| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Kde rodit

24.3.2003 12:43:22 Marie

Je to v gynekologii podobné?


Detail zprávy Kontakty / Navigace 24.3.2003
Nehoníš body a věnuješ se lidem? Jsi podezřelý
Publikováno dne: 24.3.2003 Zdroj: Mladá fronta DNES
Praha - Ten systém je postavený na hlavu: nemocnice se topí v dluzích, a aby se z nich dostaly, musí léčit o sto šest.


Dohromady to všechno stojí víc, ale lidi nejsou o nic zdravější ani spokojenější. Lékaři nemají čas s nimi mluvit a někdy je léčí úplně nesmyslně.


"Z doktorů se stali specialisté na ten či onen orgán těla, ale zapomněli léčit lidi," říká rehabilitační lékař pražské Všeobecné fakultní nemocnice Jan Hnízdil.


Dospěl k tomu v zoufalství nad lidmi, kteří absolvovali nesčetně procedur, při vyšetřeních se nic nenašlo a oni se přesto cítí nemocní.


Výmluvný je příběh šedesátileté Hnízdilovy pacientky, která k němu přišla s mnoho let trvajícími bolestmi zad.


"Za tu dobu absolvovala šestnáct vyšetření na rentgenu a čtyři na počítačovém tomografu, dvakrát měření kostní hmoty a opakované odběry svalové tkáně," vypočítává lékař ze záznamů v dokumentaci:


"K tomu nesčetně krevních odběrů, dvanáctkrát vyšetření na neurologii, šestkrát na ortopedii, dva pobyty v nemocnici, osmkrát lázně, stovky balení léků a opichů, nakonec návštěvy léčitelů vše bezvýsledně."


Při delším pohovoru Hnízdil zjistil, že žena měla vleklé problémy v sexu, jež ovšem vyžadovaly zcela jiný léčebný přístup a jiného lékaře.


Hnízdil přišel věci na kloub i v jiných případech, ale rázem se stal podezřelý: pohovory s pacienty nenesou body, a tak zatímco jeho kolega jich měsíčně vyprodukuje 80 tisíc, on polovic.


"Nemocnice potřebuje vydělávat a je rozdíl, když otočím šest pacientů na magnetu (jedna z rehabilitačních metod pozn. red.),nebo když s každým strávím hodinu rozmluvou."


Jak říká, generace jeho kolegů vystudovala lékařskou fakultu zcela nedotčena znalostmi o tom, jak mluvit s pacienty to se prostě ve škole nebralo. A tak ani pacienti nejsou na promluvy zvyklí.


"Jedna z pacientek si na mě šla stěžovat, že jí svými dotazy lezu do soukromí," přiznal lékař.


Absurditu systému uznává i ředitel nemocnice Martin Holcát. Přitom on sám před časem vydal příkaz pro lékaře: zvyšte bodovou produkci na každého pacienta o deset procent. Jak řekl, "systém" jej k tomu nutí. "Honba za body ale zkracuje možnosti komunikace, vrací pacienty zpět k doktorům a vše je v konečném efektu dražší," připustil.


Mladá fronta Dnes, 24.03.2003Odpovědět
Průběh diskuze (1 názorů)
Je to v gynekologii podobné? Marie 24.3.2003 12:43

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.