| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Deník koule - dokončení

 Celkem 202 názorů.
 Zubejda 


Esssinko 

(22.11.2005 11:19:09)
:o))))
Krásně zakončený deníček,tý jo takovej cvalda :oO Ondrášek :o)
Krásný jméno jste vybrali ;o)
Tak ať brzy zapomeneš tu bolest a dáte se do "práce" třeba na bratříčkovi nebo sestřičce.
Hodně štěstí přejem a zdraví a spoustu lásky a nových okamžiků a krásně veselých zážitků do nového deníčku.
Čtu Tě moc ráda ;o)
 Lukyska 


Konecne 

(22.11.2005 11:48:24)

KOnecne nekdo, kdo si pamatuje, jak je tehotenstvi neprijemne a jak boli porod. Samozrejme, ze mimi za to stoji, ale proc se tvarit, ze to je ta nejprijemnejsi vec na svete - byt tehotna a rodit. Jsem tehotna a nesnasim to, striham metr, kdy ze me dite vyleze a ja si budu moci nejen pochovat mimi, ale i lehnout na bricho, rozbehnout se za tramvaji, zavazat boty, kdy se prestanu zadychavat, kdy nebudu hlidat jako ostriz starsi dcerku, aby mi nehupla na bricho, kdy nebudu pocitat pohyby mimina a premyslet, jestli v tom brise zije, kontrolovat papir po zachode, jestli zase nekrvacim... boze ja se tak tesim na porod, ze tim to zatracene tehotenstvi bude u konce... a s nim i na svete touzebne ocekavane mimi. A porod, ten minim stravit v blazene nevedomosti epiduralni anesteze. Zkusila jsem (poucena nadsenymi matkami na rodine) i prirozeny porod, ale celkem rychle (po par hodinach) jsem vzala za vdek zatracovanym medikamentum a diky tomu jsem se nebala otehotnet podruhe.
 vera&sophia3.04+Rayan2.6.05 


Re: Konecne 

(22.11.2005 12:25:36)
Lukisku ja si nemyslim,ze Essi chtela vsem ukazat jak je tehu hrozne.
A nechci te strasit,ale hlidat svou dcerku uz budes muset porad.Ted tedy ne aby ti skocila na bricho,ale na male.
Preji hodne sil.
 Eva K, 22tt 
  • 

Re: Konecne 

(22.11.2005 14:16:07)
Třeba na cvičení naše cvičitelka prvně básní o miminkách a kráse našeho poslání a my se cítíme úžasně krásné a důležité.. a pak si hezky postěžujeme a radíme se, co s těmi trampotami, co nám naše poslání přináší a kdo se čeho bojíme:-). Ale u mě to pozitivní převažuje, což není v druhém trimestru nic těžkého:-). Eva
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Konecne 

(22.11.2005 16:34:56)
Já osobně si myslím, že ten, kdo tvrdí, že těhotenství je nejkrásnější období v životě ženy, je buď chlap, nebo to nezkusil. Nebo si to jenom tak nepřipouštěl.
Ne že by moje těhotenství byly nějaké katastrofy, spíš pohoda, nebýt doktorů, kteří strašili víc, než bylo nutno. A já jsem pak taky zkoumala papír na WC...
Porod trval vždycky asi 2 hodiny, od začátku stahů přes prasknutí vody až po mimi. Vždycky jsem říkala, že příště zase.
Kluci jsou moje sluníčka. Moc se mi líbilo kopání před porodem, ultrazvuk, ten pocit, že je ve mně...
Přesto tvrdím, že by mi z těhotenství stačil první a poslední den :-D
A jestli na tu dobu někdo rád vzpomíná, nebo se někdo na těhotenství těší, ať si to užívá, bylo by rozhodně škoda to nezkusit. Každý má jiné zkušenosti. A děti za to stojí!!!!

Veronika
 Rosie 


Až takhle snad ne... 

(22.11.2005 16:34:56)
Lukysko, tak to já mám jiný náhled. Nemohu říct, že bych měla těhotenství idylická, zle mi bylo dost dlouho při obou. Pro mě to ale byla přes to všechno doba velmi příjemná, hrozně se mi líbílo být těhotná, dokonce jsem si to vychutnávala, jak to jen šlo. Pevně doufám, že tu dobu zažiju potřetí, i ten porod, jakkoli je bolestivý ...
 rybka78*27tt 


gratuluju 

(22.11.2005 15:39:00)
Essinko moc gratuluju k Ondráškovi a k tomu výkonu, 4 kila, klobouk dolu :o), nám se mezi tím taky povedlo počít mimčo a tak trpělivě čekáme až vyroste a budeme tři - prý kolem 9. června, tak jsem zvědavá.
Přeju Vám třem jenom to nejlepší a tobě hodně síly. Už se těším na deníček pod názvem krmení a krocení malého Ondry.
 Markéta 
  • 

Směju se, 

(22.11.2005 12:03:50)
až brečím. Hlavně část o porodu mě moc pobavila. Chudák manžel :-)))
 Evča, 2 neposedové 
  • 

Gratuluju! 

(22.11.2005 12:14:10)
Milá Essi, gratuluju k Ondráškovi a z celého srdce Ti přeji stálou pohodu, optimismus, smysl pro humor a podporu v manželovi! Užívej si miminka - je to únavné, ale krásné a strašně rychle to uteče.
 Méďulka 


Re: Gratuluju! 

(22.11.2005 13:03:22)
Tak to ja si ani na tehu ani na porody nemuzu stezovat. Diky nevim komu (asi me ma nahore opravdu nekdo rad :-))) jsem pri obou holkach pribrala tak akorat, pri prvni 10 a pri druhe 8kg, brisko jsem mela malinke, takze jsem si jako koule vubec nepripadala, vsichni me chvalili, takze ja jsem si obe tehotenstvi vylozene uzivala. I ty nehty jsem si v klidu lakovala jeste i den pred porodem :-)
Porody jsem mela oba plan cisare a nemuzu si vynachvalit, takze ja se moc moc tesim na treti mimi :-))))

A jinak taky obrovska GRATULACE!!!!
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: Gratuluju! 

(22.11.2005 16:20:00)
Essi gratuluju
teda musim říct,že jsme od tebe četla lepší věci..nebo mi ten porod přišel ukrutnej.A být prvorodička,takl se asi začnu děsit.
 veronika, Martínek 11/00, Tomášek 4/03 
  • 

Re: Re: Re: Gratuluju! 

(22.11.2005 16:39:47)
Možná by článek vypadal jinak za měsíc, nebo dva, teď je všechno moc živé, nezapomenuté. A taky není tolik času na delší a třeba zajímavější psaní. Ale to už se asi moc nezlepší...

Veronika
 vera&sophia3.04+Rayan2.6.05 


Essi 

(22.11.2005 12:15:53)
co,ze tak stroze napsano?Cetla jsem tve clanky predtim a cekala bych od tebe trooosicku delsi.To vis rada si poctu.
Tak uz to mate za sebou,gratuluji.Kloucek ti dal pekne zabrat co?Vsak neboj rychle se zapomene.
A o kouli si uz muzes nechat jen zdat.Ja na to ted,kdyz me ty moje dve "muci"moc rada vzpominam jaka to byla pohodicka.
 & 


Essi, 

(22.11.2005 12:24:17)
Hezky, vtipny. Gratuluji. Co segra s Kubickem?
Moje svagrova se mne druhy den po porodu ptala jestli planujeme pocetnou rodinu :o}. {Ted jsi predstavuji, jak by se tvarila kdybych ji nakopla :o}
 Janijaja 


ja nevim 

(22.11.2005 16:04:33)
Ach jo, taky mi ten prispevek nepripada nijak opevujici tehotenstvi a porod. Blahopreju k synackovi a mrzi me, ze to pro Tebe nebyly radoste udalosti.
Nekdy je vseobecne tezke si nezoufat (taky jsem u prvniho pribrala 25kg), ale oba porody jsem si zaridila tak, aby byly vpohode. V tom jsem neverila doktorum a verila svemu telu.
 Sysyna 


Re: ja nevim 

(22.11.2005 19:19:39)
...a to ja zase vim!!!:-))Essi dobry.
To zas bude sranda......ty vis co myslim:-))

PS:Kdy bude setricka nebo bratricek??????:-))
 MirkaM 


Nesměju se 

(22.11.2005 21:50:09)
Essi, píšeš moc hezky. Vím, že to pro tebe byly příjemné události, že jsi veskrze pozitivně naladěná a nějaké "drobnosti" tě nerozhodí. To bys totiž někde kňučela a nepsala na Rodinu tak pěkné články. Doufám, že se dočkáme ještě dalších. Třeba o kojení, prdíkách a zoubkách.
Nesměju se proto, že mě vždycky překvapí, že se v porodnicích stále dějí stejné hrůzy jako dřív, přes všechnu deklarovanou svobodu rodiček. Rodila jsem ve Vrchlabí a byl to jeden z nejkrásnějších zážitků v mém životě a nemusím přitom pracně zapomínat na to, jak do mě někdo dloubal, střihal mě, dával klystýr a posléze cévkoval. Příště si vyber jinou porodnici, ať se můžu smát i nad článkem o porodu.
Přeju Ti zdravé, krásné a hodné miminko!
Mirka
 matka Jeníka,9t 
  • 

Re: Nesměju se 

(22.11.2005 22:28:05)
Ten text je průměrný, poznámka Mirky je zaujatá a obě mají společné jedno. Vy s těma porodama naděláte. Chápu, že to ženská prožívá v těhotenství, ale porod ji snad posune někam jinam, k dítěti. Já nechápu, proč se zveličují negativní i pozitivní porodní zážitky, cožpak v té lavině nových pocitů a zkušeností je opravdu důležité, jak časté byly porodní kontrakce a jestli někdo někoho cévkoval, je to trapný a sebestředný, děsí to prvorodičky a klade to důraz na něco, co je bezvýznamné. Budu jistě nařčena z toho, že jsem chudinka, co neprožila porodní štěstí a zároveň se jistě ozvou rodičky, co skoro umřely po nejméně dvacetidenním porodu.Takže abych předešla omylům, rodila jsem bez paniky a hezky v malé porodnici ačkoliv porod nebyl nejkratší. Plakala jsem štěstím a od té doby mám syna, tečka, víc si nepamatuji, nepotřebuji to.
 Lionceau et garcon 


Re: Re: Nesměju se 

(22.11.2005 23:03:46)
Mila matko Jenika,jsi zarny priklad toho,jak za stare zlate casy muze spatna pamet:-)

Diky za vsechny ohlasy,nekoho to rozesmalo,nekoho pohorsilo,nekoho vydesilo.Hlavne ze vas to nenechalo v klidu a o tom to je:-)Pisu jak vnimam,neni to ucelove:-)

Prdelinka majinka haja v pelisku a ja uz pisu pokracovanicko:-)
 Mat 
  • 

Re: Re: Re: Nesměju se 

(22.11.2005 23:19:06)
Aha, tak pokud nehovořím o konzistenci své stolice po použití nálevu, tak jsem podle autorky, která si povýšeně myslí, že její neobjevný textík nás nenechá v klidu, nejméně kryptokomunistka. No to je legrace.
 Lionceau et garcon 


Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(22.11.2005 23:32:05)
Mila Mat,vidis,taky Te to nenechalo v klidu,pises ze to je legrace tim padem Te to pobavilo:-)
 Lionceau et garcon 


Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(22.11.2005 23:40:11)
Delam tutez chybu jako minule a nechavam se zatahnout do diskuse zdali je moje psani uzasne, trapne ci nechutne.
Zkratka kdo chce at to cte,komu se to nelibi,at to necte,ja uz jina nebudu:-)
 Máří 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 1:08:17)
Ale klíííííd!!!!
 Piotra, 2 holčičky 


Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 15:33:45)
no, každopádně je zajímavý, že člověk, kterýho podle jeho slov nezajímají detaily porodu čte takovýhle článek a leze do této diskuse. Jak to teda s tebou matko je? Máš potřebu hlásat ten fakt, že tě to nezajímá?
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 14:59:50)
Matko Jeníka, mně to bezvýznamné nepřijde - u jednoho z dětí mě taky cévkovali, bylo to nepříjemné a úplně zbytečné! Kdybych v tu chvíli odněkud (třeba z Rodiny) byla připravená na to, že to je možné, zřejmě bych jen vyjeveně nekoukala, ale bránila bych se. Cévkování je jen jeden příklad za všechno.
 Kristina 
  • 

Re: Re: Re: Nesměju se 

(28.11.2005 8:56:58)
Cévkování je sice trochu nepříjemné, ale je to zanedbatelná nepříjemnost, jsou mnohem horší věci, např. cystoscopie, což mi dělali při vyšetření močového měchýře. A nakonec i to se dalo vydržet. Já jsem naopak měla problémy se i po obyčejné operaci vymočit, tak jsem byla šťastná, že mě vycévkovali, nemohla jsem pořád přesvědčit sestru, že se nemohu vymočit a cévkování naopak potřebuji, že už mě bolí močový měchýř, jak je plný moči.. Zkuste si představit bolest při plném močáku a nejde to a nejde.. Záleží taky na tom, kdo cévkuje, je-li šikovná sestra, není to nic hrozného, skoro o tom člověk neví (tak možná pro chlapy je to horší...tam je opravdu velice důležité, aby sestra nebyla nešikovná).
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(28.11.2005 9:06:45)
Kristino, to je pravda. Tady ale nebyla řeč o cévkování v případě, že je to potřebné, ale o cévkování jen tak. Já osobně bych se jen tak pro nic za nic cévkovat nenechala, přeci jenom je tu riziko zavlečení infekce do močových cest. Neříkám, že je kdovíjak velké, ale na druhou stranu proč bych měla zbytečně podstupovat něco, co vnímám jednak jako nepříjemné, jednak se může stát příčinou potíží?

S.

(rodila jsem třikrát a o nutnosti cévkovat po porodu slyším prvně z téhle diskuze...)
 cizinka 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 15:52:46)
Matko jenika, trapny je to, ze tolika zastaralych porodnickych zvyklosti se provozuje v te "nej" profesionalnejsi fakultni porodnici v Cesku. V samotnych procedurech ani v povidani se o nich neni nic trapneho, jestli jsou provedene citlive, pacientovi je vysvetleno proc jsou nutne a on s tim souhlasi. Jen ze v porodnictvi, a zvlast v tech beznych fyziologickych pripadech nemaji co delat. Vetsina zen ktera pise o svych zazitcich v porodnici nedelaji to ze sebestrednosti, ale z touhy varovat ostatni a zlepsit pomery. Jinak nejde zlepsit literarni gramotnost ceskych zdravotniku. Bohuzel.
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(24.11.2005 9:33:23)
Myslím, že je velmi důležité vědět, co všechno tě při porodu může potkat. O cévkování při porodu slyším prvně. A pokud víš pro a proti, můžeš si vybrat. Pokud je ti jedno, co budou s tebou a tvým dítětem provádět a připadají ti zákroky v pořádku, máš to jednodušší. Ale každý by měl mít možnost volby. Taky si můžeš vybrat skvělou porodnici a narazit na "blbou směnu". My chceme jít na Bulovku, tak snad budeme mít s tou směnou štěstí:-) Eva
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(24.11.2005 9:34:30)
Myslím, že je velmi důležité vědět, co všechno tě při porodu může potkat. O cévkování při porodu slyším prvně. A pokud víš pro a proti, můžeš si vybrat. Pokud je ti jedno, co budou s tebou a tvým dítětem provádět a připadají ti zákroky v pořádku, máš to jednodušší. Ale každý by měl mít možnost volby. Taky si můžeš vybrat skvělou porodnici a narazit na "blbou směnu". My chceme jít na Bulovku, tak snad budeme mít s tou směnou štěstí:-) Eva
 cizinka 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(24.11.2005 9:53:32)
Evo K, jsi velice chytra a premysliva zenska. Jestli chces radu, tak vedle duly zaplat si i doktora nebo PA. S kim podle mne je neco dulezitejsi v Cesku nez kde. Clovek, ktery bude vedet jak moc a nacim te zalezi te podrazi s mensi pravdepodobnosti nez hole stesti. Musi to byt jen clovek, ktery si udela cas s tebou promluvit. PA takova bude pravdepodobneji nez doktor. V CR to vsecko musis se vydupat a ostarat sama, ale jestli te na tom zalezi (jak to vypada z tvych prispevku), tak stoji to za to.
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(24.11.2005 13:19:50)
Děkuji za milá slova, rodina.cz a děvčata tady mě nutí přemýšlet ještě více:-). A učí mě nedělat ukvapené názory, nebo je dělat aspoň méně často:-)).
Dr. Záhumenský a Dvořák z Bulovky mají skvělou pověst. Ale aby neutekli do nového CAPu v Krči. Musíme se zeptat v porodnici, jaké máme možnosti. Ať si nedomluvíme PA a porod nevede doktor a opačně. O dule jsem uvažovala, zatím to nechávám otevřené. Budu tam mít manžela a tomu dula moc nesedí. Jinak jsem o Bulovce slyšela skvělé i strašné názory, jak jinak:-). Dnes má mimísek loket nebo patičku dost blízko mého močáku... Asi si zajdu do nějaké prázdné kanceláře dát pár kočičích hřbetů:-) Eva
 Olina 
  • 

Máš recht, 

(25.11.2005 13:23:36)
když jsem se byla podívat v porodnici, tak mi sestra říkala. Tady je to dobrý. A pak dodala, když narazíte na dobrou směnu. Nevědal jsem, jestli se mám smát, brečet nebo si vyslídit harmonogram a v určenou dobu umýt všechna okna, uválet nudle z dvanácti vajec a pak se modlit a abych začala rodit ve "vhodnou dobu". S někým dobrý s někým hrozný. Někdo by se měl stydět.
 cizinka 
  • 

Re: Máš recht, 

(25.11.2005 15:54:52)
Evo K a Olino, ta smena nemusi byt ani blba, staci ze proste nesedne tvemu vkusu. Je to takova banalni stara znama pravda, ze kazdy na bolest reaguje jinak - jeden je jako omraceny, v transu, brouka si, neni schopny racionalni spolupraci a potrebuje klidnou a pasivni podporu, druhy chce hned neco na tiseni, treti potrebuje energickeho poradce co a jak musi delat, cvrty potrebuje, aby kolem nej poskakovali, vystrovali a delali treba i totalni kraviny, ktere ovsem mu udela dobre. Zubar, jestli neni antitalent, prokoukne te a uz na treti navsteve bude se chovat tim zpravnim zpusobem. Proto myslim ze neni k zahozeni myslenka rodit se svoji uz delsi dobu znamou PA nebo doktorkou. Smena nema na to ani cas ani prilezitost - to nemusi byt jeji chyba.
 Eva K 
  • 

Re: Máš recht, Bulovka 

(28.11.2005 13:45:50)
Bude to jak říkáš, "blbá směna" nemusí být pro každého ta samá:-).
V pátek jsme byli skouknout Bulovku. Sestřička byla milá a rázná, což by na mě platilo:-). Procedury rovnou zdůvodňovala (holení hráze na 1cm kvůli natržení, proč je ona pro klystýr, ale nemusí to být, proč provádějí pravidelně kontroly monitorem).
Miminko ti dají hned, pokud si o to požádáš, jinak ho vezmou na 10min na váhu, kde může být tatínek a přinesou ti ho na dvě hodky v teplé dečce. Tatínek může být u celého porodu. Občas tatínka pošlou domů, když se porod ještě nerozeběhl a maminka potřebuje spát, třeba když praskne voda bez stahů.
Z prostředí jsem tedy nadšená nebyla, hekárna i připravna formou otevřených boxů (jsem zvědavá, kolik tatínků bude u mé přípravy..), dva ze čtyř porodních boxů uzaviratelné a hezky vymalované, porodní možnosti - polohovací křeslo a stolička (na té to prý ale maminám moc nejde). Prostě to tam vypadalo jako ve špitále:-)).
Celý víkend se mi zdálo o porodnici.. Změna, normálně se mi teď pořád zdá o kupování výbavičky, vždycky holčičí:-)).
Když praskne voda, do kdy musím být v porodnici? Četla jsem dvě hodiny, ale sestřička říkala, že hned. Ať nepodlehnu nějakému preventivnímu opatření:-). A jak dlouho se čeká od prasknutí na rozběhnutí porodu, kdy praskla voda bez stahů? A opačně, když jsou stahy a voda "drží"?:-) Hodně otázek, já vím. Děkuji, kdyby si někdo našel čas.. Eva
 Federika 


Re: Re: Máš recht, Bulovka 

(28.11.2005 13:54:00)
Evo, já taky rodila poprvé na Bulovce...Měla jsem tenkrát rodit v Capu, ale trochu se to zkomplikovalo a pak by Cap už obsazenej...Ráno v 7 mi odtekla voda, volala jsem tam, tak mi řekli, abych se v klidu nějak dopoledne dostavila...Tak jsem si udělala čaj, umyla hlavu, nalakovala nehty(haha), vzbudila manžela, oblíkla a vyrazili jsme..Něco začalo až tak v 1 odpoledne, porodila jsem v 18.20...
Mně sice odtekla voda, ale vůbec nic se nedělo...Někdy se ale stává, že brzy potom začneš rodit, proto bych asi zbytečně moc dlouho nečekala...
 Eva K 
  • 

Bulovka 

(28.11.2005 14:01:47)
My totiž bydlíme 5min od Bulovky, takže máme celkem výhodu:-). To jsem tedy nečekala, že může být porod tak daleko od prasknutí vody..:-). Ale asi se novinek dozvím ještě hromadu na kurzech:-).
Místo CAPu budou otvírat "Family něco", ale ještě to není a myslím, že z toho sestřičky nejsou příliš nadšené, dle výrazu této. Má to stát 4000.
PA tam mají dvanáctihodinové směny, to by vysvětlovalo pokles nálady při příjmu v době střídaní, jak už někde psaly maminy v diskuzi.
Eva
 Federika 


Re: Bulovka 

(28.11.2005 14:10:05)
měla bys pak porodit snad do 24 hodin...Nevím přesně, je tam nějaký riziko infekce, pokud by to trvalo moc dlouho...
Pozor! ty sestřičky tam nikdy nebyly nakloněný Capu, tudíž nebudou nakloněný ani něčemu jinýmu podobnýmu..Ke mně se na začátku chovaly dost děsně, když zjistily, že já jsem ta " capová", že nechci monitor, ani oxytocin, ani nástřih a že chci klid ve sprše..Ale nebránily mi celkem v ničem a ke konci byly už celkem milý...
 Eva K 
  • 

Re: Bulovka 

(28.11.2005 14:18:42)
Taky jsem slyšela, že se na capový na šestinedělí dívají jinak. Jojo, jsem tedy zvědavá, jak ke mě budou přistupovat, tahle všechno vysvětlovala a byla milá. Za CAP bych si připlatila, ale to nové mi připadá jen lépe oháknutá normální porodnice.
Pár mamin mi psalo, že je tam rodili v pohodě. Vím, že tam hodně chválí pana dr. Záhumenského a Dvořáka, ale nedá se domluvit konkrétní PA ani lékař. Což chápu, jet po šichtě zase zpátky by stejně asi náladě nepřidalo.
Proč ne monitor? Prý je to nepohodlné, že se nemůžeš hýbat. Říkala, že ho dávají při příjmu na 20 minut a pak každou hodinu, aby to bylo i přes stah. Ono by to srdíčko bylo slyšet i naslouchadlem, co? Eva
 Federika 


Re: Re: Bulovka 

(28.11.2005 14:26:21)
Na monitoru jsem byla jen na začátku...Jak začaly větší bolesti, šla jsem na celou dobu do sprchy, seděla jsem tam na míči, docela se to tím urychlilo a ta bolest byla mnohem snesitelnější...Vždycky přišla sestřička, poslechla si dítě přes břicho, občas prohlídla porodní cesty...Jinak nikdo nezasahoval, nikdo mi nic nepíchal,nic jsem nemusela, bavila jsem se ve sprše s manželem o tom, jaký jim přivezli do práce zboží, haha..
Na šestinedělí to nebyla žádná sláva, ale měla jsem samostatný pokoj, ten jejich přístup jsem čekala, takže jsem si z toho nic nedělala, zase tam tak často nechodily, jen s tím teploměrem a zapisováním kojení mě rozčilovaly..Ale těch pár dnů se dá vydržet, já šla domů už třetí den....
 Eva K 
  • 

Re: Bulovka 

(28.11.2005 14:43:14)
S tím šestinedělím taky počítám a s vzhledem prodních prostor taky, tak to snad ustojíme v pohodě:-). Kamarádka mi ukázala základní manipulaci s mimčem, takže částečně zaškolená jsem:-). K tak malinkému mě zatím nepustili:-)).
Taky mi říkali, že po 3 dnech pouští domů, pokud je vše v pořádku, tak to určitě vydržím:-). Hlavně ať mi ho nedokrmují:-).
Eva
 Federika 


Re: Re: Bulovka 

(28.11.2005 14:46:32)
já ani nevím, jak by ho mohli dokrmovat, měla jsem ho pořád u sebe, vzali ho jen na ošetření pupíku, to tam všechny ty děti pak chvíli ležely, ale snad do hodinky byl zpátky...
 Eva K 
  • 

Re: Bulovka 

(28.11.2005 14:57:57)
Kamarádce dokrmovali na Motole lahvičkou(!). Ale asi ho neměla pořád u sebe, nebo už z vyčerpání souhlasila. Byla ta vedra a mimčo pořád plakalo a nepilo. Eva
 Federika 


Re: Re: Bulovka 

(28.11.2005 14:50:04)
teď jsem si vzpomněla, mně jako prvorodičce, tenkrát, vůbec nikdo nic neřekl, neukázal...Jen pod polštářem byl takovej seznam, co mám a nemám dělat...Byl tam snad bod č. 4, kde s vykřičníkem stálo, že nemám stříhat dítěti nehtíky....Byla to první věc, kterou jsem u obou hned udělala, normálně mýma nůžkama na nehty...Jinak by byli do krve rozdrápaní..
 Lucie 
  • 

Re: Re: Re: Bulovka 

(28.11.2005 14:57:58)
Jo, nehytky, to me taky u obou deti zakazali, ze az doma, ale nevim proc.
Mam hypotezu, ze kdyby se pri strihani nehtu detatko poranilo jeste v porodnici, ze by se mu tam mohly dostat nemocnicni bakrterie, ktere jsou odolnejsi a nebezpecnejsi nez ty domaci. Ale ze by byly nehty vetsi ohrozeni, nez pupicek, to se mi tedy nezda...
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Bulovka 

(28.11.2005 15:01:52)
já radím: nůžtičky s sebou....Spíš by ty bakterie naskákaly na ty krvavý šrámy, co si moje první dítě udělalo těma nehtama na obličeji...
Já rodila poprvé na Bulovce, podruhý v Neratovicích a o dokrmování-ze strany matky neodsouhlaseným-jsem neslyšela...ano, já v Neratovicích taky dokrmovala, byla jsem po císaři a čekala jsem delší dobu na mlíko...Ale po stříkačce, Bebu HA a předem jsem s tím souhlasila...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Bulovka 

(28.11.2005 15:02:01)
No, mně je zakázali stříhat i doma, že prý malým dětem vůbec ne, samy se jim odlámou, až budou dost velké... Popravdě řečeno zajímalo by mne, jestli tohle doporučení dodržela aspoň nějaká mamina?

S.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Bulovka 

(28.11.2005 15:04:52)
K tem nehtikum - taky jsme to nesmely delat, pry kvuli infekci. S tim pupickem mas pravdu, ale ten taky kontroluji pravidelne. A asi kdyby meli kontrolovat jeste kazdy prstik zvlast...tak by nikdy neskoncili:-) My je smeli jen mazat olejickem. A Klarka se zedrapala stejne hned, jak se narodila, takze bych ji je musela strihat asi jeste pred umytim:-)

Nam v porodnici nedokrmovali, byla jsem nucena stravit prvni noc na prijmu bez male, protoze bylo plno a nebylo nas jeste s jednou maminkou kam ulozit. Ale prikrmuji pouze po dohode a to jen ze strikacky. Klarka nakonec asi druhy den dostala glukozu, protoze ja jeste nemela mleko a ona mela zizen, byla hrozna vedra. Ale jak rikam - strikackou. A dudliky byly taky jen na pozadani, ale my to zvladly bez nej... Klarka dudlik nikdy nemela:-)

A je pravda, ze porod a vsechno pred nim i po nem je uzasne...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Bulovka 

(28.11.2005 15:08:23)
K tem nehtikum - taky jsme to nesmely delat, pry kvuli infekci. S tim pupickem mas pravdu, ale ten taky kontroluji pravidelne. A asi kdyby meli kontrolovat jeste kazdy prstik zvlast...tak by nikdy neskoncili:-) My je smeli jen mazat olejickem. A Klarka se zedrapala stejne hned, jak se narodila, takze bych ji je musela strihat asi jeste pred umytim:-)

Nam v porodnici nedokrmovali, byla jsem nucena stravit prvni noc na prijmu bez male, protoze bylo plno a nebylo nas jeste s jednou maminkou kam ulozit. Ale prikrmuji pouze po dohode a to jen ze strikacky. Klarka nakonec asi druhy den dostala glukozu, protoze ja jeste nemela mleko a ona mela zizen, byla hrozna vedra. Ale jak rikam - strikackou. A dudliky byly taky jen na pozadani, ale my to zvladly bez nej... Klarka dudlik nikdy nemela:-)

A je pravda, ze porod a vsechno pred nim i po nem je uzasne...
 Eva K 
  • 

Re: Bulovka 

(28.11.2005 15:36:57)
Nebo možná se chtějí ušetřit ošetřování případných zranění:-). Eva
 PajaMM 


Re: Re: Bulovka 

(28.11.2005 15:41:26)
Nebo tak:-) Ale nemejme jim to za zle:-)
Doma jsem je uz strihala normalne....kdyz Klarka spala, to bylo nejlepsi. Ale ted uz rve, jako kdybych ji strihala prsty...ja uz nevim, co s ni...vzdyt nehty neboli...
 PajaMM 


Re: Re: Bulovka 

(28.11.2005 15:42:31)
Nebo tak:-) Ale nemejme jim to za zle:-)
Doma jsem je uz strihala normalne....kdyz Klarka spala, to bylo nejlepsi. Ale ted uz rve, jako kdybych ji strihala prsty...ja uz nevim, co s ni...vzdyt nehty neboli...
 Eva K 
  • 

Re: Bulovka 

(28.11.2005 15:23:15)
To je dobrý typ, vzít sebou nůžtičky. Kdoví z kterého roku ten návod byl:-). Naštěstí má zkušené kamarádky na telefonu, nebo je pozvu, když to bude zlé:-).
Eva
 Ája, 3x 
  • 

Re: Re: Re: Bulovka 

(10.12.2005 0:46:55)
nehty se nemaji stříhat proto, že snadno vznikaly drobná poranění, která byla vstupní branou pro infekci. Od té doby, co se nestříhají, tak to vymizelo. Podrápané děti můžou mít na ručičkách rukavičky:(, nebo se můžou zabalit do zavinovačky i s rukama a nebo se jim ty nehty ostříhají, že:-) Nevím, mým dětem jsem je nestříhala, nebyly podrápaní ani jeden a nehtíčky se samy olamovaly. Když už se nelámaly, ale rostly, tak jsem je ostříhala. Rozhodně ale nepovažuji manikůrní nůžky za nezbytnost do porodnice.
 Babelle 


Plodová voda a kontrakce 

(29.11.2005 10:57:06)
Evo,
při prvním porodu mi praskla plodová voda a nic se jinak nedělo. Z předporodních kursů jsem věděla, že bych měla do porodnice dojet tak do 2 následujících hodin, ale protože jsem neměla žádné kontrakce, nechala jsem to být. Manžel mě lstí vylákal, do porodnice jsme dojeli 4 hodiny po odchodu plodovky, stále bez kontrakcí.
Mě si samozřejmě hned nechali, muže poslali domů - klasický postup, který u mě způsobil blok, porod se mi sám nerozběhl. Odmítla jsem medikalizovanou podporu na rozběh porodu (nepamatuji si název, měly to být prášky, které buď člověka uspí, když to na porod není, nebo naopak porod rozběhnou, pokud to někde vázne...). Do porodnice jsem byla přijatá v sobotu o půlnoci, nechali mě přes celou neděli, čekali jsme, zda se bude něco dít. Na porodní sál jsem se dostala až v pondělí v 7 hodin ráno, porod byl bohužel indukovaný, dostala jsem oxytocin, ale porodila jsem až kolem 16H30 - blok z toho, že nejsem "schopná" sama porodit už byl bohužel pěkně rozjetý. Málem nám hrozil i císař - z důvodu nepostupujícího porodu (bodejť by postupoval, když nemělo co postupovat...) - i přes oxytocin jsem neměla žádné bolesti, jen kontrakce (s pocitem, že si břicho dělá, co chce a ke mně nepatří). Naštěstí pomohl epidurál, během 40 minut jsem se otevřela ze 4 cm na 9 cm a během dalších 20 minut jsem porodila. byla jsem mimořádný případ, ve chvíli odchodu na sál jsem byla cca 36 hodin s odteklou plodovkou, ve chvíli samotného porodu cca 45 hodin. Bojí se infekce otevřených porodních cest, které se u mimina mohou projevit zápalem plic, alespoň tak mi to v roce 2001 v Motole vysvětlovali.
Po zkušenostech z druhého porodu, který proběhl velmi přirozeně (Hořovice 2004), bez jakékoli medikalizace, což jsem plánovala i pro první porod, bych se rozhodovala následovně:
- u prvního dítěte (výhoda: člověk nemusí řešit logistické problémy typu kam umístím starší robě...) bych klidně počkala i déle (pokud bych byla v tu chvíli zdravá, neměla nález á la infekce porodních cest, streptokok apod.), jestli se porod nerozběhne sám, teprve poté bych se odebrala do porodnice
- u příjmu bych se nenechala přesvědčit, že dál půjdu sama a muž se vrátí domů, vím, že by to můj porod zcela spolehlivě zastavilo - a jak je to dál, už vím...
- u každého dalšího dítěte bych podle situace řešila, zda vyčkávat (a vyřešit během této doby logistický přesun staršího dítěte) nebo se nechat přijmout a nechat si porod vyvolat - vím, že to obecně není ideální, ale v dané situaci by to určitě situaci zjednodušilo.
Moje doporučení taky je smířit se sama se sebou, nemít vůči sobě obrovská očekávání ("porodím přesně tak, jak chci"), ale naopak být smířená sama se sebou ("mimino ví nejlíp, proč se tak chová, všechno je, jak má být"). A určitě spoléhat na svůj instinkt - ten můj mi říkal, nejezdi nikam. Pokud bych se ještě někdy ocitla v podobné situaci, rozhodni bych ho poslechla - stejně jako u druhého porodu, kdy jsem odmítla první příjem (návrh zněl "uvidíme, jestli se vám to nerozběhne"), radši jsem se vrátila domů s tím, že druhý den musím přijet na kontrolu... ihned po návratu domů mi začala první doba porodní, od kompletního vyprázdnění až ke kontrakcím.
Všechno je to jenom o tobě - budeš-li mít pocit, že potřebuješ být doma a soustředit se jen na sebe, zůstaň, když budeš naopak cítit, že chceš být už v porodnice a pomůže ti to, odjeď tam. Je to o individuálně vnímaném pocitu bezpečí a o tom, co si s ním spojuješ - jestli víc osobu, která by porod s tebou měla prožívat nebo víc prostředí samotné (pohodlí domova versus bezpečí porodnice s odborným personálem).
 Jaga,syn 3 roky 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(25.11.2005 16:49:26)
Tak to buď ráda. Já nezapomněla ani za tři roky.
 Majka 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(30.11.2005 10:04:03)
Maminko Jeníka,
máš svatou pravdu. S porodama se teď nadělá, až je to trapný. Ale mám pocit, že je to všechno jenom přechodná záležitost. Doufejme.
Navíc matky, který nakráčeji do porodnice, nejlépe s porodním plánem a s utkvělou představou, že lékaři a porodní asistentky jej musí přesně dodržovat, tím pádem buzerujou veškerý nemocniční personál, jsou jen na pobtíž a nenechají lékaře, aby se věnovali tomu, co je potřeba. Navíc se mi zdá, že tímto se z porodu stává něco, co není přirozené, ačkoli si to rodičky myslí.
Nejvíc zbožňuju kecy o oxytocinu: má osobní zkušenost je ta, že kdyby neexistoval oxytocin, takl mi dcera u porodu zemřela.
A můžete mě kamenovat.
M.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Nesměju se 

(30.11.2005 10:35:10)
Majko, na tve zkusennosti neni nic ke kamenovani. Jestli umely oxytocin v porodnictvi by nebyl potrebny, tak s nim by se nezacalo experimentovat - dokud se doktori neprisli na to, jak ho spravne a v jakym mnozstvi podavat umrelo spoustu rodicek a deti - ale pak take spoustu jich bylo zachraneno. Ale zrejme te uniklo podstatna vec, o ktere se tady diskutuje. Pointa soucasnych diskusi je ta, ze oxytocin se podava casto bezduvodne, rutinne, treba jen pro urychleni porodu (bez prani rodicky) a tim se zneuziva. Porodni plany se pisou proto, ze ve pripade fytiologickeho porodu je spoustu volitelnych veci. To, ze jsou volitelne, uznavaji ve svych reklamnych materialech i samotne porodnice. Tak jak pak personal pozna, co si rodicka zvolila, jestli ten porodni plan nema s sebou?
 Irena 
  • 

Já tě v žádném případě kamenovat nebudu :-)) 

(2.12.2005 8:38:04)
Ahoj Majko,

já s Tebou souhlasím a v žádném případě Tě kamenovat nebudu, protože jsi vyjádřila i můj názor: s těmi porody se opravdu teď nadělá tolik řečí a problémů, až to není hezké. V životě mě nenapadlo připravovat si nějaký "porodní plán". Samozřejmě jsem se byla podívat v porodnici, ve které jsem chtěla být, prošli to tam s námi, ukázali, řekli nám zkušenosti a možnosti a hotovo.

Když si vzpomenu, jak rodila moje maminka (nebo ta starší generace) - žádné ultrazvuky, žádný tatínek u porodu, žádné prohlížení si prostředí dopředu, žádné "tabletky na urychlení", žádné odběry plodové vody atd. - prostě z tohoto pohledu nic a jsme na světě taky. Teď je přece tolik vymožeností, tolik "pomocníků" při porodu (př. oxytocin) - vždyť můžeme být za to jenom rády a ne furt si vymýšlet a věčně kritizovat.

Klidně se do mě strefte, ale tohle si fakt myslím
Irena

 Majka 
  • 

Re: Já tě v žádném případě kamenovat nebudu :-)) 

(2.12.2005 11:12:07)
Ahoj Ireno,

díky za podporu. Těší mě pocit, že nejsem sama, kdo považuje porod v nemocnici, bez výmyslů, plánů a tí pádem i bez stížností, za vymoženost 21. století a nikoli za obtěžování budoucích matek.

Majka
 Delete 


Re: Nesměju se 

(22.11.2005 22:55:59)
Mirko,
ono to nebude porodnicí, spíš tím, jak kdo co vnímá.....rodila jsem v té samé porodnici co Esssi, dva týdny po ní, miminko mělo dokonce o téměř 0,5 kg víc než Ondrášek....
Nikdo do mě nedloubal, vnitřní vyšetření bylo max. jednou za hodinu a mně přidávalo na klidu, když jsem věděla, že porod postupuje. Nikdo mě necévkoval, ani před porodem, ani po porodu. Kdykoliv jsem jen mrkla okem, že něco potřebuju, byla u mě velmi příjemná porodní asistentka, i svačinu mi sehnala, když jsem dostala hlad (manžel u porodu nebyl, ale ne že by nesměl být). Klystýr jsem uvítala a řekla bych si o něj i ve Vrchlabí, neexistuje projímadlo, které by mě spolehlivě pročistilo (Yal gel jsem měla tu čest vyzkoušet při minulém porodu v téže porodnici). I holení jsem přijala (ale není problém ho odmítnout, vyhověj, ale představa, že mě musí šít a připlete se jim do toho chloupek není pro mě moc příjemná....) a byla jsem vděčná, že jsem se nemusela snažit sama, protože jsem byla nejen koule (Esssi může dosvědčit), ale navíc jsem na některé věci dost nešikovná. Prostě tohle vše pro mě není hrůza, ale spíš pomoc.
Hůř už bych snášela ten oxytocin kvůli uspíšení porodu, to bych se bránila zuby nehty. Nástřih....no nevím, jednou jsem ho měla, dvakrát ne, ale protože jsem se ani nenatrhla, nemůžu srovnat, co je horší nebo lepší.
Mačkání břicha nějakou dobu po porodu kvůli kontrole zavinutí dělohy a také barvě krve se nejspíš děje všude, ale asi záleží na tom, kdo a jak citlivě to provádí....
Každopádně z mé zkušenosti bych Esssi příště doporučila stejnou porodnici, jen bych jí přála, aby nebyl zrovna takový nával. Ve Vrchlabí by jí nejspíš nepodali oxytocin na urychlení porodu (to je věc, kterou nechápu, že někdo udělal, ty doktory tam znám a tak je možné, že měli ještě jiný důvod, ale zase je divné, že ho Esssi nikdo neřekl), ale nejspíš by nepřijali některou maminku a poslali ji třeba do Hradce (mám na mysli při podobné "frontě", jako byla v té naší porodnici).

Esssi,
díky za dokončení jednoho deníčku a už se těším na další. Jen jsem teda zvědavá, kdy ho budeš psát :-))))))))).
 Pavla3 


Re: Re: Nesměju se 

(22.11.2005 23:13:46)
Andie,
můžeš prosím napsat o jakou jde porodnici? Myslím, že není třeba to tajit a pomůže to udělat si obrázek. Já to co Esssi napsala vnímám podobně jak Mirka, přijde mi to dost divný, hlavně to, že se tě jako na nic neptaj.
Jinak Esssi hodně zdraví Ondráškovi a další články, mě to baví.
 Lionceau et garcon 


Re: Re: Re: Nesměju se 

(22.11.2005 23:29:39)
Jde o Apolinare:-)
 Delete 


Re: Re: Re: Nesměju se 

(22.11.2005 23:38:10)
Pavlo,
jde o Apolináře...
A mě právě překvapuje, že se Esssi na nic neptali, mě se ptali (jestli si přeju klystýr, jestli mě mohou oholit, jestli něco nepotřebuju) nebo alespoň sdělovali, co a proč dělají (stačilo se zeptat) a vím, že není problém se na čemkoliv domluvit nebo odmítnout třeba ten nástřih (ležela se mnou mamina, co ho odmítla, vyhověli jí....nakonec se natrhla opravdu ošklivě, takže ten nástřih měl opravdu opodstatnění....).
Právě, že jsem tam rodila třikrát za poslední čtyři roky, celou dobu sleduju i "Jak se rodí v....", sledovala jsem i souběžně běžící porody (nevýhoda Apolináře, nejsou tam oddělené pokojíky, jen boxy se závěsem...a i tohle je v případě mé osoby výhoda, že mi stačil i jen oční kontakt s personálem a taky jsem měla přehled, co se děje a "otravovala" jsem, jen když nebylo jinde nic potřeba, myslím třeba s tou svačinou....)....
Zprávy o Esssině porodu i o porodu její sestry jsem měla už dřív.....a pěkně mě vyplašily, protože mi to k té porodnici prostě nesedělo....Řešila jsem to pak i přes internetovou poradnu, co má jeden z porodníků od Apolináře, s ním jsem se pak setkala i osobně, domluvila jsem si s ním i odklad vyvolání porodu, ale víc jsme se nesetkali, nebyl to "můj"doktor, pokaždé jsem měla někoho jiného, u porodu byla také jiná doktorka....takže fakt žádné známosti....
Z mého pohledu jsem si tedy porodnici vybrala dobře, ale je mi jasné, že spousta těch věcí, co mně vyhovuje, tak mnoha lidem vadí......
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 8:52:47)
Andie a Esssi,
u Apolináře rodily dvě moje kamarádky, celkem 5 dětí :-), pokaždé spokojenost. Jen by mě asi nevyhovoval ten šrumec. Taky mi říkal manžel jedné z nich, že po porodu za ním byl asi třikrát doktor "co je rodil" se slovy "já jsem ten co přived na svět vaše dítě" nebo tak nějak :-( Evidentně si říkal o úplatek. Nic nedostal :-))
Andie, v tvém příspěvku mě zmátl ten převoz do Hradce, ale tos mylsela asi z toho Vrchlabí, viď :-)))
Jinak já rodila všechny tři děti v Pardubicích, o kterých se říkaj hrozný věci, ale já tam byla fakt vžycky spokojená, až na pár maličkostí. Dobrý bylo, že jsem se mohla domluvit, teď u posledního porodu přímo s doktorem, který mě sledoval už měsíc a půl před porodem. Myslím, že je to hodně o kominikaci ze všech stran. Jo a stálo mě to pár lahví sektu a tři bonboniery :-))))
 Delete 


Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 9:10:10)
Pavlo,
to mě taky překvapuje, ty řeči o úplatcích...nejsi první, kdo se zmiňuje i v souvislosti s Apolinářem....ale já osobně se s ničím takovým nesetkala.
Ten převoz do Hradce jsem myslela právě v souvislosti s Vrchlabím, že tam by se nejspíš nesnažili urychlit porod už rodící maminky, ale spíš by nepřijali nějakou další a tu převezli jinam, kdyby měli plno. I u Apolináře jsem viděla, jak už rodící maminku (tedy během první doby porodní) ze sálu poslali do Krče, protože měli plno (ale ani ne na sále jako na šestinedělí).
No znovu jsem se o tom bavila s Esssi a závěr je, že buď ona a její sestra měly vysloveně smůlu nebo já měla třikrát ohromné štěstí.
Jo a u Apolináře, když začneš chodit do poradny už těch 6 týdnů před porodem (mě moje doktorka poslala až dva týdny před porodem), tak také není problém chodit k určitému lékaři celou dobu a domluvit si s ním i porod.
Mně vlastně ke spokojenosti stačí, když mám možnost volby, takže mi sice nevadil standardní postup a tak jsem ho neměnila (až na to vyvolání porodu, bez problémů mi to posunuli o dva dny), ale věděla jsem, že kdybych chtěla, tak to může být i jinak, že stačí jen říct....
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 9:35:08)
Andie, ve Vrchlabí jsem rodila dvakrát, podruhé letos, kdy se snad všude rodily děti jak o život a některé porodnice vyhlašovaly stop stav. Takže jsem se ve Vrchlabí zajímala, co by se mnou dělali, kdyby přijela a oni měli plno - pokaždé byli optimističtí, že prý porodit se dá prakticky kdekoli, když je plno na sále i v porodním pokoji, tak porodní stolička se dá přenést do jakékoli jiné volné místnosti, já se přes net bavila s maminou, která třeba rodila ve sprše... Takže dost pochybuju, že z Vrchlabí by někoho poslali do Hradce jenom proto, že mají zrovna plný sál.

S.
 Delete 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 12:15:29)
Sylvie,
no u Apolináře odesílali pryč, až když bylo plné šestinedělí i gynekologie, sál se moc nřešil nebo spíš tím oxytocinem, což se mi právě nelíbí. Já to tu psala jako jinou možnost řešení toho stavu, kdy je fakt plno (ne na sále, ale v celé porodnici), jako pro mě přijatelnější řešení než ten oxytocin, nenapadlo mě, jak jinak by to mohli řešit, nebylo to myšleno nijak špatně.
I já Vrchlabí zvažovala, ale jednak jsem měla strach z překotného porodu (dvojčata jsem předtím rodila 3 hodiny od začátku porodu - prasknutí vody), byl to třetí porod, prostě jsem se bála, že nedojedu, navíc bych doma nechávala tři malé děti a musela bych být ve Vrchlabí sama (manžel by musel být u dětí) a v případě, že bych něco potřebovala, zapomněla s sebou vzít (jak se mi často stává), asi by se mi to samotné hůř řešilo. Takže jsem si nechávala Vrchlabí jen jako zálohu, kdyby měli stop stav u Apolináře i v Krči (jinam jsem nechtěla, Podolí malovalo).
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 21:34:53)
Andie, ani já to nemyslela nijak špatně :o) Prostě jsem jenom ve Vrchlabí dvakrát rodila a dvakrát se zajímala o to, co by se mnou dělali, kdyby měli plno. Docela mě uklidnil názor pana primáře, že porod je v pohodě a situace na šestinedělí se při nejhorším taky dá nějak řešit, byť na úkor pohodlí :o( , nicméně že nepamatuje, že by někoho museli poslat pryč z kapacitních důvodů, tak proto jsem se ozvala na tvoji poznámku o posílání do Hradce.

S.
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(24.11.2005 9:18:26)
Kolega v práci taky "rodil" ve Vrchlabí za plného stavu, rodili na "hekárně" a šli na nadstandart až druhou noc. Tu první spal tatínek na přistýlce. Takže taky nemyslím, že by to bylo s tím odvážením nebude tak žhavé. Eva
 ChloeV 
  • 

V Pardubicích pohoda? 

(24.11.2005 9:48:42)
Pavli, můžu se zeptat, kdo Tě v Pardubicích rodil? Já tam rodila taky- porodník skvělý - Dr. Cee. Ale sestry na dětském dle mého katastrofa. Daly mému chlapečkovi flašku s dudlíkem s tím, že já kojit nikdy nebudu. Je mu 14 měsíců a kojím stále!!Chloe
 Eva K 
  • 

Re: V Pardubicích pohoda? 

(24.11.2005 13:25:37)
To je opravdu hrozné! Vždyť není zase tak neběžné, že se ženská rozkojí, až přijde domů! To první mlíčko je prý navíc velmi syté, takže miminku stačí troška (informace z Vrchlabí).
Hlavně že ses nenechala odradit! Doufám, že se mi podaří taky kojit dlouho. Eva
 PajaMM 


Re: Re: V Pardubicích pohoda? 

(24.11.2005 13:30:07)
Ahoj EVO K!

S kojenim to bude v pohode, uvidis....:-)

Ja taky byla odhodlana kojit co nejdele...a je pravda, ze jsme potize nemely, 6 mesicu jsem kojila plne, ale pak uz jen 4,5 mesice, protoze moje holcicka uz proste nechtela...nevedela jsem proc a nenutila jsem ji, asi ji prislo jednodussi papat ze lzicky nez sat od mamky...bylo mi to ze zacatku dost lito, ale pak jsem si rekla, ze mi alespon odpadly starosti s odstavovanim... Ale nasledky to na nasi male nema:-)
 Eva K 
  • 

kojení 

(24.11.2005 13:53:45)
Navíc mi připadá kojení lepší v tom, že nemusíš vařit a vymýšlet:-). Zase ale nemůžeš jíst všechno, něco mimču buble v bříšku, jak jsem pochopila z literatury a rodiny.cz. Teď jsem si koupila knížku k výživě kojících a malých dětí, tak snad zvládneme kojení i dokrmování.
Myslím, že když mimčo přestane chtít samo, je to ideální a nemusí tě to mrzet. Eva
 PajaMM 


Re: kojení 

(24.11.2005 14:03:45)
Evo,

s tim varenim mas uplnou pravdu:-) Ale ja nevarila asi do roku, kupovala jsem jidlo ve sklenickach na doporuuceni lekarky, mala mela diky mym potizim v tehotenstvi spatne krevni vysledky, ale zvladlo se vsechno a je to v poho.
Stravovani behem kojeni - je to trosku veda, kdyz se clovek snazi vse delat dobre:-), ale vetsinou jde jen o prvni tri mesice, pak bublani u miminek prestava (jak rikam, vetsinou, ne vzdy) a pak uz se toho da jist vic:-) Ale to poznas sama:-)

A ja vim, ze kdyz se odstavila sama, bylo to super, ale mne to v tu chvili pripadalo brzy. A hlavne - pro me kojeni bylo nadherny a nejak jsem mela pocit, ze uz me tak nepotrebuje:-) Ale i to jsem prekonala a je to v poho:-)))
 Eva K 
  • 

Re: kojení 

(24.11.2005 14:17:49)
Taky počítám, že pak nakombinuji skleničky s "živým". Ale to jsou jen představy, tak uvidíme, jak to budu zvládat já a jak miminko:-)).
Asi máš pravdu, že odstavení je první krůček k samostatnosti. Zkusím si to zapamatovat, třeba to pak bude lepší:-). Eva
 PajaMM 


Re: Re: kojení 

(24.11.2005 14:23:12)
Tak preju hodne stesti, zdravi a pevne nervy!!! :-) A neboj, zvladnete spolecne uplne vsechno!!!
 Eva K 
  • 

Re: kojení 

(24.11.2005 14:46:52)
Díky:-).
Co ty, chcete zůstat u jednoho potomka? Eva
 PajaMM 


Re: Re: kojení 

(24.11.2005 15:20:52)
Ahoj.

Promin, zrovna jsem malou uspavala...ano jeste stale usina jen se mnou, sama to neumi. Ale je to proto, ze jsem s ni do letosniho unora bydlela sama u sve mamky v mem pokoji...Takze ji nechci nijak stresovat, sama se zatm boji. Ale usina rychle:-)

A my se prave snazime o dalsiho potomka, ale zatim se nedari...na Klarku jsem si taky pockala 8 mesicu, tak pevne doufam, ze ted to bude trosku driv. Ale stejne jsem kazdy mesic zklamana...zatim jsou to 4 mesice, tak jeste nevesim hlavu, ale stejne...

 Eva K 
  • 

Re: kojení 

(24.11.2005 15:35:41)
My jsme měli štěstí, hned první měsíc. Ale vím, že půl roku až rok bývá v normě, tak se tím zkus co nejméně stresovat. Někdo věří, že je to naopak miminko, které si vybírá okamžik vzniku i příchodu na svět. A miminka mají svou hlavu, to můžu potvdit i já:-). Teď pro změnu odcházím já, do PRE. Jen kdyby mimčo posunulo tu patičku či loket jinam:-).
Eva
 PajaMM 


Re: Re: kojení 

(24.11.2005 15:39:44)
Tak to znam taky:-))) Ja se nestresuju cely mesic, az kdyz to mam dostat, tak na to zacnu myslet. Takze to jeste se mnou neni tak nejhorsi:-)))) Hezky den!
 Eva K,23tt 
  • 

Re: kojení 

(28.11.2005 13:55:36)
Tak na vraženou patičku pomohly až kočičí hřbety doma:-). Navíc mělo miminko další "růstový skok", proto bylo dva dny takové nesvé. Naše miminko nechce růst hezky dle tabulek 1/2kg týdně, dává si radši 1kg v jednom týdnu a v druhém nic:-). Zatím jsou to jen 4kg navrch, tak si to asi šetříme na konec.. Eva
 Silvie 
  • 

Re: Re: Re: V Pardubicích pohoda? 

(28.11.2005 9:04:03)
Nevím, ale mluvila jsem s jedním docela schopným porodníkem a ten řekl, že je důležité kojit do 10 měsíců, pak že už to tak zásadní význam nemá. Já jsem kojila dceru půl roku a je fakt, že do roka vůbec nezamarodila.
 Eva K 
  • 

Re: V Pardubicích pohoda? 

(28.11.2005 14:09:17)
Většinou se uvádí 6 měsíců, někde rok. Díky kampani pro kojení mají, ty které nemůžou kojit, výčitky a to taky není to pravé ořechové. Moje kámoška má holčičku narozenou předčasně a dokrmuje, taky ji to dost ničí. Nemáte recept na více mléka? Eva
 PajaMM 


Re: Re: V Pardubicích pohoda? 

(28.11.2005 14:17:30)
Evi,

mne treba nepraskla voda vubec. Jeden den jsem byla v porodnici na vysetreni a doktor se me zeptal na termin - byl za 6 dni, rekl, ze mi trosku pomuze, ale ze je casu dost. Tak mi pri vysetreni nejak pomohl - jak nevim, nic jsem necitila a neptala jsem se:-) Taky jsem vedela, ze uz mi asi dva dny celkem pravidelne tvrdne brisko, ale bolesti jsem nemela, coz jsem mu i rekla. Ze pry je casu porad dost. No a druhy den rano uz se tvrdnuti zpravidelnovalo, ale porad mi to pripadalo malo:-) KOlem druhe odpoledne uz to bylo cca po 5 minutach, tak jsem sla do horke koupele - jak nam rikali na kurzech. A najednou to byly 2 minuty a kolem pul pate jsme vyrazili do porodnice. V pet jsme dorazili, do 17.20 jsem byla na monitoru a pak sup rovnou na por. box, byla jsem plne otevrena, pichli mi plod. vodu a v 17.40 bylo po vsem. Nic me nebolelo, porad jsem si myslela, ze nas vrati domu, ze to jeste neni ono:-) A bylo...:-)

A k tomu kojeni - nas ucili jen prikladat casteji... A u me to stacilo....
 PajaMM 


Re: Re: Re: V Pardubicích pohoda? 

(28.11.2005 14:19:49)
A rodila jsem bez nastrihu, bez klistyru (ten jsem sice chtela, ale nebyl cas:-) ), na porodnim vaku na zemi a bez bolesti:-)
 Eva K 
  • 

Re: V Pardubicích pohoda? 

(28.11.2005 14:22:51)
Jsem na to zvědavá.. V sobotu mi říkala sestřenka, že šla do porodnice s bezbolestným tvrdnutím bříška po pěti minutách, taky s tím, že to přece nemůže být ono:-). To samé sousedka na patře. Pro každého porod není bolest, doufám, že mi to taky vyjde nějak rozumně:-). Eva
 PajaMM 


Re: Re: V Pardubicích pohoda? 

(28.11.2005 14:25:15)
Neboj, urcite to bude v poho.

Dovnitr mohlo, ven musi:-))))

Ja se cele tehu nebala porodu, ke konci jsem se zacala bat hodne a kdyz to prislo, tak jsem se nebala vubec - ani jsem nemela cas:-)
 Eva K 
  • 

Re: V Pardubicích pohoda? 

(28.11.2005 14:50:40)
Strach je zatím celkem schovaný, doufám, že to budu mít jako u zubaře, toho se taky bojím až v okamžiku usednutí na křeslo:-). Asi jsem v pohodě taky díky tomu, že se snažím sbírat informace a přemýšlet o tom "realistiky a materiálně", prostě ven musí:-). Eva
 Federika 


Re: Re: V Pardubicích pohoda? 

(28.11.2005 14:58:08)
Na strach se vykašli, můj strach ze zubaře je třeba mnohem větší..při porodu na něj nebudeš mít čas...A jak to tak čtu, já ti docela závidím, přes to všechno je porod je nádhernej zážitek, něco, co jiný zážitky, alespoń v mý hlavě , překrýt nedokázaly....
 Eva K 
  • 

Re: V Pardubicích pohoda? 

(28.11.2005 15:50:26)
Nojo, máš recht, těhotenství je krásný a přínáší spoustu nových impulzů do života, občas je to náročnější.. tak porod nebude horší:-). Myslím, že moje tělo funguje dobře, pokud mu to moje hlava nekazí:-) Eva
 Pavla3 


Re: V Pardubicích pohoda? 

(24.11.2005 20:52:42)
Chloe,
sester na kojenecky je hodně a řekla bych, že tam najdeš od opravdu skvělejch, přes normální až po úúúplně šílený, např. staniční :-(
Doktro Cee je myslím průměr, mojí sestře zůstalo po porodu s ním uvnitř část placenty.
Mě rodil 2x dr. Peršín, v Pardubicích je určitě nejlepší. Jednou dr. Kokrdová a ta je taky průměr.
 ChloeV 


Re: Re: V Pardubicích pohoda? 

(24.11.2005 21:53:05)
Pavlo, díky za informace,tak to jsi zkušená rodička!..Po pravdě, skvělá mi přišla na novorozencích jen jedna sestra - Martina se jmenovala..ostatní spíše průměr..až na jednu..."hrůzu", její jméno jsem si nezapamatovala -radši-vysoká, zrzavá, s tunou makeupu, arogantí.No nic.Ale, jestli budu opět rodit, tak v Pardubicích s tím, že snad už nebudu tak vyjukaná a budu se umět lépe prosadit, resp. prosadit zájmy mého mimča. A proč v Pardubicích? Hlavně proto, že jsem lokal patriot.
Hezký večer,Chloe.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 15:43:46)
Mila Andie, mas pravdu, ze Yall a podobne pripravky jsou asi dobra jen pro zbohatnuti farmaceutickych firem co je vyrabi. Ale jestli chodila jsi do skoly a na hodiny anatomie, a mas zaroven nejakou predstavivost, tak bys mela zamyslet si, jak pul litru vody muze spolehlive procistit neco co ma obsah kolem dvou litru. Spolehlive nemuze, ze ne? Vis, to procisteni vetsinou zaridi priroda, a to tak, ze stahy uvedou do pohybu streva. Mohla bys precist doporuceni WHO, tam je krasne a strucne zduvodnene, proc nalev nedoporucuji - studia prokazaly, ze spineni z pripravou a bez pripravy byva stejne caste, a vytlaceny obsah strevbez klistyru snadneji se odstranuji. Ve pripade, ze rodicka zvoli pozice jinou nez na zadech, priprava muze mit primo opacny ucinek nez ten hygenicky - ridka stolice infekuje rany snadneji. Ve skutku par porodnic v Cesku nevnucuji anebo primo nedoporucuji pripravu uz leta a vubec nemaji spatne vysledky ktere se tykaji infekci po porodu.

Esssi je vtipna a proto asi zaroven i inteligentni zena, tak myslim, ze pristi si zvoli lepsi poradkyni, nez tou, co radi nacasovat si porod na obdobi mensiho provozu a trva na pouhe nadeji...
 Markéta + Martínek, skoro 4 
  • 

Re: Nesměju se 

(23.11.2005 16:32:20)
Vždycky mě překvapí,když se dočtu, jak hrůzně jsem rodila (klystýr, nástřih, epidural, cévkování po porodu...). Já si totiž myslím, že to byl úplně normální porod, a nijak děsivé vzpomínky na něj nemám. Pravda, nemám ani žádné úžasně krásné, ale myslím, že bych je neměla, i kdybych rodila ve Vrchlabí - někdo zkrátka k porodu přistupuje tak, že je to jediný způsob jak dítě dostat ven, někdo si ten akt chce vychutnat, protože ho považuje za něco velmi vyjímečného. Rozhodně si nemyslím, že bych synka lékařsky vedeným porodem o něco ošidila, já jsem taky úplně v pořádku, tak mi, prosím, pořád nepodsouvejte, že jsem prožila horor. Pořád nechápu, co je tak strašného na zavedení klystýru a oholení pár chlupů a proč vadí cévkování po porodu pokud se nemůžete vyčůrat - můj nelékařský názor je, že je lepší, když se dostane moč ven cévkou než vůbec ne. A ani mi nepřijde, že by autorka článku měla nějaké zvláštní výhrady, zdá se velmi spokojená. Možná přestane být - až se dočte,jaké hrůzy zažila. Sorry, trochu jsem se nechala unést, ale přijde mi, že tyhle informace dost straší prvorodičky, a do Vrchlabí se asi všechny nevejdou (i když někde dole jsem četla, že se tam rodí i ve sprchách - nevím, jestli je to zrovna dobrá vizitka nemocnice).
 cizinka 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 17:16:32)
Marketo, je jeste jedna moznost vedle tvych dvou zminenych, jak nekdo chce prozit porod: a to jako dustojny a svepravny clovek. Jsou jednoducha pravidla slusneho chovani, ktere zdravotnici meli by dodrzovat: na vse, co je v porodnictvi veci volby ma se ptat, vse, co se ma udelat ma se provest s vysvetlenim proc to je nutny. Vzdy si musim smat tomu, cemu hodne zen na techto strankach rikaji slusne chovani - vetsinou se mysli, ze slusny doktor pozdravi a predstavi se. Ale to nestaci, totiz zakladni pravidlo slusnosti veli dat ve vsem prednost situacne slabsimu, jeho slabost nevyuzivat a jednat s nim jako s rovnym. Netvrdim, ze cesti zdravotnici o slusnym chovani s pacientem jeste neslyseli, ale vetsinou tady musis davat hodne na jevo ze nejsi blbec, neco vis a mas otazky. Tak obcas se stane, ze jsou tak laskavi a zacinaji vysvetlovat. Ale te ochoty se chovat na urovni potkala jsem zatim desive malo.
Jestli nekdo porod vychutna jako krasny zazitek je to asi veci skutecneho stesti, ale jestli se nikdo citi behem porodu ponizeny, tak to je vysledek neprofesionalniho chovani. Nevim nevim, ale jestli dostala bych prvni davku oxytocinu s vedomim, ze to kvuli fronte za dverma, tak ponizena a zneuzita citila bych se, a opravnene, ze jo? Jestli by mne ceckovali proto, ze bych mela zablokovany mechyr i pote co bych vyzkousela masaz ve sprse a podobne kousky, tak bych to asi snesla, ale jen tak bez vysvetleni?
 Jana 
  • 

Zbytečné cévkování 

(23.11.2005 17:49:27)
Vysvětlovali mi po porodu proč mi cévkují - kdyby byla natržena močová trubice, přijdou na to , z cévky poteče krev a nebo se to vůbec nepovede.
Prostě taková prevence, a opatrnost.

Ale tohle supermatkám co vše vědí nejlíp stejně vysvětlit nejde.
Přijde mi že autorka sepsala takový obyčejný článek o porodu, bez velkých emocí, a supermatky se jí snaží nacpat, o co přišla, jak jí bylo ublíženo , a podobně.
Chuděra, jestli by to vše měla brát vážně. :)
Jak zde někdo nerodí ve Vrchlabí, sesypou se na něj, pořád to samý.
 cizinka 
  • 

Re: Zbytečné cévkování 

(23.11.2005 17:59:27)
Jano, po porodu se cevkuje obcas take proto, ze plny mocovy mechyr nedovoluje se svinout deloze. Muze byt nekolika duvodu, ktere musi se ale rodicce rict. Nicmene rutinni cevkovani patri mezi nedoporucenymi praktikami ve seznamu doporuceni pro porodnictvi WHO. Je to kratky textik, sepsany lekary, a zduvodnemy ve vyzkumech. A videla jsem ho i v cestine - nez vetsich zatezi mozku muzes si ho precist.
Z textu kamaradky Andie vypliva, ze Esssi a jeji sestra se svymi porody spokojene nebyly, tak zadne supermatky tady se nesnazeji nic dokazovat. Poradne si precti diskusi.
 Jana 
  • 

Zbytečné cévkování ? 

(23.11.2005 17:49:54)
Vysvětlovali mi po porodu proč mi cévkují - kdyby byla natržena močová trubice, přijdou na to , z cévky poteče krev a nebo se to vůbec nepovede.
Prostě taková prevence, a opatrnost.

Ale tohle supermatkám co vše vědí nejlíp stejně vysvětlit nejde.
Přijde mi že autorka sepsala takový obyčejný článek o porodu, bez velkých emocí, a supermatky se jí snaží nacpat, o co přišla, jak jí bylo ublíženo , a podobně.
Chuděra, jestli by to vše měla brát vážně. :)
Jak zde někdo nerodí ve Vrchlabí, sesypou se na něj, pořád to samý.
 Líza 


Re: Zbytečné cévkování ? 

(23.11.2005 17:52:39)
Jano, cévkovat proto, aby se zjistilo, jestli se nenatrhne při porodu močová trubice? Co to je za blbost?????
 Markéta +Martínek skoro 4 
  • 

Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 17:56:53)
Ano, souhlasím, část rodiček by se mohla takto vedeným porodem cítit ponížená, nesvéprávná, méněcenná. Části to bude úplně jedno. Souhlasím i s tím, že velká část lékařů se k pacientům chovat neumí. Já jsem to při svém porodu nezažila - dopředu jsem věděla, jak v té porodnici probíhá běžný porod a s procedurami jsem souhlasila. Nepřipadala jsem si nijak ponížená ani nesvéprávná. S plnou parádou jsem si to však zažila na Bulovce před sedmi lety, kdy mi tam operovali mimoděložní těhotenství. Doktor mě vyšetřoval pokaždé za asistence asi 10 dalších lidí (zřejmě techniků a uklízeček, nevím, nepředstavil mi je), když těhotenství ve vejcovodu našel, úplně se rozzářil a radoval se, jak je krásně vidět.Pak mi jen tak mezi řečí sdělil, že mi odeberou vejcovod, a když jsem se ho zeptala (protože jsem byla překvapivě hodně nervózní a nešťastná)jak mi bude fungovat ten druhý vaječník, velmi kysele mi řekl, že snad jasně řekl vejcovod a že pochopitelně normálně. To mi jako horor přišlo (včetně toho, že jsem před i po operaci ležela na pokoji s dvěma těhotnými dívkami). Ale znovu říkám každá žena vnímá porod jinak a ozačit jej za horor jen kvůli klystýru, cévkování a oxytocinu mi přijde velmi přehnané.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 18:09:42)
Marketo, ja zase souhlasim s tebou. Nic z toho (ani epidural a CS) nemusi byt ani horor ani blbost jestli rodicka to po zrale uvaze napsala do porodniho planu nebo si zvolila porodnici, ktera tyto veci specializuje. A samozrejme musi to byt provedene s plnym respektovanim dustojnosti klientky.
 Delete 


Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 20:40:44)
cizinko,
já nejsem Esssina poradkyně, dovoluju se považovat za její kamarádku, se kterou si jen vzájemně vyměňujeme zkušenosti. Volba porodnice u nás proběhla nezávisle ještě v době, kdy jsme se neznaly....já ji volila už před čtyřmi lety a po dvou výborných zkušenostech jsem tentokrát neváhala (mimo jiné jsem mohla odrodit přirozeně dvojčata, ač jedno z nich bylo uloženo příčně, což je běžně indikace k SC...místo operace mi jen miminko dotočili v břiše a to proto, že se nesmí překročit cca 20 minut od narození prvního dvojčete, aby nedošlo k přidušení....otočení druhé holčičky trvalo asi 10 minut, nebylo nijak násilné, možná došlo k porušení nějakého doporučení WHO, protože mi museli tlačit na břicho, ale byl to tlak plynulý, žádné skočení, spolupracovali dva lékaři a já byla moc spokojená, protože to bylo bez stresu, ve velmi příjemné atmosféře a ač jsou holky narozené o 6 týdnů dříve, jsou naprosto zdravé a kromě několika měsíců "vojtění" pro nás tento předčasný porod neznamenal žádné komplikace). A protože i další týdny, co jsem ještě musela s holkama v porodnici strávit, byly naprosto bezproblémové a neměla jsem negativní zkušenosti, byla moje volba porodnice jasná už na začátku tohoto těhotenství. (K porodu první dcerky bych jisté výhrady měla, ale to jsem si teď také chtěla ohlídat....nebylo co, vše bylo o 100 % lepší, aniž jsem se musela snažit.)
Jak a proč si zvolila Apolináře Esssi, nevím, její zkušenost je bohužel horší a i já jsem byla dost rozčarovaná třeba tím oxytocinem, jak už jsem psala. To, co se stalo její sestře, komentovat nebudu (nepřísluší mi tu rozebírat porod někoho, kdo o něm sám nepíše), nešlo o nic, co by se nemohlo stát i jinde, třeba i ve Vrchlabí, ale stalo se u Apolináře, no. A vzhledem k tomu, že Apolinář se specializuje na nedonošence, tak je zase štěstí, že Esssina sestra rodila právě tam.
Ke klystýru jen tolik, že já bych se bez něj opravdu nevyprázdnila a vadilo by mi se vyprázdnit na sále. A psychika je u proodu také hodně důležitá ne? Já bych se asi bránila tlačení a to by mohlo porod dost zkomplikovat....
Navíc....já měla porod vyvolaný a to až po kompletní přípravě (tedy klystýru a holení, nic víc, nic míň, ještě teda sprcha, ale čistě z hygienického důvodu)....takže přirozeně se vyprázdnit při stazích jsem jaksi nemohla....takže opravdu mi klystýr nevadí, ale chápu, že ho někdo nechce a nikomu ho nevnucuju a ani u Apolináře jsem se s tím nesetkala....oni ho jen nabízí jako jednu z možností....
Když mi ale chtěli ve 25. tt těhotenství s dvojčaty udělat kolonoskopii (v Motole), tak to mi teda rozum nebral. Pro představu, kdo to nezná, jde o několik klystýrů a opravdu silných přípravků na vyprázdnění, předtím několik dnů speciální stravy, aby se střeva opravdu pročistila a následně pod sedativy nafouknutí střev....aby se mohla prohlédnout a případně i rovnou provést zákrok....Chtěla bych vědět, co by na tohle WHO....
A moje rada, ať si Esssi příště porod lépe naplánuje? No dovolila jsem si trochu zavtipkovat a myslím, že to Esssi pochopila.....natolik dobře se známe....
Apolinář jako takový není špatná porodnice, ale pracují v ní lidé a "lidé jsou různé" a zejména v těchto velkých porodnicích je větší pravděpodobnost potkat někoho, kdo není stoprocentní....a když k tomu občas zapracuje náhoda nebo nepříjemná shoda okolností, tak to třeba dopadne, jak to dopadlo u Esssi.
Ale myslím, že i když Esssi nebyla porodem nadšená, jako některé maminky bývají, je spokojená a porod v ní nezanechal žádné trauma. To by o něm asi nepsala tak, jak píše...A kam půjde příště rodit, do toho jí vážně kecat nemíním, ona už je dospělá a svéprávná :-)))))).
 Ema 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(24.11.2005 12:55:24)
Když jsem šla rodit, neměla jsem sepsaný žádný porodní plán. Udělala jsem něco špatně? A musí být porodní plán? Plně jsem důvěřovala lékařům, rodila jsem v Motole. Vše co udělali považuji za správné a opodstatněné.
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(24.11.2005 13:31:29)
Porodní plán samozřejmě mít nemusíš, obzvlášť když lékařům důvěřuješ a jestli jsi byla spokojená, není o čem. Když narazíš na "blbou směnu" nezachrání tě ani porodní plán:-). Eva
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(24.11.2005 16:09:15)
Emo, jak te napadlo ze jsi udelala neco spatne jestli byla jsi se vsem spokojena:-)))? Zadny vseobecny navod na vseobecnou spokojenost neexistuje, tady jsme se bavili o tom jak se vyhnout potencialni nespokojnosti (k tomu porodni plan muze pomoct, jestli ho nekdo na porodnim salu vezme vazne) a take trochu o tom (ale je to uz vyjasnene) ze reakce na tenkrat trochu cerny humor Esssi nemely by ji klast za vinu to, ze neco vnimala nespravne anebo ze se vsimala nespravnych veci:-).
 Silvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(28.11.2005 9:13:41)
Je skutečně nepříjemné, pokud u nějakého intimního vyšetření či zákroku jsou další lidé kromě lékaře a sester, i já jsem zažila kdysi v mládí vypalování děložního čípku a při tomto bolestivém zákroku kromě lékaře a sestry bylo asi deset studentů medicíny..bylo mi to velice nepříjemném, styděla jsem se, ale dnes si uvědomuji, že pokud se ze studentů mají stát lékaři, musí mít možnost praxe, nelze se vše naučit ze skript..člověk si samozřejmě říká : proč si vybrali zrovně mě, nikdo se mě neptal, zda s tím souhlasím! Ale - asi by nesouhlasil nikdo, pokud by se předem zeptali..
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(28.11.2005 10:37:18)
Sylvie, nesouhlasil by kazdy, ale nekteri ano, a pak uz by byli na to psychycky pripraveni. Nemeli by pak z toho stres. U udalosti kde stres opravdu skodi, je to dvakrat dulezity dostat svoleni a zajistit, ze prihlizejici studenti nebudou rusit. Jestli by student u na zacatku porodu se predstavil, poprosil o svoleni a mozna i snazil by se byt uzitecny, tak by tam nebyl pak tak rusici a zbytecni element. Jestli medik nema ani tu socialni schopnost vyjednat si porodnickou praxi, tak asi by mel lekarinu nechat, co myslite?
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(28.11.2005 14:34:48)
Myslím, že bych na slušnou žádost dovolila přítomnost studenta. Vždyť je to vlastně doktor a jeho otázky by mohly přinést odpovědi i mě a třeba by se PA více snažila:-)). I když gynekologie je zrovna z těch choulostivějších částí těla:-)
Eva
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(28.11.2005 14:35:14)
Myslím, že bych na slušnou žádost dovolila přítomnost studenta. Vždyť je to vlastně doktor a jeho otázky by mohly přinést odpovědi i mě a třeba by se PA více snažila:-)). I když gynekologie je zrovna z těch choulostivějších částí těla:-). Taky cítím rozdíl mezi jedním studentem a celou třídou.
Eva
 cizinka 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 9:08:25)
Evo a Sylvie, jedna mlada lekarka Nemka, kterou jsem potkala ve vlaku, rikala, ze porodnicka praxe byla u nich ve skole nejobavanejsi. Totiz PA ve fakultnich nemocnicich byvali na mediky desne prisne, a vykopli je bez milosti, jestli jen mivali pocit, ze rodicce vadi. Moji PA bylo zrejme uprimne jedno, jak vnimam ty provody lidi kolem sebe:-(. Ceske PA totiz dluzi loajalitu doktorovi a ustavu, ale ne rodicce.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 9:11:58)
Cizinko,

ja si to nepamatuju uplne presne, jak to bylo pri nastupu do porodnice v Bohunicich, ale pri nastupu na rizikove oddeleni gynek. na Obilnim trhu a i pri pobytu s dcerou v Motole - obe jsou to fakultni nemocnice, jsem podepisovala souhlas s tim, ze u mych vysetreni atp. budou pritomni medici, nebot jsou to fakultni nemocnice...

A v Bohunicich jsem s tim pocitala take, protoze je to opet fakultni nemocnice...

A kde jinde by se meli ucit...z knih to nevyctou....

Ale souhlasim, ze by to melo byt pro obe strany dustojne...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 9:20:16)
Danielo S, jestli se ptaji, je to fajn, ale mne se neptali.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 9:53:42)
Nerikam, ze se nekoho ptaji, jen ze jsem podepsala souhlas. Pokud bych ho nepodepsala, nikdo by se na me nebo me dceri neucil.

Ale jak rikam, nepamatuju si, jestli jsem to podepisovala i v Bohunicich. Nicmene jsem s tim pocitala, kdyz je to Fakultni nemocnoce.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 10:05:39)
No a ja pamatuji ze jsem nic nepodepisovala:-), se zvyklostmi v porodnim boxu nepocitala (ovsem mne mene vadil ten student v koutku - ani nevadil, kdy prisel mne uz vse bylo jedno) nez hromadna vizita vedena primarem, od ktereho takovou kravinu fakt necekala jsem. Ale uznavam, ze v tuto dobu ceska zdravotnicka kultura mela pro mne jeste hodne podobnych prekvapeni. Jak uz jsem te psala, se zdvorilosti nebylo to nehur v Bohunicixh.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 17:25:30)
DanieloŠ, ale oni nemají právo ten souhlas vyžadovat.
ůžou tě o něj poprosit, ale když jim ho nedáš, tak to musejí respektovat. Dokonce pokud ten souhlas podepíšeš, a pak změníš názor, tak musejí mediky a žákyňky poslat pryč.
Setkala jsem se s tím, že vyvíjeli nátlak ve smyslu, tak to váš neošetříme, jděte si na nefakultní pracoviště. To je hrubé porušení lékařské etiky a právo na to nemají.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 17:27:52)
Lizo,

ja ale netvrdila, ze to musim podepsat nebo ze by to po mne nekdo vyzadoval...

Dali mi na vyber...a respektovali jakekoli me rozhodnuti...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 20:28:44)
Markéto, těsně po porordu ještě na stole se asi nemůže vyčůrat nikdo. Přesto si nemyslim, že by kvůli tomu museli bejt maminky cévkovány :-) (Pro doplnění můj porod po kterém následovalo cévkování byl přirozený, bezproblémový, přítomní obdivovali jak rychle se mi zavinuje děloha, že to ještě neviděli a i všechno ostatní hojení probíhalo v pohodě.)

Co ještě nechápu je skutečnost, že v den porodu člověk dostane Yal a druhej den po porodu už dostává čípek aby měl stolici - mi nějak není jasný z čeho by jí člověk měl mít. V porodnici kde jsem nedostala Yal jsem nepotřebovala ani čípek :-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 20:31:51)
pardon - maminky muselY - jsem tam původně měla místo maminek "všichni"...
 Delete 


Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 21:02:28)
JENO,
já se vyčůrala do mísy ještě na porodním lůžku necelou hodinu po porodu a to jak minule tak teď, poprvé už nevím, jen vím, že jsem potřebovala před porodem a nešlo mi to, tak mě cévkovali před porodem....ale to už jsou 4 roky a vlastně mi to pomohlo....
A čípek na vyprázdnění mi nabízeli až po třetím dnu bez stolice....
Ono asi fakt záleží spíš než na porodnici na konkrétních lidech....lékařích i sestrách i maminkách....
 Sylvie 


Re: Re: Nesměju se 

(23.11.2005 21:46:17)
Markéto, to o sprchách jsem psala já. Mám známou, která chtěla rodit ve vaně, ta byla obsazená, tak šla do sprchy, a protože jí tam bylo dobře, tak tam nakonec i odrodila. Popravdě řečeno nechápu, proč by mělo být v pořádku, když žena porodí v pokoji A ve vaně, nicméně pokud porodí naproti v pokoji B ve sprše, tak už je to důvod k pochybnostem o "dobré vizitce" porodnice?

S.

(Bylo to ještě před tím, než si pořídili i druhou porodní vanu, ta je na porodním sále.)
 Markéta + Martínek, skoro 4 
  • 

Re: Re: Re: Nesměju se 

(24.11.2005 10:26:57)
Promiň, z tvého příspěvku jsem vyrozuměla, že paní rodila ve sprše, protože nikde jinde nebylo místo. Pokud se jí tam líbilo, OK.
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(24.11.2005 13:38:12)
V mém mateřském centru taky měli jednou porod do sprchy. Maminka přišla na kontrolu k PA (chodí se k ní místo ke gynekologovi) otevřená na porod:-)).
Ale docela mě pobavila představa, že by ženské rodily i ve sprchách, když by bylo plno:-)) Eva
 Martina 
  • 

Re: Nesměju se 

(28.11.2005 6:18:04)
jsem momentálně ve 30 týdnu, těhotenství probíhá tak skvěle, že už teď všude vykřikuji, že je mi tak dobře, že si to brzy zopakujeme.... Tohle je ale můj případ. Detaily, že si nenalakuji nehty neřeším, manžel mi sám nabídl pomoc 8-)).
Minulý týden jsme se byli podívat v porodnici, jak to tam vypadá, byla jsem nejvíc překvapena, jak moc se starají o "bojící se maminky". Porodní asistentka nám ukazovala skříňky na léky a nástroje, které vypadají jako kuchyňská linka - aby to maminky nestresovalo. Ukazovala nám, jak vypadá krabice na nástroje - aby se někdo nelekl, až to u porodu vytáhnou. Popisovala, jak bude probíhat klystýr nebo aplikace Yal gelu, aby někdo neměl dopředu stresy. Proč a kdy se dělá nástřih hráze, jak probíhá celé přijímací vyšetření.... samozřejmě, že takhle je to v pořádku, já sama se žádného vyšetření nebojím, ale vím, že je spousta žen, které si myslí, že nejlepší je rodit císařem, aby všechno zaspaly, protože kolabují při pohledu na stříkačku. Porod je prostě o bolesti, nástrojích (minimálně nůžky na přestřižení pupeční šňůry, že...), o krvi a kdo ví čem ještě, o bolesti.... Prostě se s tím musí počítat.
Jenom mi není jasné, že se na to takové maminy dopředu nepřipravují četbou a konzultacemi s doktory, hodně to pomáhá, když člověk ví, do čeho jde. Kdo si ale nechává vyprávět krvavé story od známých a potom je hrůzou bez sebe, tak věřím, že pro něj porod může být hororový zážitek.... Jaký si to uděláš, takový to máš...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(28.11.2005 11:00:12)
Martino, nechci te desit, ale neni to tak, ze jak si udelas, tak to mas. Velka cast neprijemnych prekvapeni v porodnici a v nemocnicech vubec spoleha natom, ze nekteri zamestnanci porodnic svoji reklamni akce berou stejne vazne jako reklamu na jogurt, a svoji ideologii vstricnosti, kterou se chlubi na nastenkach, berou mene vazne nez kdysi komunisticka hesla. V dobe meho porodu v Bohunicich, primar prof. Maly psal hezke clanky o tom, jak dulezite je volny pohyb, soukromi a pocit bezpeci pro rodici zenu. Jeden takovy clanek s datem temer meho porodu (2000) visi nekde tady na Rodine. Ja toho grazla zazila jsem tak, ze vtrhl mne do porodniho boxu s bandou cumilu na vizitu. Porodu nebala jsem nejak moc, podle ideologii vybrala jsem tu poridnici, ktere memu vkusu opravdu sedela, na predporodnich navstevach nemohla jsem prokouknout, ze vse to je Potemkinova vesnice... A precetla jsem i knizky, ktere pan prof. Maly bezmyslne kompiloval. Jsem ten typ, kteremu tlumici reakce proti bolesti se spusti strasne rychle: u zubare neprosim o anestetika, ale az otchazim tak se mi stava, ze si zajdu do fotoshopu koupit si rohlik - trva to asi 10 min. dokud to omameni ze mne vyprsi. Jen ze te moje vyhody mne nedoprali u porodu vyuzit. Tak proto velice razne nesouhlasim s nazorem, ze neuspech u porodu je vetsinou problemem nepripravenosti rodicky. Jen tak pro zamysleni - koukni si na stranky Aperio, tam je pruvodce ceskymi porodnicemi. Temer vsichni na otazku ankety Aperio odpovedeli, ze preferuji volny pohyb a jsou zvykle pracovat s porodnimi plany - jak je to mozny, ze pak tolik zdravych zen na Rodine popisuji, ze druhou dobu porodni stravili na lehatku, a porodni plan nebyl dodrzen bez udani duvodu?
 cizinka 
  • 

pardon 

(28.11.2005 11:14:34)
Chtela jsem napsat prvni dobu porodni. Ohledne te druhe uz tak moc nelzou - vetsina priznava, ze u nich se rodi klasicky na zadech.
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(28.11.2005 16:05:12)
Myslím, že informovaná rodička a vzdělaný partner mají větší šanci dokázat prosadit svoje, ale ne vždy posoudí, zda už je opravdu zásah nutný a taky nebudou v "normální situaci", takže normálně rázní lidé se můžou rádi předat do rukou lékařů. Protože oni vám i důvěryhodně vysvětlí, proč je nutné holení, klystýr, ležet na monitoru, že na stoličce se rodí blbě. Protože oni tomu věří. Přesně tohle udělala PA na Bulovce při předváděčce:-). Samozřejmě nic z toho nemusíte.. Eva
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(28.11.2005 16:21:10)
Myslím, že informovaná rodička a vzdělaný partner mají větší šanci dokázat prosadit svoje, ale ne vždy posoudí, zda už je opravdu zásah nutný a taky nebudou v "normální situaci", takže normálně rázní lidé se můžou rádi předat do rukou lékařů.
Protože oni vám i důvěryhodně vysvětlí, proč je nutné holení, klystýr, ležet na monitoru, že na stoličce se rodí blbě. Protože oni tomu věří. Přesně tohle udělala PA na Bulovce při předváděčce:-). Ale samozřejmě nic z toho nemusíte.. Eva
 Bibi* 


Re: Re: Re: Nesměju se 

(28.11.2005 21:07:34)
Ha,cizinko,tak Bohunice,prof.Malý???Napiš na mail,skočíme na kafe a pokecáme face to face!!!
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 8:56:11)
Bibi, proc? Neni nic o Bohunicich v roce 2000, co bych nemohla rict verejne - tu vizitu na mne specialne nevymysleli, ze ne? O dalsich perlickach v jejich peci jsem obsirneji rozepsala v diskuse Co je to dula. Jestli te to zajima, precti si to. Mne take desne zajima, co na to clovek z branze. Davam to datum a misto dost dusledne, protoze verim, ze spousta veci mohlo se zmenit, ale podle toho, co si doslechnu z jistych kamaradskych-lekarskych kruhu, nemusi to byt zmena nutne k lepsimu. Brnensti pediatri, jak v Detske nemocnici tak i v porodnicich jsou zatim verni zaci doktora Svejcara, myslim tim ten expertni-ridici pristup k rodicum, spojeny s naprostou neuctou. Tak proto si myslim, ze to, co rict mam,
je zatim aktualni. Soukrome nic resit nechci - moje ucast tady na Rodine byla spise snaha pochopit, jak byl mozny takovy pristup zdravotniku k porodu, jak jsem ho zazila, a rict par veci, ktery by se mozna hodili obcanskym iniciativam kolem Aperio, HAR a pod.

Evo K, jiste, informovany a mistni zdravotnicke kultury znaly clovek prosadi svoje snadneji nez ten, koho to nezajima, a svoji poslusnost nazyva zodpovednosti. Jen mi nepripada moc rozumni extremni pripady (ale ne tvoje) tohoto tvrzeni - pry za blby pristup muzou rodicky sami, ze nehaji svoji prava. Jiste, je v tom tvrzeni kus obcanske vychovy, ale neprofesionalita a zaostalost odborniku je vaznym hrichem, ktera vubec se neospravedlnuje tim, ze vetsina klientek porodnic to se nechaji libit.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 9:08:23)
Cizinko,

jen kdyby tohle cetla Bibi, tak sem chci pripsat, ze ja v Bohunicich rodila v roce 2002 a nemuzu si ohledne porodu a naslednych 4 dni v porodnici na nic stezovat. Muj porodni plan byl dodrzen a i vsechno to, co jsem o teto fakultni nemocnici slysela, cetla....
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 9:18:08)
Danielo S, tak jen pro tvoji informaci: bez na stranku www.aperio.cz, tam na hore je elektronicky pruvodce po porodnicich. Nejdi si Bohunice, a precti jsi, v jake poloze nejcasteji se tam rodi. A pak posud, jestli reprezentujes dominantni skupinu, ktera porodila v pro rodicku pohodlne poloze. Informace tam byla uvedena porodnici samotnou. No v tom nelzou, jak jsem uz psala, komicka je jen poznamka, ze rodicka muze si polohu zvolit. Kdo pouceny, bez natlaku a s moznosti vyzkouset se polohy lehl by se dobrovolne ? Porodnicke diskuse nejsou moc smysluplne, pokud si bavime na urovni, jestli jsem byla spokojena ja nebo ty - spise jde o statisticke vyhlidky rodicky, jestli s ni budou zachazet podle soucasneho celoevropskeho trendu, ktery zatim, pokud vim, za neprospesny smer se neprokazal.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 9:51:22)
Cizinko,

tento pruvodce mam procteny uz dlouho. Pisi tam, ze nejcasteji uzivanou polohou je klasicka bez pripevnenych nohou, pak vleze na boku a na porodnim vaku. Ja rodila na porodnim vaku, vybrala jsem si to, mela jsem to v porodnim planu a nikdo nerekl slovo proti.
A treba zrovna moje svagrova rodila na tom stole, polohovacim stole, v polosede bez pripevnenych nohou. Rodila tak trikrat a sama si to vybrala!!!
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 9:59:20)
Danielo S, ja to fakt nerozumim, jak nekdo muze si to vybrat - jestli neni vycerpany, pod natlakem anebo blbe pouceny. Vylezt na ten stul je obtizny, az se lehnes to vic boli, a jak je dobre znamo, sila zemske pritazlivosti a anatomicke slozeni cloveka tomu nepreje. Mas nejake vysvetleni, proc WHO doporucuje vsechny jinne polohy jen ne tuto? Jsou ceske porodniky v nicem chytrejsi, anebo rodit na zadech je zakladni rys ceske narodni kultury?
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 10:06:02)
Cizinko,

ja nevim, ona si to opravdu vybrala sama. A asi je to nepoucenosti vetsiny rodicek. Kolik z nich se informuje, cte na netu jako my, chodi do kurzu?
A ty jsou pak snadno ovlivnitelne u porodu. Co jim kdo rekne, to udelaji. Ale na Obilnim trhu maji take polohu v polosede na stole...
A to vsechno, co jsi napsala, ja vim...a souhlasim s tim - o gravitaci, bolestech, atp.

A ver mi, na ten stul jsem lezla po porodu taky - na siti. A vlastne i pred nim, pichali mi tam vak blan. Lezla jsem pres stolicku a neni to nijak snadne, ale dalo se to:-)
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 10:08:48)
jen podotykam, moje svagrova vedela do ceho jde - chodila do kurzu. Proste se ji tato poloha libila nejvic...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 10:20:27)
Danielo S, ja to vytrvale preformuluji jinak - je to kvuli nepoucenosti a neschopnosti profesionalu. Na tech zadech jsem si ovsem ocitla take - ale duvodem proc jsem byla vycerpana tak, ze nebyla jsem schopna odporu, bylo opravdu hnusne zachazeni. Ze zena o porodu nechce moc vedet, neni to dokonce tak velky hrich - nekomu v tom prilis se vzdelavat take nedela dobre. Dokonce pak nezdar muze prozivat jako zvlast velke zklamani - byl to muj pripad. Znas ten vyrok Michaela Odenta - cim mene zena o porodu vi, ten lepe rodi. Ale rodilo se u nich na klinice vetsinou prirozene a nikdy ne na zadech.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 10:30:53)
Tvoje zkusenost, tvuj postoj, tvuj nazor...ja mam jiny a nebudu se nesutale prit a argumentovat, nema to cenu. Stejne se kazda budeme stat za svym...

Takze preju hodne stesti a at tvuj dalsi pripadny porod je mnohem hezci a lepsi ...

Ja, jestli se nam to podari, budu rodit opet v Bohunicich...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 10:31:37)
Tvoje zkusenost, tvuj postoj, tvuj nazor...ja mam jiny a nebudu se nesutale prit a argumentovat, nema to cenu. Stejne si kazda budeme stat za svym...

Takze preju hodne stesti a at tvuj dalsi pripadny porod je mnohem hezci a lepsi ...

Ja, jestli se nam to podari, budu rodit opet v Bohunicich...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 10:47:38)
Danielo S, to neni tak moc o moji zkusenosti - jestli bych myslela ze je ojedinela, tak pouvazovala ji za bezvyznamnou pro verejnou diskusi. Ze jsem mela rodit doma nebo v nejake jine zemi s vyssi literarni gramotnosti a lepsi motivaci zdravotniku, bylo mi to jasne prvni den po porodu a v tom neni co resit. Ale ja si fakt nemyslim, ze vetsina Nemek nebo Rakusanek jsou poucenejsi a chytrejsi zeny. Ale jestli si podivas na webove stranky jejich porodnic, ktere se kupovali nabytek nedavno, tak to lehatko tam neni...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 10:50:31)
Ja ti to vsechno verim, ale podivej se na cela nse zdravotnictvi, kolik kde chybi penez - a nejsou to jen porodnice...

Ale jak rikam, ja tuhle diskusi koncim, nema to cenu.

Taky si myslim, ze ty spokojene rodicky nemaji takovou potrebu se rozepisovat na netu jako ty nespokojene...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 11:06:07)
Danielo S, to mas pravdu, ze spokojene nepisou. Ale chces tim rict, ze nespokojene nejsou dulezite?
Podle meho nazoru, ceskemu zdravotnictvi chybi ne tak penize (ti chybi vsude, hlavne proto, ze lekarska veda se rozvije tak rychle, ze zadna spolecnost neni schopna financovat ty nejdrazsi metody lecby, ktere se nabyzeji.) Chybi ale zdravotniky motivujici system a s tim souvisejici pomala zmena zdravotnicke kultury - smerem k humanizaci a ucty ke klientovi jako partnerovi. A co se tyka porodnictvi, poloha na ctyrech je proveditelna vsude i bez zvlastniho zarizeni. Je setrna pro rodicku, protoze muze odpocinout a dat si hlavu dolu, jestli je vycerpana. Je pohodlna take pro asistujici personal. Chce to chut, Danielo, ne penize. Ja s diskusi nekoncim, pro mne to ma cenu, kdo chce, at se prida.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 11:18:34)
Cizinko,

ja psala, ze koncim diskusi, ale myslela jsem s tebou.

Uz mi podsouvas neco, co jsem nerekla....

A to mi hodne vadi. Nikdy jsem nerekla, ze nespokojene nejsou dulezite. Jen ze jich bude asi mene nez tech spokojenych, jenze ty tolik nepisi na net, nemaji tu potrebu...Ale o tom to neni.

Takze s tebou se loucim....
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 11:37:17)
Danielo S, ja te nic nepodsouvam, jen jsem si ptala, proc je to dulezite pro tebe rict, ze spokojene nepisou. No napadl mne ted jeste jeden, mozna prvorodicky by se uklidnily, ze byvaji i stastne a bezpolestne porody. Ale ja mam pocit, ze popisu stastnych je tady dost a ty mne uprimne tesi. Nicmene bych chtela zduraznit, ze naprosta vetsina nespokojenych hlasu se stezuje ne na bolest, krev a instrumenty - ty se rychle zapomenou, ale na zachazeni porodniku s rodickou, zastarale zpusoby, neuctu, nezajem a nediskretnost. A to se nezmeni, jestli o tom se nebude mluvit. Verim ze neni to prijemne cteni pro tehotnou, ale jestli uz nikdo jinny jeji prava nehaji, tak verejne mineni neni spatna zbran pro zmenu pomeru.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 12:51:15)
Cizinko,

dobre. Ja nerikam, ze se o tom nema mluvit. Jen to, ze mi pripada, ze na vsem dobrem, co kdo napise, ty najdes neco spatneho a zpochybnis to.

To je cele. Kazda tu piseme svoje nazory a zkusenosti a ty se, samozrejme, lisi.

Ja jen psala, ze oproti tobe, ja byla v Bohunicich plne spokojena, jak se zakroky, tak s chovanim...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 13:04:13)
Ale Danielo, ja te tolikkrat rikala, ze te uprimne preji tvoji spokojenost. Naopak jsi spise stastny priklad toho, ze prirozeny porod je proveditelny v Ceskych podminkach a s ceskymi penezma:-). Nevzpominam se, ze to nikdy spochybnovala jsem. Co pro mne je dulezite zdelit, neni moje nespokojenost (tu by se klidne nechala pro sebe, nebo vyridila bych to s primarem, jestli bych netrpela posttraumatickou poruchou a vubec mohla bych o tom mluvit kdyz na to jeste byl cas), ale spise nazory na system, jak je porodnicky system organizovany. Mozna nekdo, kdo chce o tom premyslet, ma z toho take nejaky uzitek.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 13:05:38)
Dobre, ja uz toho nechavam... Preju hodne stesti :-)
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 13:12:22)
Ja Tobe take:-))
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 13:15:38)
Dekuju :-))) Vazne.
 Eva K 
  • 

poloha 

(29.11.2005 11:24:10)
Na čtyřech, jako při cviku kočičí hřbet? Ta mi pomáhá teď, když mě miminko někde tlačí něčím tvrdým:-)
Není pak větší riziko infekce, když nemá rudička úplně vyprázdněná střeva? Což prý po YAL není a po klystýru z tebe můžou ještě vytíkat zbytky vody..
Pro porodníka to musí být lepší než na stoličce, lepší přístup a méně zohnutý:-). Eva
 cizinka 
  • 

Re: poloha 

(29.11.2005 11:28:51)
Evo K, pry vyzkumy prokazaly, ze z hygienickeho z duvodu je to naprosto jedno, jestli si nechas udelat pripravu nebo ne. Ale kvuli tem duvodum, co jsi zminila v tech vice naturalisticky orientovanych porodnickych zarizenich klystyr se nedoporucuje.
 Eva K 
  • 

Re: poloha 

(29.11.2005 14:39:35)
Ona tam prý stejně téměř vždy troška zůstane.. Což mi asi neopomenou sdělit, když si dám místo klystýru YAL.. Eva
 cizinka 
  • 

Re: Re: poloha 

(29.11.2005 14:50:59)
Evo, hlavne ze vis ze to neni tvuj trapas ale jeji. Vsichni PA takove magorky prece nejsou a snad jsou uz v mensine. Pro blbou nahodu je asi lepe vedet, ze pripady hnusneho chovani se stavaji a nenechat se tim rozhodit. Jinna vec, ze u porodu clovek se shrouti kvuli vecem, ktere jinak by ho ani trochu nerozhodili.
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(29.11.2005 11:04:44)
Na Bulovce je na výběr z polohovacího křesla a porodní dřevěné stoličky. Ale už při předvádění sálu mi sestřička řekla, že na stoličce to maminkám nejde a stejně pak rády jdou na lůžko. V mateř.centru nám říkali, že jediná nevýhoda stoličky je (kromě klečícího porodníka:-)), že je v porodnicích mají tvrdé a nedá se na nich vydržet. Eva
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(29.11.2005 11:00:33)
Ještě jsem docela zvědavá, co za informace dostanu na předporodních kurzech. Chci chodit na Bulovku, když už tam budu rodit. Trošku se osmělit v prostředí a doufám, že nás realisticky seznámí s tím, co na Bulovce můžeme čekat:-).
Nejen u porodnictví to funguje tak, že ti lékaři bez vysvětlení dají prášky nebo ti udělají nějaký zákrok. Ale samozřejmě každý doktor je jiný, třeba můj imunolog mi i nakreslí, co se v tom těle děje špatně:-). I u obvoďáka a gynekologa se mi dostane vysvětlení, ale tam se musím iniciativně zeptat a zajímat. Oni doktoři jsou taky zvyklý, že je lidi poslouchají a neptají se. Eva
 cizinka 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 11:24:53)
Evo K, uz i na Rozhlase slysela jsem par poradu, ktere se snazeji demontovat ten paternalisticky pristup k pacientovi. To se pomalu hybe, a ty doktory, ke kterym chodim na prevenci nebo s beznymi problemy, da se vycvicit. Moje zubarka a pediatricka udelaly obrovsky pokrok. Hur je to s hygienou, kdyz poprosim navlect si rukavice pred ocima, tvari se hrozne urazene ale to jde take. Problem ale je ten, ze porod neni nejlepsi cas na vycvik, a rodicka se boji nejen o sebe a casto nechce se hadat. Navic tim "sichtarskym" porodnikum je uprimne jedno, co si o nich myslis.
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(29.11.2005 14:25:53)
U porodu určitě na výcvik není čas, doufám, že i manžel získá na kurzu dostatek znalostí, aby mě i on podpořil slovem či dotazem. On důvěřuje lékařům více, ale pracuji na osvětě:-). Taky ho učím číst obsah, nejen ten veliký nápis na krabici (kupovali jsme teď prací prášek pro miminko:-)).
Zkusím se při příští gyn.prohlídce zamyslet, jak se asi na té koze rodí:-). Čekala bych, že tam budou třeba držadla, o která se žena rukama zapře a že se více vztyčí.. Eva
 cizinka 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(29.11.2005 14:38:10)
Evo, tusim, ze casto trvaji se na tom, aby rodicka si chytla za nohy. Ale v teto poloze fakt je az moc snadno se pocitit bezmocnou, neschopnou a odkazanou na pomoc. Samozrejme vse zalezi na tom, jak rychle to na tebe jde a vubec jak moc vnimas bolest - to je take velice individualni vec. Mozna se zjisti, ze porodis aniz by se to vsimla, a ted zbytecne se trapis predstavami.
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(29.11.2005 14:47:05)
Myslím, že bolest snáším dobře, když chápu její smysl. Strach z bolesti při porodu nemám, i ve snech řeším ohledně porodu jen přístup personálu a aby bylo dosažno výsledku - já i mimčo v pohodě:-).
Na strach z bolesti třeba ani nezbude čas, jak moc se soustředím na sběr informací:-). Eva
 cizinka 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(30.11.2005 10:08:29)
Evi, to je dobre:-). Jestli jsi uz rozhodnuta ohledne porodnici, ale se bojis pripadneho blbce nebo nedorozumeni, tak mozna by se te hodilo par rad 1. bud bezohledny sobec i ve chvyli, kdyz zatim nic se nedeje. Nevis do predu kolik sil budes potrebovat do konce, proto cokoliv co se te nelibi v chovani personalu nebo mista, kam se te snazeji odklidit, neakceptuj, a dohadovani zanechej manzelovi. Stres te skodi, nenech se zranit jakymkoliv ksichtem ani poznamkou ani se zatahnout do hadanice. Jestli narazis na inteligentni a slusni lide, coz se vsi pravdepodobnosti prece budou, vyhovi te bez hnuti brvou, protoze jednas i v jejich zajmu. 2. radu asi se dozvis nebo uz vis z literatury a kurzu - vymyslej si nekolika meditaci, do kterych budes se ponorovat - slapani do kopce, otevirani brany pro miminko a pod - vse to ma mit predstavu, ze kazdym stahem se blizis ke konci. To fakt moc pomaha tak, ze ani nevis kde jsi a co delas.
 Eva K 
  • 

Re: Nesměju se 

(5.12.2005 10:18:19)
Manželovi už jsem říkala, že já tam budu "jen tlačit" a on bude mít na starost lékaře:-). Je rád, že bude mít jasný úkol.
Doufám, že zvládnu soustředit se plně na svou část úkolu a nenechám se rozptýlit, ani kdyby došlo k něčemu, co si třeba nepřejeme a nenechám si tím zkazit zážitek. Ta relaxace je dobrý typ, díky. Před těhotenským cvičením relaxujeme (např. představa plavání se svým miminkem v bazénu) a miminko na to báječně reaguje.
Nevíš, je nutná dávka vitamínu K těsně po porodu miminku?
Eva
 cizinka 
  • 

Re: Re: Nesměju se 

(6.12.2005 10:58:34)
Evo, to nevim – timhle jsem si nezabyvala ani kdyz to pro mne bylo aktualni. Snad te poradi nekdo jinny. Nekdo tady na Rodine diskutoval o tom, jestli neni vhodnejsi podat vitamin K na lzicce. Muj syn snasi injekce docela statecne od jak zivy, rozhodne to nebylo nejhorsi, co ho potkalo v den jeho narozeni – alespon doufam.
Ze zachazeni s miminkama v moji porodnici mi se hodne nelibil pozadavek vazit miminka pred a po kojeni. Je to v silne disharmonii s obecnym pozadavkem nakojit miminko hned potom, co se ohlasi. Podle predstav detskych sester mas nejdrive ho placiciho zvazit, a hned potom co usne, supnout na vahu zase a pak spocitat rozdil. Jestli pije dost, poznas podle toho, ze slysis jak polyka, bude asi take i trochu blinkat. Takova technokraticka kontrola spise nahani matce strach, ze to mleko muze i nevzniknout a nuceni s miminkem manipulovat tak, jak se miminkovi nelibi je vylozena blbost. Ptala jsem si svych globalizovanych kamaradek – vahy na chodbach jsou vsude, kdo ma pochyby, muze si to zkontrolovat, ale nikdo neslysel o formularech o presnym mnozstvi nakojeneho mleka. Jestli te to zaujalo, diskutovali jsme o tom na diskuse Jde to i bez plinek (miminka/curani a kakani) a par zen mely lepsi postrehy nez ja, jak pitoma a pozbavena smyslu praxe to je. Ja jsem ty formulare s klidnym svedomim falsovala, a snazila jsem kojit podle instrukci, ktere jsem nacetla pred porodem – podle chuti mimca a tak casto jak ono chce. Nemela jsem s tim zadne potize, a spolehnout na vyuku od sester mne pripadlo jako zbytecna prilezitost pro buzeraci a sireni bludu. Na priklad, jedna starsi sestra zaucovala moji sousedku v pokoji, ze ma nechat miminko vytravit a proto kojit podle pravidelnych intervalu. A spolubydlici (matka uz druheho ditete) ji poslechla, v tom zvlastnim stavu jakym clovek po porodu je, a ani nezvazila moznost, ze travici potize u miminka je spise od nemocnicniho jidla. Samozrejme za ta leta osveta pokrocila, ale vzdelanost nekterych detskych sester je tezko podcenit – to si bohuzel vsimam doposud. Podle toho, co se da tady vycist, "zaucovani matek" byva jen takovy ideologicky zvast, pod kterym se skryva prilezitost pro buzeraci. Je samozrejme fajn, ze kdyz si nevis rady, muzes si nekoho zeptat, ale co budes nejvice potrebovat, je tvrzeni okoli, ze vse delas a zvladas skvele, a tvoje miminko bude nejvice potrebovat sebevedomou a klidnou matku.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(30.11.2005 12:10:40)
Bibi, proc najednou neodpovidas? Mne fakt zajima, co jsi po mne chtela, ze zvala jsi na kafe. Jestli to byly nejake pomluvy se zakulisi Bohunic, tak to mne fakt nezajima. Spise, to, co tam nejaka naivni klientka mohla zazit. Jestli mi neveris (treba mozna jsi verna zakyne tohoto zdatneho profesora), tak staci zvednout telefon, zavolat profesorovi nebo nekomu kdo tam v dane dobe pracoval a zeptat se, jestli v dannem roce se chodilo na vizitu do porodniho boxu, jestli spici miminka kvuli monitorovani se budili troubenim do bricha, jestli mohlo se stat, ze nekoho nechali na celou noc "odpocivat" na operacnim stole (bez narkozy ovsem) a jak se chovalo k rodicce, ktera na konci porodu zacala kricet (jestli ji nemohly rikat, ze nedoprava svemu miminkovi kyslik). V mem pripade, u toho vseho bylo nekolika lidi, ani jeden se netvaril tak, jako by slo o nejaky neobvykly projev sadizmu, nebo o neco, co je proti deklarovanou filosofii porodnici.
Jestli ptas si, proc o tom chci mluvit ted, tak se te ptam jako gynekolozku: co citis vuci svym kolegum kdyz ctez treba i ten zertovni pribeh, sepsany Esssi? Jak vypada tento popis udalosti jako z doby porodu nasych matek v kontextu soucasne porodnicke literatury?
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(30.11.2005 18:34:23)
Cizinko,neodpovídala jsem ,protože jsem byla od pondělí skoro pořád v práci.Nešlo o Bohunice ani profesora,nejen proto ,že to je už minulost a profesor straší už úplně někde jinde,ale o to se jen tak sejít a své názory si v příjemné atmosféře probrat,bezprostředně,s možností ihned reagovat apod.V souvislosti s Bohunicemi mě jen napadlo,že se zřejmě alespoň občas vyskytujeme v jednom městě:o)))Nic víc v tom nebylo,pokud zájem o setkání nemáš,nic se neděje,chápu to:o))tož tak!!!
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(1.12.2005 8:36:06)
Bibi, dik za odpoved. Az se vratim do Brna na delsi dobu (nikdy v lednu), tak se te ozvu. Nicmene, neni to proti tvoji osobe, ale uz nechci o porodech s nikim mluvit face to face - a to abych se zase nerozbrecela. Byla doba, kdyz jsem probirala svoji bohunickou zkusenost se vsemi kamaradkami a s kazdou PA nebo lekarkou, kterou jsem potkala nekde na cestach:-)). Musela jsem to dat ze sebe ven. Ale myslim ze uz je to za mnou.
Tlacila jsem na tebe proto ze jsem doufala, ze od tebe bych mohla dostat svedectvi, ze ve skutku se stava i v tech nejlepsich porodnicich, ze naprosto nepochopitelne ritualy a zvyklosti se provozuji a to v rozporu vsi deklarovanou filosofii a tim, co se rika na predporodnich prohlidkach nebo zverejnenych materialech. Jestli jsi neco ode mne v techhle diskusich cetla, tak asi vis, ze tim chci zpochybnit casty argument, ze pro vyhoveni individualnich potreb rodicky staci svobodna volba porodnici, porodni plan a tak. A take chci velice razne podporit kazdou soukromou PA nebo lekarku/e, kteri jsou pripraveni reagovat na telefonat i v noci:-) a rozjet se za svoji rodici klientkou do domluveneho ustavu. Takova praxe je velice rozsirena temer vsude v Evrope, a vedle te volitelnosti ustavu, take velice ucinna. Jestli skutecne v silne rizenym ceskym zdravotnictvi funguji nejake trzni vztahy, tak podle meho nazoru, je to smysluplny smer, kam by se melo tlacit. Jestli bych nejake rodicce neco troufla bych doporucit, tak jedine jedince ktereho znam osobne a v praci - vymeny zkusennosti o "personalu" porodnici je podle mne trochu absurdni zalezitost, prece jde o nejakych 30 lidi, ktere jsou ruzne nadane, myji ruzny styl praci a take ruzny vztah k praci. Navic, poklicka vstricne ideologii dost casto v Cesku zustava jen poklickou, pod kterou jsou hlavne pro personal pohodlne stare zvyky - to mne rozesmalo i v dalsich dvou nemocnicech, s kterymi mela jsem tu cest...
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(5.12.2005 18:13:24)
Určitě se ozvi.
Přečetla jsem si některé tvé příspěvky,přiznám se ,na net mám už nyní trochu času jen když jsem s dětmi na OČR,takže nestíhám reagovat.
Zážitky z některých porodnic mi skutečně připomínají dobu před 14 lety,kdy jsem začínala v porodnici pracovat jako PA.Ne nezbytné výkony(klystýr,holení-to již nyní díky módě není takový problém:o))by měly být opravdu provedeny pouze po domluvě s rodičkou na její žádost.Jinak YAL gel opravdu funguje(někde tady jsem četla opak),dáváme ho někdy pacientkám před břišní operací místo pití MgSO4(dost nechutné),pokud tedy má rodička strach z případného odchodu stolice,je tu tato možnost.Jinak spousta jiných věcí je zase naopak v péči o rodičku nezbytných i když se mohou laikovi zdát jako zbytečné,obtěžující.Z vašich příspěvků uvedu třeba VAS(vibroakustický signál)používaný při natáčení tzv. monitoru.Buzení miminek se může provést i prostým potřepáním bříškem(i vy ráno svými dětmi buď trochu zatřepete nebo jim natáhnete budíka:o)).Křivka srdeční akce dítěte ve spánku je prakticky totožná s křivkou při těžkých stavech dítěte(akutní či chronická hypoxie(dušení),předčasné odlučování placenty,anemie(chudokrevnost)),spánek je potřeba odlišit právě probuzením dítěte a natočením fyziologické křivky,pokud se to nezdaří,je potřeba často akutně zakročit a těhotenství ukončit.V poslední době jsem četla a slyšela o forenzních případech úmrtí plodu pro špatnou interpretaci NST záznamu(monitoru).
Takových mylných tvrzení o zbytečnosti různých úkonů jsem tu četla již více,ale nestíhám reagovat.
Tady na Rodině je to občas také boj s větrnými mlýny:o)))
Každopádně se ozvi na mail a domluvíme se,ju!!!?:o))
 Lucie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(5.12.2005 20:48:49)
Vis, Bibi, ja jsem doktorum vzdycky verila, ze maji duvod, proc nataceji miminko na monitor zrovna tak, jak to delaji. Jsou to odbornici a ja, jako odbornik na neco docela jineho, taky ocekavam, ze se mi bude duverovat. Navic me ten monitor nijak neobtezoval. Ale nevedela jsem, proc to delaji a vysvetleni, ze spici miminko se projevuje stejne jako miminko v tezkych problemech, se mi zda tak jednoduche a snadno pochopitelne, ze by to klidne mohli vysetrujici lekari rikat kazde matce zvlast.
Mozna by v leccem pacienti s lekari lepe spolupracovali, kdyby vedeli duvod.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(6.12.2005 10:44:21)
Bibi, chapu ze mas toho dost s narocnym zamestnanim a s malymi detskama. (Jsem vlastne ve stejne situaci jen mam o detsko mene). Proto je zvlast mile, ze tady na netu ukazes si nejenom zhodit par odbornych nazoru ale i diskutujes. Jestli je to boj s vetrnymi mlynami, to nevim. Vidim na Rodine uctyhodnou snahu sirit osvetu o pravech rodicu a pacientu a menit zdravotnickou kulturu. Nevim jsestli existuje nejaka dalsi moznost v CR menit pomery nez obcanske hnuti a formovani verejneho mineni. Trzni vztahy v ceskym zdravotnictvi nefunguji – lekari a kliniky maji pacientu dostatek, pojistovny plati malo, pozde a muzou i nezaplatit, a nikdy v Cesku nemela jsem pocit ze nekdo o mne jako o klientku stoji. Mozna v Praze, ktera asi je o soukrome nadstandartni zarizeni bohatsi, je to jinak, ale v Brne vladnou socialisticke totalitni pomery vsemocnosti arogantnich doktoru.
Mozna moje ucast v teto konkretni diskusi te zmatla, ale pomerne malo zasahuji do diskusi ohledne smyslu nekterych porodnickych praktik – jedine ve pripade, kdyz nekdo tvrdi nejakou spornou vec jako absolutni pravdu anebo se pta. Co mne v Cesku skutecne zere krev, je kulturni uroven zdravotnickych sluzeb a naprosta nezavislost zdravotniku od svych pacientu. V porodnictvi konkretne, mne se nelibi velice omezene a systemem nepodporovane moznosti rodit se svoji PA nebo doktorem. Nikde jinde jsem nerodila, ale pokud muzu porovnat vztah k pacientovi s beznymi problemy, tak z ceskeho zdravotnictvi se fakt stava posledni bastou totality. Neni asi uplne fer porovnavat Cesko se zapadem, ale oddechnout se z ulevou uz se da i v nejake provincni soukrome poliklinice na sever od ceskych hranic. (Ja cestuji pomerne casto , ach jo, temer porad, a i s rodinou, takze nejake porovnavaci zkusenosti z aktualni doby uz mam.)
Co se tyka tveho prispevku o zbytecnosti nekterych praktik: osobne proti monitorovi nemela jsem nic, jedine to, ze je to skandalne nepohodlna, robustni a tezka vec v ere bezdratovyvh informacnich siti. Asi ilustruje uz odveky udel porodnictvi, ktere pritahuje pramalo pozornosti chytrych lidi. Neni to ovsem pravda, ze pravidelne monitorovani je absolutne nutne u fyziologickeho a nemedikalizovaneho porodu. Prece moc dobre znas argumenty tzv. alternativnich porodnickych praktik (porodnich domu a domacich porodu) ze zemi, kde se to provozuje jako legalni soucast porodnickeho systemu. U zdravych zen maji statisticke vysledky, ktere jsou srovnatelne s vysledkami v dobre vybavenych porodnic. Technicka kontrola poskytuje spise dokumentaci, kterou porodnik potrebuje ve pripade prusvihu. Nicmene nemam zazle ceskym porodnikum, ze trvaji na pravidelnym monitorovani – alternativni porod v Cesku zatim neni pravne jisteny. To, co mam spise za zle tvym kolegum, kteri tady obcas zhodi nejaky „odborny“ nazor, je lez, ze je to problem medicinsky a ne pravni.
Nicmene, v Cesku jsem zvolila rodit v porodnici, a s monitoringem jsem pocitala. Muj udiv se vztahuje ne na nutnost zbudit miminko, ale na zpusob, jak bylo zbuzene. Nechapu, proc ho nemuze zbudit pohybem a potrepanim matka samotna, proc na nej se musi nekdo necekane se vrhnout. Prece i ona i miminko maji pred sebou tezky den. Bezprostredne na zatroubeni jeho srdicko muj syn zareagoval tak, ze uz mne chystali na CS. Abych nemela pochybnosti v jak zodpovedne spolecnosti se nachazim, nikdo mne za to neomluvil se a nepriznal svoji chybu, ve svoji puvodni neprijemnosti (byla noc) spise pritvrdili. Potom, co duvody na CS pominuli, doktorka nechala mne pozde noci „ spat a odpocivat“ na operacnim stole. PA uz neprisla aby mne se alespon zeptala jestli mi nic nechybi, a aby rekla kde je zachod, kde je mam hledat jestli budu neco potrebovat a ty jine normalni veci, ktere rikaji vsichni slusni lide pokud chteji, aby nekdo u nich se citil dobre. Proc jsem ten operacni stul neresila sama, ptala jsem si sebe potom asi 2500 krat – neni to pro mne zdaleka typicke chovani. Byla jsem moc vystresovana nevlidnym prijetim a nasledujici komplikaci (PA byla priserna mrcha, na stesti rano ji vystridala hloupa ale hodna holcina). Doufala jsem ze ti bolesti co citim, uz je ten nejhorsi porod, a ze rano porodim a budu uz to mit v krku. No blbost, ale jsem si jista, ze moje osobni PA nebo lekarka tak se mnou by nezachazela. Nestalo by se mi to take, jestli bych nebyla mezi svinemi, ktere o svoji praci premysli – to mne rekli vsichni s kterymi jsem se bavila o svem porodnim zazitku, ale nepochazeli z Ceska. Nestalo by se take v klinice, ktera se prezentuje jako vstricna k prirozenym schopnostem zeny rodit (tak se Buhunice prezentovaly uz v teto dobe)– a mysli tu svoji ideologii vazne.
Zopakovala jsem historku tady asi uz potreti, omlouvam se vsem kdo omdleli nudou, ale chtela jsem, abys to mela cele pro ilustraci, o co mne jde (nejsem tady typicka frustrovana predporodni pripravou - v Bohunicich uz tehdy to se nedelalo. Povrchne tam se kopirovaly pomery zapadnich porodnic, kde se primar stazoval).
Urcite se ozvu, ale temat pro rozhovor budeme muset vymyslet jiny. At se tvoji broucci rychle uzdravi (rikala jsi ze jsi na ocr?)!
 Bibi* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(6.12.2005 17:56:12)
Právě ,že nejsem,tudíž jen kradu čas,abych zareagovala,nemám vždy k dispozici hlídání,takže se bojím každého zakašlání a zasoplení,bo prostě nemůžu zůstávat doma,takže děti chodí do školky dokud nemají teplotu:o((
Musím se přiznat,že mám za sebou nádherný porod,i když ne dle gusta zastánců alernativních porodů(epidurál) a chtěla bych,aby všechny maminky mohly na svůj porod vzpomínat jen v dobrém:o))),bohužel to vždy nejde,pokud se přidruží komplikace.Máš pravdu,byla bych nervozní jak sáňky v létě,pokud bych semtam neposlechla ozvy,minimálně každé 3 hodiny nenatočila monitor,po odtoku PV nevyšetřila vaginálně,jestli mi tam nevlítl pupečník apod.Bez určitých úkonů si porod nedovedu představit,je to jednak snaha pomoct mamince přivést na svět zdravé dítě a jednak ochránit své děti od návštěv vlastní matky v kriminále.Souhlasím,že mezi lékařem a pacientem musí vládnout alespoň elementární slušnost(myslím ale oboustraně!),slušně a asertivně se dá i odmítnout pacientovu vizi,pokud je nesplnitelná.
Při našem eventuelním setkání nemusí padnout o porodnictví ani slovo,prostě jsi pro mě zajimavá osobnost:o))))Jestli to není tajemství,odkud jsi???
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nesměju se 

(7.12.2005 11:38:46)
Bibi, prozrazeni tajemstvi odkud jsem, bude prekvapeni jen pro tebe:-))). Pusobim totiz jako docela respektiblilni dama, a obavam se, ze moje znami by pukli smichem jestli by se docetli, ze obcas tady na netu resim humanizaci ceskeho porodnictvi:-)))
Myslim si vsak, ze vetsina spatnych vzpominek z porodnic nejsou danne komplikacemi a zasahami, ktere byli pak nutne (zvlast jestli vse potom dobre dopadlo). Alespon pro mne nejtezsi bylo si vzpominat na svoji prehnanou slusnot, kterou mi vraceli jedine ve forme velice povrchni zdvorilosti a jinnak nepozornosti, na svoji neschopnost si obranit, ponizeni a nedulezitost vuci nepochopitelnym byrokratickym ritualum (myslim tim hlavne tu velkou vizitu). Vzpominky o unave, strachu a bolesti se vytraci, a zbyva jen to, s cim neumi si jen tak vyrovnat zadny clovek s hrdosti. Nektere moje kamaradky take nemely zrovna nejlehci porody (nektere i tezsi), ale zadna nezazila nic z toho co ja. Slusne a pozorne chovani da ledacos spravit. Treba pote, co jednu z nich odvezli z porodniho domu do nemocnici, jeji PA, ktera s ni zustala cele 24 hodiny, prijela za nej a neodesla domu pokud jeji klientka se neuklidnila, pokud ji neujistila ze byla skvela a malo kdo umi rodit tak jak ona:-)). Moje PA, ktera klidne tolerovala to, ze par doktorek na mne rvaly, ze udusim svoje dite, jestli budu dale kricet a ne dychat, odesla bez rozlouceni a bez jedineho mileho slova. Nikdo, kdo ma sebemensi duvod dbat o svoji reputaci, takhle by se nechoval. Mimochodem, zminena kamaradka rvala tak, ze nejvic ze vseho po porodu bolely ji licni svaly:-))) Cetla jsem, ze nejaci magori skutecne spocitali, ze pri kriku ubyva kyslik v krvi, ale nejde o takove mnozstvi, aby nekdo se udusil. Psychologycky ucinek kriku (okamzite odreagovani od traumatickeho zazitku) je zatim vseobecne znamy - krik a plac je to, co usiluji dosahnout kazdy psycholog, ktery pracuje s psychyckou traumou.
Tak ahoj do ledna a preji ti krasne svatky:-)!
 Olina 
  • 

Milá cizinko, 

(7.12.2005 12:41:08)
nediskutovala jsi se mnou, ale jak píšeš: je to veřejné, tak jsem to přečetla.

Zdá se mi, že máš veliké poranění duše. Mně osobně připadá tak velké, že ho sama nezacelíš, i když jsi pro to udělala skoro všechno.

Strávila jsem blaženou hodinku hledáním něčeho, co by mi napovědělo, z jaké ciziny pocházíš nebo jakou máš národnost. Víš, zdá se mi, jako bys měla nějaké zábrany zveřejnit to.
 cizinka 
  • 

Re: Milá cizinko, 

(7.12.2005 13:17:21)
Mila Olino, tomu, co se mi stalo se rika posttraumaticka porucha, a resila jsem to take i s odbornikem. Vice mene je to uz za mnou, ale mam v sebe motivacni silu udelat neco, aby nekomu jinemu totez by se nestalo. Dat smysl tomu, co jsem musela zazit. Zopakovala jsem tuto starou znamou historku pro Bibi, protoze ona v oboru pracuje a muze s tim neco udelat. Malo kdo na tomto serveru mluvi podrobne a otevrene o svych spatnych vzpominkach o prilis vecnym a neosobnim pristupu porodniku ke svym klientkam, ale hodne kdo mluvi podobnym tonem jako ja.
Moje zabrany se tykaji ne zemi, ale moji presne identity (v Cesku je nas mala hrstka). A proc ji chci utajit najdes na zacatku prispevku, na ktery jsi reagovala. A take proste se stydim mluvit o intymnich vecech az tak verejne.
 Olina 
  • 

Re: Re: Milá cizinko, 

(8.12.2005 13:44:32)
Asi jsem pochopila jak to myslíš s tím traumatem.

Bohužel se přiznám ,že jsem nepochopila to s tou identitou a národností. Já ti totiž pořádně nerozumím, zvlášť když je tvůj příspěvek delší. Jemné změny ve formulaci můžou znamenat zásadní změny ve významu.

Jen jsem myslela, že kdybych věděla jaký je tvůj mateřský jazyk, dokázala bych si lépe kompenzovat tvoje jazykové nepřesnosti. Jaksi bych se lépe orientovala. To se mi osvědčilo i s tou mojí tolikrát zmiňovanou tchýní. Když vím, že je národností Ruska, lépe rozumím její řeči, jelikož ji prokládá rusismy. A do latinky strká prvky z azbuky. Ale jak říkám, jakmile vím o co jde, tak se to dá dešifrovat.

Uznávám, že bych taky nestála o to, aby mě někdo identifikoval. Ale mě tvoje exotika přitahuje a nejsem tady sama.

Škoda, že to nemůžeš upřesnit.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Milá cizinko, 

(8.12.2005 15:04:48)
Olino, bylo by mi opravdu neprijemny prozradit svoji identitu. Nemuzu asi pomoct ani s jazykem. Bohuzel jsem takovy blbec, ze kdyz prectu za jeden den dva clanky v ruznych jazycich, anebo menim je jako komunikacni prostredek, tak nemuzu si vyhnout toho, abych nestrkala do sve cestiny cizi gramaticke formy, strukturu vety a slovni spojeni. A mam tak divny osud, ze za den ty jazyky vystridam alespon 3 jazyky. V tu dobu, co jsi bala, ze jsem tvoje tchyne, skutecne hodne cetla a ucila jsem rusky:-))). Casto tady pisu nejen na dovolene - a proto specham. Moc se omlouvam za svuj jazyk, ale je to pro mne i forma cviku rychle komunikaci:-))).

 Atrýskovi 5+ pes 


Gratuluju Esssi :-)))) 

(23.11.2005 10:22:00)
Moc třesu tlapkou k Ondráškovi!!!!
Čtyřkilový drobeček ti dal rozhodně zabrat:-),já rodila nedávno 3640 kilovýho klučíka a tak se Ti klaním :-)

Moc se mi líbily Tvé články,jsou tak opravdové a plné humoru,fakt mě moc sedly. Přesně takové pocity jsem sama občas,ne-li stále také prožívala.
Hodně mi to připomíná psaní Betty Mc Donaldové,to prosím ber jako můj obdiv :-D. Ráda bych si zase někdy něco přečetla,ovšem nevím ,jestli chceš v psaní pokračovat,ale rozhodně by to stálo za to,protože píšeš vážně dobře.
Přeju celé Vaší tříčlenné rodině hodně společných krásných chvil a Ondráškovi stále tak bezva mámu:-))))!!!
 Anna, kobliha 8m 
  • 

...dalsi gratulace 

(23.11.2005 14:30:36)
Rada bych se pridala ke gratulacim, nebudu znova opakovat, jak vtipne, pravdive a myslim, ze vsem tehotnym a potehotnym dobre zname, to je.

Casto se zamyslim nad vsemi temi negativnimi, kritikou srsicimi prispevky, ale od toho je to diskuse a asi by to byla nuda, jen sama pozitivni odezva.

Takze si nenecham zvedat adrenalin vsemi "matkami+?" a budu se tesit na dalsi a dalsi takove clanky at uz budou napsany perem humoru nebo jen tak podle nalady, hlavne svobodne!!!

Hezky den vsem!!!

P.S. Rodila jsem u Apolinare po celodennim snazeni cisarem, neco bylo stejne, neco lepsi, neco horsi, ale ze bych to v zavalu materskeho stesti zapomenula, to teda ne :o)
 Lionceau et garcon 


Re: Gratuluju Esssi :-)))) 

(23.11.2005 19:50:26)
Diky moc za gratulaci a za velikou poklonu:-)Moc me to tesi:-)
 Petra, dvě děti 
  • 

No jo, první porod. 

(23.11.2005 13:08:36)
První porod nebývá procházka růžovou zahradou, navíc jestli je větší dítě..
Gratuluji k zdravému miminku a neboj, ten druhý půjde lépe, rychleji, poprvé je poprvé, bývá to většinou takhle.
 Jindra 
  • 

hodně zdraví:-)) 

(23.11.2005 21:16:36)
Moc gratuluju a zároveň trošku závidím že už máš všechno za sebou. Moc se mi líbí tvoje příspěvky, mám totiž podobný názor na věc:-)) myslím že by se všechno mělo brát trochu z nadhledem. Přeju tobě i miminku ať jste zdraví a šťastní... mě všechno čeká začátkem dubna, ahoj Jindra
 cizinka 
  • 

pro Andie 

(23.11.2005 21:40:38)
Andie, jak jsem uz psala Markete, v nicim co Te osobne vyhovovalo nevidim zasadne nic zleho – vse co clovek si vybere na zakladne osobnich pocitu, konsultaci se svym doktorem a znalosti sebe je naprosto fajn. Zvlast kdyz jde o ty rizikove porody tak verim, ze tvoje volba byla velice rozumna. Tim co jsem psala, reagovala jsem hlavne na tvuj vyrok, ze i pro pristi bys Esssi doporucila Apolinare. Mozna jsem mela klamny pocit, ale zdalo se, jak bys chtela rict, ze ten problem byl spise v Esssi a ve zpusobu, jak ona vnimala zachazeni s ni, a ne v tom, jak se k ni chovali.
Ja jsem tady o tom psala hodnekrat, ale v ceskym porodnickym systemu vidim dve zasadni chyby: porodnice se udelaji skvele reklamy – pry ve vsem rodicce vyhovuji, a pak ta skutecnost nekoho muze silene zaskocit. Podivej se treba popis porodu u Apolinare na strankach Aperio, v pruvodci po porodnicich. Kolik toho odpovida tomu, co pise Esssi? A kdyz vim to co vim, tak vubec mne neprekvapuje, ze se to tak stava - nekteri lidi, kteri pracuji ve velkych porodnicich ty svoji reklamni letaky nectou a chovaji se podle toho, jak byli vyuceni. Pak je to zase na stesti, na koho tam rodicka narazi. Jestli by bylo bezny, ze gynekolog delal zaroven i porodnika pro svoje klientky, ktere zna uz dlouho a nechce o nej prijit, anebo rodicka by mohla cele tehotenstvi navstevovat svoji budouci PA, takovych prekvapeni by bylo mene, ze ano?
 Delete 


Re: pro Andie 

(24.11.2005 0:25:36)
cizinko,
kdepak, já nechtěla říct, že v někom (v Esssi) byla chyba nebo že "špatně" vnímá, chtěla jsem říct, že dva lidé mohou tutéž věc vnímat různě, i opačně....Takže např. pro mě, že klystýr, vyšetření během porodu, holení a já nevím, co vše je ještě často popisováno jako nějaká hrůza (nemyslím teď v tomto článku, ale obecně) nebylo obtěžující, ale naopak, že mi to vyhovovalo a pomáhalo...Ale jasně, že to může někomu vadit a možná většině.....
Já bych se ráda vyhnula hodnocení, jestli je lepší rodit s klystýrem nebo bez, oholená nebo neoholená, vleže nebo vestoje, s nohama za krkem nebo s hlavou mezi nohama....Podle mě totiž obecně nic není lepší ani horší, protože každý má jiné potřeby, jinak vnímá, někomu vyhovuje to, druhému zase ono, takže hodnotit se dá pouze subjektivně....
Stejně tak odmítám hodnocení porodnic, jestli je ta lepší než jiná. Protože jde zase jen o tom, co komu víc vyhovuje. Jediné, co se dá ohodnotit, jak která porodnice (nebo spíš její zaměstnanci) dodržuje to, čím se prezentuje. A to by zase chtělo spíš dost rozsáhlý průzkum než jen předávání zkušeností mezi známými a kamarádkami, aby to mohlo být považováno za objektivní.
Takže na jedné straně je potřeba vědět, co člověk chce nebo nechce, na druhé straně by měl mít možnost si podle toho vybrat. Bohužel v tom je potřeba zatím až příliš často sahat ke kompromisům, sem tam něco "zkousnout" nebo na něco radši zapomenout. Změnit se to jistě dá, ale chce to čas a chuť....
 Irena 
  • 

Ahoj Andie 

(24.11.2005 8:34:09)
Ahoj Andie,

naprosto s Tebou souhlasím, Každá vnímáme ty "procedury" před nebo během porodu fakt asi úplně jinak. Jsem asi stejný případ jako Ty, protože jsem prošla taky vším - holení, klystýr, oxytocin do žíly mi kapal ještě na sále, doktor (mimochodem moc sympatický) mi tlačil na břicho atd. a nic mi z toho NEVADILO, ba naopak mi to POMÁHALO A VYHOVOVALO. Ono to bude asi přístupem lidí k těmto "procedurám". Každý má jiné potřeby a jinak všechno vnímá.

Nejvíc jsem překvapená a v šoku z toho cévkování (ostatní příspěvky zde v diskusi). Já jsem se třeba vyčurala hned na sále, ale holka, co byla se mnou na pokoji, říkala, že taky nemohla ještě na sále, nýbrž se normálně vyčurala až potom na pokoji. Nikdo z doktorů se tomu nedivil a nikdo jí kvůli tomu nedával žádné cévkování. Jaké natržení močové trubice proboha? To se dělá, aby se tomu předešlo, nebo jak? To jsem se teda úplně zhrozila.

Já osobně považuju za NEJVĚTŠÍ POSUN K LEPŠÍMU nebo DOPŘEDU skutečnost, že u porodu a před ním může být se ženou její partner (manžel). To mně teda pomohlo strašně moc, protože byl víc "při smyslech" a byl mi užitečný. Navíc hned po porodu choval malého, což byl nádherný zážitek. Škoda, že tohle nemohlo být již dříve. Ale zase záleží na každé z nás - setkala jsem se s názorem, že kamarádce by třeba muž u porodu vadil a asi by ho tam zliskala :-)). Takže to je důkazem toho, že i přítomnost otce o porodu (považovaná dnes za běžnou) je taky individuální. Stejně tak jako holení, klystýr, a polohy u porodu.

Fanatické komentáře cizinky, se kterými mám osobní zkušenost, raději nečtu. Asi umí česky, ale nechápe smysl napsaných vět. Dohádala jsem se s ní už jednou a je to k ničemu.

Andie, tak Tě zdravím, Irena

 cizinka 
  • 

Re: Ahoj Andie 

(24.11.2005 10:08:17)
Ahoj Ireno, no vidis, ja ale Te ctu... Vis nedororzumeni muzou vzniknout z chyb obou stran - tak ctenarky, tak pisatelky. Ja jsem jiste trochu nezvyhodnena tim, ze nediskutuji v matertine, ale fakt se snazim pochopit to, co nekdo chce zdelit. Kdyz se vyskytne nedorozumeni, kliknu na byvale prispevky, a prectu si je jeste jednou, take kriticky pro sebe. Jestli bys to nebala udelat take, mozna bys nemusela vyhybat se prispevkum nekoho a oznacovat je za fanaticke aniz bys je a kontext ve kterym vznikly precetla...
 Irena 
  • 

Cizince 

(24.11.2005 10:15:37)
Ahoj cizinko,

chtěla jsem vlastně napsat: "fanatickým komentářům cizinky se vyhýbám, protože i když si je několikrát přečtu, neporozumím, co tím chtěla říct."

Žádným příspěvkům se nevýhýbám, většinou čtu všechny, abych věděla, na co a jak reagovat. Většinou pak reaguju na konkrétní věc, která mě oslovila nebo ke které mám co říci - jako třeba teď. Ale s Tebou mám teda vážně problém - Tvoje myšlenkové pochody jsou zcela nepochopitelné :-)). Ale hádat se s Tebou jako u prvního dílu "Deníku koule" vážně nemíním.

Irena - Afrikánka
 cizinka 
  • 

Re: Cizince 

(24.11.2005 10:53:49)
Ireno,

Tak se nenamahej, ty komentare fakt nejsou tak dulezite. Jen jak vis ze jsou fanaticke, jestli jim nerozumis:-))?
 Gerberka 


Re: Re: Cizince 

(24.11.2005 11:07:19)
Jestli chceš mít poslední slovo, tak si klidně posluž.
 dáda 2 kotata 
  • 

od začátku až dokonce  

(10.12.2005 0:05:48)
jsem se pobavila.Tím myslím pouze to ,že tento článek ,tak jako ty předešlé od 1-9měsíc byly skvěle napsané ,humorné a naprosto výstižné.Moc se mi líbyly a malému Ondráškovi přeji sníst spousty vtipné kaše po své mamince.Dáda
 Sylvie 


Re: Cizince 

(24.11.2005 11:10:01)
Ireno, cizinky myšlenkové pochody jsou "zcela nepochopitelné" - ne však obecně, ale pro tebe ;o) Já je chápu. Ne vždy a ne se vším souhlasím (i když většinou jo), ale v podstatě chápu, co se cizinka snaží říct. MOžná i proto, že já sama si u prvního porodu připadala jak hadr na podlahu - byla to pro mne velice překvapivá (či spíš šokující) zkušenost, protože jsem si do té doby na zdravotnictví v podstatě stěžovat nemohla.

S.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Cizince 

(24.11.2005 16:17:05)
Sylvie, dik za podporu, od tebe je to zvlast mily.
 cizinka 
  • 

Re: Re: pro Andie 

(24.11.2005 9:48:54)
Andie, asi jsem te spatne pochopila - vychazela jsem z tveho napsaneho textu,a okolnosti nemohla jsem vedet, promin, a nemusime uz si dal v tom hrabat. Je to ve skutku banalni vec, ze kazdy ma individualni schopnosti snaset bolest. Problem jak jsi presne vystihla je ten, ze v Cesku zatim to chapani individualnosti je jaksi jen na retoricke urovni, a chce to najit chut zavest system, ktery bude individualnim potrebam rodicek ohleduplnejsi.
 Delete 


Re: Re: Re: pro Andie 

(24.11.2005 10:57:46)
cizinko,
však já se proto snažila vše vysvětlit, aby k nějakému nedorozumění nedošlo, tak snad je už vše OK.

Ireno,
i já jsem přesně ta, co tatínka u porodu nesnese. Teda snesla bych ho, ale až teď, potřetí, poprvé určitě ne. Je pravda, že byly chvíle, kdy mi chyběl (šla jsem k porodu sama, takže jsem si táhla tašku, pak jsem dostala na sále hlad, takže mi svačinu sháněla porodní asistentka, také kapesník mi musela podat ona, ale jinak by mi vadil. Takže ano, i přítomnost otce u porodu je pouze možnost, ne povinnost a já jsem za to ráda.
 ChloeV 


V Pardubicích pohoda? 

(24.11.2005 9:55:49)
Dotaz na Pavlu..Kdo Tě rodil? A co sestry na novorozencích?taky jsem rodila v Pardubicích..porodník skvělý - dr. Cee.Ale sestry na novorozencích- hrůza. Daly mému chlapečkovi flašku s dudlíkem s tím, že já kojit nikdy nebudu.Kojím dosud - 14 měsíců!
 Martheen+4 


Koule 

(24.11.2005 15:16:44)
Esssi, moc pěkně zakončené!! Ještě jednou gratuluji k Ondráškovi, u celého tvého deníku Koule jsem se skvěle pobavila na tvůj účet :-))))), díky! Doufám, že brzy budou následovat další deníky tentokrát o běhání kolem miminka. Měj se hezky a užívej si Ondráška.
 falmarka 


Essi 

(24.11.2005 23:21:15)
super dokončení deníčku.
Už se těšíme na deníček o malém Ondrovi.
 Magda77 


Vtipné! 

(25.11.2005 2:02:04)
Moc se mi to líbí:))) Gratuluji k narození syna Ondráška a přeji stále hodně dobré nálady a chuti dělit se s námi o svoje zážitky! Teď to přece teprve začne!
 Ilona F. 


Moc hezky píšeš 

(25.11.2005 14:51:12)
Je to příjemné, číst tvůj ležérní, vtipný, ironický styl, to je mi blízko, blahopřeji! Axident (Ilony drahý choť)
 Květa,13tt, Klarka 4roky 
  • 

Slava 

(25.11.2005 21:19:46)
Konecne jsi to popsala presne, strucne, VTIPNE a bez kalehokoliv sentimentu. Mela bys psat dal!Jsi dobra, koupim si tvou knihu. A mimochodem moc gratuluju!:-))
 Lendul* 


Pohled prvotěhulky 

(27.11.2005 14:48:26)
Děkuji za rádoby drsný popis těch devíti měsíců, na které jsem se tak těšila a porodu, na který se teda zatím nijak zvlášt neklepu:-)
Opravdu mě to pobalio a doufám, že si tu ještě pár podobných článků s tak pěkným nadhledem přečtu - už jen proto, abych věděla, do čeho jdu:-)))
 Lendul* 


Pohled prvotěhulky 

(27.11.2005 14:49:19)
Děkuji za rádoby drsný popis těch devíti měsíců, na které jsem se tak těšila a porodu, na který se teda zatím nijak zvlášt neklepu:-)
Opravdu mě to pobavilo a doufám, že si tu ještě pár podobných článků s tak pěkným nadhledem přečtu - už jen proto, abych věděla, do čeho jdu:-)))
 Herulinka 


Šťastná to žena 

(28.11.2005 9:48:06)
Máme sice "zatím" jenom 5 týdnů, ale když se já ptám svého chotě na sourozence, tak neví, pořád jenom neví!!! Tak si říkám, že by bylo milejší slyšet jakoukoli konkrétní odpověď, než tohle...
 Martina, 22+3tt 
  • 

dobře napsané 

(28.11.2005 9:58:55)
Moc mě to pobavilo. Konečně jeden střízlivý názor. My teprve čekáme. Těhotenství pilně postupuje, já však mám stále pocit, že se mě porod zatím nijak netýká. Tak doufám, že to přijde v pravý čas. Chtěla bych to prožít v klidu a pohodě. Uvidíme, jaká bude realita.
 Effka, dvojčata Klárka a Šárka 


Gratulujeme 

(28.11.2005 11:28:25)
Milá Esssinko,
gratuluji Ti ke zdárnému dokončení těhotenství - tedy k narození Ondráška (pořádný chlapík!!!). Taky jsem Ti moc chtěla poděkovat za vtipně napsaný deníček - já jsem se moc pobavila. Vím, že těhotenství ani porod nejsou vždycky procházka růžovou zahradou (mluvím z vlastní zkušenosti : dvojčatovské břicho neboli dělová koule, 23 kilo navíc, pohyblivost nulová, porod 25 hodin s parádními bolestmi a všemi možnými procedurami a vyšetřeními), ale je fajn se nad všechny ty menší i větší útrapy povznést a radovat se z malého mimíska.
Přeji hodně zdravíčka a těším se na další články. Effka a Klárka+Šárka (červenec 2005)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.