| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Pořád je mi z toho smutno …

 Příspěvky 110 z 269 [Dalších 259 >>]
  • 
24.10.2008 23:08:12
Ahoj,
před chvilenkou jsem si přečetla tvůj článek a zase brečím jako malá želva. Před 5 lety jsem si prožila stejný konec těhotenství jako ty. Bylo to v 36. týdnu, malej vážil míň, než by měl, ale jinak byl v pořádku. Už pár dní mi nebylo dobře, skoro jsem nejedla, bolela mě lýtka, hlavně v noci, zvýšila se mi teplota. Byla jsem u doktorky, ale nic nezjistila, prý asi viróza. Po pár dnech se mi začalo špatně dýchat. To už jsem se rozhodla dojet do nemocnice, než jsme tam dorazili, sotva jsem popadala dech. Pak už to šlo z hodiny na hodinu, rychlý převoz k Apolináři a okamžitá operace. Přesně jak popisuješ, mojím snem byl přirozený porod do vody, ale dopadlo to bohužel jinak. Nebo vlastně bohudík do dopadlo jak dopadlo. 4 dny bojovali o můj život, moc si z té doby nepamatuju, jen rozpíchané ruce, příšernou bolest, litry krve a plazmy a pocit zoufalství. Pocit zoufalství z toho, že maličkej zůstane bez mámy, že o ní bude jen slýchat tak, jako já o svém tátovi, který zemřel, když mi byly 2 roky. Každý den, když ode mě manžel odcházel jsem se s ním loučila, jako by to bylo naposledy. Moje tělo na tom bylo špatně, ale možná ještě hůř to nesla moje duše, že nemůžu být se svým vytouženým drobečkem. Když přišla po 4 dnech zpráva, že jsem z nejhoršího venku, otekl mi krk, vysoké horečky, podezření na mononukleozu. Další vyšetření, čekání, začala zabírat asi až 4-tá antibiotika. Dodnes nevím, co bylo příčinou, ale psychicky mě to dostalo zase hloub. Po 5-ti dnech jsem musela začít vstávat a s hadičkama v rukou a v briše se pokusit dojít aspoň na záchod. Při prvním pokusu jsem myslela, že po cestě umřu, jak mi bylo zle. Byla jsem na pokraji fyzických i psychických sil. Pak začala zabírat antibiotika, s každou deci nové krvé mi bylo líp. Přeložili mě na normální pokoj a začali mi nosit Davídka, který byl naštěstí v pořádku, jen trochu menší. 7 dní po porodu, kdy jsem si svoje vytoužené děťátko poprvé mohla pochovat byl tím nejkrásnějším momentem v mém životě. V ten den se začala uzdravovat moje psychika a začal se lepšit i můj celkový zdravotní stav. Po 3 týdnech jsme mohli domů, plně jsem kojila a byla jsem nejšťastnější na světě. Přestože jsem neprožila přirozený porod a ten nádherný pocit, když děťátko poprvé zabrečí, moci si ho přivinout k srdíčku hned po narození, přesto jsem šťastná, že to dopadlo jak dopadlo. Moc se o tomto onemocnění neví, co jsem se dočetla na internetu, tak vlastně můžu bohu děkovat, že žiju já i můj syn. Za to jsem lékařům neskonale vděčná. Ráda bych pořídila Davídkovi sourozence, ale hrozně se bojím jak by to mohlo skončit, zvlášť po přečtení tvého příběhu. Omlouvám se, že tu vlastně celou dobu píšu o sobě. I když jsem prodělala stejné onemocnění, mělo jiný průběh než u tebe, musím přiznat, že ten tvůj příběh je o moc smutnější. Chápu, co cítíš, když jsi neprožila narození svých dětí, já bych si to u druhého miminka přála také, ale musím se přiznat, že víc než to, budu šťastná, když se vůbec narodí a oba zůstaneme živí. Snad se jednou svého trápení zbavíš a budeš se na všechno dívat jinýma očima, i když vím, že je to moc těžké. Ale přes to všechno si musíme přiznat, že patříme mezi ty šťastnější...... Měj se krásně, ať ti dětička hezky rostou a vládne u Vás spousta lásky.
17.8.2008 15:16:03
Téměř omylem jsem narazila na Váš článeček a naprosto chápu Vaše pocity. Dceru jsem rodila přede dvěma roky taky v mostecké porodnici. Přístup personálu byl otřesný, sestry byly netaktní (máte strašný prsa, s tím fakt kojit nebudete.... ukažte sem tu bradavku, no to je teda....atp.). Ted jsem ve 35. týdnu těhotenství. Objevily se malé komplikace se zkracováním čípku a slabounkým krvácením, takže mě hospitalizovali a tři dny cpali hořčíkem... nakonec jsem z té hrůzy utekla. Nejsem nijak přecitlivělá maniakálně čistotná ženská, ale to, co jsem tam na oddělení gynekologie viděla, to bylo vážně otřesné. Počínaje dveřmi, keré se nedaly pořádně zavřít a byly v nich nožíkem vyrýpané dírky přes čaj v plechovém kontejneru, se kterým předtím hrál někdo fotbal a ze kterého se čaj nabíral sběračkou zavěšenou na nechutně flekaté lednici, "kuřácká sprcha" přímo proti mému pokoji a v neposlední řadě mi na pokoj daly dámy těsně před porodem, takže jsem tam tři noci nespala a čtvrtou jsem tam už odmítla být... Některé sestry byly tenkrát na porodnici velmi neomalené, lékaři tenkrát výborní, teď nemám tušení - jsou tady po těch průserech jiní....Po porodu dcery a placenty nás na sále všichni nechali jen tak samotné, malou mi plácli na hrudník, až jsem musela říct manželovi, ať mi pomůže, protože se mi hzozně trásly ruce a bála jsem se, že ji upustím. atd. Ten zase nevěděl samým rozrušením, co si s ní počít... Bylo to takové divné. Pak nás převezli na pokoj (standardní, ty lepší byly obsazené), dcerku jsem měla u sebe. Nikdo mi neukázal, jak to funguje s plenami (měly jsme používat nevím proč hlavně hadrové, ale kromě toho, že mi neukázali, jak se do nich miminko balí - naštěstí jsem to uměla od kamarádky, tak mi ani nikdo neukázal princip jejich výměny, takže jsem byla druhý den bez plen a když jsem to šla nahlásit na sesternu, dostala jsem VYNADÁNO. S kojením byly potíže, nikdo se mi absolutně nevěnoval, odsávačku jsem musela kvůli nějakým blíže nespicifikovaným potížím používat jejich vakuovou (au!).... takže to dopadlo tak, že jsme skončily s dcerou na nutrilonu. O mlíčko jsem stresem z bolavých prsou a nevyspání (malá byla u prsa s kloboučkem na kojení téměř nonstop), ale znovu se mi objevilo v jejích osmi měsících!!! a to mi pak laktační poradkyně, které jsem posílala email, napsala, ať už jí ho samozřejmě nedávám.... Teď čekám druhé děťátko a jsem mooooooooooooooc zvědavá, jaké to teď o patro výš na porodnici je. První dcerku jsem rodila dvě hodiny a protože se všeobecně říká, že je druhý porod je rychlejší, musím opět rodit v Mostě. Mám z toho strach, abych pravdu řekla. Nejsem z těch, co by vyžadovaly růžový pokojíček s modrými záclonkami, to vážně ne. Taky chápu, že když nejsou na vybavení peníze, tak zkrátka nejsou, no. Taky je mi jasné, že to strašné poničené hnusné pracovní prostředí musí negativně působit i na personál - přece jenom jsme lidi, ne stroje. Jenomže na druhou stranu se všeobecně ví, jakou děsivou pověst má mostecká porodnice, takže prokrista doufám, že to tam nový pan primář má dostatečně ošéfovaný na to, aby vysvětlil personálu, že se tu pověst skutečně nezlepší tím, že budou zlé a arogantní na maminky, že si jich nebudou všímat a jen mechanicky plnit svoje úkoly - podej lék, odeber krev, dej teploměr. Výbornou zkušenost mám se sestřičkami z novorozeneckého oddělení, ty byly moc příjemné a hodné, dokázaly uklidnit a potěšit. Ale ty na šestinedělí, to byla vážně krize. Já jenom doufám a vroucně se modlím, aby to teď podruhé bylo jiné. Nebudu tolik vyděšená jako u prvního porodu, takže si snad budu moct taky svá práva lépe obhájit. Držte mi palce. :-)
  • 
27.2.2008 12:20:26
Mílá autorko, já ti také velice rozumím a myslím, že máš na své pocity zkrátka plné právo - nic víc, nic míň. Ty sama se jistě také dokážeš na celou situaci dívat racionálně, také jsi ráda, že jsou děti i ty v pořádku pro běžný život, ALE ... nejen chlebem živ je člověk. Porod s sebou přináší vzdemutné vlny emocí, způsobené jednak smrští hormonů a jednak celým okamžikem zrození. Já si tedy vůbec nemyslím, že je jedno, jakým způsobem přijde člověk na svět - vždyť dítě má své vjemy již v prenatálním stádiu - o tom snad dnes již nikdo nepochybuje a může se stát, že i tví synové prožité porodní trauma budou různě zpracovávat - dokonce myslím, že ho určitě budou nějak zpracovávat - vždyť naše osobnost je formována různými vlivy. Ale z hlediska např. východních filozofií ( a z východu přišel nakonec i Ježíš Kristus, to nebyla žádná Evropa) to, co člověk prožívá, z nějakého důvodu potřebuje prožít - pokud přijmeme jako fakt skutečnost, že naše vlastní JÁ je ještě něco jiného než jen toto tělo v tomto světě, nebude nám to možná připadat ani tak kruté - vždyť po prožitku krutosti budeme nejspíše potřebovat prožít i prožitky bezstarostného štěstí a lásky, takže i na to se dostane. Vrátím-li se k samotnému porodu - rodit v bolestech je prostě asi dobré pro duši, pokud ovšem bolest nepřesáhne hranici našich možností a tys neprožila ten očistný naplňující okamžik štěstí, kterým by byla všechna traumata bolestí vykoupena a zapomenuta a zůstalo ti hlavně to bolestné trauma a pocit ztráty. Rozumím tomu. Snad by ti mohla do budoucna pomoci regresní terapie, kdy by sis všechno prožila jakoby znovu, ale nadále už by to pro tebe nemělo všechen ten negativní emoční doprovod. A možná bys konečně mohla být jen tak obyčejně lidsky šťastná.
J
  • 
26.2.2008 21:51:21
Myslím, že to není tak úplně jedno. Dneska už jsou podstatně jiné info o vývoji mozku, vnímání apod. i u plodů, natož u miminek. Prenatální zážitky a okolnosti porodu jsou informace, které zůstanou vtištěné hluboko v mozku každého z nás a následně pak ovlivňují do určité míry celý další vývoj. Pracuji na pozici, kde se věnuji problémovým dětem, a v podstatě téměř vždy se v anamnéze objevují komplikace kolem těhu, porodu či raného p/m vývoje.
A upřímně, zdravotníkům by vůbec neuškodila nějaká intenzivnější a hlavně pravidelná supervize zaměřená na téma vztah pomáhající pracovník vers. klient - pak by se možná díky lepšímu náhledu na sebe sama a své okolí zlepšila i jejich komunikace. Ale to je v tomto státě bohužel asi utopie. Taky moc nevěřím, že když v nějaké nemocnici proběhne super rekonstrukce a modernizace oddělení, že se zlepší vztahy personálu ke klientům. Bohužel tady funguje princip, kdy služebně starší předávají své zvyky a s tím i názory těm novým.
Iva
  • 
24.2.2008 22:12:03
ahoj,
reaguju asi pozde, ale nejde mi to nezamyslet se nad silou internetu a techto diskusi.
Porod jsem mela velice rychly a bezbolestny - pouhe 2 hodiny, a to jsem se prvni hodinu jeste smala a nebylo mi ale lautr nic. Chlapecek se narodil oblicejem nahoru, kdyby byl jen o neco vetsi, sel by klestemi. Mel ale necela 3 kila, tak ho po 20 minutach skakani po brise nemocnicni personal vytlacil ven.
Kojila jsem jen 3 tydny, neslo nam to dohromady.

Ted jsou mu 4 mesice a ja si na ty zazitky ani nevzpominam, kocham se z kazdeho jeho usmevu a pokroku.

A ted co jsem si precetla vase prispevky, zacinam mit trauma z toho, ze porod byl bezbolestny, tudiz jsme si to "neodzila", maly byl oblicej nahoru a "zasprajcly" - jak mu muselo byt, kdyz nemohl sam ven.... A kojeni - strasne trauma do konce zivota....

Holky neblaznete. Kdyz si to budete porad jen pripominat a myslet na to, jaka to byla hruza, nidky se z toho nedostanete. Na kazde veci se prece da najit to dobre - deti se NARODILY - je sumak jak, prezily jsme to, mame ted zdrave prima deti, ktere delaji pokroky. Na svete je prece tolik POZITIVNICH veci, ze nechapu proc si vyvolavat ty negativni...

Nectete clanky o prirozenych porodech, kaslete na rady laktacnich poradkyn ze "kazda zena koji" a myslete jen na pohodu vlastni - a tedy i na pohodu svych deti...
Petulina, kluci 11 a půlroční mimi
  • 
22.2.2008 19:32:55
Sidi, trochu dost jsi přestřelila. V první větě píšeš, že jsi článek nečetla, přesto se vyjadřuješ k mé odpovědi, která reagovala pouze na ten obsah článku, což bys okamžitě pochopila, kdyby sis ho nejprve přečetla. Tebe jsem zmínila jen proto, že v onom článku ta terapeutka píše, že za normálních okolností se s traumatem z císaře žena vyrovná tak za dva měsíce, pokud ne, hrozí, že se v ní zážitek zapouzdří a zvrtne se k depresi. A že operaci žena opravdu prožívá jako selhání vlastního těla, jako něco, co nezvládla, selhala - přesně jak popisuješ ty. Na toto jsem reagovala popisem, že já jsem to takto naštěstí vůbec nevnímala. Tehdy mě to ani nenapadlo.
Tady se každý jen oháním Já myslím, Domnívám se, ale aby si přečetli něco odborných článků, kde najdou odpovědi na většinu toho, co tu přetřásáme, to ne. Čekám, kdy se na téhle diskusi dočtu, "Myslím si, že slunce obíhá okolo slunce..."

Když jsem se otřela o Boha, zcela racionálně jsem na základě onoho přečteného a velmi výstižného článku měla na mysli fakt, že tobě pomůže psycholog, kterému můžeš říct všechno a nebude tě ani soudit, ani hodnotit, ani shazovat. Tvoje chyba, že jsi se úplně absurdně "bála jít k psychiatrovi", jak jsi se přiznala v jednom příspěvku. Raději si volila léčitelku. Dělá to na mě už dojem, že ty si nechceš pomoct, chceš jen nahlas trpět. Chceš-li se svého traumatu zbavit, najdi si terapeuta a makej na sobě.
A než se do někoho navezeš, nejdřív nastuduj, na co reagoval.
P.S. Pocházím z rodin, kde babičky a tety v kostele bydlely, já chodila do kostela s nimi, ale v dospívání jsem naopak vystřízlivěla. Ty věř v Boha, já v psychologii a vědu. (Asi je to dáno i mým uměnovědným - čili kriticky založeným vzděláním.)
zuzana,Ondrášek 5měsíců
  • 
22.2.2008 9:05:30
Myslím že bys neměla zapomínat,že ještě před půl stoletím by byl Matýsek mrtvý a ty nejspíše také - tvrdé,ale je to fakt.Před 15lety by manžel u porodu vůbec nebyl,ani by se nemohl "drát skrz sestry". Ano,v porodnici jsou vždycky věci,které člověk vnímá jako necitlivé a zraňující - i já jsem rodila císařským řezem, po 26hod porodu...Nikdy by mě nenapadlo brečet nad tím,že jsem nerodila "jako ty ostatní", záviděla jim klidné a hezké porody, spíš jim to z celého srdce přeju. A hlvně - po 5měsících života toho malého drobečka už si na něco takového nevzpomenu,a když,tak děkuji Bohu za to,že oba žijeme a můžeme být spolu. Více pokory a méně zloby na všechny okolo.
21.2.2008 15:49:33
Ahoj Sidi,
díky za Tvůj příspěvek. Už jsem si myslela, že jsem přehnaně citlivá jen já:) Loni v říjnu se nám narodila holčička, vše bylo ok. Ale jelikož jsem měla těhu cukrovku, přestože byla velmi dobře kompenzována a žádné problémy nebyly, všechny kontrolní testy jako průtok pupečníkem, stáří placenty, množství plodové vody - vše bylo ok, byla mi provedena indukce již 4.den po termínu a ta se nepovedla, vyzkoušeli vše, prostaglandiny, propíchnutí plodové vody, píchnout epidurál(to se také nepovedlo) tak musel být poté již proveden akutní císařský řez. A důvod proč to vše bylo provedeno? Strach lékařů, že bude mimi velké.A výsledek, váha 3.560g a 50 cm, obvod hlavičky 34 cm. V podstatě, jak mi bylo poté naznačeno, jejich obava byla zbytečná, joo, holt se trochu sekli... jenže já z toho mám depku doted.Přesně jak píšeš. Mám obrovksé výčitky svědomí, že jsem malou ještě než vlastně přišla na svět neubránila, dostala se monu plnou narkozu, takže byla obllá stejně jako já, o škodlivosti ani nemluvě, po vyjmutí musela být dána hned do kyslíkového stanu, prý trochu prodýchnout, proč? Nevím..prý už se necítila moc dobře.No, ani se nedivím po tom vše.A já si nesmírně vyčítám, že jsem s ní pak nemohla být, nemoihla jsem ji pohladit a zmírnit tak ten velký stres což pro dítě jeho porod určitě je, šahali na ni cizí ruce..strašne je mi to vše líto. A následné problémy s kojením které přišly, jako že odmítala sát, to vše přičítám tomu, za jakých okolností přišla na svět. Je to můj názor, cítím to tak. Ze začátku hodně plakala, byla neklidná...Prostě, Sidi mluvíš mi z duše:)a nesmírně Tě chápu. Vím o čem píšeš.Doktorům se to říká, oni rodí dnes a denně, jenže ty/já nemáme možnost si porod začít znova a třeba lépe..zvlášt, pokud tomu šlo jako v mém případě předejít. Ty máš aspon flastr na svou bolístku v podobě toho, že to byl tvůj akutní zdravotní stav, prto, jak zde již někdo psal. Děkuj všem svatým nad tebou, že jste všichni přežili:) Nejen porod, ale následnou lékařskou péči. Která nemusí být vždy skvělá a bezvýhradně dokonalá a neomylná:(Jsou to též jen lidi...
(Já si svůj problém řeším Bachovými esencemi a přes mat. mléko to jde k malé. Snad nám to pomůže a nebude se mi to již stále večer promítat před očima)
Lea a dva kluci
  • 
20.2.2008 23:22:26
Sidi,
každý ty pocity zklamání apod. smutných zážitků nemá. Někdo je v pohodě i po císaři a někdo to co prožil nese v sobě a trápí se. Já taky brečím, když si vzpomenu a přijde mi to líto, ale pak to zase přejde. Trápí mně teď ten starší syn protože, má hroznou pubertu. Přesto, co jsem všechno musela prožít u porodu, nemá vliv na něj ani na jeho výchovu. Určitě nebyl ochuzen o mou mateřskou péči. Mám oba syny moc ráda a jsem na ně pyšná...uvnitř, ale citím asi to co ty. Jsou tam ukradené chvilky, které jsme nemohly díky situaci po porodu prožít. Já třeba vím, že i když budu mít 3 mimi tak rodit nikdy normálně nebudu, ale tehdy nebyla ani u druhého syna možnost v nemocnici provést částečnou narkózu při porodu, musela jsem jít na úplnou. Dneska bych se opět ptala, zda mi udělají jen částečnou, dnes tu stojí již několik let nová porodnice a když by to bylo jen malinko možné z mého zdravotního stavu a nenastala by nějaká komplikace budu volit tuhle možnost. Celou dobu se upínám na tuhle možnost mít třetí dítě, které uvidím a ucítím u sebe. Po druhém jsem měla třetí dítě zakázané, kvůli zdravotním problémům. Proděla jsem zánět štítné žlázy a doktoři na to nepřišli. Všechen můj špatný zdravotní stav dávali do souvislosti s druhým porodem. Musela jsem pak brat několik let léky na léčení a stabilizaci štítné žlázy. Je to prostě o tom přístupu lékařů...Manžel odmítal, abych riskovala svůj zdravoní stav kvůli třetímu dítěti. Zhoršili se mi v posledních letech i gynekologické nálezy a už nejsem nejmladší na dítě. Nyní jsme se přesto dohodli, že to ještě zkusíme. Pokud všechno proběhne jak má čeká mně přesto povinně genetika a doufám, že budu mít zdravé miminko a trošku štěstí a své třetí dítě po porodu uvidím já i manžel. Moc si to přeju a tobě bych taky přála, aby to uvnitř bolelo míň a míň. A třeba se i tobě poštěstilo to co si moc přeješ. Přece ten pohled do postýlky doma na ten sladký uzlíček, když slatně spali, taky ničím nenahradíš a i tohle není někomu dopřáno. Jsme v tomto pohledu, taky ty šťastnější. Tak to štěstí tak ber, že nám i dětem bylo dopřáno jít a být spolu v životě.
asad
20.2.2008 15:42:20
parod kam jsem to vmastila moc se omlouvám
 Příspěvky 110 z 269 [Dalších 259 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.