| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Úřední okénko - ostatní

18.9.2000 13:58:40 Stáňa(40)+Ondra(6,5)

Re: Mateřská dovolená

Ahoj Petro,
musím se přiznat, že pracovní právo sice není zrovna „moje parketa“, ale pokusím se Ti v rámci svých možností odpovědět.
V době, kdy jsi těhotná nebo pečuješ o dítě do 3 let věku jsi v tzv. ochranné době (§ 48 odst. 1 ZP(= zákoník práce)) a v této době ti zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Výjimku tvoří jen případy, kdy se zaměstnavatel nebo jeho část ruší nebo přemísťuje (§ 49 písm. a) ZP v návaznosti na § 46 odst. 1 ZP). Pro tebe z toho vyplývá to, že pokud otěhotníš dřív než Tvé první dítko dosáhne 3 let, nemůže Ti zaměstnavatel (s výše uvedenou výjimkou) dát výpověď až vlastně do doby než by věku 3 let dosáhlo druhé dítě.
Ještě Tě chci upozornit na skutečnost, že nárok na to, aby Tě zaměstnavatel po mateřské znovu zaměstnal máš jen do věku 3 let dítěte. Tato doba nesouvisí s dobou, po kterou stát poskytuje rodičovský příspěvek (ta skutečně končí, až když dítě dovrší 4 roky). Pokud chceš zůstat doma po celou dobu, co se rodičovský příspěvek poskytuje, musíš si poté, co Tvé dítko dovrší 3 roky, dohodnout se zaměstnavatelem, co dál. Já jsem to třeba řešila tak, že jsem požádala na ten rok požádala o neplacené volno (a zaměstnavatel mi ho poskytl), řada mých kamarádek to řešila výpovědí, protože jejich zaměstnavatel na toto řešení nepřistoupil. Což zřejmě bude i Tvůj případ (alespoň soudím z toho, co jsi napsala) a pokud se Ti nepodaří před třetími narozeninami Tvého dítěte znovu otěhotnět, dostaneš pravděpodobně od svého zaměstnavatele výpověď s odůvodněním, že jsi se pro něj stala nadbytečnou vzhledem k rozhodnutí o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách (§ 46 odst. 1 písm. c) ZP).


Odpovědět
Průběh diskuze (6 názorů)
Mateřská dovolená Petra 18.9.2000 11:26
*Re: Mateřská dovolená Stáňa(40)+Ondra(6,5) 18.9.2000 13:58
*Re: Mateřská dovolená Stáňa(40)+Ondra(6,5) 18.9.2000 13:58
**Re: Mateřská dovolená Míra & spol 20.9.2000 9:30
***Re: Mateřská dovolená Petra 20.9.2000 11:9
***Re: Mateřská dovolená Míša, syn 3,5 29.9.2000 11:3

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.