| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Záliby : Cestování v zahraničí

10.2.2019 14:27:25 Vítr z hor

Re: Toskansko, Calambrone - tipy

Jestli rodiče jedí mořské plody, tak mají kliku, protože livornská kuchyně (Livorno mají hned vedle) je úplně k užrání. V celé Itálii jsem nejedla lepší. Cacciucco z chobotnice je úplný zázrak!
Livorno má nepříliš šarmantní historické centrum (nějaký PR poradce se při popisu města rozvášnil a přirovnal ho k Benátkám, což je dost přehnané) přiměřeně rozpadlou sympatickou pevnost a stranou u moře vyprahlou promenádu, na níž nic zásadního není. Ale skrz to cacciucco mu vše odpouštím a pojedu tam znovu.

Rovně po dálnici dojedou bez problémů do Florencie, tam je trochu problém s parkováním a s vjezdem (eco omezení pro starší auta a snad diesely, už si to nepamatuju), ale hned u nádraží je velké kryté parkoviště těsně před začátkem zóny s omezením. Možná by to ale měli jednodušší vlakem, parkování a vjezd do Florencie je zřejmě trochu hard-core (já jsem otrlá, ale přítel to snášel trochu těžce). Vlak končí v centru. Ve Florencii se najedí za pár šupů – na cestě od vlaku zhruba ke kapli Mediceů je hodně restaurací nabízejících špagety + pití za cca 6 euro. Dál už je to dražší. Ať zkouknou pár filmů natočených ve Florencii a rozhodnou se, kam jít. Je to město hodně bohaté na památky, všechno se za den prolézt nedá. Byla jsem tam asi 10x a pořád jsem neviděla všechno, co bych chtěla. Jinak je to ale asi nejturistističtější italské město, co znám. Ani Benátky mi nepřipadají tak odlidštěné - člověk zahne za roh a je sám, puberťáci se flákají po ostrůvcích na rodinných loďkách, děti hrají fotbálek, zajít na skleničku člověka nezruinuje, zatímco atmosféra je pořád úchvatná.
Jestli tam pojedou v létě, tak moc nedoporučuji zahradu Boboli – je to rozžhavený krpál bez zásadní květeny, neboť tou dobou už většina pochcípala. Jestli tam přece půjdou a přežijí cestu na vrchol, najdou vilku s kolekcí porcelánu, několika větráky a bez možnosti si sednout.
Zahrada Bardini je mnohem menší, hezčí a mají tam celkem levnou plzeň. Leč vstupné je společné s Boboli, asi aby trochu prohnali turisty po kopcích.
Káva všude vynikající. Jako přípravu doporučuji přečíst si Inferno od Dana Browna – prý je to moc jako průvodce, ale mně to vyhovuje. Kdyby se snad skrz Dana Browna natěšili na Vasariho chodbu, tak je zavřená, i když pár podvodníků nabízí přes net rezervace prohlídky. Třeba ji ještě někdy otevřou, ale sami Italové tomu moc nevěří.
Na další přiměřeně blízká místa se už většinou jezdí s mnoha zatáčkami a přes kopce. Však se tam nikoli náhodou jezdí Giro a spousta šílenců tam šlape na kole jednotlivě či ve skupinkých i v létě ve vedru, což neusnadňuje řízení vozu. Prý tam žijí komáři a obce je občas hromadně likvidují postřikem, ale požraná jsem byla vždycky jen ve Florencii.
San Gimignano nádherné, celkem drahé, šílené davy turistů. Jako přípravu doporučuji film Čaj s Mussolinim
Volterra je naprosto úchvatná, levnější, mnohem méně lidí, spousta alabastru.
Vinci je krásné, nejistý rodný dům Leonardův většinou sympaticky opuštěný, všude spousty olivovníků, muzeum v centru neurazí (spousta modelů jeho vynálezů). Hodně turistické místo, ale zdaleka ne tolik jako třeba San Gimignano.
Lucca bezvadná, normální krásné město, spousta míst na prohlížení a restaurací, nejsou tam takové davy turistů.
Certaldo okouzlující, až na trhy skoro žádní turisté, před návštěvou doporučuji přečíst alespoň pár povídek z Dekameronu, bo je to rodné město Boccacciovo.
V Empoli se dobře nakupuje a není v kopcích, ale tipuji, že rodiče najdou něco mnohem blíž. Jinak to není místo k výletům – spíš k zařizování.
Do Pisy se odvážím připlížit nejdřív pozdě odpoledne po zavření památek, jinak je to pro mě peklo. Pak je ale příjemné se procházet i přímo kolem věže. Většina okolních památek je postavena znovu po válce, neboť skoro vše zlikvidovalo bombardování.
Po celém Toskánsku je mnoho termálů, některé za vstupné, jiné ne. Také je tam mnoho nádherných vil s úžasnou atmosférou a okouzlujícími zahradami, některé mají vstřícnou otvírací dobu, jiné otevřou třeba jen jednu neděli v měsíci.
Vyplatí se prolézat kostelíčky, bývají v nich neskutečná umělecká díla.
Některá města už ale asi budou mít trochu z ruky, třeba Sienu nebo Arezzo, Pistoia je sice blíž, ale zas nic tak zásadního.

Uf, to jsem se zasnila, jdu zas něco dělat.
Odpovědět
Průběh diskuze (13 názorů)
Téma: Toskánsko, Calambrone - zajímavosti K_at 9.2.2019 20:43
*Re: Toskansko, Calambrone - tipy Pruhovaná 9.2.2019 21:29
**Re: Toskansko, Calambrone - tipy K_at 9.2.2019 21:32
***Re: Toskansko, Calambrone - tipy Pruhovaná 10.2.2019 11:46
*Re: Toskansko, Calambrone - tipy Vítr z hor 10.2.2019 14:27
**Re: Toskansko, Calambrone - tipy K_at 10.2.2019 19:59
***Re: Toskansko, Calambrone - tipy Tragika 12.2.2019 21:23
****Re: Toskansko, Calambrone - tipy K_at 12.2.2019 21:29
*****Re: Toskansko, Calambrone - ti... K_at 12.2.2019 21:44
**Re: Toskansko, Calambrone - tipy Tragika 12.2.2019 21:29
***Re: Toskansko, Calambrone - tipy Vítr z hor 14.2.2019 10:52
***Re: Toskansko, Calambrone - tipy Vítr z hor 14.2.2019 10:55
**Re: Toskansko, Calambrone - tipy Termix 12.2.2019 21:34

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.