| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nedostat se na školu není žádné drama

 Celkem 27 názorů.
 Žžena 


A co zbytek republiky? 

(31.1.2006 10:05:59)
Autor hovoří za Prahu. Moje zkušenost (jižní Morava) je zase taková, že na přijímačkách na střední školy je silný přetlak zájemců a bere se každé třetí až páté dítě. Myslím, že mnozí rodiče nemají toliko důvod k optimismu, jak autor tvrdí.
 Dana 
  • 

Re: A co zbytek republiky? 

(31.1.2006 12:14:08)
Tam je to nemlich stejné. Autor nemluví o víceletých gymnáziech v Brně.
 Monika,2 dcery 
  • 

Re: A co zbytek republiky? 

(20.3.2009 22:30:55)
Máš úplnou pravdu.Velká města jsou na tom líp.My jsme z vesnice,dcera využila možnosti tří přihlášek a nedostala se ani na jednu školu.Čekáme na druhé kolo přijímacích řízení které stejně nebude k ničemu.
 difo 
  • 

Nedá mi to ... 

(31.1.2006 10:10:45)
Jistěže si student je dobře vědom svého postavení "váženého zákazníka" a škola je mu vlastně nabízena bez přijímacích zkoušek s extra nabídkou. Nevím zda je to úplně dobře. Pracuji ve školství s několikaletou přestávkou již 15 let a mohu tedy srovnávat. A není to hezké srovnání. Na středních školách jsou mimo jiných i studenti, kteří by se v dřívějších dobách vzhledem ke své nechuti k práci a studiu a chování nedostali ani na učiliště. Úroveň maturit prudce poklesla. Chování studentů je nedobré. Vztah ke vzdělání na pováženou. Oni totiž skutečně nemusí studovat, nemusí se dobře chovat, nemusí se snažit. Pokud tedy chcete, aby se děti vždycky dostali na požadované školy, musíte se smířite tedy s tím, že se mnoho středních škol změní na hlídací zařízení por starší děti.
 Hanka 
  • 

Re: Nedá mi to ... 

(31.1.2006 11:41:05)
A proto si myslím, že nejlepší střední škola je gymnázium. A tam pořád ještě poptávka o hodně převyšuje nabídku. Vůbec mě nenapadá jiná střední škola, na kterou by měl syn jít.
 neregistrovaná 
  • 

Re: Nedá mi to ... 

(5.2.2006 22:30:37)
... děti dostaly ... s y.
 Katka 
  • 

gymnázia v Praze 

(31.1.2006 14:22:34)
Vážený pane doktore, ani v Praze (natož pak ve jiných městech) neni situace až tak růžová, co se týče přijatých žáků na gymnázia. Pokud jen letmo nahlédnu do přehledu gymnázií, hned mne zarazí u gymnázia J. Patočky poměr 302/95, to znamená každé třetí dítko muselo hledat jinde, a to samé např.gymn. Českolipská (105/34).Co je pak platné, že jiná gymnázia přijímala skoro všechny. Těžko lze odhadnout, kde bude tento rok zase takový převis, je to víceméně náhoda.Nelze se pak nám rodičům divit, že jsme vystresovaní.
 Kateřina 
  • 

Re: gymnázia v Praze 

(31.1.2006 20:15:39)
Katko, ještě před změnou bylo sice možné podat přihlášku na dvě gymnázia, ale šance dostat se na gymnázium na druhý pokus byla mizivá. Právě proto, že gymnázia většinou nemají problémy s počtem uchazečů, naplnila třídy - stejně jako to dělají teď - už v prvním kole (proč by měla přijímat z jednou probraného) a druhé kolo bylo spíše formální, byla tu šance tak pro dva tři uchazeče z dvaceti, takže pravděpodobnost přijetí ještě nižší než v kole prvním. Situace byla jistě mnohem víc stresující, protože po dvou neúspěšných pokusech dostat se na gymnázium už opravdu nezbývalo než jít na učňák a za rok to zkusit znovu. Gymnázia zkrátka naplňují třídy hned napoprvé, takže pokud má dítě zájem jen o gymnázium, situace pro něj není těžší než dřív. Naopak, svoji situaci může řešit hned po prvních neúspěšných přijímačkách, obvolá školy, hned se dozví, kde je ještě místo.
 Kateřina 
  • 

Re: gymnázia v Praze 

(31.1.2006 20:18:03)
Katko, ještě před změnou bylo sice možné podat přihlášku na dvě gymnázia, ale šance dostat se na gymnázium na druhý pokus byla mizivá. Právě proto, že gymnázia většinou nemají problémy s počtem uchazečů, naplnila třídy - stejně jako to dělají teď - už v prvním kole (proč by měla přijímat z jednou probraného) a druhé kolo bylo spíše formální, byla tu šance tak pro dva tři uchazeče z dvaceti, takže pravděpodobnost přijetí ještě nižší než v kole prvním. Situace byla jistě mnohem víc stresující, protože po dvou neúspěšných pokusech dostat se na gymnázium už opravdu nezbývalo než jít na učňák a za rok to zkusit znovu. Gymnázia zkrátka naplňují třídy hned napoprvé, takže pokud má dítě zájem jen o gymnázium, situace pro něj není těžší než dřív. Naopak, svoji situaci může řešit hned po prvních neúspěšných přijímačkách, obvolá školy, hned se dozví, kde je ještě místo.
 Zuzana 
  • 

Re: gymnázia v Praze 

(1.2.2006 7:53:20)
Katko, vždyť to, že na gymnáziích nebudou studovat všichni ti, co se přihlásí, je jedině dobře !Gymnázia jsou výběrové školy pro nadané žáky, pro ty, u kterých se předpokládá studium na vysoké škole. Není tedy důvod přijímat každého a je správné, že si ředitel gymnázia může vybrat ty nejlepší. Nabídka ostatních oborů výrazně převyšuje poptávku... Jde o to, že rodiče nyní odpovědněni zvažují možnosti svých dětí...

 Marie1 
  • 

Re: Re: Re: gymnázia v Praze 

(6.2.2006 11:17:50)
ČR hluboce zaostává za ostatními evropskými státy v počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí. Tím, že je tak málo gymnázií a že se tento typ studia dostatečně nepodporuje ze strany státu, se na evropskou úroveň nedostaneme ještě hezkých pár let.
 romča 
  • 

Re: Re: Re: Re: gymnázia na Břeclavsku 

(7.2.2006 15:49:09)
Gymnázií je dost. Pokud je dejme tomu 10 % nadaných dětí a my zdvojnásobíme počet gymnázií, neznamená to, že teď tu bude více nadaných dětí. Těch zůstane pořád 10 %.

Na gymnázia by chtěly kolikrát rodiče protlačit děti, které namají ke studiu předpoklady. Za to učiliště jsou prázdná. Některé obory, po kterých je na úřadech práce vysoká poptávka, jsou pořád prázdné. Ale rodiče si nechtějí připustit, že je lepší dát děcko vyučit a pak si aspoň najde práci. A pokud vyučit, tak jedině "čistá" zaměstnání jako kuchař/číšník... a nebo ho dají na nějakou SŠ "ať má aspoň maturitu".

V Břeclavi je gymnázium na docela dobré úrovni, tak jsou tam občas žáci, kteří nezvládají. Ti to řeší tak, že než aby se nechali vyhodit, tak radši "přejdou" na gymnázium ve Velkých Pavlovicích, které nestojí za nic a má velice nízkou úroveň. Hlavně že nedávno v novinách psali, že toto gymnázium v Pavlovicích bylo pro žáky modernizováno a že mají nové počítače a učebny... nevím na co. Potom z těchto absolventů budou veční uchazeči na úřadech práce a stát jim pak bude platit drahé rekvalifikace. Tak nevím, jestli by spíš nebylo potřeba nějaké to gymnázium zrušit, nebo aspoň přetvořit na jinou školu, třeba střední školu výpočetní techniky nebo něco takového.
 Li. 


Pletu se? 

(31.1.2006 18:04:02)
Řekla bych, že autor trošku zapomíná, že zákon se nevztahuje pouze k přijímacímu řízení na střední školy. Ovlivňuje například i "přijímací řízení" do mateřských škol. Ano, díky tomuto zákonu je mi umožněno podat přihlášku jen do jedné MŠ, ačkoli jsou přeplněné a zdaleka neberou všechny přihlášené děti. Takže argumentovat tím, že omezení počtu přihlášek na střední školy není žádný velký problém a školský zákon je tedy super, mi příjde dost pochybné :o(.
 Monika 
  • 

Re: Autor je mimo 

(1.2.2006 7:42:09)
Autor to píše zřejmě z pohledu školy. Můj táta je ředitelem střední školy a nový zákon mu velmi vyhovuje. Většinou se mu na školu hlásí 3x víc žáků než může přijmout a tudíž si může vybírat a všechny žáky přijmout hned v prvním kole. Podle starého zákona musel nechat minimálně 1 místo na odvolání a 1 místo na 2 kolo. Časem zjistil, že onen žák povinně přijatý v 2. kole, byl nejslabší a měl nejmenší zájem o studium (měl zájem studovat jinou školu, když si na tuto dával přihlášku až na 2. místě). Teď může táta přijmout pouze ty studenty, co mají opravdu zájem o tuto školu (jedná se o úzce specializovanou střední školu, ne o gympl).

Mě osobně by vyhovovalo stejné přijímací řízení jako na vysoké školy - libovolný počet přihlášek.
Za 2 roky bude syn dělat přijímačku na 8-letý gympl, jen doufám, že opravdu převis přihlášek je způsoben tím, že polovina dětí jde přijímačky pouze zkusit a na 8-letý gympl vůbec nechtějí (loni dokonce kluk, který byl 2. nejlepší nakonec zůstal na základce). Na druhou stranu, víc dětí teď chce jít na 8-letý gympl, protože pokud se dostanou teď, tak to budou mít za 4 roky jisté, když je ten nový systém.
 Zuzana 
  • 

osmileté gymnázium - dva stupně 

(1.2.2006 7:59:05)
Moniko, není pravda, že ti, co budou letos přijatí do osmiletého gymnázia, budou mít pobyt na střední škole jistý. Školský zákon rozlišuje dva stupně víceletých gymnázíí a tak ředitel školy MŮŽE pro vyšší stupeň víceletého gymnázia vyhlásit nové přijímací zkoušky.

Myslím si také, že obrovský počet přihlášek na víceletá gymnázia je způsoben tím, že mnohé děti pouze "zkouší" zda by se na gymnázium dostali... o nic jim totiž nejde..

 Meta 
  • 

Re: osmileté gymnázium - dva stupně 

(1.2.2006 9:11:49)
To s tím zkoušením je pravda, když dělal syn přijímačky, dvě holčiny z jejich třídy šly k přijímačkám jen na nátlak rodičů, obě je udělaly a nakonec je rodiče k přestupu nedonutili a dvě místa tak zůstala nenaplněná, ačkoliv na nich mohly být děti, které na gympl chtěly a měly na něj.
 Dany, syn v 8.tř. 
  • 

Re: osmileté gymnázium - dva stupně 

(1.2.2006 9:20:28)
Rozhodně si nemyslím, že je dobré, když se na střední školy dostanou všichni, kdo se tam hlásí, i ti, kteří na to evidentně nemají. Je jasné, že tím pádem klesá úroveň středních škol, mít maturitní vysvědčení nic moc neznamená, kdo chce pak uspět na trhu práce- zvláště v oblastech s vysokou nezaměstnaností jaká je u nás na Ostravsku - tak bez vysokoškolského diplomu splyne s davem vystudovaných středoškoláků, které nikdo moc nechce.
Nedávno v MF Dnes byla příloha o SŠ s uvedením počtu žáků, kteří se na tu kterou školu hlásili loni a počtem těch, co byli přijati. Překvapilo mě, že i některé školy, o nichž se dřív tradovalo, jak je těžké se na ně dostat, měly téměř nebo úplně vyrovnaný počet přihlašených a přijatých. Prostě počet dětí klesá, kdežto počet nabízených míst nikoliv. Samozřejmě jsou i školy, kde převis poptávky je (konzervatoře,některá gymnázia, některé vyhlášené průmyslové školy se zaměřením na moderní technologie a některé vyhlášené obchodní akademie)a řekla bych, že je to jen dobře. Osobně bych byla radší, kdyby se syn dostal řádným přijímacím řízením na takovouto školu, než aby byl bezpracně přijat na školu, kde "berou všechno".
 fíďa 
  • 

Re: Re: Re: osmileté gymnázium - dva stupně 

(2.2.2006 19:42:13)
To je právě ono, plno dětí se hlásí na JISTOTU a vlastně o tuto školu nemají třeba zas takový zájem. Pak je vlastně nabito úplně jinde, než kde je opravdický zájem. Prostě paradox. Další věc je, že když nějaká škola vyhlásí druhé kolo, tak si všichni řeknou, aha, to bude asi nějaká horší škola, tam raději dítě nedám, když si nejsou schopní naplnit třídy již z prvního kola.
Bodejť by to školám nevyhovovalo, to se vůbec nedivím. Já jako rodič s tím také spokojená nejsem, podle mne argument, že se někdo dostal na víc škol a pak tam ani nenastoupil a školy tak scháněly na poslední chvíli volné uchazeče je naprosto nesmyslný. Přece není problém dát požadavek, pokud chci opravdu nastoupit, musím do měsíce potvrdit písemně nástup, prostě to nechápu.
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: Re: osmileté gymnázium - dva stupně 

(4.2.2006 18:56:10)
Milado, mě to příjde, že kdo kouká "vysoko" a hlásí se na osmileté gymnázium, riskuje, že když se nedostane, bude přebráno..
že je to návrat k tomu neriskovat a držet se při zemi. A mít to dotované školství rovnoměrněji zatížené.
Tak si říkám i v souvislosti s Rathovým zdravotnictvím, že nejlepší by bylo děti na školy přidělovat podle doporučení pedagogické poradny.. (a chodit ke spádovému doktorovi nebo nemocnice)

Zas jak by skutečně vypadalo placené školství?
 Lorina 
  • 

Re: Re: Autor je mimo 

(2.2.2006 19:30:27)
Tak tady bych oponovala.Z vlastní zkušenosti- chtěla jsem studovat sociálně právní, kam jsem se v době totality neměla žádnou šanci dostat. Na gymnázium, které jsem chtěla studovat také ne.Šlo o to, že v té době se braly na pražské nebo nespádové školy určité počty mimopražských dětí. Příklad na obě tyto školy byl počet 1 chlapec a 1 dívka ze středočeského kraje. Nakonec jsem skončila na průmyslovce a pro mě to byla hrůza.Nejsem technický typ a nebýt jazyků, dějepisu, a pod. předmětů asi bych zešílela. Takže shrnu-li to, pokud bych studovala školu mnou vybranou, je velká pravděpodobnost většího úspěchu.I když jsem nakonec maturovala velmi dobře,tak tohle berou jako velký omyl.
 Lucka  
  • 

osmileta gymnazia 

(3.2.2006 11:59:59)
Myslim, ze autor se nezabyval otazkou osmiletych gymnazii. Tam je preci situace uplne jina. Pokud se dite nedostane, zustane dal ve sve skole.
Navic na deti na osmiletych gymnaziich se kladou pomerne vysoke naroky, tam opravdu patri Ti nejlepsi z nejlepsich a tak to treba na starem kladenskem gymnaziu je.
Uvedom si, ze za to take platis jistou cenu. Dite ma daleko skolni jidelnu, neni tam nabidka tolika volitelnych predmetu a krouzku jako na zakladni skole. Volitelne predmety nejsou protoze je temer nemozne delit jednu tridu. A Ti, co by zarucene byli premianti na svych zakladnich skolach se nekdy tezko vyrovnavaji s tim, ze najednou premianty nejsou.
Nevim, zda bych ted, kdyz to vidim hodne zblizka svoje dite na osmilete gymnazium dala, to by muselo byt hodne genialni. Ti, kteri jsou opravdu hodne chytri si to tam urcite uzivaji, ale pro "obycejne premianty" to vazne neni. Moje neter se uci docela dobre (pata trida), ale prestup na osmilete gmn (alespon na kladenske kamenne) jsem ji nedoporucila - na to nema. Nevim jaka je situace na sportovnim gymnaziu nebo na gymnaziu v Kralupech.
 Ivana 
  • 

Re: osmileta gymnazia 

(25.7.2006 21:22:06)
Promiňte, ale na kladenském gymplu (aspoň na tom kamenném) to tak není. Přijďte se někdy podívat na ty rozházené kondomy na schodech, obaly ode žvýkaček v kontejneru na plasty a podobně. tohle že je znak inteligence?
 Katka tři děti 
  • 

souhlas 

(14.2.2006 22:24:17)
Vážený pane doktore,
úplně s vámi souhlasím. Mám syna v devátém ročníku. Měl nyní vyznamenání a hlásí se na stavební průmyslovku do Dušní(Praha 1). Nedělá přijímačky a opravdu je klid, žádné nervy. Syn se velmi bál přijímaček a tak jsme mu sehnali doučování. Už ho nepotřebuje je klidný!!! Za to před dvaceti lety když jsem dělala já přijímačky, bála jsem se a měla jsem velký nervy!! Vlastně celá rodina!!!
Myslím si, že nyní se budou budoucí studenti středních škol hlásit jen na ty školy ,na které mají jak schopnosti tak i prospěch!!

Zdraví Katka Lysá nad Labem
 Lucie Rejodvá,žákyně na přijímací zkoušky na SŠ 
  • 

Co? 

(24.3.2006 18:58:07)
Já mám jít na přijímací zkoušky a celkem se těším,nojo,jenomže,vždycky ráno jsëm napjatá jak kšandy,nevíte proč?No,ale jestli se tam nedostanu,nevím co budu dělat.No,ale vlastně to je jedno,ne?Hlavně to,jak se odreagovat mi v tomto článku hodně pomohlo...
 klara4nova 


Nemohu tak úplně souhlasit... 

(1.4.2007 14:56:46)
Myslím, že základním problémem není počet žáků: počtu volných míst. Problémem je to, že se děti pro jistotu podhodnocují, aby se na školu dostaly. Dítě, které by se mohlo hlásit na Štěpánskou - pražské gymnázium se raději přihlásí na gymnázium soukromé, kde má velkou pravděpodobnost, že se dostane. Představte si, že místo na gymnázium se v "2.kole" budete pokoušet dostat na nějakou lepší průmyslovky, kde je možné získat maturitu!Každý si to raději 100x rozmyslí
 klara4nova 


Nemohu tak úplně souhlasit... 

(1.4.2007 14:56:57)
Myslím, že základním problémem není počet žáků: počtu volných míst. Problémem je to, že se děti pro jistotu podhodnocují, aby se na školu dostaly. Dítě, které by se mohlo hlásit na Štěpánskou - pražské gymnázium se raději přihlásí na gymnázium soukromé, kde má velkou pravděpodobnost, že se dostane. Představte si, že místo na gymnázium se v "2.kole" budete pokoušet dostat na nějakou lepší průmyslovky, kde je možné získat maturitu!Každý si to raději 100x rozmyslí
 marie 2 děti, 
  • 

přijímačky gymnazium zatlanka+supš praha 

(25.12.2009 15:36:06)
1.dítě se hlásilo na supš v praze ,kde se hodnotil velmi divně pohovor,takže se domnívám ,že šlo o protekci,odvolali jsme se,a ač nás přijali,mezitím jsme udělali talentovky na jinou školu a šli tam a jsme tomu moc rádi
2.dítě se dostalo na jinou střední školu, ač se hlásila na gymnazium zatlanka,ale jak se ukázalo,známá,které se dítě nedostalo na toto gymnazium,přihlásila dítě na soukromé a v srpnu se šla domluvit na gymnazium na zatlance a dítě se tam dostalo,stejně jako jiný dcery spolužák,obě děti byly ve výsledcích za mou dcerou,
takže odvolání k ničemu nevede.pokud chcete dát dítě na gymnazium a ono se tam nedostane,zkuste to ještě v srpnu ,uvolní se jim místa a najednou vezmou děti i s horším průměrem,dítě umístěte jinam ,a pak zažádejte o přestup .
byla jsem těmito postupy velmi zklamaná,nicméně jsme na středních školách,kam jsme vlastně chtěli.ale rodičům radím,nebojte se se ozvat,nevzdávejte to,nenechte se odradit

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.