| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Kde rodit

28.3.2001 20:36:06 Magda, 2 děti

Re: O polohách a jiné...

Milá Martino a ostatní, koho ještě "krčské téma" zajímá.:-)
V mém případě měl pobyt na Baby Friendly šestinedělí smysl určitě i při druhém porodu.
Nevím, jak by to bylo, pokud bych mohla stejným způsobem porodit i první dítě, já si ale z prvního porodu odnesla zhruba podobnou frustraci jako Sylvie (i jiné mámy, co tu už psaly), akorát že se mnou a dítětem tenkrát zacházeli neporovnatelně brutálněji.
V mém případě až druhý porod pomohl zahojit bolest z toho prvního.
Kojení, narozdíl od puristických propagátorů přirozeného porodu, nepovažuji za instinktivní samozřejmost, ale za dovednost, kterou je třeba se naučit. Je tomu tak např. i u primátů, jejichž samice umělou výživu používat nemohou a v porodnicích nerodí. Mladé samice se učí přirozeně od starších. Dříve to tak bývalo i u lidí, podporu v kojení si ženy poskytovaly vzájemně.
V mojí generaci (narodila jsem se v první půli sedmdesátých let) byla dlouhodobě kojící matka vzácnost a i já jsem při svém prvním porodu (r. 1995) dostala inforamace, které byly pro úspěšný rozvoj kojení kontraproduktivní.
O tom, jak konkrétní podpora kojení na šestinedělí vypadala, raději pomlčím.
Stále mě zaráží, že se tak razantně bereme o dopručení WHO týkající se klystýru a holení před porodem, ale její doporučení týkající se perinatální péče a podpory kojení nějak tématem diskuse nejsou...přitom v jejich dodržování naše porodnice zaostávají úplně stejně, jako v položce "klystýrholení" a jejich nedodržování má dlouhodobě pro matku i dítě mnohem horší důsledky, než absolvované či neabsolvované klysma.
O kojení dosud koluje spousta pověr a blábolů. Umění kojit je všeobecně spíše podceňováno a ženy, které kojí neúspěšně dostávají špatnou zpětnou vazbu tím, že jsou ve svém rozhodnutí nekojit podporovány. Drtivá většina těchto případů je způsobená právě špatnou podporou kojení a tím, že rodíme v nemocnici a poměrně dlouho po porodu tam i zůstáváme, tedy především špatnou podporou kojení na odděleních šestinedělí.
Vím, o čem mluvím, protože jsem jen částečně úspěšné kojení zažila s prvním dítětem, velmi mě to dodnes mrzí a kdybych dala na to, co mi tenkrát všelijací "odborníci" povídali, byla bych dodnes přesvědčená o tom, že prostě "nemám dostatek mléka".
Díky dobré péči ve FTN kojím 13i měsíční dítě dodnes, holčička nezná láhev, dudlík má minimálně a má neporovnatelně lepší stravovací návyky, než měl ve stejném věku syn.
To, že ostatní pražské porodnice WHO certifikát nemají, není náhoda.
A vzhledem k tomu, že tu zřejmě vesměs všichni autoritu WHO uznáváme, tak asi těžko můžeme přistoupit na to, že její doporučení pro perinatální péči jsou banalita...
Ale v Praze je dodržují jen v Krči. Žen, ktreré skutečně kojit nemohou, je v naší populaci asi 5 procent.
S dalším dítětem bych opět brala "Krč i s chlupama":-), byla jsem tam, především na šestinedělí, spokojená. I když bych si dneska asi už s lecjakým problémem dokázala poradit lépe, než dřív, myslím že bych při začátku laktace o podporu krčských dětských sester stála. Ale o tom už jsem tady psala.
Krči zdar:-).
Odpovědět
Průběh diskuze (22 názorů)
Re: Jak se rodí v Krči Sylvie 26.3.2001 20:1
*Re: Jak se rodí v Krči Martina, Andulka 15m 27.3.2001 12:30
**Re: Jak se rodí v Krči Magda, 2 děti 27.3.2001 12:48
***Re: Jak se rodí v Krči Sylvie 27.3.2001 19:30
**Re: Jak se rodí v Krči Magda, 2 děti 27.3.2001 12:53
***Re: Jak se rodí v Krči Eva, syn 5 týdnů 27.3.2001 21:6
***Re: O polohách a jiné... Martina, Andulka 15m 27.3.2001 23:49
****Re: O polohách a jiné... Magda, 2 děti 28.3.2001 20:36
*****Re: O polohách a jiné... Martina, Andulka 15m 29.3.2001 22:14
******Re: O polohách a jiné... Andy 29.3.2001 23:35
*******Re: O polohách a jiné... Magda, 2 děti 30.3.2001 9:43
******Re: O polohách a jiné... Magda, 2 děti 30.3.2001 9:34
******Re: O polohách a jiné... Petra Sovova, HAM 11.4.2001 0:21
**Re: Jak se rodí v Krči Sylvie 28.3.2001 19:7
***Re: Jak se rodí v Krči Martina, Andulka 15m 29.3.2001 22:10
***Re: Jak se rodí v Krči Zdeněk, 1 dítě 9.4.2001 17:32
****Re: Jak se rodí v Krči Jana, dva synové 10.4.2001 12:15
*****Re: Jak se rodí v Krči Pavla 12.4.2001 17:58
****Re: Jak se rodí v Krči Sylvie 10.4.2001 20:7
*****Re: Jak se rodí v Krči Iva 2 děti 29.10.2003 2:44
******Re: Jak se rodí v Krči Sylvie :o) 29.10.2003 22:17
*******Re: Jak se rodí v Krči Lucije 30.10.2003 22:22

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.