| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

 Strom diskuzních příspěvků

 Celkem 42 názorů.
 tvkalina 


Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 13:42:26)
Prosím o radu a trpělivost.

Když dojde k té události, že se u nás v kuchyni sejdou mol, moje máma a můj tříletý syn Igy, jen stěží neuslyším větu „pojď Igy, zabijeme mola“. Protože Igy už má tendence rozšiřovat zabíjení i na další živočišné druhy (zatím nepřešel řád bezobratlých) a protože mám obecně o chvilkách s babičkou romantičtější představy, zkusila jsem posledně pro mola zvednou palec. Máma mě ale uzemnila, že „snad nechci aby mi to tu všechno sežral“. No a to má pravdu, nechci. Ráda bych zdůraznila: nejsem ani přívrženec Džainismu ani vegetariánka, jenom jsem do toho zabíjení chtěla zasvětit syna později. Teď, když už se provalila naše pravá povaha, řeším zásadní otázku, jak synovi vysvětlit naše predátorství a jeho pravidla. Šlo by samozřejmě moly vyhubit z kuchyně před příjezdem babičky, zapomenout a ještě nějaký čas se tvářit, že žádné zabíjení neexistuje, ale když už u nás doma nenosí děti čáp (mé sestře hladil břicho a těšil se na „Vilíka“) a ani ježíšek už skoro žádné dárky nenosí, ale nakupujem je - nebo vyrábíme společně, byla by pohádka o „mase“ v katalogu dětských verzí úplně sama. Navíc syn je i tak každodeně konfrontován s polaritou našeho vztahu ke zvířatům. Nejen dělení na hodná a zlá zvířátka, které mi sice přijde logické, ale svým pragmatickým klíčem vyloženě nevýchovné – ti z nichž máme nějaký užitek jsou hodní – kráva, kočka, kůň, slepice, vlaštovka, žížala, včela, pavouk, beruška, a ti kteří nám nejdou na ruku jsou zlí – holub, potkan, moucha, mol, komár, vosa. Mnohem zmatečnější je to se zvířátky, která jsou v našem dětském věku hodná, myšky, krteček, mravenci ale v dospělosti je hubíme. I když za tuto schyzofrenii jsem autorům pohádek vděčná, vnímám ji jako snahu o relativizaci dospělého světa. Vzpoměla jsme si nedávno na společný výlet s kamarádkou a jejím synem do Zoo. V pavilonu predátorů požíral za sklem malý tygřík nějaké méně štastné zvířátko a syn kamarádky se zeptal. „Mami co to jí?“ A maminka odpověděla: „To má oběd.“ Zasmála jsem se tomu eufemismu, ale hra pokračovala dál. „A co má na oběd?“ „No to mu přinesli ošetřovatelé“ „a co je to?“„maso“. Maso je dobrá odpověď tříletému dítěti, zní to skoro jako máslo a tak malé dítě se ještě nebude ptát „čí?“. Maso ale překvapivě zní neutrálně i dospělým. Ještě na škole nám jeden pedagog říkával, že ten kdo jí maso, by si měl alespoň jednou v životě nějaké zvíře zabít. Zní to logicky, ale moc se tím toho nezmění. Zabité maso a koupené maso, je vnímané odlišně. Jako kupující musím občas vzdorovat chlácholivému pocitu, že když už tam to maso jednou je, tak co s ním, nemůžu za to jak to dopadlo, jenom si je koupím. Ale jinak samozřejmě vím, že jako kupující jsem „objednatel“. Beze mě a mě podobných by v regálech žádné neleželo.
Pamatuju si dobře jak to probíhalo u nás doma, když jsem byla malá. Rodiče chovali králíky, ale otec je zabíjel velice nerad. V mezipauzách, kdy se k tomu nemohl odhodlat, protože mu jich bylo opravdu líto, chodila máma nakupovat k řezníkovi. A tam už bylo maso dost anonymní na to, aby ho někdo nelitoval. I pro otce, který tu zkušenost zabíjení měl. Vlastně byl vždycky rád, že „to“ za něj někdo udělal.
Já osobně jsem zvíře za účelem získání potravy nikdy nezabila. Jednou jsem na pionýrském táboře zašlápla myš a ještě dlouho potom na mě byli všichni naštvaní, „Jak můžu být taková“ Ačkoli jsem chápala, že nebylo potřeba ji zabíjet a dupnutí na hlavu také neladilo s etikou vraždění pomocí myší pastičky, říkala jsme si, no jo děcka z města. Na vsi se myši nezabíjeli až poté, co něco „provedli“, likvidovali se preventivně. A protože jsme to věděla, (sama jsem natahovala pastičky a chválila kočku když chytila myš) nedokázala jsem projevit nad svým činem dostatečnou lítost a po zbytek tábora jsem byla Brutální Nikyta.
Co se týče králíků, naši nechtěli, aby jsme se sestrou vůbec kdy byli přítomny jejich odpravám. Nicméně časem povolili, takže mám doteď v hlavě uložený obrazový záznam i se zvukovou stopou. Nejstrašidelněji působil pohled na některého z nich stočeného v hrnci. Stažený z kůže vypadal jako nahé miminko. Občas se mi to připomene jako obrazový flashback a není to příjemná vzpomínka.
Kolikrát mě s odstupem času pobaví vlastní výklad správného chování. Např. když syn urval hlavičku plyšovému zající hned jsem spustila „ No to přece nemůžeš myslet vážně, jak se to asi tomu zající líbí, takhle bez hlavičky, to už nikdy nedělej“ a pár minut na to jsem mu už na talíři krájela „masíčko“ k obědu.
Kamarád mi na to říkal, že to je předsi jasné, zabíjení (zvířat) pro zábavu je špatné, pro potřebu je v pohodě. Kde je ale nějaká hranice mezi potřebou a potěšením, to nevím.
Dát si dvakrát týdně maso protože mi chutná a ze stejného důvodu vysočinu na rohlík, přece není žádná životní potřeba, miliony vegerariánů jsou důkazem, že se bez masa žít dá - ačkoli je otázkou, kolik vegetariánů by zeměkoule uživila. Jenže maso a masné výrobky spolu s koženými výrobky jsou jenom tou nejviditelnější a nejprůkaznější formou našeho predátorství. Musela bych přestat jíst i tvrdé sýry, neb jsou sířeny sířidly z telecích žaludků a potom začít kupovat výrobky označené králíčkem, abych měla jistotu že složení mého šamponu neokusilo žádné pokusné zvíře, no a potom doufat že neonemocním abych nemusela užívat žádné léky. V těchto místech už potravní řetězec zduřel do nečekaných rozměrů.
No a pak bych se z toho taky mohla zbláznit, protože na zvířatech nejsou testovány jen látky obsažené v lécích a v kosmetice, ale vlastně všechny chemické látky které přechází do okolního prostředí a je u nich potřeba vyloučit negativní vliv na člověka. Někdy si říkám že je to beznadějné, prostě jsme predátoři a co už s tím. Přece jen mám ale pocit, že jako ti co jsou nejvíš na špici, by jsme se mohli víc ovládat a z pozice těch „myslících“ s tím alespoň zkusit něco dělat. Mně osobně by zatím stačilo, umět synovi nějak rozumě vysvětlit, jak to s námi je. Chtěla bych v něm vzbudit alespoň základní mezidruhovou empatii, ale přitom ho nijak nestresovat, nedeformovat. Budu ráda když poradíte.

 ajorika 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 14:05:52)
kdyz kouknes na delku lidskeho streva, stavbu zaludku a chrup, tak proste je vsezravec ... nema nekolik zaludku a dost dlouhe strevo pro dostatecne traveni rostlinne stravy (aby z ni dostal vsechny ziviny) .... take bylozravci travi konzumovanim potravy vetsinu casu ....nema ale ani typicky chrup masozravce. Takze jako pro vsezravce obcas maso v potrave neni pro radost, ale pro uzitek. Takze souhlasim s tvym kamaradem a jeho vysvetlenim.

Mozna alibisticke (jiste prave pro ty, kterym pripada jist maso jako vrazda), ale me to pripada rozumne. (jen namatkou mrkni na obsah zeleza v mase a rostlinne strave .... a castou anemii kojencu)
 Klár@ 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 14:23:11)
Taky suhlasím s vysvětlením kamaráda- pro užitek ano, pro zábavu ne.Je na každém, jak moc masa potřebuje a užije:-)
 Jana 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 18:53:22)
Ale stovky vegetariánů jsou důkazem pro to, že člověk maso nepotřebuje. Když jsem vstoupila na diskuzi vegetariánů, až mě překvapilo, že tak živí i své děti a ty jsou naprosto zdravé. Myslím, že to člověk s masem rozhodně nemusí přehánět.
 Simeona a 3 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 14:12:17)
Asi nějak nerozumím oč ti jde~d~. Má syna, téměř čtyřletého, který už celkem dlouho (rok určitě) ví, že existují masožravci, býložravci a všežravci. Začalo to návštěvou dinoparku, kde byly scény požírání jiných dinosaurů těmi masožravými celkem naturalisticky vyhotoveny. Taky ví, že jí zrovna kuřecí maso a že mu chutná, že jsou v něm bílkoviny, které potřebuje, aby měl silné svaly jako táta. Stejně tak ví, že potřebuje k životu i vitamíny ze zeleniny.
Nijak zatím nefilozofuje, bere to všechno jak to jde.
Jinak - děti u nás taky nenosí čáp, ale Ježíšek dárky ano~;).
 tvkalina 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 15:28:14)
synovi maso vyloženě chutná, stejně jako mě, občas ho ale mate, že nejdřív Krteček hrozně dlouho zachraňuje kuřátko, aby nespadlo do pece a my si je potom klidně dáme k obědu. Nebo zlý potápěč unese Nema a my sledujeme jak se sáhodlouze snaží dostat na svobodu, a pak si dáme podobnou, i když trochu větší rybičku k večeři. Jde mi tu spíš o to jak vyřešit ten kulturní rozpor, jak jde to přátelení se se zvířátky dohromady s tím že je potom jíme a ta schiza v tom které zvířátka se jí a která nikoli.
 madelaine 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 17:19:21)
Já si myslím, že dnes už žádný jiný důvod, než že nám to chutná, neobstojí. Maso lze plnohodnotně nahradit jinými živinami, máme na výběr. Čím ospravedlníme argument, že inteligentní život má větší hodnotu než neinteligentní život? Může požitek člověka ospravedlnit utrpení zvířete? Těžko, a každý myslící člověk si tyto otázky klade. Jenže... zatím nevíme, jestli netrpí i rostliny, a něco jíst musíme, že.
Takže jsem ti vůbec neporadila, protože v tom sama nemám jasno ~;), ale téma mě zajímá.
 holka anonymka 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(23.2.2009 8:39:29)
Jééé.. utrpení zvířete.. to abychom zakázali pavoukům žrát mouchy - ti si teda vytrpějí.. a dalším zvířatům.. A některé kytky taky žerou zvířata.. A některá zvířata taky žerou lidi..
Myslím, že to je právě ten koloběh života - jako mladý žrát, jako starý být sežrán.. funguje to tady miliony let, tak proč to měnit? Jen proto, že náš lidský mozek je už natolik odtržen od přírody, že není s to pochopit, že každá kytka i každé zvíře tu má svou roli - např. i tu, být sežrán.
Vegetariánství je čirým chorobným výplodem civilizovaných lidí, kteří si myslí, že se tím navracejí přírodě, ale přírodní to není. Chtěla bych vidět Eskymáka, jak hledá nějaký kytičky nebo kořínky :-))) Nicméně, proti vegetariánům nic nemám, sama jím všechno, miluji jáhly apod., prostě se snažím poslouchat tělo, co by tak chtělo :-)
 holka anonymka 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(23.2.2009 8:42:01)
Jo.. a ještě jsem neviděla např. krokodýla, který by si před "lidskou svačinkou" řekl - ten je inteligentní, toho žrát nebudu :-))))
 Mirka77,Luky6/05,Míša4.11.07 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(28.2.2009 20:47:35)
Já myslím, že krokodýl a jiná zvířata si nemůžou říct, že nebudou jíst maso, protože na to nemají "buňky" :-). Ale člověk by tolik masa jíst nemusel, když nechce. Samozřejmě když bez masa nemůže být, tak ať není, ale když už se někdo nad tím zamyslí a chce se mu to s masem omezit třeba jednou týdně nebo měsíčně nebo za dva týdny, tak je to moc fajn. Myslím, že cpát se uzeninama není pro člověka ze zdravotního hlediska potřebné, ale když se chce cpát, ať se cpe, však škodí i sobě. A když někdo nechce jíst maso vůbec, tak není fanatik, ale prostě přišel na to, že mu je tak líp a proč by tedy měl jíst maso a bylo mu hůř, když už našel svojí cestu, že?
 Líza 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 19:33:43)
Ale kdepak, jestli je v něčem schíza, tak v tom, že vykládáme dětem, že krteček je kamarád. Pokud to máš potřebu řešit, tak mu vysvětli, že ve skutečnosti je to jinak - řekni mu pravdu - zvířátka nejsou naši kamarádi, pokud to není babiččin Alík a tetina Micka. Krteček není kámoš, ale ničí úrodu pěstitelům a zemědělcům. Mol nám sežere mouku...
Ať se tváříme sebenadřazeněji, tak celá naše nadřazenost tkví v tom, že díky inteligenci máme více prostředků si ostatní druhy podrobit a využít či zneužít, ve skutečnosti ale pro nás platí tytéž přírodní zákony jako pro všechna zvířata, tedy především nutnost uživit se.
Nehledala bych v tom velkou vědu, tvůj kamarád to s tím zabíjením pro užitek shrnul krátce, ale výstižně.
 tvkalina 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 20:17:27)
to že krtek není kámoš, protože ničí úrodu je ultrapragmatický pohled na věc, který chápu ale nesdílím. Nakonec z toho stejného úhlu pohledu by klidně mohl být kamarádem, protože je také tím, kdo žere hmyz, larvy a myši viz.příroda.cz " Živí se živočichy, kteří svým okusováním kořenů rostlin škodí na našich zahradách a polích. Jediná věc, kterou škodí na zahradě krtek mohou být jeho chodby, které mohou kořeny odříznout od výživné půdy. Tyto škody jsou však minimální oproti škodám, které mohou napáchat například slimáci či hmyz, a proto bychom si měli rozmyslet zda krtka ze zahrady vyhostíme či nikoli." Jak jsi napsala, díky inteligenci máme více prostředků si ostatní druhy podrobit a využít či zneužít, ale díky inteligenci máme i schopnost vytváření jiných, než jen těch nejprimitivnějších řešení, mezi něž zabití spadá. Krtek většinou všechny nasírá jen proto, že jim kazí krásný trávník, ale na to ještě nikdo hladem neumřel.
 Líza 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 20:20:16)
Nejde o to, co je ultrapragmatický a co není. Popisuju věci, jak jsou. Krtek není kámoš a je škůdce, kterýho se lidi více nebo méně drastickýma způsobama zbavujou - to je schíza - protože pohádky, které dětem prezentujeme, nevyprávějí o skutečném životě.
Před padesáti lety děti na vesnici měly velmi jasno v tom, jak funguje soužití se zvířaty a jak je to s jejich užitkovostí a zabíjením. Je ale taky pravda, že měly jasno v tom, že krtci nejsou kámoši ;), když furt používám tenhle jeden příklad za ty všechny, které dětem v podobě kreslených filmů předkládáme.
 tvkalina 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 20:58:48)
První příběh s krtečkem "Jak Krtek ke kalhotkám přišel" se dostal na veřejnost 1956, takže děti už jsou balamuceny dlouho. Ale to je jedno. Mě osobně jen vadí ten jednoduchý pohled, to dělení na to, kdo je a kdo není škůdce. Vždy je to počítáno ve vztahu k nám a našemu "dílu". Ačkoli to zní jako hrozný klišé, ale není opravdu možný, že by jsme těmi škůdci byli my? Neznám jiný živočišný druh, jehož působení by mělo tak katastrofální následky jako to naše. Zasloužili by jsme si proto vyhubit?
Jinak sama pocházím z vesnice, měli jsme zahradu 1500m2 a spoustu domácích zvířat, ale přesto jak vidíš v tom kdo je a kdo není kámoš úplně jasno nemám. Pamatuju si ale, že když nám slepici roztrhalo káně, neplánoval otec jeho zastřelení (což by zvládl, protože sportovně střílí ) jenom řekl, že příště si musíme dát na slípky větší pozor a na zahradu je pouštět z výběhu jen tehdy, když na ní budeme taky.
 anetata 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 21:31:59)
Nevím, jak může někdo tak krásné zvířátko jako je krtek cíleně ničit nebo ho vyhánět z jeho chodbiček. Ten jeho kožíšek se tak krásně leskne a přední končetinky ve tvaru lopatiček jsou prostě kouzelné. Myslím, že živý krtek je mnohem sympatičtější, než krtek pana Milera, jenž trpí mnohdy přehnanou sebelítostí, jindy má sebevědomí na rozdávání a vůbec je jeho povaha značně nevyvážená. Myslím, že nejjednodušší bude dítěti říct, že skutečný krtek na zahradě škodí jen některým lidem a krtek ve Večerníčku je jen převlečený malý tvoreček v masce krtka. O balamucení dětí krtkem nemůže být řeči.
 Líza 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(22.2.2009 7:27:42)
Ale to se přece nijak nevylučuje. Samozřejmě, že stejně jako všechny ostatní živočišné druhy to posuzujeme jenom vzhledem k sobě. Jsme přemnožení a dřív nebo později vyhyneme, podléháme stejným přírodním zákonům jako ostatní.
Můžeš jistě říkat synovi, že by bylo krásné, kdyby krtek byl kámoš a moly jsme vyhazovali ven z okna a měli romantický vztah k myšičkám (jako kterási pisatelka, žijící v paneláku), ale nic to nezmění na tom, že to tak prostě není. Pokud mu chceš popsat svět, jak funguje, není dost dobře možné začít od toho, že myšičky a molíčci jsou sladcí.
A půjdu ještě dál, od toho, že člověk zůstane ve sladké nevědomosti, že všechny zvířátka jsou kámoši, nijak ho to neposouvá k tomu, aby se skutečně dobře choval k živé přírodě kolem sebe.
Myslím, že prostě furt řešíš toho staženého králíka v hrnci. Ale tvůj syn by si zasloužil dozvědět se, jak to je. Jasně, že ve třech letech mu asi nepovíš, jak fungujou velkochovy slepic nebo laboratoře kosmetických ústavů. Ale pokud chceš dosáhnout toho, aby nad zvířaty přemýšlel, jinudy než pravdou bez balamucení tam cesta nevede.
 daba+holčička 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 17:20:21)
Mě teda dostala věta, "kolik vegetariánů by země uživila"
no mnohem v než masožravců, protože ta zem musí nejdřív léta živit tu krávu, kterou si pak dáš na rohlík, kdežto vegetariána živí rovnou
 1.3Magráta13 


Odmala 

(21.2.2009 17:36:30)
jsem byla vychovávaná v tom duchu, že člověk je všežravec a zvířata chovaná doma se chovají pro užitek (maso, sádlo, vejce). Když děda zabíjel králíka, mohla jsem se klidně dívat. "Kdo chce maso jíst, musí si ho umět obstarat" říkával můj děda. A taky "Nedávej tomu králíkovi jméno a nelituj ho, je to jeho úděl, chováme ho na maso"

Svým dětem vysvětluju všežravost člověka podobně. Zvířata se zabíjejí pouze pro potřebu, pro jídlo, ne pro zábavu. Pokud dcera nechce maso z toho důvodu, že je z roztomilého zvířátka, radím jí nejíst ho. Nevydrží. Je masožravá až hanba.

Konzumaci zvířat jsem jí, coby asi 5letému dítěti, vysvětlovala na potravním řetězci. Vyroste tráva nebo kytka, tu sní králík, králíka sní člověk. Chvíli pak šokovala návštěvy tím, že jim na plastikových zvířátkách předváděla potravní řetězec.
 sally 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 18:05:48)
Já myslím, že nad tím moc dumáš ty sama a že dítě bude úplně v pohodě. Moli se zabíjet musí, nedá se nic dělat. Podobně plácnu komára, když mě bude otravovat. A moje děti jedí kuře a vědí že šunka je z prasátka. Kupodivu ONI to vůbec neřeší, děti jsou dostatečně "sobci", aby nad tím nepřemejšleli.
Myši, mouchy, mravence doma hubíme... s vysvětlením že myši, mouchy, mravenci patří ven a ne k nám do domečku. Myslím, že pro děti je to pochopitelné... Děti vědí, že sova loví myšky, krtek žížaly, puma králíčky... je to přirozený koloběh... a my taky jíme maso, ale jíme i zeleninu, obilí atd...
Myslím, že největší problém s molem a masem máš ty sama, že dítě je v pohodě.
 tvkalina 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 19:28:33)
samozřejmě že s tím mám zatím největší problém já sama, protože v podstatě souhlasím s příspěvkem Madelaine. Čím ospravedlníme argument, že inteligentní život má větší hodnotu než neinteligentní život? Nebo ještě lépe, čím ospravedlníme, že jeden život má větší hodnotu než jiný život? Inteligencí snad raději ne, kdoví kam by který z nás při příštím posouvání normy spadnul. To že můj syn bere pojídání jiných živočichů teď automaticky, ještě neznamená, že bych ho neměla učit vážit si života. Jako malou mě taky zabíjení králíků nepřekvapovalo, a ani u nás doma se jim nedávala jména. Ani ne tak proto, aby nám jich potom nebylo líto, ale spíš proto, že s nimi "nic nebylo". No bodejď by bylo, když byli celý život zavření v králíkárně. Zato když soused třísknul kotětem o roh kádě na vodu, tak jsem dostala hysterický záchvat. A to přesto že mi už jako děcku přišlo divný, že kočky ani psy nejíme a králíky jo. Předpokládám že původ toho bych našla v náboženství a historii - dělení na čistá a nečistá zvířata, a mělo to tehdy asi konkrétní praktické důvody, pes měl hodnotu jako vycvičený pomocník, bylo by kontraproduktivní zabíjet ho dokud může sloužit a ve stáří už jeho maso nebylo nic moc, a u koček si člověk nikdy nemohl být jistý jestli s myší a potkanem nechytila i nějakou tu nemoc. Překvapuje mě jen, jak se z toho dávno po odeznění důvodů stala norma slušného chování. Jak se většina lidí ofrňuje, když "u nás v Čechách, v Evropě" někdo jí psy. Jako by porušil nějakou etickou normu. Jediný a podstatný problém přitom je ten, že maso nejatečního zvířete neprošlo veterinární kontrolou. (Což králičí taky ne, mají kokcidiózu a mor a jaká je to dobrota) Řeším to ale taky proto, že se to řeší ve filmech a v pohádkách, které syn vidí a jemu samotnému to občas přijde divné, ačkoli zatím řekne třeba jen "chudáček rybička". Ale poroste a bude se zajímat víc a já bych byla ráda, kdybych mu to mohla vysvětlit. Jenže zatím v tom nemám sama moc jasno.
 Jája 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(23.2.2009 13:44:51)
Psy a kočky nejíme ne proto, že nám slouží, ale proto, že maso šelem má jinou chuť. Nám prostě nechutná, zato v Koreji, Číně, Vietnamu, je pochoutkou právě maso šelem, šelmy dokonce před zabitím týrají, aby se jim do masa vyločilo hodně stresových hormonů, že má pak maso naprosto jinou chuť, pro ně vynikající.

Ber to tak: je to život. Pračlověk to neřešil. Buď ulovil zvíře on a přežil, někdy se stalo, že zvíře ulovilo pračlověka (třeba tygr šavlozubý). Člověk si proto některá zvířata ochočil a začal je chovat, aby přežil dobu, kdy žádné neuloví. Promítni si seriál "O Človíčkovi", promítni ho synovi a víc to neřešte. Člověk je od přírody všežravec a maso mu chutná. Stejně tak chutná slepici, zkus se se synem podívat, co si dá radši, jestli zrní nebo kostičky salámu (nebo třeba drcené kosti). A týrání zabíjeného zvířete? Mně vždycky učili, že když už zvíře zabít, tak to musí být rychle, aby netrpělo. když kočka přinesla myš a dvě hodiny si s myší hrála, než ta myš konečně chcípla, bylo mi myši neskutečně líto. Kočce ale nevysvětlím, že to dělat nemá, třeba když učí koťata myši chytat. Taky jim přinese myš a dohlíží na to, aby se ji naučili chytat. Je mi myši líto, ale když ji koťatům seberu a dám jim už zabitou, nikdy se myši chytat nenaučí.
 Jana 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 19:32:48)
Až budu mít dítě, hlavně ho budu učit lásku a úctu ke zvířatům, že oni cítí stejnou bolest, jako lidé, a že mají právo na život. Postupem času bych ho informovala, že většina z nás jí maso, že jsou i ti, kteří maso nejí, pokud jim to vyhovuje, tak je vše v pořádku. Že jsou bohužel lidé, kteří se ke zvířatům chovají špatně. Predátorství bych do toho netahala, i když se tak mnozí z nás chovají. Na to dítě přijde samo.
 Bal+♂ 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 21:32:25)
Jedna skupina(Hárlej) má písničku a v ní zpívá "tak prosím nechte květák žít"..zrovna tak by jsme se mohli zamýšlet nad rostlinami ikdyž nemají očička a roztomilé čumáčky..
Myslím si že ani vegetariání nejsou zas tak zdravý,prostě zelenina jim maso nenahradí.
Jak to vysvětlit dítěti,netuším ale taky mě to brzy čeká.Už ví že jíme ryby,ale zatím mu to nepříjde divné.Já mám ovšem divný pocit a čekám až příjde otázka proč..
 10.5Libik12 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 22:35:17)
Lepší písničku má Fanánek

"nacpi se pohanky
a zapni bundu z koženky,
naštěstí netušíš, jak testujou tvý krémy,..!

no a co jako

Zvířata řvou bolestí a strachem, když je transportujou na jatka, mně je to fyzicky nepříjemný, takže maso (což je svalovina mrtvoly), zkrátka nejím.
 Jana 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 23:18:11)
To máme nechat trápit zvířata krutou bolestí jen proto, že nám pošlapaná tráva nic neřekne? Takové názory nesnáším.. Jak píše Libik, když vidím, že je zvíře zavřené celý život v kleci, potom je násilně zabité, potom se nedivím vegetariánům, že se rozhodnou nejíst mrtvé maso.

Rostliny nemají nervovou soustavu, nemají receptory pro bolest, tím pádem se můžeme domnívat, že téměř na 100 % necítí bolest. Na rozdíl od prasete, kuřete atd. O rozdílech v inteligenci květáku a krávy ani nemluvím. Pokud to vegetariánovi nedělá žádné fyzické problémy, tak proč ne. Já ve vegetariánství žádnou hrozbu nevidím, tou je pro nás spíše obezita, kterou náš přežraný národ trpí.
 Beebie+Honzík 09/07+Luci 06/10 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 23:36:35)
Já ve vegetariánství hrozbu vidím, především u dětí, protože nedostanou důležité látky pro růst a vývoj, zejména vitamín B12 a železo... dospělí ať si dělají co chtějí, ale rostoucí organismus živočišné bílkoviny a v nich obsažené esenciální aminokyseliny potřebuje. Viděla jsem děti - vegetariány - v nemocnici. Takový chudinky bledulky podvyživený :-((
Navíc ať si kdo chce co chce říká - člověk JE VŠEŽRAVEC - je tomu přizpůsobený jeho zažívací trakt. Kdyby byl přežvýkavec, měl by pravděpodobně tolik žaludků, jako má kráva ~;)
 flora 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 23:49:58)
Co je to za hloupý názor? Já znám děti, které maso jí a jsou úplně bledé, za co bys litovala tyto?
Dneska se různé vitamíny dají doplnit i ve formě tablet. To jen na okraj.
 Jana 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(22.2.2009 0:32:30)
Právě, že jsem tu psala, že mě překvapilo, že tady na Rodině, vegetarián. matky nedávají dětem maso a děti jen kvetou. A jsem tomu ráda.
 10.5Libik12 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 21:26:25)
V úvodu je zásadní nelogismus v tom, že se předpokládá, že vegetarián sežere víc býlí než masožravec. To je přece hovadina. Víte co zelenýho sežerou ty "bifteky"? Zeměkoule by uživila daleko víc vegetariánů než masožravců.

Typické je (i pro mě matku veetariánku), že dítě jí "maso", kde se tak nějak nepitvá, že ještě před týdnem mělo svoje životní potřeby, nakonec vakuově balená kotleta svádí k představě "výroby". tvkalina 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 22:11:48)
pokud jsi narážela na moji větu v článku "ačkoli je otázkou, kolik vegetariánů by zeměkoule uživila." tak to bylo nadhozeno skutečně jen k úvaze, protože já to nikde spočítáno nemám a vím o tom úplné prd. Ale věřím Ti v tom, že "bifteci" toho asi spasou víc než vegetariáni, i když ti zase nedojí mléko. Ovšem o tom vakuově baleném mase: přesně ten stejný pocit občas mívám taky, že to prostě jenom někde vyrobili, asi jako chleba a spol. a že to tu není z žádného jiného důvodu než abych si to teď koupila a doma snědla. Což znamená že u toho dost často zapomínám, že to předtím někde běhalo a mělo třeba taky svoje malé telátko nebo selátko. Kdepak, nic takového, anonymní výrobek je to. Tuhle mě z toho poklidu vytrhnul syn, když stál u chladícího boxu a protože tam místo popisek "hovězí", "vepřové" "drůbeží" měli obrázky, jak šel kolem nich, četl: Kravička, kravička, prasátko, prasátko, prasátko, kuřátko, kuřátko kuřátko..Právě toho automatismu se asi bojím nejvíc, toho, že mu v tomto ohledu nebudou docházet souvislosti.
 Sylva2 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 22:28:11)
Nejsem si jistá, jestli to zbytečně moc neřešíš. Ale pravda žijem na vsi, takže děti se to tady naučí nějak přirozeně sami od sebe. Já měla v tomhle směru jediný problém- pro dcerku byly rybičky v akvárku taky ham, nechtěla přijmout, že jsou jen na koukání, když ostatní ryby jsou tak dobré.
 flora 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 23:35:46)
Já opravdu nedovedu pochopit, jak někteří lidi dokážou ublížit zvířeti jen proto, že není k úžitku, viz. třeba ten krtek.
Já jsem tedy extrém a nezabiju ani toho mola, já je postupně všechny vychytala a vyhodila ven oknem:-) Myši považuji za nádherná zvířata a neumím si představit, že bych je nějak likvidovala. Pravda, bydlím v paneláku, ale zabíjet bych je nedovolila stejně.
Byla jsem dlouho vegetarián, teď sice maso sním, když je (doma nebývá), ale nevyhledávám ho. Přitom ne, že by mi nechutnalo, ale moje empatie je přeci jenom silnější než požitek z jídla.
Ještě mě zarazil názor, že králiky se nemají litovat, že je to jejich osud. Fuj, úplně mě z toho zamrazilo.
 bohunak 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(22.2.2009 7:15:22)
Flora- bych chtela videt, co bys teda delala, pokud mas v baraku pres 10 mysi a ty Ti behaly pomalu pod nohama. Potom by me zajimal Tvuj nazor.
Jinak k clanku, ja si myslim, ze to moc resis. Vzdycky se zabijelo zvire k uzitku, nesnasim trapeni zvirat, zadnych, ale pokud je to uzitkove zvire, tak se zabije. Me vadi, jak lide se zviraty zachazeji a zpusob zabijeni, ne jejich pojidani.To je jeden z duvodu, proc podporuji organicke farmy a nenosim kozichy. Me deti se na pohadky divaji, ale taky vi, ze neexistuje zadny krtecek v kalhotkach, ale ze je to jen pohadka, samozrejme je pravda 3lete dite to zrejme jeste nepochopi. Ja zabijim moly, komary a pavouky(cerne vdovy), trauma z toho nemam, je to nutnost. Pokud bych musela zabit kure, nebo rybu, tak to udelam. Uz vidim, jak lvice nic nezabije, nebot bude premyslet o inteligenci kamzika a prejde na granule.~;)
 tvkalina 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(22.2.2009 9:03:03)
Ale to je právě ten rozdíl mezi námi a lvicí, my za a)o tom přemýšlet můžem, protože za b)i na ty "granule" přejít můžem. Ale já neřeším jestli jíst nebo nejíst maso, to je jen špička ledovce. Jde mi o celkový přístup, kdy užíváme a spotřebováváme a někdy už ani není možný zjistit co je na začátku nebo v průběhu výroby toho produktu, kolik zářezů na pažbě má třeba můj prací prášek, nebo barvy v tiskárně, nebo náplast na odřený koleno... co budu mít na svědomí, když teď budu hodinu četovat na internetu. Několikrát se tu objevilo "Ty to moc řešíš" ale mě jen zajímá pohled do zákulisí.
 Líza 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(22.2.2009 9:15:58)
Tvůj původní dotaz byl, jak to vysvětlit tříletému synovi, z toho vycházím. Jestli máš problém si to vysvětlit sama, to je něco jiného a je to úplně jiný level. Ale u syna bych skutečně začala tím, že mu nebudu svět popisovat, jak je v pohádce nebo o jakém sním, ale takový, jaký je. A k tomu mu rovnou můžu říkat svoje výhrady a svoje názory, proč by to mělo být jinak. Protože tříleté dítě fakt neřeší to, co tu píšeš, a z pohledu vysvětlování tříleťákovi to skutečně zbytečně řešíš.
 tvkalina 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(22.2.2009 10:19:00)
Ano o to jde, popisovat svět takový jaký je, ale ty to víš? Já tedy mám zatím právě jen ty názory, různé verze a výhrady. Také nepíšu že mi jde o tříleté dítě, ale o dítě obecně, jako osobu která se na tyto věci bude ještě dlouhou dobu ptát mě, nebo nás rodičů. Nemůžu mu říct dnes jednu verzi a tu ji změnit, protože na rozdíl odemě má dobrou paměť a když mu jednou řeknu něco tak a potom zase jinak, bude se se mnou hádat, bude uražený a bude mít hlavně pocit že mu lžu. To už jsme si parkrát zažila. A pak je tu ještě opačné nebezpečí, že mu bude jedna odpověď stačit - jako mě ve spoustě věcí, když jsem byla malá, naši mi řekli nějakou "dětskou verzi" a já s ní kolikrát vydržela hodně dlouho. A často jsem pak byla dost překvapená.
 Líza 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(22.2.2009 10:22:31)
Já ale fakt nechápu, co řešíš. Pokud s ním mluvíš na úrovni svatých pravd, tak hrozí všechno to, co říkáš. Pokud mu rovnou nabízíš pohledy z více stran, žádné obviňování ze lži nemůže přijít - pokud řekneš - tohle si myslím, možná to nemusí být pravda, ale takhle to cítím já... Jako nikdo na světě nemá svatou pravdu, ani ty jako matka ji mít nemusíš. Pokud jsi schopná synovi říct - takhle se na to dívám já, ale někteří lidi mají jiný názor - a jaký? - a odprezentovat ten jiný... pak je to to nejlepší, co můžeš udělat jednak pro to, aby ti věřil, a jednak pro to, aby se naučil přemýšlet vlastní hlavou. Nejde přece o to, abychom dětem předávali hotové vlastní předžvýkané názory.
 tvkalina 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(22.2.2009 11:00:30)
souhlasím, co nejvíc informací, žádné svaté pravdy. snad se z toho nezblázní.
 Sylva2 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(22.2.2009 8:48:03)
Floro,
myš je sice fantastické zvíře, ale jen pokud s tebou nehodlá bydlet! A o potkanech ani nemluvím. Mám pocit, že lidé ve městech se nějak odpřírodňují a vůbec si nedovedou představit o čem mluví. Svůj životní prostor získáváme vždycky na úkor někoho jiného- myslím tím živočišné a rostliné druhy. Pokud ponecháš nějaké pozemky sami sobě, příroda je okamžitě sama zaplní a život se rozbují. Sleduji to z okna, máme kolem sebe volné stavební parcely na kterých se už 5 let nestaví. měla bys vidět, jak rychle různé druhy rostlin a zvířat osídlili tu prázdnou plochu a každý rok je to trochu jiné, jak si mezi sebou hledají rovnováhu. Přijít sem teď nějaký ekolog, tak nám tu uprostřed obce udělá rezervaci, protože tu žijí minimálně dva chráněné druhy.
 flora 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(22.2.2009 10:33:15)
Ale já jsem celkem realista a vím, že se lidi nezmění jen kvůli tomu, aby zvířata netrpěla. Taky jsem nad tím přemýšlela a jsem schopná přijmout, že se zvířata kvůli jídlu zabijí a všechno se pak zpracuje, ale to zacházení s nima je úplně děsivé.
Když jsme u toho, tak se pak člověk zamýšlí nad zbytkama z jídelen a restaurací, kolik se toho zbytečně vyhodí kvůli nějakým nesmyslným normám. Já osobně jsem přešla od ochrany zvířat k ochraně přírody jako takové, nesnáším, když se něčím plýtvá.

Co se týče myší v domě, vím, že asi nevím o čem mluvím, ale jak se znám, tak bych vymyslela nějaký alternativní způsob (třeba bych je krmila někde jinde a tím by se nestěhovaly do baráku:-), nevím, nemám zkušenosti)
 Beebie+Honzík 09/07+Luci 06/10 


Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(21.2.2009 23:47:10)
To s tím krtečkem mně pobavilo:-)
Jinak zajímavý článek, je fakt, že mně tohle časem taky bude zajímat...nedávno jsem svého 17 měsíčního syna krmila a vždycky mu říkám, co jí - mrkvička, těstoviny, kuřátko...a on na to "kuřátko" tak bezelstně na mně koukal a povídá "pipi"...tak jsem si říkala, že bych mu v tom asi zatím neměla dělat zmatek a říkat "masíčko" :-)

Jinak já maso jím, nestydím se za to, chutná mi a pokud na to přišlo, tak jsem rybu, kterou jsem v Norsku ulovila také zabila...
 anetata 
  • 

Re: Jak vysvětlit dítěti že jsme predátoři? 

(22.2.2009 10:14:29)
Dítěti bych se každopádně snažila říkat pravdu! Jíme maso jiných zvířat, protože jsou chovaná pro naší obživu. Zabíjíme některá zvířata, protože se bojíme, že nám ublíží. Když se mi doma probudí sršeň ze zimního spánku, nepřesvědčí mě erudovaná přednáška o neagresivnosti těchto tvorů a po neúspěšném pokusu ho přesunout na balkon, ho zabiji, poněvadž strach, že mi štípne dvouletého syna je větší, než hrozba trestu v příštích životech. Nezabíjela bych pro zábavu, i když z dětství nemám úplně čisté svědomí. Ráda bych, aby můj syn rozlišoval co je jen plezír a co skutečně potřeba a nutnost. Myslím, že maso jíst potřebuji. Zřejmě také psychicky jsem na něm závislá, je dobré a uspokojuje mou potřebu "dravce". Možná kdybych žila v době pralidí sběračů, kteří ještě neměli anung o nějakém mase, natož na ohni upraveném, mluvila bych jinak. Ale mám za sebou milionový genetický vývoj dravce, lovce a to si těžko odpářu cíleným přesvědčováním se, že kravičku to bolí, když jde na porážku. Myslím, že naším úkolem je co nejhumánněji zvířata chovat a zabíjet pro naši obživu. Pokud ovšem někdo nevymyslí lepší řešení.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.