| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku O kojení jako nadlidském činu

 Příspěvky 110 z 196 [Dalších 186 >>]
Petra,Ladíček 2,5roku
  • 
19.9.2004 18:20:19
Ahoj Jani(s Verunkou)zdravím tě.Chci reagovat na tvůj článek,myslím si,že to je asi o tom,že kdo tyhle problémy neměl a je zaujatý,nikdy nepochopí.Když jsem čekala malého,určitě bylo mým přáním,aby byl kojen.V mém případě se kojení rozběhlo dobře,mléka bylo dost,ale nikdo mi nepomohl s technikou kojení,takže jsem kojila i hodinu a malý byl stejně nespokojený a já trpěla.Tvrdla mi prsa,přidaly se vysoké teploty a nakonec zánět.V nemocnici mi nasadili léky,které mi po dvou dnech užívání téměř zastavily laktaci.Přestala jsem je užívat a než se znovu mléko začalo tvořit jsem dokrmovala.Vím,jaký jsem měla pocit,že mě plno lidí odsoudí,obrečela jsem to a měla výčitky.Nakonec to tedy dopadlo lépe,než jsem čekala,kojila jsem 14měsíců,ale bez problémů to rozhodně nebylo.V porodnici semnou byla paní,která kojit ani nechtěla,prý by jí to omezovalo v mnoha činnostech,ani tak jí neodsuzuji jako špatnou mámu,já i můj bratr jsme byli kojeni asi 3týdny a nijak jsme nikdy nemarodili.Jedna známá mi dokonce řekla,co jsem si tím dokázala,že jsem kojila...tak nad tím opravdu zůstává rozum stát.Dáváš své dcerce to nejlepší co můžeš a miminko především potřebuje lásku a maminčinu náruč.Nemusíš mít vůbec výčitky,že jsi něco zanedbala.JSI PRO SVOJÍ VERUNKU TA NEJ MAMINA A TO JE TO HLAVNÍ:-)Přeji vám hodně zdraví a domácí pohody a ať malá roste jako z vody.Ahoj Petra
5.12.2003 23:50:44
A víš co je zajímé? Mořský koník mládě dokonce rodí..
5.12.2003 23:42:03
Já s tímto tvrzením až tak nesouhlasím, neboť si myslím, že mohu milovat své dítě aniž bych se stala jeho otrokem. Neprospívá to ani jednomu z nás. Jako příklad bych uvedla třeba situaci, kdy si dítě za každou cenu vynucuje cosi a maminka, protože ho miluje jde a koupí mu to. Protože kdyby to neudělala, děťátko by strašně plakalo že to nedostalo a matka by v tu chvíli byla spíš macecha, jejíž vinou dítě pláče.
Zamysleme se..
13.7.2003 22:37:54
Jano (s Verunkou) Tak já Ti to teda napíšu – ZÁLEŽÍ na tom, jak se cítí matka a klidně můžem říkat, že nejen kvůli ní, ale i kvůli miminku. Já jsem sice neměla problémy s kojením, ale obdobný rozhodnutí jsem udělala v těhotenství kvůli ekzému – neměla jsem užívat hormonální mastičku kvůli miminku, měla jsem tělo na mnoha místech rozdrápaný do masa, v největších vedrech jsem chodila v dlouhym rukávu a kalhotech, abych se nedrbala, celý noci jsem nespala a proseděla jsem i několik hodin ve vaně pod sprchou, která mírnila svědění, o hysterických záchvatech a pláči snad ani nemusim mluvit. Kožařka mi odmítala cokoli dát, že už mi zbejvá „JEN“ pár tejdnů. V porodnici na mě koukali jak na zjevení. Když jsem otěhotněla podruhý, rychle jsem se stavila na kožní pro hormonální mastičku dokud na mně nebylo nic vidět a jedno namazání tak po třech týdnech (když se blížila krize) mě udrželo v relativní pohodě až do narození miminka. Jestli mám pocit, že jsem některýmu z těch dvou dětí kvůli ekzému znepříjemnila pobyt v bříšku, tak hádej kterýmu… Vůbec nepochybuju, že jestli chceš dětem dát to nejlepší, měla bys jim dát hlavně spokojenou maminku – vždyť maminka je pro mrňousky střed vesmíru :-)
Jana, Verunka 7týdnů
  • 
1.2.2003 21:49:07
Díky, díky a ještě jednou díky! Jsem moc ráda, že nejsem jediná, která souhlasí s uvedeným článkem. Když jsem čekala malou, byla jsem přesvědčená a připravená, že budu kojit určitě prvních 6 měsíců. Těhotenství bylo bez problémů, porod proběhl taky dobře. Byla jsem šťastná, dcerka zdravá a i já zvládala první dny po porodu naprosto v pohodě. Jediné, co mi kazilo trochu náladu bylo čekání na mlíčko. Ovšem vzhledem k tomu, že moje mamka měla vždycky mléka nadbytek, mohla ho tenkrát rozdávat, nepředpokládala jsem, že v mém případě by to měl být problém. Bohužel vše bylo jinak. Ani třetí den se mi mléko neobjevilo a jelikož malá hodně zhubla musela být přikrmována mlíčkem od jiné maminky. Stále jsem čekala, že se mi prsa nalijou, byla jsem připravená na případnou bolest a moc jsem si přála, aby se už mlíko objevilo a já mohla dát svojí prinzecně to nejlepší. Asi čtvrtý den v porodnici ze mě sestřička vytáhla pár prvních kapek, byla jsem radostí bez sebe. Jenže má radost byla předčasná. Žádné nalití ani tvrdnutí prsou jsem nepociťovla, ke všemu jsem měla pořádně rozbolavěné a rozkousané bradavky. Mlíko se mi sice objevilo, ale opravdu ze mě šlo po kapkách, takže malá po každém kojení brečela hlady a to jsme jí kojila tak půl hodiny i dýl, ke všemu každé kojení se pro mě stalo noční můrou, brečela jsem bolestí kvůli těm bradavkám. Nakonec jsem v porodnici kvůli těmhle problémům zůstala šest dní. Jedna sestřička mi sice nabídla, že mě pustí domů a napíšou mi příkrmy, ale když jsem o tom zmínila při ranní vizitě, koukali na mě všichni jako na vraha. Přemluvili mě, abych ještě jeden den zůstala. Nemyslím si, že by to k něčemu bylo. Naštěstí mě podpořili moji rodiče a kdyby mi mamka nekoupila kloboučky na kojení, trpěla bych dál. Odcházela jsem tedy z porodnice k radosti všech s dcerkou plně kojenou. První dny doma byly těžké. Malá po každém kojení brečela hlady, první noc probrečela celé tři hodiny a my oba s manželem jsme byli nešťastní a bezradní. čekala jsem na pondělí, kdy dorazila dětská doktorka, že se s ní poradím o příkrmech, i když se mi do toho vůbec nechtělo, čekala jsem, že mě opět zavrhne jako matku, co svému dítěti nechce dopřát mateřské mléko. Naštěstí doktorka byla normální a prohlásila, že mám kojit jen 15minut a zbytek mám dávat umělé mlíčko. Takže jsme koupili Nutrilon a začali dávat pít z lahvičky. Holčička vypadala hned spokojenější. Do dneška kojím a přikrmuji, ale vůbec pochybuji, že ze mě malá nějaké mlíko dostane. Zkoušela jsem odstříkavat, ale každou kapku ze sebe doslova ždímu. Nikdy by mě nenapadlo, že budu mít s kojením takovéhle problémy. Když ale dnes pročítám různé články v časopisech, kde vychvalují kojení až do nebes, tak mám pořád pocit, že jsem někde něco udělala špatně, že jsem to třeba neměla hned vzdát. Možná že bych byla schopná kojit, ale znamenalo by to krmit alespoň hodinu a určitě několikrát za den a noc. Dovedu si představit, jak bych vypadala. Nevyspalá a protivná, myslím, že tohle za to tedy nestojí. Proč nikde nepíšou, že je zrovna tak důležité, jak se cítí matka ? Mám pocit, že dnešní doba pohlíží na dítě jako na něco skoro posvátného, ale nikoho nezajímá, co prožívají maminky. Docela mě rozčiluje, jak všude propagují kojení jako to nejlepší a jediné a že se tím zamezí nemocem apod. A že to není to jediné, to už nikde nenapíšou. Třeba moje švagrová, odkojila obě svoje děti, i když s problémama, jenže jinak je chovala jak skleníkové květinky, děti nesměli na sluníčko, pořád chodili nabalený a byli zavřený v panelákovým bytě. Výsledek - neustále byli nemocný, kašel, chřipky apod. A k čemu bylo kojení ? On je to totiž jen jeden stupínek a rozhodně to není to jediný, co naše děti ochrání. Svoje dítě miluju a samozřejmě chci pro něj to nejlepší. Moc mě mrzí, že jsem ho nemohla kojit, ale proto přeci nejsem špatná matka. Přála bych si, aby tohle začali brát autoři článků a porodnice a členové Laktační ligy taky v potaz. Proto jsem vážně ráda, že jsem našla tenhle článek a na něj reagující ohlasy. Vím, že v tom nejsem sama a jsem za to moc vděčná. Takže ještě jednou díky. Mějte se všichni moc krásně ! A ať vám děťátka dělají jen samou radost !
3.1.2003 23:27:11
Plne se stotoznuji s Vasimi pocity ve spitalu - pokud bych se nezajimala o kojeni predtim, pristup personalu a nedostatek informaci by me od kojeni odradil.
  • 
25.3.2002 23:09:08
Reakce na předcházející příspěvek. Nevidím důvod, proč byste měla přestávat kojit v roce. Přestaňte, až se to Vaší "jednotce" (vy + dítě) bude zdát vhodné.

První dítě jsem kojila tři roky a kousek, pak jsem otěhotněla s dvojčaty (vynechám problémy v porodnici) a ty jsou kojeny dodnes - tedy zatím do svých 18. měsíců. Rozhodně se nechystám je v jejich dvou letech odstavit. Neočekávám žádnou újmu, ani na svém ženství, ani.....

Původní příspěvek Magdy (myslím) velmi oceňuji. Je upřímný a je pravdivý. Kojení prvorozené dcery mi připadlo skvělé, příjemné, ..... Kojení dvojčat mi přijde problematičtější, a to i dnes (kdy je téměř bez problémů), protože jedno z dvojčat je tak živé, že se vůbec nevyspím. (A spánek je přece základní potřeba). Prvnorozená dcera uměla být kojená tak, že mne zase tak moc "nebudila". S dvojčaty, když se jim "vydaří" noc, si je přináším a odnáším a přináším a odnáším. A i když kojím, tak si moc nepospím, protože se po mně neustále převalují,připadnu jako sportovní náčiní. Dnes je však již většina nocí, kdy spí až do rána.


Když to vezmu kolem a kolem, podívám-li se do hloubky své vlastní dušičky (a platí to jen pro mne), zdá se mi, že by moje "ženství" ponížilo, kdybych nekojila. Kojení je pro mne taky trošku potvrzením mého mateřství, prostě mi to k těm prvním letem života těch dětí patří. Magdin příspěvek se mi moc líbil, protože mám ráda, když se řekne, jak to je, co člověk prožívá,... prostě PRAVDA. Není to naškodu, pro mnoho matek je to naopak osvobozující, když slyší, že někdo má podobné názory či pocity.

Prosím však všechny kojící matky, aby "násilně" kojit nepřestávaly.

Jana N.
  • 
10.3.2002 22:31:22
Chtěla bych jenom vyjádřit upřimný obdiv nad odvahou vyslovit tolik námitek vůči kojení a zacházení s kojícími maminkami. Já jsem byla a pořád jsem velkou zastánkyní kojení, nejenom proto, že moje holčička krásně prospívá (váží skoro 9 kilo v půl roce, narodila se 4-kilová), ale i proto, že mám to štěstí a těhotenství a ani stále trvající kojení na mně nezanechalo žádnou stopu. V kojení vidím velmi pohodlný a opravdu levný způsob krmení, nemluvě o zdravotním hledisku pro dítě a estetická stránka mně moc netrápí, protože žádný problém z tohto hlediska nemám, jenom si vyměňuju polštářky do podprsenky. Anička sice musí všude se mnou, nebo spíš já nemůžu všude s ní, ale to mi zatím taky nepřekáží. Myslím ale, že je skutečně nejdůležitejší aby maminka byla v pohodě. Taky jsem se bála, že hrozně moc přiberu, že budu na břichu a na prsou samá jizva, že budu mít prsa po kolena a budu věčně nevyspalá a uštvaná máma s mastnejma vlasama a kruhama pod očima, trojitou bradou a velkým zadkem. Tyto hrůzy mě budily za nocí mého těhotenství. Nic z toho se naštěstí nevyplnilo a tak jsem spokojená, hlavně proto, že příroda byla ke mně milosrdná, bůh ji za to zaplať. Ale pokud nemá každý takéto štěstí, měl by se opravdu řídit podle svých pocitů. Být nervózní, vystresovaná máma, ječící na tatínka, posléze na dítě, které ještě chudinka nic nechápe a takto mu připravovat domov, kde se nebude cítit doma, to bych radši obětovala kojení, za cenu klidného prostředí.
ALE, na druhé straně, není všechno tak růžové jak se zdá. Také jsem první měsíc kojila se slzami v očích s kloboučkama na bradavkách, protože technika-netechnika, holt, když je tak jemná tkáň několikrát denně broušená, tak po třech dnech skoro teče krev. Druhý týden po porodu, už sice v džínách, ale ještě celá ubolená a unavená jsem klusala, nebo spíš se dobelhala, k doktorovi se zánětem v prsu a horečkou a později i toho mlíčka najednou nebylo dost, ale dítě všechno jiné zuřivě odmítalo, tak jsme kojili každou hodinu ve dne v noci.....
Čili suma sumárum, pokud můžu skromně radit, myslím, že opravdu stojí za to zkusit i něco vydržet, ale pokud má kojení přinášet více zla než dobra, tak je výběr jasný. Já doufám, že do roka úspěšně odstavím, abychom z toho ani jedna neměla psychickou ujmu.
Přeju hodně hezkých dnů s našima mazlíčkama.

Henri
Darina 2+ tehotna
  • 
6.3.2002 10:57:46
Podla mna je to, co sa v clanku pise, uplna pravda. Ja, rovnako ako aj autorka toho clanku, som obe deti kojila, presne preto, ze je to pre ne to najlepsie. Napriek tomu plne suhlasim s tym, ze matka sa stava otrokom svojho dietata a nema narok vobec na nic. A aj neskor, ked uz nekoji, dieta je na nu natolko citovo naviazane, ze otecko aj tak nic nezmoze, aby sa dietatko ukludnilo. Nevravim, ze by to zena nemala pre svoje dieta spravit, ale preco by mala mat zatvorene usta? Preco sa celemu svetu nema postazovat? Takmer kazda matka, tak ako aj autorka, to nakoniec pre svoje dieta urobi, ale ma pravo byt za to chvalena. A to je ten problem. U nas sa to berie ako samozrejmost. Matka ma materske mlieko a musi kojit. Nie ste perfektna ak kojite, pretoze je to normalne, ste zla, ak to nedokazete (a ono to nie je vzdy taka sranda, ako sa zda, hlavne ked vase dieta ku osmim kojeniam denne spotrebuje este 4-5 flasiek umeleho mlieka). Chvala, to je to, co kazda matka potrebuje (a priznajme si, ze prikrmovane deti su vzdy gulatuckejsie, a vacsinou aj napriklad lepsie spia). O co laksie sa v kojeni pokracuje, ked vam v poradni pri trojmesacnom babatku povedia "o, to je uzasne, ze este kojite! (verte, zama som to zazila a dotiahla az do roka aj vdaka takymto slovam).
Mozno by bolo naozaj tolerantnejsie nechat mamicky sa rozhodnut, uz aj v tej nemocnici. Mozno by to nemalo dobry efekt(napr. v Holandksu takato moznost je a koji tu dost malo zien - presnejsie zacina asi 90% ale po troch mesiacoch to percento klesne na 30 - ono po tretom mesiaci nastupuju mamicky zasa do prace, takze aj to je mozno dovod), ale ak by bola osveta dobra a matkam sa dalo vediet, preco je to vhodne, bolo by to asi nakoniec lepsie. Myslim, ze by sa zeny rozhodli nieco obetovat pre zdravie svojho dietata (a tie, ktore nie, tie aj tak caka doma vybavicka na prikrmovanie, nerobme si iluzie) aj napriek tomu, ze by k tomu neboli nutene.
Takze tak. S autorkou suhlasim, je to drina odkojit dve deti (a to ma za par tyzdnov caka dalsie), ale stoji to za to. Treba vsak mamicky presvedcit a nie donutit.
Darina, 2+ bruško
  • 
6.3.2002 10:55:22
Podla mna je to, co sa v clanku pise, uplna pravda. Ja, rovnako ako aj autorka toho clanku, som obe deti kojila, presne preto, ze je to pre ne to najlepsie. Napriek tomu plne suhlasim s tym, ze matka sa stava otrokom svojho dietata a nema narok vobec na nic. A aj neskor, ked uz nekoji, dieta je na nu natolko citovo naviazane, ze otecko aj tak nic nezmoze, aby sa dietatko ukludnilo. Nevravim, ze by to zena nemala pre svoje dieta spravit, ale preco by mala mat zatvorene usta? Preco sa celemu svetu nema postazovat? Takmer kazda matka, tak ako aj autorka, to nakoniec pre svoje dieta urobi, ale ma pravo byt za to chvalena. A to je ten problem. U nas sa to berie ako samozrejmost. Matka ma materske mlieko a musi kojit. Nie ste perfektna ak kojite, pretoze je to normalne, ste zla, ak to nedokazete (a ono to nie je vzdy taka sranda, ako sa zda, hlavne ked vase dieta ku osmim kojeniam denne spotrebuje este 4-5 flasiek umeleho mlieka). Chvala, to je to, co kazda matka potrebuje (a priznajme si, ze prikrmovane deti su vzdy gulatuckejsie, a vacsinou aj napriklad lepsie spia). O co laksie sa v kojeni pokracuje, ked vam v poradni pri trojmesacnom babatku povedia "o, to je uzasne, ze este kojite! (verte, zama som to zazila a dotiahla az do roka aj vdaka takymto slovam).
Mozno by bolo naozaj tolerantnejsie nechat mamicky sa rozhodnut, uz aj v tej nemocnici. Mozno by to nemalo dobry efekt(napr. v Holandksu takato moznost je a koji tu dost malo zien - presnejsie zacina asi 90% ale po troch mesiacoch to percento klesne na 30 - ono po tretom mesiaci nastupuju mamicky zasa do prace, takze aj to je mozno dovod), ale ak by bola osveta dobra a matkam sa dalo vediet, preco je to vhodne, bolo by to asi nakoniec lepsie. Myslim, ze by sa zeny rozhodli nieco obetovat pre zdravie svojho dietata (a tie, ktore nie, tie aj tak caka doma vybavicka na prikrmovanie, nerobme si iluzie) aj napriek tomu, ze by k tomu neboli nutene.
Takze tak. S autorkou suhlasim, je to drina odkojit dve deti (a to ma za par tyzdnov caka dalsie), ale stoji to za to. Treba vsak mamicky presvedcit a nie donutit.
 Příspěvky 110 z 196 [Dalších 186 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.