| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Interrupce

19.6.2001 12:16:38 Jana*

Re: :o)) Docela se bavim..

Zdeňko,
díky, že tady jste a bojujete za ty dosud nenarozené životy.
Už jsme to tady vše tolikrát probíraly, že mé názory znáte a víte, že s vámi souhlasím, ačkoli nejednám (či jsem nejednala) zcela podle toho.

Ivo,
tvůj postoj mě trochu udivuje, protože ty přece chceš dítě, ty se snaží nový život počít a ne ho zatratit.

Jsem podle posl. MS a podle ultrazvuku ve 13. týdnu. Já jsem přesvědčená, že to tak není, že je tam aspoň týdení rozdíl, že mé dítě je o týden starší. Co kdybych podstoupila interrupci minulý týden, zabila bych embryo nebo dítě ? Kdo to určí ? Co všechno mé dítě umí, že je označováno dítětem ? Jen tak z ničeho nic ? Ještě neotevře oči (víčka), teprve začne polykat plodovou vodu a taky do ní čůrat (vylučovat). Nenají se samo. Neslyší. Ale už brzy si bude cucat palec a může dostat škytavku. Už toho bude umět dost, ale stejně by nepřežilo, kdyby se mělo narodit, tak jako by to nepřežilo v 8 nebo v 10 týdnu, takže jaký vývoj je ukončen a jeképak ... teď už jenom roste ?

Můj pohled na vývoj plodu se neuvěřitelně změnil mým vlastním těhotenstvím. Do té doby jsem znala jen běžně užívané výrazy (embryo...) a povolené termíny pro interrupci. Pak jsme ho viděli v 9. týdnu (poprvé), nemělo ještě ruce a nohy, jen pahýlky, ale bušilo mu srdíčko ostošest a bylo to naše dítě. Manžel stál beze slov a jak mi řekl, i on si poprvé začal uvědomovat, jaký zázrak to tam probíhá. Poté jsme ho viděli v 11. týdnu. Mělo ruce a nohy a bylo tak aktivní, že jsme nevěřili vlastním očím. Naše představa, že tam uvidíme prostě něco jen tak zplývajícího ve vodě, vzala za své. Skákalo a vznášelo se a snažilo se vyrovnávat blanc, když se nižičkama odrazilo ode dna svého obalu jako od trampolíny. Mávalo těma končetinama na všechny strany, že jsme ho málem ani nevyfotily. A opět jsme si uvědomili, že přesně takto veký plod je pořád možné u nás odstranit. Z našeho pohledu tomu maličkému nic nechybělo a my jsme si uvědomovali, že to je živý člověk, naše dítě. Říkali jsme si, že tohle by měli vidět náctiletí v hodinách sexuální výchovy, aby si uvědomili, že člověk nevzniká porodem nebo 13. týdnem těhotenství, ale už tím spojením 2 buněk. Všechno ostatní už je jenom vývoj (stárnutí).
A také nás napadlo, že když už teď víme, jak vypadá a když už teď se podobá miminku a když už teď je tak aktivní a my máme pocit, že i citlivé, tak jak máme být schopni třeba za pár týdnů, když se dozvíme, že máme špatné výsledky testů (amniocentéza), (doufáme, že ne), jak máme rozhodnout o jeho životě, který nám tak nádherně předvedl. Tento týden uslyšíme jeho srdíčko. Jaký bude rozdíl v tom, když bude něco špatně a my se rozhodneme pro přerušení (a co když se testy zmýlí a odstraníme zdravý život) a oproti tomu kdybychom nechali dítě se narodit a zjistili, že teda testy se opravdu nemýlily a ono je tak poškozené, že se raději nemělo narodit a tak ho teda zabijeme ? Pro mě v tom není rozdíl vůbec žádný. V tom druhém (na první pohled brutálnějším) případě má šanci na život a omylnost testů, v tom prvním nemá žádnou šanci. Jen jsme si to ospravedlnili a nenazvali to zabitím.

Takže jsem se ve svých názorech dostala zase o kousek jinam. Už nebudu obhajovat právo ženy na rozhodování o nenarozeném životě. Ona to právo nemá, protože není její, ten život. Ten život je toho nenarozence, který o něj bojuje.
Ale na druhou stranu, bych ráda bojovala za zlepšení legislatiy, urychlení osvojování dětí, dát možnost matkám, které dítě nechtějí, aby prožily těhotenství v klidu a zdravě, protože chceme mít zdravé děti, dát jim možnost je tajně porodit,... . Jak často čteme v novinách, že fronty na interrupci jsou stejně dlouhé, jako fronty na osvojení dětí? Kolik potratů se u nás do roka uskuteční a kolik adopcí se podaří dotáhnout do konce a o kolik adopcí je skutečný zájem, kdyby rodiče nemuseli čekat několik let ? Kolik dětí trčí v domovech jen proto, že rodiče pošlou pohled ? Kolik dětí v nich stráví zbytečně několik let, po něž by už mohly být adoptované nebo dokonce kolik z nich tuto šanci kvůli zestárnutí úplně ztratí. Ten jediný a podstatný rozdíl je v tom, že o interrupcích se rozhoduje velmi rychle a jednoduše, protože "není čas", 12. týdnů uběhne jako voda, zatímco o adopcích se rozhoduje velmi pomalu a složitě a zdlouhavě, tak je čas (ačkoli ty děti čas nemají). Zpřísnila bych podmíky pro rodiče, kteří posílají jednou za půl roku pohled a nedají šanci dítěti být osvojeno a prožít normální život, protože toto je podle mě trestuhodné. Přistoupili jsme na interrupce, abychom neměli dětské domovy plné nenchtěných dětí, ale ony by nebyly plné, kdyby legislativa adopcí byla pružnější, kdybychom se všichni víc snažili dát okolí najevo, že adoptované děti jsou stejněhodnotné děti jako ty naše a kdybychom prostě přestali myslet jen na sebe a na to, co tomu kdo řekne a jak se na to bude kdo dívat a místo toho začali myslet na ty nenarozené i narozené (avšak nechtěné) děti a naučili na ně myslet i ostatní.
Ano, přivést na svět dítě je obrovská zodpovědnost, vychovat ho, to je dlouhá cesta, musíme ho zabezpečit ... to vše vím. Ale dnes už také vím, že kdybych čekala nechtěné dítě, udělám vše pro jeho co nejrychlejší adopci a nalezení náhradní rodiny (hned od porodu), ale nezabiju ho.

Jana*

P.S. : Otázku ukončení těhotenství kvůli zjištěným vadám, ještě nemám zcela promyšlenou (prožitou), takže tím se v tomto příspěvku nechci zabývat a prakticky ji nepřipouštím, takže ji, prosím, nepoužívejte jako argument proti mně, tam jsem ještě nedošla. Zatím jsem řešila jen všeobecné povolení interrupce do 12. týdne a s tím nesouhlasím. Vady se řeší až ve vyšším stádiu a o to je tato otázka složitější.
Odpovědět
Průběh diskuze (38 názorů)
:o)) Docela se bavim.. Iva (bezdetna) 19.6.2001 7:27
*Re: :o)) Docela se bavim.. Zdeňka R. 19.6.2001 8:27
**Re: :o)) Docela se bavim.. Iva (bezdetna) 19.6.2001 8:39
***Re: :o)) Docela se bavim.. Iva 19.6.2001 8:47
****Re: :o)) Docela se bavim.. Zdeňka R. 19.6.2001 9:51
*****Re: :o)) Docela se bavim.. Iva (bezdetna) 19.6.2001 10:39
******Re: :o)) Docela se bavim.. Zdeňka R. 19.6.2001 11:8
*******Re: :o)) Docela se bavim.. Iva (bezdetna) 19.6.2001 11:32
********Re: :o)) Docela se bavim... Iva (bezdetna) 19.6.2001 11:35
*********Re: :o)) Docela se bav... Jirka z Rodiny 19.6.2001 12:24
*******Re: :o)) Docela se bavim.. Jarka, dvě dcery 19.6.2001 12:29
********Re: :o)) Docela se bavim... Zdeňka Jarce 19.6.2001 13:12
*********A teď už se vůbec neba... Sharon 19.6.2001 16:36
**********Re: A teď už se vůbe... Jarka, dvě dcery 20.6.2001 5:34
**********Re: A teď už se vůbe... Míša, syn 4 roky 20.6.2001 13:16
*********Re: :o)) Docela se bav... Zuzana,32 let,syn 8 let 20.6.2001 8:51
**********Re: :o)) Docela se b... Jarka, dvě dcery 20.6.2001 13:24
***********Re: :o)) Docela se... Zuzana,32 let,syn 8 let 21.6.2001 8:14
**********Re: :o)) Docela se b... Vendula 21.6.2001 8:38
***********Re: :o)) Docela se... Jarka, dvě dcery 21.6.2001 9:16
************Re: :o)) Docela ... Míša, syn 4roky 21.6.2001 9:59
************Re: :o)) Docela ... Zuzana,32 let,syn 8 let 21.6.2001 12:54
************Pánbůh anebo ďáb... Sharon 21.6.2001 12:58
*************Re: Pánbůh ane... Jarka, dvě dcery 21.6.2001 13:43
**************Re: Pánbůh a... Michelle 21.6.2001 14:22
**************Jeste dodate... Michelle 21.6.2001 14:53
***************Re: Jeste ... Jarka, dvě dcery 21.6.2001 16:41
****************Krestans... Michelle 22.6.2001 7:8
***********Vendule a dalsim: ... Zdenka 22.6.2001 15:3
************Re: Vendule a da... Jarka, dvě dcery 22.6.2001 16:42
************Statistiky kontr... Sharon 23.6.2001 0:40
*************Re: Statistiky... Sharon 23.6.2001 0:40
******Re: :o)) Docela se bavim.. Jana* 19.6.2001 12:16
*******Re: :o)) Docela se bavim.. Iva (bezdetna) 19.6.2001 12:43
*******Re: :o)) Docela se bavim.. Dana, dvojčata 30.6.2001 11:41
***Vejce a já II. Srab 19.6.2001 10:23
**Re: :o)) Docela se bavim.. Jarka, dvě dcery 19.6.2001 10:15
***Já se nějak nebavim.... Sharon 19.6.2001 16:24

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.