| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nezavrhujte maso, dětem prospívá

 Celkem 210 názorů.
 Anakonda+2 


Názory jsou velmi různé:)) 

(30.4.2007 9:06:10)
Já sama si myslím, že dítě maso opravdu potřebuje pro svůj růst a vývoj....samozřejmě vhodně upravéné a jen v nějakém množství. Mám však kamaráda-lékaře, který má známou doktorku, která se celý život věnuje otázce stravy dětí a dle ní by dítě do 2 let maso vůbec nemělo dostávat-----prý nemá dostatečně vyzrálý trávicí systém:)))
 Lenka 
  • 

Re: Názory jsou velmi různé:)) 

(30.4.2007 14:14:14)
Ono je asi nejlepší si z každé rady vzít něco a pak to všechno páchat přiměřeně a podle vlastního citu. JInak by se člověk ze všech těch zaručených odborných rad jednou zbláznil :o)))
 machovka 


Re: Názory jsou velmi různé:)) 

(30.4.2007 22:26:42)
Mě asi z toho pana odborníka na výživu slušně řečeno omejou. Jmenovaná sója obsahuje bílkoviny plnohodnotné, pár takových vyjímek v rostliné říši existuje :-). Jinak mnoho vegetariánů problém plnohodnotných bílkovin řeší vhodnou kombinací potravin. Nehledě na to, že řeč je zde pouze o vegetariánech, ne veganech! A vegetariáni často konzumují i vejce a mléko (nebo jedno z uvedených), narozdíl od veganů. Takže zde není na místě řešit problém plnohodnotných bílkovin. Nehledě na to, že pokud by autor opravdu sledoval moderní výživové trendy, určitě by narazil na vyjádření Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů. Tito odborníci na základě cca 200 studií hodnotí správně složenou vegetariánskou stravu jako zdravou, nutričně dostatečnou a vhodnou pro výživu dětí, dospělých, těhotných i kojících žen! K jejich vyjádření se pozitivně postavila i Česká pediatrická společnost a Společnost pro výživu. Pozor nejsem vegetarián! Jen mě výživa zajíma a trochu i živí :-), podobné čláky vycházely snad před dvaceti lety, ufff.
 machovka 


Re: Re: Re: Názory jsou velmi různé:)) 

(2.5.2007 21:55:11)
LoraX, uváděla jsem odborné stanovisko oficiální instituce, a to jak "cizozemské", tak naší...tož howg :-). Co se týče sóji a plnohodnotných bílkovin, tak jsem poněkud zmatená, ale ráda se nechám poučit (opravdu, nemyslím to sarkasticky ;-)!). Mnoho zdrojů, například i nutriční terapeuté z portálu Výživa dětí (a ti nejsou ani náhodou příznivci vegetariánství), ji jako plnohodnotnou uvádějí. Jinak já osobně nemám proč nijak obhajovat vegetariánství, jen se snažím být objektivní. Takže se informace snažím čerpat z obou poněkud znepřátelených stran. A je fakt, že informace z řad zastánců vegetariánství (pozor, ne pojídačů koblih a vegetariánských párků s kečupem) mi příjdou často velmi inspirativní.
 tvx 
  • 

Názory jsou různé proto, že každý, ač to nezmiňuje, platí jen do určité míry a za určitých podmínek. 

(4.5.2007 9:08:59)
On ten článek má relativní pravdu...
Pravdu v tom, že jeho cesta je pro člověka co stravování neřeší snazší.
Přeci jen, pokud budu jíst jen klasickou českou knedlíkovou stravu a vyhodím z ní maso, tak to není to pravé a bude lepší, pokud v ní to maso asi nechám.
Na druhou stranu, pokud člověk přemýšlí nad tím, co jí, dokáže se bez něj stravovat určitě mnohem zdravěji.
Jenže to představuje nikoli krmit se jen rohlíkama, ani soja nebude to pravé ale jíst haldy zeleniny a ovoce, jíst ve velkým hlávkový saláty a další zelenou stravu, lněný semínko a další ořechy, klíčený luštěniny, mák atd. atd. často suroviny které nejsou tak úplně běžné.
a není lehké naučit to děti, musí se s tím začít od narození

Co článek nezmiňuje je stinná stránka konzumace masa:
* přetížení jater, ledvin a obecně celého vylučovacícho systému díky složitému trávení masa a odpadním látkám vznikajícím při ropzkaldu bílkovin na něž není lidský organizmus v tak velkém doporučovaném množství stavěný
* zápach těla způsobený výše uvedeným
* zácpa díky tomu, že maso neobsahuje vlákninu
* veškeré škodliviny které vstřebalo krmivo, přidaly léky a hormony při výkrmu atd...
* riziko kontaminace masa
 number 
  • 

autore autore neblazni prece :] 

(4.5.2007 11:39:55)
kladneho verdiktu neni mozno. informacie podavane jsa razu tak komicky tendencneho ze toto na stranke serioznej tolerovane by byti nemalo. podlozitelnost uvedeneho je vesmes obmedzena az nemozna. predstava bezmasitej stravy ako systemu pre vyzivu cloveka nedostatocneho je ale nutno priznat zcasti opodstatnena, hlavnym dovodom tohto je problem aplikacie typu vynecham maso a tim to hasne, pricinenim ktoreho su na svetlo vedeckeho sveta dodavane vyzkumy podporujuce zavery tuto kritizovane, pricomz je testovany exemplar povazovany za reprezentativnu velicinu sumarizujucu cele spektrum individui bezmasitu stravu dlhodobo praktikujucich. neni ale radno zavery taketo absorbovat bez filtracie, sposobuju totizto zbytocny zmatok. aminokyseliny potrebne pre rast a obnovu potrebne su pritomne v dostatocnych mnozstvach v strave rastlinnej, rovnako tak tuky, sacharidy, vitaminy, mineraly, stopove prvky, enzymy a 10 na 20-tu dalsich potrebnych zlucenin ktore sa metabolickymi cestami stavaju sucastou organizmu viac ci menej trvalo. pojem neplnohodnotne bilkoviny ako to tam autor uvadza je archaizmus ktory uz ziadny odbornik na vyzivu v 21. storoci nepouziva. aminokyseliny ako stavebne jednotky bielkovin pritomne su v rastlinnej strave pritomne v dostatocnych mnozstvach, mnohdy v lepsej kvalite ako v mase a produktoch z tohto materialu vyrobenych. dolezite je iba spravne kombinovanie alebo pozivanie zdrojov v ktorych su esencialne aminokyseliny zastupene vsetky. soja ako zdroj bielkovin neni ziadna heureka. najkvalitnejsie bielkoviny sa nachadzaju v tepelne ani inak neupravovanom bio-zelovoci, semenach a orechoch. clovek ako frugivor teda plodozravec je biologicky usposobeny predovsetkym k bezproblemovemu traveniu tychto pozivatin, samozrejme s prihliadanim na mnozstvo a vhodnost kombinacie. maso a mliecne vyrobky sposobuju vacsinou viac skody ako uzitku. obsiahnute ziviny su z tychto "esencialnych" pozivatin metabolizovane velmi neefektivne, zanechavaju po sebe mnozstvo vedlajsich produktov ktore pri traviacom procese vznikaju a dopadom na organizmus stazuju mnozstvo jeho funkcii. ak sa tu bavite hlavne o detoch, je faktom ze do cca dvoch rokov neni lepsej vyzivy ako materske mlieko. postupne jest vhodne zacat s kvalitnou potravou vlastnej pestovatelskej produkcie alebo bio produktami kupovanymi v beznej sieti. kvalita namiesto kvantity neni luxusom, je investiciou dlhodobeho prospechu. pre zdravie deti neni podstatne prepchavanie ich traviacich systemov flakotami typu ovsene kase ani denaturovanymi vyrobkami hoci s certifikatom rovno od who. vase potomstvo oceni ovocne salaty najroznejsich variacii, hustejsie pokrmy mozno vytvarat svojpomocne mixovanim, hustotu stravy regulovat postupnym pridavanim kasovitych pokrmov s pouzitim rozumneho mnozstva kvalitnych olejnatych semien. idealne pre celkovu vyzivu su hlavne konopne, zlozenim su jednym z najpozoruhodnejsich potravin vobec, obsahuju vyvazeny pomer lahko stravitelnych aminokyselin velmi kvalitneho zlozenia, zastupenych je vsetkych osem esencialnych a dalsie doplnkove ako bonus k tomu. ak ma nejaky odbornik na vyzivu zaujem komentovat ich neplnohodnotnost, nech sa tak stane.. :] tuky ktore konopne semena obsahuju maju pomer nenasytenych mastych kyselin proti nasytenym najvyssi zo vsetkych prirodnych zdrojov + esencialne mk su v pomere idealnom pre udrzanie dlhodobeho zdravia ludskeho organizmu. obsah mineralov a vitaminov je tiez velmi zaujimavy, okrem vysokych koncentracii dolezitych mineralov je zastupene aj mnozstvo vzacnych stopovych prvkov, tazko ziskatelnych z inych zdrojov.
takcitak je to len jeden z prikladov inteligencie maticky prirody ktora nepotrebuje hi-tech fabriky aby nam zabezpecila vyvazenu potravu.
co sa tymto snazim povedat je jednoduchy odkaz ze v jednoduchosti je krasa, neni nutno hladat zlozitost ani v potrave, creva boli mudre az kym sme ich nezacali pechovat denaturovanymi materialmi modernej doby. takze uz ziadne vyhovorky, dajte sebe aj svojim detom to najlepsie lebo je to pravo vase a neni to o nic mensie pravo plodov lasky vasej.
pre inspiraciu, recepty atp..
http://www.living-foods.com/
http://www.rawfood.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Raw_foodism
http://vitarian.cz/



 Lavanda 


A co mám dělat, když můj syn maso absolutně odmítá? 

(30.4.2007 9:12:14)
Už asi od tří let můj syn maso nejí, teď je mu deset. Moje přesvědčení je, že maso by do jídelníčku patřit mělo, ale násilím ho prostě nepřinutím.
 Mortadela 


Re: A co mám dělat, když můj syn maso absolutně odmítá? 

(30.4.2007 12:04:22)
To teda nepřinutíš.:-) I moje dcera maso nejí, a to odjakživa (teď je jí 3,5 roku). Jedla ho pouze v mixovaných příkrmech jako malá, když o něm nevěděla. Po čase jsem to vzdala a přestala jsem jí ho nabízet. A ejhle, jakmile jsem o to přestala stát a smířila se s tím, že je vegetariánka, zachutnala jí kuřecí křídla z polévky. Tak jí o víkendu vařím polévku z kuřecích křídel a obírám jí je. :-) Je to jediné maso, které jí.
 lucka 
  • 

Re: Re: A co mám dělat, když můj syn maso absolutně odmítá? 

(30.4.2007 14:35:56)
Maso: Ahojte všeci tenhle problem mam se svou 9letou dcerou taky ta jenom kuřecí a to jen z prsíček. Ani ryby jí moc nejedou vetšinou se jen tak pohrabe ať to vypada že něco snědla,ale za to muj syn kteremu jsou skoro 4 tak ten zase nejí nic kde není maso takže u nás je při vymýšlení jídelníčku velmi veselo a to muj milovaný manžel začal praktikovat "zdravou stravu" takže na vikend nejspíš skončím někde na pizze samozřejmně až po té co navařím všem co jejich chuťě ráčí. A to jsem neřekla že tchýně je přebornice v přežírání a moje milé děti i s manželem každou návšťěvu u ní praskají ve švech protože jako v pohádce jí naprosto všechno co přijde na stul a ja se nestačím divit co se to s mou rodinou stalo, ale jinak jsme normální(možná až na mně).
 Jana, 2 holky 


Re: A co mám dělat, když můj syn maso absolutně odmítá? 

(30.4.2007 14:41:57)
A co maso drobne nasekat do polevky? Ja to dceri taky tak delam a neprotestuje. A to jinak maso taky odmita, tedy krome rizku - zrejme ho nepovazuje za maso :-).
 Zuzana 
  • 

Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 15:02:30)
Zajímavé je, že někdy samy ty děcka poznají, že maso není zrovna pro lidský organismus to nejpřirozenější... A reakce maminek? Místo toho, aby byly rády a respektovaly přirozenou potřebu dítěte maso nejíst, tak se snaží děcko za každou cenu "ošulit" a do jídla mu aspoň kousek mrtvolky nacpat.
A názory pana doktora v článku jsou fakt úsměvné, asi měl článek rozepsaný v polovině minulého století a teď ho teprv publikoval...
Pravda je taková, že dítě ani dospělý maso nepotřebuje, důkazem jsou generace lidí vyrostlých na rostlinné stravě a jejich výborný zdravotní stav. Někdo tuto pravdu ale odmítá přijmout z důvodu ničím neopodstatněného přesvědčení, který vznikno vymýváním mozku už od malička... Připadá mi to jako popírání holocaustu...
Divím se, že na Děti a my něco takového vůbec publikují.
Jinak na www.vegspol.cz najdete spoustu informací a hlavně odkazy na zahraniční literaturu a výzkumy, což většinou nereflektují čeští experti na výživu.
Jinak maminky, co máte děti odmítající maso, buďte rády - podle jednoho výzkumu na uvedených stránkách jsou děti, které se rozhodnou pro vegetariánství, inteligentnější... a rozhodně s Einsteinem, Leonardem da Vinci a mnoha nositeli Nobelovi ceny nejsou ve špatné společnosti:-)
 Zuzana 
  • 

Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 15:03:35)
Pardon - Nobelovy ceny
 PajaMM 


Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 15:35:36)
Zuzano,

moje dcera neodmita maso, ale zase odmita spenat. Mam si tedy myslet, ze spenat neni pro lidsky organismus zdravy? Usmevne ze :-)

Ale ne, ja nikomu neberu, ze neji maso a at uz to dela z jakehokoli duvodu, je to jeho vec. Kdyz tak rozhoduje i o svych detech, dela to s nejlepsimi umysly a verim, ze o tom hodne vi a dokaze sestavit spravny jidelnicek.

Ale zase predpokladam, ze mi to nikdo nebude nutit a necha me se rozhodnout, jak ja a moje rodina budeme chtit. Takze my maso jime. Ne denne, ale jime a mame ho radi. A nehodlame se ho do budoucna vzdat :-)

Ridim se asi timto - zij a nech zit....nevim, proc maji nekteri lide pocit, ze tem druhym musi "poradit", jaka je ta "jedina spravna cesta"....
 kaMyš 


Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 16:50:48)
Danielo, možná to skutečně bude tak. Špenát má prý vysoký obsah kyseliny šťavelové. To je jeden z důvodů, proč by se vždy měl jíst s něčím mléčným, což kyselinu šťavelovou neutralizuje. Z čehož laicky usuzuji, že když je nutné ho neutralizovat, tak asi zas tak extra zdravý nebude.
Jinak můj muž je vegetarián už přes 10 let a rozhodně není ani náhodou "nezdravě štíhlý" (Katkofifi), naopak se mu z mé kuchyně a převážně sedavého zaměstnání dělá pěkná pneumatika. Znám docela dost vegetariánů a je pravda, že asi nikdo z nich není obézní - většina z nich jsou na pohled stejní jako lidi, co maso jedí, nikdo by do nich neřekl, že jsou vegetariáni.
Naše děti maso teda normálně dostávají a chutná jim, budou ho dostávat tak dlouho, dokud ho budou chtít jíst - když nebudou chtít, nebudu je nikdy do masa nutit. Chci ale, aby to rozhodnutí přestat jíst maso udělaly samy, nechci za ně rozhodovat. Každopádně mi fakt připadá úsměvný názor, že děti potřebují mít maso každý den, dokonce víc než jednu porci! Přesně jak píše Zuzana, ten názor se mi zdá dávno překonaný.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 18:30:07)
Kamys,

tak to slysim o spenatu poprve :-) Ja jen vim, ze kyselina stavelova je prospesna pro zazivaci a vylucovaci ustroji, podporuje peristaltiku strev.

A nase Klarka spenat nechce, protoze se ji nelibi, ze je zeleny. Takze zadny duvod :-)

Netvrdim, ze deti potrebuji maso denne, ale stejne jako ty nechci, abych rozhodla za nasi berusku, ze proste maso jist nebude. Az se k tomu rozhodne sama a bude vedet, co a jak, tak prosim, branit ji nebudeme. A kdyby ji maso nechutnalo, taky bych ji nenutila. Jenze ona maso miluje :-)
 kaMyš 


Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 19:10:26)
Tvoje argumentace mě zaujala, tak jsem si kyselinu šťavelovou vygooglila, zajímavý je tenhle odkaz:
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/kyselina-stavelova-vstrebavani-vapniku/
Dál jsem se dočetla, že kyselina šťavelová je spolu s vápníkem nejčastější příčinou vzniku ledvinových kamenů.
Definice z www.fitlife.cz: "(Kyselina šťavelová je) Chemická látka, která může být životu nebezpečná, když ji přijmeme ve vysokém množství. V malých dávkách ji najdeme ve špenátu, šťovíku, mandlích a čokoládě. Potlačuje vstřebávání železa a vápníku."

Jinak souhlasím, že někdy děti něco nejedí jen proto, že se jim to nelíbí nebo to mají spojené s něčím nepříjemným... A myslím si, že v takovém případě není nutné jim to jídlo nutit. Ať je to maso nebo špenát nebo cokoliv dalšího.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(1.5.2007 9:38:00)
Kamys,
to je zajimave, ja nasla neco jineho :-) Ale ono je to jedno, vsechno ma sva pro a proti. Kazdopadne porci spenatu se nezabijeme stejne jako porci masa....proste vseho s mirou...ze :-)

A Klarce spenat nenutime, ono to nema cenu :-) Kdyz bude chtit, az bude vetsi, zkusi to a pozna sama. Ja mam tu zkusenost, ze kdyz me do nekterych jidel nutili (at uz rodice nebo ve skolce), tak ta jidla doted nesnasim a nejim. A ani je nezkusim....

Preju krasny prvni maj!!!!
 kaMyš 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(1.5.2007 9:45:32)
Danielo, na tom se přesně shodneme. Všeho s mírou a budeme zdraví :-) Ono je to to samý jako třeba s cholesterolem a vajíčkama - nejdřív se říkalo, že vajíčka jsou škodlivá kvůli cholesterolu, pak se zase zjistilo, že vajíčka zdaleka nejsou tak ďábelská... A tak je to snad skoro se vším. Když něčeho člověk jí moc, škodí to, když to nejí, taky to nemusí být zrovna dobře.
Tak taky přeju hezký první máj :-)
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(1.5.2007 9:53:17)
Kamys,

takovou debatu mam rada - kdyz jsme schopny tolerovat nazory :-) Vazne. Ja se totiz neumim dohadovat :-)))

Je to asi jako se zelezem ve spenatu, ze? Nekdo se sekne v desetinne carce a co to nadela :-)))

Tak si uzijte dnesni den!!! Aspon tady v Brne je nadherne....
 Lída+2 


Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(3.5.2007 6:31:56)
Jsem myslela, že se jí i OČIMA.
A pokud to jídlo není hezký na pohled tak na něj asi moc chuť není......
A na tohle jsou děti fakt citlivý....
Určitě sníš i jídlo který nemusíš, když je hezky ozdobané.


Mě děti maso jedí.Měli takový období..že asi 1/4 roku nic. Mladší ho vybíral i z polívky(kde bylo na drobounko)...nyní jsme ve fázi obrácený. Nejdřív maso a pak jí samotnou přílohu.:-D
Ryby jíst nepřestali nikdy....
Postavou jsou spíš vychrtlé.... zdravotně asi lepší průměr.Ale nepřičítám to zrovna jídlu.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(3.5.2007 7:37:20)
Klarce se ten spenat nelibi jen barvou. Jeste pred rokem ho jedla a nerikala nic, to je az posledni dobou :-) Ale vrasky mi to nedela. Ji vse ostatni, neni nijak vybirava....

A mas pravdu, ze kdyz jidlo hezky vypada, hned lip chutna :-)
 Lída+2 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(3.5.2007 8:48:17)
no má svůj názor.:-)Myslím, že je fajn, že si za tím stojí.:-)

mi to připomnělo Dana. všechno růžový z nějakýho důvodu- je holčíííííčkový. Tuhle dostal od babičky lentilky a odmítl si je vzít do ruky. Mamka krabičky vyměnila a už si je vzal. Pak si po obědě rozdělal krabičku a růžový z ní vybral a strčil do Lukovi krabičky....:-DDDDDDDDDDD

No holt tak jí se nelíbí zelená.:-)

Jinak ještě k tomu špenátu. Taky jsme někde četla, že to je dobrý,ale nejíst to mco často..,ale co tomu je holky psali už ....říkali to tučím i v pořadu POD pokličkou a ten jde vyhledat na ČT a pustit na NEtu.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(3.5.2007 9:35:54)
Lido,

ale jo, at si za svym nazorem stoji, ja ji ho neberu :-) Zajimave je, ze ve skolce to sni a doma ne. Ale at si. Spenat delam jednou za cas, takze nam neuskodi :-)

A k tem barvam - to je dobry :-))) Beruska zase nedavno prisla s tim, ze nemuze nosit kalhoty, ze to nosi jen kluci. Tak jsme ji to vysvetlili a dobry. Ale ty deti se chyti vseho :-))))

Ted nam zase tvrdi, ze cernosi nejsou cernosi, ale hnedosi. Ze cerni prece nejsou, jsou hnedi. A na to je tekze neco rict :-)))
 baruna, 7 letý syn 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(18.5.2007 9:38:33)
Tak tohle důvěrně známe - my vylučujeme i červenou a oranžovou. Tady vidíte, jak záhy a přirpzeně se rodí sexistické postoje. No, vyvracejte mu to...
 Zuzana, 2 vnoučata 
  • 

Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(7.5.2007 8:37:46)
Článek mi opravdu připadal jako napsaný v době, kdy já jsem v 70. letech měla malé děti. Tehdy se vůbec dělaly pěkné věci... moje děti dostávaly téměř na každou nemoc antibiotika, já jakožto mladá matka věřila lékařce a bála jsem se jim je nedat...až po letech jsem zjistila, že např. na bolení v krku je dobré pít čaj z květu černého bezu, pálení nosohltanu přejde apod. Samozřejmě, na vážné, život ohrožující nemoci, jsou antibiotika požehnáním, sama jsem měla otravu krve po kočičím kousnutí a bez nich nevím, jak bych dopadla. Ale dávám to jako příklad, že stejně tak, jak pan doktor píše, že děti musí jíst maso, mně tvrdili, že děti musí brát antibiotika...oboje je blbost a záleží na rozumném zvážení rodičů. S tím masem je to zvlášť hloupost. Jde spíš o to, že někteří lidé si představují vegetariánství takové, že jím zcela normální stravu, české vepřo knedlo zelo - a vynechám maso. To by ovšem skutečně byla špatná výživa. Dle mého názoru by maso neměli jíst denně nejen děti, ale ani dospělí. Skutečně velice zatěžuje organismus, ledviny atd. Nedávno jsem někde četla, jak vysokého věku se dožívají lidé z oblastí, kde maso téměř nejedí a nahrazují je rostlinnou stravou. Jenže to je právě ten problém - pokud někdo chce dětem poskytnout skutečně vyrovnanou stravu a maso nahradit, není to vůbec jednoduché, musí se tím vážně zabývat a trochu víc tomu rozumět, nejen maso prostě jen vynechat.
Kdysi před dvaceti lety jsme v práci měli mladou uklízečku, která byla neustále unavená, neměla sílu ani vytřít. Byla to vegetariánka. Ale právě taková, která pouze nejedla maso...ničím ho nenahradila...
 Nasuada 


Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 15:38:20)
Zuzko ty jsi vegetariánka? A jsi taky tak hrozně hubená? Nic ve zlém, ale já ještě nepotkala vegetariána, který byl nebyl tak nějak .... až moc štíhlý:-).
K tomu článku: maso každý den mi vážně připadá nepřiměřené. Jedním dechem pan doktor tvrdí, že maso musí mít dítě každý den a hned nato zase píše, že ho můžeme v klidu nahradit vajíčkem, luštěninami, ořechy. Tak to mi moc nedává smysl.
Jsem pro pestrou stravu, maso máme s malým tak 3x týdně. Kdyby ho nechtěl tak ho nutit nebudu, ale musela bych začít jinak vařit. Tak to by mi pak přišli stránky vegetariánu od Zuzany vhod:-)
 fisperanda 
  • 

Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 16:10:43)
No argument s inteligentníma vegetariánama mě dostal.
Mezi masožravci by se ale určo taky ňáký chytrák našel, ne?:o)

Podle mě všechny řeči o vegetariánství jsou jenom bláboly pramenící z přežranosti. Protože si můžeme vybírat, protože je všeho dostatek. Můžu přemýšlet nad tím, jestli si dám čekankový puk a jak moc nahradí klíček mungo nebo soja maso. Podle mě je pravda taková, že člověk je všežravec, jinak by to maso nejedl, a příroda je určitě chytřejší než články vědců, kteří publikují o vegetariánství, to ať se na mě nikdo nezlobí. A jestli máme jíst maso, tak to má svůj důvod, protože kdybysme ho jíst neměli, měli bysme trávicí trakt jako pandy a chutnaly by nám listy.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 16:54:53)
No možná máme trávicí akt podobný opicím, z nichž některé jsou občasní masožravci (šimpanzi) a některé úplní vegani (gorily). Rozhodně ale nemáme trávicí akt jako lvi a tygři:-)
Myslím, že jsou to právě vegetariáni, co chtějí "nechat žít", ale někteří odborníci na výživu pořád rýpají a přitom nemají žádné argumenty. To se pak ráda ozvu:-)
 Linda 
  • 

Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 22:08:08)
Lvy a tygři jsou masožravci. Lidi se řadí mezi všežravce - tedy nikoliv masožravce (=výhradně maso) ani býložravce (=výhradně rostlinná strava). Nebo se od mých školních let něco změnilo?
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 22:32:28)
Myslím si, že takové rozdělení je pomýlené už od základu. Nic není jen černé nebo bílé. Pojmy maso,býlo,vše...žravec jsou jen výmyslem člověka. Každé zvíře je úplně jiné. Třeba takový medvěd je také řazen mezi všežravce a nevím, co má společného s člověkem... něco možná ano, ale něco ne. Čistí masožravci (lvi, kočky) zase jí trávu...
Na jakou potravu je tělo uzpůsobeno, můžeme poznat podle chrupu, délky střev, žaludku a jiných znaků. Člověk je dělán tak, aby mohl jíst v podstatě cokoliv a aby přežil, ale je otázka jestli existují pro člověka vhodnější a méně vhodné potraviny. Myslím, že jo. Taky si myslím, že člověk má dneska už na výběr a není odkázán na určitou potravinu.
 Kája79 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(2.5.2007 7:32:36)
Kočky a lvi trávu nejí - v tom smyslu, že by byla potravinou!!! To je jako bys přidala do svého jídelníčku například Rennie coby potravinu. Tráva je pro ně jen pomůckou při trávení, zvlášť kvůli chlupům, které se usazují ve střevech a žaludku, když se pravidelně olizují.

Jinak já si myslím, že strava by měla být vyvážená a obsahovat všechny druhy a složky potravin. Člověk například potřebuje i cukry (záleží na hladině inzulínu) a tuky (některé vitamíny jsou rozpustné jen v nich), které většina tak zatracuje. Samozřejmě je nejlepší vybírat ty zdravé - a ani tady nepřehánět. Tak je to dle mého názoru i s masem (to je mimochodem dost potřeba při úbytku svaloviny). Nemusí se jíst každý den, ale občas si ho tělo vyžádá, tak proč mu ho nedopřát. Místo abych šašila a upravovala sóju tak, aby měla chuť jako maso, tak si místo tohoto "šidítka" dám jednou dvakrát týdně maso. Zabiju pak mouchy jednou ranou - dodám tělu, co chce a potřebuje a navíc si nefalšovaně pochutnám.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 21:35:43)
Katko,
on to ale není žádný pan doktor, ale pan MGR, který určitě studiu moc nedal:-)
Jinak se přiznám, že jsem tak trochu "extrémně štíhlá", ale to jsem byla vždycky, i když jsem dříve maso jedla. Kromě sebe ale neznám vegetariána, co by byl nějaký hubený, většinou to na nich vůbec nepoznáš a kolikrát mají i nadváhu. Vegetariánství nemusí být vždycky nejzdravější, zvlášť když má někdo moc v oblibě sladké... To ale na druhou stranu neznamená, že by to bylo nebezpečnější než normální stravování.
 Murielle 


Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(30.4.2007 19:07:18)
Mezi slavné vegetariány také patřil Hitler, takže dobrou nebo špatnou společnost slavných mrtvých bych, být tebou, raději jako argument používala opatrněji.
PS: tohle není výpad vůči vegetariánům, jen upřesnění skutečnosti. Sama k masu moc pozitivní vztah nemám.
 Linda 
  • 

Rozum dětí :-) 

(30.4.2007 22:05:18)
Ty si vážně myslíš, že když děti něco nejedí, je to tím, že je to pro jejich organismus špatné?! Proč tedy moje dcera odmítá brokolici a květák? Taky by mě zajímalo, jestli když děti něco jí, znamená to, že je to zdravé...Sladkosti, hranolky, cola...neznám dítě, které by to nemělo rádo. Jakkoliv jsou děti chytré, ve výběru jídla bych jejich rozum nepřeceňovala a nechala bych to radši na rodičích...
 10.5Libik12 


Re: Rozum dětí :-) 

(30.4.2007 22:29:22)
Hlásím své děti do klubu těch, které nemají rády popsané jedy, ačkoliv jsou z konzumních a neukázněných, bohužel i masožravých rodičů.

Maso je nezdravé, zabíjení zvířat je šílené, alespoň si to přiznejme, když už nemůžeme jinak.
 Linda 
  • 

Re: Re: Rozum dětí :-) 

(1.5.2007 13:30:45)
To znamená, že výše popsané jedy ochutnaly a nechutnaly jim?

Že je maso nezdravé, s tím nesouhlasím. Zabíjení zvířat za účelem získání potravy (na rozdíl od týrání zvířat či zabíjení zvířat pro potěšení) považuji za přirozené, nikoliv šílené.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Rozum dětí :-) 

(1.5.2007 14:04:28)
A viděla jsi někdy jak se "přirozeně" tato zvířata chovají a zabíjejí?
Ano, mé děti (22 let a 18 let) ochutnaly koka-kolu, hranolky, kečup, nikdy si je neoblíbily a nikdy je nevyžadovaly, dokonce si je ani ve své režii nikdy nepořídily.
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

Re: Re: Re: Re: Rozum dětí :-) 

(3.5.2007 14:32:46)
Zabíjet zvířata pro maso považuji za přirozené. Jakým způsobem se zvířata chovají a zabíjejí je věc jiná, někdy je to fakt týrání, hlavně ty způsoby chovu. Na druhou stranu když se zvířata zabíjejí v přírodě navzájem, také to není žádné "jemně uspat" - když třeba smečka zaútočí na jedno zvíře ze stáda a honí ho, dokud ho neuhoní, pak se na něj všichni vrhnou a v podstatě z něj rvou kusy masa za živa. Myslím, že taková antilopa je v úplně stejném stresu jako kráva když jde na porážku. Ale my jsme lidi, tak bychom měli být schopni to dělat nějak humáněji. Já považuji za humání zvíře vzít a rychle zabít dokud si neuvědomí vo co gou :-) Přiznám, že sama zabít neumím.
 Helča+3svišti 


Vemte rozum do hrsti. 

(3.5.2007 15:20:14)
Kéž by byli všichni tak rozumní. Člověk byl stvořen jako tvor VŠEŽRAVÝ. Pravdou je, že ho dříve určitě neměl každý den, to je výdobytek doby. Ale maso jedl, pokud k tomu měl příležitost. Když byl někdo nemocný, slabý, po porodu - ordinovalo se mu maso. Ne že ne. Maso má být přirozená součást potravy. Ne hlavní součást a né pořád. Ale rozhodně někdy ano. Všeho s mírou a podle zdravého rozumu. Jakýkoli extrém není dobrý. To platí vždy a ve všem. Howg.
 Zuzana 
  • 

Re: Vemte rozum do hrsti. 

(3.5.2007 15:30:37)
Helčo,
máš pravdu, kéž by byli všichni rozumní! Kéž by začali přemýšlet a používat mozek a kéž by se zamysleli nad tím, co dělají a proč to dělají. A kéž by přestali opakovat 100x opakovanou lež, která se skoro stala pravdou a kterou jim někdo během výchovy nacpal do hlavy.
Člověk není všežravý, nebo opravdu žerete VŠECHNO?
Když byl někdo nemocný a slabý - ordinovalo se maso, ale už nepíšeš, že právě to toho člověka kolikrát dorazilo, protože tělo potřebovalo detoxikaci a ne obráceně. Stejně jako je dorazilo pouštění krví a podobné praktiky lékařů - odborníků, kteří kolikrát v historii i v současnosti nadělali víc škody než užitku...
 Helča+3svišti 


Re: Re: Vemte rozum do hrsti. 

(7.5.2007 14:15:53)
Milá Zuzano,
s tím všežravcem: VŠEŽRAVEC je biologický termín!!!!, označující živočichy, kteří se živí jak rostlinou, tak živočišnou potravou, houbami i hmyzem atp. Je to TERMÍN - takže už laskavě přestaň pro příklad používat svá oblíbená hovínka. To, že je člověk VŠEŽRAVEC je prostě fakt, na tom TY NIC NEZMĚNÍŠ.
Apropo, kdes Ty vyčetla, že maso ty zesláblé lidi doráželo? To zas někdo nacpal do hlavy Tobě, ne?
Děkuji za to, žes nepřímo a nechtíc potvrdila má slova.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Vemte rozum do hrsti. 

(7.5.2007 15:44:46)
VŠEŽRAVEC = totální blbost
- biologický termín, jo? Vědci toho navymýšlí! To by ses divila! Prostě je tento termín nesmyslný od samého počátku a nic neříkající. Je to jako tzv. vědecké termíny "běloch-černoch", které už se dávno nepoužívají apod. Prostě blbých termínů se používá dost a toto je jeden z nich.
- už jsem psala několikrát, že každý jedinec od každého druhu je natolik jedinečný, že NENÍ možné ho někam zaškatulkovat, to bychom totiž museli mít škatulky pro každého jedince zvlášť. Takže medvěd hnědý, prase a člověk mají podle tebe stejné zuby, stejné zažívací ústrojí apod.? Ne? Ale jak to, jsou to přece "všežravci"?
- tento termín je možno používat v MŠ a možná ještě na ZŠ na prvním stupni, aby to měly děti jednoduché, při dalším studiu už si ale s těmito termíny není možno vystačit.
- slovo všežravec je pouze výmysl člověka A TY TO ROZHODNĚ NEZMĚNÍŠ!!! (formou reaguji jen na Tvůj příspěvek)

A proč maso člověka doráží? Jednoduchá odpověď - toxikuje organizmus. Když lidi dostanou rakovinu, určitě rádi sáhnou po knížkách s názvem něco jako STRAVOU PROTI RAKOVINĚ (určitě je jich v knihkupectví dost). Zkus do nich nahlédnout, určitě se tam dočteš něco o rostlinné syrové stravě...
 Mortadela 


Re: Re: Re: Re: Vemte rozum do hrsti. 

(9.5.2007 11:40:13)
Pojem VŠEŽRAVEC třeba chápat jako terminus technikus, pravda, poněkud nevhodně zvolený. Lépe by bylo říkat třeba OBÉŽRAVEC, tedy konzument stravy živočišné i rostlinné. Takovýto termín by Vás snad už tolik nepobuřoval. :-)
 Helča+3svišti 


Všežravec 

(9.5.2007 14:06:56)
Milá Zuzano,
už opravdu opravdu tlučeš nesmyslnými argumenty o zeď... Že by boj s větrnými mlýny?
Nevím, jaké máš vzdělání, já mám střední zemědělskou a vysokou pedagogickou školu. Můžeš si v příští odpovědi odpustit komentáře, jaké to vlastně učíme děti bludy... Škatulky jsou (bohužel pro Tebe) i k něčemu dobré, přeci jen je dobré označit živočichy, kteří jsou si něčím podobní, nějakými termíny. Nebo nesouhlasíš ani s termíny SAVEC apod? Patří ten, kdo nebyl maminkou kojený, mezi savce? Já myslím, že jo. Takže i když nebudeš jíst maso, budeš jako lidský jedinec bohužel patřit mezi VŠEŽRAVCE. Smiř se s tím. Je to jen označení nějakého společného rysu, neznamená to, že musíme mít se zvířaty ve stejné škatulce společné úplně všechno. Mezi savce patří delfín i netopýr. I jednotliví lidé jsou přeci naprosto odlišní, takže jestli chceš vytvářet nové a podrobné škatulky, přeji Tvé práci zdar a budu Ti do Bohnic posílat pomeranče....
Pokud si chceš vytvořit své nové termíny jako ten Tvůj PLODOŽRAVEC, tak si je klidně vytvářej, jen se s tím bohužel nikde nedomluvíš. Nežere ten plodožravec i nenarozená mláďata? :-)
Nejsem úplným odborníkem na anotomii každého zvířete, ale kupříkladu Tebou uváděné prase (VŠEŽRAVEC) má dost podobný chrup i další orgány - lidským orgánům velmi podobné!!! Dokonce pokud vím se kvůli té podobnosti uvažuje o transplantacích prasečích orgánů lidem. Naproti tomu savci BÝLOŽRAVÍ (např. kráva) mají naprosto odlišnou trávicí soustavu - proč i my, pokud máme být býložraví, nemáme bachor, čepec, knihu a slez?
Úplnou tečkou je Tvé vyjádření: "Vědci toho navymýšlí! To by ses divila!" Já se opravdu nestačím divit. To, že vymysleli nějaké škatulky, to se Ti nelíbí, ale že přišli na to, že maso toxikuje organismus, Ti přijde vhod? Nenapsali oni vědci třeba i ty Tvé doporučované knihy, jak se máme stravovat při rakovině? Myslím, že ses do toho už trošku zamotala.
Já stále trvám na svém - vše je třeba užívat s mírou a podle zdravého rozumu. Každý ho má jinak zdravý, jak jsem v diskuzích s Tebou zjistila, takže Ty si jez co Tvé hrdlo ráčí, já Ti za to nenadávám, narozdíl od Tebe, já si budu jíst to, co mi říká můj zdravý rozum.
Pokud bys měla argumenty a přístup třeba Libika, dalo by se s Tebou možná mluvit. Tvé demagogie už mě opravdu unavují. Až Tě opustí Tvůj ortodoxní přístup, možná budeš i použitelná pro normální diskuzi.
 Zuzana 
  • 

Re: Všežravec 

(9.5.2007 21:29:20)
Milá Helčo,
k Tvému příspěvku jen toto:
- kráva je taky všežravec, pokud jí budeš dávat masokostní moučku?
- býložraví nemají od nás naprosto odlišnou trávicí soustavu, ty si bohužel pod "býložravým" představíš krávu, ale patří tam právě ta gorila, o které mluvím pořád a která se nám snad podobá mnohem víc než prase, o tom ale "masožravci" taktně mlčí, použijí jen to, co se jim hodí do krámu a mluví rádi o tom, že člověk nemá 4 žaludky. To právě z důvodu toho škatulkování, které obhajuješ - pod slovem býložravec si přece každý představí jen tu krávu :-(


A ti vědci, kteří píší o stravování proti rakovině vycházejí z výzkumů a mají to podložené. Vědci, co vymysleli škatulkování na všežravce a jiné, nevím z čeho vycházejí. Hlavně nevím, z čeho vycházejí ti, kteří tvrdí a pořád opakují, že člověk je všežravec.
Mě do Bohnic pomeranče neposílej, radši zkus pomoci zvířatům, pokud Ti mohu poradit.
 štěpánka 
  • 

Re: Re: Všežravec 

(9.5.2007 22:02:45)
Já si teda nepředstavuju jako býložravce jenom krávu se 4 žaludky. Ale třeba taky zajíce, kteří jedí svoje výkaly, znovu je "přetráví" a pak teprve udělají bobky.
A taky mi to nedalo a o té gorile jsem si našla jak je to s býložravostí. A vůbec u primátů. Cituji: Některé býložravé druhy primátů mají složitý žaludek, ve kterém jsou bakterie rozkládající celulózu. Jiné druhy mají tyto bakterie ve slepém nebo tlustém střevě. (moje poznámka: člověk nemá žádné bakterie rozkl.celulózu v rostlinné potravě. Tudíž se mu ve střevech nerozkládá a opouští tělo jako součást stolice. Celulóza je více známa pod názvem vláknina.)Pokračuji v citaci: nejvíce rostlinné stravy spotřebují pravděpodobně gorily. Rozrušení celulózy usnadňují velké stoličky a mohutné žvýkací svaly (to člověk nemá ani nikdy ve vývoji neměl). Opět cituji: gorily jsou považovány za výhradní býložravce, ale součástí jejich jídelníčku jsou i různé druhy hmyzu, zejména termitů nebo mravenců, které rychle spolknou, aby je nestihli kousnout. Dále jedí houby. Takže úplní a striktní rostlinožrouti nejsou. (Lidi cpoucí se hmyzem nebo housenkami a červy bys považovala taky za masožravce?) Ve skutečnosti je člověk prostě všežravec- jí to i to.)
Člověku mnohem podobnější a příbuznější šimpanzi jedí i maso a dokonce loví ji jiné savce. Představ si, že i jiné šimpanze, zejména mláďata z jiných tlup, takže jsou ještě ke všemu kanibalové. (Což ve svém dávném vývoji byl člověk jistě také, zejména bylo-li málo potravy, tak se "neplýtvalo".
 Sylvie 


Re: Re: Re: Všežravec 

(9.5.2007 22:48:12)
Štěpánko, ad celulóza. Je to asi týden, dva, co jsem v televizi viděla reportáž o pandách z rakouské ZOO a překvapila mě informace, že ač jsou pandy býložravci živící se bambusem, tak z něj nedokáží efektivně získávat živiny. KOnkrétně říkali, že panda denně spotřebuje asi 30 kilo bambusu a vyloučí 15-20 kilo nestrávených zbytků :oO Takže to, že člověk neumí celulózu trávit, nemusí být zas až tak na závadu ;o)

Jinak teď jenom tak bleskem prolítávám různé články na netu a začínám propadat hrůzné depresi z poznání, že snad všechna zvířata jsou v podstatě VŠEžravci... jde jenom o poměr masa a rostlin v jejich jídelníčku :o/ Hmmm, teď mi jeden článek na netu dokonce tvrdí, že i býložravá panda si občas dá nějaké to maso (mršinu, hmyz, drobné ptáky nebo savce).

MMCH docela hezky se čtou tyto články:

Vegetariánství - ano či ne? - 1. část
Vegetariánství - ano či ne? - 2. část
Vegetariánství - ano či ne? - 3. část

Zatím jsem teda přečetla či spíš přelítla jenom jeden, do dalších dvou jsem jenom nakoukla, ale už se těším, až budu mít klid na čtení :o)
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Všežravec 

(9.5.2007 23:21:55)
Souhlasím s tím, co napsala Silvie. Prostě všechna zvířata jsou všežravci a pak už je nějaké to "škatulkování" zbytečné. Gorila (ale určitě i ta kráva) jí hmyz a šelmy jí trávu. Takže už ten výraz všežravec můžeme opustit jen z toho důvodu, že neexistuje jedinec, který by jím nebyl:-)
Nevím, kdo a jak tráví celulózu. Vím, že v minulosti lidi jedli maso zvířecí i svoje lidské (jako ti šimpanzi). Vím, že lidi dnes mají volbu. Mohou se rozhodnout a nijak je to zdravotně nepoškodí (pokud budou dodržovat určité principy), spíš naopak a pomohou jak chudákům zvířatům, tak i této planetě. Opakuji "mohou se rozhodnout", což znamená, že většina (většinová konzumní pasivní společnost, která si myslí, že myslí) to neudělá...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(10.5.2007 17:48:56)
Zuzano, no právě. Jenom tak mě napadlo, že když i zvířata, která jsem už do školních dob považovala jenom za býložravá, pojídají maso, tak proč by člověk měl jíst jen a pouze rostlinou stravu bez masa? Jaká je záruka, že ho doopravdy nepotřebuje? Že se nějaké problémy neprojeví třeba po dvou-třech-čtyřech generacích? Třeba :o)
 *Hany 


Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(10.5.2007 21:53:19)
Sylvie,
díky za dopolední odkazy o vegetariánství. Konečně jsem se poučila od někoho, kdo na rozdíl od některých zde diskutujících chápe, že co jednomu člověku náramně prospívá, může druhému uškodit.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(11.5.2007 1:29:30)
Záruka je stejná jako u lidí, kteří maso jí. Jaká je záruka, že se důsledky neprojeví po několika generacích? Ale tady už vidíme, jak se nám to projevilo. Po druhé sv. válce, jak si lidi konečně začali dopřávat nadbytek masa a živočišných potravin, se objevilo tolik nemocí, které s tím přímo souvisí. Ano, dneska se lidi dožívají závratně vysokého věku. Ale už se neřekne, že to jsou lidi, co v dětství jedli hrách a obilí, né přibiňáky, kvanta masa a vajec. A právě to dětství si myslím, že má největší vliv na celý život (hlavně u obezity). Jsem zvědavá, jak si povedou dnešní děti.
Co se týče veganských generací, takové existují a žádné důsledky se neprojevily. Mohu jenom opakovat - člověk má volbu. A tato volba je etického charakteru. Kdybych si dala jednou týdně maso, určitě mě to nezabije, ale není ani jeden důvod, proč bych si ho měla dávat - to je to. Prostě už bylo zcela jasně dokázáno, že člověk zvířata nepotřebuje, stačí si najít relevantní informace a výzkumy na netu - kdo hledá najde. Kdo nechce najít, nehledá. Radši se vymlouvá na co může. Třeba na to, že někomu vegetariánství prospívá, jinému škodí. Podle mě zdravě sestavený vege jídelníček nemůže škodit vůbec nikomu. Zvyk je železná košile a masíčko je přece tak dobré!
Teď ale trošku cynismu a ironie (kterými prý oplývám): Pokud takové mamince (masožravé) pokouše pes její děťátko, že skončí přinejlepším na jednotce intenzivní péče, taková maminka už ztratí argumenty typu: v přírodě silnější vítězí, pes je masožravec a maso potřebuje, snad nechcete, aby měli zvířata masožravci soucit se svými oběťmi, proč by si pejsek nekousl masíčka, vždyť je tak dobré a chutná mu, některým psům možná vegetariánství svědčí, ale tomuhle očividně ne...
Teď budete argumentovat tím, že pes přece není člověk. S tím ale u mě nepochodíte, nemyslím si, že by byl člověk psu jakkoli nadřazen a už vůbec ne svým rozumem. Pokud je člověk opravdu myslící tvor, tak právě on by měl pochopit a mít soucit se zvířaty a ne oplývat argumenty hodnými zvířat (výše zmíněné argumenty pro psa)
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(11.5.2007 9:08:12)
A myslíš si, že pes, který pokouše dítě, se chce nažrat masíčka? No jedině pes, z kterého by někdo úmyslně dělal vegetariána :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(11.5.2007 9:19:08)
Zuzano, promiň, ale pleteš pátý přes devátý. Proč tu na mne vytahuješ nadměrnou konzumaci masa, když tu jsem já ani slůvkem neobhajovala? CHceš se hádat, nemáš o čem, tak si musíš nějaký důvod k hádce vymyslet? MMCH budu-li nadměrně konzumovat třeba zdravá jablíčka, věřím tomu, že i to sa mne nějak negativně projeví - pokud budu jablka jíst na úkor jiných potravin, budou mi chybět živiny, která v jablkách nejsou a které bych jinak doplňovala odjinud.

Těmi generacemi nepojídačů masa jsem myslela případy veganů, kdy si předávají geny čistě mezi sebou, nekříží se s pojídači masa. Aby lidstvo jednou nepodadlo jako ty pandy, které celý den jenom jedí, aby vůbec nějaké ty živiny do sebe dostaly. (pokus o vtip - nějak mě ty téměř výhradně bambusožravé pandy, které ovšem nedokáží z bambusu získávat živiny, vzaly...)

Ad napadení psem. Kolik pokousaných dětí jsi osobně viděla? Já před mateřskou pracovala na dětský chíře, takže několik ano. Ani v jednom z těch případů si pes nešel na dítěti pochutnat, ale došlo k nějakému "komunikačnímu šumu" a pes se bránil tím, že dítě napadnul. Když kohout vyjede po dítěti (che, jak já se v dětsví bála kohoutů...), taky to udělá proto, že si jde pochutnat na masíčku? KDyž se (třeba) v hospodě porvou chlapi, jsou to potenciální kanibalové?

V pojídání masa, nebo chceš-li, mršin, mně je to jedno, nevidím morální problém. Jak už psala Libik, jsem jenom člověk bez fantazie a zajistit rodině vyváženou stravu je pro mne nejjednoduší tím, že jim podsouvám od všeho něco. Zvířat mi může být líto, ale důležitější je pro mne zachování svého rodu :o) a argumenty veganů mě fakt nepřesvědčily, že úplně vyřadit ze stravy třeba zakysané výrobky, vejce nebo maso je to pravé ořechové. Tím spíš, že odborníci přes výživu ani v tomto nejsou jednodní a tím spíš teď, když jsem zjistila, že i býložravci pojídají maso ;o)
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(11.5.2007 10:07:44)
Sylvie, ty seš člověk s fantazií:))))))

Jinak si myslím, že stupeň poznání je v daný okamžik už vlastně minulostí, takže volbou krmě teď, už popíráme nějaký nejnovější poznatky a nejde zcela odpovědně říct, jím jen to, co je zdravé. Nakonec při podílu cizorodých látek v jídle by se člověk musel oběsit.
Od dlouhodobé absence masa očekávají nekteří změny chování k lepšímu, méně agresivity. No nevím, já mám velmi temperamentní vegetariánskou dcerušku, ta i leččíms hodí, když se jí nedaří.
Ale v zásadě si myslím, že jako neřešíme, že zeměkoule jednou určitě shoří v žáru slunce, nemuseli bychom v zájmu zvířat řešit, jestli za nekolik milionů let budou mít naši potomci delší tenké střevo.

Zuzano, s tím psem je to ale mimo. Nakonec jakápak je pes příroda, koukám tu na něj, válí se mi na gauči a vypadá přesně jako můj manžel:)
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(11.5.2007 22:12:37)
Ten pes byl jenom příklad, možná ne zrovna šťastný, ale můžeš si tam klidně dosadit třeba divokého medvěda (na Slovensku ještě prý jsou), nebo jiné divoké zvíře, které zaútočí na člověka. I když mnoho už jich není - lidi vybili, co se dalo :-(
 delfina7 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(11.5.2007 22:19:44)
Pes byl jen příklad? No tím svůj dementní příspěvek nevylepšíš.
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(11.5.2007 22:40:59)
:-)))
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(12.5.2007 0:43:18)
Zuzko, měla jsi napsat, že by se masožravá maminka asi těžko oháněla přirozenou potřebou masožravce, kdyby pes či medvěd děťátko sežral, nikoliv pokousal. To by možná pochopily i ty, které označují tvé příspěvky za dementní.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(12.5.2007 1:15:40)
Ony to pochopily až moc dobře :-)
Nemají ale k tomu, co říct...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(12.5.2007 8:57:37)
Zuzko, já sice tvůj příspěvek přímo za dementní neoznačila, ale jinak taky nemám co říct. Protože to fakt nechápu. To jako že kdyby mi nějaké zvíře dítě sežralo, budu litovat, že jsem ho nepřevychovala ve vegetariána? Já to fakt nechápu

MMCH ani ten slovenský medvěd není dost dobrý příklad, protože pokud se nemýlím, tak na Slovensku žije medvěd brtník a ten lidi nežere, jsou na něj příliš velké sousto ;o) Z masa pojídá tak maximálně ryby, hmyz, malé savce... mršiny... Takže pokud napadne člověka, tak rozhodně ne kvůli pochutnání si na mase, ale (opět) v obraně, když mu člověk naruší jeho teritorium. Já nevím, žít v dávné minulosti, asi bych při ochraně svého mláděte v první řadě musela zajistit, aby mi nespadlo do ohně, do řeky nebo se nestalo úlovkem divokých šelem (nejsem kovaná v zoologii, ale tak nějak předpokládám, že zvířata, která loví ve smečkách, si spíš troufnou i na člověka, byť jako jedinci by ho kvůli potravě nelovili - a že v minulosti na našem území byly smečky divokých zvířat běžnější, než dnes). Dneska se pro změnu snažím, aby mi děti nevběhly pod auto, nevypadly z okna, nespadly do řeky... Jiná doba Smrtelně ublížit dítěti může při troše smůly třeba i infikované klíště nebo včela, když bodne žihadlo do pusy - a to masožravci nejsou.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(12.5.2007 17:05:29)
Když nechápeš, podávám vysvětlení:
Jde stále o princip, který je uznáván snad všemi: Nečiň druhému to, co nechceš, aby on činil tobě. Lidi ale mají problém do kategorie "ten druhý" zařadit i zvířata, ale to měli lidi i v minulosti s jinými skupinami: ženy, lidé jiného vyznání, lidé jiné národnosti, mentálně postižení, jiná rasa...
Prostě každá máma (i ta zvířecí) má svoje děti ráda a má pud chránit mladé. Určitě žádná z nás nechce, aby našemu mladému bylo ublíženo. Ale nechceme pochopit, že ani ostatní (ti druzí) nechtějí, aby jejich mladým bylo ublíženo. Tak radši ty druhé degradujeme na věc, na necítící objekt... A to má člověk prosím ještě schopnost dělat morální rozhodnutí, narozdíl od těch zvířat, takže tím spíš by měl tento princip chápat.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(12.5.2007 17:55:27)
Jistě, Zuzano. Však já ani nechodím zabíjet zvířata pro potěchu, ani nenakupuju kvanta masa, která pak zkažená vyhodím. Jenom mi ta moje mláďata jsou holt bližší, než mláďata zvířecí a omlouvat se za to nehodlám. Jsem přesvědčena, že je bez masa nedokážu pořádně nakrmit, tak to maso dostanou. Nic víc a nic míň. Konečně, kde ty bereš jistotu, že rostliny jsou jenom nic necítící objekt, když je pojídáš? Třeba i ony mají vědomí a cítí bolest, jenom na ještě menší úrovni, než zvířata, takže jsme to zatím nedokázali vypozorovat Konečně, s tím pozorováním rostlin - znám lidi, u kterých rostliny krásně rostou, i když nemají ideální podmínky a znám lidi, kterým všechny rostliny chřadnou, i když se jim snaží věnovat... MMCH minimálně dva z těch lidí, u kterých se rostlinám daří, jsou z mého pohledu tak trochu cvoci, kteří si s kytkama povídají - co když třeba zrovna to je důvodem, proč jsou tak zdatní pěstitelé? Co když třeba zrovna to je náznak toho, že i rostliny mají vědomí, cítí co se kolem nich děje a dokáží reagovat na podněty typu teplé lidské slovo?
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(12.5.2007 23:43:24)
Možná máš pravdu s těma kvítkama a povídáním, ale mezi kvítkama a zvířetem je veliký rozdíl, ale mezi zvířetem a člověkem moc velký rozdíl není - jestli je vůbec nějaký. Pro život si myslím, že to chce trošku filosofie a přemýšlení. Dneska jsem byla v jedné hospodě a chlapi se po celou dobu bavili o tom, jakou teplotu má mít pivo - jak jsem se na ty alkoholem zdegenerované mozky dívala, napadlo mě, jestli tito tvorové vůbec někdy mozek používají k "myšlení" (bez urážky) a čím se tedy liší od zvířat.
Až budeš mít někdy čas, doporučuju podívat se na dokument, který vysílala ČT a který obsahuje mnoho zajímavých a podnětných myšlenek na téma člověk - zvíře:
http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10095359176-pokusna-zvirata/27087-pokusna-zvirata.html
Zajímavá práce zabývající se vztahem člověka a zvířete, postavení zvířete ve společnosti a historický vývoj:
http://is.muni.cz/th/102922/fss_b/BCLARKA.txt
 Věra. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(12.5.2007 23:50:13)
No Zuzano, řekla bych že mezi člověkem a zvířetem je veeeelmi velký rozdíl - co dodat?

Čím se lišíme od zvířat ?
myšlení.....etika....strach a úvahy o smrti, potřeba duchovního přesahu....hamižnost, schopnost ničit svět kolem sebe....víra a naděje...soucit...charita....svobodná vůle....války....

klást člověka blízko zvířat a říct - "moc se neliší"....sorry.....přehnané....i tou filosofií a potřebou přemýšlení se liší.....proč to takhle snižovat?
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(13.5.2007 1:04:37)
myšlení: Skladatel a myslitel Martin Dohnal říká : „Člověk je zvířeti nadřazen, protože je výlučný. Je člověk nadřazený vůči zvířatům? Jiná otázka: Je člověk výlučný vůči zvířatům? Jiná otázka: Je člověk jedinečný vůči zvířatům vůči zvířatům? A při těchto úvahách docházíme k úplně ústřední otázce – to, že se říkalo, ta jedinečnost a výlučnost ještě donedávna byla potvrzena a stvrzena tím, čemu se říká myšlení. Prostě člověk je tvor myslící, já bych spíš řekl: může myslet a může své činy kontrolovat myšlením. Ale ukázalo se v poslední době, řekněme od 70. let 20. století, hlavně od 80. let 20. století, že ta výlučnost v myšlení je pouze domnělá, je to, bylo to zbožné přání.“
etika: Darwin v knize Výraz emocí u člověka a u zvířat (1964) prohlašuje, že základy morálního vědomí člověka je možné sledovat zpátky k sociálním instinktům u zvířat, které je vedou k tomu cítit radost ve společnosti dalších zvířat, cítit k sobě sympatie a antipatie a navzájem si poskytovat pomoc. Dále ještě poskytuje evidenci pro podobnost mezi emociálním životem lidí a jiných zvířat.
smrt Viděla jsem dokument o slonech, kteří se vracejí k místu úmrtí svých příbuzných a tvůrci dokumentu říkali, že neví, co to znamená, ale že pravděpodobně podle jejich chování si uvědomují smrt a truchlí po mrtvých příbuzných
války Pokud vím, tak zvířata taky "válčí" a ze stejných důvodů jako člověk, jde hlavně boj o zdroje
svobodná vůle Je otázkou, jestli ji člověk má, nebo ne. Když vidím lidi, jak něco dělají, jen kvůli tomu, že to dělá většina, že je to v módě, že to viděli v reklamě, mám obavy o jejich svobodnou vůli.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(13.5.2007 1:09:01)
Nemělo to být všechno výrazně, jen jsem popletla ty tagy.
Libiku, určitě nečekám, že tady někoho přeměním na vegetariána, ale už jsem napsala, že možná jsem ještě mladá a naivní a myslím si, že stojí za to říct i názor s druhé strany. Mlčet mi připadá jako postavit se na stranu těch, co podporují utrpení.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(13.5.2007 12:58:57)
Jo, ale mluvit o problému neznamená nasírat protiostranu, promiňte mi při neděli ten lidový výraz.
Já už jsem se ti také snažila říct, že označíš-li většinu národa za krvelačnou, bez rozumu a krutou, tak takovému obvinění se každý brání, pochopitelně.

Rodina je roztomilé místo, každý si tu něco mlátí do kláves s pocitem, jak posunuje lidstvo dál a většinou ani nečte celé příspěvky oponentů, to není o tobě, ale o všech.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(13.5.2007 7:21:43)
Zuzano, já se jednou pohádala s paní, která se mě snažila přesvědčit, že jsme dál, než zvířata. Jako příklad říkala např. to, že člověk dokáže vyrobit nástroje, který mu usnadní práci. A já jí říkala, že si na sebe vyrábí past, protože se odnaučuje zvládat ty činnosti vlastníma silama a na ty nástroje a přístroje si tvoří závislost.

Asi dva měsíce nato byly Tsunami v Thajsku a spol. a v televizi říkali jak si lidi nezvládli předat zprávu co naměřily přístroje, ale zvířata nebezpečí vycítila a včas utekla...
 Murielle 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(13.5.2007 1:12:46)
Věro,
Bohužel spousta těch problémů které jsi tu vyjmenovala (hamižnost, války, ničení věcí kolem sebe) je právě důsledek toho, že člověk je přesvědčen o své jedinečné výlučnosti a nadřazenosti nad zvířaty a přírodou vůbec. Z nějakého důvodu se totiž domníváme, že příroda je tu stvořená pro nás k tomu, abychom jí mohli vládnout a "spravovat".
Ať si ale namlouváme co chceme a ať se nám to líbí nebo ne, tak základní pravidla, která vládnou v přírodě, se vztahují i na nás.
Nejsme výjimeční a nejsme přírodně nadřazení, spíš naopak. Než nám to ale dojde, nejspíš bude už pozdě. Pravidla, která jsou totiž v přírodě daná, nás doženou i s tou naší výjimečností.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(13.5.2007 23:19:57)
Zuzano, no vidíš. Ty vidíš veliký rozdíl mezi rostlinami a člověkem, a proto ti nedělá etický problém se rostlinama živit. Někdo jiný zas vidí veliký rozdíl mezi člověk a třeba rybou, takže mu nedělá etický problém si dát k obědu tu rybu
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(14.5.2007 2:26:53)
Jestli ale někdo nevidí rozdíl mezi rostlinou a zvířetem, ať si s sebou vezme na procházku květák!!!
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(14.5.2007 8:59:27)
Jestli ale někdo nevidí rozdíl mezi rostlinou a zvířetem, ať si s sebou vezme na procházku květák!!!

Mno, tak na to nelze říct nic jiného, než pokud někdo nevidí rozdíl mezi zvířetem a člověk, tak ať souloží se zvířetem!!! I když... jsou i tací, že jo ;o) MMCH kolik lidí bere s sebou na procházku ryby, slepice, krůty, vepře, krávy?

Ne, vážně. Vidím rozdíl mezi rostlinou a zvířetem, zvířetem a člověkem a člověkem a rostlinou. Právě proto jsem přesvědčená, že zbyečně bychom neměli ubližovat ani zvířatům, ale ani rostlinách. Nicméně sním jak zvíře, tak rostlinu.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(14.5.2007 17:50:17)
Silvie,
na Tobě se mi líbí, že umíš argumentovat a že si stojíš za svým názorem a přitom umíš nekonfliktně diskutovat. Což se nedá říct o některých zatvrzelých zastáncím vegetarianismu (já - ale alespoň předkládám argumenty, ale nekonfliktně diskutovat neumím) a některých zastáncím masožravismu (kteří opakují lži odporující výzkumům a neznají žádný solidní argument).
 *Hany 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(14.5.2007 20:30:30)
Nejen masožravci "opakují lži odporující výzkumům a neznají žádný solidní argument", Zuzano. Když už tu někdo zmiňoval sobotní článek v LN, měli byste taky ocitovat reakci prof. Petra na tyto lži a polopravdy.
Já se vám taky nevysmívám, že konzumujete plesnivé zrní a zeleninu plnou dusičnanů a pesticidů, protože nemám důkazy pro podobné tvrzení (i když jsem ho už několikrát v časopisech četla, tak to přece musí být pravda, žejo).

Souhlasím, že se Sylvií je radost diskutovat. Je to zjevně inteligentní dáma.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Všežravec 

(13.5.2007 1:00:32)
Zuzana poměřila pokousané dítě s tím, že masožravý lid hájí potřebu jíst maso takzvanou "přírodou"
Já myslím, že pokousat je něco jiného než sežrat, zdivočelej pes tě pokouše ze strachu, možná i medvěd, pokud tě ale sežere, tak z hladu. Je to šelma, takže to bude víceméně OK, pokud vezmeme v potaz, že je nutno se chovat "podle přírody nebo přirozeně", jak někteří masožravci odůvodňují potřebu jíst maso.
Šlo o zpochybnění argumentu "jíst maso je v souladu s přírodou", respektive, že "příroda" nade vše.

A hlášky typu "tvůj dementní příspěvek" mně vadí.

I když Zuzano, co tak čekáš, že tu vydiskutuješ? No noví vegetariáni se tu nenaroděj, možná tím, jak ti připadají lidi vedle zvířátek bez mozků, spíš vyprovokuješ nechuť ke všemu zelenému:))

A pro ty, co jsou tak nadšeni z "biftečků pro zdraví" je dobrý článek v dnešních LN o kvalitě českých potravin.
 Petr 
  • 

Re: Všežravec 

(17.5.2007 16:20:47)
Do vaší diskuse o všežravci se vměšovat nehodlám, nicméně nikoliv Zuzanina, ale právě vaše argumentační strategie mi připomíná demagogické politikaření. Tím, že jiného člověka osočíte z demagogie si rozhodně nezajistíte status precisně argumentujícího člověka. Nicméně je pravdou, že imbecil svou vadu nejlépe zakryje obviňováním ostatních z "psychotické imbecility"(čím odborněji to zní, tím je to účinější), polověřící Katechita žijící z výběrů odpustků odváděl pozornost od svých hříchů osočováním husitů z rouhačství a jejich následným linčováním a konečně demagog diskredituje své oponenty zejména obviňováním z demagogie...
Vy nehledáte pravdu, vy hledátu způsob, jak obhájit svůj názor. Jak obhájit názor, na němž stavíte vnímání světa kolem sebe. To, zda je pravdivý nebo ne je pro vás nepodstatné. Pro vás je prioritou nedopustit vyvrácení tohoto názoru, abyste nemusela měnit pohodlný pohled na svět...a to mě tak trochu trápí:-)
 Helča+3svišti 


Re: Re: Všežravec 

(28.5.2007 14:07:59)
Milý Petře,
nevím, jestli to s takovým časovým odstupem budete ještě číst, ale přesto Vám musím odpovědět.
Nevím, které věty z mého příspěvku považujete za demagogii. To si opravdu neumím uvědomit. S Vasi hypotézou o mém nehledání pravdy, ale zarputilé snaze obhájit svůj názor, zásadně nesouhlasím. Co je to pravda? Myslím, že jí hledáme všichni. Já sleduji nové informace ohledně stravování, zdravého životního stylu a podobně. Ale zatím mě opravdu nic nepřesvědčilo o tom, že bych maso jíst neměla.
To je můj názor. Co se týče diskuze se Zuzanou, opravdu špatně snáším lidi, kteří si myslí, že mají univerzální pravdu na všechno. Tuto pravdu podsouvají a vnucují všem lidem okolo a pokud ji někdo nepřijímá, dostane vynadáno a je mu dost nechutným způsobem haněno vše, co obhajuje. Takoví lidé neumí uznat ani sebemenší protichůdný názor - nebo snad dokonce to, že něco přepískli. Jedni vědci jsou neschopní škatulkáři, jejichž výzkumy nic neznamenají, ale vědci, kteří svými výzkumy podporují Zuzanin názor, jsou velmi učení a bezchybní... Mnohá její přirovnání jsou opravdu obludnými bludy.
Prostě takovéto lidi špatně snáším, už jsem jich poznala dost. Zdravý rozum mi v jejich případě přijde zastíněn zarputilostí sektářů. Jsem ráda, že těch, kteří jedí maso, je prozatím víc. Kdyby totiž bylo více lidí podobných Zuzaně, patrně by nás "mrchožrouty" začali upalovat. Inkvizice je svině... :-)
 Vanda1 
  • 

Re: Rozum dětí :-) 

(30.4.2007 22:32:48)
Lindo,
já souhlasím s tím, aby se děti nenutily do jídel, která odmítají. Vždyť když mi dítko odmítne brokolici, neznamená to, že mu dám hned hranolky s colou. Prostě bude projednou hladem nebo si dá suchý brambory nebo při vytrvalém odmítání brokolice začnu zkrátka přednostně vařit s jinou zeleninou. Mimochodem co se týče právě té brokolice, tak já jsem až cca před měsícem poprvé jedla jídlo s brokolicí, které mi chutnalo a kde mi ta brokolice nepřipadala odporně hořká... Prostě až teď jsem potkala člověka, který umí brokolici dobře uvařit...
Já mám opravdu reálné zkušenosti s tím, že lidé už i v dětském věku odmítají jídlo proto, že ať už vědomě či podvědomě ví, že daná potravina si s jejich trávicím ústrojím nerozumí. Manžel kupříkladu má vrozenou nesnášenlivost laktózy. Vypije hrnek mléka a dostane křeče do břicha a je mu dost zle. Přesto když byl malý, nebyly tyto jeho potíže brány v potaz a byl nucen mléko pít, protože podle dospělých neměl dost rozumu na to, aby měl právo mléko odmítnout. Podobně to má s luštěninami, které mu působí velké zažívací potíže, přesto coby dítě neměl na výběr a musel sníst celý talíř. Jasně že někdy dítko odmítne jenom z rozmaru... tak prostě nejí a není čím se moc vzrušovat. Kolikrát není na dané jídlo chuť. Já taky občas cítím, že teď zrovna by moje zažívání potřebovalo třeba něco kyselého, a tak odmítnu něco jiného co je mi nabízeno... sice bych se najedla, ale nesedlo by mi to... tělo si řekne, co je zrovna zapotřebí k jisté rovnováze.

Takže asi všeho s mírou...
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Něco na tom bude 

(1.5.2007 7:47:54)
S tím podvědomím máš asi pravdu. Já jsem kupříkladu nikdy neměla ráda kuře. Doma jsme ho tak často nemívali - naši chovali prasata, takže pořád dokola vepřové (dnes ho téměř nejím já ani moje děti, a ty asi mou vinou) - ale tak nějak jsem ho vždycky snědla. Když jsem byla těhotná s Terezou začala jsem po kuřecím regulérně zvracet a nespravilo se to ani později. Od té doby ho skoro nepřipravuju, když tak jedině pro zbytek rodiny. Dávám přednost krůtímu, které mi přijde chuťově lepší a hlavně mi nevadí. A pak jsem se náhodou dostala ke článku Dieta podle krevních skupin a přečetla jsem si, že pro lidi s krevní skupinou B, je kuřecí maso téměř nestravitelné. Naopak je doporučena krůta. Taky se nedoporučuje kukuřice, kterou tedy taky nesnáším. Samozřejmě, nic není černobílé, na každého to platit nemusí, ale říkám si, že můj organismus mi dal jasně najevo, co a jak mám jíst.
Abych to ukončila - já a děti milujeme krůtí, rybí a taky libové hovězí. Manžel upřednostňuje vepřové a hovězí. Často vařím na dvakrát - třeba i bezmasé jídlo pro nás tři a masité pro manžela. Dost se v práci nadře a navíc je z domů vychován jen na mase. Ale když vidím tchána s tchýní, že oni nejí nic než vepřové maso s vepřovým masem, s hrůzou si představuju, co na to jejich vnitřnosti - nehledě na to, že tchán má bříško jako ve 12. měsíci.
 Zuzana+Terezka 


Re: Otázka Vandě a Janě 

(1.5.2007 9:27:20)
Ahoj holky, mám na vás dotazy. Náhodně jste obě popsaly problémy mé dcery, a proto se na vás obracím s otázkami. Pokud se vám nebude chtít psát do diskuse, písněte mi prosím na email. Otázka na Vandu : Prosímtě, co všechno tvůj manžel díky nesnášenlivosti laktózy vyloženě nemůže. Je to jen mléko? Nebo ještě něco dalšího? Dcera má stejnou diagnózu, zatím pije Nutrilon bez laktózy a jí jen bílé jogurty, cottage sýr a někdy i tvrdý sýr. Zdá se, že jí to nevadí. Prostě to vypadá, že jen nebude moci pít obyč mléko, po tom má strašlivé bolesti břicha. Je to možné, že by šlo jen o mléko?

A otázka na Janu : Dcera po pozření kuřete do 2 hodin zvrací a zvrací, dokud nevyzvrací úplně všechno. Alergie na kuře se v krevních testech nepotvrdila. Už jí ho tedy ani nezkouším dávat, ale přemýšlela jsem o krůtím mase. Mohla bys mi napsat prosím, v čem tobě osobně připadá stravitelnější ? (nemyslím teď vitamíny, výživové hodnoty atd.) Prostě mi není jasné, proč dcera po kuřeti okamžitě zvrací a v čem je to krůtí maso jiné (vůně, konzistence, prostě nevím...). Její reakce na kuře je tak děsivá, že se jen těžko odhodlávám to krůtí zkusit, tak sháním zatím informace. Napadá tě nějaký důvod, proč po kuřeti zvracíš a po krůtím ne? Krevní skupinu má A, tak tím to asi nebude.

Moc vám oběma děkuji za odpovědi, musím říct, že nám nesnášenlivost těchto "základních" potravin poměrně komplikuje jídelníček. Ahoj a předem díky, Zuzana + Terezka
 mariana 
  • 

NAOPAK 

(1.5.2007 9:34:44)
Můj syn například zase jí jen maso, odmítá přílohu. Někdy do něj nacpu rýži, těstoviny ale brambory ani za mák.
A já jsem taky pěkný oříšek, už od mimina nejím ovoce a zeleninu. Moje máma se se mnou už natrápila... a nic. Jediné co pozřu je květák,mrkev,hrášek jinak NIC. Je mi z toho zle!!!!
 Vanda1 
  • 

Re: Re: Otázka Vandě a Janě 

(1.5.2007 9:52:38)
Zuzano,
skutečně jde jen o to syrové mléko. Jinak mléčné potraviny snáší normálně (on je tedy celkově moc nemusí a nijak často je nejí, ale myslím, že vyloženě zažívací problémy už z nich nemá)... tedy nechutnají mu jogurty a sýr si dá jednou za uherský rok, ale třeba když něco zapeču se smetanou, tak se olizuje až za ušima a pokud vím, problémy z toho už nemá, máslo jí normálně... tedy pokud je to něco, co projde tepelnou úpravou, resp. nějakým zráním nebo kysáním, tak je to OK.

S tím kuřetem bych Ti doporučila, ať snad ani nezkoumáš příčiny a prostě jí kuře nedáváš. Myslím, že takováto reakce Tvé dcery je celkem jasným ukazatelem, že by to neměla jíst. Důvody mohou být různé, nemusí jít o krevní skupinu. Mne moje alergoložka když jsem šla na testy upozornila, že testy mají cca 2% nepravý výsledek, tzn., že nějakého toho malého procenta lidí, kteří jsou na danou věc alergičtí, testy ukážou že ne. To je jedna věc, druhá je to, že je něco jiného alergie (na kterou vám dělali testy) a nesnášenlivost (na kterou testy nejsou), Tvoje dcera nemusí být alergik na kuře, ale třeba má na něj nesnášenlivost... na to Ti alergoložka razítko nedá, ale musíš s tím počítat a prostě danou potravinu nezařazovat, stejně jako kdyby měla potvrzenou alergii (mně se taky nepotvrdila alergie na dvě potraviny, které u mne vyvolávají bouřlivé reakce... přesto si je doktorka k sobě zapsala a bere to jako fakt, že jsem na ně nesnášenlivá). Není důvod lámat to přes koleno, když je kuřecí maso v jídelníčku tak snadno nahraditelné. Krůtí maso je prostě z jiného druhu zvířete, ač Ti přijde podobné vzhledem a chuťově, tak naše trávicí ústrojí ty nuance od sebe rozpozná. Mlíko je taky podobný kravský a kozí, ale po kravským třeba mám problémy a po kozím ne...
 Zuzana+Terezka 


Re: Re: Re: Otázka Vandě a Janě 

(1.5.2007 10:26:13)
Tak díky moc. Alergoložka říkala, že to mám třeba za dva roky vyzkoušet (i mléko i kuře), že u malých dětí je velká pravděpodobnost, že nesnášenlivost vymizí. Krůtí určitě vyzkouším. Že malá nebude moci mléko mi nevadí, akorát jsme dost tápali v začátcích (vždyť víte, "kojte, kojte, kojte..... aha, stále nepřibírá ? šup umělou výživu, hm, stále nepřibírá ? A stále jí bolí bříško ? No, tak to asi nějak přejde.......") No děs. Užila jsem si s ní peklíčko.
A pokud krůtí bude snášet dobře, budu snad dokonce ráda, že kuře nejí. Vůbec k tomuhle chcíplému ptákovi nemám důvěru :-))
Ještě jednou díky za odpověďi.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Re: Otázka Vandě a Janě 

(2.5.2007 8:00:09)
No, Zuzko, takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlela. Pro začátek bych začala s tím, že krůtí maso je prostě JINÉ. Není tak suché jako kuřecí, má tmavší barvu a naprosto jinou chuť - ty dvě masa jednoduše srovnat nejdou, nemají společného nic jiného, než že jsou z drůbeže.
Jen bych ti chtěla poradit, ať nekupuješ prsíčka, protože ty jsou taky hodně suché (jako kuřecí), ale třeba horní stehno, stáhnout z kůže a vykostit.
A proč z kuřete zvracím, to nevím. Na žádném alergickém vyšetření jsem ani nebyla. A to, že se to projevilo až v těhotenství si myslím bylo tím, že na moje tělo byl kladený už tak dost velký zápřah a prostě jsem to nedokázala natrávit. Což si myslím bude problém i tvé dcery. Možná, že i krevní skupina A má takovou nesnášenlivost, ale to ti neporadím, ten článek jsem četla hodně dávno. Snad někde na netu něco takového najdeš.
Přeju Ti, ať holčičku problémy přejdou, ať je zdravá a ať jí chutná.
 Zuzana+Terezka 


Re: Re: Re: Otázka Vandě a Janě 

(2.5.2007 9:22:06)
Tak díky moc Jani, to je dobrý nápad nekupovat prsíčka. Zkusím to ještě tento týden a pak sem připíšu, jak jsme dopadly. Pozdrav tobě i holčičkám.
 Zuzana+Terezka 


Re: Holky dobrý ! 

(11.5.2007 21:26:03)
Zbaštila kus krůtího stehna a nepoblila se :-)) Takže díky všem zúčastněným. Zuzka
 Linda 
  • 

Re: Re: Rozum dětí :-) 

(1.5.2007 13:39:39)
No já to řeším stejně jako ty, rozhodně nedávám dceři colu a hranolky a ani ji nic nenutím. Spíš to řeším tak, že jí to zkusím nabídnout jindy, atd. Chápu, že někomu něco nechutná nebo že ne vždy má člověk na dané jídlo chuť (sama jsem dost vybíravá :-), ale nespojovala bych to s tím, jak je co zdravé. Tak třeba když jsem byla malá, prý jsem po určité období odmítala veškeré jídlo, které je ČERVENÉ :-) Sýr jsem jedla, ale pouze nakrájený na KOSTIČKY....Prostě nevěřím, že by děti byly tak inteligentní a přirozené, vidím v jejich vybíravosti něco jiného. V případě masa třeba to, že je tvrdé, ne příliš chutně připravené, apod.
 Zuzana 
  • 

Re: Rozum dětí :-) 

(30.4.2007 22:39:37)
Na rodičích to někdy můžeš s klidným svědomím nechat, ale někdy fakt ne. Příkladem jsou někteří "tradiční" rodiče, kteří si neumí oběd bez masa přestavit. Dítě pak nutí jíst, co největší množství masa, ale taky uzenin a nevím čeho, protože maso je základ - to je grunt - "abys měl sílu a abys vyrostl".
Takových dětí je mi líto, čekají na ně jen zákeřná onemocnění. Rodiče je naučí jíst určité potraviny a pak jsou ještě hrdí, jak jejich malý krásně papá cigáro až je celý mastný kolem pusy...
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Rozum dětí :-) 

(30.4.2007 23:01:27)
Když jsem dneska krájela vepřovou kýtu, bylo tak evidentní, že je to mrtvý sval(bylo to čerstvé maso), že jsem bez jakékoliv hlubší vzdělanosti zkrátka věděla, že maso je nezdravé:),byla to, promiňte mi to, mrtvola. Můj dobrý muž mi opáčil, že přece bych toho čuníka nejedla živého.
Já se s tím peru, protože nedokážu jako vegetarián tolerovat ve stejné kuchyni(možná i posteli) masožravce, tak se snažím na to moc nemyslet a kupovat to, čemu říkají v Tescu bio a občas to zobnu.
Madelaine má pravdu, že je to zdroj bílkovin a taky že ne nenahraditelný.:)
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Rozum dětí :-) 

(2.5.2007 1:21:46)
A co mrtvé rostlinky?-)) Přestože jsem víceméně ateistka (poslední dobou spíš méně:-), myslím, že i rostliny mají něco jako duši. U kamenů zatím nevím, ale ty se jíst většinou nedají:-))
 Lída+2 


Re: Rozum dětí :-) 

(3.5.2007 6:41:48)
Já jako dítě květák nejedla. a teď se po něm cca od 18 můžu utlouct:-DDDD tak nezoufej....stejně jako rajčata. NA chuť jsem jim přišla v 18-19letech....

každej máme přece něco co nejíme ne?Nebo nemusíme?

já třeba nemůžu ani vidět vinnou klobásu, salám s cibulí a octem, tlačenku a podobně...zavináče....se mi z toho zvedá žaludek. MAnže si po takovýhle večeři chodí i umít nádobí se slovy: aby jsi nám tady zase neblinkala.
MAnžel zase nejí: vánočku, buchtičky se šodo, rajskou,rybu s porkem nebo brokolicí.
Klukům se to dost mění,ale nic co by odmítali dýl jak 1/4 roku není.
 Veronika+3kluci 


Re: Re: Rozum dětí :-) 

(6.5.2007 21:44:59)
To je pěkný:-) Já už od dětství neměla ráda vařenou zeleninu (a i jiné věci). Postupně jsem některé druhy zeleniny začala jíst - něco v už jako dítě, něco až v dospělosti. Ale nejím třeba ani kysané zelí, syrovou cibuli a další spoustu věcí. A to zejména těch zdravých. Takže jako dítě jsem skutečně určitě neměla moc rozum:-)
 Zuzka 
  • 

Re: Rozum dětí :-) 

(6.5.2007 22:54:17)
Já docela věřím, že malé děti opravdu můžou odmítat některé potraviny obecně považované za zdravé, protože nějak vycítí, že jim nedělají dobře. Třeba brokolice a květák nadýmá a dítě z toho bolí bříško. Maso některé děti špatně tráví. Špenát odvápňuje kosti. Mléčné výrobky můžou způsobovat celou řadu zdravotních problémů a tak. Ale každý je jiný a jinak citlivý. Děti můžou být vrozeně vnímavější a pod vlivem společnosti se to pak otupí. A ač to s tím nesouvisí, já třeba nikdy kolu a hranolky nemusela a znám rozhodně i děti - pubertální, které je také nikdy nechtěli.
 š 
  • 

Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(1.5.2007 19:24:56)
Prosím, jaké generace zdravých vegetariánů jsou zde myšleny? Já osobně znám několik původně zdravých lidí, kteří vegetariánstvím skončili až na JIPu. Pravda, naopak znám některé, kterým občasné (ne zcela úplně) vegetariánství zlepšilo problémy s alergiemi, apod. Nejsem velkým příznivcem konzumace masa. osobně mi stačí tak 1 - 2 x týdně - nejlépe libové kuřecí. Někdy to ještě doplním 1-2x šunkou od kosti. Ale úplně vynechat maso? To mi moc rozumné nepřipadá. A úplně divné mi přijde veganství, kdy lidé nejedí ani vejce, jogurty a jiné mléčné věci. i když věřím tomu, že existují lidé, kteří mají takový metabolismus nebo takové nemoci, že jim to dělá dobře (též jich několik znám).
 Lavanda 


Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(2.5.2007 10:02:04)
No, Zuzanko, s tím, že lidi by neměli jíst maso, nesouhlasím. Uznávám ale, že syn má možná nějakou zvláštnost, která mu brání maso zpracovávat, a že malé dítě se řídí instinktem. Jinak, syn je opravdu nadprůměrně inteligentní, neustále nám to zdůrazňují nejen učitelé ze školy, ale vůbec většina lidí v okolí.
 petteska 


Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(6.5.2007 23:37:49)
Osobne si nemyslim, ze deti odmitajici maso jsou chytrejsi nez maminky a odmitaji ho jist protoze vedi, ze neni prospesne....nesmysl. Dle meho spousta deti odmita jist maso proste proto, ze po prechodu na stravu s kousky jsou line ho kousat...Dukazem je moje, dnes uz osmileta, neter. Jakmile mela ve strave kousky, tak se s masem "rozloucila". Dnes vyjimecne sni kousek kureciho. Nevim, zda je to pricina, ale je na svuj vek mensi nez jeji vrstevnice i presto, ze rodice mali nejsou. Ale treba to nesouvisi, kdo vi....
Zdravi Petra
 Zuzana, Katika 2 a 3/4 
  • 

Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(7.5.2007 4:53:24)
ale prosim Vas, to je zase demagogia, ze inteligentnejsie deti , pretoze odmietaju jest maso!! Tak chuda moja dcerenka bude asi velmi primitivna, ked si sama zvolila maso a ma ho velmi rada! Ja som bola 4 roky vegetarianka , nejedla som maso kvoli zlemu zaobchadzaniu so zvieratami, bolo to este za socializmu (studovala som Agronimicku VS, zootechnicky odbor, tak som o tom nieco pocula a videla), ale po revolucii sa vela veci zmenilo, takze som s tym prestala, ako aj z dovodu, ze vsetky vegetarianske restauracie v Bratislave boli nechutne , jedlo chutilo ako pomyje pre prasata, vtedy som nemala este dceru a nemala som cas varit, vadilo mi , ze je vsetko bez chuti,atd (jedina naozaj chutna restauracia bola v Kosicach,kam som obcsa isla na sluzobnu cestu) .Pre nasu rodinu je jedlo nielen zdroj vyzivnych latok, ale aj zdrojom gurmanskych pozitkov, moja dcera to asi zdedila po nas (od 6 tich mesaicov zje iba co ma nazoaj dobru chut, je to skratka labuznik ), spolocne ""hody"" maju svoj vyznam v celej historii ludstva ....
 EditaPK 


Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(16.5.2007 11:45:58)
plne s tvym nazorem souhlasim. ja sama jsem taky da se rici vegetarianka (z duvodu, ze mi maso nedela dobre v travicim traktu a vubec se mi celkove maso nelibi), ale v tehotenstvi jsem zacala jist ryby. sve dvoulete dceri jsem do jednoho roku maso nedavala vubec (resp. do 8 mesicu jsem jen kojila a pak jen vybrane biopotraviny) a pak jsem ji pod tihou rodiny zacala davat trochu ryby, kdyz ji se mnou, nebo pritel ji obcas da maso kureci. sice se mi to moc nelibi, ale male maso chutna a muj nazor je ten, ze ji cestu ukazat muzu, ale rozhodnuti je jen a jen na ni.
nazor pana doktora mi pripadal tak jednostranny, jako kdyby si ho zaplatily nejake masokombinaty. ale kazdy ma pravo na svuj svobodny nazor. jen aby pan doktor nezamotal hlavu tem maminkam, ktere nemaji moc informaci, nejsou si jiste v oblasti vyzivy a uvazuji o moznosti vyloucit maso z jidelnicku sveho ditete.
 baruna, syn 7 let 
  • 

Re: Někdy mají děti víc rozumu než mámy 

(18.5.2007 9:31:20)
Všimněte si - malé děti po jistou dobu maso odmítají, taky to znám z věku syna 3 - 4, myslím, že to souvisí s nechutí dlouho to kousat, nebo s barvou či tvarem toho masa. Pak jim ale něco zachutná a je po vegetariánství. "Přirození vegetariáni" se podle mě nerodí, to je otázka domácí kuchyně, k čemu jsou vedeni. Také ta kvanta rostlinné stravy, které by měly zkonzumovat - moc si to nedovedu představit, malé děti jsou netrpělivé a stráví u oběda většinou jen pár minut. Ale možná se najdou i děti s trpělivostí přežvýkavců.
 krisha 
  • 

Re: Re: A co mám dělat, když můj syn maso absolutně odmítá? 

(1.5.2007 21:24:11)
a když to beru čistě feelingovo..
myslíte, že respektujete názory svyx dětí? jak by ste se cítili vy na jejix místě,
klamaný vlastními rodiči?



 krisha 
  • 

Re: Re: A co mám dělat, když můj syn maso absolutně odmítá? 

(1.5.2007 21:24:18)
a když to beru čistě feelingovo..
myslíte, že respektujete názory svyx dětí? jak by ste se cítili vy na jejix místě,
klamaný vlastními rodiči?



 Ivana Procházková 


Re: A co mám dělat, když můj syn maso absolutně odmítá? 

(1.5.2007 1:38:15)
Budilko, mohu tě uklidnit, můj mladší bráška maso od cca 10 let (možná už od dříve) také odmítal. Teď je mu 25 let, má skoro 2 metry, vyrostl na sýrech, je vegetarián a zdá se, že je ok. Vzhledem k tomu, že byl v naší rodině v pořadí 3. dítě, mamka v jeho 10 letech už spoustu věcí neřešila a když začal odmítat maso, tak neměla kecy a nenutila ho. No, taky přežil a přežívá a zdá se, že je v poho :)).
 Lucyena 
  • 

Ryby - Rtut 

(30.4.2007 16:04:04)
Kdyz uz to takhle ten odbornik vsechno dobre vi, tak by treba k tem rybam mel uvest, ze velke druhy morskych ryb, jsou pro deti nevhodne, protoze obsahuji vysoke mnozstvi rtuti.
V podstate ale tento clanek popira existenci zdravych veganu, asi jsou to zazracni lide, co nepotrebuji bilkoviny.
 Insula 


Re: Ryby - Rtut 

(1.5.2007 12:00:35)
Lucyeno, neumím sice posoudit, zda je vegatariánství nebo veganství zdravé či nikoliv, ale s rybami máš naprosto pravdu. Nedávno to dokonce bylo v televizi. Byla tam i ta politička (nemůžu si vzpomenout na jméno, ta jak jí zbili policajti, strana zelených) a ta se od malička živí výhradně rybím masem. Zúčasnila se tohoto průzkumu a dopadla ze všech nejhůř. Měla nejvyšší hladinu olova v těle. Olovo je bohužel látka, která se v těle hromadí a nelze se jí zbavit.

Osobně s myslím, že člověk má jíst všechno. A nevěřím tomu, že děti vědí, co je pro ně nejlepší. Některé děti třeba vůbec nechtějí ovoce a zeleninu a to taky není dobře. Důležitá je pestrost ve stravě.

Mimochodem vědci říkají, že za rozvojem lidského mozku (a tedy i myšlení) je právě konzumace masa. Když začal člověk jíst maso, začal růst i mozek. Takže asi je to důležité.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Ryby - Rtut 

(12.8.2008 12:51:02)
No tedy nevím, nejsem chemik, ale mám za to že olovo není rtuť, nevím tedy jak souvisí reakce Insuly s předchozím příspěvkem. A dost možná tam měla Kateřina Jaques dost olova, protože jedla jablka u silnicR^
 miuška 


blábol 

(30.4.2007 23:33:55)
Nevím koho přesně bych se měla dovolávat aby to pomohlo:-(
Chápu polohu tohoto serveru, co se týče odbornosti, či spíše neodbornosti, ale tohle je prostě blábol, od pomýleného zacházení s termíny, až po odkazy na "odborníky" ... žádné zdroje ... jen uvěřte, ne to by bylo příliš namáhavé ... reprodukuje stokrát opakované, stane se to pradou .... dře to, tedy je třeba o to usilovněji tlačit na pilu a opakoat, opakovat, opakovat, zásady propagandy přeci fungují
 Zuzana 
  • 

Re: blábol 

(1.5.2007 0:05:30)
Článek je z časopisu Děti a my a je to fakt ubohost. Každá žákyně ZŠ by napsala odbornější článek. Já osobně tento časopis odebírám a na úroveň posledního čísla jsem si stěžovala u vydavatelství. Pokud vím, tak už se někdo rozčiloval nad neodborností jednoho článku týkajícího se adopcí, který tu byl taky zveřejněn na Rodině, a taky psal, že si stěžoval vedení Portálu, který časopis vydává.
Nezbyde nám, že si stěžovat a stěžovat, dokud se úroveň nezlepší. Musíme dát přece najevo, že nejsme tak primitivní bytosti, aby nás krmili nečím takovým.
Dosud jsem byla s časopisem docela spokojená, protože vybočoval z běžné komerce jako je například Maminka, Betynka... ale teď se změnila šéfredaktorka a podle mého úroveň časopisu hluboko klesla.
 Evžíček 


Re: Re: blábol 

(1.5.2007 7:56:53)
Když se ti časopis nelíbí, tak ho nekupuj....je jejich věc, co budou publikovat a tvoje, jestli to budeš kupovat.

Vegetariánství je podle mého názoru pro dítě nevhodné a nezdravé, vůbec už nezmiňuji veganství, to je hazard se životem malého dítěte, můj syn maso jí, ne každý den, jen ryby a kuře a roste skvěle, já i manžel taky maso jíme a nemáme žádné příšerné choroby.

Nevím, proč by jezení masa bylo proti přírodě, člověk je taky zvíře, tak se tak živí.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: blábol 

(1.5.2007 14:55:12)
Promiň, ale časopis mám předplacený, takže si myslím, že do toho mám co kecat, co tam vychází. Když si předplatíš časopis a pak ti budou chodit šešity s práznými stránkami, asi se taky ozveš. V tomto případě by byly fakt lepší bílé stránky, které bych aspoň využila jinak, než časopis potištěný bláboly.
Tvoje názory na vegetariánství a veganství jsou zcela jistě ovlivněné takovými "odborníky", co píšou tyto primitivní články a taky tím, co ti od malička bušili do hlavy.
A proč je jezení masa proti přírodě? Tak dej svému dítěti do ruky živého králíčka, kdyby byl masožravec či všežravec (použíji tyto nesmyslné termíny), tak si ho zakousne a vlastními zuby sní, to ale asi neudělá, že??? Žádné zvíře si maso nemusí vařit, pokud je pro něj přirozené ho jíst, tak je uzpůsobeno ho jíst syrové. Člověk si ho ale musí tepelně upravovat a ochutit a osolit, aby bylo vůbec poživatelné... to mluví o přirozenosti samo za sebe.
 Linda 
  • 

Demagogie 

(1.5.2007 15:04:07)
Člověk taky může jíst maso syrové, a než objevil oheň, taky to dělal! Carpaccio, tatarák, marinovaný losos, suši...To vše je syrové maso a lidi to jedí (i když ty je za to asi odsuzuješ). To s tím dítětem a králíčkem je ptákovina, to se na mě fakt nezlob. To je jako bys řekla: dej dítěti do ruky semínko pšenice, ať si jí zasadí, vypěstuje, umele mouku a upeče si chleba. Udělá to? Asi ne, že. Takový chleba se musí taky tepelně upravit, aby se dal požívat.
 Zuzana 
  • 

Žádná demagogie 

(1.5.2007 23:10:09)
To syrové maso, o kterém mluvíš je ale stejně nějak připravené: namleté, ochucené, naložené, jinak by bylo nepoživatelné. Promiň, ale když si jdeš koupit kus masa do supermarketu na tácku, asi se do něj doma jen tak bez úpravy nezakousneš, že?
To s tím králíčkem není žádná ptákovina, dítě prostě nemá ten lovecký přirozený pud. Chleba není zrovna dobrý příklad pro srovnání, můžeš místo něj dát třeba jablko nebo hrášek, jak ho sebereš, tak ho sníš a nemusíš s ním dělat žádná kouzla.
Když docházejí argumenty, je snadné se odvolávat na demagogii...
 Linda 
  • 

Re: Žádná demagogie 

(2.5.2007 6:56:03)
Tak co se týče toho loveckého pudu a vůbec pudu u lidí, to bych sem netahala. To je něco, co vychází z daného kulturního prostředí. Že si naše městské děti králíčka hladí, ještě neznamená, že je něco divného na tom, že se maso jí. Kdyby naše děti vyrůstaly někde jinde- třeba v Grónsku nebo v Africe nebo bůhví kde jinde ještě - jednou by taky chodily na lov, tak jako jejich rodiče.

A že se maso musí upravit, aby bylo poživatelné? Nemusí, ale je lepší. Salát je taky lepší se zálivkou, než jen tak utrhnutý, nebo ne? Já navíc vůbec nechápu celou tu argumentaci o tom, že lidé vaří a tudíž je to nepřirozené....To je teda chleba nepřirozenej, protože je upečenej? Lidi prostě dělaj některé věci jinak než zvířata, protože jsou to lidi.
 Al. 
  • 

Re: Žádná demagogie 

(5.5.2007 8:28:20)
Ale jdi ty! Kdyby to člověk byl opravdu hladový, několik dní nic nejedl (což se samozřejmě v tomto století stává minimálně), tak si piš, že by jedl syrové maso! Hned jak bys mu dala plátek toho tepelně neupraveného nenamletého masa. To je totiž normální, víš... A dělali to i tví předkové, jinak bys tady nebyla. O normálnosti vegetariánů pomlčím. Jejich odmítání dávat maso dětem bych uzákonila jako trestný čin. Vědomě jim odepíráte např. vit. B12.
 Lenelka 


Re: Re: Žádná demagogie 

(5.5.2007 9:52:29)
Al, no jasne, uzakonit to jako trestny cin!!:-( Tak je to v CR se vsim, kdo se lisi, mel by byt v kriminale, ze?:-(( Ja nechapu, co je vam do toho, co kdo ji. Ja vegetarian nejsem, ale muj syn ano, odmita jist maso, nikdy ho nejedl. Sni zeleninu a prilohu, masa se nedotkne, vybira ho i z polivky. A ja ho nutit nebudu. Podle me deti moc dobre vedi, co potrebuji a co ne a podle toho se stravuji. Ja byla jako dite vyslovene masozravec, bratr naopak. V podstate jsme se podelili o jeden talir, ja snedla maso, bratr to ostatni. Rozhodne z toho nema zadne nasledky:-)

Rozhodnuti o stravovani deti lezi na bedrech rodicu uz od narozeni a nikdo nema pravo jim do toho kecat. A ja osobne se rozhodne mene podivim nad vegetarianskym ditetem nez nad sedmimesicnim prckem dlabajicim parek...
 Věra. 


všeho s mírou - masa taky a bez obav 

(5.5.2007 10:06:06)
Lenelko, tak nech synka ZCELA si vybírat co bude jíst a dávej mu jídlo jen podle toho co si v obchodě sám vybere. :o)))))
Tvá teze "děti samy vědí co je pro ně nejlepší" ....řídíš se jí doopravdy?
Máš v ruce hodnoty jeho krevního obraz že tak na stopro víš že je jeho strava O.K:


Samozřejmě to o trestání vegetariánů co nutí své děti stravovat se taky tak je nesmysl, to ne.

Je mi pochopitelně jedno co kdo jí - pokud není přímo mým klientem a neřešíme nějaký zdravotní problém.

Takže jediné co mi přijde blbé je demagogie kterou občas od vegetariánů vidím. A zde třeba čtu....

Příklady ...když vykládají čím nahradí B 12 - nenahradí, tu získáte pouze ze živočišní stravy, nebo pak z tablet.
Když šermují procentama železa v zelenině a opomenou zmínit to, že je tam velmi pevně vázané, jinou formou než v mase a těžce se z ní vstřebává....takže nejde jen o procenta v potravině ale i o jeho využitelnost z konkrétní stravy .......u některých zelenin je nulová.....u některých lepší....

a .t.d. nebaví mě to sem vypisovat, tak jen shrnu

maso bez obav - s mírou, jako vše, preferujme maso bílé a ryby, mořské ryby jsou u nás v čr ve stravě velmi chabě zastoupeny a lidem chybí jod....navíc tyto ryby obsahují i látky prospěšné pro mozek

mít tu stravu pestrou, každá jednotvárnost....jak masová tak ta zeleninová spíše člověku škodí....
kojící, těhotná, a malé dítě maso ve stravě potřebuje určitě, alespon občas.....příklady veganů co mi pak chodí s chudokrevností a těžce rozhozenou štítnicí z praxe bych mohla uvádět do alelujá.....chce si to prostě ohlídat

a hlavně - nepřejídat se, vyhnout se prázdným kaloriím, nekouřit...pokusit se mít veselou mysl.
:o)))
 Věra. 


Re: všeho s mírou - masa taky a bez obav 

(5.5.2007 10:12:51)
ještě - aby nedošlo k zbytečnému překrucování předešlého co je na rodině běžné, k tomu odmítání masa u malých dětí

znám to dobře , také mi synek jednu dobu maso do pusy nevzal, trvalo to déle, takže pak byl chudokrevný
nijak zvláště jsem jej nenutila, ale nebylo to proto : "on přece ví co je pro něj nejlepší"...ale spíše proto že jsem na to neměla nervy a asi by to stejně moc nepomohlo.
Po několika letech se rozjedl lépe, nyní již maso jí, vaříme hodně ryb, občas nějaké kuřecí...vepřové jen málokdy....párky a salámy děti neznají.....

co můžu pozorovat u nás ...v době kdy mi maso těžce odmítal, měl tu imunitu nanic, často marodil, cokoliv co se kolem něj otřelo chytl, nedivím se ...od té co se ve stravě zlepšil je na tom lépe a již to jde dobře

což ovšemže nemusí být jediný důvod, to ne....ale u něj to bylo docela markantní....navíc tu chudokrevnost měl.....tož všeho s mírou a s rozumem.....:o))))
 Věra. 


Re: Re: všeho s mírou - masa taky a bez obav 

(5.5.2007 10:40:35)
ještě mě napadla poslední věc, oblíbená fáma, "hormony v kuřecím"

je to jinak, používání růstových hormonů je v eu přísně zakázáno a pokud je to maso z čr nebo z eu, tak v něm být nesmí, kontroluje se to pravidelně a testy vycházejí v pořádku.....ten zákaz je již od roku 1988, takže platí již dostatečně dlouho...v čr platí taky.

známá je taky fáma o "rostoucích prsou" po kuřecím, nebojte se toho, není to pravda, jednak žádný chovatel do kuřat ženské hormony necpe, proč by to dělal ? - v kuřecí tkáni ženský hormon stejně nemá odezvu, a navíc se to dělat nesmí..../ to by nekvetl byznys se siloknovými implantáty, koneckonců/ :o))))

Lidé mají fámy rádi, vyvolávají v nich "přijemné mrazení"....a možná si šířením fámy ulevím trochu od svých vlastních strachů...kdo ví.......pověry k člověku tak nějak patří, asi.

doporučuji sledovat servery spotrebitel.cz, nebo qmagazin.cz - testy potravin, různé informace i o dalším zboží.....
 Zuzana 
  • 

Re: Re: všeho s mírou - masa taky a bez obav 

(5.5.2007 12:56:48)
Věro, možná Tvůj synek byl chudokrevný, protože jsi mu nedokázala nabídnout jiné potraviny bohaté na železo, kterých hodně.
Nedostatek železa se nevyskytuje pouze u vegetariánů, ale i u dětí, co maso jí. S tou vstřebatelností je to zase dost diskutabilní...
B12 lze získat z rostlinných zdrojů, bohužel vědci vůbec ještě nepochopili, jak to s tou B12 ve skutečnosti je. Příkladem nám mohou být zase gorily-vegani, které v přírodě nedostatkem B12 netrpí, ale v zoologických zahradách je nutné jim dávat suplementy. Takže vědci pořád tápou, navíc není jisté, jestli si člověk tu B12 nevytváří sám v malém potřebném množství.

Něco z publikace Vegetariánsk výživa v kostce od České vegetariánské společnosti:
Železo
Celozrnná rostlinná strava je velmi bohatá na
železo. Pro zajištění dostatku železa stačí jíst
rozmanitou a většinou celozrnnou stravu
doprovázenou ovocem či zeleninou, jako
zdrojem vitamínu C (měly by být
konzumovány při jídle, protože značně
zlepšují vstřebatelnost železa z rostlinných
zdrojů).

Naopak ČVS varuje před nedostatkem B12, i když je to neprozkoumaná oblast a i když existují vegani, kteří nikdy nebrali žádné tabletky a nedostatkem netrpí. A stejně, i kdyby museli vegetariáni B12 doplňovat, z toho důvodu, že potraviny už nejsou, co bývaly, co je na tom špatného? Stejně se dá koupit B12 z rostlinných zdrojů.
 first ( Honza 20 a Léa 5 ) 
  • 

Re: Re: ZUZANO diky  

(6.5.2007 23:13:58)
Zuzano, nesleduji tady vsechno, vsichni vime jak to zere cas.....ale obcas mne nejake tema zaujme a
tak jsem Te chtela jen podporit a podekovat za vtipne napsane a zajimave prispevky...

Nejsem vegetarian, jedine "maso ", ktere jim jsou ryby / a jim je syrove / a jeste ne moc casto..
Nevim, jestli mam v sobe rtut nebo olovo, zato vim, ze uz asi 15 let vazim stejne a je mi fajn i kdyz mam k obedu jen celozrnnou rýži s porkem....

Nejlepsi zpusob, jak prijit na to, kde je pravda, je vyzkouset si to na sobe.
At uz se to tyka masa, cukru , mleka anebo dalsich neprebernych druhu potravin, ktere vsichni chteji ochutnat aby o neco neprisli....

Jeste jednou diky, potesily mne Tvoje prispevky.

 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: ZUZANO diky  

(6.5.2007 23:26:01)
Taky děkuju za podporu
:-)
Vždycky mám před sebou dilema, jestli se mám pouštět do diskuzí(hádek) na toto téma. Nakonec se ozvu, protože si myslím, že horší by bylo mlčet. Sama jsem přišla k vegetariánství tak, že jsem odněkud o tomto tématu získala informace a začala jsem o tom přemýšlet. Kdyby všichni vegetariáni o svém stravování a smýšlení mlčeli, tak by některé potencionální vegetariány nikdy nenapadlo se o toto téma zajímat.
Jinak, stejně jako ty taky vážím pořád stejně, takže si myslím, že to prospívá tělu (i duši).
 Lenelka 


Re: všeho s mírou - masa taky a bez obav 

(5.5.2007 10:17:19)
Vero, ja predlozim talir plny jidla a on si vybere. Proste neji maso a ja ho nutit nebudu. Nevim ani, jak se dite nuti do jidla. Nasi to nedelali, ja to take nedelam a delat nebudu.
 Al. 
  • 

Re: Re: všeho s mírou - masa taky a bez obav 

(5.5.2007 10:52:51)
Jasně, takže až poběží do silnice, přece ho nebudeš zastavovat, že? On sám nejlíp ví, co dělá :-))
Tohle je samozřejmě nadsázka, i když né tolik mimo mísu.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Neaktuální a nezajímavé 

(1.5.2007 8:34:11)
jsou informace v tomto článku. Z pohledu matky bych uvítala k tématu výživy dětí jiná témata.

Například – kolik ryb a jakých může moje dítě sníst týdně, abych no nepřiotrávila rtutí, jak se přesně chovají kuřata a jaká je možnost, že do svého dítěte nacpu víc hormonů než bych si přála, kolikrát za život dostane průměrná kráva antibiotika… Nejsem vegetarián, ale v dnešní době si kladu úplně jiný otázky. Koukám, že "odborníci na výživu" mi je nezodpoví.

 Petula, 3 kluci 9/05,6/07,9/10 


Re: Neaktuální a nezajímavé 

(1.5.2007 14:45:28)
Co se tyce ryb, deti by je nemely jist minimalne do 3 let veku, jsou hodne alergenni. Co se tyce kurat, ty vubec nedavam, jedine kruti a take nekdy veprove a hovezi. A kazdy den opravdu maso nase dite nema. Cerpala jsem hodne z knihy P. Forta: Moderni vyziva pro deti. Tento clanek opravdu nestoji za nic.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Re: Neaktuální a nezajímavé 

(1.5.2007 18:50:28)
Tak to já jsem ryby začala zavádět u syna po 1. roce života. Myslím, že jsme jediná země, kde se dětem nedoporučují mořské ryby kvůli alergiím. Ryby mají cenný obsah kyselin Omega-3. Argumentem proti je pro mě právě spíš obsah rtuti. Takže ryby dávám, ale jen 1 x – 2 x týdně. Kuřata (krůtí) taky dávám občas, ale nedělám si iluze o tom, že by byla bůhvíjak zdravá. Bio kuřata jsem bohužel nikde neviděla. Hovězí maso kupuju zásadně bio, max. 1 x týdně. Vepřové taky občas koupím. Pro naši holčičku (9 m) jsem zatím kupovala obvykle jehněčí bio, občas králíka, 1 x telecí kýtu a 1 x hovězí bio. Jinak bio skleničky. Jíme všechno, co se jídla týče, nejsem žádný radikál, ale dávat v dnešní době dětem maso každý den nebo dokonce vícekrát denně mi připadá ujetý. A ve skutečnosti bych jim radši dala domácího vepříka ze zabijačky, než nějaké zašedlé kuřecí maso ze supermarketu.

A jinak jsem četla nějaké články od pana Fořta a taky mě oslovily.

 š 
  • 

Re: Re: Re: Neaktuální a nezajímavé 

(1.5.2007 19:35:18)
Ty alergie se snad týkají hlavně mořských ryb. Takže nejspíš pro lidi, kteří nemají po generace přístupný zdroj mořských živočichů (nebo i řas, apod.) mohou být mnohem nebezpečnějšími alergeny než pro lidi z přímořských zemí. Proč se lidi pozastavují nad tím, že ryby alergizují a nediví se, že alergizují citrusy a kiwi? Ty pocházejí taky z jiných zeměpisných šířek, ale nad tím, že se miminům a menším batolatům nemají dávat se dneska nikdo nepozastavuje. Myslím, že je li v rodině alergie a tudíž riziko alergie pro dítě, nemělo by se s cizokrajnými potravinami experimentovat. I když tak jednoduché to asi nebude. existuje u nás hodně lidí, kteří jsou alergičtí třeba na mrkev, celer nebo jablka a to všechno snad odtud pochází? Nevím tedy...
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Re: Re: Re: Neaktuální a nezajímavé 

(1.5.2007 20:23:55)
š,

tahle teorie mi trochu nehraje. Můj syn měl alergické reakce, když snědl syrové jablko. Mořské ryby ani exotické ovoce mu nevadilo. Brzy jsme zavedli třeba kiwi, čerstvý ananas a vždycky v pohodě. Řekla jsem si, že zkusím a uvidím. Tyto alergie se neprojevují tak divoce jako třeba alergie na buráky, tak jsem to riskla. Někdy mezi 1. a 2. rokem tak jedl exotické ovoce, mořské ryby, ale jablíčka pouze dušená. Moje tchýně má myslím taky alergii na nejobyčejnější české ovoce (+ pyly břízy).

A ještě mě k tomu napadá - ten zákaz "tropického" ovoce mi nikdy nebyl moc jasný. Tropické ovoce jsou pro mě např. zcela neškodné banány, sladké melouny, mango apod. zatímco pomeranče a citróny rostou spíš v subtropickém pásmu. Nějak jsem nechápala, které ovoce to mají vlastně na mysli. Každopádně baštíme ovoce všechno a rádi. Mňam :-)
 š 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Neaktuální a nezajímavé 

(1.5.2007 21:41:22)
No. dyť jsem psala, že to nebude tak jednoduché. Že znám alergiky na mrkev, celer, jablka, jahody.... a to vše se pěstuje u nás "doma".
Moje děti zase v zimě můžou jenom jablka a banány. můžou ještě hrušky, ale ty jsou jen na podzim. Třeba u jahod mám vyzkoušené, že ty cizí, dovážené nebo rychlené, co třeba teď prodávaj u nich naprosto spolehlivě vyvolají zhoršení atopického exému, v horším případě kopřivku. Ale jahody české, které bývají až v červnu, ty jim neudělají nic. Vůbec nemůžou pomeranče, citróny, mandarinky, kivi, grepy, teď módní pomelo, jeden dokonce ani pomer. džus, po všem mají to co po cizích jahodách. V létě a na podzim je to lepší, je i víno, broskve, meruňky, švestky,..... tam jim nevadí ani dovážené, nemusí být jen "u nás pěstované". Ale zima je u nás ve znamení jablek a banánů.
Myslím, že statisticky je asi u nás víc alergiků na ty "cizokrajné" a proto se to ve všech možných radách o výživě dočteš. A děti, které to mají jako ty Tvoje, těch je asi míň. Zřejmě je to potřeba vyzkoušet a co dětem vadí jim nedávat.
Moje sestra třeba ve 30ti letech měla poprvé (a zdá se, že i naposled) alergii na maso kapra. Její muž je rybář, tak si naše sladkovodní ryby dělají celkem často, ne jenom 1x ročně na Vánoce. Asi 5 let se kaprovi vyhýbala, ale při posledních Vánocích si ho dala s ostatními. Čekali jsme, zda se osype a oteče nebo ne, ale nebylo jí nic, tak kdo ví. Třeba ten kapr před 5 lety sežral něco, co jí pak vadilo? Alergie jsou dost záludné. Mě zase před 2 lety vypukla alergie na citróny a pomeranče, které mi nikdy nevadily. Grepy a pomela jsou ok.
 Zuzana+Terezka 


Re: Banány 

(2.5.2007 11:09:39)
Já chci jen dodat, k těm banánům, že neškodné rozhodně nejsou. Např. můj manžel a dokonce i má dcera jsou na ně alergičtí (potvrzeno z krevních testů od alergologa). Okamžitě u nich vyvolávají zvracení (dělá to u někoho např. i kiwi). Když jsem se ptala při první návětěvě alergoložky, jestli je vůbec možné, aby byl někdo alergický na "neškodný" banán, že má dcera po něm hrozně zvrací, tak odpověděla "maminko, banán je pro alergiky hroznej ksyndl". Takže bych doporučovala zavádět ho do dětské stravy stejně jako ostatní potenciální alergeny. Zdravím, Zuzana.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Neaktuální a nezajímavé 

(6.5.2007 16:39:05)
Biodrůbeží v prodeji již někde je, ale není domácí provenience. Např. v Praze je lze koupit v prodejně Albio u Anděla (asi i v jiných jejich prodejnách). Náklady na chov biokuřat jsou bohužel tak vysoké, že se do toho u nás zřejmě ještě žádný producent nepustil. Dováží se z Německa a samozřejmě je relativně dost drahé. Osobně ráda kupuji biomaso, biovejce.. s ohledem na to v jakých podmínkách jsou v normálních chovech zvířata chována. Často je to trápení zvířat. To je pro mne snad nejvýznamnejší argument. Samozřejmě ráda něco udělám i pro své zdraví.
 Jaňulka2 


Re: Neaktuální a nezajímavé 

(6.5.2007 22:18:09)
Mě by zajímalo od kdy dětem dávat vnitřnosti.Díky za odpověď.
 Rene Schwarz 
  • 

Zcestný a zastaralý názor pana Suchánka 

(1.5.2007 10:51:03)
Vážený pane Suchánku,
Nemohu se ubránit pocitu, že jste buďto zcela neinformován v oblasti zdravé výživy a prezentujete svým článkem názory 30 let staré, či patříte k "odborníkům", které dobře platí masný/mlékárenský průmysl. Existují tisíce studií(nefinancovaných předem zmíněným průmyslem)potvrzujících jednoznačné výhody vegetariánské i veganské stravy.
Pokud budete mít zájem, mohu Vám zaslat odkazy na mnoho vědeckých a lékařských studií a prací. Můžete se také podívat na stránky www.vegmedia.org kde jsou v sekci Články odkazy na mnoho textů.

S pozdravem Rene Schwarz

P.S. Pokud umíte anglicky, dovoluji si vás odkázat na několik stránek neziskových organizací, provádějících mnohaleté výzkumy či na další věrohodné zdroje:

Lékaři za zodpovědnou medicínu www.pcrm.org

Liga proti rakovině
www.cancerproject.org

můžete sledovat videa na
www.cancerproject.org/resources/eatingright_video.php

Rádio BBC
www.bbc.co.uk/food/vegetarian_and_vegan/children.shtml

http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/vedecky-potvrzeno:-lidsky-imunitni/

Červené maso zvyšuje riziko rakovinu prsu
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6523009.stm

Ekologie:
Organizace Spojených Národů
www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=20772&Cr=global&Cr1=warming

 Lucie 
  • 

vseho s mirou 

(1.5.2007 15:16:00)
Ahoj vsichni,
prekvapilo mne, jak je toto tema kontroverzni. Ja jsem se zatim setkala pouze s nazory nekolika pediatru, kteri shodne tvrdi, ze by dite od roku melo aspon parkrat tydne maso dostat. Myslim, ze je to normalni a nas evropsky organismus je tomu tak prizpusoben. Samozrejme jsou vyjimky, kterym to mozna nesvedci a urcite cele generace treba Indu, kteri maji proste jinou stravu a bez masa se obejdou. Ja se priznavam, ze se bez masa neobejdu. Moje 1,5 rocni dite taky ne - bohuzel mu chutna az prilis.
Jeste se tu nekdo zminoval o rybach - sice jsou alergenni, ale ne kazde dite je alergice a nevidim zadny problem v tom, aby to clovek po malych davkach vyzkousel a podle toho se zaridil a obcas je daval i diteti. V kazde knizce se pise neco jineho, ale celkem rozumne pro nase prostredi mi pripadaji knizky M. Paulove, M. Gregory a nazory A. Mydlilové (laktacni liga). Cetla jsem take nejake francouzske a americke knizky o stravovani, ale myslim, ze se sem moc nehodi (Francouzi i v soucasne dobe napr. propaguji davat diteti - i kojenemu - jiz od 3 mesicu cerstvou pomerancovou stavu) - z ceskych prekladu (napr. A.Bacus) jsou nektere takoveto stravovaci taktiky radeji vynechany.

Taky mi pripada zbytecne jist maso opravdu kazdy den, vzdyt ani nasi pradavni predkove nebyli schopni ulovit kazdy den nejake zvire. Myslim, ze prehnana konzumace masa¨i cehokoliv jineho je nezdrava, ale proc ho hned zavrhovat? Ja toleruji vegetariany (a chapu jejich eticke duvody), ale oni by zas meli chapat nas vsezravce. Ano, je to mrtve zvire, ale vzdyt je to proste normalni beh zivota a nase mestska precitlivelost k zabijeni je produkt civilizace. Moje svagrova ji pouze to maso, co si sami doma zabiji (kraliky, slepice, kozy) - maji ho sice pravidelne, ale jak hö peclive setri, aby ani kousek neprisel nazmar a taky ho neji kazdy den. Nejdriv mi to zabijeni pripadalo nechutne, ale pak jsem si uvedomila, ze je to ten nejprirozenejsi zpusob regulace a kdyby nebylo zbyti, priznavam se otevrene, taky bych radeji zabila nejake zvire, nez zila dlouhodobe bez masa.
Lucka
 Terka, Jakub 11m. 
  • 

Re: vseho s mirou 

(1.5.2007 15:48:21)
Tuhle otázku (konzumace masa, ale vpodstatě složení jídelníčku vůbec) řeším už dost dlouho a nejvíc od chvíle, co jsem otěhotněla. Tyhle články mi tedy ve světle všechmožných závěrů zahraničních studií a již zmíněných doporučení dietetických společností také připadají jako z jiného světa.
Zvláště potom, co jsem o několika rodinách ze svého okolí, které mám možnost téměř každodenně potkávat a sledovat, zjistila, že se živí vegetariánsky či přímo makrobioticky. Vzhled, elán a především zdraví jim může 90% procent populace jen závidět. K lékaři vpodstatě nechodí, nebo jen občas na nějakou prevenci či krevní testy. Vždy s výborným výsledkem. Měla jsem k takovému stravování nedůvěru, ale ti lidé tak nežijí třeba rok, ale roků pět, deset... a i lékaři, kteří láskou k nějakým "alternativám" moc netrpí, nemají námiktek, protože ti lidé jsou podle jejich měřítek prostě vpořádku.
Takže je to maso opravdu nezbytné? Opravdu bez něj nelze sestavit plnohodnotný jídelníček?
 Lenk@@@ 


Re: Re: vseho s mirou 

(1.5.2007 18:37:30)
No nejlepe reagovat primo k nemu
pavel.suchanek@ikem.cz
Mimochodem je to mlady muz.
Na teto problematice je znat typicky cesky trend, a to nejen ve vyzive - netolerovat neco, co neni nazor vetsiny.
 Věra. 


Re: vseho s mirou 

(1.5.2007 20:49:26)
Lucie, souhlas, jistě, není nutné jíst maso každý den, určitě, a vhodnější jsou bílá masa...a rybí.....denně jej jíst nemusíme, ani děti jej nemusí denně.

Jinak na obvykle fámy - typu - "člověk není uzpůsoben na trávení masa, maso mu škodí " -

nemá moc cenu reagovat, uzpůsoben je na něj velmi dobře....tráví jej dobře a občas maso ve stravě potřebuje - kvůli látkám které jinak těžko nahradí ...zejména to platí pro děti, těhotné a kojící, kde je ten nárok na kompletní složení stravy vyšší než běžně ......

problémem naší západní civilizace je málo pohybu a časté přejídání....kouření....ale konzumace masa jako takového problém není.....pokud je to...."přiměřěně, přiměřěně"....a vybíráme si maso kvalitní a dobře zpracované....:o))))....ne namleté do podivných přesolených uzenin ....levný párek žádným přínosem není, to je fakt......
Prostě všeho s mírou, jak píšeš.
Server se zadrhává, koukám žádná změna.......proti dřívějšku.....
 Věra. 


naopak, článek je o.k.  

(1.5.2007 20:32:39)
Článek zcestný není, naopak.
Některé látky obsažené v potravinách živočišného původu jsou pro rostoucí org. dítěte nezbytné, striktně vegetariánská dieta může malé dítě poškodit, deficity železa a B 12 jsou u dětí které jsou nuceny k vegetariánství časté.
Červené maso rakovinu nevyvolává, kancerogeny jsou v mase grilovaném - přepáleném a podobně, stejně jako i v jiných potravinách připr. na přepáleném tuku.
Článek sedí, je zcela o.k.
vnitřnosti pro děti vhodné nejsou, uzeniny také ne /vzhledem k jejich slabé kvalitě na našem trhu / , občasná konzumace kvalitní šunky dětem neuškodí, ale přehánět to jistě není dobré....párky, měkké salámy a spol. pro děti vhodné nejsou...... mořské ryby naopak by měly být na jídelničku častěji.....než u nás bývá zvykem....aby měly děti chytré hlavičky a zdravé kosti...:o)))
 Rene Schwarz 
  • 

Re: naopak, článek je o.k.  

(1.5.2007 21:48:58)
Vážená Věro,

Ryby: Až 40%mořských ryb trpí rakovinnými nádory.
Americká i britská vláda doporučuje těhotným ženám a dětem vyhýbat se konzumaci ryb. Rybí maso (tuky)
obsahují PCB, rtuť, ftaláty a další chemikálie mnohokrát přesahující bezpečnou hladinu (pokud ji někdo zná). National Geographic (podzim 2006) přináší článek o toxicitách v potravinách a radí vyhýbat se tučným masům, což jsou prakticky všechna. Lososi chovaní na farmách(90% v našich obchodech): jejich maso je šedé a farmáři ho upravují umělým barvivem Salmofan (mohou si vybrat odstín), který je v některých zemích zakázaný kvůli karcinogeninitě.

Kuřata: Maso je nasáklé čpavkem z výkalů, ve kterých brojleři žijí, do potravy jsou přidávána antibiotika a ilegálně i růstové hormony. Do kuřecích prsíček se někde ilegálně vpichují mimo klasických fosfátů, které lépe drží vodu a tím pádem zvyšují hmotnost výrobku a tak zvyšují profit zpracovatelům, bílkovinné hydrolyzáty získané ze starých částí těl krav a prasat. Tyto bílkovinné výtažky velice dobře váží vodu, dají masu napnutý a pevný vzhled.

Mléko: dnes je již známo, že mléko a další mléčné výrobky způsobují odvápňování kostí, cukrovku a další civilizační onemocnění. Konzumace živočišných proteinů způsobuje překyselení organismu, proti kterému se lidské tělo brání neutralizováním, tj. vypouští kalcium z kostí.

Tak jako jsme za posledních 150 let měli vlivné lobby tabákového průmyslu, to samé je i s masným/mlékarenským průmyslem, který každoročně vynakládá miliony dolarů na propagaci svých produktů a manipulaci obyvatelstva.

Pokud budete mít zájem, zašlu Vám reference na vědecké, lékařské studie, které česká média pomíjí (na rozdíl např. od britských), studie včetně Světové zdravotnické organizace, OSN, Britské pediatrické asociace, Americko-kanadské dietetické společnosti a mnoha jiných.

Se srdečným pozdravem

Rene Schwarz

P.S. Zdravou výživou se zabývám více než 15 let, potkal jsem mnoho vegetariánů i veganů, kterým je nyní 40, 50 i 90 let, někteří z nich se narodili do vegetariánských/veganských rodin a těší se, na rozdíl od "běžné populace" vynikajícímu zdraví.
 Monča 
  • 

Re: Re: naopak, článek je o.k.  

(2.5.2007 9:04:23)
Žádného devadesátiletého vegana neznám, ale znám plno lidí, co jedí maso a pijou víno. Tak ať si každý dělá, co chce.
 arsiela, 


Re: Re: naopak, článek je o.k.  

(2.5.2007 20:58:25)
Pane Schwarz,mohu se zeptat jestli berete v úvahu kuřecí maso z českých chovů,kde jsou atb a hormony v krmivu zakázané a je to velmi přísně a striktně dodržováno.Vzhledem k tomu,že jsem rozbory krmiva pro brojlery před nedávnem dělala,tak vím,že tam nejsou.Dodržujeme předpisy EU.Přítomnost čpavku v podestýlce - zvýšená koncentrace by vedla k úhynu kuřat,tudiž musí být norma dodržována odvětráváním prostředí.Těžko by měli chovatelé zájem na tom,aby jim kuřata ve velkém umírala.
Co se týče vepřového v současné době je poměr tukku ve vepřovém velmi nízký,dokonce nižší,než v kuřecích stehnech.Opět uvádím fakta z českého chovu.
Rozhodně bych nekoupila maso v supermarketu,kde je často maso z Polska,které je kvalitou opravdu velmi mizerné(oproti chovu ČR).
Pokud už maso musím kupovat tak upřednostním české.Biochovy jsou diskutabilní,ne vše co je bio,je opravdu kvalitní.
Mám výhodu že mám veškeré maso z domácí produkce,tudiž vím co zvířatům dám a co mi přejde do mléka a masa.Proto se třeba maso nebojím konzumovat,nebojím se ho dát i děcku.
 Rene Schwarz 
  • 

Odpověď 

(2.5.2007 21:35:01)
Dobrý večer,
Fakta, která zasíláte se bohužel rozcházejí s rešeržemi, které provádíme namátkou ve velkochovech. Situace je mimo kontrolu, ať se jedná o kterýkoliv druh chovu hospodářských zvířat. Většina lidí si kupuje kusy těl usmrcených zvířat v supermarketech, včetně kuřecí tkáně. Pokud se podíváte pozorně, každé druhé či třetí kuře, ať už "celé" nebo odřezek, má viditelné flíčky červené/fialové barvy. Toto jsou stopy po čpavkových popáleninách, které jsou pro drůbež velmi bolestivé. Pokud mluvíte o EU standardech chovu zde jsou odkazy:

Zpráva Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA): Česká republika patří mezi země s největším výskytem salmonely u nosnic v Evropě
http://lidovky.zpravy.cz/drubez-napada-salmonela-0sa-/ln_eu.asp?c=A060616_083008_ln_eu_bat

Stáhněte si dokument britské televize "Tajemství supermarketů" http://veg-tv.info/Supermarket_Secrets

Vpichování bilkovinných hydrolyzátů z mrtvých těl krav a prasat do kuřecího masa
http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/panorama/3035139.stm
Dle Nezávislého tržního informačního systému České republiky bylo v roce 2001 do Čech celkem dovezeno 15 375 t drůbežího masa. V roce 2001 byla hlavním dodavatelem drůbežího masa Brazílie (32 % - 4 978 t), Slovensko (24 % - 3 809 t) a Francie (21 % - 3 367 t). Kuřecí maso se na uskutečněném dovozu v roce 2001 podílelo 60 % (9 452 t za 72,98 Kč/kg). Dovoz kuřecího masa se zvýšil proti roku 2000 o 1 045 t, tj. o 12 %.

Co se týče ekologických chovů, ty jsou samozřejmě pro zvířata lepší, avšak vždy narazíme na otázky zdraví a etiky.

Rene Schwarz





 arsiela, 


Re: Odpověď 

(2.5.2007 21:56:34)
Zákon který upravuje použití ATB se měnil v roce 2004,operovat udaji z roku 2001 je poněkud nesmyslné,tyto údaje se mění rok od roku,ale dobře.Já psala o českém chovu,ne o dovozových masech.Ale je to asi věc pohledu,já to vidím z pohledu zemědělce,vy z pohledu výživáře.Takže bohužel asi se neshodneme.
Jen mě mrzí,že údaje o použitých krmivech,přidávání ATB do krmiva a podobně se záměrně ještě stále uvádí i když se to v praxi už vůbec nepoužívá.Ale to už je na diskusi mimo toto forum. Přeji hezký večer.
 Zuzana 
  • 

Re: naopak, článek je o.k.  

(1.5.2007 23:28:35)
Věro,
když píšeš, že děti jsou k vegetariánství nuceny, tak taky napiš, že jiné děti jsou zase nuceny ke konzumaci masa.
Které látky obsažené v potravinách živočišného původu jsou pro rostoucí organismus dítěte nezbytné? Nejsou to náhodou látky, které bez problémů najdeš v rostlinné stravě? Odpovím si sama: ano, jsou, všechny látky i vitamíny jsou i v rostlinné stravě. Včetně B12, která je sice hodně diskutovaná, ale pokud si někdo není jistý, může brát suplementy B12 z rostlinných zdrojů.
Když píšeš, že striktně vegetariánská strava může dítě poškodit, napiš taky, že normální běžná strava může také dítě poškodit. Třeba takové klasické obědy ve školní jídelně - téměř absolutní absence syrových potravin, žádné celozrnné výrobky, pouze bílá mouka, maso každý den, na pití chemické červené "šťávy" nebo přeslazený čaj, zeleniny minumum, smažená jídla, o bio potravinách neslyšeli ani z rychlíku... to se spíš divím, že existuje nějaké dítě, které tato strava nepoškodí.
A také stoupá počet obézních dětí. Náš malý má ve školce holčičku, která vážní 2x tolik než on. Často vidím asi 10letá děvčata, která mají zadek jako já. Myslím, že tyto děti nepoškodila vege strava.
 Lucie 
  • 

Re: Re: naopak, článek je o.k.  

(2.5.2007 7:33:10)
Zuzano,
to, co pises nyni o nezdrave je naprosta pravda. Kazdopadne si ale myslim, ze podavani masa detem je oproti celkovemu beznemu stravovani deti v hromadnych zarizenich jeste to nejmensi zlo.
Naprosto souhlasim, ze se ma davat vice ovoce a zeleniny, nedavat sladkosti a smazene pokrmy, davat chleba misto rohliku a koblih atd atd. A k piti treba vodu a ovocny caj, to snad neprijde o moc draze, nez ty barevne stavy.
Jenze hledej takovou skolku, skolu ...
Rikala jsem si, ze to ani neni otazka penez, ale nejake takove lenosti : chleba s lucinou je narocnejsi nez kobliha, oloupat nekolik stovek mrkvi k svace taky nikoho bavit nebude. Navic koblihy a sladke hnusy deti sni daleko lepe a tak je skolka spokojena, jak deti nevyhazujou svaciny.
No, hlavni smysl meho psani byl ten, ze hromadne stravovani deti fakt zdrave neni, at uz dostavaji maso, nebo ne. Diky bohu, ze jim aspon nedavaji uzeniny.
Lucka
 Pruhovaná 
  • 

Re: naopak, článek je o.k.  

(2.5.2007 8:30:18)
S těmi mořskými rybami nezbytnými pro intelekt a kosti je to úsměvné - kolik jich asi obyčejní lidé měli na jídelníčku tak do začátku 20. století - a že by byli slabí a neinteligentní, nebo měli tak hrozný nedostatek jódu, nezdá se. Asi lze ty důležité látky včetně bílkovin získat i z jiných zdrojů, nejen z masa.
Nejsem ale vegetariánka a říkat masu mrtvola mi připadá sice technicky správné, ale jinak stejně přecivilizovaně nepřirozeně trhlé, jako argumentace živými králíčky v dětských tesácích a štítění se masožravců. Já osobně, od té doby, co nejsem vegetariánka, myslím a mám chuť na maso a zejména na ohavné salámky mnohem méně často než když jsem jí byla :-, takže - každému co mu vyhovuje.
 Lavanda 


Re: Zcestný a zastaralý názor pana Suchánka 

(2.5.2007 10:47:45)
Spousta odkazů, jsou ale ověřené? Nemám čas ani náladu se tím probírat, jen bych se zastavila o článku o škodlivosti červeného masa, který proběhl i našimi médii. Najdete ho např. na Oslu, i jinde. Ta studie se ale týkala konzumace šunky a podobných uzenářských výrobků, to přece není červené maso! Většinou jde o vepřové, kterému např. Američani kulantně říkají "another white meat". Rozhodně jsem z toho nepochopila, že nějak k rakovině prsu přišpívá hovězí, to spíš různé soli, aditiva, tuky a karcinogeny z uzení...Vidíte, a stačí chybně zvolený nadpis a kravina je na světě.
Prostě, jak říká můj taťka, někdo si zase plete pojmy a průjmy...
 Mišellka, Anička+Lárinka+Miki 


Re: Re: Zcestný a zastaralý názor pana Suchánka 

(2.5.2007 11:01:37)
Hm, to mi teda přijde, že zrovna pěkný průjem je názor, že věpřové maso je "another white meat". Kam ty Amíci na takový vtípky chodí.. :o)) Už asi nevědí, jak vnutit lidem vepřevé, které ztrácí ve světě popularitu, tak ho prostě jinak nazvou.. Kujóní..:o)) Ale vepřové zůstane vepřovým a jeho neblahý vliv na lidský organizmus se nevytratí.. Ale ať si každý věří, čemu chce..
 Lavanda 


Re: Re: Re: Zcestný a zastaralý názor pana Suchánka 

(2.5.2007 12:54:19)
Jo, to teda je. Prostě potřebovali zrovna nějaké přebytky vepřového prodat, a tak ho hezky nazvali...
Ale ten citovaný článek skutečně zaměňuje červené maso s konzumací šunky, párků a slaniny.
 Rene Schwarz 
  • 

Zcestný a zastaralý názor pana Suchánka 

(2.5.2007 15:51:36)
Vážená Budilko,
Prosím, podívejte se na http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6523009.stm

Pokud umíte anglicky, jistě si přečtete, že u žen, které konzumovaly červené maso se zvýšilo riziko až o 56 % a navíc, ty, které konzumovali uzeniny dokonce o 64 %. Co se týče červeného masa. Nejde zde o pletení pojmů či nesprávných nadpisů. Nejde zde pouze o jednu studii, již 15 let je vědecky dokázáno, že častá konzumace červeného masa (společně s jakýmkoliv jiným) způsobuje závažné civilizační choroby, ve kterých občané České Republiky často vedou prvenství.

Vše dobré,

Rene Schwarz
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Zcestný a zastaralý názor pana Suchánka 

(2.5.2007 19:26:42)
Doporučovaný článek jsem prolétla a odnesla jsem si z něj poučení, že Universita v Leeds provedla výzkum, který měl ty výsledky, které jste tady shrnul, a že jiní experti výsledky tohoto výzkumu prohlásili za zpochybnitelné (mimo jiné proto, že jíme stravu rozmanitou a je těžké oddělit vliv pouze červeného masa na zvášené riziko rakoviny prsu). Četla jsem rychle, tak jestli jsem přehlédla nějakou zkratku, pardon.
 Lavanda 


Re: Zcestný a zastaralý názor pana Suchánka 

(3.5.2007 8:30:02)
Vážený René,
jsem ráda, že jste mě nakonec donutil přečíst si článek v originále. Znova mě to utvrdilo v tom, že překladům na našem internetu neradno věřit. Překlad, který jsem četla na několika našich serverech (v naprosto shodném znění) byl nepřesný a zavádějící, vůbec nerozlišil, že ve výzkumu se zkoumal jednak vliv červeného masa a také vliv "zpracovaného" (processed) masa, tedy nejspíš česky lépe řečeno masných výrobků.
Jinak ale, v posledním odstavci se říká, že vlivy konzumace červeného masa a masných výrobků nelze bohužel dost dobře odlišit od působení jiných složek diety zkoumaných žen...
Omlouvám se za nedorozumění, které způsobil nepřesný český překlad článku.
 Rene Schwarz 
  • 

Milá Budílko 

(3.5.2007 13:40:43)
Vážená Budílko, děkuji za vzkaz. Který článek přesně jste četla v angličtině? Napište mi na něj odkaz. Omlouvat se memáte za co, jelikož jsem v Británii strávil většinu svého života, tak anglicky umím :-)
Co se týče studií ohledně nebezpečí konzumace živočišných produktů, je jich čím dál tím více, doporučuji
Vám stránku organizace Lékaři za odpovědnou medicínu www.pcrm.org , kde najdete mnoho studií a referencí. Poté shlédněte videa na http://www.cancerproject.org/resources/eatingright_video.php

Doporučuji objednat od České společnosti pro výživu a vegetariánství www.csvv.cz shrnutí několika stovek lékařských a vědeckých studií s názvem Stanovisko Americké dietetické asociace k vegetariánství. Je to odborná brožura určená především pro lékaře.

Naše diskuze by se mohla rozvést do dalších rovin (etika, ekologie, atd), ale ty jsou mimo rámec tohoto tématu. Pokud máte zájem a čas, mrkněte na mé stránky www.vegmedia.org , myslím, že je tam hodně zajímavých a důležitých informací.

Na závěr takovou lahůdku:
Britská Rada pro reklamu (ASA) povolila reklamní kampaň s názvem Krmení dětí masem je jejich zneužívání.
Rada pro reklamu ve Velké Británii (Advertising Standards Authority) povolila organizaci PETA velké billboardy varující rodiče před negativními účinky konzumace masa. Billboardy s obrázkem otylého dítěte konzumujícího hamburger a s nápisem: Krmení dětí masem je jejich zneužívání rozzuřily řezníky a masokombináty, které podaly oficiální stížnost Radě pro reklamu ASA. Avšak po důkladném zhodnocení vědeckých a lékařských faktů ASA rozhodla, že zdravotní kampaň může pokračovat. V odpovědi na stížnosti, že je kampaň „urážlivá“, ASA prohlásila: “Chápeme úmysl PETA informovat o tom, že krmení dětí masem a tudíž je vystavovat nebezpečným účinkům, je stejné jako zneužívání ”.
www.peta.org.uk/feat/feat-FeedingKids.asp


 illa+2 


článek mě pěkně nadzvedl :-) 

(3.5.2007 15:18:56)
..a některé reakce také. Připadám si jako o 30 let zpátky.

jako fyziologická vegetariánka (z masa je mi zle) nikomu maso neupírám, a tak mi vadí, když se někdo do vegetariánů naváží. Zrovna tak mi vadí, když někdo tvrdí, že by malé dítě mělo mít maso každý den. S masem (z organických chovů) jsme u dcerky začali opatrně někdy asi v roce a půl, a pro střeva to rozhodně není nezátěžové - dosud bezproblémové trávení vystřídala vždy po mase zácpa,což trvá dodnes. Faktem je, že holčičce maso chci dávat dál, cca 1krát za týden až 2, protože jsem moc líná na svědomité řešení bezmasé plnohodnotné stravy a protože masíčko prostě miluje.


Když pomineme etickou stránku věci, zda máme právo vraždit zvířata apod., pořád je tu ještě neoddiskutovatelný fakt, že v potravním řetězci dochází k energetickým ztrátám a že na "pěstování" potravy pro masožrouta se spotřebuje asi 14krát víc zemědělské půdy než na pěstování potravy pro vegana (číslo už možná není úplně aktuální)
 kj. 
  • 

Maso! 

(5.5.2007 21:54:13)
Podle předpovědí se celosvětová spotřeba masa do roku 2020 zdvojnásobí. Přesto panuje v Evropě a Severní Americe stále větší znepokojení z etiky způsobu, jakým jsou maso a vajíčka produkovány. Spotřeba telecího masa ostře poklesla, když vešlo ve všeobecnou známost, že v zájmu produkce takzvaného „bílého telecího“ – které je ve skutečnosti světle růžové – jsou novorozená telata oddělována od matek, úmyslně je u nich vyvolávána chudokrevnost, je jim odepíráno krmivo a jsou držena v tak úzkých stáních, že nemohou chodit ani otáčet se.

Nemoc šílených krav šokovala v Evropě řadu lidí, a to nejen proto, že rozbila obraz hovězího masa jako bezpečné a zdravé potravy, ale i proto, že se lidé dozvěděli, že tuto chorobu způsobuje krmení skotu mozky a nervovými tkáněmi ovcí. Lidé, kteří naivně věřili, že krávy pasou trávu, náhle zjistili, že ustájený hovězí dobytek lze krmit prakticky čímkoliv od obilí přes krmivo pro ryby a kuřecí podestýlku (včetně kuřecího trusu) až po odpad z jatek.

Obavy ze způsobu, jakým nakládáme se zemědělskými zvířaty, se ani zdaleka neomezují na malé procento lidí, kteří jsou vegetariány, či dokonce vegany – lidmi, kteří nejedí žádné živočišné produkty. Navzdory silným etickým argumentům ve prospěch vegetariánství zatím nejde o většinový postoj. Běžnější je názor, že jsme oprávněni jíst maso, zajistíme-li zvířatům před porážkou slušný život.

Problémem, který s Jimem Masonem popisujeme ve své čerstvé knize Jak jíme , je skutečnost, že průmyslové zemědělství upírá zvířatům byť i jen minimálně slušný život. Desetimiliardy dnes „produkovaných“ kuřat se nikdy nedostanou ven. Jsou chována tak, aby měla masožravé choutky a co nejrychleji získávala na váze, a poté chována v drůbežárnách s kapacitou více než 20 000 kusů. Koncentrace čpavku z nahromaděného trusu ve vzduchu štípe do očí a pálí na plicích. Kuřata jsou porážena pouhých 45 dní po vylíhnutí, přičemž jejich nezralé kosti již v té době sotva unesou váhu jejich těla. Některá se zhroutí, a protože nedosáhnou na potravu či na vodu, záhy uhynou – jejich osud je pro ekonomiku drůbežárny jako celku nepodstatný.

Ještě horší podmínky mají nosnice, které jsou napěchované do tak malých drátěných klecí, že i kdyby se v jedné kleci nacházela jen jediná, nedokázala by roztáhnout křídla. Ve skutečnosti se přitom v kleci mačkají nejméně čtyři a často ještě více. Za tak stěsnaných podmínek dominantní a agresivní kusy s velkou pravděpodobností uklovou slabší slepice k smrti. Aby tomu chovatelé zabránili, opalují všem ptákům zobáky rozžhavenou čepelí. Slepičí zobák je plný nervové tkáně – koneckonců jde o hlavní prostředek kontaktu slepice s okolím –, ale ptákům při tomto zákroku není podáváno žádné anestetikum nebo analgetikum, které by zmírnilo jejich bolest.

Prasata jsou možná nejinteligentnější a nejcitlivější ze všech zvířat, která běžně pojídáme. Při shánění potravy v odlehlé vesnici dokážou tuto inteligenci uplatňovat a zkoumat své proměnlivé prostředí. Než březí prasnice vrhne selata, vybuduje ze stébel, lístků a větviček pohodlné a bezpečné hnízdo.

V dnešních továrních farmách jsou však březí prasnice chovány v bednách tak úzkých, že se nemohou otočit, ba ani učinit více než jeden krok dopředu či dozadu. Leží na holém betonu bez slámy či jakékoliv jiné formy podestýlky. Selata jsou matce co nejrychleji odebrána, aby mohla prasnice rychle znovu otěhotnět, ale přitom až do porážky nikdy neopustí vepřín.

Obhájci těchto produkčních metod argumentují tím, že jde o politováníhodnou, ale nezbytnou reakci na poptávku stále lidnatější populace po jídle. Na druhé straně: pokud uvězníme zvířata do továrních farem, musíme pro ně pěstovat potraviny. Většinu energie z těchto potravin přitom zvířata spálí pouze k dýchání a udržování tělesné teploty, takže nakonec získáme jen drobný zlomek – ne více než třetinu, a někdy dokonce pouhou desetinu – z hodnoty potravin, jimiž je krmíme. Naproti tomu pasoucí se krávy požírají jídlo, které lidé nedokážou strávit, což znamená, že zvyšují množství potravin dostupných lidem.

Je tragédií, že země jako Čína a Indie s rostoucí prosperitou kopírují západní metody a zavírají zvířata do obrovských průmyslových farem, kde mají zajišťovat více masa a vajec pro stále početnější střední třídu. V případě pokračování tohoto trendu bude výsledkem utrpení zvířat v ještě větším měřítku, než jaké dnes existuje na Západě, a také větší ekologické škody a nárůst srdečních onemocnění a rakovin zažívacího traktu. Kromě toho půjde o hrubě neefektivní činnost. Jako spotřebitelé máme ve své moci – a je to i naše morální povinnost – odmítnout chovné metody, které jsou kruté ke zvířatům a špatné pro nás.


 kj. 
  • 

Re: Maso! 

(5.5.2007 22:02:49)
P.Singer, pramen http://www.project-syndicate.org/
 arsiela, 


Re: Maso! 

(6.5.2007 23:21:29)
kj prosím než tu začneš uvádět tyto šílené teze o chovu přečti si aspoń zákon na ochranu zvířat,nebo základy chovu hospodářských zvířat.Pak ti dojde co plácáš za nesmysly.Netvrdím,že velkochov je zcela OK ale co se týče ČR tak podmínky se velmi lepší,minimálně za poslední dva roky.U skotu úvaz už neuvidíš,slepice maj povinné obohacené klecové systémy,souhlasím že porážka brojlerů je opravdu v nízkém věku,ale jedná se o hybrydy,kteří prostě v tomhle věku maj vyzrálé maso - proto se taky chovaj.Ale koncentrace čpavku není vysoká,dosahuje norem,už z toho důvodu,že kuře máš velmi citlivé a kdyby ti pochcípala celá hala tak se z toho vedení zvencne.
Jinak český masný průmysl nenízas tak king,spíš brzo zhasne úplně a bude převálcován Polskem a Čínou a potom bude obavy z masa plného antibiotik hormonů a podobně opravdu oprávněné.
Maso v supermarketu bych nekoupila ani náhodou skoro ho nejím a když už tak buď to co doma vykrmím,nebo koupím od českého prodejce z českého chovu.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Maso! 

(6.5.2007 23:33:00)
Proč by měla antibiotika a hormony hrozit z Polska a Číny? České zákony a hygienické normy platí stejně pro tuzemské "výrobce" i dovozce, takže není vůbec důvod si myslet, že čeští výrobci jsou lepší, zodpovědnější, morálnější a nevím, co ještě. Všem výrobcům masa jde jenom o peníze. Peníze do zlepšování podmínek zvířat investují jen pokud je k tomu zákonodárce donutí a nebo trh. Ale bohužel českého spotřebitele spíše zajímá cena a koupí si radši celé velké plato vajec za 29,90 z klecového chovu než vejce z chovu na podestýlce či biochovu za několikanásobek.
A vysoké koncentrace čpavku v chovu brojlerů? Pokud je to nezabije, ale jen způsobuje bolest a utrpení, tak to "výrobce" vůbec netrápí...
 arsiela, 


Re: Re: Re: Maso! 

(7.5.2007 13:09:01)
Zuzko z Číny proto,že není členem EU tudiž nemusí dodržovat nromy pro EU povinné.O tom jak tam je zacházeno se zvířaty nemusím popisovat,většina videí o stahování zvířat za živa a podobně pochází právě z této provincie a bohužel jen velmi těžko se stím něco dělá.Nebudu počítat kolik peticí už bylo předáno a stejně s tím nikdo nic nedělá.Navíc maso,které sem z Číny putuje se cestou klidně i rozmrazí a znovu zmrazí.Tady už ho nikdo netestuje,prostě se naveze rovnou do supermarketů,stejně tak i s masem z Polska.
Jinak souhlasím s tebou v tom,že lidé bohužel upřednostňují levnější maso,vejce a neberou příliš ohled na to,z jakého chovu pochází.
K tomu ,že producenty donutí jen vyhláška a trh zlepšit prostředí chovu - je a není to pravda.
Vzhledem k požadavkům na stále větší kvalitu masa(libovější vepřové),mléka jsou šlechtěni jedinci s mnohem vyššími nároky na welfer.
A výuka etiky a etologie chovu je v současné době jedním ze základních předmětů výuky na zemědělských školách.Budoucím vedoucím pracovníkům se to dost vtlouká do hlavy.
Nevím jestli jsi někdy vyděla moderní stáje pro skot,nebo způsob chovu masného skotu,možná by ses divila,že už to z bývalým chovem v kravínech a teletníkách má pramálo společného.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Maso! 

(7.5.2007 15:25:52)
Kravín jsem v poslední době neviděla, ale viděla jsem u silnice vedle kravína malé budky s mříží a v každé budce zavřené samotné malé telátko oddělené od matky.
 arsiela, 


Re: Re: Re: Re: Re: Maso! 

(7.5.2007 15:59:23)
a z toho se hned usoudí,že chudák telátko je bez maminky celé dny a noci a stále a strašně tím trpí.Ono mu je venku totiož strašně moc špatně,proto se tam přece dává aby vyrostlo v malé nedochůdče a ne v pořádný kus skotu,to je přece jasné,že ano.Promiň Zuzko jsem ironická beru.
Můžu se tě zeptat ty si vše co sníš poctivě vypěstuješ doma ze semínek,nebo něco kupuješ v obchodě?
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Maso! 

(7.5.2007 16:05:07)
Kdyby Tvoje telátko-mláďátko ti někdo odebral a zavřel samotné do klece, aby ho po nějaké době humánně usmrtil na výborné telecí, asi by se Ti to taky moc líbilo, že? A hlavně tomu mládátku, vůbec by netrpělo, že? Promiň, ale zde není cynismus na místě. To je jenom důkaz, jací jsme rasisti ke zvířatům. Umíš si představit, že by někdo fence po porodu odebral mláďata, aby jí mohl sebrat mléko a štěňata by umístil na samotku do klece? Asi bys mluvila o týrání zvířat, ne?

Co se týče potravy, něco pěstuju, něco kupuju hlavně v biokvalitě (spíš kupuju).
 arsiela, 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Maso! 

(7.5.2007 17:18:38)
Přesně to je to co jsem myslela ironicky,telata se odebíraji za určitou dobu po porodu a to jen někde(my třeba necháváme telata pod kravou plnou dobu produkce mleziva a pak je dáváme na kojení) a konkrétně u masného skotu se neodebírají vůbec tam je chov bez produkce mléka,takže narážka na telecí je v tomto poněkud mimo.Právě u výkrmu na telecí se telata pod matkou nechávají a je to nejvíc ceněné a nejdražší maso(telat krmená jen mlékem).
Jinak telatům se nechávají sociální vazby buď s matkou nebo ostatními telaty.Porovnávat se štěňaty nelze,protože tele se rodí naprosto jinak vyvinuté než štěně,nebo kotě.Má spíš závislost na stádu než na matce jako takové(tím myslím termoregulaci,schopnost vyprázdnění)
Ale máš pravdu já moc zastáncem školek pro telata taky nejsem(to je název pro to co jsi psala),ale nemůžeš to zas takhle polidšťovat to prostě nejde.To bys nevyprudokovala navíc ani litr mléka,a o mléku tu snad řeč není, i když chápu,že ty zavrhuješ i to mléko.
Já nekritizuju to co jíš, i když si dost dobře nedovedu představit co vlastně jíš,když jsi psala že ani mléko,ani vejce nepatří do tvého jídelníčku.Je to v podstatě tvůj problém.Jen mě vadilo,že se tu psali značně zkreslené představy o chovu hospodářských zvířat,představy ,které jsou velmi zastaralé,nebo získané z videí natočené mimo ČR a kolikrát úmyslně vydávané za videa natočené v naší republice.
Není vše OK to už jsem psala že souhlasím,ale není vše zas tak šílené a špatné,a trendy se ubírají docela dobrým směrem.Alespoň u skotu určitě,prasata se taky začínají lepšit.O drůbeži v současné době moc nevím,jen to co se mi dostane do ruky ze svodek a vyhlášek,protože drůbež jde momentálně mimo mě.
K čemu mám výtky je nezájem veterinární zprávy zasahovat tam,kde dochází k jasnému týrání zvířat až dojde k úmrtí většího množství zvířat tak se něco děje.Ale na to upozorňujem už dlouhou dobu a jaksi houbeles se děje.
Omlouvám se o odbočení od tématu.
 first 
  • 

Re: EMA MA MASO ( a mleko ), o my se mame !!!! 

(8.5.2007 16:52:01)

Tuhle vetu ze slabikare ( 70 leta ) asi nekteri z tehle mohutne debaty neznate....
Teda tady se rozvirila debata, zpetne nestacim zirat...

Ten vecny spor o skodlivosti masa ci mleka....!
O mleku se radeji zminovat nebudu, uz se mi tu kdosi kdysi vysmal za zminku, ze mleko ( kravske ) je tu od prirody pro tele a ne pro cloveka....

Ziju v prilis velkem meste ( a i zemi, kde se mimochodem ji o neco mene masa nez v Cechach a vice zeleniny..) abych citila uplne to same, jako vsichni, kdo tu haji zivocicha jako rovnopravneho tvora - i kdyz se mi ta myslenka libi a pripada mi ( risknu to ): vznesena...

Maso, mleko, vejce - nekdo tu poklada otazku a co tedy Zuzana a ostatni vegetariani ji ???
Vzdyt to jsou jen TRI potraviny !!!!

Na jatka do masokombinatu Hroznetin ( velice moderne vybaveny )jsem kdysi( pred 15 lety ) vzala tridu zaku z rodinne skoly. Prasata cekala ve vybehu ( podotykam, ze vse bylo ciste a hygyenicke, skoro jako v nemocnici....), na vlastni porazku (nebot byla poledni pauza ) a mohu vas ujistit, ze si ty dve hodinky klabosenim netravily...A i kdyz jim nikdo nerekl na co tam cekaji, ten rev byl zoufaly...

Jenze kazdeho se to, Zuzano, nedotkne tak bytostne jako Tebe, nekomu to zkratka prijde opravnene, ze clovek ( pan tvorstva - taky dobrej termin...) vyuziva svou inteligenci k tomu, aby mohl uspokojit sve konzumni zvyklosti a pozadavky...v otazce je jiste vice (i financnich nebo socialnich ) aspektu, ale nebudu se poustet do argumentovani o tom o cem toho dostatecne nevim.
O cem toho ale vim dostatecne a to z vlastni zkusenosti ( ktera vetsinou svym dopadem predci veskerou teorii ),je fakt, ze konzumace masa ( zejmena savcu ) a mleka zpusobuje vice problemu nez uzitku ( troufnu si napsat, ze mleko zpusobuje jeste vice zla nez maso ).

Lidské vnimani je jedinecne a rozdilne a nejsme na tom vsichni stejne, proto zijeme dohromady ti, co maso odmitaji s temi co ho chteji a zabijeni zvirat ( notabene savcu ) jim nepripada skandalni...nejsme vsichni na stejne urovni CITENI, tak jako je to s jinymi predpoklady k zivotu a jeho vnimani...

A o tom ta vase hadka a argumentovani je....

Mejte se fajn, vegetariani i vsezravci a budte na sebe tolerantni

 Sitar 
  • 

Je člověk masožravec či býložravec? 

(6.5.2007 20:34:29)
Jediné, co autora dle mého názoru omlouvá, je dobrá víra v to, že proklamuje prospěšné informace. Hloupé ovšem je, že je označován odborníkem na výživu. Člověk je celkem dost prokazatelně ve své podstatě býložravcem a proto tvrzení o potřebě masa v jeho jídelníčku přinejmenším velmi pokulhává. Trávení masa i ostatních živočišných potravin sice určitým způsobem zvládá, ale za nepřiměřenou cenu v podobě různých onemocnění.
Maso a mléko nekonzumujeme vůbec, sýry a vejce občas. Děti (5 let a dvojčata 20 měsíců) prospívají výborně a nám dospělým jakbysmet.
Dobrá zpráva je, že to začíná spoustě lidem docházet, ale bude ještě dlouho trvat, než rozum zvítězí nad pohodlností a ignorantstvím.
 Petra 
  • 

A na co má člověk špičáky? 

(7.5.2007 0:03:26)
Nesouhlasím, že člověk je ve své podstatě býložravcem, na co má tedy špičáky? A kdyby člověk maso nepotřeboval, na co mu je tedy příroda ( bůh?) dala? Věřím, že v dnešní době se dá spoustu vitamínů i bílkovin nahradit jiným zdrojem než je maso, a když si dá s tím tu práci nikomu to neberu. Mně maso chutná, ale i celé mé rodině a věřím, že je prospěšné, tak ho budem jíst dál. Taky se mi nelíbí životní podmínky chovných zvířat, ale nemyslím si, že řešení je přestat jíst maso. Řešení je kontrola chovu zvířat, pokuty, zákazy, klidně i vězení za týrání zvířat. Nechápu, kde je problém? Ještě by stát z toho měl peníze. Ale jo, je to problém, protože ti, kdo by to měli řešit, to neřeší, řešíme to my tady na diskuzích a stejně to nevyřešíme.
 Murielle 


Re: A na co má člověk špičáky? 

(7.5.2007 5:28:17)
S těmi špičáky to máš obrácené. Ćlověk je nemá proto, aby mohl jíst maso, ale má je jako důsledek toho, že se živí tak jak se živí (nebo v minulosti převážně živil).
Příroda nemá žádný plán, ve kterém se rozhodne dát tomu a tomu druhu do vínku třeba zrovna ty špičáky, aby se mohl najíst masa. Ty špičáky se naopak vyvinou v důsledku toho, že ten dotyčný druh přežije v danou chvíli na daném místě právě konzumací třeba masa, nebo prostě něčeho k čemu ty špičáky potřebuje. Takže pokud se lidé začnou výhradně živit měkkou stravou, špičáky jim za čas vymizí úplně, protože je nebudou potřebovat. Příroda je hrozně šetrná a nebude plýtvat energií na něčem, co vlastně ten druh k přežití vůbec nepotřebuje. Příkladem jsou třeba zuby moudrosti. Dnešní člověk těch zubů už nepotřebuje k přežití tolik jako dřív, potravu si upravuje, nepotřebuje jí tak dokonale rozmnělňovat a zuby moudrosti zanikají. U někoho nevyrostou už vůbec, u jiných musí být odstraněny, protože se do pusy nevejdou. Jestli budeme pokračovat v současném trendu vývoje, tak za čas zmizí tyhle zuby úplně.
 Petra 
  • 

A na co má člověk špičáky? 

(7.5.2007 0:04:44)
Nesouhlasím, že člověk je ve své podstatě býložravcem, na co má tedy špičáky? A kdyby člověk maso nepotřeboval, na co mu je tedy příroda ( bůh?) dala? Věřím, že v dnešní době se dá spoustu vitamínů i bílkovin nahradit jiným zdrojem než je maso, a když si dá s tím tu práci nikomu to neberu. Mně maso chutná, ale i celé mé rodině a věřím, že je prospěšné, tak ho budem jíst dál. Taky se mi nelíbí životní podmínky chovných zvířat, ale nemyslím si, že řešení je přestat jíst maso. Řešení je kontrola chovu zvířat, pokuty, zákazy, klidně i vězení za týrání zvířat. Nechápu, kde je problém? Ještě by stát z toho měl peníze. Ale jo, je to problém, protože ti, kdo by to měli řešit, to neřeší, řešíme to my tady na diskuzích a stejně to nevyřešíme.
 10.5Libik12 


Re: A na co má člověk špičáky? 

(7.5.2007 0:14:30)
On je problém v tom, že chovy zvířat jsou dle norem(velikost, strava, pohyb,oddělení mláďat, transporty,...), pokud se tam nevyskytne deviant, tak víceméně není zač pokutovat, protože zákon umožňuje toto zacházení s živými tvory.
Což nikomu nevadí, bohužel.


 Milly36 


Re: A na co má člověk špičáky? 

(7.5.2007 3:46:30)
Ptas se, proc ma clovek spicaky. Pravdepodobne si myslis, ze je to dukazem, ze je clovek od prirody masozravcem. Hm. V tom pripade, podle prirody, bys mela byt schopna si zvire zakousnout a snist za syrova, nebo ne?;-)
Clovek, ktery se masa vzdat nechce, protoze mu chutna, bude hledat duvody a zpusoby jak se ho drzet zuby:-) a nehry. Je zbytecne neco vysvetlovat. Soucit je jim cizi. Maso nam dano nebylo. Byly nam dany zvirata. Maso jako takove na stromech neroste, pokud vim. Precti si tohle: http://animalrights.webz.cz/jist_maso.htm
 Petra 
  • 

Re: Re: A na co má člověk špičáky? 

(7.5.2007 8:37:20)
Nemyslím si, že mám špičáky na to, abych s nimi zakousla zvíře, ale abych si kus toho masa ze zabitého zvířete utrhla, když už jdete do takových extrémů. Asi je to nechutné, ale kdybych umírala hlady , tak by se mi špičáky hodily. Naštěstí to dělat nemusim.
Jinak tyto diskuze asi nemají smysl. Vy si myslíte, že je člověk býložravec , já si myslim, že je všežravec. Škoda, že to takhle "zblbnul" ten pračlověk a jedl něco, na co nebyl uzpůsoben :-)
Nelíbí se mi nehumánní zacházení se zvířaty, ani pokusy na nich, ani jejich zabíjení kvůli kožichům... To je zbytečné. Kdybych s tím mohla něco udělat, tak to udělám, zatím dělám jen to, že se snažím nekupovat kosmetiku zkoušenou na zvířatech a nepotřebuju ke svému životu cizí kožichy. Ale maso jako rodina budeme jíst dál, protože (jak už jsem psala) si myslím, že je prospěšné, hlavně pro děti, ale s tím vy zřejmě nesouhlasíte.
 Sitar 
  • 

Re: A na co má člověk špičáky? 

(7.5.2007 15:08:13)
Petro,
Tobě opravdu chutná maso? Chutnala si někdy neochucené maso, tedy nesolené, nekořeněné a podobně?
 Petra 
  • 

Re: Re: A na co má člověk špičáky? 

(7.5.2007 18:35:49)
Jo, chutná mi maso, ale ne neochucené,mám ráda třeba jen uvařené, ale určitě musí být osolené. Myslíš tím, že mi víc chutná ta sůl než to maso? Chutná mi i ta brokolice, ale taky osolená. Přesto cítím chuť masa i brokolice. Nevím, jestli jsem odpověděla přesně, na co ses ptala.
 Sitar 
  • 

Re: Re: Re: A na co má člověk špičáky? 

(8.5.2007 0:18:28)
Dobře, takže chuť jsme probrali. Žádáš od jídla ještě něco jiného, nebo končíš u chuti?
Ještě se zeptám, co potřebného, kromě toho, co se dostane do masa z rostlinných zdrojů, se vlastně v mase nachází? Živočišné bílkoviny to nejsou, ty jsou velmi obtížně stravitelné a při procesu trávení produkují spoustu nebezpečných odpadních látek. Navíc potřeba bílkovin se obecně přeceňuje, např. v mateřském mléce se nachází jen několik málo procent bílkovin, takže to opravdu nebude tak horké, jak se traduje. Tuky a sacharidy jsou mnohem důležitější, samozřejmě spolu s vitamíny, minerály a stopovými prvky.
 štěpánka 
  • 

Re: Re: Re: Re: A na co má člověk špičáky? 

(8.5.2007 13:36:25)
Prosímtě a s těmi bílkovinami to myslíš jak? Nejsem sice chemik, ale v populárně-vědeckých článcích celkem jasně vysvětlují, že živočišné bílkoviny jsou lidskému tělu bližší nežli rostlinné. Četla jsem, že kažná bílkovina se skládá z aminokyselin a každé 2 druhy živočichů se liší právě tím, kolika a jakými druhy aminokyselin jsou jeho bílkoviny tvořeny. Protože člověk si neumí sám aminokyseliny vyrábět, musí je přijímat v dostatečném množštví (a druzích!!!) ve stravě. To znamená, že bychom neměli jíst např. jenom vepřové, ale kombinovat různé druhy masa a bílkovin rostlinného původu (luštěniny).
Druhá poznámka:
Zdá se mi, že se tu zaměňují dojmy a pojmy. Lidé nejsou stejní a každý potřebuje jinou výživu - každý tráví jinak rychle, některé látky vyloučí nestrávené,.... (mimochodem nestrávena je právě celulóza - základ všeho rostlinného - proč bychom to netrávili, kdybychom byli býložravci?)
Osobně znám lidi, kteří jsou vegetariáni (ne vegani) z přesvědčení, ale i lidi, kteří mají problémy s trávením masa (po hepatitidě a jiných nemocech jater). Bezmasá strava jim vyhovuje a zlepšila jejich stav. Svým dětem ale maso dávají v minimálním množství - z důvodu vývoje. Starší děti si již rozhodují samy. Znám také 2 lidi, kteří po přechodu na vegetariánskou stravu (dobře dělanou, byli zodpovědní a drželi se rad jiných vegetariánů) skončili do půl roku v nemocnici na JIP a trvale si poškodili metabolismus. Dětský lékař mých dětí, který je homeopat, antibiotika nenasazuje, léčí bylinkami mi řekl, že sám zkoušel být s rodinou vegetariány, ale na sobě pozoroval zvýšenou únavu a vyšší nemocnost u dětí, takže se vrátil k masu (ale v malém množství).
Takže to co vyhovuje tady těm nesmyslně argumentujícím vegetariánům (veganům) rozhodně není univerzální rada. Jinak bychom mohli říkat. Když já přestal kouřit, dokáže to každý. Když já přeplavu kanál La Mach, dokáže to každý. Když já vymyslím teorii relativity, dokáže to každý,.....
Už jsem psala výše, že o tom co bylo napsáno o chovu zvířat souhlasím, ale to se nevyřeší tím, že se bude těm co její maso nadávat do vrahů. Nebo považujete za vraha i lidi, kteří na dvorku (na pastvě, v chlévě) chovají slepice, prase, býčky a pak je zabijí a snědí? Vesničtí lidé (ne všichni) se k těmto zvířatům chovají stejně od doby kdy začala domestikace a určitě ne krutě.
Poslední poznámka: Člověk je všežravec (jasně to plyne z toho jak je jeho trávení, zuby,... uspořádáno a vybaveno). Slovo všežravec je biologický pojem a ne nadávka. Už jsem psala výše, jak se v trávení liší od býložravců, nebudu se opakovat, navíc už to tu psali jiní.
 Sitar 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A na co má člověk špičáky? 

(9.5.2007 10:02:29)
Pro někoho rozumné, pro někoho popletené. Každý si na to musí přijít sám. Lidské tělo je každopádně neuvěřitelně přizpůsobivé a silné, takže dokáže přežívat poměrně dlouho bez větších příznaků nemoci i na nepřirozené stravě (živočišné a tepelně upravované).

Zde je poměrně přesvědčivý důkaz toho, že je člověk ve své podstatě býložravec: http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2004012501

Co se týče bílkovin a aminokyselin, zde je zajímavý článek: http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2003122105
 Dana 
  • 

Re: Je člověk masožravec či býložravec? 

(8.5.2007 13:30:05)
Kdyby byl býložravcem, má delší střeva a jiný chrup. Obé svědčí o tom, že člověk se i v dávné minulosti živil rozmanitě.
 first 
  • 

Ema ma maso ( a mleko ), o my se mame...... pro Zuzanu i ostatni 

(8.5.2007 17:00:01)
Tuhle vetu ze slabikare ( 70 leta ) asi nekteri z tehle mohutne debaty neznate....
Teda tady se rozvirila debata, zpetne nestacim zirat...

Ten vecny spor o skodlivosti masa ci mleka....!
O mleku se radeji zminovat nebudu, uz se mi tu kdosi kdysi vysmal za zminku, ze mleko ( kravske ) je tu od prirody pro tele a ne pro cloveka....

Ziju v prilis velkem meste ( a i zemi, kde se mimochodem ji o neco mene masa nez v Cechach a vice zeleniny..) abych citila uplne to same, jako vsichni, kdo tu haji zivocicha jako rovnopravneho tvora - i kdyz se mi ta myslenka libi a pripada mi ( risknu to ): vznesena...

Maso, mleko, vejce - nekdo tu poklada otazku a co tedy Zuzana a ostatni vegetariani ji ???
Vzdyt to jsou jen TRI potraviny !!!!

Na jatka do masokombinatu Hroznetin ( velice moderne vybaveny )jsem kdysi( pred 15 lety ) vzala tridu zaku z rodinne skoly. Prasata cekala ve vybehu ( podotykam, ze vse bylo ciste a hygyenicke, skoro jako v nemocnici....), na vlastni porazku (nebot byla poledni pauza ) a mohu vas ujistit, ze si ty dve hodinky klabosenim nekratily...
A i kdyz jim nikdo nerekl na co tam cekaji, ten rev byl zoufaly...

Jenze kazdeho se to, Zuzano, nedotkne tak bytostne jako Tebe, nekomu to zkratka prijde opravnene, ze clovek ( pan tvorstva - taky dobrej termin...) vyuziva svou inteligenci k tomu, aby mohl uspokojit sve konzumni zvyklosti a pozadavky...v otazce je jiste vice (i financnich nebo socialnich ) aspektu, ale nebudu se poustet do argumentovani o tom o cem toho dostatecne nevim.
O cem toho ale vim dostatecne a to z vlastni zkusenosti ( ktera vetsinou svym dopadem predci veskerou teorii ),je fakt, ze konzumace masa ( zejmena savcu ) a mleka zpusobuje vice problemu nez uzitku ( troufnu si napsat, ze mleko zpusobuje jeste vice zla nez maso ).

Lidské vnimani je jedinecne a rozdilne a nejsme na tom vsichni stejne, proto zijeme dohromady ti, co maso odmitaji s temi co ho chteji a zabijeni zvirat ( notabene savcu ) jim nepripada skandalni...nejsme vsichni na stejne urovni CITENI, tak jako je to s jinymi predpoklady k zivotu a jeho vnimani...

A o tom ta vase hadka a argumentovani je....

Mejte se fajn, vegetariani i vsezravci a budte na sebe tolerantni

 Sitar 
  • 

Re: Re: Je člověk masožravec či býložravec? 

(9.5.2007 10:40:18)
Dano,
dravci mají 3x delší trávící ústrojí než trup. Býložravci 8 až 12x. Člověk minimálně 12x.
O zubech a ostatním zde: http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2004012501
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Je člověk masožravec či býložravec? 

(13.5.2007 10:32:21)
A pak je tu ještě ten složený žaludek kvůli trávení celulózy. Ten člověk taky postrádá.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Je člověk masožravec či býložravec? 

(13.5.2007 10:35:00)
A znovu opakuju, že člověk je všežravec.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Je člověk masožravec či býložravec? 

(13.5.2007 21:12:36)
Zopakuj to ještě 99x, ať se to stane pravdou!!
 štěpánka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Je člověk masožravec či býložravec? 

(13.5.2007 22:44:30)
Zuzano, to samé se přeci dá napsat i o tvých příspěvcích. Pořád do nás hustíš svoji pravdu a žádné argumenty "protistrany" nepovažuješ ani za hodné toho, aby se s k nim vyjádřila. Takže tady vlastně taky jen opakuješ furt dokola svojí pravdu. Ono je to totiž tak, že pravda prostě není jenom jedna. A tak když to zopakuješ 99x (ať už Ty nebo někdo jiný), tak se to prostě pro někoho stejně pravdou nestane a pro někoho třeba jo....
 Věra. 


Re: člověk je všežravec 

(13.5.2007 22:50:00)
když už jej máme nějak "klasifikovat". A kdo tomu nevěří, může si otevřít fyziologii trávení, anatomii, nebo
popátrat čím se živili naší předci....živili se i masem, pochopitelně....tak jako se jím živíme i my, zcela normálně.

 Věra. 


Re: Re: člověk je všežravec 

(13.5.2007 22:58:00)
tohle je myslím dostatečně známé...nebo ne?...v těhotenství výživové nároky stoupají, přece jen....


Jste vegetariánka a rozhodně s tím v těhotenství nemíníte přestat? Dejte si na to velký pozor. Pokud byste o svém těhotenství první měsíce nevěděla a jídelníček nezměnila, mohla byste tím poškodit vývoj dítěte stejným způsobem, jako byste popíjela alkohol a vykouřila krabičku cigaret denně.


Pro správný růst mozku je důležitý ve vašem jídelníčku především dostatek vitamínů skupiny B, které jsou třeba při tvorbě přenašečů nervových vzruchů, a nenasycených mastných kyselin omega 3, které podporují rozvoj paměti.

Vegetariánky a hlavně veganky, na jejichž stole maso, mléko a vejce chybí, však svoje tělo ochuzují právě o mastné kyseliny a bílkoviny, čímž zvyšují riziko poškození mozku dítěte.

Děti vegetariánek a veganek podle odborníků pomaleji rostou a opožďují se ve vývoji. Jsou také náchylnější k některým onemocněním, především křivici, která vzniká právě z nedostatku vitamínu D, jenž se rozpouští v tucích a chudokrevnosti způsobené nedostatkem železa a vitamínu B12.

Pokud jste vegetariánka a maso se nepřinutíte pozřít, dopřejte si alespoň litr mléka denně, dostatek mléčných výrobků, které obsahují bílkoviny a vápník, a luštěnin, které jsou rovněž zdrojem bílkovin.

Bez živočišných bílkovin byste se ale v těhotenství těžko obešla, obsahují totiž aminokyseliny, které si lidské tělo samo nevytvoří. Luštěniny jsou také významným zdrojem železa, které vegankám a vegetariánkám často chybí. Na rozdíl od nenasycených mastných kyselin omega 3 jej však lze nalézt i v ovoci a zelenině.

Obsah svého jídelníčku v době těhotenství skutečně dobře promyslete. Alternativní stravování může podstatně ovlivnit zdraví plodu. Jestliže se svých zvyklostí a životního stylu nechcete vzdát, požádejte alespoň o pomoc odborníka na výživu, jenž vám sestaví takový jídelníček, který pro vás i vaše dítě bude znamenat to nejmenší riziko.
 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: člověk je všežravec 

(14.5.2007 2:31:29)
Věro, pěkně jsi nám tady opsala článeček, co napsal nějaký blázen absolutně ignorující výzkumy týkající se vege stravování.
Jsou to samé nesmysly. Pokud někdo doporučuje pít hodně mléka těhotným vegetariánským ženám, co byste doporučili pít březím krávám? Mateřské mléko? Když jde někdo proti přírodě, dobře mu tak, dřív nebo později na to doplatí.
"Krutý a podlý člověk, který žije na úkor životů druhých, si pro své vlastní dobro zaslouží být zabit; jinak ho jeho činnosti přivedou k degradaci." - Šrímad-Bhágavatam 1.7.37
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: člověk je všežravec 

(14.5.2007 10:35:57)
Kráva má složený žaludek a dokáže ze své stravy využít i to, co by člověk nedokázal. Proto kráva nemusí pít mléko. Aby člověk prospíval, musí mít pestrou stravu, protože se tak vyvinul díky podmínkám, ve kterých žil. Možná je užitečné to změnit. Nevím.
 Sitar 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: člověk je všežravec 

(14.5.2007 15:49:50)
Správně, kráva má složený žaludek a proto je tele schopno efektivně strávit kravské mléko, které je svým složením vhodné pro tele. O tom si myslím nelze moc diskutovat.

Naopak si nemyslím, že by člověk nutně potřeboval pestrou stravu. Spíše je čím dál více rozežraný a již na to i dost dlouhou dobu dojíždí. Člověk dle mého názoru potřebuje vyváženou přirozenou syrovou stravu, která je z biologického hlediska nejhodnotnější a nejsnáze stravitelná bez nežádoucích vedlejších procesů.

Obecně řečeno, lidi dneska jídlo moc řeší a je to na nich vidět.
 Petra 
  • 

Syrová nebo dušená? 

(14.5.2007 17:03:17)
No vidíš a já jsem nedávno viděla v televizi pořad, kde nějaká lékařka doporučovala upřednostňovat raději dušenou nebo vařenou zeleninu, že je naopak lépe stravitelná a při trávení vzniká méně nežádoucích látek. Dále zmiňovala, že přemíra vlákniny může škodit(dětem).
Co doktor, to jiný názor! Je těžké si vybrat ten správný. Taky podle čeho?
 Sitar 
  • 

Re: Syrová nebo dušená? 

(15.5.2007 8:57:33)
V televizi jsem již viděl mnoho různých pořadů. Třeba teď o víkendu něco o eskymácích, Inuitech. Ti přežívají převážně na živočišné stravě. Všichni vypadali moc krásně a ten chlapec, který pořad doprovázel, byl velmi chytrý a ohleduplný. Ke svým psům se chovali velmi hezky a k ledním medvědům ještě lépe. Byl to tak naučný a povznášející pořad, že jsme to museli po několika minutách přepnout na něco drsnějšího.

Co se týče vařené vs. syrové zeleniny: vařená zelenina neobsahuje žádné enzymy účastnící se trávení a tak musí organismus produkovat nadměrné množství trávících enzymů místo toho, aby produkoval enzymy metabolické, které se podílejí na údržbě organismu. Z toho vyplývá, že skutečný přínos tepelně zpracované potravy pro organismus je malý.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: člověk je všežravec 

(14.5.2007 22:02:24)
Tam, kde člověk pil mléko, má k tomu genetickou výbavu. Jinde přežívá jen na tuleních. Takže ta pestrost asi důležitá není, ale živočišná potrava evidentně neškodí, pokud se k tomu nepřidají další faktory. Prostě člověk jako druh dokáže úspěšně jíst téměř cokoli.
 Sitar 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: člověk je všežravec 

(15.5.2007 9:14:00)
Chceme přežívat nebo žít? Chceme o věcech přemýslet nebo být stádečko? Chceme být pohodlní nebo trochu zatnout zuby?
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Je člověk masožravec či býložravec? 

(14.5.2007 10:30:17)
Bylo to tak a je, otázka je, zda to tak zůstane. Nezávisle na tom, kolikrát to zopakuju. Lidi skutečně nejedí jen zeleninu.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Je člověk masožravec či býložravec? 

(14.5.2007 21:56:25)
Dravci 3-5x, přežvýkavci až 25x (býk).Prase, které je všežravé, 15x. člověk, jak jsem přepočítala,12x.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Střevo
 first 
  • 

Ema ma maso ( a mleko ), o my se mame...... pro Zuzanu i ostatni 

(8.5.2007 17:13:32)
Tuhle vetu ze slabikare ( 70 leta ) asi nekteri z tehle mohutne debaty neznate....
Teda tady se rozvirila debata, zpetne nestacim zirat...

Ten vecny spor o skodlivosti masa ci mleka....!
O mleku se radeji zminovat nebudu, uz se mi tu kdosi kdysi vysmal za zminku, ze mleko ( kravske ) je tu od prirody pro tele a ne pro cloveka....

Ziju v prilis velkem meste ( a i zemi, kde se mimochodem ji o neco mene masa nez v Cechach a vice zeleniny..) abych citila uplne to same, jako vsichni, kdo tu haji zivocicha jako rovnopravneho tvora - i kdyz se mi ta myslenka libi a pripada mi ( risknu to ): vznesena...

Maso, mleko, vejce - nekdo tu poklada otazku a co tedy Zuzana a ostatni vegetariani ji ???
Vzdyt to jsou jen TRI potraviny !!!!

Na jatka do masokombinatu Hroznetin ( velice moderne vybaveny )jsem kdysi( pred 15 lety ) vzala tridu zaku z rodinne skoly. Prasata cekala ve vybehu ( podotykam, ze vse bylo ciste a hygyenicke, skoro jako v nemocnici....), na vlastni porazku (nebot byla poledni pauza ) a mohu vas ujistit, ze si ty dve hodinky klabosenim nekratily..A i kdyz jim nikdo nerekl na co tam cekaji, ten rev byl zoufaly...
I dalsi casti prohlidky byly " pro silne nervy ". Znovu podotykam, vsude cistota a moderni zarizeni.
Cerstve porazene zvire ( videli jsme " zapracovani " skotu ) se obrazne i doslova na bezicim pasu premenilo ve zbozi, jeden z artiklu potravinarskeho prumyslu......

Jenze kazdeho se to, Zuzano, nedotkne tak bytostne jako Tebe, nekomu to zkratka prijde opravnene, ze clovek ( pan tvorstva - taky dobrej termin...) vyuziva svou inteligenci k tomu, aby mohl uspokojit sve konzumni zvyklosti a pozadavky...v otazce je jiste vice (i financnich nebo socialnich ) aspektu, ale nebudu se poustet do argumentovani o tom o cem toho dostatecne nevim.
O cem toho ale vim dostatecne a to z vlastni zkusenosti ( ktera vetsinou svym dopadem predci veskerou teorii ),je fakt, ze konzumace masa ( zejmena savcu ) a mleka zpusobuje vice problemu nez uzitku ( troufnu si napsat, ze mleko zpusobuje jeste vice zla nez maso ).

Lidské vnimani je jedinecne a rozdilne a nejsme na tom vsichni stejne, proto zijeme dohromady ti, co maso odmitaji s temi co ho chteji a zabijeni zvirat ( notabene savcu ) jim nepripada skandalni...nejsme vsichni na stejne urovni CITENI, tak jako je to s jinymi predpoklady k zivotu a jeho vnimani...

A o tom ta vase hadka a argumentovani je....

Mejte se fajn, vegetariani i vsezravci a budte na sebe tolerantni

 Petra 
  • 

Re: Ema ma maso ( a mleko ), o my se mame...... pro Zuzanu i ostatni 

(8.5.2007 19:54:11)
Nemám ráda mléko, ani žádné mléční výrobky , proto pro mě bude velmi snadné se hlásit k teorii, že mléko je nezdravé, vhodné jen pro telata a jak snadné pro mě bude se ho vzdát. Horší to bude pro člověka, co miluje mléko, jogurty, sýry...
Myslím si, že vy vegetariáni to maso až tak moc rádi nemáte, obejdete se bez něj a ještě se můžete chlubit, že to děláte kvůli zvířátkům nebo kvůli svému zdraví.
 first 
  • 

Re: Re: Ema ma maso ( a mleko ), o my se mame...... pro Zuzanu i ostatni 

(8.5.2007 23:18:37)
K tomu bych jen dodala, ze vegetarian nejsem, ale kdyz nekdo bojuje za myslenku, ze by se mohlo neco zmenit, treba jen na masovem ( ha ha )pestovani zvirat, a zachazeni s nimi ( vcetne dopadu, jaky to ma na zdravi a celou planetu ) tak je to zajimava diskuse...

 Zuzana 
  • 

Re: Re: Ema ma maso ( a mleko ), o my se mame...... pro Zuzanu i ostatni 

(9.5.2007 0:55:29)
Není to pravda, že vegetariáni neměli rádi maso a proto se ho vzdali. Často to bývá tak, že vegetarián vyrostl na masové stravě, byl na to zvyknutý od rodičů, ze školy a neuměl si představit den bez masa. Na základě informací potom postupně začal měnit názor, maso se mu začalo zošklivovat apod. Slyšela jsem, že hodně lidí se stalo vegetariány poté, co viděli na vlastní oči jatka.
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Ema ma maso ( a mleko ), o my se mame...... pro Zuzanu i ostatni 

(9.5.2007 9:09:53)
Je pravda, že jsem jatka ještě neviděla, viděla jsem jen, jak můj otec zabíjí králíka, ano bylo mi ho líto, ale bylo to rychlé, králík netrpěl. Nebyl to pro mě tak strašný zážitek, že by mi pak ta pečínka nechutnala. Jatka vidět ani nechci, připadala bych si bezmocně, protože, jestli se tam pracovníci ke zvířatům chovají krutě, nemohla bych s tím nic dělat, leda tak toho pracovníka zmlátit a to by asi moc nepomohlo. Tohle musí řešit někdo, kdo na to má postavení. Kontrolovat chovy zvířat, v jakých žijí podmínkách, jakým způsobem se zabíjejí...Ale to už se opakuji...
 first 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jatka 

(9.5.2007 17:58:01)
Ne, to neni ani o tom, ze se na jatkach ke zviratum nekdo choval krute ( i kdyz to existuje )......ty postupy ( nechat prasata pred porazkou rvat strachy, kdy dochazi k vytvareni toxickych latek v tkanich, ktere pak clovek zkonzumuje ) byly ( uz pred 15 lety ) naprosto normalni, nikomu to neprislo strasny.Ani to, ze se cerstve porazene kravy pulily cirkularni pilou a jeste byly....ne nechci tu psat senzace a pak, pro ty lidi to byla zkratka jen jejich prace. Vsey probihalo v temer sterilnim - tovarnim prostredi, az na to, ze se jednalo o zivocichy premenene ve vyrobni artikl. Jak uz tu nekdo psal, je to na jedincich, prece si tu vazne vsichni nemyslite, ze toho masa musi byt vsude tolik a porad a hojne ho kupovat..Otazka co teda jite, kdyz nejite maso, uz zacina byt prekonana.
 first 
  • 

Re: Re: Re: Ema ma maso ( a mleko ), o my se mame...... pro Zuzanu i ostatni 

(9.5.2007 10:30:31)
Zuzano, to o tom citeni a vnimani, jsem psala ja, staci si projit celou tuhle diskusi a clovek si uvedomi, ze nejsou vsichni na stejnem "stupni " citeni, je to otazka vychovy, zkusenosti, poznatku a citlivosti...
Abych to doplnila, spousta tech holek - o tech jatkach v Hroznetine jsem taky psala ja ( rodinna skola - 16 -17 let ) odchazela a jejich prvni rakce byla , maso jist nebudu..Nevim, jestli se jim to podarilo.
Nabizeny salam na ochutnavku na konci prohlidky masokombinatu VSICHNI odmitli a dobnre si ty decka pamatuji, rozhodne si na svacinu zeleninu do skoly nenosily...

Do tehle debaty jsem se zapojila, abych prispela poznatkem a osobni zkusenosti ze stravovani se bez masa ( bez mleka a vejce uz temer taky ne ), k tomu clovek dojde, nebo nedojde(zase otazka toho vnimani..) zalezi i na podnetech, ktere ho k tomu vedou...
Proto jsem napsala, ze mi myslenka bojovat za zachnranu zvirat vegetarianstvim pripada vznesena a libi se mi, ze ma nekdo chut o tom diskutovat tady na tech strankach..
 MIK 
  • 

KDYBY HLOUPOST ROSTLA, TAK SUCHANEK JE NEJVETSI )) 

(12.5.2007 12:16:14)
Dama a panove, takovou hloupost jsem opravdu uz dlouho necetl. A propo, navstivili jste nekdy jatka ? Vsichni byste se pozvraceli a na mnaso byste nikdy nesahli.
 Lucka 
  • 

potravní řetězec 

(14.5.2007 16:20:50)
Ahojky, myslím, že jíst maso je potřeba, ale pokud má někdo jiný názor tak mu ho neberu. My doma maso všichni jíme. Jen jsem chtěla dodat k názorům, že lidé zabíjejí zvířata. V přírodě to není jinak, všechno by se přemnožilo a to by potom bylo mnohem horší. Prostě je to koloběh života. Vím, že na jatkách je to hrozné, ale kdyby člověk viděl výrobu něčeho jiného, tak by to s velkou pravděpodobností také nejedl.
 :o) 
  • 

Re: potravní řetězec 

(14.5.2007 16:38:26)
Pokud máte menší děti, tak jste určitě dostali v porodnici průkaz a v tom byla knížečka. Tam také píšou, že by děti měly jíst maso až 6x týdně. Samozřejmě neodsuzuji jiné názory.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: potravní řetězec 

(14.5.2007 20:12:05)
No, já taky dostala v poradně pro těhotné knížečku a tam bylo napsáno, že informace o porodu podá otci příslušné nemocniční zařízení :)
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: potravní řetězec 

(15.5.2007 8:48:31)
To jste asi v jiné diskuzi. Tady se bavíme o podávání masa, a ne o informacích o porodu. Zdravotní průkaz se dává matce při odchodu z porodnice, a v něm je takový bloček o kojení, stravě, bezpečnosti a tak. Tam je napsáno, že se děten podává maso 6x týdně a tuším, že se jednou dá nahradit žloutkem, ale to bych nedoporučovala kvůli vzniku alergií do jednoho roku.
 Sitar 
  • 

Re: Re: Re: Re: potravní řetězec 

(15.5.2007 9:04:29)
Není zbytečné riziko vynechat ten jeden den v podávání masa? Já bych si to tedy netroufl, takhle hazardovat se zdravím svého dítěte. Co se týče žloutku, nejlépe ho přidávat k masu pokaždé a zapíjet homogenizovaným UHT trvanlivým mlékem.
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: potravní řetězec 

(15.5.2007 20:20:16)
Já jsem také dávala cca od půl roku dětem masozeleninové polévky každý den(občas místo masa ten žloutek), ale toho masa jsem dávala opravdu maličko, zbytek byla zelenina, těstoviny, rýže nebo brambory.. Co jste dávali jako příkrmy miminkům vy? Také syrovou zeleninu?
Zajímalo by mě to, jak jsem pochopila jste vitariánská rodina. O vitariánství(jestli to nazývám dobře) jsem se dočetla až na základě tvého odkazu, ale o dětské stravě tam nic nebylo.
Jinak se omlouvám, že jsem na tebe mluvila v ženském rodě, to víš, moc chlapů tu nediskutuje.
 Sitar 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: potravní řetězec 

(17.5.2007 11:54:14)
Kdepak vitariani, do toho mame jeste daleko, ale syrove stravy mame pomerne dost. Vymyslim pro nas i pro deti ruzne zajimave a chutne variace, delam ovocne zmrzliny a tak. Kdyz byly deti male, prikrmovali jsme obilnym mlekem z ryze, jahel, ruznych lustenin a orisku, to vse obohacene o morske rasy.
 Bára 
  • 

Re: potravní řetězec 

(17.5.2007 14:22:34)
Kdyby člověk viděl výrobu něčeho jiného, možná by to taky nejedl, ale z úplně jiného důvodu (hygiena, podivné příměsi, atd.). Kdyžto na jatkách jde o utrpení, který těžko najdete někde jinde.
V přírodě by se sice všechno přemnožilo, ale my neregulujeme zvířata v přírodě, takže je nesmysl tím argumentovat. My ta zvířata cíleně chováme jen proto, abysme je mohli zabít. Takže kdybysme je nejedli, nepřežmnožila by se, prostě by se nechovala.
 vegetarianstvi 


rodice vegetariani 

(30.12.2007 19:35:06)
Dobry den,

pro svou bakalarskou praci (sociologie - UK) hledám několik vegetariánských párů, ochotných se se mnou v cca hodinových rozhovorech podělit o zkušenosti s výchovou svých dětí (k rozhovoru postačí účast jednoho z partnerů). Tyto rozhovory by sloužily pouze pro účely mé práce a na vaše přání mohou být anonymizovány. Platí po celé ČR - ráda za vámi kamkoliv přijedu :). Odměnou vám budiž dobrý pocit a balíček výrobků z ekologického zemědělství.
Pro další informace mne prosím kontaktujte na e-mailu vegetarianstvi@seznam.cz. Diky! :)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.