| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Dvojčata popáté - ach ty babičky!

 Celkem 21 názorů.
 Agnes (1,5 dítěte) 


tiše závidím - proč to nepřiznat? 

(16.5.2002 15:00:13)
Milá Pavlíno,

jsem právě v 9. týdnu doslova vymodleného těhotenství a moc moc toužím po dvojčátkách. Naše děťátko bylo počato přirozenou cestou, takže šance na vyplnění mého přání se opět snížila. Na další prohlídku půjdu ve 12. týdnu, to by se už možná dalo poznat, ne? Na druhou stranu si říkám, že můžu být ráda i za to jedno. Moc se na něj těšíme a doufáme, že bude zdravé. Vám přeju hodně trpělivosti, síly a podpory rodiny, dětem pak hlavně zdraví. Držím palce!!!
 Piggy 


Re: tiše závidím - proč to nepřiznat? 

(16.5.2002 15:29:37)
Mila Agnes, i kdyby dvojcatka nevysla, muzete mit druhe miminko brzy za prvnim, pak budou skoro jako dvojcatka!
 Marcela, 3 kluci 
  • 

Re: tiše závidím - proč to nepřiznat? 

(17.5.2002 17:03:30)
Nepropadejte panice, znám maminku, která má po čtyřech sponntáních potratech 3 zdravé děti s dvouletým odstupem od sebe
 Agnes (1,5 dítěte) 


Re: Re: tiše závidím - proč to nepřiznat? 

(23.5.2002 11:48:07)
díky za podporu, ale to už není ono. a hlavně: prodloužila by se mi mateřská a já se bojím o svoji práci. máme tu 10 % nezaměstnanost, takže by nebylo lehké sehnat novou. ale to nevadí. budeme mít samozřejmě rádi i "pouhé" jedno miminko a myslím, že chvilkama mi dá zabrat stejně jako dvojčátka. už se na toho drobečka moc těšíme.
 Dáša ( 3 děti) 
  • 

Babičky 

(18.5.2002 8:13:24)
Vím, že to muselo být v začátcích moc těžké. Zvládnout péči o dvojčata a ještě jedno dítě.
Jenom se mi trošku nelíbí ten přístup k babičkám. Ony jsou totiž taky osobnosti, nejenom maminky. Své děti si už vychovaly, takže jestli vám s dětmi a domáctností pomůžou, tak si jich važte a noste je za to "na rukou". Taky by už mohly si jen odpočívat. Jsou už jistě starší a unaví se dříve než vy. A ty rady, co se vám nelíbí, si snad můžete vyslechnout a ohleduplně říct, že vy to děláte jinak. Vždyť ony ty rady o výživě, o zdraví a o výchově dětí se tak mění, že člověk sám neví, co si vybrat a musí se řídit svým instinktem, jinak tomu propadnete jak televizní reklamě. A jednou taky budete babička. Takže přeji hodně radosti z dětí a v budouctnosti trpělivé snachy.
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: názor trochu jiné snachy 

(22.5.2002 14:04:35)
Milá Dášo, já vím,že babičky to mají taky často se snachami a dcerami těžké, a nechci tady začínat nějaké hašteření na tolik omleté téma. Píšete o tom, že babičky obětavě pomáhají s dětmi a domácností, přesto že již své děti vychovaly a jsou unavené. Představte si,že mne při soužití s tchyní nejvíce trápilo a mrzelo,(rady bych pochopila) že mi chce neustále se vším pomáhat, ačkoliv jsem to neočekávala a nevyžadovala, považovala jsem za svou povinnost vše zvládnout sama. Naopak by mi udělalo radost vidět babičku odpočívat a bavit se, věnovat se zálibám, chodit s kamarádkami za kulturou S vnoučaty si pohrát, vzít je na procházku, hlídat jen po nejnutnější dobu v nejnutnějších případech. Mileráda bych pro ni uvařila,vyprala a vyžehlila, zvlášť když jsem věděla, jak léta otročila svým dětem a zaslouží si trochu odpočinku. Já byla vychovaná jinak a nesnesla bych,(když mi bylo víc než 12,) aby mi maminka dělala služku. A nechtěla jsem to připustit ani v nové rodině. A věřte nevěřte, se zlou jsem se potázala. Neustále jsem musela bojovat s prapodivným názorem, že přece babičky musí "mladým holkám" pomáhat, ony by to chudinky samy nezvládly, nejsou přece na domácí práce stavěné.....
Uvědomuji si, že to bylo myšleno dobře,ale mne velice trápilo a ponižovalo, že mne někdo považuje za rozmazlenou princezničku, která doma jakživa neviděla vařečku a hadr.....
 Mirka, tři kluci (z toho jednou dvojčata) 
  • 

Re: Re: názor trochu jiné snachy 

(17.4.2003 17:44:13)
Milá Dano,
Tvůj příspěvek mne opět přesvědčuje o tom, že co člověk, to názor. Nebudu se dlouze rozepisovat o problémech souvisejících s péčí o dvojčata, ale při čtení Tvého příspěvku mne napadá jediné:
Co já bych za to dala, mít takovouhle pomoc, když jsem ji potřebovala. A myslím, že velká většina dvojčatových mamin též. Ale zřejmě nám jsou souzeny jiné tchýně....
 Kamilka 
  • 

Re: Re: Re: názor trochu jiné snachy 

(27.8.2006 11:59:07)
No a já mám jiný problém... Nemám sice dvojčátka, ale mám tchýni, s kterou jsem byla před narozením mé Kačenky velká kamarádka, ale nyní mi leze na nervi. Já si svoji domácnost včetně starání se o 3měsíční miminko obstarávám perfektně. Manžel mi pomáhá a oba máme radost z toho, jak vše zvládáme. Máme radost ze sebe samých, z naší holčičky a tak. Zvládáme při tom sportování, procházky, výstavy psů a vše okolo.. Jenže tchýně by se pořád starala, pořád by mi vařila, tahala holčičku mezi svoje kuřácké a vínové kamarádky - chce moji holčičku pořád předvádět a ukazovat jako v Zoo. Stále říká jak moc ji miluje, ale nebere žádné ohledy na zdraví miminka.. Tak třeba např. Bydlíme 4 km od tchýně. Když jsem přišla z porodnice, byla pěkná zima a tak jsme raději nechodili nikam na procházky až ve 14ti dnech o víkendu vylezlo sluníčko, ale pořád bylo chladno. Mimi jsme oblékli a šli za tchýní pěšky s vizí, že ji u nich vezmeme hned domů, nakojíme a zase po ohřátí půjdeme zpět.. Jakmile nás tchýně viděla vyrvala mi kočár z ruky se slovy, že se jde projít.. No a byla v pr... celou hodinu !! Předváděla kamarádkám a známým jakou má krásnou´vnučku a já seděla beze slov, nervozní a bylo mi do breku. Manžel taky ani nedutal. Když se tchýni zachtělo domů a viděla jak se tvářím, řekla jen, JÁ STÁLA VEDLE PŘED SOUSEDAMA... mĚ BY ŠVIHLO - Kačenka měla naprosto ledové ručičky a já si v tu chvíli říkala, jak mohla tchýně vychovat 3 děti... A to je se vším, to její věčné opusinkovávání mé holčičky po litru vína a krabce cigaret.. do nekonečna můžu říkat ať nehoupají s tím kočárem, když malá spí; dokola slova mýjte si ruce, malá není ještě očkovaná... CO MÁM DĚLAT !! Dobré dušičky, pomožte mi...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: názor trochu jiné snachy 

(27.8.2006 12:14:12)
Moc to prožíváš, tchýně tvé holčičce nic špatného neudělá, to je jen nějaká mateřská psychóza, podle tvého popisu. Holka se prostě cítí strašně důležitá, když má dítě, a najednou jsou všichni kolem divní a špatní, i když předtím byli fajn... zkus to vůbec neřešit, možná jednou, až bude holčička větší budeš skákat nadšením, že si ji chce tchýně vzít na hlídání, abys měla taky čas pro sebe a pro své zájmy. Zatím je malá, mateřství je pro tebe nové a připadá ti úžasné, což nevylučuje, že ti jednou začne připadat jako docela opruz a pak tchýni jako bys našla. :o)))
 Kamilka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: názor trochu jiné snachy 

(27.8.2006 12:34:48)
No jo... tak jaktože je moje máma naprosto jiná. Vím, že když budu potřebovat děti pohlídat dám je mojí mámě. Ta si mije ruce automaticky, nekouří před malou, když je ve stejné místnosti nebo vůbec na návštěvě, netáhá ji nikam na vínové sedánky a nepřehání to s opusinkováváním, šišláním a ostatníma trapnýma věcma :-(
 Kamilka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: názor trochu jiné snachy 

(27.8.2006 12:36:01)
No jo... tak jaktože je moje máma naprosto jiná. Vím, že když budu potřebovat děti pohlídat dám je mojí mámě. Ta si myje ruce automaticky, nekouří před malou, když je ve stejné místnosti nebo vůbec na návštěvě, netáhá ji nikam na vínové sedánky a nepřehání to s opusinkováváním, šišláním a ostatníma trapnýma věcma :-(
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: názor trochu jiné snachy 

(27.8.2006 12:14:28)
Moc to prožíváš, tchýně tvé holčičce nic špatného neudělá, to je jen nějaká mateřská psychóza, podle tvého popisu. Holka se prostě cítí strašně důležitá, když má dítě, a najednou jsou všichni kolem divní a špatní, i když předtím byli fajn... zkus to vůbec neřešit, možná jednou, až bude holčička větší budeš skákat nadšením, že si ji chce tchýně vzít na hlídání, abys měla taky čas pro sebe a pro své zájmy. Zatím je malá, mateřství je pro tebe nové a připadá ti úžasné, což nevylučuje, že ti jednou začne připadat jako docela opruz a pak tchýni jako bys našla. :o)))
 zanyna,2kluci,1,5rok 
  • 

Re: máš oprávněnou starost 

(29.1.2007 14:40:44)
Kamilko,moc Ti neporadím,taky už uběhl nějaký čas...chci Tě alespon podpořit,po tom,co Ti píše Monty..To,že jí by tyhle věci nevadily,také něco vypovídá.Tobě záleží na mimi,aby bylo zdravé,především.Vidíš,v tomhle jsi dobrá maminka.S tchýní buĎ nekompromisní!Musí respektovat TVOJE pravidla,hlavně když jde o takové věci,co píšeš.Hlavně to děláš kvuli mimi,ne kvuli sobě,to by taky mohla pochopit.Taky riskuje,že ji mimčo nebudeš dávat,co jí to jemně naznačit?
 ANNAHAM 


Re: názor trochu jiné snachy 

(4.9.2008 14:09:27)
Jsem babička (matka, tchýně). Mám tříletou vnučku Viktorku a od jejího narození stále řeším problém, zda nejsem babičkou "moc" nebo naopak "moc málo".Víte, ona se tak těžko hledá ta správná hranice, aby babička pomohla, ale nepletla se mladým do života moc. Prosím, pomozta nám vždycky najít tu správnou míru, ať žijeme všichni v pohodě, vždyť to prospěje nejvíc těm malým dětem - at o přece všichni chceme.
 Lenka K., dcerka skoro rok 
  • 

Něco na posilněnou 

(18.5.2002 10:57:12)
Vždy když toho mám akorát dost, péče o jedno děcko, domácnost atd. ráda si na chvilinku sednu a přečtu příspěvky o maminkách dvojčat a je mi hned jasný, že moje starosti jsou malicherné...protože tyhle ženský toho mají určitě nadhlavu.
L.K.
 Helena 


Ad návštěvy a nákazy 

(24.5.2002 21:28:34)
Poprvé čtu, jak otevřeně odehnat nemocnou návštěvu, která přijde do rodiny s malými dětmi. Myslím, že je to nešvar stejný jako chodit do práce s rýmou a kašlem a plivat to na ostatní (syndrom nepostradatelnosti). Několikrát jsem velice decentně takové návštěvě naznačila, že se obávám nakažení mých malých dětí a vždy jsem vypadala jako nesnášenlivá krůta, která se štítí ostatních. Na decentní poznámku, že koupelna s umyvadlem je vedle nikdo většinou nereflektoval. Ale už jsem otrlá a činím stejně dál. TAky když v obchodě usmrkaná prodavačka sahá na moje zboží, otevřeně ji na to upozorním a chci vyměnit. Takový údiv se málokdy vidí.
Bikerka
 Petule+Philip 25mesicu 


Re: Ad návštěvy a nákazy 

(24.5.2002 21:51:36)
Bikerko,

absolutne s tebou souhlasim!!! Nastesi mame kolem sebe docela "inteligentni" lidi (jsou tam ale samozrejme vyjimky), ktery se z navstevy sami predem omluvi, ze maj treba jenom rymu, kdyz vedi, ze mame doma prcka. Stejne tak my ovsem nelezeme s mrnouskem na navstevy za jeho kamaradama, kdyz mu neco je, nebo se zeptame, ze treba zrovna dokoncuje rymu, jestli to moc vadi (vsichni Phildovi kamaradi jsou uz starsi). Myslim si, ze by to mela byt samozrejmost pro vsechny, kteri jdou navstivit rodiny s malyma detma. Vzdyt ty brouckove i tou blbou rymou tak desne trpej!
Petule
 Radka čejková, tři děti předškolního věku 
  • 

Vy je nedáváte do školky?! 

(1.6.2002 23:28:07)
Příspěvek o dvojčatech sedí prakticky ve všem, co autorka zmiňuje a doporučuje, vč. nedorozumnění s babičkami, a "hlídání" volného času rodičů navzájem. Nevím, zda v předchozích příspěvcích byla zmínka o návštěvě předškolního (vč. jeselského) zařízení, ale mám k tomu drobnou poznámku. Poslední dobou totiž stále častěji slýchám: "Ty vaše děti jsou takové šikovné a samostatné, ale vždyť jste říkala že je
nedáváte do školky?!" Jsem maminkou pětiletého Luka a dvojvaječných dvojčat - Jonáše a Bereniky, kterým budou v létě tři roky. Bydlíme v menší vesnici, asi 30 km od Prahy. Trošku mne mrzí, že většina maminek je stále přesvědčena, že školka je pro děti do 5 let to nejlepší, a že je dětem lépe v kolektivu "kamarádů" než mezi sourozenci v rodinném kruhu. Tím, že jsou všechny tři děti většinu dne spolu, učí se spolu komunikovat, spolupracovat, a dvojčata jsou tak nucena okolnostmi vystupovat a jednat samostatně - víceméně se chovají jako tři sourozenci, nikoli jako starší bratr versus dvojčata (na rozdíl od maminek z okolí, jejichž dvojčata navštěvující MŠ bývají uzavřenější a více odkázána jedno na druhé). Kromě toho jsou pro mne jedinečnou zpětnou vazbou ve výchovném působení na ně, vím, co je trápí, co zajímá.
Možná, že otázka volby předškolního zařízení není pouze před rodiči dvojčat tak důležitá, někteří rodiče jsou přesvědčeni, že jinou volbu nemají, každý dává přednost něčemu jinému. Ať už se rozhodnete jakkoli, určitě si i při pracovním vytížení nechejte pro každého vašeho tvorečka tolik času, kolik je to jen možné (u dvojvaječných dvojčat bývá většinou jedno průbojnější na úkor druhého). Všechny děti jsou skvělé a jedinečné, a když navíc víte, jaké věci je zajímají, co je baví, ale co je také dokáže pěkně potrápit, dokážete je připravit na zvládání nejedné perné chvilky.
 hana 
  • 

Re: Vy je nedáváte do školky?! 

(2.6.2002 22:12:41)
Nevím, o čem je většina maminek přesvědčena, ale školka je pro pracující ženskou nutnost. Nesdílím názor, že doma je dětem líp a že rodiče lépe vědí, co děti baví a zajímá. Pokud neberu školku jako instituci k celodennímu (celotydennímu?!) "odložení" dětí, tak s nimi strávím dostatek času na to, abych věděla, co je zajímá a o čem přemýšlejí, ne? Školka je ze života, mimořádný zdroj zkušeností, že všichni lidé (děti) nejsou vždy úplně hodní, vstřícní a milující. Zážitek, že lidi jsou velmi rozdílní - ne každému chutná vše stejně, někdo rád kreslí a jiný nerad zpívá, zato pěkně cvičí... A prožitek nějaké té křivdy (pokud to nehraničí s šikanou...), sem tam bitka (pokud neteče krev...)- to je svého druhu trénink pro další "přežití". Ve školce se víc "užije", je tam tak trošku pevný režim, což dětem velmi svědčí, zejména když na to z domava nejsou zvyklé.
 babička dvojčat, dvě vnučky 1,5r 
  • 

jsou každá jiná 

(17.7.2007 18:36:51)
Jsem babičkou dvojčat-vnučky 1,5r. Sama jsem měla dvě děti syna a dceru rychle za sebou-18 měs. Ale to,co zažila a prožívá dcera se svými dvojčaty,jsem si nedovedla, ani ve snu,představit! Bohužel,dcera bydlí 200 km od nás,takže se snažíme, abychom se i tak co nejvíce viděli a mohly dceři ulevit. Tak,jak je v příspěvcích psáno, zeť chodí do práce od vidim do nevidim a dcera je tak s holkama ponejvíce sama,i když se zeť snaží,co mu síly stačí. Dcera zvládá vše na výbornou, i když je poznat, že toho má s "beruškama", jak holkám říká, někdy plné zuby.Holky se narodily předčasně,v 35 týdnu, císařským řezem. Po návratu z porodnice jsem byla poctěna tím, že jsem jí mohla být celý měsíc nápomocna. Překonávání problémů je však dceři vlastní, a tak zvládla - kojení obou dětí najednou,až do jejich 12měs. - cvičení "Vojtovkou" tak dobře, že holky ve svém roce chodily samy - a jejich zdárnou výchovu, i když je každá holka jiná. Dnes v roce a půl se holky samy nají, "někdy" jdou milostivě vykonat svou potřebu do nočníku, mají svůj pokoj, který vypadá jak dětský ráj, stolují, hrajou si, "malujou" a čtou své knížky u svého stolečku a trochu pomáhají s oblékáním. Je s nimi velká legrace,ale dokážou i pěkně zlobit - trucovat a řičet, jsou to zkrátka naše "berušky".
Doporučuji všem babičkám dvojčat, aby si vzpomněly na sebe, jak "měly rády" když se jim, jako novopečeným maminkám,snažil někdo vnutit své zkušenosti. Tyto zkušenosti jsou nepřenosné, ty se musí zažít! I když mi dcera dnes někdy připomene, že jsem se taky neudržela a kázala jsem, snažila jsem se být jí pravou rukou v jejím rozhodování a v jejích potřebách. Babičky, dnes se to kolem dětí točí trochu jinak, než jsma to zažily my! Dnes mají naše děti na rady "internet" , a my bychom měly pomoci hlavně s odlehčením s jejich dětmi, což je vzít si je na čas, jít s nimi ven, hrát si s nimi a dělat s nimi třeba "blbiny"! Za to nám budou vděčné naše děti a jejich děti také! Být babičkou, je pro mě krásná zkušenost!
 matka dvojčat 
  • 

Re:Jsou stejné 

(2.11.2007 10:19:16)
Jsem matkou čtyř dospělých dětí, dvou synů a děvčat jednovaječných dvojčat, v dětství tak stejných, že je málokdo rozeznal. Dneska už je mým dvojčatům 26 let a moje zkušenosti s nimi jsou nepřeberné, pokud budete chtít nějakou radu, ochotně Vám ji poskytnu.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.