| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Jak přežít dospívání

25.9.2000 15:45:11 Iva P. od dvou dcer

Re: sourozenecká žárlivost

Milá Heleno i Jano, děkuji moc za Váš názor a zkušenost. Heleno, s těmi výchovnými chybami u starších a už úplně jiným přístupem k mladším máte naprostou pravdu. Nic se už tak nesleduje: však ono se to někdy naučí a pak jsme až velmi mile překvapeni, že už to umí a jak skvěle. Je to tak. U nás však byla trochu jiná situace ( to aby jste pochopila můj postoj a vůbec můj pohled) Starší se narodila po velmi rizikovém těhotenství (čekala jsem dvojvaječná dvojčátka a jedno jsem ve 20 týdnu potratila, potom se neustále čekalo, jak zareaguje druhý plod.Ten vydržel,ale neustále jsem krvácela a pak měli podezření na hypertrofii plodu a tak mi ve 32 týdnu těhotenství ukončili císařským řezem, neustále mě upozorňovali na možnou nějakou retardaci-proto ji vlastně ještě teď stále více sleduji).Narodila se fyzicky velmi slabá. I teď je o několik kilo lehčí a o pár cm menší než mladší( nedostatečná činnost placenty).Ale nejvíc se to odrazilo na její psychice. Jako miminko neustále plakala a jako starší je přehnaně emotivní. Všechno ji dokáže strašně rozhodit. Ty soutěže jsme vlastně vypustili na radu psycholožky (máme podporovat doma ty aktivity, kde se nesoutěží, těch soutěživých má ve škole a vně rodiny dost).Nicméně v současné době hry samozřejmě hrajeme, ale s tou mladší ( ta nás všechny brilantně poráží)a naše starší dává přednost knížce nebo kazeťáku.Aktivity má samozřejmě svoje a pokud s ní není právě sestra, je vše v pořádku. Ona jako by si neuměla poradit právě v konkurenci s ní. Na druhé straně má o ni třeba velký strach a stýská se jí po ní. Pak ji totálně zničí, když ji mladší vmete klidně do tváře, že jí se tedy "vůbec" nestýskalo. Snad to ale přežijeme všichni bez velkých následků a ona sama se naučí se svou negativistickou a problémovou povahou zacházet.
Já sama mám obrovské zkušenosti se sourozeneckou rivalitou - jsem z jednovaječných dvojčat a teprve v dospělosti jsme se sestrou zkonstatovaly,jakými " křivdami "jsme musely projít.Měly jsme se a máme přes všechny rvačky a nenávistná období v pubertě velmi rády a troufám si říct, že i když už dávno nežijeme společně, máme své partnery a rodiny, jsme si neustále nejbližší a asi největší oporou.
Zatím Vás zdravím a taky přeji hodně pevné nervy a spousta entuziasmu.
Odpovědět
Průběh diskuze (7 názorů)
sourozenecká žárlivost Iva P.,2 dcery 9 a 11 let 20.9.2000 15:37
*Re: sourozenecká žárlivost Jana 20.9.2000 16:33
*Re: sourozenecká žárlivost Helena , dva kluci 25.9.2000 11:40
**Re: sourozenecká žárlivost Iva P. od dvou dcer 25.9.2000 15:45
***Re: sourozenecká žárlivost Marie,dve deti 25.9.2000 22:9
****Re: sourozenecká žárlivost Petr 29.9.2000 0:25
*Re: sourozenecká žárlivost lubica dcery 14 a 9 ,syn 6 rokov 26.10.2000 12:27

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.