| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ekzém aneb dejte klasické (konstituční) homeopatii šanci

 Celkem 84 názorů.
 Michaela 
  • 

ekzém 

(9.3.2004 5:30:33)
Myslím, že bych mohla přiložit podobné fotografie svého syna, u kterého se ekzém vyvíjel - lépe řečeno mizel "stejným tempem", s tím rozdílem, že žádná homeopatika nebral... pouze jsme mazali modrou Indulonou. V 7 měsících měl ekzém v daleko horším stavu než je vidět u Vašeho syna, čím byl starší, tím lepší byla jeho pokožka...
 Simona 
  • 

ekzém v dospělém věku 

(9.3.2004 8:31:17)
Ahoj!
Chtěla bych vás poprosit o kontakt na homeop. lékaře v Praze. Sama jsem měla ekzém jako miminko (mamka mě prý koupala v heřmánku a snad to pomáhalo). Později se objevil společně s alergií na pyl až tak okolo 15 let. Není to tak hrozné, vyskytuje se především v zimě, ale stejně bych s tím ráda něco udělala + ještě potíže s nepravidelným MS cyklem.....Díky za jakýkoli kontakt na dobrého lékaře. Simona
 Ori, 3 děti 


Re: ekzém v dospělém věku 

(9.3.2004 8:53:47)
Koupel v heřmánku? Teda to bych svému dítěti nedopřála - asi bych se moc bála že bude mít alergický záchvat.
 simona 
  • 

Re: Re: ekzém v dospělém věku 

(9.3.2004 12:12:13)
Ahoj! Záchvat jsem neměla, jsem v celku normální a heřmánek je prima bylinka.
 Vanda 
  • 

Re: Re: ekzém v dospělém věku 

(9.3.2004 12:27:01)
Souhlasím, že heřmánek je potenciální hrozba pro alergika, ale strach není na místě. Je skoro v každém čaji pro kojence a jako azulen v mnoha dětských kosmetikách. A všem případným alergenům se stejně nevyhnete...
 JaninaH 


Re: Re: Re: ekzém v dospělém věku 

(9.3.2004 12:38:55)
Nesouhlasím. Strach z heřmánku v případě alergika je velmi na místě, mám to z vlastí zkušenosti, resp. ze zkušenosti s dvěma dětmi s AE. Můj názor: u dětí s AE a alergiků velký pozor na heřmánek i produkty (čaje, krémy, koupele), které ho obsahují.
J.
 hedu 


Re: ekzém v dospělém věku 

(8.12.2008 14:29:18)
Naprosto souhlasím se strachem z heřmánku. Nejsem dítě, jsem velmi lehký pylový alergik. pro zesvětlení vlasů jsem si připravila odvar z heřmánku a nepřála bych nikomu zažít to, co následovalo...
 Ovečka a jehňátka 


Re: ekzém v dospělém věku 

(9.3.2004 9:44:06)
Simono, podívej se na www.auranet.cz/homeopatie (paní doktorka Veselá). Najdeš tam vše co potřebuješ.
ahoj Ovečka
 Dominika 
  • 

Re: ekzém v dospělém věku 

(11.1.2005 20:31:16)
chtěla bych poprosit o kontakt na dotyčného homeopata v Praze. Trpím atopickým ekzémem od dětství, ale v poslední době došlo k velkému zhoršení. Jednoho homeopatického lékaře už jssem zkoušela, avšak bylo to ještě horší...děkuji
 Radka 29, Kristynka 18mes. 
  • 

Re: ekzém 

(9.3.2004 9:07:45)
Prosim, zda je mozno uverejnit kontakt na vasi homeopatku. Ja sama trpim atopickym exemem jiz snad od narozeni. Vzhledem k rodinne zatezi: otec, dedecek, se ho jiz asi nezbavim. Od puberty se mi exem lokalizoval pouze na ruce, tedy konretne prsty ev. dlane. Momentalne doslo k vyraznemu zhorseni aniz bych si byla vedoma jindy spoustejicich faktoru jako je velky stres ci cokolada. Dceri se cas od sacu objevi na tvarich svetle cervene fleky. Prarodice jasaji, ze je pekne cervenoucka a neveri mi, ze se neco deje, Pokozka je v techto mistech sussi. V tomto pripade ji mazu cistou vazelinou. Sama jsem si v detstvi dost vytrpela a mam velky strach, aby dcera toto nemusela absolvovat take. Manzel je jeste ke vsemu astmatik a alergik, coz pry spolu s exemem velice uzce souvisi, takze dcera ma k tomuto i dispozice. Muzete mi, prosim, sdelit, jak jsou tyto leky a navstevy financne narocne ev. pokud by byl kontakt na homeopata v Praze?
Dekujeme
 Ovečka a jehňátka 


Re: Re: ekzém 

(9.3.2004 10:01:28)
Radko, už jsem psala Simoně, kontakt na naši homeopatičku. Najdeš ji na www.auranet.cz/homeopatie, jsme s ní spokojeni. Na nic si nehraje, je moc příjemná. První návštěva stojí 700,- (asi hodinu a půl dlouhej rozhovor - v ceně je i podaný lék), každá další návštěva stojí 200 Kč. Zkus se mrknout na její stránky, dcerce pomohla hned podáním privní dávky léku.
 sarablume, 20 let 
  • 

Re: Re: ekzém 

(23.8.2006 19:08:46)
Ahoj Radko, nejsem moc šikovná na vysvětlování, ale z tvého vyprávění soudím, že jde o něco víc než o konkrétní problém jednoho člověka..je to rodinný problém, který se vleče s tebou a jinými proto, aby jsi ho mohla z rodiny konečně odstranit. Právě tvůj strach a stálé setrvávání v těchto destruktivních myšlenkách dovoluje oné nemoci držet se vás..i v Bibli je psáno, že hříchy našich otců se ponesou do třetího až čtvrtého pokolení..a je to zcela jednoduché - jako malinkaté dítě, kdy ještě nemáte vyvinutý smysl pro hodnocení, učíte se pouhým odezíráním - co se kolem vás děje, je skutečné a není třeba o tom pochybovat, vyrůstáte v určité realitě, třeba, že ekzém k životu patří, nebo skrytěji například v nějakém nekonkrétním strachu, který cítíte, ale nikdo o něm nemluví..a tak podobně..zatímco rostete, zapomínáte na to na všechno a tyto informace se posouvají hlouběji do vašeho podvědomí. Ale "vše je jako v zrcadle" - opět cituji Bibli, ale věřím, že takové principy se najdou ve spoustě náboženských spisů, i když třeba v jiném přirovnání, tak si toho třeba moc nevšímejte:) chci tím říct, že tato informace, která vás "nutí" trpět ekzémem, není navždy ztracena a zapomenuta a v jakémsi podobenství se objevuje ve vašem životě - znovu a znovu, dává vám příležitost, abyste objevila, "v čem to všechno vězí" - a můžou to být věci, které zdánlivě s ekzémem nesouvisí..všechny ty situace se vás snaží vyburcovat, abyste s tím konečně skoncovala - musíte být tvůrčí, věřit a myslet v pozitivním duchu, nestrachujte se tolik...vlastně vás chci povzbudit, ale dost dobře to asi nedokážu..:o)
chtěla bych vás poprosit, abyste se podívala na stránky paní Milušky Lhotákové (stačí zadat jméno do hledáčku), zabývá se metodou One brain - tedy jakýmsi odblokováváním stresu, změna proběhne ve vás a kolem se vše začne zrcadlit...jestli mi rozumíte..paní Miluška je obdivuhodný člověk, nebyla jsem sice její zákaznicí, zato jsem absolvovala 2 stupně kurzu přímo u ní a určitě k ní mám důvěru - navíc je, jak aspoň sama říká, "nejlevnější" v republice, ale chápu, že z Prahy je to do Frýdku daleko, facilitátoři (jak se říká onomu "povolání") jsou i v Praze..
nebo si najděte něco o Rodinných konstelacích - i touto cestou můžete najít, kde je zakopaný pes - jedné takové konstelace jsem se zúčastnila a byla to síla! Je to opravdu obdivuhodné, jak to funguje!
Zároveň je ale důležité, abyste si vybrala cestu blízkou vašemu srdci, nedělat nic násilím - to nepomáhá, to je pak jako když nevěříte placebu:) však to sama znáte, držím vám palce!
 Ennywan 


Re: ekzém 

(9.3.2004 11:29:33)
Miso, je jen dobre, ze jste nepouzili nic jineho nez Indulonu. Ale stejne si myslim, ze pricina ekzemu odstranena nebyla. Lecbu homeopatii muze zahajit i clovek, ktery se citi relativne zdravy. Protoze vybranim a podanim spravneho leku si do budoucna zajistis, ze Tvuj obranny mechanismus bude odolnejsi.

Jitka
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: ekzém 

(9.3.2004 12:04:32)
Jen k té induloně - mně osobně ekzém zhoršuje. Pokud chce někdo používat nějakou mast pouze k promaštění, přimlouvala bych se spíš za vazelínu - v lékárnách ji prodávají i bez předpisu.
 zuzana a Max s atop.ekzemom 
  • 

Re: Re: ekzém 

(7.6.2004 20:12:23)
mam skoro 3 rocneho syna a v rodine velmi tazky atopicky ekzem ja sama som alergik,syn ma ekzem....teda mal....zacal uzivat HOMEOPATIU a odvtedy(je to uz 2 roky)sa obcas zjavi fliacik alebo trosku lozisko a staci zavolat homeopatke a je to prec.Ale jedna vec na homeopatii je hlavna a to je lekar.Moja prva skusenost bola u homeopatky ktora ho pozrela medzi dverami a vypytala si 500sk a dala mu gulicky na nieco uplne ine a nastalo zhorsenie,ale ja ako matka som hned citila ze problem je v lekarke a nie v homeopatii.Bol v stadiu ze mu dermatolog predpisal denne 15 kvapiek fenistilu!!!!!!!!!!!!!!Ale fenistil je tak akurat oblbovak ,ekzem nelieci skor zabija pecienku....teraz mame najlepsiu lekarku na svete a viem ze moje druhe dieta na ktore sa chystam zverim do ruk homeoptke hned po narodeni.....tak toto je moj nazor na homeopatiu a zostavam jej verna.....(ak neverite homeopatii skuste pri najblizsom posmrkavani a pokasliavani STODAL,po nom sa u nas dalo na homeopatiu 90 percent materskeho centra... prajem krasne dni so zdravimi detickami
 marfu3ka 


Re: ekzém 

(27.8.2013 22:27:31)
Hledám dobrého homeopata střední Čechy a Praha. Mám osmiměsíční dcerku s atopickým ekzemem a nevím, co si s tím počít... díky za radu Martina
 Jana 
  • 

Re: ekzém 

(29.9.2008 22:46:41)
dobry den, vidim to stejne, homeopatika nemela na lepseni stavu ani u meho syna zadny vliv... spousta deti z ekzemu proste vyroste, jako miminka nemaji jeste uplne v poradku streva, coz se casem zlepsi. modra indulona zabira, pokud je ekzem opravdu osklivy, osvedcila se mi prirodni kosmetika grahams natural alternatives, je perfektni... jinak to chce trpelivost, opravdu TO prejde skoro u vsech miminek
 Ovečka a jehňátka 


Homeopatie 

(9.3.2004 9:11:11)
Sama jsem vyzkoušela homeopatickou léčbu u dcery. Mohu jenom doporučit. Od srpna - po návratu z Chorvatska, měla v okolí nosu a úst ošklivý ekzém, který jsme léčily s pomocí kamarádky, kožní lékařky. Denně k nám docházela a podle stavu určovala dávkování kortikoidů. (Locoid a další) Ale vždy po úplném vysazení se vše vrátilo zpět. K tomu všemu jsme musely úplně vysadit ovoce a zeleninu, mýt se balenou vodou a nepoužívat pastu s fluorem.
Po třech měsících jsem vyhledala přes internet lékařku - homeopatičku. Po podání jedné kuličky homeopatického léku se ekzém do týdne úplně ztratil, bez jakéhokoli mazání. Navíc byla dcera v době podání léku silně nachlazená, paní doktorka nás upozornila, že podle toho poznáme hned jestli zvolila správný lék, jestli-že ano přejde rychle i nachlazení. Což se také stalo. Nestačila jsem se divit.
V lednu jsme byly na kontrole, paní doktorka byla spokojená stejně jako my a pouze nás upozornila, že když se ekzém znovu objeví, je třeba dávku zopakovat.
Tolik z mé zkušenosti.
Přeji hezký den!
Ovečka
 Ori, 3 děti 


Re: Homeopatie 

(9.3.2004 9:21:03)
Homeopatie ale není jediná možnost - nejdřív bych doporučila zjistit, zvlášť u malých dětí, o jakou alergii se jedná, tzn. návštěva dobrého alergologa a kožního lékaře. A pak nakombinovat léčbu podle dítěte. Nejsem si jistá jestli léčit něco co nevíte co přesně je, má smysl.
 Ovečka a jehňátka 


Re: Re: Homeopatie 

(9.3.2004 9:38:38)
Orionko, každý z nás má jinou zkušenost a dle ní si utvořil svůj postoj k věci. Dle mé zkušenosti, bere lékař tyto projevy jako nemoc dá jí jméno a dle nastudování přidělí lék a vydá zákazy. Není schopen zamyšlení nad tím odkud nemoc přišla - myslím tím - následky traumatizujících zážitků a pod. V našem případě jsme po hodinu a půl trvajícím rozhovoru z homeopatičkou, příčinu našly. Tím, že lékař zakáže dítěti na měsíce jíst ovoce, napáchá daleko více škody než užitku. To je důkazem, že kožní lékař vidí jen to svoje - odstranit ekzém, ale již neřeší co způsobí dítěti dlouhodobý nedostatek vitamínů.
U dcery jsem se přesvědčila, že homeopatie funguje, odborného lékaře bych hledala až na druhém místě. Podání homeopatik dítěti nijak neublíží, kdežto podávání zbytečných léků ano.
 Janka 
  • 

Ovečko 

(9.3.2004 10:16:51)
Samozřejmě, že lékař se snaží dát nemoci jméno. A jestli je příčinou ekzému alergie, pak odstranit alergen. Když je dítě alergické na vajíčko a budeš mu ho stále dávat, docílíš jedině toho, že časem začne kašlat, bude přidušené a klidně by mohlo dojít až k anafylaxi. Jen proto, že mu ten alergen klidně dáváš dál. Průběh ekzému v článku je typický - i bez homeopatik, myslím že to s tímto průběhem zažije velká většina rodičů. Dceři ekzém taky ustoupil asi v 15 měsících, kortikoidy jsme nemazali (i když to bylo rozjeté), stačila Holtova mast. Nemůžu si pomoct - když nemáš pro dítě alespoň ověřené základním vyšetřením potraviny, které jsou bezpečné, tak ti nikdo ani nedá antihistaminika (byť jen pro akutní použití) a tak v případě krize (právě toho kašle nebo dušnosti po určité potravině apod) rozhodně dost a dost riskuješ. A doufám, že věta "kašel a přidušení je známkou toho, že organismus reaguje a je to dobré" tu fakt nezazní...
 Ori, 3 děti 


Re: Ovečko 

(9.3.2004 10:21:22)
Janko, díky za podporu, přesně tohle jsem chtěla říct, jen jsem neměla lepší slova:-).
 kaMyš 


Re: Re: Asi se neshodnete 

(9.3.2004 12:08:28)
Janko a Orionko, asi se s Ovečkou neshodnete. Je to podle mého názoru podobný problém jako věčné diskuse o porodech doma. V tomto případě jde o různý pohled na medicínu: klasický (diagnostikuje příznaky, pojmenuje nemoc, snaží se odstranit příznaky a tím i nemoc) a celostní (nebo jak jinak to nazvat, nejde jen o homeopatii; snaží se vnímat člověka a jeho stav jako celek, najít opravdovou příčinu problému, neléčí příznaky, ale problém).

Doufám,že jsem to moc nepopletla, hlavní, co jsem chtěla říct, je, že asi nemá cenu, abyste se jedna druhou snažily přesvědčovat.
 Aninabe 


Re: Re: Re: Asi se neshodnete 

(9.3.2004 13:10:29)
Kamyš, když už jsme u alergií... Atopie je tendence organismu reagovat přecitlivěle na podněty z prostředí, je podmíněna převážně geneticky, tzv. polygenně. Že by homeopatie odstranila nemoc, to promiň. V některých případech potlačí, ale že je to vlastně zakuklená genová terapie, to mi nenamluvíš. V tom genomu je ten základ stále, od narození a jen vlivy prostředí ho mohou modulovat. Nikoli změnit.
 Ennywan 


Re: Re: Re: Re: Asi se neshodnete 

(9.3.2004 16:49:25)
Jano, mýlíš se. V diskuzi o ekzému jsem Ti psala víc. Pro někoho prostě léčba homeopatií není. Chce to vidět nemoc v jiných souvislostech, jako celek, individuální záležitost. V dnešní době si pravdu, kterou v sobě homeopatie nese, sotva uvědomí všichni. Její význam však bude naplno pochopen generacemi, které přijdou po nás.

Zdraví Jitka
 Ovečka 
  • 

Re: Ovečko 

(9.3.2004 11:44:33)
Janko, já zde popisuji svou zkušenost a svůj názor. Nikoho nenutím, aby s mým názorem souhlasil. Nevím jestli se o homeopatii zajímáš, ale homeopatická léčba může odstranit příčinu alergie. Jestliže nemáš k homeopatii důvěru, nikdo tě nenutí abys ji na sobě a svých dětech aplikovala.
 simona 
  • 

Re: Ovečko 

(9.3.2004 12:02:45)
Víra v to, že lékař správně diagnostikuje a určí lék...tak tu už dávno nemám. I v případě alergologů a kožních lékařů to opravdu tak není (alespoň takovou mám zkušenost). Myslím, že daleko víc se i v těchto oborech praktikuje metoda pokus - omyl, odstraňování symptomů, ale ne už příčin.
 simona 
  • 

Re: Re: omyl v názvu, komentář pro Orionku a Janku 

(9.3.2004 12:08:31)
Jenom se chci omluvit Ovečce. Můj názor nebyl určen jako polemika s ní. Hezký den všem přeje Simona.

PS. Ať už je jaro a sluníčko - ekzémům zmar!
 Ovečka 
  • 

Simoně 

(9.3.2004 12:41:04)
Simčo, v to je v pořádku, vždyž já jsem to myslela úplně stejně jako ty. Proto, když je potřeba, navštívíme radši homeopatku.
 Dana 
  • 

Re: Re: Musím ji vyzkoušet 

(21.8.2004 21:51:48)
Souhlasím! Od svých 12 let mám atopický ekzém. Při každé návstěvě lékaře mně byla podána vždy nová masť. Buď se trefilo na tu správnou nebo mně píchly injekci s nějakou sylnou látkou, která vždy zabrala. To vše probýhalo v 70. letech. V té době také kožní lékaři na naší poliklinice se střídali v pravidelných intervalech. Výsledkem čeho bylo, že s příchodem nového lékaře se celá procedura opakovala. Za nějakou dobu jsem už podle barvy a zápachu masti věděla jaký bude výsledek. Dokonce mně předepisovali i masti, které jsem přímo nesnášela - strašně mi stahovala a vysušovala kůži, která už i tak byla suchá, že praskala. Do dnešního dne nesnáším vazelínu. Jedině jelení lůj mi pokožku patřičně promašťuje. V době kdy jsem měla dvě děti (2 a 0,5 roku) mně lékař pověděl ( to jsem i sama už věděla), že se mám vyvarovat styku s vodou a dal mi zase masť, na kterou zrovna přišla řada a byla neúčinná. Ani jeden z nich nebral zřetel na moje pocity, na to jak na mně jejich masti působí. Po této návštěvě jsem zrezignovala z lékařské pomoci a začala si pomáhat sama. Pomocí vitamínů B- komplex ( někdy i 10 tablet za den), pupalky dvouleté a jeleního lůje se mi daří více méně udržovat ekzém jen v malých ložiskách. Ovšem v době nemoci nabo stresu se ekzém rozšíří a mně chvíli trvá než se mi ho podaří potlačit. Proto po přečtení úvodního článku silně uvažuji o návštěvě homeopata. A těm, kteří si myslí, že kožní lékař jim pomůže, se chci zeptat kolika lidem už pomohl? Mně ne!
 Ennywan 


Re: Re: Re: Musím ji vyzkoušet 

(22.8.2004 10:18:48)
Milá Dano,
léčba ekzému u dospělého člověka je problematická záležitost, a to především proto, že za ty roky léčby klasické došlo k několikanásobnému potlačení. Výsledek nebude patrný hned, navíc musíš počítat se zhoršením. Ale věřím, že najdeš toho pravého homeopata, který dokáže ekzém odléčit.

Mnoho zdaru přeje
Jitka

Další informace o homeopatii jsou na těchto odkazech:
http://www.rodina.cz/clanek3687.htm
http://www.rodina.cz/clanek3748.htm
http://www.sulfur.cz/index.html
http://www.internext.cz/homeopatie
http://www.klasickahomeopatie.cz
http://mujweb.cz/Zdravi/Darius
http://www.auranet.cz/homeopatie/page2.html
http://www.homeopathy.cz
http://www.homeopatie.cz
http://www.homeopaticka-fakulta.cz/fakulta/index.htm
 Míša + Verunka 4/2004 
  • 

Hledám DOBRÉHO HOMEOPATA v BRNĚ 

(4.12.2004 21:19:05)
Ahoj, ráda bych zkusila homeopatickou léčbu, ale neznám žádného homeopata v Brně natož dobrého, jestli víte o nějakém dobrém - budu moc ráda za tip.
Malá se pořád zhoršuje a je mi jí líto, ale na nic co by jí pomohlo k lepšímu jsme zatím nenarazily :-(
Přitom to u nás začalo vážně nevinně - opruzeninou na zadečku s kterou se malé začaly dělat kvasinky. Vlastně to pořád dokola něčím léčíme. Vždycky jsme na to vyfasovali něco co vypadá první 2 dny, že to konečně vyléčíme a zas se to znovu začne dělat. Mimo jiné ubrousky vyplachuji ve vodě a pak v ruským čaji, když vyperu v Lovele, tak to ještě vymáchám v octové vodě,...
po dvouměsíčním neúspěšném léčení se udělal červený flíček malé na bradě. Měla jsem strach, že se ji ty kvasinky rozšiřují do obličeje, tak jsme skončili na kožním v Dětské nemocnici. Paní doktorka nám řekla, že na bradě to nejsou kvasinky, ale exem (je to reakce na tu její neúspěšnou léčbu dole). Vyfasovali jsme na to to zinkovou pastu, s kterou se to malé výrazně zhoršilo -a hrozně se ten červený flek rozšířil. Nechci už dál chodit k další kožařce, která malé nasadí z prominutím další chemickou "sračku" která zase nepomůže. Docela mě zaujaly vaše příspěvky k homeopatii. Moc bych si přála vyzkoušet - snad by nám to taky pomohlo :-)
Míša

 Jitka, Dan (9/2002) 
  • 

Re: Hledám DOBRÉHO HOMEOPATA v BRNĚ 

(6.12.2004 14:38:33)
Míšo,
bohužel osobně nemám zkušenosti s žádným brněnským homeopatem, ale jejich seznam je na http://www.homeopathy.cz/, klikneš na jihomoravsky kraj. Nebo na http://www.homeopatie.cz/seznam.htm

Přeju, ať najdete takového, který pomůže.
 Míša + Verunka 4/2004 
  • 

Re: Re: Hledám DOBRÉHO HOMEOPATA v BRNĚ 

(6.12.2004 22:54:23)
Díky, homeopata už jsem našla - kontakt mi dala naše dětská lékařka. A když jsem ještě volala laktační poradkyni, tak mi dala úplně stejný kontakt, takže jsem se jen utvrdila, že je to snad ten správný. Tak uvidíme, ve čtvrtek tam jdeme a už se moc těším, že nám snad konečně něco zabere!!!!
Míša
 Jitka, Dan (9/2002) 
  • 

Re: Re: Re: Hledám DOBRÉHO HOMEOPATA v BRNĚ 

(7.12.2004 10:56:32)
Míšo,
ověř si, jestli je ten homeopat na seznamech, které jsem Ti dala nebo mi jeho jméno napiš na albi.vs@seznam.cz

Pokud dělá jen homeopatii francouzského směru, kdy má pouze kurzy od Boironu, tak by to mohly být vyhozené peníze.
 Ennywan 


Pro všechny 

(9.3.2004 11:37:04)
Tema homeopatie rozeberu podrobneji v dalsich dilech. Ale spoustu informaci jsem uz napsala v komentarich tady:

http://www.rodina.cz/clanek3626.htm
http://www.rodina.cz/clanek3591.htm

Take je mnoho podstatneho receno v diskuzi o ekzemu - jsou to prispevky z posledni doby

Jinak uvadim adresy stranek, kde naleznete seznamy klasickych nebo konstitucnich homeopatu:

http://www.homeopatie.cz/seznam.htm
http://www.homeopathy.cz/
http://www.klasickahomeopatie.cz/
 Poh 
  • 

Re: Pro všechny 

(9.3.2004 11:59:09)
Dobrý den, připojuji se k žádosti o kontakt na Vámi navštívenou homeopatku, pokud to ovšem není problém. Naše zkušenosti se liší vždy od konkrétní osoby k jiné osobě a proto bychom rádi s vážnými kožními projevy lupenky a ekzému rádi navštívili někoho, kdo má za sebou prokazatelně dobré výsledky jako tomu je u Vašeho syna.
Díky za odpověď.
 Ennywan 


Re: Re: Pro všechny 

(9.3.2004 12:48:51)
Moc mě to mrzí, ale musím respektovat přání homeopatky zůstat v anonymitě, kdy mohu poskytovat kontakt na ni pouze svým dobrým známým. Její prosba vyplývá z pracovní vytíženosti, z množství pacientů, které ve své evidenci má. Nerada by svou práci dělala na úkor pacientů, proto příjímá nové jen omezeně. Bohužel.

Ještě jednou se omlouvám a díky za pochopení.

Jitka
 Zuzka (A 4r., C 2.r) 
  • 

Re: Re: Pro všechny 

(9.3.2004 17:32:22)
Sice je to článek o homeopatii, ale chci se také podělit se svou zkušeností. Absolvovala jsem s dětmi detoxikační léčbu informační medicínou u Ing. Jelínka v Praze. Bylo mi sděleno, že se jedná o něco podobného jako je homeopatie. Podle něj příčinou ekzémů i alergií jsou podobné toxiny, které jsou v organismu uložené a dědí se (proto je velice časté rodič alergik=dítě alergik). Při léčbě se začnou uvolňovat (proto může dojít ke zhoršení), ale brzy nastává zlepšení. Výhodou této léčby je, že se zároveň předchází i jiným nemocem, posiluje se imunita.
 Ennywan 


Re: Re: Re: Pro všechny 

(9.3.2004 20:52:11)
Podobné není stejné. Informační medicína nejspíš používá podle vzoru homeopatie její ředení. V tom ale celá podobnost končí. Tím samozřejmě netvrdím, že to nefunguje. Pořád lepší tato alternativa než kortikoidy. Principy homeopatie jsou především:

-nemoc a léčba má svá daná pravidla, podle kterých se nejdříve zvolí správný lék a poté hodnotí účinek léčby;

-podává se jen jeden lék v jednom čase a v minimální dávce;

-lék je vybrán na základě celkové charakteristiky člověka, do které spadá jak psychická, tak fyzická stránka a je vybrán v duchu podobné se léčí podobným

-před podáním další dávky stejného léku nebo před druhým předepsáním jiného léku, je nutné pozorovat a čekat, jaká reakce se projeví po prvním předepsání

Jitka
 Jana, Praha 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pro všechny 

(9.3.2004 22:03:06)
Abych vysvětlila, co je informační medicína a jak se provádí léčba.

Nejprve se diagnostikují toxické zátěže v těle pomocí speciálního přístroje (vychází z EAV, ale není to EAV je to Salvia). Těch zátěží mohou být tisíce - od těžkých kovů, různých mikroorganismů, plísní až po zooinfekce. Po určení těch nejvíc škodlivých pro toho konkrétního člověka se určí preparáty, které se podají.

Preparáty se vyrábí nahráním informací pro imunitní systém (informace obecně jsou ve formě vln - tady je zřetelná podobnost s homeopatií). Preparáty se podávají cca 1 měsíc, dochází k různým reakcím. Po měsíci pacient opět přijde na měření (většinou se začnou objevovat jiné další problémy), tak jak nastupují další toxiny v pořadí.
Po důkladném změření se podají jiné, další preparáty.

Princip fungování je ale úplně stejný - do těla se nedovávají fyzické látky, aby došlo k nějaké reakci (jako např. léky, byliny), ale něco (vlnění, informace), se čím si tělo nějak poradí, zpracuje a udělá vlastní reakci.

Rozdíl s homeopatií je ten, že rozhodnutí jaký preparát podat se nedělá pomocí rozhovoru ale pomocí měření.

Troufnu si tvrdit (prodělala jsem obojí), že informační medicína funguje rychleji než homeopatie a účinky jsou velice široké. Tím nechci říkat, že homeopatie je špatná nebo, že nefunguje.

 Ennywan 


Re: Re: Re: Re: Re: Pro všechny 

(10.3.2004 9:24:48)
Jen by mě zajímalo. Ty preparáty obsahují víc výchozích látek najednou nebo jen jednu stejně jako homeopatické léky? A jak často se užívají? A jaká je historie používání toho přístroje EAV, který vlastně není ten původní?

Jitka
 Jana, Praha 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro všechny 

(10.3.2004 18:59:09)
Začnu přístrojem. Přístroj Salvia je úpravou klasického EAV(vymyslel německý doktor Voll v 50. letech), tuto úpravu navrhl Dr. Schimmel později. Funguje tak, že se měří pouze na dlani a vkládají se do misky ampule s nahranými informacemi. Měří se reakce člověka na dané informace.

Druhů preparátů je hodně - od komplexů po malé lékařské lahvičky. V lékařských je většinou okruh jedné informace nebo také např. jenom jedna (těžké kovy, FSME, ...). V komplexech je informací víc např. komplex na střeva apod., kde jsou soustředěny nejčastější příčiny problémů. Práce s komplexy a lékařskými preparáty je rozdílná. Lékařské preparáty jsou většinou účinnější, problém je, že člověk jich postupně musí vybrat docela hodně. Naproti komplex působí na víc věcí dohromady. Často se ale stane, že po použití komplexů se musí použít lék. preparáty, protože ne všechno tělo přečte. Nechá se vyměřit, co zareagovalo a zmizelo a co zůstalo.

Preparáty se berou 1-2 krát denně. Před a po braní se nesmí 20 minut nic jíst, pít, kouřit, čistit si zuby. Pokud má člověk víc preparátů (max 3), dodržuje se mezi nimi časová prodleva 10 minut.
 kaMyš 


Re: Pro všechny 

(9.3.2004 12:23:08)
Jitko, děkuji moc za zajímavý článek. Docela vážně zvažuju, že s Vojtou taky někam k homeopatům zajdeme. Nemá sice takový hrozný ekzém jako měl tvůj synek, ale na pár místech se mu zesiluje a zeslabuje podle toho, co zrovna jí (aspoň myslím), přitom se mi ale pořád nedaří přesně určit, co všechno ho vyvolává.

Můžu se zeptat - upravovali jste Danovi nějak jídelníček? Co obvykle jí - už to, co vy? Maso, mléko, citrusy, kakao?

Bylo by skvělé, kdyby Vojta po případné návštěvě homeopata mohl všechno :-)
 Ennywan 


Re: Re: Pro všechny 

(9.3.2004 12:40:30)
Dan nemá nějak speciálně upravený jídelníček. Zatím nejí úplně vše, co my, začínám s postupným zaváděním jednotlivých potravin. Ale takto bych postupovala stejně, i kdyby ekzém nikdy neměl. Z rizikových potravin už měl citrusy, rajčata, celé vajíčko, mléčné výrobky (ne mléko). Maso jsem zkoušela kuřecí, krůtí, králičí a libové vepřové, vše bez reakce. Zatím jsem nedávala např. ryby, jahody.

Doufám, že i další díly o homeopatii Tě zaujmou a pořídíš si třeba nějakou literaturu, abys ještě lépe věděla, co můžeš od léčby homeopatií očekávat.

Jitka
 kaMyš 


Re: Re: Re: Pro všechny 

(9.3.2004 12:54:22)
Díky za bleskovou odpověď a přeju krásný den!
PS: Myslím, že homeopatie bude opravdu pro nás to pravé - když jsem se podívala na stránky, které doporučuješ, zjistila jsem, že jedna z homeopatek pracuje poměrně blízko od nás a její prezentace mě hodně zaujala...
 Ennywan 


Re: Re: Re: Re: Pro všechny 

(9.3.2004 16:43:29)
Já děkuji Tobě, že dáš Vojtíškovi šanci se léčit homeopatií:o)) Určitě mi dej vědět na mail, jak jsi spokojená-nespokojená, jak probíhá léčba atd., ráda Ti poradím, nasměruji apod., když bude potřeba :o)

albi.vs@seznam.cz
Jitka
 Oddny 


Homeopat versus lékař 

(9.3.2004 14:25:48)
Od mala trpím na ekzém a ani jeden z kožních lékářů nebyl s to určit, co by mohlo zabrat. Vždy to byla metoda pokus omyl. Tak jsem promazala několik desítek druhů kortikoidních mastí a vždy za čas se objevil ekzém znovu. Mám ho jen na rukou a dlaních, v nejhorším stadiu jsem nemohla ani ohnout prst aby kůže nepraskla až na živé maso.
V dospělosti jsem čirou náhodou objevila kožního lékaře, který se zabývá i homeopatií a nezavrhuje ani babské recepty. Nejdříve mi provedl testy na alergie na prachy, kovy apod. a když bylo vše neg. začal nejprve nekortikoidníma mastičkama. Docházela jsem i 2xtýdně a po aplikaci masti s asfaltem (černá a smrdí) jsem chodila i se zavázanýma rukama. Výsledek - po 28.letech jsem již 2 roky bez ekzému, myju nádobí, vytírám vše bez rukavic. (Dříve jen ta představa vyvolala silný atak;-))
Takže nezavrhujte rovnou lékaře, zkuste jich více, pokud rovnou nasadí kortikoidy, ptejte proč, zda jsou nutné apod. Já na svého doktora nedám dopustit a ten pohovor na začátku trval taky okolo dvou hodin. Teď čekám mimi a jestli se mu objeví jen malý flíček, ani mě nenapadne ho ignorovat a mazat Indulonou (mimochodem, mě ekzém též zhoršovala a heřmánek absolutně nejvíc) a šupajdíme za mým doktorem, i když to teď máme přes celou Prahu.
 Ori, 3 děti 


Re: Homeopat versus lékař 

(9.3.2004 17:16:44)
Nevím, jestli jsem to napsala dobře: homeopatii a další alternativy nezavrhuju, jen jsem chtěla říct, že důležité jsou počáteční testy a návštěva DOBRÉHO alergologa a kožního. Netvrdím že všichni lékaři jsou dobří, ani že mají lék na všechno. Taky užíváme homeopatika, ale jako doplňkovou léčbu a až poté, co jsme absolovali alergologické testy.
 Ennywan 


Re: Re: Homeopat versus lékař 

(9.3.2004 18:31:50)
To je v pořádku. Jen je třeba vědět, že pokud se homeopatie bere jako doplňková léčba, nebude očekávaný efekt výrazný a půjde spíš o potlačování, než léčení příciny. ALe nechci dělat závěry, když neznám podrobný průběh vaší léčby. V každém případě lepší nějaká homeopatie než žádná. V příštím článku se zaměřím, proč je tak důležité ke zdárnému vyléčení respektovat principy homeopatie a můžeš si tak porovnat, jestli jste podle těchto principů léčeni.

Jitka
 Kača 27, Ema 11/2002 
  • 

Naděje umírá poslední 

(9.3.2004 21:09:27)
Ahoj všichni!

Gratuluji všem, kterým se podařilo zvítězit nad ekzémem, ať už prostředictvím "normální" medicíny nebo pomocí homeopatie.

I já mám ekzém, už od dvou let věku, a to na rukou: prsty, hřbety rukou, občas i zápěstí a dlaně, vesměs v akutní(=dost hrozné formě). Provází mně - až na dvě asi roční přestávky- věrně po celý můj dosavadní život. Léčena jsem byla nejdříve "klasicky": komplexní alergologické vyšetření s následnou léčbou, souběžně pravidelné návštěvy na kožním (v průběhu let jsem vystřídala pár specialistů) a výsledek nulový. Pak - dle přísloví "tonoucí se i stébla chytá"- jsem vyhledala homeopaty. Taky jich bylo víc, ten poslední dokonce zaznamenal částečný úspěch, ale pouze částečný. Pak přišlo těhotenství a ekzém zmizel, bohužel jenom na rok. Už ho mám zpátky a v plné síle. Bohužel ten poslední homeopat je v Praze a já v Brně, tak se neléčím. Potřebuji najít někoho v Brně, ale někoho opravdu dobrého, kdo by se konečně"strefil" a definitivně mě vyléčil. Teď se i dceři udělal lišej??? kolem pusinky, má zatím jenom drsnější a sušší kůži, ale já už trnu, aby to nebyl ekzém, však to dobře znáte... Byla bych ráda, kdyby se mi ozval někdo, kdo má prokazatelný úspěch s homeopat. léčbou a doporučil mi svého homeopata či doktora tady v Brně, děkuji. Naděje umírá poslední...
 alena  
  • 

Re: Naděje umírá poslední 

(23.4.2004 20:19:03)
Výborný homeopat je podle mých nejlepších zkušeností v Bystrci ul. štouračova,pan Batík.Jen se obávám že je zahlcen prací.Ale zkus to.
 Kača 27, Ema 11/2002 
  • 

Naděje umírá poslední 

(9.3.2004 21:09:40)
Ahoj všichni!

Gratuluji všem, kterým se podařilo zvítězit nad ekzémem, ať už prostředictvím "normální" medicíny nebo pomocí homeopatie.

I já mám ekzém, už od dvou let věku, a to na rukou: prsty, hřbety rukou, občas i zápěstí a dlaně, vesměs v akutní(=dost hrozné formě). Provází mně - až na dvě asi roční přestávky- věrně po celý můj dosavadní život. Léčena jsem byla nejdříve "klasicky": komplexní alergologické vyšetření s následnou léčbou, souběžně pravidelné návštěvy na kožním (v průběhu let jsem vystřídala pár specialistů) a výsledek nulový. Pak - dle přísloví "tonoucí se i stébla chytá"- jsem vyhledala homeopaty. Taky jich bylo víc, ten poslední dokonce zaznamenal částečný úspěch, ale pouze částečný. Pak přišlo těhotenství a ekzém zmizel, bohužel jenom na rok. Už ho mám zpátky a v plné síle. Bohužel ten poslední homeopat je v Praze a já v Brně, tak se neléčím. Potřebuji najít někoho v Brně, ale někoho opravdu dobrého, kdo by se konečně"strefil" a definitivně mě vyléčil. Teď se i dceři udělal lišej??? kolem pusinky, má zatím jenom drsnější a sušší kůži, ale já už trnu, aby to nebyl ekzém, však to dobře znáte... Byla bych ráda, kdyby se mi ozval někdo, kdo má prokazatelný úspěch s homeopat. léčbou a doporučil mi svého homeopata či doktora tady v Brně, děkuji. Naděje umírá poslední...
 Jana, Praha 
  • 

Re: Naděje umírá poslední 

(9.3.2004 22:06:07)
V Brně je také centrum informační medicíny. Stránky jsou www.bodycentrum.com. Co je informační medicína jsem již psala. Mohu vřele doporučit jako trvalé řešení všech možných problémů.
 Pavlína, Vojta 8/99,Vítek 6/02 


Re: Naděje umírá poslední 

(9.3.2004 22:43:04)
Pro Kaču - zkušenosti s homeopatií nemám, ale 2 homeopaté by měli být v Brně v Bílém domě, dětská poliklinika, zkus se tam inform.
Jeden se jmenuje dr. Černý, druhá je doktorka, ale jméno nevím.
 Lenka 
  • 

Re: Re: Naděje umírá poslední 

(10.3.2004 9:07:39)
Není to v tom Bílém domě v Brně dr. Vomelová?
 Vedrun 
  • 

Re: Re: Re: Naděje umírá poslední 

(15.3.2004 9:03:04)
Vrelo mozem odporucit Homeopaticku fakultu s klinikou v Brne, Hlavní 61. http://www.homeopaticka-fakulta.cz/
Su tam traja vynikajuci homeopati - Ales Susicky, Petra Susicka a Iva Valentova. Verim ze vam dokazu pomoct s kazdym problemom. Ja tam momentalne navstevujem Kurz homeopatie pre domace pouzitie a som presvedcena o ich profesionalnych a aj ludskych kvalitach. Drzim palce pri spravnej volbe :o)

Vedrun
 Jindra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Naděje umírá poslední 

(3.4.2004 22:51:58)
Taky doporučuju tu fakultu v Brně.Mám zkušenost s p. Valentovou,je skvělá.Sušický je na můj vkus moc velkej srandista,asi bych k němu nebyl tak otevřenej jako k p. Valentové.Rozhovor trval asi dvě hodiny a tak otevřeně jsem ještě nikdy s nikým nemluvil.Doporučuju si předem nastudovat něco o tom,naco se homeopat při první návštěvě ptá,kdo s tím nemá žádnou zkušenost,tak by mohl být vyvedenej z míry.Je to hodně osobní.
 Kača 
  • 

Mám naději! 

(17.4.2004 11:56:52)
Tak jsem se rozhodla pro tu homeop. fakultu. Už jsem absolvovala první sezení u p. Sušického, mluvili jsme cca 3 hodiny, mám první lék a teď čekám, co to udělá. Dojem z celého sezení mám dobrý (mohu srovnávat), a doufám, že to bude mít i očekávaný efekt (kolem mě jsou samí skeptici, ale já se zviklat nenechám!).
Zdravím a všem děkuji za tipy!
Kača
 Ennywan 


Re: Mám naději! 

(17.4.2004 15:29:19)
Ahoj Kači,
jsem moc ráda, že jsi i po negativních zkušenostech na homeopatii nezanevřela :o) Podle mého je pan Sušický jeden z těch dobrých homeopatů, takže jsi ve správných rukou. Vzhledem k tomu, že máš ekzém od 2 let, musíš se obrnit trpělivostí, protože výsledek nebude patrný po prvních měsících léčby. Ale o tom s Tebou určitě pan Sušický mluvil. Říká se, že jeden rok trvání chronické nemoci, znamená 2-3 měsíce správné homeopatické léčby. Ale není to pravidlo, u někoho jsou výsledky vidět hned, u někoho až za pár měsíců nebo let. Takže moc držím pěstičky a určitě dej vědět, jak postupujete.

Brzké uzdravení přeje Jitka
 Veronika a 8letý klučina 
  • 

alergie na nikotin+atopický ekzém 

(10.3.2004 18:45:47)
Ahojky,nemá někdo z vás zkušenosti s
alergií na nikotin a z toho vyplývajícím atopickým ekzémem? V současné době mám Kuba slabou vyrážku převážně na nohách a musíme se mazat
3x týdně.Nezná některá z vás dobrou mast na suchou kůži?Díky
 Jarča 
  • 

Re: alergie na nikotin+atopický ekzém 

(10.3.2004 21:38:14)
Nevím, zda mám alergii na nikotin, ale možná, že ano, nikdy jsme to totiž s mojí mámou nijak zvlášť neléčily. Od dětství mám velké problémy s vysycháním kůže, vytváří se mi velké trhliny a to jak na nohou tak na prstech na rukou. Je to velmi bolestivé a prakticky na to není žádný universální lék. Ale dost mi pomáhají obklady ze syrového sádla na noc. Namazat ruce či nohy sádlem, zabalit do plátna a nechat působit. Také mi pomáhali krémy, které obsahují olivový olej, ale to bych předem vyzkoušela, protože jsou dost drahé. Když už není zbytí, tak mi lékařka předepisovala kortikoidní mast, moje zkušenost však je taková, že tahle mast pomůže na chvíly, ale nikdy neléčí. Ještě jedna rada, ekzémy jsou prý důsledkem nějaké špatné funkce jater, ale to není zaručená informace.
 Petra, syn Tom 16 měs. 
  • 

Další vyléčené atopické dítě 

(16.3.2004 22:38:35)
Plně souhlasím zvlášť s úvodem článku. Maminky dnešních malých atopiků by se měly důkladněji zamýšlet nad tím,jestli ta chemie a hormony obsažené v klasických "léčebných" přípravcích typu Locoid a spol, vůbec mohou nějak pomoci malému nezralému tělíčku, se slušně narušeným imunitním systémem (příčina všech kožních problémů a alergií u dětí i dospělých)....... Svého času jsem taky intenzivně pročítávala rady a náměty v diskusi, v rubrice ekzém. A z některých příspěvků mi opravdu běhal mráz po zádech.... Napsat rozsáhlou esej o v podstatě "neškodnosti" kortikoidů na lidský (natož dětský!)organismus a to i při krátkodobém podávání, může napsat snad jen dealer nějaké farmaceutické firmy, která tyhle "zázraky" dodává na náš trh. Pokud je v příbalovém letáku každého takového přípravku jasně uvedeno, že kortikoidy mají imunosupresivní účinek (tedy výrazně narušují imunitu) a vím, že mé dítě má atopický ekzém, právě proto, že má imunitu sníženou, tak se mi zdá zcela nelogické přistoupit k aplikaci takového přípravku.....! A většina maminek, ke smůle jejich miminek, věří především jejich velmi dobrému, avšak krátkodobému efektu. Přípravek zde pouze potlačil příznak nemoci, ale jak už bylo napsáno, nevyřešil její příčinu (tak jako v homeopatii) a navíc svým účinkem narušil ještě činnost některých dalších vnitřních orgánů, čehož příznaky se mohou objevit až za několik let, třeba v podobě úplně jiných zdravotních potíží, s ekzémem zdánlivě nesouvisejících. Na druhé straně však neodsuzuji klasickou medicínu jako takovou. Obzvlášť proto, že dokáže v mnoha případech zachraňovat lidské životy a to podstatně efektivněji, než by to zřejmě svedly byliny. Vím o čem mluvím, protože obé jsem zakusila krátce po porodu svého prvorozeného syna.
V pouhých 7 týdnech věku bohužel syn dostal silný zápal plic, vyvolaný trochu kuriózně - vdechnutím mateřského mléka při kojení, kdy se následně u něj vyvinul silný bakteriální zánět. Následovala 14 denní hospitalizace na JIP a léčba silnými antibiotiky. To zcela jistě synovi zachránilo život. Na druhé straně daní, za jeho uzdravení se ze zápalu plic nám bylo silné narušení imunitního systému antibiotiky a následně vznik nejprve silné seborroické dermatitidy, která plynule přešla do atopického ekzému toho nejhoršího ražení (podotýkám, že v mé, ani manželově rodině není široko daleko nikdo, kdo by trpěl alergií či jakýmkoliv kožním ekzémem a proto dědičné zatížení mohu zcela jasně vyloučit). Maminky, které to absolvovaly se svým dítkem také, asi budou vědět co je to doslova za horor. Plačící, neklidné a nespavé dítě, které má všude po těle červená až mokvavá svědivá ložiska, někde s olupující se kůží či strupy. Mimi spinká (pokud vůbec) s ponožkami na rukou, aby si obličej nerozdrásalo do krve, neustále o něj pečujete prakticky 24 hodin denně (dáváte mu hypoalergenní stravu, kupujete oblečení pouze z čisté bavlny, prádlo perete v drahých, speciálních bezfosfátových prášcích, z bytu preventivně odstraňujete všechny alergeny tzn. koberce, závěsy, péřové výplně z pokrývek a polštářů, z domu musí i chlupatí mazlíčci či eventuelně všichni rodinní kuřáci atd. atd.), mažete ho o stošest čím se dá a stejně se mu oblečení v noci vždycky přilepí na tělo, na místa, kde ekzém mokvá, a ráno máte nervy na pochodu, když při svlékání pyžamka odtrháváte z jeho tělíčka i kusy již předtím zhojené kůže...........!!!!
Vždy jsem instinktivně tíhla k přírodě a používání přírodních prostředků nejen v období případné nemoci, ale i v běžném denním životě. A tak, když se atopický ekzém u syna nelepšil ani po 2 měsíčním léčení klasickou medicínou (zatím bez kortikoidů - ty jsem striktně odmítala) a naopak zhoršil se natolik, že měl kromě zad postižené prakticky celé tělo, rozhodla jsem se jednat a zkontaktovala jsem vynikajícího pražského homeopata, který se zabývá především fytoterapií a specializuje se právě na kožní choroby u dětí. Dostala jsem na něj vynikající reference od desítek maminek. Přesto určité pochybnosti byly. Ty se však rozplynuly hned po našem prvním setkání. Vlídné jednání, profesionální přístup a hora vlastnoručně vyrobených mastí a bylinných koupelí. Vlastně jedna jediná pochybnost zůstala, to když pan doktor vlídně po prohlídce syna prohlásil, že asi za týden po aplikaci jeho přípravků bude bez příznaků..........(!?!)
Jeho odhad se nenaplnil tak úplně - po 5 ti dnech (!!!!!)byla synova kůže úplně zhojená, bez vyrážek, pouze na postižených místech byla kůže jinak zbarvená - více do růžova! Já se po několika měsících konečně vyspala, syn začal pořádně jíst a přibírat na váze. To vše pouze dvojí bylinnou koupelí denně a trojím mazáním mastí na bázi měsíčku lékařského a dalších hojivých bylinek. Na několika dalších kontrolách mi pan doktor vždy ubíral a měnil četnost aplikací jeho přípravků. Avšak jeho kůru jsem synovi aplikovala ještě dalších 7 měsíců, pro kompletní vyčištění těla a celkové zvýšení imunity. Syn si velice všechny procedury oblíbil a tak, když se dnes dožaduje jeho oblíbené MAZI MAZI, už se jenom usmívám. Syn má kůži jako alabastr, dnes může jíst cokoliv, včetně kravského mléka, vajíček, čokolády a jiných "zakázaných" dobrůtek, které bežný atopik či alergik nesmí a navíc od počátku aplikace homeopatických přípravků syn neměl ani rýmu....!
Proto i já dobré a osvědčené homeopaty vřele doporučuji!!!

Petra
 Saxanka,dcera 8m 
  • 

re:homeoatie 

(20.3.2004 22:11:20)
ahoj,chtela bych moc poprosit o kontakt na pana doktora.dcera ma uplne stejne tvaricky jako Dan v puvodnim clanku,ovsem nase detska pani doktorka me uz po nekolikate odbyla,ze to nic neni.
bohuzel mam jiny nazor.
na doporuceni jinych maminek jsem na suche tvaricky dlouho pouzivala lek.vazelinu,a to nekolikrat za den.
v soucasne dobe aplikujeme krem lovela,a doslo k malemu zlepseni.
nicmene pokozka je jakoby roztrepana a dost hruba.

saxanka




 Ennywan 


Re: re:homeoatie 

(21.3.2004 12:31:29)
Moc mě to mrzí, ale musím respektovat přání homeopatky zůstat v anonymitě, kdy mohu poskytovat kontakt na ni pouze svým dobrým známým. Její prosba vyplývá z pracovní vytíženosti, z množství pacientů, které ve své evidenci má. Nerada by svou práci dělala na úkor pacientů, proto příjímá nové jen omezeně. Bohužel.

Ještě jednou se omlouvám a díky za pochopení.

Bohužel, při žádostech o kontakty na jednotlivé homeopaty, nemohu sloužit. Ale jsem přesvědčená o tom, že adresy, kde jsou seznamy homeopatů Ti zajisté pomohou najít toho pravého.

http://www.homeopatie.cz/seznam.htm
http://www.homeopathy.cz/
http://www.klasickahomeopatie.cz/
http://www.internext.cz/homeopatie
http://www.auranet.cz/homeopatie/index.html

Jiným řešením je zavolat na akademii v Praze, univerzitu v Brně a školu v Českých Budějovicích, kde Ti mohou doporučit homeopata v okolí Tvého bydliště, který na těchto školách studoval. Tady je jakási jistota, že bude mít homeopat dobrý základ k praktikování homeopatie.

Homeopatická fakulta s klinikou s.r.o., Hlavní 61, 624 00 Brno
Tel: 541 241 159, 732 617 912, 604 314 192

http://www.homeopathy.cz/kontakt.html

ČESKÁ ŠKOLA KLASICKÉ HOMEOPATIE
Pavla Opelky v Českých Budějovicích, e-mail info@ceskahomeopatie.cz nebo na tel. 603 803 175

Alternativa, Košíkářská 667, Praha 5-Zbraslav, tel. 257 922 331 nebo 257 899 205

Přeji Ti mnoho úspěchů při hledání homeopata, který homeopatii rozumí a pomůže vám.

Jitka
 Alena, dcera Barunka, 3roky 
  • 

Re: Další vyléčené atopické dítě 

(28.4.2004 17:05:30)
Zdravím a děkuji za Váš příspěvek. Prosím, pokud je to možné, mohla byste poskytnout kontakt (alespoň jméno)na Vašeho homeopata? Alena
 Martina, 8 mesicni Martin 
  • 

Re: Další vyléčené atopické dítě 

(15.6.2004 9:01:24)
Petro, mam podobny problem s 8 mesicnim Martinem.Byl by mozny kontakt na Tveho homeopata?Predem diky, Martina
 Jitka, +Jáchym  
  • 

Re: Prosím o kontakt na vašeho homeopata 

(12.9.2004 22:34:30)
Milá Petro,
s naším 20 měsíčním synem máme podobné problémy, jako jste měli vy s vaším Tomem. mohla bych tě poprosit o kontakt (telefon,email nebo adresa) na vašeho homeopata?
Moc díky, Jitka

Jitka.balasova@email.cz
 Hanka, půlročník Vojtěch 
  • 

Re: Další vyléčené atopické dítě 

(17.5.2005 12:42:33)
Petro,
uplne jsi mi projasnila den. Náš syn právě spinká úplně rudý a vyčerpaný, já rychle sháním pro něho pomoc. Tvůj článek a zkušenost mne zasáhly, mohla bych poprosit o kontakt na Tvého homeopata?
Děkujeme srdečně
 Hanka, půlročník Vojtěch 
  • 

prosím o kontakt 

(17.5.2005 12:42:47)
Petro,
uplne jsi mi projasnila den. Náš syn právě spinká úplně rudý a vyčerpaný, já rychle sháním pro něho pomoc. Tvůj článek a zkušenost mne zasáhly, mohla bych poprosit o kontakt na Tvého homeopata?
Děkujeme srdečně
 Gabina 
  • 

Re: Další vyléčené atopické dítě 

(3.8.2006 20:46:38)
Ahoj,

chtěla jsem Tě požádat zda by bylo možné poskytnout kontakt na pána, který Vám pomohl. Zažíváme velmi podobné situace.

Děkuji za pomoc


Gábina
 Jana a Barborka (2/2006) 
  • 

Re: Další vyléčené atopické dítě 

(4.8.2006 9:11:25)
Velmi Vás prosím o kontakt na Vašeho homeopata. Mám dvouměsíční dcerku, která má prý zatím kojenecký ekzém.Zatím nám pediatřička dala Holtovu mast. Zlepšení nenastalo, a tak jsem dostaly další mast Lipobase,po které se osypala ještě více.Proto Vás prosím o kontakt na Vašeho homeopata.
Mnohokrát děkuji
 Hanka 
  • 

Re: Další vyléčené atopické dítě 

(4.9.2006 0:49:25)
Velmi vystizne napsano, Petro. Plne souhlasim a ackoliv nevyuzivame homeopatii, nase lecba je v podstate taky zalozena na leceni priciny. Zatim je uspesna a uz ted je to maly zazrak, zatimco pro nasi doktorku jen "shoda okolnosti". Tak at se vam shoduje co nejvice okolnosti, byt jim s tim musime trochu pomoci :-)
 Veronika a 8letý klučina 
  • 

alergie na nikotin+atopický ekzém 

(10.3.2004 18:54:30)
Ahojky,nemá některá z vás zkušenosti
s alergií na nikotin a z toho vyplývajícím atopickým ekzémem?
 Ajka+ 


Naše zkušenost s homeopatii 

(14.3.2004 21:05:27)
U dcery se objevil ekzém poprvé ve 2 měsících. Nic hrozného. Postupně ale nabýval na intenzitě. Asi kolem 7 měsíce jí nohy mokvali a teklo jí to punčoškama ven. Levá ruka to samé. Záda rozškrábané místy do masa. Každý den postýlka plná krve. Lenka vymýšlela nové a nové způsoby a už nepomáhalo, že ji v noci držím já ruce a manžel nohy. Vystřídali jsme 3 kožní ambulance a poslední byla v brněnské nemocnici. V podstatě nic nepomáhalo. Léto jsme prožili v punčochách a roláku. Lenka začala být nervní. Bouchala hlavou do zdi, do hrany stolu, prostě do toho co bylo poblíž. Byli jsme bezradní a hodně se to podepisovalo na psychice všech. Obrátila jsem se na svého strýce, který bydlí v Německu a je homeopatem. Bylo to náročné, protože léčba probíhala přes internet a v němčině. Každý den jsme posílali fotky.
První dostala 3 kuličky léku Mercurius Solubilis 200CH. Po několikaměsíčním sledování 3 kuličky Calcarea Carbonica 200CH. Ekzém se ztratil. Lenička jí téměř vše. Měla dvakrát reakci na krav. mléko, takže to jí nedáváme. Jogurty, sýry, tvarohy baští. Jinak jsme zatím neměli odvahu zkusit citrusy, jahody, kakao, čokoládu. Ale bez toho se dá žít, ne?
Jsem moc vděčná homeopatii.
Jo a těm testům. U nás dělají testy až od 3 let. V Brně by nám je udělali, ale byli jsme upozorněni, že výsledek může být na určitou potravinu negativní a přesto ekzém zareaguje. Takže to trošku postrádalo smysl.
Přeju vám úspěšný boj s ekzémem, alergiemi i ostastními nemocemi.

Ajka + Lenička 18,5 měs + Krtčátko 18 tt
 Boďa Šmajer 
  • 

Re: Naše zkušenost s homeopatii 

(31.3.2004 18:15:38)
SUPER, SUPER, SUPER !!!!!

Chtěl bych Vám všem pogratulovat. Vám všem, kteří dokážete překročit svůj stín, vzepřít se zaběhaným stereotypům, že jen chemická medicína je efektivní, jen to co se dá změřit a zvážit tak může být účinné. Vám všem, kteří jste si vědomi, že za zdraví jsme odpovědní jen my sami a ne doktor, stát nebo VZP.

Nemám žádný problém se zdravím, chlapečka 5 měsíců máme zdravého a pohodového a jsem přesvědčen že hlavně díky homeopatii.

Ještě mám skvělé zkušenosti s firmou Energy (www.energy.sk) mají preparáty na homeopatickém a bylinném principu a dost dobré. Vřele doporučuji.

Jsem rád, že se homeopatická diskuse rozbíhá i na rodinném serveru, je to dobrá cesta a pokud se jednou podaří spojit klasickou medicínu se skvělými zobrazovacími metodami (UZ, CT, laboratoře) s homeopatií a alternativou, bude to pro lidstvo velký krok. Zlomenina a apendix patří do rukou lékaře, homeopat s tím moc nenadělá, ale ekzémy, alergie, asthmata, autoimunitní onemocnění, to chemie léčit neumí, prostě neumí.

A čím dál víc doktorů si to uvědomuje, věřte mi.


Přeji všem krásný den,

MUDr. Bohdan Šmajer

 katka a natálka 


funguje to 

(5.8.2004 0:38:48)
U nasi dvoumesicni holcicky se take objevil ekzem na tvari,ktery se rozsiril na cele telo.Denne jsem nad ni sedela a brecela,byla totiz cela cervena a neuveritelne ji to svedilo.Dostali jsme take kortikoidy,pomohly jen nakratko a pri pomysleni, ze to jsou hormony, se mi delalo spatne. Sehnali jsme tedy opravdickou homeopatku s praxi, a po jedinem podani homeopat. sulfuru behem 14 dnu ekzem zmizel,zustalo jen par tecek na tvaricce, ale co to bylo proti puvodnimu stavu.dnes je dcerce 4 a pul roku a na ekzem uz jsme zapomneli.znovu bych ale pri problemu, ktery se neda vyresit klasickou medicinou ,sahla po homeopatiku, protoze i kdyby to nahodou nepomohlo, rozhodne diteti neublizite. A ktera maminka neni nestastna pri pohledu na nemocne a nestastne dite.Ale pozor - navstivte homeopata erudovaneho a s praxi, zabyvajiciho se konstitucni homeopatii.
 Ennywan 


Re: funguje to 

(6.8.2004 9:33:23)
To je fajn, že se zase ozval někdo, komu homeopatie pomohla. Nemáš náhodou fotky své dcery před a po léčbě? Třeba by to přesvědčilo další maminky bojující u svých dětí s ekzémem, aby daly homeopatii šanci :o)
 Petr 
  • 

Re: Re: funguje to 

(6.6.2005 14:04:57)
Ahoj Jitko,

pátráme po zkušeném homeopatovi. Můžeš nám pomoci, prosím?

Petr+Hana+Vojtíšek
 Jana 
  • 

Prosím o pomoc 

(21.2.2006 8:36:42)
Dobrý den, paní Jitko.
Mám přítele, který má silný atopický ekzém a už nevíme, jak s tím zatočit.Proto bych Vás chtěla poprosit, zda byste mi nemohla dát kontakt na tu Vaši paní homeopatku.
Předem moc děkuji.
Jana
 Jiří Beránek 
  • 

Varování před homeopatií 

(22.3.2006 20:23:33)
Okultní pozadí homeopatie

Homeopatie se v ČR stala velice populární a rozšířenou metodou léčení. V tomto článku se zabýváme jejím okultním původem a praxí. Citace jsou z odborných publikací (českých i zahraničních) významných představitelů všech homeopatických směrů. Odbornými aspekty homeopatie se zabývá kniha J. Heřta a kolektivu: "Homeopatie, clusterová a antroposofická medicína", nakladatelství LN, 1997. Toto pojednání jsme psali pro křesťanskou laickou veřejnost, a proto jsme volili prostá a srozumitelná vyjádření. * Dr. Vladimír Bíba, Mgr. Aleš Franc a kolektiv

Principy, na kterých je homeopatie založena



A) Princip podobnosti (Similia similibus curentur)
Tento nosný zákon homeopatie praví, že látka vyvolávající u zdravého člověka určité příznaky prý dokáže léčit nemocného, jehož nemoc se projevuje podobnými příznaky. Princip podobnosti je klíčem pro volbu homeopatika při léčbě.

B) Životní síla (Dynamis)
Homeopatie věří, že živý organismus je ovládán duchovní životní silou, která je zodpovědná za život organismu a řídí i jeho hmotné tělo. Její narušení se v těle projeví jako nemoc. Homeopatická léčba proto směřuje k ovlivnění této životní síly, jejíž uzdravení má následně vést i k uzdravení hmotného těla.

C) Původce nemoci (miasma)
Homeopatická teorie odmítá, že by příčiny chorob byly materiálního původu. Za původce nemoci považuje narušení životní síly tzv. "miasmaty" - znečištěními, které jsou vždy původu duchovního. Hahnemann věřil v existenci tří základních miasmatických, duchovních chorob: vnitřního syfilis, vnitřního svrabu a vnitřní kapavky, od kterých se odvíjejí všechny choroby ostatní.

D) Princip nekonečně malých dávek (infinitezimální dávky)
Tento princip tvrdí, že preparát se stává tím účinnějším, čím více je zředěný. Za nejúčinnější preparáty jsou považovány ty, které neobsahují ani jednu molekulu výchozí, "účinné" látky.

E) Princip ředění (potenciace)
Léčivá látka se do konečné koncentrace nařeďuje (potencuje). Tato látka se v poměru buď 1:9 (značí se jako D1) nebo 1:99 (značí se C1) přidá k tekutině (nejčastěji k vodě či zředěnému lihu) a směs se protřepává. Z takto protřepané směsi se opět vezme jeden díl, který se ve stejném poměru smísí s tekutinou a stejným způsobem zpracovává. Každé další ředění se značí zvětšením indexu o jedničku (např. D2, D3)x resp. C2, ...)

F) Princip dynamizace (třepání)
Třepání při potenciaci se nazývá dynamizace. Podle homeopatické teorie se tímto třepáním uvolňuje z látky její duchovní esence, která je zde v nedynamizovaném stavu "svázána hmotou". Tato duchovní esence má být vlastním nositelem účinku homeopatického preparátu. Konečná léková forma homeopatika od určitého ředění (D 24 resp. C 12) neobsahuje ani jedinou molekulu výchozí látky a je tvořena buď samotným cukrem (u granulí nebo globulí) nebo rozpouštědlem, obvykle lihem (u roztoků - kapek).

G) Lék terénní (konstituční)
Homeopatičtí pacienti jsou dle svých fyzických dispozic a povahových vlastností rozděleni do několika typů (konstitucí). Každé konstituci odpovídá určitá homeopatická substance, na kterou tento typ nejlépe reaguje při léčbě.
Účinnost homeopatie ani mechanismus jejího případného působení se nikdy nepodařilo vědecky prokázat. Její principy jsou zcela neslučitelné s vědeckými poznatky biologie, fyziky, chemie i farmakologie. Odborníci proto předpokládají, že všechny případy uzdravení jsou "placebo efektem". Spolu s homeopaty tak usuzují, že homeopatie alespoň přímo neškodí. Chceme-li vysvětlit vliv homeopatie na člověka, musíme se proto podívat na její duchovní pozadí. Sledujeme-li ji z této strany, zjistíme velmi brzy a zřetelně, že je duchovní naukou, vyrůstající z okultních kořenů. Cílem snahy o její vědecké vysvětlení je pouze tuto skutečnost zastřít.

Okultní původ homeopatie



Zakladatelem metody je německý lékař Ch.F. Samuel Hahnemann (1755-1843), jehož postulátů se homeopaté dodnes drží. O Hahnemannově nejdůležitějším díle - Organonu racionální léčby - i dnes prohlašují, že "celé generace homeopatických lékařů od časů Hahnemanna až po současnost vycházejí z Organonu "(1).
Hahnemann opakovaně prohlašoval, že homeopatie je "božská" metoda a označoval ji za "spásnou pravdu" (1, str. 9). Napsal, že ten, kdo ji používá, "přímo navazuje na božství, na stvořitele světa" (1, str. 10). Homeopatii mu prý zjevil samotný bůh, kterého nazýval "Velkým duchem, kterého uctívají všichni obyvatelé všech slunečních systémů" (14, str. 11):
"Bylo načase, aby moudrý a dobrotivý stvořitel a udržovatel člověka učinil přítrž těmto hanebnostem (míněna praxe klasické medicíny) u vyjevil léčitelské umění, které je opakem již zmíněného.... Byl nejvyšší čas, aby dobrotivý stvořitel dal objevit homeopatii," napsal dále (1, str. 49-50).
Ačkoliv se sám Hahnemann považoval za jediného v dějinách, kdo provedl skutečnou revizi dosavadní medicíny a při tom nalezl cestu k pravdě, homeopatický pedagog dr. Burnett při studiu Hahnemannova díla dokonce zapochyboval, zda je Hahnemannova teorie skutečně původní (16, str. 16). Vždyť zákon podobnosti znal již Hippokrates v 5. stol. př. n.l., nepatrnými dávkami léčiv léčil již Paracelsus v 16. stol. a teorie životní síly byla rozpracována již ve Rgvédách v 10. stol. př.n.l. Duchovní esenci dobývali z hmoty již středověcí alchymisté a o hmotném zajetí ducha spekulovali gnostici od antiky přes středověk až k metafyzikům minulého století.
Není tedy divu, že i mnohé jiné esoterní léčebné směry mají k homeopatii velice blízko. Jsou jimi zejména mesmerismus, Křesťanská věda a také Jungiánská psychoanalýza.

Homeopatie a příbuzné léčebné metody



A) Mesmerismus
Stejný, božský původ jako homeopatii připisuje Hahnemann i "mesmerismu", metodě léčení pojmenované podle zakladatele F. A. Mesmera (1734-1815), o které napsal: "Tato léčivá síla ..., je zázračným, nedocenitelným darem božím propůjčeným člověku. Mesmerismus dokáže dotykem i bez něj, ba dokonce i z určité vzdálenosti, pouze prostřednictvím silné vůle ..., přenášet životní sílu zdravého jedince (obdařeného touto silou) na člověka jiného" (1, str. 229). Sám Hahnemann mesmerismus doporučuje. Dosvědčuje, že patří do stejné oblasti léčení působením na "životní sílu" jako homeopatie. Eppenich uvádí, že po Hahnemannovi zůstal písemný záznam, kde píše, že nejlepších výsledků léčby je možné dosáhnout kombinací homeopatie s živočišným magnetismem (17, str. 110).
Podstatou mesmerismu bylo tzv. magnetizování pacienta magnetizérem, který např. vkládáním rukou přenášel na nemocného svoji "uzdravující energii". Podle Inglise a Westové "cílem Mesmerovy léčby bylo vyvolat u pacienta ztrátu ovládání mysli a těla (křeče, rozštěpení a katatonické stavy)". Autoři v této praxi vidí podobnost v působení šamanů a strokerů (2, str. 169). Skotský chirurg J. Braid z mesmerismu vytvořil i dnes rozšířenou hypnózu. Tento hypnotický trans má podobné rysy změny mysli jako např. transcendentální meditace, hladina alfa u Silvovy metody a z ní vycházející Modrá alfa, či různé stavy tzv. terapie vizualizací nebo jogínská meditace. Zweig uvádí, že mesmerismus tím, že umožnil vznik hypnózy, dal základ vzniku Freudovy psychoanalýzy (18).
Obdivem k Mesmerovi se netají ani současný známý homeopat Rýc: "Mesmer, Kent... i Hahnemann byli velikány, kteří poodhalili závoj Isidin... " (19. str. 9)

B) Křesťanská věda
Není také bez zajímavosti příbuznost homeopatie a tzv. "Křesťanské vědy", což je sekta, která klade velký důraz na uzdravování. Její zakladatelka M. Baker Eddy převzala pro své učení východiska, z nichž vychází i homeopatie. Napsala: "Homeopatie zduchovňuje léčivo takovým opakovaným ředěním, že se aktivní látka stává podobnější lidské mysli, než substance tzv. mysli, kterou nazýváme hmotou, a účinnost účinné látky se úměrně zvyšuje" (11, str. 157). Tyto spekulace začala Bakerová rozvíjet, když byla pomocí mesmerismu uzdravena ze své dlouholeté neurastenie. Stalo se tak poté, co hodinář P.P. Quimby, ovlivněn hypnotickými pokusy mesmerického léčitele dr. Poyena, Bakerovou přesvědčil, že nemoc je jenom klamem smyslů, tedy pouhým bludem. Bakerová tuto teorii nábožensky rozvinula:
"Nemoc neléčí lidská mysl, ale boží mysl nebo vůle boha" (2, str. 239). Ona sama homeopatii ve svém životě praktikovala. Její pojetí připomíná klasickou Kentiánskou homeopatii. Kent rovněž věřil, že při léčbě nemocí je možné vycházet ze stavu lidské mysli. Jeho repertorium obsahuje velkou kapitolu "Mind" (mysl), zahrnující popis nejrůznějších stavů lidské mysli, podle nichž se má zvolit správné homeopatikum, které pak vyléčí i tělesné nemoci.
Tak jako Křesťanská věda nazývá nemoc klamem smyslů, podobně i významný indický homeopat Shankaran je přesvědčen, že "nemoc je vlastně bludem a chorobné projevy jsou bludné" (20, s.32-34).

C) Jungiánská psychoanalýza
Za zakladatele psychoanalýzy se pokládá lékař českého původu Sigmund Freud. Ten byl na své stáži v Paříži zřetelně ovlivněn hypnózou, která se zde začala rozvíjet zásluhou Dr. Mesmera. Freud se naučil hypnotizovat své pacienty a údajně u nich vyvolat potlačené zážitky a sklony z jejich podvědomí. Pomocí výkladu snů a výpovědí hypnotizovaných poté volil psychoterapii. Mezi jeho žáky patřil i C. G. Jung, zanícený obdivovatel spiritismu, mystiky a alchymie. Jung byl ve svém životě aktivní i v oblasti náboženství. Za pomoci alchymie a řecké mytologie vytvořil teorii archetypu, jakéhosi bájného pravzoru, společného všem lidem na základě jejich historického i "předhistorického" vývoje, uloženého v kolektivním nevědomí lidstva. Typickými archetypy jsou např. "Moudrý Stařec", "Otec a Matka", "Hrdina", "Kejklíř" a další, charakterizující člověka dle jeho psychických, duchovních a sociálně genetických vlastností a stadií jeho vývoje. Jung ve svých dílech nepovažoval Ježíše Krista za historickou osobu, ale pouze za bájnou postavu - archetyp.
Někteří homeopaté spatřují souvislost mezi homeopatií a jungiánskou psychoanalýzou. Americký psychoanalytik a homeopat Wittmond nazval homeopatické konstituční léky archetypy a sám Jung považoval homeopatii za pokračování alchymistické praxe (4, str. 124-125). Někteří homeopaté dnes používají psychoanalýzu k výkladu snů pacientů, což jim umožňuje přesnější volbu homeopatika i lepší pochopení jeho duchovního působení (21, str. 8-12). Podle mnohých homeopatů mají sny pacientů, kteří jsou léčeni homeopaticky, výrazně mystickou a psychoanalytickou povahu.
Jak je vidět, všechny tři spřízněné proudy mají dva společné jmenovatele: na jejich počátku stojí stejná osoba - dr. Mesmer, a stejné učení - duchovní původ nemoci. I Mesmer však má své předchůdce - náboženské heretiky, starověké gnostiky a hermetické filozofy.
Hahnemannovo učení je dodnes pro homeopaty dogmatem, téměř nedotknutelnou doktrínou. Jakákoliv kritika ze strany vědy je odmítána. Již v minulém století Kent nabádal homeopaty: "Mějme se na pozoru před zkušeností vědců. Hahnemann pro nás vytyčil zákony, které můžeme studovat a na nichž můžeme stavět... Je na čase uznat autoritu "(3, str. 12). "V homeopatii jsou platné samotné principy, a vše, co s nimi není v souladu, je třeba nechat stranou" (3, str. 36).
I skuteční vědci, zabývající se homeopatií, sami ukazují na duchovní souvislosti homeopatie a na to, že při aplikaci homeopatie se lidé dostávají na půdu dalších okultních metod: "Pole se nám tak výrazně rozšiřuje o směry, které se dříve do našeho rámce nevešly: o psychoanalýzu, psychosomatickou medicínu, ale i o orientální směry typu ayurvédy nebo tradiční čínské medicíny. To pak velmi kontrastuje s bezuzdným redukcionismem západní medicíny" (13, str. 64).

Duchovní ambice homeopatie



Z výše uvedených ukázek je zřejmé, že homeopatie není jen pouhou metodou léčby, ale uceleným filozofickým systémem s kultickými rysy. Známý český propagátor homeopatie Čehovský otevřeně píše: "Domnívám se, že právě religiózní podstata homeopatie je nejlepší zárukou toho, že se tato metoda bude dál šířit a zlepšovat život stále většího množství lidí" (22). I představitelé současné homeopatické "vědy" pak berou homeopatii jako "prostředek k poznání a pochopení lidského tvora v celé jeho celistvosti" (12, str. 44).
Celou filozofii homeopatické léčby lze stručně shrnout takto: Nemoc má duchovní příčinu, spočívající v narušení duchovní "životní síly", která za normálního stavu řídí chod organismu i psychiku každého člověka. Podání homeopatika pak toto narušení oné duchovní "životní síly" odstraní a umožní tak této síle dále řídit tělesné, mentální i duchovní zdraví člověka a nastolí harmonii mezi člověkem, přírodou a kosmickými silami. Správně zvolené homeopatikum tímto způsobem odstraní "příčinu" všech nemocí a utrpení člověka.
Již výše zmíněný Kent prohlásil: "Oblast, kterou zaujímá (duchovní původce nemoci -miasma-) je skutečně nesmírně široká, neboť sahá až k prvotní lidské chybě, k prvotnímu hříchu, první skutečné nemoci naší rasy (23, str. 25). Čehovský, který se Kentovu pojetí blíží z našich homeopatů snad nejvíce a který rovněž tuto teorii rozvíjí (22, str. 18), nabízí jako možnost očištění od miasmatu homeopatický lék (4, str. 130). Není se tedy co divit, že někteří homeopaté nazývají homeopatické uzdravení "spasením v malém" a že Hahnemann homeopatii označil za "spásnou pravdu ".
Podobně jako některé módní spasitelské směry i homeopatie chápe jako součást "spásné pravdy" také fyzické uzdravení. Nezůstává však jenom u něho. Nabízí, podobně jako ony směry, například i prosperitu. Proto např. Čehovský dále uvádí: "...můžeme na svých homeopatických pacientech pozorovat, jak posilují v průběhu léčby své sociální postavení, stávají se sebevědomými a respektovanými osobnostmi" (24, str. 219). "Vrchol Zdraví představuje pravděpodobně někdo, kdo má nejen v dokonalém pořádku fyzické orgány, ale je také na vysokém stupni mentálního, psychického vývoje. A takovéhoto člověka je možno stvořit z původně nemocného právě homeopatickou metodou" (4, str. 62).
Homeopatie také slibuje, podobně jako např. již zmíněné metody transcendentální meditace či jógy, uvedení do jakési harmonie a řádu s přírodou a kosmickými silami. Váňová proto uvažuje o možnosti využití homeopatie k "obnovení paměti lidstva na ztracený prapůvod s přírodou a silami vesmírného Řádu "(25). Také oxfordský homeopat Cartwright nahlíží na homeopatii jako na obnovu léčení přírodními prostředky a v homeopatii vidí stejné principy, jako má šamanismus. Píše: "Jak homeopatie, tak praktiky šamanů léčí nemoc ducha" (26, str. 16-17).
I v praktické aplikaci se projevují duchovní ambice homeopatie. Odborná homeopatická literatura například často popisuje případy léčby těžkých nemocí (AIDS atd.), kdy sice člověka homeopatie nezachránila od smrti, ale umožnila mu zemřít ve smíření, vyrovnání se smrtí. Jindy dovedlo jediné podání homeopatika "udělat zázrak a vyhnat ducha" z posedlého člověka poté, co z něho kněz opakovaně neúspěšně vymítal démona, a tak autor, homeopat z Bombaje, uzavírá: "Homeopatie skutečně dělá zázraky"(39).
Homeopaté si činí velké ambice i do budoucna. Rýc uvedl: "Cílem naší společnosti je... v neposlední řadě stát filozoficky v plné připravenosti na hranici mezi medicínou dneška a zítřka"(27) a Chappel, ředitel zahraničních aktivit prestižní London College of Classical Homeopathy, konstatuje: "Homeopatie je s širokým proudem dalších léčebných metod přichystána dostat se na přední pozice v medicíně" (28, str. 75).

Souvislosti s jinými formami okultismu



Při popisu historie homeopatie se sami její příznivci obracejí na okultní směry minulosti, zejména pak na astrologii a alchymii a především na okultní část myšlenek jinak zajímavého myslitele šestnáctého století Paracelsa (4, str. 124). Astrologie v homeopatii sloužila k sestavení typologie, a alchymie rozpracovala postupy "zduchovňování hmoty".

A) Homeopatie a astrologie
Astrologie sloužila v dávnověku zejména k doptávání se na Boží vůli a k sestavování horoskopů. Oběma účelům mělo sloužit momentální postavení oběžnic sluneční soustavy.
Homeopatickou typologii, podle níž se předepisují homeopatické konstituční léky, rozvinul na základě astrologické, horoskopické symboliky Leon Vannier (29, str. 45-48). Každý homeopat, který předepisuje konstituční léčbu, tak aplikuje astrologii. I představitel české lékařské homeopatie, která se snaží tvářit vědecky, přiznal: "Hahnemannova metoda v mnohém připomíná astrologii... Obě vědy mají ve své nedegradované a nezjednodušované podobě fantastické kouzlo mnohotvárnosti a individuality" (14, str. 7-8).
Nejsou to však jen duchovní východiska či konstituční léčba, které spojují astrologii s homeopatií. I běžná homeopatická diagnostika a terapie často používá astrologické prvky. Mnohé látky používané homeopatií prokazatelně nevykazují (v pokusu) účinky jim homeopaty přisuzované a jejich používání vychází pouze z astrologických a alchymistických představ. Tak např. kovové zlato (Autum metalficum) je zcela nereaktivní a při jeho požití ústy se neprojeví žádné účinky. Přesto je důležitým lékem v homeopatii, např. u pacientů ambiciózních, se snahou být perfektní, první atd., u kterých tyto sklony, pokud nejsou korunovány úspěchem, vedou k úzkostem, beznaději a depresím až sebevražedným sklonům a také k hypertenzi. Je to proto, že v astrologických a alchymistických představách je zlato symbolem pro Slunce, které je "první" v celé sluneční soustavě. Esoterické představy o Slunci jsou pak v homeopatii promítány do účinků homeopatika Aurum metallicum a do jeho léčebného využití. Stejné je to i v mnoha dalších případech (například Oxid křemičitý - Silicea, ačkoli opět nemá žádné účinky, se používá při "sklonu ke střevním parazitózám, zhoršujících se při změnách Měsíce" (30, str. 294)). Jouanny uvádí u homeopatika např. "zhoršení při novoluní a někdy při úplňku" (42, str. 94).
Významný homeopat Norland zase přirovnává homeopatický preparát Merkurium (rtuť) k planetě Merkur: "Merkur i znamení, kterým vládne - Blíženců a Panny - jsou dobře známé z astrologie.... Reprezentují transformaci a přeměnu, princip života jako takového a jsou zosobněním a metaforou alchymistického zpracování rtuti. Je zajímavé, že prostředky používané v homeopatii jsou mercurius solubilis (rozpouštějící a rozpustný) a Mercurius vivus (žijící, živý)" (31).

B) Homeopatie a alchymie
Alchymisté se snažili o hledání kamene mudrců (lapis filosoforum). Podstatou jejich činností však byla snaha o odhmotnění éterické esence z hmoty (tzv. páté esence, kvintesence). Tato substance se zušlechťovala a procházela několika stupni, než dospěla k "dokonalosti". Alchymista se před svým pokusem nezřídka uváděl pomocí postů a dechových cvičení do tranzu. Paracelsus se již dvě stě let před Hahnemannem touto esencí snažil léčit na základě "zákona podobnosti" nemoci. Ačkoliv Hahnemann Paracelsa považoval za blouznivce, sám mnohé jeho okultní představy přejal a i dnešní homeopaté jej považují za Paracelsova následovníka.
Kent pouze nahradil název "kvintesence" pojmem "pralátka" a ve svých přednáškách uvedl: "Když uvažujeme o prapodstatě, nacházíme se v království pralátky... Prasubstanci nelze měřit co do kvantity, je možno ji posuzovat pouze z hlediska kvality, pomocí stupňů dokonalosti. Na příkladu si osvětlíme význam tohoto rysu v přímém vztahu k homeopatii. Když jste podávali opakovaně Sulphur v potenci 55M a lék přestal účinkovat, stačí podat potenci CM a účinek se ihned objeví. Z toho je jasné, že jsme přestoupili určitou hranici a dosáhli jsme vyšší kvality... " (3. str. 65-68).

Homeopatie a náboženství



A) Homeopaté a křesťanství
Ačkoliv je biblické křesťanství v očích věřících jakémukoliv okultismu na hony vzdálené, zastánci okultních nauk to tak zdaleka nevidí. Boží jméno zneužívají spiritisté, jasnovidci, léčitelé a samotnou Bibli obvykle okultisté otevřeně nezpochybňují. Ani homeopaté zde nečiní výjimku.
Německý homeopat českého původu Dr. Batták například vidí homeopatické uzdravení ve 4. knize Mojžíšově 21,6-9, kde se mluví o bronzovém hadu, kterého dal Mojžíš učinit, aby při pohledu na něho byli uzdraveni ti, kdo byli na poušti uštknuti ohnivým hadem (32, str. 7). Dethlefsen zase považuje přijímání Večeře Páně za podání homeopatických koncentrací Kristovy krve a těla: "Od těch dob se Kristovo nemocné tělo a jeho prolitá krev podávaly a stále podávají ve vysokých homeopatických potenciacích, vázaných na chléb a víno, jakožto látkové nosiče v podobě hojivého léku "(10, str. 142).
Homeopaté však nezůstávají jen u "teologie". Uvádějí i duchovní zážitky s viděním Krista. Journal of Homeopathy takto popisuje např. zkoušku podání homeopatického léku Anacardium Orientale na člověku: "Myslí, že jeho mysl je oddělena od těla. Má iluzi rozdvojení... Nejnázornějším symptomem je iluze, že na jedné straně je ďábel a na druhé straně anděl... mysl a tělo se (při tom) jeví odděleny. V tomto stavu osoba není při smyslech, není "v těle"... Je zde spojení s říší smrti a říši duchů.... Má iluzi, že vidí mrtvé... slyší hlasy... Představuje si, že vidí hrůzostrašné fantomy. Má iluze, že vidí démony. Má iluzi Krista na návštěvě kostelního hřbitova (33, str. 3-7). Čehovský uvádí následující kuriózní příklad homeopatika Lachesis: "Lachesis je had žijící na stromě... Pacient typu Lachesis často mívá iracionální pocit viny, aniž může přesně udat adekvátní příčinu, má vždy nějaký významný vztah k jablkům. To, co je obsaženo v lidském konstitučním typu Lachesis, existuje tedy i ve Starém zákoně a také v jedu hada, žijícího v Guyaně" (4, str. 126).
Nejniternější "křesťanské" vyznání můžeme nalézt u přírodního léčitele, bylinkáře a homeopata Lentricha: "A byl to právě Ježíš Kristus, kdo nám ukázal nejvyšší úroveň (i homeopatického zákona podobnosti), když smrtí překonal smrt" (34, str. 20).
Musíme zde s politováním konstatovat, že homeopatie si našla své příznivce i v řadách církve. Bývá zmiňován fakt, že homeopatii používala Matka Tereza a že i někteří papežové se nechali homeopaticky léčit. Zakladatel homeopatie Hahnemann však Krista nenáviděl a před svou smrtí doslova řekl:
"Konfucia... ,samotného brzy obejmu v říši šťastných duchů, jeho, dobrodince lidstva, který nám ukázal pravou cestu moudrosti již 650 let před tím blouznivcem (Kristem)" (35, str. 78). Rovněž Hahnemannův životopisec se zmiňuje o jeho otevřené nenávisti k Ježíši Kristu.

B) Homeopaté a východní náboženství
Za zmínku zde stojí buddhismus. Definovat teorii buddhistické víry je téměř nemožné. Někteří buddhisté dokonce říkají, že jde čistě o praxi. Jejím cílem je překonání utrpení osvícením skrze meditaci. Buddha chápal odstranění utrpení jako odstranění klamu, tedy přesně to, co učí křesťanská věda. Kanadský homeopat Guenther snad proto uvedl, že "buddhistická meditace je v zásadě homeopatickým poznáváním skutečnosti" (10, str. 122). Homeopatičtí lékaři Dalhlke a Palmié byli propagátory buddhismu v Evropě.
Homeopaté někdy spekulují i o použití homeopatik u nemocí s karmickou ochranou (40) či o vztahu karmy a homeopatie (41), čímž implicitně zastávají víru v reinkarnaci.

Gnostické kořeny homeopatie



Charakterizovat gnozi není snadné. Gnostikové obecně tvrdili, že člověk byl původně stejné podstaty jako Bůh. Svým pádem a následným vyhnáním z ráje však upadl do zajetí hmoty, která je v gnozi chápána jako hříšná a jejímž tvůrcem je nižší bůh - Demiurg, satan. Člověk svým pádem do hmoty získal její satanskou přirozenost.
Samotný člověk je v gnozi chápán jako duch, který žije v těle. Pokud si však člověk uvědomí převahu svého ducha nad hmotou svého těla, vymaní se z jejího zajetí a sjednotí se se svým duchovním Já, které tak znovu obdrží ztracenou boží přirozenost. Takto se duch dostává do "duchovního", nadpřirozeného světa, který je našimi smysly nepoznatelný a který je daleko důležitější než svět materiální. Sami homeopaté uvádějí možnost, že "byl sám Hahnemann silně ovlivněn gnostickou tradicí" (4, str. 61) a že gnoze je jednou z filozofických poloh homeopatie (24, str. 21). Je to logické, protože hlavní principy homeopatie z gnoze přímo vycházejí. Duchovní příčina nemoci (narušení Dynamis), dobývání duchovní esence z hmoty a její zušlechťování dynamizací a potenciací, únik z hmotného světa do duchovního působení (infinitezimální dávky), to vše je aplikace gnostických představ.
Gnostický pohled na homeopatii vyjádřil známý a našimi homeopaty uznávaný německý psychoterapeut a homeopat Dethlefsen: "Vyhnání z ráje anebo z vědomí jednoty je pádem ... do hmoty... jen materiální svět je hříšný. Tak byla míněna poznámka o jedovatosti celé přírody, když jsme hovořili o přípravě homeopatických prostředků... Na hmotě lpěl odjakživa přídomek něčeho zlého, temného, satanského" (10, str. 138).
Gnostickou víru ve stejnou podstatu Boha i člověka někteří homeopaté rozšířili na rostliny, zvířata a neživou přírodu. Kent říká: "Ale ten, kdo uvažuje racionálně, existenci Boha připustí, připustí, že je hmotný, že je tvořen nějakou substancí ... pralátka je nadána tvůrčí inteligencí, tzn. že je schopna poučeně řídit a formovat bytí celého organismu, zvířete, rostliny či nerostu... Má onu vitální sílu pouze člověk? ... Nemají ji také zvířata a nerosty?" (3, str. 63-64). Tato "pralátka" zde jasně nahrazuje Ježíše, o němž Bible říká, že je to On, kdo vše nese svým slovem (Žd 1,3). Tak je zde popírán pravý Bůh Otec i jeho Syn - Ježíš Kristus - a v tomto systému se na Boží místo dostává "pralátka", "prasubstance".
Gnostikové rovněž věřili ve dva zcela odlišné světy, svět duchovní a svět materiální, přičemž svět duchovní (neviditelný) je světu hmotnému (viditelnému) nadřazený. Každý hmotný projev, zde např. nemoc, měl ve své podstatě duchovní příčinu: "Známe dva světy - svět příčin a svět důsledků. V tom druhém, hmotném, nám k vnímání slouží oči, prsty, nos, ucho, jde o svět výsledků. Svět příčin je neviditelný, nepoznatelný pěti smysly... Homeopatie existuje jako zákon, její příčiny pocházejí ze světa příčin. Kdyby neexistovala ve světě příčin, nemohla by existovat ani ve světě důsledků" (3, str. 69).
Některé gnostické proudy proto považovaly za původce nemoci zlé duchovní bytosti (archotony). Jejich praxí bylo těmto "mocnostem" vyhrožovat a prohlašovat do duchovního světa jejich odsouzení. Tuto praxi odsuzuje např. Judova a Petrova epištola.
I v ranně křesťanské herezi si gnoze hledala své místo. Díky totálnímu zduchovnění člověka (duch, který pouze dočasně žije v těle) bylo gnostikům zatěžko přijmout, že by oběť Kristova těla byla pro vykoupení člověka dostatečná. Začali proto spekulovat o tom, že Kristus měl pouze zdánlivé, tzv. duchovní, astrální tělo. Gnostické spekulace ohledně Kristovy oběti nejsou cizí ani dnešním homeopatům: "Narodil se do chudoby ve stáji, stýkal se s celníky a nevěstkami, trpěl bezprávím, byl trýzněn a usmrcen, byl seslán dolů do pekel. Teprve když člověk sestoupí do nejhlubší tmy, stane se zralým pro vlastní vzestup... Dokud člověk vlastní materiální tělo, je vázán k polaritě (polarita je zde chápána jako hříšná hmota) (10, str. l38-142). Povšimněme si, že Ježíš, kterého nabízí Dethlefsen, netriumfuje na kříži, nýbrž v pekle. M. Baker Eddy to vyjádřila mnohem srozumitelněji: "Materiální krev Ježíše prolitá na zlořečeném dřevě nebyla pro očištění hříchu o nic účinnější, než když proudila v jeho žilách" (11, str. 330).

Praktické důsledky používání homeopatie



Většina odborné homeopatické literatury hovoří o změnách psychiky, které jsou mnohdy provázeny různými mystickými prožitky u některých osob, léčených homeopaticky. Velmi často se např. popisují sny mytologického charakteru u lidí po podání homeopatika, či třeba zvýšená citlivost k tzv. geopatogenním zónám (6). Dle homeopatické literatury sny často provázejí homeopatickou léčbu již od jejího počátku. Při prvním podání léku prý někdy i osoby, kterým se nikdy sny nezdály, mají sny výrazně mytologického charakteru: "V prvních fázích... bývají například sny, v nichž důležitou roli hraje stojatá voda, která postupem času začíná proudit, mění se v povodeň, odnáší a ničí staré a zchátralé budovy, symbolizující staré ego, v němž jsou konzervovány chorobné symptomy. "Autor zde vidí analogii k alchymistickému "rozpouštění - dilutio". Obsahem snu bývají alchymistické a psychoanalytické symboly jako: "...král, tři bohyně, Eroboroshad, požírající vlastní ocas, tříhlavý had, draci, podzemní prameny, podzemní labyrinty..." (4, str. 128-129)
To, že si homeopatie činí nárok na člověka, a to jak na pacienta, tak na jeho homeopatického lékaře, lze vidět i na dnešních homeopatických kurzech pro odborníky, pořádaných zkušenými a "zasvěcenými" homeopaty. Předsedkyně homeopatické společnosti Dc Krejčová píše v časopise pro lékaře o homeopatickém kurzu toto: "... Tam se pro nás mohl odehrát i objevný "mužský a ženský program", nebo rituál úplňkové noci. Proměna myšlení je to hlavní, co si mohl začínající homeopat přinést z delšího setkání. Dá se to přirovnat k "zasvěcení", k "přijímání do řádu". Nezáleží na tom, jak nazveme souznění s homeopatií, s lékem, s pacientem.... " (7, str. 27).
Podobně to vyjádřil Kent, který o homeopatii napsal: "Když k ní (míněn lékař k homeopatii) nevzplane opravdovým citem, zůstane pro něj věcí pouhé paměti a povrchní vzdělanosti. Jak se ji učí milovat a homeopatie se stává jeho jedinou vášní, ...dokáže dojít až na nejvyšší stupeň" (3, str. 59).
Snad nejmarkantněji tuto až poněkud "extrémní závislost", známou u počítačových gamblerů, vyjádřil doc. Mužík: "...všechny nás dohromady pojí pevné pouto vznešené homeopatie. Homeopatie, která se stala doslova "drogou" pro každého, kdo se s ní alespoň trochu důvěrněji seznámil. Při hlubším pronikání do jejích tajů se nás přece stále více a více zmocňuje, až se na ní stáváme doslova "závislými"(36). Také profesor Raynaud, homeopat a děkan Farmaceutické fakulty v Lyonu, o homeopatii uvádí: "Jakmile do ní vniknete, zpravidla jí zůstáváte věrni. Možná i proto tolik lékařů ve Francii doslova propadlo homeopatii" (37, str. 20-21).
Zdá se, jako by zde byl člověk ovládán jakousi nehmotnou homeopatickou duchovní silou, která jej činí závislým. Zahraniční lektor homeopatických kurzů přímo říká: "... léčitel (míněn homeopat) nikdy nepřichází sám. S vašimi dobrými úmysly a činy se zároveň projeví i další duchovní nebo jiné síly" (28 str. 93).
Je třeba ještě se krátce zastavit u homeopaty velmi často uváděného argumentu, že homeopatie je bezrizikovou terapií, kterou nelze pacienta poškodit. Samotná homeopatická literatura však uvádí opak. Homeopatie se může neblaze projevit jak na psychickém, tak fyzickém zdraví. Současná předsedkyně homeopatické společnosti k tomu říká: "Správně vybraný lék, ale potažmo i náhodně trefený, může mít dalekosáhlé účinky v životě pacienta, dokáže vyplavit zasuté emoce ..., proto je nezodpovědné tuto skutečnost neuznat a neupozornit na ni pacienta... Obecně varujeme pacienty před nekoordinovaným pojídáním homeopatik... předčasná je pak radost z odstranění lupů, když jejich potlačení vyvolá pneumonii" (38, str. 17- 18). Homeopatický časopis dokonce uvádí i možnost "zhoršení až k exitu (smrti)" (9, str. 9) po užití "nesprávného" homeopatika. Jako další z možných důsledků "špatné volby" homeopatické léčby je např. uvedeno:
1) změny menstruačního cyklu (k horšímu)
2) poruchy spánku trvající déle než týden
3) zhoršení duševních a povahových symptomů... "(9, str. 11) Také ve vědecké literatuře jsou popisovány případy poškození zdraví po aplikaci homeopatik a i mezinárodní WHO centrum pro sledování nežádoucích účinků ve švédské Uppsalle má zaznamenány případy poškození zdraví, někdy i velice vážných, po homeopatikách nízkých ředění. Přitom je nutno říci, že nežádoucí účinky se u homeopatik, na rozdíl od léčiv klasických, běžně nesledují a velkou pozornost jim nevěnuje ani zmíněné WHO centrum. Proto lze předpokládat, že tyto zprávy jsou jen zlomkem skutečných škod.

Biblický postoj



Jestliže jsme se až dosud zabývali převážně duchovními východisky a souvislostmi, jak je charakterizují sami homeopaté, chtěli bychom nyní ve stručnosti připojit několik bodů k zamyšlení nad jejich učením.

1) Byl to Bůh, kdo dal objevit homeopatii? Již Hahnemannem zdůrazňovaný "božský" zrod této metody a jím opakovaná tvrzení o homeopatii jako "spásné pravdě" je třeba dát do souvislosti s jeho duchovní a náboženskou orientací. Přitom nadpřirozený původ homeopatie je jejím základem a bez tohoto "božského zjevení" by prý tato metoda vůbec nemohla vzniknout. To je také důvod, proč o tomto aspektu píšeme, jinak totiž samotný fakt, že je někdo spiritista či jinak se zabývá protibožskými činnostmi, nedokazuje falešnost jeho objevů. Že bez nadpřirozeného "zjevení" by homeopatie údajně nevznikla, zdůrazňuje nejen sám Hahnemann, ale i význační badatelé v homeopatii: "Právě poznání Prozřetelnosti učinilo z Hahnemanna muže a Boží Prozřetelnost jej dovedla nakonec k pochopení řádu" (3, str. 79). Hahnemann nenáviděl Ježíše Krista jakožto blouznivce. Za pravého spasitele považoval Konfucia (5, str.16l). Podle svědectví Bible tedy nemohl mít s pravým Bohem, Hospodinem, žádný vztah a nemohl k němu přijít. Ježíš v evangeliu praví: "Já jsem ta cesta, pravda i život. Nikdo nepřichází k Otci než skrze mne" (Jan 14,6). Naopak byl-li Hahnemann v kontaktu s nadpřirozeným světem, s "duchovnem", jak o tom opakovaně svědčí on sám i jeho žáci, nebyl to Duch svatý, kdo mu tyto principy "zjevil" viz (2K 4,4). Protože Hahnemann sám aktivně využíval spiritistického magnetismu (5, str. 169), dá se předpokládat, že skutečně vstupoval do kontaktu s duchy. Bible však o těchto věcech mluví zcela jasně a nekompromisně viz (5M 18,9-22). Ani Hahnemann díky podobným metodám a "zjevením" nemohl přijít k ničemu dobrému a prospěšnému - viz (Mt 7,17-18).

2) Je člověk duch žijící v těle?
Celá homeopatie pracuje na duchovní bázi. Zákony dynamizace a potenciace léčiva, nekonečně malých dávek a zřeďování, na nichž homeopatie stojí, jsou chápány jako "odhmotnění" duchovní podstaty látky, která je v hmotné formě uvězněna. Takto uvolněná, osvobozená "duchovní esence" látky má být vlastním nositelem účinku homeopatika. Všechny tyto homeopatické zákony vycházejí z alchymie a gnoze a jsou také základem pro homeopatické chápání člověka či např. pro výběr homeopatika a jeho potence při terapii.
Také člověk je zde logicky chápán jako duch žijící v těle: "Je to vitální energie, či vládce ducha... osádka lidské duše i těla, která je nehmotná" (3, str. 15). Bible však učí, že člověk je nedělitelnou bytostí ducha, duše a těla (1 Tes. 5,23). Když se Ježíš zjevil svým učedníkům a dveře byly zavřené, ani On nebyl duchem: "Což má duch tělo a kosti?" (L 24,39)
O gnozi, která je pro toto učení základem, se v Písmu mluví jako o lživém poznání (1Tm 6,20).

3) Je přirozený člověk řízen božskou silou?
Homeopatická teorie, že každého člověka (v jeho přirozeném stavu) řídí dokonalá, "božská" síla, zodpovědná jak za jeho fyzický organismus, tak i psychiku, je v příkrém rozporu s Písmem.
"Není totiž rozdílu: Všichni zhřešili a jsou daleko od Boží slávy." (Ř 3,22)
"Amen, amen, pravím tobě, nenarodí-li se kdo znovu, nemůže spatřit království Boží. Nenarodí-li se kdo z vody a z Ducha, nemůže vejít do království Božího." (J 3,3 a 6)
Člověka v přirozeném stavu může ovládat síla, o které Písmo říká, že ovládá věk tmy (Ef 6,12). Tato síla však božská rozhodně není.
4) Mluví Písmo o síle ovládající svět?
V důsledku odstranění duchovní příčiny nemoci - poruchy "životní síly" - pomocí homeopatika se pak člověk a jeho tělo i mysl má, dle homeopatových záměrů, dostat opět pod původní vládu této "božské" síly. Je tedy smyslem homeopatie návrat do původního duchovního stavu přirozeného člověka, pod vliv "prasubstance", "prasíly" ovládající tento svět. I Bible mluví o síle ovládající tento svět. Její náhled je však diametrálně odlišný:
I vy jste byli mrtví pro své viny a hříchy, v nichž jste dříve žili podle běhu tohoto světa, poslušni vládce nadzemských mocí, ducha, působícího dosud v těch, kteří vzdorují Bohu. (Ef 2,1)

5) Uzdravení lidského ducha homeopatií?
Cílem podání homeopatika je odstranění "duchovní" příčiny nemoci, to platí naprosto stejně dnes jako v dobách Hahnemannových, bez ohledu na zaměření homeopata či na typ jeho vzdělání. Toto uzdravení na rovině duchovní je v homeopatii primární a tělesné uzdravení je teprve jeho důsledkem. Naproti tomu klasická medicína se snaží o odstranění tělesných, případně duševních nemocí a o obnovení tělesných, ev. duševních funkcí, tedy působí na rovině materiální nebo psychické (duševní).
Zde je naprostý protiklad homeopatie ke křesťanství zcela zřejmý - místo Kristovy prolité krve zajistí duchovní nápravu duchovní síla homeopatika či duchovní síly stojící za léčitelem (28, str. 93).
Je vhodné podotknout, že i mnohé další metody tzv. "holistické", "celostní" léčby jsou zaměřeny na lidského ducha - na odstranění údajné duchovní příčiny nemoci a vycházejí ze stejných gnostických představ.

6) Je užívání homeopatie bez duchovních rizik? Praktické projevy aplikace homeopatik vedou u některých osob k různým konkrétním duchovním projevům, směřujícím často k zjevně protibiblickým představám a učením. Tyto projevy, uváděné i v zahraniční odborné homeopatické literatuře, někdy nastávají při používání či aplikování homeopatie bez ohledu na to, zda dotyčná osoba si je vědoma okultního pozadí homeopatie, nebo zda je jí toto pozadí skryto. Patří sem např. mytologické sny a představy, změny psychiky a rysů osobnosti, různé představy o Bohu neslučitelné s Biblí a další.
Není také nijak překvapující skutečnost, že při aplikaci homeopatie se lidé často otvírají dalším metodám, vycházejícím z astrologie a z protibiblických učení o vztahu člověka a makrokosmu, jako je např. ayurvéda. Do této oblasti patří také navození jakési harmonie člověka s kosmickými silami, ke kterému má dojít v důsledku použití homeopatika.
Homeopaté a osoby, praktikující důsledně tuto metodu, sami také velmi často dosvědčují, že homeopatie vede člověka ke stále většímu a hlubšímu "zasvěcování se" této metodě a k přesvědčení, že homeopatické zákony a Hahnemannův Organon racionální léčby jsou měřítkem pravdy. "Trvalé studium Organonu přináší hlubší a hlubší pochopení, protože v něm je pravda" (3, str. 79). Změněný pohled na svět a představy o něm pak jsou jasně rozpoznatelné i v pracích těch homeopatů, kteří nevidí nárok homeopatie takto vyhroceně. Ježíšův nárok "Já jsem ta cesta, pravda i život" (J 14,6) i zde platí pro všechny, kdo ho chtějí dobrovolně a věrně následovat. I zde je vidět, jaký nárok si na člověka homeopatie činí.

7) Smrt těla, nebo ducha?
Motiv Kristovy zástupné smrti bývá některými homeopaty využíván. Je známo, že stoupenci "křesťanské gnoze", které se tito homeopaté dovolávají při svých spekulacích o Kristově vykupitelském díle, čerpají z řecké mytologie. Např. Demeter, boží dcera, je se svolením Dia unesena knížetem podsvětí Hádem. Zeus poté Háda přemáhá a vysvobozuje Demeter. Takto do podsvětí sestupují i jiní bájní hrdinové, aby v říši smrti bojovali s příšerami - např. Héraklés a Théseus, kteří bývají přirovnáváni ke Kristu. Tyto příběhy se pak staly základem pro starořecké chápání a oslavu vzkříšení.
Inspirace těmito mýty ve spojení s teorií, že člověk je ve své přirozenosti duch, nutně přesunuje i Kristovu oběť na rovinu ducha a tím popírá spasitelnou moc kříže (oběti těla). Pokud by byl totiž člověk duch, Slovo by se nemuselo stát tělem srv. (Žd 2,14). Ježíšova tělesná smrt a jeho krev, prolitá na Golgotě, nemá podle těchto učení moc očistit člověka od hříchu. Proto prý trpěl Ježíš duchovně, v pekle, kde bojoval s ďáblem a jeho anděly, a to po své tělesné smrti. Tento proces přirovnává alchymistická symbolika k individualizaci a vzestupu, podobně jako homeopat Dethlefsen.
Naproti tomu Bible říká, že Ježíš na kříži těsně před svojí smrtí řekl jasně: "Dokonáno jest" (J 19, 30), a když umíral, zvolal: "Otče, do tvých rukou odevzdávám svého ducha" (Lk 23,46). Zločinci, ukřižovanému vedle sebe, řekl: "Amen, pravím ti, dnes budeš se mnou v ráji" (Lk 23,43). Žádný z těchto výroků by nemohl pronést, kdyby po své tělesné smrti na golgotském kříži musel ještě trpět v pekle. Bible mnohokrát s velikým důrazem opakuje skutečnost, že Ježíšova tělesná oběť - oběť těla a krve - na kříži přinesla spasení.
"... jednou provždy dal svou vlastní krev, a tak nám získal věčné vykoupení." (Žd 9, 12)
"Smíření přinesla jeho krev na kříži." (Kol 1,20)
"Ale v Kristu Ježíši jste se nyní vy kdysi vzdálení, stali blízkými pro Kristovu prolitou krev." (Ef 2.13 a 16)
"On na svém těle vzal naše hříchy na kříž, abychom zemřeli hříchům a byli živi spravedlnosti." ( l.Pt 2,24)
Tato teorie navíc popírá i Kristovo Božství, neboť On - Bůh - jediný je nesmrtelný, má život sám v sobě a je světlem, které tma nepohltila.
Domníváme se, že zmíněný rozbor by pro křesťana mohl být dostatečným varováním před homeopatií nebo ho vést k vlastnímu hledání pravdy o této metodě před Bohem. Pokud by někdo neměl jistotu, zda uvedené citace nejsou vytrženy z kontextu či jinak zkresleny, doporučujeme mu, aby se sám přesvědčil v této literatuře o zmíněných duchovních souvislostech. Podotýkáme, že citována je literatura jak školy angloamerické, otevřeně se hlásící k náboženským kořenům, tak školy francouzské, snažící se působit odborně, "materialisticky" a vědecky.

Závěr



Závěrem bychom ještě připomněli, jak se k okultismu postavili nově obrácení křesťané v Efezu:
"Nemálo pak těch, kteří se zabývají magií, přinesli své knihy a přede všemi je spálili. Jejich cena se odhadovala na padesát tisíc stříbrných. A tak mocí Páně rostlo a rozmáhalo se jeho Slovo." (Sk 19,19)
Že se i v případě homeopatie jedná o magii, plyne z jejích duchovních východisek i praxe. Uznává to i vedoucí zahraničních lektorů, zapojený do současného homeopatického vzdělávání lékařů, známý homeopat Dr. Cousset, který vyzývá české homeopaty: "Pokračujte ve své práci tvůrčí homeopatické magie."(15)

Citovaná literatura:



(citace jsou v této zkrácené formě uvedeny pro stručnost)
1. Hahnemann S., Organon racionální léčby, Alternativa Praha 1993
2. Inglis B. West R., Průvodce alternativní medicinou, Zemědělské nakladatelství Brázda, Praha 1992
3. Kent J.T, Přednášky o homeopatické léčbě, Alternativa Praha 1994
4. Čehovský J., Víc než léčba - Homeopatie, Alternativa, Praha 1994
5. Heide M., Bludné cesty ke zdraví Jupos, Ostrava 1992
6. Rosivalová V, Homeopatie - Jak se můžeme sami léčit, Kamila, Bratislava 1992
7. Krejčová G., Letní škola klasické homeopatie, Medica revue č.2. 1994, str.27
8. Kunze H., Homeopatie, Bibel Gemmeinde, Waldbronn 2,1985
9. Folia homeopathica, č. 1, 1993
10. Dethlelsen T., Osud jako šance, Svoboda, Brno 1992
11. Baker-Eddy M., Science and Healt with Key to the Scriptures, The First Church of Christ, Scientist. Boston, Massachusetts USA 1934
12. Cousset F, Folia Homeopatica Bohemica, č. 2,1994
13. Moulin A.M., citace dle: Pottevin B., Folia Homeopatica Bohemica, 6.2,1994
14. Rýc M., Boehm S., Úvod do homeopatie, Vodnář, Praha 1991
15. Cousset F, Projev na slavnostním předávání Mezinárodních diplomů homeopatické terapie, hotel Atrium, Praha, 23. října 1993
16. Blackeiová G., Homoeopathie, královská léčba, Allernativa, Praha 1992
17. Eppenich H., British Homeopatic Journal, April 95, Vol 84
18. Zweig S., Léčení duchem, Odeon, Praha 1981
19. Rýc M., Regenerace č.4, IV roč., 1996
20. Čehovský J., Naše recenze Rajan Shankaran: Duch homeopatie, Homeopatie 11,1996
21. Whitmont E., Využití snů při homeopatickém předepsání a provingu, Homeopatie 11, 1996
22. Cehovský J., Regenerace č.5, IV roč.,1996
23. Jouanny J., Crapanne J. B., Dancer J. L., Masson J. L., Homeopatická terapie, díl 2., Vodnář, Praha 1993
24. Čehovský J., Regenerace C.2, IV roč., 1996
25. Váňová H., Kam až sahá homeopatie, Folia Homeopatica Bohemica č.3-4,1995
26. Carlwright S., 0 povaze homeopatie, Homeopatie 6.11,1996
27. Rýc M., Dopis přátelům společnosti Rhodon, 1992
28. Chappel P., Homeopatická samoléčba, Atternativa Praha 1995
29. Cousset F., Od miasmatu k citlivému typu, 1.díl, Folia Homeopatica Bohemica č.2,1994
30. Jouanny J., Maleria Medica Homeopathica. Vodnář, Praha 1992
31. Norland M., Několik úvah o Merkuriu, Homeopatie č. 8,1995
32. Barlák J., Folia Homeopathica Bohemica C.l,1991
33. Williams J., Heaven and Hell, Journal of Homoeopathy, No.l, Vol.2,1994
34. Zentrich J. A., Homeopatie a energoinformatika, Regenerace č.4, IV roč.,1996
35. Pfeifer S., Gesundheit um jeden Preis, Basel 1980
36. Mužík M., Úvodní slovo, Folia Homeopathica Bohemica 6.1, 1996
37. Maraulasová E., Budoucnost bude patřit rozumné medicíně. Časopis českých lékárníků č.l2,1996
38. Krejčová G., Když se řekne homeopatie, není to vždy homeopatie, Medica revue 6.1,1994
39. Kamat G., Posedlá žena vyléčena, Homeopathic links, č.l, 1995
40. Engebretsen R., Od zvířete k lidské bytosti, Homeopathic links, č.2,1995
41. Škodová Z. Homeopatie na Internetu, Homeopatie č.9,1996
42. Jouanny J., Materia Medica Homeopathica, Základní poznámky I. díl, Vodnář Praha 1993
HOMEOPATIE: 2. rozšířené vydání 1997. Všechna práva vyhrazena.
O autorech: Vladimír Bíba je doktorem farmacie a odborným pracovníkem Státního ústavu pro kontrolu léčiv Praha. Je členem Církve bratrské. Aleš Franc je magistrem farmacie a bývalým členem Homeopatické společnosti od jejího založení. Je výzkumným pracovníkem Výzkumného ústavu Lachema Brno. Je členem Apoštolské církve.
Vyšlo jako příloha měsíčníku Křesťanské misijní společnosti Život víry. Přetiskování celku nebo části pouze na základě písemného Svolení autorů. Adresa redakce KMS - Život víry, Andrštova 4, 180 00 Praha 8.

 Andrejcak 
  • 

Re: Varování před homeopatií 

(24.6.2006 22:18:04)
Pane Beránku, jistě váš příspěvek do této rubriky patří, je třeba vidět homeopatii i z pohledu těch, kteří jí nedůvěřují, já sama jsem na rozpacích, momentálně zkoušíme tuto formu léčby na naší dcerce necelý rok a půl staré, protože jiné formy léčby nezabraly... Každopádně, pokud je účinek homeopatie popírán a zdůvodňován slovy věř a víra tvá tě uzdraví... pak nevím, jak byste zdůvodnil fakta, že pomáhá dětem, které jsou ještě natolik malé, že nechápou podstatu a nemůžou tedy psychikou svou nemoc nijak ovlivnit, a přesto u nich homeopatika zabírají.... Andrea
 Martina,chlapeček03,holčička99 


Re: Varování před homeopatií 

(7.11.2008 23:42:08)
Andejo , plně s Váma souhlasím, četla jsem že homeopatika fungují jako placebo efekt, ale právě u dětí placebo efekt nefunguje, tak proč homeopatika u nich zabírají, asi proto že opravdu fungují;)
 Miroslav Kořínek, tři dospělé děti 
  • 

Re: Varování před homeopatií a taky před nesnášenlivými ideology  

(26.3.2007 20:24:05)
Tito autoři, kteří tak bojují proti homeopatii nejsou jen bojovníci proti ní, ale také za další proudy v náboženství, které se jim nelíbí.
Vzdálený pozorovatel by se divil, kdyby přišel blíže a četl jejich boj třeba na serveru www gransalis cz., tam toho je !
Nelíbí se jim postoje jedněch církví ,nebo praxe jiných, a moderní směry, dispensacionismus, liberalismus nebo fundamentalismus a jiné soudobé názory, jejichž znalost maminky k ošetření dítěte ani nepotřebují.
Já nevím, zač bojují. Asi se jim chce jednoduše bojovat (jako někomu stále mluvit). Jsou to lidé s nabroušeným perem, ale já bych je shrnul do dvou bodů (mám ze čtení příspěvku zkušenosti)
a) jsou nesmiřitelní vůči křesťanům s jinými názory ,
b) bojují proti všemu, co je v podstatě duchovní. Oni chtějí poslušné a nenápadité ovečky, a bojují proti všemu co sami nezažili. Při tom se pokládají jistě za duchovně zaměřené. Ale jim vyhoví jen metoda, která je v podstatě materialistická a nemá nic z duchovna, o čem by nemuseli pochybovat.
Jsou to autoritáři a teokratové. Když se něco vymyká jejich koncepci, zavrhují to , alespoň jako nebezpečné.
Jim vyhovuje pouze:
a) citovat Písmo- co je ve shod s Binlí, je u nich pravdivé. Kdyby ne, běda ! Neboť co se dá vysvětit přirozenou cestou, je dobré. Ostatní věci jsou mámení, neposlušnost, nebo od ďábla. Odvrhují ovšem ve stejné míře věštění jako mesmerismus, homeopatii nebo reiki, protože to nebylo v Bibli, není to od Krista a oni to nemají zpracované pod jejich palcem.
Tedy mají k tomu postoj jako když se ve středověku upalovaly čarodějníci. Jenom tu moc mají malou, bojují jen perem. Aleš Franc na serveru www pandora.cz v konferenci o křesťanství také napsal, že bojoval léta proti homeopatii.
Zkrátka :vyhovíte jim, když jste poslušní, ctíte Bibli a neuznáváte (paradoxně) nic jiného, než materialismus.
Některým těmto lidem vadí dokonce i požehnání, pomazání a modlitby, hlavně u katolické církve. Abych nezapomenul tito bojovníci jsou z několika protestantských církví, ačkoliv různých, ale v boji se spojují. nekatoličtí. Nevědí, že představují proud, kterému jiní říkají sekularizované křesťanství.
Dokonce se bojí i andělů, protože se jednu dočetli, že se ďábel převlékl za anděla světla, aby oklamal lidi a od toho případu se bojí každé postavy, která vyzařuje světlo, tuší v tom převlečeného ďábla.
Jejich spiritualita je pozoruhodná. Uznávají jen existenci boha a ďábla. Co nezají a čemu nerozumějí, to vykládají jako klam a mam ďábla.
U homeopatie jim vadí, že se u ní předpokládá nehmotná síla. Jsou v podstatě náboženští materialisté, a nevědí o tom, že jsou materialisté..
Protože jejich přáním je boj, jsou nezajímaví a byli by nudní, kdyby neotravovali vzduch asi tak jako bzučení ovádů v létě.
Přeji jim, aby vyšli ze svého materialismu, kde se odmítá vše kromě jejich předem určených pouček..Jsou jako výstava nemoderních názorů a nedovolí, aby lidé přijali něco dalšího, vtah k novým věcem Nedejte se stlačit v důvěře k novému léčení, u nich nic nového není vhodné.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.