| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Konec samostatných porodních asistentek?

 Příspěvky 110 z 234 [Dalších 224 >>]
Mlada
15.9.2008 15:10:36
Otázkou je, zda je to porodní asistentka přímo z Bulovky.
Pokud ano, pravděpodobně bude sama moci vést nekomplikovaný porod. Doktory zná, může se s nimi domluvit.
Pokud ne, může se oficiálně chovat pouze jako dula, bohužel.
Lusika, Lucinka+20tt
  • 
15.9.2008 15:04:38
Děkuji za pěkné vysvětlení pojmu porodní asistentka. Ke svému druhému porodu ji mám domluvenou. Porod s vlastní asistentkou v porodnici (Bulovka) mi připadá dobrý kompromis. Jen mám obavu, co jí doktoři dovolí udělat.
Pro mě by bylo nejlepší, zavolat doktora, až bude "koukat hlavička" nebo bude problém.
Lusika
Ewinka
  • 
7.8.2006 19:18:20
teda..přijde mi to trochu nechutný..sahat si do ucha a pak si to dávat na pusu..ale určitě to zkusim..jestli to pomůže tak super..pro krásu se přeci musí něco vytrpět..
  • 
20.2.2004 22:40:51
Milá Olinko, nedala byste mi prosím kontakt na tu Vaši Věrku, moc ráda bych se s ní seznámila. Díky Zdena.
9.2.2004 21:53:08
Není ta úžasná Věrka z Neratovic?Jedna taková tam totiž je!
9.2.2004 21:47:42
Moc se mi libila odpoved Kvetinky.
Chci napsat ze jsem ve 34.tydnu tehotenstvi a navstevuji Materske centrum,kde vede predporodni kurz uzasna porodni asistentka pani Verka.Nez jsem kurzy zacala navstevovat,byla jsem dost nejista.Nechtela jsem rodit v prazske nemocnici,protoze se obavam pristupu"jak na bezicim pase". A moje puvodni predstava byla hlavne at mi pichnou epidural,at se moc netrapim a je to rychle venku.Bojim se totiz,ze klasicky nemocnicni pristup by mne stresoval.Diky vedeni p.Verky mam ted rekla bych zdravou predstavu o svem porodu.
Musim rici,ze po prvni navsteve kurzu jsem byla plna novych poznatku a informaci,nadsena a natesena na navstevy porodnic,protoze jsem uz vedela o co presne se budu v porodnicich zajimat,na co se ptat,co povazuji ja za dulezite vedet.
Prvni navsteva porodnice nedopadla podle mych predstav,byla mou favoritkou,ale pri pohledu na porodni sal se mi nejak rozklepaly kolena.Celkovy dojem byl o dost slabsi nez predstava.Byla jsem zklamana.
Po druhem kurzu jsem opet ozila,kdyz jsme probirali jak dulezite je prostredi v kterem budeme rodit,jak na nas pusobi,zvuky,svetlo,vune.Zminila jsem se,ze se mi v porodnici,kde mimochodem p.Verka pracuje nelibilo. a ona reagovala bez dotazu-
co se vam nelibilo?-pouze bezte se podivat jinam a dejte na prvni dojem,je to dulezite a po duvodu nepatrejte.
Druha navsteva ve vzdalenejsi porodnici dopadla skvele a mame prozatim vybrano.Porodni sal vypada jako moderni hotelovy pokoj s televizi a satelitem,nechybi vana s bublinkami,ribstole,pritahovaci pas,mic,porod.stoliska,zinenka,moder.pohovka,lednice,polohovaci porod.luzko bez trmenu a nastavcu na nohy a special.lehatko pro mimi.WC a sprcha jsou primo navazujici a jsou jeho soucasti.Vse v prijemnych barvach.Prostredi porodniho oddeleni bylo tiche a s tlumenym osvetlenim,recepce a chodba pusobila velice klidnym az uklidnujicim dojmem.
Diky p.Verce ktera nas informuje o polohach,masazich a prostredcich k uvolneni v 1.dobe porodni vim co si do tohoto prostredi vezmu krome partnera s sebou.
Urcite bych taky porodila v klasicke nemocnici,ale nechci.Desi me predstava,kdy lezim prikurtovana na studenem porodnim sale nahata do sveta,v bolestech a kolem se miha x lidi a pronasi neco ve smyslu"vy toho nadelate".Po precteni reakci maminek z prazskych porodnic,v kazde najdete procento maminek,ktere se s neprijemnym personalem a prostredim setkaly.Nekomu to vadi vic,nekomu mene.Myslim,ze musime mit pravo si urcit kde a s kym chceme rodit.Prvni miminko vzhledem k tomu,ze presne netusim co me ceka chci alespon privest na svet v hezkem prostredi.Dalsi bych uz mozna chtela porodit doma.Proc mi to nejaky chlapi v kravatach maji zakazovat?Chci si zvolit i porodni asistentku,ktera me povede,protoze vim,ze si vyberu takovou,ktere budu duverovat,ktera me povzbudi a pomuze.Tezko si asi budu vybirat doktora.Stejne by me zajimalo u kolika porodu napr. v noci je pritomen doktor?
Chtela bych na zaver jeste rici,ze mi p.Verka nahrazuje tak trochu matku,nemam moznost tyto veci co obvykle dcery s matkami probiraji,se svou resit.Obdivuji ji,ze s nami vzdy misto planovane hodiny travi vetsinou 3hod.-pravidelne mi ujizdi pozdni autobus-a stejne mam pocit,kdyz se loucime,ze jsem se jeste chtela na neco zeptat.Je neustale na telefonu a byli jsme svedky,kdy radila prave rodici mamince a mamince s problemem s kojením.Volaji ji v kteroukoli hodinu a ja jsem vdecna,ze jsem na p.Verku natrefila,protoze vim,kdyz si nebudu vedet rady,ze ji muzu zavolat a nebudu obtezovat.A kdyz bude vaznejsi problem dokonce prijede.Ktery pan doktor by tohle delal?A nechtel by nekdo z panu poslancu aby o jejich dcery a zeny bylo takto postarano? Olina
Kvetinka
  • 
15.1.2004 13:51:04
Ahoj "JA"
Neviem prečo sa vy muži vždy snažíte tak horlivo poučovať ženy o tom čo je pre nich lepšie!Pre ženu je pôrod zrovnateľný s milovaním. Vieš si ty predstaviť, že by si sa chcel milovať zo svojou láskou a mal by si zo zákona povinnosť ísť kvôli tomu do porodnice. A to neni všetko. Ešte by tam okolo teba behal personál poväčšine ženy, aby sme zachovali pomer síl, a len niekde v úzadí by bol nejaký muž, ktorý by sa bál byť k tebe kolegiálny aby ho ženy zato pracovne nediskriminovaly. Keby sa ti nedarilo uvolniť, tak by ti napichali do žily hormóny a vyšetrovali by ťa. Žena by ťa vyšetrovala vnútorne a dyskutovala by tam s celým osadenstvom o tom, že ak ti to nepojde, šup s tebou na operáciu....
Tvoju partnerku by poslali domov aby čakala,že keď budeš pripravený ony ju zavolajú. Nebudem ďalej pokračovať aby ti neprišlo zle od žalúdka.(aj mne). Pre každú ženu je takýto porod znásilnením. Záleží len na tom aké má silné nervy a ako je citlivá. Pripúšťam, že existuje nejaké malé percento tých, čo mali to šťastie v porodnici na dobrý prístup. A ešte tu existuje skupina žien , ktorým je to jedno.Ďalej sú také, ktoré sú vychované k takej úcte a závislosti na doktoroch, že vďačia za všetko, a nemajú potrebu sa sami informovať. Z vlastnej skúsenosti viem, že takých je väčšina. To sa potom ľahko doktorom presadzuje to svoje, keď neni väčšina proti. A nezabudni, že strach má veľké, oči. A je to od nepameti najsilneiší a najúčinneiší manipulatívny prostriedok. Každá žena, čo porodila svoje diaťa vlastnými silami doma už vie, čo je to krásny pôrod.Preto hovorím doma, lebo nikde inde ti dieťa takto slobodne porodiť nedoprajú. Keby všetky ženy dostali informácie o tom ako prebieha prirodzený pôrod, aký má dopad na psychiku, na dieťa, ako prehlbuje vsťahy s partnerom a vlasnú sebadôveru atd,atd... Nie len samý strach a pokrivené informácie jaké ti zámerne dáva doktor. Keď mi neveríš, vyskúšaj si to sám. Preštuduj si literatúru o porodoch prirodzených aby si vedel o čom to je a mal argumenty aj z inej strany a potom choď ku gynekológovi svojej partnerky a začni mu rozprávať o tom ,že chceš aby ste porodily sami doma. Samozrejme tu nejde o to aby sa zrušila zdravotnícka starostlivosť v porodníctve. Ale nemal by tu existovať ani taký diktátorský prístup:"ak nebudeš poslušne skákať tak ako ja chcem tak zdochni!"Žiadna matka ani otec nechcú prísť o svoje dieťa. Ale niesme všemocní ako si to o sebe namýšľajú doktori. A prečítal si si štatistiky , koľko detí umrie alebo je ťažko zdravotne či psychicky poškodených práve špatným určením diagnózy. Alebo nevšímavosťou doktorov? Vieš koľko súdnych sporov sa po svete vedie medzi rodinami a lekármi? Skús nahliadnúť aj do takýchto štatistík. Sú situácie, kedy dieťa proste umrie bez akejkoľvek zjavnej príčiny aj doma aj v nemocnici. Kto tým trpí najviac? Doktor? Ten ani nevie ako sa pacient volá. Je to jeho rodič, ktorý má čo robyť aby sa z toho nepomiatol. Povedz mi teda komu na tom dieťati viac záleží. A nepríde ti zrúdnym to že práve takýto okamžik doktori tak radi zneužívajú proti maminám, ktoré čakajú miminko? Nenaštvalo by ťa keby tvoja milovaná žana, čakajúca vaše miminko prišla od doktora a bola na zrútenie s toho, že ju celý čas strašil tým, že bude zodpovedná za smrť svojeho dieťaťa ak bude rodiť doma? A k tomu ten samý doktor sa jak besný zasadzuje o to aby porodné asistentky nemali právo doprovodiť ženu pri normálnom porode? Ten doktor to robí len s ohľadom na vlastné záujmy. Jeho houby zaujíma ta žena a ty jak hej partner. Nebál by si sa takému doktorovi zveriť do rúk? Vieš si napríklad predstaviť čo by sa stalo, keby ste mali prekotný pôrod=veľmi rýchly a nestihli by ste to do porodnice?Čo keby sa pôrod rozbehol doma a bol by si odkázaný na porod. asistentku aby vás odrodila doma. A milý doktor by povedal,že p. asist. nepríde lebo on jej to zakázal, nech tvoja rodiaca žena radšej zdochne aj s dieťaťaom pri transporte ale nech cestujú a trmácajú sa do porodnice atd.atd....Nepríde ti to spadnuté na hlavu??? Tu by už išlo o život skutočne. A kde je ešte slobodná vôľa tej maminy. Tá asi nebude zaostalá ak si kadečo naštuduje a pozisťuje.
Neber to odonňa ako útok. Skús pochopiť tú ženu čo toto zažije. Tú už nikto nepresvedčí,že nejakému doktorovi na nej a na miminku záleží.
Kto a z akého titulu si dovoluje žene prikazovať ako má rodiť? A z akého titulu si dovoluje ju vydierať tým, že jej odoprie lekársku pomoc ak ona o ňu požiada, len preto, že chce pri pôrode viac súkromia a len blízkych a nie žiadny studený a cudzí personál. To sú veci o ktorých by sme mali vedieť viac. Je potrebné skutočne prehliadnuť o čo komu ide.
  • 
14.1.2004 16:38:03
Představa, že vybavení porodnice, okamžitá dostupnost přístrojů a zkušenost porodníka nemá vůbec žádný vliv na výsledek porodu (nejen mortalita, ale hlavně zdravotní poškození dítěte v důsledku porodních komplikací) je věcí, kterou nejsem schopen dost dobře přijmout. I nekomplikované těhotenství může ústit v porod, který v některé fázi zadrhne - pak volat sanitu a převážet rodičku do porodnice je pozdě (spíše pro novorozence než tu rodičku).
Koukal jsem do statistik (jakkoli statistiky jsou obecně ošidné, a v tomto aspektu zvlášť). Porovnávat globálně mortalitu domácích a nemocničních porodů je zcestné (nemocnice má podstatně víc těch rizikových). Zaměřme se na výše citované Nizozemí a pouze domácí porody: Berg a Suss na základě statistik ze 103 vědeckých prací usuzují, že domácí porod znamená pro novorozence 3-23 x vyšší riziko smrti (jak k tomu došli, nevím, práce je otištěna v renomovaném časopise Geburtshilfe und Frauenheilkunde 54: 131-138, 1994). Zajímavý údaj uvádí jiná práce publikovaná v J. of Nurse 42: 91, 1997: Analýzou 4107 domácích porodů v Nizozemí bylo zjištěno, že domácí porod v přítomnosti porodní asistentky má mortalitu 1.4%, domácí porod v přítomnosti lékaře jen 0.5 % (nedostatkem těchto dat je, že se týkají porodů z let 1970-1985, proto mortalita je relativně vysoká). Lze interpretovat i tak, že devět novorozenců z tisíce mělo prostě smůlu, že u porodu nebyl lékař, ale jen porodní asistentka. (Doufejme, že porodní asistentky dnes jsou zkušenější, sotva však ale jako lékař. Na výsledku se ovšem může podílat i sociální faktor).

Shrnu svůj názor: poslanci by neměli domácí porody zakazovat (ale oni je vlastně nezakazují). Krok vstříc by měly udělat porodnice (snažit se poskytnout veškerý komfort domova v porodní místnosti s jistotou, že přístroje jsou pro špatný průběh připraveny za dveřmi).
Markéta
  • 
12.1.2004 11:56:01
Jani, tvůj příspěvek je super, už dlouho jsem se tak nezasmála.
8.1.2004 21:34:29
Však byl o pár dní později zapsán do pamětní knihy(nebo jak to ve Střepinách nazývají), za to, že o péči rodičů o postižené děti se vyjádřil ve smyslu, že se přece o žádnou práci nejedná. Jednalo se o snahu Národní rady zdravotně postižených zastavit znevýhodnění této sociální skupiny a vytvořit rodičům stejné podmínky jako u dospělých postižených či dětí v ÚP.
Je tu neskutečný bordel :-(
Daniela
 Příspěvky 110 z 234 [Dalších 224 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.