| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Rodina a jak v ní přežít

Re: Moje deprese

Milá Míšo,
musím předeslat, že nemám zatím žádnou zkušenost s vlastními dětmi, takže se mi to mluví :o) Pokusím se napsat co mne napadá, ale možná je to ve skutečnosti u vás úplně jinak. Takže to prosím ber ode mě jenom jako námět.
Myslím si, že nejsi "hrozná" matka - určitě už jsi udělala první zásadní krok k nápravě tím, že si uvědomuješ, v čem děláš chybu, a snažíš se to změnit. Tvůj syn je třeba živější dítě (to je někdy pro rodiče docela vyčerpávající), navíc máte ztíženou komunikaci tím, že nemluví „správně“. Možná, že je to někdy všechno prostě nad tvoje síly. Třeba máš pocit, že ostatní děti v tomhle věku mluví líp a jsou „vyspělejší“. Ale každé dítě je jiné! Možná, že tvůj syn je zase mnohem čilejší, mrštnější a šikovnější než jiné děti. To je přece taky důležité. Třeba teď věnuje většinu své energie na běhání, šmejdění, zkoumání věcí a poznávání světa a všechno to nové se pokouší nějak překotně vyjádřit, ale zatím moc neví, jak na to. Ale určitě na to časem přijde, jenom třeba trošku později. A zkušenosti, které teď získává, se mu určitě potom budou moc hodit. Není divu, že jsi z něj někdy nervní – je až k zbláznění, jak děti někdy překypují energií, která nám dospělým často dochází. Zkus to ale brát tak, že to jeho „zlobení“ není zaměřené osobně proti tobě. Je to tvůj syn a svou mámu má určitě ze všech lidí nejraději a jistě tě nechce schválně rozzlobit. Prostě je jenom ještě malý a neumí zformulovat a vyjádřit přesně slovy svoje pocity (konec konců, neumí to ani spousta dospělých), co chce, co se mu líbí, co mu vadí. Třeba jenom touží po tvé pozornosti a neví, jak jinak ji upoutat (ale mám pocit, že to ty víš).
Možná, že třeba taky kladeš moc vysoké nároky na sebe. Máš třeba pocit, že se synovi musíš co nejvíc věnovat bez ohledu na to, že jsi třeba unavená, a když už je to nad tvoje síly, tak nevíš jak dál a křičíš. Někdy se vyplatí nenechávat to dojít tak daleko. Když má člověk pocit, že začíná „mít dost“, tak je třeba ještě schopen říct „vím, že bys chtěl, abych si s tebou teď hrála, ale já jsem unavená a potřebuju se na chvilku natáhnout – nechtěl by sis lehnout se mnou / potřebuju tady uklidit - nechtěl bys mi pomáhat?“.
Hlavně si nepropadej zoufalství, že jsi špatná matka. Ber to tak, že se prostě snažíš syna vychovávat nejlépe jak umíš, jenom to prostě nejde vždycky úplně 100%. Vždyť nikdo z nás není 100% dokonalý. Držím palce, aby se to zlepšilo a tys byla zase nejšťastnější člověk na zemi :o)
Odpovědět
Průběh diskuze (18 názorů)
Moje deprese Míša syn 3rok 20.8.2000 13:23
*Nemocnice jako hotel Radka, dva synové 20.8.2000 20:59
**Re: Nemocnice jako hotel Petra, 26 let - bezdetna 23.8.2000 10:59
*Re: Moje deprese Lída, dcera 10 let, syn 8 let 21.8.2000 9:8
**Re: Moje deprese Míša,syn 3roky 22.8.2000 13:56
***Re: Moje deprese Vendula, téměř šestiletý Míša a dvě slečny 23.8.2000 10:2
***Re: Moje deprese Martina 26.8.2000 21:2
*Re: Moje deprese Jana, synové 11 let a dva roky 21.8.2000 14:38
*Re: Moje deprese Míra & spol 22.8.2000 7:23
**Re: Moje deprese Míša (ale jiná), syn 3 a půl 22.8.2000 15:32
***Re: Moje deprese Míra & spol 23.8.2000 9:30
*Re: Moje deprese jarka 23.8.2000 21:19
**Re: Moje deprese Míša, syn 3roky 24.8.2000 13:24
***Re: Moje deprese Jana, 28 let, zatím bezdětná 25.8.2000 10:14
****Re: Moje deprese Míša a Michal 25.8.2000 13:48
*Re: Moje deprese Mirka (27), 2 mesačná Mirka 24.8.2000 20:12
*Re: Moje deprese Jana, svobodna, bezdětná 25.8.2000 9:11
*Re: Moje deprese Dáša, 19. týden 25.8.2000 14:56

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.