| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Co děti řekly a provedly

18.4.2000 12:14:44 Dáša, 7 letá Helenka

Re: Dítě bere cizí peníze

Ahoj Petro,
podobný problém jsem řešila asi před 1/2 rokem. Naše sedmiletá dcerka kradla peníze. Musím se přiznat, že situace byla pro mne o to horší, že Helenka je adoptovaná. Okamžitě mi začaly v hlavě naskakovat černé myšlenky. Pak jsem ale zachovala chladnou hlavu a vzniklou situaci jsme s manželem začali řešit.
1) Oba dva jsme dali jasně najevo, že cizí peníze se brát nesmí, že je to krádež a že je to pro nás nepřijatelné.
2) Snažili jsme se dozvědět, proč peníze potřebovala a na co. Proč si o ně neřekla. (Vyšlo najevo, že ve škole mají obchůdek, kde si děti mohou nakupovat různé palmsky. Helence v té době zachutnala lízátka a tak potřebovala penízky na jejich nákup. Já jsem jí na lízátko jednou za čas peníze dala, ale rozhodně ne každý den jak si představovala).
3) Dlouho jsme si povídali o tom, proč nemůžeme mít všechno co vidíme, proč nemůžeme brát cizí věci, co všechno musíme udělat abychom si věci, po kterých toužíme mohli pořídit nebou koupit.
4) Požádli jsme o pomoc i naše okolí (babičky, dědu, tetu, strejdu), aby bez našeho vědomí Helence nedávali žádné peníze.
5) S Helenkou jsme se domluvili, že bude dostávat každý pátek odpoledne kapené (aby si mohla v klidu rozmyslet za co peníze utratí)(pozn.20 Kč). Peníze, které dostane navíc (např. od babičky za vysvědčení atd.) nebo které jí zbudou z kapeného, si uloží do kasičky, kde je pro kontrolu lísteček kolik peněz a jaké hodnoty v kasičce jsou. Také jsme si řekli, na co může peníze z kasičky používat (např. kapesné na pouť, nákup hraček). Dohodli jsme se, že pokud si bude brát peníze z kasičky, řekne kolik a na co.
6) Na závěr našeho povídání jsme si ještě domluvili trest, který bude následovat, pokud zjistíme, že se krádež opakuje. (I zde nás Helenka vyzkoušela, zda držíme slovo. Peníze sebrala ještě jednou. Znovu jsme zopakovali celý výše uvedený postup, zdůraznili jsme jak moc nás to mrzí a splnili jsme domluvený trest a dali Helence pár přes zadek. Zde musím podotknout, že k fyzickému trestu se uchylujeme zřídka kdy. A bylo vidět, že sama Helenka zkoumala, zda potrestání dodržíme.) Od té doby krádeže ustaly a naše dítě je zase o několik zkušeností bohatší.
PS. S manželem jsme se dohodli, že nebudeme nikde nechávat volně položené peníze a peněženky budeme mít uklizené vždy ve své tašce nebo kufříku, aby naší malou hříšnici nesváděly. Pro úplnost dodávám, že se jednalo o částky 20 a 10 korunové.

Petro, držím palce, abyste problém společně vyřešili.
Zdraví Dáša
Odpovědět
Průběh diskuze (5 názorů)
Dítě bere cizí peníze Petra 2 děti, Tom 7,Terka 4 15.4.2000 14:38
*Re: Dítě bere cizí peníze Olga 17.4.2000 8:53
*Re: Dítě bere cizí peníze Dáša, 7 letá Helenka 18.4.2000 12:14
*Re: Dítě bere cizí peníze Stáňa(39)+Ondra(6) 18.4.2000 15:16
*Re: Dítě bere cizí peníze Milan 30.4.2000 13:56

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.