| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Tatínkové vs. výchova

 Celkem 43 názorů.
 Alice, trileta dcera 
  • 

ono to dost dobre nejde 

(1.8.2002 14:32:49)
Mila Lucie,
je to pekne napsano, ale trochu teorie, protoze treba muj manzel je stale na cestach nebo do vecera v praci, takze dost tezko se muze zucastnit koupani atd. O vikendu relaxuje, tak jsem rada, kdyz jde s nami po obede na chvili ven...
 Iveta, roční syn 
  • 

Re: ono to dost dobre nejde 

(1.8.2002 21:39:22)
Souhlasím s Alicí, můj muž je taky pořád pryč, a to i o víkendech.
Myslím si, že manžel je obvykle svéprávný člověk, který si nastavil životní priority. Někteří tátové prostě mají spoustu "důležitějších" povinností v práci a nějaké přebalování a koupání dětí je nezajímá a ani doporučenými větami je k tomu nelze dotlačit. A je to jejich volba (a jejich škoda)...
 Helena Souchová 


Re: Re: ono to dost dobre nejde 

(2.8.2002 11:58:09)
Přesně tak, toto jde možná v případě, že manžel přijde například v 16:00 z práce a praští sebou na gauč před televizi. Jenže můj muž je s námi sice často celý den doma (má v domě kancelář a řídí odtud svou firmu), jenže mu to zabírá mnoho času a já jsem moc ráda když dcera večer usne a máme čas alespoň sami na sebe. Jasně že mě často štve že se o domácnost starát sama, jenže vidím že se můj muž nefláká. A když se nad tím zamyslím, já si občas najdu více času pro sebe než on. Kdybych chodila do práce (což zatím naplánujeme), asi bych od něho pomoc vyžadovala. Také vím, že až bude dcera starší bude se svým otcem trávit více času, než dosud. Vše je to jen o dohodě a hlavně o typu povolání, protože ač se nám to líbí nebo ne, někdo musí vydělávat a někdo se starat...Málo kde jsou síly vyrovnané.
 Lucka 
  • 

Trocha zdraveho feminismu? 

(2.8.2002 23:41:02)
Ahoj!

Muj manzel mi pomaha, kdyz muze, rozhodne si nestezuju :) Myslim, ze se synovi venuje vic nez jini tatove (rozumej - zaneprazdnenejsi tatove). V tom problem nevidim :)

Spis mi vadi, ze nedocenuje mou praci v domacnosti. Stejne jako 90 % ostatnich muzu si mysli, ze je strasne jednoduche varit, prat, zehlit, starat se o miminko a jeste u toho vypadat dobre.

Pritom, kdyz mu maleho sverim - byt jen na pul hodinky, nestiha skoro nic z naplanovanych aktivit.

Myslim si, ze by si muzi meli vic vazit zazemi, ktere jim vytvarime a rozhodne by to nemeli brat jako samozrejmost. Vety typu - Ja vydelavam, (nosim penize) ty se JENOM staras o domacnost - uplne nesnasim.

Jen pro zajimavost, byla jsem v Italii jako au-pair. Pani u ktere jsem pracovala mela i pani na uklid. Prumerna pani na uklid bere v Italii v prepoctu cca 200 kc/hod, v Cechach - pokud si najmete pani (pouze) na uklid, zaplatite 150 Kc/hod, takze si sami spocitejte, kolik manzelovi "usetrite", tim, ze uklizite :) To je vas prinos do domacnosti :) (namisto fyzickych penez), a to se nebavim o tom, ze hlidate miminko, protoze hlidani stoji cca 100 kc/hod.

Samozrejme, ze se o svoje miminko chcete starat a
je blbost prepocitavat cas straveny s nim na penize, jde mi jen o to, abychom si zacali vice vazit sve prace a aby se vseobecne prestalo mluvit pohrdave o zenach na materske dovolene.


Lucka
 Iveta, 2 dospělí synové 
  • 

Re: Trocha zdraveho feminismu? 

(2.5.2004 0:06:09)
Tomu bych neříkala feminismus, ale pravdivá skutečnost,musel mě na ní upozornit můj muž, když jsem po 14 letech, strávených doma, se syny zhovadile plakala, že do domácího rozpočtu ničím nepřispívám. Tak začal podobně počítat, jako vy.
 Sosan 
  • 

Jak na domácí práce 

(1.8.2002 16:33:33)
Manželka rozhodně nemusí mluvit tak diplomaticky, jak je uvedeno v úvodním článku. Působí to komicky, skoro jako "ženské metody" babičky Rosůlkové ze seriálnu "Taková normální rodinka". V Číně je to možná jinak, ale normální česká manželka přece není přece v situaci, aby se musela doma něčeho doprošovat. Asi hlavním lákadlem na podílení se manžela na domácnosti je to, že ušetřený manželčin může ona strávit nějak příjemněji a odměnou mu bude spokojená, dobře vypadající a naladěná žena, což jistě ocení. Jak na to?
Co se týká větších prací, které by chtěla po manželovi udělat, stačí aby to NORMÁLNĚ řekla s dostatečným předstihem a pak připomněla pokud možno ve chvíli, kdy JE MOŽNÉ ty věci udělat. Např. když v sobotu ráno řekne: "Chtěla bych, abys přes víkend zboural starou králíkárnu, jak jsme se domlouvali", manžel to rád během víkendu udělá - v čase, který si předem naplánuje. (Nebo to třeba odmítne, ale bude to po vzájemné domluvě v době, kdy ještě připadají v úvahu obě alternativy.) Bohužel, ženy mají sklon věci požadovat v tu nejnemožnější dobu a způsobem, který manžela naštve. Typicky v neděli v 8 večer, kdy už nic takového dělat nejde, začne vyčítat: "Zase jsi nezboural tu králíkárnu, ty na nás úplně prdíš".
Co se týká takových těch drobných prací v domácnosti, které se neplánují, je dobré si je nějak rozumně rozdělit. "Vážně bych ocenila, kdybys mi tak pomáhal každý den." je opravdu roztomilý způsob, jak si o to říct :-) Ale důležité je tuto dohodu nebrat jako neměnitelný a nepřekročitelný závazek. A když to někdy podle ní nepůjde, tak hned nebuzerovat a nesnažit se soustavnými výčitkami partnera vychovávat (myslím, že ženy k tomu opět mají značný sklon). Spousta prací, když se občas vynechá, tak se nic opravdu vážného nestane. Není nic příjemnějšího, než když na to zrovna nemám náladu, se na to moci vyprdnout aniž by mě za to hned někdo peskoval. Když to mlčky přejdete a uděláte to za vašeho miláčka jednou, dvakrát sama, on to jistě ocení a nějak vám to příště vykompenzuje. Pakliže něco domluveného bude vynechávat příliš často, není od věci to znovu nadhodit, kdo to tedy standardně bude dělat (pro koho je ta práce méně otravná) a třeba formou výměny "něco za něco" si domluvit nové rozdělelní prací.
 Martina 
  • 

Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:25:43)
Sosane,
já myslela, že "metody babičky Rosůlkové" odsuzuješ a ne vyžaduješ. Konec tvého příspěvku totiž popírá svůj začátek.
Jinak nic ve zlém, tvé příspěvky často čtu a mám pocit, že jsi typický muž(stejně jako můj manžel), se kterým se dá celkem žít. A právě na vás jsou podobné úskoky jako šité. Četla jsem, že se stupněm vzdělání klesá schopnost tyto úskoky rozpoznávat. Takže přeju hodně úspěchů!
 Martina 
  • 

Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:26:04)
Sosane,
já myslela, že "metody babičky Rosůlkové" odsuzuješ a ne vyžaduješ. Konec tvého příspěvku totiž popírá svůj začátek.
Jinak nic ve zlém, tvé příspěvky často čtu a mám pocit, že jsi typický muž(stejně jako můj manžel), se kterým se dá celkem žít. A právě na vás jsou podobné úskoky jako šité. Četla jsem, že se stupněm vzdělání klesá schopnost tyto úskoky rozpoznávat. Takže přeju hodně úspěchů!
 Martina 
  • 

Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:26:05)
Sosane,
já myslela, že "metody babičky Rosůlkové" odsuzuješ a ne vyžaduješ. Konec tvého příspěvku totiž popírá svůj začátek.
Jinak nic ve zlém, tvé příspěvky často čtu a mám pocit, že jsi typický muž(stejně jako můj manžel), se kterým se dá celkem žít. A právě na vás jsou podobné úskoky jako šité. Četla jsem, že se stupněm vzdělání klesá schopnost tyto úskoky rozpoznávat. Takže přeju hodně úspěchů!
 Martina 
  • 

Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:26:05)
Sosane,
já myslela, že "metody babičky Rosůlkové" odsuzuješ a ne vyžaduješ. Konec tvého příspěvku totiž popírá svůj začátek.
Jinak nic ve zlém, tvé příspěvky často čtu a mám pocit, že jsi typický muž(stejně jako můj manžel), se kterým se dá celkem žít. A právě na vás jsou podobné úskoky jako šité. Četla jsem, že se stupněm vzdělání klesá schopnost tyto úskoky rozpoznávat. Takže přeju hodně úspěchů!
 Martina 
  • 

Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:26:06)
Sosane,
já myslela, že "metody babičky Rosůlkové" odsuzuješ a ne vyžaduješ. Konec tvého příspěvku totiž popírá svůj začátek.
Jinak nic ve zlém, tvé příspěvky často čtu a mám pocit, že jsi typický muž(stejně jako můj manžel), se kterým se dá celkem žít. A právě na vás jsou podobné úskoky jako šité. Četla jsem, že se stupněm vzdělání klesá schopnost tyto úskoky rozpoznávat. Takže přeju hodně úspěchů!
 Martina 
  • 

Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:26:06)
Sosane,
já myslela, že "metody babičky Rosůlkové" odsuzuješ a ne vyžaduješ. Konec tvého příspěvku totiž popírá svůj začátek.
Jinak nic ve zlém, tvé příspěvky často čtu a mám pocit, že jsi typický muž(stejně jako můj manžel), se kterým se dá celkem žít. A právě na vás jsou podobné úskoky jako šité. Četla jsem, že se stupněm vzdělání klesá schopnost tyto úskoky rozpoznávat. Takže přeju hodně úspěchů!
 Martina 
  • 

Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:26:07)
Sosane,
já myslela, že "metody babičky Rosůlkové" odsuzuješ a ne vyžaduješ. Konec tvého příspěvku totiž popírá svůj začátek.
Jinak nic ve zlém, tvé příspěvky často čtu a mám pocit, že jsi typický muž(stejně jako můj manžel), se kterým se dá celkem žít. A právě na vás jsou podobné úskoky jako šité. Četla jsem, že se stupněm vzdělání klesá schopnost tyto úskoky rozpoznávat. Takže přeju hodně úspěchů!
 Martina 
  • 

Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:28:03)
Omlouvám se, ale náš 2,5letý Honzík mi to 10krát odeslal.
 Lida a twins 


Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:32:29)
Jsem si Martino rikala, ze jsi se sice rozpovidala, ale porad o tom samem.


(Takhle mi mohe 14m holcicka odeslala "obchodni" dopis klientovi - problem navic byl, ze ale uplne jinemu, kteremu nebyl urcen!)
 *Aida* 


Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:39:34)
Jsem si rikala, ze se to tu nejak rozjelo, tolik prispevku....hahahah Martino, taky mam sve zkusenosti se svou ratolesti a odesilanim mailu....hahaha.
 Sosan 
  • 

Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:39:57)
To jako to "něco na něco"? Tím myslím např. diskusi, zda je otravnější uklízení nářadí po opravě něčeho nebo mytí nádobí. Nějak nechápu, proč by to mělo popírat začátek příspěvku. Diskuse typu "když umyješ nádobí, tak ti dám večer pusu" jsem opravdu neměl na mysli :-)
 sally 


Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 17:56:12)
Myslím, že Sosan má z velké části pravdu. My ženy se vyžíváme v náznacích typu "ta králíkárna je ale už fakt ošklivá, něco by SE s ní mělo dělat", místo jasného "prosím tě jdi a zbourej tu králíkárnu". Přiznám se, že u nás doma se to "se" stalo už okřídleným rčením... na moje co by "se" mělo udělat, můj muž obvykle odpovídá "to by SE muselo říct, co SE s tím chce dělat, aby SE to mohlo udělat" :-)))
Ale jinak je to jako u Lídy. Prostě když zalejvám zahradu a v kuchyni začnou přetejkat brambory, tak "se" s tím něco udělá. Nemáme úplně přesný rozvrh prací, ale tak nějak "se" ví, že já nenávidím nákupy a můj muž nenávidí skládání prádla (skoro nežehlíme) a luxování. :-))) Ale situace, že by jeden z nás seděl na otomanu s novinama, mezitím co ten druhej kmitá, to u nás neexistuje. Pokud zabereme oba, máme za chvíli hotovo a můžeme trávit večer příjemněji, než hádkami o to, kdo utře nádobí.

Jinak - vřele doporučuju myčku - už jenom proto, že ráno věci od snídaně zavřu do myčky a neválí si mi nikde našpiněné hrnky a talířky. A taky - nemusí se to utírat, rovnou skládáme do skříně. Dále doporučuju sušičku - v podstatě nežehlíme (občas košili, ale manžel je moc nenosí) - ušetří to spoustu času (věšení, sundavání, žehlení).
 *Aida* 


Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 18:03:08)
Mycka je mym snem Sally, tak mi tady moc nedelej chute joo.. Kdyz mi ji nemame kam dat fnuk fnuk. Susicka by taky nebyla spatna, ale to uz bych ji fakt musela mit pred barakem...chjo, to je zivot.
 *Aida* 


Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 18:04:38)
Jo jeste musim dodat ze manzel mou averzi k myti nadobi chape a momentalne zastupuje tu budouci mycku on. Coz ho primelo ke zmene nazoru, ze je to jen zbytecny luxus.
 sally 


Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 18:08:49)
Aido, my jsme koupili pračku a sušičku, sušička je na pračce.... :-)) jinak by taky musela bejt na zahradě.... A myčka v domě byla, ale zcela zjevně je přiděláváná dodatečně - v liště vedle ní jsou ještě stále vidět dírky od pantů :-))) ALe jestli nádobí meje muž s radostí, tak dobře mu tak... Na druhou stranu - já fakt nejvíc oceňuju to, že se mi po kuchyni nepovalují špinavé hrnce... prostě do po večeři zavřu za dvířka a můžu si jít dělat něco jinýho... A nebo ty ranní věci - nenávidím zaschlé hrnky v dřezu....
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 18:20:03)
No tak na pracku se susickou uz je pozde, pracku mam hezkou a vyhazovat ji asi nebudu, Ta pracka je pod linkou a nad ni je police se vsemi nasemi taliri a hrnky atd, nemluve o jedine pracovni plose na lince...ani dvere od lednice se v te moji "kuchyni" nedaji poradne otevrit. Verte, ze narvat tam tu lednici s mrazakem byl artisticky vykon ( i kdyz je vedle sporaku, coz idealni neni) a nic jineho uz se tam fakt nevejde. Minule jsme nakoupili plato dzusu (byla sleva) a museli jsme je skladovat v obyvaku (k velke radosti Samika, strhal vsechna vicka z krabic, takze ted kdyz je otevreme, tak nam v lednici krasne nacichnou :o)).
 sally 


Re: Re: Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 18:42:48)
Aido... nic si z toho nedělej... my jsme koupili dům s tím, co budeme mít místa.... hehe.... tak garáž už přetejká.... a takový věci jako džusy tam stejně nemůžeme dát, protože je tam moc vedro... ale máme tam tu pračku se suškou, což je fajn (akorát se děsím dne, kdy do nich zaparkuju)... ale do kuchyně budeme potřebovat ještě nějakou skříň... a máme tam málo poliček... Ale jestli se vám časem podaří přestěhova se do většího, tak si zkus všechny tyhle mašinky pořídit...
 Julie, Annabelle 7,5 mesice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 19:36:27)
Muj manzel ma take casove narocnou praci. My se to ale snazime zkoordinovat tak, ze holt manzel vyrazi do prace uz od 7:00, aby mohl byt v tech 19:30 doma a vykoupat Annabellku. Ze zacatku jsem ale musela "obcas vypenit", nez jsem ho k casnemu vstavani "dokopala". On byl zvykly pracovat od 9:00 a vracet se az kolem 21:00.

Jinak nastesti mame pracku a susicku v garazi. Musim se priznat, ze mam obrovsky odpor k domacim pracem. Varim rada, prani mi take nevadi. Nezehlim - veci, jez se musi zehlit davam do cistirny a kosile si manzel zehli sam:-) Nekolik let k nam dochazela pani na uklid, coz bylo bajecne. Ted jsme v procesu stehovani a tak "musim" uklizet. Vzhledem k tomu, ze cely den se venuji 100% dcerce, tak cas na uklizeni mam akorat od 20:00, kdy dcerka spinka. To jsem ale uz tak unavena, ze to vzdycky odlozim az na vikend. Poslu manzela s malou do parku a snazim se v rychlosti uklidit, co se da...

Ja moc neverim v to, ze chlap, jez neni zvykly doma pomahat, se to nauci. Myslim, ze pokud tak neni vychovany, tak s nim nic nehne. Proto se meho manzela nesnazim zmenit a nezaclenuji do domacich praci. Pokud potrebuji jeho pomoc, tak mu konkretne reknu, co, kdy a jak potrebuji a on to bez reci udela. Starost a vychova Annabellky je ale neco jineho. On sam citi, ze chce s Annabellkou byt co nejvice a tak se ji venuje hlavne o vikendu a ja si mohu odpocinout. Nastesti jsme oba s manzelem lidi, jez nemusi mit doma "vzorne cisto". Nemame doma "bordel", ale "urcite detaily", nas treba nekolik dnu nevzrusuji...
 Lida a twins 


Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 18:12:04)
Aido,
my mame susicku s prackou v jednom. I kdyz lide rikali, ze to neni nejlepsi, ja jsem s ni ohrome spokojena.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(21.8.2002 0:06:04)
Aido, ještě napiš, že máš taky tak blbě sestavenou kuchyň jako já a budu si myslet, že bydlíte u nás. Nám se prostě myčka do kuchyně nevejde (musela bych se obejít bez veledůležitých skříněk, bez lednice, případně bez spíže, sporáku, či dveří). Když si pofňukám, manžel říká: "ale lásko, my máme myčku" a významně ukáže ukazovákem na mne. Ach jo.... Vaří, ale nemeje...:-))
 Lida a twins 


Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 18:07:44)
Souhlasim se Sally a i s myckou a susickou. Susicka je skvela zejmena kdyz peru detske veci - nikdy jsem nic nemusela zehlit. A vsechno je mekoucke a vonave.
My jsme napriklad take zrusili koberce, mame vsude drevene podlahy nebo dlazbu - jen se tak pretrou vlhkym hadrem a vsude je cisto a neskladuje se prach.
 *Aida* 


Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 18:12:55)
Nedavno jsem sledovala porad prave o kobercich. Bylo to zajimave, protoze jsem take mela za to, ze je lepsi je nemit. Opravdu se v nich usazuje spousta prachu a jinych nechutnych veci. Ovsem kdyz ten koberec neni, tak se toho pekne nadychame, pokud tim mokrym hadrem nevytirame kazdy den. Byla jsem prekvapena. Nejlepsi pry je ty koberce mit ale nechavat je cistit parou kazde tri mesice. To je ovsem dosti draha zalezitost...
 Lida a twins 


Re: Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 18:15:08)
Aido,
kobercu jsme se zbavili spise z praktickych duvodu, nez z hygienickych. I kdyz na druhou stranu, kdyz holky padaji, tak si porad obouchavaji hlavy o drevo.
 sally 


Re: Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 18:19:28)
My koberce nemáme, ale někdy si říkám, že by nebyly od věci... spíš kvůli hluku... jinak zamést nebo vykluxovat, nebo to stáhnout hadrem je fakt otázka pár minut.... když si vzpomenu na usilovné luxování, tak mě ještě dneska bolí záda...
Lído,
jak vám to suší? Naše sušička má totiž mnohem větší objem než pračka a taky pračka může být plná, kdežto sušička max. do poloviny. Tak by mě zajímalo, jak se tohle řeší v jednom? NEbo půlku prádla vyndaváš?
 Lida a twins 


Re: Re: Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(1.8.2002 18:24:02)
Sally,
to je ta jedina neprijemnost. Musime susit napul. Kdyz pereme dospele veci, tak to nevadi, protoze nektere veci se susit stejne nesmi, takze schnou na raminku. U detskych veci susim vsechno (zamerne kupuji veci, ktere se smi prat na jakekoliv stupne a susit), to potom musim pulku vyndat a cekat, az se ta prvni ususi. Ale zas tak moc me to neobtezuje - zvlaste, kdyz z duvodu mista (stejny problem jako Aida) bychom si susicku zvlast dovolit nemohli.

Ale jinak susi perfektne. Meli jsme starou (prac.+sus.), ktera se rozbila, a ta nesusila nic moc. Tahle nova je vsak na 1*.
 Jára 


Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(2.8.2002 16:19:20)
Holky chci se zeptat na zkušensoti se sušičkou, já jsem si loni koupila pračku se sušičkou, ale skoro jí nepoužívám, jenom když na něco hodně spěchám. Taky se mi nedzá, že by prádlo usušené bylo nezamčkané, spíše naopak, když to pověsím, nemusím to většinou žehlit, usušené v sušičce ale žehlit musím. Můžete mi poradit? Co všechno sušíte v sušiččce, jenom dětské věci nebo i pánská trička atd.? Díky za opdověd
 sally 


Re: Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(2.8.2002 16:38:57)
Járo,
já než dám prádlo do sušičky, tak ho roztřepnu.... tzn nedám tam tričko sežvaněný do kuličky rovnou z pračky. Pokud to máš v jednom, tka ti nezbyde než to prádlo vyndat a zase nandat.
Za druhé - sušička by měla být plná ideálně do 1/3 max. 1/2. Dokud jsem tohle nevěděla, tak jsem měla prádlo taky zmačkané....
Další typy - prádlo se nesmí přesušit a musíš ho poskládat hned. Když mi leží dva dny v koši, tak pak taky musím žehlit....
 sally 


Re: Re: Re: Re: Re: Jak na domácí práce 

(2.8.2002 18:51:03)
K té dělbě práce bych chtěla říct ještě jedno - zhruba první rok našeho manželství jsem byla nezaměstnaná a tak bylo samozřejmé, že veškerá domácnost byla moje. Muž přišel domu, bylo uklizeno, uvařeno, vypráno atd. Zhruba napůl jsme se dělili o nákupy (je mlsnější než já), někdy vařil (specialitky). Co chodím do práce, tak to funguje trochu jinak. Prostě převzal část domácnosti (nákupy úplně a vaření tak ze dvou třetin, ale nedělá mu problém pustit pračku, vyklidit myčku atd.) a funguje to taky dobře.
S dítětem samozřejmě nevím jak to bude fungovat, ale moc se mi líbil systém u kamarádky. Muž přišel z práce, dal si kafe, přečetl noviny, trochu oddychnul (cca 20 minut) a pak vzal mimino a šel s ním na procházku (na nákup, ke kamarádovi...) a ona měla cca hodinku pro sebe, kdy si mohla ona dát kafe a přečíst noviny, umejt hlavu bez neustálého naslouhání co dělá dítě, spát, v klidu se najíst, zatelefonovat mámě nebo kámošce.... No a tatínek se uměl postarat o dítě. Věděl kdy brečí, že je unavený, kdy naopak má hlad, nebo chce vyměnit plínu - a taky věděl co s tím. A když mimi přinesl domů, čekala tam přeci jen o trochu odpočinutější a vlídnější mamina. Přijde mi, že z toho měli prospěch všichni. Ona neměla pocit, že neustále padá na ústa, on si užil miminka a mimi mělo tátu.
 Janina&2 


Re: Re: Jak na domácí práce 

(26.8.2002 14:26:09)
rozhodne myslim,ze kdyz mi zeny chceme pomoct, tak to musime jasne rict. muzi proste mysli jinak a my zensky, kdyz nekdy neco naznacime, tak to uplne jasny neni.

takze,kdyz zenska rekne: v lenici neni maslo, je to pro chlapa informace, ze v lednici neni maslo, ale zenska tim mysli, ze on by mel jit a koupit maslo (no a nejlepe jeste dalsi potrebne veci dle vlastni uvahy)
 Lida a twins 


Ono to jde i bez "tlaku" na tatinka 

(1.8.2002 17:19:38)
Mam asi stesti, ale ja svemu manzelovi nemusim ani rikat. Kdyz vidi, ze varim a dite breci, tak se (zpocatku) ptal, jestli nemuze byt pocurane, jestli ho ma prebalit. Dnes uz se nepta, protoze deti zna "tak" dobre, ze uz sam odhadne, co asi chteji ..a udela to bez meho proseni automaticky.

A tak by to melo byt!
 Ota,roční dvojčátka 
  • 

Tatínkové nepomáhají? 

(2.8.2002 9:59:52)

Z článku vyplynulo,že málokterý muž pomáhá
ohledně výchovy dětí a s pracemi,které s tímto souvisejí.Je to možná pravda co se týká rodin,které mají jedno malé dítě,ale v případě dvojčat by se žena bez výrazné pomoci svého muže asi zbláznila.To by teprve viděla pisatelka článku ten šrumec! Většinou má rodina co dělat s jedním miminem,ale představit si to dvojnásobně,to si již moc nepřipouští.Já pomáhám ženě,když vidím,že je to potřeba,zcela automaticky,mimo krmení,které si dvojčátka přejí výhradně od maminky,dá se říci,že koupání,přebalování atd. mám natrénováno velice slušně.A musím říci,že mi to rozhodně nepřipadá proti srsti,ba naopak.Každá doba ve vývoji dítěte je jedinečná,která se nebude opakovat,a na tu dobu,kterou si třeba přejeme mít za sebou,můžeme ještě v budoucnu vzpomínat.Článek naznačil,jak to mají ženy v životě těžké,to nezastírám,pokud by bylo rození dětí na mužích asi bychom před miliony let dávno vymřeli,ale na druhou stranu chlap musí ještě chodit do práce,což není v prních letech života dítěte často jednoduché. A víte,kdo se dožívá o 6 let průměrně delšího věku - zase ženy.
 Lida a 2holky 


Re: Tatínkové nepomáhají? 

(2.8.2002 11:26:41)
Oto s rocnimi dvojcatky,

gratuluji. Mym holcickam je 14m.

Jednu vec o ktere jsem cetla. Otcove dvojcatek se v daleko vetsi mire podileji (automaticky) na domacich pracech, bez toho, ze jim to prijde divne. Delali tady v Anglii na to vyzkum a to % podilu bylo neskutecne vysoke. Muj manzel se take hodne venuje holkam a domacnosti. Asi ty dvojcatka nejakym zpusobem vice ovlivnuji tatinky.

Mozna, kdyby vsechny rodiny mely dvojcatka, tak by vsichni tatinkove byli uplne jini - to by byl nadherny svet.
 Míša, 36 týden 
  • 

Muži a péče o děti 

(2.8.2002 16:08:39)
Nějak neuznávám ten typ nářků - "když ten můj tak strašně pracuje, že se pak jen svalí a na nějaký starání se nemá náladu". Mám dva bratry a každej z nich má děti. Oba pracují manuálně a dost tvrdě. Jeden je zedník a jezdí DENNĚ za prací 80 km. Druhej prcek se jim narodil před 14 dny. Teď v létě jsou zedníci nejvytíženější. Přesto si to vždycky zařídí tak, aby byl doma na koupání a o SVOJE dítě je schopen se naprosto v pohodě postarat. Když byla švagrová v porodnici, vzal si volno a měl staršího kluka doma, neodložil ho k babičce, jak je v našich končinách zvykem. Druhej brácha má kluka už sedmiletého, ale když byl miminko, naprosto samozřejmě se se ženou střídali o koupání a přípravu večeře pro sebe i malého.
Můj muž je jedináček, takže se v životě nemusel o nikoho starat. Na rozdíl od mých bratrů nepracuje rukama, ale hlavou a když ho nic nenutí, zůstává v práci déle. Ale také považuje za naprosto samozřejmé, že se po narození bude o prcka starat, že ho bude koupat, přebalovat a uspávat. Protože považuje za přirozené, že o děti se starají oba rodiče od nejútlejšího věku, protože dítě potřebuje oba, nejen jednoho rodiče.
Pracovala jsem v čistě mužském kolektivu a když se kolegové "rozrodili", nikdo jim nedělal problémy s tím, že prostě začali jezdit domu dřív a nezůstávali přesčas, což v mnoha firmách patří jaksi k dobrému tónu.
Myslím, že když člověk, a dokonce i chlap, chce, tak si to zařídí tak, aby se o své děti postarat mohl. Život je otázkou priorit a pokud rodina mezi mužovy priority nepatří, tak není nad čím spekulovat. A žena pak může přemýšlet, proč si s takovým chlapem pořizovali děti a jestli jí to uspořádání náhodou nevyhovuje.
 Gábi, 2 děti 


Proč ta komedie ?! 

(5.8.2002 20:11:42)
Myslím, že je to otázka vzájemného vzahu páru již před narozením dítěte. Vliv má i vzor, který máme zakódovaný každý ze své rodiny. Mě se ale často zdá, že my ženy rády strháváme veškerou péči o děti na sebe. Možná v tom hledáme seberealizaci nebo si chceme děti přivlastnit, nevím ... Takže pokud nám rozdělení rolí: "žena-hospodyňka" vs. "muž-živitel" vyhovuje, tak se nesmíme divit.
 Jana, 3-měsíční syn 
  • 

Můj manžel si přejet se účastnit všeho ... 

(21.9.2002 22:05:29)
Přečetla jsem si článek i jednotlivé příspěvky.
Souhlasím plně s tím, že termín "mateřská dovolená" se velmi vzdaluje tomu každodennímu kolotoči kolem baby.

Neznám to, že bych musela manžela prosit či "nutit" do činností spojených s tím naším drobečkem.
Mám to štěstí, že manžel, se kterým jsme se na našeho syna velmi těšili a vše dopředu plánovali, se snaží i přes svou pracovní zanepřázdněnost a časté cesty podílet na všech radostech i strastech spojených s naším synem. Je pro něho samozřejmostí přebalování, chlácholení při rozmrzelosti nebo bolavém bříšku, večer koupe malého častěji než já - třeba i za cenu toho, že by se měl potom vrátit do kanceláře či pracovat večer doma. (Ostatně máme kamarádku, která se vdala a nyní žije ve Španělsku. Říkala nám, že v řadě rodin jejich přátel se otcové starají o večerní koupání svých ratolestí.)Když má volnou chvilku, manžel se hrdě projíždí s kočárkem. Přihlásili jsme syna do "hodin plavání" - v bazénku jsem povětšinou s malým já, ale i můj manžel si to vyzkoušel a chce jít co nejdříve znovu.
Je pravdou, že toto všechno je možné i díky tomu, že pracuje ve vlastní rodinné firmě a k práci mu může (ne však vždy) stačit pouze "mobilní kancelář" (notebook - telefon - diář - ...).

Přeju čtenářkám více takových tatínků ... tento je ale už zadaný :-)
 Helena,05/, // 


Re: Můj manžel si přejet se účastnit všeho ... 

(23.9.2002 8:50:32)
test
 Lucie + Nika 2,5 
  • 

Náš táta pomáhá(L) 

(14.7.2004 19:28:46)
Můj muž byl po narození naší dcery dost vážně nemocný a tak jsem se bála po něm cokoliv chtít. Čtyři měsíce po porodu jsem musela jít na operaci žlučníku a tak taťka musel začít a šlo mu to opravdu báječně. Od té doby si s dcerkou báječně rozumí a navzájem se bezmezně milují.
Naprosto skvělé bylo, že byl do 1,5 roku dcery s skoro pořád doma a tak i pro mě bylo příjemné podle potřeby předat péči o dcerku jemu.
Od té doby co chodí do práce je to sice horší, protože se vrací pozdě, ale stále večer koupe a dokonce se občas nabídne na víkend odjet s dcerou k babičce a dědovi a tak já mám opravdu volno. Přála bych takového tatínka více dětem, i když nic není tak ideální jak na první pohled vypadá.


Lucie

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.