| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Mateřská škola, nebo mateřské centrum?

 Celkem 32 názorů.
 Lida +2 
  • 

MC Nemohou nahradit skolku 

(14.12.2004 11:38:35)
Ja si osobne myslim, ze materska centra jsou vhodna pro maminky s detmi do 3 let, po teto dobe, by mely deti chodit do radne skolky, ktera ma rezim. Deti se uci zit v kolektivu, maji socialni kontakt. Je dokazano, ze deti, ktere do skolky chodily vyrazne lepe prochazeji skolou, nez deti, ktere tam nechodily. MC je spise pro maminky, aby se doma nenudily. Detem zase tak mnoho neda. Maminky jsou maminky, ne peadagozky.

PS: trochu me zaskocila veta ..."jsou maminky, ktere nepracuji a detem se venuji.... Pani autorko, ma to znamenat to, ze maminky, ktre pracuji, se detem nevenuji????
 rani 
  • 

Re: MC Nemohou nahradit skolku 

(14.12.2004 12:15:57)
Také mám pocit, že si autorka plete hrušky s jablky...Srovnání MC a MŠ je absurdní i podle mého. Mám syna 3,5 roku a prošli jsme obojí. A právě proto chodí na 8 hodin denně do školky.
 zlatokaci 
  • 

Re: Re: MC Nemohou nahradit skolku 

(14.12.2004 13:38:30)
Souhlas, ja beru MC spis jako pripravu na skolku.
 Romana 2 děti 
  • 

Re: MC Nemohou nahradit skolku 

(14.12.2004 14:40:57)
Naprosto souhlasím. Mateřská centra rozhodně školku nenahradí. Jsou spíše pro malé děti, tak do tří let. Já sama jsem do MC chodila, jak bylo synovi přes tři roky, tak jsem ho zapsala do školky.
 Klára 
  • 

Re: Re: MC Nemohou nahradit skolku 

(14.12.2004 17:23:17)
docela mně zaráží věta ve smyslu, že maminky, které nepracují se dětem věnují narozdíl od pracujícíchc - já osobně si myslím, že celodenní pobývání dítěte pouze s matkou nevede k ničemu dobrému - z dítěte se stane "mamánek" a je na matku nezdravě fixované. Mimo to, většina z nás prostě pracovat musí a to nejen kvůli penězům, ale i proto, abychom si udrželi zdraví rozum a doma "nezblbli". Myslím, že dětský kolektiv je pro dítě důležitý a to jak v batolecím věku herny, mateřská centra apd., tak i v předškolním věku mateřské školky.Mimo to mateřská centra fungují naprosto jinak než školky, takže si myslím, že je to hloupost to srovnávat.....
 Petra II. 
  • 

Re: Maminky, které pracují 

(14.12.2004 17:59:04)
nemusí být spatné matky, mohou své deti milovat stejne a treba pracují práve proto, aby se jejich díte melo dobre. (materiální dostatek nepokládám za základ dobré výchovy, ovsem nemuze se zcela opomíjet). Ale já myslím, ze to autorka nemyslela nijak spatne a nechtela se pracujících matek dotknout. Spís to myslela tak, ze matky, které jsou doma, se mohou díteti venovat celý den a celý den spolu tráví, proto toho spolu mohou podnikat víc (napr. materská centra), nez zena, která je zamestnaná a tráví podstatnou cást dne bez dítete. V tom si myslím je trochu ten problém: jak se muze zamestnaná matka venovat díteti plne, kdyz je proste v práci? A i kdyz delá treba doma, tak tu práci proste udelat musí a to zabere urcite nejaký cas, tak ten je nutné nekde ubrat. Nemyslím to nijak ironicky a útocne, ale tohle by me zajímalo, jak to funguje, protoze s tím nemám zkusenost. Nedávno mi jedna moje známá, druzinárka, vyprávela, jak jsou u nich v druzine prvnáci treba od 6.30 do 17.30 kazdý den. Prvnák je treba trochu starsí, nez se tady bavíme, ale porád je to malé díte. A má potom matka v takovém rezimu cas se mu aspon trochu venovat?
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: MC Nemohou nahradit skolku 

(14.12.2004 23:09:40)
Možná bychom se měli spíš zeptat, kolik maminek s šestiletými dětmi do MC chodí. Já teda neznám ani jednu - MC tu každý využívá (kromě jiného) spíš jako přípravu na školku, takže to na sebe pěkně navazuje.

Co se týká detailů - moc se mi nelíbí informace, že šestiletý děti už se dokážou soustředit i dvacet minut. Děti pokud mají vhodný podmínky (tj. pokud mají něco, co je zrovna zajímá a nikdo jim do toho nekecá), se dokážou soustředit mnohem dýl i v nižšim věku (co třeba máchání se ve vodě nebo v blátě, bagrování na pískovišti, házení kamínků do potoka a podobně - dosaďte si sami :-)) Možná tam mělo být napsáno - soustředit na něco, co mu někdo určí z vnějšku.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: MC Nemohou nahradit skolku 

(15.12.2004 1:48:26)
Milado, však k nám párkrát do roka (v době školkových prázdnin, nebo na nějaký větší akce) zajdou maminky i se staršíma sourozencema svých batolat. Ty malý ale pak nemaj nárok obsadit třeba odstrkovadlo, protože motorkářskej gang je hravě rozdrtí. Jednou za čas jim to neuškodí, ale bejt to tak pořád, asi by tam mrňouskové přestali chodit. A to nemluvim o společnym programu pro šestitýdenní až šestiletý děti - to by byl úkol! :-)
 Toranoko 
  • 

Re: Re: MC Nemohou nahradit skolku 

(15.12.2004 18:17:59)
A proto je podle mě špatnej systém !klasickýho" vyučování - dítě si zvykne na to, že škola je místo, kde nedělá to, co ho baví, ale to, co je určený. Naopak, když se do něčehop zabere víc a soustředí se, je jeho práce přerušena (zvoněním), a nutně se musí soustředit zas na něco jinýho.
Podle mě se málo využívá přirozené motivace a zájmu dětí.
 Jitka a Matyášek 


Pár poznámek 

(14.12.2004 17:29:25)
Jako maminka na RD (syn má 2,5roku) a zároveň psycholožka z PPP si dovolím pár poznámek.
1. Kritizovat je velmi lehké.
2. Souhlasím s výhradama proti větě:"Nechodí do zaměstnání a svým dětem se věnují." Věřím, že jde jen o nešťastnou formulaci a že paní autorka se nedomnívá, že ostatní maminky se svým dětem nevěnují.
3. Jistou výhradu bych měla ke zvolenému názvu. Zvolená spojka naznačuje, že jedno (MŠ) či druhé (MC) musí být zákonitě lepší. Opět souhlasím s názorem, že se srovnává nesrovnatelné. Možná stačilo jen vyjmenovat výhody obou zařízení.
4. Musím přidat ještě informaci o tom, že předškolní přípravu (často pod názvem edukativně-stimulační skupiny) pořádají nejen MŠ a MC, ale i spousta jiných zařízení, jako jsou právě pedagogicko-psychologické poradny, speciální centra apod. Vždy je ale důležitější, kdo přípavu vede. Můj názor je, že být "je" pedagogem (a nemyslím to vůbec urážlivě) prostě nestačí. Chce to speciální průpravu. Vždyť v těchto skupinách jde i o zachycení a včasnou nápravu případných problémů do budoucna.
Omlouvám se za delší příspěvek, ale prostě mi to nedalo :-)))
JJ
PS: Jo a jsem zastáncem MŠ, alespoň v období před nástupem do ZŠ.


 Jitka a Matyášek 


Re: Pár poznámek 

(14.12.2004 17:35:57)
Jejda, tolik chyb :-), omlouvám se.
Samozřejmě tam patří výhradami a v uvozovkách mělo být "jen".
JJ
 Mája, Martínek a Kubík 


Re: Re: Pár poznámek 

(14.12.2004 20:27:39)
Nevím jestli příslušný zákon už nezrušili, ale pokud mi paměť neklame, tak je poslední rok před nástupem do ZŠ v MŠ povinný.
 Jitka a Matyášek 


Re: Re: Re: Pár poznámek 

(15.12.2004 18:03:22)
Předškolní rok v MŠ není povinný. Povinná docházka začíná až zápisem do ZŠ. Ale uvažovalo se o tom, že by ten rok v MŠ povinný být měl.
JJ
 Jitka a Matyášek 


Re: Re: Re: Pár poznámek 

(15.12.2004 18:03:34)
Předškolní rok v MŠ není povinný. Povinná docházka začíná až zápisem do ZŠ. Ale uvažovalo se o tom, že by ten rok v MŠ povinný být měl.
JJ
 Ssilvie, Kubík, Domi a Maty 


Přeškolička 

(14.12.2004 18:58:13)
Asi patřím zrovna k těm maminkám aktivním. Snažím se otevřit u nás takovou předškoličku! Bylo by to jedno dopoledne a bylo by to právě o tom zvykat děti pracovat pod jiným vedením!
A zároven chceme otevřít i výtvarku pro rodiče s dětmi, aby se i oni naučili s dětmi pracovat na nějakém úkolu!
Mám sama tříletého klučinu, který je aktivní, někdy až moc! Ale výtvrka nám oběma prospívá!
Předškolička by měla bvýt na jedno dopoledne v týdnu a mělo by být rozdělěno na výtvarku a tělocvik hrou na téme určité pohádky!
Ted záleží na zájmu ostatních maminek, Vezme si nás pod křídla místní dům dětí a mládeže!
Za což mu velice děkuji!

 Rani 
  • 

Re: Přeškolička 

(15.12.2004 9:01:24)
Na něco podobného jsme chodívali jednou týdně se synem do nám nedaleké MŠ. Jak odpoledne je ve školce méně dětí, tak jednu třídu uvolnili a za 20Kč tam mohly přijít maminky s dětmi od 1-6 let. Paní učitelka tam s námi byla a dělala dětem jakýsi program. Bylo to těžké pro tak různorodou skupinu, takže to vypadalo většinou tak, že se utvořily skupiny přibližně stejně starých dětí a ty "pracovaly" odděleně. Bylo to mnohem lepší než třeba program v mateřském centru, protože tam byl většinou program jednotný na celou hodinu a to ne každému dítěti sedne. Mělo to hlavně veliký přínos v tom, že syn mi ve dvou letech a 3 měsících řekl, že on už doma být nechce, že chce do školy a šel ( první rok na 3 hodiny denně)a to s takovým přehledem, že první den nám udělal scénu, že on tam chce zůstat na spinkání.Teď chodí už na celý den. Věděl do čeho půjde. Chodí do školky strašně rád i když jsme se přestěhovali do ciziny a tak první dny nerozuměl ani slovo.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Mimo realitu 

(15.12.2004 8:02:01)
Jsem na MD s malým dítětem (7 měsíců), mám možnost z domova pracovat a do MŠ asi pospíchat nebudeme, ale z článku mám dost podivný pocit.
Cituji: „Snažím se je vyvést z omylu, že sice v mateřské škole předškolní příprava probíhá, ale že především oni jako rodiče by se měli svému dítěti věnovat, pracovat s ním doma a zvykat ho také na určitý řád“. Většina maminek chodí do práce, přiletí domů ve 4 nebo v 5 hodin odpoledne (někdy i z malého nákupu), připravuje večeři, aby nakrmila rodinu a řekněme, že až umyje nádobí a tak mezi 20.00 a 21.00 tedy přebírá HLAVNÍ ZODPOVĚDNOST za předškolní výchovu dítěte? A jaká je, prosím, zodpovědnost učitelky MŠ, která s tímto dítětem strávila celý den? Maminka má za jednu hodinu zvládnout to, co nezvládla učitelka MŠ za 8 hodin? Proč nepřímo zaséváte v pracujících matkách pocit, že jsou neschopné, jestliže po odpracování svých dvou pracovních směn dostatečně nepřipravují dítě na školní docházku? Nespletla jste si náhodou století? Nebo planetu?
 Marcela 
  • 

Re: Mimo realitu 

(15.12.2004 11:23:21)
Asi jsi pěkně utahaná (kdo by se divil, zvlášť teď), žes ten článek tak rozcupovala. Já si také myslím, že by se rodiče měli svým dětem věnovat co nejvíc - co kdyby ty zaneprázdněné maminky, o kterých píšeš, obrátily pořadí a nádobí myly až když jdou děti spát? Vždyť děti tak strašně rychle vyrostou a tahle doba bude nenávratně pryč. Nejsem žádná úžasná mentorující matka a když nevím co dřív, řeknu si tu geniální průpovídku : bordel v bytě - šťastné dítě. Tak promiň, ale nesouhlasím s tvým názorem. Máme v rodině jednu bolestnou zkušenost, kdy se pak člověk ptá - co jsem udělal špatně, nevěnoval jsem se svému dítěti dost? Tak asi proto. Je to pro mě poučení i pro vztah s vlastními dětmi, když vidíš tu strašnou bolest jiných. Ale to jsme se dostaly už daleko od předškolní výchovy. Tohle je má reakce na "nebohé udřené maminky". Vždycky to nějak jde, alespoň někdy.
 Toranoko 
  • 

Re: Mimo realitu 

(15.12.2004 18:20:51)
Já myslím, že to bylo myšleno tak, že jako rodič mám hlavní zodpovědnost za to, jak moje dítě vyrůstá a jak ho vedu. Podle mě není určující doba, jakou s dítětem strávíte, ale kvalita vztahu (i když je jasný, že k vytvoření vztahu je potřeba společně trávit čas).
 Věra 
  • 

Re: Mimo realitu 

(16.12.2004 15:23:16)
Pokud jsem si dobře přečetla článek, tak v něm autorka píše o rodičích, což je i tatínek, který se může dítěti věnovat, když maminka připravuje večeři... Když už jsme u toho rejpání a slovíčkaření
 Jájule+21měs Kuba 
  • 

ZooZa 

(17.12.2004 12:18:35)
Opravdu zajímavý názor. Ale je pravda že jsou lidé kteří mají pocit že to nejlepší co můžou dělat pro dítě je obrovský barák na klíč a spousta přepychu, pak lítají od rána do večera za penězi, aby splatili hypotéku. Tatínka děti téměř neznají, místo maminky se objeví teta... školka je tam zbytečně navíc, a pak lítají po odbornících, co s jejich dětmi není v pořádku... Vždyť je ani neznají. Možná je to mimo téma, ale napadlo mě to po přečtení příspěvku ZooZa.
 Jitka, dcera 10 let 
  • 

Re: ZooZa 

(20.12.2004 9:00:06)
Tak nevím, ale mimo realitu mi spíš přijde Váš příspěvek. Nevím, z jakých poměrů pocházíte, ale vy si opavdu myslíte, že tím, že rodiče chodí do práce s dopracují nějakého přepychu? Většina nás chodí do práce ptoto,aby tam vydělala peníze. Nebo mi uniklo, že se v obchodech dává zadarmo?
A z čeho žijete Vy? Nejspíš jste rentiérka?
 Lida +2 
  • 

Re: Mimo realitu 

(17.12.2004 17:28:06)
Zoozo,

souhlasim s tebou a chapu, ze si nemela na mysli to, ze se rodice svymndetem nevenuji ale spise to, ze pokud dite chodi 8 hodin do predskolniho zarizeni, ve kterem pracuji skoleni pedagogove, tak by tito pedagogove, meli za svou praci take nest zodpovednost.
Vzdyt prece neni mozne aby si deti 8 hodin deti delaly co chtely, kdyz je tam rodice posilaji ne proto, aby je nekdo pohlidal, ale proto, aby se tam neco naucily. Samozrejme, ze rodice maji zodpovednost za vychovu, tim se ale take mysli, ze rodice maji zodpovednost vybrat takovou MS, ktera "nejakou zodpovednost za vychovu prebere"???
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Re: Mimo realitu 

(19.12.2004 1:22:05)
Lido,

Pochopila jsi úplně přesně, co jsem měla na mysli, a asi jsi to lépe vyjádřila.

Do zaměstnání chodí většina matek (nejen ty, které chtějí „obrovský barák na klíč a spoustu přepychu“). Chodí tam i takové, které chtějí svým dětem dopřát slušné bydlení, trošku soukromí, pobyt na čerstvém vzduchu, hezké prázdniny, možnost vzdělání... To je přece úplně přirozené.

Učitelka MŠ je kvalifikovaná pedagogická pracovnice, která má odborné znalosti, zkušenosti i zázemí na to, aby se věnovala našim dětem. Nepřímo ji také platíme ze svých daní. Nedávno jsem nahlédla do práce jedné ředitelky mateřské školy a pochopila jsem, že tyto děti mají tak bezvadný program, jaký bych jim nikdy nemohla doma nabídnout. Věřím, že většina učitelek MŠ dokáže mé dítě připravit na školní docházku lépe než já, a kvalitní učitelce tuto zodpovědnost velmi ráda svěřím. Tak jako lékaři svěřím zdravotní problém, u květinářky objednám kytku, u kadeřnice se nechám ostříhat. Když nebudu spokojená, pokusím se najít jinou mateřskou školku. Autorka článku se snaží naznačit, že to je vlastně „normální“, že učitelka MŠ nemá žádnou zodpovědnost a že v tom případě by měl člověk dělat, jako že se nic neděje, nestěžovat si a chopit se jako dokonalý rodič zcela automaticky všech těchto radostných povinností.

Vůbec si nemyslím, že bych měla po večerech probírat s dítětem základy čtení, psaní a počítání, jestliže máme na tuto práci spoustu kvalifikovaných lidí.

Z.

 Johanka+Izáček (27.8.2003) 
  • 

Re: Mimo realitu 

(20.12.2004 0:14:18)
Mam trosku pocit, ze se Zooza boji zodpovednosti za dite..v tom smyslu, ze pokud dite nebude bavit uceni, skola apod., budou za to moci ucitel(ky)e.
Jinak v podstate souhlasim a chapu nazor Zoozy, jen si myslim, ze za dite je predevsim zodpovedny rodic a to ve vsech smerech, ten je tu od toho, aby ukazal diteti "cestu".A to vsechno umerne veku prcka...Pomahat mu v tom ma samozrejme skolka apod.
Ale jestli si budeme myslet, ze pokud "nemaji rodice cas", tak za ne vychovu zvladne skola, dopadneme stejne jako to vidime vsude kolem...Tolik nasili ze strany dospivajicich je myslim dost vymluvne..
Ale to uz jsem pomalu zasla do extremu a do jine vekove kategorie deti, za coz se omlouvam.
"Myslenka" clanku a prispevku je jinde...
J.
 Lida +2 
  • 

Re: Re: Mimo realitu 

(20.12.2004 14:24:14)
Johanko,

mne z pripsevku Zoozy nic, co by napovidalo, ze se vyhyba odpovednosti za dite, nevyplyva.
Naopak, myslim si, ze Zooza chce to, co by melo byt samozrejmosti. Zvysit naroky na skolu a skolska zarizeni.

Pokud diteti nebavi skola a uceni, tak na tom ma obrovskou vinu prave skola, ucitel(ka). Vis, jsou pedagogove, kteri jsou schopni a motivuji deti a pedagogove, kteri odrikaji nutne a z hodiny odejdou s tim, ze je ani nezajima, jestli to deti bavi a ani nezajima, jetli to pochopily. Promin, ale s timto rodic nic moc nenadela. Jedine, co muze nadelat, je samozrejme dite doma doucovat (coz by ale mela delat skola, rodice by nemely suplovat praci skoly)nebo si jit na ucitele/skolu stezovat. Samozrejme, rodicova povinnost je vest dite od malicka k tomu, aby prahlo po informacich a chtelo se vzdelavat, to ale potom jeden takovy "spatny" ucitel muze "zhatit" behem nekolika mesicu.

Vis, az v Cechach budou ucitele hodnoceni a placeni za vysledky svych zaku, tak to bude s tim skolstvim trochu jine. (Jsem puvodnim povolanim ucitelka, myslim ze vim, o cem mluvim)
 Xantipa 
  • 

odpoutání od maminky 

(15.12.2004 12:11:40)
Nedá mi to, ale musím reagovat na poznámku v příspěvku, že v šesti letech se musí dítě připravit na odpoutání od maminky. Řekla bych, že to musí zvládnout už i mladší dítě. V šesti letech to snad nezvládnou pouze velmi úzkostné děti, to bych řekla, že je vyjímka a ne norma. Od svého šestiletého syna očekávám nejen odpoutání od mé osoby, ale také již samostatnou práci. A on je toho schopen. Myslím, že to je věc výchovy. I takto staré děti jsou schopny samostatně pracovat po určitou dobu.
 Jitka, dcera 10 let 
  • 

Re: odpoutání od maminky 

(15.12.2004 16:17:04)
Souhlasím s tím, že v 6-ti letech začít s odpoutáváním dítěte od maminky je zatraceně pozdě. Přece to, že nastupuje do školy už vyžaduje pěkný kus samostatnosti a odpovědnosti za sebe samého.
Dcera navštěvovala MŠ od 3 let, já nastoupila do práce. Pobyt ve školce byl pro ni přínosem, spoustu se tam toho naučila a to nemyslím jen dovednosti a znalosti, ale hlavně uznávat jinou autoritu, než jsou rodiče, vycházet se svými "spolužáky", řešit různé problémy, sdílet společně s ostatními dětmi ty jejich drobné radosti a starosti.
A to vše bez "maminky za zadkem".
I kdybych do práce nemusela, dcera by chodila do školky stejně, protože jsem přesvědčená, že ve školce se jí dostalo toho všeho, co bych jí já sama v domácím prostředí a pouze ve dvou nedokázala dát.
Prostě se naučila žít v partě, se všemi pozitivy a negativy, které to přináší, ale tak je to přece i v životě. Tak že to každopádně byla dobrá průprava.
Dnes, kdy je dceři 10 let se opravdu pozastavuji nad tím, že některé děti nejedou na školu v přírodě proto, že "jsou na to ještě malé", nemohou jet sami 3 stanice autobusem "protože by se jim mohlo něco stát" ....
Děti dokážou víc, než si myslíme, jen jim k tomu musíme dát příležitost a důvěru.
Jinak MŠ a MC bych také vůbec nesrovnávala, je to každé o něčem jiném.
A ještě na závěr, přestože jsem byla a vždycky budu (aspoň doufám) pracující matka, myslím, že jsem dceru o nic neošidila,spoustu jsme toho spolu prožily, navštívily, vyrobily .... a péče o o její "blaho" bude pro mě vždycky na prvním místě.
 Daniela, Noemi 4 roky 
  • 

Re: Re: odpoutání od maminky 

(15.12.2004 17:56:45)
Taky si myslim, ze zacit v 6 letech se odpoutavat je dost pozde. Ale zase nezdilim nazor, ze je pro dite dobre, kdyz uz tak v ranem veku 3 let chodi od rana do vecera do skolky. Jsou deti ktere jsou zive a miluji kolektiv, ale vetsina deti by to mela rada kombinovane. Tim myslim dopoledne ve skolce, a potom doma. Bohuzel vim, ze to pro mnoho rodin neni mozne. A je to skoda. Melo by byt vice polovicnich uvazku pro matku. Moje dcera zacala v necelych 3 let chodit 2 tydne do Spielgruppe,ale kdyz ji bylo 3,5 uz ji to nestacilo. Jenze bohuzel zijeme v zemi kde se mi o ceskych skolchach muze jen nechat zdat. Tady deti musi dovrsit 4 roky v dubnu,, aby mohli v lete do skolky. Takze moje mala by mohla jit skoro az v 5 nebot je az v rijnu narozena. Tak jsem se rozhodla pro privatni skolku, kdy deti berou uz pred 4 rokem, jestli je zrale. Chodi 3krat dopoledne, a udelala spoustu pokroku. Ale kazdy den a az do pozdniho odpoledne by nezvladla dobre, nebot je typ ktery potrebuje hodne soukromi. Ale zacali jsme chodit tancit, a zacneme s plavanim. Od moji kamaratky v cechach chodi mala od 3 let do skolky, zacali ji zvykat postupne. Prvni jen 3 dopoledne, pak kazdy den dopoledne, a ted je tam do 3 hod. Maminka nepracuje a presto dite je ve skolce, nebot je tam stastne. Ale kazde dite neni stejne, a podminky taky ne
 Marcela, Tom tri roky 
  • 

školka  

(16.12.2004 11:32:50)
Tom někdy v roce a půl byl schopen mne opustit a věnovat se něčemu co ho zajímalo a třeba hodiny si hrát sám.
Nebál se cizích lidí, měla jsem vždy opačný problém, než většina maminek, strach aby mi s někým neodešel.
školka je pro Toma velkým přínosem, učí se tam navazovat kontakty, které mu doma zatím chybí, protože nemá sourozence. Vycházet s ostatními dětmi, brát ohledy, zatím je ještě malý, ale myslím si, že po měsíci docházení prodělá dítě velký sociální pokrok, pokud jsou profici ve školce a dětem se věnují. Souhlasím, že srovnávat MŠ A MC nelze.
 Eliska 
  • 

Re: školka  

(20.12.2004 15:25:14)
Tak sem ted pekne doprostred placnu, co me napadlo pri cteni posledniho prispevku - moje dcera (rijen 2002) uz je taky hodnou dobu schopna smysluplne a zabavne travit cas beze me a zvlast ted, kdyz ma jeste 4-mesicni sestricku, mam dojem, ze se se mnou doma sama nudi - a tatinek je prakticky denne od 6 do 6 pryc, nejblizsi babicka 100 km a nejblizsi materske centrum 40 km daleko (doopravdy), podobne jako kamaradky se stejne starymi detmi. Co mne (a podle toho, co slysim, nejsem sama) chybi, je "predskolkovske" zarizeni, kde by mohla dcera travit par hodin tydne se stejne starymi detmi, at uz se mnou nebo beze me. V miste, kde jsme donedavna zili, byla takovym mistem setkavani detska hriste, kterych tam byl prehrsel, coz ovsem tady nehrozi ani zdaleka (navic v tehle zime), ale myslim, ze jak pracujici maminky malych deti, tak i ty, co jsou na MD, by podobnou "instituci" docela privitaly.
(To byl vylev spis emotivni nez konstruktivne diskusni - jsem uz z toho tak nastvana a ustvana, ze jeste chvili a zblaznim se - a pak snad v tom silenstvi nejake MC zalozim i sama! :-)) )
 Jana 
  • 

Re: Re: školka  

(23.9.2006 0:34:20)
ahoj,

ráda bych svoji dceru skoro 3 letou do školky dala, ale všude v okolí je beznadějně plno...

tak co mám dělat? chci jen upozornit na jiný pohled na věc - leckde by matky dítě do školky rády daly, nejlíp na 4 hodiny denně - ale prostě není místo. a pokud vím, tak např. v okkolí Prahy je to běžné - všude se staví nové domy, ale školek je málo....Pokud mám jen 1 dítě a nejsem sociální případ, nemám šanci...

a abych ji vozila hodinu denně na druhý konec prahy, pak do práce půl hodiny a zase hodinu apůl domů..

to raději zůstanu doma, obcházím mateřská centra, hřiště... a pracuju po nocích přes internet a malou si beru na nutné porady a schůzky sebou.

Neumí být ve školce, za to ví, jak maminka a tatínek pracují, co se dělá v kanceláři a proč to tak musí být, aby byly penízky... taky varianta.

a jsem moc ráda, že mateřská centra jsou - jinak nevím, kde bychom v zimě alespon nějaké děti našly;-))

jana

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.