| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Babičky a dědové

9.6.2005 22:33:59 MirkaEyrová

Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat (i když jen mírné)

Ahoj Libik!
Začala bych optimisticky – nadšené a natěšené učitelky nejsou jen sen, výplod fantazie. Chce to jen mít štěstí.
Ačkoliv tady proti své matce dost ostře vystupuju, jedno se jí upřít nedá – dokud učila, byla velmi svědomitou profesionálkou. Patřila k dětmi brané učitelce (prvního stupně ZŠ). Poctivě dřela a připravovala se na vyučování. O každém dítěti, které mělo problém, hodně přemýšlela a snažila se mu pomoct. Zaváděla pár ve své době moderních postupů – jako příklad uvedu, že dělala rozdíl mezi trojkou jedničkáře a trojkou čtyřkaře – neváhala pochválit za každý drobný úspěch i hodně slabého žáčka, nebo třeba střídala činnosti v jednotlivých hodinách, takže i při hodině češtiny zazněly občas písničky anebo si děti protáhly tělo několika příjemnými cviky.
A abych nechodila daleko do historie. Ptáček synáček má od druhého pololetí v nové škole paní učitelku, která hříšníky netrestá ani fackami, ani křikem, ba ani poznámkami v notýsku. Pravda – není tam kamera, takže nemohu být svědkem všech hodin kdykoliv se mi zamane. Ale na jednu hodinu jsem tam byla s dětmi a synem (byli jsme si školu omrknout, bude-li se nám a hlavně synovi líbit). Za celou dobu nezdvihla hlas, nezbednosti netrestala, ale předcházela jim vybídkami k aktivitě – a jednoho, patrně hyperaktivního chlapce, který měl tendenci neposlouchat a narušovat výuku, při výkladu látky (vzadu na hracím koberci) obejmula kolem ramen – a kluk byl jako beránek:-). – Jo. Jenže tohle se podle slov jedné maminky z Rodinky, která je zároveň učitelkou, na pedáku neučí:-(. Jen holt máme to štěstí, že jsme synovi vyvzdorovali na osudu školu, kde pan ředitel zavedl svůj způsob vedení dětí – a učitelé povinně procházejí různými školeními a kurzy. Takže toho, zdá se, o vedení dětí vědí mnohem víc než průměrní učitelé, a taky je to patrně musí víc bavit, protože mám dojem, že to je ještě o něco náročnější, než „jen“ vystudovat pedák a pak „nějak“ učit…
K tomu, jestli mi fyzické tresty nějak nezosobňují jiná příkoří. Nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Ale pravda je, že jsem v určitých věcech dost zásadová – hlavně tam, kde se to týká mezilidských vztahů, odpovědnosti, „morálky“. Jo, myslím, že jsem dost zarputilý idealista – vyhledávám ideály, očekávám ideály, snažím se naplňovat ideály. (A není to zrovna moc snadné; objev, že svět je plný lidských slabostí, selhání a hříchů:-), pro mě nebyl dvakrát radostný:o)).Takže – patří to holt asi k mé povaze. Ale není zas až tak moc o co stát – tatáž povaha mi přináší spoustu různorodých komplikací:-(.
Když jsem si Tvůj příspěvek četla ještě jednou, už poté, co jsem odeslala svoji reakci, pocítila jsem, že jsem se možná ve svém úsudku mýlila. Ano, že to bereš spíš s nadhledem, než jako smutek. Ostatně – tím líp, viď?
Pak jsem chtěla říct: ono to, že se člověk snaží chovat k dítěti férově, není podle mě žádná chyba. Když je možné dítěti místo facky udělit poučení – a ono to bere. Naopak – učí se, že JE MOŽNÉ se k sobě chovat hezky a férově – a když se to daří, je pravděpodobné, že se pak samo taky bude k druhým chovat hezky a férově. Ovšem – právě jen tehdy, když se to daří, že?:-( Že okolo něj zuří a budou zuřit různé spory a nespravedlnosti – no a co? Ono bude třeba pak šířit mezi blízkými radost a lásku. No nebylo by to krásný?:-)
Libik, já myslím, že neuděláš chybu, když ty facky a jiné nespravedlnosti a ústrky do výchovy druhého dítěte nezavedeš. Víš proč? Protože když se k němu budeš chovat hezky a férově, MŮŽE k Tobě jednou cítit důvěru a lásku, a bude se třeba k Tobě jednou z toho velkýho, i zlýho a nespravedlivýho, světa rádo vracet – a bude u Tebe nacházet lásku, pochopení, soucit…
A ovšem s tím otrkáváním, zvykáním na kolektiv, nároky a cvičením trpělivosti a píle, to je myslím dobrý nápad. U druhého dítěte budeš mít tu výhodu, že budeš zhruba tušit, co Tě může čekat, a můžeš na to být tak trochu připravená. Jo – já byla u svého synka zelenáč zelenej, takže jsme holt patrně nasekali s manželem nějaké ty výchovné chyby, které napravit nám dává docela zabrat:-(.
Přeji mnoho úspěchů ve výchově a radosti z potomků.
M.
Odpovědět
Průběh diskuze (34 názorů)
Babičky a fyzické tresty vnoučat (i když... MirkaEyrová 30.3.2005 23:4
*Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat (... Jana 30.3.2005 23:11
*Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat (... Barča 3.4.2005 20:18
**Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat... Zdenka + 3 děti 3.4.2005 22:26
**Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat... MirkaEyrová 3.4.2005 23:0
***fyzicke tresty Zuzka 4.4.2005 12:43
****Re: fyzicke tresty Zdenka + 3 děti 4.4.2005 22:34
***Babička, nebo učitelka? Kateřina 6.4.2005 18:19
****Re: Babička, nebo učitelka? Slečna Marplová 9.4.2005 22:21
*****Re: Babička, nebo učitelka? Eva 10.4.2005 12:48
*****Re: Babička, nebo učitelka? Nelli 22.4.2005 23:31
******Re: Babička, nebo učitelka? Klarka  7.5.2005 2:12
*******Re: Babička, nebo učitelka... Stana 15.5.2005 3:28
********Re: Babička, nebo učitel... MirkaEyrová 8.6.2005 14:39
*********Re: Babička, nebo učit... MirkaEyrová 8.6.2005 14:58
**********Re: Babička, nebo uč... MirkaEyrová 8.6.2005 15:2
*Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat (... markéta 5.4.2005 12:31
*Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat (... markéta 5.4.2005 12:36
*Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat (... markéta 5.4.2005 12:37
*Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat (... markéta 5.4.2005 12:37
*Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat (... 10.5Libik12 8.6.2005 17:4
**Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat... MirkaEyrová 8.6.2005 22:58
***Re: Babičky a fyzické tresty vnouč... Eva 9.6.2005 10:38
****Re: Babičky a fyzické tresty vno... Eva 9.6.2005 10:46
***Re: Babičky a fyzické tresty vnouč... 10.5Libik12 9.6.2005 13:7
****Re: Babičky a fyzické tresty vno... MirkaEyrová 9.6.2005 22:33
*****Re: Babičky a fyzické tresty v... Stana 10.6.2005 15:41
*****Re: Babičky a fyzické tresty v... 10.5Libik12 12.6.2005 18:53
*Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat (... smutnenka 30.6.2005 12:31
**Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat... MirkaEyrová 30.6.2005 22:40
***Re: Babičky a fyzické tresty vnouč... smutnenka 1.7.2005 7:47
***Re: Babičky a fyzické tresty vnouč... smutnenka 1.7.2005 7:49
***Re: Babičky a fyzické tresty vnouč... smutnenka 1.7.2005 7:59
*Re: Babičky a fyzické tresty vnoučat (... nonna 24.7.2005 14:14

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.