| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Úřední okénko - ostatní

14.9.2000 15:12:55 Stáňa(40)+Ondra(6,5)

Pro Štěpánku a o manželství

Ahoj Štěpánko,
nedá mi to, abych nereagovala (ikdyž už trochu s časovým odstupem) na větičku v závěru jednoho Tvého příspěvku, která se týkala registrovaného partnerství. Pohybuji se (rámci své profese) ve sféře tvorby právních předpisů (ne v té schvalovací, ale spíše v té přípravné) a dva poslanecké návrhy zákonů řešících tuto problematiku jsem v posledních asi dvou letech měla v ruce. Registrované partnerství (používá se taky pojem “partnerské soužití osob téhož pohlaví”) by mělo řešit (jak vyplývá právě z toho druhého pojmu) problematiku soužití homosexuálních párů a právní důsledky takovéhoto soužití. S tím, že by se tento institut vztahoval i na heterosexuální páry se (pokud aspoň vím) příliš neuvažovalo. Ono to podle mého názoru má trochu i svou logiku – institut registrovaného partnerství by totiž spolu žijícím partnerům téhož pohlaví měl umožnit, aby tuto situaci deklarovali před úřady. Partneři heterosexuální tuto možnost už dávno mají – je jí institut manželství. Pokud by se registrované partnerství vztahovalo i na heterosexuální páry, zaváděl by se tím podle mého v podstatě institut jakéhosi “manželství nižšího stupně”. Ostatně všechny návrhy počítaly i u registrovaného partnerství s určitým formalizovaným (tedy úředním) postupem při jeho uzavírání. Pokud tedy má někdo nechuť k tomu “mít na toho druhého papír od úřadu” a kvůli svému vztahu podstupovat nějaké úřední procedury, registrované partnerství jeho problém moc neřeší, protože to je především o tom papíru (a důsledcích s ním spojených).
A když už píšu, přidám i svůj názor na to manželství. Podle mne je institut manželství něco, co se prostě v průběhu staletí v naší kultuře (která je v podstatě pod vlivem křesťanství) zažilo jako model pro společný život heterosexuálních párů a především pro výchovu dětí. Je možné diskutovat, jestli je to model jediný nebo nejlepší, ale v současné době je to asi tak. A pokud jde o přístup státu – pokud stát něco dává, chce mít úředně potvrzený důvod. Myslím si, že každý má možnost volby – buď bude “hrát se státem jeho hru” – tj. respektovat, že stát chce mít vztah dvou lidí zakotvený určitým způsobem a pak mu za určitých podmínek něco dá, anebo na to nepřistoupí a ponese si důsledky tohoto rozhodnutí (tzn. od státu nic nedostane a stát jeho a partnera bude považovat za dva cizí lidi). Ono je to podobné i třeba u sociálních dávek – buď člověk přistoupí na to, že úřadu sdělí své příjmy, a smíří se s tím, že si stát bude ověřovat jeho životní úroveň, nebo ne - no a pak musí prostě některé sociální dávky oželet (já jsem takhle oželela jeden rok přídavky na dítě - sice bychom na ně měli ještě nárok, ale bylo už to v době, kdy jsem po MD nastoupila do práce, takže už jsme ty peníze tolik nepotřebovali, takže než bych vyplňovala formuláře, sháněla potvrzení o výši příjmů atd., radši jsem se možnosti přídavky dostat vzdala, protože v té době mi chyběl spíš čas než ty peníze). Já sama jsem vdaná a důvod, proč jsme se brali byl asi ten, že jsme to, že patříme k sobě chtěli dát najevo i navenek. Civilní svatbu (úřad) jsme volili proto, že ani jeden z nás není věřící, takže slib před Bohem pro nás význam neměl. Spíš jsem to cítila jako náš vzájemný slib, kterému tím, že ho zveřejníme, dáváme větší váhu. Ale to je asi věc názoru. Každý by měl zvážit pro a proti té které cesty, měl by mít možnost vybrat si tu, která mu více vyhovuje, a s tím pak přijmout její nevýhody.
Jinak musím říci, že oceňuji to, že Ty (a totéž myslím psala i Dana) se před úřady jen kvůli penězům (tj. získání soc. dávek) nehodláš tvářit, že žiješ sama. Řekla bych, že to zdaleka není pravidlo – spíš si myslím, že je řada lidí, kteří se snaží dostat ze státu, co jen jde, a s pravdivostí údajů, které v této souvislosti uvádějí, si hlavu moc nelámou.
Uf, nějak jsem se rozepsala. Ale ono to prostě asi je téma na delší povídání. Takže nám všem ať vdaným či nevdaným přeji partnery, na které je spolehnutí, a spokojené a zdravé dětičky.
Odpovědět
Průběh diskuze (13 názorů)
Svata prostoto: Svobodne maminky a vy, c... jeden docela zkuseny otec 25.5.2000 4:42
*Re: Svata prostoto: Svobodne maminky a... Katka 2 děti, vdaná 25.5.2000 7:8
*Re: Svata prostoto: Svobodne maminky a... Zdeňka 25.5.2000 8:46
*Re: Svata prostoto: Svobodne maminky a... Štěpánka (20.týden) 21.6.2000 11:10
*Re: Svata prostoto: Svobodne maminky a... Dana, 29 let, dvojčata 16 měsíců 21.6.2000 22:4
*Re: Svata prostoto: Svobodne maminky a... Jana 29.8.2000 15:29
*Re: Svata prostoto: Svobodne maminky a... Anna, dva synove 8.9.2000 11:7
**Re: Svata prostoto: Svobodne maminky... Štěpánka (31.týden) 8.9.2000 17:20
***Jak to vidím já (pro Štěpánku) Míša, syn 3,5 10.9.2000 22:56
****Re: Jak to vidím já (pro Štěpánk... Štěpánka 11.9.2000 17:19
*****Pro Štěpánku a o manželství Stáňa(40)+Ondra(6,5) 14.9.2000 15:12
******Re: Pro Štěpánku a o manžels... Štěpánka 15.9.2000 13:58
***Pro Štěpánku, co se nechce vdávat. Anna , dva synové 11.9.2000 10:7

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.