| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : leden 2003

9.12.2003 22:30:02 Žaba (Darek, Alan a Dora)

Re: Jidelnicek

Jani,
já se přiznám, že něco takového, jak popisuješ, bych teda dítěti nedala, ani Darkovi ne (syrový žloutek = nebezpečí nákazy salmonelou), tím míň Doře (bílek se nemá dávat do roka, já ho našim ekzematickým dětem nedávám pro jistotu ještě dýl, nedávám ani cukr - ten sice nepovažuju za vyloženě škodlivej (jak říká kamarádka - bílý jed, to mně přijde přehnané), ale říkám si, že čím déle se bez něho obejdou, tím větší je šance, že si nezvyknou cpát se sladkým a tím déle jim taky uchovám zdravé zuby).
S těma zubama - bojím se, že mezi ty třeťáčky nezapadneš, jedinej, kdo má u Darka ve třídě mezery, je právě Darek, kterýmu je teprve 7, jinak už všichni vypadají "dospěle". Např. waldorfové (což určitě víš) nechtějí brát do školy děti, kterým se ještě zuby nezačaly měnit - možná by tě tam ani nenechali učit ;-).
Dora opatrně zkouší chodit, zatím jí to moc nejde. Kluci teda svorně tvrdí, že už to umí, jenže oni jí počítají to, že když chce překonat nějakou krátkou vzdálenost a nemá po cestě oporu, tak se nasměruje, spadne jak šraňky, a cestou co nejvíc kmitá nožičkama, aby si moc nenamlela. A taky si ani moc nenamele, ale chozením bych to nenazvala :-).
Krmím ju kašema s hypoalergenním mlíkem (kupuju nemléčné neslazené Milupy, ovesnou, rýžovou a sedmizrnnou), jablkama, vařenýma zeleninama s pohankou, jáhlama, bramborama - to vše s masem nebo bez, někdy se žloutkem. Mléčné výrobky se zatím bojím, ale když kojím a dostává ty kaše, tak si myslím, že mlíčnýho má dost. Do ruky dostává prkýnko (takovej ten křehkej chlebíček obdélníkového tvaru, všem našim dětem to děsně chutná, což nechápu), taky bych jí klidně dávala polystyrén (takový ty čtveratý pufovaný chlebíčky, to zase chutná mně), ale to jí nejede. Původně jsem dávala jen kukuřičný prkýnka (kvůli lepku), teď občas i jiný. A taky tvrdej rohlík. Úplně kamennej. To jsem se naučila, když byl malej Alan - čerstvej vůbec nechtěl, ale pak jsem si jednou jeden sušila na radiátoru a on mně ho zblajzl. Doře chutná taky, snědla i čerstvej, ale bylo to všude, tak jsme se vrátili k tvrdýmu. Aspoň toho lepku nespráská tolik :-), ono to jde pomalu. Z těch zeleninovejch příkrmů je u všech našich dětí oblíbená pohanka s brokolicí, té když uvařím hrnec, tak si celá rodina sedne v kuchyni na zem (no, Dora ne, ta morčí všude okolo a chodí si jen pro svůj příděl) a sežereme to vařekou :-). Dále cokoli s fenyklem (ne semínka ale fenykl jako zelenina), což nechápu. A nebo s mrkví, s hráškem, s kukuřicí, to jsou takový sladký zeleniny, to jim jede. Ale u nás s jídlem problémy nebývají, kdoví, jak bych to zvládala kdyby byly. Sice bych si ráda myslela, že je to mou skvělou výchovou, ale obávám se, že je to spíš štěstí :-). Pije vodu - moc tomu sice nedá, ale v noci ji kojím, blčičky jí dělám spíš řidší, dehydratovaně nevypadá, tak se s tím nezalamuju. Kluci zase pili jenom mlíko - to hypoalergenní, kdybyste věděly, jak je to hnusný! A smrdí to! Ale jim chutnalo, dělala jsem jim ho trošku řidší, aby to bylo víc pití než jídlo a vypili toho litry.
Ještě k těm dětem, co jijou jenom pribiňáky - jedna kamarádka to vyřešila tak, že do kelímku od pribiňáka dala masozeleninovej příkrm a dítko jí to zblajzlo, ani nemrklo. Sice moc nechápu, proč by se dítě mělo dát takhle oblbnout, ale je to celkem levnej experiment, takže bych to asi zkusila.
Co se lepku týče, je ho víc v celozrnných výrobcích (to jsem docela zírala, když jsem se to dozvěděla), takže rohlík je lepší než chleba. Jablka se dají i nastrouhat, případně podusit, to pak chutnají sladčeji, i když je člověk neosladí.
K mazání na pečivo (my teda zatím Doře nemažeme nic, ale u kluků) nám na interně řekli - tavené sýry až poslední, je to nápor na tělo. Máslo je neškodné, margaríny radši nedávat. Z mléčných výrobků začít jogurtama (lze i kefír), pak tvrdé sýry, pak tvaroh, nakonec ty taveňáky, pribiňáčky nedávat.
Mikuláš k nám chodí "potajmu", tzn. vůbec, dobroty se prostě "objeví" v nachystaných talířích. Manžel s klukama šel ven, aby taky nějaké ty Mikuláše, čerty a anděly viděli, a mezitím se to objevilo (náhodička, co :-)?). Potkali jich několik, klukům se to líbilo, strachy žádné. Alan měl letos prvního plnohonotného Mikuláše, loni dostal jen pár věcí, co jsme byli ochotní mu dát - Bebe sušenky, sušené ovoce... Dora zatím nic, když si chce zamlsat, dostane ten tvrdej rohlík :-).

Ahoj

Žaba
Odpovědět
Průběh diskuze (13 názorů)
Jidelnicek Lenka 1.12.2003 23:50
*Re: Jidelnicek Šárka + Johanka 01/03 2.12.2003 22:28
**Re: Jidelnicek Halka 3.12.2003 11:41
***Re: Jidelnicek JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 3.12.2003 20:18
***Re: Jidelnicek Šárka + Johanka 3.12.2003 23:59
****Re: Jidelnicek Halka 4.12.2003 12:31
***Re: Jidelnicek Šárka a Johanka 4.12.2003 0:3
****Re: Jidelnicek JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 4.12.2003 3:23
*****Re: Jidelnicek Žaba (Darek, Alan a Dora) 9.12.2003 22:30
******Re: Jidelnicek Halka 10.12.2003 12:52
*******Re: Jidelnicek 16.5Salám&Lajka14 10.12.2003 13:16
********Re: Jidelnicek JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 10.12.2003 19:19
**Re: Jidelnicek Lenka* 17.12.2003 22:49

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.