| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Bezlepková dieta, celiakie

26.3.2023 20:31:19 Vážný2

Re: zeptej se Vážného

U nás na to dost kašleme.

Bezezbytkově jsem se stravoval jen v době plného vzplanutí, kdy jsem měl zánět ve střevě shora dolů. Pak jsem od toho postupně ustupoval. Navíc u mně se neví úplně jestli je to UC nebo CN (protože to má znaky obojího).

Nicméně, při té nejostřejší fázi vynechat všechno pečené, co má kůrku, co má vlákninu, včetně celozrnného pečiva, čili nejlépe jen bílé pečivo a to ještě starší, kvůli nadýmání.

Maso spíš vařené, ne moc tučné.

Prakticky žádná zelenina s výhradou vařené mrkve, mixovaného špenátu apod.

Žádné uzeniny (s výhradou dušené šunky).

Sýry spíše stylu žervé, ne moc aromatické.

Z nápojů asi jenom nedráždivé čaje.

(Ale i ve špitálu nebyli tak přísní.)

Když jsem se vracel do práce, tak jsem měl velkou výhodu, že u nás dávali toustový chleba a lučinu do lednice od zaměstnavatele. Tak jsem občas obsadil masážní zasedačku (nebyla průhledná), zavřel se tam, natáhl na kanape a pojídal chleba s lučinou.

Do 3/4 roku jsem byl zpět na všech mých stravovacích hrůzách, včetně kafe a Coly light. Ale taky díky té dietě, ne zrovna diabetické, o 10 kg těžší, po ztrátě cca 30 kg. Akorát se v případě, že je mi blbě, vyhýbám primárně pár věcem, co cítím, že vadí - papriky a hodně drsná syrová zelenina.

A záleží na rozsahu té kolitidy (levostranná, pankolitida, jen konečník, nebo konečník+sigmoideum). Ono totiž tam na konci už to jídlo úplně nemá svůj původní charaketr a je to hodně zmixované... ~t~

Relapsy mám od doby prvního vzplanutí jen malé, zjistitelné hlavně z hodnot kalkproteinu a bolestí, jen s malou dávkou krve. Navíc u mně se to projevovalo hlavně otoky střevních sliznic, extrémním zúžením stolice a zácpou. A na to mám pěnu s kortikoidy do střeva, když se to hodně pocitově zhorší, tak na týden-dva.




Odpovědět
Průběh diskuze (7 názorů)
Bezezbytková dieta při UC Sam01 25.3.2023 11:37
*zeptej se Vážného Marika Letní 25.3.2023 14:38
**Re: zeptej se Vážného Vážný2 26.3.2023 20:31
*Re: Bezezbytková dieta při UC Vranice 25.3.2023 16:0
*Re: Bezezbytková dieta při UC Termix 26.3.2023 20:47
*Re: Bezezbytková dieta při UC Balbína 26.3.2023 23:39
**Re: Bezezbytková dieta při UC Vážný2 27.3.2023 0:18

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.