| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku První článek o rodičovském příspěvku od chlapa

 Příspěvky 110 z 444 [Dalších 434 >>]
19.2.2008 18:36:23
Když zůstane manželka doma jako osoba celodenně pečující o dítě a já budu pobírat rodičovský příspěvek, bude si manželka muset platit zdravotní pojištění ?
Nebude, bude státním pojištěncem podle § 7 odst. 1 písmeno L zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ty budeš státním pojištěncem podle téhož zákona, paragrafu i odstavce, akorát písmena C. Zákon vylučuje pouze možnost, aby při péči o totéž dítě byli oba rodiči pojištěni podle písmena L, kombinaci písmena L u jednoho rodiče + písmena C nebo D u druhého rodiče nijak nekomentuje, tudíž ji nezakazuje a co není zakázáno, je povoleno.


Resp. nechápu, proč právě porozené dítě není dítě do sedmi let o které se celodenně stará, ale měla by mít už jiné dítě do sedmi let věku o které pečuje.
To nechápu ani já, proč si to někteří právníci některých zdravotních pojišťoven myslí ;o) Jsou zdravotní pojišťovny, které takhle normálně rodiče přihlašují.

Jinak na obdobný dotaz jsem rozebírala tady:
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=8591773
Sagitarius
19.2.2008 17:11:44
Když zůstane manželka doma jako osoba celodenně pečující o dítě a já budu pobírat rodičovský příspěvek, bude si manželka muset platit zdravotní pojištění ?
Na zdravotní pojištovně mi tvrdili, že ano, že ona pro ně bude tzv. samoplátce a bude muset platit 1080,- Kč měsíčně.
Vyhnula by se tomu prý jedině, kdyby se už starala o jedno dítě do sedmi let. To ale nepůjde, zatím jsme bez dětí.
Hledal jsem znění zákona a není mi to z toho jasné.
Resp. nechápu, proč právě porozené dítě není dítě do sedmi let o které se celodenně stará, ale měla by mít už jiné dítě do sedmi let věku o které pečuje.
19.2.2008 1:07:44
Sylvie, s úctou k tvému místnímu právnímu servisu to teda ještě zkusím, vybavena citací zákona, ale když "von nám to tak bere počítač";((

A kdyby mi to vyšlo na VZP, je to za jedny prachy.Chjoo

A díky
19.2.2008 0:36:14
Libiku, to už jsem psala, i když si vůbec nejsem jista, jestli zrovna tobě :o) Zákon nemluví o tom, kdy kdo o RP žádá, ale posuzuje se pouze to, jestli v k 1.1.2008 bylo dítě mladší (2-3-4 letý RP) nebo starší (přechodné období RP) 21 měsíců. O datu žádosti se v tomto případě zákoně fakt nemluví.

Přesná citace zákona:

Č l. XXIV zákona č. 261/2007 Sb. zní:

Čl. XXIV

Přechodná ustanovení

4. Rodičovský příspěvek poskytovaný podle zvláštních právních předpisů, ve znění účinném do dne nabytí účinnosti tohoto zákona, náleží od 1. ledna 2008

a) v základní výměře do 3 let věku dítěte, jestliže nejmladší dítě v rodině zakládající nárok na rodičovský příspěvek před 1. lednem 2008 dosáhlo 21 měsíců věku, a po dosažení 3 let věku tohoto dítěte náleží rodičovský příspěvek ve snížené výměře do 4 let věku dítěte,

b) ve snížené výměře do 4 let věku dítěte, jestliže nejmladší dítě v rodině zakládající nárok na rodičovský příspěvek po 31. prosinci 2007 dosáhlo 3 let věku před 1. lednem 2008.

http://www.zakonycr.cz/seznamy/1171995Sb.html
19.2.2008 0:21:51
Che, já se na ně chystám obráceně, matka pobírá, otec pečuje, to bude sranda, tuším, že to neprotlačím.
(a důvod je ten, že změnou adresáta RP by se mi snížil výměr RP, protože prý bez ohledu na věk dítěte by můj muž žádal v době platnosti zákona, tudíž by se na něj nevztahovaly přechodné podmínky)
Setkal se s tím ještě někdo?
polopaticky:
dítě 28 mesíců, nárok 7600 do 3 let + njnižší RP do 4 let
změnou RP na tátu
ihned nejnižší RP.
18.2.2008 22:11:13
Mně znění zákona jasné je a přes net znám rodiny, které na pojišťovně takto bez problémů přihlásili (tj. otec RP, matka pečující). Přesně, jak je psáno v zákoně ;o) Jediná rada - nedat se.
Aktivní jedinec
  • 
18.2.2008 22:08:21
K bodu 4) který se týká platby zdravotního pojištění státem, jsem se snažil zjistit na místní pobočce zdrav.pojišťovny více informací.
Řekli mi, že pokud budu pobírat rod.příspěvek jako otec, moje žena je pro ně samoplátce a bude si tedy muset platit měsíčně asi 1080,- Kč zdravotní pojištění.
Když jsem namítl, že přeci celodenně bude řádně pečovat o dítě do sedmi let věku, odpověděli mi, že to už bychom takové museli mít!
Chápete to ? Je vám to ze znění zákona jasné ?
Proč by to mělo platit až od druhého dítěte ?
Zuzana 2 deti.
  • 
13.2.2008 21:14:23
Rozumim dobre tomu ze muzu prepsat rodičak na manzela a po mesici zas na sebe a variantu co vybral manzel zustava?
Zuzana 2 deti.
  • 
13.2.2008 20:44:03
ja se jenom zeptam takze ted od unora prepisete rodicak na sebe?za leden je psanej na manzela a pak uz zas na vas?
31.1.2008 23:37:07
TEda, já se na začátku vyjádřila špatně :o) Dotaz na VZP byl jiný, ale odpověď upozornila na situaci obdobnou tvému případu.
 Příspěvky 110 z 444 [Dalších 434 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.