| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Šťastná máma na mateřské dovolené

 Celkem 168 názorů.
 Káča 
  • 

dík 

(12.9.2006 9:53:53)
Tak takový VYNIKAJÍCÍ příspěvek už tu opravdu dlouho nebyl. V tom, co píšete je opravdu hodně moudra a každý by si z vašeho přístupu k životu měl vzít příklad....... i pro mě je Váš příspěvek k zamyšlením..........díky
 IvanaJ 


Re: dík 

(12.9.2006 11:08:03)
Lucie,
nazvala jsi vše pravým jménem. Děkuji ti za tento článek. První mateřská byla šílená i když s odstupem času to vidím jinak, ale bylo to způsobeno hlavně zdravotními problémy syna. Ted mám ročního chlapečka mezi kluky je rozdíl 12. let a já si mateřskou neskutečně užívám i když stejně tvrdím, že malého za rok dám na den v týdnu do jeslí a půjdu do práce mezi lidi, ale stejně si nedokážu představit být bez něj.

je to o toleranci , někdy vytížená máma je lepší než ta unuděná, která sedí u kafe a drbe s kamarádkou a dítě ji v tom překáží. je to o prioritách a životních hodnotách a tak všem maminkám at "krkavčím" nebo štastným na mateřské přeju zdraví a pohodu a taky nadhled.
 Madie 
  • 

Re: Re: dík 

(12.9.2006 12:50:35)
souhlasim, je to na kazde z nas, hlavne musi byt ta mama spokojena..... ja jsem se synem uz rok sama a musim rict, ze to taky zvladam, protoze musim a hlavne mi to otevrelo mnoho dalsich variant jak si dokazat poradit, cimz jsem si zvedla uz tak male sebevedomi. A musim rict, ze svym zpusobem jsem i na sebe hrda. Materska me zacala opravdu bavit az tak v roce a pul veku syna. Ted si ji vylozene uzivam a ac jsem se do prace moc tesila, ted si spis v duchu rikam, ze dekuju za kazdy den, kdy muzu byt se svym synem, venovat se mu, hrat si s nim a videt jak roste.
 Kahlan+5 


Re: dík 

(12.9.2006 12:31:59)
Souhlasim, kazdy je spokojeny jinak, kazde dite je jine a jakekoli odsuzovani je naprosty nesmysl. Ja jsem si vyzkousela praci, kdy byl doma i manzel, i normalni materskou na plny uvazek a oboji ma neco do sebe. Na rozdil od pisatelky se mi ale domacnost nehroutila a jedinou domaci praci, kterou jsem delala, kdyz jsem chodila do prace, bylo prani...coz vlastne zadna prace neni:-)
 Jessica 
  • 

Kahlan? 

(13.9.2006 14:47:51)
Ahojky, ptám se ze zvědavosti - NICK Kahlan? Podle knížky? A nebo jsem úplně mimo? Dík za odpověď
 Kahlan+5 


Re: Kahlan? 

(13.9.2006 15:01:43)
Jessico,

presne tak, je to z me oblibene knizky a proste mi hezky zni:-)
 Jessica 
  • 

Re: Re: Kahlan? 

(13.9.2006 16:00:21)
Tak to je super! Zatím jsem narazila na Kahlan ve fantasy - Čarodějova pravidla. Moje velmi oblíbené :-) taky ji čteš? To by jsi byla po xxx letech další ženská, která tíhne k této literatuře :-)))
 Jessica 
  • 

Re: Re: Kahlan? 

(13.9.2006 16:00:44)
Tak to je super! Zatím jsem narazila na Kahlan ve fantasy - Čarodějova pravidla. Moje velmi oblíbené :-) taky ji čteš? To by jsi byla po xxx letech další ženská, která tíhne k této literatuře :-)))
 Kahlan+5 


Re: Re: Re: Kahlan? 

(13.9.2006 16:41:14)
Jess, to je ono:-)) Ale ta saga se jmenuje Mec pravdy a uz vyslo snad 11 knih, v CR se vetsinou vydava jeden dil ve dvou knihach...no a s manzelem na tom dost ujizdime:-))
 Jessica 
  • 

Re: Re: Re: Re: Kahlan? 

(14.9.2006 23:33:57)
No jasně! Bingo! Tak to jsem ráda, že se na světě vyklubala další babizna s touto úchylkou :-))). Poslední díl, který jsem zachytila - Ohnivá kaskáda a čekám a čekám na další :-)...
 Olivie 
  • 

Re: dík 

(17.9.2006 14:21:03)
Také mohu jen poděkovat, že někdo shrnul všechno za nás. Já jsem prožila skoro podobný přístup při touze zpět do práce a pak rychle(po 4 měsících) jsem utíkala zase domu za dcerkou.Ale opravdu tato doba pomohla celé rodině, manžel si váží mne i žen na meteřských, protože sám zjistil, co to obnáší a navíc u toho chodil do práce na noční a já jsem zjistila, že práce s rodinou lze skloubit, ale za jakou cenu...:(( Žádné peníze a kariera nejsou cennější než čas trávený s dítětem, které každou sekundu od vás vstřebá a zužitkuje ze všech nejlépe.
 Rania 
  • 

Olivie 

(18.9.2006 9:50:32)
Narozdíl od autorky Tvůj příspěvek vyznívá zase klasicky - jedině matka na MD se věnuje dítěti a jen její dítě je šťastné...To ale není pravda, prostě existují matky, které dokážou skloubit jak práci tak i mateřství a jsou v pohodě ony i jejich děti i jejich manželé!!!!!Každý jsme jiný a každý máme jiné možnosti a jiné zájmy a priority.
 Janijaja 


Re: dík 

(18.9.2006 16:55:20)
Naprosto souhlasím a taky moc dík!!
 Simča, dcery *1988 a 1997 


ANO!!!! 

(12.9.2006 10:15:04)
Lucie - mluvíš mi z duše. Každá máme jiné podmínky (jiné dítě, jiného manžela, jinou práci, jinou širší rodinu) a NIKDY nemůžeme soudit jednání jiné maminky, dokud nejsme alespoň měsíc v její kůži. Důležité je spokojené dítě a pokojená celá rodina a JAK se toho dosáhne je přece jedno. A Rodina.cz by měla sloužit jako fórum, kde bychom se dočetly že "... i takto lze spokojeně žít..."
Lucie díky!!!
Simča
 Marika 
  • 

Re: ANO!!!! 

(12.9.2006 16:55:46)
Na jednu stranu tvrdíš, že nikdo nemá soudit. Je tento příspěvek, který byl v předchozí debatě, od tebe?

"IVKO - vzkaz od jedné "KM", která se k tomu hrdě hlásí:
Já se označuji nako KRKAVČÍ matka na rozdíl od tzv. SUPER matek a to zejména proto, že:
- pro SM maminku je důležitější se předvádět s dítkem (převážně krásně nastrojeným) někde kamarádkám, než jít tam, kde je to vhodné pro dítě.
- pro SM maminku jsou pokroky dítěte (ať už jde o první kroky, nebo přijetí na jazykovou školu) jakýmsi barometrem její úspěšnosti (proto je asi tak pořád řeší)
- dítě má SM neustále na očích (nikdy k babičce, nikdy u kamarádky), aby později - až se bude dítě chtít přirozeně osamostatnit - mohla používat argumenty typu: ".... já jsem se ti obětovala, kdežto ty...."

Řekla bych, že hlavním poznávacím znakem SM okaté "trpitelství"....."

Jestli je to shoda jmen, tak se omlouvám.
 falmarka 


Musím říci 

(17.9.2006 13:24:24)
že jsem sice články a diskuzi kolem "krkavčí mámy" přečetla, ale neměla jsem chuť se zapojovat do hádek a tahanic ohledně toho, která máma je lepší a která ne.
Tento článek je napsaný tak, jak to cítím já i když jsem k tomuto pocitu musela taky dojít. Myslím, že je to napsáno moc hezky a přeji všem maminkám, těm které chodí pracovat a i těm které si zase plně užívají svých ratolestí na MD, aby měli hlavně zdravou a spokojenou rodinu.
 Kamila, dcera 21 měs. 
  • 

Pěkné k zamyšlení 

(12.9.2006 11:25:08)
Jsem jedna z pracujících maminek a děkuji babičce a dědovi za to, že jsou ochotni hlídat. Přála bych každému takové hodné babičky a dědečky.
Když jsem nastoupila do nové práce, bylo malé 16 měsíců. Měla jsem starost jak to budou zvládat, ale dcera je v pohodě, babička s dědou to zvládají a jenom já jsem první měsíc přemýšlela co zrovna dělají a jestli to, že chodím do práce je správné. Díky podpoře manžela, jeho a mých rodičů jsem překlenula toto období nejistoty. Teď se těšíme na každou volnou chvíli strávenou společně. A na sobotu a neděli vymýšlíme společné výlety: na kole, autem, autobusem, vlakem, pěšky co nás jen napadne a užíváme si to všichni tři.
Přeji všem štěstí a zdraví

 adelaide k. 


Re: Pěkné k zamyšlení 

(12.9.2006 15:29:55)
Kamilo, jen malá poznámka. Já takovou babičku která by s radostí, ochotně a skvěle hlídala mám. Akorát mám malý problém, do důchodu půjde až bude malá v tanečních :-))) druhá babička to taky nemá za pár...
Jo já vím, možností jak vyřešit hlídání je víc, ale prostě každý to nemá tak snadné.
 Kamila, dcera 21 měs. 
  • 

Re: Re: Pěkné k zamyšlení 

(13.9.2006 7:28:07)
Milá Adelaide, teď už to mám možná jednoduché, protože já otěhotněla až v době, kdy moji i manželovo rodiče jsou v důchodu. Ale těch deset let čekání v nejistotě, zda vůbec někdy budu mít dítě, bych nikomu nepřála. Takže vše nakonec dopadlo dobře. A teď si to užíváme všichni. Babičky a dědečkové měli předchozí vnoučata taky v době kdy ještě pracovali. Přejte nám to štěstí, já vám ho taky přeji.
 Evel 
  • 

pěkné 

(12.9.2006 11:29:09)

Také děkuji za hezký článek, sic vypadá trochu jak na objednávku, "agitka" na to proč mít děti :o). Povbudil mne ale i z jiné stránky, totiž, že pistelka dodělává školu, a to již takřka se dvěma dítky. Děti ještě nemám (ač bych ráda), a to též díky tomu, že sic již posledním rokem ale stále ještě studuji (+ pracuji) a pořád si říkám: ještě složím tuto těžkou zkoušku, ještě další a tak pořád dokola to odsouvám. Ráda bych si mateřství užila ale nechci být ve stresu. Možná mám však zbytečné obavy a dá se to zvládnout dobře. Možná máš pisatelko Lucie nějakou praktickou radu...:-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: pěkné 

(12.9.2006 12:20:33)
Evel
Taky jsem dodělávala vejšku se dvěma dětma a řekla bych k tomu asi tohle: Jde to, ale hodně jsem se těšila až to dodělam. Kolikrát jsem uvažovala, že se na to vykašlu, vydržela jsem jen díky tomu, že mi po narození prvního syna zbejval pouze jeden rok docházky (bylo to denní studium, dálkově se můj obor studovat nedá) a státnice. Ten jeden rok s jednim dítětem jsem nějak dostudovala včetně všech zkoušek, jen jsem nestihla dodělat diplomku - tu už jsem dopisovala se dvěma. Zkoušky byly snad nejmenší problém, vždycky může těch pár dnů víc hlídat manžel (ten studuje dosud, tak jsme se střídali), před státnicema na týden přijela jedna má zlatá kamarádka, která děti zabavila a jen mi dávala mimino k nakojení. Ale ničilo mě psaní seminárek, projektů a diplomky, protože to se s dítětem za zády nedá (protože Tě pořád vytrhává ze soustředění) a když píšeš po nocích, zas Ti chybí spánek. Teda u větších dětí by to asi šlo líp, ale u mimina, který se budí 8x za noc a mezitim ho semtam prostřídá rok a půl starej brácha Ti spánek chybí, i když nic nepíšeš, natož takhle.
Na druhou stranu musim říct, že po skončení školy jsem nějakou dobu měla výbornej pocit jaká je ta metřská pohoda :-)
 Luci + 2 děti + bříško 


Re: pěkné 

(12.9.2006 13:27:55)
Evel, vydrž a v klidu si to dodělej!!! Já taky doufám (a věřím), že to s dětmi jde, ale určitě je to dost náročné. A teď mě to čeká. Po roce a půl se příští týden vracím na rok a půl do školy. S hlídáním není problém, jedná se jen o jeden den v týdnu a manžel si kvůli tomu upravil pracovní dobu. Ale pocit z toho moc dobrý nemám - na jedné straně se těším, že zase po dlouhé době budu myslet na něco jiného, ale na druhé straně se moc bojím, jak to budu zvládat a jestli vydržím až do konce a nezabalím to dřív... Nelituju toho, že jsme se rozhodli pro miminko, to ani náhodou, ale ostatním bych řekla: holky, když to jde, tak radši mimi až po škole, bude to pak víc v klidu;-)
 kaMyš 


Re: VŠ při mateřské 

(12.9.2006 15:13:07)
Evel, záleží asi hodně na tom, jaké máš "zázemí", já jsem začínala VŠ dělat při práci a bylo to šílenější než pak s dětma. S každým dítětem jsem si ze začátku na chvíli studium přerušila (půl roku, rok) a pak už jsem od dětí "utíkala" občas do školy (hlavně teda na zkoušky, ale občas jsem zvládla i nějakou tu docházku). Pomáhal mi manžel a moje mamka, oba děti občas pohlídali, abych mohla něco udělat. Jestli máš podobnou možnost hlídání, tak doporučuju - člověk se tak na mateřské dostane mezi "normální" lidi a je to príma povyražení. Na druhou stranu, bez hlídání, po večerech bych teda školu fakt dodělávat nechtěla.
Jo, pro úplnost - ještě teď to furt nemám hotové, ale už mi chybí jen poslední písemná práce - a pak diplomka a státnice, to už si nechám až bříškové miminko trochu odroste.
 Evel 
  • 

Re: Re: VŠ při mateřské 

(13.9.2006 11:41:42)

tak to je príma to slyšet. taky mám ochotnou mamku a povzbuzuje mne, že pohlídá. muž je svým vlastním pánem, takže občas pohlídat by taky mohl. Taky jsem si říkala, že by to naopak mohlo být povyražení - být s děckem doma a pak na zkoušky. Jenže už mám stejně posl. rok, DP a státnici a stihnu už asi jen to bříško a to se zas bojim stresu ze zkoušek a jeho vlivu na plod. Má VŠ je celkem obtížná ale zase spíš na čas (prostě to musim "vysedět" a při práci to jde ztuha, takže největší stres je z toho nedostatku času a na mateřské by zas čas byl :o). Mám tak nějak vnitřně nastavené, že ještě se pousím zdolat 2-3 těžší zkoušky a pak hurá do toho. Modlím se jen, aby to šlo....tak přeju hodně zdaru při dokončení studia, bezproblémové třetí těhotenství a zdravíčko všem :o)

díky za postřehy všech děvčat, mějte se fajn !
 Kohnova 
  • 

Re: pěkné 

(13.9.2006 17:35:20)
Ahoj, ja jsem mela vetsinu svych deti pri vysokoskolskych studiich, dokonce PhD disertaci jsem obhajovala v sestinedeli. Slo to v pohode. Naopak jsem mela pocit, ze stresy ze zkousek v tehotenstvi a pri kojeni jsou daleko mensi nez normalne. Proste jsem nemela cas se zbytecne znervoznovat.
 Evel 
  • 

Tak to je bomba ! 

(18.9.2006 14:02:57)


tak to je skvělé slyšet ! Díky za milé info a povzbuzení. Je to pro mne celkem důležitý a dobrý postřeh. Taky bych si při dětech ráda dodělala další jako je doktorát, jazykovou zkoušku a event. PhD. ale samozejmě uvidím, jak to půjde....
 dasa. syn 8 
  • 

skvělé 

(12.9.2006 11:34:18)
Tak tento názor lze jen podepsat. Nelíbí se mi, když je každá pracující matka malého dítěte považována za krkavčí matku ani opačný názor, že každá žena, která je s dětmi déla doma je hloupá domácí puťka. Znám vysoce kvalifikované ženy, které byly 8 let doma a vrálily se úspěšně ke své profesi. Znám i frustrované matky, které jsou doma znuděné a dětem se stejně nevěnují. Znám i ženy, které by byly rády doma mnohem déle než do 4 let dítěte a byly by spokojené, ale ekonomická situace rodiny jim to neumožňuje. Zkrátka záleží to na konkrétní rodině a jejich podmínkách. A to, zda se dětem dost věnujeme si musíme srovnat každá sama se sebou. A není to zdaleka jen o hodinách strávených s dítětem.
Fakt je, že zkloubit rodinu a zaměstnání u nás není vždy lehké (je málo možností zkrácených úvazků atd.), ale jde to. Hlavní je, aby byli spokojení všichni,
děti i rodiče.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: skvělé 

(12.9.2006 11:50:00)
Tak to si nějak neumím představit, co mohly vysoce kvalifikované ženy dělat za práci, když jim pak těch osm let nechybělo. Pokud se na mateřské alespoň nějak nepřipravovaly na návrat do zaměstnání, nesledovaly dění v oboru, nechodily do kursů, nestudovaly apod., tak to pokládám téměř za nemožné...
Podle mého názoru to je opravdu věc charakteru a přístupu k životu. Pokud je pro někoho práce "jen" nutnost, ze které jsou peníze, pokud svou práci nemiluje a není pro něj na jednom z předních míst v hodnotovém žebříčku, může člověk "vypadnout" z procesu i na dvacet let. "Nějakou" práci najde skoro vždycky... :o)
 karin 
  • 

Re: Re: skvělé 

(12.9.2006 12:00:27)
Monty - vždyť být doma s dítětem přece nemusí znamenat nezajímat se dále o obor, nestudovat apod., naopak se to dá velice dobře skloubit s mateřskou. Já sama jsem na mateřské, studuji, když malá spí a mám volno, tak čtu noviny, publikace z oboru, jsem v kontaktu se zaměstnavatelem a občas pro něj doma udělám nějakou drobnou práci. Určitě ne každý má tu možnost, ale opravdu záleží na okolnostech a podmínkách. Já věřím, že ta doba, kterou věnuji dětem se mi bohatě vrátí v jejich spokojenosti a taky, že až se vrátím do zaměstnání, budu na tom znalostně stejně, jako před odchodem:o))).
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: skvělé 

(12.9.2006 12:09:21)
Přesně tak, i já jsem byla na mateřské 3 roky, ale kromě starosti o dcerku jsem se snažila věnovat i jiným činnostem. Když malá spala, učila jsem se italsky na státnici, začala jsem chodit na postgraduální studium a k tomu jsem se ještě naučila ke konkurzu, díky němuž dělám teď práci, která mě baví a obě nás krásně uživí. Samozřejmě, nebylo to lehké, taky bych si někdy nejradši místo učení zapnula televizi, ale věděla jsem, že pokud chci něčeho dosáhnout, musím zatnout zuby.
 Lucie, 03/05 + II 
  • 

pro Evelin 

(12.9.2006 16:35:15)
Dostala jsem se k netu az nyni... Diky vsem za reakce. Evelin: zadnou praktickou radu neposkytuji :o), ja myslim, ze vystudovat VS je supr, kdyz clovek muze studovat a uzivat si "kolejni" leta s vecirky, myslim, ze neni nutne nikam chvatat a uz vubec "naplanovat" si miminko do studia. Ale pokud se tak prihodi a myslim, ze nas neni malo, pak myslim, je dobre proste nic nevzdat a skolu dodelat. V mem pripade to bylo tak, ze jsem se opravdu ve skole od te doby moc casto nezjevila, prednasky apod. jsem stahovala, pripadne samostudovala jak se dalo, vlastne jsem to do narozeni maleho dost flakala :o), uz mi neslo o to mit cerveny diplom, ale dostudovat. Mym motivem svete div se uz byl zcela neprozaicky az prizemni motiv. Zacala jsem si rikat pokud dostudujes, budes jednou lepe placena a tim padem budes moct lepe zajistit sve deti a doprat jim mnohem vice, nez se SS. Uz to pro me neznamenalo ono, studujes pro sebe, to ti nikdo nevezme, ale spise, budes mit vice penez, aby jsi mohla malym koupit vice veci :o). Tak se to ma u me a ke studiu po nocich: nic takoveho jsem nepodnikala, vzhledem k tomu, ze mam fakultu na druhe strane CR, nez bydlim a studuji stale prezencne :o) (mnoho jsem resila pomoci neodbytnych e-malu...) jsem studovala ve vlaku (no ostatne jako predtim). Jinac, vzhledem k tomu, ze jsem uz nemela maminku, kt me drive podporovala i financne na studiich, tak jsem vedle VS pracovala v jazykovce, v urcite dny a to az do porodu, takze pro me to studium bylo a je opravdu spise jako takova prijemna obcasna zalezitost.....prave mi lezi na stole diplomka (prekladam) a do porodu zbyva par tydnu, samozrejmne, ze jsem si dnes slibovala, ze kus udelam, ale maly tu obraci obyvak vzhuru nohama a tak diplomku odkladam na zitra :o))))))))))))))........ale to bych asi udelala i kdyby ted spal, proste se mi dnes nechce :o(.Tak takhle se studuje na matreske. Neblbni a pekne si uzivej studijnich let, ale pokud by bylo male na ceste pak ver, ze to hrave zvladnes! stoji to za to, i kdyz je uz pak vse jinak :o) Mnoho stesti!
 Aja 
  • 

Re: Re: skvělé 

(12.9.2006 14:51:41)
Sice me tyto diskuze pripadaji ponekud zvlastni, ale co si tady tak ctu Monty, tak musim reagovat- mam kamaradku-psychiatra. Ma dva kluky a s obema byla 3 roky doma, dohromady 6 let, s 1,5 rok dlouhou pauzou. Vratila se do prace prave na ten 1,5, nez porodila druhe. Rikala, ze nebylo jednoduche udrzet krok s novymi poznatky v lekarskem oboru, ale neco nastudovala pri materske a zbytek po nastupu do prace. TEd uz zase dva roky uspesne pracuje. Jde to tedy i v tak narocnem zamestnani.
 dasa. syn 8 
  • 

Re: Re: skvělé 

(13.9.2006 8:59:46)
Stačí příklad lékařky a vysokoškolské pedagožky ? Ale pozor, netvrdím že se osm let nezajímaly o nic jiného než o plenky. Ale do práce na stoupily skutečně až po osmi letech. A netvrdím ani, že by to pez pauzy "nedotáhly dál".
 dasa. syn 8 
  • 

Re: Re: skvělé 

(13.9.2006 8:59:48)
Stačí příklad lékařky a vysokoškolské pedagožky ? Ale pozor, netvrdím že se osm let nezajímaly o nic jiného než o plenky. Ale do práce na stoupily skutečně až po osmi letech. A netvrdím ani, že by to pez pauzy "nedotáhly dál".
 sarmi 


tolerance 

(12.9.2006 11:35:24)
bohuzel v nasi spolecnosti stale pretrvava dost velka netolerance, nebo xenofobie z cehokoli, co se odlisuje od standardu. kdyz se nad tim zamyslim, nechapu, jak a proc vlastne nekdo muze mame vycitat, ze proto, ze sla do prace a neni doma (jak by se ocekavalo...ale tam je prece tatinek, ne?!), je krkavci matka? navic pojem krkavci matka z rise ptaku fakticky znamena, ze je mama vyhodi z hnizda, zmizi navzdy a holatka, starejte se samy! nebo se pletu? a kazda mama se prece po praci domu vraci a detatku se zbytek dne venuje, ne?
muj syn ma 13m, jsem s nim doma a naprosto mi to vyhovuje. na zamestnani nemam ani pomysleni, ani se tam nijak netesim. ale fakt by me nenapadlo, soudit nekoho, ze to ma jinak.
je to podobne pripadum, kdy se verejnost pozastavuje nad delkou kojeni...podivejte, ta matka koji ten 3mesice??? tak malo?! nebo naopak, tamta zase koji 15mesicu, proc tak dlouho?!
neverending story...
 estra+Ema 1/02+Kvido 1/08 


přesně tak 

(12.9.2006 11:54:56)
Ahoj, je to moc hezky vystiženo. Musím uznat, že se ti to povedlo ještě lépe než mně :-) Máš naprostou pravdu, život běží a přináší spoustu změn. U mě už například nazrál čas, kdy plánujeme dceři sourozence a já se tentokrát těším, jak si tu mateřskou hezky užiju se vším všudy. Možná za čas se mi zase začne po práci a kontaktu s lidmi stýskat, ale teď se vyloženě těším na to, jak budu každý den připravovat něco dobrého, starat se o domácnost, vozit starší dceru na kroužky, procházet se s kočárkem a tak. No a kdyby se mi do té práce přeci jen moc chtělo, budu se to snažit vyřešit nějakou příležitostnou činností na pár hodin, pár dní měsíčně. Sama jsem zvědavá jak to nakonec všechno bude......
 Rebeka 2 děti 
  • 

hmmm.. 

(12.9.2006 11:57:08)
s pisatelkou souhlasím téměř ve všem,šťastná máma je pro dítě nejdůležitější/a někdy to jde fakt ztuha :-)/ Jediné co mne zaráží je fakt, že z každého svého těhotenství byla překvapená..v dnešní době? Skoro jsem si myslela,že neplánovaně otěhotnět snad ani není možné..no jak vidno asi je :-).Jinak přeji všem maminkám ať pracujícím,či doma hospodařícím hodně zdaru a pevné nervy :-).
 Lenka, Luis 2 měsíce 
  • 

Re: hmmm.. 

(12.9.2006 12:08:59)
Souhlas. Dvě těhotenství a obě neplánované, to je smutný výsledek. Byť s veselým dítkem:-)
 Rebeka 2 děti 
  • 

Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 12:27:19)
...udivilo mne to proto,že já obě své děti plánovala a to na dobu,kdy si to budu moci užtívat bez větších finančních a profesních útrap.Možná je to asi dost neromantické ,ale oběma těhotenstvím předcházel rozhovor s manželem - chceme dítě - chceme,teď je vhodná doba. Chceme druhé dítě? Ano teď je vhodná doba. Vždy se mi podařilo otěhotnět téměř okamžitě. Věkový odstup mezi dětmi je 5,5 roku,syn je starší-dcerka chodí do 1 třídy. Tento věkový rozdíl se mi jevil jako nejvhodnější a i se mi to s odstupem času potvrdilo. Zrovna včera pomáhal syn/chodí na víceleté gymnázium/dcerce vybarvovat /domácí úkol/ .Jsou taková dvojka,nemohou být bez sebe ,ale často ani spolu-prostě klasika :-).Ve třech letech šli vždy do školky a já do zaměstnání-takže mi celkem nic neuniklo a nemusela jsem doma pobývat déle než ty tři roky/což mně přijde jako finančně i profesně únosné-pracuji jako THP/. Tohle je můj model jak plánovat a přežít mateřskou bez výčitek a finančního krachu :-)....
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 12:40:10)
Obě mé děti jsou neplánované :)
 Rebeka 
  • 

neplánované 

(12.9.2006 13:28:10)
...a jak se to přihodí???
 Jana 
  • 

Re: neplánované 

(12.9.2006 17:48:23)
Rebeko,ono se to taky přihodí tak,že ti doktor řekne,že jsi neplodná,dítě prostě počít přirozeně je zcela nemožné,takže nač so dívat pozor,že jo :-)))A pak najednou koukáš,že ti roste pupek a gynekolog ti řekne,že jsi v 5 měsíci :-D Tož i takhle se to stává,víš??
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: neplánované 

(12.9.2006 18:20:42)
Ehm, ano, to znám... mně dokonce chtěli někdy ve 25ti chirurgicky odstranit vaječníky, že prý jsou stejně k ničemu. Levý vejcovod neprůchodný, pravý téměř, polycystické vaječníky, několik doktorů nezávisle na sobě mi řeklo, že přirozenou cestou těhotenství ani omylem... no... jsem jim věřila, když jsou to odborníci. :o)
 Veruš 
  • 

Re: Re: Re: neplánované 

(12.9.2006 18:45:04)
No jo, Monty, ale uznej, že je rozdíl mezi tím, když je z otěhotnění překvapená ženská, která je dle lékařů i třeba podle nějakých předchozích zdravotních potíží diagnostikovaná jako neplodná a když otěhotní ženská, na první pohled zdravá, která "byla jenom líná vybalit kondom" s tím, že se nic nestane. Takových lidí jsou na světě mraky, bohužel jediným důsledkem nejsou děti, ale taky třeba rapidně narůstající počet HIV pozitivních.
 Dany 
  • 

Re: Re: Re: Re: neplánované 

(17.9.2006 22:59:39)
Veruš, a nejsi s prominutím praštěná?! Tahat sem HIV pozitivní případy do diskuze, kde jde o neplánované otěhotnění v rámci fungujícího partnerského vztahu?! A kde je řečeno, že každý MUSÍ používat antikoncepci?? To je nějaké nařízení??
 Rebeka 
  • 

Re: Re: neplánované 

(13.9.2006 9:00:10)
tak to je extrémní a výjimečná situace-ale tohle asi bylo neplánované leč chtěné a vítané ne?
 Petra 
  • 

neplanovane poceti 

(16.9.2006 17:17:52)
Halo, halo, prosim o toleranci!!! Nevolal snad po ni ten clanek, co k nemu diskutujeme???
Nekdo proste vi, ze chce deti, a vic nez jedno, a tak necha na prirode, kdy se to zadari!!! O antikoncepci se stara, az kdyz naplni pocet chtenych deti. Co je na tom spatneho?
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 13:44:14)
Naše obě děti taky :-)

Jak se to přihodí?
V prvnim případě mi docházely antiko pilule zrovna v době, kdy jsem si kvůli zápočtům nemohla dovolit chybět ve škole na druhym konci republiky, než kde mám gynekologa, tak jsem zašla na gyndu v místě školy a tam mě chtěli objednat na dobu za měsíc, což už bylo pozdě. Tak jsme se s partnerem dohodli, že si dá výjimečně bacha, než se mi podaří na tu gyndu pro recept dostat :-)
Podruhý jsem po porodu začla brát pilule nové značky (páč ty původní mezitim přestali vyrábět). Začla jsem po menzes, v návodu bylo, že případné vedlejší účinky (nevolnosti) přetrvají max týden, když nepřešly po deseti dnech, vysadila jsem je. V reakci na to znovu menzes, tudíž jsem se rozhodla dát tělu aspoň měsíc pauzu, aby nemuselo menstruovat každejch 14 dní. Navíc se mi po porodu blbě hojila jizva, tak se mě manžel skoro nesměl dotknout. Zřejmě jsem otěhotněla z pohledu na jeho mužné tělo :-)

Pak jsem zkoušela ještě nekolikero pilulek, všechny mi nedělaly dobře, injekci (Poveru) ani žádné čípky mít nemůžu, páč mám alergii na konzervační látky, které to obsahuje... tudíž můj muž holt už bude do konce života na kondomech.

Jsou prostě lidi, kteří se musí hodně snažit, aby dítě měli a pak jsou lidé, kteří se musí hodně snažit, aby dítě neměli...
 Rebeka 
  • 

hmm.... 

(12.9.2006 13:57:13)
...pak jste se milovala s partnerem s vědomím,že můžete otěhotnět a taky se to stalo..není se tedy čemu podivovat..to je prostě zákonité..když se to stát může,tak se to stane :-)..prostě,každý chce co nemá..někdo se snaží a nic..a jiným párům stačí i málo..ale i přes to si myslím,kdo děti mít nechce tak je nemá ...tedy samo sebou neplánované nemusí být nechtěné..ale já jsem spíše pro to plánování :-)
 Eva 
  • 

Re: hmm.... 

(12.9.2006 19:14:35)
Rebeko, ja jsem napriklad alergicka na latex, tudiz nemuzu pouzivat kondomy. Zaroven mam problemy s jatry a nemuzu uzivat hormonalni antikoncepci. Nitrodelozni telisko bezdetnym nedoporucuji. Tudiz kazdy sex je s vedomim, ze muzu otehotnet.
Tak co bys mi poradila???
 Veruš 
  • 

Re: Re: hmm.... 

(12.9.2006 19:18:25)
Například antikoncepční krém nebo vaginální čípky Pharmatex, mají Pearl index lepší než kondomy.
 Veruš 
  • 

Re: Re: hmm.... 

(12.9.2006 19:25:33)
Ale hlavně myslím, že tady nešlo o to, aby se ozvaly všechny výjimky, ženy které jsou náhodou alergické na latex nebo neplánovaně otěhotněly přesto, že jim doktor diagnostikoval neplodnost nebo ty, co kondom svědomitě používají a jednou zkrátka selhal.
Tady šlo o to, že nejedno "překvapivé otěhotnění" se přihodilo když žena věděla že nijak chráněná není, ačkoli by být mohla (žádné známé alergie atd.) nebo měla (protože dosud třeba neměla žádné zdravotní potíže, takže se dá předem počítat s tím, že je plodná).
 Bára a Naty 


Re: Re: Re: hmm.... 

(13.9.2006 7:55:04)
Veruš, vaginální čípky taky způsobují alergie, moje sestra po nich měla např. velmi ošklivé výtoky. A vzhledem k tomu kolik výjimek se tady ozvalo se obávám, že to až tak výjimečné zase nebude, že někdo nemůže nebo nechce užívat antiko.
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: hmm.... 

(13.9.2006 10:17:01)
..když nemůže nebo nechce-existuje celá řada jiných antikoncepčních metod-kdo dnes v civilizovaném světě děti mít nechce a nebo je chce mít tehdy,kdy je na to připraven má tu možnost-když ji nevyužije / z neinformovanosti,lenosti,nízkosti IQ a nebo prostě proto,že má rád adrenalin/nemělo by případné otěhotnění překvapovat...prostě nepoužívám -li žádnou ochranu - ta možnost tu je..a to je vše :-)
 Eva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: hmm.... 

(13.9.2006 13:12:18)
Rebeko, tak to jsou mé dvě gynekoložky, které jsem vystřídala a se kterými já osobně jsem byla velice spokojená, asi sto let za opicema. Jak zde bylo uvedeno, i ty čípky mně např. způsobují problémy. Je fakt, že bych taky mohla vyzkoušet ovčí střívko namísto kondomu, ale to bych si asi měla nejdřív někde sehnat tu ovci.
Spolehlivý partner - to je jako kdo? Že má natrénováno, aby ho včas uměl vytáhnout nebo co? (To mimochodem taky není zrovna spolehlivý způsob ochrany.) Omlouvám se za poněkud vulgární tón, ale Tvůj přístup, kdy souložíš jednou za měsíc a vyprávíš zasvěceně o spolehlivosti partnera a nedostatečné osvícenosti žen v tématu antikoncepce, je pouze Tvůj jednostranný a zřejmě omezený pohled na věc. Věř tomu, že je spousta důvodů, kdy prostě otěhotnět můžeš, i když jsi "osvícená".

Jinak původní článek se mi líbil. Jsem naprosto spokojená pracující matka. Pracuji v době, kdy dítě spí a od roku a od 22 měsíců malé chodím na 2 dopoledne v týdnu do práce, do roka jsem ji brala do práce s sebou, když to bylo potřeba, většinou tam spala v kočárku na chodbě nebo jedla nebo si chvilku hrála. Od roka jsem si ji nechala občas pohlídat a teď už je to pravidelné. Na hlídací tetu se těší a na mě taky. Teta si s ní většinou maluje, já jsem na to totiž antitalent a malou to kreslení hrozně baví. KDyž jsme doma spolu, chodíme na plavání, na cvičení nebo jdeme jen ven na procházku.
Mám kamarádky nepracující i částečně pracující a mám pocit, že náplň na mateřské si umí najít i ty, které do práce nechodí, tak, aby je to uspokojilo. Jezdí s dětmi do mateřských center, na plavání, na cvičení, navštěvovat jiné rodiny s dětmi a tak dále. Na druhou stranu znám unuděné matky, které řeší pořád jen to, jestli dát prckovi 210 ml mlíka a každý den chodí dvakrát denně na půlhodinovou vycházku okolo bloku.
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: hmm.... 

(13.9.2006 10:12:18)
..děkuji,děkuji,děkuji :-)
 Janka 
  • 

Re: Re: hmm.... 

(13.9.2006 0:46:37)
Ja nevim co bych poradila. Co radi doktor? Vazne bych nechtela zit s tim, ze prakticky az do prechodu muzu kdykoliv neplanovane otehotnet. Nejake reseni prece existovat musi (krome potratu).
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: hmm.... 

(13.9.2006 10:22:44)
...doktor radí-existuje celá škála antikoncepčních prostředků a metod a je jich tolik,že v dnešní době nemusí žádná žena žít v obavě,že bude muset rodit děti až do důchodu.Každý soudný gynekolog doporučí své pacientce vhodnou antikoncepci..
 Rebeka 
  • 

Re: Re: hmm.... 

(13.9.2006 9:54:06)
..doporučila bych Ti nesouložit :-)-to je vtip samo sebou-ale existují třeba antikoncepční gely nebo čípky + spolehlivý partner = dobrá šance neotěhotnět :-)
 Lucka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 17:45:01)
:-)))) JENO, jinými slovy jsi prostě dvakrát otěhotněla v období, kdy jsi věděla, že nejsi chráněná a přesto jste stejně nepoužili doplňující antikoncepční metodu (jak jsem pochopila ani kondom). Mně tedy tato otěhotnění jako překvapující nepřijdou.
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(13.9.2006 10:18:31)
..jsem ráda,že se najdou antikoncepčně osvícené ženy .Děkuji,děkuji :-)
 Jitule 
  • 

Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 12:43:40)
Tak já budu doma s druhým dítkem ještě rok a nejraději bych si pořídila ještě jedno, abych nemusela do práce:-) Nemám kam se vrátit (dělala jsem dvanáctky,což už není možné) a vůbec nemám chuť hledat novou práci. Navíc práci beru jen jako prostředek na vydělávání peněz. Mno, jak říkám, ještě mám rok na to něco vymyslet;-)
 Rebeka 
  • 

hmm?? 

(12.9.2006 13:31:05)
...tak to mi příjde jen jako odsouvání problému než jeho řešení-jednou do práce budeš muset a asi si nepořídíš 10 dětí že-řešení je dobře vydělávající manžel-myslím,že se třemi dětmi se hledá práce hůř než s dvěmi..ale taky názor :-)
 Róza 
  • 

a tady se stávám zástupcem ředitele 

(12.9.2006 12:59:29)
dovolená v Jugoslávii, první dítě
druhá dovolená v Jugoslávii, druhé dítě
a tady se stávám zástupcem ředitele....
:-)))))))))))
 Rebeka 
  • 

Možná... 

(12.9.2006 13:34:53)
..chápu,že to tak někomu může vyznít,ale daleko hloupější mi přijde dostat se do situace _jé já jsem těhotná hmm co teď jé,to se moc nehodí-studuji,nemáme byt,nemáme peníze a musím se Pepy zeptat co on na to-daleko chytřejší a zodpovědnější my přijde mateřství a rodičovství plánovat...
 Róza 
  • 

Re: Možná... 

(12.9.2006 14:20:05)
ne každému holt plány tak do puntíku vyjdou
jinak s tebou naprosto souhlasím
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Možná... 

(13.9.2006 8:46:37)
..jasně,nejde všechno nalajnovat-mám kamarádku,která má 3 děti a vlastně každé přišlo tak nějak nečekaně-prostě nic nepoužívali-byla na 3 iterupcích a 3 děti jsou výsledkem toho mezičasu,kdy už jí přerušení nepovolili ,protože od jednoho k druhému uplynulo málo času-tak to mi přijde jako odstrašující případ.Dlužno dodat,že o děti se starají dobře a milujou je... jen ten styl..tak jsem zase těhotná-to mne vždycky odrovnalo :-).
Takže já raději lajnuju a plánuju :-)
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 13:50:12)
REBEKO - no ono je krásné plánovat... My taky plánoali: první dítě jsme "plánovali" 6 let, než se zadařilo... a druhý 7 let.... a potom trvalo další 2 roky, než se zadařilo IVF...
Při vyšetřeních před IVF mi doktoři řekli, že přirozeně NIKDY nemůžu otěhotnět - a 3 roky na to jsem byla v tom PŘES BRANÍ TABLETEK..... No prosě není nad plánování.....
To třetí těhu bohužel nevyšlo, sice nebylo plánované, la byla bych ho brala i tak...
S.
 Rebeka  
  • 

plánování 

(12.9.2006 14:05:50)
....tak tohle je už o něčem jiném...a sice o plánování které nevychází..a pak zřejmně o špatném užívání antikoncepce /viz .příbalový leták -zvracení,průjem-omezená účinnost/..my v současné době žádné další dítě neplánujeme,žádnou antikoncepci nepoužíváme-takže otěhotnění není úplně vyloučené ..jen velmi,velmi nepravděpodobné :-)
 Sylvie 


Re: plánování 

(12.9.2006 14:23:14)
Aha, ty už další dítě NEPLÁNUJEŠ, nicméně souložíš s vědomím, že otěhotnění je velmi nepravděpodobné. Nicméně velmi nepravděpodobné nerovná se vyloučené, tak fakt nechápu, co se divíš, že je možné otěhotnět neplánovaně. Pokud to tobě vychází, buď ráda a nerejpej do ostatních.

S.+++
 Boudicca 


Re: Re: plánování 

(13.9.2006 7:56:21)
Sylvie, třeba Rebeka nesouloží........ :-)))) Třeba má zrovna v plánu rozvod....
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: plánování 

(13.9.2006 8:55:39)
..nemám v plánu rozvod :-),ale fakt je,že už nesouložíme 2* denně jako kdysi..po 13 letech to holt není to co to bývalo...
 Rebeka 
  • 

Re: Re: plánování 

(13.9.2006 8:53:45)
..nerejpám,rozdíl je v tom,že mne by případné těhotenství nepřekvapilo a nebylo by na překážku..dodávám,že manžel je v tomhle velmi spolehlivý-jsme spolu 13 let z toho asi 5 let jsem používala HA-jinak bez a funguje to-takže mu plně důvěřuji-za ta léta jsme sehraná dvojka - a fakt je,že už nesouložíme 2* denně jako kdysi :-) . Takže nerejpu,jen říkám,že když je žena v situaci,že by jí případné těhotenství prostě nevyhovovalo-je dnes spousta možností jak těhotná nebýt-od HA,přez kondom,pesar,antikoncepční čípky.....atd
 Sylvie 


Re: Re: Re: plánování 

(13.9.2006 9:40:04)
Rebeko, nicméně ŽÁDNÁ z těchto možností není 100% a osobně znám dost mamin, které otěhotněly přes ochranu dle svého nejlepšího vědomí a svědomí :o/

S.+++
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: plánování 

(13.9.2006 10:09:09)
...souhlasím,že nic není 100%,ale já jsem se s žádnou ženou,která skutečně/skutečně je myšleno doopravdy a vážně/nechtěla otěhotnět nesetkala. Myslím si,že znám celkem dostatečný vzorek.Znám,ale dost těch co i přez užívání antikoncepce otěhotněly-ale byly si vědomé,že se chovaly rizikově-třeba zvracely,nebo měli průjem při užívání HA , prasknul kondom ....a pak znám takové,které chtěli mít jistotu a tak při sebemenší pochybnosti či nehodě scháněli /nebo ho měli již doma v záloze/ postinor ..
Domnívám se,že v dnešním civilizovaném světě nikdo nemusí přivádět děti na svět pokud nechce a nebo naopak je možné přivádět děti na svět v době,která oběma partnerům vyhovuje /prosím,vyjma párů,které děti chtějí a z různých důvodů se jim to nedaří -to je zase jiná kapitola/. Upozorňuji-než se na mou hlavu snese řada kritiky- vyjímám z tohoto ženy alergické na latex+nemocné s játry+alergické na různé spermicidní gely+nábožensky založené-protože jedině ty jsou zbaveny jakékoli možnosti ovlivnit svou reprodukci a těm bohožel zbývá jen nesouložit a nebo velmi spolehlivý partner :-)..
 Bára a Naty 


Re: Re: Re: Re: Re: plánování 

(13.9.2006 11:58:41)
Rebeko, stále zmiňuješ spolehlivého partnera, v čem je spolehlivý - že s Tebou nespí??? Protože i během přerušovaného pohlavního styku, můžeš otěhotnět a ta pravděpodobnost je poměrně vysoká. MMCH já i sestra jsme byly počaty přes DANU. To jen, abych Ti rozšířila vzorek populace o ty, kterým se to SKUTEČNĚ přihodilo. A ke zmíněnému Postinoru, jako důkazu zodpovědnosti, vzdělanosti a IQ ženy, která ho užívá. NEEXISTUJE UŽ VĚTŠÍ SVINSTVO, KTERÉ BYS MOHLA DO SVÉHO TĚLA APLIKOVAT!!!! V Postinoru, je takové množství hormonů kolik se vejde do tabletek HA na celý měsíc. Umíš si představit co taková hormonální bomba provede s organismem ženy? Děkuju pěkně, to budu radši nevzdělanou, nezodpovědnou, neinteligentní, ale zdravou a překvapenou maminkou :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: plánování 

(13.9.2006 12:14:33)
Rebeko, a otěhotnění přes Mirenu? Kde udělala uživatelka chybu? Nebo PRAVIDELNÉ užívání HA, kdy si uživatelka není vědoma ani zapomenutí pilule (platíčko měla řádně vybrané na denní pípání mobilu), ani žádných obtíží typu zvracení, průjem, užívání antibiotik? Tyhle ženy proti otěhotnění dělaly rozhodně víc, než ty (podle toho, co píšeš), přesto se jim "povedlo" otěhotnět. Možná jsou plodnější, než ty, možná je jejich manžel plodnější než tvůj, možná souloží častěji, takže se i zvedá pravděpodobnost otěhotnění, možná ty máš jenom větší štěstí... Furt tak nějak nechápu, o co se tady snažíš? O hon na ty, co měly míň štěstí, než ty? A když se ti podaří otěhotnět (pořád nějak nechápu, jak se chráníš, připadá mi to akorát na přerušovanou soulouž, která patří mezi dost nespolehlivé metody), tak svému přemýšlivému synkovi sdělíš, že se ukázalo, že je hloupý, takže šupky hupky po škole pracovat, my si pořídili další dítě? Nebo se nově počatého dítěte zbavíš dřív, než se stihne narodit? Nebo ho odložíš až po narození?

S.+++

 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: plánování 

(15.9.2006 7:28:48)
Milá Sylvie - nepochopila si téměř vše co zde bylo řečeno i tak Ti přeji hodně štěstí :-)
 Hanka, jedno 9 měs. a jedno v bříšku 
  • 

Re: Re: Re: hmmm.. 

(14.9.2006 18:23:26)
Rebeko, jsem ráda, žes to na konci uvedla na pravou míru. Původně mi to vyznělo, jako by každá maminka, která do toho přijde neočekávaně, musela být automaticky zaostalá či co.
My jsme s manželem dva roky byli bez dětí, protože jsme to tak chtěli. Pak jsme otěhotněli, protože jsme to tak chtěli. Žel, to těhotenství nedopadlo dobře. Pak jsme si rok dali plánovanou pauzu, poté jsme opět hned první měsíc přišli plánovaně do jiného stavu. Narodila se nám zdravá a krásná holčička.
Měřím si teplotu apod., zkrátka sleduji svůj cyklus. Je-li třeba se chránit, používáme kondom. Když netřeba, "jedeme na ostro". Když ovšem bylo naší maličké 7,5 měsíce, jednoho krásného večera nám ten kondom jaksi během akce utekl, a bylo to zrovna v tom nejplodnějším období. Čekali jsme, jestli z toho něco bude nebo ne, ale při mojí plodnosti jsem se rovnou mohla objednat na cvičení pro těhotné :-) Zkrátka, čekáme druhé.
Tak jenom doufám, že nepotkám moc lidí, kteří se při té novině (až jí zanedlouho odtajníme po prvním trimestru) podiví a řeknou: "Neplánovaně otěhotnět a v dnešní době? To taky jde?" A pokud takové lidi potkám, doufám, že nebudu muset každému vysvětlovat, jak k tomu došlo, aby mě nepovažoval za cvoka nebo za ženu lhostejnou k "náhodě". Něco jiného je to vysvětlit takhle anonymně, a něco jiného vysvětlovat to osobně lidem v okolí... Nebo můžu prostě tvrdit, že jsme to tak chtěli, a budu mít po starostech a po vysvětlování intimností :-)
 Hanka, jedno 9 měs. a jedno v bříšku 
  • 

Re: Re: Re: hmmm.. 

(14.9.2006 18:23:46)
Rebeko, jsem ráda, žes to na konci uvedla na pravou míru. Původně mi to vyznělo, jako by každá maminka, která do toho přijde neočekávaně, musela být automaticky zaostalá či co.
My jsme s manželem dva roky byli bez dětí, protože jsme to tak chtěli. Pak jsme otěhotněli, protože jsme to tak chtěli. Žel, to těhotenství nedopadlo dobře. Pak jsme si rok dali plánovanou pauzu, poté jsme opět hned první měsíc přišli plánovaně do jiného stavu. Narodila se nám zdravá a krásná holčička.
Měřím si teplotu apod., zkrátka sleduji svůj cyklus. Je-li třeba se chránit, používáme kondom. Když netřeba, "jedeme na ostro". Když ovšem bylo naší maličké 7,5 měsíce, jednoho krásného večera nám ten kondom jaksi během akce utekl, a bylo to zrovna v tom nejplodnějším období. Čekali jsme, jestli z toho něco bude nebo ne, ale při mojí plodnosti jsem se rovnou mohla objednat na cvičení pro těhotné :-) Zkrátka, čekáme druhé.
Tak jenom doufám, že nepotkám moc lidí, kteří se při té novině (až jí zanedlouho odtajníme po prvním trimestru) podiví a řeknou: "Neplánovaně otěhotnět a v dnešní době? To taky jde?" A pokud takové lidi potkám, doufám, že nebudu muset každému vysvětlovat, jak k tomu došlo, aby mě nepovažoval za cvoka nebo za ženu lhostejnou k "náhodě". Něco jiného je to vysvětlit takhle anonymně, a něco jiného vysvětlovat to osobně lidem v okolí... Nebo můžu prostě tvrdit, že jsme to tak chtěli, a budu mít po starostech a po vysvětlování intimností :-)
 Šárka 
  • 

Re: Re: Re: hmmm.. 

(20.9.2006 0:48:18)
Tvůj model - zřejmě podle síťového grafu - je sice hezký, ale praxe může být fakt jiná. Když teď napíšu, že moje dvě děti ze tří jsou neplánované, budeš se asi ptát jak je to možné. Je to prosté. První dítě - před dvaceti lety nebylo zvykem předepisovat 17letým dívkám HA. Třetí dítě (počato před třemi lety) - prostě HA už několik let neberu, protože jsem nehorázně tloustla a naskákaly mi žíly na nohách. (O dalších vedlejších účincích psát nebudu, to je na příbalovém letáku.) Budeš se možná divit, ale jsou i ženy, které HA prostě nesnášejí. Bolí je hlava apod. A ještě taková douška na závěr: můj strýc býval v našem městě velmi uznávaným pediatrem, obraceli se na něj i rodiče, kteří k němu nespadali a ten mi před těmi cca 20 lety řekl, že neplánované děti, tzv. "děti lásky", jsou nejlepší. Asi proto, že když člověk plodí podle síťového grafu, např. kvůli většímu bytu, není to zkrátka ono, není v tom ten pravý cit, to nejlepší z obou rodičů. S odstupem 20 let mu musím dát za pravdu, protože ty neplánované děti jsou prostě lepší, dnes to mohu posoudit. Důležité je, abychom ty neplánované (ale chtěné) děti milovali. Pa.
 Damila 


Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(20.9.2006 7:46:56)
Ano, ano!
Já jsem taky neplánované dítě! A naši mě mají moc rádi! A často jsem to slýchávala od maminky, že je moc ráda, že jsem se jim "přihodila". Ikdyž v mém dětství (jako v každém jiném) nebylo vše O.K., tak ten pocit, že jsem milována, tam vždy byl. Byla jsem poměrně šťastné dítě. Jak nejvíc to v těch 70. letech šlo.
Neplánované děti,to jsou ty pravé dárečky od Boha. :o))
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 12:38:02)
Co je na tom smutného? :)
Za neplánované těhotenství považuju každé, které vznikne bez toho, že bych se o něj snažila (říkala si "ano teď chci otěhotnět", měřila si třeba teploty, věděla, kdy mám ovulaci, plánovala podle toho styk např.... apod.) Neplánovaně je to prostě tak, že o tom nepřemýšlím a samozřejmě, že jsem pak překvapená... Smutné podle mě je, že vzniknou těhotenství nechtěná, ale neplánovaná jsou krásná :)
 Janka 
  • 

Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 12:47:29)
Podle me planovane tehotenstvi je kazde, kdy nepouzivame zadnou antikoncepci. Takze autorciny neplanovane tehotenstvi mi taky nejsou jasne. To nic ve zlym, jen ze asi si kazdy pod pojmem planovany /neplanovany predstavujeme neco jineho.
 Bára a Naty 


Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 12:54:17)
Jarmo, já se obávám, že se tady naráží na HA. Jenže, jak už tu bylo mnohokrát v různých diskuzích řečeno, v dnešní době máme sice možnost chemicky regulovat přirozený menstruační cyklus a s ním i početí, ale ne všechny ženy jsou ochotny do sebe tu chemii dobrovolně cpát. No a že žiju-li s partnerem v dlouhodobém vztahu, nemám jaksi chuť používat prezervativ, na tom se nás mnoho shodlo a jakým jiným způsobem zabránit neplánovanému početí nevím. Takže milé dámy i v dnešní době se dá otěhotnět neplánovaně a dokonce to není ani tak moc výjimečné :-)
Jinak článek se mi moc líbil, jen mě zarazilo, jak se může hroutit domácnost po 3 dnech v zaměstnání. Po 3 měsících chápu, ale po 3 DNECH? Není to překlep?
 žinča 


souhlasím 

(12.9.2006 13:08:06)
Já jsem brala HA osm let a pak rok po porodu. A pak jsem si jednou prostě pro prášky nezašla, protože jsem nechtěla. A je mi teď lépe, cítím se tak nějak přírodněji, ženštěji, rozhodně mi vzrostlo libido, což udělalo radost hlavně manželovi. Používám teď antikoncepční čípky a zatím fungují, ale kdyby se stala nehoda, bude mimi taky neplánované. Ale chtěné. Jak už někdo napsal - není rozdíl mezi plánovaným a neplánovaným, ale chtěným a nechtěným.
 Rebeka 
  • 

Re: souhlasím 

(12.9.2006 13:49:51)
...prostě se milujete s vědomím,že kdyby něco,tak bude mimi..a nebudete překvapená..
 Jarma, 2 děti 
  • 

Re: Re: souhlasím 

(12.9.2006 23:44:22)
Právě že BUDU překvapená!:) Přece mimi nevzniká každý den... když jsem zjistila, že jsem těhotná, vždycky jsem byla překvapená, protože mít sex neznamená vždy otěhotnět a překvapený člověk je, když se stane něco mimořádného, ne? Tedy, když jsem nebyla těhotná, nebyla jsem překvapená a to bylo mnoho případů... a když jsem byla těhotná, byla jsem překvapená, to se děje jen párkrát za život :)))
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: souhlasím 

(13.9.2006 13:50:21)
..pak asi každá jinak chápeme slovo překvapení. Já vnímám překvapení jako něco co přichází nečekaně a o čem nemáme ani tušení :-),prostě jde jen o slovíčkaření,myslím,že obě víme o co jde. Prostě já své děti plánovala,jiné ženy tomu nechávají volný průběh. Já měla to štěstí,že jsem vždy otěhotněla na první pokus a jsem přesvědčena,že dítě je v mém životě tak důležité a natolik ho ovlivňuje doživotně a nezvratně,že to s kým a kdy ho budu mít chci mít pod kontrolou pokud to jen trochu jde :-)
 Petruše* 


Re: Re: Re: Re: souhlasím 

(13.9.2006 13:59:14)
Rebeko, zatím co já své dítě ponechávám svému osudu ( stejně jako otěhotnění ) a kašlu na něj ( stejně jako na antikoncepci) :-DDDDD
Jasně, jsi báječná matka, protože jsi si všechno naplánovala. A já Ti to přeju:-)
Ty mně dopřej svobodu při plození mých dětí:-) A dovol, ať ostatní uznají sami z čeho budou, či nebudou překvapeni ;-)

 Rebeka 
  • 

Re: HA 

(12.9.2006 13:44:54)
..mezi těhotenstvími/plánovanými/jsem používala HA a nemohu si ji vynachválit.Momentálně /druhému dítěti je 6 let/..nepoužíváme nic/prezervativ se nám neosvědčil,nebo ho neumíme používat /,ale frekvence milování se smrskla na 1x za měsíc tak mi přijde HA zbytečná.Partner je na víc v tomhle opravdu spolehlivý a těhotná jsem byla pouze,když jsme si oba dítě přáli..
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: HA 

(12.9.2006 14:36:28)
Hm, Rebeko, tak jednou za měsíc by mého muže zabilo. On se diví co se děje už když vynecháme jeden den. Tož tak.
 žinča 


Re: Re: Re: HA 

(12.9.2006 15:47:08)
Jeno , nevím jestli jsi ráda, nebo tě mám spíš politovat:-))))
Pro mě by byl každý den záhul. Kolikrát jsem tak ztahaná, že dělám, že spím. Tvrdě:-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: HA 

(12.9.2006 16:00:00)
Žinčo, taky to někdy předstírám :-)

Neměla to bejt ani stížnost ani chlubení. Jen reakce na někoho, kdo si dává bacha jednou za měsíc a hlásá, že zatím neotěhotněl. Protože pravděpodobnost otěhotnění při sexu 12x za rok a 250x za rok je prostě rozdílná. I když nakonec může otěhotnět zrovna ta první :-)
 žinča 


Re: Re: Re: Re: Re: HA 

(12.9.2006 16:08:56)
To jo, moje kamarádka otěhotněla při prvním sexu. A to ještě říkala chuděrka, že to ani nestálo za to :-)
Já jsem taky nemohla rok otěhotnět, protože manžel pracoval 500km daleko a vídali jsme se jen dva týdny v měsíci. No a blbka jsem se trápila rok, než mě napadlo spočítat si plodné dny.A vyšlo to hned napoprvně.
Já vím, že jsi se nechlubila. Jen mi to přišlo legrační,jak jsi se divila.
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: HA 

(13.9.2006 10:30:33)
..je mi 34 let a věř mi,že jsem ve svém životě zažila i super sex do rána i období vzájemné fascinace,kdy jsme krom souložení dlouhé měsíce nedělali nic jiného a přesto jsou mé dvě děti plánované...holt nic netrvá věčně a existuje -li některé manželství po 15 letech a soloží-li denně - pak klobouk dolů - já takové neznám :-)
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: HA 

(13.9.2006 10:26:29)
..pak nezbývá než závidět :-)-nevím jak dlouho si vdaná a kolik let je tvému muži já znám svého muže 14 let a je mu 45 let - ve 33 byl také výkonnější
óó kdeže ty loňské sněhy jsou :-(
 DENISA 
  • 

Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(13.9.2006 18:50:17)
Taky me ty 3 dny hodne zarazily. Kdyby to byly tri tydny, ale vydrzet v praci 3 dny a utect, to mi prijde jako pekny podraz na zamestnavatele s pridechem hysterie. To je preci jasne, ze pri nastupu do noveho zamestnani je to prvni dny na blazinec a velky napor na nervy. Znamena to, ze asi si pisatelka vubec nebyla jista, jestli do prace chce a prvotni napor ji dal podnet k tomu prohlasit "ja to nezvladnu". Myslim, ze k rozhodovani zda jit pracovat ci ne, je treba pristupovat s velkou odpovednosti /vuci diteti, manzelovi, hlidacim prarodicum, zamestnavateli atd./ a ne jednat zbrkle. Za zbrkle jednani nepovazuju, kdyz se nekdo rozhodne a za mesic ci dva zjisti, ze to opravdu nejde, to tak holt nekdy byva.
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 13:38:21)
...já jsem pro plánování-mateřství a rodičovství je něco co je na vždy-tak chci takovou zodpovědnost přijmout ve chvíli,kdy je mi to milé.
Prostě já neznám situaci neplánovaného otěhotnění...naštěstí
 Bára a Naty 


Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 13:54:57)
A já zase chci, aby mé dítě mělo zdravou mámu. A proto se snažím co nejméně zasahovat do svého těla jakýmikoliv chemikáliemi. A nebo jsem nemocná se štítnou žlázou, po žloutence apod. a HA brát nesmím nebo ji prostě a jednoduše nesnesu podobně jako různá tělíska apod. Z prezervativů se mi dělá špatně a na zodpovědnost partnera, který si "dává pozor" už doplatilo mraky žen. Přesto své dítě miluji a starám se o něj, jak nejlépe umím, i když jsem ho neměla naplánované v kalendáři.:-)
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(13.9.2006 10:38:36)
..nikdo nepochybuje,že se rodí řada dětí neplánovaných,ale chtěných a velmi milovaných..proboha,tady mluvím o něčem jiném - a sice,kdo chce své děti v období dle osobního soudu příznivém a s partnerem,který je dle osobního soudu vhodný má tu možnost..nic více,nic méně -a pokud žena nechce,nemůže z různých důvodů pak prostě případné těhotenství nemůže být překvapující..
 The Marta 74 


Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 14:19:02)
Tak to ti Rebeko přeju, aby ti to vycházelo i nadále. Ona totiž ŽÁDNÁ antikoncepce není 100%ní. Překvapený může být každý, kdo žije sexuálním životem, ať už se něčím chráním nebo ne. Jen záleží na procentu pravděpodobnosti, ale jak říkám 100%tní je jenom NESOULOŽIT :-))
 Bára a Naty 


Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 14:27:17)
No ona taky Rebeka píše, že prakticky nesouloží :-)))))
Ale ono i 1x za měsíc se může nevyplatit a Rebeka by asi,vzhledem ke svému postoji, byla překvapenější než my všichni dohromady.
 The Marta 74 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 14:34:16)
Mno, jak říkám, přejme jí, ať jí to vychází i nadále a popřejme více radosti do života :-)
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(13.9.2006 10:53:46)
..jestli z mých přízpěvků vyznělo,že jsem snad smutná a mám málo radosti ze života tak to nejsem a ze života radosti mám dosti :-),přesto děkuji a nápodobně :-)
 Linda 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 17:30:50)
Já bych se o Rebečinu frekvenci styků moc neotírala. Ne každý má to štěstí, že má sex denně (obden, týdně...). Zkrátka jsou na to potřeba dva a ti dva můžou mít v tomto ohledu jiné požadavky. Já bych se klidně s manželem milovala denně, byly dokonce doby, kdy jsem si myslela, že nepřežiju, když se milujeme jenom 2x týdně, ale postupně po letech si říkám, že jsem ráda za to jednou měsíčně (když se zadaří).
Byly doby, kdy mi to přišlo smutný, ale jinak žádný problém nemáme, docela se to srovnalo a já bych místo svého skvělého muže žádného "neúnavného utěšitele" nechtěla. Prostě i člověk, který chce sex jednou měsíčně, může být plnohodnotný partner se vším všudy, který toho druhého nijak nezanedbává.
Na jedné straně tu padnul argument, že otěhotnět při frekvenci styku 12/rok a 250/rok je pravděpodobnostně zcela nesrovnatelné, na druhé straně jsem četla i studii, že třeba selhání kondomu je častější u lidí s menší praxí, jinými slovy tedy lidem, kteří jej užijí jednou za měsíc třeba praskne (vlivem jejich nešikovnosti) s větší pravděpodobností než lidem, kteří "balónkují" obden. Pročež bych to zas tak nezobecňovala.
Takže docela Rebeku chápu. Ale taky s ní souhlasím v tom, co říká o antikoncepci, některé dámy se tu vyjadřují jako by nebyla jiná možnost než HA (tu vám ani mně tady přece nikdo nenutí) nebo kondom. Možnosti ale jsou. A pokud se miluji úplně bez ochrany, klidně i jednou za život, tak s možností otěhotnění POČÍTÁM.
Jasně, že žádná metoda není stoprocentní. Ale to neznamená, že si řeknu že když mne vlastně neochrání s jistotou, tak nemá cenu jakékoli antikoncepční metody používat a že jsou tedy všechny k ničemu.
... a nemá to nic společného s propagací HA, s obviňováním, že neplánované dítě je míň milované atd.
 Rebeka 
  • 

děkuji 

(13.9.2006 11:07:49)
..děkuji,děkuji,děkuji :-),jak milé,že se najde inteligentní a milá co ví o co mně jde. Ale já to ostatním ženám,či maminkám nezazlívám,prostě mne nepochopily protože nemají takové zkušenosti jako já-třeba jsou mladé v období kdy mají velmi malé děti jedno či dvě,pár let manželství za sebou - jsem přesvědčená,že po 15 letech /pokud se dříve nerozvedou/budou frekvenci sexíku vidět jinak,já mám tohle období už za sebou a bylo to moc hezké-ale prostě jsem životně jinde než ony a z toho tohle nedorozumnění asi plyne -jinak děkuji za podporu a porozumnění :-)
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(13.9.2006 10:51:48)
..ale nebyla bych překvapená,nejsem žádná studentka a můj muž není žádný chlapec - oba se dobře známe .../já 34-on 45 let/,tak proto jsem si celkem dost jistá,mám velmi,velmi zkušeného partnera
 petru 


Re: Re: Re: Re: Re: tolerance 

(12.9.2006 14:45:26)
Tak už jsem měla dojem, že se téhle diskuze účastní jen chápající.
Souhlasím, že mezi kariérou a dětmi si musí vybrat každý sám podle svých schopností a možností. I já bych chtěla něco jiného, ale neměla jsem dost vůle či píle nebo jak to nazvat, tak jsem už 10 let doma s dětmi.
A s tou antikoncepcí, fakt nevím. Jedna moje kamarádka otěhotněla při pettingu, jinému kamarádovi praskl kondom, spousta mých tet měla s otěhotněním problémy, jiná kamarádka nemůže užívat HA. Můj manžel je přesvědčen, že má dítě jen se mnou. A já doufám, že jeho bývalé přítelkyně nespoléhaly jen na něj. Já jsem taky nestihla doběhnout ke gynekologovi včas a nespolehlivá metoda manžela ani kojení, které taky moc neovlivní, nezabraly. Moje chyba, ale už se stalo. V Boha nevěřím, ale myslím, že některé věci jsou nám jakoby předurčeny.
Přeji všem dobrý výběr, jak v rozhodnutí rodičovská sovolená*práce i ve výběru antikoncepce.
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(13.9.2006 10:47:18)
..souhlasím,že nic není 100%,ale nevím,jestli si četla mé předešlé přízpěvky a odpovědi..jsem spíše propagátor plánovaného rodičovství,než hazardérství :-).Jen jsem chtěla říci,jak to dělám já a funguje to. Pokud bych ve někdy neplánovaně otěhotněla buď ujištěna,že bych si secsakramensky pojistila aby se to vícekráte nestalo :-). Ale nestalo se a pokud se stane /a já doufám,že ne/ tak nebudu překvapená-prostě se miluji s vědomím,že se to stát může - jsme spolu už 14 let a můj muž /45 let/už není žádný chlapec a moc dobře ví co dělá :-).
 Lucie, 03/05 + II 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(13.9.2006 10:55:24)
Rebeko, tve prispevky jsem cetla a proto jsem reagovala, tak jak jsem reagovala. Kazdy mame jiny pristup k "veci" :o) a to je v poradku, vzdyt by to byla nuda, kdybychom vsechny smyslely stejne! Ad. k tomu neplanovanemu poceti: docela zajimave pises o tom, ze pokud jsou dva lide spolu "jen tak", pak je velka pravdepodobnost otehotneni. Ja znam ve svem okoli prevaznou vetsinu pritelkyn, kt se snazi jiz delsi dobu (i nekolik let) o detatko tzv. planovane a jsou z toho poradne unavene, vycerpane a zdeptane, nebot se nedari nic "naplanovat". I proto, ze mam ve svem okoli prevaznou vetsinu takovychto paru hovorim o veci tak, ze jsem byla "prekvapena". Opet jsi mi potvrdila, jak ruzne se daji chapat stejna slova, jeste k tomu napsana, to z toho muze vzejit uplne nova verze.........zdravim :o)
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(15.9.2006 7:32:01)
..chapu že nešlo o nic kategorického,možná jen mluvnický obrat a tak to i beru.. hodně štěstí Rebeka
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: hmmm.. 

(13.9.2006 12:20:44)
No, tak já mám tři děti, všechny plánované a pokaždé jsem PŘEKVAPENÁ byla. Poprvé a podruhé proto, že jsem nečekala, že by se zadařilo na první pokus. Napotřetí proto, že jsem nečekala, že bych byla v situaci, kdy by se zadařit vůbec mohlo (silná menses po 15 dnech, plodné dny pomocí symptotermální metody absolutně neurčitelné... ale pravda, v tom jsem jenom laik-samouk, možná by to profík viděl jinak) a už jsem hodlala řešit s gynekologem nějakou úpravu cyklu...

S.+++
 kaMyš 


Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 15:16:08)
Dovolím si nesouhlasit, ze tří těhotenství mám plánované jen jedno a připadá mi to naprosto v pohodě. Aspoň jsem se nestresovala, jak dlouho mi bude trvat otěhotnět... Kdo si chce plánovat,ať si plánuje - kdybych já měla plánovat, kdo ví, kdy bych se k nějakému dítěti vůbec dostala... Na druhou stranu, teď už budu opravdu dobře plánovat, aby u těch 3 zůstalo, aspoň nějakou dobu.
 Haluška 


Re: hmmm.. 

(12.9.2006 13:59:41)
Rebeko, a proč by to nemohlo být možné? Ne každá do sebe s nadšením cpe hormony...
 Zuzka Ch. 
  • 

Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 14:33:04)
jako Haluška Němcová?
 kaMyš 


Re: Re: hmmm.. 

(12.9.2006 15:22:14)
Ahoj Haluško :-)
Jen doplním - ono ani s těmi hormony to není stoprocentní, je plno pěkných dětiček počatých přes HA...
 Rebeka 
  • 

Re: Re: Re: hmmm.. 

(13.9.2006 11:13:30)
..pak ale neselhala antikoncepce ale uživatelka-nesprávné užívání,zvracení,průjem,prosté zapomenutí pilulky...
 Rebeka 
  • 

Re: Re: hmmm.. 

(13.9.2006 11:11:16)
hmm,ale jistě víš,že existují i jiné metody jak se chránit před nechtěným otěhotněním než HA..
 Kejklířka 


Re: hmmm..pro REBEKU 

(15.9.2006 23:08:49)
Víš Rebeko,
tenhle článek je o toleranci, odpuštění, nalezení vnitřní rovnováhy (harmonii)a trochu oklikou i o nalezení smylu života a smíření.
Pro tebe je důležité, jak mohla pisatelka dvakrát přijít do jiného stavu - neplánovaně !!! Řeknu to natvrdo - kromě maminky a tatínka do toho nikomu nic není.
Důležité jsou jiné řádky a vím, že to taky tak chápeš.
 Marcela a Hanička 9/2002 


cítím to stejně 

(12.9.2006 13:26:15)
mám stejný názor jako autorka článku, ona vyzkoušela oboje a vybrala si. je to fakt individuální...né každá máma spěchá do práce a né každá může nastoupit na půl úvazku nebo pracovat doma. každá z nás má jiné podmínky amá nebo nemá babičky na hlídání. já byla doma 2 roky a celkem jsme trpěla, nadšeně jsme nastoupila do práce na část. úvazek a dcera je ve školce šťastná. Odpoledne si ještě vyhrajem dost. Ale nastoupit někam na směny nebo daleko dojíždět a bez babiček...rozmyslela bych si to. Moje kámočky na MD jsou tak půl na půl. Půlka se hrne do práce a chápe mě a půlka je doma min. do 4 let a jsou taky šťastné, prostě je baví ten stereotyp a nadšeně říkají ty říkadla pořád dokola...fakt to každá cítíme jinak a já chápu obě strany.BUĎME TOLERANTNÍ...
 Lenka, syn 2 roky 
  • 

Ma situace 

(12.9.2006 14:39:01)
Mile maminky,
se zajmem sleduji diskusi o pracujicich a nepracujicich matkach. Doposud jsem nemela odvahu se zapojit. Pouzivaji se zde totiz uplne jina meritka, nez podle kterych zije ma rodina, coz me prekvapuje i trochu desi. Ja pracuji od 5 mesicu sveho syna devet hodin denne + hodinu pul mi trva celkem cesta do prace a zpatky. Na nekolik mesicu po mne prebral peci o syna manzel, potom slecna na hlidani.
Nyni ma syn dva roky a je to vesele a vyrovnane dite. Slecnu na hlidani ma velmi rad, ale na prvnim miste je u nej stale maminka. Kdyz jsme spolu, nehne se ode me na krok.
Z meho popisu jiz mozna nektere z vas tusi, ze ziji v zahranici. Zde je tento zpusob uplne normalni, maximalne se tem stastnejsim podari ziskat omezenou pracovni dobu, ale v mem pripade je to nemozne. Dalsi moznost je pak se vzdat zamestnani v podstate naporad. Pripady zen, ktere zustanou doma tri roky a pak se jim podari se navratit do pracovniho procesu, jsou zcela vyjimecne.
Mrzi me, ze jsem se synem nemohla byt dele doma (alespon do jednoho roku). To by ale pro me znamenalo ztratu velmi tezce ziskaneho pracovniho mista a praktickou nemoznost si najit neco noveho - ekvivalentniho, nepocitam-li fakt, ze z manzelova platu bychom sice vyzili, ale museli bychom se velmi omezit. Materska se zde totiz pobira pouze po dobu tri mesicu po porodu (a dvou pred porodem).
Nezastiram, ze je pro me prace velmi dulezita a nedokazala bych uz delat zamestnani, ktere neodpovida me kvalifikaci. To jsem prave delsi dobu musela (jako cizinka, na ktere se zde nahlizi trochu s neduverou), nez se mi podarilo presvedcit okoli o svych schopnostech. Moc jsem tim trpela a uz bych se do takove situace nechtela vratit.
Proto trochu zavidim vsem maminkam, ktere maji opravdovou moznost volby, jestli a jak dlouho byt doma. Je pravda, ze cim dal se zustava doma, tim tezsi je navrat do zamestnani, kde se pozice musi castecne znovu budovat, ale uz to, ze se maminka ma kam vratit, je velika vyhoda.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Ma situace 

(12.9.2006 14:40:58)
NO, to my jsme se taky museli omezit. On prakticky každej kdo chce zůstat nějakou dobu na MD.
 taky lenka 
  • 

Re: Re: Ma situace 

(12.9.2006 16:13:19)
tak si to precti cele ... neslo o to, ze se bude/nebude muset omezit ... slo o to, ze ma omezenejsi vyber nez v CR. Ma jen dve moznosti - pracovat hned nebo uz vubec. Zadna rodicovska 3 roky jako u nas tam neexistuje.
 Lenka, syn 2 roky 
  • 

Re: Re: Ma situace 

(12.9.2006 16:33:33)
Nejde o to se trochu omezit, ale o to, ze vas do prace proste uz nevezmou, pokud se nevratite v terminu (nemaji to predepsane ze zakona), a jinou kvalifikovanou s ditetem nenajdete. Takze se nejedna o to spokojit se na nejakou dobu s mensimi prijmy, ale o to vzdat se definitivne sve zivotni urovne (a nejedna se o nejake obrovske bohatstvi, ale o to, abyste se nemuseli obavat toho, ze vas syn bude potrebovat treba rovnatka a vy na to nebudete mit). A jak jsem psala, predevsim jde o to se navzdy vzdat moznosti vyuzivat v praxi znalosti a schopnosti tezce nabyte po dobu studia a dosavadni praxe.
 Lída, dcera 11 měsíců 
  • 

Re: Ma situace 

(12.9.2006 15:02:26)
Ahoj všem,
stejně jako Lence, také mi tahle diskuze přišla trochu jako "z jiného světa" a to nežiji v zahraničí. Ještě 14 dní před porodem jsem pracovala jako manažerka, přišlo mi to zcela přirozené, zřejmě proto, že mě práce skutečně bavila, i když nezastírám, že i finančně byla dobře ohodnocená. Nyní je Lidušce 11 měsíců, zaměstnavatel už mě oslovil, zda se nechci vrátit. Déle než rok jsem s miminkem doma být nechtěla, ale nyní, když vidím, o co bych se připravila, rozhodla jsem se ještě zůstat doma. Riskuji tím, že už "mojí židli" neobsadím, ale pomalu se s tím smiřuji, těším se z každého dne a věřím, že až se budu chtít vrátit do prac.procesu, poperu se s tím a práci, která mě baví, zase najdu. Prostě člověk míní, dítě mění :-).
 Rebeka 
  • 

naše situace 

(13.9.2006 11:23:01)
..v zahraničí je díky omezené rodičovské dovolené situace úplně jiná. A taky plat maminky,která se rozhodne záhy po porodu jít do práce/prakticky nemá jinou možnost/hravě pokreje náklady na slečnu na hlídání a ještě dost zbyde aby rodina nemusela snižovat svůj životní standard. Ale v ČR tohle může fungovat maximálně u serálových hereček, manažerek či členek vlády /a těch opravdu tolik není/. Maminka ze středních vrstev by vydělávala asi jen na tu slečnu na hlídání a tak je raději s miminkem doma.Nehledě na tradici a 3 letou rodičovskou dovolenou. Žiješ v zemi,kde je běžné to jak to děláš ty,chlapeček je v pohodě,tak se netrap,že ho zanedbáváš a směle buduj kariéru :-),hodně zdraví a štěstí a málo pochybností přeje Rebeka
 Cizinka 
  • 

Re: naše situace 

(13.9.2006 11:40:01)
Rebeko, nemáš úplně pravdu, paní na hlídání si v zahraničí taky nemůže dovolit kdokoliv a jesle taky nejsou levnou záležitostí. Nevím, jak jinde, ale v zemi, kde žiju, se za au-pair platí min. 450 EUR + samostatný pokoj + strava + jazykový kurz. Za paní na hlídání, která dochází se platí buď paušál kolem 700-800 EUR anebo podle hodin, min. 7 EUR na hodinu...Soukromé jesle stojí kolem 500 EUR; u státních záleží na výdělku rodičů - jsou ale levnější bež soukromé, akorát že neseženeš místo...prakticky, jak se Ti objeví dvě čárky na TT, tak musíš dítě zapsat do jeslí...Navíc máš mnohem vyšší náklady na život, zejména na bydlení, takže z jednoho platu člověk není skoro schopen vyžít...
 Taky cizinka 
  • 

Re: Re: naše situace 

(13.9.2006 13:09:07)
V cizine je hooodne siroky pojem. Moznosti je mnohem vic, nekdo jde do prace po sestinedeli, nekdo v pul roce, nekdo v roce, nekdo az kdyz jde dite do skoly a nekdo uz vubec. V nekterych oborech jsou moznosti pracovat na par hodin denne nebo tydne, na par dnu tydne nebo z domova. Kazdy si to zaridi podle svych moznosti a jak mu to vyhovuje. I tady ma nekdo fungujici babicky a nekdo je nema. Nekdo zije na hranici zivotniho minima a nekdo ma slusne prijmy. Hlavne ale nikdo neresi jak ziji ostatni, nekritizuje, nesoudi a nezavidi, proste nechava zit.
 Rebeka 
  • 

Pro Taky cizinku 

(13.9.2006 14:08:38)
-já si myslím,že závist není nějaký národní sport,je to o lidech a závist je prostě lidská vlastnost a neváže se na státní příslušnost-jde tu spíše o sociální tradice a mentalitu lidí v té které zemi, ale jinak jsem pro nechávat žít /důstojně/
 cizinka 
  • 

pro Cizinku, taky cizinku a pro Lucii (autorku)  

(18.9.2006 8:12:20)
Mile cizinky, jsem rada, ze nas je tady vice, ale chtela bych Vas upozornit, ze tento pseudonym uz dlouho na Rodine pouzivam. At nejste prekvapeni, ze vas nekdo s nekim plete. Cizinko, mas pravdu, s jeslemi to nekde neni ruzove a naprosto vsude se kalkuluje, jestli pro maminku jit do praci se vyplati. Taky cizinko, pises asi z raje, pokud se ti povedlo najit zemi, kde neni zavist. Asi mas pravdu v tom, ze ruzne narody se ridi trochu jinymi sobory pravidel slusnosti a mozna nekde neni tak uplne normalni davat na jevo svoje pohorseni nad nerovnosti, v nekterych zemich levice se svym progresivnim zdanenim a jinymi danemi ze "zavisti" ma mensi uspech, ale zeby nekde lidi nezavideli a byli slusnost sama? To neznam.
Lucie, hezky, a opravdu je fajn, ze se vam povedlo najit vlastni tempo a dusevni klid. At se vam v zivote dari i dal. Jen bych poprosila trochu vice pochopeni pro muze v domacnosti. To ti stacili tri dni zkouseni, abys vedela, ze muzi v domacnosti jsou neschopni a "vidi veci jinak"? Co jsi v zivote naucila za tri dni? Ja jsem se s manzelem stridala o pece o domacnost a dite, zazily jsme chaos, take jeho krizi, zazila jsem take pocit, jak snadno je zapomenout, jak odtrzeny od svetoveho deni a obcas i odstrceny se citi ten, kdo je doma, ale v konecnim vysledku musim rict, ze mely jsme oba krasne RD, domacnost fungovala, dite bylo a je stastne a my se vzajemne lepe rozumime. Asi v hloubi dusi ti se nechtelo vzdat role hlavniho expertu pres hrnci a hadry. Je to tvoje volba, a je to take dustojna napln zivota. Jen nezobecnuj.
 Rebeka 
  • 

Pro Cizinku 

(13.9.2006 13:59:48)
-pisatelka textu,které odpovídám ale existeční problémy,nebo problémy s vysokým platem slečny na hlídání nemá,jí by dělalo problém spíše zůstat v domácnosti a podle toho jsem také reagovala. Samo sebou nemusí být situace všude a u všech stejná,to je pochopitelné,to není nikde. Je jasné,že někomu se hlídací slečna vyplatí a někdo na ní prostě nemá /těch bude asi většina/.Takže chvála bohu naší prozatím tak velmi milé 3 leté rodičovské dovolené. Maminky mají větší prostor volby než v zahraničí-jen doufám,že náš sociální systém se nebude ubírat tímto rádoby populárním "západním " směrem.
 DENISA 
  • 

Re: Pro Cizinku 

(13.9.2006 21:16:12)
Rebeko, já si naopak myslím, že se situace určitě bude ubírat tím neblahým západním směrem. On totiž náš stát na ty velkorysé dávky co nám dali socdemáci, aby si šplhli před volbama, mít zanedlouho nebude. A tak buď sníží dávku, nebo zkrátí dobu vyplácení a pak budou matky nuceny jít do práce dřív. Na takové sociální podmínky pro mladé rodiny jako mají v severských zemích se naše postkomunistická zemička nedohrabe ani za milion let, takže spíš můžeme čekat tvrdý americký kapitalismus, který se s nikým nepáře.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: naše situace 

(13.9.2006 12:28:07)
Rebeco - zajimala by me ta "tradice" tri roky doma - pokud vim, tak moje mama supajdila do prace po roce a jak byla rada, ze mohla zustat doma tak dlouho.

Myslim, ze stat by mel vynakladat penize spise na rozvoj jesli a skolek nebo dotovanych pomocnic v domacnosti a snizeni danoveho zakladu pracujicich maminek a jejich zamestnavatelum (a podporit castecne uvazky) nez rozhazovat penize plnymi hrstmi. Nejsem ekonom, ale jak dlouho si tohle budeme moct dovolit?



Kimmy
 cizinka 
  • 

Re: naše situace 

(18.9.2006 11:44:42)
Rebeko, z velke casti platy zapadnich cerstvych maminek nepokryji naklady na hlidani, a opravdu uz ne hrave. Spise do rozhodovani se zakalkuluji veci, na ktere v Cesku zatim jen vzacne se bere ohled: ze oba dva rodice jsou povinne zajistit jistou uroven zivota pro deti i ve pripade, zeby zustali sami bez partnera. Kalkuluje se take s tim, ze je treba deti patricne vyskolit, a to matka bez dobre kvalifikaci a zamestnani by nezvladla. (Ze skolstvi je zdarma je prece mytus i v CR). Pocita se s tim, ze zena po dlouhe pouze bude tezko zhanet zamestnani, ktere by odpovidalo jeji puvodnimu vzdelani a tim padem nebude mit vyhlidky na dobry plat. Zavazky drzet pracovni misto je skvele ceske opatreni, ale ma hacek: i bezdetne zeny tezko vyhravaji konkursy do prestiznich a dobre placenych mist jako potencialne nespolehlive.
Co se tyka tveho vstupniho prispevku, uz nebudu vice na tebe rypat. Myslim, ze behem diskuse jsi dala na jevo, ze vcelku chapes, ze planovani deti je dobra individualni smernice ale idioticke spolecenske heslo. Ceska spolecnost je z nejakeho duvodu vhodna puda pro plozeni hesel, ktera vazne prehani s moznostmi lidske vedy. Pro toho, kdo cetl pribalene letaky u antikoncepce, je celkem jasny, ze antikoncepce muze jen snizit pocet nechtenych tehotenstvi, ale nemuze jim uplne zabranit. Jako nekdo, kdo nemuze pouzivat HA ze zdravotnich duvodu mam to vyreseno tak, ze moje dite a budouci deti bylo a budou neplanovane (ve smyslu pozitivni praci nad necim) , ale od zacatku chtene a vitane. A musim rict, ze narozeni meho ditete mi zmenilo zivot pozitivne ne jenom na urovni lidskeho stesti - to je samozrejme. Ale take jsem objevila jine moznosti kariery. Kdy jsem oznamovala, ze se stehuji do Ceska, pro hodne koho byl to sok. Moje matka tezko skryvala slzy (no mela proc, rodice nejvice investovali do meho vzdelani). Muj tehdejsi sef, ktery mne chtel jako stalou clenk teamu, zlomil nad moji karierou hul. Ale ted pracuji pro instituci prestiznejsi a mam zajmavejsi napln prace. A abych k tomu dospela, melo svoji zasluhu spoustu veci, spojenych s mym zivotem v CR. Takze planovani je fajn, ale otevrene mysleni, odvaha se poprat se zivotem a kreativita je jeste lepsi.
 Libik 
  • 

Kam nás tlačí společnost? 

(12.9.2006 15:44:19)
Lucie, ten článek je hezký.

Já ale asi žiji v jiných Čechách než vy, protože se setkávám spíše s odsouzedím žen, které " si válí p**el na domaé"(řečí ulice) nebo kulantněji řečeno "k životu nepotřebují intelektuální podněty"(řečí Rodiny.cz).



 10.5Libik12 


Re: Kam nás tlačí společnost? 

(12.9.2006 15:46:05)
Moc rychle píšu, mělo být "válí tu část těla doma", je mi jedno,když jesm za blba, ale tohle vypadá nesrozumitelně
 Lucie,03/05 +II 
  • 

Libiku 

(12.9.2006 17:11:53)
Libíku, opravdu? No, to je neco, ja se s necim takovym vazne jeste nesetkala. Naopak citim, ze jakoby se tu po revoluci rozmohl opacny extrem, jak uz se o tom kdosi (myslim Estra) zminoval a to: dobra mama=maximalni vyuziti mozne materske, nebot to "za komunistu" nebylo mozne a matky museli vetsinou deti davat do jesli......myslim, dalsi zbytecny extrem.
 Lucie, 03/05 + II 
  • 

Lence 

(12.9.2006 17:17:56)
Odpovidam az nyni, nebot se dostavam az ted. Lenko, chapu jak nesnadne to mate. Nemate v podstate na vyber, coz zde mozne je, ackoli ona rodicovska neni nic moc, preci to ovsem neco je a hlavne clovek tim neni vyrazen z budouciho mozneho nastupu do zamestnani. Ma sestra zije v zahranici a na zadne "materske" samozrejme nebyla, hned po porodu se zapojila a vim, ze toho dodnes opravdu lituje, dlasi dite uz nechtela a velmi casto o tom mluvi jako o tom, co ja neznam. Dokonce se jeji syn diky tomu tzv. vychovaval sam a sestra tim dodnes opravdu trpi, da se rici, nebot dnes je uz velky a ona si materskou opravde nemela moznost "uzit". Myslim na vas a preji mnoho stesti.
 Lucie, 03/05 + II 
  • 

jeste Rebece 

(12.9.2006 17:38:28)
Rebeko, odpovidam jak slusnost kaze az nyni, nebot jsem az ted vse docetla. Koukam, ze se vam tu podarilo rozpoutat velmi zajimavou debatu o intrepretaci pojmu. Zajimave, ale opravdu mate za to, ze vsechna miminka jsou planovana? O´, to bychom museli zit v naplanovanem zivote s naplanovanymi manzelstvimi a naplanovanymi detmi...desna nuda, nemyslite?
Ale nyni vazne k te intrpretaci pojmu. Mam za to, ze obecne vzato se o poceti, ktere si oba partneri preji a to v urcity cas hovori jako o planovamem detatku. Pokud je tomu tak, pak logicky vyplyva, ze vsechna ostatni at jiz z jakychkoli pricin jsou neplanovana :o), nebo se snad mylim?
Jiste chapu co mate na mysli, chcete proste rici: jak je jen mozne, ze pokud jde zena s muzem pod jednu pokryvku, tak je pak desne prekvapena, ze pocala? No, neni to nejaka naivni a nezodpovedna husa? Neni :o). Pribehu neplanovynch poceti znam mnoho a jsou casto velmi romanticka, coz se o planovanych rici moc neda. Ja se opravdu nedomnivam, ze by se dal zivot naplanovat...Pro me bylo prvni poceti nejvetsim prekvapenim, nebot jsem sice budouciho manzela znala jiz nekolik let pretim, ale jeste jsme spolu ani nechodili (delali jsme spolu cely tyden jine veci nez chozeni pokud vas zajima tohle) a ani ve snu me nenapadlo, ze tento tyden zmeni muj zivot, ackoli nemam zakladni vzdelani a znam "rizika" nechraneneho pohlavniho aktu, moznost, ze okamzite otehotnim jsem opravdu neplanovala :o). Dnes jsem za tuto moznost moc rada. A s druhym detatkem to bylo obdobne, nastoupila jsem do zamestnani, kde jsem u konkurzu slavnostne "prisahala", ze jim ihned neodejdu na materskou (ale to jsem byla jiz tehotna, nevedela jsem vsak o tom jeste). Druhe detatko jsme do budoucna chteli, ale opravdu jsme si ho nenaplanovali na onen mesic, ale opet jsem nyni moc rada a to i za to, ze nemusime a nikdy jsme nemuseli nic planovat. Zdravim! :o)
 Linda 
  • 

Re: jeste Rebece 

(12.9.2006 17:57:42)
Lucie, Rebeka ale nechtěla říct, že v životě musí být všechno naplánováno a že dítě mají jenom ti co si ho naplánovali atd. Dokonce nemluvila ani o tom, že "neplánované dítě" je vlastně nechtěné a jeho máma ho má tím pádem méně ráda atd.
Já ale prostě taky nechápu údiv nad tím, že žena otěhotní při nechráněném styku. Vždyť ta možnost tam je vždycky a Ty jsi to taky musela vědět. Ano, stává se (různě často a z různých příčin), že i přes použití nějaké té antikoncepční metody se miminko narodí, ale pro mne osobně je třeba velký rozdíl když se člověk miluje prostě úplně bez ochrany a bláhově si říká že se mu nemůže nic stát a nebo když ochranu zodpovědně použije a ta selhá (a tu možnost i Rebeka připouští).
Svojí dceři/synovi taky v patnácti dáš radu do života, že každá antikoncepční metoda je jenom pro suchary-plánovače?
Mimochodem, je to věc názoru, mně na plánovaném snažení o miminko nic neromantického nepřijde. Mně přijde "vyrábění miminka" s člověkem, kterého miluji a se kterým jsme se společně rozhodli vstoupit do jiné etapy života mnohem romantičtější než náhodný sex "pod palmami za západu slunce".
 Rebeka 
  • 

Ještě lucii od Rebeky 

(13.9.2006 11:53:15)
...jo,jo,jo,mluvíš mi z duše a jsem ráda,už jsem si připadala jako exot!
Já svého synka masíruji v tomto smyslu již od jeho nynějších 11 ti let- že miminko je vážně závazek a odpovědnost i finanční zátěž a že se rozhodně vyplatí pořídit si ho s vhodnou partnerkou. Zrovna nedávno jsem se zbavovala melých věcí po dcerce/6let/. Se slovy,že už to není kam a komu dát -syn se zeptal zdali tedy už nebude mít žádného sourozence-docela mne to pobavilo :-). Je totiž velice hloubavý a přemýšlivý na svůj věk - řekla jsem mu,že nic takového s tatínkem neplánujeme a tedy že ne,že nám stačí od každého kus :-)/jeden chlapec,jedno děvče/. Hmm a proč ne,jsou i rodiny s více dětmi- na to já opáčila,že to by muselo být dítko "hloupé" aby šlo hned po základní škole do procesu a vydělávalo si samo na sebe,neb my budem již staří a tatínek již téměř v důchodovém věku :-)-prosím je to myšleno jako nadsázka a humor-to pro případ aby se tu nesemlela diskuse na téma -hloupé nebo chytré děti :-).Tak zapřemýšlel a pravil,že kdyby teda bylo jako fakt chytrý,tak že by chodil při studiu /plánuje státi se vysokým mezinárodním úředníkem :-)/někam do práce a že by nám na něj přizpíval - milounkej že jo. Říkala jsem o tom manželovy - pobavilo ho to, ale o dalším dítěti neuvažujem :-),prostě,jak je dětí víc než rodičů je to přesila -prosím také jen humor aby se maminky více dětí nerozohnily :-)
 Rebeka 
  • 

Re: Ještě pro Lindu 

(13.9.2006 13:52:51)
..promiň Lindo,milně jsem tě nazvala lucíí,takže ta odpověď je pro Lindu a Lucii se omlouvám :-)
 Rebeka 
  • 

Re: jeste od Rebeky 

(13.9.2006 11:38:32)
...hmmm..jak je to prosté-vy jste nic neplánovala, ale milovala jste se s vědomím,že můžete otěhotnět -což je logické,kdzž jste nepoužili žádnou antikoncepci a otěhotněla jste ..vážně Vás to překvapilo? Nemyslím.
Ač se to možná nezdá jsem velmi tolerantní a je mi jasné,že po světě chodí více neplánovaných než plánovaných dětí. Ale já prostě olánovala a možná to nebylo tak romantické..já si svůj nepřetržitý sex od rána do rána užívala s partnerem prostě před tím než jsem uvažovala o dítěti. A zcela neromanticky jsme si promluvili o tom,že chceme dítě a tak jsme se od té chvíle milovali bez zábran a když jsme se po 5 ti letech rozhodli pro dítko druhé,taky jsme o tom mluvili,jinak bych asi neotěhotněla,protože kýžená oplodňovací funkce je na muži a tak jaksi musel můj partner změnit své konání při milování...myslím si,že je to normální a nepovažuji se za ochuzenou o romantické milování - toho jsem si užila dost a dost,jen jsem se ochudila o neplánované početí-v mých očí je to nepříjemná situace,které se ráda vyhnu a snažím se tak činit. Ale připouštím,že je spousta těch,které to vidí jinak..
 Alice 
  • 

Re: Re: jeste od Rebeky 

(13.9.2006 23:40:23)
No tak já jsem naopak šťastná, že se mi podařilo neplánovaně otěhotnět hned dvakrát, neboť kdybych se měla rozhodovat a domlouvat či plánovat ať už romanticky nebo ne, vždycky bych našla důvod proč ještě počkat. Já díky svému nezodpovědnému konání (mimochodem OPRAVDU mě vždy upřímně překvapilo ač rizika znám a poučena jsem byla) mám dvě úžasné dcerky a ač manžel touží po třetím kuse, já se zoufale bráním ....pomůže jen náhoda :-))
 Jana J - syn 20 mesicu 
  • 

Skvely!!! 

(12.9.2006 21:37:52)
Ahojky,
chtela bych podekovat za tento clanek, temer mi mluvi z duse, i kdyz ma situace a me problemy jsou trochu odlisne. Take jsem mela doma krizi, ze jsem se citila hrozne neuzitecna, spolecensky nezajimava a nedocenena. Pravda, nez jsem sla na materskou, tak jsem byla v praci uspesna, darilo se mi, kolegove mne respektovali a byl za mnou videt kus prace. Na materske to mozna neni uplne tak zjevne na prvni pohled, ale na ten druhy ano. Vzdyt prece muj syn je takovy muj maly velky osobni projekt, na kterem pracuji s nasazenim - permanentnim a navic dlouhodobe. To, ze se ve spolecnosti povazuje zena na materske za menecennou, neni problem zeny ale SPOLECNOSTI! A je fakt, ze na materske nemam potize se zlobivymi a otravnymi kolegy a stres mam, pokud si ho sama vytvorim, ale nikdo ho na me nevali. Uvnitr jsem stastnejsi nez v praci, protoze jsem sama svym panem.
 Ridwen2 


chudák zaměstnavatel 

(13.9.2006 7:19:10)
Tedy jako zaměstnavatel bych měla z autorky článku fakt radost. Uspořádám náročný konkurs, vyberu ženskou s malým dítětem, a ona po třech dnech uteče zpátky k plotně... :-) Autorku chápu, když jsme o tomhle řešení uvažovali my, taky by mi vadilo, že mimčo vidím jen večer, ale když už bychom do toho šli, asi bych rozvážila předem, jestli se manžel dokáže starat o domácnost tak, aby to vyhovovalo mým standardům, jestli unesu být od dítěte pryč, jestli mě práce baví natolik, aby to stálo za to. A když už se pro to rozhodnu a zkusím to, tak dám tomu řešení šanci trochu dýl než jen tři dny. Jestli autorce předčasný návrat do práce okolí rozmlouvalo, asi ji ti lidé dost dobře znali.
 žinča 


Re: chudák zaměstnavatel 

(13.9.2006 7:41:24)
No Ridwen mi se článek hrozně líbil, byl moc pěkně napsaný, ale když nad ním uvažuju z hlediska , které jsi popsala ty, musím uznat, že máš pravdu. Když jsem se vracela do zaměstnání, musela jsem si moc dobře promyslet, jestli to opravdu zvládnem. Nemohla bych si dovolit nastoupit a pak prostě zdrhnout, že nezvládám. Můj šéf byl strašně hodný, že mě vzal zpátky, když jsem to potřebovala, dal mi důvěru, že budu dobře pracovat i s malým dítětem a já ho pak podrazím? Mnohokrát jsem měla v zaměstnání krizi a chtěla se vším praštit, že se nějak prostě protlučem, ale zadržel mě pocit zodpovědnosti. To, že se mi hroutí domácnost by mi bylo šumafuk, moc dobře nechápu, co se tak v domácnosti může hroutit, záleželo by mi na dítěti, na tom jak se ono cítí. Jak už někdo napsal výše můžu zjistit, že nezvládám, třeba po třech týdnech, měsích, neříkám, že se mi to taky nemohlo v krajním případě stát. Ale po třech dnech? Trošku předčasné ne?Zavání to spíš zbrklostí, než opravdovým ,dospělým chováním.
Nicméně nic to nemění na tom, že článek je opravdu velice pěkný, je jedno jak se autorka se situací vypořádala, nebo jestli bere nebo nebere HA :-), hlavně že nás vyzvala k toleranci a pochopení a to se mi líbí.
 Markét 
  • 

Re: Re: chudák zaměstnavatel 

(13.9.2006 8:39:28)
Ridwen,
no pokud zaměstnavatel uspořádal nákladný konkurz, tak měl v záloze jistě i další uchazeče, kteří se umísili na místech za autorkou článku a kteřá možná byli hodně šťastní:-))). Takhle jsem přišla k místu já a byla jsem docela ráda. Zmařeným konkurzem bych se netrápila ;-).
Článek je moc hezký, vždycky jsem toužila pracovat do posledního dechu a teď jsem ráda, že můžu být doma. A jsem šťastná.
No s tím plánováním, ono jaksi všecko se naplánovat nedá. A z mé zkušenosti a příběhu z okolí se mi zdá, že líp těhotní před státnicemi, případně s dluhy :-). Ideální je kombinace obého :-). Člověk může mít cokoliv, ale většinou ne v době, kdy si to nejvíce přeje :-)-
 petru 


Re: Re: Re: Markétě 

(13.9.2006 10:08:58)
Opravdu s Tebou souhlasím, pokud se nejednalo o překlep, tak je pro zaměstnavatele určitě lepší, když se rozmyslí po třech dnech než po třech měsících a on musí dělat nový konkurz. To si potom každý zaměstnavatel i ten velmi tolerantní dobře rozmyslí, jestli má dát šanci další mamině.
Taky už se mi několikrát stalo, že měl možný zaměstnavatel strach, že to díky dojíždění a dětem dlouho nevydržím, tak dal přednost někomu jinému. A i když se to třeba všem nebude zdát, tak přsestože mám chuť pracovat, není jednoduché se po letech doma dostat do toho pracovního kolotoče, a hodně může dělat i psychika. Nejen smutek za dětmi, ale i pocit nedostatečnosti v práci, když Vás nemá v práci, kdo podržet, tak se špatně překonává. Takže musím dát za pravdu všem, že je krásné zůstat s dětmi dlouho doma, ale návrat do práce pak není jednoduchý i kdyby se o vás zaměstnavatelé rvali.
 Bára a Naty 


Re: Re: chudák zaměstnavatel 

(13.9.2006 8:43:09)
To mě zarazily ty tři dny a ptala jsem se nejde-li o překlep, protože si vážně neumím představit co se může doma hroutit po 3 dnech v zaměstnání. Navíc autorka psala, že po příchodu z práce jen prala, žehlila, vařila. No to vaření chápu i když to umí chlapy možná líp než my, když chtějí, ale co proboha každý den prala a žehlila?
A ještě poslední poznámka k plánovanému či neplánovanému početí. Já myslím, že autorka článku je dostatečně vzdělaná a inteligentní žena, aby si spočítala, že při nechráněném styku může otěhotnět. Přesto byla překvapená. Já to chápu, ne jako údiv nad tím jak se to mohlo stát, ale jako normální lidský údiv nad tím malým zázrakem, že se to opravdu stalo. Taky nejsem povaha, která když ví, že může otěhotnět, zcela chladně a samozřejmě přijme fakt, že se tak stalo. Taky jsem byla nad těma dvěma čárkama v testu PŘÍJEMNĚ překvapená.
 Zlatokači 
  • 

Re: Re: chudák zaměstnavatel 

(13.9.2006 9:34:20)
No já znám zase osobně několik případů, kdy získal místo při výběrovém řízení mladý perspektivní muž bez závazků a v jednom případě zjistil po týdnu, že ho ta práce nebaví, tak nasekal spoustu chyb, které jsme po něm museli následně opravovat ... odešel cca po 2 měsících. V dalším případě zase mladý muž vyčkal konce zkušební doby a odebral se na nemocenskou (nic mu nebylo) a byl problém se ho půl rok zbavit ... a tak podobně. Proč to píšu? Protože se stalo stereotypem zvýšeně vnímat už předem možnou absenci a problémy ze strany matek, ale že jsou často problémy i s těmito mladýmu kluky, kteří právě proto, že nemají závazky, nemají často žádnou odpovědnost a loajalitu k zaměstnavateli, o tom se mlčí. Řekla bych, že větina matek, se kterými jsem se v práci setkala, byla vděčná, že tu práci má, a snažila s vycházet zaměstnavateli vstíc.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: chudák zaměstnavatel 

(14.9.2006 0:52:44)
Zlatokačko, Riwden ale přece vůbec NEŘEŠÍ, zda je "zběhlý" zaměstnanec žena, chlap, máma od dětí nebo sněžný muž Yetty. Zkrátka zaměstnavatel obsadil místo v dobré víře, že se jedná o pracovníka odpovědného, rozhodnutého OPRAVDU do práce chodit a nějakou dobu v ní setrvat. Útěk po 3 dnech bohužel svědčí o velké osobní nevyzrálosti. Zaměstnavatele to jen stěží povzbudí k tomu, aby v příštím konkurzu znovu vybral ženu s malým dítětem.

Samozřejmě souhlasím, že stejnou zkušenost lze udělat i s mužem. Když jsem dělala vedoucí oddělní, hledala jsem manažera/ku do jedné z pracovních skupin. Konkurz se táhnul asi měsíc, vyslechla jsem snad 30 uchazečů, strávila tím spoustu hodin. Nakonec jsem vybrala asi 30tiletého mladého muže. Měl všechny kvalifikační předpoklady a o práci jevil eminentní zájem. Po DVOU(!!!) dnech od nástupu mi oznámil, že by práci v téměř čistě ženském kolektivu nezvládl a že už zítra nepřijde:-)

Pro Markétu: Výběrové řízení je poměrně drahá a časově náročná záležitost. Omlouvat zmařený konkurz "dalšími kandidáty" dost dobře nejde. Když už zaměstnavatel někoho vybere, ostatním oznámí zamítavou odpověď. Ti dobří obvykle obvykle mají nějaké další nabídky v záloze (alespoň v mé profesi)a již jsou zadaní. Takže Vám nezůstane nic jiného, než celou tu torturu zopakovat znovu.

Omluvou autorky budiž její věk a nulové pracovní zkušenosti. Nástup do práce po mateřské je opravdu nesmírně strestující. Vyžaduje to pár týdnů, než si člověk najde vyhovující rytmus a naučí se zvládat dítě, domácnost i zaměstnání. Navíc se musíte poprat s vlastním svědomím: sedíte na dvou židlích a nic neděláte pořádně - zanedbáváte dítko a šidíte práci. Prožila jsem si to 2x (vracela jsem se po obou MD do práce vždy cca po 1 roce) a pokaždé to byl dost depresivní zážitek. Když ale ve zdraví přežijete tak 3-4 měsíce, obvykle se to poddá.
 verca 2 deti 
  • 

pohlazení po duši 

(13.9.2006 8:12:47)
Moc děkuji za Váš článek, byl pro mě,ted,když se nám nedaří,opravdu pohlazením po duši.
 Lucie, 03/05 + II 
  • 

Verčo 

(13.9.2006 10:46:33)
To me, moc mrzi, ze mate tezke obdobi, ale verte, bude lepe. Ono se muze v tomhle obdobi kdeco udat, i ja si o bcas pripoustim ruzne moznosti, napriklad kdyby od nas odesel manzel, coz se samozrejme stat muze a co pak s 2 malymi spunty, bez te tech babicek a pod. Ale ja jsem prsvedcena, ze nic netrva vecne a vse je k necemu dobre, i ta tezka obdobi. Myslim na Vas, vydrzte, urcite bude zase lepe. :o)
 Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 


Každé období má svoje 

(13.9.2006 9:56:00)
Také připojím svou zkušenost. Díky možnosti plánovat rodičovství i díky tomu, že "Pán Bůh sekeru nespustil", odcházím na mateřskou příští týden po sedmi letech práce. Těším se na nové zkušenosti a doufám, že mě doma po roce nezačne "pálit dobré bydlo". Jsem vděčná za tento osud, že jsem mohla jak dostudovat, tak i něco odpracovat, abych se měla k čemu vracet a odcházím v situaci, kdy si ráda odpočinu od vědy, ať zas přemýšlí chvíli někdo jiný.
Hlavně ať si to každý zařídí po svém, aby byl spokojený, pak bude i spokojený potomek a klid na světě vůbec. Kéž by všichni věděli co opravdu chtějí!
 Lucie, 03/05 + II 
  • 

Re: Každé období má svoje 

(13.9.2006 10:48:54)
No, take supr! Tak gratuluji k poceti, tak jak jste si prali, zase to budete mit vice v klidu. Uzijte si to :o)
 Veronika 
  • 

Re: Re: Každé období má svoje 

(13.9.2006 11:02:01)
Moc se mi líbil hlavě poslední odstavec článku.
 Lucie, 03/05 + II 
  • 

Rdwen: jeste k zamestnavateli :o) 

(13.9.2006 11:14:08)
S touhle kritikou jsem pocitala. Jiste, ze se muze spouste lidi muj pristup zdat nezodpovedny, ale zalezi na uhlu pohledu. Predne ty 3 mesice jsou od toho, aby zamestnanec, stejne jako zamestnavatel mel onu moznost se s druhou stranou bez udani duvodu rozloucit. Tohle umoznuje nas pracovne-pravni rad a je to moc dobre. Nikdo nezna vyvoj veci a ja zastavam tento postoj: radeji zdrhnu po 3 - ano byly to pouhe TRI DNY -, nez po 2,5 mesicich, kdy bude pro zamestnavatele mnohem vice komlipkovane najit nahradu. Le konkurzu: samozrejme, ze meli v zaloze i jina a svobodna devcata, dost me prekvapilo, ze si vybrali me, mamu s malym ditetem, zvedlo mi to sebevedomi, ale pro me, stejne jako pro tvz. zodpovedneho zamestnavatele, pokud tuhle zodpovednost ocekaval ode me, znamenalo, ze s variantou, ze jim po case zdrhnu, museli prinejmensim pocitat. A onen zamestnavatel, nebyl zadny chudak :o), to bych ho asi poradne urazila, pokud by tohle cetl, mou vypoved prijal naprosto klidne a dokonce (coz me mile prekvapilo) se slovy, ze to chape, kdyz mam doma male dite. Takze zadna katastrofa u zamestnavatele se nekonala a vzhledem k tomu, ze to nebylo vubec spatne misto, se dalsi kandidatky, pokud vim, prihlasily velmi rychle. A propo, zcela uprime: zodpovednost k zamestnavateli me opravdu netrapila, ale zodpovednost k me rodine ano. Domacnost se mi "hroutili" pod lupou meho pohledu, smaozrejme! muj manzel uvarit neco umi a dokonce i jednou za par tydny vyluxuje :o), ale ja nebyla spokojena s tim, ze se vsude povaluji veci, neni poklizeno a co jsem stale prala? Peru casto, a to nejen proto, ze pouzivam jiz dlouho latkove pleny Popoliny :o), kt peru 1 az 2 x denne, aby uschly a v zime neschnou tak rychle.............Ale takhle to mam ja, kazdy ma jiny pristup k veci a urcite by se nasla zena, kt by tento chaos-i kdyz chleba si kluci namazali- nevadil. Ale me ano a proto jsem dala prednost rodine pred zamestnavatelem :o), zdravim!
 Pršutka 
  • 

Re: Rdwen: jeste k zamestnavateli :o) 

(13.9.2006 11:46:14)
Jak pípše Bára, taky mi to přijde trošku trhlé, utéct z práce po 3 dnech kvůli tomu, že je v bytě nepořádek...No nevím, není to moc povzbudivé pro Tvého manžela, být jím, tak se urazím...Jo a je jasné, že když jsi byla v zaměstnání 3 dny, že Ti zodpovědnost k zaměstnavateli nic neříká. Ale jak píše, každý to má jinak. Myslím si, že Tvůj případ akorát potvrdí zaměstnavateli skutečnost, že je třeba se matkám s dětmi vyhýbat, neb to nejsou schopné zvládnlout.
 Lucie, 03/05 + II 
  • 

Prsutko 

(13.9.2006 15:56:04)
Mila Prsutko, to mam opravdu velke stesti, ze nejsi muj manzel, to bych se s tebou asi brzy rotvedla. Muj manzel je na me velmi hrdy, vi, ze ma doma schopnou zenu, kt vse zvlada a s mym pokusem i odchodem ze zamestnani souhlasil a nejenom to, oba jsme zjistili, ze to byla dobra volba, "vratit" se. A co se zamestnavatele tyce, nastesti neopatril do skupiny tech o kt jsi psala, tedy, ze by mu jeden pripad odchodu matky s ditetem potvrdil nejakou vymyslenou teorii o zenach s detmi, kt nezvladaji chodit do zamestnani. No, jo, vzdy se uz najdou takove jako ty, jsem rada, ze mi zivot do cesty posila lidi chapajici a s zivotnim nadhledem, jako je napriklad muj manzel. A propo, clanek, kt jsem psala nebyl vubec o nejakem pokusu jit do zamestnani, to bych to vylicila pikantneji, aby z toho takovwe jako ty meli vice :o)
 Pršutka 
  • 

Re: Prsutko 

(13.9.2006 16:16:50)
Lucie, klídek klídek, proč tak silná slova! Vždyť jsi psala, že Ty to máš tak, já to mám jinak:)

 Lenka 
  • 

Re: Rdwen: jeste k zamestnavateli :o) 

(13.9.2006 22:36:39)
Lucko,

ty tři dny naprosto chápu, já nesla výpověď po 10 dnech. Ano, všichni byli překvapení, ale ono je to opravdu o tom, že dopředu se vše zdá zvládnutelné, zvlášť když slibují volnou pracovní dobu. Realita je ale mnohdy jiná - neustálé návštěvy ze zahraničí, tj. pro člověka na kterého padlo tlumočení pracovní doba najednou 8 - 22, tři dny po sobě. Pak následující den jsem chtěla jít domů v 16 a šéf mi řekl, výborně, jděte. Vrátíte se do šesti nebo potřebujete více času? Prostě jsem po týdnu byla vynervovaná, dítě viděla jen spící, manžel se snažil, ale já přišla domů hotová, hodinu jsem mluvila o práci a pak padla za vlast. Byla jsem ustýskaná, utahaná a vystresovaná. Tak jsem se v klidu vrátila na "volnou nohu" dokud byl ještě čas. Firma to přežila a na externí bázi spolupracujeme dál. Člověk si prostě někdy musí vyzkoušet to po čem touží jen proto, aby zjistil, že to vlastně vůbec nechce. A že je to sobecké? Možná, ale falešné sliby zaměstnavatele přece taky, ne?
 Rebeka 
  • 

Re: Každé období má svoje 

(13.9.2006 11:56:53)
tak,tak souhlas :-),přeji příjemné maminkování
 Simča 
  • 

Výborný článek 

(14.9.2006 12:02:49)
Naprosto souhlasím s názory pisatelky. Problematika je napsána jasně a výstižně. Je vidět, že to má v hlavě srovnané a je to vyzrálá osobnost. Blahopřeji z celého srdce, neboť toto je velké vítězství. Do budoucna jí přeji jen a jen to nejlepší, pevné zdraví a klid v duši. S úctou Simča
 Iva 
  • 

Re: Výborný článek 

(16.9.2006 21:57:57)
Chtěla bych jen říct, že já krkavčí matky vlastně neodsuzuju, ale strašně se jim divím. Možná to tak myslí i víc lidí z těch, co se k tomu staví záporně, a ono to jako kritika jen zní, zvláště když si ta dotyčná krkavčí mamina taky tak trochu myslí že by asi měla spíš být se svým dítětem. Fakt je že teď u třetího dítěte to taky beru jinak než u prvního, ale fakt je taky že ta doba dětství je vlastně tak krátká a brzo dítě pošupajdí do školky a vrátit se nic nedá, tak taky moc nechápu proč někdo se žene do práce (když nemusí) a nechá se dobrovolně okrást o dětsví svých drobečků. Typickým příkladem je třeba Pojišťovna štěstí, to naprosto nechápu, mít dítě ještě navíc pohrobka a trčet celý den někde v práci a nechat si od chůvy vyprávět že dítě už udělalo první krůček, má další zoubek atd.a NEBÝT U TOHO!!!???. A přitom si moct vyzvednout dva melounky a mít se dobře...no je to film ale fakt mi to hlava nebere.
Já byla minulý týden den bez dětí a úplně jsem to obrečela, jak mi chyběly...Vůbec bych si před rokem když se to chystalo toto nemyslela, nejmladší má už skoro rok, říkala jsem si to už bude v pohodě...a nebylo.
Tak všechny zdravím, rozhodnout si to musí každá sama, ale uvažujte, abyste nelitovaly, do práce se ještě nachodíte až vás to bude mrzet ale dětičky vyrostou a těch pár korun za to beztak nestojí. Možná to tak dnes nevypadá, a je asi potřeba aby ta možnost jít do práce byla a věřím, že hodně vás bude mít stejné pocity jako autorka a já když od těch dětí odešla třeba jen na chvíli i když by si třeba samy nemyslely. Já z toho byla vyloženě nešťastná, strašně mi zlatíčka chyběly, fakt o moc víc než bych si pomyslela.
Jsem ráda že se tu člověk může nad věcmi zamyslet a třeba to i někomu pomůže aby si to sám ujasnil.
 Lenus 


studium s dětmi 

(23.9.2006 17:27:07)
Moc držím palce ke státnicím! Všem ženám, které si mohou svou situaci rozmyslet a naplánovat doporučuji, aby si nicméně studium dokončily dříve než porodí :-)
My jsme si dceru zcela naplánovali, ale myslela jsem si, že dopisování disertační práce s miminkem bude v klídku. Teď mě šíleně stresuje, že trávím dost času u počítače a nemohu se věnovat dítěti tolik, kolik bych chtěla. Naštěsí jde o čistě dočasnou záležitost.
Nicméně, jakékoli zkoušení, když je člověk matka, rozhodně není nic fajnového :-) Máte pocit, že už jste dávno někde jinde a najednou zase škola :-)
Držte se!
 Lesan 


Trošku jinak 

(14.9.2009 10:19:38)
Trochu to otočím a zeptám se na vaše zkušenosti. Co když je maminka na MD opravdu šťastná a zvlášť když je doma s dětmi delší dobu a potom, když jí MD skončí, děti jdou do školy a ona do práce a začne se jí stýskat?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.