| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku O mužských pocitech

 Celkem 86 názorů.
 Aminatko 


Hezké 

(18.4.2006 9:53:57)
Hezky napsané. Navíc si myslímm, že hezčí vztah mezi tátou a mrnětem se skutečně vytváří i přes šátek. Pochybuji ale, že pozitivně působí přítomnost otce u porodu.
Hezké jaro.
 veronika 
  • 

Re: Hezké 

(18.4.2006 10:32:02)
Přítomnost otce u porodu podle mě vliv má. Tatínek vidí to mimi a je z toho naměkko a i když nevidí všechny porody své ženy, ten jeden stačí aby si uvědomil, čím žena při porodu prošla. A myslím si, že vztah k dětem u mužů hodně závisí na vztahu k ženě. A taky přítomnost u porodu pomůžek tomu, aby si víc uvědomil zodpovědnost za dítě. Můj muž poprvé k porodu nechtěl a byl rád, že to nestihl. Podruhé měl strach, jak to zvládne, ale byl odhodlaný to zkusit, neutekl a pyšně pak prohlašoval, že ho viděl první. Vztah k dětem má moc hezký, řekla bych čím dál hezčí. Možná je to věkem, jak stárne, každý se trošku mění. Ale určitě má vliv i to, jak se ke klukům chovám já. Když mě celý den zlobí a jsou protivní a nemůžu se s nimi domluvit, tatínek to za chvilku odkouká a je na ně naštvaný taky. Když jsou kluci hodní a je nám hezky, je i tatínek vlídný a pohodový.
Asi na tom něco bude, že je pro chlapa důležitější žena než děti. A pro ženskou zase naopak.(Ale netvrdím, že to platí u všech.)
V
 Jana 
  • 

Re: Re: Hezké 

(19.4.2006 16:54:53)
Jo, jo, u porodu jich bylo a rozvedli se taky. O tom to myslím není. A že by pohled na rodící ženu muži nějak imponoval? Uf.
 alžbjeta 
  • 

Re: Re: Re: Hezké 

(19.4.2006 22:14:58)
proc ne? porod má svou podstatou blízko k silnému orgasmu.
 Marcela, dvojcata 13 mesicu 
  • 

Re: Re: Re: Re: Hezké 

(23.4.2006 18:44:58)
to jo, ale pro zenu, pro muze tezko !!!!
 monika, anička 1,5 roku 
  • 

Re: Hezké 

(20.4.2006 8:31:31)
Míra přínosu otce u porodu je přímo úměrná kvalitě a hloubce vztahu. V průběhu porodního procesu se v nás přece rodí rodiče. Tak proč by měl sedět doma u televize nebo někde v hospodě, když někde na světě se zrovna rodí jeho dítě?!
 Jana 
  • 

Re: Re: Hezké 

(20.4.2006 9:32:16)
Během porodního procesu se z lidí stávají rodiče?
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Re: Re: Hezké 

(20.4.2006 10:11:19)
Jak se zrodili rodičové z chlapů, kteří k porodu jít nemohli (tj. všichni před cca 15 lety a dříve)?
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Hezké 

(20.4.2006 15:40:56)
No to jsem právě taky nepochopila. A co adoptivní rodiče? Jsou horší, než ti biologičtí? Nesmysl, že?
 Lola_ 
  • 

Šátek?od kdy a jak 

(18.4.2006 10:18:41)
Ahoj, taky se mi článek moc líbil a opět mě přivedl na otázku mého manžela který se mě ptal jestli budeme pořizovat šátek na nošení prcka až se nám narodí (to bude v říjnu). Vcelku se mi tenhle nápad líbí ale popravdě jsem ještě nikoho s mimčem v šátku nepotkala a tedy ani nevím od kdy se dá nosit a jak se váže. Poradíte kde se mrknout a zjistit odpověd na moje otázky? Navíc vzhledem k termínu porodu na podzim se mi zdá fajn mít mimčo v šátku než se probourávat s kočárkem závějema. A nevíte co na tuhle polohu mimča při nošení říkají dětští lékaři a jaké máte zkušenosti vy osobně? Ty Petrovo se mi zdají jen dobré.
 Iva 
  • 

Re: Šátek?od kdy a jak 

(18.4.2006 10:26:03)
Mám se šátkem zkušenosti, ale používala jsem ho až od 4 měsíců věku svého syna, to už bezpečně držel hlavičku. Velice se mu tam líbí doteď, ale mě z toho bolí záda a kyčle, tak šátek používám jen na cestování, na procházky to teda fakt není.
jen mi tam brečíval, když jsem to neodhadla a moc ho oblékla, tělo o tělo se dost zahřívá. V zimě (ne ve velkých mrazech) jsem ho měla opod kabátem.
Vážu doteď jen kříž s kapsou. Úvazy se dají najít na www.babysatky.cz , jsou to bezva stránky, tam jsem si šátek objednala.
Mějte se hezky a doporučuju, alespoň občas je šátek výborným pomocníkem!
 Kopretin@ 


Re: Šátek?od kdy a jak 

(18.4.2006 10:32:28)
Nejlepší je nosit mimi od začátku (od prvních dnů),dokud je ještě zvyklé na stísněný prostor. Ale není problém začít kdykoli :-).
My jsme mimi nosili v úvazu "vázání křížem s kapsou"ale dokud nedržela hlavu,tak tam ležela,jako v kolébce. Je to krása,volné ruce,mimi voní přímo pod nos...stále se mazlíte.
(mohu poslat foto)
 Lola_ 
  • 

Re: Re: Šátek?od kdy a jak 

(18.4.2006 11:37:33)
Ahoj všichni co jste mi odpověděli a moc děkuju.
Foto pošli budu ráda a na stránky se mrknu.
Je fakt že pro toto nošení - pokud naše mimčo bude to "šátkové" - je dopředu nadšený i manžel takže stránky prohlédneme spolu, když už je mu líto že naše mimčo nosím teď já a on se s ním mazlí jen přes bříško :-) a přesně si myslí co potvrdil i Pavel že díky šátku bude s miminkem mnohem větší kontakt.
 Vlaďka+Daniel 3/05 


šátek odjakživa:) 

(18.4.2006 12:30:56)
v šátku jsme měli malého dřív než v kočárku a osvědčil se i na procházky. říkala jsem, že ho budu nosit, dokud mě nebudou bolet záda, teď má rok a devět kilo a už chce chodit sám, takže na procházky už chodíme v botičkách a střídavě "na koni" když se unaví. bylo to skvělé období, s dalším miminkem opět jedině v šátku:) www.babysatky.cz je skvělá adresa, naučila jsem se úvazy podle obrázků i bez kurzu. napoprvé mě ale vyděsilo, když jsem dala malého do šátku a plakal, tak jsem ho radši zase hned vyndala, napodruhé jsem zjistila, že pláče půl minuty a usne a pak už je spokojený:) po pár dnech nošení přestal v šátku plakat úplně a začal až když už chtěl chodit. šátek nemám z žádného zvláštního obchobu, mám jen pruh látky o předepsaných rozměrech, jde jen o to, aby to byla bavlna a dost pevná, aby dítě unesla. přeji příjemné nošení:)
 Mirka, +Terezka 10 mes. 
  • 

Re: šátek odjakživa:) 

(19.4.2006 11:41:14)
Víte někdo poradit: co tak šátek z flanelu? Naučí se 10 měsíční dítě na šátek, když bylo dosud zvyklé na kočárek?
 dobrotova 


Re: Re: Re: Šátek?od kdy a jak 

(18.4.2006 14:27:16)
Ahoj, taky satkujeme - na stridacku s kocarkem. Zacinala jsem jen na doma (uvaz kriz s kapsou, ulozeny do kolebky), kdyz nechtel usnout. Hlavne kdyz prsi, nechce se mi vytahovat kocarek. A maly spolehlive usne a na rozdil od kocarku v nem jeste neplakal. Je mu 2,5 mesice a vazi uz 7 kg, takze kolebka uz neni schudna - ne, ze by se nevesel, ale je to pro me moc namahave, takze ho uz nosim nastojato.
Maly je narozeny v zimne a manzel neni zrovna drobek, takze by se mu pod bundu nevesel, takze cekame na hezci pocasi, aby si to mohl vyzkouset taky.
Doporucuju zacit co nejdrive, aby si na to mimco zvyklo - tedy spis neodvyklo na stisneny prostor. Vazat jsem se naucila sama, podle stranek www.vbavlnce.cz

Lenka
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Šátek?od kdy a jak 

(18.4.2006 10:34:54)
Lolo, navštiv šátkovou diskusi, chodí tam spousta zkušených nosiček a rády odpovědí na cokoli. Nosit se dá prakticky od narození, polohy jsou některé vhodnější pro novorozence a jiné pro starší, obecně rozumnější lékaři a fyzioterapeuti nemají námitek, nekteří chválí, jiní se nevyjadřují, asi jako ke všemu :) Já nosila od cca 2 týdnů a na druhé si beru šátek rovnou do porodnice, myslím, že nám to ušetří spostu nervů ...

Ono taky hodně záleší na dítěti, jsou děti vysloveně šátkové a děti vysloveně kočárkové (já a švagrová máme práve tyhle extrémy), stejně jako děti spíš dudlací a spíš kousací (opět rodinná zkušenost), a pak děti mezi tím, kterým vyhovuje oboje, takže určitě je nutné se taky navzájem sladit a přizpůsobit.
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Šátek?od kdy a jak 

(18.4.2006 10:37:36)
Nevím, kdy začala nosit holčičku v šátku moje kamarádka, ale když bylo malé 5 týdnů, byla na to už dávno zvyklá kamarádka i její Terezka. Navíc uznávám, že není lepší možnost, jak se vozit i s miminkem tramvají. Vždycky se vejde a nikdo jí do kočárku neprská bacily.
 Gabita+Alžběta05+ Magdaléna07 


Re: Šátek?od kdy a jak 

(18.4.2006 15:21:26)
Rada prispeju do diskuse o satcich. Priznam se, ze kdyz se nase holcicka narodila, tak jsem neco podobneho zavrhovala, proste jsem se bala, ze budu vypadat moc "prirodne". Kdyz se tyden s tydnem sesel, prisla na navstevu kamaradka, a pry jestli bych si to nechtela vyzkouset. Bohuzel v tom Alzbetka dost rvala. Nakonec jsem zjistila, ze by to mohlo byt spatnou polohou pro ni, nosila totiz trminky na kycle.
Po nekolika mesicich(asi v pul roce), kdyz uz mela kycle volne, jsme satek pujcili znovu a bylo to uzasne. Mala usinala bez brekotu, mohla jsem pracovat, ona koukala anebo spala. Proste bomba. Druhy den jsem satek koupila a bez nej si uz nedokazu predstavit zadny sobotni vylet. Kdyz jdeme oba s manzelem, vetsinou nosi on. A je stastnej otec. Vazeme kapsu.
A uz mi to nepripada vubec prirodni. Manzel je v tom hrozne sexy.
 Blanimour 


jedině šátek 

(18.4.2006 16:18:56)
Naší Adélce teď bude 14 měsíců a musím říct, že jsme šátek užili víc než kočár. Rodila jsem císařem, první dva měsíce jsem kočár nemohla používat (máme v baráku schody), takže jsme ven chodily jedině s šátkem. Přes léto jsem na delší vycházky brala raději kočár, ale na túry po horách byl samozřejmě šátek ideální. No a zhruba od listopadu do konce března jsme kočár nepoužili ani jednou. Ale musím říct, že kdyby Adélka nebyla takový drobeček (ještě nemá ani 8 kg), tak by to taková sranda nebyla. manžel se zpočátku šátku bál, ale když byly malé asi 3 měsíce, tak to zkusil - a taky se mi zdá, že to je pro něj naprosto jiný zážitek než tlačit kočár. Ještě asi o 2 měsíce později to poprvé zkusili i děda s babičkou, a zvláště děda si to moc užíval. Naši bydlí na vesnici, kde je i dnes šátek docela rarita, a kdyš šel s malou nakupovat, byl zaručeně centrem pozornosti (což mu dělalo moc dobře).
Co se týče úvazů, tak jsem v podstatě používala jen takový ten kříž s kapsou. První tři měsíce tam Adélka byla nastojato, měla ovšem skrčené rozcabené nožičky a hlavičku schovanou za popruhem, takže měla kulatá zádíčka a neničila si páteř. Pak jsme přešli na kolíbku (stále ve stejném úvazu). Předtím v ní být nechtěla, ale teď už zkrátka chtěla vidět ven. A něco po půl roce jsem se vrátili ke svislé poloze, teď už ale s hlavičkou a nožičkama venku.
 Agnes (2 děti) 
  • 

"odhned" 

(19.4.2006 8:08:19)
Ahoj, máme na malého taky šátek a je to super. Kočárek používáme sice převážně, ale na cesty a pro příležitostnou změnu či potřebu se někam bezbariérově dostat je to ideální. Mrkni na www.vatanai.cz a tam najdeš úplně všechno. Šátek ti zapůjčí, přivezou až domů a osobně tě s ním naučí nakládat. Ničeho se neboj, je to jen otázka cviku. Hodně štěstí a zdravé miminko!
 Kristýna+Vítek  
  • 

Re: Šátek?od kdy a jak 

(19.4.2006 9:52:32)
Lolo, šátek je bezva. Většina dětí je v něm spokojená. Je to i velmi příjemné pro nosiče, přesně jako to napsal pisatel článku. My měli uplakánka, který zpočátku být v šátku odmítal. Zapůjčili jsme si i babyvak, který už je navázaný a jednodušší na aplikaci, byť je tam zátěž na jedno rameno a hůř se nosí. To se mu taky nezdálo, takže jsme skončili u klokanky a nosili svisle čelem ven, to byl happy:) takže mám možnost srovnání. Kolem 4 měsíců se synek uklidnil a začali jsme užívat šátek více a celou zimu jsem ho nosila pod bundou. Jak správně píšeš, přes ty haldy sněhu je fakt mnohdy těžké projet, pak plný kočár sněhu dělá pěkný binec:( Takže na zimu to bylo úžasné. Kdo je jen trochu zdatný, toho nic nebolí,resp. když mimo nosíš odmala, tak s rostoucí vahou si i ty na to zvykneš-mě v životě z šátku nic nebolelo, je fakt, že třeba po dvou hodinách už se to pronese, ale žádné namožené záda se nekonaly. Narozdíl od klokanky, která je fakt na bolest zad a ramenou jak vyšitá. I babyvak jsme hodně využili-to když kolem 5-7 měsíce míval synek tzv."podvečerní prudění", tj. nebylo s ním cca od 17 hod do koupání k vydržení, anebo mu lezly zuby...šoupla jsem ho do klubíčka do vaku a houpala se s ním na baloně, hodně nám to pomohlo. I klokanku užíváme dodnes, dkyž jdem třeba na delší nákup a synek ještě nevydrží dlouho sedět v nákupním vozíku, do šátku 5metrového se i nechce vázat někde na parkovišti, tak ho táta nese v klokance, kde má náležitý přehel.
Úvazy najdeš bud an výše zmíněné adrese babysatky. cz, pak www.vatanai.cz anebo www.mamanti.cz. Navíc snad v každém mětě často v rámci MC probíhají kurzy vázání-vřele doporučuji, tam tě to naučí i s mimčem, aby to bylo skutečně správně. pokud vážeš správně-tj hlavně hodně natěsno na tělo, každičký kousek zad a hlavičky musí být pevně utažen k tělu nosiče, nemůže se nic stát. Spoust národů své děti pořád nosila a nosí, i dříve v našich krajinách. A nemyslím tím nějaké africké kmeny, ale např. v japonsku kočárek pomalu taky neznají. Jsou lidi, co své děti do jednoho roku jen nosí, je to spíš jejich životní styl. My jsme střídali a střídáme nošení s kočárkem. Úvaz kříž s kapsou užívám dodnes, zkoušeli jsme už úvaz na záda. V kříži s kapsou se dá mimčo nosit i v klubíčku. právě při úvazech "kolébka" jsme měli trošku problém, nikdy to nebylo nějak ono, navíc ty zbývající cípy šátku jsou dlouhé a musíš je mít obtočené kolem pasu. Na to je právě lepší ten babyvak. Ale šikovné maminky zvládnou i tu kolébku:)
kdbyys ještě něco chtěla, ptej se :)
k.
 Lola_ 
  • 

Re: Re: Šátek?od kdy a jak 

(19.4.2006 13:00:50)
Ahoj
moc děkuju všem co jste mi odpověděli na dotazy a podělili se o zkušenosti s nošením dětí v šátku. Stránky jsou moc pěkně udělaný už jsme koukali a manžel je dopředu nadšený a rozhodnutý pokud budeme mít "šátkové" mimčo v šátku nosit. Podle ohlasů hodně maminek nosí takhle své děti jen já jsem ještě žádnou nepotkala :-)))
Když jsem se na tohle téma s někým bavila tak se mi potvrdil názor Petra že babičky a ty "starší" paní se k šátkům staví mnohem kladněji než ženy vě věku mojí mamky (okolo 45-50let) ale stejně si myslím že vše nakonec rozhodne to mimčo, když bude spokojené, bude šátek + kočár, když ne, šátek nebude, budeme bourat závěje :-)))
 Eva K 
  • 

Re: Re: Šátek?od kdy a jak 

(21.4.2006 19:13:34)
Zrovna dnes jsem šátek zkusila (zatím půjčený), paráda. Malou jsem v něm nakojila, teď krásně spí.
Jak v něm děti oblékáte v tomto počasí? Aby jim nebyla zima z nechráněné části.. Díky moc. Eva
 Marie, 2 kluci už velcí 
  • 

Re: Šátek?od kdy a jak 

(19.4.2006 18:20:03)
Když byli kluci malí neměla jsem šátek, ale ušitou "kapsu" V podstatě to bylo na stejném principu a mám s tím ty nejlepší zkušenosti, později to samé využila i moje sestra a taky byla nadmíru spokojená. Můžu jen doporučit :-)
 mami+mimi 5měs. 
  • 

Re: Šátek?od kdy a jak 

(20.4.2006 12:13:22)
Máme listopadové mimi a kočárek jsme zatím nevytáhli. Na zimu je šátek bezvadný!!

pokud se ze začátku mimču v šátku nelíbí, většinou stačí se trošku projít (z pokoje do předsíně a zpátky :-)) -- rytmus chůze na který je mimi z bříška zvyklé ho uklidní!
 mami+mimi 5měs. 
  • 

šátek na zimu 

(20.4.2006 12:16:49)
Máme listopadové mimi a kočárek jsme zatím nevytáhli. Na zimu je šátek bezvadný!!

pokud se ze začátku mimču v šátku nelíbí, většinou stačí se trošku projít (z pokoje do předsíně a zpátky :-)) -- rytmus chůze na který je mimi z bříška zvyklé ho uklidní!

a odkdy? čím dřív tím líp! mimi si lépe zvyká!
 Pavla,Michal15.Matyáš8.Max4,5m 
  • 

Re: Šátek?od kdy a jak 

(24.4.2006 18:29:23)
Ahoj,
koukni na www.gingercat.cz.Mám od nich šátek krátký i dlouhý za velmi příznivou cenu i s návodem na uvazování.Nenosím pořád,ale občas šátek opravdu bodne.
Přeju hodné miminko v šátku.Pavla
 Vladan 


Hezký článek 

(18.4.2006 10:30:18)
Myslím, že nošení v šátku musí zlepšit vztah otce a dítěte. Aspoň u Petra tomu tak evidentně bylo:-) Fyzický kontakt je pro dítě důležitý. Přírodní národy to vědí. Jejich děti se nosí jenom v úvazech na matčině těle a jsou hodné a nezlobí.-)
 sweety a pídě (10 týdnů) 
  • 

nosím... 

(18.4.2006 11:21:40)
já naše milé píďátko nosím od jeho 4 týdnů věku a to v úvazu kříž s kapsou...ještě samozřejmě nedržel hlavu a tak jsem mu jednoduše tu kapsu přetáhla přez ni a měl jí hned krásně zpevněnou....jinak máme i kočík, ale vozí v něm pouze babičky a tatínek...holt je zatáncem názoru, že by to podráželo jeho autoritu a drsnáctví u studentíků...je to učitel a tohle si neryskne...ale co..ja si šátek užívám a dokonce s ním i cvičím..
 Dalibor Pšenička 
  • 

Taky táta 

(18.4.2006 11:23:48)
Mám prakticky stejnou zkušenost jako Petr. Možná umocněnou porodem našeho potomka v autě. Ten pocit, když mi Daniel vklouzl do rukou, mám vypálený v hlavě nadosmrti a kdykoli zavřu oči, mohu si ho přehrát. Souhlasím s Petrem, že nošení malého je nejenom praktické, ale i naplňující. A můžu říci, že moje provokatérská dušička se velmi baví reakcemi okolojdoucího publika. Spektrum reakcí je pozoruhodné: od obdivu, přes úžas (když realita pronikne hradbou "správné skutečnosti") až k odmítnutí a odsudku, kupodivu napříč generacemi. Zajímavé je, že Daník v šátku se hodně líbí dámám věku cca. 70+. Ty si to opravdu ještě pamatují jako přirozenou věc. (pokračování)
 Dalibor Pšenička 
  • 

Taky táta 2 

(18.4.2006 11:35:55)
Mnohokrát jsem se také setkal s obavou, že bych mohl zakopnout, uklouznout, nebo jinak zkolabovat, upadnout a Daníka rozmačkat či jinak poškodit. Potom, co mi před auto dvě maminy, ve vášnivém rozhovoru, strčily kočáry, aniž by se podívaly jestli něco nejede, a spatření další cool maminky na in-linech, se sluchátky v uších, kočárkem před sebou, uhánějící slušnou rychlostí po tři metry vysokém břehu Labe, jsem utvrzen o naprosté bezpečnosti nošení. Vždy totiž jdete rychlostí přiměřenou terénu, protože přítomnost toho tvorečka na hrudi vám to prostě jinak nedovolí! A navíc, ta svoboda pohybu kdekoli. Dan se narodil v květnu a v červenci jsme se procházeli po lesích.
 Zuzana, Terezka 3 měsíce 
  • 

Re: Taky táta 2 

(8.5.2006 13:09:05)
Dobrý den všichni, i já a můj manžel nosíme Terezku v šátku cca od 4 týdnů. A můj muž si nošení natolik oblíbil, že každé ráno před prací vezme psa a mimi v šátku (kříž s kapsou) a jdou na procházku. Vyvíjí se mezi nimi o moc krásnější vztah, než jsem vůbec čekala, jsou to taková jejich každodenní dobrodružství. Bez mámy, v přírodě, jen táta, mimi a pes. Skutečně se mezi nimi tvoří obrovské pouto, které se každým dnem zvětšuje. Doporučuji všem maminkám i tatínkům.
 Pavlína, Míša 1 rok 
  • 

Baby vak 

(18.4.2006 12:20:24)
Ahoj, taky mám několik poznámek k šátku.
1)My máme na nošení baby vak, což je jednodušší varianta k šátku, dítě se ale nosí víceméně ve stejných polohách. Odpadá vázání šátku a také byl levnější než kvalitní šátek.

2)Nosili jsme taky docela dost, ale rozhodně bych se neobešla bez kočárku. Jako těhotná jsem si neuvědomila např. to, že když půjdu někde sama s dítětem v šátku na delší dobu, musím mít ssebou věci na přebalování a na převlečení pro mimi. Taky v kočárku přebalíte dítě kdekoliv, ale v šátku musíte najít nějaký prostor.

3)Souhlasím s názorem, že jsou děti šátkové a kočárkové a dodávám, že pak je většina dětí, která leží někde mezi těmito extrémy. Takže my jsme na první dovolené (Míša měl 5 měsíců) chodili po lesích s kočárkem a s sebou jsme měli baby vak. Jen s vakem bychom to nedali a jen s kočárkem taky ne.
 Ivana Procházková 


Re: Baby vak 

(18.4.2006 15:12:33)
Já tedy s dítětem v šátku narazila ještě na jeden drobný problém - totiž, že s dítětem v šátku si jen tak lehce neodskočím na WC (alespoň ne ve městě) - tedy pokud nechci mimi tahat až nad záchodovou mísu..
 kosicek 


Re: Re: Baby vak 

(22.4.2006 11:00:10)
V tom nevidím žádný problém-odskočím si s dítětem na těle v přírodě i na miniaturním záchodě-viz paneláková kabinka-zvlášt´teď, co jako těhotná jsem ráda, že vůbec doběhnu a nestihnu ani děcko sundat.

Ale jinak dík za článek-přesně mé pocity a zkušenosti jako ženy, jen bych to nedokázala takhle hezky popsat-navíc žena může alespoň prodloužit období kdy měla dítě v bříšku a byly spolu jako jedna osoba-po porodu jsem totiž na nějaké malé těhotenské těžkůstky rychle zapoměla a scházel by mi ten pocit jednoty s dítětem-a myslím, že mimčo musí cítit to samé-v tom je nošení skvělé. Manžel taky nosil, ale jen když šel sám, když jsme šli spolu, tak syn chtěl být spíš u mě-ze začátku to bylo lepší kvůli kojení. Ale ten výše popsaný pocit si také nemůže vynachválit-myslím, že to snižuje pocit mužské žárlivosti na od přírody danné schopnosti ženy-donosit a porodit dítě-můj muž mi to totiž závidí a rád by měl taky takovou možnost, takhle se alespoň trochu přiblíží mým pocitům a víc si ke vztahu k dítěti porozumíme. Navíc porod si muži (i můj) většinou vynahrazují těžkými sportovními výkony. Taky dokud jsem neporodila, měla jsem tu potřebu-porod ji trochu zmírnil, ale alespoň mohu porovnávat a o svých pocitech se svým mužem mluvit, protože pocity jsou to velmi podobné-nezáleží jestli byl u toho nebo ne-byl, protože u porodu cítil spíš svou nemohoucnost.
 Eva K 
  • 

Re: Baby vak 

(21.4.2006 19:20:56)
A není babyvak moc teplý? Eva
 Bob the Ghost 


Amerika 

(18.4.2006 12:34:50)
Petře,
tos objevil Ameriku. Šátky jsou v módě už aspoň šest let a chlapi je nosí častěji než ženský - pro ženu je to přece jen nápor na páteř.
A dumat o tom, že chlapi mají svoje děti rádi? Ty máš o svém vztahu ke svým dětem nějaké pochybnosti?
 Kopretin@ 


Re: Amerika 

(18.4.2006 13:05:23)
Já chápu,o čem psal! Tátové mají rádi své děti,ale ne každý by nosil mimi v šátku např. Ne každý by lásku projevoval na odiv světu,ne každý je tak citlivý a nebo přirozený ke svému dítěti,dokud s ním nemůže zahrát fotbal. Máme naštěstí doma toho "správného" tátu,který je takový,znám však i ty druhé taťky. Milujou své děti,ale já to jen tuším.
Já mám raději tyto,kteří jsou jako máma bez prsou :-),i když jsou to chlapi.
To je nesnižuje. A pro mne je to AMERIKA!!! :-)
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Re: Re: Amerika 

(18.4.2006 13:38:31)

Myslím, že naprosto drtivá většina otců své děti miluje, a je celkem jedno, jestli to okolí tuší nebo ne - důležité je, jestli to pocítí ty děti. Je to stejné jako projevy lásky k partnerovi - někomu vyhovuje ji demonstrovat veřejně, někdo by to neudělal ani za nic. Souhlasím s tím, že to, že chlap nosí dítě v šátku, jej nijak nesnižuje, ale podle mého názoru ani nijak nevyzdvihuje. Nepovažuji nošení dítěte v šátku za projev lásky k dítěti, ani za projev citlivosti - někomu prostě vyhovuje to (šátek) jinému ono (kočárek).
 Kopretin@ 


Re: Re: Re: Amerika 

(18.4.2006 13:52:50)
Souhlasím,máš pravdu. Já myslela tatínky,kteří jistě milují své děti,
ale bohužel to neumějí dávat najevo nijak. Nevěnují se svým dětem,jak mají.
Nemusí to nějak demonstrovat,to je jasné. Ale jejich děti nejsou detektivové.
 Ivana Procházková 


Re: Amerika 

(18.4.2006 15:00:09)
Častěji než ženský, jo? A to "častěji" počítáš jako podle čeho?

Bych ráda viděla rodinu, v které má chlap čas nosit dítě častěji než žena, když přitom převážná většina chlapů chodí přes den do práce a žena je doma na mateřské.

 Markéta, Beruška 03+Cvalda 08 


Krásný článek 

(19.4.2006 9:31:12)
co dodat?
 Petr K. 
  • 

Petře, tos objevil Ameriku 

(19.4.2006 13:38:15)
Je to tak :-) jak vidět, Amerika se dá objevit i vícekrát.
Jinak znám pár otců, kteří nemají moc rádi své dítě, bohužel. Je to vyjímka, ale fatální. Nemám taky pochybnosti ohledně toho, jestli mám svoje děti rád, mám spíš pochybnosti o tom, jestli jim to dávám dost najevo. Je to takové vícevrstvé téma: jak moc si člověk uvědomuje, že má někoho rád, jak moc ho má rád, jak moc si uvědomuje že ten druhý potřebuje jeho lásku, jak moc dává že ho má rád...
 Soňa,dcery 7 a 3 roky 
  • 

Re: Petře, tos objevil Ameriku 

(19.4.2006 22:04:57)
Myslím, že je bezva, že si uvědomuješ, že jim možná lásku dáváš málo najevo. Tím jsi už jen krůček od změny k lepšímu. Horší je,že spousta lidí si toto ani neuvědomí a pokud jim to řekne někdo z okolí, nevěří tomu a mají pocit, že se někdo míchá do jejich soukromého života naprosto zbytečně - oni vše vědí nejlépe. Takže běž domů a obejmi své děti - i to dětem pro začátek bude stačit.
 Aninka+3rošťandy 


Klokanka 

(18.4.2006 17:02:43)
Ja jsem se satku bala, ani nevim proc, tak jsme koupili "klokanku" na noseni pres rameno od Red Castle Sport. S malou jsme vyrazily poprve do centra tyden po porodu (cisarem) a bylo to v porovnani s kocarkem uzasne (kritiku okoli je treba prehlizet, ale zamrzi vas hlaska pani okolo 50, ze je to dite chudak atd.) Ted je ji 14 mesicu a s klokankou "zijeme" dal. Ted uz jen na rychle zarizovani (10 kg je 10 kg).
Tatinek nosi take a myslim, ze rad, jen mi chybi to nadseni, s jakym to dokazal vyjadrit Petr. To vubec neni samozrejme, ale jiste krasne!!!
 Olina 
  • 

Neměla jsem šátek 

(18.4.2006 17:28:23)
a dodnes toho lituju.
 Včelka Mája 
  • 

Re: Neměla jsem šátek 

(18.4.2006 18:41:48)
Neměla jsem šátek, ale baby vak a bohužel jsem neměla manžela, jako je Petr.
 Irena 
  • 

upozorneni 

(18.4.2006 19:00:46)
Satky maji jiste mnoho vyhod, ktere jsou vicemene zjevne a nema cenu je znovu opakovat. Je vsak treba si uvedomit malou ochranu novorozence. Na vlastni oci jsem videla u vyusteni eskalatoru zakopnout a upadnout dopredu cloveka, ktery nesl dite v tzv. klokance. Prirodni narody zily take v ponekud jinem prostredi a pad na jezdicich schodech v metru nebyl tak akutnim nebezpecim, ze. Moji znami pediatri jsou v otazce baby-vaku, nosicku, satku na noseni deti a podobnych zarizeni mirne receno VELMI ZDRZENLIVI. Vetsina z nich jiz lecila nasledky podobnych padu, jako je vyse popsany.
Irena.
 Toranoko 
  • 

Re: upozorneni 

(18.4.2006 19:17:00)
A co by se stalo, kdyby upadl nekdo s kocarem, ktery je na tech schodech silne nestabilni?
 Líza 


Re: upozorneni 

(18.4.2006 19:20:27)
Ireno, předpokládám, že jsi už v životě párkrát zakopla a upadla. Kolikrát z toho jsi upadla rovnou na pusu (a na hrudník), aniž bys před sebe strčila ruce?
 Eva, Tomík 2 roky 
  • 

Re: Re: upozorneni 

(18.4.2006 22:14:44)
Musím se zastat Ireny. Nejde jen o pády. Nosím v šátku nebo babyvaku - mám oboje- už své druhé dítě, a stalo se mi, že ho praštily do hlavy příliš rychle se zavírající těžké dveře dětské kliniky - brano zavírá samo... Ne vždycky má nosič volné ruce na ochranu pokladu na břiše (třeba drží za ruku druhé dítě), je potřeba být moc opatrný.
 Irena 
  • 

Re: Re: upozorneni 

(19.4.2006 5:03:36)
Po pravde receno, ocekavala jsem komentare podobne naivni. Z aplikace zakladnich fyzikalnich zakonu musi byt kazdemu jasne, ze dite na brise snizuje stabilitu a prehled o terenu cloveka, ktery jej nese, takze pst. padu ev. srazky s prekazkou je vyssi. Kazdy pad nebo naraz je samozrejme nebezpeci, a to i pro Tebe, kdyz treba upadnes na chodniku. To samozrejme neznamena, ze kazdy pad nebo naraz musi spatne dopadnout. TO SNAD PROBOHA CHAPES!! Co se kocarku tyce, jenom podotknu, ze hluboky kocarek ve stand. provedeni reprezentuje pro dite pri stejnem narazu ochranu radove vyssi, nez ruce. Pst vypadnuti lze podstatne snizit. Muj prispevek se snazil jen pripomenout slozitost problemu....Ale to je asi moc....
 Líza 


Re: Re: Re: upozorneni 

(19.4.2006 6:34:36)
To víš, něco člověk holt nepochopí...kolikrát jsi v těhotenství upadla přímo na břicho???
 adelaide k. 


Re: Re: Re: Re: upozorneni 

(19.4.2006 8:52:05)
No a představte si co všechno se mohlo stát kdyby to dítě jen držela na ruce.... Já teda nejsem lékař ale poměr zranění při pádu šátkonosiče a jiných úrazů by mě teda opravdu zajímal. Nosím naši malou už víc než rok a z e zkušenosti na různých terénech vím že 90% pádů zkončí pádem na zadek a nebo na bok (pokud je dítě na břiše) proitože je to přirozené vzhledem ke změněnému těžišti (podvědomé vyrovnávání mírným záklonem).

Naštěstí se chování nosiče neřídí jenom fyzikálními zákony ale i jeho porzorností, opatrností a šikovností.
Kolikrát -občas každá- mamina s kočárkem narazila do dveří (protože si špatně vyměřila vjezd), špatně se rozhlídla (nebo v toku myšlenek zapoměla) a málem strčila miminko pod auto.

Véééééélice mi to tady připomíná diskuzi o porodech doma. Šátky jsou bezpečné, příjemnější a pohodlenější (pro většinu mimin), ale kočár to je holt jistota :-)))))
Jo se šátkem to moc není na kafíčko s kamarádkou, a pokud jde o nakupování musím vždy dobře rozmýšletr jestli chci jen koukat (takže šátek a dostanu s evšude) nebo si potřebuju i něco vyzkoušet (takže kočár nebo nějaký asistent který dítko pohlídá . Šátkování znamená že holt všechno oddřete na svých ramenou (dítě, proviant, případný nákup), ale je to o tom jestli se na některé věci vykašlete (procházky po lesíchloukách, a horách) máte spolehlivé hlídání (návštěva na úřadech) a nebo hodné dítko (které vám dá prostor pro všechny domácí práce).
Mě procházky baví, hlídání nemám, andílka taky ne a volím raději samostatnost.

A za ten rok šátkování malá plakala jen dvakrát. Jednou ji rozplakala ženská v autobuse která se na mě vrhla a začala mi ztrhávat šátek z mého spícího miminka (když jsem krkavčí matka která ho nechá udusit ona se prý n to koukat nebude) a než jsem se stačila probrat z šoku a vynadat jí pěkně mi Magdu vyděsila. Podruhé měla hlad (to jí byly tak 3 měsíce) a bylo to asi 20 metrů od domu.
Tak pěknou bilanci u kočárku nemám :-)

 Markéa, syn 4 r. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: upozorneni 

(19.4.2006 9:19:48)


Chtěla bych podotknout, že naše dítě v šátku nikdy nebylo a procházek po lesích, loukách a horách jsme se rozhodně vzdát nemuseli. To záleží na typu kočáru a zvoleném terénu. Nevím,kolik jste toho nachodila po úřadech, já tam za první rok života dítěte byla asi dvakrát, a to se s kočárem dalo v klidu zvládnout.
 adelaide k. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: upozorneni 

(19.4.2006 11:35:26)
No já bych teda hodně polemizovala jak dobře se dá chodit třeba v tatrách s kočárkem. Jasně, v lesoparku není s kočárkem problém ale na houby to bude asi problém :-))))

Po úřadech... no jen co si pamatuju. Zapsání dítěte do občanky a pasu (2 návštěvy cca po 2 hodinách), pojištění dítěte, vyřizování na finnačním úřadě (asi 5 návštěv po cca1 hodině) - a to vyjmenovávám jenom místa kam se nelze dostat s kočárkem (když nepočítám jeho tahání po schodech)

Ale nejde o to někomu něco vnucovat. Nám to moc vyhovovalo a jestli někomu vyhovuje víc absolvovat to s kočárem tak prosím. Spíš mě nadzvedne když někdo smete ze stolu něco co sám nikdy nezkusil jako zbytečné, nebezpečné, "alternativní".
Mě je jedno
 Markéta, syn 4 r. 
  • 

Dítě v občance? 

(20.4.2006 10:07:02)


No tak po Tatrách to problém bude, však jsem taky psala, že je třeba volit vhodné trasy. My jsme s kočárem prochodili Podkrkonoší a velkou část Krkonoš (chodili jsme s ním ještě když malému byly tři a půl). Nevím, jestli je bezpečnější kočár nebo šátek, neb jsem šátek nezkoušela, kočár mi vyhovoval.

A jeden dotaz na závěr - dítě má být zapsané v občance (dobrý dotaz, když jsou mu čtyři)?
 PajaMM 


Re: Dítě v občance? 

(20.4.2006 10:08:34)
Muze a nemusi, neni to povinne.

Ja tam dceru mam kvuli cestovani....a vubec, jsem na ni tak pysna, ze ji mam zapsanou, kde se da :-))))
 Markéta, syn 4 r.  
  • 

Re: Re: Dítě v občance? 

(20.4.2006 10:14:07)
No to se mi ulevilo, kvůli cestování ho mám v pase. Pyšná jsem taky, ale já se uspokojuji tím, že každého pěkně do detailu vylíčím, jak úžasné máme dítě.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Dítě v občance? 

(20.4.2006 10:18:54)
No v pase ji mam taky...ale do EU neni pas potreba, tak jsem si rikala, ze treba na Slovensko se to bude hodit :-)

Hlavne jsem rozvedena a budu se vdavat znova, tak to bude jednodussi vysvetlovanido doby, kdy se nam podari zmenit Klarce prijmeni - jestli vubec.
 čtenářka 
  • 

Re: Re: Dítě v občance? 

(22.4.2006 18:07:36)
... no, to je vidět už dle kolonky na jméno uřivatele.
 PajaMM 


Re: Re: Dítě v občance? 

(23.4.2006 15:22:17)
Mila ctenarko,

no a?????

A navic nejsem jedina, kdo tu ma u sveho nicku napsane jmeno a vek sveho ditka...
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: upozorneni 

(13.5.2006 14:16:48)
Taky maminka musí na tom být zdravotně v pořádku. Pokud jí otékají nohy, jako mé sestře, která musí chodit na lymfatické drenáže, pak by se její holčička ven nedostala vůbec, protože nošení čehokoli by jí asi nohy odrovnalo. Navíc maminky s velmi nízkým tlakem a omdlívajícím při letních teplotách by nošení dítěte v šátku asi taky jen těžko zvládaly. Není lepší kočárek, kde mimo jiné má dítě možnost mít zavěšeny hračky a rozvíjet tak psychomotorický vývoj? Nejsem úplně proti nošení dětí v šátku, ale myslím, že ideální je to kombinovat...
 Wanda, 1 dcera 
  • 

Re: upozorneni 

(19.4.2006 8:13:33)
No jasan, člověk musí být opatrný. Asi jako v těhotenství - dávat pozor, kam šlape, držet se zábradlí, v tramvaji si radši sednout, atd. Je pravda, že v šátku je mimi narozdíl od mámina bříška proti pádu nechráněné, ale pravděpodobnost pádu na břicho (u normálně šikovných lidí :-)) snad není tak velká. Každá máma stejně své dítě pořád tahá, když ne v šátku, tak jen tak v rukou, a to hrozí nejen riziko pádu matky, ale i vypadnutí dítěte. Přesto to ale všichni podstupujeme, že...
 Teri, 14 měs. Káťa 
  • 

Re: upozorneni - naše zkušenost 

(19.4.2006 9:38:54)
Jako všechno na světě, má šátek své výhody a nevýhody. Co se týká mé zkušenosti, upadla jsem na blátě ve vyšším stupni těhotenství, se šátkem zatím nikoli. Máme psa a vycházky do přírody jsou pro mne každodenní radostí i povinností. S kočárekm se dostanu jen po městě a to ještě neustále řeším vyhýbání se na úzkých chodnících, kde se mnohdy dva kočárky proti sobě nevejdou. Převažuje u nás doma nošení v šátku, ale při hodně nevlídném počasí a již aktivně nespícím a po všem koukajícím dětátku využívám občas i výhody kočárku. Šátek nám však přes případné vyšší riziko dává víc a tímzo děkuji autorovi za původní krásný článek.
 Irena 
  • 

Re: Re: upozorneni - naše zkušenost 

(20.4.2006 4:19:49)
Vazeni, myslim, ze kazdemu je z prispevku na vyse uvedeny komentar "upozorneni" jasne, ze znacna cast tech, kteri se vyjadrili, je skalopevne presvedcena o neomylnosti sveho usudku v dane veci. Srovnani tehotne zeny s clovekem, nesoucim dite v satku, je samozrejme nesmysl, protoze ma cenu se bavit o rozumne snizitelnych rizicich v ramci daneho stavu. Satek na dite nemusim pouzit a dite klidne vozit v kocare. Tehotenstvi se, pokud chci byt matkou, vyhnout jaksi nemohu....Nechci se nikoho dotknout, v zasade o nic nejde, deti mam na satek velke a tak jde z me strany vlastne jen o pozastaveni se nad clankem, ktery byl vyjadrenim jednoznacne kladnych pocitu autora z noseni ditete v satku. Preji mu je. Chtelo to jen podle mne trochu doplnit tim "pohledem z druhe strany". To je vse.
Diskuze o domacich porodech vedou bohuzel prilis casto k napadani zastancu jine porodni strategie. Chtelo by to dobrou statistiku rizik. A ta je zatim u nas slaba. Jsou ale v Evrope jine staty (Holandsko), kde je porod doma podstatne obvyklejsi nez u nas jiz radu let. Kdo je rozumny, koriguje sva rozhodnuti take primerene zkusenostmi jinych a cim vice nasbiranych zkusenosti, tim lepe.
Zdravim.
Irena.
 Sylvie 


Re: Re: Re: upozorneni - naše zkušenost 

(20.4.2006 7:29:07)
Ireno, těhotenství se vyhnout můžeš, pokud dítě adoptuješ ;o) Jinak moje zkušenost s pády - za cca pět a půl let intenzivního nošení jsem s sebou flákla dvakrát. Jednou jsem uklouzla v lese a kecla si na zadek (děco se ani neprobudilo), jednou mě starší holčina stáhla na zem při vystupování z tramvaje - dopadla jsem na všechny čtyři, pod sebou nejenom dítě v šátku a i tu starší potvoru (obě děcka rozchechtané, jaká je to legrace). Oproti tomu kočárek jsem málem vysypala hned při první zkušenosti s eskalátory, nebýt manžela, který zachytil kočár i mne a tím jsem tak nějak s kočárkem tehdy skončila, protože jsem se začala bát :o) Poslední "hororový" zážitek s kočárkem je cca měsíc sarý, kdy mě kočár málem převážil při vynášení do schodů. Taky mám za sebou vysypané dítě z kočáru (opět - schody :o( Děcko bylo naštěstí zabaleno ve fusaku), převážený kočárek (vlastní blbostí), "vyhozená záda" (jak jinak - schody...). Na to, že kočár používám jenom jako doplněk k šátku je to až až :o( Takže z vlastní zkušenosti bych to s tím šátkem neviděla až tak zle ;o)


S.+++
 Irena 
  • 

Re: Re: Re: Re: upozorneni - naše zkušenost 

(20.4.2006 18:24:49)
Sylvie, adopce Te stale,i pres silu urednickeho aparatu a slozitost procedury, neucini biologickym rodicem ditete. K tomu vede cesta ponekud jina. Prave o biologickem rodicovstvi samozrejme byla rec, to snad je ted jiz jasne. Jednotlive zkusenosti jsou sice zajimave, ale podstata veci je v relativne objektivnim stanoveni rizik te ci one strategie. Jsou samozrejme extremy-nekdo neni schopen ujet s kocarem par metru po rovnem asfaltovem chodniku, nekdo ma analogicke problemy s satkem. O extremy tady nejde. Chtela jsem jen rict, ze podle zkusenosti mych znamych pediatru, je vzhledem k cetnosti kocarku a satku, baby-vaku apod. mensi pravdepodobnost urazu ditete ruzne zavaznosti ve standartnim kocare, duvody tohoto stavu jsou vyse uvedeny.
Zdravi,
Irena.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: upozorneni - naše zkušenost 

(27.4.2006 0:03:08)
Ireno, v posledních dnech jsem se poctivě dívala po ostatních kočárkových maminách, jestli moje (negativní) zkušenost s kočárem je extrémní. Není. Několikrát denně jsem potkávala maminy, které měly stejný problém, jako já (i když - ony to třeba jako problém narozdíl ode mne nevnímaly).

Nevím, jestli máš nějaké statistiky, které srovnávají úrazovost dítěte v šátku - v kočárku - v náručí za současného tlačení kočárku. Jestli jo, docela by mě zajímaly. Jestli ne, je to jenom takové plácání vody. "Výše uvedené důvody", proč by měl být kočárek bezpečnější, jsem nenašla Ale mohu ti nabídnout důvody, proč se s tvým tvrzením neztotoňuji:

1. kočárek je vcelku bez problémů bezpečný tak pro dítě do tří-čtyř měsíců (pomíjím teď chyby rodičů, jako je třeba nezabržděný kočárek na podlaze z kopce, což si do té doby rodiče neuvědomily, a následné rozjetí kočárku a vysypání dítěte na schodech). Pak se začíná otáčet a klekat si a už je potřeba ho v korbičce přikšírovat, jinak hrozí vypadnutí. A ejhle, ono to nemusí být tak jednoduché :o( On takový výrobce kočárků vůbec nemusí počítat s tím, že by bylo potřeba do něj dítě kšírovat, tudíž není možné kšíry nikam připevnit. U prvního kočáru jsem problém vyřešila zaháknutím kšírů za boudičku, zdála se pevná (a jak jsem zjistila, dělají to tak i jiné maminy). Jako dobrá volba se mi to zdálo do té doby, než mi jednoho dne boudička pod tahem děcka vystřelila z upevnění :o(

2. Nicméně dejme tomu, že najdu na kočárku místo pro zaháknutí kšír. Zas můžu být chvíli spokojená, tak do šestého-sedmého měsíce. Jenže v té době se děcko prvně postaví, zjistí, že je to fajn, začíná opatrně zkoušet chodit kolem nábytku, pořádně sedět třeba ještě neumí, ale vynahradí si to klečením na patách. Co z toho pro kočárek vyplývá? Nic jiného, než se v něm taky jednoho dne zkusí postavit a zjistí, že je vlastně fajn naklánět přes okraj a koukat na točící se kolečka nebo co já vím co to dole děcka tak zaujatě sledují. A vyvstává otázka - nepřevrhne se díky tomu kočárek? Teď nevím, jestli to bylo v době mého druhého nebo až třetího těhotenství, ale v D-testu byl test kočárků a jeden z nich neprošel, převrátil se. Člověk by řekl - šmejd. Jenže jak z kmentáře vyplynulo, testován byl podle staré normy, které počítaly s tím, že se dítě naklání přes okraje. Podle NOVÝCH norem, které někdy v té době začínaly platit, by prošel bez problémů. Protože ty nové normy počítají s tím, že dítě sedí uprostřed kočáru jako pecka. Z čehož mi vyplývá, že i když mě prodejce ujistí, že kočárek vyhovuje normám, přesto se klidně může převážit, protože nemusí být nepřevrátitelný při naklánění dítěte přes okraje...

3. No, takže nakonec jsem se rozhodla koupit si sporťák nebo polohovací golfky, prostě něco, co má integrované pětibodové pásy, které dítěti ve vyklánění zabrání. Zlaté oči! V posledních dnech obíhám kočárkové obchody, usazuju děcko do jednoho kočáru za druhým a ještě jsem na žádné vyhovující nenarazila. Ve všech děcko vztekle máchne ručičkou, kopne nožičkou, zacuká tělíčkem, otočí se na bok... a pásy, utažené co to dá, volně plandají vedle něj... Uznávám, všechny mé děti jsou postavy spíše drobnější, ačkoli já i manžel jsme naprosto průměrní. Na druhou stranu nejsou nijak extrémně malí.

Samozřejmě, hledám kočárek spíš lehčí (těžké mě převažují, zejména musím-li je nést sama do schodů) a navíc jsem limitovaná cenou.

Tím jsem nechtěla napsat, jak je kočárek nebezepčné monstrum :o), jenom poukazuju na to, že ony i ty kočárky mají v bezpečnosti svoje mouchy. A stejně jako mi někde může podjet noha při chůzi se šátkem, může mi podjet i při chůzi s kočárkem, a pak je otázka, jestli by mi kočárek byl oporou, nebo jestli bych ho naopak při pádu stáhla na sebe a dítě vykopila.

S.+++


PS: a tvoje věta "Satek na dite nemusim pouzit a dite klidne vozit v kocare. " nasvědčuje tomu, že buď jsi nikdy nepotkala dítě, které v kočáře zoufale řve (já mám doma takové exempláře tři :o) ) nebo máš srdce z kamene a je ti nějaký řev ukradený.
 Irena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: upozorneni - naše zkušenost 

(27.4.2006 22:36:56)
Jak jsem uvedla nekolikrat, upozornila jsem pouze na zvysenou rizikovost noseni ditete v satku a spol., na kterou ukazovaly zkusenosti mych znamych (i spoluzaku) detskych lekaru. Konkretnim prikladem je osetrujici lekarka me dcery Dr. Hejhalova z Cimic (Praha 8), ktera mne na jedne z prvnich prohlidek po porodu upozornila na rizika s satky, nosucky, baby-vaky... spojena. Prohlasila: Doufam, ze ji (mou dceru) nehodlate nosit v satku, dite je v nem oproti kocaru v prumeru postatne mene chraneno. Mam spatne zkusenosti." Chcete-li znat podrobnejsi statistiku, jiste Vam ji rada poskytne. Nechci uvadet me zazitky s vlastnimi detmi a kocarky a pozorovani ostatnich matek a otcu pri transportu malych deti, je to dle meho nazoru irelevantni. Jeste jednou opakuji, kazda vec ma sve vyhody a muze prinaset pohodli, ale bohuzel i specificka nebezpeci.
Veta "Satek na dite nemusim pouzit a dite klidne vozit v kocare." byla vytrzena z nasledujiciho kontextu, kterym jsem reagovala na komentare o riziku behem tehotenstvi a jeho srovnani s rizikem noseni ditete v satku:
"Srovnani tehotne zeny s clovekem, nesoucim dite v satku, je samozrejme nesmysl, protoze ma cenu se bavit o rozumne snizitelnych rizicich v ramci daneho stavu. Satek na dite nemusim pouzit a dite klidne vozit v kocare. Tehotenstvi se, pokud chci byt matkou, vyhnout jaksi nemohu...." Je potesitelne, ze snad cast diskutujicich merito meho srovnani pochopila.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: upozorneni - naše zkušenost 

(27.4.2006 23:10:05)
No Ireno, je to zvláštní, ale moje pediatričky špatné zkušenosti s dětmi nošenými v šátku nemají a šátky podporují :o) Jak první, která už je v důchodu, tak současná. Co jsem s děckama v šátku chodila k nám na dětskou chirurgii, tak tam se taky lékaři nezmiňovali, že by ošetřovali děti ze šátků. A to mluvím o velké nemocnici.

Nemyslím, že bych větu vytrhla z kontextu. V šátku jsem začala dítě nosit právě proto, že jsem ho nemohla vozit v kočárku. Respektive mohla jsem ho vozit v kočárku, pokud by mi jako osoba bylo naprosto fuk a nevadilo by mi, že v něm ječí a ječí a ječí (a navíc v zimě za studeného vzduchu). Rizika při nošení samozřejmě jsou, ale to jsou i při vožení. On ten kočárek není tak bezpečný, jak se na první pohled tváří. Jak píšu, mám skoro devítiměsíční dítě a pokud ho dávám do kočárku, stejně si s sebou nosím šátek. Protože když jsou třeba starší holky na prolejzačkách, tak sice dávat jim záchranu s děckem v šátku je nepohodlné, ale pořád pro mimino bezpečnější, než nechat ho v kočáru a čekat, kdy se bez mého přímého dohledu vyvlíkne z kšír a vypadne. A s třema dětma fakt nemůžu být věčně u kočáru a z mimina v něm nespustit oči.

S.+++
 Hromnice+Vojtíšek 
  • 

Šátek nebo kočárek 

(26.4.2006 22:59:23)
Projela jsem celou diskusi k článku a nedá mi to - musím také přispět svým názorem. Kočárek je pro miminko zcela jasně bezpečnější!!! V šátku se přeci nemůže ani pohnout. Pod kočárek dám i nákup. V kočárku lze miminko lehce přebalit... A další, zaručeně pravdivé rady, mě vedly k tomu, že jsme pro Vojtíka koupili kočárek. Našemu Vojtovi budou 3 roky a mohu dodat jediné. Kočárek jsme používali necelé první tři měsíce. Pak přišel na řadu šátek. Nebudu tu znova opakovat pocity tatínků a kladné názory maminek. Jen lituji, že jsem svého syna rvala do toho pitomého kočáru...
 monika 
  • 

Re: upozorneni 

(20.4.2006 8:53:29)
Upadnout s děckem v náruči můžeš klidně i doma v kuchyni. Připouštím ale, že nošení mrněte v šátku nebo babyvaku není pro ustrašené a úzkostné rodiče vůbec vhodné.
 Jana,Týnka 3,5r.+Kamilka 1,5 


Petře, díky 

(18.4.2006 19:13:12)
Petře,
napsal jste to báječně. Málokterý muž umí své pocity tak přesně popsat. Četla jsem to s pusou od ucha k uchu a ještě mi zůstala :-)

A pochybnosti, zda někomu něco Váš článek dá, nejsou na místě!! Vnímejte a pište.

Jana
 Vany 
  • 

hezky popsané 

(19.4.2006 10:34:15)
jen tak dál!
 Martina, Davídek 2 měsíce 
  • 

šátky 

(19.4.2006 13:50:23)
my jsme koupili baby vak. Jsem s ním maximálně spokojená, maličký usíná do 10 minut, většinou si k tomu pustíme nějakou hudbu, abych se nehoupala jen tak zbůhdarma 8-))). Problém akorát bývá, když ho chci dát do postýlky, musí spát opravdu tvrdě, aby se neprobudil - je potom dobré nejdříve odložit mimčo, vymotat ho z vaku a teprve potom dát do postýlky. Nebo ho tam šoupnout i se šátkem, nemusím ho potom už přikrývat (to ale pokud jde jenom o denní spaní).
Vak jsme pořídili, protože náš plně kojený bobek přibírá o sto šest - má teď 6 kilo, já jsem po císaři a už ho prostě neunesu. Tatínek nosí také, zatím doma, je to fakt úleva pro ruce - akorát ho musím naučit, jak fungovat s jednou rukou volnou 8-))).
Venku jsem zatím byla jenom jednou - pošta a drobný nákup, měla jsem pocit, že na mě koukají jako na ufona, ale je fakt, že jedna starší paní mě na poště chtěla pustit před sebe (škoda, že v jiné frontě 8-)))). Na krátké vzdálenosti nebo pochůzky super, souhlasím s názorem, že na delší akce je nutný kočár - s miminkem je třeba nosit spoustu věcí a těžko si dáte dopředu vak s mimčem a dozadu batoh. Kdyby ale existovala bezpečná parkoviště pro kočárky....
 Jana, 1 mimi 
  • 

Re: šátky 

(19.4.2006 18:09:50)
Šátek nemám, i když jsme o jeho opiřízení uvažovala. Nakonec se vše vyřešilo za nás. Se synem cvičíme vojtovku, má asimetrii. Asi jako každé druhé dítě, jen to každý neřeší. A paní doktorka nám velmi striktně sdělila, že dítě se má vyvíjet na zádech nebo na břiše. Tedy do té doby, než si sedne. A zpochybňovat názor neonatologa a rehabilitačního léklaře se mi nechtělo.
Tož tolik o našem nošení.
 Dana + dcerunka (14m) 
  • 

Re: šátky 

(28.4.2006 9:45:24)
Samozrejme se pod kocarek vejde vic, ale my jsme to vzdycky zvladly s batohem plnym veci na prebaleni, prevleceni atd., i na delsi trasy. I kdyz je pravda, ze velke nakupy vyrizujeme jednou za tyden s tatinkem - ale vzdycky v satku, az do doby, kdy se mala osamostatnila a zacala chodit :-).
 Krystal 


citlivý táta 

(19.4.2006 22:30:38)
Kránej článek! Jsem ráda, že jsi se podělil o své pocity..ráda si přečtu cokoliv dalšího o mužském prožívání...
 Hanka, jedno mimčo 
  • 

Re: citlivý táta 

(24.4.2006 8:29:23)
Ahoj Petře! Článek je to opravdu krásný, děkujeme za milé počtení :-)
 Leos, dve dcery 
  • 

Nejen o satku.. 

(20.4.2006 14:49:13)
Clanek patri k tem nejlepsim, co jsem kdy cetl. Pro mne neni jen o satku a vyhodach jeho pouzivani, ale i o - v tom nejlepsim smyslu slova - prostem ale o to opravdovejsim a hlubsim vztahu, o svobode, lidskosti a odpovednosti i o tom, ze se nase spolecnost uzdravuje. Cim vic bude takovych rodin, tim vic nam vsem bude lepe. Moc dekuji.. :)))
 Iva 
  • 

Úplně mě to dojalo 

(22.4.2006 8:58:20)
Úplně mě to dojalo...zvláštní je, že se ty prožitky vůbec neliší od mých, i když nejsem muž...a ještě jedno mě napadá. Nošení v šátku je způsob, jak si otcové můžou přiblížit těhotenství. Pocity ženy, která nosí v břiše dítě, cítí jeho pohyby...Nosím dítě v šátku krom jiných důvodů taky proto, že jsem se na konci těhotenství jen těžko smiřovala s představou, že tahle blízkost bude porodem tatam. Škoda že můj muž neumí takto otevřeně mluvit o svých pocitech, i když podle toho jak se chová k našim třem dětem musí taky cítit něco podobného.
 VKor 
  • 

zveřejnění 

(22.4.2006 14:49:41)
Petře, Tvůj článek se mi moc líbí. Narazil jsem na něj náhodou, protože ho někdo poslal do konference "Mužská spiritualita" (www.chlapi.cz). Snad nebudeš mít nic proti tomu, když jej otisknu ve Zpravodaji Živé rodiny - má co říci i těm, kdo nemají internet.
V.Koronthály
 Martina,3deti+1v brise 
  • 

O muzskych pocitech  

(23.4.2006 21:49:53)
Potesilo me ,ze jsi jednim z pravych tatinku,taky mam doma jednoho takoveho.A jeste navic umis hezky psat.Preju ti hodne krasnych zazitku s vasim uzlickem.Hodne stesti.Martina
 lada, desetiměsíční Veronika, 10 kg : ) 
  • 

Ahoj pane... 

(24.4.2006 21:59:39)
Něco tak něžného jsem od žádného TATÍNKA, ještě nečetla, ani neslyšela.
Nejde jen o šátek.
Byl to dotek hlemýždího tykadla...
DĚKUJU.
Lada

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.