| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Rodinné finance

3.4.2001 14:53:59 Stáňa(40)+Ondra(7)

Re: Finance na MD

Marcelo,
já si myslím, že s rodinnými financemi je to tak trochu jako se sexem – žádný způsob, který partnerům vyhovuje (a nepoškozuje nikoho jiného), je dobrý. Pokud mají manželé oddělené účty a dohodu, kdo co financuje a funguje to – proč ne? Znám řadu manželství, kde to tak bez problémů fungovalo a funguje (ostatně i tady se ozvalo pár lidí, kteří mají podobný systém). No a pak je logické, že když žena díky MD přestane mít příjem ve výši, která jí umožní takovýto model dodržovat, musí se s tím něco udělat – buď změnit model nebo prostě ten její účet nějakým způsobem doplnit. Možná pak může chvíli trvat než se partneři s tou změnou "srovnají" (ale to asi paltí o každé změně)a v tu chvíli to cítí jako určitý problém (a to je podle mého to, co tu nadhodila Klára).
A jsou pochopitelně jiné modely, které zase vyhovují někomu jinému. Někdo tu zmiňoval obálkovou metodu, mám známé, kde je „ministrem financí“ žena, která drží kasu a platí všechny rodinné výdaje, muž si bere pouze peníze na svou osobní útratu (musím se přiznat, že po jejich výši jsem se nepídila) a funguje to naprosto bezproblémově.
Nevidím důvod, proč by se měla žena, které manžel na její účet dává určitou částku peněz, cítit vydržovaná. Prostě se tak dohodli a vyhovuje jim to. Problémem k řešení v oblasti rodinných financích (kromě toho, kde je vzít :-)) je až to, když mají partneři rozdílné představy – pak je to otázka vzájemného hledání kompromisů.
A na okraj – my máme doma podobný systém jako vy. Od svatby (nebo ještě možná chvíli před ní) máme společný účet, ke kterému máme oba kartu a vybíráme z něj podle potřeby a také z něj platíme veškeré trvalé platby související s provozem domácnosti. Pochopitelně na velkých výdajích se domlouváme předem. Zatím jsme neměli problémy s tím, že bychom jeden vyčítali tomu druhému, že moc utrácí, ani se nám zatím nepovedlo „žít si nad poměry“. Ani na MD jsem si nepřipadala na manželovi finančně závislá, ono se pro mne vlastně nic moc nezměnilo (jen ten přísun peněz na společný účet byl menší). Takže mně tenhle systém připadá nejjednodušší a maximálně mi vyhovuje, ale nemyslím si, že by musel vyhovovat všem a že by nějaký jiný musel být nutně horší.
Odpovědět
Průběh diskuze (13 názorů)
Finance na MD Klára 31.3.2001 21:18
*Re: Finance na MD marian 2.4.2001 8:33
**Re: Finance na MD Míša, syn 4 roky 2.4.2001 10:35
**Re: Finance na MD Pavla, 2 kluci 2.4.2001 21:25
***Re: Finance na MD Marcela, Viki-13m 3.4.2001 11:36
****Re: Finance na MD Stáňa(40)+Ondra(7) 3.4.2001 14:53
****Re: Finance na MD Mirka , syn - 9 4.4.2001 9:48
****Re: Finance na MD Míša, syn 4 roky 4.4.2001 10:28
*****Re: Finance na MD Marcela, Viki-13m 5.4.2001 6:34
******Re: Finance na MD Míša, syn 4 roky 5.4.2001 10:31
*Re: Finance na MD Iva, syn 1rok 6.4.2001 23:30
**Re: Finance na MD Hanka, 2 holky (4,5 + 1 rok) 7.4.2001 12:8
**Re: Finance na MD Kiara 7.4.2001 13:42

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.