| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Hospodáři štědrovku, kravám po výslužce...

 Celkem 137 názorů.
 xxxxxxxy 


ahoj Monty 

(8.12.2003 9:28:16)
moc hezký článek. Jenom přemýšlím, jak moc vychovávám děti sexisticky já a jak moc reklama. Mě jako dítě panenky nezajímaly, jenom plyšová zvířata. Když mi máma k vánocům kupila kočárek s krásnou panenkou, já hned u vánočního stromku chytla panenku za nohu a vyhodila jí z kočárku a místo ní jsem tam dala medvěda (jak mi máma dodnes předhazuje).
Moje dcerka si s panenkama hraje, ale největším favoritem je velký látkový krokodýl a dlouhý plyšový had - s ním spí v posteli. Jenže přijde ze školky a rozplývá se na Chou-chou, protože to tam dostala jedna holčička a tvrdí mi, že stojí jenom 20 Kč (říkala to Kačenka, která ho má!). Že stojí dva tisíce a je to pitomost jí nevysvětlím. Ono to totiž pláče a dělá všechno jako živé miminko. Tříměsíční sestřička jí nestačí? Na tři vteřiny jí dojde řeč, ale hned se vzpamatuje a vyplodí něco, jakože ta vyroste atd...
reklamy nám cituje nazpaměť, i když jís manželem dokolečka opakujeme, že oblbují lidi. No, možná jí to TROCHU dochází, ale jedním z největších TV favoritů je stejně kromě Prima kuchařky Teleshopping na Primě.
No, po zhodnocení dárků vidím, že naše rodina není sexistická ani omylem :-) I když moje malý parádnice by nějaká ta malovátka uvítala a myslím, že by uvítala i vysavač. :-))
 Agata 
  • 

Re Klama 

(10.12.2003 13:55:54)
Což tak si jí ( re Klamu ) nepustit do bytu ?

 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: ahoj Monty 

(10.12.2003 21:17:30)
Moje sestry (14) kdysi vyléčila reklama na bonbóny, která víceméně tvrdila, že po snědení se dítě přenese do pohádkového světa mezi hračky a zvířátka. Spořádaly asi dva pytlíky, pak prohlásily, že televize lže a od té doby jsou k reklamám skeptické. Horší je to s tím co vidí u dětí okolo sebe. Chtějí to mít taky, někdy jen aby nevybočovaly.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Jo, jo 

(8.12.2003 9:56:50)
Hm. My nemáme telku, takže na reklamy naše děti koukat nemůžou, v pokojíčku mají i panenku s kočárkem a flaštičkou, šperkovničku s korálkama a přívěškama na krk a další spíš holčičí hračky, se kterýma si občas hrajou, ale co se s takovýma věcma dá dělat, že. Takže nejvíc času tráví s autíčkama a (opravdickym) nářadim. Starší prcek si dokonce večer bere do postele místo plyšáka kladívko, ke kterýmu se spokojeně přitulí. (Jednou takhle usínal i s rozevřenym deštníkem.) Nejtrvalejší hit je u nás zapalování a sfoukávání svíček - to ho drží už víc než rok. Tři "holčičí" činnosti ho ale taky baví strašně moc - "vysávání", "mytí" nádobí a "vytírání (nebo spíš vysavač a jakákoli manipulace s vodou)". Ale kdoví - možná kdyby mě to někdy viděl dělat, napodoboval by i utírání i utírání prachunebo mytí oken :-)
 Věra. 


Re: Jo, jo - taky bez reklam 

(8.12.2003 10:11:50)
Taky jsme bez televize a tudíž bez reklam, nic naplat, kluk si vybral dárek sám, na dotaz tatínka, co se mu tedy líbí sáhl v obchodě bez váhaní po dětských zbraních -/ no nazdar / :-(( a "míchačkovém" autu, já nevím je to asi v něm, ty zbraně jsem se nejdřív snažila udržet mimo domov, ale prý je to u klukú normální, na vojáky si hrají všichni, co dělat, táta má také slovo ve výchově, no...

Jinak Monty díky za hezký článek, u nás jsme se naštěstí domluvili že širší rodině dárky kupovat nebudeme /mají fakt všechno/ , atˇ nám také nic nekupují, /také nic nepotřebujeme/
jedine dítěti, jestli chtějí, Vánoce nakonec nejsou o množství darů, že?, tak jsem tohohle shánění naštěstí ušetřena.
 kaMyš 


Re: Re: Jo, jo - taky bez reklam 

(8.12.2003 21:27:24)
Jeje, to jsem ráda, že je nás tolik... My jsme taky bez televize a tím pádem bez reklam. Ale zatím by se reklamy asi na synkovi moc nepodepsaly, je mu jen něco přes rok...

Jinak si myslím, že tak jednoduché, jak Monty píše, to zas není... Ale něco na tom je... Ale nemám dnes náladu na žádné psychologizování, takže to zjednoduším: Zrovna docela vážně uvažuju, že Vojtovi pořídím panenku (nebo nějakou loutku). Když jsme někde na návštěvě, tak ho moc zajímají (protože je doma nemá) a líp než na plyšácích se na nich ukazuje, kde je ruka a noha a oko... Jen nevím, jestli to tatínek přežije :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Jo, jo - taky bez reklam 

(8.12.2003 21:46:56)
:oD Hehé, v tomhle to máme my, maminky holčiček, lehčí, řekla bych. Vždyť kterého tatínka by nepotěšilo, když se JEHO DCERA úplně vidí v tatínkových zálibách (v našem případě třeba vláčky, já zas pro změnu s tátou chodívala pravidelně na Spartu a na ryby...) :o) Takže pořídit holce vláčkodráhu nebo autíčko-odrážedlo a tak podobně je naprosto normální, mezitím co kluk s panenkou v kočárku by byl ten "divný" a mnozí tatínkové by to těžko přenášeli přes srdce :o)

s.
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Jo, jo - taky bez reklam 

(9.12.2003 13:39:38)
Nojo, presne tak to je. Nas tatinek by to, myslim, vzal v pohode a lidi by koukali, co to je za divnyho kluka, ze tlaci kocarek:-(
Stejne tak je to i s oblecenim. Segra po brachovi muze nosit vsechno v pohode (krom slipu:-) ale bracha po segre? Skoro nic...:-)
 Věra. 


Re: Jo, jo - taky bez reklam - přesně tak.. 

(9.12.2003 16:36:58)
Tak to je trefné - díky. Je fakt že tatínek vrní blahem když se s klukem honí kolem palmy a "střílí"
po sobě - a já, matka nevoják můžu jen volat " peace, please, lidi, nestřílejte po sobě ..."
- stejně mne neposlechnou :-//
 Corra 


Re: Jo, jo 

(8.12.2003 10:27:06)
Ahojky,krasne napsane.Cetla jsem nedavno knizku od Caroly Biedermannove Litostiva kantilena cili Muzi se diskrimunuji sami.A presne tohle rozlisovani holcicka-panenky,kuchyn........chlapecek-naradi,auta.... je tam taky rozebrane.Lituju deti rodicu u kterych to tak funguje.Mame pokrokoveho dedecka a tak nejstarsi dcera dostala ke druhym narozeninam auto:-).O
 Corra 


Re: Re: Jo, jo 

(8.12.2003 10:31:22)
pokracovani-nejmensi mi to odeslal:-).Obe nyse holky chodi s tatou na ryby a fotbal.A co je momentalne in u naseho chlapecka??Pritahne si zidli v kuchyni k lince a "vari".Je s nim sranda.Picha nozem do cibule,uzira syrove brambory uz i par sklenicek padlo za vlast.O auta nema vubec zajem.Jenom o kocarek.Asi se mu dobre vozi.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Myslím, Monty, 

(8.12.2003 10:08:40)
že sis v článku sama odpověděla - Vánoce a dárky a výchova vůbec jsou přesně takové, jaké si je v rodině uděláme, nezávisle na televizi, časopisech a jiných moudrých rádcích. A přes všechna "správná" přesvědčení se holt asi musím připravit i na to, že má případná dcerka bude možná chtít sponečky, mašličky a panenky, i když bych ji raději viděla jako sebe s knihou, legem a oranžovou tatrovkou ...
 Blanka 
  • 

panenky x auta 

(8.12.2003 11:20:13)
Náš synek si tak dlouho půjčoval od kamarádky panenku (měli ji jako jejich dítě), až mu její maminka koupila panenku vlastní.Jistou dobu to byla nejmilovanější hračka, se kterou skoro všude jezdil. Na auta a LEGO ale nezanevřel...Teď panenku předstihla živá kočka, ale do postele si ji (zatím) nebere-nesmí...
 Žaba (Darek, Alan a Dora) 


Re: Myslím, Monty, 

(8.12.2003 21:58:01)
Markéto, jestli tu tatrovku nemáš schovanou, tak to už asi nepůjde - oranžový nejsou! Jenom dvoubarevný...
A ten růžovej vysavač, po tom děsně touží Alan! Ačkoli na televizi se naše děti nedívají, viděl ho v nějakým reklamáku - ptala jsem se ho, na co potřebuje růžovej, když máme normální červenej, tak se zamyslel, a pravil, že se bojí, že by s ním moc divočil a třeba by nám ho rozbil :-)... Ale nebude, ta barva je fakt smrtelná!

Žaba
 Šárka, Hanka 02, František 05 


Čau Monty 

(8.12.2003 11:55:49)
Tak nevím, jak to bude u nás. Já jsem to vyřešila tak, že jsem Hanku vypustila ve školce mezi hračky, ať si sama vybere, s čím si bude hrát. Odnesla si nějakou hrozně těžkou panenku (má 55cm a 2kg), tahá jí jako králíka za sebou a auto se šroubovákama uvnitř. A jelikož se ty hračky musí do školky vrátit (ach ta inventura), tak jsem sehnala v Tescu přesně takovou pannu (nebo panu?)zlevněnou na 250Kč jenom kvůli roztrhané krabici, ale koho zajímá krabice, že jo?, místo původních kolem 1000Kč a taky to nářadí s tím autem (auto už máme, nářadí stálo pár korun na Rumburakovi). No a je to. Hanka asi bude zjišťovat, jestli bude nebo nebude spíš do holčičkovska nebo do klukovska. Ale jedno vím jistě - Míra, můj muž se už nemůže dočkat, až bude s Hankou hrát na místním hřišti fotbal (a kopat mičudu, to už Hanka umí). Takže, všechno ukáže čas.
 Boadicea 


reklamy 

(8.12.2003 13:22:26)
Faktom je, ze tie "feministky" proti takymto typom reklam bojuju uz desatrocia, takisto ako aj proti ucebniciam typu "Mama vari obed, otec cita noviny", ale vsetko sa to hybe velmi pomaly vdaka laske k tradiciam a krestanskej spolocnosti. Reklamne agentury robia reklamy pre priemerne mysliacich spotrebitelov a to znamena pre tradicne rodovo rozmyslajucich ludi. Firmy chcu predat co najviac vyrobkov a preto nebudu brat do uvahy skupiny "strestenych" zien, ktore maju radi techniku, alebo divnych chlapcov, ktori radi vysivaju. Je potrebne zmenit myslenie vseobecne, reklamne spolocnosti zareaguju az potom, im ide v prvom rade o zisk.
 tinas 


hračky 

(8.12.2003 14:15:51)
Ahoj Monty,
Tu hru,kterou popisuješ, stále prodávají. Viděla jsem jí minulý týden v Puntanele ve Šterboholích. Taky jsem jí měla ráda a hned,jak jsem jí zahlédla,tak jsem jí ukazovala manželovi. Moje děti mají doma,kuchyňku,kočárky,nářadí,doktora a obě (kluk6 a holka2,5) si s tím hrají společně.Petřík měl už jako malej doma kočárek a jezdil si s ním. Manžel sice frfňal, proč máme doma pro kluka kuchyňku a kočárek,ale já jsem na něj nedala. Díky kuchyňce se třeba Petřík naučil dobře počítat. Prostě mi prodával a vážil lentilky a hned mu to šlo.Na manželovo brblání ohledně výběru hraček jsem mu říkala,že on taky vozí kočárek a někdy vaří,tak co. Manžel se samozřejmě dál tvářil,jako,že utrpěla Petříkova mužnost,ale nakonec rezignoval,protože viděl,že Petříka to baví.
Hračky kupuji né podle toho,jak mco jsou a nebo nejsou sexistické,ale podle období v jakém se moje děti nacházejí. Jasně,že Naty si víc hraje s kočárkem a smetáčkem,protože to vidí u mě a Petřík zase víc s autíčkama,protože vidí tátu,jak řídí. Tedy já řídím taky,ale táta je pro něj prostě kladnej hrdina. Snažím se dětem kupovat hračky tak,aby si mohly vybrat a né je někam strkat. Petřík taky musí doma úměrně svému věku pomáhat a bude to tak vždycky. Prostě jsem se rozhodla,že se POKUSÍM z něho vychovat muže,který bude mít svojí ženu za rovnoceného partnera a né uklízečku jeho bordelu. Jsem moc zvědavá,jak se mi to povede,protože už teď někdy vykazuje chlapské znaky lenosti. :o))

PS: Ten růžový funkční vysavač dostane Naty k vánocům.

Tinas
 tinas 


Re: hračky 

(8.12.2003 14:18:12)
Ještě bych k výběru hraček dodala, že se mi velmi vyplácí vzít děti nezávazně do hračkárny a nechat je si hračky prohlédnout. Potom stačí jenom se dívat,co se jim nejvíc líbí a později při vhodné příležitosti (narozeniny,svátek,vánoce atd) zakoupit.
Potom se nemůže stát,že bych se s výběre hračky sekla.

Tinas
 xxxxxxxy 


Re: Re: hračky 

(8.12.2003 14:37:12)
Tinas dobrý, ale jak přežiješ ten řev, že jim nic nechceš koupit?
 tinas 


Re: Re: Re: hračky 

(8.12.2003 15:07:57)
Heli,
oni neřvou. Chodíme se do hračkárny dívat docela často,protože to děti baví. Povídáme si o tom,co mají nového a o tom,co by je asi bavilo a na co bychom si mohli hrát Možná neřvou,protože doma mají hraček až moc. Ne,že by jich tolik dostávali od nás rodičů,ale jsme velká rodina a tak jim každý něco doveze. Naštěstí mám sestru s trojčatama a tak je to kam předávat dál,protože jinak bych se doma si nehnula.


Tinas
 Martina 


Re: Re: hračky 

(8.12.2003 15:20:00)
Tak u nas to praktikujem taky tak. Zatimco ja nakupuju, manzel se synem (22m) travej cas v oddeleni hracek a okukujou a zkouseji. Tuhle jsem je nasla jak syn brazdi obchod s vystavenym kocarkem, vozil uz v lete kamaradcin, a je naprosto nadsen. Asi by ho mel doma rad ale ja byhc mu ho asi nekoupila, prislo by mi divny, kupovat klukovi kocarek...:-) At jezdi s kamaradcinym, aspon ho to neomrzi, kdyz ho nebude mit doma;-) Tzv. klucici hracky ma teda rad, auta jsou jednoznacne na prvnim miste a vubec vsechny dopravni prostredky.
K Vanocum dostane tabuli, backorky zviratka a batuzek. Predem jsem nepremejslela jestli jsou to darky spis pro kluka nebo holcicku ale kdyz se kouknu zpetne, jsou vlastne neutralni:-)

Jo tu hru s pionirem jsem mela u babicky a vzdycky kdyz jsem tam prisla, hned jsem ji hrala.
A reklama s panem pred domacim kinem se mi fakt libi;-)
 hh hh 


Re: Re: Re: hračky 

(8.12.2003 18:02:38)
Monty tak můj tchán koupil Kity veliký policejní auto na setrvačník, může ne něm i jezdit. Že máme holčičku mu vůbec nevadí. Já Myslím, že Kity bude nadšená :o))
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: hračky 

(8.12.2003 21:38:13)
Martino,
tak my jsme kdysi našemu klukovi ten kočárek koupili:o))). Hodně si hrál i s auty, nářadím a hlavně s autobusem, ale z kočárků byl úplně vedle. Taky nám to připadalo divné, ale nakonec jsme mu koupili obyč plastový, ve kterém mohl vozit plyšáky, jenom ven jsem se takto nikdy neodvážila, protože už tak ho lidi oslovovali holčičko a nechtěla jsem je v tom podporovat:o). Když mám teď dceru ve stejném věku, je vidět přece jen rozdíl, syn spíš drandil s kočárem a o obsah se moc nezajímal, pokud nějaké zvířátko vypadlo, ani si nevšiml, dcera se už od dvou let o panenky opravdu "stará", povídá si s nimi a krmí je. Takže, já bych se toho kočárku až tak nebála:o).

E.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: hračky 

(8.12.2003 21:49:29)
A holky, je nutné klukům kupovat kočárek, když vám to třeba připadne "divné"? Dneska se už prodávají i dětské nákupní košíky, ty kočárek vcelku dobře nahradí a nemusely by být tak nápadné, ne? ;o)

S.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: hračky 

(8.12.2003 21:56:46)
Sylvie,
my jsme to nejdřív zkoušeli uhrát na trakářek, ale nebylo to ono:o))).
E.
 Martina 


Re: Re: Re: Re: hračky 

(9.12.2003 13:45:34)
Prave, i nasemu synovy kazdej rika holcicka;-)) Pritom je to jasnej kluk!!!:-)) Je i povahou hodne klidnej. Manzel taky rikal, ze mu kocarek koupime ale nevim jako moc vazne to myslel. Taky jsme slysela jako dobry reseni tyhle situace koupit klukovi takovej ten malej nakupni vozik. Jezdi s nim misto kocarku a nevypada to tak "blbe":-)
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: hračky 

(9.12.2003 16:39:42)
Taky si přisadím. Pořídili jsem synkovi kočárek v době, kdy to v rodině i společnosti vyvolalo paniku, že kvůli tomu bude homosexuál.... Dneska už se tomu těžko věří. Děti jsme nechávali hrát, jak samy chtěly a pozorovala jsem vždycky totéž, když mají děti volně k dispozici "holčičí" i "klučičí" hračky, hrají si s obojím a zhruba stejně často. Spíš než pohlaví, podle mně, ovlivňuje výběr hraček nátura, v horším případě vnější ovlivňování. Samozřejmě, že pokud se dětem intenzívně vymývá hlava od nejútlejšího dětství, tak pak může vznikat dojem, že vštípené postoje jsou vrozené, ale nejsou.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hračky 

(9.12.2003 17:08:19)
Zajímavé je, že u nás doma tomu tak není. Děti si sice hrají se stejnými hračkami, ale jinak. Zatímco holka o panenky všelijak pečuje a urovnává je, kluk je spíš rozmontovává :-) Nikoho nikam nemanipulujeme, toto je tak samo od sebe. Takže vrozený rozdíl mezi pohlavím bude i v chování.
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hračky 

(9.12.2003 17:16:21)
Sosane, to by asi nikdo o sobě neřekl, že své děti manipuluje, my je jenom moudře "vedeme" viď? Postoje rodičů se nutně na postojích dětí odrazí a čím jsou menší, tím je kopie přesnější. Sám by sis asi s panenkama nehrál. Nebo si hraješ? Samozřejmě, že lidé mají vrozené rozdíly i v psychice, jenže to jsem už psala v předchozím. To, že to s pohlavím nesouvisí, se zkoumalo, vyzkoumalo opublikovalo, tuším, že dokonce na jednoprocentí hladině. pro začátek si vezmi třebq něco od A.Oklay, myslím, že ta píše normálně s citacema. Ty jsi hloubavý, třeba tě to inspiruje.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hračky 

(9.12.2003 17:28:46)
Není pravda, že vrozené rozdíly v psychice nesouvisí s pohlavím. Tvrdíš-li to, máš špatné informace. Mužský/ženský mozek jsou vystaveny působení jiných hormonů už v prenatálu a jsou jiné. Tím je ta odlišnost podmíněná už materiálně.
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hračky 

(9.12.2003 17:49:10)
Ne. Špatné informace máš ty. Ale já ti je neberu.
 Tooshy 


Pro Eminu 

(9.12.2003 23:46:26)
Zajímalo by mě, z jakého zdroje jsi čerpala své informace Ty...

Plod se již od počátku vyvíjí podle pohlavní příslušnosti.* Na vině jsou právě ty hormony, které určují pohlaví dítěte.
I kdybychom ponechali děti vyrůstat stranou jakéhokoli kulturního prostředí, jediné, co by jim spolehlivě zůstalo (nemluvily by, neměly by tak komplikované myšlenkové struktury jako my, možná by běhaly po čtyřech jako Amala a Kamala atd.) by byla právě pohlavní orientace.
Příroda to zařídila tak, že pohlavní odlišnost je pro zachování rodu prostě nezbytně nutná (i kytičky mají samčí a samičí buňky, aby se mohly rozmnožovat). Jedinci, kteří nějak v tomto směru vybočují (děvčata s pouze jedním X chromozomem atd.) se rozmnožovat nemohou.
No a s tím souvisí i různý způsob myšlení a chování podle pohlavní příslušnosti, který se projevuje už od narození. Nikoli samozřejmě tím, že lidské mládě-samička musí vždy preferovat růžovou a mládě sameček dopravní prostředky. Někdy bývá opravdu velmi těžké nalézt u holčiček/chlapečků atributy, které jim přisoudila naše kultura. Faktem však zůstává, že vývoj děvčat je odlišný (a rychlejší) než vývoj chlapců - nejmarkantnější je to v rovině tělesné (sedmá třída ZŠ je nesourodá skupina téměř dospělých slečen s chlapečky :o)).
Protože celý tělesný život se točí v podstatě kolem přežití a rozmnožení se, jsou nám (jako živočišnému druhu) pohlavně determinované vzorce chování jednoduše vrozeny.

------------
Příklad, odkud jsem čerpala informace já:
*(Vágnerová,Marie: Vývojová psychologie. Praha, Portál)
 Kristýna+Robík 


Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 0:28:20)
Tooshy,
v literatuře se objevují dva základní směry v pojímání daného problému. Konstruktivismus a naturalismus. Část vědecké obce se přiklání na jednu nebo druhou stranu. Feministky jsou zastánkyně konstruktivismu, totiž, že většina z naší pohlavní identity je sociálně konstruovaná, i když má biologický základ. (Obávám se, že Amala a Kamala by sice mohly mít sexuální touhu po muži, ale nikdy by se nestaly funkčními matkami, jak vyplývá z výzkumu primátů vychovaných v izolaci.) Ženské chování, jak je chápeme my, není stejně chápáno ve všech kulturách. I kdyby existoval jediný indiánský kmen, kde má žena jiné sociální role, nebo alespoň značně odlišné role, je to důvod, proč dát konstruktivismu za pravdu.
Naturalista byl např. J. J. Rousseau, viz. Emil, čili o výchově. To, co psal o dívkách, jako o jejich přirozenosti, by se nám dnes ani za mák nelíbilo.

Nemám to samozřejmě ze své hlavy: zdroj - přednášky kurzu Feministické teorie, PhDr. Hana Havelková, Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, 2003.
 Tooshy 


Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 1:13:12)
Já v našich výrocích nevidím žádný rozpor :o))
 Emina 
  • 

Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 10:14:26)
Ahoj. Prosím tě, já jsem neříkala, že ženy a muži jsou stejní. Skutečně, jejich mozky jsou jiné, jinak fungují, jsou pod vlivem jiných hormonů. Ano. V DOSPĚLOSTI. Pohlaví dítěte je dáno při početí a to nikoliv hormonálně (u některýcch bezobratlých to existuje), ale GENETICKY. To jsou ty chromozomy X a Y. Ve vajíčku jsou dva X, ve spermii X a Y. Jejich spojením vznikne buď kombinace XX(žena) nebo XY(muž). Co se dějě pak: pak se vajíčko rýhuje, posléze nastane situace, kde vytvoří (zhrba řečeno) tři skupiny buněk, říká se jim zárodečné listy a jmenují se ektoderm, entoderm a mezoderm. Z každého toho listu se vyvýjejí určité orgánové soustavy (kostra, svaly, cévy, trávicí trobice, mozek atd..). Tímhle způsobem vzniknou i gonády a zárodečné buňky. K tomu je literatura libovolná učebnice embryologie pro vysoké školy.
Gonády embrya ani plodu nejsou aktivní. Začnou být aktivní až v pubertě. Jediné pohlavní hormony, které mohou nějak citelněji ovlivnit plod, jsou hormony matky. Vynecháme-li patologie, tak maximálně se to projeví tím, že má novorozeně trochu zvětšenou mléčnou žlázu (chlapeči taky, neboť i u mužského pohlaví se mléčná žláza zakládá, ale později se už nerozvíjí).
Kdyby existovaly vrozené rozdíly v psychice založené geneticky na chromozomech X a Y, bylo by je možné na novorozeněti zjistit a vyzkoumat (laicky novorozené holčičky by se chovaly jinak, než novorození chlapečkové). To už dělal kde kdo, vcelku to nikdy nešlo. Důkaz tohohle tvrzení dodnes neexistuje.
Pak je ještě další fakt, že mozek, kromě toho že řídí tělesné funkce, je jimi také zpětně ovlivňován. Dále je ovlivňován i sebemenším vnějším děním. Není to tak, že mozek je jednou daná a neměnná železná mašina.
Rozdíly mezi myšlením mužů a žen evidentně existují a jsou i takové, které jsou ovlivněny fyziologicky. Jenže to nejsou rozdíly typu, že holčička panenku od přirozenosti opečovává a chlapeček rozmontovává.
K otázce proč existují pohlaví: důvody jsou evoluční. Poměrně vyčerpávajícím způsobem o tom píše kniha Červená královna, autor Matt Ridley. Ta knížka má podtitul sexualita a vývoj lidské přirozenosti:).
 Kristýna+Robík 


Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 11:03:04)
Ano,
např. mocné zaklínadlo "testosteron". Je třeba vždy zkoumat kauzalitu např.: jsou muži agresivnější protože mají víc testosteronu, nebo mají víc testosteronu, protože je u nich podporováno agresivnější chování?

A to, že k dětem různého pohlaví se přistupuje jinak od okamžiku jejich narození je podloženo výzkumy v porodnicích. O holčičce se často hovoří jako o "něžné a roztomilé" a o chlapci, že je "silný, kluk jako buk", třebaže porodní váha dětí byla shodná ...
 Tooshy 


Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 11:10:17)
Ve vajíčku je jedno X, ve spermii buď X, nebo Y. (to je jen taková technická oprava, vím, žes to tak myslela :o))

Chromozom X je veliký a váže se na něj mnohem víc věcí než jen pohlaví (bohužel také mnoho genetických vad), chromozom Y je malý a nese mnohem méně informací než X. Z čehož vyplývá, že člověk je geneticky primárně žena :o)))) (viz příklad děvčat postrádajících druhý pohlavní chromozom - tj. s jedním chromozomem je možno žít, pokud je to X, se samotným chromozomem Y se žít nedá)

Já taky netvrdím, že děvčata se rodí se sklonem opečovávat plastové předměty ve tvaru novorozeněte :o). "Rodičovské chování" se objevuje u člověka až ve věku kolem deseti let, a to v podstatě ve stejné míře u obou pohlaví. Přesto je vývoj holčiček a chlapečků i před pubertou trochu odlišný. Velká část z toho je dána sociálně, jen blázen by tvrdil opak :o) Ale rozdíl ve zrání dětí podle pohlaví tu je (byť se opravdu neprojevuje preferencí barev nebo hraček :o)))
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 11:52:40)
NE!!! Ve vajíčku jsou DVA CHROMOZOMY X. Myslela jsem to tak a je to fakt. Spočítej si to na prstech. Kdyby žena měla jen jeden chromozom X, byly by výsledné kombinace jaké? Odpovím: XY a OY (dodávám, že kombinace 0Y je života neschopná, X0 je tzv. Turnerův syndrom, ženský intersex, který nevytváří sexchromatin a nemůže se dál rozmnožovat).
Neznám tu MUDr, co se voláváš na její knížku, ale silně pochybuju, že by v ní psala, že pohlaví je dané hormonálně a žena má jen jeden chromozom X. To je zhruba jako tvrdit že jedna a jedna je tři, protože se na to vylily hormony.
Nemluvilo se vůbec o tom, že na chromozomu X je vázáno jenapouze pohlaví, snad nikdo nepopíral, že holky dospívají dříve než kluci apod.. Bavili jsme se o tom, jestli existují rozdíly v psychice, které jsou geneticky vázané na pohlaví! Zatím je nikdo neprokázal.
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 11:55:37)
Oprava: odvoláváš.
 Tooshy 


Re: Re: Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 12:23:26)
Napiš mi tedy, prosím, ve kterém tvrzení jsem udělala chybu:
1) Člověk má celkem 46 chromozomů.
2) Polovinu přitom získá od otce, polovinu od matky.
3) 46:2=23
4) V zárodečných buňkách je tedy chromozomů 23.
5) Ve vajíčku je 22 chromozomů + chromozom X
6) Ve spermii je 22 chromozomů + chromozom X, nebo Y
7) Setká-li se vajíčko (obsahující jeden chromozom X) se spermií nesoucí chromozom X, vzniká kombinace XX - žena
8) Setká-li se vajíčko (obsahující jeden chromozom X) se spermií nesoucí chromozom Y, vzniká kombinace XY - muž
------------
Kdyby byly ve vajíčku dva chromozomy X, spočítala jsem, že by to vypadalo takto:
vajíčko XX + spermie X = jedinec XXX
vajíčko XX + spermie Y = jedinec XXY
Nejsem odborník v biologii, takže nemohu tvrdit, že to tak není, jen jsem se s tím ještě nikdy nesetkala.
 Halka 


Re: Re: Re: Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 12:31:31)
Emino,
musim souhlasit s Tooshy, sice taky nejsem biolog, ale toto je ucivo stredni skoly, takto nam to povidali na gymplu, nemam duvod se dokmnivat, ze by nam lhali... zena sice ma dva chromozomy X, ale vajicko jenom jeden, muz ma chormozomy X a Y, ale spermije jenom jeden z nich.
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 12:45:41)
Jo, fakt sorry, asi už senilním.
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 12:44:24)
Prosímtě, je to takhle, řekla jsem to blbě, skutečně ve vajíčku dva X nejsou, vajíčko i spermie jsou haploidní, čiliže vajíčko má skutečně jedno X a spermie má ne XY, ale buďto X nebo Y. Omlouvám se všem. XX má žena a ne její vajíčko, nějak jsem do toho nezahrnula meiózu, což je ostuda.
 Tooshy 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 13:57:45)
Uffff, tos mě uklidnila. Já už se chtěla lekat, že vědci přišli na to, že muž je v podstatě téměř rudimentární poddruh homo sapiens :o)) Vedle toho by feminizace našeho školství byla legrácka :o))

Jinak Doc. RNDr. PhDr. Marie Vágnerová, CSc. je naše přední odbornice v oblasti pedopsychologie, vývojové psychologie a psychologie handicapu.
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 15:50:28)
A fakt v tý knížece píše, že se pohlaví tvoří hormonálně? To musí být nedorozumění. Ale pomalu už nevěřím vlastní hlavě, když jsem schopná písemně prosazovat, že vajíčko má dva chromozomy X, tak se mi nějak ztácí půda pod nohama:).
 Věra. 


Re: Pro Eminu - nějaké zmatené :-)) 

(10.12.2003 16:22:13)
UFF NEMŮŽU TO CELÉ PROČÍTAT, ale diskuze je poněkud zmatená, hmm..
Pokusím alesponˇ stručně jestli je přítomen chromozom Y začne se poměrně záhy u plodu tvořit testosteron a pokud jsou příslušné receptory v pořádku začne se diferencovat mužské pohlaví.
Pokud testosteron není pohlaví se diferencuje jako ženské / nebo pokud - vzácně selžou receptory/
samozřejmě hormony ovlivnují vývoj plodu již záhy, nemám bohužel čas se vypisovat, tak alespon´takhle...
 Emina 
  • 

Re: Re: Pro Eminu - nějaké zmatené :-)) 

(10.12.2003 17:29:53)
Prosím, je tvorba testosteronu dána přítomností chromozomu Y? A X způsobuje tvorbu estrogenu, nebo tvorbu ničeho? A kde se pak ten estrogen bere?
Už jsem z toho tak zpitomělá (pár let jsem z oboru), že jsem si teď vytáhla Sládečka (Rozmnožování a vývoj živočichů). Zde v kapitole III.A.4, str. 64 : "U typických gonochoristů..... se v průběhu evoluce vytvořil mechanismus, kterým je pohlaví určováno při oplození vajíčka, tj. syngamně. Tento mechanismus spočívá na segregaci a kombinaci genetických maskulinizačních a feminizačních faktorů." Platí tohle ještě?? Zblbla jsem nebo zaspala pokrok?
Dál kapitola III.A.5.b) Pohlavní hormony obtatlovců, str.90: "U obratlovců vývoj pohlavního FENOTYPU, resp. sekundárních pohlavních znaků, nezávisí na pohlavním genotypu buněk přímo, nýbrž na pohlavních hormonech samičích nebo samčích, které jsou produkovány již embryonální gonádou a ovlivňují diferenciaci somatických tkání adekvátním způsobem."
Čili pokud to dobře chápu pohlaví (genotyp) je dáno geneticky, vývoj fenotypu podléhá (u obratlovců) humorální regulaci. Je to tak?
Představuju si, že embryonální gonáda pracuje jinak produkuje rapidně méně hormonu, než dospělá?
A otázka je: embryem produkované hormony způsobují, že se mužům a ženám jinak utváří mozek?? Jsem celý život přesvědčená, že tohle se nikdy nepotvrdilo. Jestli to tak je, kdo a kdy to objevil?
Když bys mi mohla odpovědět, jak to je, budu ti vděčná, myslela jsem si, že si to pamatuju a nejspíš nepamatuju, nebo je to dnes už jinak.
 Věra. 


Re: Pro Eminu - nějaké zmatené :-)) 

(10.12.2003 18:22:58)
Genotyp - to co máme v genech, naše gen. výbava, tedy i pohlaví.
fenotyp - to jak "vypadáme" pokud je přítomen chromozom Y - TVOŘÍ se testosteron- a fungují recptory - utváří se
mužské pohlaví - pokud není testosteron - tvoří se ženské. Již jsem to sem psala.
Mozek - anatomicky - máme stejný - jeho funkce stejné úplně nejsou - opět mix vrozeného a získaného, je to také někde ve zdejší diskuzi, plod produkuje svých hormonů hodně, ono i o homosexualitě se stále vede diskuze jestli je vrozená nebo ne - ale nechci nyní vířit další diskuzi - lidské sex. chování je z velké části naučené, u homosex. se spíše předpokládá biolog. základ, ale na 100 % se to stejně neví, je to fakt složité..
 Věra 
  • 

Re: Re: Pro Eminu - nějaké zmatené :-)) 

(10.12.2003 18:32:18)
p.s. přepsala jsem se..
..fungují, li receptory .. ono se vzácně může stát že nefungují a ač geneticky XY, novorozenec má fenotyp holčičky, ...ale to jen pro zajímavost, nechci to zde moc zamotávat .. :-))
 petr 
  • 

Re: Re: Re: Pro Eminu - nějaké zmatené :-)) a ještě k tomu chromozómy :-) 

(11.12.2003 10:09:45)
Nojo, klučičí chromozómy a bývají to moc pěkné holky ( a když se jim nedaří přijít do jiného stavu, obvykle se zjistí, že není čím - říká se tomu tuším syndrom testikulární feminizace)
Kdepak, svět je složitej a příroda má někdy velmi kuriózní smysl pro humor
 Emina 
  • 

Re: Re: Pro Eminu - nějaké zmatené :-)) 

(11.12.2003 11:34:30)
Dík. To já vím, že to není jednoduché, i že plod produkuje hormony, i vím, co je genotyp a fenotyp (i když jsem se předvedla tak, že to vypadá, že nevím). Šlo mi o to, jestli embryo (plod) produkuje pohlavní hormony, které způsobují vrozené odlišnosti v ženském a mužském mozku (potažmo jak precizně formulovat vznik pohlaví u lidí). Píšeš, že ne, což je to, co jsem si myslela. Jinak je jasné, že existují faktory, které jsou vrozené a nejdou změnit nebo ne zásadně (dyslexie, levorukost...řekněmě). Mám za to, že se nikdy nepotvrdilo, že ženy se rodí např. s mateřským pudem a muži s rvavostí nebo vrozeně vyššími analytickými schopnostmi. Ale to už bylo všechno vlatně řečeno.
 Věra. 


Re: Re: Re: Pro Eminu - nějaké zmatené :-)) 

(11.12.2003 11:45:58)
Ta agresivita u mužů je doopravdy vyšší a je podmíněna testosteronem - kastrování sadistů přináší jejich sklidnění a obvykle i pomine chutˇ provádět týrání obětí ..-jen s jejich souhlasem- to víš že ano..
Naopak mateřské pudy jistě souvisí se ženskými hormony a nejvíce pak s hormonálními hladinami v těhotenství.. já nikdy nedělala na mimina nununu - a nijak se mi nelíbila, zato nyní, co mám vlastní.. :-))

 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pro Eminu - nějaké zmatené :-)) 

(11.12.2003 12:21:01)
No, jenže já myslím, že sadista a muž není totéž. Sadista je patologická kategorie. Muži můžou mít víc agresivity díky testosteronu, jo, mám za to, že pro to existují evoluční důvody, ale RODÍ se s tím? Způsobuje jim přítomnost testosteronu během vývoje v děloze vrozenou zvýšenou agresivitu? Je to díky chromozomu Y? Někdy se prokázalo, že novorození chlapečkové jsou agresívnější, než novorozené holčičky? Muselo by to tak být, pokud se s tím muži rodí. Pak by mě ale fakt zajímala ta práce, metody jakýma to vyzkoumali atd..
Mateřský pud ovlivňují hormony v těhotenství, to jistě. Taky ho ovlivňuje, jak se o nás starala naše maminka, jestli nás rodiče chtěli a jestli my sami očekáváme chtěné dítě... v tom mj. vidím tu složitost. Nevěřím, že mateřský pud je ženám vrozený, není ani u primátů, viz tisíckrá omleté Harlowovy pokusy. A už vůbec nepravděpodobný by pak byl otcovský pud, přesto existuje (spíš u ptáků, než u savců, ale i u savců existuje u zvířat žijících ve smečce, že jinak agresívní samci ztratí agresivitu v kontaktu s mládětem z vlastní smečky)...a tak..

 Tooshy 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 16:54:03)
Ne, to se tam opravdu nepíše :o)) Pohlaví je, jak jsi uváděla, samozřejmě určeno geneticky, ale hormony hrají od počátku velkou roli. Proto se může stát, že žena (tj. majitel/ka ženských sekundárních pohlavních znaků) se cítí jako muž a naopak.
Já tu knihu bohužel doma nemám, takže nemůžu příslušné pasáže přesně citovat, ale měla jsem paní docentku na vývojovku, takže tady teď vycházím hlavně z jejích přednášek.
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 17:35:23)
Nojo, teď jsem v tom hrabala (a totálně zaprášila sebe i stůl), zdá se (ale fakt už si nevěřím), že prostě záleží na tom, jestli mluvíme o genotypu nebo fenotypu. Genotyp hormonálně ovlivněn není, vývoj fenotypu ano.
 Tooshy 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Eminu 

(10.12.2003 18:54:26)
Jo, taky si myslím, že by to nějak takhle mohlo fungovat. Přičemž fenotyp (tuším-li dobře) je ještě ovlivnitelný prostředím (jako projev určitého znaku v určitém prostředí).
Fakt, že se člověk rodí s výbavou odpovídající (sice různému stupni vždy však) prenatálního vývoje jiných primátů, jej předurčuje k tomu, aby byl formován z valné části zvnějšku. Například takové ty aspekty rozmnožování a péče o mládě jsou sice někde v nás od počátku zakódovány, ale nevhodným působením je možno i je prakticky zlikvidovat (viz novorozenci v popelnicích). Přesto rozhodně není možné pohlavnost a pohlavní determinanci myšlení a chování od člověka jednoduše odstřihnout (jen se prostě projevuje trochu jinak, než je prezentováno v reklamě :o))!
Společnost je skutečně hlavní formující silou, jež dělá člověka člověkem víc než cokoli jiného. Proto souhlasím s Monty, že tato společnost člověkem manipuluje. Ale i ona byla utvářena jistou společností (jíž tedy logicky preferuje), která se staví ke kritizovanému trendu nepřátelsky. Nemyslím si však, že lze jednoznačně a pravdivě určit, které z těchto působení je správné - ba jsem dokonce přesvědčena, že není v tomto případě možno nezaujatě hodnotit na škále špatný---správný. Monty to ale prezentovala jako svůj názor, na nějž má i v této prohnilé společnosti chválabohu nezcizitelné právo. :o))
 JaninaH 


Mozek 

(9.12.2003 18:15:02)
Sosane,
ty jsi fajn, ale cos teď napsal o mozku, je nesmysl. Kde jsi k tomu přišel?
Mužský a ženský mozek! To je přece takový ten kreslený fórek, co koluje po netu, jsou tam znázorněná centra pro uklízení (u žen), veliké centrum pro sex(u mužů) a tak podobně. Ale tak ve skutečnosti mozek nevypadá, nesmíš hned všemu věřit!
Ale vážně.Shodou okolností minulý pátek vyšel v příloze HN článek lékaře F.Koukolíka o pěti pověrách kolem funkce a činnosti mozku, píše tam i o "mužské" a "ženské" části mozku. Tenčlánek končí větou: "Až opět uslyším, že náš mozek užívá jen 10% kapacity, budu zdvořilý, kousnu se do jazyka a větu,"bojím se, že je to na vás vidět" nepronesu". To já zase, až mi nějaký muž řekne, že ženský mozek je jiný než mužský, klidně řeknu: "Když vás tak, pane, poslouchám, byla bych docela ráda, kdyby tomu tak bylo".
 Věra. 


Re: Mozek 

(9.12.2003 18:25:25)
Ahojky, ono asi nakonec není o co se přít..
Čistě anatomicky jsou samozřejmě stejné, funkce není však jen anatomické rozdělění center a dráhy, spousta vlastností je u mužů a žen doopravdy jiná, míra agresivity, prostorová orientace, ... je toho dost.
Odborníci se donekonečna přou- jsou li tyto vlastnosti vrozené, nebo nikoliv - ta agresivita jistě souvisí s testosteronem, takže ta bude biologická - klukovi svítí oči když si hraje se zbraní, já jako malá holka bych zbran do ruky nevzala, ač jsem také nebyla moc na panenky...
Nebo prostorová orientace - máte mne vidět jak tupě zírám na některých pražských křižovatkách, ač jsem na nich již několikrát byla a prostě NEVÍM CO za ulici bude následovat - a kde vlastně jsem, ač na mapce to vypadá tak přehledně, jak je tam ten třetí rozměr v reálu - jejda- nevím...
Něco je vrozené, něco výchova a příklad v nejbližší rodině, skrátka klasika.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Mozek 

(9.12.2003 18:41:11)
...jenže ani to neplatí na 100%. A jestli platí, tak musím mít v hlavě mužský mozek. Střelné zbraně odjakživa miluju, i když dneska už si zastřílím akorát tak 1 - 2x do roka na pouti, a orientační smysl mám spolehlivě lepší než manžel. :o)
 JaninaH 


Re: Re: Mozek 

(9.12.2003 19:43:00)
Věro,
díky za vysvětlení. Jako lékařka tomu určitě rozumíš líp než já jako laik. V tom mnou zmíněném článku z HN šlo hlavně o mýtus rozlišování mozkových hemisfér na levou "mužskou" (logickou, analytickou) a pravou "ženskou" (emoční, intuitivní). Prý je ze zobrazení práce mozku zřejmé, že při řešení problémů vždy, plně a složitě spolupracují obě hemisféry. Ale jak přesně pracují, to se asi neví, viď. Mně hlavně v téhle souvislosti vadí předsudky o "mužském" a "ženském" myšlení a jejich důsledky. Například ve škole děti odmalička provází předsudek, že dívky jsou obecně míň nadané na matematiku než kluci. Není to pravda, sama jsem toho příkladem, i moje spolužačky z MFF, ale spousta děvčat tomu uvěří a matematiku od dětství nenávidí, protože přece "na to nemají buňky". A takových předsudků je moc a moc (řízení auta, péče o malé děti aj.).
J.
 Věra. 


Re: Re: Re: Mozek 

(9.12.2003 20:02:24)
Jak pracují to se nyní dosti intenzivně zkoumá moderními metodami, pracujícími se změnami metabolismu uvnitř mozkové tkáně a jejich sledováním. To rozdělení na mužskou a ženskou hemisferu je takové spíše pro představu a zajímavost, je to samozřejmě mnohem složitější...
S tím nadáním, kdyby jsme pracovali s velkými čísly, opravdu třeba prostorovou orientaci v řádu tisíců
dotazovaných mají lepší muži, opět se můžemé ptát, co z toho jsme zdědily po předcích, co je výchova, co je nácvik během mládí - je pravda že sama jsem se nikdy moc s orientací nemučila - jsem na to nemehlo a raději se nechala doprovodit :-)) NEBO ZEPTALA, je to zkrátka složité a na dlouhé povídání...
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Mozek 

(9.12.2003 22:23:52)
Věro,
pro zajímavost, co se týče prostorové orientace, nechtěně jsem provedla v naší rodině praktický výzkum. Odjakživa jsem měla orientaci hodně špatnou, i odhad vzdáleností. Přičítala jsem to tomu, že jsem holt ženská a nechávala řízení auta i hledání cesty na mužích, kteří na to přece "mají buňky". Ale manžel (výborný řidič i navigátor) přestal v důsledku úrazu hlavy vidět na jedno oko, na druhém pak má zúžený úhel vidění na polovinu. A rázem se situace obrátila. On se úplně přestal v prostoru orientovat. V prvních měsících po úrazu nebyl schopný ani nalít nápoj z láhve do skleničky - prostě to lil vedle. Časem se to hodně zlepšilo, ale řídit auto nemůže a v neznámém prostředí není absolutně schopný se orientovat. Tak to musím dělat já. I řídit auto, i hledat cestu. A věř mi, dá se to obojí do značné míry naučit, když prostě musíš. A taky jsem pochopila, že příčina mojí špatné prostorové orientace i odhadu vzdálenosti není v "ženském" mozku, ale v tom, že na jedno oko vidím hůř než na druhé. A co ty, zrak máš v dokonalém v pořádku? Řekla bych, že v této oblasti je taky hodně předsudků.
J.
 sally 


Re: Re: Mozek 

(9.12.2003 23:29:34)
Věro,
no já nevím... já vždycky střílela ráda a z nějakého záhadného důvodu velmi dobře (a to jsem přitom na jedno oko v podstatě neviděla)... prostorovou orientaci mám ale takovou tu "ženskou" - jezdím podle toho, jak si kterou trasu pamatuju... nejlegračnější to bylo po dvou letech zase v Praze - vyrazila jsem z domova k našim a v půlce zjistila, že opravdu nepamatuju, co mě čeká za nejbližší křižovatkou, ale byla jsem pevně přesvědčená, že musím odbočit doleva.... :-))
 Corra 


Re: Mozek 

(9.12.2003 18:36:04)
Teda,tady se to ale rozjelo.Uz jsem to tu jednou psala.Opravdu doporucuju si precist knihu od Caroly Biedermannove Litostiva kantilena čili Muzi se diskriminuji sami aneb pes a jeho hul.Neni to utocny feminismus ale kniha plna nadhledu a humoru pri porovnavani žen a muzu.
Bombasticka reklama
specialne pro zeny


chces napravit co pokazil Herbalife?
Chces zapomenout na pradlo,totalne zaprasecene členy tve rodiny,zejmena mužskymi,a ve finale zaprane zazracnymi televiznimi pracimi prasky?
Kašleš na to,zda vložky maji křidelka nebo ploutvičky?
Chceš spravit naladu?
Zeptej se me jak!
Poradim ti
Jez na co mas chut,opijej se podle libosti,vynadej šéfovi,manželovi a komukoliv dalšímu,nejlepe všem dohromady,a precti si knihu od Biedermannove



je to prvni vec,ktera me na knížce upoutala a opravdu jsem nelitovala
 iva 
  • 

Re: Mozek, rozdíly 

(10.12.2003 8:29:03)
Zjistilo se, že ženský mozek má daleko větší počet spojů mezi oběma hemisférami než mužský mozek. Mužský a ženský mozek se tedy liší jak na buněčné, tak na psychologické úrovni.

Mužský mozek vylučuje méně hormonu oxytocinu a méně zklidňující látky serotoninu než ženský mozek.
Mužský mozek je rovněž schopen vnímat méně detailů než ženský. Mužské hormony jako testosteron nebo vasopressin nutí muže neustále vyhledávat soutěživé, hierarchicky uspořádané skupiny, aby si mohli dokazovat svou hodnotu a totožnost.

Kudy chodím, nosím s sebou snímky z tomografu a lidé tak mohou vidět na vlastní oči rozdíl mezi mužským a ženským mozkem. Díky technickému pokroku a především takzvané pozitronové emisní tomografii (PET) a magnetické rezonanci (MRI), metodám, které snímají mozek, lze rozeznat, zda muž či žena jsou opravdu zamilovaní, říká vědec, který se tímto zabývá.

http://www.panax.cz/casopisy/forum/1999/01/pdf/esj_01.pdf
 JaninaH 


Re: Re: Mozek, rozdíly 

(10.12.2003 11:20:36)
Ivo,
článek, na který odkazuješ, je zajímavý. Ale když jsem ho četla opravdu pozorně a víckrát, zjistila jsem, že je tam hodně obratů jako "vypadá to, že...", "zda tomu tak opravdu je, budou muset doložit další studie...", "další výjimka potvrzující pravidlo (!?)", "předpokládá se...". Dělá to na mě dojem, který potvrzuje i lékařka Věra ve svých příspěvcích, že navzdory moderním vyšetřovacím metodám se toho ve skutečnosti ví o činnosti mozku pořád dost málo. A z toho mála se, často vinou zjednodušené interpretace, vznikají předsudky, o kterých jsem tu psala.
A úplně podivné se mi v článku od odborníka zdá, že autor v souvislosti s rozdíly ženského a mužského mozku uvádí: "Některá neuropsychiatrická onemocnění se vyskytují u žen a mužů s velmi odlišnou četností, např. mentální anorexie postihuje ženy v porovnání s muži v poměru 93:7". Tady bych viděla příčinu spíše než v odlišnosti mozků právě v tom, o čem píše Monty ve svém článku: reklama, nepřirozeně štíhlé Barbíny, časopisy pro dívky, soutěže Miss a tak. Kolik je mladých chlapců kazících si zdraví drastickýi dietami? Řekla bych, že hodně málo. Je to proto, že mají jiný mozek než dívky? Jsem laik, ale zrovna tohle se mi nezdá.
J.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Mozek, rozdíly 

(10.12.2003 15:01:07)
Vaší pozornosti doporučuji knihu:
http://www.tiscali.cz/leis/leis_center_procmu.330211.html
 xxxxxxxy 


reklama s domácím kinem 

(8.12.2003 22:27:21)
ta reklama je vtipná a zajímavá, ale já si pokaždé říkám: díky Bohu, že toho mužského nemám doma!! To totiž není chlap, ale velké, roztomilé, nezodpovědné dítě, které udělá smutné psí oči a všichni se z něj můžou pominout a všechno mu odpustí. Nejde o to, že blbne, mě se líbí chlapi, co blbnou i v dospělém věku, ale tohle není chlap. Něco takového jsem měla kdysi doma (naštěstí už nemám) a vím, o čem mluvím. Zodpovědnost nulová, zato roztomilost, hravost a hromada sladkých, neodolatelných výmluv. Tenhle miloučký drahoušek by tak rád měl domácí kino, ale chudinka na něj nemá! No nekoupili byste mu ho, aby se ty jeho velké dětské oči rozzářily? (Normální chlap si na něj vydělá nebo si ho odpustí). Tohle "zlatíčko" si většinou vybere ženskou, která mu to žere a může se přetrhnout. Co na tom, že ona nemá pomalu na chod domácnosti a její drahoušek se válí doma na podpoře, hlavně když má svoje domácí kino. A žena pak dělá přesčasy, aby splatila úvěr. Tolik k typu muže.
navíc reklama je celá nemorální . Když něco chcete (a nemáte na to), proč si to nekoupíte (a nezadlužíte se)?
 Sylvie 


Re: reklama s domácím kinem 

(8.12.2003 22:36:34)
Heli, přeci "když musíš, tak musíš", ne?...

S.
 xxxxxxxy 


Re: Re: reklama s domácím kinem 

(8.12.2003 23:11:46)
jo, Sylvo, na to jsem zapomněla :-))))))
ještě že nemusím, zrovna jsem byla
 xxxxxxxy 


Re: Re: Re: reklama s domácím kinem 

(8.12.2003 23:21:36)
mimi jsem neunosila, ale nakonec se jí podařilo upapat :-)
moje starší spí už třetí noc v takovým dětským stanu v pokojíčku a dneska usnula v půl deváté, v půl desáté najednou přilezla zkroušeně a že na ní spadnul stan. Ona si ho prostě ve spánku podkopla:-)) tka jsem jí nahnala do postele, zprátky ho stavět budu až zítra
 xxxxxxxy 


Re: Re: Re: Re: reklama s domácím kinem 

(8.12.2003 23:22:23)
to patřilo do jiný diskuze, já už bych fakt měla jít spát...
 Zuzana+dcéra(04/01),syn(07/04) 


Nie je to také zlé... 

(8.12.2003 15:19:57)
Prepáč Monty, ale tento Tvoj článok je poriadne tendenčný, vyzerá to podľa neho tak, ako by výrobcovia hračiek mohli za to, že v niektorých rodinách žena otročí a muž nepohne prstom. Aj keď si nerobím ilúzie a je mi jasné, že výrobcovia niekedy dokážu veľmi účinne vyvolávať u svojich spotrebiteľov – detí – túžbu po nových hračkách, predsa len ich nemôžeš obviniť, že oni rozhodujú, s čím sa deti budú hrať a teda nanútia dievčatkám bábiky a chlapcom autá. V podstate je to presne naopak – snažia sa zistiť, čo sa deťom páči, k čomu inklinujú a to im ponúknu, a to cielene tomu pohlaviu, ktorému sa to pravdepodobne bude páčiť viac. Môžeš vo svojom článku vzdychať, ako je to nespravodlivo rozdelené, no pravda je taká, že dievčatká nie sú kópiami chlapcov a skutočne sa aj sami od seba hrajú s inými hračkami ako chlapci. Pred časom som čítala o jednom výskume, pri ktorom zisťovali u niekoľkomesačných bábätiek, aké hračky uprednostňujú. Napriek tomu, že išlo o veľmi malé detičky, ktoré asi len ťažko mohli by ť ovplyvnené nejakými stereotypmi, dievčatká sami od seba uprednostňovali mäkšie jemnejšie hračky, zatiaľčo chlapci tvrdšie, akčnejšie. Pokiaľ viem, tak aj v oblasti preferovaných farieb existujú medzi chlapcami a dievčatami rozdiely.
Naša dcérka sa napr. asi ako 13 mesačná začala starať o bábiky – kŕmiť ich, česať... a pretrvalo jej to s rôznou intenzitou dodnes, akurát bábiky vystriedali plyšáci. Keďže však občas prejavila záujem o ockove náradie, dostala minulé Vianoce pod stromček auto so sadou náradia na opravovanie. Lenže - doteraz sa s ním nehrala (hoci ockove vláčiky ju veľmi priťahujú). Na druhej strane som mala možnosť pozorovať pred časom kamarátkinho ročného syna, ktorý si neomylne z obrovskej kopy hračiek vybral jediné auto – sanitku a dlho sa bavil jej posúvaním po zemi. Podotýkam, že ide o chlapca, ktorý už od narodenia mával na kočíku pripevnenú malú textilnú bábiku. Nech robíš, čo robíš, vo väčšine dievčatiek je naozaj nejakým zvláštnym spôsobom zakódovaná snaha o niekoho sa starať (zatiaľčo píšem, už som napr. musela mojej dcérke hrať bábätko a piť z fľašky :-)) a chlapci zase majú od malička iné osobité záujmy. Samozrejme sú výnimky, ja som napr. mala jedinú bábiku a nikdy som sa s ňou nehrala, lebo som nerobila nič iné, len čítala. A najviac som oplakala, keď sa nám spolu s mamou podarilo zničiť auto na ovládanie, ktoré mi otec doniesol zo služobnej cesty. Okrem toho asi všetky deti prejdú obdobím, kedy s radosťou pomáhajú a je jedno, či je to chlapček či dievčatko, rovnako nadšene upratujú. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že výrobcovia len uspokojujú tie potreby, ktoré deti už majú v sebe (to, že sa ich nesnažia upokojiť výrobkami za 100 korún je už druhá vec).
To, čo si deti donesú raz do svojej domácnosti, aj tak najviac závisí na tom, čo vidia doma a okolo seba. Pre môjho manžela nie je problém urobiť akúkoľvek robotu a hlavný dôvod je v tom, že to od malička videl u svojho otca.

No a čo sa týka reklám, tak pokiaľ viem, za jeden z najobľúbenejších a najúčinnejších ťahov sa považuje napr. zobrazenie muža – otecka starajúceho sa o svoje bábätko. Okrem toho čoraz častejšie nájdeš v reklamách mužov v úplne nových úlohách – umývajú kúpeľňu a popri tom si pospevujú, pečú so svojou dcérkou tortu.... Na druhej strane ženy v reklamách šoférujú rýchle autá, vedú porady... Ja by som to tak čierne nevidela. Práve sme s malou dočítali knižku Tučniačik Pingu a jeho priatelia a v nej ocko vešal prádlo, sedel na vajíčku a štrikoval čiapku synovi... :-)
 Moni 
  • 

Re: Nie je to také zlé... 

(8.12.2003 18:49:32)
Souhlas!
 Sylvie 


Re: Nie je to také zlé... 

(8.12.2003 21:58:56)
Taky jsem přesvědčená, že takové ty základní zájmy jsou člověku prostě dány. Nedá mi nevzomenout jednoho kluka - hermafrodita. Tatínek po porodu rozhodl, že je to KLUK, tak to byl kluk, vychovávaný byl jako kluk, chirurgicky upravovaný byl na kluka... nicméně psycholog si zhruba od tří let (kdy se dětem většinou začínají vyhraňovat zájmy na "holčičí" a "klučičí") vedl pořád svou - je to holka, chová se jako holka, hraje si jako holka... I já si v první chvíli myslela, že je to holka, prostě ač vychovávaný jako kluk, choval se jako holka...

s.
 Sylva 
  • 

... 

(8.12.2003 22:22:55)
Já jsem se stala obětí vydírání - když nutím Fandu, aby se učil, vyhrožuje mi, že koupí k vánocům Aničce 1. sadu Barbie "Labutí jezero" nebo 2. panenku Chou Chou (= Šu Šu) s příslušenstvím.
 Sylvie 


Re: ... 

(8.12.2003 22:34:53)
Hehé, tak to hlasuju pro panenku Chou chou :o) Tuhlejsem ji viděla v nějakém obchoďáku v akci... a celému spřízněnému okolí jsem oznámila, že objeví-li se u nás něco podobného pod stromečkem, poputuje zpátky k dárci s mýma děvčatama :o)

S.
 Sylva 
  • 

Re: Re: ... 

(9.12.2003 12:42:48)
Já jim klidně přidám i tu naši, jo?
A Aničce koupím dřevěnej vláček a nebo už ji konečně nechám kramařit mezi pokličkama, tím jí udělám největší radost.
 Kristýna+Robík 


Genderově neutrální hračky 

(8.12.2003 23:58:35)
Ahoj Monty,
hezký článek!
Toho pionýra s ukazovátkem jsem někde vyhrabala při vyklízení bytu po dědovi, tak jsem ho schovala, až bude kluk větší, určitě mu ho nadělím :-)
Taky jsem před pár lety s hrůzou zjistila obsah hračkářských krámů a jejich vecpávání dětí do stereotypních gendrových rolí z doby vrcholné měšťanské společnosti. Odplivla jsem si a rozhodla, že takhle teda ne!
Jenže, to by syn nesměl mít regiment bavbiček a tetiček. Zatím jsem vybojovala, že jsme za ty tři roky nedostali ani jedinou zbraň, protože všichni vědí, že bych je s tím vynesla ze dveří, a tak máme miliony autíček na dálkové ovládání, cca 50 angličáků, mini aku-vrtačku, několik sad nářadí a ve skříni už je u dědy schovaná autodráha, kterou přinese Ježíšek.
Musím podtknout, že mě velmi mile překvapila máma, když mu dala dětské nádobíčko, protože viděla, jak mi kluk tahá kastroly a vařečky a pořád chce pomáhat. Když ho doma někdo hlídá a já přijdu ze školy, většinou už mám od něj na stole přichystaný "oběd".
Já mu kupuju hlavně stavebnice, puzzle, kostky, velký balón a podobné neutrální věci, třeba plastová zvířátka z farmy nebo ze ZOO. Dost hraček má i po mě (moc jsem toho nezničila) mezi jiným i příšerného růžového mončičáka.

Hraje si se vším až na panenky a plyšové Teleblbís, ty jsem musela zavřít do skříně, protože se jich bál.

Jo, taky jsem mívala dětský šicí stroj a Barbínu a už zmíněné růžové mončičáky a myslím, že jsem se z toho vzpamatovala poměrně brzo :-))

Ať Ježíšek naděluje s rozmyslem, přeji všem krásné Vánoce!
 Sylvie 


Re: Genderově neutrální hračky 

(9.12.2003 0:04:37)
Kristýno, a myslíš, že stavebnice jsou "neutrální"? :o) Když jsem coby dárek pro Verunku navrhla Lego, tak se manžel tak nějak ošíval... že kdybychom měli kluka, tak proč ne... ale LEGO pro HOLKU?... co s ním bude dělat?... to je přeci klučičí stavebnice, holky maj přeci jiný stavebnice... míň technický... třeba SEVA... :o) No, nevím jestli rozdejchá, kdyby náhodou časem došlo třeba i na Merkur ;o)

S.
 Martina 


Re: Re: Genderově neutrální hračky 

(9.12.2003 13:58:23)
Tak LEGO byla v detstvi moje nejoblibenejsi hracka, taky jsem ho dostavala k Vanocum a stavela a stavela, pamatuju se, ze k tomu byl navod se spoustou uzasnejch staveb, domy, lode, jerab a tak...chmmmmm no proste jsem to zrala:-)) Dostala jsem i LEGO Technic, tam se stavely auta, byly tam ruzny hadicky a tak a to auto pak i neco delalo. Az to koupite tak to manzela urcite nadchne a bude stavet spolu s dcerou:-))
 Kristýna+Robík 


Re: Re: Genderově neutrální hračky 

(10.12.2003 0:17:11)
Sylvie,
já si vážně myslela, že jsou stavebnice neutrální. I když mi bylo podezřelý (kupuju Mega Blocks), že v jednom pytli byly kostky růžový, fialový a světle zelený a ve druhým hlavně tmavěmodrý, tmavězelený - koupili jsme obě verze, aby to bylo pestřejší, ale možná, že ty "veselé" barvičky byly určeny pro děvčata.
Jo pravé Lego jsem celé dětství záviděla kamarádce s devizovým tatínkem :-)

Dámy, k těm vysavačům, v nejmenovaném paláci na rohu Vinohradské a Jičínské jsem dneska v přízemí u sezónního stánku viděla dětské vysavače v normálních barvách (žlutá, červená, modrá) a světě div se: na obalu byl vyfocený luxující chlapeček!!!
Kupovat ho nebudu, Robert stejně už umí používat ten opravdický (mám malý vysavač k malému bytu :-)
Uvažovala jsem spíš o dětském smetáku, protože s tou dlouhou násadou můj pomocník každou chvíli sráží různé předměty z výšek, ale košťata jsem pro změnu zase viděla jen příšerně růžová, a to mi fakt nesmí do bytu.
 Martina 


Re: Re: Re: Genderově neutrální hračky 

(10.12.2003 15:46:04)
Je no vidis, to me nenapadlo. Taky mam Mega Blocks a zrovna ty hodne barevny, ty mene barevny dostane malej od babicky k Vanocum. Vubec me nenapadlo, ze by to bylo takhle barevne rozdeleny prave kuli klukum a holkam. Ale ted myslim, ze mas mozna i pravdu:-))
 Katka 
  • 

Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(9.12.2003 7:17:07)
Monty, myslím, že jsou na světě větší problémy a navíc to, nad čím tady vzdycháš a nad čím se rozčiluješ je pseudoproblém...přeci koupím dítěti to, co se mu líbí a k čemu tíhne. Když holka tíhne k autům a medvědům, tak jako jsem tíhla já, nebudu jí kupovat Barbienu. jednou jsem dostala panenku i s kočárkem, vždycky jsem kočárek vzala, dala do něj panenkua strčila pod strom, jako že spí a večer ji musel uklidit tatínek nebo babička, ale když jsem tam uložila medvěda, tak to jsem s ním jezdila a všemožně se o něj starala.
Jestli dívku zajímá autodráha nebo chce hrát hokej, tak si nezaujme v žádném případně ani panenka Chouchou ani Barbie s Kenem, navzdory reklamám.

Rozčiluješ se nad tím, že holčičkám je nabízena kuchyňka nebo šminky. Probůh a co? Copak neznáš holčičky, které se zmalují máminými šminky k nepoznání nebo se navlečou do šatů z máminy skříně. Nebo mermomocí chtějí pomáhat při pečení vánočního cukroví nebo pomáhají při vaření a klohní si tam nějaké svoje výtvory neumělýma ručkama.
Stejně tak jak se najdou holčičky, které pomáhají tátovi se šroubovákem apod....takové holčičce, ale jako rodič nebudu cpát kuchyňku.
Stejně tak jako znám klučinu, který mámě pomáhá válet vanilkové rohlíčky, sic každý jiný, ale neodtrhne ho nikdo od toho.
K Vánocům dostanu kuchyňského robota a absolutně nic sexistického na tom nevidím...a jsem ráda, že ho dostanu.
Osobně raději než sadu Gola klíčů nebo motorovou pilu. Ale jestli si chceš hrát na nesexistku, klidně si přej i akušroubovák. Myslím, že by tě potěšil, že? Myslím, že rozhodně víc než sada kosmetiky, kterou používáš.

Máš pravdu... mámě koupím novou vrtačku a otci koupím sadu nerezových hrnců....oba budou mít ohromnou radost, to se vsadím. Ale můžu si říct, že nejsem sexistka.

Nevím, já kupuju dárky podle toho, co udělá tomu druhému radost a ne podle toho, co zrovna běží v reklamě. Moje mamka si třeba minulý rok přála pánev Wok a já blb jí ho koupila, i když jsem tím dala nejavo, že ním bude vařit a že je ženská co si přála kuchyňské náčiní, jako ježíšek jsem se zachovala sexisticky. Neměla jsem se jí vůbec ptát, co by si přála a koupit rovnou flašku whisky.
Bratr si přál novou klávesnici a nějakou hru do PC a já blb to opět koupila...je fakt, že Barbiena nebo dětský vysavač by ho ohromil a určitě potěšil a ještě bych nebyla sexistka...

No, myslím, že když se druhých zeptáme co by si přáli nebo když víme, že po něčem touží a třeba nedisponují tolika pěnezi apod., tak prostě i sexistickým dárkem nic nezkazíme, protože ten druhý si to přeje a udělá mu to radost, ale kupovat holčičce kuchyňku jen proto, že je to holčička nerespektujíc její zájmy je kravina.

Účelem dárku je udělat radost a jestli holčičce se sklonem k panenkám udělá radost vysavač pro děti, tak proč jí ho nekoupit, když jsou na to peníze, stejně jako chlapci - montérovi udělá radost dětská sada nářadí.
Účelem dárku není splněný úkol - dárek koupen. A jestli takhle někdo přemýšlí, tak ať raději dárky nekupuje vůbec, zbytečně vyhazuje za něco, co druhý absolutně nevyužije a radost mu to nepřinese.
 JaninaH 


Re: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(9.12.2003 8:12:17)
Katko,
myslím, že jsi nepochopila smysl článku. To, nad čím Monty vzdychá a rozčiluje se, problém skutečně je a jako žena se s ním určitě setkáš. Zkus si prosím článek přečíst pozorněji. Nejde v něm totiž jen o Vánoce a o dárky.

P.S.: Připadaly ti nedávné výroky poslanců Parlamentu na adresu jejich kolegyně, nedávno probírané v médiích, úžasně vtipné nebo sprosté a zhovadilé? To s tím souvisí, víš.
J.
 Katka 
  • 

Re: Re: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(9.12.2003 8:40:30)
Výroky poslanců nad poprsím paní Buzkové byly jaké byly, nepřipadají mi ani zhovadilé ani sprosté,ale ani vtipné, připadají mi jen nevhodné. Ty výroky by padly tak jak tak, to že to slyšel reportér Blesku,Blesk to rozmázl, něco přidal něco vytrhl z kontextu, něco zdramatizoval, tak jako to dělá vždy a udělal z toho zprávu dne je věc jiná.

Ty jako ženská jsi nikdy nekomentovala chlapa nebo kolegyni? Vždyť je skoro výsadou ženských drbat o tom, jak ta má hroznej zadek, jak ta má nohy do O, jak ta se vyspala s tím. Kdyby tomu tak nebylo, kdo by kupoval časopisy typu Spy, Blesk, Jackie, Rytmus života a podobné blbiny, vždyť to kupujou z 80% ženský. Připadají mi stejně hloupé jako výroky poslanců o poprsí Buzkové a ještě za ty bludy a nepravdy lidé platí.
Kdyby tvůj kolega v práci prodělal dramatickou změnu, mi neříkej, že byste to s kolegyněmi neprobraly...

Nevím, hlavně mi připadá úplně zbytečné psát něco takového jako novinovou zprávu, co si poslanec Tlustý aj. myslí o poprsí Buzkové...


Co se týče běžného života...pochopila jsem, že nemyslí jen vánoční dárky.
Každý může s druhým mávat jen do té míry, jak mu to ten druhý dovolí. Když ze sebe někdo udělá puťku co stojí hodiny a dny u plotny a vaří a vaří a neví co by chlapovi na gauči ještě naservírovala je to v podstatě její problém, ne toho chlapa a může nadávat jenom sobě a ne si stěžovat na chlapa.
Jakou roli přijmu za vlastní, takovou ji mám...
Toť můj názor...
 JaninaH 


Re: Re: Re: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(9.12.2003 9:47:15)
Ahoj Katko,
v tom s tebou naprosto souhlasím, že "jaký si to uděláš, takový to máš". Jde ale o to, jak se na to, jaké si to uděláš, pohlíží ve společnosti obecně. Když před 11 lety manžel zůstal doma na mateřské s dvouletým klukem a já jsem šla do práce, protože jsem měla šanci vydělávat třikrát víc než on, dívalo se na nás dost lidí, včetně našich rodičů i některých kamarádů, dost divně. S radostí se tady dočítám, že dneska už je to běžnější. A ještě jeden příklad z té doby: Byla jsem ve firmičce jediná ženská a moje předchůdkyně považovala za samozřejmé po všech pánech mýt nádobí a uklízet. To mě ani nenapadlo. Trvalo chvíli, než pochopili a najali uklízečku, ale taky si mysleli, že jsem nějaká divná, když poklidně pracuju uprostřed toho bince. A příklad do třetice, vánoční. Každý rok se mě (nyní už jen ze zvyku), pánové ptají, kdy udělám vánoční výzdobu a přinesu ochutnat cukroví. Nepřinesu nikdy. Nosí mi snad oni ukázat, co doma vyrobili? A proč by nemohli vyzdobit kanceláře sami?
A ještě poznámka k těm poslancům. Nemyslím si, že to bylo tak, že si pánové spolu povídali u baru o Buzkové a náhodou je slyšel redaktor z Blesku. Spíš je oslovil a oni se předháněli ve vtipných hláškách, s vědomím, že to bude druhý den v novinách. To mi připadá odporné, že se neváhají prezentovat tímto způsobem. V jejich postavení by to mělo být společensky neúnosné, třeba jako je vykonávat velkou potřebu na veřejnosti nebo tak něco. To je zase můj názor.
J.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(9.12.2003 10:26:30)
Možná bys koukala, jak by vypadala vánoční výzdoba z rukou těch mužů... :o))
Já to doma jednou taky zkoušela...jednou a naposledy. Prostě si myslím, že my ženy máme jaksi lepší nadání na výzdoby...
Proč jim nenavrhneš ať donesou také cukroví a že je vzájemně porovnáte, každý by donesl něco, byť to pekly manželky...náhodou to může být příjemná atmosféra.

Hm, ale musím říct, že teda feministka nejsem...ocením pomoc přítele, všechno, ale nezastávám názor, že nejsou práce, které holt "od přírody" umí lépe chlap nebo lépe ženská. Byť samozřejmě nemyslím, že ženská nemůže nebo nezvládne dělat automechanika a chlap třeba aranžéra.
A proč bych si za každou cenu dokazovala, že spravit pojistky umím taky, jen abych se projevila jako feministka, když vím, že přítel to zvládne v cuku letu. Proč bych za každou cenu chtěla po příteli aby upekl štrůdl, když vím, že může udělat něco jiného, s něčím jiným pomoct.

Ten model žena-domácnost, muž-lovec, technik je od pravěku a myslím, že je zcela přirozený a odráží vlastnosti obou pohlaví, ale neznamená to, že z ženy se stane otrok, které muž nemůže pomoct a obráceně...
 Sylva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(9.12.2003 12:32:31)
Jen malá poznámka - Katko, feminismus je o něčem trochu jiném, než dokazovat si, že umím spravit pojistky...
 xxxxxxxy 


"Nejsem feministka" - typicky české 

(9.12.2003 13:41:36)
aniž bych se kohokoliv chtěla osobně dotknout, musím podotknout tohle: nesnáším, když inteligentní česká žena s inteligetními názory na muže a ženy předtím, než svoje názory komukoliv sdělí (hlavně mužům), zdůrazňuje, že není feministka. V české společnosti je slovo feministka nadávka! Takže je potřeba říct: ano, zastávám přesně stejné názory jako západní feministky, ale feministka nejsem, a neopovažujte se mě za ní označovat. Mít nálepku feministky je u nás jaksi společensky neúnosné. Smutné, že?
 Emina 
  • 

Re: "Nejsem feministka" - typicky české 

(9.12.2003 16:30:00)
Ano, to smutné je. Naučila jsem se (od západních feministek, hehe:), říkat, co si myslím (když musím mluvit) a neuvozovat to žádným "prosím, ale nemyslete si, že jsem (feministka, blázen...atd jak je libo)". Když už náhodou někdy padne kosa na kámen a někdo mi řekne: "Ty jsi snad femistka, nebo co?", odpovídám: "Ano, jsem feministka." tónem beránka. Když si někdo myslí, že feministka je nadávka, má problém on sám. Ale je to poměrně náročné se takhle obrnit, když si to myslí např. vaše matka, sestry, babička. Btw. v drtivé většině jsem se setkala se štítivými dotazy na femistky u žen.
 Kristýna+Robík 


Re: "Nejsem feministka" - typicky české 

(10.12.2003 0:42:03)
Máš naprostou pravdu. Howgh.

P.S. Slovo "sufražetka", taky nadávka, že. Jenže ono to znamená volební právo (suffrage angl.). To se nám to směje, když nám volební právo pro ženy přijde jako přirozená samozřejmost, stejně jako spousta dalších věcí, které ty bláznivé a nenáviděné feministky vybojovaly. Volební právo je pro ženy v ČSR od roku 1920...
Perlička navíc: T. G. Masaryk byl také feminista (důkaz - čtyři jeho přednášky na ženská témata), ovšem o tom se ve slušné společnosti ve spojitosti s "tatíčkem Masarykem" nehovoří.
Howhg. Howgh.
 jana z. 
  • 

Re: Re: "Nejsem feministka" - typicky české 

(22.11.2004 5:12:55)
slovo suffrage puvodne pochazi samozrejme z jineho jazyka, pako:)))) koukam, jazykovy cit nemas, co? vzhledem k tomu, ze i zbytek prispevku je blaobm (masaryk nebyl feminista), nedivim se
 Martina 


Re: Re: Re: Re: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(9.12.2003 14:08:45)
:-))))))) Musim se smat. Totiz i ja kdyz jsem nastoupila do prace, byli jsem tam dve zensky a casem jsme sli kazda na jinou provozovnu. Zustala jsme tam se samejma chlapama a i ono autimaticky predpokladali, ze si daj kaficko, spinavy nadoby na tac a ja to pak vezmu a umeju...to si ale mysleli spatne. A kdyz jsem jim dala najevo at si kazdej umeje co si uspinil, koukali na me jak na blazna, co to vlastne rikam. Casem pochopili a opravdu si po sobe zacali mejt. Jen sef to nejak nepochopil a kdyz se neumyty nadobi hromadilo, rekl me a ja ho musela jit umejt. Mirny pripominky jsem mela ale jit jsem holt musela...:-( :-)
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(9.12.2003 22:00:48)
Já mám z práce úplně opačnou zkušenost, u nás byli muži v menšině a pokud bylo potřeba vyřešit něco "technického" nebo udělat těžší práci, automaticky jsme předpokládaly, že to udělá chlap:o). (já bych s nima neměnila:o)).

E.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(10.12.2003 7:03:49)
Hm, nám se v práci pokazil záchod a ani ve snu mě nenapadlo jít za kolegyní, ale automaticky se zavolal kolega....
 Emina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(10.12.2003 10:17:55)
Ano, jenže já jsem mluvila o něčem jiném. Mluvila jsem o televizních reklamách reklamách pojednávajících čištění záchodu. A zrovnatak jsem psala, že si nemyslím, že dospělý člověk by tím nutně musel být ovliňován....chjo.
 Zmrzka 
  • 

Re: R: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(10.12.2003 18:14:03)
Já zas nesnáším reklamy typu: přihlouplá husa drhne koupelnu, div se nestrhá, a ejhle, přijde ON, inteligentní muž, vše postříká nějakým zázračným přípravkem, a behem pár minut lesk jako blesk...

V sedmé třídě ZŠ mají dívky jako náplň pracovního vyučování vaření, kluci technické práce. V osmičce mají holky šití, kluci technické práce. Co nám tím chce škola naznačit?
 Katka 
  • 

Re: Re: R: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(11.12.2003 7:13:44)
Já jsem teda na základce měla i technické práce...vyráběly jsme úhelníky,klíčenky, stojánek na cosi. Všechny dívky nás to "velmi bavilo" řezat pilkou na železo kus plastu nebo tvořit dřevěnný úhelník, taky nás moc bavilo zapojovat elektrické obvody a úžasem jsme strnuly, když nám zazvonil zvonek, což znamenalo, že obvod je sestaven správně... Do života mi to dalo ohromně moc...
Byly jsme rády až nám začne etapa vaření nebo šití, i pěstitelské práce byly 100x lepší.
 Renca 
  • 

Re: Re: Re: R: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(12.12.2003 13:46:31)
no ja nevim, ale za mych mladych let meli kluci 5-8.trida stridave pestitelky a technicke prace, holky 5-6.trida stridave pestitelky a technicke prace, 7.trida stridave pestitelky a siti, 8.trida stridave technicke prace a vareni. Siti ani vareni mi nic nedaly - tak primitivni stehy/vareni podle kucharky jsem zvladala davno predtim (byt" jen prectenim navodu). Pestitelky byly uplne na nic, stejne jsme tam porad jenom pleli zahonky - zadnou jinou cinnost si nevzpominam - snad jeste hrabani listi. Jedine technicke prace mi skutecne neco daly, protoze jsem pochopila jak zachazet s naradim, jak bezpecne stat, rezat, brousit, hoblovat atd. Poprve jsem smela v ruce drzet vrtacku a jine nastroje, ktere muj malotechnickyzamereny tatinek nepouzival. To me opravdu bavilo.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Tvoje problémy a prezidentský plat... 

(9.12.2003 10:21:12)
Katko, zřejmě jsi nepochopila, o čem měl můj článek být. Nejde přece o vánoční dárky, jde o přístup společnosti k tomu, co je "ženské" a co "mužské", o tradiční rozdělení rolí, které se mě osobně nelíbí a připadá mi - dejme tomu - "sexistické".
Navíc jsem psala, že existují ženy, které takové JSOU, ale že takové nejsou všechny. No, asi je zbytečné k tomu ještě něco dodávat, každý má jinou optiku a těžko ho přesvědčovat o tom, že se se záměrem druhého trochu míjí.
 Sosan 
  • 

Sexistické nebo hermafroditní 

(9.12.2003 13:38:01)
Hele, Monty, a když pominu televizní reklamy (které stejně nesleduju), čím jako konkrétně na tebe ta společnost tak tlačí, že tě cpe do nějakých očekávaných ženských rolí? Já nějak nepociťuju, že by na mě byl vyvíjen nějaký tlak, nějaké očekávání? Přijde mi, že tě nikdo do ničeho nenutí a že si ten problém jenom tak nějak vymýšlíš. Mimochodem, co je opakem sexistického - není to něco jako hermafroditní? Jak by to jako mělo vypadat podle tebe?
 JaninaH 


Re: Sexistické nebo hermafroditní 

(9.12.2003 16:30:49)
Sosane,
nemůžu odpovídat za Monty, ale psala jsem o tom ve svém dopoledním příspěvku pro Katku. Ty snad žiješ na jiné planetě, že se můžeš takhle, jakoby udiveně a nechápavě, ptát.
Podle mě je opak sexistického(přístupu, názoru atd.) rovnocenný nebo něco takového.
J.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Sexistické nebo hermafroditní 

(9.12.2003 17:00:07)
Jo jo. Jenom je třeba chápat, že rovnocenný neznamená stejný. Osobně se ztotožňuji s názorek Katky: "Každý může s druhým mávat jen do té míry, jak mu to ten druhý dovolí."
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Sexistické nebo hermafroditní 

(9.12.2003 18:07:28)
Ano, "Každý může s druhým mávat jen do té míry, jak mu to ten druhý dovolí." Jenže malé dítě nám toho dovolí docela dost. A než vyroste, to, co jsme mu ukázali, bude považovat za normu. A potom se možná bude stydět koupit synovi kočárek, ačkoli syn po něm touží, protože stejným způsobem se nechalo zformovat i okolí a kdo by chtěl poslouchat narážky o holčičkách...
 Emina 
  • 

Re: Sexistické nebo hermafroditní 

(9.12.2003 17:09:13)
Sosane jukni na rubriku pro ženy třeba na Centru, nebo na jiné "ženské stránky", když ti reklamy v TV připadají málo. Osobně si nemyslím, že by to dospělého muselo nutně ovlivňovat (i když se to děje, spousta lidí má naleptané sebevědomí a jsou přesně ta živná půda, na kterou takovéhle myšlenkové ifekce míří). Ale horší je, že takovéhle "mentální smetí" spolehlivě účinkuje na děti. Nebo si to představ tak, že když vidíš v metru paní obloženou taškama, neuměle zmalovanou a čtoucí časopis Katka (mladší ročníky Cosmopolitan), asi tě na tom nic nezarazí. Když uvidíš ženskou s chlupatejma nohama a sakem na pruty a keserem v ruce a ještě při bližším ohledání zjistíš, že se nevoní...
Slovo sexismus se často špatně chápe i vykládá, je to něco jiného, než onen "mužský šovinismus". Sexismus je zhruba řečeno segregace podle pohlaví a v tomto smyslu ho Monty použila dobře.
Mám pocit, že by se ti nejspíš asi moc nezamlouvalo, kdyby ti někdo v nějakém "psychologickém" článku vysvětloval, že podpoříš své sebevědomí, když nebudeš z domova vycházet nenalíčen a to nejlépe těmito konkrétními šminkami za pouhých (je to v tisících). Nebo si máš koupit tu a tu voňavku, barvu na vlasy a hlavně taky lak na nehty nebo krajkové podvazky. Přičemž nic proti těm konkrétním věcem, problém je v momentě, kdy se věc postaví tak, že "Moderní žena chce (pánev na lívance)..". "Dynamická žena používá (drahou rtěnku)..." "Současná žena (porazí mikroby na WC). Ještě jsem neviděla jedinou reklamu pojednávající čištění záchodu, ve které by hrál muž...proč asi).
Tak to jenom tak navysvětlenou.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Sexistické nebo hermafroditní 

(9.12.2003 17:23:15)
Teď koukám, že vlastně Emina odpověděla za mne, velice přesně a asi i líp. Dík. :o)
 JaninaH 


Re: Re: Sexistické nebo hermafroditní 

(9.12.2003 17:35:50)
Emino,
díky za upřesňujíci výklad slova sexismus. Hledala jsem si ho ve slovníku cizích slov, ale v tom mém není.
A ještě přidám poznámku k tvým úvahám o časopisech pro ženy. Náhodou se mi dostal do ruky časopis pro pány Esquire. Tam se zvídavý čtenář dozví, jak jednat s ženami a co se od něj očekává, aby byl považován za správného chlapa. Byl tam například článek nazvaný Co je na ženách odporné. Jedna z odporností byla, že "neumí ráno včas odejít", další, že "si chce povídat", a tak podobně. Časopis jsem hned vyhodila, aby se nedostal do ruky třináctiletému synovi.
J.
 Katka 
  • 

Re: Re: Sexistické nebo hermafroditní 

(10.12.2003 7:02:03)
Já teda nevím,ale já si časopisy s podobně stupidními radami prostě nekupuju, tak jako nekupuju Spy či Rytmus života... a podobným článkům se akorát tak zasměju.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Sexistické nebo hermafroditní 

(9.12.2003 17:19:01)
Sosane, konkrétně na mě netlačí nijak. :o) Reklama mne zajímá toliko z profesionálního hlediska, jen si prostě všímám věcí kolem sebe... i těch, které se mi nelíbí, samozřejmě. :o) Nejde o mne jako jedince. Prostě nechápu, proč by si malé holčičky měly hrát tak, že budou napodobovat práci. Myslím si, že to není správné a vede to ve svém důsledku k pozdějším potížím ve vztahu ženy a muže - proč by měl chlap luxovat, žehlit, vařit, když je to holčičí práce, stejně jako starost o dítě? Podle mne je nesmysl tvrdit, že STEJNĚ KAŽDÝ kluk sám od sebe sáhne po šroubováku a STEJNĚ KAŽDÁ HOLČIČKA po panence. Proč by nemohly mít víceméně stejné hračky? Kluk si nemusí hrát s panenkou, když nechce, ani holčička s autodráhou, ale MĚLA BY MÍT TU MOŽNOST, když chce. Souhrnem - chtěla jsem upozornit na to, že se mi nelíbí takové to škatulkování "ty jsi holčička, budeš nosit šatičky a hrát si s panenkou" a "ty jsi chlapeček, budeš nosit tepláky a hrát si s vláčkem". A už vůbec se mi nelíbí představa, že by plastová kuchyň měla "potěšit srdce každé malé hospodyňky". Stačí? :o)
 Sosan 
  • 

Re: Re: Sexistické nebo hermafroditní 

(9.12.2003 17:26:46)
Jo, jde tedy o reklamu a populární časopisy. Už jsem se vyjadřoval dříve v jiných diskusích, že časopisy se moc číst nedají a o reklamě nemluvě (znáte snad obecně zaměřený časopis, jehož náplň by normálního muže zajímala?). Ale ve styku s lidma mi to jako problém nepřijde.
 Katka 
  • 

Re: Re: Sexistické nebo hermafroditní 

(10.12.2003 7:06:13)
Stačí... No, vždyť říkám, vykonstruovaný pseudoproblém...
 xxxxxxxy 


Re: Ano, Monty, odpuzovač kun 

(9.12.2003 13:37:17)
pettino dobrý :-))))
 lida+twins 
  • 

Znas odpoved jsem take milovala 

(10.12.2003 17:04:56)
Monty,
nejsme nahodou podobneho veku? Znas odpoved jsem take milovala. Uzasna hra!!!


Letos jsme s manzelem byli na vanocnim nakupu pro nase dve HOLKY. Kdyz jsme platili a skladali veci do tasek, tak prodavacka nam oznamila "To bude ale chlapecek mit bohate Vanoce?" Jenom jsme se na sebe podivali a radeji nic nekomentovali.

Nyni seznam darku pro nase holky:

1x velky stan ve tvaru Lokomotivy Thomas
1x Brio zakladni sestava vlacku s kolejemi a mostem
1x Michacka na maltu ze serialu Bob the builder (cesky Borik stavitel)
1x bagr take z tohoto serialu
2x auticka na setrvacnik
1x kniha o pocitani
1x kniha ucime se pismena

Panenky dostali vloni - dodnes si jich ani nevsimly. A navic, odmitaji nosit sukne a saticky a dneska na mne Kristina kricela, ze v ruzovem svetru nikam nepujde a oblekla si svetr jeji sestry - ten samy ale modry.

Uz se tesim, za si take budeme moci kupovat hry typu "Znas odpoved" (doufam jenom, ze otazky budou trochu mene propagandisticke)
 Gábi, 2 děti 


Geny nebo výchova? 

(11.12.2003 10:10:03)
Ahoj Monty, zase moc prima článek. Vždy jsem nesnášela rozdělování činností na "mužské" a "ženské" a u mého muže jsem našla odezvu. Nebaví ho fotbal, je schopen se postarat o děti i domácnost, v kvalitě žehlení mě několikanásobně předčí (já to zase doháním v rychlosti), ale na druhou stranu je technik tělem a duší, je prostě úžasný :-)
Já sama milovala stavebnice, toužila po autíčku na dálkovém ovládání (takové to s kabelem, na vysílačku ještě nebylo), ale panenky jsem zcela neodmítala.
Ale máme dvě děti: holku a kluka. A najednou jsem začala zjišťovat, že některé projevy musí být dle pohlaví vrozené. Máme typickou holčičku parádnici, která miluje růžovou barvu a Barbie (fuj!) a typické malého technika (někdy destrukčního) - uvidíme, jestli z toho vyrostou ;-)Vzhledem k tomu, že jsem se programově vyhýbala škatulkování dle pohlaví, tak to musí být v nich ...
P.S.: Před pár lety se dělala studie (snad Británie nebo USA) v tomto smyslu a opravdu se zjistilo, že existuje něco jako "mužský" a "ženský" mozek, na stejné činnosti se pak zapojují "dle pohlaví" jiné mozkové hemisféry. Chyták je v tom, že v ženském těle může být mužský mozek a naopak (vůbec to nesouvisí se sexuální orientací). Důvod "špatného mozku ve špatném těle" je jiná hormonální hladina maminky v době těhotenství (podrobnosti už si bohužel nepamatuji).
 vahavka 
  • 

ahoj MOnty, ruzovy kocarek  

(11.12.2003 10:20:18)
Nas syn, kdyz mu bylo neco kolem dvou let, si vyhledl v hrackarstvi ruzovy kocarek pro panenky - golfky. Predtim jsem mu na vylete v Pribore na Morave koupila podobny, plastovy, po nemz hrozne touzil. Pote, co se v mistni cukrarne priserne pozvracel a musel chodit uplne nahy (bylo nastesti 30 nad nulou) a byl z toho naprosto vseho zniceny, jsem ho vzala do mistniho hrackarstvi, at si vybere, co chce: neomyslne kocarek, plastove glolfky. Brzy se stalym pouzivanim rozpadly. Padly mu pak do oka jine, uz s latkovym sedakem, cele sladounce ruzove. Vahala jsem, vahala, pripadalo mi to jako koncentrovana HRUZA, ale ma setra se ukazala jako akceschopnejsi a vytouzenou vec zakoupila. Syn pak chodil pravidelne na prochazky s ruzovym kocarkem a v nem hnedeho opicaka zabaleneho v plince, a byl TATINEK. Byla to dobra sociologicka sonda sledovat a poslouchat rekakce ruznych lidi, ale nas nejsilnejsi argument nikdo nikdy neprekonal: kdyz nam někdo sdělil, ze kluci kocarek nevozi, oznamili jsme , ze nas tatka taky synka vozil, kdyz byl miminko. A basta.
P. S. Styl vozeni kocarku mel ovsem ciste chlapsky - pekne zcerstva, razne, zadne ohledy na drncani a obsac ho tahnul za sebou po dvou kolech.
 Hela 
  • 

Re: ahoj MOnty, ruzovy kocarek  

(12.12.2003 13:03:46)
Jo,jo, styl vozeni kocarku u kluku je jiny :-)),dokonce plysacek na zatackach kolikrat z kocaru vypadl. Kocarek jsme synovi nekupovali, pujcuje u sestry, stejne jako koralky a naramky,jednou odmitl je sundat, kdyz jsme jeli na navstevu (a to hromadni dopravou! :-))
 vahavka 
  • 

ahoj MOnty, ruzovy kocarek  

(11.12.2003 10:21:33)
Nas syn, kdyz mu bylo neco kolem dvou let, si vyhledl v hrackarstvi ruzovy kocarek pro panenky - golfky. Predtim jsem mu na vylete v Pribore na Morave koupila podobny, plastovy, po nemz hrozne touzil. Pote, co se v mistni cukrarne priserne pozvracel a musel chodit uplne nahy (bylo nastesti 30 nad nulou) a byl z toho naprosto vseho zniceny, jsem ho vzala do mistniho hrackarstvi, at si vybere, co chce: neomyslne kocarek, plastove glolfky. Brzy se stalym pouzivanim rozpadly. Padly mu pak do oka jine, uz s latkovym sedakem, cele sladounce ruzove. Vahala jsem, vahala, pripadalo mi to jako koncentrovana HRUZA, ale ma setra se ukazala jako akceschopnejsi a vytouzenou vec zakoupila. Syn pak chodil pravidelne na prochazky s ruzovym kocarkem a v nem hnedeho opicaka zabaleneho v plince, a byl TATINEK. Byla to dobra sociologicka sonda sledovat a poslouchat rekakce ruznych lidi, ale nas nejsilnejsi argument nikdo nikdy neprekonal: kdyz nam někdo sdělil, ze kluci kocarek nevozi, oznamili jsme , ze nas tatka taky synka vozil, kdyz byl miminko. A basta.
P. S. Styl vozeni kocarku mel ovsem ciste chlapsky - pekne zcerstva, razne, zadne ohledy na drncani a obsac ho tahnul za sebou po dvou kolech.
 vahavka 
  • 

ahoj, monty - ruzovoucky kocarek  

(11.12.2003 10:27:32)
Nas syn, kdyz mu bylo neco kolem dvou let, si vyhledl v hrackarstvi ruzovy kocarek pro panenky - golfky. Predtim jsem mu na vylete v Pribore na Morave koupila podobny, plastovy, po nemz hrozne touzil. Pote, co se v mistni cukrarne priserne pozvracel a musel chodit uplne nahy (bylo nastesti 30 nad nulou) a byl z toho naprosto vseho zniceny, jsem ho vzala do mistniho hrackarstvi, at si vybere, co chce: neomyslne kocarek, plastove glolfky. Brzy se stalym pouzivanim rozpadly. Padly mu pak do oka jine, uz s latkovym sedakem, cele sladounce ruzove. Vahala jsem, vahala, pripadalo mi to jako koncentrovana HRUZA, ale ma setra se ukazala jako akceschopnejsi a vytouzenou vec zakoupila. Syn pak chodil pravidelne na prochazky s ruzovym kocarkem a v nem hnedeho opicaka zabaleneho v plince, a byl TATINEK. Byla to dobra sociologicka sonda sledovat a poslouchat rekakce ruznych lidi, ale nas nejsilnejsi argument nikdo nikdy neprekonal: kdyz nam někdo sdělil, ze kluci kocarek nevozi, oznamili jsme , ze nas tatka taky synka vozil, kdyz byl miminko. A basta.
P. S. Styl vozeni kocarku mel ovsem ciste chlapsky - pekne zcerstva, razne, zadne ohledy na drncani a obsac ho tahnul za sebou po dvou kolech.
 Hanka 
  • 

Re: ahoj, monty - ruzovoucky kocarek  

(17.12.2003 13:53:49)
Ahoj Monty a Vahavko,

skvelej napad ! Tatinek prece taky vozil miminko. Jestli nas syn bude chtit kocarek, tak mu ho taky bez obav koupim a pouziju tuhle argumentaci. Fakt super.

Diky, Hanka
 Miška, 3 děti 


Re: Re: ahoj, monty - ruzovoucky kocarek  

(17.12.2003 14:04:25)
Ono vás to přejde, až zjistíte, kolik takový kočárek na panenku stojí :-)))
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: ahoj, monty - ruzovoucky kocarek  

(18.12.2003 14:14:16)
Ahoj Misko,

i kdyz mam kluka, tak ty ruzovy kocarky okukuji a mam dost presnou cenovou predstavu. Takze vim, co bych koupila a co uz ne.

Hanka
 hubertxy 


jojo 

(12.12.2003 6:41:16)
nevim, estli jsem sexista, ale šťavnatýho králíčka bych s chutí pojedl, jedno bude-li pečen ženou či mužem. ech. :o)
 Martina, brzy 3 děti 
  • 

Podstata věci uniká 

(15.12.2003 1:20:33)
Monty, podle mého názoru se nimráš v nedůležitém a podstata věci ti uniká. Dětská přání jsou od toho, aby se plnila. Moje nejstarší - čtyřletá - si od Ježíška přeje malé miminko z Baby Miniworld a já s tím nemám sebemenší problém. Je to jedno z jejích dvou přání k Vánocům (to další je, aby Ježíšek přinesl stromeček), a tudíž by bylo velmi surové je nesplnit, ačkoliv podle článku je to ryze sexistická hračka. Pokud by si přála dětský vysavač, dostane vysavač. Pokud by si přála například dětský svářecí agregátek, dostane dětský svářecí agregátek.

Ovšem daleko podstatnější je fakt, že skutečné miminko u nás přebalí, vykoupe, oblékne a pochová jak maminka, tak i tatínek. Že někdy luxuje, vytírá, vaří, věší prádlo, atd. máma, někdy táta. Sexismus nedělají reklamy ani hračky, ale my sami svým chováním. A je zcela na nás, nakolik jej do těch malých hlavinek nasadíme či nikoliv.
 Gábi, 2 děti 


Když přání neberou konce 

(17.12.2003 13:13:24)
Martino, jak to děláš, že tvé děti mají jedno přání? Moje dcera (syn naštěstí ještě nemluví) má každý rok (resp. po celý rok) v zásobě min. 50 věcí, které "nutně potřebuje". Dá se říct, že co uvidí u kamaráda, v reklamě, v hračkářství, tak to musí mít. Z jejích přání se vždy snažím vybrat nějaké stálejší (a cenově dostupné), ale někdy to nejde. K tomu se babičky předhánějí, která co koupí (někdy množství vítězí nad kvalitou) - většinou si dárky kompenzují nedostatek času na vnoučata (nejvíc je zájem o děti o víkendu). Babičky sice se mnou pořád něco konzultují, ale většinou nic nechtějí slyšet - babička: "koupila bych to a to, nemáte to?", já: "něco hodně podobného mám připraveno k vánocům", babička: "hm, to nevadí, tak já to stejně koupím a děti to budou u mě" a tak podobně. K tomu část příbuzenstva očekává "spontánní" jásot nad dárky, fuj!
 Martina, brzy 3 děti 
  • 

Re: Když přání neberou konce 

(21.12.2003 22:47:09)
Gábi, jednak nemáme televizi, čímž prakticky odpadá problém s reklamou, a s dětmi si dost hrajeme, takže asi nemají zatím potřebu mít hodně hraček.
 Petra, 24 let zatím bez dětiček 
  • 

Pěkný 

(15.12.2003 18:23:07)
Ahoj, opravdu pěkně a vtipně napsaný, moc jsem se pobavila nad kunou:-) A jinak je to bohužel i pravdivý, taková je holt dnešní doba.
 Marcela 2 kluci 7 a 2 roky 
  • 

Každému dle přání, ne pohlaví 

(16.12.2003 22:47:02)
Reklamy sleduji, ale mám svůj rozum, nenechám se zviklat. Starší syn miluje počítač a Lego, dostane hru a stavebnici. Mladší syn rád pomáhá, loni dostal uklízecí sadu a dětské hrníčky a hraje si s tím poměrně často, neschovávám před ním ani své staré panenky. Nemám strach, že by ho to do budoucna poznamenalo. A já jsem mobilní maniak, nic mi neudělá větší radost než nový mobil dle mého přání.
Snad jsme všichni normální :-)))
Marcela
 Kudlanka 


Monty 

(17.12.2003 12:53:05)
Ahoj Monty.
Tvůj článek je moc pěkný. Když se mé sestře narodila holčička všichni si mysleli jak si budou tu princeznu činčat a strojit. Opak je pravdou, je to raubíř a kam se na ní hrabou kluci. Když jí byly dva roky dostala svůj první a taky poslední kočárek pro panenky, který během hodiny rozložila na prvočinitele. Nejkrásnější dárek pro ni byla nákladní tatra, tříkolka a posléze kolo. Dnes je jí třináct let a moc se nezměnila, ale je to dobře. Je samostatná, žádná ufňukaná vyjukaná holčička, ale sportovec tělem i duší. Je to děvče do nepohody. Sama si zařídí spoustu věcí a postará se o svou mladší sestru. Ostatně ta se vyvedla stejně. Každému takovou holčičku přeju i když neplní přesně tu představu kam patří žena a kam muž.
 Alena,Kačenka 8měs 
  • 

Nevidím to tak černě 

(18.12.2003 23:46:31)
ahoj Monty,

článek je hezký, tvoje příspěvky probudí vždy rozsáhlou debatu, to ti nikdo nemůže upřít...
Já to rozhodně nevidím tak dramaticky, moje dcera snad neměla na sobě nikdy růžovou barvu, preferuji modrou, protože se mi prostě líbí a k vánocům dostane odrážecí auto, protože tatínkovi se moc líbí. Naše dcera vyrůstá ve sportovní rodině a doufáme, že si sport taky zamilujeMoje kámoška má ročního chlapečka, který miluje uklízecí potřeby a k vánocům dostane uklízecí sadu a je to nádherný klukovský rošták.
Já myslím, že spíš záleží na příkladu v rodině, jak se chovají rodiče, hlavně tatínek, jestli maminka není doma ta služka a tatínek ten, co je vyživuje, takový model má na děti větší vliv než kuchynka pro chlapce a autíčko pro holčičky.
 Sylvie 


Leták Datart :o) 

(18.12.2003 13:00:05)
Tak si tak prohlížím leták Datart-u a nedá mi se s vámi nepodělit o vánoční inspiraci na dárky :o)

Datart tu má vánoční balíčky se slevou, které jsem si se zájmem prohlédla. Takže například

Balíček pro děti obsahuje třeba mikrosystém Sony (magnetofon, CD-RW, MP3...) + volkmen, nebo přenosný CD přehrávač s brašnou a čistými CD.

Balíček pro tatínky je neméně zajímavý a najdeme v něm třeba DVD Rekordér+DVD disky + DVD pohádky nebo digitální videokameru s brašnou a paměťovou kartou.

Hezky navnazená samými fajn zajímavými zábavnými věcmi přecházím na další stránku s Balíčky pro maminky a co nevidím: vysavač s žehličkou a fénem či třeba mixér, toaster a rychlovarná konvice...

Takže jak se zdá, ideální Vánoce si Datart představuje tak, že děti budou zalezlí ve svém pokoji, kde si budou pouštět poslední hity, tatínek s nohama nahoře bude hltat pohádky a maminka si zatím zarelaxuje v kuchyni, kde svým miláčkům připraví hamku mňamku, případně využije volna k žehlení a úklidu vůbec...

Bezva, to jsou fakt ideální Vánoce. Doufám, že na mne Ježíšek nezapomene ;o)

S.
 IV 
  • 

Re: Leták Datart :o) 

(18.12.2003 15:53:33)
Ahoj Silvie,
toho letáku z Datartu jsem si taky všimla. Sice věřím, že některé ženě to udělá radost a robota či toaster nebo žehličku si k vánocům přeje - takto rozškatulkované se mi to taky nelíbí. Proč nemůže balíček pro maminku obsahovat digitální foťák? Taky tomu nějak nerozumím.

Jinak Monty - Tvůj článek mě moc pobavil.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Leták Datart :o) 

(18.12.2003 16:40:43)
Teda, teď jsem si těch popisků "pro maminku" všimla taky, to vypadá, jako že je celá rodina kulturní a já myslím jen na to jídlo:o).

E.
 Sosan 
  • 

Jak uvažují v Datartu :-) 

(18.12.2003 18:04:29)
No, musíte to brát ne z pohledu, co by kdo chtěl dostat, ale z pohledu, kdo to bude kupovat. Datart evidentně předpokládá velkou emancipovanost manželek, které mají na to, aby manželovi koupili digitální kameru s DVD home-theater, zatímco manželovo kapesné stačí jen na ten toaster s rychlovarnou konvicí :-)
 Sylvie 


Re: Jak uvažují v Datartu :-) 

(18.12.2003 18:18:57)
:o) Tak z tohohle pohledu jsem na to teda nekoukala :o)

S.
 Lucie, syn 11 let 
  • 

pro Monty 

(24.12.2003 11:28:46)
Mám moc ráda Vaše příspěvky, jsou velmi osvěžující!! L.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Ahoj Monty, 

(5.1.2004 17:23:58)
Ahoj Pettino,
dík za optání, přežili jsme to. :o) A dokonce i bez sexistických hraček. :o) Ale počítám, že se to bude věkem zhoršovat, zejména díky tomu, že Stáníkovi starší bratránci jsou vyloženě prototypy "klučičích" kluků a on bude dost hraček dědit. :o)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.