| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Odklad školní docházky (Pedagogicko-psychologická diagnostika)

 Celkem 16 názorů.
 Jana Zimova, 3 deti 
  • 

odklad 

(4.8.1999 16:02:38)
Problematika odkladu skolni dochazky je asi prilis slozita, a pro rodice a deti stresujici. Muj prvni syn narozen v zari, sel vlasne do skoly v 7 letech a o odklad jsme nezadali. Sam se spontanne naucil cist v 6ti letech a tak jsme litovali,ze nemohl do skoly jit o rok drive. O moznosti zadat o drivejsi dochazku jsme nevedeli a moc jsme toho litovali, nebot syn chytil vsechny experimenty: nedostaval v prvni tride znamky,vznesene se tomu rikalo slovni hodnoceni, pak byla skolni dochazka prodlouzena o rok, takze se 2 roky ucil to same. Protoze je nadany na jazyky, sel na cesko-italske gymnasium, ktere bylo ten rok prodlouzeno na 6ti lete a tak syn bude maturovat v 21 letech. Prostredni dcera je prosincova, takze zde vubec nepripadal odklad v uvahu. Jenze, protoze jsem uz mela 3. dite,(skolni rok 1990/1991) nesmela dcera chodit do skolky, nebot prece skolka je pro pracujici zeny a neni skolnim, ale socialnim zarizenim, takze holcicka nemela kde ziskat navyky frontalniho vyucovani a vyuka v prvni tride probihala takto:Ucitelka:"Deti, otevrete si sesity." Vsechny deti si otevrely sesity, jen dcera ne. Takze znovu:"Vsechny deti a Zimova si otevrou sesity." Bylo to v roce 1991/1992. Ve treti tride diagnostikovana dyslexie ve vsech moznych formach. A zase problem. Ackoliv vedli dceru jako integrovanou, tudiz na ni skola dostavala vyssi normativ, vyucujici trvali na pisemnem zkouseni. To byla lahudka. Nasla se i cestna vyjimka, opravdu dceru zkousel ustne, nekteri byli aspon tolerantni k uprave - neuprave textu, dokonce tolerovali odpoved MSR, tak totiz dcera psala ve stresu jmeno prvniho ceskoslovenskeho presidenta, nebo na otazku o vysce Snezky napsala 2061m, ovsem nekdy tvrde narazila, protoze 3*7 pro ni bylo 12, takto jsme taky na poruchu prisli.
treti dite je opet syn, narozeny 1.8. V nasi skolce bylo zvykem, ze si predskolaci, tj. deti narozene do 31.8. sly prohlednout sve budouci pusobiste. Syn se tesil, ale jaksi nesel. Pidila jsem se proc, pry ze do skoly urcite nepujde, kdyz je tak pozde narozeny. Udelala jsem dusno, jak to ve skolce mohou vedet, jestli pujde ci ne, rozhodne jsme nehodlali o odklad zadat. Vedeni skolky obratnym manevrovanim a natlakem, jak je syn pomaly, neobratny, hravy, nesamostatny nas donutili jit do poradny. Protoze jsme verili, ze se dostaneme do dobrych rukou,( v poradne jsme postupne byli se vsemi detmi)nakonec jsme se tam vypravili. Dali jsme jasne najevo, ze nam zalezi na tom, aby syn sel do skoly v radnem terminu, ze o odklad nechceme zadat, podvolujeme se prani ucitelek ze skolky. Nektere nedostatky, o kterych skola mluvila, se doma neprojevovaly. Obcas jsem mela dojem, ze jde o praci ucitelek. Napr. syn chodil na anglictinu, platili jsme neco penez a 2* tydne dochazela anglictinarka. Na tu dobu, co je mela v peci, museli jsme podepsat prohlaseni, ze skolka neodpovida v teto dobe za deti na anglictine. To by snad bylo v poradku, jenze syn se kolikrat na angl. nedostal, ucitelka z MS ho tam s ostatnimi neodvedla. Pry si to ma hlidat sam!!!!!!!Pak byly nejake problemy s jidlem, spanim(ktere dite v 6ti letech rado spi), pry ostatni rusi atd. Psychologove nas vyslechli, provedli setreni a vysledek byl odklad, pry je hravy. At se vyhraje za ten rok, pak bude lepe snaset skolu. Podlehli jsme a syn sel v 7 letech. Rok trpel ve skolce, protoze tam musel spat a hravy je do dneska, v 9ti letech stejne jako tehdy. Chodi do skoly s chlapcem, ktery se narodil o rok pozdeji v cervenci, ale v jeho pripade se v odkladu neangazovala ani skolka, ani psych. poradna. Jak to ta maminka udelala?
Takze odklad je nekdy vec dobra, ale nekdy nic neresi a jen prinasi nadbytecny stres do rodiny. A ja sama si pomatuji ze sve vlastni skolni dochazky podivny ponizujici pocit, ze jsem ve tride nejstarsi. takova velka, ev. tak stara a neumis to, podivej se na Misu, Jitku atd, takove male a jak rychle chapou...
S pozdravem Jana Zimova
 Petra,Kuba 7,Vasek 4 
  • 

Re: odklad 

(30.5.2000 13:46:24)
Ahoj,
precetla jsem si clanek Jany a po pravde me udivil.Nemysli si totiz,ze je ostudou byt ve tride nejstarsim /kdyz jsem byla jeste ja ve skole,bylo to spise naopak-starsi se chlubuli,ze jsou starsi,silnejsi apod./
Ale ted k problemu odkladu:muj nazor je takovy,ze chlapci jsou ve srovnani
 Petra,Kuba 7,Vasek 4 
  • 

Re: odklad 

(30.5.2000 14:20:47)
omlouvam se za preruseni a pokracuji:
domnivam se tedy,ze chlapci jsou opravdu ve srovnani s devcaty hravejsi,pomalejsi a jaksi mene snazivejsi.
V pripade Jany si myslim,ze sehraly roli spatne zkusenosti z drivejska a spatne vysvetleni a pristup psycholozek z poradny.
O cem bych vam chtela jeste napsat je to,co jsme si museli my vyslechnout,kdyz jsme se rozhodli odlozit synovi /nar.28.6./skolu o rok.Hlavne babicky a deda to brali jako ostudu,ze je jejich vnuk snad hloupy...Pritom syn je podle psychologa nadprumerne inteligentni,ma velkou slovni zasobu atd.
Problem byl v komunikaci s dospelimi /nezdraveni,neochota komunikace s ucitelkou ve skolce/,proste byl velmi nesmely a ten 1 rok je opravdu velmi znat-syn se do skoly tesi/vloni z ni mel velky strach/,je prubojnejsi,zodpovednejsi.
Proto ja jsem priznivcem odkladu skolni dochazky,me vubec nevadi ,ze syn bude maturovat ve 20 letech,dnes chteji mladi studovat co nejdele...
 Míra, syn 1,5 
  • 

Odklad - proč ne ? 

(6.6.2000 8:50:16)
Myslím, že v poslední době se mnoho rodičů snaží o doklad docházky z jednoho prostého a svým způsobem i pochopitelného důvodu. Čím později totiž dítě do školy půjde, tím bude vyspělejší (fyzicky i psychicky) a tudíž nebude hrát podřadnou roli v kolektivu třídy. Tento moderní trend (snaha rodičů o odklad) se stává stále častějším, jak je vidět i z přehledů za minulé roky uvedených v článku. Nevěřím tomu, že by se rodilo více dětí v ony problematické měsíce, než tomu tak bylo v minulosti.
 gabriela hoškova 2 synové 
  • 

zápis 

(17.1.2006 12:05:41)
Dobry den, včera jsme byli se synem u zápisu. Kluk se tak strašně těšil že konečně půjde do školy že jsme tomu nikdu nechtěl ani věřit. Ale. Jen to jak nás přivítali, bylo stašné.Kdesi v rohu stálo 5 učitelek. Jedna se tedy odvážila a přišla si pro syna,odvedla ho at postaví komín s kostek. Jak řekla udělal.Poté kostky musel spočítat. Už toto mě zarazilo,sice počítat do dvaceti umí ale to se má snad učit až ve škole ale co zvládl to.POtom rozpoznat číslice od 1 po 4, také zvládl,podepsat se taky zvládl,a to té měl namalovat někoho z rodiny. Namaloval mě jako mamu. A to už se paním učitelkám nelíbylo. Já jako malířka mužu říct na pětileté dítě moc pěkné,ale ne měly bychom raději zajít do poradny jestli není nějaký problém. Mě by zajímalo v čem ty učitelky vidí problém.Psát umí pomalu i číst ale jen k vůly nějakýmu obrázku ho asi nevezmou .Když jsem já a nebo můj muž šli k zápisu tak si nepamatujem že by po nás někdo chtěl se podepsat nebo počítat. Nato ty učitelé tady jsou nebo to už ty děti můžeme nechat zrovna doma a učit je doma. Z toho verdiktu jsme byli ze synem uplně zdrceni. Kdybychom nebydleli na dědině.tak neřeknu, ale je tu nouze o děti ale oni mají problém. Přeju pevné nervi všem rodičúm a jejim nastupujících prvnáčkum. S pozdravem G. Hošková
 Jana, 2 děti 
  • 

Re: zápis 

(2.2.2006 22:29:12)
Jsem docela překvapená skutečností, kterou nám sděluje pisatelka toho příspěvku. Mé zkušenosti jsou zcela opačné.
Pracuju jako učitelka na základní škole, tudíž bych se možná mohla cítít částečně dotčená tím, co jsem si právě přečetla. Ale necítím...
Jsem také matka pětileté dcery, s kterou jsem tento týden rovněž absolvovala zápis do školy se žádostí o odklad povinné školní docházky. Dle posudku psychologa z PPP není dcera na školní docházku zralá, je stydlivá, nesoustředěná, grafomotorika vázne, přetrvává u ní špatná výslovnost, r a ř neumí vyslovit vůbec. Bylo mi ale paní učitelkou ve škole sděleno, že dcera je velmi šikovná, proč odklad, že se bude ve školce nudit, vždyť ona to zvládne...
Vzhledem k tomu, že se také každoročně účastním zápisu do prvních tříd, nabývám dojmu, že některým dětem a jejich rodičům záměrně říkáme nepravdu, zkreslujeme hodnocení schopností a dovedností některých dětí. Musím zdůraznit, že jde často o děti výrazně řečově podprůměrné, stydlivé, nespolupracující, nebo naopak silně hyperaktivní, hravé apod. A to všechno jen proto, abychom naplnili nejlépe čtyři, ale alespoň dvě první třídy. No, jak se zdá, jiný kraj - jiný mrav!
 Mirka, Dan 15 a Míša 6 
  • 

Re: zápis 

(23.2.2006 15:11:16)
Podle mého názoru zde bude trošku jiný problém - nejde o to, zda je postavička na obrázku krásně namalovaná, ale zda má všechny parametry, které má mít kresba postavy u dítěte, které má nastoupit do školy. Chtějí to všude a mají předepsaná kritéria, nedivte se proto, že na základě kresby Vašeho dítěte mu nedoporučili nástup do první třídy...
Sama jsem matkou předškoláčka, ale mám přesně opačný problém než většina rodičů, můj syn je hyperaktivní. Umí číst, psát, počítat (to vše se naučil absolutně sám už před rokem!), inteligenci má spíš nadprůměrnou, ale doporučují mu odklad z toho důvodu, že neudrží pozornost. Moc mě to trápí a doufám, že s tím za ten půlrok ještě nějak pohneme...:-(
 Helik syn 5let 


Re: Re: zápis 

(14.4.2007 11:10:18)
Ano přesně tak to bylo u pětileté prohlídky u obvodní lékařky,kluk nenamaloval postavičce krk ani 5 prstů a také jak ho to mohlo napadnout a i mne,vždyť postavičky z večerníčků mají někdy jen tři prsty nebo čtyři,tak jak pak má vědět pokud mu to někdo neřekne,že se maluje správně 5 prstů !!!
Mně to naštěstí někdo řekl a tak jsem den před lékařskou prohlídkou naučila kluka kreslit krk a učila jsem ho,že se maluje 5 prstů na ruce.
My jsme měli taky odklad,ale z mé strany,kluk byl hodně nemocný a citově na mně visí,jeden psycholog kam jsme docházeli byl pro odklad,ale u zápisu to nestačilo,museli jsme to mít od státního psychologa,tak jsem šli ještě ke státnímu a bála jsem se že ho do školy pošlou,přitom se téměř automaticky dává odklad klukům od Března a holčičkám od Července.
Psycholožka ho pochválila,že má velkou slovní zásobu atd atd,ale že neudrží pozornost,řekla jsem si sláva,máme odklad.
Ve školce na nás koukali,proč mu dáváme odklad,vždyť je velkej,ale že se neumí začlenit,nechá si ubližovat,ráno pláče při mém odchodu atd atd to už nějak pozapomněli.
Letos v Září do školy nastupuje,už se i těší,sám se naučil číst a píšeme si po Skype a naopak mám obavy co na to řeknou ve škole,ale odklad si nevyčítám i syn sám řekl,že nechce ještě do školy,že si chce s dětmi ve školce hrát,letos se už na školu těší a vím,že je i sociálně připravený
 Mařádková Monika, dvě děti 
  • 

Odklad školní docházky 

(28.2.2006 15:38:09)
Při požádání o odklad a uvedení důvodů z mé strany, mi bylo řečeno, že oni to jako problém nevidí. Při mé otázce"Na důvodech, které jsem uvedla vůbec nezáleží" mi bylo řečeno"to už není Váš problém".Měla bych jít pro posudek k příslušnému pedagogickému psychologovi, ale půjdu k jinému.
Mám strach, že protože nemůžou naplnit třídu, tak by ten jejich psycholog napsal posudek ve prospěch školy.
Taky se bojím, že posudek který přinesu já nebudou brát v potaz.
Moc Vás prosím o informaci, zda se můžu taky nějak bránit když mermomocí budou chtít mé dítě do školy.
Lucinka je narozena 8.8.2000 a myslím, že ten jeden rok jí jen prospěje.
Předem děkuji za Váš čas. Mařádková
 Janky 
  • 

Re: Odklad školní docházky 

(10.3.2006 9:12:50)
Jsem hrozně ráda že nejsem sama v této zapeklité situaci.I my jsme podaly žádost o odklad a k tomu spousty potvrzení od doktorů protože jsme pořád nemocní ani do školky nechodí je jen semnou doma.Když jsem to ředitelce školy oznámila byla na mě hodně zlá a taky nás hned posílá k psychologovi i když podle mě je to zbytečé.Dcera je šikovná školu by zvládla ale né když bude půlku roku chybět kuli nemoci.Jsme z malé vesnice kde potřebují každého žáčka ale s tímto přístupem u mě skončily. Udělám vše pro to aby sem příští rok nenastoupila.Vám bych určitě doporučila nezávislého psychologa.Přeji hodně štěstí
 kristina vitkova, studentka 
  • 

z jineho pohledu 

(7.8.2006 10:25:14)
nastoupila jsem do 1. tridy v necelych sesti letech, protoze jsem narozena v prvni tretine zari a nezdalo se mi, ze by me moji spoluzaci brali jako mene vyspelou, to prave naopak. spis si myslim, ze pro takoveho zaka je nevyhodou, kdyz se dostane do pozice urazeneho a ponizovaneho ditete. pak maji vetsinou navrch starsi deti, protoze mladsi jeste nemaji tolik zkusenosti na to, aby se dostatecne (slovne, ne fyzicky) ubranily. pokud se jedna o introverta, mozna je take dobre, kdyz jde do prvni tridy s kamaradem, nestane se mu pak, ze sedi nekde mimo, protoze nikoho nezna a boji se nebo stydi se s nekym dat do reci. ale celkove bych rekla, ze se dnes deti na vek uz moc nekoukaji, spise posuzuji to, co vidi primo. docela casto se totiz ve stale nizsich rocnicich setkavame s tim, ze se nekomu deti smeji, protoze ma aktovku "jak z doby krale Klacka" nebo auto, ktere neni na vysilacku a je proto hrozne. bracha se s tim setkava uz i ve skolce. proto si myslim, ze by si deti do skoly nemely tahat hracky (jak se docela casto deje) a pokud to je mozne, vemte je, az pujdete vybirat jejich skolni pomucky, s sebou. protoze treba i pouhe nuzky s disingem krokodyla dodaji diteti trochu sebevedomi a zvednou mu naladu =D
 Sylva, učitelka 
  • 

Forma zápisu- můj názor 

(19.1.2008 8:52:01)
Jednou jsme na naší škole připravili zápis formou pohádky, ale tato forma se podle mě moc neosvědčila. Potřebujeme zjistit, zda se dítě dokáže alespoň na 10 minut zklidnit, soustředit, navázat kontakt. Při formě pohádkových stanovišť fáze zklidnění a klidného sezení nenastává.
 Romana,dítě 7 let 
  • 

odklad školní docházky 

(18.2.2008 23:31:59)
Dobrý den,reaguji na článek odklad ano či ne? Mám syna,který se narodil 31.8.,takže musel k zápisu v roce 2006. Už předtím jsem byla přesvědčená,že budu žádat odklad školní docházky,ikdyž mě učitelky ve školce a posléze u zápisu přesvědčovaly abych své dítě nechala nastoupit do první třídy.Jako matka,která se svým dítetem trávím veškerý svůj čas,ho znám natolik abych byla schopna posoudit,že to na školu opravdu nevypadá.Absolovali jsme návštěvu u dětské lékařky,která s tím také souhlasila,poté v pedagogicko-psychologické poradně,kde mi pan doktor sdělil,že mé dítě opravdu na vstup do školy není připraveno,a doporučil abychom ho ještě rok nechali ve školce.Velmi mu to prospělo a v září šel do první třídy,a teď patří mezi nejlepší žáky.Myslím si,že kdyby odklad neměl,určitě bychom se potýkali s velkými problémy,jelikož je to pro děti dost velká změna a ne každý dítě ji zvládne tak jak by mělo.Proto se přikláním k tomu odklad ano,ale samozřejmě jen u těch,kteří to opravdu potřebují.
 marie, 2 děti 
  • 

Zápis do školy nehodnotí vaše dítě ani jeho schopnost školu zvládnout 

(21.2.2008 13:22:13)
Mám osobní zkušenost se zápisem do školy. Ve školce mě upozornila paní učitelka, že bychom měli navštívit odborníka a poradit se, zda nezvolit odklad školní docházky. Syn se narodil 28. 7. a je to věčná hračička. Ve škole mi však paní ředitelka několikrát opakovala, že pokud ho nedám do školy, že ublížím mnoha dalším dětem, neboť nebudou moci udělat dvě třídy, ale pouze jednu. A že je to na mě. Tlačila mě ke zdi a dost tvrdě. Podlehla jsem. Pak to vyřešil manžel, odložil rozhodnutí. Byli jsme v poradně a chlapec zůstal ve školce.To samé mi vykládolo již více matek. Dnes jsme rádi, protože se chlapec zcela změnil a nyní je ten správný čas... Radím, zápis do školy není vyšetření a pokud váháte, zeptejte se ve školce na jejich názor a navštivte odborníka. Protože chce škola udržet učitele, nemusíte trpět vy a vaše dítě. vše má svůj čas. Marie
 Martina, dvě děti 
  • 

odlad ano či ne? 

(9.6.2008 17:10:52)
Dobrý den. Máte někdo zkušenost s odkladem pro špatnou výslovnost sykavek a ř, špatné držení
tužky. Moje dcera je narozena v únoru 2002, ped.psych.poradna i logopedka nám doporučily odklad, jenže holka je už nyní o vyšší než děti se kterými by měla jít do školy a ostatní činnosti zvládne dobře. I když už jsem rozhodnuta pro odklad, chtěla jsem poznat nějaké názory od maminek.
 Slávka, 2 děti 
  • 

Re: odlad ano či ne? 

(29.4.2009 18:34:48)
Vy jste maminka a pokud hcete udělat svému dítěti dobře, tak mu udělejte. Pokud mu chcete škodit, tak škodíte i sobě. Výška dívky nehovoří o její připravenosti do školy. Každé dítě se rozvíjí i roste jinak. Já bych nepřemýšlela. Dobře jste zvolila jste radu dvou odborníků a teď je to na vás.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.