| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Náš domácí ekoterorismus aneb nejlepší bábovky na světě

 Příspěvky 110 z 49 [Dalších 39 >>]
  • 
28.4.2004 14:42:20
Minulý rok jsem se dozvěděla od kolegyně z práce že nějaká společnost dělá z víček od PET lahví kluzavky pro děti. Dokud jsem v oné firmě pracovala, nosila jsem je jí, ale teď jsem změnila zaměstnání a víčka se mi doma hromadí, nevím co dál s nimi. Může mi někdo poradit, na koho se mám obrátit, abych tento druh tříděného odpadu mohla odevzdat a mohl být popřípadě zpracován na takovou krásnou věc, jako je vybavení hřišť pro děti?
Díky moc, budoucí mamina Šárka
  • 
12.3.2004 13:32:01
Nevíte někdo podrobnosti o tom, kdo, kde, jak, ... zpracovává, nebo shromažďuje tetrapakové obaly?
Jsme dětský oddíl, a dříve jsme tyhle obaly sbírali, ale nějak jsme na čas přestali a teď je máme v klubovne a nevíme kam odvézt.
Dik za info.

Jakub Mazal Jura
Milada.
14.7.2003 11:07:23
Ahoj všem třídícím rodinám :-)

Po čase se vracím k tématu třídění odpadu a chci psát zejména o krabicích od džusů, mlečných výrobků, vín apod., v kterém jsme tu neměli dost jasno. Včera mi přišel do schránky náš místní časopis a v něm článek o třídění v naší obci a zároveň s tím i materiál firmy, která má s naším městem smlouvu o spolupráci při třídění odpadů. Firma se jmenuje EKO-KOM a má stránky: www.ekokom.cz

Z článku vybírám toto:Od 1.3.2003EKO-KOM nabízí všem městům a obcím Středočeského kraje zpětný odběr a využití obalů z nápojového kartonu (tetrapakové krabice). Obalem z nápojového kartonu se pro účely zpětného odběru a využití rozumí kombinované obaly, které obsahují nejméně 70% papíru a které jsou určeny pro plnění čerstvého a trvanlivého mléka, tekutých ml. výrobků, ovocných šťáv, vína a jiných tekutých potravin. Odběratelem obalů z nápojového kartonu je Papírna Bělá, a.s.

Karton je pro výkup řazen do 2 skupin:
1. karton vymytý, rozříznutý, rozložený do plochy pro zpracování suchou cestou - z takto upravených krabic se vyrábějí např. desky připomínající svými vlastnostmi dřevotřísku

2. karton nevymytý pro zpracování mokrou cestou (kartony jsou slisovány do balíků a putují do papíren jako cenná surovina pro recyklovatelný papír)

V případě, že město zajistí zpětný odběr a recyklaci kartonu, bude městu vyplácena odměna, podobně jako u jiných druhů tříděného odpadu. Můžeme odhadovat, že by se za rok podařilo sebrat cca 5 tun krabic, samozřejmě podle toho, jak se občané zapojí.

Tříděný sběr obalů začne v našem městě v srpnu, po městě budou rozmístěny oranžové kontejnery o velikosti 1,5m. Vymytí je vhodné, aby zbytky v kontejnerech nezahnívaly (zatím město nemá zkušenost, jak rychle se budou kontejnery plnit).

Kromě pevných stanovišť budou mít občané možnost vyzvednout si zdarma oranžové pytle, do nichž budou krabice skládat a zavázané pytle pak odstaví na stáních u kontejnerů.

Projekt předpokládá, že od září by se k těmto sběrnům místům připojila i místní ZŠ. Na několika místech v Čechách (např. Praha 6), tento způsob sběru prý dobře funguje. Děti sbírají krabice vymyté a rozřezané a město uzavírá se školou dohodu, na jejímž základě proplácí škole částku úměrnou hmotnosti sebraných kartonů.


Milada
Milada.
14.7.2003 11:06:41
Ahoj všem třídícím rodinám :-)

Po čase se vracím k tématu třídění odpadu a chci psát zejména o krabicích od džusů, mlečných výrobků, vín apod., v kterém jsme tu neměli dost jasno. Včera mi přišel do schránky náš místní časopis a v něm článek o třídění v naší obci a zároveň s tím i materiál firmy, která má s naším městem smlouvu o spolupráci při třídění odpadů. Firma se jmenuje EKO-KOM a má stránky: www.ekokom.cz

Z článku vybírám toto:Od 1.3.2003EKO-KOM nabízí všem městům a obcím Středočeského kraje zpětný odběr a využití obalů z nápojového kartonu (tetrapakové krabice). Obalem z nápojového kartonu se pro účely zpětného odběru a využití rozumí kombinované obaly, které obsahují nejméně 70% papíru a které jsou určeny pro plnění čerstvého a trvanlivého mléka, tekutých ml. výrobků, ovocných šťáv, vína a jiných tekutých potravin. Odběratelem obalů z nápojového kartonu je Papírna Bělá, a.s.

Karton je pro výkup řazen do 2 skupin:
1. karton vymytý, rozříznutý, rozložený do plochy pro zpracování suchou cestou - z takto upravených krabic se vyrábějí např. desky připomínající svými vlastnostmi dřevotřísku

2. karton nevymytý pro zpracování mokrou cestou (kartony jsou slisovány do balíků a putují do papíren jako cenná surovina pro recyklovatelný papír)

V případě, že město zajistí zpětný odběr a recyklaci kartonu, bude městu vyplácena odměna, podobně jako u jiných druhů tříděného odpadu. Můžeme odhadovat, že by se za rok podařilo sebrat cca 5 tun krabic, samozřejmě podle toho, jak se občané zapojí.

Tříděný sběr obalů začne v našem městě v srpnu, po městě budou rozmístěny oranžové kontejnery o velikosti 1,5m. Vymytí je vhodné, aby zbytky v kontejnerech nezahnívaly (zatím město nemá zkušenost, jak rychle se budou kontejnery plnit).

Kromě pevných stanovišť budou mít občané možnost vyzvednout si zdarma oranžové pytle, do nichž budou krabice skládat a zavázané pytle pak odstaví na stáních u kontejnerů.

Projekt předpokládá, že od září by se k těmto sběrnům místům připojila i místní ZŠ. Na několika místech v Čechách (např. Praha 6), tento způsob sběru prý dobře funguje. Děti sbírají krabice vymyté a rozřezané a město uzavírá se školou dohodu, na jejímž základě proplácí škole částku úměrnou hmotnosti sebraných kartonů.


Milada
Pavla
  • 
14.5.2003 19:28:17
No - pravda je, ze je hezke, kdyz zena voni. Velmi diskutabilni je zda zena voni jen po vonavce. Pokud si dobre pamatuji chemicke a psychologicke poucky tak svemu muzi zena voni sama od sebe a i sama sobe pokud neni propocena a nemyta tri dny nejspis bude vonet, pokud nema problemy se sebevedomim. Jsou zeny, ktere se voni kazdodenne a zeny ktere se nevoni vubec, ale nevypovida to vubec nic o tom jak jsou cistotne - ostatne vzpomenme treba na dobu renesance - zatimco slechticny skryvaly svou spinu pod vonavky, venkovanky vonely i bez vonavek cistotou ... :-)))
Lenka, 2 prckové
  • 
14.5.2003 18:56:28
Milá Kláro!
To, že jsi tak pořádná a třídíš odpad je jistě krásné. Akorát nevím, jestli to v našem systému zpracování odpadků je vůbec co platné. Podle mně ten odpad stejně vysypou na jednu hromadu, a je to. Ale možná jednou budeš mít slevu na "popelnice". Docela mně ale udivuje, jak rozděluješ maminky na "moderní" a pravděpodobně na ty jako jsi ty "nemoderní". Nechápu co je na tom moderního nebo tak zajímavého když někdo voní? Já se navoním automaticky každé ráno po denní hygieně, a když chci navoním se i při odchodu z domova. Rozhodně myslím, že mi to zabere méně času než tobě třídění a vymývání kelímků. Možná by ses i ty pak cítila jako ta "moderní" matka. Rozhodně bys tím jistě potěšila manžela, jistě by uvítal, kdyby si svou čistotnost "k odpadu", přesunula částečně na svou osobu. Neber to jako urážku tvého zevnějšku, prosím, ale každá žena musí krásně vonět.
martina, 2 dcery
  • 
12.5.2003 13:19:51
Ne, krabice od mlíka do papíru nepatří.Ale v naší rodině je využíváme jinak: nemáme totiž tradiční odpadkový koš a na odpad do popelnice používáme právě vypláchnuté rozříznuté obaly od mléka.
Lída.
29.4.2003 22:41:43
Stáňo,
já tak hbitá nebyla a přišla o peněženku a všechny doklady včetně platební karty - dobrý ne? Dopadlo to líp, než mohlo - přišli jsme o 800 v hotovosti a 500 za zablokování karty.
29.4.2003 13:09:38
Kláro,
to to u vás ještě dopadlo docela dobře. U nás hrozil mnohem kalamitnější konec - manžel totiž v záchvatu píle s igelitkami s platy, papírem a sklem popadl ještě jednu - tu, v níž jsme měla deštník, časopis na čtení do metra a dva spisy, které jsem si přinesla z práce k prostudování :-)). Deštník bych snad oželela, ale ty dva spisy bych asi bývala musela v kontejneru na papír vydolovat (a přiznám se, že nevím jak - z těch pražských to podle mne jde sakra těžko). Naštěstí jsme byla ostražitá a tu "úřední" igelitku jsem mu na poslední chvíli vyrvla :-))
29.4.2003 13:01:52
Lído,
zkus se zeptat někoho, kdo má dítě školou povinné. Kromě Miladou zmiňovaných skautů, ty zátky sbírá i dost škol, takže některý školáček by možná "přilepšení" uvítal ;-). U Ondry taky sbírají ve škole a pro něj to schraňuje už půlka příbuzenstva, mých kolegů, manželových kolegů ... :-)).
Podle toho, co mi říkal švagr, který kdysi dělal v nějaké společnosti zabývající zpracováním tříděného odpadu, jsou ty zátky od PET lahví velmi kvalitní vstupní surovina.
 Příspěvky 110 z 49 [Dalších 39 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.