| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Čeština českých dětí za hranicemi vlasti

 Celkem 4 názorů.
 Alena Kennedy, Misha 16 a Olin 12) 
  • 

hodne zalezi na rodicich 

(9.11.2003 19:06:22)
Zijeme na v kanadskem subarktiku. Oba nasi kluci mluvi perfektne cesky, i kdyz se narodili u tady. Mluvime doma pouze cesky, cetli jsme jim od detstvi ceske pohadky, pozdeji nam pomohli i ucitele ve skole, kteri vychvalovali kluky ze mluvi plyne dvema jazyky. Starsi syn nemluvil anglicky az sel do skolky, mladsi se ucil nejak tak venku, ani nevime jak. Kdyz Misha prijel do Ceska poprve sam na tabor, tak mel nejvetsi problemy s tim, ze jeho rec byla prilis perfektni, rikali ze mluvi jako ucitel:) Misha cte cesky i pise, Olin (mladsi) jenom mluvi...dneska jsou velice radi ze maji cestinu kdyz prijedou do Ceska a mohou se domluvit s holkama:))) Mluvi cesky naprosto perfektne, mozna Olin ma lehounky anglicky prizvuk, ale toho jsem si vsimla jenom kdyz mi dali v rozhlase kde jsme meli hodinovou relaci na tema "Dawson City", nakonec magnetofonovou nahravku kde je lehounce citit....
 Hana & Hanicka & Kacka 
  • 

Cestina ceskych deti za hranicemi vlasti 

(22.8.2005 7:03:01)
Zijeme v Mission Viejo, coz je asi hodinu cesty od Carlsbad CA. Obe holky se narodily v USA. Hana mluvila jen cesky do tri let, nez sla do preschool. Divila jsem se, ze si nehraje s detmi v parku, pak mi to doslo, nerozumi anglicky. Za par mesicu ve skolce mluvila plynule anglicky. Dneska me prekvapi kam chodi na ceske vyrazy jako: Vzdyt me znas, ja tam budu jecet., To si myslis, ze jsem mala holka, apod.. Pri navstevach v Cechach, ji bylo 3 roky, v obchode kouka na zakaznika a prodavacku a otoci se na me"Mami oni taky mluvi cesky!" To same rekla znovu kdyz ji bylo 6 let. Znami v Cechach rikaji, ze ma anglicky prizvuk, ja to neslysim.Samozrejme mluvi cestinou 13 let starou, se kterou jsem ja prisla do Ameriky, ale umi. Obcas se snazi i neco precist cesky. Anglicky cte vyborne. Mladsi ,Katherina, je ted 3 roky, mluvi napul cesky a anglicky. Snazim se, aby vzdy rekla tu samou vetu v cestine. Nic nenamita a udela to. Moc by jim pomohly treba prazdniny stravene v Cechach, snad pristi rok. Ucit deti druhemu jazyku doma je prace navic pro rodice, ale je to plus pro deti, a co by jsme neudelali pro svoje deti. Navic cestina je pro me jednodussi tak at mi holky rozumi a pribuznym v Cechach taky.
 Andrea, dcera Nicole 5,5 roku 
  • 

Re: Cestina ceskych deti za hranicemi vlasti 

(16.11.2008 13:47:58)
Ahoj Hanko... Gratuluji ti ze zvladas ucit sve deti v USA cesky, myslim ze dobre delas, jednou ti podekuji. Ja mam dceru Nicole 5,5,roku, zijeme ve Spanelsku, ona se tady narodila. Manzel je Nemec, ale doma spolu (my dva) mluvime anglicky, jelikoz moje nemcina neni zrovna nejlepsi a jeho cestina se sklada asi ze 3 slov.. Moje dcera tedy od narozeni vyrusta ctyrjazycne, mluvi vsemi 4 jazyky dobre, ale musim se pochvalit, jeji cestina je asi porad number one. Mluvim s ni od narozeni denne, mluvime porad, cele dny, kdyz neni zrovna ve skole nebo na odpolednich aktivitach, a cestina ji nedela vubec zadne potize, jen obcas, ale to opravdu velmi zridka se me zepta na nejake slovicko, jak se rekne cesky. Ale jinak my se tady ve Spanelsku stykame s ceskymi prateli, mame ceskou televizi, pouzivame skype k temer kazdodenni komunikaci s prateli a rodinou v CR, takze mi ani kolikrat neprijde, ze ziji nekde jinde nez v CR.. :-) ..Kazdopadne bych ale chtela podporit vsechny ceske rodice, zijici v zahranici, aby sve deti ucili cesky, aby nemeli strach z toho, ze to dite nezvladne apod., deti se reci uci bez problemu, pokud se je uci od narozeni.. A hlavne pokud je alespon jeden z rodicu Cech, tak by byla opravdu skoda toho nevyuzit a dite cesky nenaucit..
 podolinka 


Re: Cestina ceskych deti za hranicemi vlasti 

(7.7.2009 10:48:12)
Ahojte vsem! Asi tedy je to opravdu moje chyba, ze moje holky neumi, tedy ta prvni ano, ale moje 3-leta skoro nic!!! Trapim se tim a nevim co delat. Moje situace je komplikovana. Zila jsem 15 let v UK, tam jsem byla take poprve vdana a dcera Persia od malicka mluvila i cesky i anglicky. Jak pisete vy, zacala chodit do skoly a cestina byla pryc! Ale jezdili jsme casto do CZ a tak se ucila casem, kdyz byla mala, tak samozrejme ji to trvalo zjistit, ze mluvi 2 jazyky, ale cetly jsme, koukaly na videa a mely vztahy s moji rodinou, i cechu bylo v UK vice. Jenze ja se rozvedla a po nekolika letech potkala Itala, v Praze! On nemluvil ani cesky, ani anglicky, ale nejak nam to vyslo a ja se po pul roce vztahu stehovala, uz i tehotana s dcerkou z prvniho manzelstvi(,ktera je jeste k tomu napul iranka:-))do Italie! Prvni dcerka hned druhy den zacala chodit do skoly, italske, protoze tu anglicka nebyla a v UK chodila od 4,5 let do skoly, 2 roky. Italska skola ji nedelala problemy, dodnes je nejlepsi ve tride, tedy skoro... No jenze tim padla anglictina i cestina. Pak se mi narodila druha dcerka a ja se snazila mluvit cesky, anglicky a na stara kolena sem se musela naucit italsky, protoze tu nikdo neumi anglicky, no abych se domluvila! A tak v tom mame gulas a ja nevim jak z neho! Chtela bych udrzet vsechny tri jazyky a nevim jak na to! Neznam tu nikoho z Cech, rada bych, ale jsme na vesnici. Jsem s malou doma a ta mluvi jen italsky, rozumi anglicky vic jak cesky a neco obcas rekne, anglicky i cesky, ale je uplne jina, nema rada knizky, neposedi v klidu, cela po tatinkovi(i s tou italskou naturou!). A jak tak ctu vase prispevky, tak se i stydim. Do
CZ jezdime, mozna ne tak casto, z financnich duvodu atd. ale doufam, ze snad, hokam je 10 a 3, ze nebudeme ostudy. Nechci aby byli nejake fenomeny, ale nejakou tu radu od vas zkusenejsich byl brala, nejake tipy na knizky ci jak na to. Jestli jste nekdo v Italii, tak dejte vedet, rada bych se sesla s rodackama, s detma aby se poznali. Tak dejte vedet, poradte jak udrzet jedne anglicko-iranske predky a druhe ty ceske, protoze uz delaji italku i ze mne! Jak zjistili, ze mama umi italsky, tak se s ni nijak jinak nebavi, asi musim na ne pritvrdit, co? Ahoj vsem Jana:-)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.