíka:-(
Já teda musela vypustit všechno, co se kravskýmu mlíku vzdáleně podobá a pročítat fakt veškerý složení potravin a to by člověk neřek, v čem všem se bílkovina kravskýho mlíka vyskytuje:-(
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Názor 

(26.8.2007 1:03:20)
Nicoto,

to ti ale měli říct, že bys kravskou bílkovinu měla vyloučit ze své stravy TY
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: Názor 

(24.8.2007 11:05:21)
Nedávno jsem někde četla, že kojené děti jsou v průměru o 3,5 bodu inteligentnější. To mi přijde naprosto zanedbatelný rozdíl, tak nevím, proč je to pořád tak vyzdvihováno.
Jinak souhlasím s autorkou článku. Důležité je, aby miminka i maminky byly spokojené a je jedno jestli se narodily přirozeně, lékařsky vedeným porodem, jsou kojeny nebo na sunaru.
 Mirka77,Luky6/05,Míša4.11.07 


Re: Názor 

(24.8.2007 12:47:13)
Je fakt, že jsem se kvůli (ne)kojení hodně natrápila a teď do toho dávám všechno a těším se na mimi, až budu kojit. Myslím, že jsem u prvního dítěte neudělala vše, jak jsem měla, ale bylo to díky neinformovanosti. Nevěděla jsem zkrátka, co je pro kojení dobré, tak jsem to nedělala. Teď se budu mooc snažit. Nevím, jestli je to tím, jak všude píšou, že kojení je dobré, ale zase tak moc jsem toho nečetla, tak u mě to asi nebude tlak médií. Prostě mám potřebu hroznou kojit, tak doufám, že tentokrát to vyjde. Myslím, že by hlavně měly být těhulky, co mají miminka poprvé hodně informované o tom, jak kojit, co pít, jíst a prostě dozvědět se všechno dopředu, ne až když jsem předčasně dokojila, tak se teprve dočítat, co jsem měla dělat a neměla. Pak jsem měla veliké depky. Ale zase dopředu v těhu jsem nevěděla, že s kojením může být problém, nebo že může bolet, tak jsem to neřešila a pak byla překvapená. Já myslela, že prostě kojit budu normálně, že ten, kdo chce, tak kojí a kdo nechce tak nekojí. Takže si myslím, že gynekolog by se měl každé těhulky zeptat, jestli bude chtít kojit a když jo, tak jí upozornit, že kojení není až tak přirozené, jak si možná myslí a dát jí třeba DVD, kde jsou problémy při kojení a techniky kojení, ať se pak má alespoň čeho chytit, když je doma sama s mimískem a prsa má nalitá nebo popraskané bradavky.
Jinak jsem rodila přirozeně, tak nemůžu říct, jestli bych se trápila kvůli císaři nebo epiduralu. Docela bych při těch bolestech, co jsem měla císaře přívítala :-)), ale jestli by pak nastaly depky později, to netuším...
 Gábi, 2 děti 


Masáž?! 

(24.8.2007 9:15:50)
Moc nechápu o jaké "celospolečenské masáži" autorka mluví. Řekne-li někdo "nechat se nutit k přirozenosti", je to absolutní protimluv. To, jak probíhá těhotenství a jaký je porod, samozřejmě důležité pro maminku i pro miminko je. Ale nic z toho není nějaká soutěž nebo zkouška ... Jako ve všem v životě je dobré si srovnat priority (což můžeme udělat až poté, co máme dostatek informací, které si nějak zpracujeme), ale určitě není dobré řešit procento plnění plánu ;-)
Já osobně potkávám spíš ženy, které nic moc neřeší, řídí se zásadou "pan doktor (či maminka, či kamarádka) ví všechno nejlíp" a "oni mi řeknou, co mám jak dělat" - spokojí se s argumentem nějaké autority a netíží je nadbytečný "tlak zodpovědnosti" - vždyť "on/ona mi to tak řekl" :-)))
V dnešní době má ale každý neomezený přístup k informacím a je jen na něm, jak se s tím vypořádá. A skládat účty budeme jen a jen sobě. A musíme počítat s tím, že za každým rohem čeká problém, který musíme (nebo také nemusíme) řešit. Někdy stačí se jen vyrovnat se svojí vlastní nedokonalou existencí. ;-)
 Kočanská 


Re: Masáž?! 

(24.8.2007 10:38:58)
Gábi, já mám tedy taky spoustu kamarádek s tímto přístupem a také si nemyslím, že existuje nějaká celospolečenská masáž ve směru k přirozenému porodu - ba naopak.

Článek je jinak moc hezký.
 Rapiti 


Re: Masáž?! 

(24.8.2007 10:53:54)
Taky nějak pořád nechápu, kdo koho nutí do přirozeného porodu nebo kojení?
Kde je porodnice, kde vás do přirozeného porodu nutí? Že bych případné další dítě porodila tam.

Já jsem přirozeně rodila a kojím z vlastního přesvědčení a dost mi vadí, že jsem si to musela vybojovávat a obhajovat, že jsem kvůli tomu byla za exota. Asi žiju na jiné planetě.
 irlev 


Re: Masáž?! 

(24.8.2007 11:02:56)
Tady nejde o nucení.
Jde o to, aby za každým článkem o porodu, o tom, jak vydržet bolest, přijmout alternativní techniky ... bylo napsáno: "když to nepůjde, nevadí, nejsi proto míň dobrá, míň máma a nestálo tě to míň úsilí".

Možná to jsou ještě hormony po šestinedělí, ale mě po akutním císaři hodně mrzelo, že mi tohle nikdo neřekl, že jsem se tohle nikde nedozvěděla a musela jsem se k tomu dopracovat po hodně probdělých nocí a spoustě pochybností.

Já byla naivní, měla jsem načteno, v hlavě spoustu variant, jak to půjde a půjde to v souladu s porodním plánem ... a nešlo to. A na tohle je málokdo připraven, bohužel. A to zklamání je velké.
A přitom není nutné ho cítit, protože - ať už porod proběhne jakkoliv - nic není selhání matky nebo jejího sladění s dítětem.

A proto jsem tenhle článek napsala, pro ty, co to teprve čeká, nebo se ještě cítí zklamané samy sebou. Protože někde v hlavě se jim to objevit muselo. Ono to možná není nikde řečeno na rovinu, ale je to ve vzduchu, takový je můj pocit.
 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

Přesně !! 

(24.8.2007 11:39:21)
K tomu nemám co dodat, vystihla jsi to úplně přesně.
 Gábi, 2 děti 


Re: Masáž?! 

(24.8.2007 13:00:52)
Myslím, že tohle ujištění v nějakých článcích je k ničemu. Přece to každý ví ;-) Pokud jsi opravdu měla "načteno", jistě jsi musela narazit i na příběhy, kdy "to nešlo" podle původních představ.
Já nevím, jak je to ve tvém životě, ale já jsem nespočetněkrát byla v situaci, kdy něco mělo jiný průběh, než jsem chtěla. Něco jsem si zavinila sama, něco jsem mohla ovlivnit nějakou lepší přípravou, ale něco bylo zcela nezávislé na všem, co jsem udělala nebo co bych udělat mohla. Jaký smysl má nějaké sebeovniňování v případě porodu ukončeného CS? Teď příčin mohlo být tolik (vč. toho, že porod byl nevhodně "moderován" ze strany zdravotníků), ale to jestli se budeš trápit nebo ne, je plně v tvých rukou.
 irlev 


Re: Masáž?! 

(24.8.2007 13:10:59)
Gábi, neskromně si věřím, že ten článek přeci jen někoho osloví a někomu pomůže.
 Dana, Kubík 4/05 
  • 

Re: Masáž?! 

(24.8.2007 14:41:39)
Gabi, vždycky jsem si myslela, že jsem rozumně myslící bytost. Co se týká přirozeného porodu - ráda jsem četla o něm články, určitě by se mi líbil porod do vody apod., ale raději než bych jela z Prahy do Vrchlabí, vybrala jsem si porodnici u Apolináře, kde se sice snaží, přesto se u nich zásadně rodí na lůžku (polohovatelném), ale jsou blízko a mají novorozeneckou jipku...
Ale kojení... to jsem podlehla masáži na 100%. Z porodnice malý šel jako plně kojený, ale bohužel s refluxem. A nikdo mi neřekl, jak kojit dítě s refluxem (často a malé dávky), dětská doktorka mi řekla, že kojení po hodině a půl mě zbytečně vyčerpává, malý měl navíc ekzém od 3.týdne, doktorka mě děsila, že to může mít ze mě (mně se ekzémy poprvé objevily v těhotenství) atd. V té době jsem si myslela, že nikdo nemá pravdu. Vždyť jsem četla, že se má kojit tak často jak to malý vyžaduje, alergická miminka potřebují mateřské mléko ze všeho nejvíc atd. Přikrmovat jsem začala v 7 týdnech a přestala jsem kojit v 2,5 měsícíh (protože jsem se sama dostala s alergickou reakcí do nemocnice a nasadili mi silné kortikoidy). A byla jsem z toho nešťastná, že jsem malému nedala všechno to nejlepší.
Dneska se na to dívám jinak. Říkám si, že kdybych poslechla doktorku a přestala kojit dřív (než se z toho tak stresovat), nemusel mít malý ty ekzémy tak dlouho (dnes si myslím, že měl reakci na nějaké jídlo, které jsem snědla, ale vůbec nevím na co) a já jsem se nemusela dostat do nemocnice (mohla jsem brát antihistaminika, případně používat mastičky s kortikoidy). A v žádném článku, které jsem v těhotenství četla, jsem se nedočetla, že kojení není až tak zcela automatické, že dnešní sunary a nutrilony jsou na vysoké úrovni, jenom vždy větičku, že mateřské mléko je to nejlepší pro novorozence. A kdo by pro svoje dítě nechtěl to nejlepší? A dneska jsem přesvědčená, že jsem mu to nejlepší zrovna nedávala...
 Jamura 


Re: Masáž?! 

(24.8.2007 14:48:31)
Ano, "přece to každý ví". Jenže ono jde taky dost o to, jak je lidmi senzitivnějšími vnímáno tzv. podprahové působení. Nikdo ti samozřejmě naplno neřekne, že když nekojíš, nejsi dobrá máma. Ale z vlastní zkušenosti vím, jak jsem vnímala věty typu, že jen mizivé procento matek nemůže kojit ze zdravotních důvodů a podobné. Stejně tak o příbězích, kdy to nešlo podle původních představ - myslím si, že většinou jsou to právě příběhy, ze kterých je cítit to, že si maminka za něco dává vinu, že si vyčítá,že v něčem zklamala. Byť je to samozřejmě racionálně vzato nesmyslné. Moc děkuju autorce za článek, přesně vím jak se cítí a doufám, že svým článkem pomůže některým maminkám nastávajícím, které jsou prostě jen trochu vnímavnější k okolním podnětům a víc "si všechno berou".

 irlev 


Re: Masáž?! 

(24.8.2007 15:28:38)
Jamuro, takhle jsem to myslela :) Děkuju.
 Jitka 
  • 

Re: Masáž?! 

(24.8.2007 16:16:22)
Moc hezky napsaný článek. Jako by jste mi mluvila z duše. Já měla vyvolávaný porod, bolesti byly nesnesitelné, takže jsem si nechala dát epidurál. A už jsem slyšela, že jsem sralbotka a že nic nevydržím. Další problém s kojením. Malýho jsem jeden den "krmila-nekrmila" až z toho byl dehydrovaný a teplota přes 39. A i tak se na mě dívaly sestry jak na exota, že si chodím pro dokrmy. Mlíčko pořád nepřicházelo, tak jsem zůstala v porodnici o den navíc, dávaly mi oxytocin, zkoušely odsávat, až mi jedna sestra vyrazila dech větou: tak tohle jsme tady ještě neměly! Připadala jsem si jak nějaký poddruh, který není schopný nakrmit své dítě :( Takže jsem z porodnice odcházela pěkně zdeptaná. A doma? Přítel mi povídá, jak to, že nekojíš??? Jeho vzorem sestra, která kojila všechny 3 děti do roku. No co na to říct? Takže jsem se snažila ještě 3 týdny malýho před každým krmením přikládat k prsu, jestli se to nezlepší, ale nezlepšilo. Teď jsme jen na umělým, no a co??? Jsme zdraví, rosteme a prospíváme. Hlavně když jsem si v těhotenství nastudovala vše ohledně kojení a jak to dopadlo? Člověk plánuje a ono je pak vše jinak. Omlouvám se za román - muselo to ven.
 HANKA TŘI DĚTI 
  • 

Re: Masáž?! 

(24.8.2007 18:06:54)
To je mi líto.Mám za sebou 3 porody.Každý znich jinak bolel . 1 byl pohodička,u druhého jsem myslela že to nepřežiju a ten třetí byl nejkrásnějši zažitek mého života ,hlavně díky užasnému personálu.Proto nemůžu pochopit, jak někdo může hodnotit jíný porod podle svého.
 Líza 


Re: Masáž?! 

(25.8.2007 6:48:33)
Majo, taky si myslím, že to není o masáži jako takové nebo celospolečenské atmosféře vůči kojení a přirozenosti. Dokonce si troufám tvrdit, že kdybys ty sama byla nastavená na hodně medicínský porod a neřešila výživu, tak si koupíš některou z těch konzervativnějších knih o porodu a péči o dítě, co vychází znova a znova s mírnýma úpravama už od totáče, spolehneš se na informace od prvního doktora jako tolik matek a pak ti nepřijde nic divného ani na tom, když neporodíš vaginálně, ani na tom, kdyby dítě hned v porodnici dostalo Sunar.
Skutečně si myslím, že to je o tom, jak je která maminka nastavená - potom víc "slyší" na články, které zastávají určitý postoj. Vždyť kromě článků o přirozeném porodu jsou k mání i spousty názorů o tom, že nejlepší je naplánovat porod na den, kdy šéf manžela pustí z práce a udělat to sekcí, aby se máma netrápila... proč na tebe tyhle články vliv neměly?
Bude to znít tvrdě, ale prostě jsem přesvědčená, že když má člověk tendenci brát věci nadměrně zodpovědně (a co jiného už tak brát, než první okamžiky života svého dítěte), pak snadno začne normální doporučení brát jako dogma. A to je potom špatně. Ale znám jen málo článků, knih či doporučení (snad kromě Vlasty Marka), které by skutečně dogmaticky psány. Myslím, že porucha fakt může být na straně přijímače - až moc zodpovědná matka, až moc nejistá matka, matka, která (jak je v současnosti časté) nemá žádné vlastní zkušenosti s péčí o novorozence a tak je odkázaná na zaručené návody, jak to s dětmi dělat. Přitom je bezpochyby dost velké procento lidí, k nimž ze zmiňovaných článků a doporučení nedolehne vůbec nic - řekněme, že to berou s hodně velkým nadhledem...;-)
Možná je to kostrbaté, snad porozumíš, co jsem tím chtěla říct. Myslím, že chyba není v článcích. Ale chyba (jako fakt "chyba") není ani v tobě. Časem zjistíš, že v mnoha věcech, které se dětí týkají, si jako matka budeš dělat velké výčitky - v tom, co nemůžeš vůbec nijak ovlivnit, ale považuješ to za důležité. Tohle s porodem je jen první a drsná ochutnávka, ale člověk si na to časem zvykne. Prostě jsi svědomitá, chceš pro dítě jen to nejlepší, narážíš na to, že to co považuješ za nejlepší, občas z objektivních důvodů není možné - a nezbývá, než se to naučit unést. Možná budeš mít v tomhle do budoucna výhodu - první takovou zkušenost už jsi udělala - oproti lidem, kterým zatím všecko vyšlo a první náraz je teprv čeká. Ale je nevyhnutelný. A neschopnost zajistit dítěti to nej nej nej podle svých představ - je vždycky těžké unést, ale je to nutné, protože tak to vlastně celý život do jisté míry bude.
A ještě malou poznámku - děti toho zvládnou mnohem víc, než si my vyplašené, ochranitelské a rozrušené matky připustíme. ;-)
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Masáž?! 

(26.8.2007 1:17:29)
A proč by to tam mělo být napsáno ??? To si snad můžeš říct sama, né.

Vždyť ty články jsou jen informativní, nikdo ti v nich neříká, jen takhle a nikdy jinak, každý člověk má přece vlastní rozum od toho, aby ho používal a všechno si přispůsobyl vlastním potřebám a své situaci.
 Lizzie 


Re: Masáž?! 

(26.8.2007 8:51:06)
Káťo, jde o to, že i když čteš některé články od matek, jež porodily ,,přirozeně", seš citlivější a dítě jde ven císařem a je na na umělé výživě, tak máš pocit, žes tomu svému malému/malé neskutečně ublížila..
 zuzini 


Re: Masáž?! 

(26.8.2007 13:39:23)
tak že by jsme ty články zakázaly, co říkáte? (Mně například dodávají neskutečnou odvahu)
 Lizzie 


Re: Masáž?! 

(26.8.2007 17:23:45)
O zákazu tu nepadlo ani slovo, Zuzini, takže to nehroť:-) Trochu smyslu pro realitu. Ovšem povšimni si, jakou formou jsou některé články psány, je to trochu dogmatické, ne? Pokud neporodíte přirozeně je všechno v háji, jen my daly dětem to nejlepší..Oukej, nijak nesnižuji přirozený porod, neříkám, že pro děti není dobrý, ovšem ne vždycky je možný.
Trochu tolerance, dámy. Pokud ti dodává ten článek odvahu, je to dobře, ovšem dost mamin dokáže nějaká ta perla typu: ,,jen my jsme nejlepší, jinak než tak to není dobré.." hodit do pořádné depky..a mezi námi, pro nic.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Masáž?! 

(28.8.2007 1:42:09)
Lizzie,

no jo ono všechno má svoje výhody a nevýhody. Já bych chtěla rodit teď přirozeně ovšem jak to dopadne vím já? Nevím, když se nepovede tak se holt nepovede, mrzelo by mě to, ale s tím nic nenadělám, ono záleží jak to má každý v hlavě, já jsem třeba dost flegmatik, takže mě zase až tak nic moc nerozhází, někdy je to výhodné a někdy bych se nakopala kdyby to šlo.

Třeba jedna kamarádka rodila císařem, jinak nemohla byla hodně úzká i na 3 kg dítě a malý měl skoro 4,5 kg a naštěstí sloužil její ošetřující Dr. a tak jí nijak netrápil, když by to stejně nešlo. Tak nakonec nekojila, ale zase to mělo tu výhodu, že mohla dát mimi hlídat ségře, mámě, ono to UM mu může dát každý, to já tam musím být a někdy bych si taky třeba ráda dala oraz. MYSLÍM, ŽE JE STRAŠNĚ DŮLEŽITÉ SI V KAŽDÉ SITUACI NAJÍT TO POZITIVNÍ a brát život tak jak přijde pozitivně, ono nejde všechno naplánovat dopředu.
 Looca 


Dnešní osvětu považuju za lepší než za časy našich maminek 

(26.8.2007 10:05:45)
Souhlasím. Některé dnešní maminky jsou podle mého názoru trochu pohodlné obstarat si potřebné informace a všechno zdůvodňují slovy "to říkala paní doktorka, to říkala jedna kamarádka...". Škoda. Uvedu příklad: jedna známá kojila asi do 3 měsíců, pak přestala s odůvodněním, že pak "už nějak neměla mlíko". Asi nikdy neslyšela o laktační krizi, prostě o tom, že takovéhle krátkodobé stavy jsou normální a kdyby vydržela a přikládala mimčo ještě častěji, tak by se jí tvorba mléka opět zlepšila. Jenže ona nerada čte a jak by se o tom tedy dozvěděla. Je to tak i pohodlnější, mít mléko v lahvičce. Ta samá maminka přestala dávat své dvouleté dítě přes den spát s tím, že "ono malé po jedné dovolené, kdy si odvyklo spát, už nechce, asi to už nepotřebuje, krom toho je to lepší, že člověk nemusí být pak s děckem na spaní doma, ale může být celý den pryč". Podle mne tak malé dítě aspoň jedno spaní přes den potřebuje a zdůvodnění, že si "odvyklo" je zas známkou pohodlnosti spánkový režim opět zavést. Aspoň se pokusit.
Ona ta nejjednodušší cesta není vždycky nejlepší. A onen reklamní slogan "i my přece vyrostli na Sunaru" mě dost rozčiluje...nebudu to rozebírat, snad mi rozumíte.
Pěkný den!
 Lizzie 


Re: Dnešní osvětu považuju za lepší než za časy našich maminek 

(26.8.2007 18:30:09)
Looco, já nespala od roka a půl, nikdo u mě spánkový režim nezaváděl, prostě jsem neusnula, a pochybuji, že by mě to jindy nějak ovlivnilo:-)
Víš, znám dost mamin, které nerady čtou, ale pochybuju, že jsou horší mámy, než ty co mají načteno - své děti totiž bezmezně milují:-)
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Dnešní osvětu považuju za lepší než za časy našich maminek 

(28.8.2007 1:50:21)
Loko, souhlas, ale s tím spaním, no nevím, já to mám od mámy doma furt na talíři, že děti maj spát i přes den, ale malýmu se prostě většinou spát nechce a já se nehodlám pořád rozčilovat, protože to je stejně k prdu, když se mu spát nechce tak nespí, nehrotím to, alespoň zase usne večer do 5 minut, když náhodou chce spát, tak zas mám problém večer ho uspat. Nechci, aby mi pak lítal po bytě do 11. Kamarádce chlapeček spí po obědě asi 2 hodiny a pak jí usíná v 6, mě Míša vstává v mezi 7-8 a pak chodí spát po 8 hodině. Prostě každý mimi je jiný a hlavní je, aby bylo spokojený
 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

Re: potřeba spánku 

(28.8.2007 9:00:22)
Souhlas,Katko. Každé děcko je opravdu jiné. Starší synek byl hrozný nespavec, do 3 let se budil v noci co dvě hodiny,hrůza...Celou noc spí až od té doby,co jsme odbourali odpolední spaní. Takže s tím tvrzením že 2 leté ditě odpolední spánek prostě potřebuje bych si dovolila polemizovat...
 Myška, dcera 2 roky 
  • 

Problém je dle mého v jinde 

(24.8.2007 9:21:47)
Já si myslím, že problém je jen v tom, abychom zbytečně nepodléhali tlakům okolí, ale dali taky na vlastní rozum.

A to neplatí jen o porodu a kojení, ale především o trendech, módě, stylu života, reklamě, ...

Myslím si, že je dobře, že se informace o příznivém vlivu přirozeného porodu, kojení, ale také zdravé stravy dostanou až k uším široké veřejnosti. Nic se nemá přehánět a jako ve všem nemohu brát každý "odborný" článek do slova nabo si myslet, že budou všechny maminky "fungovat" stejně, to je snad více než jasné.

Dle mého je důležité umět se v dnešním světě orientovat v dostupných informacích a udělat si svůj názor, který se samozřejmě může měnit s množstvím zkušeností. To je celý ten zakopaný pes, jinak na propagaci čehokoliv si už musíme zvyknout.

Mě osobně vadí mnohem více u různých "zázračných" vitamínů, léků, očkování, .......... než třeba u kojení a přirozeného porodu.

 Margot+1 


Re: Problém je dle mého v jinde 

(24.8.2007 9:31:51)
Souhlasím s tebou. Na mě navíc měly informace a články o přirozeném porodu úplně opačný účinek: Přestala jsem se bát a rozhodla se, že to zkusím. Pochopila jsem porod jako něco, co lze vzít do svých rukou, zvládnout a prožít, ne jen nějakou náhodou přežít. Nejvíc jsem se totiž bála bezmoci a vydání napospas vůli druhých lidí (což například dodnes nepřekonala moje máma).
 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

No jo,ale... 

(24.8.2007 9:45:46)
Přesně s tímto přesvědčením jsem já šla rodit první dítě. Natěšená,sebevědomá, načteno spoustu věcí o přirozeném porodu,po kurzech, po exkurzi v porodnici.No a po 12 hodinách nepostupujícího porodu začalo mít mimi problémy a byl císař...Kluk se napil plodovky, byla infekce... Co já se v tom špitále nabulila,pořád jsem se trápila, proč to neprobíhalo "normálně". No byla jsem blbá,ted už to vím.
 mrazici 


Re: No jo,ale... 

(24.8.2007 16:59:57)
já šla rodit z obavami jak to vše bude probíhat i když jsem se cele těhotenství na porod připravovala absolvovala jsem cvičeni, plavání pro těhotné také přípravu v porodnici kde jsem hodlala rodit také jsem pila bylinkové čeje co mají připravit porodní cesty ale pořad jsem nebyla přesvětčena o tom že porod bude něco co si užiju pořad jsem si jen říkaka že to vydržely ostatní tak to nějak vydržím taky a jak to dopadlo? no proste super rychli bezproblémový porod dokonce bez nástřihu a šiti takže ponaučeni pro najivky co si myslý že vše zvládnou pak jsou zbytečně zklamané radeji byt vždy připraven na to horši a pak byt mile překvapen a to nejen k porodu ale i v životě každou chvíli se chystám k druhému porodu a určité obavy jsou opět ve mě tak doufám že to opět vše dobře dopadne
 Konvalinka 
  • 

Re: No jo,ale... 

(27.8.2007 19:56:46)
Jak to tak sleduju, tak je možná část problému v tom, že se nám pořád předkládá, že když ten porod necháme tak, jak má být, tak se zkrátka povede, nebudou nás nastřihávat, miminko se vyloupne, bude sát, posílí to pouta a všem nám bude dobře. Čili která nerodí přirozeně, zříká se něčeho krásného, posilujícího a obohacujícího. Problém je, že když se podíváte do historie, tak zatímco muži umírali ve válkách, tak ženy umíraly při porodech. Jasně že se říká, že některé ráno porodily a odpoledné nebo druhý den zase dřely na poli. Ale jiné jednoduše umřely - při prvním porodu, při dalších porodech... protože vykrvácely, protože dítě nemohlo ven a doktor byl daleko... Já chápu, proč se hodně prosazuje ten přirozený porod, je to snaha napravit škody od doby, kdy celý ten zdravotnický štáb měl všechno pevně v rukou a matka nemohla nic. Myslím, že je to správně, že se přirozený porod (a zacházení s matkou a dítětem obecně) prosazuje. Ale asi si taky myslím, že nic by se nemělo přehánět. Mělo by se dbát o to, aby se žena cítila dobře, aby si mohla vybrat jak, kde a s kým, a stejně tak by měla vědět, že pokud nemůže porodit normálně, tak že to není její chyba a problém a naopak že je fajn, že má po ruce doktora, který jí zachrání život. Mimochodem, pracuju ve výhradně pánském kolektivu a někteří mí kolegové sloužili na porodnici na civilce. A je zajímavé a příjemné slyšet, když mladý chlap řekne "...ono je to tím císařem lepší, protože miminko není zmačkané a matka tolik netrpí."

Tohle nepíšu pro nikoho zde konkrétně, jen ten Katčin příspěvek ve mě reflektoval myšlenku, kterou jsem chtěla vyjádřit.
 Konvalinka 
  • 

Re: No jo,ale... 

(27.8.2007 19:56:46)
Jak to tak sleduju, tak je možná část problému v tom, že se nám pořád předkládá, že když ten porod necháme tak, jak má být, tak se zkrátka povede, nebudou nás nastřihávat, miminko se vyloupne, bude sát, posílí to pouta a všem nám bude dobře. Čili která nerodí přirozeně, zříká se něčeho krásného, posilujícího a obohacujícího. Problém je, že když se podíváte do historie, tak zatímco muži umírali ve válkách, tak ženy umíraly při porodech. Jasně že se říká, že některé ráno porodily a odpoledné nebo druhý den zase dřely na poli. Ale jiné jednoduše umřely - při prvním porodu, při dalších porodech... protože vykrvácely, protože dítě nemohlo ven a doktor byl daleko... Já chápu, proč se hodně prosazuje ten přirozený porod, je to snaha napravit škody od doby, kdy celý ten zdravotnický štáb měl všechno pevně v rukou a matka nemohla nic. Myslím, že je to správně, že se přirozený porod (a zacházení s matkou a dítětem obecně) prosazuje. Ale asi si taky myslím, že nic by se nemělo přehánět. Mělo by se dbát o to, aby se žena cítila dobře, aby si mohla vybrat jak, kde a s kým, a stejně tak by měla vědět, že pokud nemůže porodit normálně, tak že to není její chyba a problém a naopak že je fajn, že má po ruce doktora, který jí zachrání život. Mimochodem, pracuju ve výhradně pánském kolektivu a někteří mí kolegové sloužili na porodnici na civilce. A je zajímavé a příjemné slyšet, když mladý chlap řekne "...ono je to tím císařem lepší, protože miminko není zmačkané a matka tolik netrpí."

Tohle nepíšu pro nikoho zde konkrétně, jen ten Katčin příspěvek ve mě reflektoval myšlenku, kterou jsem chtěla vyjádřit.
 Lassie 
  • 

Jsem pro dostupné info 

(24.8.2007 9:54:54)
Nejsem jediná, kdo díky informacím kojení nevzdal a kojím již 13 měsíců(prvních pár měsíců peklo). Nebýt rad, článků a propagace kojení, dávno by byla dcera na flašce. Ale také by se nic nestalo. Já jen nevím, KDO tvrdí, že kdo nekojí, není dobrá máma. Věřím, že nikdo rozumný to netvrdí, ať už z odborníků, či laiků. Těhotenské hormony udělají dost a chápu, že se tak maminky mohou cítit, že selhaly...ale neobviňovala bych propagátorky kojení a přirozených porodů.
Také jsem byla zklamaná ze svého prvního porodu, také jsem měla načteno a ač porod proběhl celkem rychle, ÚSPĚŠNĚ, tak rozhodně nebyl přirozený. To však neznamená, že to do budoucna vzdám :-)
 helena, dva kluci 
  • 

Re: Jsem pro dostupné info 

(24.8.2007 11:24:17)
Mam dva kluky rok po sobe cisarem, jeden prikrmovaný od osmi dnu, druhy od ctyr mesicu, oba dnes skveli a na gyplu..chytim se te vety : Věřím, že nikdo rozumný to netvrdí, ať už z odborníků, či laiků.For je v tom, ze šestinedelka je ve stavu, ze bohužel ty rozumné převálcuji ty ostatni husy a housery, co skutečne ohrnuji pysk, kdyz řeknete, že nekojíte, jste za vyvrhela...a nez to zpracuje rozum, jsou dva mesice zivota pryc.. helena
 Lassie 
  • 

Re: Jsem pro dostupné info 

(24.8.2007 11:33:46)
Dobře, to by se ale nesmělo mluvit vůbec o ničem - nemohla bych si pochvalovat, že mám zdravé dítě, protože někdo může mít dítě nemocné a může mu to být líto. Nemůžete chválit, že máte obě děti na gymplu, protože někdo, ač se dětem věnoval, má jedno dítě na učňáku a druhé bojuje se základkou.
Co tvrdím je, že by se nemělo ustupovat od propagace přirozených porodů a kojení, protože jsou maminky, kterým to pomáhá. A já jsem jedna z nich.
 irlev 


Re: Jsem pro dostupné info 

(24.8.2007 11:40:21)
Lassie, ale to já taky nechci ustupovat z té propagace, jenom chci, aby taky někdo řekl, že se to nemusí povést, ale že to nevadí, že i tak je každá ženská, který na svým dítěti záleží, dobrá máma a může na sebe být hrdá.
 Lassie 
  • 

Re: Jsem pro dostupné info 

(24.8.2007 11:42:56)
Pravdu máš....Mně by bývalo také u porodu bodlo nějaké to povzbuzení, hned by se to snášelo líp.
Jen jsem se ohradila proti tomu, že se někdy mezi propagaci kojení a ponižování žen, kterým to nejde, dává automaticky rovnítko.
 kleriska 
  • 

Re: Jsem pro dostupné info 

(24.8.2007 11:44:44)
Líbí se mi, jak jste to napsala. Myslím, že to není o "masáži" v čemkoli, ale o přístupu člověka. Já sama jsem taková, že bohužel hodně dám na to, co si myslí okolí, srovnávám se s ostaními a stresuju se tím:( - ale mám radost z toho, že už jsem aspoň pochopila, že to tak mám a beru to jako první krok k tomu to změnit....každý z nás musí najít jistotu sám v sobě, je to ale hodně těžký...to, co nás ve skutečnosti ničí, není nějaká "masáž" zvenku, ale mechanismus myšlení, který máme v sobě - ale ten může změnit jen každý sám....
 Myška, dcera 2 roky 
  • 

Re: Jsem pro dostupné info 

(24.8.2007 13:28:14)
Tak přesně tak jsem to myslela. Myslím, že to ži si sama uvědomujete, že podléháte tlaku zvenčí je 90 % úspěchu se z toho vymanit nebo se s tím vypořádat. Vždyť ruku na srce, kde takový individualista, že by občas v něčem nepodlehne. ;o)

 Krucipísek 


Re: Jsem pro dostupné info 

(24.8.2007 11:52:11)
Neustupovat, jen ale v rámci té nalévárny taky říct, že někdy se může stát, že to prostě fakt nejde. A že je dobrý zkusit všechno možný aby to šlo, ale když to nejde, tak se nedá nic dělat a není důvod si připadat, že jeden selhal. Komu není shůry dáno.... Naopak se moc často říká "musí to jít", "všem to jde" atd. a pak fakt pocity tý mámy, který to ne a ne jít, dítě třeba fakt sotva přibírá... a pak rozlišit kdy toho zkoušení jestli to půjde už fakt nechat v rámci zdraví dítěte...
 Myška, dcera 2 roky 
  • 

Re: Jsem pro dostupné info 

(24.8.2007 13:42:36)
Já teda nevím, ale zpravidla když se člověk začne o problematiku zajímat, tak záhy zjistí, že vše neprobíhá u všech stejně a jsou možné různé komplikace. Sice se dočte různé návody, jak třeba problémy s kojením řešit, ale nikdy jsme neviděla nic, že by žena, která nekojí byla považována za horší. Opravdu je to jen v hlavách maminek, stejně tak jestli se "ty kojící" považují za lepší. Od toho máme zdravý rozum, i když chápu, že pro někoho se s tím vyrovnat je asi horší. Stejně když se ale pobavíte třeba s maminkama v parku, tak kolik jich skutečně porodilo přirozeně? Myslím, že to většina rozhodně nebude, tak proč si s tím lámat hlavu. Je dobré se o to pokusit, když jsem přesvědčena, že je to co chci, ale počítat i s tím, že holt vše dle mých plánů vyjít nemusí, ani když se budu snažit sebevíc.

 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

Re: kdyby 2 měsíce !! 

(24.8.2007 11:42:02)
Kdyby 2 měsíce, já se v tom plácala skoro celý první rok !
 SendyWendy 


Souhlasím, ale... 

(24.8.2007 9:29:49)
Souhlasím. Matka nemůže nikdy u porodu selhat, prostě to vždycky proběhne nejlépe, jak je to možné. A ta masáž je opravdu hrozná, vůbec se nedivím, že některé maminky z toho mají těžkou hlavu, když se to nepovede tak, jak se tedˇpíše, že to má být.

Na druhou stranu ale nemám ráda ten přístup "pacient přežil, operace se zdařila" (ten autorka v článku nemá, píšu obecně). Takový to "no co byste chtěla, přežila jste to, máte krásný dítě, tak budťe ráda že ste ráda". Už třeba jen proto, že já mám od narození ekzém, může být tisíc důvodů proč a může to být i těhotenstvím, porodem, nekojením, jeslemi od půl roka....??? Prostě člověk nedokáže dohlídnout jaký důsledky co bude mít, a třeba za celý život neodhalí, co je příčinou.

Ale autorka psala o pocitech maminek - s tím naprosto souhlasím, že atˇporod, kojení atd. probíhá nebo neprobíhá jakkoli, matka není nikdy "vinna", prostě je všechno se děje tak dobře, jak je to jen možný.
 Nasuada 


Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 11:05:38)
inteligentnější, zdravější, krásnější atp. - vyvíjení se prostě normálně, protože jsme savci a ti, jak se učíme už ve škole, pijou mateřské mléko od své vlastní maminky (samičky).
Děti a maminky, které si užili při porodu ten správný koktejl hormonů mají nejlepší start do dalšího společného života.
Víš Májo, takovéto kolektivní přesvědčování sama sebe, že jsem dobrá maminka i když jsem nekojila, nezažila přirozený porod atp. - kdo to potřebuje? Ten kdo si normální porod a kojení prožil? Neřekla bych. A vinit z toho články je směšné.....
 gabina 
  • 

Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 11:19:59)
Určitě bych neřekla že kojené děti jsou chytřejší a zdravější, chytrost nezáleží na kojení a zdravější? Kojila jsem syna plně do 8měsíců ve 3měsících měl zánět ledvin a jak ve 3 nastoupil do školky tak byl pořád nemocný a měl oslabenou imunitu jeho sestřičku jsem kojila 3 měsíce a určitě není blbší a je určitě zdravější než její bráška/ten už je teď taky ok ale díky potravin.doplňkům/, spíše bych řekla že kojené dítě může mít větší citový vztah k matce, ale taky je to asi individuální, dcerka se se mnou strašně ráda mazlí.

a porod? Ať s každy rodí jak chce, já jsem obě rodila bez epidurálu a syn byl KP takže nic jednoduchého na první porod a zvládla jsem to na jedničku - podle lékařů a druhý byl brnkačka to jsem na epidurál vůbec nepomyslela
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 13:30:07)
Také se takovýmto výzkumům směju. První syn kojený 3měsíce - dnes 17let zdravý, napr.inteligentní (podle psycholožky a IQ). Druhý syn kojený 3roky a inteligentní je což o to, ale astmatik, alergik, časté záněty (vážné) dutin, at. exzém (naštěstí jsme se ho zbavili). Tak mi připadá, že jsem mu tím kojením nejspíš uškodila.
Co se týká porodů : první byl v roce 1991 - přirozený - brnkačka, bolesti normální, vlastní podrod rychlý (na prvorodičku až moc, dle doktorky) a přirozený. Druhý porod rok 1999 HOROR, nejprve zastavený, potom vyvolávaný, po dvou kapačkách "hrození" císařem, bolesti neskutečné k tomu pocit mdloby. Zvládla jsem to také, ale opravdu nic hezkého - neotvírala jsem se, malý nesestupoval, buzení miminka v bříšku kuch.minutkou, tlačení na břicho při vl. porodu, ale vše "přirozeně" bez nějakých tlumících prostředků.
Šestinedělí u prvního normálka, u druhého prvních 14dní neustálá tíseň, nevolnost, mdloby, neschopnost se postarat o dítě (naštěstí manžel byl perfektní a o mimi se vlastně staral on a nosil mi ho ke kojení).
 Isabelle 


Re: Kojené děti nejsou 

(29.8.2007 10:51:31)
I já se přidávám k poděkování autorce za její výstižný článek. Píše přesně o tom, co já už dávno vím, ale všude se psal přesný opak.
Je to už téměř devět let co jsem rodila dceru. O epidurálu jsme toho moc nevěděly a tak jsme rodily přirozeně ať se nám to líbilo nebo ne.
Ale už tehdá jsme byly masírovány názorem, že kojení je jedinný zdravý způsob výživy kojence. Chvílemi to dosahovalo až takového stupně hysterie, že krmit miminko umělou výživou rovnalo se jeho otrávení. No a já muselal chtě nechtě začít přikrmovat po 6 týdnech. Mléko nebylo, dcera přestala přibývat, hlady plakal dnem i nocí i když jsem jí přikládala snad každou hodinu. A dnes? Máme
šikovnou, zdravou (zatím bez alergií a oslabené imunity) devítiletou holčičku.
Má kamarádka kojila obě děti do dvou let. Ale i přes to jsou obě silné dyslektičky, astmatičky (každý rok po ozdravovnách). Všudu tvrdí,že ten kdo vymyslém blábol o spojení kojení = chytrost a zdraví, ať se k ní raději nepřibližuje.
 frantina 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 11:25:08)
Katko,já maje rozumím,také jsem nekojila a víš co je na tom na tom nejhorší?Ten pocit bezmoci,neschopnosti,vyčítání si všeho možného a nemožného.Když se těšíš jak budeš kojit,všichni tě utvrzují že to půjde když budeš chtít a když Ti pak dítě zhubne a hrozí že skončí na kapačkách tak místo abys byla dítěti oporou,složíš se jak domeček z karet.Kdo to nezažil nepochopí.Já ten článek chápu jako podporu všem,kterým to nevyšlo podle jejich představ,protože ji potřebují.Kdybych si jen něco takového přečetla po porodu.
 Nasuada 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 11:38:52)
Fanny, ty si myslíš, že jsi tak trpěla, protože existují články kojení? Nebo proto, že jsi si uvědomovala, že nebýt člověkem tvoje dítě by zemřelo. Netrápila jsi se právě proto? Máme prostě štěstí, že máme UM a proto naše děti umřít nemusí. Prosím nezlob se na mě, že jsem tak tvrdá, ale já si prostě myslím, že články s našimi "nočními můrami" nemají nic společného, že jsou to naše pradávné instinkty kvůli kterým míváme psychické problémy. Mimochodem, já ti rozumím, moje kojení nebylo z počátku právě bez problémů.
 frantina 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 12:21:19)
Máš pravdu,že jsem si to uvědomovala,stejně jako kamarádka,která rodila císařem a nebýt moderní medicíny,zemřela by ona i dítě.Ale my žijeme teď,provádějí se operace,děti jsou očkované atd.,tak proč někdo kouká skrz prsty,když řeknu že nekojím?Copak já to tak chtěla?Jinak už nemám slepák(zemřela bych nebýt člověk),můj táta neměl slepák,když mě splodil(nenarodila bych se).Takže to co je normální v jiné oblasti medicíny,není normální v porodnictví.Vracíme se k přírodě(což je dobře),ale nemusí proto nikdo umírat.Jaký je tvůj názor?Měla jesm nechat syna umřít?!
 Nasuada 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 15:08:05)
Ne, neměla si syna nechat umřít. Psala jsem o vlivu článků na psychiku maminek. Mája o tom tak psala, že mají velký vliv a já si myslím, že velký vliv nemají. Že má větší vliv naše fyziologie. Toť vše. Opravdu jsem se tě nerada dotkla.
 sonulinecka 


Re: Kojené děti nejsou 

(28.8.2007 9:44:23)
Já si také myslím, že pocit viny je jen a jen díky těm článkům. Mají mamku by ani nenapadlo si dávat pocit viny, že nekojí, tenkrát se to neřešilo a v tom je zakopaný pes!!!!!!!!!! Žádné pudy za pocit viny nemůžou. Může za to mohutná propagace přirozených porodů a kojení. No tak holky, ruku na srdce . . . Kdyby se všude začalom psát, že UM je to nejlepší, určitě byste si každá nechávala zastavit laktaci a přešli třeba právě na Sunar . . . Nebo ne?.
Moje mamaka tu dobu pamatuje. Pan dokrot Švajcar mohutně v 80. letech propagoval Sunar a mamka si nechávala zastavovat laktaci, protože Sunar byl IN :)))
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Kojené děti nejsou 

(28.8.2007 10:02:27)
A moje mamka mě ve stejný době kojila rok.

Ne všude je zvykem dát na módní vlnu, víš? Tu a tam někdo použije i vlastní rozum.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Kojené děti nejsou 

(28.8.2007 10:06:41)
MMCH moje teta si vyčítá, že se v téže době nechala zblbnout a ve strachu, že dítěti ublíží kojila po třech hodinách, i když dítě už po dvou brečelo hladem. Teprve po čase, když v péči o dítě získala trochu jistotu, jí došlo, že všichni savci pijou když mají hlad a neumírají na to, tak to asi nebude tak žhavý a dál už kojila jak bylo třeba.
Moje mamka rodila půl roku po ní, tak už se poučila od tety.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Kojené děti nejsou 

(28.8.2007 18:56:22)
moje máma v tu dobu kojila. takže propaganda asi opravdu nefunguje na každýho, sonko.
 Nasuada 


ještě dodatek 

(24.8.2007 11:27:04)
Já se nesnažím tímto příspěvkem řešit kdo je či není dobrá máma. Rozděluji ženy na ty, které to řešit nepotřebují a ty, které to potřebují. A existence článků s tím nemá nic společného. To by třeba ženy, které porodí bez přítomnosti lékaře se musely užírat pochybnostmi nad články vyjadřující, že lékařská kontrola je po celou dobu porodu pro zdaví ženy a miminka nutná. A dost pochybuju, že se tím zabývají:-)
 Linda 
  • 

Re: ještě dodatek 

(24.8.2007 12:29:11)
Tak jednak k te inteligenci kojenych deti - mozna uz nekdo udelal novy vyzkum, zas tak to nesleduji, ale ten, ktery se vsude objevoval, byl prece zpochybnen tim, ze mnohem vice dele kojicich zen byly vysokoskolacky, takze to nebylo kojenim ale dedicnosti.

Majo, diky moc za krasny clanek, ja s tebou taky souhlasim. Prijde mi, ze se v posledni dobe strasne moc prehani vliv psychiky a vubec odpovednost matky za dite. Abych to vysvetlila - kdyz budu k porodu pristupovat nadsene, optimisticky, nebudu se bat a vsechno bude prirodni a prirozene, porod musi byt kratky, bezbolestny a bez chybicky. To samozrejme prehanim, ale takovy dojem na mne zanechavaji vsechny ty knihy o prirozenem porodu atd. Tim nechci rict, ze nepomuze, kdyz k porodu nepristupujem optimisticky spis nez s hruzou, ale nikdo mi nevymluvi, ze az takovy vliv to na samotny prubeh nema. Ja jsem se vylozene tesila, snazila se bolest vnimat pozitivne, ale stejne to nakonec bylo k nevydrzeni. A to jsem mela "prirozeny" porod bez medikamentu a v temer domacim prostredi.
Dalsi priklad - cetla jsem (Prekopova?), ze deti narozene cisarem jsou malo prubojne, ze jsou proste do zivota poznamenane... Jak se ma citit matka, ktera cisarem rodit musela a tohle si precte?
K tomu kojeni, Katko, - jde o to, ze skoro ve vsech clancich LL je veta, ze zena, ktera chce kojit, tak muze. A ze jen 1% (nebo 3?) nemuze ze zdravotnich duvodu, ale to jsou proste vyjimky. No a i podle diskusi tady na rodine je jasny, ze tech procent je rozhodne vic. Tim nechci rict, ze nema cenu se o kojeni snazit co nejvic a psat, ze to je pro mimino nejlepsi, nicmene trosku smirlivejsi ton k nekojicim by neskodil. A taky jsem presvedcena, ze ty rozdily mezi kojenymi a nekojenymi detmi jsou minimalni, ovsem kazda matka po precteni brozury LL zakonite musi nabyt dojmu, ze jeji nekojene dite bude prinejmensim neustale nemocny tezky alergik, s nizkym IQ a navic mezi s sebou nebudou mit zadne pouto.
K te zodpovednosti matky - stejne tak me toci i nazory, ze matka je zodpovedna za vsechno - dite je neklidne a hodne breci - matka je asi nervak a malo ho chova a nosi v satku, malo si hladila bricho v tehotenstvi, proste za vsechno si muze sama... Aspon tak to casto podavaji knihy a pridavaji se k nim matky, co maji "bezproblemove" deti.
 Krucipísek 


Re: ještě dodatek 

(24.8.2007 12:34:55)
Lindo, souhlas naprostý. O těch neprůbojných dětech kvůli císaři jsem taky někde četla. To je výplod! I já i dcera jsme tedy neprůbojné.
 Jane 
  • 

Re: ještě dodatek 

(24.8.2007 13:26:44)
Lindo, super!
Naprostý souhlas!!
 Kočanská 


Re: ještě dodatek 

(24.8.2007 14:21:33)
Lindo, já tedy nevím co se týče té přípravy na přirozený porod s Tebou moc nesouhlasím - tedy chci říci, že moje zkušenost je dost jiná. Taky jsem chtěla přirozený porod a porodní asistenstka která nás připravovala mi nikdy netvrdila, že porod je bezbolestná věc. Naopak vždycky zdůrazňovala, že porod je spojený s bolestí.

Asi to záleží na tom jakou literaturu člověk přečte a s kým se baví. Já jsem se o přirozený porod docela zajímala, ale nikde jsem neviděla informaci o tom, že porod by byl bezbolestný - tak nevim. Možná by si mohla uvést, kde to takhle hloupě píšou jako varování pro ostatní co nemají rozhodně číst.
 Nasuada 


Re: ještě dodatek 

(24.8.2007 15:44:29)
Tak já už teda nevím - chcete mít přirozený porod a kojit, protože to říkají články nabo protože vám to připadá normální? V těhotenství na mě články určitým způsobem působily, ale při porodu jsem ostře vnímala, co mi vadí a co ne a všechno co jsem kdy četla se mi v ten čas vykouřilo z hlavy. A teď už na mě články nepůsobí vůbec, když vím jak to všechno probíhalo. Články jsou jen určitá informace a je na nás jak s ní naložíme. Mě tam ta existence ujištění, že jsem dobrá maminka i přestože ........ tedy nechybí. Moje osobní problémy nezpůsobily články, ale úplně jiné věci.

A nechápu proč mi podsouváte, že bych nechala všechny umřít jen když to bude přirozené. To jsem snad nenaznačovala.

Mimochodem a proč je podle tebe některé dítě neklidné a hodně brečí?

 Linda 
  • 

Re: ještě dodatek 

(27.8.2007 15:03:45)
No tak predne znam dost matek, ktere maji deti 2 a vice a jedno je naprosty pohodar a to druhe urvanek - ze by zavineno promenou matky v nervovou trosku?? A pokud je to tak, co myslis bylo driv - zhroucena matka a pak urvane dite nebo urvane dite a nasledne zhroucena matka? Sroro bych si tipla, ze B je spravne.
MMCH sama mam toho flegmatika, aby mi nekdo nepodsouval, ze tim chci omlouvat vlastni neschopnost:o)
K te bolesti - ja si bohuzel ty knihy nepamatuju a abych nekecala, tak nepisou, ze je porod uplne bezbolestny, ale pokud budu jednak spravne pripravena (kurzy atd) a budu to brat jako vlny co mi prinesou mimco a ja uz si ty dalsi metafory nepamatuju, tak to temer bezbolestne bude. Pry i orgasmus se da pri porodu zazit, jaka je to parada. Tim netvrdim, ze se to stat nemuze a ze psychika nehraje zadnou roli, jen mi prijde, ze je v posledni dobe znacne nadhodnocena.
 Luci+Vája7/04, Kryštof 9/07 


Re: ještě dodatek 

(24.8.2007 20:05:13)
Lindo skvěle napsané!!!!!!!!!Se vším souhlasím do písmene!!!!!
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: ještě dodatek 

(30.8.2007 0:19:58)
Lindo, taky jsem nikde nečetla, že by někdo tvrdil, že porod je bezbolestná věc a nikde jsem nečetla, že přirozený porod trvá krátce, to je strašně individuální někomu holt krátce a jiná si zase počká. Jenže ona ta chemie ty bolesti ještě spíš přitvrdí.

 irlev 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 11:28:17)
Katko, no právě - normální porod a kojení. Ale vždyť i všechno ostatní je normální, i ten císař, i léky, i umělý mlíko.
Hlavní je mateřská láska a sebevědomá máma (a to chci, říct všem, že i když se to nepovede podle učebnice, není to důvod to sebevědomí ztratit!)
 Nasuada 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 11:42:29)
Májo, jaká učebnice - myslíš fyziologii savců? Co vidíš normálního na císaři a umělém mlíku? Já netrvdím, že máma co nekojí atp. je špatná mamá. Jen ti chci naznačit: co když ty psychické problémy ze selhání nemáme kvůli článkům?
 irlev 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 11:47:10)
Katko, tou učebnicí myslím, když to nejde podle nejnovějších doporučení.
Já považuju císař za normální, stejně tak umělý mlíko. Existují i jiné varianty, možná příjemnější, ale to nic neubírá na funkčnosti i těm ostatním.

 Nasuada 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 11:55:59)
Májo, zůstala bych u toho, že tyto varianty jsou funkční nikoliv normální. Tvůj názor nicméně respektuji i když ti nerozumím:-)
Tu fyziologii savců jsem nezmíla náhodou. A jestli nejnovější doporučení jsou ve prospěch této fyziologie, tak sem s nimi. A jestli to podle nich nevyjde? Opravdu je zbytečné se trápit, jenže se trápíme. Já prostě tvrdím, že to není kvůli těm doporučením jak co máme dělat, ale právě pro to porušení naší fyziologie.
 irlev 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 12:02:05)
Katko, jak by ses tedy poprala s akutním císařem?
Opravdu by sis dokázala říct, že to není fyziologické - zvedla bys hlavu a šla dál plná sil?

Tak tolik sil já nemám a ráda bych si poslechla, že jsem neselhala.
 Kudlanka 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 12:13:45)
Pocit selhání je pěkná mrcha. Po dvou potratech vím o čem mluvím, protože i když člověku všichni říkají, že za nic nemůže a příště se to určitě povede, stejně to moc nefunguje a musí se to doslova odžít. A zpětně člověk pořád přemýšlí, kde se stala chyba.
K porodu jsem šla s předsevzetím, že nechci nic urychlovat a ani tlumit epidurálem, ale když došlo na věc o epidurál jsem si řekla. Nakonec na něj stejně bylo pozdě, takže místo epidurálu jsem mazala na sál a byla jsem šťastná, že to trvalo už jen hodinku.
Držím palce všem, kterým se něco nevede. Vydržte a nenechte se zdeptat.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 13:51:48)
Majo, přesně tak. Ty moderní články maminku naladí, jaký je porod a kojení úžasný zážitek. Vzbudí dojem, že to má ona sama ve svých rukou, proto musí být v pohodě, dobře naladěná a informovaná, pak to jde hladce.

Měly by být i jiné články, které upozorní na to, že když se při porodu něco zdravotně pos..., je to prostě život, stane se, není to tragédie, a ta MATKA ZA TO NENÍ ZODPOVĚDNÁ. A není jediná a světě, která musela rodit SC nebo jinak "nepřirozeně".

To samé s kojením "Pokud je matka v pohodě, udělá všechno, a chce-může kojit. Je jen velmi málo žen, které kojit opravdu nemohou. Kojené děti jsou intelignetnější a zdravější, mateřské mléko je to nejlepší, co můžete svému miminku dát".

Nekojila jsem no, a ani jeden porod nebyl přirozený. Dokonce mi v druhém těhotensví museli dát inzulín. Asi jsem si to přivodila svým negativním přístupem nebo co. Podle tohoto jsem vyvrhel společnosti a asi jsem měla rovnou spáchat sebevraždu. Tak nějak jsem se cítila s malým miminkem, neumím ani porodit a kojit své dítě, jsem k ničemu.
Dneska jsem ráda, že jsem to nějak přežila, děti jsou školáci, šikovné, spokojené. Ale bylo to peklo.

E.
 Jane 
  • 

Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 13:36:57)
Katko,
máš pravdu. Je to kvůli porušení naší fyziologie. Když ji nebudeme porušovat, budeme už dávno mrtví a nemusí nás to trápit. Ať žije přirozenost!!

A rozhodně na tom pocitu viny který některé maminky cítí mají velkou zásluhu zmiňované články a to z toho důvodu, že jak už tady bylo řečeno, přehnaným způsobem propagují kojení a přirozený porod aniž by v klidu uvedly, že nejdůležitější je láska k dítěti a pohoda a klid. Zkuste pro kojení udělat maximum, nevzdávejte se zbytečně brzy, zkuste požádat o pomoc laktační poradkyni, ale když to nejde tak to nejde, netrapte se a těšte se ze svého miminka a užívejte si ho jak to jde!

 BellaDonna 
  • 

Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 15:45:28)
Hm, pohoda a klid se dá taky najít v mnoha článcích. A co když maminka z jakéhokoli důvodu v klidu být nemůže? Myslím věci jako třeba nákup bytu, stěhování, dodělávání školy a podobné, pokud těhotenství nebylo tak úplně plánované - to jsou všechno věci, které jsou stresující. Kromě toho jsou případy, kdy tatínek během těhotenství nebo šestinedělí zjistí, že dítě není nic pro něj a sbalí kufry ... jak má taková maminka zůstat v klidu? Takže podle téhle logiky by se nemělo psát ani o tom, že klid a pohoda jsou důležité, aby to těmhle maminkám nebylo líto. Nakonec se dostaneme k tomu, že se nebude psát o ničem, aby to proboha někoho nestresovalo. Mmch já kojím svou dvouapůlletou dceru a radši se o tom nezmiňuju, protože už před rokem jsem byla za exota (v lepším případě; v horším jsem se snažila vytvořit u dítěte nezdravou psychickou závislost na matce). Tak si pak má člověk vybrat. Myslím, že problém je hlavně ve výchově v našich zeměpisných šířkách - třídit informace a přebírat si je vlastní hlavou fakt neumíme nebo na to možná nemáme sebevědomí.
 Nasuada 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 16:10:03)
Jane, ale já jsem přece nechtěla nechat všechny zemřít. A co je na tom špatného nebo snad směšného, že jsem proti porušování naší fyziologie při porodu a že jí přikládám velkou důležitost? Větší důležitost než vlivu článků, kterých je moře a navíc nejsou všechny na podporu přirozeného porodu. Víš co je zajímavé? Doslechla jsem se o článku ve kterém bylo, že skrz MM jdou do prcka i chemikálie z těla maminky. Měla bych mít tedy psychické problémy z toho, že kojím, protože nějaké ta chemie ve mě určitě je. No a nemám. Jak to?
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 16:35:39)
Já myslím, že proto, že se o putování chemikálií z těla matky do těla kojence málo píše. Ne vážně - fakt si myslíš, že propagace kojení nemá vliv na duševní pohodu matky, které se to nedaří? Mé dvě kamarádky, kterých se žádná osvěta ohledně kojení absolutně nedotkla (hlavní zdroj informací je pro ně maminka, a víme jak to bylo před třiceti až čtyřiceti lety s kojením)a které měly s kojením problémy, prostě přešly na flašku a zůstaly přitom v klidu, psychicky vyrovnané. Zatímco spousta příspěvků na Rodině je o tom, jak maminka chtěla kojit, byla na to náležitě teoreticky připravený, pak to nešlo, a byla z toho psychicky na dně. Docela by měl zajímalo, kdyby za dva roky začala mediální masáž typu "MM českých matek obsahuje tolik látek zpomalujích hoření, že to dítěti snižuje intelekt, zvyšuje riziko alergií a devastuje kosti", jak by se snížilo procento kojících matek. Nebo by šlo zase o fyziologickou rovnováhu - tělo matky by poznalo, že její mm je takový sajrajt, že je pro dítě naprosto nevhodný?
 sonulinecka 


Re: Kojené děti nejsou 

(28.8.2007 9:32:37)
http://www.novinky.cz/04/43/80.html

Myslím, že takových článků by mělo být více. Mám pocit, že okolo kojení se pěkně mlží. . .
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Kojené děti nejsou 

(30.8.2007 0:34:36)
No jo já akorát nevím jestli náhodou ty látky nejsou i kravském mléce, ale asi ne protože kráva nepracuje s počítačem ani v elektro provozu, nežere ryby z našich řek a počítám v chlívě koberce mít taky nebude, zase ale může být kdoví čím krmená .

Kamarádky nekojený chlapeček má teď ve 3 letech vysoký cholesterol a musí mít dietu a dostává léky , Dr. jí sice říkají, že to může být dědičné,ale kdoví co zatím nakonec může být.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Kojené děti nejsou 

(30.8.2007 0:37:52)
Jé já to odeslala dřív

Sonko, to ale přeci není důvod přestat dítě kojit, spíš by mělo dojít k legislativní úpravě, aby takovéhle škodliviny byli nahrazeny neškodlivou látkou.



 unique, dvě holky 
  • 

Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 16:48:45)
Já bych nebyla ke KatceFifi tak ironická. Zdá se mi, že ji nechcete pochopit a hledáte omluvu pro své chování, neměla jsem přirozený porod, nekojím apod. Já s ní musím ale souhlasit a podpořit ji. Jde o to, když už ty články čteme, aby nás naladily na příjemno....porod bude fajn. Tak jak to udělal můj gynekolog u prvního porodu a opravdu to bylo fajn, prostě euforie. Ale musím se ptát: CO JE TO PŘIROZENÝ POROD??????
Dejte mi odpověď. Mám totiž pocit, že dnešní době, snad ani nelze rodit přirozeně, neb rodíme v nemocnici pod dohledem lékařů.
A ke kojení. Já sice kojím, ráda, ale taky jsem u obou holek měla neskutečné bolesti prsou trvající 8 - 1o týdnů, /obě holky řvaly hlady a já je dokrmovala vlastním odstříkaným mlékem/ ale zatla jsem zuby, protože jsem CHTĚLA KOJIT. Že by pod vlivem masmédií? Jak řekl jeden pediatr, každá maminka může kojit, protože prsa jí zůstala :o). Takže i v tomhle Katku chápu, co tím chtěla říct. Že je vše spíše záležitostí psychiky a našich "nočních můr".
 frantina 


Katkofifi+unique 

(24.8.2007 17:20:08)
Já pro sebe nehledám omluvu ani soucit.Ale nelíbí se mi odsouzení když řeknu že nekojím.Nikdo nemůže vědět čím jsem prošla,co všechno jsem vyzkoušela.Právě věta typu "kdo má prsa může kojit" mě zraňuje.Jak to že někdo přiloží dítě k prsu a ono pije a jiné dítě nepije,sice se přisaje,ale jen žužlá a pak brečí hlady.Prsa jsem měla nalitá,technika prý také dobrá,ale dítě jednou vypilo 50ml a příště nic.Zkusila jsem odstříkávat z plného prsu a odstříkala sotva 20ml.Při kojení jsem měla bolesti,ale vydržela se zatnutými zuby.Bradavky jsem měla ocumlané do krve od častého přikládání a 20 minutového žužlání.Z porodnice nás pustili po nepatrném přibrání,jenže po týdnu doma syn zhubnul a zkušebně před dr. jsem nakojila 10ml z obou prsů.Stejně jsem to nevzdala a kojila před každým příkrmem,mezitím odstříkávala po 10-20ml.Po dvou měsících jsem opět u dr. nakojila 20ml.Jenže to už se syn odmítal přisát a tím moje kojení skončilo.Tak kde se stala ta chyba?Nikdo mi na to neodpověděl.Jediné o co stojím je rada,ale ne odsouzení.Jestli umíte poradit,poraďte pro příště.
 10.5Libik12 


Re: Katkofifi+unique 

(24.8.2007 18:43:35)
fanny, víš co?
Pokud se ptáš a nepokládáš to jako řečnickou otázku, tak já jsem toho názoru, že matky podléhají představě, že to má fungovat bez problémů nebo že je "je málo mlíka" a zapomínají, že děti se prostě vyrovnávají s životem a nejdou jako hodinky(kojený i nekojený). Mně by třeba nenapadlo vážit po kojení dítě, zato jsem mnohdy strávila s novorozencem v záňadří celý den, než chytlo rytmus. Prostě model mládě u cecku, jako v přírodě.
Tady bych viděla trochu pravdy na tom, že články škodí tím, jak vzbuzují pocit, že je to o vědecké disciplíně nebo, že to musí jít ihned. Nevím dodnes nic o technice kojení(já málokdy čtu jakýkoliv návody) a kojím dvouleté dítě. Není to žádná státnice, je to jinak, musí se to, blbě řečeno, vzít jako fakt. Kojím a neřeším, dítě breká, je malé, asi tak.
 frantina 


Re: Katkofifi+unique 

(24.8.2007 19:22:16)
Nebyla to řečnická otázka,protože ikdyž to poprvé nevyšlo,tak budu bojovat s druhým miminkem(jestli nějaké bude).A asi teď dám víc na svůj vnitřní hlas.Poprvé jsem byla ze všeho vykulená,měla toho spoustu nastudováno a ono to bylo jinak a tím že to bylo všechno najednou,všechny ty pocity,tak mě sebralo.Ale k jednomu se přiznám.Celé těhotenství jsem se připravovala na porod a kojení a myslela jsem,že porodem to končí.Pak už to bude jen příjemné a realita byla jiná.Nemohla jsem po porodu jen tak odpočívat,bylo tu miminko o které bylo třeba se postarat,bylo mi krásně i příšerně najednou.Možná to zní uhozeně,přece je logické,že těhotenství končí porodem a pak "to"všechno teprve začíná.Jenže já se upla na porod a kojení a byla to moje blbost.No příště snad budu chytřejší a budu poslouchat svůj instinkt,který mi naskočil až několik týdnů po porodu.Tak jsem si tu vylila duši a budu ráda kdyby se ozval někdo kdo se cítil podobně nebo chtěl napsat svůj názor.
 Kohnova 
  • 

Re: Katkofifi+unique 

(24.8.2007 19:42:38)
Fanny, ja jsem se citila podobne s prvnim deckem, coz uz je davno. Taky jsem ruzne "blbla", zbytecne ho odstavila, uzirala se, byla v soku... No, je to pryc, dikybohu. Pak uz to bylo pokazde fajn. Chce to nedelat si predem striktni predstavy o cemkoliv, na nicem uporne nelpet, nevycitat si neuspech a misto toho pochopit jeho pricinu. Dite porod nekde, kde je dobra podpora kojeni. Postarej se o to, at ti dite po porodu nikam neodnaseji a pomohou ti ho prilozit, tlachy o tom, ze "to nejde" event "stejne nema cenu" by te mely predem varovat. Pravdepodobne sama mimino bezprostredne po porodu prilozit nezvladnes, zvlast kdyz budes lezet (v sede to jde dobre). Tohle bezpecne LZE zajistit predem a pro dobry start kojeni to je dulezite. Pak se musis naucit dobrou techniku, tady i ve skutecnosti na tohle tema radi a skoli Dr Paulova, neni na tom nic tak moc tezkeho, je to treba jako naucit se pouzivat otvirak na konzervy (snadne, ale pokud to neumis, konzervu neotevres a vetsinou se to naucis tak, ze ti to nekdo ukaze). Jo, a jeste, nez porodis, nech si od nekoho, kdo tomu rozumi, prohlednout bradavky, kdybys mela ploche, da se to jeste pred porodem napravit. Hlavne bud klidna a jednej zapouziti rozumu :).
 frantina 


Re: Katkofifi+unique 

(24.8.2007 19:52:11)
No právě že porod proběhl dobře,dítě mi přiložili hned,nikam ho neodnesli ani na vteřinu,celé 2 hodiny byl se mnou.Sestry se také snažili,byly u mě třeba desetkrát denně,ale stejně jsem si připadala bezradná.Ale dík za příspěvěk,já se nevzdávám.
 unique,2 holky 
  • 

Re: Katkofifi+unique - pro Fanny 

(24.8.2007 21:25:57)
Fanny, já Tě určitě neodsuzuju. Pediatr řekl, že může, ne MUSÍ kojit. Já prostě tohle NEŘEŠILA, jestli jsem dobrá nebo špatná máma. Prostě jsem CHTĚLA a moc. Mrkni na můj příspěvek níže. Možná ti pomůže.
 Kohnova 
  • 

Re: Katkofifi+unique 

(24.8.2007 21:35:00)
Tak to je tezko ric. Nemas treba problem, ze si celkove malo veris?
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Katkofifi+unique 

(30.8.2007 0:54:40)
hm..., no já při prvním těhu porod moc neřešila, jsem si to tak nějak nedokázala představit, ikdyž teoreticky jsem to znala, ale praxe je praxe a je asi nepřenosná.

Celé první těhu jsem řešila jaké plíny vybrat (jako jaké látkovky) a to tehdy nebyl tak velký výběr jako teď.

Teď u druhého řeším ten porod nějak víc, ale stejně nevím jak to nakonec bude.
 Nasuada 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 20:32:18)
Unique, pro každého je ten přirozený porod trochu jiný. Někdo se v porodnici cítí bezpečně a když se setká s milými lidmi, myslím, že to může být fajn (viz porod v Krnově). Já třeba už jen odjezd z domova vnímala jako nepříjemnou záležitost, vůbec se mi nechtělo. Každý jsme nějaký:-).
Ironie mi nevadí:-) Já vím co jsem chtěla naznačit, ale nejsem tak obratný řečník tak si jí nejspíš i zasloužím.
 Ivana Procházková 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 22:30:50)
Katko, nějak tomu nerozumím.
Pochopila jsem, že za normální považuješ přirozený porod, nikoli už třeba porod císařem. To znamená, že pokud dítě porodit císařem není v daném případě fyziologicky možné, považuješ v tu chvíli za normální, aby maminka i nenarozené miminko zemřely? A kdo, prosím, stanovil tuto normu? Můžeš to blíže rozvést?
 Věrka, Honzík 02, Vítek 05, mimi 1/08 
  • 

Re: Kojené děti nejsou 

(26.8.2007 0:55:01)
No tak holky, copak vážně nechápete, co se vám tady Katkafifi snaží vysvětlit??? Co furt máte s tou vaší "zbraní největšího kalibru" - totiž s tím, že Katka chce nechat někoho umřít! Prostě fandí přirozeným porodům... ale nikdy nikde neřekla, že by své dítě radši nechala zemřít, než aby tam byl v případě nouze nějaký lékařský zásah... každá zodpovědná matka by přece nenechala své dítě jakkoli poškodit či dokonce zemřít...
ono jde opravdu spíš o to, jak si budu věřit... pokud bude nutný císař, tak prostě bude císař, i když jsem si 100x plánovala přirozený porod, ale tím jsem přece dítěti zachránila zdraví či život a jsem tudíž dobrá matka...
P.S.: Mluvím o akutních císařích, s plánovanými nesouhlasím...
 Lizzie 


Re: Kojené děti nejsou 

(26.8.2007 8:52:42)
Věrko, plánovaného ,,císaře" můžou mít i maminky s nějakou deformací pánve, či zdravotními problémy:-) Pozor na slovíčka, je to dost obsláhlé, a každý ,,plánovaný císař" není jen ,,rozmarem.."
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 11:48:32)
No, ujišťuju tě, že mám pár známých, které nechodí na Internet, nečtou žádné Maminky a Bettynky, nechodí do mateřských center a žádné psychické selhání necítí ani z císaře, ani z krmení "umělým mlékem", protože je něco takového prostě vůbec nenapadne. :o)
 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

Re: Jo 

(24.8.2007 12:46:15)
Máš pravdu, informovanost je prima, ale fakt mám dojem,že zrovna třeba v mém konkrétním případě nadělala víc škody než užitku,ať to zní jakkoli blbě....Též mám zkušenost s maminkami,které podobné věci prostě neřeší a jsou i s miminama v klidu (na sunaru).
 Nasuada 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 15:47:03)
Monty, kdybych byla tvoje známá též bys toho moc o mých niterných záležitostech nevěděla. Myslím, že každý člověk má odstupňováno co komu řekne.
 Lizzie 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 18:18:05)
Káťo, ale existují mámy, které různé mateřské časopisy prostě nečtou, na webu o porodech přirozených i nepřirozených, kojeních apod. nediskutují, no a nedá se říct, že by byly špatnými matkami.
Jo, i takové jsou..a je jich dost i v 21. století:-)
 Lizzie 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 17:25:43)
Monty, souhlas.
 Lizzie 


Re: Kojené děti nejsou 

(24.8.2007 17:57:01)
Káťo, myslím, že na každého člověka, nejen na maminky, některé články a tlak alespoň podvědomě působí. A budoucí mámy jsou prostě citlivější. Já, jsem v jistém ohledu dost racionální člověk (a také nejsem těhotná), ovšem přiznávám, že spousta článků, rad apod. budoucím matkám, až cpe myšlenku:
,,Když nebudete kojit, přirozeně neporodíte, necháte si píchnout epidural apod..stanete se špatnou mámou a svému dítěti strašně ublížíte." Je to vůbec normální?
Jo, kojení je prospěšné, ale když to prostě nejde a ,,ubližuje to mámě" (vpáčené bradavky, nutnost nějakých léků apod., tak stokrát prospěšnější pro dítě bude klidná, zdravá a pohodová matka, která ho nakrmí sunarem apod.(nejsem zběhlá v současné dětské výživě).
Jo, přirozený porod je fajn, ovšem, když nastanou komplikace a dojde na císařský řez, nebo máma narychlo porodí v blízké a naprosto nepřirozené porodnici - furt to dítěti (nebo mámě) zachrání život, či pomůže od vážných zdravotních problémů. A věř, že děcku bude jednou šumafuk, zda se narodilo císařem nebo v Horní Dolní..Čímž neříkám, že si každá máma nezaslouží co dobrý komfort
No a na Maju ty články prostě dolehly, připadala si blbě, ale teď naštěstí ví, že dobrou mámu může být (a bezpochyby je) i přes veškeré tyto ,,vady na kráse"..A její článek nějak tak říká ostatním mámám říká, ať se nenervují, i když se něco nějak tak nepovede dle představ a doporučení..
 Krucipísek 


Taky souhlas 

(24.8.2007 11:22:20)
Já naštěstí žádnému tlaku nepodléhala, takže po akutním císaři jsem byla šťastná, že mám zdravou holku a spokojená, že mám pěkně zašitou malou jizvu hodně nízko :-)

Okolí mělo tendence mě litovat, že jsem si neprožila přirozený porod, já byla spokojená, okolí jsem vesele ignorovala a myslela si svoje.

V kojení jsem plnila plán přinejmenším na 200% a tenkrát jsem se setkala s důsledky tlaku na kojení. Chtěla jsem poradit jak trošku omezit tvorbu mléka, odsávačka byla moje všudypřítomná souputnice. A tu jsem narazila. Poradkyně laktační ligy byla poněkud zmatená a její zdrženlivá váhavá odpověď "tak míň pijte" nevyvolala u mě přílišnou důvěru. Spíš bych si tak asi založila na zatvrdliny, kterých jsem i s dostatečným pitím užila až až. S žádnou dobrou radou jsem se nesetkala, třeba žádná ani není, ale měla jsem pocit, že jsem ufon. Vždyť teď se přeci soustředíme na to jak co nejvíc a nejdýl kojit a ne na to jak to přibrzdit!

Je mi líto těch, kteří si prožily zbytečné zklamání z "nepovedeného" porodu nebo "nepovedeného" kojení. Je to naprosto zbytečné. Taky jsem se narodila císařem, plánovaným, taky jsem byla kojená jen krátce ...že bych byla bývala mohla mít lepší výzo??? Nespochybňuju výsledky statistik, jistě o něčem vypovídají, ale např. alergii zatím (ťuk ťuk) nemám naprosto na nic...

Závěrem známá univerzální průpovídka: hlavně aby byli všichni zdraví! ;-)
 Naděnka, Adámek 
  • 

Re: Taky souhlas 

(25.8.2007 20:51:16)
Já jsem taky po akutním císaři. taky mám mnoho mléka, taky si musím odsávat. jednoho dne začal Adámek dělat bejkárny při kojení (krev z bradavek a pod.), až jsem se rozhodla, že lepší bude odsáte mléko z flašky, jako vynervovaná, ubolená mamča a mimčo, které se rozhodlo nebýt pořádně přisáté (a tím souvísejíci polykání vzduchu..).. a vůbec se necítim jako zlá matka, právě naopak. přišel problém a vyřešila som ho po svém tak, aby dobře bylo :o) já jsem při krmení vysmáta a né vystresovaná, brečíci chuděra, která má hrůzu z dalšího kojení..
 Zuzana, Ondrej 8 mesicu 
  • 

tlak 

(24.8.2007 11:22:31)
Ahoj Zrzko, diky za krasny clanek! Je to obrovska pravda, v dnesni dobe je clovek tlacen nekam kam nechce. At uz je to jakymkoliv smerem.
Ja zazila ten "druhy" tlak. Smerem od prirozenosti. Chtela jsem porodit prirozene, aby se miminko prisalo hned na sale. Ne proto, ze bych to nekde slysela, proste jsem to tak citila. Vybrala jsem si porodnici, ktera hlasala, ze je pro prirozene porody (nejednalo se o Vrchlabi). Bohuzel to byla jen fraze. Asi sedesatileta porodni asistenkta mi neustale vnucovala epidural (hodne mych kamaradek ho s uspechem vyuzilo, chapu to, nekritizuji, ja ho ale nechtela), polohy pri kontrakcich, pri stazich misto aby me nechala v klidu mi vypravela, kam pojede na dovolenou. Samozrejme zalezi na koho clovek narazi. Kdyz se Ondrasek narodil, chtela jsem ho hned na telo a zkusit, jestli se prisaje. "No to je blbost, jeste nemate mliko, jen si ho pochovejte". Na sestinedeli jsem zase slysela, jaka jsem to hrozna matka, ze nedam svemu diteti najist (prikrm), kdyz se po 3 dnech poradne nenajedlo. Podlehla jsem, prikrm jsem dala, dlouho me to mrzelo, protoze jsem se doma krasne rozkojila. Ale pak jsem si rekla, ze to fakt nema cenu. Clovek se hlavne nesmi stresovat, jak pises v clanku. Dodnes Ondraska kojim, zeleninku moc nechce a zase slysim: "Jak to ze jeste tolik kojis, uz bys mela jen vecer". Ondraska nenutim, prospiva, je spokojeny ... tak co. Pouzivam latkove pleny, do pul roku jsem ho nosila jen v satku. Kdybyste slyseli nektere reakce ... :-) Zkratka jsem chtela napsat, ze tlak na maminky tu je ale obemi smery. Jde jen o to si je nepripoustet. Nikdo nema pravo vam rikat, co mate a co nemate, abyste byla dobrou matkou. Hodne stesti vsem maminkam na Rodine :-)
 zuzini 


Re: tlak 

(24.8.2007 18:12:55)
Zuzi, vystihla jsi to přesně. Myslím, že všude se najde někdo, komu připadáte divná, ať děláte co dělate. Já chci své druhé dítě porodit přirozeně a někdy si připadám jak z marsu. Dokonce se někteří udivují, že si vybírám porodnici. :-(
 fatma01, 34tt 
  • 

dekuju 

(24.8.2007 11:37:14)
Dekuju Ti moc za tenhle clanek :) za par tydnu me ceka porod meho druheho ditete, takovehle povzbuzeni je jak dar z nebes. Ten prvni porod byl z meho pohledu propadak (mela jsem povzbuzovacku oxytocinu a neprijemnou sestru, ktera ze me dite doslova vymackala). Je to tri roky zpatky. Clanky jako tenhle mi dodavaji sebevedomi k nadchazejicimu porodu ;) snad to bude lepsi... po tom prvnim jsem mela desne deprese skoro tri mesice, problemy navazat vztah s miminkem, ted napodruhe bych to chtela "zvladnout" lip hlavne sama ve svy hlave
 Draci mamka 4+1 


zamyšlení 

(24.8.2007 12:44:06)
asi zajímavý, ale mě to přijde normální. Neohlížet se na očekávání společnosti a jít si svou cestou, žiju si svůj život, moje patálie nevyřeší společnost, ale zase jen já sama... Takže sice si kojení užívám, ale kdyby to nešlo, tak se z toho nezblázním, rodím přirozeně, ale kdyby se nedařilo, nechám si provést něco "nepřirozeného", třeba toho císaře...
Asi to chce mít svůj rozum a názor.
Hezkej den všem
 Pětibrko 


Stejný názor 

(24.8.2007 12:55:10)
Jsem ráda, že se našel člověk, který úvod mateřství vidí stejně jako já. Mám dvě dcery a u obou jsem z některých situací byla ve stresu jen a jen kvůli společenskému očekávání a módním trendům v mateřství. I když je člověk přesvědčen, že je mu jedno co se momentálně píše či říká o porodech a kojení, stejně se neubrání pocitům viny či zklamání když to nejde podle očekávaných schémat.
 10.5Libik12 


Re: Stejný názor 

(24.8.2007 15:56:38)
Já gratuluju autorce článku k mateřství a chápu, že může informace o tom, že kojení je lepší než MM, může vnímat jako útok na to, jak je lepší či horší, jenže.
Ony to mají v době informační exploze všechny matky. Když byly mé velké děti malé, dostávaly do každé mixované zeleniny lžičku krystalu, o chemických přísadách v jídle nebyla tucha, z novinek
ekologie probleskla snad info o tom, že mám oplachovat nádobí od jaru. No nevím, jestli jsem v tom byla důsledná, měla jsem dost malý dřez:) (nadsazuji) Kdybych měla vnímat současné poznatky o péči o dítě jako útok na to, jaká jsem matka, no tak ty děti musím odvézt do útulku, coby neschopa (došly by samy, jsou dospělé:)
No a v té době panoval například všeobecný názor, že laktace je doménou mizivého procenta nějakých zvláštních ženských, a to, že mlíko není, je v tomto stupni civilizace naprosto normální. Nekojila moje máma, moje teta, její švagrová, naše sousedka, žádná spolužačka atd, nekojila jsem já první dítě. Nepředpokládala jsem, že bych zrovna já mohla a při prvním řvaní jsem dokrmila. Řákám-li, že jsme nekojily, myslím takové to polokojení do 6 týdnů.
Takže si myslím, že to, čemu se dnes říká kojící hysterie, pomohlo k tomu, že se kojit znovu začalo a že to je dobře.
 Lassie 
  • 

Re: Stejný názor 

(24.8.2007 15:59:48)
Tak to vidím i já.
 irlev 


Re: Stejný názor 

(24.8.2007 16:03:47)
Já neodsuzuju propagaci porodu v souladu s přírodou, s vlastním tělem, propagaci kojení, nových směrů ve výchově či čehokoliv.
Jen chci, už se ale opakuju, aby tam někde probleskla větička, že i přes to, že to nepůjde, není se za co stydět.

Asi jsem cíťa :)
 10.5Libik12 


Re: Stejný názor 

(24.8.2007 16:17:48)
Majo, já myslím, že hláška o spokojené mamince největším to daru pro děťátko je celkem vlezlej slogan:)

hele, pokuď řešíš svoje kojení, víš co pomohlo mě?

Já mám dvaadvacetiletého alergika ,je jediný z mých dětí(třech) nekojený (a také alergický) a já vím, že jsem o nekojila díky tomu, že jsem byla pitomoučká. A jakožto člověk, chyby dělat můžu, dokonce i jako máma. Láska či neláska s tím nemá co dělat. Já si zkrátka natvrdo říkám, že jsem to "nedala", mám to v rovině chyby nikoliv selhání.
Je z vás někdo bez chyb?
 irlev 


Re: Stejný názor 

(26.8.2007 12:18:24)
Libiku, k tomuhle přístupu jsem ještě nedorostla. Ještě v té závislosti, kterou od mimča cítím, nemám prostor na povolené nebo omluvitelné nebo pochopitelné chyby.
Asi to přijde časem, dalšími bezmocemi, které život přinese. V tomhle má pravdu Líza na jiném místě těhle komentářů.
 zdenka 
  • 

představy vs. realita 

(24.8.2007 13:27:47)
Já se taky přidávám s velkým souhlasem s článkem, taky mi přijde, že se pořád píše jen o tom, jak to jediné pravé je co nejpřirozenější porod a jak strašně důležité je kojení. Ale myslím, že každý by měl mít v hlavě svou představu, jak by se mu to zamlouvalo a co pro to udělá, ale přesto být připravený i na to, že to nemusí tak vyjít a že se kvůli tomu svět nezboří.
Já chtěla mít u porodu klid, což se docela povedlo (ale to byla klika a ne moje zásluha :-) ), pokud možno bez nástřihu, bez tlačení na břicho. Ale zvlášť po návštěvě zubaře ve čtvrtém měsíci, kde jsem při pouhém vrtání zubu málem pokousala doktorku a rozdrásala křeslo, jsem byla přesvědčená že budu chtít epidurál. A realita? Epidurál se nestihnul, posledních cca 3/4 hodiny 1. doby porodní jsem sice svíjela po zemi a měla tendence ničit vybavení hekárny :-) ale vcelku mi to vadilo míň než ten zubař. V takové chvíli je podle mě dobrý si říkat, vždyť mě "jenom" bolí břicho, ale jak se teď asi cítí chudinka moje mimčo? Malý se pěkně šrtil na pupečníku :-( takže veliký nástřih a zatlačení na břicho, což jsem brala s úsměvem, jen co jsem popadla dech po porodu :-)
Kojení nám naštěstí jde perfektně od prvního dne :-) ale říkala jsem si, že hlavní co pro to já můžu udělat je se nenervovat, jestli to půjde :-)
Mě zase není úplně jasné, proč někdo strašně hrdě hlásí, že ze zásady odmítá použít dudlík. Když je dítě "cumlací", tak podle mě je lepší ten dudlík než něco jiného, hlavně prsty :-( Můj prcek všechny dudlíky tvrdošíjně odmítá a že bych to občas uvítala, kdyby se s ním dokázal zklidnit :-(
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: představy vs. realita 

(24.8.2007 13:48:41)
Taky jsem měla svoje představy.Po prvním porodu jsem hlásala, že půdu 5x rodit než jít jednou k zubaři. Týden před druhým porodem jsem začala krvácet a honem do porodnice. Tam mě bylo řečeno, že jsou to jen poslíčci, ale po monitoru prý se porod rozbýhá. Odebrala jsem se na hekárnu, porod se nějak rozbíhal moc pomalu,přibývaly nové rodičky a u mě to vypadalo ještě na hóódně dlouho, tak jsem dostala nějakou tabletu a odešla na normální pokoj se vyspat. Druhý den v poledně mě bylo oznámeno, že se porod zastavil, voda je v pořádku, mimi také tak můžu jít domů. Za 14 dní začala ta hrůza z vyvoláváním porodu jak píšu jinde. Kojený byl mladší do 3let a všichni se mi smáli, zkoušela jsem sice ho odstavit, ale marně. Do tří let proto, že jsem chtěla aby nastoupil do školky, no šel ve čtyřech a vykládal p.učitelkám, že maminka ho už nekojí, protože má nemocná kojítka. Asi tak.
 Pavlína 
  • 

Re: představy vs. realita 

(24.8.2007 16:00:54)
Je to skutečně zvláštní... Já jsem asi byla hodně sobecká, ale strávila jsem pět měsíců v leže, střídavě s kapačkami ve špitálu a doma s podloženou postelí až ke stropu. Nervovala jsem se den co den, aby to moje mrně vydrželo aspoň do toho devátýho měsíce, ne do termínu. A víte co? Chtěla jsem to prostě jen mít za sebou - děsně jsem se bála, že tam prostě umřu, protože jsem srab. Bylo mi JEDNA jak porodím, jestli to bude bolet, jen jsem už to mrňátko chtěla mít venku v náručí. To bylo všechno. Nepřemýšlela jsem o tom, co kdybych nemohla kojit...prostě bych asi brala jako fakt... Když jsem nedávno potkala kamarádku s miminečkem v kočárku - holčička bledá jako smrtka, hubená, říkám: "Co s ní děláš?" a ona povídá, že CHCE kojit, ale nejde jim to, malé to nestačí... Říkala jsem jí: "Blázníš? Co dětská doktorka?" Že prý má přikrmovat, ale ona NECHCE. Nakonec pochopila, že to co se na nás valí z televizí, časopisů a článků, prostě nefunguje na všechny komplexně. Že jsou výjimky. A že když kojit nebude, tak nebude horší máma...
Holky, prostě to hoďte za hlavu, hlavní je být v pohodě, být spokojení, být šťastní.
 Bellana 


Majo :-) 

(24.8.2007 14:12:03)
Ty se ani nepochlubíš, že se mám podívat na hlavní stránku :-) Moc pěkně napsané, myslím, že spoustu maminek tenhle článěk musí pohladit po duši.

Myslím, že porod je důležitý okamžik v životě, jak pro maminku, tak pro miminko. Určitě to však není jediný nebo nejzásadnější bod, kdy se tvoří pouto a vztah mezi matkou a dítětem. Takže "nepovedený" porod nebo "nepovedené" kojení určitě nevede k tomu, že z dítěte bude frustrovaný, nemilovaný člověk ... být dobrá matka nespočívá jen v tom dobře porodit nebo dobře kojit. Naštěstí :-)

Když jsem byla poprvé těhotná, vnímala jsem porod jako završení něčeho, jako vyvrcholení určité etapy, jako úžasný přelom ... a ve skutečnosti byl porod spíše začátkem ... počátkem mateřství, péče o dítě, sžívání se s někým, koho jsem dposud "znala" jen podle kopanců do břicha ... Místo euforie a vznášení se na obláčku dokonalého prožitku na mě čekala náročná práce :-))) Takže ačkoliv byl můj porod hodně jiný než tvůj, stejně mě vyvedlo z míry, že všechno bylo jinak, než jsem si představovala :-)

Pociťuji určitý rozpor v tom že na jednu stranu se propaguje přirozený porod a kojení a na druhou stranu, když chce matka skutečně rodit "přirozeně", "alternativně", nebo jak já to vnímám - prostě normálně, moc pochopení se ze strany lékařů nedočká.
Stejné je to s kojením ... sehnat někoho, kdo by skutečně s kojením kvalifikovaně poradil, nebývá mnohdy snadné.

Možná už skutečně neumíme vnímat porod a péči o dítě jakou součást přirozeného běhu života a jsme proto zranitelnější jakýmkoliv "tlakem" a názory zvnějšku.

Každopádně, Majo, díky za zamyšlení a přeju tobě a Jiříčkovi všechno nej nej nej do života ... a věř mi, jak já tě znám, má tvůj syn tu nejlepší mámu, jakou mohl "vyfasovat" :-)

 Fidora-Andělka 


Re: Majo :-) 

(24.8.2007 14:43:31)
Majinko, moc pěkný článek.Naprosto s tebou souhlasím:-)))Ale já nepochybuji o tom, že jsi a budeš skvělá máma.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Majo :-) 

(24.8.2007 14:56:05)
Bellano,
když se nad tím zamyslím, tak já to asi přirozeně brala. Například pokud jde o kojení, ani mne nenapadlo něco řešit nebo se někoho ptát, jak to mám dělat... jo, absolvovala jsem povinnej kurs na Bulovce, kde se ukazovaly nějaký grify, ale vůbec jsem to nesledovala, akorát jsem si hrála s těma plastovejma miminama a zjišťovala, proč některý brečí a jiný ne a kudy se do nich dávaj baterky. :o)
Prostě jsem vzala dítě a položila ho k prsu a ono pilo. Jakou mělo přitom techniku nevím, vycházela jsem z toho, že každej savec ví, jak se najíst, aby neumřel hlady, pokud je zdravej a životaschopnej.
A pokud jde o porod, chtěla jsem přirozený porod ani ne tak proto, že bych byla bůhvíjaký alternativec a četla nějaký příručky o tom, že je to fajn, ale prostě proto, že nesnáším doktory, nesnáším zbytečný lékařský zásahy a nemám ráda, když mi někdo do něčeho zbytečně kecá. :o)
 Bellana 


Re: Majo :-) 

(24.8.2007 15:17:49)
Monty, z podobného důvodu chci přirozený porod i já :-)

Je fakt, že se ve mně hodně tlouklo to, co jsem podvědomě cítila jako správé s tím, co jsem kde četla, slyšela, co mi kdo radil ... no, co si optimisticky říkám, že tentokrát budu chytřejší a půjdu na to jako ty :-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Majo :-) 

(24.8.2007 15:37:23)
Bellano,
kde bych byla, kdybych dala na to, co mi kdo radil... :o)
Měla jsem po porodu dost velký zdravotní potíže a jak dětská doktorka, tak doktorka na imunologii mi radily, že mám přestat kojit, protože musím začít brát léky.
Jenže já jsem byla z nějakýho důvodu přesvědčená, že tím kojením můžu trochu přispět k tomu, aby syn nebyl tak šílenej alergik jako já, NEJEN kojením, podotýkám, a tak jsem kojila, dokud jsem toho neměla plný zuby a nemusela začít chodit na vakcíny. :o)
Třeba to byla blbost. Ale zatím - musím zaklepat na dřevo - se u syna žádná významná alergie neprojevila, když nepočítám, že mu trochu naskáčou fleky na obličeji po jablkách. :o)
 Iva 
  • 

jak se vyrovnat 

(24.8.2007 16:28:06)
Je blbý když něco nevyjde podle plánu a představ a každý se s tím pak vyrovnává jak umí. Někdo třeba článkem, kde se snaží přesvědčit okolí (ale vlastně sám-sama sebe), že "to nevadí".
Taky mi nevyšlo všechno jak jsem chtěla a souhlasím, že právě u porodu, když máme tak jedno, dvě tři děti za život to nepřidá.
Jestli někomu pomůže nadávat na to, že za jeho frustraci můžou tendence vnést do porodu přirozenost, tak fajn. Ale věř mi, články o přirozeném porodu to nezavinily, jen si to tak o trochu víc bereš. Neboj, to přebolí.


 Alena, Leosek 7 mesicu 
  • 

Ctete mi myslenky 

(24.8.2007 17:01:26)
Taky mi hrozne vadi, jak o kojeni vsichni mluvi jako o spase lidstva a nuti vas myslet si, ze kdyz nekojite, tak jste spatna matka. Nekomu to jde snadno, jinemu ne - ja mela velmi tezky porod, miminko malem umrelo a vysledkem bylo, ze se nikdy neprisal. Jeste ted, v 7mi mesicich mleko odsavam, ale uz ho neni dost, tak od 4teho mesice dokrmuji UM. A okoli ma neustale poznamky, jako "99% zen ma dost mleka", kdybys chtela, tak kojit muzes a tak podobne. I slavna liga na podporu kojeni mi, kdyz jsem chtela aby mi poradili, jak to mam udelat, aby se prisal, poradila, at mu proste nedam z lahvicky, ze kdyz bude mit hlad, tak sat zacne. Vydrzela jsem to 15 hodin, kdy mel hlad, brecel hodiny a hodiny v kuse a proste se neprisal, tak jsme volala znovu (pote co jsem ho nakrmila z lahvicky) a rekli mi, ze jsem mela jeste par hodin pockat. Jasne, chtela bych videt mamu, ktera ma doma tydenni novorozene, ktere se narodilo polomrtve, a neda mu najist. Kritiku slycham i od kamaradek, kdyz bylo malemu pul roku, tak mel trosku rymu, a samozrejme jsem poslouchala, ze kdyby byl plne kojeny, tak by tu rymu nemel. A co mam delat, kdyz to proste nejde? Jsem snad horsi mama proto, ze mam malo mleka? Venuji se mu cely den, miluju ho k zblazeni a uz 7 mesicu bolestive a neprijemne odstrikavam mleko a neustale se stresuji tim, ze jsem spatna matka, protoze ho nedokazu nakrmit sama.
 10.5Libik12 


Re: Ctete mi myslenky 

(24.8.2007 17:09:34)
Ne Aleno, ty jsi naopak frajerka, pochybuji, že já bych mechanicky udržela laktaci tak dlouho a že bych to pokládala za nutné.
 Alena, Leosek 
  • 

Re: Ctete mi myslenky 

(24.8.2007 17:18:07)
Taky ze je to desne, odsavam elektrickou odsavackou kazde 3 hodiny a za ten den dam dohromady jen jednu velkou a jednu malou lahvicku, taky uz jsem si milionkrat rikala, ze s tim seknu, vzdyt ja taky nebyla kojena a nemam zadne alergie a nemocna jsem nebyla ani nepamatuju, ale kolem mne je spousta "perfektnich matek, co koji do dvou let bez problemu" a ten tlak je proste obrovsky.
 Dana 
  • 

Re: Ctete mi myslenky 

(24.8.2007 18:02:56)
Rodila jsem císařským řezem, dítě bylo přiložené 3 den večer. Celou dobu v porodnici jsem nic nenakojila a přesto mě pustili domu.5 týdnů jsem odsávala mléko el.odsávačkou a také ruční, vrchol všeho bylo po 3h z obou prsů max.30ml a v noci asi 5ml.
Dětská doktorka mi řekla ať jen kojím. Týden jsem jen kojila, následně jsem vyzkoušela el. odsávačku a odsála jsem 5ml z obou orsou. Pak už to nemělo cenu a od té doby jsme plně na sunaru(5,5 měsíční holčička). Prsa mám velké 75D-E, váha 63kg. Opravdu to ve velikosti prsou nebude, samozdřejmostí je, že se všichni v okolí diví, že nekojim.
Vůbec si z toho nic nedělejte, děti vás budou mít rádi i když nebudou kojený. :-))
 Alena, Leosek 
  • 

Re: Ctete mi myslenky 

(24.8.2007 17:15:11)
Jo a jeste kdyz jsem zadala o radu pediatricku, tak mi rekla, ze kojeni mi nejde, protoze pouzivame dudlik. Kdyz jsem se ji zeptala, co mam teda delat, kdyz on dokaze vrestet nekolik hodin v kuse, nepomaha ani noseni ci houpani a jedine, co na chvili zabere je dudlik, tak mi rekla, dudlikem ukazuji svoji lenost, ze bych se mela snazit ho uklidnit jinymi zpusoby a ze deti, co maji dudlik, maji problemy s kojenim. Pani doktorka byla, podotykam, bezdetna.
 Iva 
  • 

Re: Ctete mi myslenky 

(24.8.2007 17:39:18)
S tím dudlíkem je to podle mě jen snaha o vysvětlení, tím to určitě není. Všechny 3 moje děti měly dudlíky. Taky jsem je poslední nechtěla dát, protože jsem si myslela že to tak bude lepší, ale když měla asi něco přes dva měsíce vynutila si ho. Kojím (s občasnými obtížemi) zatím 19 měsíců, ty starší jsem kojila 6 a 9 měsíců,pak se mi sami odstavili. Každý ale táhl jinak, prostřední pila jak násoska, nedala se ničím vyruušit a málem mi urvala prso, takže jsem ani nikdy neměla problémy s mlíkem. První u pití strašně vyváděl a ta poslední pije celkem dobře, ale vyžaduje úplné soukromí, což se teď už dá, protože kojím hlavně ráno, večer a v noci, ale dřív jak jsem vyšli mimo domov byla to hrůza, nechtěla pít a brečela, ale nic jiného si dát nenechala.
Při kojení jsou dva, je to jak s partnerstvím, když druhý nechce, můžete se strhat a nepůjde to.
Odsávat tak dlouho teda obdivuju, já to zkoušela jen jednou když jsem měla být jeden den z domu a skoro nic jsem neodsála, teda malou lahvičku za celý den ( teda při kojení ) a tak jsem se na to vykašlala a jak nejsem doma dítě prostě mlíko nedostane, má jogurty, sýry kaše atd, UM zatím nemá, nechce ho.
 unique, 2 holky 
  • 

Re: Ctete mi myslenky - odpověď i pro Fanny 

(24.8.2007 21:13:08)
Alenko, nejsem asi ta pravá na rady (nejsem dr., jen matka dvou malých holek), a nevím, jestli už "není pozdě". Druhá dcerka mi nebyla přiložena hned po porodu (měla jsem transfůzi a ležela na kapačkách), takže jsem zkoušela kojit až hodně hodin po porodu a malá se taky nechtěla přisát. Protože jsem byla druhorodička, nenechala jsem se sestrami vyvést z míry (takové šup šup a kojíme) a vyžádala jsem si klid a soukromí pro nás obě. Abych malou vybudila, zkoušela jsem ji dráždit bříškem malíčku horní patro. Dráždila jsem tak dlouho, až jsem cítila, že začala tahat (to ucítíte). A pak přišly mnohačetné pokusy s přikládáním k plochým bradavkám a nakonec malá začala pěkně sát. Příroda to má totiž dobře zařízené, proto jsme savci, protože máme sací reflex a sajeme mateřské mléko. Reflex má určitě každé děťátko a proto nevěřím, že některá miminka prostě nechtějí sát.
A ještě k dudlíku. Oběma holkám jsem zkoušela vnutit dudlík, ale obě mi ho vyplivovaly, nejspíš vycítily, že jen to jen náhražka za prso s mlíčkem a z tohohle nic neteče. Ale nevím, jestli kazí techniku kojení, podobně jako láhev s mlíčkem. Co ale je jisté, že dítko na flašce zpohodlní a nechce sát a dřít se u prsu, když z flašky mu to tak rychle a bezva teče :o). Proto když dokrmovat, mám osvědčené po prstu stříkačkou s vlastním mlíčkem, tzn. malíček do pusy, bříškem na horní patro,dostat do plné stříkačky trochu vzduchu a mimčo, jak saje, si samo tahá mlíko.
Fanny, taky jsem měla před první porodem hodně nastudováno a pak mě dorazila jedna dětská sestra (když se kojení nedařilo), prohlášením, že si mám něco o kojení přečíst :o). Ale jinak vím, že prvorodičky jsou většinou hodně vyplašené, takže se přikláním k názoru NEŘEŠIT a VĚŘIT SOBĚ A SVÉMU TĚLU.
Ano, moje první byla nesčetněkrát převažována u dětské dr., velmi málo jsme kontrolně nakojily a taky jsem málem skončily na příkrmu. Ale já denně odstříkávala, nahřívala, masírovala, hodně pila, až se vše v dobré obrátilo. Fanny držím pěsti, určitě to vyjde.
 Bea111 


Kdo tim neprosel,nemuze soudit 

(24.8.2007 21:21:07)
je to skvely clanek a kdo si neco z toho zazil,vi moc dobre o cem se tam mluvi. A ze to neni masaz?:O Tak proc se Vas vsude (i v marketu u pokladny) ptaji jestli kojite a plne? Kdyz Vam napisu,ze vietnamska prodejkyne se me zeptala,jestli mam mliko tak mi neuverit,ale je to tak!
 Shayla a 3 kluci 


Re: Ctete mi myslenky 

(24.8.2007 18:16:15)
Aleno, já jsem teda velký zastánce kojení, ale i kojené děti mají rýmu :o))) A myslím, že jsi se opravdu hodně snažila. Já bych to ani tak dlouho nevydržela...
Já mám zase naopak pocit, že na mě kouká společnost jako na totálního blázna, když kojím dvouleté dítě (i když už jen málo), že mu spoustu jídla nedovolím, že se mu snažím vařit zdravě... Je to boj a tlak na obou stranách.
 Alena 
  • 

Re: Ctete mi myslenky 

(24.8.2007 19:35:17)
Ja si taky samozrejme myslim, ze kojeni je pro dite to nejlepsi, ale vadi mi, ze je spolecnost naladena tak, ze nekojici matka = spatna matka. Pokud nekdo nekoji proto, ze nechce, tak je psychicky v pohode, ale pokud proto, ze to proste nejde, prestoze jako ja jsem byla presvedcena, ze kojit musim za kazdou cenu alespon rok, tak pak z toho ma akorat tak depky. A to je zbytecne. Jeste jsem zapomnela rict, ze ziju v USA a taky je ta propaganda jeste mnohem {MNOHEM} agresivnejsi nez v CR, tady se normalne stane, ze krmim v parku dite z lahve a prijde ke mne pani a zacne vykladat, jak jsem lina, ze nekojim.
 Lizzie 


Re: Ctete mi myslenky 

(24.8.2007 19:39:01)
Tož jí řekněte, jak je drzá, že se do toho plete:-)
 Kočanská 


kojení  

(24.8.2007 21:35:19)
Tož ženský, tak jsem ráda, že nejsem sama komu se nepodařilo v životě odsát odsávačkou nějaké významné množství mléka. Alenko Vás obdivuji, že jste tak dlouho vytrvala, protože to musí být děs, běs...

Jinak k začátku kojení mohu říci toliko: kdybych se měla spolehnout na sestřičky v porodnici, tak jsem rozhodně nikdy nekojila. Každá si to říká tak nějak po svém. Když jsem nechtěla kojit na společné místnosti a požádala jsem je o pomoc, ale na mém pokoji, tak tam přišly snad jen jednou. Kojím díky své porodní asistentce se kterou jsem rodila a která za mnou chodila každý den do porodnice. Dodnes se s úsměvem dívám na fotky, které pořídil můj manžel při té spartakiádě, kterou jsme si absolvovali. Nikdo z nás nechápal, jak 3 dospělí nemohou zvládnout 1-denní miminko :), které se neustále kroutí a vzpouzí když má začít sát z prsu. Zkusili jsme úplně všechno a všechny polohy. Pak dostala PA spásný nápad a došla pro klobouček - tím jsme miminku vytvořili větší bradavku - no a najednou to šlo - ztuha ale šlo. Pak nás nechala a my jsme to tak nějak zkoušeli a klaplo to.
Dodnes kojím - s kloboučkem, který se poté co máme zoubky celkem hodí. Evičce bude 10 měsíců.

A také něco o nekojení: moje ségra nekojila ani jedno děcko. Ani se o to moc nesnažila a už se vždycky těšila z porodnice domu, až jí "přestanou s tím kojením vopruzovat". Do porodnice vždy vyrazila vybavená dudlíkem a nad nějakými "dobrými radami" tam tak trochu kroutila očima. Je to její rozhodnutí a nemám jí proto méně ráda. Ona samotná si z toho taky prd dělala. Je skvělá mamka a skvělá sestra :)
Jen její děcka teď tak trochu nechápou, co to ta teta (já) pořád dělá a při kojení nás celkem bedlivě pozorují :)

také se omlouvám za román - možná to ani nikdo nedočetl
 I-vet 


Re: Ctete mi myslenky 

(26.8.2007 10:37:30)
Tý jo ty jsi dobrá...mě se kojení také nedařilo, syn se narodil o 4 týdny dříve a asi neměl tolik síly...po 2 měsících odsávání a neustálého přrvažování mi dětská řekla, ať se tím nestresuju a přejdu na krabicové, že to zas tak zásadní pro jeho život není:-)

Teď už je mu 12, nemocný bývá opravdu minimálně a fakt nemám pocit, že by ho nekojení nějak poznamenalo...
 Monika,Tobiášek-5měsíců 
  • 

Re: Ctete mi myslenky 

(28.8.2007 20:57:42)
Jenom tě chci uklidnit.Já plně kojím a malý měl ve 2 měsících rýmu.Tak se nestresuj,kojení není všelék.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Ctete mi myslenky 

(30.8.2007 1:28:20)
Alčo, myslím, že spíš než odsouzení si zasluhuješ hodně uznání, protože se fakt moc snažíš.
 Olina 
  • 

Není tady někdo nějak "to"? 

(24.8.2007 20:28:22)
Já jsem byla ráda, že mi nějak vylezl, ať to bylo jak bylo, třeba i uchem. Hlavně, že to nebylo horší a že jsme z toho nakonec vyvázli oba ve zdraví.
To období rození/zrození jsme tak vydány/vydána na pospas osudu jak skoro nikdy v jindy v životě, takže já pořád nějak nechápu, co si od toho jinak slibovat, než že to dopadne dobře. Já v tom nějakou vlastní hodnotu své osobnosti nevidím (nejsem tím ani lepší, ani horší, jakmile jsme si to dítě udělali, bylo jasný, že nějak půjde ven, ať jsem Jana z Arcu, vražedkyně Stodolová nebo ta tlustá paní z Ameriky, co ji musejí obracet na posteli).
Cítila jsem se zcela ve vleku osudu a nedala bych nic za to, že to tak i bylo. Můj osobní názor je ten, že aktivní porod je boj proti úzkosti a z tohoto pohledu ho i respektuji, avšak nepraktikuji.
Dělám co můžu a co nemůžu, to opravdu nemůžu.
 Moniis + Agis 17.8.05 


Svatá pravda 

(24.8.2007 20:29:45)
Můj porod opravdu nebyl ten nejkrásnější zážitek v životě, rodila jsem na kleště, malá se málem udusila. Na pokoj mi ji přinesli asi po 8h,koukala jsem na to mimino a nějaká mateřská láska na mě opravdu neskočila, bylo mi zle a měla jsem fakt smíšené pocity. Říkala jsem si,že jsem asi špatná matka,když se štěstím nerozpláču, samozřejmě ta láska postupně přišla a malou bych nedala za nic na světě.Další porod chci císařským řezem,už nechci riskovat život dítěte ani zažít opět ty hrůzné okamžiky,ale spousty kamarádek na mě koukají,jak můžu,vždyt pro dítě je to nejlepší přirozený porod.Ale opravdu si myslím,že tímto nebudu horší matka než ty ostatní.Bohužel dřív se takovéhle věci neřešili,ale ted je trend,kojit,přirozeně rodit a sposty z nás to jen stresuje.
 Kashka 
  • 

Re: Svatá pravda 

(24.8.2007 20:40:36)
Monis,


tak já tedy rodila dvakrát, spontánně a bez komplikací ale ihned po porodu mě žádná vlna mateřské lásky nezavalila, pocit "dobře provedené práce a pocit , chválapánubohu že už je to za mnou" to ano, ale žádné velké city bezprostředně po porodu jsem necítila. A jako prvorodička jsem byla z toho celá špatná, jestli je to normální. Druhý den už to bylo úplně jinak, to už bych za prcka dýchala.
A v publikacích co jsem měla doma, jsem četla, po porodu pocítíte vlnu lásky....................................

Kojení/nekojení....není to hlavně o tom jestli je dítě spokojené?? Pakliže mi bude přibírat, smát se a vyvíjet se po slunečnicovím olej...budu ho krmit tím... UM není nic špatného, kojení je dobré ale taky ne všemocné. Já jsem mateřské mléko viděla tak leda z vozíku v porodnici když mě vezli na pokoj za mamkou, od narození jsem na UM a jsem zdravá, bez vážnějších nemocí. Můj manžel je kojený do dvou let (na tu dobu úctyhodný výkon) a je astmatik, alergik s vysokým tlakem s náběhem na obezitu (a že prý kojené děti nejsou a nebudou bojovat s váhou...)
 Moniis + Agis 17.8.05 


Re: Svatá pravda 

(24.8.2007 20:43:57)
Přesně tak, já nejsem kojená vůbec a nemám žádnou alergii, ekzém nic. Manžel kojený alergie atd. Jak je to tedy možné, prostě je to na každé z nás a když to nejde, tak místo kojení si budem s mimčem více mazlit a ono tu lásku z nás jistě pocítí.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Svatá pravda 

(24.8.2007 21:40:29)
Kdyby se nepropagovalo kojení, zřejmě bych nekojila, samotnou by mě to asi nenapadlo. Pamatuju si z dětství a mládí všechny mimina i mladší sestru na Sunaru. Ještě když jsem maturovala na SZŠ, jsme se učili o jedné úplně nové, pokusné metodě "rooming in".

Po letech, po pročtení všech možných knih a časopisů pro budoucí matky (internet tehdy nebyl), jsem usoudila, že bych Sunarem svoje miminko nejspíš otrávila:o) a že kojení je normální, přirozené, jediné možné a kojit může každá. Když nekojí, nechce pro svoje dítě to nejlepší a není to dobrá matka. Rozhodla sem se, že prostě budu kojit a tečka.

Nakonec se mléko netvořilo, takže jsem stejně nekojila, jako bych nekojila před čtením těch všech knížek. Ale byla jsem úplně deprimovaná, neseběvědomá, několik měsíců jsem probrečela a výčitky si trochu dělám dodnes. Myslím si, že psychika udělala hodně, já jsem dost nervák a to vědomí, -musíš, jinak seš špatná se na nevytvoření mléka asi dost podepsalo.

Naštěstí dneska už vím, že kojení a "správný" porod, je jen malá součást všeho, co pro své děti můžu během života udělat. A už si nepřipadám jako zavrženíhodná, špatná matka.

E.
 Alena 
  • 

Re: Svatá pravda 

(24.8.2007 22:41:23)
Vidite a ja myslela, ze jsem byla jedina, kdo materskou lasku nepocitil hned. Doted jsem to nikomu nerekla, protoze jsem se za to stydela. Mne maleho hned po porodu odvezli, ani mi ho neukazali a druhy den mne vzali do mistnosti plne novorozencu a na jednoho ukazali. A nic, zadna vlna lasky, byla jsem cela rozbolavela a unavena a nedokazala jsem si to dite se sebou spojit. Proste mi to pripadalo, jako by mi jedno z nich "pridelili". Bylo to zvlastni, cekala jsem priliv emoci a lasky a nic z toho neprislo. Za tyden bych uz pro nej ale byla schopna i umrit a ted ho miluju vic, nez se da slovy vyjadrit, ale hned po porodu jsem mela pocity dost smisene.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Svatá pravda 

(24.8.2007 22:52:15)
Já rodila ve Vrchlabí, v pohodě, přirozeně, dítě hned na břiše ... a na nějaké zamilování jsem si stejně tak týden dva počkala. Podruhé už to šlo hned ;)
 Boďka 


Re: Svatá pravda 

(26.8.2007 13:39:55)
moja prvá myšlienka, keď mi priniesli prvýkrát ukázať (po cisárskom) moje dieťa bola: bože, to kvôli tomuto som sa toľko trápila? Stálo to vôbec zato?

Žiadna radosť z materstva, len bolesť, únava a nechuť s tým dieťaťom niečo robiť. Najradšej by som vtedy bola, keby ho niekto odniesol a postaral sa oňho. Dcérka sa mi tiež zdala veľmi škaredá (vyzerala ako sivý zvráskavený starček). Pre ňu ten cisársky určite nebol tiež nebol ľahký, to som si uvedomila až oveľa neskôr, v tej chvíli som vnímala len seba a svoju bolesť. Navonok som posobila ako starostivá matka, poctivo som kojila (chvalabohu dcérka mala mala sací reflex a pud sebazáchový väčší, ako bola moja snaha), starala sa o ňu, ale vo vnútri som bola neistá a slabá.

Potom to už bolo lepšie, láska samozrejme prišla, zaplavila ma ako obrovská vlna, ale aj napriek tomu som ďalšie 3 mesiace strávila v depkách a nechápala som, prečo napriek tomu, že svoje dieťa milujem, mám pocit, že život nemá žiaden zmysel. Až oveľa neskôr som si prečítala, že existuje čosi ako popôrodná depresia.
 Věra. 


Re: Svatá pravda 

(25.8.2007 11:05:01)
Majo pěkný článek, ano.

Ono - mě to celé kolem "jak by se správně mělo rodit" přijde jako obraz dnešní doby.

Jsme egoističtí, zameřeni na výkon a na to že to co chceme to i budeme mít, jen se musíme "správně" snažit.

Porod a mateřství obecně jsou dobrou školou pokory.

Pokory, že porod byl třeba jiný než jsem si vysnila a schopnosti v té pokoře poděkovat za narozené zdravé dítě.

Pokory že dítko je levák, zrzounek a šišlá, ač v rodině nikdo levák, zrzoun ani šišlan není.
Přesto to dítě milujeme a bereme ho jaké je, i kyž jsme si třeba před porodem představovaly blond kudrnáčka.


V chudých zemích, kde ženy nemaj možnost než rodit doma a kde jim deset i více procent dětí po porodu umře, jsou asi ženy více vděčny za to, když dítě přežije.

My jsme bohatí, zvyklí na to že věci běží "podle nás"......rozmazleni....nároční, egocentričtí až sobečtí.


takže díky za tento stručný, inteligentni mini článeek, který ukazuje směrem k pokoře


je přesným opakem rozvleklého zmateného blábolu paní z Ostravy co nezvládla porod doma a tudíž to dala
/ a možná do dneška dává všem kolem sežrat....ta se bude muset pokoře a vděku učit ještě dlouho/
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Svatá pravda 

(25.8.2007 11:34:27)
Ále, moje nejstarší dítě JE levák, zrzek a dodneška (18 let) nemá úplně správnou výslovnost, a stejně je nejlepší! :-))) Je to totiž taky moc hezkej kluk, má úžasnou sociální inteligenci, hudební sluch, krásně zpívá, a prostě je MŮJ!
 10.5Libik12 


Re: Svatá pravda 

(25.8.2007 23:51:32)
Já bych hořela za skromnost a pokoru například před velkochovy zvířat, to je obraz dnešní doby a egoismu západní kultury. Pokud výzvu k pokoře míříš na ženy, které dokáží v souladu se sebou a přírodou porodit a odkojit, apeluješ tak maximálně na pokoru před neomylným zdravotníkem, což moc pokorné není. Odsuzovat hnutí za humánní porodnictví a brát si do štítu děti, co umírají na nedostatek kvalitní vody, je demagogie. Věřím, že mnohé matky mohou mít problém, jsou-li konfrontovány se skutečností, jak lze normálně rodit a kojit. Přesto je asi ku prospěchu věci, že naprosto pokorné nároky přírodních rodiček začíná brát na základě osvěty jeden ze sta porodníků vážně a že v současnosti se uvažuje i o tom, že by výhledově mohlo do 6. měsíce kojit až 50% matek, což je zatím hudba budoucnosti. Trochu smutné kino, ne? Já chápu pocity Maji, ale líbí se mi, co napsala KatkaFifi, není to v osvětě, je to v tom, že zbytky přírody v sobě máme. Jde o to ji najít.

Tvůj útok na ženskou z Ostravy, která je evidentně nešťastná, je dost fascinující, pokud jsi lékařka.
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Svatá pravda 

(25.8.2007 16:11:05)
Moniis, moje sestřenice před cca 15 lety porodila syna,který byl vinou špatně vedeného porodu těžce postižený. Další dvě děti porodila císařem, po domluvě s lékařem (a zaplacení). Vykládala mi, jak chtěla po gynekoložce doporučení k cs, a ta jí řekla - pro to neshledávám žádné důvody, těhotenství je v pořádku. Sestřenice jí vysvětlila, že pro ni je ten hlavní důvod její synek - dr. řekla, že nechápe a bylo to.(Mimochodem, stejně tak reagovala, když sestřenka, tehdy dost mladá, chtěla v druhém těhotenství provést amniocentézu. Doktorka jí řekla, že pro to neshledává důvody, vzhledem k tomu, že první dítě evidentně není postižené geneticky. Argument, že by asi těžko zvládala dvě postižené děti - kdyby náhodou - nezabral.) Takže si sestřenka prostě sehnala a zaplatila doktora a mě by nikdy nenapadlo zpochybňovat její rozhodutí.
 Míša  
  • 

a to je přesně ono 

(25.8.2007 13:26:26)
A to je přesně ono: podléhat reklamám, povídačkám, kamarádkám a blbostem. Všechno to útočí na psychiku a taky na rodičovskou pěněženku. Rodila jsem plánovaně císařem (tudíž nepřirozeně) v okrajové porodnici, dítě mi vzali hned po porodu v narkóze, viděla jsem jí až druhý den, sestřičky jí krmily glukózou a přesto s dcerou máme pěkný vzájemný vztah, přesto jsem jí plně kojila 7 měsíců a pak ještě dalších 6 a přesto na porod a všechno okolo vzpomínám v dobrém. Jde o zdravý rozum a o to, co jsem kde četla nebo slyšela. (Dcerka se narodila v květnu 2005).
 Míša a Filip,1rok (narozen císa?em) 
  • 

Není nutné být perfektní 

(25.8.2007 21:00:58)
Je jasné, že maminky po nep?irozeném porodu nebo p?i problémech s kojením mají deprese. Z velké ?ásti kv?li pocitu vlastního "fyziologického" selhání, ale i kv?li ?lánk?m a knihám, které je v kritických chvílích nepovzbudí. P?irozené instinkty už máme hrozn? oslabené a v?tšinou doma nebydlíme se zkušenými staršími ženami - s maminkou, starší sestrou a t?ti?kou, které by se vším poradily, pomohly a psychicky podržely, tak jako to bylo d?ív. Je lehké ?íct, že se máme spoléhat na vnit?ní pradávnou matku v nás a nenechat se ovliv?ovat ?lánky na internetu. Jenže my nežijeme v p?irozených velkorodinách v souladu s p?írodou, ale m?stech, v moderní spole?nosti, která se stále vyvíjí ( a které se mimochodem díky pokro?ilé medicín? da?í zachrá?ovat miliony d?tí a maminek, které by d?íve v p?írodních ?asech p?i porodu nebo pozd?ji zem?ely). Místo splynutí s p?irozenými pudy jsme nau?ené všechno p?íliš analyzovat a navíc chceme být perfektními matkami. A když pak okolo porodu a kojení všechno nejde tak, jak novopo?ená maminka chce, p?ivalí se p?íšerná nejistota a pochyby. Je sama, je zmatená. ?ím víc informací pak hledá, tím je to horší.

Rodila jsem p?ed rokem v Indii a byla rozhodnutá rodit p?irozen?. Jenže nakonec to nevyšlo a chlape?ka jsem porodila císa?em. Byla jsem smutná z vlastního "selhání" a protože jsem si dop?edu o císa?i nic ne?etla, sedla jsem si po porodu k internetu a pak upadla do deprese ješt? v?tší. Mohla jsem si ?íct, že se t?mi všemi informacemi nenechám ovlivnit, jenže v tu chvilku to zkrátka nejde. Pak jsem si za?ala ?íst jednu knížku o mate?ství, kde autorka píše, že není nutné být ve všem perfektní matka, sta?í být jen "dostate?n?" dobrá. Porodila jsi císa?em? Není to ideální, ale co se dá d?lat. Už to nevrátíš, ale svoje dít? m?žeš milovat a dát mu všechno, co pot?ebuje, ono se s tím n?jak srovná a pravd?podobn? z n?j vyroste fyziologicky i emocionáln? normální ?lov?k. A to samé platí o kojení. D?ležité je, aby maminka v?d?la, že v tu chvíli (p?i porodu, kojení) ud?lala maximum. Pokud to z n?jakého d?vodu nejde - není to sice p?irozené, ale sv?t se nezbo?í. P?írodní matky už nebudeme tak jako tak.
Je dob?e, že p?ísp?vky píšou maminky, kterým porod i kojení vyšly i ty, které m?ly menší št?stí (nebo horší porodnici, horší psychický stav, horší rodinné zázemí...a kdo ví co ješt?.) Prost? se smi?me s tím, že nejsme perfektní bytosti. Ten náš malý milovaný ?loví?ek to ur?it? zvládne:-)
 Lucka a KLárka 3 roky 
  • 

Jsme šťastné?! 

(25.8.2007 22:09:21)
Mám krásnou a zdravou dceru, kterou jsem prakticky nekojila. Zpátky se moc neohlížím, žiju pro ní a její úsměv a štestí. Není důležité, jak vaše dítě přijde na svět, důležité je, že se potom nadechne a je tu s vámi. Není důležité jestli ho kojíte, ale to, jestli mu dáte vůbec najíst.....
 Lizzie 


Re: Jsme šťastné?! 

(25.8.2007 22:12:34)
Lucko, ta poslední věta je naprosto vynikající a výstižná.
 Helča+3svišti 


Zdravý rozum 

(25.8.2007 23:13:54)
Naprosto chápu, cos svým příspěvkem myslela. My, které jsme rodily i kojily "normálně", my, které jsme měly ten dar, si někdy bohužel neuvědomujeme, že to byl opravdu dar, který jsme taky nemusely dostat. A pak bychom byly také stavěny do pozice těch "nedokonalých matek"... A v té své nevědomosti to kolikrát dáváme ostatním matkám pěkně sežrat.
Nikdy se nezavděčíš všem a vždycky se na 100 % setkáš s někým, kdo se bude podivovat, co že vlastně s dítětem děláš. Ty, co jsou šátkové extrémistky, Ti budou vykládat o tom, jak nezdravý je kočárek, odpůrkyně šátků Tě budou obviňovat z ničení páteře svého dítěte...
Ty, které používají pouze jednorázové plenky, si budou klepat na čelo, pokud budeš používat látkové - a naopak...
Vše je jen o zdravém rozumu a láskyplném srdci. Ti nejlépe napoví, co je správné a co ne. Na okolí se můžeme vykašlat. Má smysl poslouchat názory lidí, kteří pro Tebe něco znamenají, ale okolojdoucí a podobní vševědoucí mudrcové Ti můžou vlézt za krk, ne?
Přesně jak píšeš - nejdůležitější je láska k dítěti a to, že s touto láskou budu dělat vše, co je pro mé dítě dobré. Pokud ho miluji, těžko můžu dělat něco vyloženě zlého. Pokud nemůžu kojit, budu ho s láskou držet v náručí a dávat mu flašku - no a co.
Držím palce!
 Olina 
  • 

Re: Zdravý rozum 

(25.8.2007 23:44:51)
Pozor navážíš se do těch co jdou brzo do práce a dítě jim někdo hlídá, neboť ten někdo má taky náruč. Teď fakt reju.
 kj. 
  • 

Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(26.8.2007 8:59:24)
než mateřské mléko kontaminované cizorodými látkami?
Myslím, že pro každé dítě je velkým přínosem kojení mateřským mlékem v prvních týdnech nebo měsících kvůli protilátkám.

Potom si ale myslím, že krmení umělým (kravským) BIO mlékem bude asi zdravější, protože lidské mléko obsahuje mnoho různých škodlivin (PCB, zpomalovače hoření...)

Dnes už je k mání BIO mléko pro kojence různých značek.
 Laškovníčci 


Re: Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(26.8.2007 9:22:47)
Myslím,že není BIO mléko pro kojence zdravější v žádném případě.Už proto,že dopomáhá k budoucí obezitě.Kravské láko zahleňuje(mám to na sobě vyzkušený).A navíc je hůř stravitelné.
 kj. 
  • 

Re: Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(26.8.2007 9:26:27)
To bych si netroufla tvrdit. Vše má své klady a zápory. Pravda je, že ženy, hlavně starší, mají mléko dost kontaminované.
 qarinka 


mladé krávy? 

(27.8.2007 14:33:05)
Protilátky potřebuje dítě i ve vyšším věku než v prvních měsících a maminka je v závislosti na okolních podnětech také vyrábí a navíc nevím, kde vezmu tu jistotu, že bio krávy budou všechny mladé, krásné, inteligentní...
 sonulinecka 


Re: mladé krávy? 

(30.8.2007 13:44:39)
to jsou silná slova, to bych si o sobě netroufla říkat. :))
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(26.8.2007 9:44:24)
kj. a myslíš, že kravské mléko tohle neobsahuje? Vždyť ty krávy dýchají stejný vzduch a pijí stejnou vodu jako my, bio nebio ... :(
 kj. 
  • 

Re: Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(26.8.2007 9:49:47)
Víš co to znamená slovo BIO? BIOpotraviny?
 10.5Libik12 


Re: Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(26.8.2007 16:27:37)
Bio zanmená určité standarty chovu, tj,. to zvíře se má za života trochu lépe než ne BIO, ale žije na stejné planetě nikoliv na Marsu.
To už mám raději hlášky o usměvavých maminkách než o jedovatých kojících ženách.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(26.8.2007 19:39:02)
Ano, vím - pasou se venku, pole nejsou uměle hnojená - ale tu vodu a vzduch pijoua dýchají stejnou jako já ... Nebo kudy se do mě dostávají ty látky omezující hoření, DDT a jiné věcí, ne-li stejně jako do biokrávy nebo třeba do orla mořského?
 sonulinecka 


Re: Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(26.8.2007 14:40:37)
Naprosto souhlasím. Já si o dnešním mateřském mléce nemyslím nic dobrého. Kamrádka z vysoké dělala testy MM od své švagrové a říkala, že by to nedala ani svojí kočce, natož dítěti. No a to ta její švagrová jí hodně zdravě . . .
 petluše 


Re: Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(26.8.2007 19:21:33)
Sonko,tak s názorem že Bio mléko je zdravější než mateřské nesouhlasím. Předně kravské mléko je určeno telátkům a ty se stavbou těla i jinými věcmi od mimin liší. A hlavně, bydlím na vesnici kde se pasou bio kravky co dávají bio mléko. A jsou to krávy jako jiné, akorát jsou více času na louce etc.

Tímto nejsem proti UM, když kojení nejde, tak samozřejmě sáhnu po UM a budu děkovat bohu za tuhle vymoženost. A budu mít spokojené dítě, to je hlavní.

Ale jako první volbu bych dala kojení, pokud nejde tak až pak UM.
 sonulinecka 


Re: Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(26.8.2007 19:57:18)
Ano, mateřské mléko je pochopitelně zdravější, ale již né v této době. Myslím, že udělá víc škody než užitku. Všechny kojené děti v mém okolí jsou jaksi chabrus a děti na UM naprosto bez nějakých známek ekzémů atd. Nezbývá mi nic jiného než se přiklonit k UM.
 Líza 


Re: Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(26.8.2007 20:32:09)
Sonko, dost pravděpodobně zaměňuješ příčinu a následek. Samozřejmě matky dětí, které jsou alergické, mají ekzémy, špatnou imunitu, kojí déle nebo se o to snaží, stejně tak matky, které vědí, že mají v tomhle směru rodinnou zátěž. Tak mě nepřekvapuje, že mezi alergiky a ekzematiky je více kojených než nekojených dětí. A je to dobře, že jsou kojeni.
 alej 


Re: Není umělé BIO mléko nakonec zdravější 

(27.8.2007 16:23:44)
Sonko promin, ale priklonit se k UM rovnou, kdyz kojeni nedela problem je podle me holy nesmysl, a to, ze by bylo kravske bio mliko zdravejsi nez MM je jeste vetsi nesmysl. Asi moc ctes, chce to vsechno s mirou. Kravske mliko pro telatka, MM pro miminka (tedy pokud to jde, samozrejme).
 MaminkaLucinka 


Přirozený porod 

(26.8.2007 9:18:21)
Můžu uklidnit všechny maminky, které to přirozeně "nezvládly". Já sama rodila 2x císařem, protože normálně to prostě nešlo, oběma dětem operační zásah do porodu zachránil život (v 1.případě a ve 2. zdraví). Dlouho jsem se vzpamatovávala z toho, že jsem vlastně přirozeně neporodila, měla jsem deprese a velmi nízké sebevědomí, protože já jsem to nedokázala! Vždyť je to tak jednoduché a lehké! Stačí poslouchat svoje tělo, všude to přece píšou... U druhého porodu jsem se rozbrečela, když mi oznámili, že musíme na sál a já se okamžitě začala obviňovat z vlastní neschopnosti. Nakonec kolem mě stálo 5 doktorů a několik porodních asistentek a všichni mě uklidňovali, že to tak není, že jde přece hlavně o zdraví miminka a maminky. Aspoň že to kojení nám jde dobře... Jo a syna jsem nekojila vůbec, vyrostl na Nutrilonu, je zdravý, inteligentní a veselý a já jsem neznala, co to je nevyspat se :-D Což u malé říct nemůžu, protože kojíme skoro "imrvere" a malá má atopický ekzém :-) Ale je fakt, že když v televizi v nějakém seriálu nebo dokumentu vidím, jak krásné to je přirozeně porodit, tak dodneška brečím. Asi si budu muset ještě chvilku počkat, než všechno vstřebám a mávnu nad tím rukou... A děti mě milují - císař necísař - tak o co víc vlastně jde, že?
 Laškovníčci 


Re: Přirozený porod 

(26.8.2007 9:30:19)
Já v obou případech rodila normálním porodem a jsem tomu moc ráda.Jsem velkej zbabělec a měla jsem velkej strach,6e to bude muset být císařem.Vzlášť v druhém případě,kdy jsem měsíc před porodem s dcerkou byla v porodnici na monitorování.Měla jsem málo plodové vody.Ale maminek,které rodily císařem,si moc vážím a mooooooc je obdivuju!
 Monika,Tobiášek-5měsíců 
  • 

Re: Přirozený porod 

(28.8.2007 21:33:47)
Jsem ráda,že konečně napsal někdo,kdo si nemyslí,že císař je nějaká výhra.Když čtu některé články,kde maminky touží po císaři,tak se tomu dost divím.Já jsem císařem porodila(ne na svoji žádost)a dost jsem záviděla maminkám,které porodily normálně.Dokázaly se postarat o sebe,o mimi a já ležela jak placka,protože jedině,tak mě to nebolelo.Nemohla jsem zakašlat ani se vysmrkat.Ještě teď,po 5ti měsících mě břicho občas dost bolí.Nemluvě o možných komplikacích,které mohou nastat.Přece jenom je to operace.Ale to je mimo téma.
 Katka,kluci 4 a 8 
  • 

Re: Tak to tě uklidním 

(29.8.2007 9:49:14)
Mám za sebou oba typy - císaře a pak klasiku a můžu tě ujistit, že si rozhodně nemyslím,že by císař byl lepší.Zatímco po normálním porodu jsem za hodinu ťapkala po špitále, po císaři jsem byla několik týdnu k ničemu.
 Monika,Tobiášek-5měsíců 
  • 

Re: Tak to tě uklidním 

(29.8.2007 22:10:30)
Tak mi teda řekni,proč o něj některé maminy žádají nebo za něj dokonce platí?
 Laškovníčci 


Re: Přirozený porod 

(26.8.2007 9:33:33)
S tím kojením jsme na tom podobně.syna jsem nekojila a bez problémů.Dcerku kojím a má 14 měsíců.Též jsme prošli obdobím atopického exému.Zatím to vypadá,že jsme zažehnali kosmetikou Menalind pro děti s atopickým exémem.
 jana /verunka 11/06 
  • 

Re: Přirozený porod 

(26.8.2007 10:08:13)
já jsem teda masáži také podlehla. A řekla bych že teda určitě je a to jak co se týká "přirozeného produ" tak i "kojení" už asi měsíc před porodem jsem řešila jestli budu moct kojit. Nakonec jsme taky skončili akutním císařem. Po 12 hodinách kontrakcí po 2 minutách a pomalému otvírání se holka začla přidušovat a jelo se. Samozřejmě že vím, že jí to zachránilo život a zdraví (a to znám i případ, kdy to dobře nedopadlo), ale stejně je někde hluboko ve mě, že jsem zklamala, protože přece to není "přirozené a normální" jak všude píšou. No a moc vám taky nepřidá masáž v rodině, kde jedna sestřenice prohlašuje že si přece nedá dát epidurál, že ona své dítě snad dokáže porodit normálně a druhá vás lituje že to byl císař.
druhá kapitola je kojení. Už z porodnice jsme odcházeli po 10 dnech (stále se totiž čekalo jestli se nerozkojim) s příkrmem, protože naše dítě bylo prostě od narození s prominutím "líné se najít"
Ted jsme se zrovna bavili s maminkou 15 denní holčičky a ta říká, že jí přijde, že má hodně času. No tak jsem vzpomínala co jsem dělala já. NO samozřejmě pod tlakem, že kojení je pro dítě to nejlepší a že se mám snažit kojit co nejdéle a jelikož jsme oba s manželem alergici tak je to důležité o to ¨víc jsem 1) dítě zvážila 2)dítě kojila cca 45-60 minut aby se do ní za tu dobu dostala 40 3)dítě vážila 4)do dítěte se snažila dostat zbytek dokrmem tj. cca 1,5 hodiny. no a za hodinu jsme začínaly znovu. NO a později se k tomu ještě přidalo odstříkávání.
Nakonec jsem tímto způsobem kojila asi 7,5 měsíce. Za naustáleho nervování a naštvání protože to bylo občas fakt za trest. Kbyby nebylo celospolečenské masáže tak bych se na to možná vykašlala a obě bysme i s holkou byly spokojenější.
Takže ted můžu jen doufat, že dostanu ještě jednu šanci abych se mohla na všechno vykašlat a vychutnat si mimco bez všeho nervování z přirozeného porodu a kojení. Bohužel k tomu člověk dospěje že je to blbost a vlastně na tom nezáleží, ale nějakou dobu to trvá a to vám nikdo nevrátí. Takže teda, vám, všem fanatickým zastáncům přirozených porodů a kojení za to fakt "pěkně děkuju"
 Lizzie 


Re: Přirozený porod 

(26.8.2007 17:30:28)
Jani, to je fakt odstrašující případ, přeju ti, ať se příště spolehneš sama na sebe, čas, který si strávila výše popisovanými ,,procedurami" už ti nikdo bohužel nevrátí a vzpomínky taky nevymaže, ale u druhého si ,,užij" lépe:-)
Spokojenou mámu totiž ani kojení do xtého měsíce plně nenahradí..
 Radka Cardozo+Maya-4.mesice 
  • 

tlak okoli... 

(26.8.2007 13:39:36)

Neni to tak davno, co jsem porodila zdravou holcicku. Porod probehl prirozenou cestou a rychle, dokonce tak rychle, ze jsem ani nestacila pozadat o epidural. Nikdy me nenapadlo odsuzovat matky podle toho jestli rodily cisarem a nebo si ulevily od bolesti epiduralem. Kazdopadne se mi diky tlaku okoli ulevilo, ze se mne to ani trochu netyka. Obrat nastal az nyni, kdy uz Maya nemela dostatek mleka a ja jsem chte nechte musela zacit prikrmovat. snazila jsem se vsemozne zvysit produkci mat. mleka, ale bezvysledne. Citila jsem se hrozne, nepremyslela jsem nad nicim jinym nez nad tim zatracenym (ztracenym) mlekem. Prisla deprese, manzel na mne ziral jako na blazna a mne se ani nechtelo vychazet ven..... Nakonec se vse obratilo k dobremu po navsteve detske lekarky, kdy jsem se sverila se svym trapenim. Doktorka se na mne smirlive podivala a klidne prohlasila:Nic si z toho nedelejte maminko, ja mam 2 deti a zadne z nich jsem nekojila- a to jsem doktorka!!! Po tomhle se mi ulevilo. Uz jsem nebrouzdala po netu a neshanela rady jak se zarucene rozkojit. Je konec nervum, Mayu dokrmuji Nutrilonem HA a jsem stastna, ze pribrala a doslova ozila. Kdyby jsem se ridila temi zarucenymi radami, byla by podvyzivena a ja na ceste do Bohnic. Z toho pro mne plyne ponauceni, ze se rozhodne priste nenecham masirovat tim neuveritelnym tlakem okoli a preji take ostatnim maminkam, aby se toho s chladnou hlavou vyvarovaly. Ja se osobne povazuji za dobrou mamu i kdyz dokrmuji.....
 frantina 


Chci to nejlepší 

(26.8.2007 14:45:57)
Chtěla jsem rodit bez epidurálu,ale nevydržela jsem to a řekla si o něj.Nevadí mi to,přesto mám někdy pocit že se musím obhájit před těmi které "to vydržely".Ale kdybych se rozhodovala podruhé,udělala bych to stejně,protože mám na porod krásné vzpomínky a neříkám,že porod byl tak hrozný,že ho nechci zažít.Naopak se těším až budu rodit podruhé.S kojením to bylo jinak,ale to už jsem psala výše.
Jen mě zarazilo,jak někdo psal,že je jednodušší dát flašku než se snažit kojit?V čem?UM je drahé,lahvičky se musí neustále vyvařovat,připravené mléko také dlouho nevydrží,takže nutnost plánování kam můžu jít.
A ještě jedna otázka na přirozený porod.Při natržení se šije bez umrtvení?
 zdenka 
  • 

Re: Chci to nejlepší 

(26.8.2007 19:19:03)
Já už jsem tu taky psala, že jsem chtěla epidurál, ale nějak se to nestihlo :-) Měla jsem obrovský nástřih a asi první co jsem po porodu řekla, že kdo tvrdí že nástřih není ani cítit, tak strašně kecá :-( a ať mi to hlavně pořádně umrtví, než to bude šít ;-) Takže se to normálně lokálně umrtvuje, cítit šití je, při takovémhle rozsahu to i asi dvakrát zabolelo, ale celkem to šlo. Teda když má někdo malé natržení tak na dva stehy, tak to obvykle šijou bez umrtvení, dvě píchnutí jako dvě píchnutí ;-) Ale prý nejde umrtvit vnitřek, čili natržení čípku, ale tam snad šití ani moc cítit není, spíš vadí že se k tomu nějak musí dostat :-( Ale to ze své zkušenosti naštěstí neznám.
 Katie+Z06+I12 


Kdo může odpvědně říci, že to co je přirozené pro mě, je i pro tebe? 

(26.8.2007 17:53:55)
Je velmi zvláštní, že zrovna v oblasti tak nezaměnitelné a důležité jako je narození nového člověka budeme polemizovat o tom co je a není přirozené.
Svět jde dopředu, co bylo přirozené v mém mládí, moje pubertální dcera bere za naprosto "out" věci!
Jen proto, že naše babičky rodily doma s porodní babkou, kojení a nebo kojné byly jedinými způsoby výživy dětí tak já se budu teď stydět za to, že se mi teď nedávno narodilo císařské dítě? Jinak to nešlo a tak jsem to brala normálně-přirozeně!! Ani ve snu by mě nenapadlo, že jsem se dopustila nějaké viny, či prohřešku proi přirozenosti.
Možná mám štěstí, že mi to nikdo nedal znát, nebo žiji v okolí lidí, kteří mají kousek mozku a vědí, že přivést na svět dítě je zázrak a jestli se to událo do vody, na stole, pod narkózou a nebo s epidurálem je úplně jedno, protože to nejhlavnější je, že oba lidé co se jich to nejvíce týká zdárně přežili, jsou zdraví a těšili se na sebe:-))
Maminkám, co mají takové zkušenosti přeji krásné dny s jejich dětičkama a těm hlupákům se raději vyhýbejte.
A kojení? Ano kojíme, ale pokud by to nešlo, tak nakoupíme termo obaly, nej papáníčko a budeme se tulinkat u flašky co klidně pro své dítě 10x za den vyvařím.
Krásný den všem K.
 Lizzie 


Re: Kdo může odpvědně říci, že to co je přirozené pro mě, je i pro tebe? 

(26.8.2007 17:57:28)
Katie, to je jeden z nejhezčích a nejrozumnějších názorů, jaké jsem tu četla:-) Stručně a výstižně řečeno vše.
 Eva. 


Zvláštní maminky 

(26.8.2007 18:11:05)
Znám několik maminek, které děti krmí zásadně umělým mlékem, protože kojení je omezuje. Nechtěji k dětem vstávat, přijít o prsa, obtěžovat se. Většinou jsou to maminky, které ani zdaleka nejeví zájem o to, čím se mají děti krmit, dávají jim omáčky a Pribiňáčky ve třech měsících apod. Myslím, že právě kvůli nim se hodně lidí tak militarizuje na podporu kojení a zdraví dětí.
Ale souhlasím s tím, že to často odnesou i mámy jiné. Taky jsem podlehla a kojila za "každou" cenu. Dnes občas přemýšlím, jesli malý přeci jenom neměl hlad, když jsem měla málo mléka a odmítala umělé...
 Ráchel, 3 děti 
  • 

jsem líná matka 

(26.8.2007 22:57:15)
Tady v té diskusi jsem zaznamenala, že prý jsou některé matky líné kojit... No, já jsem líná matka a právě proto jsem kojila :) Je to podle mě nejpraktičtější způsob výživy kojeňátka: žádný mytí lahviček, kupování Sunaru, tahání lahviček s sebou... všechno pěkně "po ruce" a ve správné teplotě... navíc zdravé... co víc si přát? :)
 zuzini 


Re: jsem líná matka 

(27.8.2007 10:35:20)
:-)))) To znám. Na co v noci vstávat, jít zavařit vodu, udělat sunar, čekat na správnou teplotu, když můžu vzít mimi a šupky s ním do postele. Taky líná matka. :-)
 Zuzice + Sebastián (20 měsíců) 
  • 

Re: jsem líná matka 

(27.8.2007 15:59:08)
Souhlasím, já jsem kvůli své lenosti začala přikrmovat až když měl prcek rok...A co se týká porodu, dodnes se nemůžu zbavit traumatu. Porod trval 18 hodin, nakonec zkolabovalo dítě, já a jelo se na císař. Zažívala jsem panickou hrůzu před uspáním, kterou vystřídala deprese po probrání z narkozy, když jsem 6 hodin čekala, až mi ho donesou...Nedávno jsem zjistila, že jsem zase těhotná. Pokaždé, když pomyslím na porod, začnu se klepat a občas i zvracím, a mám nutkání zajistit si klid a rovnou si říct o císaře...Ale straší mě stín celoživotního pocitu selhání, a tak se pokusím s tím bojovat. Třeba to vyjde přirozeně a můžu se pyšnit statutem "opravdové" rodičky;-)
 Luu  
  • 

nestydět se!!! 

(29.8.2007 3:56:41)
Dobrý den, možná mne budete kamenovat, ale jsem pro jakoukoliv pomoc maminkám při porodu proti bolesti vč. epidurálů, jsem i pro sunárky, pokud to jinak nejde. Já jsem byla kojená skoro rok, má sestra tři měsíce. Sestra je zdravá a já mám velmi těžkou poruchu imunity, kvůli které mám 90% riziko potratu, takže třeba ani děti mít nebudu. Také mám extrémně zvýšenou citlivost na bolest, takže celý život jsem zvyklá brát léky, které mi pomáhají. A opravdu nevidím důvod, proč zbytečně podstupovat bolest, když to není třeba. Pokud někdy budu těhotná a dopracuje se to i k porodu, budu pro epidurál a klidně i pro císaře, pokud to věci ulehčí a uspíší. Pro někoho je to možná extrémní, ale za svůj život jsem se prostě naučila bolest nenávidět a vyhýbám se jí, jak to jen jde. A fakt se za to nestydím, protože řečí typu "ty jsi ale cimprlich, a vydrž, není to tak hrozný" jsem si užila dost a naučila se je ignorovat =)

BTW: spojením kojení - inteligence bych se nenervovala, mám VŠ, sestra taky a spousta mých kolegyň taky nebyla nějak horečně kojená, některé dokonce vůbec.

Nestydět se, nenechat se deptat!
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: nestydět se!!! 

(29.8.2007 17:00:56)
takovéhle argumenty: Já jsem byla kojená skoro rok, má sestra tři měsíce. Sestra je zdravá a já mám velmi těžkou poruchu imunity
- mi hlava nebere. Dá se na ně totiž logiky namítnout, že kdyby dotyčná kojená nebyla, tak by na tom zdravotně třeba byla ještě hůř, ne? Tvrdit na základě takové zkušenosti, že je jedno, jestli je dítě kojené, nebo ne, je nesmysl.
Tím samozřejmě vůbec netvrdím, že matka, která nekojí, protože z nějakého důvodu nemůže, je špatná.
 Lizzie 


Re: nestydět se!!! 

(29.8.2007 21:19:43)
Ráchel, dítě, které by kojené nebylo by na tom bylo možná naprosto stejně, ale toť můj názor..
 zuzini 


Re: nestydět se!!! 

(30.8.2007 12:49:26)
A nebo taky ne, že? To už nikdo nezjistí
 Lassie 
  • 

Nejlepší je řezané 

(29.8.2007 21:37:02)
Jedni tvrdí, že je lepší to, jiní zase, že matky alergičky by neměly kojit...Navrhuji mixovat to napůl, pro případ, že by jedno z toho fungovalo - částečně kojit(či brát mléko z mléčné banky) a říznout to Sunarem. Dítě bude mít možná o něco horší imunitu, zase ale bude jen polovičně pitomé :-)
 sonulinecka 


Re: Nejlepší je řezané 

(30.8.2007 13:54:03)
Skvělý názor!!!!! :))))))))) Pak to bude mít každá bez vyčitek. :))
 Štěpule těhule 
  • 

Výstižné 

(27.8.2007 3:42:36)
To se Vám opravdu povedlo. Každý člověk je individuelní, ať si každý svůj život zařídí po svém a jedině tak může být spokojený. A když je jednou člověk spokojený, pak ho to neskutečně naplňuje, posiluje jeho sebedůvěru a přitahuje k němu lidi stejně smýšlející, nebo lidi, kteří se potřebují poradit. A to je velmi užitečné :)
 Pavla 1978, Anetka 01/2004 
  • 

Souhlasím 

(27.8.2007 14:14:13)
Taky patřím k těm maminkám, které s tímto článkem souhlasí. Já rodila sice normálně v Olomoucké porodnici, ale přidali se komplikace, nechtěla mi zajít branka a tak jsem nemohla tlačit, malé ubýval kyslík a tak mi dali kyslíkovou masku.... Naštěstí se to potom pohlo a já malou porodila normálně. Ale i kdyby mě v tu chvíli odvezli nakonec na císaře, nic bych si z toho asi nedělala. Naopak trochu jsem i záviděla maminkám, které vyprávěli, jak to bylo super rodit císařem. Měli to bez bolesti, v pohodě. Já jsem si to odtrpěla, malou mi ani k prsu nedali, protože mi nevyšla placenta a museli mě uspávat a vyčistit. Probrala jsem se za dvě hodiny, bez malé. Ta byla neznámo kde... Ovšem pak teprve nastalo teprve to správné šílenství. Hurá na kojení, vždyť to je to nejlepší!!! A ono ouha, nějak to nejde... Malá měla nižší porodní váhu, k tomu žloutenku, věčně spala. Dvakrát, třikrát potáhla a byla mrtvá. Z porodnice nás sice propustili za čtyři dny, ale doma se to zhoršilo. Naše pravidelné doby kojení se protahovali a protahovali a malá nepřibývala na váze. Skončili jsme na 45-60 min. kojení a to jsem obě usli vyčerpáním, když jsem se vzbudila a chtěla ji položit do postýlky, vzbudila se a znova stejnou dobu jsme kojili. Vydrželi jsme to měsíc. Pak jsem začala i přes moje nejsilnější přesvědčení, že kojení je nejlepší, jak mi to do té doby všichni nalívali do hlavy, s příkrmem. Tchýně, výborná porodní asistentka, už to totiž nemohla vydržet dívat se na dvě trosky, mě a ten nervózní uřvaný uzlíček. Anetka byla tedy nakonec kojená 1 měsíc a pak trošku do čtvrtého s příkrmem a pak i přes to, že jsem jedla homeopatika na laktaci a měla po ruce porodní asistentku a dělala vše možné a nemožné mléko došlo a bylo po srandě. Cítila jsem se opravdu pod psa, jako špatná matka, někdo kdo selhal.... Dnes jsou anetvce tři roky, v podstatě není nemocná, nemá alergie a je chytrá jak "vopice"!! Při druhém to rozhodně řešit nehodlám, půjde to- super!, nepůjde- nic se neděje!!! Ale můžu těm, co tu píší, že žádný nátlak nikdo edělá napsat: A co je podle Vás to, že na každé reklamě na Sunar, Nutrilon, Bebu je vždycky napsaná věta "kojení je pro dítě to nejlepší" Ptám se teda, proč to tam je??? Vždyť to přece ví každá matka, tak proč to tam teda výrobci musí uvádět??? Mě to teda velmi deprimovalo a způsobovalo to pocit viny!! Dnes už ne!
Autorce děkuji a moc!!!
PS: Problém s kojením, měla u prvního dítěte i moje sestra, ta to dokonce oplakala, po té, co se pomalu stavěla na hlavu, aby mohla kojit a ono to stejně nevyšlo. A to měla svoje první až po mě a viděla, jak je moje Anetka i se Sunarem v pohodě. Přesto ten tlak je tak velký, že to takto oplakala. Druhé kojí už osm měsíců, ale říká, že ona rozhodně kojící tip nnení, že jí to teda žádnou slast nezpůsobuje.
 lela, rosa 
  • 

spol.tlak 

(29.8.2007 22:15:26)
krasny komentar !!!
i ja jsem podlehla tlaku a snazila se o prirozeny porod, byla desne chytra a nevedela vubec nic. Ted uz vim, ze se porod neda naplanovat, priroda je nevyzpitatelna a moje dcera by tu mozna nebyla, kdybych rodila na poli. Takze diky bohu za cisare.

i ja se placala v tom, zda jsem dobra mama. A ted vim, pro moji dceru jsem nejlepsi mama na svete. protoze je moje a miluji ji. jeji tatinek taky. tecka. a vsechny rady beru s nadhledem.

Papá
 Marta 
  • 

Dobrá máma 

(29.8.2007 23:00:56)
Žena, která rodila "klasicky" není lepší matka než ta, která rodila císařem. Je mi smutno, když se ženy obviňují ze selhání jen kvůli tomu, že rodily císařem. Daleko důležitejší je snad, že své dítě milují a poskytují mu maximální péči a lásku, a to způsob provedení porodu neovlivní.
 sonulinecka 


Ještě k Bio mléku 

(31.8.2007 14:05:56)
Ještě bych se chtěla vrátit k BIO kojeneckému mléku namísto kojení . . .

a,BIO kráva se nemyje kosmetikou obsahující PEG, parfémy, konzervanty. Vše toto se dostavá vaší pokožkou do mléka
b,BIO kráva si nepere kůži v pracím prášku, krerý obsahuje optické zjasňovače, parfémy, enzymy někdy i fosfáty. Vše toto se dostavá vaší pokožkou do mléka
c,BIO kráva nejí barviva, ztužené tuky, řepný cukr, konzervanty např. v uzenině, různá dohucovadla, emulgátory, zlepšovače chuti atd. To vše se dostavá Mat. mlékem do dítěte.
d, Bio kráva nežije u dálnic, silnic. Tudíš má v krvi jen zanedbatelné procento olova atd.
C, BIO kráva nejí maso. Člověk, který jí maso z obchodu, tak spolu s ním konzumuje i antibiotika a další věci, které běžná drůbež, dobytek jí a je přidáváno do směsy . Toto vše se dostavá do
vašeho miminka.
V kojeneckém BIO mléku nesmí být žádné škodlivé složky,které se bežně vyskytují
v mateřském mléku, tudíž tělíčko novorozence není zatěžováno a může zdravě růst.
 Věra. 


zbytečné strašení  

(31.8.2007 14:16:57)
Sonko co to ?
Krávy se mejou a parfemujou?
Používaj deodoranty nebo jak to bylo ?


A opravdu máš dojem že když se kráva / nebo maminka/ osprchuje a použije sprchový gel tak to jde do mléka?

LOL, tak to brzdi, brzdi, uber ze svého zápalu pro věc....přeháníš moc....:o)))))

/ b je správně, do mléka se NIC nedostane, nemá se jak dostat, kožní bariera je pevná..... nepřeháněj a nestraš tady zbytečně lidi /

ve Státech dělali rozsáhlou studii zda je lepší bio nebo normální zemědelství...celou najdeš na www.spotrebitel.cz

v tom normálním je občas zátěž stop pesticidů
v tom bio zase zvýšené riziko plísní, fytotoxinů a pozdější bakteriální kontaminace....neboli větší "biologická zátěž"

takže závěr byl, že nelze jednoznačně říci který způsob zemědělství je jaksi zdravotně lepší, protože oboje zdraví škodí, nic není jaksi ideální, leda bychom žily ze vzduchu a svitu Luny

takže brzda, dej tam veselou mysl, racionální stravu, klidně bio ale hlavně bez strašení těch co jsou nebio, protože i tak mohou žít a jíst spokojeně a zdravě.....není třeba dělat z toho posvátnou krávu.....a není se třeba vzájemně děsit

 10.5Libik12 


Re: Ještě k Bio mléku 

(31.8.2007 14:41:03)
Sonko,
co myslíš, že jí kráva?
kde myslíš, že žije kráva?
Proč myslíš, že odhalení jedů v BIO mléku není limitováno současným stupněm poznání(za rok se může ukázat, co je v něm sajrajtů.
Když tak dle tebe kůže vstřebává mýdlo a prášek na praní, prosím tě, jak ty (kromě krmení BIO mlékem) zacházíš s dítětem? To ho nemyješ? Nepereš mu?
 sonulinecka 


Re: Ještě k Bio mléku 

(31.8.2007 17:27:51)
No . . . já totiž svým dětem peru v Ecoveru, koupu je výhradně ve Weledě, šampon používám Ecover. Prostě žádná chemie.

Byla jsem na eko farmě a vím jak to vypadá - skvěle!!!! Zvolila jsem bio výživu svých dětí a to je bio mléko + bio výrobky. Vím, že v 15 letech si koupí hamburger, ale ten základ budou mít nej nej nej . . . A o tom to je!!!!
 10.5Libik12 


Re: Ještě k Bio mléku 

(31.8.2007 17:43:16)
Tak to gratuluji dealerum ekoproduktů. Sama je používám z toho důvodu, že jsem proti velkochovům
ne proto, že bych myslela, že tím budu zdravější.
 sonulinecka 


Re: Ještě k Bio mléku 

(31.8.2007 18:42:07)
Já kupuji bio hlavně, že je zdravější, ostatní okolnosti jsou pro mne vedlejší.
 Zuzana 
  • 

Re: Ještě k Bio mléku 

(7.9.2007 22:04:58)
tyjo, tak to je docela drsny prispevek. Sama jsem docela "biosilenec", ale z tohohle mi jde mraz po zadech!
 Zuzana 
  • 

Re: Ještě k Bio mléku 

(7.9.2007 22:05:13)
tyjo, tak to je docela drsny prispevek. Sama jsem docela "biosilenec", ale z tohohle mi jde mraz po zadech!
 Zuzana 
  • 

Re: Ještě k Bio mléku 

(7.9.2007 22:05:35)
tyjo, tak to je docela drsny prispevek. Sama jsem docela "biosilenec", ale z tohohle mi jde mraz po zadech!
 Markéta 
  • 

Re: Ještě k Bio mléku 

(7.9.2007 22:22:16)
Doporučuji tento članek http://gnosis9.net/view.php?nazevclanku=materske-mleko-obsahuje-vice-nez-300-chemikalii&cisloclanku=2005120005
Obecně převažuje názor, že kojení do roka, maximálně do dvou má více pozitiv než negativ, ale matky co kojí třeba tři roky neprospívají ani dítěti, ani sobě, protože pak už má dítě svůj imunitní systém, tudíž matka si odvápňuje kosti zbytečně.
 Markéta 
  • 

Re: Ještě k Bio mléku 

(7.9.2007 22:23:30)
Od roku 1980 bylo v Německu odebráno více než 40 tisíc vzorků mateřského mléka, při jejichž analýze vyšlo na jevo, že obsahují zbytky chemikálií. V mléce se objevily i látky, které byly zakázány v 70. letech 20. století, například polychlorované bifenyly (PCB). Toxiny se totiž ukládají v tukové tkáni a odtud se mohou do mateřského mléka uvolňovat. Z tohoto důvodu je mateřské mléko považováno za velmi dobrý indikátor obsahu škodlivin v lidském těle.

Zástupci Přátel Země se domnívají, že výsledky studie jsou důkazem, který svědčí v neprospěch chemické politiky Evropské unie. Terčem kritiky se stal Evropský parlament a Rada ministrů EU pro hospodářskou soutěž. Rada 12. prosince schválila nové nařízení o regulaci chemikálií (tzv. REACH, Registration Evaluation and Authorisation of Chemicals).

"Oproti současnému stavu, kdy jsou nebezpečné chemikálie kontrolované jen málo, nepřináší nařízení výraznou změnu," argumentovala Barbora Černušáková, mluvčí Přátel Země na Slovensku. Politici nevyužili možnost zabezpečit vyšší ochranu zdraví a životního prostředí. Z původního návrhu byla vyjmuta povinnost testování a poskytování informací o zdravotních a ekologických dopadech tisíců chemikálií. "O mnohých nebezpečných chemikáliích nebudeme mít žádné informace a nadále budou unikat kontrole
 10.5Libik12 


Re: Ještě k Bio mléku 

(7.9.2007 22:46:24)
Markéto, pokud ti nešlo kojení, nic se neděje.

jestliže nastala opravdu situace, kdy je MM jedovaté, tak nemají šanci ani kojící ani nekojící, to je totiž konec. Klopotná věda přírodu suplovat nemůže, nezbývá nám nic jiného než tiše zaniknout nebo nelidsky zmutovat.
 Markéta 
  • 

Re: Ještě k Bio mléku 

(7.9.2007 22:58:11)
Ne, jde jen o to, že se to dá ovlivnit. Například vegetariánky mají v mléce chemikálií méně, protože nejedí maso, které obsahuje růstové hormony a antibiotika. Nebo jíst v těhotenství a při kojení co nejvíce bio produktů, hlavně bio zeleniny, ovoce a masa, protože tyhle zdánlivě zdravé věci obsahují těch chemikálií nejvíc.
 10.5Libik12 


Re: Ještě k Bio mléku 

(7.9.2007 23:42:14)
vegetariánství praktikuji mnoho let, ovšem výhradně z etických důvodů, odmítám se stát obětí stresu, jestli je bežný život zdravý.
 Vjerča 
  • 

Moje řeč 

(31.8.2007 22:07:33)
Plný souhlas, podle mě je důležitý, aby bylo spokojený jak dítě, tak máma, pak jde všechno jak na drátkách. Co je platný kojení, když je to o nervy a hroutit se skrz to, že jsem neporodila podle knížek, tak to je taky pěkná blbost. Dnes už to vím, ale dřív jsem taky kvůli každé nastudované blbosti a tzv. společenském tlaku vyšilovala. Důležitý je být v klidu, ale k tomu si musí každá máma dojít sama, a dojděte tam co nejdřív, to vřele doporučuju, jinak se zblázníte.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.