| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kojení – dovednost, kterou ovládla většina matek všech dob a kultur, tak proč ne já?

 Příspěvky 110 z 178 [Dalších 168 >>]
jani_De77
8.11.2014 20:36:29
Klobouk dolů a pevné nervy, Kristýno!
  • 
19.2.2006 16:20:06
Také jsem měla velké problémy s kojením už v porodnici sestry na mě koukaly jako na exoty pořádně nic nevysvětlily a jedině co uměly sadisticky tahat za prsní bradavky a ještě k tomu měly přiblblé poznámky.Je to už devět let,ale nějak to nemůžu zapomenout.V jednu chvíli jsem byla rozhodnuta,že podepíšu revers a odejdu domů.Plně vás chápu taky jsme skončili na Nutrilonu a měla jsem to nejspokojenější miminko a hlevně jsem se začala řídít svým instinktem a krmila jsem ditě až se vzbudilo a ne jak mi říkali v porodnici po 3 hodinách,protože když jsme svoje dítě vzbudila tak bylo další 3 hodiny naprosto nepříčetné a dávalo to najevo.Takže když spinkal tak spinkal a když měl hlad tak se sám ohlásil,vůbec neplakal moje mylná představa,že všechny děti řvou tak moje vůbec neplakalo.Proto se řiďte vlastním rozumem za pár let to bude zase jinak.My teď bojujeme s naším slavným školstvím a s pedagogy to je ale na delší povídání.Zdraví Alena
Simona,syn (nar.24.5.2005)
  • 
19.2.2006 14:28:11
Konečně slyším o někom, komu kojení dělalo problémy !
Já kojila syna 6 týdnů, kromě počáteční citlivosti bradavek to nebylo v mém případě bolestivé, ale asi po 3 týdnech mi začal chlapeček plakat po odstavení od prsu - řekla jsem si, že je to růstový spurt, zavolala laktační poradkyni a že musím ty 3-4 dny vydržet. Po třech dnech se mi prsa znovu pořádně nalila a syn byl spokojený, ale další den znovu...Zkoušela jsem to další tři týdny, brečela do telefonu laktačním poradkyním (střídala jsem to, abych je moc nezahltila), ale výsledek totožný - po dvou dnech téměř nonstop kojení se mi nalila prsa, syn byl den spokojený a pak celé znovu.
Bohužel jsem byla přesvědčená, že kojit může přece každá matka, jen když chce (viz všechny přednášky o kojení atd.) a že tedy asi málo vydržím...Po 6 týdnech kojení, z toho 3 týdnech oboustranného mučení jsem byla totálně vyčerpaná, manžel mě poslal spát k mamince a dal malému na noc Nutrilon. Od té doby nemáme problém, já jsem se celkem rychle vzpamatovala a jsem ráda, že mám zase spokojeného chlapečka. Jen lituju, že jsem byla tak přesvědčená o tom, že opravdu každá může kojit a nezkusila jsem příkrm dřív. Později bylo zjištěno, že jsem nemocná a bylo nutné mě léčit léky, kvůli kterým jsem musela kojení nechat úplně, což mohla být taky příčina nedostatku mléka. Taky je fakt, že náš synáček je pěkný hladovec ! Ale nikdo ( a že jsem na telefonu strávila opravdu dlouho) nikdy nezmínil, že některé ženy opravdu z nějakého důvodu nemohou plně kojit, protože se jim netvoří dostatek mléka. Navíc celkem bolely jedním uchem zaslechnuté poznámky, když jsem někde krmila synka z lahvičky o tom, že správná matka dítě kojí, pohrdavé pohledy atd. Samozřejmě je lepší děťátko kojit, ale než mít šílenou matku je pro něj snad lepší mít matku normální a být na umělé výživě !
Radka, 2 holky
  • 
9.2.2006 21:35:45
Docela zajímavá otázka: dobrá kojná = dobrá matka ?
Asi se můžu podívat na tento "problém" z opačného hlediska než většina pisatelek. Moje dcery od druhého dne po porodu projevovaly tak úžasný apetit, že to tak nějak šlo všechno samo. obě jsem kojila asi 18měsíců. Tvrdila bych, ze jednou z věcí co fungují,je "nedělat si dopředu hlavu". Lahve na mlíko jsme ani nekupovali (i když babičky se divily). A to že jiné děti jedí mlíko z lahve a ne z prsu starší dcera nemohla dlouho pochopit.
Nikdy bych ale netvrdila, že je to moje zásluha. Tak jako není chyba, když to prostě přirozeně nejde.
Bohužel přesvědčování žen o tom, že to v minulosti šlo vždy a všem, je zásadní chyba! Obrázky statných kojících selek M. Aleše ale nevypovídají o tom, že často kojily i děti cizí. Protože ty jejich to prostě nemohly. Nebyly to pouze rozmazlené, nebo nemocné bohaté paničky, ale taky těžce pracující, stresované ženy stavu středního. A u těch nejchudších děti co si s mámou v kojení neporozuměly, prostě a tiše odcházely na hřbitov.
Jěště tady někdo bude volat po "starých dobrých" časech?
Užívejte si prostě dětí, bez výčitek kojte, nekojte. Dle míry trpělivosti bojujte.
Ale děti si hlavně užívejte.
Vždyť mnohem důležitější je být dobrá matka, než dobrá kojná.
Renata Fabelová
  • 
5.2.2006 22:24:16
to určitě - hlavně anonymní pisatelky jako vy. dovoluji si poznamenat, že jsem zastáncem zlaté střední cesty. cesta autorky článku mi přijde dost krkolomná a jak jsem poznamenala, článek by měl na závěr obsahovat rady pro nastávající matky. protože pokud se tímto někdo inspiruje, tak je to dosti nezdravé a zbytečné. jestliže se autorce dítě přisálo v autě a jedlo, tak to šlo.
Renata Fabelová
  • 
5.2.2006 22:11:35
Ono je to často i v hlavě a v klidu a pohodě matky.
když uberu na soustředění na jednu jedninou věc, tak se může pak v klidu sama zdařit.
to úmorné snažení o kojení je kontraproduktivní.
3.2.2006 13:24:48
mám podobnou zkušenost. Malému je právě 5. měsíců. Staršího syna jsem nekojila ač jsem chtěla, byl nedonošený neměl sací reflex. Tak teď jsem se už bála předem. Mám vpáčené bradavky tak už do porodnice jsem jela s kloboučkem v tašce. Po porodu malého přiložili a on se opravdu snažil tahat. Jenže měl hlad mlíčko jsem měla až 3. den. A tak jsem přikrmovala stříkačkou. Malého jsem přikládala a byla štastná jak blecha když krásně sál, ale blažený úsměv zmizel ze rtů, když jsem ho zvážila. Vypil 5- 25 ml a to byl rekord a tak mi za 3.dny sjel s váhou o skoro 400.g. Navíc měl silnou žloutenku a tak byl spavý a navíc v týdnu mu museli nasadit atb, protože měl infekci moč. cest. Protože potřeboval tekutiny, tak ho začali krmit Nutrilonem z láhve. Byla jsem z toho neštastná a tak už v nemocnici jsem začala odstříkávat. A dělám to dodnes. Nutrilon nám zůstal na noc, někdy máme 2x denně, ale hrdě hlásím, že většinou má moje. Kojíme jen v noci a přes den dáváme lahvičku. I tak jsem štastná a chlubím se ze kojím. Není až tak důležité jakou formou mm dostane, ale hlavně, že ho dostane. Taky jsem měla výčitky, ale takhle jsme spokojení oba a když se přisaje protože sám chce tak je to něco neuvěřitelně krásného. Jen mě v noci budí bolest prstů, protože odstříkávám ručně no a jak je ruka v klidu tak potom chvíli trvá než ji rozhýbu. Manža sice chtěl koupit odsávačku už do nem, ale já měla pocit, že o mléko brzy přijdu a tak jsem se jen "modlila", aspon 6. týdnů, 2. měs a ted už je to skoro 5,5 a já mám mléko stále. I když na tvorbu taky piju kojící čaj, gravimilk. 1,75 l melty. Stojí to za to a všem které patří do našeho klubu držím pěsti.
3.2.2006 13:22:47
mám podobnou zkušenost. Malému je právě 5. měsíců. Staršího syna jsem nekojila ač jsem chtěla, byl nedonošený neměl sací reflex. Tak teď jsem se už bála předem. Mám vpáčené bradavky tak už do porodnice jsem jela s kloboučkem v tašce. Po porodu malého přiložili a on se opravdu snažil tahat. Jenže měl hlad mlíčko jsem měla až 3. den. A tak jsem přikrmovala stříkačkou. Malého jsem přikládala a byla štastná jak blecha když krásně sál, ale blažený úsměv zmizel ze rtů, když jsem ho zvážila. Vypil 5- 25 ml a to byl rekord a tak mi za 3.dny sjel s váhou o skoro 400.g. Navíc měl silnou žloutenku a tak byl spavý a navíc v týdnu mu museli nasadit atb, protože měl infekci moč. cest. Protože potřeboval tekutiny, tak ho začali krmit Nutrilonem z láhve. Byla jsem z toho neštastná a tak už v nemocnici jsem začala odstříkávat. A dělám to dodnes. Nutrilon nám zůstal na noc, někdy máme 2x denně, ale hrdě hlásím, že většinou má moje. Kojíme jen v noci a přes den dáváme lahvičku. I tak jsem štastná a chlubím se ze kojím. Není až tak důležité jakou formou mm dostane, ale hlavně, že ho dostane. Taky jsem měla výčitky, ale takhle jsme spokojení oba a když se přisaje protože sám chce tak je to něco neuvěřitelně krásného. Jen mě v noci budí bolest prstů, protože odstříkávám ručně no a jak je ruka v klidu tak potom chvíli trvá než ji rozhýbu. Manža sice chtěl koupit odsávačku už do nem, ale já měla pocit, že o mléko brzy přijdu a tak jsem se jen "modlila", aspon 6. týdnů, 2. měs a ted už je to skoro 5,5 a já mám mléko stále. I když na tvorbu taky piju kojící čaj, gravimilk. 1,75 l melty. Stojí to za to a všem které patří do našeho klubu držím pěsti.
Hanka,dcerky 12/02,7/05
  • 
2.2.2006 22:14:08
Sáro,
napsala jsi to velmi hezky,ten závěr by si měla asi přečíst dopředu každá nastávající maminka.
V dnešní společnosti je opravdu zakořeněný názor,že nekojit=být horší máma.
Starší dceru jsem kojila 4 měsíce a hodně dlouho jsem měla pocit,že jsem totálně selhala,když jsem nekojila aspoň půl roku.Mladší holčičku kojím už sedmý měsíc,s nemalými potížemi a doslova vybojovaným kojením a jsou chvíle,kdy jsem na sebe pyšná,že jsem to ustála a chvíle,kdy si říkám,jestli mi to za to stálo.Za ty nervy,únavu a chvíle,kdy jsem odbývala kvůli odsávání a dokrmování starší holčičku:o (.
1.2.2006 19:10:14
Mila Kristynko,

uplne chapu Tvoje zkusenosti a vsechno to, co zde popisujes.
Zazivam bohuzel prave stejne chvilky :-( Maly se narodil o mesic predcasne, takze mozna kvuli tomu byl jeho saci reflex trochu opozden a ja zprvu vubec nemela mlicko. A kolostrum nedokazal vytahnout z prsu, ac jsme se snazili sebevic. Byla jsem doslova zoufala.
Do peti dnu se mi sice objevilo mleko, coz jsem si oddychla, ale po te, co mi midwife zvazila maleho a zjistily jsme, jak moc po porodu ztratil na vaze, uplne jsem zpanikarila.
Snazila jsem se opravdu sec to slo maleho naucit a primet pit z prsu. Bydlime v Londyne a tady k nam dochazela kazdy den midwife, ktera mi pomahala, dokonce privolala na pomoc poradkyni pres kojeni a s tou se snazili meho chlapecka naucit sat z bradavky.
To vse provazel jeho urputny krik a branil se sec mohl, zatimco ony mu tlacily trpelive do pusinky bradavku.
Bylo toho na me moc. Sama jsem nezvladala s malym takhle bojovat. Navic me rozcilovalo, jak vsichni vsude kojeni strasne propagovali, jako by snad ani nemohl vyrust bez materskeho mleka a to me jeste vic privadelo do stresu.
Citila jsem se jako neschopna matka a porad jsem nechapala, proc ja nemuzu kojit, kdyz vsichni kolem mne koji?
Kde jsem udelala chybu?
Nase boje "yannick versus prso" byly marnejsi a marnejsi.
Tak nam manzel koupil elektrickou odsavacku a ja cinim doted presne tak, jak popisujes ve svem clanku. Pred kazdym kojenim zodpovedne odstrikavam mlicko, protoze nechci jeste prejit na umele a chci synovi dat maximum, co muzu.
A zatim to vychazi. Maly pije z flasky a pekne pribiva. Vim, ze to mnozi proste odsoudi, ale ja mam svedomi ciste, ze proste delam, co muzu. A materske mleko mu dopravam, i kdyz .. ponekud jinou cestou, ale co na tom.
Myslim, ze daleko dulezitejsi je, abych byla v pohode ja a pak bude i on.
 Příspěvky 110 z 178 [Dalších 168 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.