| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Na svět jsem přišel brzy

 Příspěvky 110 z 30 [Dalších 20 >>]
Monika, dvě dítka
  • 
8.8.2009 17:59:40
Teď jsem dočetla článek a tečou mi slzy. Já mám ten první nejtěžší rok bohužel před sebou........... Nemáme nedonošené mimčo, ale malému se u mě v bříšku už nedařilo (neví se jak dlouho) porod byl cisař. řezem v 39.týd., pak nastalo pro mne peklo. Malému selhávalo dýchání, virozá, netrávil, transfuze krve........ Už poslední dny před porodem jsem cítila málo pohybů, ale pořád jsem se uklidňovala, že má už malý málo místa, ale nebyla to pravda. Obviňování sebe, proč jsem nešla dřív na nějakou prohlídku. Dnes je mu 3,5 měs. a cvičíme od prvního týdne co jsme doma Vojtovku, radost mi to nedělá a hodně se trápím. Máme neustálé kontroly - neurologie, rizik. poradna a přestávám to psychicky zvládat. Může se cokoliv objevit, prý běh na dlouhou trať. Téměř každého vyšetření se hrozím a říkám si, snad to bude v pořádku. Do toho mám malou 2,5 roku na kterou mám teď málo času. Tohle období je pro mě hrozně těžké a nedokážu se odprostit od neustálého strachu o malého. Děkuji za článek a napište, kdo také procházíte něčím podobným.
llenicka
30.7.2009 13:07:01
Ahojky. Sama jsem dětská sestra a také jsem pracovala 7let na JIRP u dětiček. Musím vyvrátit tvé tvrzení, že císařský řez je pro dítě šetrnější. Podle nových výzkumů se to neprokázalo. Krvácení do mozku většinou vznikne až po narozní nepoměrem tlak v mozku, už si fakt nepamatuji přesně jak jsem to četla, ale je to prý zaležitost tlaku krve a okysličení. Samozřejmě i u nedonošeňátka mohou vzniknout porodní poranění, stejně jako u normálního děcka.
A k bodu dvě. Sama jsem maminkou nedonošeňátka (28.týden pro hellp syndrom matky). A moho říci, že maminky nechtějí a ani nemusí, a ani by neměli vědět, co všechno se může stát. Proč?????? Aby se toho báli? Aby nemohli spát a děsili se každého příznaku a chybičce ve vývoji? Já jsem bohužel zdravotník a vím o všech komplikacích co se mohou stát, a o to jsem to měla těžší, neskonale těžší. Nepracovala jsem na neonatologii, ale u dětiček po narození až do 18let. Vyděla jsem jen ty špatný nepovedený dětičky, hodně jich u nás umřelo. Ale bylo jich jen pár. Je jich kvantum, kteří přežili a jsou na tom dobře. Stejně jako můj syn. Trvalo dlouho, než jsem tomu uvěřila. Ž i z neonatologie může vzejít zdraví človíček, ale může a vychází.
A je jich většina.
Maminky nedonšeňátek si svůj uděl nevybrali, ale musejí se s tím poprat, jak se dá a nikdo jim jejich cestu neulechčuje, když jim bude vyprávět, jak jejich dítě bude jiné, nebo postižené. Na to mají dost času se s tím postupně jak čas běží srovnat sami, a brát věci tak jak příjdou a hlavně se tím nezatěžovat hned od začátku. Prostě jsou to naše malinkatá miminka a my je milujeme ať už jsou jakýkoliv.
Agneša Hanáková,Terka 12měs.
  • 
27.7.2009 13:06:06
Ahoj,chci se vám svěřit,i když jako matka jsem to nezažila(mám dceru narozenou ve 40tt),ale jako teta a sestra,jsem to taky zažila.Je to příběh mé sestry,která má dvě děti.Kluk,dnes už 12let se narodil v 30tt,měl 1650g,bohužel nebyl úplně v pořádku,tak když byl 4 týdny starý,tak ho operovali a odebrali mu jednu ledvinku,na které měl trombózu.Bylo to těžké,dlouhý pobyt v nemocnici,pak trápení doma,byl často nemocný díky slabé imunitě,ale zvládli jsme to a dnes(i s jízvou přes celý břicho)to bere sportovně,prý byl u moře a kousl ho žralok.A s druhým porodem to nebylo o nic lepší.Sestra byla ve 24tt,večer jsme se dívali na televizi,když vtom zařvala bolestí,měla jsem strach,svíjela se bolestí a břicho měla tvrdý jak kámen,tak jsem okamžitě zavolala jejímu švagrovi a frčeli do nemocnice.Porodnice byla na třetím patře,tak jsme pochopitelně použili výtah pro pacienty.Zazvonila jsem na oddelení,vyšla sestra,řekla jsem o co jde a veřte nebo ne,ona mi akorát nadala,že jak jsme si mohli dovolit použít výtah.Dodnes mi je to záhadou.Pak sme si měli sednout v čekárně,že zavolá doktorku.Asi za deset minut čekání přijela sestřička a zavedla sestru do ordinace aby se připravila na vyšetření než přijde doktorka.Po pár minutách jsem jí viděla vcházet do ordinace,a když jsem viděla o kterou doktorku se jedná,tak jsem se zděsila hrůzou.Byla to doktorka známa svým pitím a ordinováním v podnapilím stavu.A když si cestou do ordinace dávala mentolku,věděla jsem že to není bezdůvodně.Po několika minutách vyšetřování(měření tlaku,horečky a prohmatání břicha)sestru pustili s diagnózou chřipka.Zajímaví co?Tak jsme s bolestmi v břiše pěšky sjeli dolů,sedli do auta a odjeli domů.Utíkala na záchod čurat,já vyprovázela švagra,kyž mi v tom křičí,"zbal mi věci,jdeme do nemocnice,krvácím."Cestou volala svému gynekologovi,řekla co se děje,a on naštěstí přijel.Po vyšetření mi řekl,že sestra má porodní bolesti,že se to ještě pokusí zastavit,ale že by bylo nejlepší kdybych zavolala jejího manžela,který v té době pracoval v německu,a aby jsme se připravili i nato nejhorší.Já teda volala a bylo mi hrozně,že jsem poslem takových zpráv.Byla to hrozná noc.Ráno volala sestra,jsem po porodu.Já jsem to přežila,ale malá bohužel ne.Nemusím vám říkat jak jsme brečeli,položila telefon.Za hodinu mi zvoní telefon,volala sestra,brečela ještě víc než předtím a já s ní,no asi po minutě brekotu mi řekla"Agi,ona žije".Pak se trochu uklidnila a řekla jak to bylo.Malá vážila 680g,po porodu nedýchala,i když se jim podařilo ji oživit,moc šancí ji nedávali,tak doktor uznal za vhodnější říct,že nežije,než aby sestře dal naději a za hodinu přijel a řekl bohužel.tak to udělal naopak.Malou mezitím stabilizovali a vrtulníkem převezli do lepší nemocnice.Byla moc šikovná,a moc se snažila-chtěla žít a povedlo se jí to.Když jsem se na ní jela podívat,byla jsem dojatá.Kůžičku snad měla ještě průhlednou,na nožičkách měla ponožky z obyčejné panenky,které ji sahali až po stehna,ale stejně je měla ješte vyhrnutý,protže byli veliký,a na hlavičce měla snad tu nejmenší čepičku jaká existuje a stejně by se jí do toho vešla ještě třikrát.I přes to všechno byla nádherná.Doktor z oddělení kde ležela,nám řekl,že za 20 let praxe ještě takovou bojovnici jak ja naše Laurinka ještě neviděl.Po čtyřech měsících v nemocnici jí propustili,a dnes je z ní zdravá 4letá slečna.Konec dobrý,všechno dobrý.Ne tak docela.Tu doktorku z pohotovosti žalovali,bohužel bezvýsledně.Ordinuje ještě i dnes.
llenicka
17.7.2009 22:08:51
Pročítala jsem si vaše zkušenosti s vojtováním a něčím taky přispěji. Jsem maminka nedonošeného chlapečka (28. týden těhotenství), v nemocnici po narození jsme byli 10.týdnů a bylo to zatím to nejhorší v mém životě a ponesu si to v sobě asi celý život. Bylo to to nejhorší období, ale odnesla jsem si z nemocnice to nejkrásnější co jsem mohla. Je už to přes rok a jsme oba dva zdraví. Samozřejmě jsme také chodili na rehabilitaci, ale naštěstí jsme měli asi vzdělanou a osvícenou rehabilitační. Jsem zdravot. sestřička a taky jsem po ní chtěla hned cvičit vojtu. Všude píší, jak je skvělá, tak jsem si to myslela. Ale dostala jsem poučení, že vojta se má cvičit jen v jistých odůvodněných případech, že je velký omyl, když ho některé rehabilitační předepisují všem a třeba jen preventivně. Hlavně se na děti nemá spěchat. My jsme jen spravně chovali, nebo jsme cvičili hrou na míči, vše pomalu a v klidu a jakoby hrou, takže žádný stres. Taky proktikovala bobath terapii, která je o polohování dětí a taky nenásilná forma.
Jen jsem chtěla poukázat na to, že někdy je cvičení vojty opravdu asi trošku zbytečné a pomohlo by trošku se zamyslet a probrat vše z rehabilitační sestrou. Nepopírám, že vojtovka je potřebná, ale jen při některých diagnozách.~a~
Naďa + Evi 3r
  • 
15.7.2009 2:34:51
Chtěla jsem se zeptat jestli nevíte proč jste rodila přirozeně. Vědělo se přeci, že miminko nemá ani kilo a přirozený porod je pro něj neuvěřitelně náročný - hematomy, nemluvě o vysokém riziku krvácení do mozku?! pracovala jsem několik let na JIP pro nedonošené děti, ale téměř všechny maminky rodily císařským řezem. Možná by začátek života Šimona nebyl tak náročný a nebezpečný! Gratuluji Vám k tomu, že je chlapeček zdravý, bohužel je to prodle mého názoru jen malé procento dětí, které jsou opravdu "zdravé". Setkala jsem se v tomto týdnu bohužel jen z malým procentem dětí bez následků. O tom se ale téměř nemluví, což je možná škoda, protože si veřejnost maluje vše tak trošku růžově, ale realita taková není! Přeju všem rodičům nedonošených dětí hodně síly a štěstí - bez toho to nepůjde.
Dana, dvě děti
  • 
13.7.2009 16:35:09
Mluvíte mi z duše. Bohužel u nás není moc na výběr. Máme tu tři rehábky: starou školu, pak tu naší a nakonec jednu, která děti také nechá modrat.
Cvičili jsme dva měsíce a osm dní,prý pro jistotu. Žádné zázraky jsem nepozorovala, přestože jsem cvičila poctivě. Snažila jsem se dítě zaujmout něčím dřív, než začalo plakat, nebo to dělal manžel a já cvičila. Při náznaku bolestivého pláče jsem lehce povolila stisk.
Mám k synovi zvláštní provinilý vztah - dovolím mu víc, než tomu, který necvičil, abych mu cvičení nějak kompenzovala, a víc na něm visím.
13.7.2009 14:16:41
To muzu potvrdit,syn se narodil v terminu,ale mel novorozenecké křeče,které se opakovaly,takže musel mít léky,které tlumily svalovou činnost,takže začal být jako hadrová panenka.
V6-ti měs.jsme začaly cvičit Vojtu a syn byl naprosto klidný,myslím,že si to i užíval,nikdy jsem neměla pocit,že by ho to bolelo,nikdy neplakal.Cvičení zabralo,dokonce předhonil své vrstevníky.
Brebina, E+M
13.7.2009 13:52:16
Moje těhu probíhalo naprosto v pohodě a to jsem čakala dvojčata. Najednou z ničeho nic jsem v 33+1tt překotně přirozeně porodila a to byl pro mě velký šok. Miminka malinkatá - Elinka 1480g a Matýsek 1920g.
Nejhůř na tom byl syn, nedýchal sám, pokaždé když jsem za nimi přišla na JIPku, tak byl napojený na něco jiného, žloutenku prodělal několikrát, několik sepsí, dávali mu krev a až po dlouhém měsíci pobytu v inkubátoru se vše obrátilo k lepšímu a za další dva týdny jsem si je oba vezla domů.
Předčasné narození miminka je obrovský šok a je potřeba hodně nervů aby se vše zvládlo.
Musí se prostě věřit, že se vše v dobré obrátí a za pár týdnů - měsíců si domů odnesete to svoje, dobrými lékaři vypiplané, miminko.
Hodně štěstí !!!!~x~
11.7.2009 19:37:28
Vždycky když čtu zkušenosti někoho, kdo se musel se svým dítětem potýkat s nějakými těžkostmi, rychle mi dojde, co je a co není důležité, děkuju :-)

Z celého srdce vám gratuluju ke zdravému Šimonkovi a vůbec nepochybuju, že si vybral ty nejlepší rodiče!!!
Hanka 75
11.7.2009 10:26:57
Abych to ještě upřesnila, nechtěla jsem psát (i když jsem to tak napsala), že jen v Olomouci školené jsou nejlepší, ale snažila jsem se upozornit, na to, že ta akreditace tam, mže být přínosná a zárukou nějaké kvality. Což, jak jste napsala, také nemusí. Díky za příspěvek.
 Příspěvky 110 z 30 [Dalších 20 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.