| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Naše dítě Superstar

 Celkem 175 názorů.
 Silvie,dcerka Leona (3roky) 
  • 

Znám to 

(6.9.2004 10:25:05)
Mám holčičku Leonu. Není to příliš obvyklé jméno (chtěla jsem aby ve školce/škole nebyly dvě-tři ve třídě) a když jsem ji někomu představila, vždycky jsem slyšela "Jé jako Machálková". Taky už mi to dost vadilo (přestože mi Machálková nevadí) vysvětlovat, že to tak není, že je to naše Leona a ne Machálková...teď už nás všichni znají a nikoho už to přirovnání nenapadne. Ale fakt jsem z toho byla na mrtvici. Jen ve školce mi to nevadilo-malá hodně zpívá a ve školce jí prostě říkají Leonka Machálková.
 Eva Tížková 1 dcera 
  • 

Re: Znám to 

(6.9.2004 13:16:27)
Znám něco podobného.V březnu 2001 jsem otěhotměla. Taky jsme okamžitě začali s manželem vybírat jména, bohužel jsme si na pomoc nevzali kalendář, takže jsme vůbec neměli ponětí, kdy mají svátek Jan a Lucie, které jsme vybrali. 12-tého prosince se nám narodila Lucinka a už na porodním sále jsme se dozvěděli, že je chudák, protože bude mít hned 13-tého svátek. Od té chvíle jsem to slyšela stále / netušila jsem kolik lidí ví, kdy je Lucie /. Jsem přesvědčená, že to záleží pouze na rodičích, jak dítěti zařídí osavy. Já se jmenuji Eva a nikdy jsem se necítila ochuzená, že mám svátek na Štědrý den.
 Kaaja 


Re: Re: Znám to 

(6.9.2004 13:39:17)
já jsem se na Štědrý dešn narodila, kdybych se ještě jmenovala Eva tak se asi rodičům nějak pomstím :o))
 Kaaja 


Re: Re: Re: Znám to 

(6.9.2004 13:42:05)
Ikdyž svátek mám 2. ledna- hahahahahahaha, asi jim fakt něco provedu, ale u nás se stejně svátky neslavili...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Znám to 

(6.9.2004 13:50:47)
:o) Mám kamarádku Evu, narozenou 23.12. :o)


S.
 Kaaja 


Re: Re: Re: Re: Znám to 

(6.9.2004 13:58:51)
škoda, že den nepočkala :o)), ne vážně - to je fakt pech.
 marcela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Znám to 

(24.9.2004 14:48:09)
můj kamarád má tetičku Evu narozenou 24. prosince :-)
 Blanka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Znám to 

(6.9.2004 14:31:52)
A já tetu Evu, co je narozená 24.12....
 da-da- 


Re: Re: Re: Re: Re: Znám to 

(6.9.2004 18:18:23)
Moje teta je taky Eva a taky se narodila 24.12., tudíž je víc lidí, kteří chtěli ušetřit za dárky :-) Jinak dopoledne dostane dárky k svátku, odpoledne k narozeninám a večer k vánocům a má na rok klid.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Znám to 

(6.9.2004 22:06:05)
My jsme v rodině tři Evy a nijak nám to nevadí, svátek slavíme na začátku prosince, aby oslava nebyla společně s Vánocema. Narozky máme už naštěstí každá jindy:o).

E.
 Ivetta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Shoda 

(9.7.2006 20:10:42)
Mám pratetu Evu narozenou 24.12. a myslím, že jí to nevadí. Její tatínek, můj praděda, rozdával svým dětem jména podle data narození. Naštěstí babička se narodila na Víta, ale ta nemá svátek pro jistotu nikdy,protože praděda byl Ladislav a Ladislava v kalendáři není.
 Marti+Maty+Niki+Teri+Vojta 


Re: Shoda 

(20.5.2008 13:54:09)
Ono to možná není až tak náhoda, dočetla jsem se v knížce "Jak se bude jmenovat", že dříve to bylo nejen zvykem ("dítě si samo přináší jméno na svět";), ale v některých oblastech prý dokonce katoličtí kněží nutili rodiče, aby dítě dostalo jméno podle patrona připadajícího na den jeho narození, případně který mu byl nejblíže. Potkala jsem v životě pár lidí, kde se to dodržovalo ještě v době jejich narození (kolem 7O.let).
 Madla+Albert(13m) 
  • 

Re: to ještě de 

(15.9.2004 10:22:50)
My sme si v porodnici od "velice milých"sester vyslechli taky krom jiného:
"Albert jo...? To jako podle toho krámu?"
Na to jsem ani neodpověděla.
Pak už byl pokoj protože nikdo z mých známých nebyl tak "taktní" i když je to samozřejmě napadlo.
Lidi by si u nás už mohli zvyknout že se všichni nejmenujou Jana a Petr. Nic proti nim, ale pamatuju si ze školy když při vyvolání vstaly tři Markéty. Myslim si že jim to nebylo moc příjemný.
 Eva 
  • 

Xenie 

(18.3.2006 12:32:28)
Moje o hodně starší sestra dala před 36 lety své dceři jméno Xenie, to ještě netušila, že v televizi poběží seriál Arabela. Takže neteř, když dospívala si také užila své. Já jsem před 13 lety dala dceři jméno Natálie, tenkrát nebylo ještě tak populární, ale také jsme slyšeli stále že je to jako v té písničce od Petera Nagyho "korálky od Natálky". Nyní čekám narození syna a jelikož jsem z dvojčat a můj bratr, který se narodil mrtvý se měl jmenovat Adam, tak jsem se rozhodla že dám synovi stejné jméno (jsem Eva).Jelikož se nyní toto jméno hodně dává, chtěla jsem aby se trochu odlišoval proto jsme mu vybrali i druhé jméno - Dorián (Adam Dorián). Pak jsem zjistila, že se teď v Praze hraje muzikál podle knihy O.Wailda - Obraz Doriana Graye, tak jsem zvědavá jaké poznámky asi uslyšíme. Navíc je to jméno opravdu netypické, tak si asi užijeme, ale češi už jsou takoví. Myslím si, že jak se stále víc otvírají hranice, tak si i u nás zvykneme na různá mezinárodní a cizí jména. Eva.
 Sofie 
  • 

Dorian 

(11.11.2007 18:15:45)
Ale to je náhodou moc hezký... :) Adámků je teď hodně a dvě jména budou vypadat originálně.. :) Musím teda říct, že jsem se ani nedostala k té části, kde píšete o muzikálu a už jsem si na něj vzpomněla, protože na tom muzikálu jsem byla a je moc hezký... :) Takže určitě uslyšíte poznámky, ale stůjte si za tím... ;-) A já tak přemýšlím.. čekám dceru.. že bych jí dala druhé jméno Morgana? :-D :) Jako postava v muzikálu Excalibur,který se hraje také v TaFantastice... :-D Ale to už by bylo asi trochu horší... :) Zlá čarodějnice... :-D Opravdu radši ne.. :-D Ale Adam Dorian je skvělý.. :D ´:)
 Martina+F+H+L 


Ach ty lidi ... 

(6.9.2004 10:26:24)
Já mám trochu jinou zkušenost. Pár lidí, když se dozvědělo, že naše dítě bude/je Filip, nám řeklo, že je to psí jmého. Na to jsem reagovala taky naštvaně.
 Dreza 


Re: Zvířecí jména 

(6.9.2004 14:13:55)
Nic si z toho nedělej, někteří lidi dávají zvířatům takový jména, že by si pak člověk v kalendáři nevybral. Osobně znám několik psích Míšů, jednu Julinku, vlčáka Anetu, baseta Karla... A v první nebo druhé třídě na mě asi tejden všichni štěkali => Dášenka čili život štěněte. A přežila jsem.
 Marek 
  • 

Re: Ach ty lidi ... 

(7.9.2004 9:32:27)
Z toho si nic nedělej. Každý normální člověk přece ví, že Filip je jméno pro kocoura a ne pro psa...
 Tereza , bezdětná 
  • 

Re: Re: Ach ty lidi ... 

(18.8.2006 9:03:06)
Filip je krásné jméno řeckého původu, znamenající milovník koní.
Takže si z toho nic nedělej!
 Toranoko 
  • 

Re: Ach ty lidi ... 

(7.9.2004 12:28:41)
No jo, že je to psí jméno bych asi neřekla, ale psů Filipů znám fakt dost. Na druhou stranu i kluků
 Jana (Ondra a Daník) 
  • 

Re: Ach ty lidi ... 

(13.9.2004 10:09:41)
Se jménem Filip mám stejnou zkušenost. Hrozně jsem chtěla Filípka, ale manžel i jeho rodiče tvrdili, že na vesnici,(kde bydlíme), se tak jmenuje každý druhý pes, takže jsme museli hledat kompromis. V prvním případěj jsme docela snadno vybrali Ondru. V druhém případě jsme dlouho nevědli, shodli jsme se na Liborovi, Danielovi a Davídkovi. Téměř do porodu jsme všude říkali, že to bude asi Libor, právě kvůli svátku (Daniel 17.12. a David 30.12.) Nakonec jsem to hodila za hlavu a vybrala Daníčka a myslím si, že tím trpět nebude. Bráška Ondra má svátek 30.11., tak mohou slavit spolu. Ten Filípek mě ale pořád trochu mrzí. Jana
 Gábina  
  • 

Re: Re: Ach ty lidi ... 

(17.9.2004 19:59:24)
Ja mám syna Daniela.Říkáme také Dane,Danečku atd.Naši sousedi si pořídili siamského kocoura a říkají mu Daneček.
 Máťa 
  • 

Re: Re: Re: Ach ty lidi ... 

(21.9.2004 13:06:40)
Můj přítel se jmenuje Dan. Ne Daniel, ale jen Dan. Ve slovenském kalendáři slaví svátek 21. 7. Ale kromě rodiny mu všichni posílají SMSky před Vánoci. Už se s tím smířil a tvrdí, že si pořídí syna Daniela :-)
 Petra, Martin 05/01 


Mám kamarádku, 

(6.9.2004 11:32:58)
které se má narodit miminko teď v září. Ta po Anetce toužila už před třemi lety, kdy na svět přišel Kubík, proto byla rozhodnutá Anetku vypsat do formuláře i letos. Jak jsem se ale před pár dny dozvěděla, právě s ohledem na to případné srovnávání se Superstar od toho nakonec upustila. Nejdřív jsem jí to rozmlouvala, ale teď vidím, že lidi tím dokážou opravdu pěkně otrávit.
 Galea (Pepino 98,Aja 16.09.04 


Re: Mám kamarádku, 

(7.9.2004 8:40:13)
Mám také termín koncem září. Když jsem začátkem roku přišla na to, že jsem těhotná, vybrala jsem hned Anetu, jenže pak přišlo šílenství Superstar, takže jsme právě z těchto důvodů Anetku taky zrušili, no a vybrali jsme pro změnu Andreu, jenže jsem si nevšimla, že má svátek cca 2 dny po mém termínu... tak nevím. No ještě je možné, že to bude Honzík :-)
 Anni 
  • 

svatek+narozeniny 

(7.9.2004 22:22:38)
Ja jsem taky Andrea a mam narozeniny 2.10. Nikdy me nevadilo ze to je tak blizko po sobe dostala jsem vzdycky spoustu darku v kratke dobe -:))) a moje sestra musela cekat pul roku hahaaa-:)))) v pozdejsim veku se muj svatek a narozky nejak zkloubili dohromady ale to uz me tak nevadilo.
Mam 14ti mesicniho syna Adamka a trosku me zamrzelo ze si na jeho prvni svatek skoro nikdo nevzpomel.
Ze jsou vanoce vi kazdy ale ze ma v ten den i nekdo svatek spousta lidi zapomina. Ale stejne jsem rada ze se tak jmenuje a doufam ze me to nebude v budoucnu vycitat.
 Nička 


finále 

(6.9.2004 12:07:35)
sranda je, že se ještě ke všemu maminka jmenuje Šárka. Hahaha.
 Arpád (synové Karel, Jiří, Jan a Rudolf, dcery Jana, Karolína a Eliška) 
  • 

blbá jména dávají gádžové 

(6.9.2004 12:18:48)
Proč myslíš, že pitomá jména z televizních seriálů dáváme dětem my, Romové? Podle mých zkušeností se v tom vyžívají spíše naši bílí spoluobčané!
 Sára 
  • 

Re: blbá jména dávají gádžové 

(6.9.2004 12:27:58)
Sorry, nechtěla jsem, aby to působilo nějak rasisticky, ale Esmeraldu i Dylana jsem tenkrát viděla ve zprávách a ty matky byly Romky. Ovšem uznávám, že i "bílí" občas ujedou.
 Věra. 


Re: Re: blbá jména dávají gádžové 

(6.9.2004 12:34:45)
Dnes již nelze moc toho napsat, aby to bylo "politically correct", nicméně přidávám vlastní zkušenost s desítkami novorozenců. Winetů, Esmeralda, Nicholas, a podobnou poetiku jsem v jiné než romské komunitě nezaznamenala.

Nicméně proč ne...jsou to jejich děti...máme svobodu volby jména...
 Helena 
  • 

Re: blbá jména dávají gádžové 

(6.9.2004 17:15:35)
Máte moc hezká jména dětí. Samozřejmě je to hodnocení podle mého vkusu.
 Olina 
  • 

Re: blbá jména dávají gádžové 

(26.1.2005 20:09:16)
Pamatuju si Kevina, Esmeraldu a Armanda a všechno to byly děti Romů. Neromské dítě se seriálovým jménem neznám. Tím nechci říct, že Romové jsou praštění, je to jen o osobní zkušenosti, stejně jako v případě autorky článku.
 Dádul 
  • 

Taky chcem Anetku a Tomáška 

(6.9.2004 12:18:49)
ahojky, jen naokraj, máme vybrané táž jména...a to jsme ještě nezačali plodnit - haha..proto jsem četla tvůj článek s takovým nasazením
jinak možná by v úvahu připadal ještě Tobiáš a Bianca...
 Věra. 


No jo 

(6.9.2004 12:30:20)
to se nedá nic dělat, shoda náhod.
Moc to neřešte.
Nyní je to čerstvá věc, za rok dva, či tři již jí nikdo nebude s vítězkou soutěže spojovat.
Stejně jako nespojujeme Heleny či Lucie se zpěvačkama.

Podobné asociace vyvolávalo svého času jméno Diana, nyní již se spojuje se známou princeznou méně a méně.

Známá dala před časem také Anetu, chtěli něco, co je málo časté...říkala jsem jim že je Anetek již několik let více než Zuzan či Monik.
Nyní se podivují, že jich je tolik,přitom stačí mrknout na statistiky jmen.
Sára je také modní záležitostí,je jich nyní hodně, hlavně Praha a střed. Čechy, ale jméno je to moc pěkné.
Hodně zdraví miminku přeji.:-))


 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Když je "blbé" příjmení 

(6.9.2004 12:33:54)
Celkem Vám závidím, protože za pár let si Anetku se soutěží Superstar nebude nikdo dáváat dohromady, ale já jsem vyvdala celkem zvláštní příjmení Rádsetoulalová a když se mě někdo zeptá jestli se (já, popř, manžel, děti) ráda toulám, tak mám chuť vraždit. A to se do konce živita asi nezmění. T.
 Věra. 


Re: Když je "blbé" příjmení 

(6.9.2004 12:40:05)
jé Tulačko, takovéto jméno jde změnit zadarmo,pokud Vám nevyhovuje,a je hanlivé... poptejte se na matrice, at se netoulají ještě děti Vašich dětí...je to jen na Vás....
Nemusíte ho mít, můžete jen pozměnit, aby začínalo na Rads....jde to.

když bych si u svatby měla vzít třeba "Snědldítětikaši"..také bych to nechala změnit...takové jméno fakt existuje, a zase moc výhod nemá...jejda..rovnou se omlouvám, nechci případného nositele urazit. :-))
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Re: Re: Když je  

(6.9.2004 13:57:37)
Hm, to není jen tak. Před svatbou jsem s manželem chodila 8 let a celou tu dobu mi to jméno připadalo děsně fajn. Stačil týden po svatbě, abych zjistila, zač je v Pardubicích perník, ale přejmenovat se nechci. Toulalů je poměrně málo a nebýt rádobyveselých poznámek se mi jméno líbí a za 8 let manželsvtví jsem si na ně zvykla. A představa, jak změnu vysvětluji příbuzným, dětem...Ne dík. T.
P.S. Otázka je, jak se na to budou dívat holky, zatím jim to přijde normální, ale Alžběta nás možná v budoucnu prokleje.
 Gábi, 2 děti 


Re: Když je "blbé" příjmení 

(7.9.2004 8:53:50)
Tulačko, nic si z toho nedělej, já vyvdala také příjmení, docela hezké české, ale je to název pro příbuzenský vstah, tak jsem dlouhá léta, po té, co jsem se představila, my lidé odpovídali otázkou "A čí?"
Moc jsem to nechápala, přišlo mi to u cizích lidí velice nevhodné, já bych si k někomu takovou drzost nedovolila. Ale spoň člověk¨pak ví, kam ty lidi zařadit ;-)
Další "humorné" historky máme kolem jména syna, Jáchym. Nejvíce "vtipných" bylo mezi příbuznými, hned se přihasili s "Jáchyme, hoď ho do stroje" atd. Co mě třeba nikdy nenapadlo :-) Tchýně mi třeba řekla, že to "strašně neobvyklé jméno", kdyby se tak nejmenoval syn herečky Chýlkové, tak ho ani snad nezná. No, nezabili byste ji?! ;-)
Pokud děti chtějí, tak si najdou něco na každé jméno, ale spíš mi příjde, že za posměšky mohou dospělí. :-(
 Večernice, Adam a Daniel 10/02 


Dvojčata 

(6.9.2004 12:46:22)
Já mám obdobnou zkušenost s našimi kluky. Lidé se se mnou ve městě dávají neustále do řeči (ani mi to nevadí), ale slyším stále to samé: "Jé, dvojčátka, jak to zvládáte?" Někdy si myslím, že už začnu ječet. Chápu, že je to pro monomatky asi těžko představitelná zátěž, ale pro nás je to přirozené.
 Iva 
  • 

Re: Dvojčata 

(6.9.2004 13:11:20)
Večernice, nečerti se, vždyť co asi tak mají lidé vymyslet když chtějí začít konverzaci s matkou dvojčat? Říkají, co je napadne, nemyslí to zle a nedělej se, že ti to nekonec nelichotí! A nic urážlivého na tom přece není!

A ke jménům - zprofanovaných je jich víc! Co třeba takový Václav (Havel, Klaus,..)? Karel (Gott, IV. atd.? Mohla bych vyjmenovat celýn kalendář.

A ke všemu si myslím, že neexistují jména dobrá a špatná. Každé je dobré, a to někdo dá po hrdince telenovely? No a co? I ta to jméno někde sebrala, ne? Podívejte se do ciziny, s čím tam lidé běžně žijou, a mnohdy jde jen o zvyk a vkus, jestli se vám jméno líbí nebo nelíbí.

Zajímalo by mě proč je jméno vybrané z kalendáře lepší volba než to vykoukané z televize (superstár) nebo po dědovi nebo kdekoliv jinde.

Měla jsem spolužačku, která se jmenuje Dorota po hrdince jedné knihy, a to jsou její rodiče vysokoškoláci a lingvisté. Její sestra dopadla ještě hůř - jmennuje se Debora, ale už dlouho mě to jméno připadá normální. A proč má to jméno? Z řady britských televizních detektivek, už nevím jméno detektiva, byla to jeho přítelkyně, byla spisovatelka nebo učitelka a bojovala za ptáky (ekoložka), nakonec ho zradila a přidala se k teroristům. Kdo byste poznal o co jde, dejte mi vědět jméno detektiva, jen tak pro zajímvast

 Petra, Martin 05/01 


Re: Debora 

(7.9.2004 9:45:00)
se jmenovala i přítelkyně inspektora "Dalgliše" - promiň,píšu to raději foneticky, ať to anglicky nezkomolím. Pamatuju si, že jsme se s tátou na ten seriál pravidelně dívali a on jen málokdy neřekl, jak moc se mu to jméno (i herečka :o)) líbí. Možná to ale není detektiv, kterého myslíš Ty, protože si nějak nevybavuju ten její přechod k teroristům....
 Iva 
  • 

Re: Re: Debora 

(7.9.2004 11:33:54)
Jo, díky, to je on, Dalgliš(taky nevím, jak se to píše!)!! Trefa!!! Díky!!!
Ti rodiče té holky to ale museli spíš číst jako knihu, oba studovali anglickou literaturu, ještě než se natočil film, protože ona má odhadem už tak ke čtyřicítce. Nebo že by ten film byl tak starý?
Její sestra Dorotka je mimochodem ze seriálu knih pro děti o Vlaštovkách a Amazonkách, kvůli té spolužačce jsem si všechny díly přečetla:-)) Ale říkali jí Dora.
 Toranoko 
  • 

Re: Re: Re: Debora 

(7.9.2004 12:37:51)
No samozřejmě že jako knihu, je to hrdina dneska už "klasických" detektivek, něco jako Hercule Poirot nebo inspektor klubíčko, atd.
 zuzka 
  • 

Re: Re: Re: Debora 

(10.7.2006 22:30:46)
Dorotka z knihy o Vlaštovkách a Amazonkách???
Já si pamatuji Zuzanu a Titty (tak jsem pak pojmenovala svoji číču :o) z Vlaštovek a Nancy (Lilly) a Peggy jako Amazonky.
Kde byla Dorotka?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Debora 

(10.7.2006 22:48:52)
Dick a Dorotka, například Holubí pošta.
 zuzka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Debora 

(10.7.2006 22:51:40)
ahááá
asi si to znovu přečtu, fajn knihy :o)
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Debora 

(11.7.2006 6:28:44)
Milado,
D a D byli určitě i v 11 a 12, myslím, že i v 6. V 11 to byli právě ti Piktové. :-))
Parádní seznam, nečetla jsem z něj jen 3, 5, 10 a 13.
 Olina 
  • 

Re: Re: Debora 

(26.1.2005 20:20:22)
DALGLIESH se to píše :)
 Sarka B 
  • 

Re: Re: Dvojčata 

(8.9.2004 15:52:47)
Fakt, jo? Se mnou taky chodily do stejne skoly sestry Debora a Dorota, bylo to kdysi v Brne.
 Adela,dcerka Debora 
  • 

Debora 

(13.9.2004 9:13:18)
Milá Ivo,musim reagovat na tvou poznámku "dopadla jaště hůř-je to Debora"Debora je nádherné jméno starozákonního původu(tedy daleko starší než například Iva).Jeho nositelkou byla soudkyně,která v době předstátní plnila roli vládkyně.Jméno pochází z hebrejského dábar,což znamená slovo a jehož význam spočívá ve vykládání Tory.Soudkyně Debora interpretovala zákony a vládla svému lidu spravedlivě,s pokorou a s vnitřní uměřeností.To jsou jen některé důvody,proč jsme s manželem zvolili tohle jméno.Kromě toho jsme oba právníci.To,že se nejedná o jméno v naší zemi obvyklé,neynamená přeci.že není hezké!A Borinka ho každý den zcela naplnuje
 Iva 
  • 

Re: Debora 

(13.9.2004 9:52:35)
Promiň, Adélko, mě se neobvyklá jména naopak líbí, tak si to neber osobně,ale myslela jsem to tak, že zatímco Dorotce říkali Doro, Deboře říkali Debo, a to fakt znělo tak hloupě...a navíc je to pár let zpátky, dnes jsou neobvyklá jména častější, tenkrát to víc bilo do očí.
Ale pravdou je, že zesměšnit se dá jakékoli jméno, a jakékoli můžeme shledat krásným, zvlášť když tak říkáme naší princezničce.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Jména 

(13.9.2004 10:10:34)
Nejsem moc příznivec "moderních" jmen, nikdy bych nedala dítěti jméno které "frčí", i kdyby se mi líbilo sebevíc. Vím jak mi bylo nepříjemné, když nás bylo ve třídě PĚT holek se stejným křestním jménem a říkali nám příjmením, zatímco Sabiny, Ireny, Patricie nebo Daniely byly oslovovány jménem... a taky jsem NIKDY nechtěla mít dítě, které by se jmenovalo po rodičích. Jenže manželova rodina brala jako hotovou věc, že se syn BUDE jmenovat po tátovi, dědovi a pradědovi. Chvíli jsem s tím bojovala, ale nakonec jsem si řekla proč ne, Stanislav není tak hrozný jméno, kdyby se jmenoval třeba Barnabáš nebo Pankrác, bylo by to horší. Stejně jsme se na ničem lepším neshodli - jediná další varianta byl Jeroným. Což je sice hezké jméno, ale naprosto netuším, jak jinak se dá Jeronýmovi říkat než "Jeronýme". :o)
No a teď jsme v podstatě za exoty, protože na pískovišti nebo na hřišti je to samý Tobiáš, Jáchym, Sebastian, Matyáš, Jonáš, Kristián... když se mne někdo zeptá (jiné dítě) jak se chlapeček jmenuje, po odpovědi "Standa" přišla i reakce: "A to je jméno?" :o)
Každopádně ve školce i ve škole bude nejspíš jediný Standa (on je teda Stanislav Jan, ale předpokládám, že mu celým jménem říkat nebudou), takže jsem vlastně dosáhla svýho. :o)))
 Andrea 
  • 

Re: Re: Re: Jména 

(27.9.2004 16:29:22)
ahoj, s jménama je vždyky potíž. já mám holčičku, strašně jsem toužila jí dát neobvyklé jméno - nakonec jsme se s manželem zamilovali do jména Karolína a máme Káju. Nymí uvažuji o dalším miminku, chtěla bych Tobiáše, pokud to bude kluk. Na rozdíl od Tebe žádného neznám - u nás jsou zase pískoviště plná Tomášů,Martinů, Ondrů a Marečků. Jsem z Prahy.
 Marti+Maty+Niki+Teri+Vojta 


Re: Jména 

(20.5.2008 14:14:52)
Když jsme vybírali jméno pro našeho prvorozeného, rozhodně jsme se shodli, že to bude "Matýsek" - teď ještě vybrat tu správnou podobu: Matěj, Matouš, Martin? Matouš se nám nelíbilo, a Matějů a Martinů bylo na každém pískovišti pět. Náhodou jsem narazila na (pro mne zcela neobvyklou) variantu Matyáš a bylo rozhodnuto. Jenže když se o půl roku později narodil, s hrůzou jsem zjistila, že půl Prahy uvažovalo nejspíš stejně jako my!

 Lenka 
  • 

Re: Dvojčata 

(6.9.2004 13:12:03)
Ahojky, na tenhle příspěvek musím reagovat. Když jsme vymýšleli jména pro dvojčata (teď je jim už 11 let), měla jsem připravená jména: Karolína - Michal a Lucie - David. Prostě jsem byla přesvědčená, že to bude holka a kluk, točily jsme s ostatníma maminkama v očekávání prstýnkama nad bříškem a hádaly, co to bude a tak (nechtěla jsem vědět z ultrazvuku dopředu pohlaví dětí). Pak jsem najednou byla na sále, pak najednou rychle na císaře, celá vyčerpaná jsem ze sebe vyhrkla ta jména a pak, pak už tady byli - Michal a David. Nikdy by mi nenapadlo spojovat to jméno se zpěvákem Michalem Davidem, ale bohužel okolí to napadlo a už se vedly debaty na téma: "Co na tom Michalovi Davidovi je tak úžasný, že jaho jméno dala svým dvojčatům?". A aby toho nebylo málo, tak mě každý (asi tak do dvou let věku kluků) zastavoval, strkal svojí hlavu do kočáru, prskal na děti a pitvořil se, jak jsou krásní, jak jsou stejní atdatdatd. Když to byl někdo známý, dalo se to ještě snést, ale připadala jsem si, jako bych najednou byla známá úplně každého. Začala jsem se věřejným prostranstvím vyhýbat, do města jsem si radši odskočila bez kočárku, abych se toho vyvarovala. Uff už je to za mnou
 Evička 
  • 

Re: Re: Dvojčata 

(7.9.2004 10:17:52)
Ahojky,
tak můj manžel se jmenuje David a má bráchu Michala (a to je jim 34 a 30 let). A taky znám i více sourozenců těchto jmen - takže ono to jsou asi nějaké jména, ktrá se dohromady líbí. A já jsem Eva - docela obyčejná (24.12), ale jsem-li představena nějakým kamarádům - okamžitě Evička tričko - film Bony a klid (ten jsem viděla někdy na gymplu - nějakých těch 15 let a furt si na to někdo vzpomíná).

Zdravím všechny Olivery,Sebastiany,Maxmiliány,Nevenky,Vanesky,Melánie,Laury,Chjary a ostatní, které znám (oni za to sami nemůžou) ale už se těším, až to budou babky a dědkové v domově důchodců - to tam bude veselo!
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Jména 

(6.9.2004 13:22:34)
Na malém městě je pro "sudičky nad kočárkem" nepochopitelné, že děti nemáme po mamince - babičce - dědovi či tatínkovi. Pořád se nás ptaly "... a po kom se to vlastně jmenuje ...?" a nedovedly pochopit, že po nikom. Prostě se nám jméno Eliška líbilo. A při druhé to měla být Dagmar, ale bylo to chvíli po druhé svatbě pana (tehdejšího) prezidenta a když nám do došlo, koukli jsme s manžou na sebe a oba pronesli: "Tak to ne". Tak byla vybrána Anička. Ale opět nám došlo, že a) dítě se narodí 2 - 3 dny +- okolo Anny a b) romská "sousedka přes dvůr" právě porodila Aničku. Bylo jasno, že se holky sejdou na dvoře - v MŠ - v ZŠ (a také se tak stalo), tak jsme se od "Aničky" odklonili k "Anežce".
Kluk měla v obou případech být Kubík - a také v rodině žádný takový nebyl....
Ale nebylo jednoduché naše rozhodnutí "zdůvodnit". Jako by nějaké zdůvodňování bylo nutné...

Simča
 Iva 
  • 

Vykašlat se na hlupáky 

(6.9.2004 14:41:15)
Příspěvek Simči jasně ukázal, že ať děláte co děláte, vždycky se najde někdo, kdo to jméno už má nebo měl, a s kým by si to mohli (hloupí) lidé spojovat. Tak proč se na ně nevykašlat, nenechat se zmanipulovat (kolikrát jen předpokládaným) veřejným míněním a dát si prostě to jméno, které chci?
 Toranoko 
  • 

Re: Vykašlat se na hlupáky 

(7.9.2004 12:42:07)
Mě to nepřijde jako "nechat se zmanipulovat", ale jako rozumné zvážení okolností. Něčemu se prostě rád vyhnu (případným reakcím, které mi jdou na nervy), připadá mi přijatelné i jiné jméno, tak ho v pohodě změním.
 Jana 


Re: Jména 

(6.9.2004 14:46:02)
Simčo,
taky jsme meli problem se jmeny "po nikom" :o)
Toma jeste rodina zkousla bez reci, ale Zdenda... To bylo "Zdeněk? Po kom? Proč zrovna Zdeněk?.. a jak vas to napadlo???"
Kdybychom vybrali jmeno "Flekaty kun padici rozkvetlou prerii", chapala bych ten udiv. Ale u Zdenka?

Dokonce jedna pribuzna si myslela, ze dame druhemu synovi jmeno po mne... slozila jsem se v zachvatu smichu a pak jsem ji nezdvorile upozornila, ze jsem nikdy nechtela syna, ktery by se jmenoval Jana ;o)
J.
 Jitka a dcera Eliška 
  • 

Re: Jména 

(7.9.2004 7:21:11)
Taky mám Elišku, narodila se necelého půl roku před Princeznou ze mlejna a dodnes posloucháme "Jo to je ta ze mlejna". Není, naše Elí byla dřív, mnohem dřív a opravdu mě v těhotenství nezajímalo to že někde Troška točí pohádku o Elišce. To jméno se mi líbilo už od dětství a od té doby jsem taky věděla že až jednou budu mít holčičku tak to bude Eliška. Zdravím všechny dětičky všech jmen a věřím že všem rodiče vybírali jméno s láskou s jakou já nyní vybírám jméno pro našeho ještě nenarozeného cvrčka. Co říkáte taková Aglája - vím že bude spousta negativních reakcí, ale nám se líbí, jenom kluka nějak nemůžeme vybrat.
 Hanka 
  • 

Re: Re: Jména 

(7.9.2004 13:13:46)
Aglája je dobrá, ale představ si, jestli si vezme ňákýho Vopajšlíka... :o))))))))) A mimochodem, nepůjde studovat dírkovanou matematiku? ;o))))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Jména 

(7.9.2004 13:22:45)
Hanko, PŘESNĚ TOHLE mě napadlo taky Jenom jsem tu nechtěla být za provokatérku

S.
 Rani 
  • 

Re: Re: Jména 

(7.9.2004 13:15:11)
Mně se Aglája líbí. Jen bych měla trochu strach, že bude déle trvat, než se naučí říkat své jméno i když to takové Kláry jsou na tom mnohem hůř :o) Jak se jmenuješ " Kláva" a půl naslouchajících zabučí :o)Náš kamarád má kvůli tomu nakonec Martinu.
 Klára 
  • 

Re: Jména 

(7.9.2004 19:51:13)
Také mně známí radili, ať dám jméno po sobě - Klára. Nevím, ale mně se nelíbí, když dávají rodiče jména po sobě - pak se říká starý, mladý... Mám strejdu, který se jmenuje stejně jako jeho syn. Někdy mně dá dost práce pochopit, o kom je vlastně řeč. Pořád se tedy ptám: který? Hrůza se pak domluvit! No, ale je to samozřejmě každého věc.
 Kaaja 


Taky jsme chtěli Anetku, 

(6.9.2004 13:56:01)
ale bývalá slečna mého muže porodila holčičku Anetku, no a manžel už to nechtěl,aby si nemyslela, že se po ní opičíme :o). Pak jsme se stejně dozvěděli, že budeme mít kluka a asi během týdne vybrali jméno ( a nikomu neřekli). V září se narodil Romanu Šebrlemu syn a já jsem dostala málem infarkt, jenže jak se ukázalo zbytečně. Přestože se oba jmenují Štěpán Š. nikdo si to zatím nespojil. Asi Roman Šebrle není až taková celebrita :o))
 Tara zelená 


také mám Anetku 

(6.9.2004 18:14:13)
Já mám také Anetku, ale je jí už rok a půl, takže se narodila dávno před superstar a nikoho nenapadlo to spojovat. Ale když Aneta Langerová vyhrála super star, měla jsem obavy, aby se nevyrojilo moc Anetek (nechci, aby měla A. jednou 4 spolužačky stejného jména :)) Ale je fakt, že toto jméno je taď tak jako tak velmi užívané a to jsem si myslela, jak dávám originální jméno! Tak mě poraďte hezké, ale neobvyklé jméno pro druhé mimi!
 Gábina, syn 4 roky 
  • 

Re: také mám Anetku 

(6.9.2004 18:39:25)
Ještě jsme se ani nesnažili a už jsem si koupila knížku se všemi jmény. Nějaká jsem už měla vybraná, ale Kryštof,Oskar-právě začínala mobilní síť, Albert, nějak pasovala k mému přijmení, ale ne už k manželovýmu. Dohodli jsme se , že děti budou mít manželové příjmení. No,nakonec máme Alexandra. Tupci říkají hele ruské jméno-dobře socialistické, to sympatizujete? Kdyby tak tušili, že jsem tak v 6. měsíci četla od Zdeny Frýbové Malinkatý kretén a tam byl klučík Sašík, tak by se divili.Ale už před tím bylo na seznamu tak 10 jmen.No a díky knížce se mi tak nějak zalíbilo. Sašík v břiše taky chvíli neposeděl-nepoležel, neustále se převalovat a kopal. Mimochodem jméno není ruské ,je řecké.
 Alicee 


Re: Re: také mám Anetku 

(7.9.2004 3:43:20)
Alexandr je krásné, staré jméno...také jednoho máme. My jsme ale vybrali to jméno hlavně proto, že jsme mezinárodní rodina a potřebovali jsme něco, co budou moci vyslovit příbuzní po celém světě. A Alexandra Velikého znají skoro všude...:)))

Ale zakázala jsem přezdívky typu Sašenka...to nemusím.
 Klára,dcery Anežka, Adélka  
  • 

Re: Re: Re: také mám Anetku 

(7.9.2004 19:24:09)
Když vidím Vaše jméno - Alice, moc jsem si přála, aby se tak jmenovala mladší dcera.Ale starší dcera /jmenuje se Anežka a fakt se mi líbí, že tady u nás, a nejenom u nás, je toto jméno pořád málo dávané/ rozhodla, že v žádném případě. Jméno Alice se mně líbí čím dál víc. Ale bohužel jsem neměla podporu ani u manžela, tak Anežka nakonec prosadila Adélku. Je jich tady plno a mě to docela štve!
 vojtami 


já jsem také adéla 

(9.9.2004 14:56:36)
ahoj. zdravím Tě.
já se jmenuji také adéla. když jsem se narodila, máma řekla tátovi, že má adélku. on si prý sedl na obrubník a vzpomněl si na tu masožravku. také se mě často ptali lidi, zda jsem už večeřela. většinou to i vyšlo tak, že jsem ani neobědvala, takže odpověď byla na světě. doma mi říkali adélko, adeluš, prdeluš, adel. dodnes mi babičky neřeknou jinak než adélko a to jsem teď už taky těhulka.
vždycky jsem byla pyšná na své jméno. nikdy mě nepohoršovalo a moc se mi líbí i dnes. manžel mi taky neřekne jinak než adélko. prostě to svádí ke zdrobnělinám :-))))
ve svých jednadvaceti jsem se osobně setkala jen s jednou adélou a přišlo mi to docela dost nezvyklé. v životě jsem nikoho se stejným jménem neoslovila.
o jménech svých dětí jsme měli brzo před svatbou a před otěhotněním jasno. doslova jsem se zamilovala do jména vojtěch a pak se mi líbí magdalena. takže teď jen čekám, až co mi řeknou na ultrazvuku..... obojí jména se hodí k našemu příjmení - mičanovi
přeji všem lovu zdar ve výběru. a myslím si, že kdybych vzala k ruce kalendář, tak bych si každé jméno dokázala s někým spojit ať už v dobrém nebo ve zlém.
je mi trochu líto, zda čekám kluka vojtíška, že bude mít také narozeniny a svátek brzo po sobě, ale svátek může přece slavit se mnou :-)
 Klára, dcery Adélka a Anežka 
  • 

Re: já jsem také adéla 

(9.9.2004 20:00:41)
Jééé, jméno Vojtíšek se mně moc a moc líbilo /a líbí/. Bohužel jsem si ho u manžela neprosadila. Když jsme čekali Anežku, tak jsme napsali Adama - nevěděli jsme co to bude. Když jsme čekali Adélku, tak jsme věděli, že to bude holčička, tak jsem si Vojtíška aspoň napsala do papírů /do porodnice/. Je jedno, jestli budete mít Vojtíška nebo Magdalénku - obě jména jsou hezká. A nakonec je pravda, že každé jméno je hezké, když se hezky jmenuje /říká/. To tvrdila - prý - i má prababička.
Jo, a jen tak mimochodem Adélka se narodila 28.08. a svátek má 02.09.Ale i když jsem měla termín na 23.08., tak nás to od jména neodradilo.Prostě to slavíme najednou a ošizená si jistě nepřijde!
 vojtami 


Re: Re: já jsem také adéla 

(11.9.2004 10:34:05)
tu inspiraci slavit svátek někdy jindy mám od babičky, která se jmenuje jiřina. a proto, že v kalendáři dříve toto jméno nebylo, slavila svátek na jiřího. mamka se pro změnu jmenuje eva. a aby mamce nebylo líto, že "jako by" přišla o dárek k vánocům, slavila svátek se svým bratrem. mimochodem ten se také jmenuje jiří. a aby toho nebylo málo, děda se také jmenoval jiří. bylo to tedy velice jednoduché :-) všichni slavili svátek ve stejný den ačkoli se jmenoval každý jinak....
 Esditka 
  • 

Pomoc hludám kluka jménem Marek 

(3.7.2006 18:08:27)
Ahoj,jmenuji se Edita a hledám Marka.Ráda bych ho našla,protože ho mám ráda a rada si s ním povídám.Hledala jsem ho na internetu kde se dalo.Doufám,že mi někdo pomůže ho najít nebo poskytnout jakou koliv informaci na mou adresu,která je:Edita Starobová,Sokolovská 1719,Karviná 6,733 01
 Ilčí 
  • 

Re: Re: také mám Anetku 

(7.12.2004 20:36:45)
Zbožňuju tuto knihu od Frýbové, Sašík je kouzelný. Do budoucna bych ráda počítala se Sašíkem nabo Sašou, ale asi to neprojde :o)
 Rani 
  • 

Re: také mám Anetku 

(6.9.2004 18:40:32)
Já mám Radima a Ninu. Také jsme nechtěli, aby děti měli ve škole jen příjmení, protože by se jich sešlo ve třídě víc, stejně jako jsem tím trpěla já i manžel. Přitom jsme nechtěli Esmeraldy, Vanessy, Beny a Johny...A také jsme si hlavně od tchýně vyslechli po kom to je a Že to snad nemyslíme vážně...
 Sára 
  • 

Re: také mám Anetku 

(6.9.2004 19:26:26)
Já jsem hlavně nechtěla Terezu, protože kam jsem se podívala, tam měli Terezku, ale myslím, že ta vlna brzy přejde, v 70.letech, kdy jsem se narodila já, byly hodně Lenky, v každém období se najdou jména, která dává každá třetí rodina, pak to dlouho není, pak se to zas vrátí, tak jsem myslela, že Anetka nepodléhá nějakým módnímu vlivu, na žebříčku oblíbenosti je asi na 10.místě. Mně se líbilo jméno Izabela, byla by určitě jediná na sídlišti, ale příjmení Medková se k tomu moc nehodilo, přece jen je to německé (?) jméno, takže by k tomu pasovalo spíš Schwarzová, Braunová apod..
Určitě něco vymyslíte, jmen je strašně moc a omezených lidí, kteří si budou jméno s něčím spojovat, si nevšímejte, ono je to přejde, jako je to přešlo u nás.
 Mel, Natálie 2a1/2, Nina 2 měsíce 
  • 

Natálie Oreiro 

(6.9.2004 21:14:57)
Taky se nám to stalo..po narození se nám tolikrát nad kočárkem ozvalo: Natálie? Oreiro! Už tenkrát jsem říkala, že až jí začnou oslovovat děti, sláva Natálie Oreiro bude dávno pryč..a taky jo...
..naší druhé jsme dali jméno Nina, tatínkek se sestřičkou jí jako odvozeninu od zdrobněliny "Ninočka" začali říkat "Čany" Naše čany nebo Čanynka se zamlouvá mladším generacím, zatímco starší se pohoršují...proti vkusu žádný dišputát, nebo jak se to říká, ne? :-))
 Hanka* 


Re: Natálie Oreiro 

(6.9.2004 21:24:10)
Já mám taky Natálii - ale Oreiro jsem teda přímo nesnášela :o)
A taky by se mi líbilo pro druhé pokud by to byla holčička jméno NINA - jen tatínek v tom pořád vidí rusku s copama.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Natálie Oreiro 

(6.9.2004 21:35:09)
:-) jak tak na to koukám, brzy bude po Terezkách vlna Nin :-)
my Nina zdrobňujeme Ninuška a je to další hebké ženské jméno, akorát holku štvali spolužáci, kteří jí nadávali El Niňo - ale na co se nic nevymyslí...
 Markéta 
  • 

Nina 

(13.9.2004 11:51:48)
U nás se už roky traduje historka z dob, kdy mi byly asi čtyři roky a okolo kvetl hluboký socialismus. Přijeli k nám na návštěvu tehdy známí s dcerkou Ninou, já se s tím jménem setkala tehdy poprvé a protože jsem chtěla holčičce říkat nějakou milou zdrobnělinou, tak jsem zvolila (snad pod vlivem doby a sdělovacích prostředků o) ) slovíčko Leninka. Dospělí se mohli smíchy zlomit a já vážně nechápala proč o).

 Gábina 
  • 

Re: Re: Natálie Oreiro 

(17.9.2004 20:20:14)
Mě u nás v práci často říkají Sabatini :o)
 RANI 
  • 

Re: Natálie Oreiro 

(7.9.2004 9:59:51)
My jsme té naší cácorce říkali Ninko, ale brácha tehdy dvouletý nějak vypouštěl to druhé N a tak máme Niku, Níňu, Nikinu, Nikuši, Ninouše, prostě jaká je zrovna situace. Mimichodem se nám to jméno vůbec nelíbilo. Jen jsme potřebovali krátké jméno, aspoň trochu dál od půlky června a vánoc a tak jsme vypsali krátká jména a jak jsme je četli, tak bráška se Niny chytil a už to bylo. Malému tvrdohlavci se nedá vymluvit nic. Jen jsem měla strach, co kdybychom porodili Marečka, to by asi musel mít přezdívku Nina :o)
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: také mám Anetku 

(6.9.2004 21:27:33)
Já mám taky Anetku. Z moc důvodů. Protože máme hrozné příjmení a musíme k němu mít jméno, které by se nemuselo vysvětlovat, jestli se píše tvrdě, měkce, s d nebo t, s nebo z. Protože jsme nechtěli svátek i narozeniny moc u sebe. Protože v té době jsme okolo sebe neměli ani jedinou, zato spoustu Terez, Terezií, Aniček, Anežek, Zuzanek, i tu Vanesu a hezká jména jako Nina atd. vybrala moje početná rodina (nelíbí se nám stejná jména v příbuzenstvu, pak se nebude vědět o kom se mluví, pokud to tedy není babička a pravnučka Božena, to už by asi šlo) Líbilo se mi i Marta po tchýni, ale to by zas nepřežila moje matka a protože žije blíž než tchýně a do smrti bych to poslouchala, tak se hledalo něco dalšího. Jméno dítěte musí časem s láskou přijmout všichni, kdo ho budou vyslovovat, ne aby se každým opakováním připomínal pocit trucu a ukřivděnosti (to se nám stalo v rodině se jménem sestry, matka to dodnes při jakékoli příležitosti nezapomene zdůraznit, že ona to jméno nechtěla)
Kromě kalendáře se mi líbilo, že: Aneta se dá zkrátit na Neta, Netka, připomíná mi to výslovností anglické nett "hodný" Taky se mi líbí, že obráceně Aneta je atena (kdo si v dětství takhle nehrál se svým jménem) - Athena = bohyně moudrosti. Je to jméno ženské, libozvučné, příjemně se vyslovující ve všech možných podobách. Nemá "r" ani sykavky. Je mezinárodní. Samé klady.
Tcháni Anetě Langerové posílali hlasy naopak - proto, že ona je taky Anetka :-) Jediná reakce, která mne zamrzela byla letos o prázdninách, kdy jsme holku představovali a pani mi řekla "chudák holka, to jste se jí pomstili" Zůstala jsem na ni koukat, co to jako má být a prý že teď je jich tolik... Martin v mé generaci je tolik, že svým přítelkyním říkám příjmeními nebo přezdívkami, protože krom jedné jsou všechny Martiny. Aneta je někde kolem desátého místa. Aniček známe asi šest, Anetku našeho věku ani jednu. A od člověka, který má dceru očividně pojmenovanou v euforii ze slavného brankáře po olympiádě v Naganu (nebo jí křivdím a stalo se jí to samé, jako nám se Superstar?) mne to opravdu zabolelo.
Ale stojím si za tím, že jsme pro dceru vybrali jméno, které považuji za nádherné a variabilní, vhodné od miminka po padesátiletou dámu a ať si všichni komentátoři trhnou nohou.
 Barbora 
  • 

Tereza, Anna, Anežka 

(10.9.2004 9:11:03)
Jsem překvapená, že píšete o tom, jak moc je Anežek! Já jsem to jméno dala po prababičce a schválně, aby jich nebylo ve škole moc. Vážně je jich tolik?
 Klár@ 


Re: Tereza, Anna, Anežka 

(10.9.2004 9:29:17)
My máme Anežku a vím ještě o třech.Taky jsem netušila, kolika lidem se to jméno líbí, ale je parádní a naší Anežce sluší.Jinak se prý dá říkat Něža, Žeňa, Áža, Agnes,Ažka...Když se jich pak ve třídě sejde víc, určitě se najde způsob, jak je rozlišit.
 Jitka 
  • 

Re: Re: také mám Anetku 

(7.9.2004 8:17:18)
Ahojky, čekám děťátko v lednu a vždycky jsem chtěla kluka Adáma. Ale díky TV seriálu jsme se rozhodli, že to změníme. Už teď , když to sleduju, se rodí nějak moc Adámků:-)))
 Lucie + 2 princezny 


Re: Re: také mám Anetku 

(7.9.2004 15:38:36)
Isabela je spanelske jmeno.
Isabela Kastilska vyslala Krystofa Columba objevit Ameriku.
A ejhle, dva tydny po nasi Isabelce se v sousedstvi narodil Krystof...
 Zlatka, mimísek v bříšku 
  • 

Re: Re: také mám Anetku 

(8.9.2004 10:26:56)
Nemůžu nereagovat na tvůj příspěvek, máme totiž stejné příjmení. S manželem jsme vybírali jméno pro našeho prvního prcka a skoro každé se k našemu příjmení nehodilo - nesmí být cizí, nesmí končit na "k" a pak ještě nesmí být stejné jako jména dětí všech našich známých a z rodiny. Nakonec jsme vybrali, ale ještě je do narození našeho broučínka/berušky docela dlouhá doba, tak není jisté jestli to nezměníme. Na druhou stranu už jsem si na případného Ríšu nebo Nikolku tak nějak zvykla. Asi ale bude problém vysětlit v rodině po kom, resp. že po nikom se naše dítě nejmenuje...
PS: Nevíte náhodou jak si ve statistice stojí Nikolka? (mám takový pocit, že tentokrát klučičí jméno nebude potřeba)
 EvčaK 


Re: Re: Re: také mám Anetku 

(8.9.2004 13:06:18)
Ahoj, máme tříleťáčka Nikolase.Bydlíme v asi 23tis.městě a kluka se stejným jménem jsme potkali jednou.O dalším vím v Brně. Za to Nikolek je na pískovišti,jako hub po dešti.Týdně vždycky nějakou potkáme.Druhý čerstvě narozený klouček je Alex. V česku máme asi fobii s jinakosti. Máme typicky české příjmení, což nám je osobně úplně jedno.Ale naše okolí se staví často velmi nesouhlasně k našim volbám jmen.Což je nám taky srdečně jedno,jinak bych z toho musela mít depku.Ale až budou kluci sudovat nebo pracovat někde v zahraničí nemusí se okolí potýkat s českými č a š apod. A taky si nás všude dobře pamatují,což určitě není na škodu.
 Marti+Maty+Niki+Teri+Vojta 


Re: také máme Nikolase 

(20.5.2008 14:34:09)
My taky máme Nicolase a poté, co se narodil další Topolánkovi, je prý tohle jméno na vzestupu. Že by proto, že se tajně mnohým z nás líbí, ale čekali (spíš čekal-Y) jsme, až tu bariéru ("to jako ten z Angeliky??";) někdo prolomí? K nám náš Niki přišel ve čtyřech letech už se jménem, takže to mám "grátis" bez rozhodování ;)
 Mirka 
  • 

Re: také mám Anetku 

(8.9.2004 20:36:53)
Ahojte, ja mám syna Adriána a pre druhé bábo chcem hlavne meno, ktoré by k menu nášho prvorodeného pasovalo. Aneta sa mi páči už niekoľko rokov (Adriánko a Anetka - znie to pekne, nie?), no po Superstar veľmi váham. Páči sa mi aj Ema, ale na Slovensku sa s Emuškami v poslednom roku doslova roztrhlo vrece. Zostáva mi ešte Klára (v ČR asi dosť dávané) a Lujza. Čo poviete, ide to - Adrián a Lujza? Pre chlapca mám Alexander a Viktor.
 LaBu 


Re: Re: také mám Anetku 

(9.9.2004 9:44:24)
Mirka, ja mám dve dcéry. Simonu a Silviu.Druhej hovoríme väčšinou Sisi. Ale s tým, že sú obidve mená na rovnaké začiatočné písmeno, nemám veľmi dobrú skúsenosť.Aj keď sa mi tie mená páčia a vyslovene sme chceli mať obidve baby na S. Takmer denne sa mi stane, že im to vymením a oslovím ich "naopak" :-((
 alexandra1 


Emmomania 

(9.9.2004 16:41:32)
Ahoj, s tými Emuškami na Slovensku máš úplne pravdu. Emma sa nám hodila k priezvisku - skôr nemecké, obaja sme sa na ňom zhodli, a nechcela som meno ktoré bude mať v škole každé druhé dievčatko. A pozrime sa na to: v škôlke sú tri, a to sme dedina ... malá má už 3 a pol roka a tá emoepidémia začala tak pred rokom, takže možno v škole sa nestretne so žiadnou. Ale výber neľutujem, pretože je krátke, ľahko sa vyslovuje, hodí sa k priezvisku, je to meno pre malé dievčatko, aj pre dospeláčku ... samozrejme ma zamrzí, keď niekto povie "jéj aj vy ste dali Emmu ..." ale viem, že sme to dali lebo sa nám to páči a nie kvôli móde alebo susedom a hlavne, tá NAŠA Emma je úplne jedinečná.

 Blanka,Jirka 3,Šárka 7 měsíců 
  • 

Re: máme Šárku 

(4.11.2004 21:40:48)
Ahojky!
Také jsme měli stejná problém, ale mi jsme dali jméno Šárka a sousedka od vedle zase má Anetku tak si z nás dělají sousedé srandu, že jsme se domluvili, ale naše malá se narodile ještě než se vědělo, že by mohlo o nějakou superstar jít.
 da-da- 


Každé jméno je hezké 

(7.9.2004 8:26:25)
Kždé jméno je hezké, když se hezky řekne a bohužel to platí i v opačném smyslu. Když jsem se seznámila se svým manželem a on mi řekl, že jeho neteř se jmenuje Anežka, valila jsem bulvy, protože jsem nikoho toho jména neznala. A ejhle, uplynulo přes 10 let a Anežek je spousta, nikdo se nad takovým jménem nepozastaví. Poté švagrová dala dalším dětem jméno Zdislava (což jsem si hodně dlouho nedokázala zapamatovat), další holčičce jméno Dorota (Dorotka je moc hezký, ale budou jí říkat zdrobněle, až jí nebude 5, ale 15 let?). Já jsem měla ve jméně svých dětí v podstatě jasno hned. Než jsem se měla narodit, naši se na jménu neshodli, máma chtěla Danu, táta Veroniku. K mé smůle ale rodila máma a tudíž jméno Veronika "zbylo" pro moje dítě. A ačkoliv je to jmémo dost rozšířené, ve školce se potkala jeden rok s jednou Veronikou, další roky ne, ve škole také ne. S chlapečkem to bylo trošku horší, věděla jsem, že chci Matýska, tudíž bylo několik možností. 1) MATĚJ - manželovi se nelíbilo, resp. mu ti připomínalo pohádkového hloupého Matěje. Sice jsem s tím úplně nesouhlasila, ale rozumně jsem ustoupila, protože zbývaly ještě 2 varianty. 2) MATOUŠ se zase moc nelíbil mě, pořád mě napadalo "Šimon a Matouš jedou na rivieru", jenže manžele nechtěl ustoupit. trvalo dost dlouho, než jsem ho přesvědčila na 3) MATYÁŠe, což je krásné jméno, není moc rozšířené, ale hlavně má svátek v únoru (sice není v kalendáři, ale slaví se na Matěje) - což je ve stejný měsíc jako Veronika, kdežto Matouš v září, což by bylo brzy po narozeninách. Obě děti tedy mají svátek v únoru a narozeniny v červenci. Nedávno mi říkala naše dětská doktorka, že jsme byli v její kartotéce se jménem Matyáš první, že se s tímhle jménem dříve nesetkala, ale během jednoho měsíce jí přibyli Matyášové hned 3. Takže vidím, že jsem vybrala dobře, že se jméno líbí i dalším maminám, i když asi brzo budou Matyášci na každém kroku (bude-li to pokračovat tímhle tempem).
 Irena, babička od dvojčat 
  • 

Re: Každé jméno je hezké 

(7.9.2004 9:19:28)
Když mladí vybírali jména pro dvojčata, snažili se, aby se k sobě hodila, aby se hodila k příjmení a taky aby měly děti svátek přibližně stejně. Mají 2 kluky - Šimona a Štěpána. Zpočátku byla reakce většiny lidí, kteří se zeptali jak se jmenují, stejná. Řekli jsme jen: "Šimon" a oni dopověděli: "a Matouš". Když jsme je opravili: "Štěpán", tak zase reagovali: To máte schválně, aby začínali oba na "Š", že.
Jména se nám všem líbí, i klukům - jsou jim 3 1/2 roku. Svátky mají jeden 2 dny před a druhý dva dny po Štědrém dnu. Přejeme jim naráz dva dny před Štědrým dnem, protože po Štědrém dnu jsou zahlceni dárky, které mají pod stromečkem.
To jen tak na okraj, k tomu, že každé jméno je hezké.
 Iva 
  • 

Re: Re: Každé jméno je hezké 

(7.9.2004 11:50:18)
Mám kamarádku s polským jménem Gražyna. I s tím tvrdým Y po ž. Když jsem to poprvé slyšela, docela jsem nevěděla jak si s tím poradit, ale jak to slyšíte pár dní už vám to připadá normální a dokonce hezké. Navíc každý hned věděl o koho jde, to v mém případě nejde říct. Taky jsem kdysi chodila s Hubertem, říkali mu v dětství Bertík a on tvrdil, že se mu kvůli jménu nikdy nikdo nesmál, všem okolo něj přišlo normální...A stejně tak si vzpomínám na tetu Malvínu a pak na Agátu a Xeňu z dětských táborů, všichni je hned znali, a to je podle mě plus těchto jmen.
Známý mě od podobných jmen zrazoval, že dítě bude mít mindrák, ale já jsem přesvědčená, že pokud není chyba ve výchově, snadno zvládne posměváčky a naopak si ponese určité vědomí vlastní identity a vyjímečnosti - ve smyslu odlišnosti od druhých lidí.
 Kaaja 


Re: Re: Každé jméno je hezké 

(7.9.2004 19:08:08)
Jak už jsem psala - máme Štěpánka. Kdybysme měli druhýho taky kluka tak bych dala jméno Šimon, protože se mi to prostě líbí, jsou to obě ne tak uplně obvyklá jména (starší generaci se to líbí, ale ta "mladší" se mě ptá proč má tak blbý a starý jméno a kde jsme na tom proboha byli a kdo nezná manžela tak "vytuší", že je určitě po tatínkovi, protože dobrovolně bych to přece nemohla dát) a taky právě kvůli těm svátkům.
 monis 


Re: Re: Každé jméno je hezké 

(8.9.2004 0:46:57)
Jéé, to je náhoda, taky znám jedny dvojčata co se jmenují Šimon a Štěpán, ale těm je něco přez rok. Naše holky po nich drandí v kočáře :o))) Moc mě ta jména potěšila, protože jsme chtěli (a dali) holkám jména od "A": Alžběta a Anežka.
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Taky A+A 

(8.9.2004 15:26:29)
Mně se taky líbí kombinace jmen začínajících sterjným písmenkem, navíc je to i docela praktické (když jsem ve školce vše podepsala monogramem starší dceři, nemusela jsem to za rok přepisovat). Máme Alžbětu a Aničku a je pravda, že i když se mi jméno Anna opořád hodně líbí, nějak se rozmohlo a dneska bych dala - jako vy - Anežku.
 monis 


Re: Taky A+A 

(8.9.2004 15:40:56)
Taky se mi líbí Anička a Anežce občas říkám Aninko. Anna je moje mamka a nechtěli jsme dávat jména "po někom" z rodiny. Až když jsme je měli vybraný tak mamka přiznala, že má v německém rodném listě Anna Agnes tedy Anežka a Alžběta byla manželova prateta :o) to nám zase řekla babička, prý by měla radost, měla děti moc ráda, ale žádné neměla.
Často se nás různí vtipálkové ptají jestli další "vrh" bude od "B". No tak to asi nebude. Ale naši kamarádi mají Adama a Benjamína a chtěli by holčičku, tak to asi bude Cecilka :o))
Děti dokážou být dost zákeřný a když na to přijde tak si pokřikovánku vymyslí na každé jméno a dospělí jsou jen o metr větší děti a tu zákeřnost maskují, tak co by člověk chtěl, že jo.
 Tulačka(Bety 9/96+Anička 4/98) 


Re: Re: Taky A+A 

(8.9.2004 16:21:54)
Hm, já si taky myslím, že dětem samotným jméno podivné nepřipadá, to spíše nám dospělým. Když jsme v rodině "nahlásili" Alžbětu, tak se na nás tchýně (jinak fajn ženská, kterou mám ráda) dívala jako na malomocné. Ale zvykla si a myslím, že jí přijde úplně normální a běžné. A Bětka si nikdy nestěžovala, že by se jí kvůli jménu (ani kvůli příjmení - viz diskuse výše) někdo smál. Jen mě překvapilo, že jsem jí nikdy nechtěla říkat Alžběto, ale Betynko, Bětko, Bety - Alžbětou byla jen když zlobila, ale slečna druhačka chce, abychom jí oslovovali právě Alžběto. Jinak teoretická třetí holka by asi byla na A, kluk asi nikoliv.
 monis 


Re: Re: Re: Taky A+A 

(8.9.2004 23:01:37)
:o)))
Doufám, že nám holky nebudou zazlívat, že jsme je takhle pojmenovali. Já jsem měla ve školce období,kdy jsem si strašně přála se jmenovat Terezka, protože tam jedna chodila a měla krásné dlouhé vlásky a já jen 5 chlupů na hlavě. Měla jsem utkvělou představu, že kdybych se jmenovala Terezka tak mám taky takové krásné a hlavně dlouhé vlásky :o)) No, holt jsem si musela na vlasy trochu počkat a vyplatilo se to, teď myslím, že by mi i "Terezka" záviděla.
Holkám taky říkáme různě a ještě nemáme nějaké vyhraněné oslovení, teprve se to všechno formuje a uvidíme co z toho vyleze. Ale sranda vidět jak i u takových 3měsíčních skřítků už je poznat, že je každá jiná :o))).
 Kačkač 


Re: Re: Každé jméno je hezké 

(8.9.2004 23:08:36)
Ahoj,

já znám dokonce dvoje dvojčata, která se jmenují Šimon a Matouš. Nepřijde mi to divné, docela se mi to líbí.
Já taky čekám mimi a momentálně u mě vede jméno Agátka. Jenom toho manžu ne a ne přesvědčit.

Kačkač
 Míša, 1+2 
  • 

Re: Každé jméno je hezké 

(7.9.2004 21:14:54)
Ahoj,
taky se přidám k diskuzi o jménech. Když se nám před pěti lety měla narodit holčička, plánovali jsme Terezku. Jenže jsme to bohužel řekli i rodině, takže se o miminku nemluvilo jinak než o Terezce. Když jsem asi měsíc před porodem uslyšela, že jistá osoba z rodiny už si mohla vytvořit vztah k Terezce, ale k nějakému bezejmennému dítěti by ho neměla, tak jsem couvla a vymýšleli jsme jiné jméno. Nakonec jsme jméno před porodem neřekli nikomu a když pak volal manžel z porodnice, že máme holčičku, řekl podr. údaje a že se jmenuje Adrianka. To bylo pozdvižení! Všichni hotoví, rodina, známí i cizí se najednou pozastavovali, proč se malá jmenuje Adriana a jak jí budeme říkat, že je to jako Adra - hadra. Přitom se dá vymyslet tolik různých jmen - Áďa, Adinka, Andulka, Adulka,... Pak se nám narodila dvojčata - Jolana a Kristýna a tak jsme zase dlouho poslouchali, že aspoň s tou Kristýnou jsme udělali dobře. No já nevím, je to jediné z těch tří jmen, které je víc rozšířené a potkáte ho všude. I když - když nastoupila Adrianka do školky, sešly se tam v jedné třídě hned tři! A to jsem chtěla Adrianku, aby to bylo jiné a neobvyklé...
 Zuzana a Matyas 
  • 

Re: Každé jméno je hezké 

(9.9.2004 23:35:20)
Pobavilo mne, ze jste mela naprosto stejnou uvahu jako ja, take se mi libi Mates ci Matysek, no a zbytek vpodstate znate, takze mame tez Matyase. Manzelovi se navrh libil, hodi se k prijmeni a navic, ta uvaha, ze je to jmeno mene caste [ sama zadneho neznam] a vyslovitelne i v jinych jazycich. No a ted mi prijde, ze ho slysim na kazdem kroku, i kdyz nastesti spise z doslechu. A mimochodem znam par psu a kocouru, kterym se rika Mates a mame z toho spise legraci nez , ze by to vadilo.
 Marti+Maty+Niki+Teri+Vojta 


Re: Každé jméno je hezké 

(20.5.2008 14:39:21)
Da Da: no to je neuvěřitelné, my jsme to měli s Matýskem úplně stejně!! (dala jsem příspěvek ještě než jsem si tenhle tvůj přečetla) . Až na to, že my slavíme naopak na Matouše, protože na Matěje by měl svátek a narozky moc blízko po sobě.
 Marti+Maty+Niki+Teri+Vojta 


Re: Každé jméno je hezké 

(20.5.2008 14:44:40)
a teď jsem si přečetla ještě příspěvek od Zuzany!! :-D:-D:-D
 Tina, jeden prvňáček 
  • 

I já to znám 

(7.9.2004 11:56:37)
Podobně jako Ty na Superstar, byla jsem já před šesti lety alergická na jakoukoli zmínku o hokeji. Můj syn se narodil 10. února a prakticky od začátku těhotenství jsme měli s manželem vybráno jméno Dominik. 22. února naši hokejisté vyhráli v Naganu a
já už nikomu nevysvětlila, že jsme jméno nezvolili jako oslavu jmenovce Haška.
 Zany 


Ty musíš mít vždycky něco extra :o)))))) 

(7.9.2004 20:04:42)
Nedá mi to a napíšu í já pár řádků. Když jsem čekala první dítě, byla jsem přesvědčená, že to bude holčička a tak měla připravené jméno Eva.... Narodil se chlapeček a dostal jméno Mikuláš. Hodně dlouho jsem poslouchala poznámky typu - Kde jsi na to prosím tě přišla! Musíš mít vždycky něco extra. Když jsem čekala druhé dítě, počítala jsem spíše s chlapečkem a nachystala si pro něj krásné české jméno Jakub. Opět podobné narážky, Kubíkovi je letos 16, tehdy to jméno opravdu nebylo moc obvyklé. No a před dvěmi lety jsme pro třetího syna vybrali jméno Matyáš. Ted chceme ještě jedno dítko a tak mám připravena jména Jonatán a Julián.. :o))) Nebo , že by to pro změnu byla konečně ta holka???
 Eliška, Mikuláš 21 měsíců 
  • 

Re: Ty musíš mít vždycky něco extra :o)))))) 

(7.9.2004 21:04:19)
Také máme doma Mikuláška, vždycky se mi tohle jméno líbilo a manželovi taky, takže jsme se na něm shodli, jen někteří příbuzní si prý na něj nemohli /na jméno /zvyknout.Jmenujeme se Rybovi, takže mi zase kolemjdoucí říkali, že si pod jménem vybaví Vánoce, ale to mi nevadí. Ať si každý myslí co chce, hlavně že jsme my spokojeni.
 monis 


Re: Re: Ty musíš mít vždycky něco extra :o)))))) 

(8.9.2004 1:11:21)
Taky jsme měli vybraného Mikuláše a Alžbětu. Bylo to jediné klučičí jméno na kterém jsme se schodli. Druhé klučičí jsme narychlo vpisovali když mi začala odtékat plodovka a doufali jsme že ultrazvuk nelhala a budou to dvě holky :o)) Dominika jsme měli vybraného už asi 7 let, ale nějak se mi to zprotivilo (no poznala jsem jednoho mladého nadějného, znáte to) a mě se zase líbil Kryštof, ale těch je taky teď hodně a pak vyrukoval Gros s tou svojí Akcí... :o(
Alžběta byla jasná a druhé holčičí bylo také dilema. Předem jsme byli domluveni na Viktorii, která se líbila hlavně mě, ale pak do mě manžel hučel tak dlouho, že jí budou říkat Viktorka-Žižkov až jsem se nechala udolat a máme Anežku. Spousta známých mi pak řeklo, že by si Viktorku s fotbalem vůbec nespojovali. No chceme udělat ještě pokus o chlapečka (za pár let), tak to asi bude Mikuláš nebo že by Viktorka? :o))) Naše malá Anežka má občas na tu Viktorku lehký náběh, ale né na tu fotbalovou...
Mě zase každý říká: jé Alžbeta a Anežka? to se vám bude plést! Už v porodnici s tím měla doktorka problém a moje mamka v tom má občas také zmatek :o)) Tak Anežce říká Bubásku aby se jí to nepletlo, ale kolikrát byla Bubásek Bětka, to bych ani nespočítala :o))) Naše babička si nás vnoučata taky pletla, dělali jsme si z ní srandu: Babi, říkej mi Oldo. Ona totiž vždycky vyjmenovala všechny sestřenice i bratrance než se trefila :o)))

A k tomu dvojčatovému šílenství, to tedy musím souhlasit s Večernicí, někdy to je zájem příjemný, ale někdy je to opravdu otravné. Obzvláště otázky na porod, kojení, váhu atd. Na to že si každý myslí, že když jsou holky v bleděmodrém (ale i bílém, růžovém, mají šatičky a pod...), že jsou to kluci jsem si už zvykla, ale odpovědi typu: to nevadí (že jsou to holky), to fakt nechápu. A na otázky: jak to zvládáte a to musí být šílený, to je hrůza, to si nedovedu představit, na to mě už opravdu nebaví reagovat. Holky jsou senzační a myslím, že s nimi mám míň práce než s leckterým monokřiklounkem (alespoň zatím). A o sudičkách typu: počkejte až vám budou běhat, to poběží každá na jinou stranu .... ani nemluvím.
Jsem docela introvert vůči cizím lidem, tak je to pro mě docela pecka takový zájem. Skoro jako kdyby se ze mě přes noc stala Superstar :o)))
 Lucie + 2 princezny 


Re: Re: Re: Ty musíš mít vždycky něco extra :o)))))) 

(8.9.2004 11:59:52)
Pises: "odpovědi typu: to nevadí (že jsou to holky), to fakt nechápu"
No, ja bych je taky nechapala, ale nikdy jsem nic podobneho neslysela. Vzdycky slysim jen "holcicky jsou stejne lepsi", maximalne obcas nekdo manzelovi poradi, aby si setril na brokovnici (nase holky jsou obe fesandy, vubec nejsou po mne :-) ).
Zijes ve meste, nebo na vesnici?
 monis 


Re: Re: Re: Re: Ty musíš mít vždycky něco extra :o)))))) 

(8.9.2004 15:31:48)
Jo hlášky typu: holky jsou stejně lepší, s klukama jsou jen starosti, kluci víc zlobí... to taky slýcháme a většinou je to od takových těch "dobrých duší" jako je moje mamka a tak. Doktor na ultrazvuku, když nám potvrzoval holčičky tak se nás ptal kolik máme koupelen :o)) Brokovnici máme a jiné zbraně, manžel má zbroják a já si to taky stihla udělat ještě na začátku těhotenství, takže po této stránce jsme připraveni :o)))
Nerozumím tomu jak může být jedno pohlaví lepší než druhé, my bychom chtěli ještě chlapečka (to už by nám tedy stačil jeden :o))) Ani si nemyslím, že by holky byly "dražší" než kluci, oni chlapečkové třeba (třeba) neutratí tolik za parádu, ale ty jejich koníčci jsou taky pěkně drahá záležitost, to vidím na manželovi - kolo, squash, volejbal, řidičák na autobus a tedy i na náklaďák, zbroják, pistolky, střelivo, střelnice, motorka, snowboard, nářadí ..... teď by pro změnu rád lítal :o) Co je proti tomu mých pár hadříků a botiček.
Bydlíme v Praze, ale moc anonymity si tady neužiju, není nákup při kterém bych alespoň neslyšela výkřiky obdivu za zády :o)) Na druhou stranu je fajn, že máme kousek od baráku supermarket kde jsou i dvě široké pokladny, takže můžu chodit i nakupovat, jen ty lidi jsou někdy jak slimáci, děsně se pletou a nechávají vozíky uprostřed cesty :o/
Chatu máme na vesnici a už jsem absolvovala povinnou ukázku holek po sousedkách, uff jsem ráda, že to máme za sebou.
V sobotu jsem poprvé vyrazila na nákup jen s Anežkou (měla jsem jí v autosedačce na konstrukci s kolečkama) a docela jsem si to užívala, nikdo mě nezastavoval, jen 2x jsem zaslechla: jééé to je prcek :o) No je, má 4 kg a jsou jí 3 měsíce, takže tyto výkřiky jsou na denním pořádku, holt se takhle malá miminka "venku" jen tak nevidí :o) Bětka má 4,5 kg a ta chrněla, tak jsem jí nechala doma s tatínkem, abych si vyzkoušela jaké to je mít jednoho prcka :o))
Třeba až budou holky větší, tak už tolik pozornosti budit nebudou :o)
A Ty máš jak velký holčičky a odkud jste?
Monča a treperendy (zítra 14 týdnů)
 Lucie + 2 princezny 


Re: Re: Re: Re: Re: Ty musíš mít vždycky něco extra :o)))))) 

(9.9.2004 13:14:34)
To Monis: my jsme taky z Prahy, respektive z Radotina, ktery funguje trochu jako samostatne male mesto.
Olivii jsou ctyri roky a protoze chodi do skolky, do Sokola a na vsechny spolecenske akce, od dvou let mluvi jako dospela, neostycha se, s kazdym se da do reci a je velmi dominantni, tak nas v Radotine znaji snad uplne vsichni. Denne odpovidam na pozdrav nekolika lidem, u kterych si nedokazu vybavit, odkud je znam (ale to je taky trochu moje roztrzitost, ze si lidi nepamatuju ...)
Isabelce jsou dva mesice a vypada to, ze z nich bude "pekna" dvojka.
 Sára,2 holky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ty musíš mít vždycky něco extra :o)))))) 

(9.9.2004 20:37:56)
Ahoj Lucie,

docela Ti závidím tu Isabelku:-) Když jsem čekala Verunku (starší dcera, 5 let), tak se mi to jméno líbilo, bohužel manželovi ne, a ani podruhé se netvářil nadšeně. (já jsem pro změnu nechtěla jeho navrhovanou Janu, takže jsme museli vymyslet jméno, které se líbí nám oběma. Za pár let bych chtěla ještě 3. (a poslední) dítě, takže jestli to bude zas holka (chudák manžel:-)
tak snad prosadím buď tu Sáru nebo právě Izabelku. V kalendáři je napsaná se "z", neměli jste problémy s matrikářkou, když jste chtěli Isabelu se "s" ?
Kluka jsme chtěli Tomáše, ale teď se s Tomášema roztrhl pytel, takže dáme asi něco jiného, ale uvidíme za pár let. Je mi 28 let, chtěla bych to stihnout do těch 35.let, pak už je prý větší riziko postižení.
 Lucie + 2 princezny 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ty musíš mít vždycky něco extra :o)))))) 

(10.9.2004 11:01:22)
My jsme na matrice odevzdali papir bez jmena, ze ho dodame az po porodu (nevedeli jsme, jestli to bude Isabela, nebo Julie, ze az ji uvidime). Radost z toho nemeli, ale protestovat nemohli. A sestra pak do papiru napsala, co jsme chteli. Bez zvlastnich administrativnich ukonu muzes zapsat jakekoliv jmeno, ktere je v knizce pani Knapove. A tam jsou obe varianty - se S i se Z, mozna i Isabella, tim si nejsem jista.

Puvodne jsem chtela Elinor (zalibilo se mi to v jedne detektivce od Agathy Christie) ale tahle varianta tam neni, jen Eleonora, a to je sice taky hezke jmeno, ale spatne se vyslovuje. A pak se mi jeste libila Goneril (Shakespeare - Kral Lear, aspon myslim). Ale zadat o uznani, ze je to jmeno a kdesi cosi se mi nechtelo. {Potkali jsme jednoho chlapecka, ktery se jmenoval Atur, coz je hebrejske jmeno v Izraeli bezne pouzivane, a nejakou administrativu a podobne kvuli tomu absolvovat museli, i kdyz to nebylo zas tak hrozne.}

Tomasu bylo vzdycky hodne.

Ja jsem obe deti do 35 let stihla, o mesic a par dni :-)
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ty musíš mít vždycky něco extra :o)))))) 

(21.9.2004 13:47:07)
Já si už od puberty hýčkám dvě klučičí jména, která bych jednou chtěla dát svým synům (kdyby se náhodou povedlo :-), Max a Alex. Je mi jedno, jestli by se synové museli jmenovat Maxim, Maxmilian nebo Alexej či Alexander, aby to bylo u nás povolené, ale na reakci Alexandr=Saša jsem alergická.
No, nicméně pokud budu mít děti se současným přítelem, mám po oblíbených jménech, protože Max Hlávka a Alex Hlávka jsou dost zaušitahající jména :-(
 Pett* (děti 2004, 2006, 2010) 


Postihlo nás něco podobného 

(8.9.2004 0:18:24)
Od momentu, kdy mi moje máma jako malé holčičce vysvětlila, že se miminka se jménama nerodí, ale vybírají jim je jejich rodiče, jsem chtěla, aby se jednou moje holčička jmenovala Tereza... No teď se již několik let s Terezkami "trhá pytel", takže jsme to vyřešili a naše "Terezka" je Tereza Agnes a ukažte mi druhou takovou :-)
 Hankie+3 


Tak jsem dočetla... 

(8.9.2004 7:10:32)
...až sem a nedá mi to nezareagovat.
I my máme Elišku. Jméno, které jsem si přála už před šesti lety, kdy jsem čekala Honzíka. Až před dvěma lety jsem se Elišky dočkala, a oslovení ÉÉÉliška mě opravdu točí. Hledala jsem jméno, které nepůjde zošklivit, kterému nepůjde najít nadávka - hodně mi vadilo, když mi ve školce říkali Lenka Plenka Podprsenka.
Na výběr byla dvě jména. Eliška a Štěpánka. No ale copak můžu dát jméno Štěpánka Štěpánová? To by mi holčička hned tak neodpustila. Výběr tedy padl na Elišku.
Jenže i takové jméno jde pokazit. Když zlobí, slýchám Eldo, Elino...
A prarodiče? Taky nám dlouho mluvili do výběru, tak jsme to jednoduše utli. Prošli jsme knihu paní Knappové Jak se bude jmenovat a celou rodinu až do porodu udržovali v napětí. Stáli jsme si na svém a všem říkali, že chlapeček bude Stojan a holčička Kunigunda.
 omaňa 


Re: Tak jsem dočetla... 

(8.9.2004 8:01:03)
taky jsem dočetla až sem =))))
Když jsem před 5ti lety čekala dítko, MArkétka byla jasná, líbil se mi Vít, ale termín porodu byl 16. 6. a Vít má svátek 15.6., taťka je Vladimír, tak mě napadl Vadim, okolí mě kamenovalo, že se mu budou smát, že je šišlající RAdim, další jméno bylo Albert a asi po měsíci přjmenovali obchodní síť, pak jsem vymyslela Oskara a Český mobil taky. Nakonec jsem vymyslela Maxe svátek má sice 30.5, ale dva týdny mezi svátkem a narozkama se mi zdály nakonec jakžtakž přijatelné. I rodina se s tím smířila a my čekali na Maxe. Jenže ouha, prcek se přihlásil na svět dřív a to hned 3.6, takže se nakonec jmenuje Vít. A moc mu to jméno sluší
 Dani 
  • 

Re: Re: Tak jsem dočetla... 

(8.9.2004 8:41:16)
My mame pro Cesko taky trochu neobvykle jmeno, i kdyz podle mvr.cz je jich uz 225. Nase mala se jmenuje Noemi, bydlime v zahranici a tady je to jmeno oblibene.
Taky jsem mela velky problem, kdyz jsem prijela,vsichninadjmenem na chvili pozastavili, a pote se skoro vsichni zeptali jak ji rikame. Ja na to no Noemi, ale jim to nedalo za kazdou cenu chteli udelat zdrobnelinu. Me uz to pocase lezlo na narvy, ale mamka se v tom vyzivala, jake jeji vnouce ma neobvykle jmeno. Ale pote co zjistila, ze se zacina davat i v Cechach zacala na malou venku volat Noi aby nahodou nekdo neslysel jeji "krasne" jmeno.
Ale jinak jsem se s negativnim pristupem vuci tomu jmenu nesetkala. Jen prababicky si na to dlouho nemohli zvyknout, bodejt ne kdyz jeste 3 dny pred porodem to mela byt Viktorie, nebo André.
 Andrea, zatím bezdětná 
  • 

Re: Re: Re: Tak jsem dočetla... 

(24.3.2006 14:46:52)
Pročetla jsem poctivě celou diskuzi a velmi mě potěšilo, že se ani jednou nevyskytlo jméno, které už mám od 18ti vybrané pro případnou holčičku - Barborka. Už se psychicky připravuju na ironické Barbie a Bramborka, ale stojím si za tím, je to krásné jméno.
 albra 


Re: Re: Re: Re: Tak jsem dočetla... 

(25.6.2006 20:07:23)
Já mám tež Barunku již 20 let a kdybych jí neměla,určitě bych ji dala teď znovu.Je to krásné jméno a teď mám připravenou ANEŽKU.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Tak jsem dočetla... 

(8.9.2004 18:26:42)
Hankie, musím se zasmát, taky jsme to použili, ta Kunigunda je na to vyhrožování otravné rodině fakt dobrá, ale chlapečka jsme říkali Žibřid a když se nás ptali, jak tomu proboha budeme říkat, tak jsme s vážnou tváří tvrdili Žibřídek tak dlouho, že by si na to člověk málem i zvyknul :-)))
 Marti+Maty+Niki+Teri+Vojta 


Re: Tak jsem dočetla... 

(20.5.2008 14:56:17)
Moji vzdálenější známí zase zvolili "pracovní název" Hugo - ve středním rodě, tedy TO Hugo. Hugo už se narodilo, dostalo jméno, ale neptejte se mě jaké, dlouho jsem se s nimi neviděla a i když jsme dostali SMSku o narození, v mé hlavě už Hugem zůstalo (tedy zůstala)
 Lady Pa 
  • 

Re: Tak jsem dočetla... 

(8.9.2004 22:38:41)
Nejsi náhodou já? Mám úplně stejný osud se svou dcerkou. Příbuzní a známí, dlouho ujišťovaní o jménu Kunigunda, mměli stejnou reakci: "Ééééliška!" Nic horšího jsem snad neslyšela. Kazí mi to náladu ještě dneska, a to je mé Elišce 10 měsíců. Jenom to oslovení Elina a Elda mi nevadí. Přidáváme ještě Elíšek, Elinka, Eli a bráška Šimon jí občas říká Elišenka (někdy) a Elina-melina (častěji).
 Hankie+3 


Re: Re: Tak jsem dočetla... 

(20.9.2004 10:51:17)
... Žibřídek je opravdu roztomilé, vážně by si člověk zvyknul! Od rána ten den stojí za houby, ale tohle mi spravilo náladu, asi se budu usmívat až do večera!

... ještě jsem si teď při opětovném pročítání uvědomila jednu podobu dcerčina jména - říkáme jí Bedličko. Vzniklo to postupně z onoho Elda: Elda, Eldinka, Elda - Belda, Bedla a odtud už je krůček k Bedlince, nebo Bedličce. Když se na to naše sluníčko podívám, jak si vykračuje v kloboučku, vážně mi ten hříbek připomíná.
 Káťa, zatím bez mimi 
  • 

Re: Tak jsem dočetla... 

(11.1.2005 14:22:42)
My používáme Kameliáš - taky to má u okolí úspěch :-)
 Petra, 2děti 
  • 

Re: Re: Tak jsem dočetla... 

(12.2.2005 16:43:34)
...jo jo, nám se "Chrudoš" tak ujal, že jsme mu tak říkali skoro do roka. Dcera se měla narodit kolem Hromnic a taky jí ta "Hromča" chvíli zůstala:)P.
 eliza 
  • 

Re: Jméno 

(8.9.2004 8:44:31)
Dorko, a co takhle krásné české jméno Ludmila? Osobně žádnou maličkou Lídu neznám, kromě té své roční dcerky...Uvažovali jsme i o Anežce, ale s těmi se roztrhl pytel.V případě, kdyby byla druhá dcerka, chtěla bych jméno Magdalena, ale na to asi manžel nepřistoupí. Ještě mám slabost pro jméno Karla, ale to se k našemu příjmení opravdu nehodí.
Jméno pro chlapce máme taky vybrané - Josef. Taky se mi moc líbí jméno František.
 Evca 
  • 

Re: Re: Jméno 

(8.9.2004 10:48:51)
Ahoj,
my máme syna Jana, ve škole sedí s Františkem, kamarád se jmenuje Vojtěch, Václav, Ondřej a Florián. No není to jak za starých časů?
Dcera se včera vrátila z tanečků, na které chodí do vedlejší obce a hned hlásila, že tam jsou holky se srandovníma jménama (Pamela,Nastasja,Izabela, Sabrina). Tak nevím, u nás na vesnici jsme asi 100 let za opicema:-)))
 LaBu 


Re: Re: Re: Jméno 

(9.9.2004 20:23:04)
Moja staršia dcéra sa volá Simona. Je už tretiačka na ZŠ. Vyberali sme meno, ktoré sa nedá povedať škaredo a mysleli sme si, že sme také našli. Aké bolo naše prekvapenie, keď trojročný synovec po oznámení o narodení Simonky každému referoval, že máme bábo "siloNku",nemyslel to zle, ale "simonka" mu nič nehovorilo a "silonka" mu bolo jasné:-))))))

Malú sme ale od malička viedli k tomu, že má nádherné meno a je jedno, ako jej kto povie, dôležité je, ako to ten človek myslí,a že väčšinou každý dobre.Po narodení sme jej hovorili hlavne "žaburka, babulka, bobeček, drobeček" a keď už menom, tak "SIMONA"-aby to nepovažovala za "prísne oslovenie";o)

Dnes jej každý hovorí inak a ona má rada všetky obmeny svojho mena, každú berie v pohode.
Bežné oslovenia sú pre ňu: Simona, Simča, Simuš, Sima, Simi, Simoneta, Sini minis, Simono kimono... no a na tých posledných sa dobre baví:-))))
 Lidka 
  • 

Re: Re: Jméno 

(8.10.2004 12:31:30)
Děkuji, že se Ti líbí moje jméno. Má jen tu nevýhodu, že mne nikdo Ludmila neoslovuje - já bych to ani nechtěla. Jen by mě zajímalo, jestli je možné pojmenovat dceru Lidka, tak mi totiž každý říká a mě se to moc líbí.
 Janyska 


Re: Postihlo nás něco podobného 

(12.9.2004 18:40:58)
naše dcerka Šárka se narodila po kole druhá šance, kdy vyhrála Šárka Vaňková, taky všechny napadalo, že to jméno jsme vybrali po semifinalistce Superstar.
 Maňulka 


"Co jste mu to vybrali za hrozné jméno?" 

(10.9.2004 22:43:36)
Ahoj,
se jménem pro našeho syna Jonáška si taky užíváme. Na klučičím jméně jsme se shodli hned, manžel navrhl Jonáš a mě se tak líbilo, že jsme i bříšku od začátku říkali "Jonášek". Holčičku jsme na papír do porodnice nakonec napsali Johanu, další favoritky byly Sára (já), Tereza (manžel). Reakce okolí na Jonáše byly typu A) mlčení, B) to je zvláštní jméno (mírná), C) co jste mu to proboha vyvedli, co bude dělat, až bude dospělý, takové divné jméno? To byla dost častá reakce, jak od mladších, tak od babiček. Jako: "Takové hezké dítě, ale to jméno!" Takže na reakce tohoto typu jsem taky už byla značně alergická. Pořád to ale není nic proti tobě ;-)!!! To jste si užili! Jakpak se asi bude jmenovat Milionový pár...
Pozn.: Dcera známého se jmenuje Lucie Bílá, tu ale fakt lituju.....
Zvláštní Jonášek zdraví Super Anetku!!!
Ahoj Maňulka
 Sára, 2 holky 
  • 

Re: "Co jste mu to vybrali za hrozné jméno?" 

(12.9.2004 9:51:43)
Zdravím,

Jonášek je náhodou moc hezké jméno. Bohužel pro naši "zkostnatělou" společnost, pro kterou "existuje" normálních asi 10 jmen holčičích a 10 klučičích, je každý, kdo dá neobvyklé nebo málo užívané jméno exot nebo někdo, kdo chce být něčím výjmečný. Na druhou stranu je polovina holčiček v porodnici se jménem Terezka, ale to je spíš přípustné, než když jedna z maminek dá třeba jméno Mahulena, to se může připravit buď na reakce typu: "To je po Bočanové ?" Nebo: "klukovi dáte jméno Radúz ?" atd...
Co jsem zjistila, tak v poslední době se roztrhl pytel s Anetkami a to bylo ještě před Superstar. Takže jestli budeme někdy čekat kluka, tak už to asi nebude Tomáš, ale třeba Šimon (to jméno u nás také padlo, když jsme čekali Anetku, ale bohužel neprošlo, byla jsem "na něj" sama.)
 Carnae, Simon 04, Nela 06 


Re: "Co jste mu to vybrali za hrozné jméno?" 

(12.9.2004 10:07:48)
My mame chlapecka Simona, bez hacku! ale kvuli SMSkam i internetu si vsichni mysli, ze je Šimon :) kdyz pak zjisti, jak to je, vetsinou se zarazi, ale my to bereme jako dve varianty tehoz jmena, takze je vsechno ok. beztak na nej vsichni sislaji a to bez hacku moc nejde :))
ovsem dedecek to nevydychal a zatim (uz mesic) jeho jmeho uspesne ignoruje. rika mu vselijak jinak, hezky, ale ne jeho jmenem. po porodu byl silene nastvanej a asi tyden se mnou vubec nemluvil, dokonce mi ani k svatku nepopral a to uz je co rict. tak jen doufam, ze se to casem zmeni. ostatni byli sice ze zacatku prekvapeni, ale vetsine se to nakonec libi a nebo to proste akceptuji a miluji ho i s neobvyklym jmenem.
Me se to libi cim dal vic, snad mu nebude delat problem monogram SS.

v porodnici jsme jmeno nahlasili, az kdyz se narodil. meli jsme dve jmena, na sudy a lichy den. pri prijmu jsem jim to vysvetlila, aniz bych jmena rikala a nebyl s tim vubec zadny problem. jen jsem se po porodu nejdriv ptala, kolik je hodin, kdyz se narodil, protoze jsme rodili kolem pulnoci, takze jsem hned vlastne nevedela, jak se jmenuje, ani ja :)))
 Radka+Filip 
  • 

: Re: "Co jste mu to vybrali za hrozné jméno?" 

(12.9.2004 10:54:15)
Ahoj
já jsem Chtěla Jeremiáše,ale manžel z té představy omdléval.Tak je to Filip a je jich tu kolem plno...Naštěstí ve školce není zatím žádný.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: : Re: "Co jste mu to vybrali za hrozné jméno?" 

(12.9.2004 13:41:37)
Já bych pro Jeremiáše docela hlasovala. Měli jsme v užšim výběru i jinde zmiňovanýho Jonáše, ale popravdě - odradil nás výklad jména, kde Jonáš = husa :-( Nakonec jsme vybrali jméno Kilián, který znamená mnich, z jiných souvislostí nás napadla jen neškodná knížka "Dědeček, Kilián a já", krátce před porodem nám kamarádka připomněla Kiliána Nedoryho (bezdomovec v písni od Psích vojáků) a po prckově narození přišel ještě kamarád s písní od Priessnitz, kde Kilián je zlej skřet... Všude se něco najde :-)
 ivysek 


Re: Re: : Re: "Co jste mu to vybrali za hrozné jméno?" 

(8.10.2004 15:16:59)
Kilián je zlej skřet i u Priessnitz? Já měla zato, že Florián a Kilián a od Znouzectnosti!
(Sorry, jako "fanynka" ZNC jsem si tuhle poznámku nemohla odpustit) :-)))
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: "Co jste mu to vybrali za hrozné jméno?" 

(12.9.2004 13:34:56)
Můj táta se s oblibou představoval Stanislav S., ze Strakonic, soustružník a svářeč :-)
 Hanule 
  • 

Re: "Co jste mu to vybrali za hrozné jméno?" 

(10.10.2004 3:21:39)
Ahoj,
mám osmiletého syna Sebastiana,což byl na malém městě veliký poprask.Teď už se nad tím nikdo nepozastaví,ale bylo to peklo.
Před třemi měsíci se mi narodila dvojčata Gabriel a Rafaela,takže jsem opět přilila olej do ohně.Ale co,já jsem spokojená a Seb si zatím nestěžoval.Jsem zvědavá jak to bude u dvojčat...
Mějte se a braňte své děti!
 Anna Sz. 


Tak jsme vybírali jména my 

(12.9.2004 12:11:23)
Je zajímavé,jak se v některých rodinách pozastavují nejvíce příbuzní a prarodiče nad jmény.U nás v roce 1987 dostal syn jméno po mém bratrovi MILAN,byla-li by to holka byla by to MONIKA,za rok si manžel prosadil po sobě u syna jméno PAVEL-holka by byla PAVLA ,u třetího dítka jsem pro kluka vybírala jméno já, pro holku taťka tak je to kluk MAREK a holka by byla ZUZANA.Po dvanácti létech s volbou jména to bylo horší Milan chtěl BEATRICE,Pavel ml. VALERII,Marek byl již několik let unešen z princezny Elišky.Nevěděli jsme do poslední chvíle co to bude ,ale u kluka jsme se shodli na ŠŤĚPÁNA.Přišel den D a ona to byla ELIŠKA.Jednou se stalo na plavání,že ve skupince 11.dětí bylo 5 Elišek,tak jsem se rozhodla ,že naše ELIS se musí trochu lišit,tak jsme jí dali druhé jméno po mé hodné babičce máme tedy Elišku Annu. Jména jsou opravdu módní záležitostí. Viz všechny Elišky, Natálky, Nikolky ...
 Mirka (dcera Anetka) 
  • 

Máme taky letošní červnovou Anetku 

(12.9.2004 21:39:55)
Chápu stesky pisatelky článku Naše dítě Superstar. Máme doma totiž dceru Anetku narozenou letošního 30.června. Jméno jsme měli též vybrané delší dobu, moc se nám líbilo. Jen jsme se nechali trochu zvyklat právě tehdy, když jsme zjistili, že v soutěži, kterou jsme nikdy nesledovali, má velké šance zvítězit Aneta Langerová. Předpokládali jsme totiž, že nám bude každý říkat "Aneta, jako ta ze Superstar". Ale nakonec jsme si řekli, že to "šílenství" kolem soutěže časem určitě opadne a brzy to bude zase "jen" jedno jméno z kalendáře. Na Superstar samozřejmě přišla řeč již v porodnici, ještě než Anetka přišla na svět a potom to dál pokračovalo, ale nyní po více jak dvou měsících už moc lidí takto nereaguje. A my jsme šťastní rodiče spokojené Anetky. Doufejme, že bude spokojená i se svým jménem ...
 Sára 
  • 

Re: Máme taky letošní červnovou Anetku 

(13.9.2004 7:20:09)
Jsem ráda, že v tom nejsme sami:-))
Tvoje Anetka se narodila na můj svátek, moje o týden dříve. Navíc ve finále byly Šárka s Anetou, Šárka jsem ját, takže u nás to opravdu vypadalo tak, že žijeme soutěží Superstar.
Přeju Tvé Anetce vše dobré, myslím, že na svoje jméno nadávat nebude. A i kdyby, může počkat do 18.let a pak se nechat přejmenovat, ale to snad nehrozí. Já jsem také jeden čas také rebelovala proti jménu Šárka (někdy okolo puberty), připadalo mi to jméno "děsný" (dnes nevím proč), ale to byla prostě puberta. A nebyla jsem sama, v té "telecí" době prostě bylo děsný všechno, co vymysleli naši rodičové, že.
 Makča 
  • 

Naše dítě superstar 

(13.9.2004 10:43:43)
Ahojky,
při člaánku jsem se v duchu usmála. Ke konci prosince až začátkem ledna čekáme s manželem mimčo. Vybrali jsme úplně stejná jména. Je to obdobné, že se nám líbila už dlouhou dobu.
Potěšilo mě, že když už teď na začátku září super jména utichaji, tak za pár měsíců to bude už asi úplně OK.

 lajla 
  • 

ANIKA 

(13.9.2004 16:19:54)
...moc se mi líbí jméno ANIKA. znám jednu osmiměsíční slečnu tohodle jména a sem nadšená. zní to jako ANIČKA( což je krásný jméno), ale není to anička. AŇULKA, ANÍSEK...a navíc- anika byla jedna z hlavních hrdinek báječný knihy od ASTRID LINDGRENOVÝ PIPI DLOUHÁ PUNČOCHA.
 Vilda, synové Albert a Oliver 
  • 

jména, jména.... 

(14.9.2004 21:33:40)
Jáké dát jméno dítěti řeší každý nastávající rodič, nejinak i my! Vybrali jsme jméno, které není tolik frekventované. Aby nebylo ve třídě šest Tomášků a mezi nimi náš syn! Vybrali jsme jméno Albert. Přesně měsíc po narození se síť obchodů Manna přejmenovala na Alberta. Poznámky o pracháčích (majitelích marketů), jsme si "užívali". No, a jméno druhému synovi vybral ten první. V televizi občas sledoval seriál o vrtulníku a tak toužil mít bratříčka Medikoptr 117. S mužem jsme současně řvali: nééééé! Naštěstí se v seriálu narodilo miminko Oliver a bylo vyřešeno.
Brebentilové si na jména zvykli a už si ani jiná nedovedou představit.
P.S. Zákon už konečně umožňuje dvě jména, takže pokud jsme vybrali špatně, mají chlapečci ještě možnost přidat něco lepšího. Ahojte Vilda
 alule 
  • 

není jméno jako jméno... 

(18.9.2004 22:29:15)
Myslím, že i na neobvyklé jméno se dá zvyknout, ale taky by mělo jméno a příjmění "ladit". Znám jednu paní a ta má holčinku Jennifer Vráblíkovou. Zlobte se na mě nebo ne, ale příjde mi to dost komické. Dívka může později doufat, že vyvdá vhodnější příjmění. Horší by bylo, kdyby se zakoukala třeba do Vomáčky.
Jedni dali zase jméno Rita (mě se docela líbí), ale všichni miminku říkali "Ritko, Riťulko", tak ji nechali přejmenovat na Ditu.
My jsme měli docela těžké rozhodování. Mažel chtěl Rudolfa, Reného (jako v té písničce), já zase Olivera. Máme německé příjmení - Hüttl -, tak by to pěkně pasovalo.Nakonec je to Marek. A říkáme mu "Hutlánek". Holčinku jsme chtěli Anetku, spíš teda manžel, ale když se jich tu teď tolik urodilo, tak mu to budu muset rozmluvit. Já bych byla pro Grétu. Ale kdo ví co bude za pár let, než najedeme na výrobu dalších potomků ...
 Šárka 
  • 

ahoj všem 

(25.9.2004 20:10:15)
Náš syn přišel ke jménu ještě v době, kdy jsme nevěděli jestli bude synem nebo dcerou. Prostě jsme mu říkali "mamášek". Jasně mám Toma.
 iveta34 


Ahojky 

(8.10.2004 11:33:22)
Je teda fakt,že někdo tomu dá opravdu korunu a nemusí to být jenom romové(např.Sandokan:)
Znám holku která se za svobodna jmenovala Xenie Býčková-tak nevím:)
A nebo Prokop Buben to asi taky nemá jednoduchý:)
Zvláštní je,jak si lidi spojují jména s určitýma osobama.My máme Kateřinu-Jakuba-Terezu-takže všechno jsou to jména svatých.Na což mě jako nevěřící jednou někdo upozornil.Ovšem podívám li se na své potomky-tak z nich musejí mít svatí jmenovci radost:((
Pokud bych to brala podle chování-měli bychom mít-Satanáše-Belzezuba a Roháče:)
 Lucie 
  • 

Re: Ahojky 

(5.10.2005 11:52:58)
Xenii Býčkovou jsem znala taky, nejsi náhodou z otrokovic??? mimochodem, když moje maminka oznámila, chlapeček se bude jmenovat Filip, babička řekla - to je jak po vašem kocourovi, naše kočka byla Lucie, tak dej Filip a Lucie. No mamince se to zalíbilo, i když (jsem ročník 1980) jsme byly ve třídě 2-3 Lucky a brácha je Filip :-)
 ivysek 


Jan a Jana 

(8.10.2004 15:28:31)
Jména jsme vybírali podle kalendáře - aby dítko nemělo jmeniny/narozeniny/Vánoce moc blízko u sebe, aby to bylo pokud možno české jméno.... Vyškrtali jsme půl kalendáře s nevhodným datem a ze zbytku vybírali zvlášť kluka a zvlášť holku. Kluka jsem chtěla Marečka, ale jelikož se tak jmenoval můj bývalý, neprošlo to. Ale s jiným argumentem - jméno a příjmení by mu pak začínaly MaRek MRáček, takže kvůli výslovnosti.
Přítel chtěl Daniela, ale nechci v patnácti klukovi vysvětlovat, že se jmenuje po psovi, kterého jsem ani neznala, ale kterého tatínek měl, říkal mu Daneček, a hafík odjel do zámoří s tehdejší tatínkovou přítelkyní...
Nakonec nezávisle na sobě vyšla jména Jan a Jana, teda spíš Honzík a Janička, tak to jde líp k sobě. Uvidíme, co ze mne na konci listopadu vypadne :-)))

A taky znám jednoho Antonína Antonína, prý se u nich jméno dědí z generace na generaci.
 Káma,dcera Valentýna 3 roky 
  • 

Naše dcera Valentýna 

(3.1.2005 22:52:19)
Ahoj,
mám podobný zážitek. O jménu jsme se s manželem taky hodně dohadovali, věděli jsme, že to bude holka a tak jsme se zaměřili na ta holčičí jména. Těsně před porodem jsme mezi Viktorií a Valentýnou vybrali Valentýnu (chtěli jsme trochu neobvyklejší jméno, ale ne úplně zcestné) a ta se nám narodila 3.1.2004. Až do dubna 2004 to bylo v pohodě, i když se lidi dost často na to jméno ksichtili. V dubnu 2004, tj.4 měsíce po naší Valentýnce se však narodila Sabině Laurinové a Pepovi Vojtkovi také dcera Valentýna. A začaly podobné reakce na odpovědi na dotazy "jak se jmenuje?": "to je teď moderní, že?", "to jste dali po Sabině?", přestože naše dítě bylo starší a tak logicky jsme nemohli dávat jméno "po Sabině". S podobnými reakcemi jsme se potýkali asi tak rok od narození dcerky a musím říct, že dodnes, když někde vidím zmínku o Sabině a její Valentýnce, ježí se mi vlasy na hlavě. Myslím, že se jmény jsou vždycky problémy. Každému se to Vámi vybrané nelíbí a Vás to pak mrzí. Je třeba se prostě obrnit a ono to "vyšumí",až si všichni na jméno zvyknou.
Kamila
 Káma,dcera Valentýna 3 roky 
  • 

Re: Naše dcera Valentýna 

(3.1.2005 22:55:18)
oopravuji jen rok narození našich Valentýnek (naší a Sabininy), ne r.2004 ale samozřejmě 2002.
 Gabča, Adélka 12/02 


Re: Re: Naše dcera Valentýna 

(3.1.2005 23:13:33)
Jo to neznám takto. Ale stalo se mi, že jeden páprda (známí mých rodičů), mi na odpověď že se malá jmenuje Aélka, odvětil "cooo Adéla? Vždyť jsou i hezčí jména ne?". Ještě to řěkl takovým tonem, že sem měla pocit, že nemluvíme tehdy o mé osmi měsíční holčičce, ale o hov.. BLBEC
 michala s Leontýnkou 
  • 

Re: Naše dcera Leontýna 

(11.1.2005 17:17:29)
Valentýnka je krasné jméno, my jsme vybrali Leontýnku a jsme naprosto spokojeni. Omlouvám se vsem maminkam, ktere vybrali svym detatkum tradicni ceska jmena, me to proste pripada naprosto hrozne nudne! Jinak vsichni moji kamaradi maji bud Terezku nebo Lucinku proto agituji na vsechny, kdo davaji svym detem puvabna a ne uplne obvykla jmena necht to delaji i nadale, protoze materske skoly jsou vazne preplnene Honziky......
 Lizí 
  • 

Re: Re: Naše dcera Leontýna 

(11.1.2005 20:14:37)
Valentýnka i Leontýnka jsou krásná jména, a i když mám dceru Annu-Marii a tahle jména bych nepreferovala, je pravda, že jsou příjemným oživením. Znám jednu Dalmatiku, což je pro mne také hezké jméno, i když na zdrobněliny to moc není... :-)
 Lina 
  • 

Re: Naše dcera Leontýna 

(24.11.2007 11:58:04)
Kolega meho kamarada ma dcerku Leontýnku a kdyz byli oslavovat jeji narozeni, kamos rikal z legrace "Lentilka":-))) ale v tu chvili mi to prislo milé:-)
 Eva 
  • 

Re: Re: Sárinka a Mareček 

(4.2.2005 9:46:57)
Mojí holčičce jsou 4 roky a myslím,že jsme jí vybrali jméno,které jí moc sluší. Chtěla jsem jméno neobvyklé, protože si taky myslím,že pokud zavoláte Terezku nebo Honzíka,tak se otočí půlka náměstí. S chlapečkem to bylo stejné,ovšem Erika,kterého jsem chtěla, úpně zavrhl můj manžel. Marečka vybral on se Sárinkou a teď jsem ráda,navíc znám dalšího Marka jen jednoho, takže je náš Marýsek vlastně ojedinělý.
 Kiki 
  • 

Re: Re: Jak jí říkáte? 

(8.10.2005 9:01:19)
My chcem dát dceři taky jméno Leontýna. Jak doma vaší holčičce nejčastěji říkáte?
 tlusto vlas 
  • 

nic moc 

(5.1.2005 20:13:33)
hele nic moc to teda není,protože vás znám tek vám to odpustím.cauky baby
 Mariana 
  • 

Mariana 

(6.4.2005 8:54:47)
Moje mamka ma takovou zkusenost se mnou.Vedela(tusila) uz od zacatku,ze budu holka-Mariana.Bouzel pozdeji zacali v tv vysilat"Sandokan a Mariana" a k tomu jeste film "Robin Hood",takze v porodnici si mysleli,ze mam jmeno podle toho:-(
Neni to ale tak.Proste se ji to libilo a chtela,abych mela originalni jmeno,co neni zrovna bezne.
Jeste mela 2 dalsi favority-Adela a Petra.Zrovna v te dobe se tak jmenovaly ale skoro vsechny holcicky v porodnici a v nasem meste,takze to nakonec vzdala.
Ikdyz po letech si Petru neodpustila a poctila tim moji sestru.

 Zlatuše 
  • 

Re: Mariana 

(6.5.2005 9:48:39)
Mariano a jak se líbí jméno Tobě? Dobírají si Tě - nebo spíš dobírali si Tě děti, když si byla malá? Ptám se protože jsem v tomto stejná jako Tvoje maminka - mojí holčičce jsem dala jméno Mariana - Marianka. Všichni mi to rozmlouvali s tím, že si z ní budou dělat legraci, nicméně mě se to jméno hrozně líbí, je originální - krásný, pochází od Marie - biblický jméno (bohem milovaná) - (nejoblíbenější jméno na světě, dokonce existuje i verze v japonštině...:-)) Dlouho jsem si nemohla vybrat a nakonec proti všem jsem trvala na Marianě. Po narození mé holčičky začali dávat trapnej seriál na Nově - Mariana královna noci - a to mě dorazilo...:-)) bylo mi hloupý odpovídat na otázku, jak se jmenuje...doufám, že už další filmy a seriály tohoto typu nehrozí! K vánocům dostala Marianka od příbuzných (asi chtěli spíš naštvat maminku) tygříka z Monpračenu. Já se nad tím umím povznést, ale jak to vysvětlit dítěti? Nebude na mě naštvaná, až si jí budou děti dobírat? Doufám, že né - naučím jí jak na to drze odpovídat...:-))
Jaký s tím máš zkušenosti?
 Cody 
  • 

Re: Mariana a jeste navic 

(23.9.2007 18:22:35)
Ahoj,to moje setra má podobnou smulu.Jmenuje se totiž druhým jménem Mariana,celým jménem Mischa Mariana.Doma už si nato vsichni zvykly vsici ji rikaji proste Míšo :-) Nikdo nai nevola,eze ma jmeno podle filmu,ale kazdy se ptá kde to vasi sebrali? To je hrozný!..atd. Kdyz se zeptali jednou,dvakkrat dalo se to..ale ted kdyz se segry nekdo zepta an jmeno a rekne ji to..po 180 tak mate videt jak na ne vyjede...
 Pája 
  • 

Nejčastější jména dle statistiky 2006 

(22.3.2006 15:36:24)
Nejoblíbenější chlapecká jména v lednu 2006 – po dvou letech Jakub střídá Jana; Adam klesá, Davidova hvězda stoupá

1. Jakub
2. Jan
3. Tomáš
4. Ondřej
5. Lukáš
6. David
7. Vojtěch
8. Adam
9. Martin
10.Matěj


Nejoblíbenější dívčí jména v lednu 2006 – s převahou vítězí Tereza, Kateřina se vrací na stupně vítězů, Anetina hvězda pohasíná
1. Tereza
2. Adéla
3. Kateřina
4. Natálie
5. Anna
6. Eliška
7. Karolína
8. Kristýna
9. Veronika
10. Lucie
 matanek 
  • 

VALENTINA 

(21.9.2006 23:17:56)
Nám se letos v lednu narodila Valentina.
Celkem normální srozumitelné jméno, a přesto se nás tolik lidí ptalo :
" A jak jí říkáte? "
Manžel jim s úplně vážným výrazem odpovídal : " Boženka. "
 IVA 
  • 

jmena 

(10.12.2007 17:35:29)
kamaradka ma syna adama narodil se 20.12 svatek 24.12 a zaroven i vanoce chudak kluk ma 3v1
 dagmar, bezdetna 
  • 

Re: jmena 

(8.3.2008 20:02:54)
nechapu proc tady vsichni resi svatek a narozeniny blizko sebe nebo v jeden den. Pokud se mi nejake jmeno libi tak ho svemu diteti dam bez ohledu na to jesli bude svatek mit den pred narozeninama nebo dva dny potom. A potom bych se chtela zeptat vsech maminek, ktere davaji svym detem dve jmena jak na ne volaji? Jako obema jmenama Vyse je uvedeny prispevek ze maji dceru Terezu a aby se odlisila tak ji pridali druhe jmeno agnes takze se jmenuje Tereza Agnes a to jako na ni volate Terezo Agnes pod sem nebo treba Terezo Agnes nevis kolik je hodin??? Nebo ji rikate jednoduse Terezko. Pokud se jedna o jmeno dvojte typu Anna-Marie atd tak je to neco jineho...
 Marti+Maty+Niki+Teri+Vojta 


Re: jmena 

(20.5.2008 15:18:40)
Svátek a narozeniny blízko sebe tedy řešíme, a to proto, že u nás v rodině se oboje slaví skoro rovnocenně, a kdyby se příbuzní sjeli na oslavu svátku na začátku měsíce, tak už se nesjedou na narozeniny za čtrnáct dní apod. a danému dítěti by to bylo líto. Také mám v paměti kamarádku, která měla narozeniny - svátek - vánoce v rozestupu po několika dnech a celé dětství to nesla velmi úkorně. Takže když teď čekáme vánoční miminko, krásná jména jako Daniel nebo Julinka bohužel budou muset počkat, jestli se nám ještě někdy "zadaří".

Co se týká dvou jmen, taky mi to často připadá trochu jako módní vlna, pokud to nemá nějaký konkrétní důvod (třeba druhé jméno po někom z rodiny či "pravé" křestní jméno získané při křtu). Nikdo z mých známých, který dal dítěti dvě jména, to druhé stejně nepoužívá. Ze začátku se většinou pokoušeli slavit oba svátky, ale i z toho postupně sešlo a druhé jméno zůstalo jen "na ozdobu". A to ještě žádné z těch dětí nechodí do školy a nemusí se tak dlouhým jménem podepisovat.
 Mates 
  • 

Re: jmena 

(23.1.2009 9:40:47)
Ještě dodatek: u nás to módní vlna není, tatínek chtěl Rozárku, já Aničku, nakonec jsme zjistili, že to je hezký oboje, tak jsme ta jména dali obě. A myslím, že ve škole se oběma jmény podepisovat nemusí. Úřední dokumenty jsou něco trošku jiného, tam to bude, ale to mi jako problém nepřipadá.
 Mates, dcerka Rozárka 
  • 

Re: jmena 

(23.1.2009 9:36:22)
My máme Rosalii Annu a říkáme jí Rozárko, volat na ni oběma jmény mi přijde trošku uhozené:-)
 Borra 


Re: jmena 

(19.2.2009 14:00:09)
taky mám Anetku a všichni si mysleli,že podle superstar...Už mě to fakt jednu dobu štvalo,odpovídat,jestli je to jméno podle ní.
Vrchol byl,když jsme se v obchodnáku potkali s jednou rodinou,která na chlapečka volala Sámere..To jsem se fakt neudržela smíchy a musela pryč.~t~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.