| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Život s epilepsií

 Celkem 80 názorů.
 Róza 
  • 

auto 

(22.3.2007 10:36:15)
mě by zajímalo, jestli můžeš řídit. s léky sice záchvaty nemáš, ale nepatrné riziko tam je. Díky za odpověď.
 Fisperanda 
  • 

Re: auto 

(22.3.2007 10:54:44)
Rózi, zrovna si dělám řidičák. Je to tak, že když je epileptik dva roky bez záchvatu, může si řidičák udělat. Ovšem já to mám podmíněný kontrolou jednou za rok, a při jakémkoliv zhoršení, což se ukáže na EEG, o řidičák přijdu, to je mi jasný.
 Pole levandulové 


Re: Re: auto 

(22.3.2007 12:35:51)
Fisperando, je sice hezke, ze epileptik, ktery je dva roky bez zachvatu, muze mit ridicak, ale je to zodpovedne? Nedavno jakysi epileptik dostal zachvat primo v aute /asi ho mel po vic nez dvou letech, ale to je fuk/ a projel na Vaclavaku krovim az pod kone. Nastesti tam zrovna nikdo nebyl, jinak by zabijel...
 Lucienda 


Re: Re: Re: auto 

(22.3.2007 13:30:58)
dostat epilepticky zachvat v aute je mnohem mene pravdepodobne nez treba infarkt nebo mrtvici. to uz by ridicak mit nemohl snad nikdo.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: Re: auto 

(22.3.2007 14:49:49)
Napodobne - riziko mrtvice ci infarktu je procentuelne nekolikanasobne vetsi nebo napriklad ridici starsi 70 let uz take na vyjimky nemaji takove reakce a za volantem jsou celkem nebezpecni (muj 70 ti vitalni pracujici tchan).
Navic pokud mas zachvat jen ve spanku, tak je riziko opravdu minimalni.
Ja mam tzv. postraumatickou epilepsii, coz znamena ze zvysene riziko zachvatu mam po prodelanych stresovych situaci, takze pokud jsem ve stresu musim dodrzovat spankovou zivotospravu a vyloucit alkohol. Posledni zachvat jsem mela v roce 1996, od roku 1999 jsem bez leku a ridicak (ac neridim) mam od roku 2001 a ditku budou skoro ctyri roky.
Bohuzel jak si popisovala - lidi maji zazitou predstavu epilepsie jako klasickou "padoucnici", to ze napr. existuje 200 typu druhu epileptickych zachvatu, mezi ne patri napriklad i zakoukani "do blba" nikomu nevysvetlite...
Jeste bych zminila, ze napriklad moderatorka Svetlana Zarubova v jednom rozhovoru rikala, ze take trpi na spankove epilepicke zachvaty - spoustecem u ni je vetsi mnozstvi alkoholu.
 Hana 
  • 

Donutil taky... 

(22.3.2007 16:34:19)
i tento herec má lehkou formu epilepsie a normálně řídí a i jinak na něm nic nepoznáte, takže v klidu.
 HELENA GOMBÁROVÁ,dvě děti 
  • 

Re: Re: Re: epilepsie 

(22.3.2007 19:44:17)
chtela bych pridat prispevek jsem maminka 5 leteho syna ktery dostal epilepsii ve dvou letech po ockovaci vakcine muzu rict byl to sok pro celou rodinu nikdy jsem ten zachvat nevidela presto jsem vedela ze dostal epilepsii zkouseli na nem ruzne leky neruolozka nam oznamila ze ma tri druhy zachvatu a ze kdyz ustoupi jeden bude to fajn byl to opet sok ale my jsmeto nevzdali a bojovali tam kde selhala medicina muselo prijit neco jineho v nasem pripade vyborny lecitel ktery me dovedl na cestu leceni syn nema zachvaty uz treti rok a pet mesicu je bez leku akorat nadale bojujeme s jeho opozdenim reci a tak dale proste to na nom zanechalo nasledky ale takovy je osud helena
 Gabča, Adélka 12/02 


Paní Gombárová,  

(23.3.2007 15:20:03)
prosím Vás, jakého máte na mysli léčitele? Máme dceru s astmatem alergickým. Reaguje jen v případě kontaktu s alergenem. I přesto má aerius. Nic hrozného, ale pokud by to člověk s podporou léčitele zvládl bez, léků, pouze bylinama, nebo homeo, byla bych šťastná. Nemůžeme bez léků nikam kde mají zvířátko, nebo ve vlhčím počasí do lesa. Má reakce na plíseň a zvířecí srst (nejhůř snáší prostředí ve kterém žije, žil pes.
 Katama 


Re: Paní Gombárová,  

(26.3.2007 12:52:54)
Paní Gombárová,

můj syn (7let) má epi rovněž. Sice už 2 roky neměl velký záchvat-fakt velký včetně komatu, ale žije dost na okraji dětské společnosti a to mě jako matku bolí. Izoluje ho hlavně absence sportu-má úrazovou epi, slabou šedou kůru mozkovou a tak se musí všechny ataky na hlavu vyloučit. Takže si syn našel mírně mentálně postiženého kamaráda, který také nesportuje- jeho přátelství má však na něj negativní vliv, syn přebírá omezený slovník svého přítele, nemá šanci se od něj něco přiučit a naopak je stále musím hlídat, co vyvedou. Zkrátka bych chtěla, aby mohl zpět mezi děti. Ve škole to už taky docela jde, učitelka přestala psát poznámky,, nedává pozor,, (měl často zahledění), léky mu zabírají, sport nahrazuje tatínek bezpečným fotbalem a o víkendu jezdíme plavat. Přesto syn hodně ztloustl. To mě teď docela trápí včetně nočního pomočování, které souvisí s epi, naopak jsem potěšena, že už nekoktá. Zkrátka ráda bych mu jeho život ulehčila, proto Vás prosím, mohla byste mi dát kontakt na Vašeho léčitele? Moc díky.
 Kristýna Hrášková 
  • 

Re: epilepsie 

(17.4.2008 0:25:50)
Dobrý den,

Píšu článek o epilepsii a ráda bych poprosila maminky, které mají dítě s epilepsií, zda by byly ochotné přispět svým názorem do článku. Měly by tam být vaše pocity, jestli si myslíte, že je lepší dítě úzkostlivě hlídat a doprovázet na každém kroku nebo radši dělat jako že se zas o takovou tragédii nejedná a jaké s tím máte zkušenosti. Jestli jste v průběhu nemoci změnily názor (jako např. že je lepší informovat učitele, je lepší dítě nestresovat tím, že nic nemůže, apod.), případně jaký to na něj mělo vliv. Pokud budete ochotné přispět svým pohledem do článku, budu ráda, když mi napíšete svůj názor na email: Kristyna.Hraskova@seznam.cz Byla bych ráda, kdybyste souhlasily s uveřejněním křestního jména, příjmení a města, ale pokud nebudete souhlasit s uveřejním jména, budu to respektovat. Předem děkuji. Kristýna Hrášková
 lehynka 


Re: epilepsie 

(30.9.2008 23:17:54)
ahoj prave jsem se zaregistrovala jsem tu nova tak ani nevim jak to tu chodi ale zaujal me ten lecitel mam syna 12let a od 2let mame epi prasky nam nezabiraj muzes mi dat kontakt na toho lecitele?a odkud je diky moc a ozvi se
 hanka, kluci 04/95 03/06 
  • 

Re: Re: Re: auto 

(22.3.2007 21:25:55)

Nevidím důvod proč by člověk s epi,který je bez záchvatů nemohl mít řidičák.To by je pak nemohli mít lidé např. po infarktu,a mnoho jiných. A pak epileptický záchvat může dostat kdokoli ať ho někdy měl nebo ne,zrovna jako ten zmiňovaný infarkt.
 yA+Amálka 


Re: Re: Re: Re: auto 

(2.4.2007 16:26:49)
...presne tak, muj kamarad dostal svuj prvni (a zatim i posledni) zachvat pri rizeni auta. Cetla jsem, ze epilepticky zachvat jednou za zivot muze dostat kazdy z nas, takze to by nesmel ridit nikdo...
 Radek 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: auto 

(10.4.2007 14:25:18)
Ahoj,
ale tady nejde o to co se muze komu stat pri rizeni auta tim padem jak muze ohrozit zdravi sve, svych blizkych, znamych nebo i zcela neznamych lidi, tam je mozne takrka uplne vsechno. To, co by melo byt osetreno a s cim by se melo kalkulovat je spise ta pravdepodobnost...
 Rybník 
  • 

Re: auto 

(19.6.2008 12:17:40)
jsem epileptik od 14 let. Asi 5 - 6 let jsem byl bez velkého záchvatu spojeného s bezvědomím. Doktorka mi nabidla, jestli si nechci udělat řidičák. Odmítl jsem, necítím se 100% kompenzovaný. Velmi nerad bych jako epi-řidič během vteřinového stavu mimo nebo nečekaném záchvatu někoho zajel, srazil, naboural... navíc... poslední tři roky se mi to tak nějak vrací... fuj fuj... zrovna minulou sobotu... ani se mi o tom nechce mluvit, ty po-epi záchvatový stavy... těsně po tom, co přicházím k sobě jsou fakt hnusný ble ble...

PS - Nejvíc mne dostalo, kdyz jsem měl záchvat s bezvedomím v práci... na chodbě... o přestávce. Učím na ZŠ... bylo to loni...
 Lassie 
  • 

Léky & alkohol 

(22.3.2007 11:18:23)
Překvapilo mne, že užíváte léky a zároveň píšete, že můžete pít alkohol. Opravdu se tyto dvě věci společně snesou?
 Mab 


Re: Léky & alkohol 

(22.3.2007 13:55:49)
Část z příbalového letáku:

Přípravek může mít tlumivý účinek na centrální nervovou seoustavu, hlavně v kombinaci s jinými sedativně působícími léky a alkoholem, může tak nepříznivě ovlivňovat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost.

Valproát je potenciální teratogen. Pokud je podávání v těhotenství nezbytné, je nutné pravidelně kontrolovat jeho plazmatickou hladinu, přípravek užívat v co nejnižší dávce rozložené do více dávek během dne a vyhnout se jakékoliv kombinované terapii, zvláště v 1. trimestru.

Valproát přechází do mateřského mléka jen v nepatrném množství (1-10% sérových koncentrací matky), při dodržování terapeutických dávek obykle nevzniká pro kojence žádné riziko.

A teď můj osobní komentář:
alkohol sám o sobě má tlumivý účinek a proto nebudu řídit např. auto (tedy proto že piji alkohol a ne proto že užívám Orfiril), každý si musí být vědom dávky alkoholu kterou může vypít aby nebyl z této kombinace namol, ale alkohol splnil svůj účel (např. sklenka při oslavě neublíží apod...)

Co se týče teratogenního účinku - leták udává že je možný. Ale ve skutečnosti chybí studie, neboť by byl blázen ten, kdo si vezme skupinu zdravých matek a bude jim podávat léky jen proto, aby vyzkoušel zda se jim narodí děti zdravé či poškozené. Takže se léky podávají u těhulek, kde je to nezbytné (a taky krysám apod) a jsou sledovány, zda nedochází k poruše vývoje plodu a zda tyto poruchy jsou u těchto žen vyšší než v ostatní populaci. Jenže i tak těhulek užívajících léky není tak mocc, aby vytvořily statisticky významnou skupinu. Tedy závěrem: nikdo vám neřekne nic na jisto.

A co se týče kojení: opět asi neškodí, ale nevíme to jistě. Jak taky, opět chybí statisticky významné údaje.

Takže každý si musí rizika zvážit sám, proto u lékaře podepisujete informovaný souhlas nebo jej vyjadřujete alespoň pasivně (předepsané léky užíváte apod.).

Přeji Vám, ať jste zdravá a hlavně vaše děti také.
 Mab 


Re: Re: Léky & alkohol 

(22.3.2007 14:02:41)
Omlouvám se, ale teď když po sobě čtu co jsem napsala, tak to s těmi krysami zní dost divně. Chtěla jsem tím říct, že se všechny léky samozřejmě testují nejprve v laboratoři na tkáňových kulturách, pak na laboratorních zvířatech a to i na těhotných samicích a pátrá se po možných teratogenních účincích. Ale laboratorní zvíře není totéž co člověk, takže malý potkan sice může být v pořádku, ale človíček už ne, ale i naopak, co vadí potkánků nemusí vadit dětičkám.
Proto je nejlepší vyhledat odborníka, který má dostatek zkušeností a poradí vám, protože podle příbalových letáků škodí vlastně vše.
 Fisperanda 
  • 

Re: Re: Re: Léky & alkohol 

(22.3.2007 16:11:38)
Souhlasím s Vámi. S těma krysama jste mě pobavila, vyznělo to komicky :o)
 Tereza 
  • 

Re: Re: Léky & alkohol 

(22.3.2007 18:27:36)
..a testovani na zviratech bohuzel ne vzdy dava vysledek pouzitelny i pro lidi, viz. prusvih s Conterganem pred nekolika desitkami let. A pres to, ze doba pokrocila, stoprocentne spolehlivy teratogenni test dosud neexistuje.

Preju vam zivot i nadale bez obtizi a spoustu zdravi cele rodine :-)
 Radek 
  • 

Re: Re: Léky & alkohol 

(10.4.2007 14:27:22)
S tim alkoholem to neni uplne tak presne jak jste napsala. Neni ani tak nebezpecny pro epileptiky ta faze kdyz ten alkohol pozivaji, protoze pak ma opravdu tlumive ucinky. Daleko nebezpecnejsi je ta faze kdyz se ten alkohol z tela odbourava...
 JankaP 


Hodně štěstí 

(22.3.2007 11:35:31)
Fis,
přeju takový optimismus i do budoucna, protože s ním se vše zvládá lépe! A také přeju, aby dcerka nemoc neměla.
Díky za informace, byl to pro mne zajímavý článek.
 Káťa,2 kluci 


Re: Hodně štěstí 

(22.3.2007 13:03:06)
Myslím si, že kdyby někdo nahlédl do statistik, kolik dopravních nehod zaviní epileptik, který zrovna dostal záchvat, bylo by to ne o procentech, ale o promilech.
Pokud bychom v životě měli řešit všechna "kdyby náhodou", nefungovalo by nic. To by taky někdo mohl vznést dotaz, zda mohou řídit lidé trpící migrénou, kolísavým krevním tlakem, diabetem apod.

Držím palce, ať si můžete užívat plnohodnotného života a zdravého dítěte.
 Špendlík 


Re: Re: Hodně štěstí 

(22.3.2007 15:30:09)
Já také trpím epilepsií a přežila jsem bez záchvatu i porod. Když jsme se rozhodli mít děti, tak jsem byla na genetické konzultaci a genetička mi řekla, že s dávkou léku, kterou beru, mám stejnou šanci mít postižené dítě jako zdravé ženy. Gynekolog mi řekl, že do mléka přechází opravdu jen nepatrné množství léku a neurolog mi řekl ať pro jistotu kojím jen rok, což je podle mě dostačující.
Ještě k tomu řidičáku. Mě se to zatím nepodařilo, ačkoliv jsem byla bez záchvatu. Neurologovi se nezdálo eeg a já to beru, nechci řidičák za každou cenu, i když mě to štve. Nicméně si myslím, že na silnicích jezdí tolik bezohledných řidičů, kteří denně riskují nejen své životy, jezdí opilí nebo nedodržují předpisy, že těch pár epileptiků co řidičák mají nejsou žádná hrozba. Jeden takový člověk mi zabil tátu a nebyl ani pod "vlivem", ani v tom nebyla žádná zdravotní příčina. Prostě jen jel rychleji než měl a neobtěžoval se brzdit i když viděl chodce na dlouhé rovné silnici. Možná, že kdyby měl záchvat, tak bych to ještě uměla pochopit.
S touto nemocí žiju už asi 15 let a zatím mi nijak zvlášť nevadila (jen ten řidičák). Alkohol pít nemusím. Tož tak.
 Fisperanda 
  • 

Re: Re: Re: Hodně štěstí 

(22.3.2007 16:24:05)
Špendlíku,

tvého táty je mi líto. Já si sice řidičák dělám, ale vlastně nemám ani auto a jestli si ho pučím, tak ho budu využívat skutečně minimálně. Navíc nejsem žádný širón a pokud můžu jet padesátkou, jsem nejspokojenější. Doufám, že žádnou nehodu nezpůsobím, ale to asi nechce nikdo. Navíc, kdybych měla pochybnosti o svojí způsobilosti jezdit, tak bych si netroufla. Nejspíš budu občas jezdit i s dcerkou, takže o svém zdravotním stavu musím být hodně přesvědčená. Taky nepotřebuju řidičák za každou cenu, ale na druhou stranu se necítím, že bych někoho ohrožovala.
Jinak cítím to co ty - vlastně skoro žádný omezení touhle nemocí, a jsem za to fakt ráda.

Přeju ti, aby se ti to EEG brzo spravilo.
 Maja 
  • 

Uzivani leku a obezita 

(22.3.2007 14:46:32)
Fisperando, mam u sve svagrove pocit, ze rotace leku proti epilepsii a hledani optimalni davky ji prineslo ohromny prirustek na vaze... Myslis, ze je to temito leky, mas nejakou zkusenost, co s tim delat? Nejen nemoc ale i nadvaha je asi problemem, az budu zvazovat tehotenstvi a vse s tim souvisejici. Diky.
 Fisperanda 
  • 

Re: Uzivani leku a obezita 

(22.3.2007 16:12:57)
Majo, bohužel s tímhle neporadím, takovou zkušenost nemám. U mě je váha v pořádku.
 Jarka, Vašík 02/06 


Re: Uzivani leku a obezita 

(23.3.2007 21:43:07)
Majo,
já mám Lamictal a váhu mám OK. Jsem bez záchvatů šest let, jen v těhu jeden, od té doby beru zvýšené dávky, kojím, vstávám v noci a pže mám záchvaty v usínacích fázích, kterých mám teď tedy za noc více, raději se s Dr. sichrujeme.

Před tím jsem brala Topamax, drahý, ale mně nepomáhal. Hubla jsem po něm jako blázen, už jsem se ani potom neunesla na nohách. Sladila jsem glukopurem, v devět večer večeřela svíčkovou se šesti, ale váha šla stále dolů. Při 181 cm jsem mě 56 Kg. Tfuj!

Ale teď bych nějaké to kilčo brala dolů - myslím ty po porodu.

Vyloženě mě ta nemoc neomezuje, ale duševně trochu ano. Jsem nerada sama doma v noci, bojím se usínat, někdy si to nabrnknu a pak na to myslím a mám strach. Což je ještě horší, pže si to mohu i vyvolat psychicky.
 Lenka Dostálová 
  • 

jsem epileptička 

(22.3.2007 17:04:30)
Dobrý den, velice mě zaujal Váš článek. Také jsem epileptička, matka byla též, nštěstí bezzáchvatová. Po dobu těhotenství jsem brala Orfiril, moje neuroložka mě upozornila na možná rizika, brala jsem po dobu těhotenství kyselinu listovou, těhotenství proběhlo v pořádku, jen porod císařským řezem, jen mě udivilo, že v porodnici nikoho nenapadlo mě upozornit na problémy s kojením - t.j. vylučování lúku do mat.mléka, syn byl docela dost spavý, tak jsem sama přešla na umělou výživu. Mému synovi je momentálně 5 let a má normální zdravý vývoj. Jsem ráda, že někdo naťukl toto téma :o)) Byla bych ráda kdyby jsme se mohli sdílet další zkušenosti. Zatím s přáním hodně zdraví
Lenka Dostálová
 Fisperanda 
  • 

Re: jsem epileptička 

(22.3.2007 17:08:37)
Leni, u nás to bylo to stejný s kojením. Nejdřív že není problém, všichni říkali, že mám kojit. Potom malá byla hodně spavá, přes den spala i šest hodin v kuse. Protože sama jsem po Orfirilu ráno dost ospalá, tak mě hned napadlo, že to s tím souvisí. Výsledek byl, že jsem kojila tři týdny a přešly jsme radši na UM. Jestli chceš pokecat, můj mail je: vaverkovaj@seznam.cz
 Martina S. 
  • 

Re: Re: jsem epileptička 

(22.3.2007 17:18:29)
Nechci odbočovat od tématu, ale mám rovněž radost, že se tohle téma otevřelo. Já mám bratra epileptika, má také spíše noční záchvaty. Bere léky, bohužel přesně nevím jaké, ale už od jeho dětství jsme u něho pozorovali určitý útlum myšlení, nakonec sotva prolezl zvláštní školu. Chtěla jsem se zeptat, jestli to může souviset s braním léků, máte s tím někdo zkušenosti? Bráchovi je 28 a máme všichni obavy, že si se svou nemocí nebude moci najít partnerku, že zůstane sám a až rodiče nebudou, budeme muset nějak řešit ty noci, sám být nemůže a já jsem vdaná, tudíž si ho do ložnice taky nastěhovat nemůžu (to nemyslím nijak zle). Budu vděčná za jakoukoliv radu a zkušenost. Martina.
 misa a barunka 


Re: Re: jsem epileptička 

(29.7.2007 22:43:48)
ahoj taky jsem epileptička.epilepsií mám od 2let a dáse říct že ji zvládám.zažila jsem několik záchvatu jako malá. pak od 4let do 16let žádný a už doktorka uvažovala o vysazení léku.a jako chytrá pubertačka jsem si je vysadila sama diskotéka kapka alkoholu a vše bylo zpátky.a tak léky beru i nadále.poslední záchvat před 5lety a neurolog mi nechtěl dovolit těhotenství a tak jsem se řídila vlastní hlavou a loni se mi narodila zdravá holčička.těhotenství jsem zvládla v pohodě ale problém byl s kojením.vzhledem k tomu že beru depakine chrono 500mg 3xdene mi nedoporučily koji v porodnici ale malé léky chyběli a měla absták.tak jsme museli malé dávat magnézko.a neurolog mi pak řekl že jsem měla kojit že bylo samozřejmí že malá bude mít absták.měj te se
 Veronika 
  • 

Re: jsem epileptička 

(15.10.2011 12:43:36)
Dobrý den! Prosím o pomoc. Četla jsem Váš příspěvek, že jste epileptička. Byla byste ochotná zodpovědět mi pár otázek týkajících se epilepsie v těhotenství? Vše je anomnymně zpracováno a bylo by to použito pouze k výzkumným účelům mé bakalářské práce, studuji porodní asistentku. Předem moc děkuji za ochotu. Prosím odepište mi na email: veronikakilianova@seznam.cz mnohokrát děkuji s pozdravem Veronika
 ivie+puf+hanes+maja 


můj syn a epka 

(22.3.2007 23:10:50)
Dobrý večer všichni píšící o epilepsii. Připojuji se k diskuzi se svými zkušenostmi. Můj nejstařší syn (11,5) má taky epku. Asi ji má od narození, byl vždycky trošku "jinačí". Epku mu neurolog diagnostikoval v 9 letech (to poprvé dostal velký záchvat, asi 2x po sobě během měsíce, vždy ve spánku). Velkou aktivitu mozku má hlavně ve spánku, 2x do roka chodíme na spánkové eeg (celou noc je vzhůru - to se mu moc líbí - a pak na vyšetření usne). Asi rok a půl bral Depakine chrono (2tabl ráno a 2 večer), pak přestal lék účinkovat (dostal další záchvat). Teď máme kombinaci - Depakine a Keppru. Brzy jdeme na další spánkové eeg tak uvidíme...
 Havelinka 


Re: můj syn a epka 

(2.5.2008 20:00:47)
Ahoj,
můj syn má také epilepsii s pánkovou.Již tři roky nás trápí.Taky jsme mívali velké záchvaty,když bral ,jen Orfilir.Ted bereme stejnou kombinaci jako vy,ale záchvaty má pořád a to ještě přidáváme rivotril na zklidnění mozku.Ted je mívá tak 1 týdně,tak 30 sekund při usínání.Je pomalejší,nemotornější,dost na mě spoléhá s pomocí.Už jsem zvyklá,o proti zdravým dětem je to hold znát.Konečně jsem se stím naučila žít a trvalo mi to dost dlouho.Největší obavu mám z toho ,až půjde v září do školy.Jinak mu kupuji Wobenzyn ,vypadá po něm lépe a hlavně přestal padat.
 Hanka 
  • 

Re: moje zkušenost s kojením 

(23.3.2007 9:55:21)
Ahoj. Já mám dvě děti 3,5 a 2 roky, za 5 týdnů čekáme třetí. V porodnici mi dělali testy na hladiny léků v krvi a mlíku (mě i miminku) - při porodu, po třech dnech, po týdnu a po třech týdnech. Vždy se ukázalo, že hladina léku v mlíku a v krvi miminka je tak nízká, že kojení je prospěšnější, ovšem neberu Ofiril, ale Timonil a Lamictal.
 Martina 
  • 

Re: Re: moje zkušenost s kojením 

(24.3.2007 13:19:20)
To je úžasný. Můžu se zeptat kde se o tebe takhle "výzkumově" starali? -sledovat hladiny v krvi a mléce. Moc mě to potěšilo. Rodit budu každým dnem. Jsem na Lamictalu 100mg. Prní dítě jsem měla bez léčby. A teď mám docela strach. Hlavně aby bylo dítě zdravé. Kamarádky chlapeček nebyl kojený a doktoři prý říkali, že má absťák, když tu určitou hladinu léku nedostává dál v mléku.
 hanka, kluci 04/95 03/06 
  • 

Re: kojení 

(24.3.2007 17:56:41)
To mi říkali také.Prvního kluka jsem nekojila vůbec hned na sále mi děstká doktorka sdělila že kojit nebudeme.To bylo před 12ti lety.Mezitím jsem změnila zdravotnické zařízení. A vloni v březnu když se mi narodil druhý syn,mě naopak řekli,že kojit rozhodně ano,protože kdybych nekojila tak by malej měl právě absťák což by mu mohlo ublížit víc než kojení. Beru neurotop 200 půlku denně. Tak nevím..........
 Martina 
  • 

Re: Re: kojení 

(24.3.2007 18:53:56)
Taky budu mít druhýho kluka. Rodila jsi spontánně nebo staral se o tebe při porodu někdo extra jako o epirodičku? Docela mě uklidňuje číst, že i jiné epi maminy mají zdravé děti.
 hanka, kluci 04/95 03/06 
  • 

Re: pro Martinu 

(24.3.2007 19:22:19)

Rodila jsem úplně přirozeně nikdo extra se o mě nestaral.Všechno šlo samo a v pohodě. V pět odpoledne jsem přijela do porodnice a v sedm byl kluk na světě.A to sestry i manžel tvrdili že tedy ještě rodit nebudu:).Po porodu jsem odešla po svých do sprchy. Přeji Ti pohodový porod a zdravého chlapečka
 Martina 
  • 

Re: Re: Hanko díky 

(24.3.2007 20:29:20)
Hanko díky! Jsem nějaká paní přepostrachovaná :-). Tak se moc hezky čte, že ti všechno klapalo normálně.
 Fisperanda 
  • 

Re: Re: Re: Hanko díky 

(25.3.2007 12:34:29)
Ten strach chápu. Já ho měla taky. I když dcerka šla zadečkem napřed, do toho jsem měla vysoký tlak, do toho epi, tak porod proběhl v klidu, byl ještě vyvolávaný, takže trval čtyři hodiny. Bála jsem se záchvatu z toho důvodu, že jsem den před porodem nespala, pak ta námaha, a další dvě noci jsem se taky nevyspala, tak aby nepřišel záchvat. Naštěstí se nic nestalo. A dcerka je v pořádku, krásná panenka zdravá...
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: moje zkušenost s kojením 

(25.3.2007 19:04:23)
Ahoj. Bylo to V Ostravě- Porubě.
 Veronika 
  • 

epilepsie v těhotenství 

(15.10.2011 12:46:52)
Dobrý den! Prosím o pomoc. Četla jsem Váš příspěvek, že jste epileptička. Byla byste ochotná zodpovědět mi pár otázek týkajících se epilepsie v těhotenství? Vše je anomnymně zpracováno a bylo by to použito pouze k výzkumným účelům mé bakalářské práce, studuji porodní asistentku. Předem moc děkuji za ochotu. Prosím odepište mi na email: veronikakilianova@seznam.cz mnohokrát děkuji s pozdravem Veronika
 Veronika 
  • 

epilepsie v těhotenství 

(15.10.2011 12:46:04)
Dobrý den! Prosím o pomoc. Četla jsem Váš příspěvek, že jste epileptička. Byla byste ochotná zodpovědět mi pár otázek týkajících se epilepsie v těhotenství? Vše je anomnymně zpracováno a bylo by to použito pouze k výzkumným účelům mé bakalářské práce, studuji porodní asistentku. Předem moc děkuji za ochotu. Prosím odepište mi na email: veronikakilianova@seznam.cz mnohokrát děkuji s pozdravem Veronika
 janka 
  • 

taky 

(22.3.2007 17:26:28)
já jsem na tom podobně, jen jsem překvapená, že můžeš mít ten řidičák, je to někde zákonem podložené, už několik let žádám doktorku o povolení udělat si ŘP, ale prý nesmím...
 hanka,syn kluci 04/95 03/06 
  • 

Re: taky 

(22.3.2007 21:09:38)

Ahoj Jani,
určitě to uzákoněné je.Má doktorka mi to sama navrhla. Byla to nějaká novelizace zákona,ale bohužel nevím ze kterého roku. Vím,že musíš být dva roky bez záchvatů a užívat léky.
 Radek 
  • 

Re: Re: taky 

(10.4.2007 14:42:43)
ahojky,
pleteš se, staci byt rok plně kompenzován - coz je nutna, nikoliv postacujici podminka, dalsi je pak na tvem osetrujicim lekari.
 fisperanda 


Re: taky 

(22.3.2007 21:21:53)
Janko, u toho řidičáku je to na doktorovi, jestli ti řídit povolí nebo ne. Obecně platí, že pokud jsi neměla dva roky záchvat, tak řídit můžeš. Ale tvůj neurolog musí přihlédnout k faktu, jestli nebereš léky, které snižují pozornost, nebo třeba jestli ti stresové situace nezpůsobují záchvat, záleží taky na nálezu EEG. Zeptej se na to svého neurologa a uvidíš...
Přeju ti, ať to vyjde.
 Blaženka 
  • 

Můj život s epilepsií :o))) 

(23.3.2007 10:24:40)
Jsem moc ráda, že jste tento problém popsala. U mě se Epilepsie projevila až ve 23 letech. Měla jsem záchvaty také jen ve spaní. Naštěstí pomocí léků se vše upravilo. Problém nastal, když jsem otěhotněla i přesto, že jsem brala antikoncepci. Některá antiepileptika její účinek zmenšují.
Tenkrát jsem brala Timonil a genetička mi těhotenství nedoporučila. Bylo to asi 3 měsíce před svatbou. S manželem jsem zvažovali všechna pro i proti a nakonec jsme se rozhodli těhotenství ukončit. Asi by bylo miminko v pořádku, ale jsem srab a představa, že by mohlo být postižené mě
ničila. Nevzala bych si na svědomí, že díky mému rozhodnutí moje dítě neprožije plnohodnotný život.

A tak jsem šla na potrat a brečela dnem i nocí. Pak ale najednou nebyl na nic čas, přípravy svatby mě zaměstnávaly natolik, že jsem dočasně na vše pozapoměla. Mezitím jsme ve spolupráci genetičky a neurologa vybrali lék ( Lamictal ) který se smí užívat v těhotenství i při kojení. A tak se stalo, že během svatební noci, nebo krátce po ní jsem přišla do jiného stavu. Vše proběhlo tak jak mělo, včetně porodu a narodila se mi krásná zdravá holčička.

I já mám strach, zda tuto nemoc nezdědí po mě, ale pevně doufám, že se tak nestane :o))))

Řidičský průkaz nemám a ani nechci, nevzala bych si na svědomí, že by se při jízdě něco mohlo stát mojí holčičce. Ale můj neurolog tvrdí, že když je člověk 2 roky bez záchvatů, řidičský průkaz může mít.

Přeji tedy všem epileptičkám život bez záchvatů, Blaženka
 Veronika 
  • 

epilepsie v těhotenství 

(15.10.2011 12:58:12)
Dobrý den! Váš příběh je velmi zajímavý. Měla bych na Vás prosbu. Připravuji bakalářskou práci na téma epilepsie v těhotenství a byla bych moc ráda, kdybyste mi věnovala chvilku času na zodpovězení několika otázek, které by byly anomnymně zpracovány pro účely bakalářské práce. Moc Vám děkuji s pozdravem Veronika ( veronikakilianova@seznam.cz) prosím o kontaktování na uvedený email. děkuji
 mag 
  • 

Pomoc při záchvatu 

(22.3.2007 18:18:45)
Díky za zajímavý článek. Paní autorko, prosím poraďte mi:
Jak může epileptický záchvat vypadat? Píšete, že jste si vykloubila sanici, to mi zní hrozně...
Co můžu pro člověka, který zrovna takový záchvat má, udělat? Napadá mě jen, snažit se, aby si neublížil a aby mohl dýchat.
Děkuji
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Pomoc při záchvatu 

(22.3.2007 20:21:02)
Nejsem sice autorka, ale mamka pracovala s kolegyní, která epilepsií trpěla. Najednou se zarazila (kolegyně), dívala se na jedno místo a byla jako zkoprnělá. To začínal záchvat. Údajně stačilo ji proplesknout. A záchvat se nerozvinul. Zní to drasticky,ale prý to pomáhalo.
 fisperanda 


Při záchvatu 

(22.3.2007 21:18:42)
Nevím přesně co dělat při záchvatu, protože já sama jsem u žádného nepomáhala (i když jsem jako dítě jezdila na tábory, kde dětí s touhle nemocí bylo dost).
Záleží na druhu záchvatu. Pokud se jedná třeba o "zahledění", většinou stačí počkat, až to dotyčného přejde.
Pokud jde o záchvat se ztrátou vědomí (grand mal), tak obecně platí: dávat pozor, aby se člověk se záchvatem nezranil, to znamená držet ruce, nohy (a třeba vím, že taťka mi silou od sebe držel čelisti, abych se nepokousala, ale to se nemá, hrozí riziko, že budete poranění, pokud nejste dost silní.) Takže hlídat, jestli nezapadne jazyk. Po záchvatu může být dotyčný dezorientovaný, takže s tím počítat. Takže volat sanitku, případně pokud má u sebe epileptik zklidňující čípek, nebo něco, co užívá po záchvatu, tak podat.
K té vyvrácené čelisti - není to tak hrozný jak to zní, ono je to akorát nepříjemný, ale třeba ani to "nasazování" nebolí.
Jinak - ještě zkušenost ze života. Když mi bylo tak 17 let, tak jsme měli v partě kamaráda, který taky trpěl epilepsií, ale záchvaty měl docela často. Nikdy nepil alkohol a všichni jsme to respektovali, nikdy ho nikdo do žádnýho pití nenutil a když dostal záchvat, nikdo nebyl zaskočený a volali jsme sanitku. Byl (a je) to stále dobrý kamarád, nikoho ani nenapadlo ho nějak odstrkovat kvůli jeho nemoci. A to jsme byly jinak pěkní smrádci.
 Kaska 
  • 

Re: Při záchvatu 

(22.3.2007 21:47:59)
pokud se nejedna o prvni zachvat, kdy si nejsme jisti, nebo pokud neni zachvat dlouhodoby - k 10min, zachranka se nevola. jinak se obecne nedoporucuje sahat na usta nebo do nich neco vkladat - hrozi pokousani apod. dulezite je zabranit padu a pripadnemu zraneni. cloveka nasilim nedrzime, nechame zachvat odeznit v bezpecnem prostredi.
 Jut 


Re:  

(23.3.2007 8:28:03)
Doporučuji Vám navštívit zkušeného HOMEOPATA. Ten Vám pomůže problém vyřešit. Kdyby se příznaky epilepsie projevily i u Vaší dcery, tak bych osobně léčbu klasickou medicínou kombinovala s homeopatiky. Opravdu to stojí zato.
 Mab 


Informační leták pro epileptiky 

(23.3.2007 15:12:06)
Vkládám vám sem informační letáček, který dáváme na našem Dětském odd. epileptikům. Co se týče volání záchranky, tak u zavedených epileptiků s běžným záchvatem není záchranka nutná, akorát ztratí epileptik den pobytem v nemocnici. Ale to musíte toho člověka znát. Pokud bude někdo koho neznáte mít epileptický záchvat třeba v autobuse tak asi si nikdo netroufne sanitku nezavolat.

Epilepsie
Epilepsie postihuje 0,5 – 1% populace.
Co dělat aneb první pomoc při záchvatu
V případě epileptického záchvatu (křeče části až celého těla) v první řadě nepropadněte panice. Zachovejte klid, odstraňte z dosahu všechny předměty, o které by se mohl epileptik zranit, zabraňte pádu (z postele apod.). Zbytečně s ním nehýbejte, pokud to není bezpodmínečně nutné, nesnažte se ho omezovat v pohybu, nedávejte mu nic do úst.
Po odeznění záchvatu mu odstraňte možnou překážku z úst, např. snímatelná rovnátka či potravu, snažte se zmírnit pozáchvatovou zmatenost.

Režim epileptika
1.Antiepileptika (léky proti epilepsii) užívat pravidelně, každý den ve stejnou hodinu.
Náhlé vysazení léčby může vyprovokovat záchvat.
Pokud dítě léky vyzvrací do ½ hodiny po podání, podejte celou dávku znovu, pokud do 1 hodiny, podejte poloviční dávku.
Poraďte se s neurologem, co dělat, když dítěti zapomenete podat lék.
2. Dodržovat termíny pravidelných kontrol u lékaře
3. Pravidelná životospráva
pravidelný režim dne a noci (chodit spát a ráno vstávat přibližně ve stejnou hodinu), není vhodné ponocování, dospávání, malé děti dáváme spát odpoledne jen pokud to vyžadují (lehký spánek může provokovat epileptický záchvat)
strava normální, tekutiny dostatečně (ale pozor na rychlé vypití většího množství najednou)
absolutně abstinovat, to znamení zákaz veškerého alkoholu, tedy i piva, cukroví s alkoholem, pozor na léky s alkoholem, epileptik nesmí požívat jakékoliv drogy
pravidelné vyprazdňování moči a stolice
4. Další
vyhnout se námaze ve velkém teple, na prudkém slunci (pozor na přehřátí)
vyhnout se námaze v noci (je nutné dodržovat pravidelný spánek)
sport provozovat rekreačně, nepřetěžovat organismus, plavání pod dozorem, jízda na kole jen po cestách bez dopravního provozu, zákaz šplhání
nejsou vhodné rizikové sporty (např. potápění, horolezectví apod.) 
vyhýbat se rizikovým situacím, které již záchvat vyprovokovaly, např.:
- situace, které vyžadují delší pozornost
- stres
- blikající světlo (TV, počítač, stroboskop na diskotékách apod.)
- jízda autem
- hluk
vybírat budoucí povolání po poradě s praktickým lékařem a neurologem, epileptik nesmí pracovat ve výškách, ve směnném provozu či u rotačních strojů
epileptik nesmí řídit motorové vozidlo, motorový člun či letadlo (pro povolení řízení osobního motorového vozidla existují zvláštní nařízení, základem je disciplinovaná a spolupracující osobnost, u léčeného epileptika minimálně 2 roky bez záchvatu).
vhodné je vyvarovat se i některých dráždivých látek jako např. yzop, rozmarýn, fenykl, šalvěj
nutné je též hlásit možné těhotenství, případně před plánovaným otěhotněním se s lékařem poradit (většina antiepileptik se nesmí v těhotenství podávat pro riziko postižení plodu)
 lenoch 


Re: Informační leták pro epileptiky 

(23.3.2007 16:23:06)
Jsem taky epileptik a informační leták je určitě užitečná věc. Jenom mám občas pocit, že podle toho letáku by měli všichni epileptici dostat alespoň částečnou bezmocnost, osobního asistenta a o plnohodnotným životě si můžou nechat zdát. Jsem epileptik, který má vysokou školu (lékaři to většinou nedoporučují), lezu po skalách - je to bezpečnější než plavání, před mateřskou jsem pracovala v managerské pozici, takže spousta stresu.
Maminky epileptičky i maminky epileptických dětí - prosím berte tyhle letáky s rozumem, aby jste se nedostali do stavu, že se bojíte vyjít na ulici. Jen vy sami nejlépe víte, co vám vadí a tím se řiďte. :))
 Mab 


Re: Re: Informační leták pro epileptiky 

(23.3.2007 20:45:39)
To je samozřejmě pravda, však taky rodičům říkám, že si to všechno musí vyzkoušet a zjistit si spouštěče záchvatů. Pro každého je to něco jiného. Říkám jim, že je to nemoc s kterou se dá žít, jen to stojí určitou sebekontrolu a inteligenci: tím myslím brát všechna ta doporučení s rozumem a vybrat si to vhodné pro svůj konkrétní příklad.

Je mi líto, když mám na starosti dítě, které nereaguje na léčbu a má záchvaty i 10x za den, pak jsou všechny tyhle rady na houby a člověk cítí jen bezmoc a obdiv k matce, která toto vše se svým dítětem prožívá.

Proto přeji všem hodně zdraví a trpělivosti s nemocí.
 lenoch 


Re: Re: Re: Informační leták pro epileptiky 

(26.3.2007 14:28:32)
Já třeba taky patřím k epileptikům, kteří moc nereagují na léčbu, dokonce nemám ani přesně stanovenou diagnózu a moc neznám ani spouštěče a to mám grand-maly, žádné zakoukání. Když jsem byla ještě dítě, tak se rodiče taky snažili nacpat mně do nějakého režimu, ale nepovedlo se :). A teď jsem ráda. Když jsem byla zavřená na monitorovací jednotce a povídali jsme si s vrstevníky, tak byli překvapeni, co všechno se dá s touto nemocí dělat. Oni to nikdy nezkusili, rodiče jim to nepovolili a tak zůstali v povědomí, že mají hroznou nemoc, s kterou se nedá normálně žít a nesmějí tamto, ... i když nic z toho nezkusili.
To je jen takový jiný pohled na to. Ale je to pohled samotného epileptika, který je za svojí svéhlavost rád. Nicméně mám dítě a v případě, že se u něho taky projeví tato nemoc, budu se snažit aby se s tím srovnal jako já a nebudu se snažit automaticky mu všechno zakazovat. On si něco musí člověk osahat a odzáchvatovat sám. :))
 Irca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Informační leták pro epileptiky 

(4.4.2007 23:34:38)
Epilepsii (grand mal) trpim sice az od dospelosti (18 let), ale zivot jsem (alespon dosud) organizovala s neprilis velkym zohlednenim teto skutecnosti-VS, postgradual, prace v USA, docentura. Mam 2 deti, jedno dospele (na VS), zatim bez problemu. Epilepsie je, jak jsem ji sama poznala, velmi podivna nemoc a zivot s ni je sice obtizny, ale nejsou to, kupodivu, uplne sama negativa. Preji vsem to nejlepsi a verte si!!!
 renata 
  • 

Re: Informační leták pro epileptiky 

(1.6.2007 13:40:26)
No to je teda dobré, a co pracovní doba? V ní snad člověk nemusí být neustále pozorný? Nemůžete pracovat moc fyzicky, a když pracujete duševně, je snad jasné, že dlouhá období pozornosti jsou na pořadu dne.
 Kateřina 
  • 

co mě překvapilo - cukrovka 

(24.3.2007 23:24:03)
Nachomýtla jsem se jednou k epileptickému záchvatu. Můj přítel byl epileptik, takže jsem poučena poskytla první pomoc. Až když přijela sanitka, ukázalo se, že se nejedná o epilepsii, ale o cukrovku. Pro mě jako laika to vypadalo úplně stejně.
První pomoc v takovém případě je podat glukózu. "Glukózu nepodáváme při hyperglykémii - pokud však nedokážeme posoudit rozdíl těchto dvou stavů, je menší zlo cukr podat při hyperglykémii, než nepodat při hypoglykémii."
Naštěstí to dopadlo dobře.
 Marcela K. 
  • 

Re: Při záchvatu 

(25.3.2007 21:22:18)
Som rada, že som našla túto diskusiu. Můj manžel je epileptik, tak Vám priblížim, ako záchvat vyzerá. Záchvaty máva tak raz za tri-štyri roky, berie Orfiril a Topamax. Podotýkam, že záchvat mal iba vtedy, ak nebral lieky. Záchvaty mu prebiehajú tak, že pár hodín pred samotným záchvatom máva zahľadenia "do blba", o ktorých samozrejme nevie, tieto zahľadenia sa stupňujú a máva ich častejšie a častejšie. Vtedy viem, že sa blíži záchvat. Záchvat prebieha asi minútu, možno minútu a pol. Telo je v obrovskom kŕči, od nôh, ruky, celé telo, veľmi sa čudujem radám typu "treba dávať pozor, aby nezapadol jazyk" - preboha, veď do úst by ste sa nedostali ani za pomocou hydrauliky! Aj ústa má človek v obrovskom kŕči, a ak by ste sa snažili dostať sa do úst, akurát by Vám epileptik silou sánky odhryzol prst. Pýtala som sa na to viacerých neurológov, všetci stritkne zakázali pchať niečo do úst, sliny vytekajú voľne aj cez škrípajúce zuby. Jazyk nezapadne, nakoľko aj hrdlo je v silnom kŕči, takže v tele na žiadne iné "veci" nie je miesto. Jediné, čo môžete urobiť, je obrátiť epileptika nabok, aby mu voľne odtekali sliny, podložiť mu pod hlavu vankúš, a vyčkať, pokým záchvat skončí. Ak ste záchvat ešte nezažili, tak sa nebojte ničoho - epileptik dosť chrčí - a to veľmi silno, väčšinou tak, že Vás to prekvapí. Veľkú pozornosť treba venovať po skončení záchvatu, epileptik upadne do hlbokého tranzu, v ktorom je niekoľko sekúnd, nastane silný spánok (nebudiť!!!) a po pár sekundách sa začne preberať. Epileptik je po záchvate strašne dezorientovaný, tak mu venujte veľkú pozornosť, väčšinou po takej hodinke je už úplne OK. Toto je aspoň moja skúsenosť s manželovou epilepsiou. Po každom záchvate absolvuje CT, či nemá zranenie hlavy - posledný záchvat bol s úrazom hlavy, ale všetko dopadlo OK. DOkonca som zavolala aj sanitku a záchranári na mňa pozerali ako na blbú, prečo volám pohotovosť epileptikovi :-( Epileptici majú úplne zdravý plnohodnotný život, ale samozrejme, musia byť zodpovední voči svojej chorobe, mať harmonogram s presným režimom spánku, obmedziť čo najviac stresy, a nevynechať ani jeden liek. S pozdravom Marcela K., Slovensko
 EvčaKo 


Epilepsie 

(23.3.2007 11:00:51)
Je dobře, že se takovýhle článeček objevil, protože tohle je opravdu takové malé tabu. Podobně nemocných lidí je kolem nás třeba víc, než si myslíme, a přitom jsou to lidé jako my. Je potřeba se dozvědět o téhle nemoci, nikdy nevíte, kdy se s někým takovým setkáte, kdo potřebuje naši pomoc.
Já sama o tom pramálo vím, ale mohla jsem jí být blizoučko. Můj manžel měl v dětství těžký úraz. Jak je známo, tahle nemoc se dost často vyskytuje po úrazech (ale i dědičně, jako v případě autorky). Manžel je naštěstí v pořádku, ale co to dalo, než se zařadil no "normálního" života, to by bylo na tlustý román.
Vám přeji zdravou holčičku a vy sama ať si užíváte štěstí s rodinou. Je skvělé, jaké pokroky medicína dělá, díky nim můžete žít tak, jak žijete.
Přeji samou pohodu.
 Karin 32tt - epileptička 
  • 

Epilepsie v těhotenství 

(30.3.2007 8:55:50)
Ahoj holky,
taky jsem velmi ráda, že někdo otevřel toto téma...
Já jsem byla do 30 let naprosto v pořádku a pak mě potkal opravdu silný záchvat, z kterého si nic nepamatuji, naštěstí byl u něj můj manžel a zavolal záchranku, vůbec netušil, co se se mnou děje... Nedýchala jsem, měla jsem modré rty, navíc pokousané, celkovou křeč, oči upřené do jednoho místa...
Již v té době jssem se pokoušela několik let otěhotnět - a samozřejmě po zjištění epilepsie mi doporučila neuroložka toto odložit.
Brala jsem Timonil, pak Keppru, tu beru doteď. Podstoupila jsem operaci gama nožem v Praze a teprtve po 2 letech mi bylo dovoleno se začít opět snažit o miminko. Zase nic a tak opět Praha (jsem z Opavy)- inseminace, ta se naštěstí povedla napoprvé.... Jsem na začátku 8 měsíce, je mi 33 let.
Během těhotenství mi postupně snižovali dávku, ale už 2x jsem měla záchvat, sice slabý, ale hrozí pád na bříško apod., takže se zase postupně zvyšuje...
Řeknu vám, když čtu, jak ženy pohodí někde zdravé dítě apod., tak mám chuť je přizabít, fakt, vůbec si neváží toho, jaké měly štěstí....
Rodit budu v Ostravě, tak mám radost, že jsem četla příspěvek Hanky, kde píše, že jí tam kontrolovali hodnoty léků v mléce.
Budu se těšit na každý váš názor, nebo příspěvek, myslím, že si zkušenostma můžeme hodně pomoci ((-:
Ahoj, Karin. (karinherberova@seznam.cz)
 Fisperanda 
  • 

Re: Epilepsie v těhotenství 

(30.3.2007 11:09:28)
Karin, přeji Vám hodně štěstí, jste silná žena, a tak to určitě zvládnete. A určitě budete mít zdravé děťátko!
 Karin 32tt - epileptička 
  • 

Fisperandě - děkuji za podporu (Epilepsie v těhotenství) 

(30.3.2007 16:32:40)
Děkuji, není to lehké, ale my ženy zvládneme vše a navíc, když to děláme pro rodinu - nezastaví nás nic (-:
Je dobré mít také moudrého a hodného manžela a tohle štěstí já mám ((-:
Holky, držte se a věřte, že bude líp. Karin.
 Karin 38tt - epileptička, 1 miminko  
  • 

Jak to dopadlo 

(19.5.2007 14:06:04)
Ahoj, porodila jsem ve 38 tt, císařským řezem z důvodu možnosti epilept. záchvatu u porodu.
Kojit jsem chtěla, ale nemám mléko atak krmím uměle.
Názor jedné dětské doktorky stejně byl, že ve 3 měsících bych měla přestat, aby dál nedostávalo miminko dávka antiepil. léků do těla.
Miminko je zdravé a já taky, takže vše dobře dopadlo ((-:
Ahoj, Karin.
 sarkita 


Moji synové mají (měli) epileptické záchvaty 

(23.3.2007 12:12:49)
Milá Flisperando, je dobře, že si ten článek napsala a otevřela tohle téma. Mám dva syny. Čtyřletého a půlročńátko. První syn měl epileptický záchvat poprvé v osmi měsících a byl to pro mě hrozný zážitek. Nevěděla jsem, co se děje, najednou byl bezvladný, oči v sloup. Volali jsme zachranku, a protože, když přijeli bylo po záchvatu, tak se na mě dost divně tvářili, co si to ta maminka vymýšlí. Další záchvat měl po měsíci, těch uz bylo několik, tak jsme dostali Convulex a ten naštěstí hned zabral. Ěpileptický záznam na eeg nebyl. Teď uz je to půl roku, co jsme vysadili léky a musím to zaklepat žádný záchvat nebyl. Bohužel mě, ale potkalo, to, co jsem si vůbec nechtěla připustit a zažila jsem záchvat u mého mladšího. Bylo to uplně stejné jako se starším, jen už jsem nevolala ztáchranku, ale šok to byl. Zatím léčbu nemá, čeká se na další záchvat. To čekání je nepříjemné, pořád ho pozoruji...
Chtěla jsem víc dětí, ale teď si říkám, jestli je to zodpovědné, když máme tenhle problém asi dědičný...
 žižinka46 


Re: Moji synové mají (měli) epileptické záchvaty 

(10.7.2009 12:42:15)
ahoj...mam dvě děti , 9 let a 2 roky..U mladšího se záchvat poprvé objevil kolem roku,byla jsem v šoku a nevěděla co dělat ,malej se vztekal a já ho pokárala a lehce plácla přez plínku,okamžitě omdlel ,nedýchal,oči v sloup..no děs...po probrní které mi připadalo dlouhé a já nevěděla co v tu chvíly dělat sem volala doktorovi a ten ho pak ,když sem k němu dorazila ,řekl ,že některé děti mají nízký práh bolestivosti a ,že to nic není .jedině ,kdyby se to častěji opakovalo..po měsíci se to opakovalo,malej zakopl a spadl ..zase omdlel a to samé ..doktor mě ujištoval ,že hold sou náké děti hold náchylný na bolest ....když se mi toto stalo 2 x v dětskem centru ,trvala sem na vyšetření u neurologa ..ted sme se dozvěděli vysledky eeg..má slabou epilepsii ..v srpnu jdeme pro léky..v rodině to u nas nikdo nemá...... moji rodiče by nepodávali léky a nechali by to ...doktor na neurologii ma totoiž pověst ,že léčí i to co se nemusí ,a hlavně má děsné jednání,bohužel jiný neurolog tu není...tak po přečtěni vašich příspěvku sem v šoku ,že bez léčení by to mohlo byt i snad horší..děkuji ta vaše články.
 máma 
  • 

podpora 

(26.3.2007 14:35:07)
Váše zpráva o sobě je velmi milá,mám
pět dětí z nichž dvě měly v době růstu
epileptické záchvaty typu status ..
Máte pravdu,že i lékaři jsou dělníci
medicíny a kdyby tak mohli vědět vše.
Jedno dítě má nyní 23 a další bude mít
10.Neprospívá a vyloženě náš život je o víře.Přeji Vám Vaší malé i manželovi
hodně sil a štěstí v životě.
 Katka a 2 deti 
  • 

Zivot s epi. 

(28.3.2007 9:59:19)
Fisperando.. jste statecna zena a moc gratuluji k Vasi holcicce. Dekuji za vas prispevek, dodal mi trochu nadeji.
A preju Vam zdravou dcerku a Vam klidnz zivot i kdyz s leky ..

Zijeme take s epi. Mladsi dcera mela gramd mal v 7 mesici :o{ Otrsny zazitek,nevedela jsem ze je to epi zach. Proste jsme myslela ze mi umira :o{ Byl nastesti jen jeden,a zadne leky nebere. Pul roku na to dostal starsi sym 4,5 roku gr. mal ve spanku. To uz jsem se jen probudila s tim , to ne ,to neni mozne. A je Ma epi potvrzenou,s nalezem na eeg a bere orfiril a Kepru na zahledeni ve spanku.. ted je par mesicu bez zachvatu,ale diky nizke hladine Kepry se na eeg vyboje zase objevily tak se jeji davka zvzsila. Bylo to tezke se s tim poprat ale pereme se. Nastesti se vyviji normalne,chodi do skolky,muze sportovat...za to vsechno jsem nesmirne vdecna a doufam ze bud epi ustoupi,nebo bude zvladnuta leky a bude jako u Vas. Statecne jste se s tim poprala.!!

K pomoci pri zachvatu souhlasim s Marcelou K. je to presne jak pise. Jazyk pri zachvatu v kreci nemuze zapadnout, jedine az krec ustoupi. Dat cloveka na bok,pokud to jde,jinak nehybat a hlidat at se neporani. A pak nechat spat!!!!! to je hodne dulezite.
Pri prvnim zachvatu volat rychlou !

Preju hodne klidnych dnu :o)

 Andrea  
  • 

Také jsem měla epilepsii, ale vyřešila jsem ji ..  

(31.3.2007 11:08:52)
v 17 - ti letech jsem měla spoustu nervových vypětí, dědeček mi tragicky zahynul a díky tomu jsem toho mnoho nenaspala a o správné životosprávě ani nemluvím, protože žádná nebyla, tím jsem si vyvolala docela slušný záchvat, ležela jsem pak 14 dní v nemocnici, měla jsem dokousané rty a byla jsem, když na to nyní vzpomínám, docela fyzicky vyčerpaná. Nasadili mi léky, myslím, že to byl Depakine chrono, nebo tak nějak, mělo to tlumit případné záchvaty. Užívala jsem jej cca 1,5 roku, pak jsem o rok později porodila dceru a epilepsie záhadně zmizela, lék jsem již neužívala, ale bohužel po druhém porodu se mi záchvat vrátil, sice v jiné podobě, kdy jsem myslela, že se jedná o nízký tlak, jednu chvíli jsem neviděla, pamatuji, že jsem volala manželovi do práce .. po té jsem reagovala vyhledáním lékaře a jela na vyšetření, tam mi zjistili, že se mi to opravdu vrátilo :(( léky sice nenasazovali, jen mi řekli, co mám udělat pro to, aby nedošlo k záchvatům. Mezitím jsem se dostala k potravinovým doplňkům a jelikož jsem trpívala (myslím, že to mělo docela souvislost) migrénami, užívala jsem díky referenci jeden z nich .. po měsíci mi migrény přestaly (dnes je to už přes půl roku a stále jsem bez migrén) a navíc jsem se dle výsledků zbavila i té epilepsie .. já teda po pravdě tomtu vůbec nerozumím, není mi jasné, jak můžu narušenou část mozku vykompenzovat bylinkami, ale vypadá to, že to možné je, nechci zde dělat reklamu, ani zde příliš mnoho nechodím, tak nemá smysl mi zde odpovídat, ale pro více info o produktu, třeba na tu migrénu, nebo by mohla pomoct i vám ostatním s epilepsií .. můžete mi zavolat - 724/121178 a nebo psát - ok@greneia.com podám pak více info, myslím, že za vyzkoušení to stojí.
A jinak Vám všem přeji co nejklidnější průběh, sama vím, že to není legrace a je mi po pravdě z toho smutno, že je tolik šílených nemocí a člověk se nemůže ani pořádně proti tomu bránit.

Andrea
 AYA 


Také jsem epileptička 

(20.7.2007 19:47:35)
Epilepsie se u mne objevila někdy v 15letech. Také se zkoušely různé léky, které měly spoustu veldejších účinků- byla jsem jak zfetovaná. Nakonec jsem skončila v Motole s lékem Lamictal, který užívám pravidelně dodnes.
Před čtyřmi lety jsem otěhotněla a můj doktor mne upozornil, že epilepsie se vprůběhu těhotenství může zlepšit, zhoršit,ale nemusí se také stát vůbec nic. V pátém měsíci jsem začala mít záchvat, hladina lamictalu v krvi rapidně klesala, museli jsme zvedat dávku, ale jinak bylo vše v pořádku. Kyselina listová byla samozřejmostí, stejně tak vitamínky pro maminky :-))
Porod proběhl také v motole (aby mě mohli sledovat) dali mi epidurál (na doporučení neurologa) a vše bylo v pořádku. Narodil se nám krásný zdravý chlapeček, měl bezmála 4 kila!!!!
Po porodu hlaidna také vylítla hodně vysoko,pak opět klesla. Krom jednoho záchvat,který jsem měla když byly malému tři měsíce, jsem třetím rokem bez záchvatu.
Neurolog mne také upozorňoval na pravidelný spánkový režim ,a že lék který užívám,přechází do mateřského mléka. Tudíž kojjit bych měla tak 6 měsíců, a pak přestat.
Ale skutečnost je úplně jiná. Synovi jsou tři roky, a stále po mně vyžaduje "ňami" takže kojím už přes tři roky,a nechce se toho vzdát. Jediné, co je na tom negativní,že špatně spává. Tři roky jsem se nevyspala. V noci je pravidelně 3-8x vzůru :-((
Doktor říkal,že by to mohlo být tím Lamictalem (který narozdíl od ostatních antiepileptik je budivý, nikoliv "uspávací a uklidňující" tudíž že může být aktivnější právě tímto lékem, ketrý přechází do mléka.
Jinak Jiřík nestrádá, vyvíjí se na jedničku, a doposud jsme nebyli nijak nemocní (krom dvou nachlazeních) musím to zaťukat...
Nyní jsem opět otěhotněla, termín máme začátkem března, tak uvidíme, co to se mnou udělá.
 Veronika 
  • 

Re: Také jsem epileptička 

(15.10.2011 12:41:55)
Dobrý den! Prosím o pomoc. Četla jsem Váš příspěvek, že jste epileptička, která má již 2 děti. Byla byste ochotná zodpovědět mi pár otázek týkajících se epilepsie v těhotenství? Vše je anomnymně zpracováno a bylo by to použito pouze k výzkumným účelům mé bakalářské práce, studuji porodní asistentku. Předem moc děkuji za ochotu. Prosím odepište mi na email: veronikakilianova@seznam.cz mnohokrát děkuji s pozdravem Veronika
 Valehraška 


Epilepsie 

(9.2.2011 22:05:10)
Dobrý den.Právě jsem se zaregistrivala.Mohl by jste mě někdo poradit?
Mám dceru 22 měsícu.V roce se nám začala klepat,byli jsme hospital.v Brně udělali nám jedno EEG dostali jsme tam virozu a i přesto že nám vystřelovala jedna ruka a noha nás poslali dom.S tím že to jsou její osobní projevy.
Naša lékařka nám řekla že máme asi febrilní křeče.
V říjnu jsme dostali 5 Grandmal jak nám později zdělili skončili jsme na JIP na přístrojích nasadili rivotril.Udělali nám lumbální punkci,EEG ve spánku dopoledním,magnetickou rezonanci.Vše máme negativní a i EEG máme bez příznaků epilepsie.
Na rivotril velmi šptně reagovala byla velmi podrážděná,zlá,kousala,zahleněná,pustili nás dom.
Doma se nám rozbíhala proti zdi mlátila hlavou o zeď,o stůl, všechny nás pokousala.
Šli jsme opět do nemocnice.Jenže po 4 týdnech strávených ve špitále šíleně řádila.Změnili nám léky na kepru a poslali nás dom.
Po 14 dnech nám došla lékař.zpráva kde jsme si přečetli že máme epilepsii.Nikdo nám k tomu nic neřekl,vše sem si musela vyčíst na netu atd.Až nyní jsem zjistila že záchvaty jsou často v noci.
Zpětně jsme si s mužem uvědomili že už cca od 10měsíce malá v noci plakala a klepala se postýlka,jenže jsme to přikládali tomu že plače tudíž se klepala také postýlka.
Nyní jsme natom tak,že přes den na ni nic nepozorujem občas se nám zdá že se zahledí ale v noci se otřásá cca tak než napočítám do 5 a někdy dost plače,ráno je unavená a dlouho ji trvá než se nahodí.Zjistili jsme že je lepší vstávat ve stejnou dobu.
Nikdo s náma nic nedělá,můžete mě prosím poradit co a jak kdo máte zkušenosti?Četli jsme šlánky o Motole.Přemýšlíme to zkusit tam.Prosím poraďte.Děkuji
 Knoflíček 


Re: Epilepsie 

(19.2.2011 1:27:15)
Mám dcerku Aničku, tři a půl roku. Narodila se s komplikovanou extrémní srdeční vadou a čtvrtý ded svého života už musela na první operaci. Šestý den po operaci, naštěstí ještě v nemocnici nastaly komplikace, již po několikáté, tentokrát však s celkovou zástavou a to před mýma očima. Nevím, jak dlouho byla v hypoxii, ale lékaři tvrdili, že to v žádném případě nebude mít vliv na její další růst a vývoj. Ještě týž večer, vlastně noc se podrobila další operaci. Domů nás pustili asi po 10 dnech. To bylo koncem srpna 2007 v Motole. O srdeční vadě jsem věděla již v těhotenství a do Motola jsem jezdila od 23.týdne na vyšetření a sledování, takže se Anička narodila tam, přesto, že bydlíme kousek od Hradce Králové. V říjnu jsme se musely do Motola vrátit, Áně se zanítila jedna sternální klička, drátek, kterým jí stáhli hrudní kost po operaci, aby dobře srostla.
Od našeho prvního návratu z nemocnice jsem na ní občas pozorovala jakoby prohýbání celého tělíčka do luku, buď vpravo či vlevo a současně stočení očí na druhou stranu. Pokaždé, když jsem to svěřila kardioložce, řekla mi, že se děti samy různě polohují a že jsem zbytečně "vyhoukaná". Dokonce mi ani nikdo nedoporučil monitor dechu, či chůvu. Prý se tím spousta maminek stresuje víc, než bez těchto pomůcek.
Při naší říjnové hospitalizaci v Motole se tyto stavy objevily asi čtvrtou noc. Bylo mi trapně otravovat sestru, dělat rozruch a budit maminku s holčičkou, co s námi byly na pokoji, ale stav, kdy se objevovaly tyto krátké křeče trval přes hodinu a za tu dobu jich měla kolem 40. Ráno jsem to přeci jen řekla lékařce při vizitě, ta objednala neurologa. Bylo to v sobotu a na neurologovi bylo vidět, že je nevyspalý a nevrlý. Po krátkém vyšetření mi řekl, ať si dobře rozmyslím, co jsem viděla, ale na epi záchvat že to bylo moc dlouhé a vůbec, epi je na dlouhou trať, bla,bla,bla.Byla jsem vyděšená a už jsem si vůbec nebyla ničím jistá. Od narození jsem se bála o Aniččin život a i dyž jsem cítila a věděla, že to nejsou normální stavy, neuměla jsem si s takovým jednáním doktorů poradit.
V polovině října jsme byly opět doma, záchvatky se občas (tak jednou za 3-4 dny) zopakovaly, někdy po nich zvracela. Jednorázově a prudce, vždycky po nich normálně jedla, ale zůstala jí několik hodin hlavička stočená na stranu záchvatu. 8.listopadu se křeče a zvracení objevily v takové míře, že jsem Aničku odvezla do Hradce do Fakultky na pohotovost a tam teprve sestra, která to na ambulanci viděla, řekla sloužící lékařce, že to byl epi záchvat. Vlastně ona to viděla a popsala jako první zdravotník, vyděšené matky se berou s rezervou...Od té doby se léčíme na epilepsii, vystřídaly jsme různé léky, i Rivotril, stále se nedaří záchvaty zkompenzovat. Čím je Áňa starší, tím jsou záchvatky dramatičtější a často i těžší. Hned v počátku záchvatu začíná zvracet a to jí v podstatě přímo ohrožuje na životě, někdy se stane, že zvratky vdechne a musím je odsát. Není očkovaná, nesmí do kolektivu, vzhledem k náhradě, kterou má na srdíčku,ji ohrožuje každá infekce. Je to boj, ale s epi jezdíme od jejích osmi měsíců na dětskou neurologii do Krče, domluvila nám to tam naše dětská, všichni říkají, že tam je to evropská špička, co se týče lékřů. V Motole mají asi lepší vybavení (videoeeg) a větší prestiž, ale co je víc...? Pokud by jste měla zájem o všem si popovídat, jako že já jo, můj telefon je:495 426 465, nebo 605 240 467. Mějte se a držím palce. Andrea
 ZAZINKA 


Re: Epilepsie 

(22.2.2011 18:07:56)
Dobrý den.Čtu tady o epilepsii vaší dcery.Já mám 9měsíčního syna,který nikdy neměl žádné zdravotní problémy a na štědrý den dostal jakýsi pro nás hodně dramaticky vypadající záchvat.Skončil na ARU,protože mu z nějakého důvodu propíchli plíci.Po třech dnech nás dali na neurologii kde mu udělali eeg,sono mozku.ekg a sono srdce a řekli že je zdraví a poslali nás domů.Za tři týdny jsme měli další záchvat,který ale vypADAL ÚPLNĚ JINAK NEŽ TEN PRVNÍ,SKONČILI JSME NA jipce a za pár dní nás po stejných vyšetření zase poslali domů,že je zdravý.Za dva dny na to měl další záchvat a k tomu rotaviry,které si přivezl z nemocnici,takže jsme putovali opět na jip,kde nás už neviděli moc rádi,jakoby jsme si to asi celé vymýšleli.Za devět dní,ještě ležel na jipce,dostal další záchvat a to už se začalo něco dít.Doktoři si asi řekli,že jmse si to tedy asi nevimysleli..no hurááá..Dali ho na neurologii,kde ho moc nechtěli,že ho prý neuhlídají,když nemají neurojipku.Tak si ho přehazovali jako horký brambor.Ale pořád nám tvrdili,že to epi není,že má každý záchvat jiný.Udělali mu ještě lumbálku,protože měl klíště a taky rezonanci a asi deset eeg a noční eeg a nic.Nakonec dostal další záchvat přímo na neurologii ale nebil napojen na eeg a řekli,že to je asi epilepsie a nasadili mu antiepileptika a dali nám ho domů.Teď u něho sedíme,koukáme a čekáme co bude.Pokud léky nezaberou chtěli by jsme jet do Prahy,ale Brno nás tam nechce poslat a bojíme se tam jet jen tak.Držím vám moc,moc palce aby to ta vaše malá bojovnice všechno zvládla....nezbívá nám nic jiného než věřit...Kdyby jste si chtěla popovídat můj mail je Zdenicka.Zachovalova@seznam.cz
 Veronika 
  • 

epilepsie v těhotenství 

(15.10.2011 12:44:32)
Dobrý den! Prosím o pomoc. Četla jsem Váš příspěvek, že jste epileptička, která má již 2 děti. Byla byste ochotná zodpovědět mi pár otázek týkajících se epilepsie v těhotenství? Vše je anomnymně zpracováno a bylo by to použito pouze k výzkumným účelům mé bakalářské práce, studuji porodní asistentku. Předem moc děkuji za ochotu. Prosím odepište mi na email: veronikakilianova@seznam.cz mnohokrát děkuji s pozdravem Veronika

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.